Berde blab KENNEMERLANC Sieuwe HaarttmsdwCoarMJ Het kriebelen in den neus AAN ONZE LEZERS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG IS FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 ZANDVOORT VOGELENZANG BennebroekV ogelenzang HAARLEMMERMEER NIEUW-VENNEP HEEMSTEDE BLOEMENDAAL HALFWEG VIJFHUIZEN NOORDWIJK wijst er op, dat een neusverkoudheid in aantocht is! Wacht niet tot het een keelontsteking, .bronchitis of griep wordt, maar gebruikt direct Forman, Doodt de kiem onmiddel lijk door Forman. (Forman werkt frappant!) Vraagt niet naar een „middel tegen verkoudheid", doch eischt „Forman" a 45 cent per doos Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 NOORDWIJKERHOUT LISSE KERKNIEUWS Pest en hongersnood in Shansi CASTRICUM HEEMSKERK VELSEN VELSEN-NOORD IJMUIDEN-OOST IJMUIDEN BEVERWIJK VOOR DE ARMEN IN DEZEN STRENGEN WINTER! ENKHUIZEN Staat van Besommingen I Marktbericht Rijksvischafslag FINANCIËN Parochie van den H. Rita te Amsterdam Spoort al Uw kennissen •s" hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in<wixo «lö®'11 I Vuurbaak id. 120, Mr. v. d. Hoeff, id. 155, Theeroos id. 70, Murillo id. 45, Orange Nassau id. 10C0, Pr. v. Oostenrijk ïd. 71, Inge. Yellow id. 60, II. I. White Excelsior onder zift 6 150 per H L. H. I. Yellow-Queen id. 220, Laur. Koster per K.G. 0.40. Bartigon Z 12 3.10, id. 11112 2.50, B?r. de la Tonaye Z 12 3.10, Will. C<j>land Il-op 2.70, id. 10 c.M. 1.70, id. 9-10 gefcl. ongebl. 1.30, Mr. v d. Hoeff Z 12 6. (Mad. Krelage Z 12 3, Prins of Haarlem 12op 3, Murillo Z 11-op 2.10, La Reine Max 11-jop 3.30, Theeroos Z 11 3, Thournesoll rd 9op 5.30, Croc. Pallas 10 c.M. 3.20. H. I. v. Everdingen 6-7 0.75, H. I. Impe rator 7-3 0.50. id. 6-7 0.24, H. I. Rem brandt 6-7 0.55. H. I. Huchtenburg 7-op 1.20, id. 6-7 0.70. H. I. White Excelsior 7-op 1.90, Spr. I. King o/the Yellow Z >-op 0.75. Burgerlijke Stand van 814 Februari. Ge boren: Willempje, dochter van W. Koper en A. van Duivenboden Eveüjn, dochter van A. van Zeijl en A. W. Waidman. Getrouwd: E. Frank en E. Blanes. Overleden: N. C. Does, oud 36 jaren J. M. H. Eedelage, oud 10 dagen. Ongeval op de baan Er werd Zondag druk gegleden op de baan aan den Strand weg. Van boven tot onder stonden de kijkers langs de grijvlakte geschaard, terwijl het een druk komen en gaan was van de sleetjesmenschen en hun vrachtjes. Ook de wedstrijden hadden belangstelling. Toch had er nog een ernstig ongeval plaats. De 40-jarige Van L., tramconducteur uit Amsterdam, dei onder de kijkers zich be vond, maar te ver vooruit was gaan staan kreeg een slee tegen het been. Het werd zoo ernstig gekneusd, dat dok tershulp moest worden ingeroepen. De enkel bleek ernstig gekwetst te zijn. Zwanen in he duin In het boogkanaal van de waterleiding heeft een viertal wilde zwanen een toevluchtoord gezocht. Deze week had men daar al zoo'n vogel be machtigd. Onderling Hulpbetoon Zaterdagmid dag organiseerde het huldigingscomité van de werkloozenvereeniging „Onderling Hulp betoon" een receptie in het gebouw „Ons Huis", waarop gelegenheid was den heer F. Zwaan te complimenteeren met zijn 35- jarig voorzitterschap van de vereeniging „Onderling Hulpbetoon". Van deze gele genheid weer zeer veel gebruik gemaakt en ook het dafelijksch bestuur der gemeente was aanwezig, om de heer Zwaan geluk te wenschen. De burgemeester felisiteerde de heer Zwaan en herinnerde er aan, wat hij gedaan had. Dit was niet onopgemerkt ge bleven want het had H. M. de Koningin be haagd hem de gouden medaille van ver dienste te schenken, verbonden aan de huisorde van *Oranje Nassau. Ook de heer Psprak ben woord van hulde. Van alle kanten werd de heer Zwaan gelukgewenscht en ook bloemstukken wer den hem geschonken. Het was voor den heer Zwaan een onver- getelijken dag geworden, en hij heeft kunnen ervaren, hoe zijn werk werk gerespecteerd. Filmavond Herwonnen Levenskracht Hedenavond zal ten bate van Herwonnen Levenskracht een groote propaganda-avond gehouden worden. De film, die hierbij ter propaganda zal vertoond worden, houdt voornamelijk in: het leven en de behandeling in een sana torium. De film is geprojecteerd in haar grootst sanatorium „Berg en Bosch" te Apeldoorn. Tevens zal dien avond als spreker optre den de heer H. Vuister, propagandist van de R. K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculosa Aanvang half 8 uur in het R. K. Vereeni- gingsgebouw; entree vrij, „Het Witte Kruis" In aansluiting op iet door ons Zaterdag j.l. omtrent de ge- nouden vergadering van de N. H. Vereen. Het Witte Kruis" medegedeelde, ontleenen "wij nog de volgende bijzonderheden aan de jaarverslagen van secretaris en penning meester. De vereeniging telt thans 728 leden. Door de wijkzuster zijn in het afgeloopen jaar ruim 2300 bezoeken gebracht en ruim 700 voor de tuberculosebestrijding. De ontvan- sten bedroegen 2704,04, de uitgaven 1684,58; ontvangen was voor de tubercu losebestrijding 1548,54; uitgegeven voor dit doel 1261,64; totaal batig saldo 1306,96. Als leden der financiëele commissie wer den nog gekozen de heeren J. van Lierop en Th. Braam. Medegedeeld werd, dat de subsidie van de gemeente Bloemendaal van 200 op 300 gebracht was. Het salaris van de wijkzuster is na ver gelijking met het salaris in andere afdeelin- gen verhoogd en gebracht op 1800. Voor de armen De IJsclub voor Zwa nenburg en omstreken is voornemens op Dinsdag 12 Februari a.s. nabij Halfweg wed strijden te organiseeren ten bate van de armen. Er wordt met lijsten een beroep ge daan op den financieelen steun der gegoede ingezetenen, ten einde uit de te verleenen bijdragen de aan te koopen prijzen, die uit de allernoodzakelijkste levensbehoeften zul len bestaan, te kunnen bekostigen. De Werkloosheid In verband met de strenge koude, zal er in Haarlemmermeer van gemeentewege aan bedeelden van het burgerlijk armbestuur en aan werkloozen, die langer dan twee weken werkloos zijn, 'n hectoliter eierkolen worden verstrekt De maatregel zal ongetwijfeld door vele behoef- tigen op prijs worden gesteld. Schaatswedstrijden langebaan 1Onder «eer groote belangstelling had Zaterdag' middag de snelheidswedstrijd voor heeren plaats. Eerst aankomende was C. Robijn; 2e F. Stravers; 3e Jan de Boo, allen te Hoofddorp en 4e Aart van Nugtere van Nieuw-Vennep. De wedstrijd werd gehouden op de Hoofdvaart nabij den Bennebroeker- weg. De baan was 1200 meter lang. Jammer was, dat de baan niet vrij gehouden kon worden, daardoor enkele snelheidsritten niet tot hun recht kwamen. Schaatwedslrijden korten baan Het plan bestaat, ajs. Woensdag een internatio nalen wedstrijd kortëbaan te houden op de zelfde baan, als de besturen van Hoofddorp Nieuw-Vennep en het sportlievend comité te Bennebroekerweg (buutrschap oude secretarie) het eens kunnen worden. Het sportlievend comité had ook den wedsrijd langebaan georganiseerd en gefinancierd. Ten bate der armen De vereeniging „Zang en Vriendschap" heeft het initiatief genomen, arme gezinnen te steunen. Voor dit doel geeft zij zanguitvoeringen. Reeds is een eerste uitdeeling geschied aan armen van alle richtingen. De uideeling omvatte levensmiddelen en brandstoffen Uit haat eigen kas heeft zij 100 beschikbaar ge steld. Ook worden door haar gelde voor dit doel ingezameld, hetwerk met succes ge schiedt. Gevonden voorwerpenTerug te beko men bij: A. IJtsma, Eikenlaan 10, een blau we studentenmuts. Polderman, Vondelkade ■Li, een slede. Harst, Frederik Hendriklaan 8 Haarlem, een Boxer-hond. Van der Schaar, Landzichtlaan 43, een damesparapluie. Kluen, Raadhuisstr. 46, een paar kinderhandschoe nen. J. C. van Looij, Binnenweg 140, een damestaschje met inhoud. P. van der Eem, Drieheerenlaan 14, een portemonnaie met in houd. J. van Saasse, Heerenweg 102, een autoband met velg. J. Hooglugt, Hoogstraat 6 Haarlem, een bril. Ph. Stejjsel, Heemstede plein 15, een portemonnaie. K. Buitenhuis, Raadhuisstraat 98, een studentenmuts. F. A. Dekker, Barensestraat 38 Haarlem, een paar schaétsen. Van Breemen, Achterweg 18, een kindermutsje. J. W. Kulk, Drieheerenlaan 12, een bruine poes. Hendriks, Molenwerfslaan 58, een missiekruis. Kuipers, Achterweg 14, een kinderhandschoen. C. v. Oudenare, Cru- quiusdijk 84 Haarlemmermeer, een zak an- thraciet. Van Kuijk, Binnenweg 88, een zak mesje. Bureau van politie, Raadhuisstraat, een zak zout, een kraansleutel, een motor handschoen, een koperen kraansleutel, een handwarmer, een paar wollen heerenhand schoenen, een dameshandschoen, kinder- handschoenen en sleutels. De onderwUsvergoedingen B. en W. stellen voor, ten behoeve van de scholen over het jaar 1929, de volgende voorschotten te verleenen op de gemeentelijke vergoedingen, 1. Voor de Christelijke School voor Uit gebreid Lager Onderwijs te Bloemendaal; a. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, le lid, 1900.b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid, 2572.—. 2. Voor de Christelijke school voor gewoon lager onderwijs te Bloemendaal; a. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, le lid, 4448; b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid. 516.—. 3. Voor de Bloemendaalsche Schoolver- eeniging; a. op de vergoeding, bedoeld In art. 101, le lid. 3000.b. op de vergoeding bedoeld in art. 101, 9e lid, 500. 4. Voor de Sint Theresiaschool; a. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, le lid, 6324.—; b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101. 9e lid, 204.—. 5. Voor de Roomsch-Katholieke Jon gensschool te Overveen; a. op de vergoeding bedoeld in art. 101, le lid, 4060.b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid, 620.—. 6. Voor de Roomsch-Katholieke Meis jesschool te Overveen; a. op de vergoeding bedoeld in art. 101, le lid, 3588.b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid, 1036.—. 7. Voor de Schoolvereeniging „Aerden- hout-Bentveld" te Aerdenhout; a. op de ver goeding, bedoeld in art. 101, le lid, 2816.—; b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid, 896.—. 8. Voor de Roomsch-Kathoileke Pa rochiale St. Jozefschool te Vogelenzang; a, op de vergoeding, bedoeld in art. 101, le lid, 2224.—; b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid, 276.onder bepaling, dat de voorschotten betaalbaar zullen zijn in 4 gelijke termijnen, waarvan de eerste wordt geacht vervallen te zijn op 1 Januari 1929 en de tweede, derde en vierde termijn res pectievelijk zullen vervallen op 1 April, 1 Juli en 1 October 1929. Gemeentezaken B. en W. vragen mach tiging om van den heer Mr. J, Bierens de Haan te koopen een terrein ter grootte van ongeveer 4 H. A„ tegen een prijs van 3.50 per c.A., ten behoeve van woningbouw. B. en W. bieden ter vaststelling aan de 2de suppletoire begrooting over den dienst 1928. B. en W. vragen machtiging om van de provincie Noord-Holland, voor den tijd van vijftig jaren, in erfpacht of te staan, een gedeelte grond aan den Schulpweg, om al daar een transformatorgebouwtje c.a. te kunnen plaatsen. B en W. vragen machtiging om aan de provincie Noord-Holland voor den tijd van vijftig jaren in erfpacht af te staan een gedeelte grond, gelegen nabij de Ign. Bis- pincklaan, om aldaar een transformatorge bouwtje c.a. te kunnen plaatsen. B. en W. vragen machtiging om met jhr. R. H. F. D. Quarles van Ufford te Bloe mendaal een ruiling van grond aan te gaan. B. en W. vragen machtiging tot het leggen, hebben en onderhouden van een rioolleiding met putten door de gemeente Bloemendaal. Uitvoering B. G. V. Zaterdagavond werd in de groote zaal van hotel Vreeburg, de tweede winteruitvoering dor de Bloemendaal - sche Gymn. Vereeniging gehouden. De zaal was flink bezet. 't Programma bevatte dezelfde nummers als de vorige week. Thans kunnen we melden, dat de uitvoering 't zelfde vlotte verloop had als de vorige week, dat verschillende num mers, zooals de knotsoefeningen voor dames en de vrije- en staafoefeningen voor heeren veel beter tot hun recht kwamen dan de vo rige week. Na elk nummer hadden de optredenden een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. De heer Meijer kreeg voor zijn pianobege leiding bij verschillende oefeningen een kistje sigaren en de leider, de heer Betts, kreeg als blijk van waardeering een fraaie fruitmand met smakelijk fruit. Evenals de vorige week werd de uitvoering met een dansje besloten. Tuinbouw- en Plantkunde Woensdag 20 Februari houdt 4e afd. Bloemendaal—Velsen van Tuinbouw- en Plantkunde een vergade ring in Vreeburg. De heer W. Beunder zal bij deze gelegen heid een lezing met lichtbeelden houden over „Een en ander over bindwerk". Voorts zullen mededeelingen gedaan worden over de regeling in zake den prijs van den heer Waller. IJswedstrijd. Bij de alhier gehouden hard rijderij voor mannen op de kom der suiker fabriek, vanwege de ijsclub Zwanenburg en Omstreken, was de uitslag: 1. M. Kwaak; 2. G. v. Beem; 3. W. Ooms; 4. J. Oorthuis; troostprijs W. Grauwelman. Bij de gehouden ringrijderij was het aan tal deelnemers 36 heeren en 25 dames. Heerenwinners: 1. H. Bottelier; 2. R. C. Bosch; 3. A. G. v. Essen. Dameswinsters1. Mej. M. Bouwer; 2. Mej. M. Kwaak; 3. Mej. Bloemers. Hardrijderij. De ijsclub „Nieuwe Brug" hield Zondag op de Buitenlie een hardrijde rij. Niet minder dan 35 deelnemers waren voor dezen wedstrijd ingeschreven. Het was dan ook bij zes uur alvorens de laatste rit gereden werd. W. Ooms behaalde den lsten prijs, J. Oorthuis den 2den en H. Willemse den 3den prijs: P. v. Steijnen en J. J. Meiijer verkregen resp. den lsten en 2den troost prijs. Burgerl stand Geboren: 9 Febr.: J M. zoon van D. C van der Starre en J. M. Ver boom: 10 Febr. O. M. dochter van L. Stee voorden en M. Hogervorst; 10 Febr. M. P., dochter van H. Hoogervorst en M. G. Steen- voorden Overleden; 12 Febr. B. Duijndam, 57 jaar, gehuwd met W. v. Bohemen, Een indrukwekkende plechtigheid. Zater dagmorgen had onder enorme belangstelling de begrafenis plaats van het stoffelijk over schot van den heer O. L. Duivenvoorde, die Woensdag j.l. op zoo noodlottige wijze bij het schaatsenrijden op het Kagermeer is verdronken. Voorop in den stoet, welke hem vanaf zijn woonplaats grafwaarts zou dra gen, werd gedragen het met rouwfloers om hulde vaandel van de R. K. Harmonie St. Jeanne d'Arc, waarvan de overledene sinds de oprichting bestuurslid was, waar achter de leden met hun Directeur, daar achter ae leden van het R.K. Zangkoor der St. Jozef parochie, waarvan de overledene ook deel uitmaakte. Hierbij had zich aangesloten Bur gemeester van Iersel. De kist werd gedragen door de leden der St. Barbaravereeniging. Daar achter volgden de vele familieleden. Een mooie krans van het bestuur van de Noordwijkerhoutsche ijsclub dekte de kist. Door het R.K. zangkoor werd in de kerk een meerstemmige Requiemmis gezangen. Het kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken gevuld, waaronder vele kameraden waarmede de overledene in zijn leven aan tooneel en dergelijke had samengewerkt. Door kapelaan van Straalen werd de absoute in de kerk verricht, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof St. Jozef onder enorme belangstel ling plaats had, waarbij ook de gebeden en gezangen door den Eerw. kapelaan v. Straa len en het zangkoor werden gedaan. Door den vaandrig van St. Jeanne d'Arc werd eerbiedig een laatste groet gebracht met het vaandel. Diep onder den indruk verlieten de talrijk aanwezigen den doodenakker. Burgerlijke Stand Johannes Cornells, z. van C. T. Steenvoorden en J. Mens. Joannes, zoon van J. G. Pijnacker en J. B. Heemskerk. Martinus, zoon van J. Ko ning en M. Slootweg. Alida, d. van K. de Vries en C. van Marsbergen. Abraham, zoon van J. de Visser en C. v. Dreunen. Leonardus Jacobus zoon van L. G. Hage- man en A. W. Hul. Getrouwd: C. v. d. Wetering en E. Roubes. Overleden: Anna Cornelia van Turenhout, 2 weken. Martinus Klein. wedn. van P. v. Leijden, oud 69 jaar. -i- Petrus Franciscus Wildenburg, wedn. van M. v. d. Meij, 79 jaren. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Febr. 50.000 K.G. roode kool 6.50—17.10, 150.000 K.G, gele kool 5.50—10.90, 123.000 K.G. Deen- sche witte kool 8.20—14.80, 5000 K.G. uien 12.30—13.20, grove 11.80—11.90, NOORD-SCHARWOUDE, 18 Febr. 3500 K.G. uien 13.90, drielingen 13.5013.90, 104.400 K.G. roode kool 6.9016.70, door schot 6.30—14.30, 58.600 K.G. gele kool 5.30—11.90, 14.200 K.G. Deensche witte kool 7.90—16.20, doorschot 7.80—li.10. De Zeereerwaarde Pater Ferdinand Laken, schrijft ons uit het Vicariaat Luanfu, Z. Shansi, China: Van pest, hongersnood en oorlog, verlos ons Heer! zoo bidden wij In de litanie van alle Heiligen, en terwijl we dat bidden, denken wij er niet verder bij na. De oorlog is voorbij en van pest en hon gersnood blijven wij in onze landen, God dank bevrijd. Als u hier eens zag, wat hon gersnood is! Hier is de oorlog voorop gegaan en de hongersnood en pest zijn gevolgd. Gelukkig hebben de bestuurders van de Chineesche Republiek de handen aan het werk geslagen, ter bestrijding van de pest epidemie. De pest is aan het afnemen, de verdere voortgang is gestuit, er komen geen nieuwe plaatsen meer bü. Helaas, duizenden zijn aan de pest bezweken, maar zij die honger lijden, zijn nog duizenden en nogmaals duizenden en natuurlijk juist zij, die van den dag in den dag moeten leven, dag- looners, arbeiders, klein-handelaars, men- schen die maar een klein stukje land bezit ten, die leven in ellendige leemen en strooien krotten. Terwijl eerst jaren lang de burgeroorlog woedde, de boel werd platgebrand, gestolen, geplunderd door soldaten en roovers, moes ten ze nu tegen hooge woekerprijzen het zaaizaad leenen, terwijl zij niets oogsten, er viel geen regen, en wat opkwam, is ver droogd. Heel Noord-China Is in 1928, van de groote regens verstoken gebleven, de regens bleven uit, de oogst is totaal mislukt. Honderdduizenden families zijn tot armoede en tot hongersnood gekomenen ze zijn zoo gemakkelijk te onderhouden, ze vragen geen vleesch, geen boter of kaas, zelfs geen brood, een kom gekookte gierst, vogeltjes zaad noemt men het in Holland, is genoeg om hun maag te vullen. Er kan niets worden verdiend op de akkers, ze staan verlaten; de leurders langs den weg, blijven thuis, niemand koopt iets; de timmerman, de smid of schoenmaker verdienen niets, niemand laat werken, alles ligt stil. En meent niet, dat ik overdrijf.! Volgens de officieele opgaven, heeft een tiende van het Chineesche millioenenvolk van den hongersnood te lijden. Ruim 40 millioen menschen, een getal dat uw verbeelding te boven gaat, zou van dien toestand te lijden hebben. Het ongelukkigste er aan toe zijn die provincies, die het verste van elke vlugge verbinding met de buitenwereld verstoken zijn, de provincies Kansou, Shensi en Shansi. In de overbevolkte provincies Tchely, Honan en Shantung, die de hardste klappen van de burgeroorlogen gekregen hebben, werd de laatste hoop op een tame- lijken oogst nog vernietigd door groote zwer men sprinkhanen, die, wat nog kon worden geoogst, voor de oogen van het volk ver slonden. Afgedankte soldaten en roovers zijn nog in groote menigte langs de wegen, en als de regeering niet spoedig krachtdadig Ingrijpt, vooral in het binnenland van Shansi, zal een groot gedeelte van het Chineesche volk ten gronde araan. Gemeenteadministratie Door B. en W. is op de meeste eervolle wijze eervol ont slag verleend aan den heer Bregman als eerste ambtenaar ter secretarie, terwijl als le ambtenaar is benoemd bij bevordering de heer G. H. Essing', thans 2e ambtenaar en tot 2en ambtenaar bij bevordering de heer G. Louter Jr., thans 3e ambtenaar en tot 3en ambtenaar de heer W. J. Driessen thans in tijdelijken dienst als ambtenaar ter secretarie te Bennebroek, wonende te Haarlem. Een en ander gaat in met ingang van 1 Maart 1929. Onderwijs Door den Minister van Onderwijs is aan het gemeentebestuur m afwijking van de bepaling tot aanstelling van een wachtgeldster, toegestaan in de vacature van onderwijzeres aan de open bare school te Bakkum, tot oproeping over te gaan van een onderwijzeres ten einde eene benoeming uit vrije keuze te doen. Men zal zich herinneren, dat het gemeente bestuur na herhaalde pogingen eindelijk er in geslaagd was een wachtgeldster te be noemen, die nader mededeelde, die benoe ming niet aan te nemen. Binnen niet al te langen tijd zal dus den raad dezer gemeente een voordracht bereiken van vrije solici- tanten. Buitengewoon gemeenteveldwachter Op voorstel van den burgemeester is door den Commissaris der Koningin ingetrokken de aanstelling tot buitengewoon gemeenteveld wachter A. Zoontjes, zulks in verband met het hem verleende eervol ontslag als jacht opziener in het Geversduin alhier. Onderwijs bij de felle koude Door de felle koude der laatste dagen Is door het bestuur van de R. K. school alhier een tweetal dagen vrijaf gegeven aan de kinde ren van der beide lagere scholen en van de bewaarschool. Het Is n.l. onmogelijk gebleken de lokalen zoodanig te verwarmen, dat met eenige vrucht het onderwijs kon worden ge geven. Ook aan de openbare scholen is de koude zeer erg geweest, al behoefde den scholieren geen vrijaf te worden gegeven Op de openbare school 1 moest echter op een morgen een viertal klassen naar huis worden gezonden en wel om de ziekte van een onderwijzeres, terwijl de andere onder wijzeres door het in de war zijn van den treinenloop te laat kwam. Ziekenhuisverzekering Hedenavond zal in „De Rustende Jager" de jaarvergadering worden gehouden van de Ziekenhuisverze kering. We willen nog niet te veel vooruitloopen op het jaarverslag van den secretaris waarvan we inzage kregen, maar wel mogen we hier reeds vermelden, dat het bedrag aan uitkeeringen voor ziekenhuisverpleging bijna 2500 heeft bedragen, terwijl daarnaast 600 is uitgegeven voor operatiekosten en ongeveer 200 voor vervoerkosten van zieken van en naar ziekenhuizen. Het aantal leden is ook beduidend toege nomen, zoodat het aantal verzekerde gezin nen voor ziekenhuiskosten bedragen 500 en voor operatiekosten 288, zijnde meer dan 60 gezinnen voor elk der verzekeringen meer dan het vorige jaar. Het bedrag dat aan contributie binnen gekomen is voor ziekenhuiskosten, is bene den het bedrag gebleven, dat is uitgekeerd moeten worden, terwijl daarentegen de contributie voor operatiekosten ruimschoots voldoende is geweest voor de kosten, zoodat met ruim 300 de reserve is toegenomen. Burgerlijke Stand Geboren: J. P., zoon van J. Bruin en M. Groot. C., dochter van P. Groot en C. Koper. J. L„ zoon van H. A. Smit en G. Benning. G. W., zoon van W. J. Aardenburg en M. Bakker T., zoon van H. Dekker en G. M. Berlee. H. M., zoon van H. Bleeker en C. Beentjes. C., zoon van C. Castrlcum en C. Beentjes. Overleden: G. M. Welagen, geb. Duijn, 71 jaar. Jaarvergadering R. r. Metaalbewerkers- bond Bovengenoemde vereeniging verga derde Vrijdagavond in het R. K, Vereni gingsgebouw. De voorzitter, de heer Gouweleeuw opende deze vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak zijn teleurstelling uit over de slechte opkomst. Er zijn nog leden genoeg die best op de vergadering kunnen komen. De voorzitter heette op de eerste plaats hartelijk welkom den geestelijk adviseur, den Weleerw. Heer kapelaan Haring, stelde den leden als voorbeeld, dat de geestelijk advi seur op geen enkele vergadering ontbrak, tevens een woord van welkom aan den heer Th. Stenmetz. Hoofdbestuurder van het dis trict Amsterdam. De notulen moesten wegens ziekte van den secretaris achterwege blijven. Hierna werd het jaarverslag voorgelezen, waaruit bleek, dat de vereeniging bloeiende is. Uit het jaarverslag bleek, dat de voorzitter 6 conferenties had gehouden met de sociale afdeeling van de Hoogovens voor de leden van deze afdeeling en welke goede resultaten had den gehad. De penningmeester bracht in zijn verslag een woord van dank aan den voorzitter, die al zijn krachten ten beste heeft gegeven om te komen tot een afdeeling hier in Heems kerk. De kas sloot met een batig saldo van 19.33. Aan het hoofdbestuur Is dit afge loopen halfjaar afgedragen 295.23. De voorzitter bracht een woord van dank aan den penningmeester voor zijn gehouden beheer. De penningmeester heeft mij, aldus de voorzitter, in zijn verslag een pluimpje gegeven, maar als er een is die een pluimpje toekomt is het de penningmeester, die door Iweer en wind Zaterdags en Zondags zijn vrijen tijd geeft om de contributie bij de leden op te halen; daarom penningmeester, mijn hartelijken dank. Tot controle-commissie werden aangewe zen de heeren de Bruijn en P. Stengs. Ingekomen stukken: Een schrijven van het hoofdbestuur inhou dende een duidelijk overzicht van het leden tal over 1928 in het district Amsterdam. Daaruit bleek dat er een winst te consta- teeren valt van 315 leden. Maar het hoofdbe stuur wees er op, dat door propaganda nog meer gedaan kan en moet worden. De pro paganda dit jaar in Januari gedaan heeft tot resultaat, dat meerdere nieuwe leden tot de bond zijn toegetreden. Hierna sprak de heer Steinmetz om de leden aan te sporen propaganda te maken voor onze vak- en standsorganisatie, de strijd welken de leden hebben te voeren om den hul digen toestand om te zetten en tot 'n goede christelijke organisatie te komen. Wij gaan den goeden weg op, maar honderden arbei ders zijn nog niet georganiseerd, daarom weest allen propagandist en doet allen uw best om de katholieke arbeiders in de organi satie te brengen. Zij die 40 jaar geleden begonnen zijn met de organisatie in het leven te roepen hebben voor zwaardere toestanden gestaan dan wij thans staan, Zij hebben niet de 8-urige y/erk-, dag meegemaakt, zij hebben werkdagen ge maakt van 14 tot 16 uur en toch ging de or ganisatie vooruit. Maar nu zijn wij gekomen tot een betere verhouding van Patroon tot werkman en de levensstandaard is veel beter, dus doet allen uw best en tracht vele leden te winnen voor onze afdeelingen De voorz.- dankte den heer Steinmetz voor zijn duidelijke en krachtige rede en sprak den wensch uit, dat de leden hieruit goede resultaten zullen trekken. Hierna deelde de- voorzitter mede, dat spoedig een vergadering zal worden gehou den van den Volksbond en hoopt dat vele leden hier aanwezig zullen zijn. De voorzitter spoorde de leden aan om allen lid te worden van de spaarkas, wat voor ieder toch zoo'n goede instelling is. Hierna sprak de geestelijk adviseur nog eenige opwekkende woorden naar aanleiding van de rede van den heer Steinmetz. Waar na de voorzitter deze goedgeslagde vergade ring, onder dank aan den heer Steinmetz, den geestelijk adviseur en de leden, op de ge bruikelijke wijze sloot. Arbeidsbemiddeling. Ingeschreven op 16 Februari 1929: 76 timmerlieden; 47 opper lieden; 49 metselaars; 16 schilders; 3 stuca- doors; 11 betonwerkers; 7 ijzerwerkers; 6 straatmakers; 1 loodgieter; 10 metaalbewer kers; 11 machinisten; 1 electricien; 6 mach. bankwerkers; 2 mach. drijVers; 8 bankwer kers; 1 monteur; 1 revolver klinker; 14 sto kers; 5 bakkers; 1 schipper; 1 reiziger; 2 kantoorbedienden; 1 winkelbediende; 6 chauffeurs; 2 stuurlui; 1. kellner; 2 sigaren makers; 1 letterzetter; 2 mandenmakers; 2 meubelmakers; 2 magazijnmeesters; 2 sme den; 297 losse arbeiders. Totaal 597. „Herwonnen Levenskracht" A.s. Vrij dagavond 8 uur wordt er in het R. K. Ver- eenigingsgebouw voor de leden van den R.K. Volksbond met hunne dames een lezing met lichtbeelden gehouden oVer het nut en het werken van „Herwonnen Levenskracht". De ze lezing zal worden gehouden door den heer Vollaerts, hoofdbestuurder van den R.K. Bouwvakarbeiders bond „St. Joseph" en is voor alle leden van den R. K. Volksbond met hunne dames gratis toegankelijk. Gezien het groote belang Waarvoor deze nuttige iiy steling van het R. K. Werkliedenverbom werkt, verwacht het bestuur een groote op komst, Gymnastiekvereeniging „Gratia en Plato" De jaarlijksche uitvoering der Gymnas- tiekvereenigingen Gratia en Plato ist een waar succes geweest'Niet alleen dat het aan belangstelling niet ontbrak maar ook het gepresteerde door leden kon aller bevredi ging wegdragen. Nummer 11 (Spelen) der jongste jongens was een intens leuk en tevens sportief ge deelte, waarbij menig ouder vol vuur, het spel zijns jongens volgde. Roer gebroken. Heden werd hier binnen gesleept de stoomtrawler Shamrok van de V. E. M., die op zee liet roer had gebroken. De trawler werd aangetroffen door de Ma ria Gezina, eveneens van de V. E. M. die het hulpelooze schip naar IJmuiden sleepte. Bijna gezonken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vermeldde men, dat de stoom trawler Lobelia in de Visschershaven in zin kenden toestand was. Onmiddellijk werd sleepbootassistentie gehaald, waarna het schip van den kant gesleept kon worden en in de haringhaven aan den grond is gezet. De verongelukte botter U.K. 152 versleept De urker botter van den heer L. Hak- voort, welke Donderdag 7 Febr. ten gevolge van den dikken mist tegen de pier liep en gedeeltelijk zonk, is Zaterdagmorgen tus- schen 2 botters langszij en een sleepboot er voor naar den ingang der hoogovenhaven gesleept en op een zandbank aldaar neerge zet. Zonder visch thuis De stoomtrawler „Polaris" der Visseherij Mij. Praxis" welke Donderdag j.l. uitgevaren Is, kwam Zater dagavond zonder visch thuis, daar wegens het weer niet gevischt kon worden. De ijsbaan Velserbeek De uitslag van de Zterdagmiddag gehouden schoonrijderij op de ijsbaan bij Velserbeek, is als volgt: Eere-prijs de 14-jarige J. Castricum. Heeren: 1ste prijs, M. J. Post; 2de prijs A. Kuiper; 3de prij s P. Slikkerveer. Dames. 1ste prijs mej. M. Kost; 2de prijs mej. A. Grapendaal; (na loting). Paren: 1ste prijs, mej. P. v. d. Kolk en de heer Joh. Meester; 2de prijs mej. M. Kost en de heer J. Stadt; 3de prijs mej. M. C. Metse laar en de heeer J. Schilp. Ten slotte had nog een hardrijderij voor jongens plaats, waarvoor 36 liefhebbers wa ren. De 1ste prijs won R. Bosma; 2de prijs J. Blok en 3de prijs P. Kramer. Deze laatste was een liefdadigheidswed strijd voor arme gezinnen. Niet minder dan 30 gezinnen profiteerden hiervan en ontvin gen levensmiddelen, terwijl nog aan een aan tal ook brandstof kon worden verstrekt Dank zij de vele bijdragen heeft het Be stuur van de St. Elisabethsvereeniging en van het Liefdewerk St. Francisca Romana reeds een zestigtal huisgezinnen van brand stoffen kunnen voorzien, slechts aan een tiental konden eenige levensmiddelen ver strekt worden. Nu zulk een felle koude blijft Jieerschen, durft het Bestuur nogmaals met vertrouwen een beroe.p doen op de weldadig heid van hen, die nog niets hiertoe bijdroe gen. Giften ook kleine worden met groote dankbaarheid aanvaard door Mej. M. v. Bergh, Groenelaan 31, Wijk aan Duin. Burgerlijke Stand Geboren: J. H. Spran- gersvan der Kolk, d. H. Stangevan Leeuwen, z. M. H. Schutter—van den Ham, z. M. J. C. van Veen—Kiebert, d. M. M. van LunzenDaniels, levenl. z. Overleden: H. Wolterman, 66 jaar, wedn. van C. Brandje, geh. met C. Metselaar. J. v. d Kolk, 86 jaar, wed. van G. Heilig. F. de Reus, 76 jaar, gehuwd met J. Markx. Schaaf sensport Het houden van. Onder linge wedstrijden op schaatsen vindt navol ging. Vrijdagmiddag werd een wedstrijd ge houden onder het personeel van de N. V. Bakker's tulpenhandel, alhier, op d de z.g. „pul". De wedstrijd werd verdeeld in twee rubrieken. Vrijdag reden de geoefenden, ter wijl Zaterdagmiddag de minder seoef enden den Geredsn werd om geldprijzen, welks ten deel vielen aan: P. Bosch len pr. P. Da vidson, Broekerhaven 2en prijs, Jb. Maze- reum Jbz 3en pr„ D. Mantel, Broekerhaven 4den prijs, D. Bankert 5en prijs en M. Bak ker 6en prijs. Verstrekking van goedkoope brandstof Naar men ons mededeelt zijn, behalve aan hen, die zich daarvoor hebben aangemeld, aan de ingeschrevenen bij de gemeentelijke Arbeidsbemiddeling bennen verstrekt voor goedkoope cokes. R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" De R. K. Kiesvereeniging hield Vrijdag avond een ledenvergadering in het St. Go- marusgebouw, welke ondanks het koude weer vrij goed was bezocht Wegens ontsten tenis van den voorzitter opent de heer Schuyt de bijeenkomst. Na het lezen der no tulen waarop een kleine aanmerking wordt gemaakt komt in behandeling de candidaat- stelling voor bestuursleden voor denStaten- Kieskring Hoorn. Tijdens deze besprekingen komt de voorzitter, de heer Fluitman, ter vergadering. Door dezen wordt de beteekenis van deze candidaatstelling uiteengezet. Ten slotte worden candidaat gesteld N. A. Ta verne, Hoorn; P. Bakker, Berkhout; J. Braakman, Bovencarspel, H. F. Fluitman, Enkhuizen; G. de Wolf, Purmerend; J. Kok, Wervershoof; J. van Berkel, Wognum; J. Schooneman, Bovencarspel; G. Seijls, Ursum Mevr. de Wolf-Middelhoff, Purmerend; Mevr. Warnaar-Vlaming, Medemblik en Mej. J. Woestenburg, Enkhuizen. Hierna kwam in behandeling het benoe men van candidaten voor afgevaardigden voor de beraadslagingen met den Rijkskies kring Haarlem voor de a.s. verkiezingen. Tot candidaten worden aangewezen de heeren H. F Fluitman, A. Woestenburg, Jb. Braak man," Bovencarspel, F. Nieuwboer van Groo tebroek en G. Kager van Hoogcarspel. Hier na komt in bespreking het laten afdraaien van de R. K. verkiezingsfilm. Besloten wordt de film te engageeren voor twee avonden, één avond voor uitsluitend katho lieken en den volgenden avond voor algemeene propaganda. In de rondvraag komt in be spreking het organiseeren van 'n feestavond ter gelegenheid van de beëindiging van de z. g. Romeinsche kwestie Het bestuur zal dit voorstel in ernstige overweging nemen. van Maandag 18 Februari: STOOMTRAWLERS S. D. 85 2700; Victor 2600; Hifernia 2300; Amsteldijk 3000; Nellie 2000; Joh. Elisabeth 1200; Schiedijk 1200; Victoria 2300; Catania 3200; Nellie Gezina 1300; Derika 14 3600; Pan 2200; Holland 3 2000; Holland 5 1900; Forward 2500; Voorwaarts 2000; Friesland 2100; Azalia 4000; Poolzee 2100; Jeanne 2000; Clivia 1500; Corrie 3400; Raaf 2400; Caroline 2300; De Beer 3000. MUIDEN 18 FEBR. 1929 Tarbot per K.G. 2.40—0.66; Griejb per 50 K.G. 68:00—34.00; Tong per K.G. 2.25— 1.75; Groote Schol per 50 K.G. 22.5017.00; Middel Schol per 50 K.G. 28.00—16.50; Zet Schol per 50 K.G. 31.00—21.50; Kleine Schol per 50 K.G. 26.00—10.00 Bot per 50 K.G. 5.00—3.40; Schar per 50 K.G. 17.00—10.00; Tongschar per 50 K.G. 54.0033.00; Rog per 20 stuks 28.0013.00: Vleet per stuk 2.431.60; Pieterman en Poon per 50 K.G. 12.007.00; Groote Schel visch per 50 K.g] 55.00—46.00; Middel Schelvisch per 50 K.G. 50.0040.00; KI. middel Schelvisch per 50 K.G. 37.0030.00; Kleine Schelvisch per 50 K.G. 28.0015.00; Kabeljauw per 125 K.G. 45.00—33.00; Gullen per 50 K.G. 18.5012.00; Leng per stuk 2.10—1.33; Heilbot per K.G. 1.45—1.75; Wijting per 50 K.G. 15.00—5.50; Koolvisch per stuk 0.800.24. pet. Obligatielecening groot 500.000 De Ned. Landbouwbank en de firma Lentjes en Drossaerts berichten, dat vanaf Woensdag 20 Februari a.s. de inschrijving is opengesteld op een 4J4 pet. obligatieleening groot ƒ500.000 nominaal, ten laste van het R. K. kerkbestuur dear parochie van de H. Rita te Amsterdam, verdeeld in stukken van 1000, 500 en 100, tot den koers van 96 >5 pet. Aan de toelichting bij deze leening is het volgende ontleend: Het R. K. Kerkbestuur der parochie van de H. Rita te Amsterdam, wenscht voor de stich ting van een Parochiehuis, waarin zullen worden ondergebracht het Parochie-Patro naat, de St. Joseph-Gezellenvereeniging en een Nijverheidsschool, een 4y2 pet. Obligatie leening te sluiten Tevens wordt overgegaan tot conversie van de 5 Yt pet. Obligatie Anno 1920 pro-resto groot 337.000 en tot aflossing van diverse onderhandsche schulden en schuldbekentenis sen op korten termijn. De bezittingen van de onderhavige Parochie bestaan uit een groote kerk met 1200 zitplaat sen, een moderne pastorie en 1800 M2 onbe- bouwden grond, grenzend aan het kerkge bouw, benevens drie perceelen grond aan den Laanweg en uitkomende aan den Buikslter- weg. Op een gedeelte van dezen grond wordt het Parochiehuis gebouwd. Deze gronden zijn onbelast eigendom der Parochie. Na aflossing der 5% pCt. obligatieleening, onderhandsche schuldbekentenissen, enz., heeft het kerkbestuur geen schulden dan de onderhavige leening en nog een 5 pet. obliga tieleening van 100.000, d.d. 1 December 1926. De algemeene inkomsten der Parochie zijn voldoende om de verplichtingen uit deze lee ning voortvloeiende, volledig na te komen; na voltooiing van het Parochiehuis zullen de kosten door zaalhuur en verhuring der boven huizen ruimschoots gedekt worden. De utloting zal plaats hebben in de maand Februari van ieder jaar, te beginnen in Fe bruari 1934; de aflossing per 1 Maart d.a.v. Het Kerkbestuur behoudt zich het recht voor de leening te allen tijde versterkt of al geheel af 'te lossen; zij verbindt zich echter van dit recht geen gebruik te maken voor Maart 1934.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10