Stadsnieuws Heringa Wuthrich, Haarlem De Consecratie van de nieuwe R.K. Kerk te Halfweg THERMOGÈNE Stofzuigerhuis MAERTENS AMSTERDAMSCHE BEURS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 18 FEBRUARI 192V BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Agenda 19 Februari Voor de Roomsche werkloozen in Haarlem Een gift van den Bisschop DE IJSBAAN R. K. Banketbakkers Twee brandjes Door het ijs gezakt De strenge koude Nog voortduring? Aanbesteding Voor perceel 4 24315.— Voor perceel 5 64895. Voor perceel 6 36703. Voor perceel 7 20399. Voor perceel 8 4612. Voor perceel 4 21318. Voor perceel 5 57182. Voor perceel 6 28028. Voor perceel 7 20072. Voor perceel 8 2948. K. Mannenkoor „Sint Caecilia" I Voor de Israëlietische armen Voor perceel I 21000. Voor perceel II 35689. De ondergang van de Salento District Haarlem en Omstreken van den Ned. R. K. Dambond 4 Waarschuwing Clinge Doorenbos Voor den Politierechter Op de schaats naar Warmond en Leiden Rheumatiek - Jicht Griep Steken in de Zij en Hoest VIJFHUIZEN HALFWEG LISSE LAATSTE NIEUWS Het Congres der S.D.A.P. Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 ApexKlop-Veeg-Stofzuigersf 175.- De zoon van Doheny vermoord De koude Visschen in verboden water Een onveilige nacht voor Spanbroek Het verkeer over het ijs bij Alblasserdam De Berlijnsche brandweer Prolongatie 216 6% 43% 656% 93 f 162 1 156 1 557 459% 224 513% 35V 5 i Sociëteit „St. Bavo" half 9 uur Rechts kundig Bureau 8 uur St. Caecilia 8 uur Voordrachtavond door mevrouw Ellen Russe. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Zaal voor gezellen gesloten. Stadhuis 8 uur Vergadering der Commis sie van Toezicht op het Lager Onderwijs. St. Vincentius-gebouw, Nieuwe Groenmarkt 22 8.15 uur Algemeene Jaarvergadering St. Vincentius-Vereeniging. Gebouw „Caecilia", Jansstraat 8 uur Sonaten-avond. Wij vermeldden verleden week reeds, wat In het belang van de Roomsche Werkloozen in Haarlem gedaan wordt en dat verschil lende particulieren en winkeliers giften in geld en natura hebben gegeven. Vermelden wij nog, dat door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, b; schop van Haarlem, een gift van 100. is geschonken, terwijl ook van verschillende geestelijken grootere en kleinere bedragen binnenkwamen. Op de ijsbaan, welke ook gisteravond ge opend was, is het gisteren niet druk, doch wel gezellig geweest. Een dame en heer vertoonde mooie staaltjes schoen- en kunstrijden, welke aller bewonde ring oogstten. Van avona is de ijsbaan niet open. Vrijdag 15 Februari werd In een der zalen van café Brinkmann een vergadering gehou- van van de Haarl. R. K. Banketbakkers-ver - eeniglng, welke ongeveer 9 uur door den voorziter tvan het voorloopig bestuur, den heer du Maine, werd geopend met den Christel ij ken groet. Spr. heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den geestelijk adviseur, Rector Kok, den bondsvoorzitter Sleijffers uit den Haag en den heer van Tetering, voorzitter der R. K. Middenstandsvereeniging te Haarlem. Nadat door spr. eenige mededeelingen waren gedaan betreffende de vrrichtingen van het voorloopig bestuur en de gevoerde actie, wer den door den secretaris de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en door de vergadering goedgekeurd. Hierna kreeg de bondsvoorzitter, de heer Sleijffers, het woord. Spr. begon met te ver klaren. dat de betrekkelijk geringe opkomst hem niet verwonderde. HU had zich geen druk bezochte vergadering voorgesteld. Dezelfde moeilijkheden, die zich eenige jaren geleden bij de oprichting in Den Haag hebben voorge daan, zullen zich ook in Haarlem en andere plaatsen voordoen. Dat mag ons echter niet afschrikken. In Den Haag is in enkele jaren de vereeniging uitgegroeid tot een instituut, dat voor zijn leden zeer groote voordeelen af werpt en waarmee in den lande wordt reke ning gehouden. De tijd is rijp voor het stichten van afdee- lingen door het geheele land. In elke plaats zijn slechts een paar ir.enschen noodig, die de zaak flink durven aan te pakken. Dat eene afdeeling hier in Haarlem bestaansrecht heeft, is voldoende bewezen. Spr. is ervan overtuigd, dat, wanneer we slechts volhouden, er binnen enkele jaren in Haarlem een bloeiende vereeniging zal bestaan. Zelfover schatting acht spr. uit den booze, doch zich zelf geringschatten is nog erger. Een behoorlijk gevoel van eigenwaarde ver hoogt onz kracht.. Spr. is er zich terdege van bewust, dat het uittreden uit een goed geor ganiseerde neutrale vereeniging materieele nadeelen met zich brengt, doch hij spoort aan te beginnen met een offer voor de goede Roomsche zaak. Ten slotte gaf spr. uitvoerige inlichtingen over de voordeelen van gezamen- lijken inkoop. Verschillende vragen door de leden gesteld, werden door den spreker be antwoord. Door den voorzitter werd aan spr. en alle aanwezigen dank gebracht. Met kracht zal door het voorloopig bestuur de actie worden voortgezet en geen middelen zullen onbe proefd worden gelaten, om de Haarl. R. K. Banketbakkersvereeniging tot bloai te bren gen. Gisteravond half twaalf werd brand ge meld in perceel Bosch en Ho venstraat 1, bij den heer v. O. Onder den vloer bU den haard in de huiskamer was een vonk gevallen, waar door begin van brand was ontstaan. De brandweer was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. Een uur later ontstond brand bü de fam. J. S. aan het Groot Heiligland 35. De zol dering was gaan schroeien. De brandweer was ook hier ter plaatse en bluschte het schoorsteenbrandje met eenige emmers water. Zaterdagmiddag om 1 uur reed de 8-jarige B. Tunge uit de Spaarnwouderstraat op den Burgwal schaats. Plotseling zakte zij in een wak, eenige burgers zagen het ongeval en schoten te hulp. Door handreiking brachten zy het meisje op het droge; een agent heeft haar naar huis gebracht. Met recht mag nog gesproken worden van strenge vorst. Weliswaar is op het oogen- blik de temperatuur wat milder geworden, maar als men elders in dit nummer leest, dat bU het pompstation der Haarlemsche Waterleiding nog 17A graad Celsius gere gistreerd is in den nacht van Zaterdag op Zondag en hedennacht bij „milder" weer nog 10 graden Celsius, dan begrijpt men wel, dat er van een goede verzachting der koude nog niet gesproken kan worden. Gelukkig is de wind niet meer zoo scherp-snijdend en daar door voelt men misschien de kou wat min der, maar dit neemt toch niet weg, dat toch nog gerust gesproken kan worden van he vige vorst. Een kwaad ding is, dat gisteravond uit BerlU'n gemeld werd dat weer nieuwe koude luchtgolven uit Rusland toestroomden, dat de sneeuwval opgehouden had en dat er weer een heldere „vries"lucht was. Dat kan weer wat inhouden. In Koningsbergen was giste ren de thermometer weer tot 16 graden Cel sius onder nul gedaald. Maar ondertusschen hebben we hier dan toch vandaag iets zachter weer. En zoodoen de zyn de gemeentelijke vuurpotten weer van de straten verdwenen. ZU komen weer terug, zoodra er weer strengere koude intreedt. Het Leger des Heils heeft zich aan het verminderen van de koude niet gestoord en Zaterdagmiddag is de tent op de Groote Markt tegen de Vischhal opgeslagen. Za terdagmiddag reeds zUn 45 liters koffie uit geschonken en ook hedenmorgen waren de 45 liters spoedig in vele grage magen verdwe nen. Het was er van morgen om 10 uur reeds dadelijk druk en de kwaliteit der koffie werd wel geroemd. Aan het lokaal in de Lange WUngaard- straat was het van morgen niet bijzonder druk. Misschien ook ten gevolge van de ver minderde koude. De drukte bU de uitreiking van warm voedsel was echter niet minder geworden. Zeer velen kwamen in het gebouw der St. Vincentiusvereeniging, om hun bordje warm eten te verorberen. Of het hun smaakte! Uit Vijfhuizen bericht men ons, dat bij langer durende vorst gevaar bestaat, dat er gebrek aan drinkwater komt voor hen, die geen waterleiding hebben. Door de langdu rige droogte zijn n.l. de regenputten leeg geraakt. Ook op ander gebied demonstreert zich het gebrek aan drinkwater. Zoo moet een melkboer eiken dag 60 i, 70 melkbussen water gaan halen, o.m. voor de reiniging van de bussen Ook voor de veehouders geeft het gebrek' aan water veel ongemak. Hedenmorgen werd door B. en W. ten Raadhuize alhier, in het openbaar aanbe steed in 6 perceel en: 1. Het dagelljksch onderhoud van de stedelijke eigendommen, benevens het ver richten van enkele vernieuwen. 2. Het verrichten van vernieuwingen aan, benevens het dagelijksch onderhoud van verfwerk e.d., van de stedelijke eigen dommen. 3. Het verrichten van witwerken benevens het onderhouden van stucadoor- en witwer ken aan verschillende gemeentegebouwen. 4. Het verrichten van vernieuwen, aan benevens het dagelijksch onderhoud van behangwerken, gordijnen en klein meubi lair in stedelijke gebouwen. 5. Het onderhouden van stookgereed- schappen. 6. Het vegen en schoonhouden van de rookkanalen en schoorsteenen van eenige stadsgebouwen; alles van den dag der gun ning tot en met 31 December 1932. Ingeschreven werd als volgt: Heersma te Haarlem: Heerma te Haarlem: H. Bakker te Haarlem: Voor perceel II verdeeld In: A B C E F G H Voor perceel II f Voor perceel III H. Nieboer te Haarlem: Voor perceel I, II en III tezamen 57542.60. G. W. Polderman te Spaarndam: Voor perceel I 33989 Voor perceel VI 39479. Voor perceel VII f 23037.— J. Kemper te Haarlem: Voor perceel III 3500. B. Beiker te Haarlem: Voor perceel IV 25993. Voor perceel V 60493. Voor perceel VI 32993. Voor perceel VII 21993.— Voor perceel VIII 6593.— J. A. Nelissen te Haarlem: 24427.— 1168.— 662.— 5063 5363 330.— 737.— 3890.— 7066.— Door het bedanken van den heer A. J. Hoonakker als secretaris van het R. K. Man nenkoor „Sint Ceacilia" zal thans als secre taris van genoemd koor optreden de heer H. J. v. d. Laer, Sparrestraat 36, Haarlem- Noord. Blijkense en advertentie, wordt door het Ned. Israëlitisch Armbestuur verzocht, de rondgezonden inschrijvingsbiljetten zoo s xredig mogelijk ingevuld terug te zenden aan den penningmeester, Kinderhuissingel Tezamen voor 128700. W. de Groot te Haarlemmerliede: Voor perceel III 9200. G. van Zanten te Haarlem: Voor perceel II totaal 25725.— Voor perceel I, III tezamen voor 36385.— Gebr. Vermeys te Haarlem: Voor perceel 4 30101.— Voor perceel 5 67894.— Voor perceel 6 40718.— Voor perceel 7 23333.— Voor perceel 8 5901.— N. Cobelens en Zn. te Haarlem: Voor perceel 4 24838.— Voor perceel 5 60060.— Voor perceel 6 34639.— Voor perceel 7 18142.— Voor perceel 8 4618. Th. M. v. Deursen te Haarlem: Perceel 1 a 39400 Perceel 1 b 2900.— Perceel II f 44400.— Perceel III f 7856.— L. J. Winnubst te Haarlem: Voor perceel I 47225.— Voor perceel II f 31225. i Voor ?>ercfel III f 5355. Voor perceel IV v.28820. Voor perceel VI 41599. Voor perceel VII 23294.— H. Bakx en H. Steenkist te Haarlem: Voor perceel IV 23818. Voor perceel VI 25776 Voor perceel VII 20470.— Voor perceel VIII 3842.— H. Visser te Haarlem: Voor perceel I totaal 23770. Voor perceel II totaal 20790. Voor perceel III 3790.— J. Schaap te Haarlem: Voor perceel III 7936. G. P. Hetem: Voor la en lb totaal 30140.— Vandaag is door Z. D. H. den Bisschop Mgr. J. D. J. Aengenent de nieuwe R. K. kerk te Halfweg plechtig geconsacreerd. Om half 8 vanmorgen vingen de plechtig heden aan. De consecratie geschiedde door Mgr. J. D. J. Aengenent, daarbij geassisteerd door pastoor Boogmans, pastoor Aanstoots, Rector Kok, kapelaan Snelders, kapelaan Hoogervorst, kapelaan Bottelier, pater Adri- anus O. C. en de geestelijken van de parochie De plechtige processie met de relieken die in de mensa van het hoogaltaar inge metseld werden, had te ongeveer half 9 plaats. Daarna volgden de indrukwekkende plechtigheden van de wijding van het altaar en de twaalf kruisen die aan de wanden der kerk zyn aangebracht, door zalving met de H. Olie. Omstreeks half II ving de pontificale Hoogmis aan, opgedragen door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, daarbij geassi steerd door den Hoogeerw. Deken L. A. A. M. Westerwoudt als presbyter-ass.de twee oud-pastoors der parochie, den Hoogeerw. Heer Deken J. Lucassen en den Zeereerw. Heer Pastoor Meijer: de twee zonen der pa rochie de Weleerw. heeren kapelaan Braak en Bottelier, resp. als diaken en sub-diaken: voorts door de Weleerw. heeren Sneiders, Hoogervorst, Riswick, van der Lugt en Rector Kok. Onder de aanwezigen merkten wU o.m. op: Mgr. Taskin uit Warmond, pastoor van Breda uit Amsterdam, den architect van het bouwwerk den heer Jan Kuyt Wzn. en den aannemer, den heer Braam, den sierkun stenaar, den heer Lambert Lourijsen; den Weled. Gestr. Heer L. H. Simons, burge meester van Haarlemmerliede en Spaarn- woude en dagelyksch bestuur der gemeente. Verder waren nog aanwezig verschillende oud-kapelaans der parochie en pastoor Haverman van Sloten; professor A. van Rooy, broeder van den pastoor en vele fami lieleden. Vanwege het slechte weer was van ver schillende zyden bericht van verhindering ingekomen, o.a. van den Zeereerw. Heer Pastoor Graaf, den stichter der parochie en wegens ziekte van den Hoogeerw. Heer De ken van Noort. Deze plechtige Hoogmis werd door een tal rijke schare geloovigen bijgewoond; de kerk was zoo goed als geheel gevuld. Een ontroe rend moment was 't tijdens de consecratie, toen mgr. Aengenent 't Lichaam en Bloed des Heeren ophief, dat de nieuwe klokken in den toren begonnen te luiden en aan Half weg en omgeving kond deden, dat de Zalig maker bezit van Zyn woonplaats had geno men. Na de II. Mis sprak Mgr. ongeveer als volgt; Een consecratie van een nieuwe kerk brengt mij altijd in een heilige ontroering. Het is waar dat God spreekt in de geheele schepping, maar God heeft wel het meest tot ons geropen door een tempelgabouw, door een kerk. Alles spreekt van Gods goedheid. Bij iedere kerkwijding denk ik aan de waar heid van de woorden: „Daar alléén in den tempel van Jezus, daar alleen bereikt ons de heerlijkheid van God". Het opschrift: „Aan den Allerbesten God" en „Aan den Aller- hoogsten God" zou ik in tweeën willen split sen. Aan het firmament zou ik willen plaatsen: „Aan den Allerhoogsten God", omdat hier door de Schepper uitblinkt door zijn groot heid. Op onze kerken zou moeten gezet wor den: „Aan den Allerbesten God", omdat onze kerken spreken van Zyn onuitspreke lijke goedheid. God is groot, omdat hij het firmament, de aarde en de zeeën heeft ge schapen, maar een kerkgebouw toont Gods goedheid. Dat woord „goedheid" moest geschreven worden op ieder onderdeel van de kerk. Door de goedheid van God zijn wij verlost van de erfzonde en opgenomen onder bevoorrechte kinderen. „Goedheid" moest ook op iederen biecht stoel geschreven staan. „Goedheid" moest ook op den preekstoel staan, omdat daar vandaan de heerlijke boodschap van het evangelie wordt verkon digd. „Goedheid" moest ook geschreven staan op onz ealtaren en onze tabernakels, want vandaar roept hij u toe: „Komt allen tot my, die belast zijt en beladen en Ik zal u verkwikken". En daarom moet ik u van daag gelukwenschen met het voltooien van uw heerlijke nieuwe tempel waar in de toe komst overvloedige zegeningen van Gods goedheid zullen worden uitgestort. Luistert dikwijls naar den klank der klok ken, aarzelt met gevolg te geven aan hun roep. Moge gij daarom in grooten getale naar de feestelijkheden in de kerk komen, dat is de beste opluistering. Het kerkgebouw is eigenlijk den hemel zelf, waar Christus met Godheid en Menschheid met ziel en lichaam aanwezig is. Hier is dus eigenlijk reeds de hemel op aarde. Na afloop van de plechtigheden werd op het ruime voorplein der kerk door de kin deren der R.K. School een zanghulde ge bracht aan Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. Na zich ontnuchterd te hebben, begaf mgr. zich voor den ingang van de nieuwe pastorie, werd hem een huldelied op de wijs van: „Aan u, o Koning der Eeuwen" gezongen. Mgr. was zeer ontroerd door deze hulde. Ongeveer tegelijkertijd zonden de nieuwe klokken hun bronzen geluid over Halfweg. Het Is vandaag een onvergetelijke dag voor den pastoor B. M. J. van oRoy, die bij de consecratie van deze kerk, een levenswerk voltooid zag, waarvan hij de groote zorgen en inspanning, die de stichting van zulk een bouwwerk medebrengt, met zooveel energie heeft weten te dragen. Door de abnormale vorst der laatste dagen Is de afwerking van den bouw en de omge ving zeer belemmerd, en het zal nog eenigen tijd duren alvorens de kerk in gebruik zal worden genomen. Voor perceel II totaal 33990.— Voor perceel III totaal 6600.— De laagste inschryver was H. Visser te Haarlem. Voor perceel I totaal 23770. Voor perceel II totaal 20790. Voor perceel III totaal f 3790. Voor bestek II was de laagste inschryver v. d. Bosch en Zn. te Heemstede: Voor bestek 3 was de laagste inschrUver A. Doing te Haarlem. Voor perceel I 7700.— Voor perceel II 12400.— Voor bestek 4 wps de laagste inschrUver W. Casseé te Haarlem. Voor perceel I 390.— Voor perceel II 7080.— Voor perceel III 1040.— Voor perceel IV tezamen 2420. Voor bestek 5 was de laagste inschryver M. J. Felix te Haarlem. Voor perceel II1822. Voor perceel II totaal 1152. Voor bestek 6 was de laagste Inschrijver Serodini te Haarlem. Voor perceel I per jaar 120.60. Voor perceel II per jaar 235.70. Donderdag 21 Februari te kwart voor elf zal de Raad voor de Scheepvaart onderzoek doen naar de scheepsramp, op 25 November 1928 overkomen aan het Italiaansche stoom schip Salento en vervolgens naar de ramp van de reddingsboot van IJmuiden, die in de branding omsloeg, waarby een der op varenden is verdronken. De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap Hedenavond 8 uur zullen deze wedstryden een aanvang nemen in het R. K. Vereni gingsgebouw aan de Brouwerskade. Zooals reeds eerder vermeld, zullen er voorwedstrij den plaats hebben. De deelnemers zUn thans in 3 groepen verdeeld, waarvan de hoogst- aankomenden in de finale zullen geplaatst worden. De indeeling van de groepen ge schiedde door loting. Hieronder laten wij dan den uitslag hiervan volgen, welke, gezien de krachtsverhouding van de onderscheidene spelers, vry gelukkig genoemd kan worden. Belangstellenden voor deze actueele wed strijden zijn welkom. Groep I: 1. C. Warmerdam, 2. J. Smit, 3. H. Rump 4. P. H. Meure. Groep II: 1. D. Rump, 2. C. Gastelaars, 3. J. Victoor, 4. v. Dyk. Groep III: 1. C. Stijnman, 2. P. Mul, 3. G. Rump, 4. N. v. d. Berg, 5. C Pot De le klas clubcompetitie De arbitrage commissie heeft de volgende partyen arbitrair beslist: De SpaamestadGez. SamenzUn: J. Smit H. v. d. Geest 1—1; F. H. MeureJ. v d Loo 0—2; R. Kok—A. G. de Jeu 0—2; C. Stijnman—C. Gastelaars. Voorloopige uitslag was 84, totaal uitslag is 1010. T. E. P.S. D. O-combGezellig Samen zUn: W. HopstakenA. G. de Jeu 02; N. R. v. d. BergTh. Schouten 2—0; D. RumpP. de Jeu 20. Voorloopige uitslag 86, totale uitslag 128. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned Vrouwenbond, .Arbeid Adelt", waarschuwt tegen een vrouw, die by de ingezetenen een Inzameling houdt, zfg. voor „Arbeid Adelt". Het ontvangen geld wendt zy echter ten eigen bate aan. Naar men ons bericht zal a s. Woensdag avond Clinge Doorenbos zijn levensliedjes voordragen in den Schouwburg Jansweg Me vrouw Clinge Doorenbos-de Blécourt zal hem begeleiden. Zooals hijz elf zegt, zijn het in tieme bruiloftsavondjes, met die uitzonde ring, dat men vrU is van een cadeau te geven. Zie maar dat je d'r een krijgt! De heer A. J. T. was al meerdere malen verkouden geweest, daar hU als erkende wer- gelooze geen jas kon koopen. Reeds zesmaal had hij het Armbestuur om zulk een klee- dingstuk verzocht, doch telkens had hij nul op het request gekregen. De laatste maai moest men tegen hem gezegd hebben: „zie snaar dat je d'r een krijgt," waarop hU had geantwoord: „Goed dat za.l ik." In een open auto voor cabaret Modem lachte een mooie regenjas toebehoorende aan C. M. uit de Haarlemmermeer, hem vriendelijk tegen. Hij trok de jas uit den wagen, doch werd tege lijker tyd door de hand van een der volge lingen van den H. Hermandad beet genomen. Vijfmaal was het heerschap reeds veroor deeld, zoodat de officier thans 14 dagen ge vangenisstraf eischte. Verd. was nu aan het werk en beweerde weer werkeloos te zullen worden, als hij 14 dagen de bak in moest. De politierechter reduceerde de straf tot 1 week. De kellner en zijn baas. De kellner N. P. H. te Heemstede had van zUn baas ontslag gekregen. Daarmede was hij geenszins tevreden zoodat hij een paar dagen daarna opbelde dat hij E. T. zijn baas. sommeerde om hem weer onmiddellijk in dienst te nemen, daar anders binnen een A uur de boel kort en klein in het café zou geslagen worden. En inderdaad arriveerde H. met zyn broer na een half uur per auto. Er ontstond een hevig tumult, de politie werci er bij gehaald, doch met dat al werd van buiten af met een steen een ruit verbrijzela. Verdachte was niet verschenen! De officier eischte 25 of 15 dagen hechtenis, de po litierechter verklaarde zich daarmede ac- coord. Een van de aardigste tochtjes, die een echt Oudhollandsche schaatsen-liefhebber vanuit Haa riem kan ondernemen is ongetwUfeld naar de Kager Plassen. De verbinding is beter dan naar Volen- dam of Marken, daar men op de singels kan opstappen om dan op de Leidschevaart in een rechte lijn te koersen naar Lisse. Wij vertrokken gistermorgen in een sneeuwbui, gewapend met een groote stok en de noodige proviand om den inwendigen mensch te versterken. Het was druk op de Leidschevaart, feitelyk te druk, daar er slechts een smalle baan was schoon geveegd. Aan baanvegers geen gebrek, evenmin aan scheuren. Toen later in den middag de sneeuw ophield te vallen, konden de banen beter helder gehouden worden, waardoor de diverse rijders grooter vaart konden nemen, zonder daarbij de kans te loopen eenige onvoorziene buitelingen te maken. Telkens wanneer we een dorp naderden, zagen we groote drommen menschen als een zwarte massa kris en kras door elkander schuiven, 't Was recht gezellig, het meeste plezier had den de verschillende jongelui, die in troepen van 10 a 20 achter elkaar reden, met het noodige lawaai en de ongeloof lykste signalen, ten teeken, dat de baan vrij moest zijn. Eén struikelde over een scheur ende heele staart rolde er boven op. 't Was niet erg, want ze waren tegen het Us gewapend, met 2, drie paar kousen op elkaar om eventueele gaatjes behoorlijk te kunnen dekken. Tus- schen Lisse en station NoordwUkerhout zwaaiden we in een sloot links af, een kwar tiertje stumperen over een hobbelige weg toen kwamen we op de Kaag, waar eerst van waar Usgenot gesproken kon worden. We ontmoetten er verschillende seminaristen, die we gerust de helden van het Us mogen noe men, terwijl ze er ook niet tegen opzagen, om zelf de baan behoorlyk schoon te vegen. Even verder reed een arreslede over het ygdaar een auto en dan te bedenken, dat slechts 4 dagen geleden een veldwachter op hetzelfde water het leven liet. In Warmond bezochten we onze familie en versterkten we weer den inwendigen mensch. Nietwaar, mede-schaats-enthousiasten eten en drinken is altijd welkom op een flinke tocht. Koud was 't heelemaal niet, inf°'™>n- deel „warm" by een flink vaart!' bestrijdt net imcm Bij Apotheker* at Dioglllen heele dooi fO.75. halo* doet O 4S Toen naar Leiden. De sleutelstad had dit maal meer aantrekkingskracht dan anders. Het afgebrande stadhuis moest je natuur lijk gezien hebben. Zoo dachten de meesten, die gelijk met ons opreden. Aan den kant stond een jongmensch met droeve blikken op zUn gebroken schaats- riempje te staren. „Heeren, heeft u soms een touwtje?" Ja, natuurlijk, wie gaat er nu zonder materiaal op pad. Alsof we eens een groote weldaad hadden bewezen, dankte hij ons, geroerd. Ook in Leiden zichten we een relatie op. Met zulke dagen val je overal maar bmnen in je ijscostuum. 'n Heerlijk warm grocje, een fijn sigaar tje...... een paar gloeiend rood ewangen en een gezellig verhaal over de koude't was het besluit van een goed besteede dag van ijsvreugde. 'n Tochtje naar Leiden kunnen we ieder aanbevelen! Hardrijderij De ijsclub „Nieuwe Brug" hield Zondag op de Buitenlie Cc.i hardryde_ rij. Niet minder dan 35 deelnemers waren voor dezen wedstryd ingeschreven. Het was dan ook bij zes uur alvorens de laatste rit gereden werd. W. Ooms behaalde den lsten prijs, J. Oorthuis den 2den en H. Willemse den 3den prUs: P. v. Steijnen en J. J. Meiijer verkregen resp. den lsten en 2den troost prijs. Ï.Tswedstrijd. Bij de alhier gehouden hard rijderij voor mannen op de kom der suiker fabriek, vanwege de Usclub Zwanenburg en Omstreken, was de uitslag: 1. M. Kwaak; 2. G. v. Beem; 3. W. Ooms; 4. J. Oorthuis; troostprijs W. Grauwelman. Bij de gehouden ringrijderij was het aan tal deelnemers 36 heeren en 25 dames. Heerenwinners: 1. H. Bottelier; 2. R. C. Bosch; 3. A. G. v. Essen. Da'meswinsters1. Mej. M. Bouwer; 2. Mej. M. Kwaak; 3. Mej. Bloemers. Burgerlijke Stand Johannes Cornells, z. van C. T. Steenvoorden en J. Mens. Joannes, zoon van J. G. Pijnacker en J. B. Heemskerk. Martinus, zoon van J. Ko ning en M. Slootweg. Alida, d. van K. de Vries en C. van Marsbergen. Abraham, zoon van J. de Visser en C. v. Dreunen. Leonardus Jacobus zoon van L. G. Hage- man en A. W. Hul. Getrouwd: C. v. d. Wetering en E. Roubes. Overleden: Anna Cornelia van Turenhout, 2 weken. Martinus Klein, wedn. van P. v. Leijden, oud 69 jaar. Petrus Franciscus Wildenburg, wedn. van M. v. d. Meij, 79 jaren. Het verkiezingsprogram aangenomen NIJMEGEN, 18 Februari Hedenmorgen werden in het congres der S. D. A. P. uit voerige discussies gevoerd over het Koloniale vraagstuk. De door het Partijbestuur voor gestelde resolutie werd met geringe wijzigin gen aangenomen. Een amendement-Amsterdam 6 om in het verkiezingsprogram op te nemen de onmid dellijke volledige nationale onafhankelijkheid van Indonesië, werd, nadat het partijbestuur bij monde van den heer Wibaut had ver klaard, binnen afzienbaren tijd een congres te zullen beleggen waar in 't bijzonder deze kwestie onder de oogen zal worden gezien, ingetrokken. Het verkiezingsprogram der partU werd daarna met groote meerderheid van stem men met slechts geringe wyziging aange nomen. NEW-YORK. 18 Febr. (V. D.) Te Los An geles heeft de particuliere secretaris Plunkett na een woordenwisseling den 35-jarigen Ed ward Doheny, den zoon van den bekenden petroleumkoning Doheny, in diens villa dood geschoten. Daarna pleegde Plunkett zelf moord. De moord heeft groote sensatie ver wekt. BERLIJN, 18 Febr. (V. D.) In het groot ste gedeelte van het Rijk kon heden een ver mindering van de vorst worden vastgesteld, vooral in Noordwest-, Midden- en Zuid- OostDuitschland. In Beieren is het echter nog zeer koud. München had hedenmorgen nog 22 graden vorst. Van den Rijn worden nog temperatu ren van 16 graden koude gemeld. Het sneeu wen is nagenoeg overal opgehouden. In Berlijn vroor het hedenmorgen nog vier graden. Verwacht wordt, dat in de eerstvol gende dagen de temperatuur, vooral in de nachturen, nog iets zal dalen. Een nieuwe koudegolf schijnt evenwel niet te verwachten te zijn. In Joego-Slavië. waar Zaterdag dooiweer was, is de temperatuur weer gedaald. Belgra do had hedenmorgen vijf graden vorst. Parijs meldt 1 graad koude, terwijl de tem peratuur te Londen hedenmorgen nog zeven graden onder het vriespunt stond. Aan de Westkust van Ierland doet de in vloed van warme luehtmassa's zich gelden en is de temperatuur gestegen tot 11 graden bo ven nul. KOPENHAGEN. 18 Febr. (V. D.) De ysring om Denemarken sluit zich steeds vaster. Zon dag heeft de groote IJsbreker zijn schroef verloren en is zelf in het ijs vastgeraakt. De opvarenden moesten den geheelen nacht in de Groote Belt doorbrengen. Gemeld wordt, dat onder de bemanning influenza is uitge broken, terwijl er geen arts aan boord is en ook geen geneesmiddelen aanwezig zijn. Het verkeer over de Groote Belt is geheel gestaakt. Ook in de Oostzee is de toestand verslech terd. De veerboot, die anders twee uur voor den overtocht noodig heeft, kon Zondag eerst na twaalf uur den overkant bereiken. De ver binding van Denemarken over zee naar Duitschland moest Zondag worden gestaakt. Ook op het land doen zich tengevolge van de sneeuw ernstige verkeersstoringen voor. Bijzonder ernstig is de toestand in Jutland en Falster, waar de storm Zondag elk verkeer onmogelijk maakte. HULL, 18 Febr. (V. D.) De schipper van den trawler „St. Brelade" is te Reykjavik ver oordeeld tot 700 pond sterling boete en ver beurdverklaring van de lading wegens het vis schen in de territoriale wateren van IJsland. (Deze Pagina gedeeltelijk gecorrigeerd.) Maandag 18 Februari Koersen Heden Opening Inbraak bij den burgemeester In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben drie onbekenden een ongewenscht bezoek gebracht aan Spanbroek. Omstreeks half 4 in den nacht vervoegden de drie mannen, die per rijwiel naar Span broek zijn gekomen, zich aan het huis van dr. P. Stapel, veearts te Spanbroek. ZU vernielden een ruit met de bedoeling om door het venster het huis binnen te dringen De bewoners hadden het breken van de ruit evenwel gehoord en even later werd licht ont stoken. Het schynt, dat de dieven toen snel ver trokken zijn, althans zulks valt af te lelden uit de sporen in de sneeuw. Daarna brachten zij een bezoek aan het huis van den burgemeester, den heer A. Com mandeur. In een zygevel vernielden zij een ruit van 11 m.M. dikte. De heer Commandeur hoorde geraas en stond op, om eens te gaan kUken. Hij doorzocht het geheele huis, doch begaf ;ich, toen hy niets bijzonders ontdekte, weer naar bed. Tot zoolang schynen de dieven te hebben gewacht, want, toen de burgemeester des morgens opstond, bleek, dat er ingebroken was. Het tafelzilver en een groot aantal zilveren en gouden sieraden gedeeltelyk met briljan ten bezet, waren verdwenen. Behalve de in de sneeuw achtergelatei voetsporen en die der rijwielbanden, wei de daders niets meer ontdekt. Staatsleeningen 5% Nederland 191E 5% Nederland 1918 VA Nederl. 1916 VA Nederl 1917 6% N.-Indië 1923 D 4 A%o N.Ina. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. KunstzUtif Maecubee van Berkel's Pat Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mynbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Marland Oil Rubber A'dem Rubber Bandar Deli Batavia Rubb Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V I. C. o Allied intercontin Rubber Pelieepvaart Holl. Amerika Lljr dito Gem. Eigend Kon. Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comrn Marine pref ALBLASSERDAM. 18 Febr. Tusschen Al- is r?Hr*rkprlt IS VOOT blasserdam en RiaaerKerK auto's tot 2500 K.G. de overtocht over het Us megelyk. BERLIJN, 18 Febr. (V. D.) De Berlynsche brandweer is Zaterdag 190 en Zondag 164 maal gealarmeerd, waardoor het totaal aan tal alarmeeringen in de eerste helft van Fe bruari gestegen is tot 2000. Zooveel alarmee ringen zijn nooit te Yoren voorgekomen. Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem... Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Stnembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. StPauJ Kansas City South Erie Railr IOO'/b 1018/16 100% 100% 9S5/ie 252% 171 181 340 167 375 145% 328% 845 262% 170 420 292 198 365 137% 380'/g 189% 39% 379/16 290% 202 203% 125 244% 119 174% 92 12% 82 79 91% 218 7 44% 661 93 160 153.50 560 460% 228 516 100% 100%s 100% 10034 100%% 995% 251 171 180% 337 165 373% 142 328 852 260 168 412% I 290% 197 362 i 136 377% 194 36% 37% 1 287 205 200 242% 119 171% 93 12% 218 216 72 73 vJD lg 88% 87 69 68 4%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2