Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON R DE SCHAKDPAAL TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT -rMAANDAG 18 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Gasontploffing en Gasverstikking De koude vermindert SOCIAAL LEVEN „St. Franciscus van Assisië" Het collectief arbeidscon- tract in het bakkersbedrijf ONDERWIJS De oplossing der Romeinsche kwestie VERKEER EN POSTERIJEN Gelukstelegrammen Zuivering van triptieken INGEZONDEN GASHOUDER ONTPLOFT. BERLIJN. 17 Febr. (V.D.J in het Noorden van Serlijn is hedenmorgen omstreeks 3 uur door onbekende oorzaak een gashouder ont ploft. Het reservoir, dat een inhoud van 37.000 M3 heeft, is geheel in puin gestort, terwijl een huizenhooge vlam de lucht in schoot, die eenige oogenbhkken les in de hoogte bleef hangen. De naaste omgeving in de Sellerstrasse biedt een troosteloozen aan- b.ik; verscheidene muren en vensters werden ingedrukt. Da^r er zich weinig menschen op straat bevonden, geschiedden er geen per soonlijke ongelukken; de dochter van den op zichter ontsnapte echter nauwelijks aan den dood. De brandweer, die na eenige minuten ter plaatse was, gaf terstond met 4 stralen water, in hoofdzaak ten einde te verhinderen dat de vlammen oversloegen op de naburige gashouders. Nader wordt gemeld, dat 5 perso nen meer of minder gewond werden, doordat zij door den luchtdruk ter aarde werden ge worpen. Waarschijnlijk is door de vorst een ondergrondsche leiding gesprongen. Hoe de ontploffing geschiedde. Nader wordt medegedeeld, dat de omwo- ienden voor de ontploffing een geweldig suizen hoorden. Een paniek maakte zich van hen meester; zinneloos liepen de menschen dooreen. Om kwart voor drie werd de brand weer gewaarschuwd, doch voordat deze ver scheen, volgde reeds een tweede exploisie. Nadat wegens het bijzonder gevaarlijk karak ter van dezen brand vrijwilligers opgeroepen waren, begonnen dezen geweldige watermas sa's in de vlammenzee te storten, hetgeen tot in den middag duurde. Tegen alle erva ringen bij dergeiyke ongevallen opgedaan, werd de dakbedekking loodrecht naar boven gestooten, en vervolgens viel zij op de mur en van den gashouder, waardoor deze één puin hoop werd. Door deze omstandigheden ble ven de andere gebouwen gespaard. Het ver woeste gasreservoir was in 1876 gebouwd. De totale schade, die door de gemeentelijke ver zekering gedekt wordt, bedraagt ongeveer één millioen mark. DOOD DOOR GASVERSTIKKING. Vrouw en 3 kinderen door gasverstikking omgekomen. KEULEN, 17 Febr. (V.D.) Toen in den af- geioopen nacht een inwoner dezer stad thuiskwam, vond hij de deur gesloten, zoodat hij zich slechts met geweld toegang kon ver schaffen. Tot zijn ontzetting vond hij zijn 26-jarige vrouw en zijn 2 kinderen, benevens 1 pleegkind, wier leeftijden varieeren tus- schen 2 en 6 jaar, bewusteloos in de met gas gevulde woning. De onmiddellijk gewaar schuwde brandweer poogde vergeefs de le vensgeesten weer op te wekken. Men denkt aan moord of zelfmoord. 1 Doode, 14 zieken door ontsnappend gas. MULEHEIM, 17 Febr. (V.D.) In den nacht /an Zaterdag op Zondag is in Muelheim een ernstig ongeluk gebeurd. Toen Zondagmorgen 'n zoon zijn ouders wilde bezoeken, bemerk te hij, dat de deur nog gesloten was. Toen hij op zijn kloppen geen gehoor kreeg, waar schuwde hij de politie, die zich met geweld toegang verschafte. De geheele familie werd in bewusteloosen toestand aangetroffen. Een 24-jarige zoon was reeds overleden, terwijl de drie andere huisgenooten ernstig ziek naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. In het aangrenzend huis werd de familie even eens bewusteloos gevonden, evenals een in hetzelfde huis wonende postbeambte. De oor zaak bleek 'n defect in de gasleiding te zijn. In totaal moesten 14 personen naar het zie kenhuis vervoerd worden. DE DESKUNDIGEN AAN DEN ARBEID BANKIER MORGAN TE TARIJS POLITIE DOET EEN INVAL IN EEN EMIGRANTEN-VEREEIGING BERLIJN, 16 Febr. (V. D.) Gisterenavond zijn in een lokaliteit nabij de Alexander- Platz 20 Hongaarsche communisten gearres teerd. Zij gaven als reden voor hun samen komst op, dat zij zich bezighielden met de bestudeering van economische kwesties. Het politie-onderzoek wees echter uit dat het allen Hongaarsche emigranten zijn. die niet alleen den politieken toestand in Hongarije, doch ook dien in Duitsehland trachten te beïnvloeden. Negen hunner waren niet in het bezit van geldige passen. Zij werden allen ter beschikking van de justitie gesteld. HET WERK DER DESKUNDIGEN De eerste week Bij het einde van de eerste week der be sprekingen in de commissie van deskundigen kan het volgende omtrent den verrichten arbeid worden medegedeeld: De beraadslagingen, welke ten doel heb ben een definitieve en volledige oplossing van het schadevergoedingsprobleem te vin den, hebben geloopen over de resultaten, welke het plan-Dawes gedurende de vier jaren zijner werking voor Duitsehland en den economischen toestand der wereld ten aanzien der schadevergoedingsbetalingen heeft opgeleverd. Onder sterke beperking tot de concrete, met den toestand verband houdende proble men, zijn de tot dusver behandelde onder werpen volkomen openlijk en zakelijk be sproken. Besluiten of voorstellen zijn niet voorgelegd. Ook is het niet in overeenstem ming met de feiten, dat het gedurende deze eerste week slechts mededeelingen van Duit- sche zijde heeft betroffen. Steeds duidelijker erkent men. dat het hier om een algemeene aangelegenheid gaat, waarbij allen zijn be trokken. Daar de algemeene debatten zijn gesloten, zullen in de komende week ongetwijfeld speciale kwesties aan de orde komen. Hier bij zullen, gelijk tot dusver, de deskundigen van zuiver economisch standpunt uit, de mogelijkheden onderzoeken, die zich bij den huldigen economischen toestand voordoen. Worden deze onderhandelingen op dezelfde wijze als thans voortgezet, dan kan er reke ning mee worden gehouden, dat de vraag of er hoegenaamd een oplossing mogelijk is in betrekkelijk korten tijd zal zijn opgelost. HET WEDER TOELATEN DER CONGREGATIES De kwestie van vertrouwen Het Fransche kabinet zal met betrekking tot het weder-toelaten der geestelijke orden in Frankrijk de kwestie van vertrouwen stel- len. De regeering had, zooals gemeld, in de suppletoire begrooting voor December 1928 bepalingen over het wedertoelaten der gees telijke orden opgenomen. De financieele Kamercommissie schrapte deze bepalingen. De regeering is echter vóór wedertoelating. ZIJN DOCHTER DOODGESCHOTEN PARIJS, 17 Febr. (V. D.) In Ajaccio kwam het in den huiselijken kring tot een woorden wisseling tusschen een verloofd paar. Het meisje verwijderde zich Van de gemeen schappelijke tafel en weirde terug te ko men. Toen alle kalmeerings- en overredmgs- pogingen mislukten greep de vader van het jon^e meisje een revolver om haar bang te maken. Onmiddellijk daarop klonk een schot en het meisje zonk doodelijk getroffen neer. De vader, die zijn daad betreurt, beweert in overspanning te hebben gehandeld. Hij heeft zich bij de politie aangegeven. ADVOCATENCONGRES TE BRUSSEL GEOPEND Het eerste congres der Intern. Unie van Advocaten is Zaterdag geopend, in aanwe zigheid van 47 gedelegeerden, tien landen vertegenwoordigende. Duitsehland en Japan zonden „waarnemers". De minister van justitie verwelkomde de deelnemers uit naam der Belgische regeermg en wees er oo, dat de unie er naar streefde, de denkbeelden en werken te verdedigen van den Volkenbond, de meest imposante schep ping op juridisch gebied der laatste jaren. De" buitenlandsche gedelegeerden dankten voor do ontvangst. De congresleden zijn door de gemeente- autoriteiten officieel ten stadhuize ontvangen. Des avonds werd een feestmaal gegeven, waaraan de minister-president deelnam. In de zitting van Zondag hebben de con gressisten de statuten der unie vastgesteld, waarna de minister van justitie hun een dejeuner heeft aangeboden. DE ONTWAPENING TER ZEE Met betrekking tot de uit Washington af komstige berichten aangaande Groot-Brit- tannië en de maritieme ontwapening, pu bliceert het Foreign Office de volgende offi- cieele verklaring: Sedert Chamberlain's mededeeling in het Lagerhuis op 6 Februari j.l. is er geen wijzi ging in den toestand gekomen. De regeenng onderzoekt nauwkeurig alle kwesties, welke de betrekkingen met de Ver. Staten en den maritiemen toestand der beide landen raken. Dit onderzoek wordt ijverig voortgezet; zoo dra het zal zijn geëindigd, zal de eerste stap zijn de resultaten ter kennis van de regee ringen der Dominions te brengen, welker standpunt nader zal worden overwogen. Het is dus niet waarschijnlijk, dat er vóór over eenigen tijd een nieuwe mededeeling zal worden gedaan. DE KANAALTUNNEL Een groep Britsche Lagerhuisleden uit alle partijen heeft een motie ingediend, waarin wordt gezegd dat een Kanaaltunnel zoowel voor Engeland als voor geheel Europa een voordeel zou zijn. De temperatuur stijgt langzaam WEENEN, 17 Febr. (V. D.) De kolenvoorzie- ning van Weenen is door toevoer uit Tsje- cho-Slowakije en het Ruhrgebied verbeterd. Toch moet men nog zuinig met den .brandstof omgaan. De stedelijke electriciteitswerken zullen de stroomlevering voor fabrieken moe ten reguleeren. De Weensche fabrieken zullen met het oog hierop vanaf Dinsdagavond nog slechts van 7.30 tot 15 uur kunnen werken. Uitgezonderd worden fabrieken van levensbe lang. Ook het postbedrijf moet inkrimpen Zoo wordt de middagbestelling gestaakt. De temperatuur stijgt langzaam. Zondagavond vroor het nog slechts 4 graden. LONDEN, 17 Febr. (V. D.) Ook in Enge land is de temperatuur eenige graden geste gen. Toch wordt overal schaatsen gereden. Voor het eerst zijn alle voetbalwedstrijden af gelast. IJsbrekers houden een vaargeul op de Theems vrij, die boven Oxford geheel is dicht gevroren. ROME, 17 Febr. (V..(D De aanhoudende koude maakt de wolven steeds brutaler. In de Campagna zijn ze reeds in de buurt van dor pen gezien, en hebben zij huisdieren vei - scheurd. In de nabijheid van Ane „a, waar de sneeuw buitengewoon hoogt ligt, hebben la wines groote schade aangericht. z.jndag vroor het in Odena 19 graden. Bij Cremona is een gedeelte van de Po bevroren. Voor de winkels staan gioote files vrouwen om de noodige levensmiddelen mach tig te worden. - CODIFICATIE VAN INTERNATIONAAL RECHT De Haagsche conferentie zal eerst 1930 plaats vinden De commissie voor de voorbereiding der Haagsche conferentie tot codificatie van het Volkenrecht heeft Zaterdag haar tweede zitting, die drie weken duurde, gesloten. Voorzitter der commissie was prof. Basde- vant (Frankrijk). Uit Nederland was aan wezig prof. Fransois. De commissie zal den Volkenbondsraad voorstellen de Haagsche conferentie uit te stellen van den herfst van 1929 tot April of Mei 1920, zulks omdat het Instituut voor Internationaal Recht eerst half October in Amerika vergadert, terwijl na terugkomst der rechtsgeleerden in Europa niet vol-" doende tijd beschikbaar is voor de confe rentie, daar verschillende rechtsgeleerden in December de zitting van den Volkenbonds raad moeten bijwonen. Bovendien heeft de Amerikaansche regee ring nog geen advies op de vragenlijst der voorbereidingscommissie ingezonden, of schoon dit stellig binnenkort komen zal. Deze Amerikaansche vertraging maakt een nieuwe zitting der voorbereidingscommissie, noodza. ketijk en daardoor ook een uitstel der con ferentie. - De kansen van het tot stand brengen der codificatie op het gebied der nationali teit en der verantwoordelijkheid van staten voor schade op hun grondgebied aan buiten landers toegebracht, zijn vrij gunstig. Daarentegen zijn er groote moeilijkheden ten opzichte der territoriale wateren, daar Italië, Portugal, Spanje en de Scandinavi sche staten veel grooter uitgebreidheid daar- voor wenschen dan de meeste andere staten, die de driemijlsgrens aanvaarden. NIEUW DOUANEREGIME Uit Kaïro wordt aan de „Times" gemeld, dat de Egyptische regeering tot de regeerin gen van Groot-Brittannië en België, aie handelsovereenkomsten met Egypte hebben, grieven heeft gericht, waarbij zij deze con venties opzegt en mededeelt, dat van 17 Februari 1930 af een nieuw douane-regime zal worden ingevoerd. DE OPVOLGER VAN JOHANN II Frans I Naar uit Brünn wordt gemeld, heeft de regeering van het vorstendom Liechtenstein aan alle regieringen van Europa medege deeld, dat als Opvolger van den overleden prins Johann II van Liechtenstein diens broeder als Frans I de regeering heeft over genomen. De nieuwe vorst is reeds 76 jaar oud en, evenals zijn dezer dagen overleden broeder, ongehuwd. DE KATHOLIEKEN EN ROTARY De Kerk keert zich er tegen De Primaat van Spanje, Kardinaal Se- gura, aartsbisschop van Toledo, heeft de geloovigen in een herderlijk schrijven aange spoord zich verre te houden van de Rotary- beweging, daar deze in haar reglementen neutraliteit in religieuze aangelegenheden verkondigt en religieuze gedachtenwisséling onder haar leden buitensluit. In antwoord op de vraag van een aantal Italïaansche bisschoppen, of zij al dan niet aan hun geestelijkheid verlof mogen geven, het lidmaatschap te aanvaarden van Rotary- clubs, heeft de Congregatie van het Con sistorie verklaard, dat dit verboden is. VATIKAAN' EN QUIRINAAL De Italïaansche bladen publiceeren den tekst van het gebed voor den koning, dat, overeenkomstig de bepalingen van het Con cordaat, voortaan in alle kerken te Rome tijdens de Hoogmis zal worden gelezen. Het gebed roept van God alle noodige genade in voor den souverein voor het ver vullen van zijn missie van Hoofd van den Staat. Een speciaal in de H. Mis van Goeden Vrijdag ingelascht gebed zegt: „Laat ons bid den voor onzen zeer geloovigen Koning, op. dat God, onze Heer, voor onzen bestendigen vrede alle barbaarsche naties aan Hem zal onderwerpen." De „Messagero" meent te weten, dat het nieuwe verdrag den bouw verbiedt van eenig perceel in de onmiddellijke nabijheid van deVaticaansche Stad, ten einde den Heili gen "Stoel volkomen vrijheid te verzekeren. De Heilige Stoel zal een ringmuur laten bouwen langs de grenzen van het gebied, waar deze hog niet bestaat. Men zal eenige perceelen afbreken, die uitzicht hebben op de tuinen van het Vaticaan. Het schijnt dat de Vaticaansche Staat eigen postzegels en geld zal krijgen. KELLOGG OVER HET PACT Staatssecretaris Kellogg heeft zich in de commissie vcor buitenlandsche zaken uitge laten over het voorstel van het lid van het Huis van Afgevaardigden, Porter, om den president te machtigen een uitvoerverbod van wapenen af te kondigen tegen een natie, welke, met schending van het Kellogg-pact, een andere natie aanvalt. Kellogg verklaarde dat de president een niet-neutrale houding zou aannemen wan neer hij bij een oorlogsconflict een der oorlogvoerende naties als aanvaller zou ken schetsen. Het is den president geoorloofd den uitvoer van wapenen naar twee oorlog voerende landen te verbieden. De waarde van een dergelijk verbod is echter twijfel achtig, daar oorlogsmateriaal ook van an dere zijde kan worden geleverd. Ten gevolge van de aanhoudende strenge vorst, die oorzaak is, dat sinds eenige dagen alle verlof voor het Personeel is ingetrok ken, en met 't oog op de lange en zware diensten die door dezen abnormalen toe stand van het personeel gevorderd worden, besloot het hoofdbestuur van de Nationale R. K. Vereeniging van Geheelonthouders onder Ned. Spoor-, Tram-, van Gend en Loos- en A. T. O.-Personeel de aangekon digde jaarvergadering op Maandag a.s. tot nader order uit te stellen. I In verband met de opzegging van de col lectieve arbeidsovereenkomst voor hét bak kersbedrijf te Amsterdam, Rotterdam en Utrecht heeft dë Ned. Centr. Bond van Chr. arbeiders(sters) in de bedrijven van voe- dings- en genotmiddelen aan de partijen contractanten betrokken bij de arbeidsrege ling een schrijven gezonden, waarin de bond allereerst vooropgezet, dat het beter ware ge weest indien alle partijen-contractanten niet tot opzegging van de C. A. O. waren overgegaan, maar besprekingen hadden ge opend over de herziening van de arbeids regeling. De bond hoopt daarom clat in het belang der bedrijfsverhoudingen de partijen ten spoedigste de besprekingen zul len heropenen. In het schrijven worden verder in den breede eenige wenschen naar voren gebracht inzake regeling ten opzichte van de uit voerende en rechtsprekende instanties, van van de arbitrage en berechting van ge schillen met bindende kracht, het verplichte lidmaatschap, de oprichting van een be drijfspensioenfonds, het behoud van den kindertoeslag, den - arbeidsduur en de mini mumloondienst, het terugbrengen van het aantal noodhulpen tot 10 pCt. en de beper king van het aantal arbeiders, hetzij vasten of los-vasten, in niet volledigen dienst. Een telegram van hulde namens de R.K. Universiteit Naar aanleiding van de oplossing van het Romeinsche vraagstuk zullen aan de Nij- meegsche Universiteit op Dinsdag 5 Maart a,s. twee openbare aula-voordrachten wor den gehouden. Prof. dr. W. Mulder zal het onderwerp van historisch, Prof. mr. P. Belïefroid van internatonaal-rechtelyk standpunt behandelen. De voordrachten zullen door den K. R. O. worden uitgezonden. Op den Hen Februari 1.1. werd door de Universiteit het volgend telegram verzon den aan het Vaticaan: Rector et Senatus Universitatis Catho- licae Noviomagensis in Hollandia, etiam atque etiam gaudentes de quaestione, quae dicebatur romana, soluta et de libertate Christi in terris Vicario tandem restituta, infinitae Dei misericordiae gratias agunt, Patri Christianitatis summa cum reverentia congratulanur. Summo Ecclesiae Rectori animorum suorum cultum testificantur, in studils suis fidem Rei revelatae sincere laturos se confittur. a Domino Deo humiliter precantur ut perpetuo benedicat^Pontifici- Regi ploriose regnanti. Dominus conservet eum et vivificet eum. (Vertaling). Rector en Senaat der Katho lieke Universiteit te Nijmegen, Holland, innig verheugd over de oplossing van het Romeinsche vraagstuk en het eindelijke her stel van de vrijheid van Christus' Plaatsbe kleder brengen dank aan God voor Zijn goedertierenheid, bieden den Vader der Christenheid hun eerbiedige gelukwenschen, brengen hulde aan den Opperherder der Kerk, betuigen hun trouw aan de geopen baarde Waarheid bij het beoefenen der wetenschap en bidden God ootmoedig om Zijn blijvenden zegen over den roemrijk re geerenden Paus-Koning. De Heer beware hem en. behoude hem in leven. In de maand December van het afgeloo- pen jaar werden verzonden 10855 gelukstele grammen bestemd voor het binnenland, 705 voor het buitenland en 8 voor Neder- landsche scheepsstations. Ontvangen werden vanuit het buitenland 382 en van Nederlandsche scheepsstations 203 gelukstelegrammen. Amsterdam verzond 2686 gelukstelegram men en ontving van het buitenland en van Nederlandsche scheepsstations 163; Rotter dam 1241 en 81; 's.Gravenhage 1254 en 88; Alkmaar 70 en geen; Arnhem 265 en 11; Breda 84 en 9; Deventer 66 en 3; Dordrecht Sl en 2; Eindhoven 142 en 4; Groningen 250 en 14; Haarlem 265 en 26; 's Hertogen bosch 84 en 2; Hilversum 202 en 5; Leeuw arden 137 en 1; Leiden 105 en 5; Maastricht 73 en geen; Nijmegen 118 en 4; Tilburg 62 en 5; Utrecht 342 en 12; Zutphen 36 en geen; Zwolle 59 en 3; de overige kantoren in één totaal 3946 en 147. De opbrengst over December bedraagt 322,20 minder dan die over November. Een daling, welke waarschijnlijk verband houdt met de ieder jaar in December en Januari terugkeerende daling van het telegraphisch verkeer in het algemeen. De A.N.W.B. deelt mede: De verkeersstagnatie ten gevolge van de aanhoudende vorst brengt de automobilis ten, die houders zijn van Belgische triplieken waarvan de termijn eerstdaags afloopt, in de moeilijkheid, dat zij geen kans zien met hun auto vóór den vervaldag naar de Bel gische grens te rijden, ter vervulling van de voorgeschreven formaliteiten. Op grond van een in October 1928 gemaakte beschikking van het Belgische Ministerie van Finan ciën kan echter ook nadat het triptiek ver vallen is gedurende eenige weken de zuive ring daarvan aan de grens verkregen wor den. Intusschen bestaat er in dit bijzondere gé val thans nog een andere oplossing, n.l. deze: Men Schrijve terstond na den vervaldatum aan het douanekantoor waar de invoer in België op het triptiek geconstateerd is en vrage den ontvanger, of hij zoo goed wil ijh een schriftelijk verzoek te richten aan -■ri consul vooi België om een verklaring te geven, waaruit blijkt, dat de automobiel in kwestie in Nederland bevindt Men vrage den ontvanger toezending van dit verzoek en voege daar het kleinste bedrag ter vergoe ding van frankeerkosten bij. Na ontvangst van het verzoekschrift begeve men zich daar mede en met den automobiel naar het dichtstbij gelegen Belgische consulaat, om de vereischte verklaring te laten opmaken. De kosten daarvan zijn ongeveer 10.50 Na ontvangst van dit stuk levere men het trip tiek met de consulaire verklaring in bij het Bondsbureau dat het triptiek heeft afge geven, waarna de A. N W. B. voor de ver dere afwikkeling zorgt Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk HET BROKKENHUIS, KINDERHUISVEST Ten gevolge van de zeer strenge koude van de laatste weken ziet het bestuur van het Brokkenhuis zich thans genoodzaakt, nogmaals een krachtig beroep te doen op de ingezetenen van Haarlem en Omstreken om steun en medewerking om zijn liefdadigheidswerk, dat thans zoo noodig is, voort te kunnen zetten. Het bestuur doet dit in de vaste overtuiging, dat een ieaer, die daartoe in staat is, een steentje bij zal willen dragen om den nood, die in vele gezinnen schrikbarend hoog is gestegen, te helpen lenigen. Hoewel er vele goederen worden ontvangen, is dit aantal nog lang niet voldoende om allen die daarvoor in aanmerking komen, te helpen, zoodat de voorraad dringend aanvulling behoeft. Laat een ieder nu eens terdege nagaan wat niet meer voor eigen gebruik wordt aangewend, dus opgeruimd kan worden, en dit onverwijld aan ons afdragen. Ook kleedingstukken, die zoogenaamd uit de mode zijn, worden dank baar aanvaard, daar deze door werklooze naaisters worden vermaakt tot jongenspak jes, manteltjes en jasjes. Hieruit blijkt, dat alles wordt gedaan om de gezinnen te hel pen, te steunen en leed en armoede te ver zachten. Het bestuur, dat zijn mooie, doch moeilijke taak, met opoffering van veel moeite en tijd, belangeloos verricht, hoopt, dat deze oproep niet tevergeefsch zal zijn. Zooals vanzelf spreekt, worden behalve goe deren en 'voorwerpen van allerlei aard ook financieele bijdragen door den secretaris- penningmeester, den heer P. J. Mulder, Jansweg 39, Haarlem, gaarne in ontvangst genomen. Van de ingekomen gelden zullen dekens en warm ondergoed worden aangekocht, terwijl het ook in de bedoeling ligt om aan de armste gezinnen zoo mogelijk Iets extra's te geven, hetzij brandstoffen of anderszins. De laatste veertien dagen werd in vrien delijken dank ontvangen, van: Mevr. D. de W. te Bloemendaal een gift van 50, terwijl voor rekening van mevr. H. M., eveneens te Bloemendaal, 2 mooie wollen dekens werden aangekocht. Voorts ontvingen we van mevr. Rh.-B. te Heemstede, die thans in het buitenland vertoeft, een gift van 25. Verder werden in vriendelijken dank ont vangen van mevr. de II. alhier, een pakje kleeding en een gift van 2.50; van mevr. D. 2 pakjes goed; van mevr. de K. 1 pak goed, 2 paar schoenen; van mevr. A. 1 pak kleeren; van mevr. H. 1 pak goed en dameshoeden; van den heer J. W. V. 2 jassen, 1 jumper en 1 hoed; van mevr. B. 1 pakje goed, 2 paar schoenen; van den heer W. F. A. 2 jassen en 2 mantels; van mevr. D. 3 mantels en 1 dameshoed; van mevr. S. 1 pakje goed; van mevr. S. 1 pak gced en 1 doos met goed; van mevr. V. I pak goed, I pak hoeden en schoenen; van mej. S. 2 paar schoenen, 1 jas en vest; van mevr. V. 1 kinderledikant, heeren- en dameshoeden en 6 paar schoenen; van mevr. H. te Heem stede 1 doos en 1 pak met goed; van mevr. W. 1 kachel; van mevr. D. te Heemstede 1 kinderwagen, 1 paar schoenen; van mevr. L. een pakje goed; van mevr. Wed. A. 1 fornuis, boeken en tijdschriften; van mevr. de V. B. W. 1 paar schoenen; van mej. S. v. L. mevr. S. 1 wieg, 1 lamp, 1 stoeltje; van mevr. S. 1 wieg, 1 lamp en 1 stoeltje; van mevr. D. 2 matrassen, 5 stoelen en 1 pantalon; van mevr. M. 4 paar schoenen, 1 pakje goed; van Dr. L. 1 ledikant; van mevr. H. 1 tafel, I vouwstoel en 1 deken; van mevr. O. 1 pakje goed, 2 paar schoenen; van mevr. H. te Heemstede 2 pakjes goed en 1 paar schoe nen; van mevr. D. te Bentveld I doos met goed; van mevr. L. 1 pakje goed en dames hoeden; van mevr. S. 1 pak goed, 2 paar schoenen; van mevr. B. 1 kachelplaat, 1 pakje goed en 1 dameshoed; van den heer L. 1 ijzeren edlikant, 2 stroomatrassen en 1 eiken ledikant; van mevr. P. 2 pakjes goed; mevr. Ten K. 1 petroleumstel en 5 paar schoenen; van mevr. A. een pakje goed, 4 paar schoenen, dameshoeden en 1 comfoor; van mevr. A. te Heemstede I pakje goed; van mevr. T. 1 deken, 1 pak goed en 1 paar schoenen; mevr. B. de H. te Bloemendaal, 2 doozen met goed; van mevr. T. 1 pakje goed en 1 vouwstoeltje; van mevr v. d. V. 1 pak goed, 2 paar schoenen; van den heer v. H. 5 broeken, 3 vesten en 2 jassen; van mevr. de N. 1 kachel, I pakje goed, 4 stoelen en 1 paar schoenen; van mevr. S. I mantel en I rok; van mevr. R. 1 jas en 1 cape; van mevr. K. te Bentveld 1 doos mooi kinder en babygoed; van mej. D. 1 kachel, 1 tafel, 1 broodtrommel, schilderijtjes en diversen; van mevr. B. te Heemstede, 2 kachels, 1 divan en diversen. Voorts ontvingen wij van het Roode Kruis 1 springbak, 2 stroomatras sen, 2 kapokmatrassen, 3 houten ledikanten, 2 staaldraadmatrassen, 6 ijzeren ledikanten, I waschtafeltje, I doos met schoenen en 4 wollen dekens. De adressen voor het afhalen der goederen kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Kinderhuisvest en telefonisch voor Haarlem bij mevr. G. N. v. d. Vangst—de Gilde, Brederodestraat 14, tel. no. 11702 en bij mevr. G. S. de VeerBlokWybrandi, Kleverlaan, 50, telef. 12998 en te Bloemen daal bij mevr. M. Lioni—Jungblut, Rijperweg 1, tel. 22115 en bij mevr. E. A. Prinsen Geerlings—Blaauw, Platanenlaan 6, tel. 22478. HET BESTUUR VAN HET BROKKENHUIS EEN KUNSTWERK NAAR HET BUITENLAND Naar wij vernamen bestaat het plan om in Eindhoven binnenkort een groot monu ment voor het H. Hart op te richten. Wij zouden deze uit zeer betrouwbare bron ko mende mededeeling met begrijpelijk en thousiasme begroeten, indien dit niet groo- tendeels werd gedoofd door de mededeeling, dat het beeld in België zal worden uitgevoerd. Men vraagt zich hier toch af, of nu geen Nederlandsche kunstenaar voor deze op dracht in aanmerking had kunnen komen. Heeft de Nederlandsche en ook Nederland sche katholieke kunstenaar niet voldoende zijn bekwaamheid en ervarenheid bewezen Niet alleen wordt het hier met zorg gespaarde geld, waartoe alle kringen der gemeenschap hebben bijgedragen, naar het buitenland gebracht, maar ook de Neder landsche Katholieke kunstenaars, die naar werk snakken, een belangrijke opdracht onthouden. Hebben zij, die deze opdracht in het buitenland plaatsten, zulks wel bedacht Straks zal wel met veel plechtigheid het monument worden onthuld en de ontwerper en uitvoerder worden gehuldigd, maar onze katholieke kunstenaars zullen het als een grief voelen, dat zij zijn buitengesloten. Mogen andere opdrachtgevers redelijker handelen, dan thans weer in Eindhoven is gebeurd. Het Bestuur van de Alg. R. K. Kunstenaarsvereeniging. 17 VII Van de opschudding, die het bezoek van den houtvester Wilhelm aan den ouden Schnittler teweegbracht, had degene, wien het 't meest aanging, niet het minste ver moeden. Dietrich zou op Marie's klacht, waarom hij zijn vader gestuurd had, niets hebben kun nen antwoorden; want de oude Wilhelm was uit eigener beweging gegaan. Hij had in den laatsten tijd menigen stap gedaan, waarover hij zijn zoon Dietrich niet gaarne rekenschap had gegeven. Reeds spoedig na Marie's vertrek had Dietrich aan den ouden Schnittler geschre ven en hem zijn wenschen en plannen medegedeeld. Hoe bescheiden hij zulks ook gedaan had. toch kreeg hij een weigerend antwoord, dat hem alle hoop benam. Daar Schnittler in dien brief geen woord over zijn dochter repte, veronderstelde Dietrich dat hij haar niets had gevraagd Hij was ïvertuigd, dat Marie's liefde voor hem, ook door de weigering haars vaders niet tot wankelen gebracht zou worden, 't Was hard voor hem, dat alle verkeer met Marle voor hem verbroken was, te meer daar zij niet eens afscheid had kunnen nemen. Mevrouw Wallmuth kon zich niet begrij pen, hoe hij alles zoo lijdelijk opnam. Haar eerste brief aan Marie, waarin zij allerlei zinspelingen maakte op de verhoudingen der jongelui, was haar door den ouden Schnittler eenvoudig teruggezonden, met de aanmerking, dat hij dergelijke brieven aan zijn dochter niet duldde. Daarover was zij zeer verontwaardigd geweest; zij had uitge varen tegen Dietrich, dat hij tegenover den auden vrek niet flinker opgetreden was; op Marie schimpte zij, omdat deze zich alles liet welgevallen. Dan zou zij beter haar wil doorgedreven hebben, verzekerde zij. Mijnheer Wallmuth maakte schertsend de opmerking, dat dit zeer vleiend voor hem was. doch hij ried haar tevens aan, zich ln 't vervolg niet met huwelijksaangelegenhe den te bemoeien, wijl zij daarmede geen succes had. Tot hare geruststelling gaf hij echter als zijn meening te kennen, dat de oude Schnittler nog wel eens van gedachten veranderen zou, als Dietrich eerst maar eens een pachthoeve had; het meisje moest maar aanhouden. Aan zijn moeder had Dietrich bericht, dat hij een weigerend antwoord van Schnittler had ontvangen, hij voegde er evenwel bij, dat hij de hoop nog niet opgaf ca op Marie's liefde vertrouwde. Zuchtend had zijn moeder den brief ter zijde gelegd, daar zij begreep, dat het mooie plan, aan welks welslagen zij van het begin af getwijfeld had, in duigen was gevallen. Hare gedachten werden tegelijker tijd ook nog door iets anders in beslag ge nomen. Sedert eenige dagen had zij namelijk c-en gast, wiens bezoek zeer geheim gehouden werd. Willy was op zekeren avond tegen donker met zijn vader meegekomen. Toen zij hem herkende, was zijne moeder bijna be wusteloos neergezonken; of 't van schrik dan wel van vreugde was, wist zij zelve nauwe lijks. Doch de moederliefde behield de over hand, en zij noemde het een geluk, dat zij haar jongen weer kon omhelzen. Willy vertelde niet, waar hij zijn vader ontmoet had. Hij zeide alleen, dat hij wenschte, dat zijn terugkomst niet bekend werd; hij kwam daarom ook nooit thuis vóór den avond gevallen was, en 's morgens voor dag en dauw ging hij weer heen. Met zijn vader bracht Willy dikwijls urenlang in gesprek door, zonder dat mevrouw Wilhelm wist, waarover zij het zoo druk hadden. Aan zijne moeder vertelde hij alleen, dat hij niet ange' zulk een zwervend leven wilde lei den en er daarom werk van maakte een be trekking als onderhoutvester te .vinden Be zorgd luisterde zijne moeder naar zijns plannen, terwijl daarentegen zijn vader ér zeer mede ingenomen was. Toen mevrouw Wilhelm aan haar man vertelde, wat Dietrich haar schreef, ver klaarde deze, dat hij wel gedacht had, dat 't zou gaan, want hij wist heel goed, dat Die trich zoo'n lompen boer nog niet klein kon krijgen. Neen, dan was Willy een andere vent. 't Zou hem echter wel spijten, voegde hij er bij, als Dietrich het meisje niet kreeg, 't Zou er nog op uitloopen, dat hij voor hem in de bres moest springen, hij kende den ouden Schnittler nog van vroeger, hij zou het daarom best klaarspelen. De Wilhelms hadden wel andere partijen gedaan, zijn grootvader was koninklijk opperhoutvester geweest en diens vrouw de dochter van een burgemeester; hij zou wel zorgen, dat zijn jongens zich konden vertoonen, al hadden zij dan ook geen pachthoeve. Al die grootspraak maakte weinig in druk op mevrouw Wilhelm, 't Was alleen iets. nieuws voor haar, dat hij zoo ruim over geld scheen te kunnen beschikken. Zij wist echter, dat hij graag blufte en dacht, dat hij misschien een of ander plan in 't hoofd had, waardoor hil met geringe moeite veel kon verdienen. Sedert de laatste jaren houtvester Wilhelm dikwijls dagen acl een, ja soms ook 's nachts van huls; zb- vrouw had het eeir.e ogegeven naar de reden Zijner afwezigheid te vragen, daar zij toch steeds een ontwllkend antwoord kreeg. Wilhelm vertelde zijn vrouw niet van zijn bezoek aan zijn vroegeren krijgsmakker Schnittler; niemand vernam iets van zijn mislukte besprekingen. Op den bewusten avond was de houtves ter niet enkel om zijn kwade luim weg te spoelen, naar de dorpsherberg van Wiesen ge gaan, maar tevens om met verschillende Wiesener lui kennis te maken. Later had hij zich naar den watermolen begeven en daar bleef hij in gezelschap van het oudje, den kleinen bultenaar en zijn zoon Willy totdat de dag aanbrak. Men was daar éven druk met tellen en rekenen als in den bewusten nacht aan en al'godspaal. Ofschoon Dietrich onkundig bleef van het bezoek zijns vaders aan Schnittler, zoo had dit bezoek toch zijn goede zijde, want zoder inmenging van den ouden Wilhelm, zoude aangelegenheid niet ter sprake zijn gebracht en Marie zou er niet toe gekomen zijn haar toevlucht tot den pastoor te nemen. In het schrijven van den pastoor aan Dietrich sprak deze geen woord over het be zoek zijns vaders, doch deelde hem alleen mede, dat Marie hem haar vertrouwen had geschonken en hij meende den raad te moeten' geven, voorloopig geen verdere stappen in deze aangelegenheid te doen Om de "teleurstelling minder groot te maken, voegde hij er bij, dat de weigering uitslui- f tend van den vader uitging en dat de ge- zindheid van de dochter tegenover Dietrich f niet veranderd was. 't Was voor Dietrich een geruststelling,i dat Marie hem trouw bleef. In zijn ant woord beloofde hij den pastoor onder har- telijken dank zijn raad op te volgen. Hij zette zijn verdere plannen uiteen en verze kerde hem, dat hij zijn besluit goed over wogen had en desnoods jaren op Marie wil de wachten. Het schrijven maakte op den pastoor een gunstigen indruk. Ook alle inlichtingen, die hij over het jongmensch had ingewonnen, waren bevredigend geweest. Om Marie ge rust te stellen, deelde de pastoor 'taar een en ander mede. Uit menig woord dat de oude herder zich liet ontvallen, maakte Marie op, dat hij omtrent Dietrich goede informaties had gekregen en dat hij daar om op hun hand was. Hij beloofde Zjtffs na- verloop van tijd met haar vader te «uilen spreken. Van dien dag af vond Marie hare vroe gere opgeruimdheid weer en hoorde men haar stem vroolijk door het huis klinken. Er was nog een ander meisje dat ter zelfder tijd bijzonder opgewekt was. Mevrouw Wallmuth had spoedig nadat Dietrich haar weer over Jenkr gesproken had het meisje in dienst genomen. Het beviel Jenka zeer goed op de hoeve en Dietrich behoefde w- he» ben. dat hij haar gerecommandeerd had. (Wordt vervolgen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6