Brieven uit Frankrijk Uit den Omtrek. DIERENGALERIJ RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 18 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE HILLEGOM V i Parijs is een stad van uitersten. Daar heb ik het al eens eerder over gehad, maar het valt me steeds weer opnieuw op, hoe het, in Holland zoo zeer geliefde, middelweggetje hier vrijwel geheel ontbreekt. Ziet bijvoorbeeld de prachtige huizen paleizen welhaast in de Avenue des Champs Elysées, Avenue Friedland of in een der andere avenues in de buurt van de Concorde en ziet dan de meer dan armoe dige apartementen, waarin de Farijsche middenstand gehuisvest is. Hier, luxe en overdadige weelde, daar, armoede en ge brek aan schier alles. En dat bijna zonder overgang! Niet dat er in Parijs slechts zeer rijke en zeer arme menschen zijn. Maar het gebrek aan woningen is hier zoo groot, dat zij, die niet een hooge huur kunnen beta len en een naar verhouding nog hooger sleutelgeld. wel gedwongen zijn een kamertje te hu-en in een der zoogenaamde „maisons meublées" die in Parijs zoo tal rijk zijn. Een „maison meubïée" is een soort hotel, dat zich hierin onderscheidt van de gewone hotels, dat men er meestal ook koken mag. Die „maisons meublées" maken van den woningnood overigens een dankbaar gebruik en zoo is het bijvoorbeeld heel gewoon als men voor een klein kamertje in zulk een hotel een vierhonderd francs, d.i. veertig gulden, per maand moet betalen. ..Een kamertje, zult u zeggen, en daarin wonen dus slapen, eten enz. en dan ook nog koken?" Natuurlijk u met uw Hollandsehe be grippen kunt dat nauwelijks geiooven, maar de Pari] zenaars weten bijna niet beter. En. zooais ik reeds opmerkte, het zijn niet slechts de armen, die zoo gehuisvest zijn, trouwens, veertig gulden per maand, dat kan nog lang niet iedereen betalen! Hoe zij. die het niet betalen kunnen, dan wonen? Wel, er ziin hier ook gosdkoopere kamers, maar die zijn dan meestal zoo ar moedig en zoo slecht onderhouden, dat ze in Holland ongetwijfeld onbewoonbaar ver klaard zouden worden! Vanmorgen las ik toevallig een statistiek, die door de commissie van huisvest'ng is samengesteld. Soo zijn er momenteel in Parijs 27.000 families van drie personen, die één krmer indien men niet minstens anderhalf maal het bedrag van een jaar huur betaalt aan den vertrekkenden huurder en ongeveer 15 daarvan aan den concierge. Wat in 't kort hierop neerkomt: U huurt een woning voor bijvoorbeeld vierduizend francs per jaar. Nu zult u verplicht zijn het be hangselpapier, het 1 schilderwerk enz. van den vorigen huurder over te nemen. Natuurlijk is alles in zulk een staat, dat u voordat u het huis kunt gaan bewonen eerst opnieuw moet laten behangen en be schilderen. Maar aangezien het betalen van sleutelgeld verboden is, heeft men er het woord „overname" voor in de plaats geno men. Zoo komt het ook dikwijls voor, dat men een wiebelende tafel, met eenige stoe len zondsr zitting enz. moet overnemen voor twee tot zes duizend francs. Dat hangt overigens geheel van de huur af! Hieruit blijkt weer wat ik al meerdere malen be- i weerd heb. n.l. dat voor de Parijzenaars de 0 oorlog slechts in zooverre voorbij is, dat er niet meer gevochten wordt, voor de rest echter, niet zoo heel veel veranderd is! Gisteren hebben we hier een echten Lon- denschen mist gehad en hoewel dat natuur lijk verre van aangenaam was, leverden de groote winkelstraten toch wel een interes santen aanblik op. De hel verlichte etalages en l'chtreclames gaven de door de ge wone straatlantaarns slechts zeer onvol doende verlichte straten een wonderlijk aanzien. Voorrl sommige pleinen waren de moeite van het bekijken ruimschoots waard. Die pleinen namelijk, waar geen winkels zijn en die door den rnjpt vrijwel geheel in duis ternis waren gehuld. De huizen deden aan als sombere schimmen: men zag ze slechts vaag, zonder vorm. of kleur te kunnen onderscheiden en de hemel, van een drei gend zwart, scheen zeer nabij Maar op sommige huizen waren helroode lichtreclames aangebracht en daar men de huizen zelf niet kon zien, scheen het, dat die lichtreclames daar zweefden tusschen hemel en aarde Het is gewoonlijk in dezen tijd van het jaar. dat de griep de meeste slachtoffers maakt, maar dit jaar maakt ze het dan toch wel een beetje al te bar! In Parijs tenminste kunt u er zeker van bewonen. 7.500 families van ver en ten 7i'n' dat op de tien personen, die u tegen slotte 2.000 families van vijf personen, die zioh met één kamer moeten behelpen! Ik had het hierboven over sleutelgeld. „Sleutelgeld" Is een woord dat door onze ouders nog niet uitgevonden was en waar van onze kinderen de beteekenis vermoede- 3Uk niet meer zullen kennen. Tenminste voor zoover het Holland betreft, in Parijs is het heel anders! Officieel is het sleutelgeld ook hier ver boden, in werkelijkheid echter is het abso luut onmogelijk een woning te vinden, komt, u zeven of acht zullen zeggen, terwijl ze z'ch den neus snuiten: „Ja, ik heb het erg te pakken gehad, nu gaat het wel wat beter, maar nu ligt mijn vrouw (of zoon, of moeder) met de griep te bed." En wat de cijfers die gewoonlijk meer spreken dan woorden betreft: alleen in de ziekenhuizen worden momenteel twee entwintighonderd griepgevallen behandeld Gelukkig echter, zijn de gevallen met doodelijken afloop zeer zeldzaam. H. de J. Vervolg Gemeenteraad **unt 15- Verzoek van C. A. Rijnbeek om verlenging van de huur van zijn opslagplaats aan de Haven. De Voorzitter zegt, dat uit deze zaak voor B. en W. last en ergernis is geboren. Adressant heeft nooit gewild, ook geen arbitrage. Wij hebben hem uitstel gegeven tot x Februari en nu hij vermoedt, dat het niet langer gaat, wendt hij zich tot den Raad. Wij hebben hem fair behandeld en daarom moeten wij den Raad ernstig ontraden, het verzoek in te willigen. De heer Fijma U is niet geheel juist, hij is bereid een vergoeding te geven, maar bij dien brand werd zeer ontactisch opgetreden het riet was gemakkelijk anders te bergen geweest. De heer Loerakker Arbitrage is ge weigerd. B, en W. wenschen hun recht te handhaven en terecht hij wenscht geen recht te doen, wij staan dus in volle over tuiging aan de zijde van B. en W. De heer van Houten Er is respectievelijk f 150 en f 50 aangeboden, dus wel minnelijke schikking. De Voorzitter Hij draait de zaak om. Dat is niet de regeling van een zaak. De heer Rijnbeek stelt absoluut eenzijdig de schade regeling voor. De heer Klaver Er is een heeie corres pondentie over gevoerd, Rijnbeek heeft niet stil gezeten en heeft geld aangeboden. Namen ook de andere menschen genoegen met arbi trage. Ten einde raad heeft Rijnbeek zijn toevlucht genomen tot den Raad. We moeten niet vergeten, dat dat terrein voor hem zijn halve boterham beteekent, daar er geen ander terrein te vinden is. Ik zou daarom aan B. en W. willen vragen, het er naar te leiden, dat Rijnbeek het terrein in huur houdt, mits hij maatregelen neemt, dat er geen brand meer kan komen. De Voorzitter Alles kan. Moeten wij soms voor Rijnbeek op de knieën vallen? Ik zou het buitengewoon betreuren indien de Raad door inwilliging het prestige van B. en W. zou miskennen. De heer Loerakker Wij hebben alleen met Rijnbeek te maken en we kunnen niet in zee gaan met menschen, die geen recht willen. De heer Klaver Het verschil loopt bij ons over het terrein. De Voorzitter Wij hebben niet de minste medewerking van den man gehad. De heer Jansen Hij is zijn plichten niet nagekomen. Na neg zeer lange discussies wordt met algemeene stemmen besloten het verzoek niet in te willigen. Punt 16. Verzoek van Venhoven en Evers om aankoop van grond aan de Nieuwe Haven De Voorzitter Er is heel lang van ge dachten gewisseld, of we zouden verkoopen. Ten slotte is besloten, dit te doen op de wijze, Zooals thans wordt voorgesteld. De heer Mes kers Is het geen bezwaar, dat we zoo tot een versnippering komen Van deskundige zijde schijnt geen bezwaar te bestaan, direct naast het abbattoir te ver koopen. Ik kan niet inzien, waarom we 25 M. vrij moeten houden. De Voorzitter De noodige voorzichtig heid nemen we in acht, maar het is voor ons geen wet van Meden en Perzen. De heer Klaver De praktijk zegt: bouw er tegenaan zooals de heer Mes kers betoogt. Ook de deskundigen zeggen dit. We moeten voor den voet op verkoopen, anders zullen we moeten marchandeeren. Wie weet wat er komt Hoe meer naar den hoek, hoe duurder het wordt. Ik ben er met hand en tand voor, dat naast het abbattoir begonnen wordt met verkoopen. Weth. De Vreugd Verschil van meening zal er altoos zijn. We bewandelen echter d:n weg der voorzichtigheid, indien we 25 M. breedte overhouden. De exploitant begint dikwijls niet op de vastgestelde lijn. De heer Jansen Hoeveel blijft er over Wethouder De Vreugd Meer dan 60 M. gevelbreedte. Wethouder Balvers (als vervangend Burge meester laten we toch voorzichtig zijn later zullen we spijt hebben, dat we zooals beweerd, wordt, verocht hebben. De heer Meskers B. en W. blijven twijfelachtig. Op het terrein is nog ruimte. We gaan het terrein verbrokkelen, wat niet in het belang van het verkoopen is. Ik maak er een voorstel van naast het slachthuis beginnen met verkoopen. Weth. De Vreugd Als er iemand komt na Venhoven en Evers, doen we het dan niet Dan krijgen we nog meer versnippering. Ik ben overtuigd, dat het beter is, die 25 M. vrij te houden. De heer Meskers Ik ben het niet met weth. De Vreugd eens. Waar kan die 25 M. voor gebruikt worden Beginnen we naast het slachthuis, dan kunnen we elke breedte verkoopen. De vrijblijvende 25 M. blijven schade geven. De heer Fijma De maatregel van B. en W. is zeer voorzichtig, zoowel voor uitbreiding eventueel van de bestaande als voor nieuwe doeleinden. De heer Vermeer We raden in dezen allemaal, maar die 25 M. zijn gedekt spr. zal stemmen voor het voorstel van B. en W. De heer Klaver Het verwondert me ont zettend, dat er zoo geredeneerd wordt. Ze lappen de deskundigen aan hun laars. De grond wordt vastgehouden om de gemeente vol te bouwen met gemeentegebouwen en rente te betalen. Mij is steeds verweten de deskundigen weten het en oordeclen anders dan u, maar nu stoort men zich niet aan de deskundigen. De grond is nog niet op, maar er moet blijven liggen voor doeniet. De heeren willen een stukje grond houden, maar er ligt nog genoeg. U wilt het nu beter weten dan de deskundigen, maar het wordt schade voor de gemeente. De Voorzitter En als er dan een export slachterij komt Ik geloof, dat niet een et blij mee is, te verkoopen tot de fundamenten. De Burgemeester wordt weer voorzitter- Deze zegt De adviezen luiden niet zoo posi. tief als de heer Klaver meent. Spr. leest het rapport voor. In dit rapport zit een soort tegenspraak. De lieer Paase Ik ga gaarne mee met bet prae-advies van B. en W. Juist omdat de heer Klaver bij den Gemeentesecretaris een M. er naast wilde hebben. Nu gaat hij be twisten, dat het niet noodig is. Eerst gaat Klaver het voorstellen en nu doet hij het tegenovergestelde. De heer Klaver De heer Paase schij n erg dom te zijn (de voorzitter interrumpeert: We moeten de hoffelijkheid in acht nemen in den Raad u heeft niet bedoeld „dom") de beslissing moet genomen worden. De heer Meskers De deskundigen zijn van meening, dat die 25 M. het niet doen, zij drukken zich gereserveerd uit, maar we moeten niet het onmogelijke veronderstellen, wat wellicht nog in geen 25 jaar noodig of mogelijk wordt. De heer Selhorst Zou bet badhuis daar naast op die 25 M. kunnen komen? De Voorzitter Wij hebben daarover wel gedacht, maar volgens deskundigen kan het daar niet komen, we zouden dan een veel zwaardere instellatie voor warm water moeten hebb n, de inrichting ombouwen enz. In Uitho o was het anders. Daar het voorstel Meskers niet voldoende ondersteund wordt, komt het niet in stem ming. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met II2 stemmen. Punt 17. Verzoek van J. van Roode om verhooging zijner vergoeding voor aanschaf fing schoonmaakartikelen raadhuis. De heer Vermeer meent, dat Van Roode in totaal f 150 meer vroeg, terwijl B. en W. voorstellen, f 100 te geven. Het komt hem voor, dat de man niets onbillijks gevraagd heeft, daar er 1/3 meer werk gekomen is. De Voorzitter Of er zooveel meer werk is, is de vraag wij hebben gemeend, dat het billijk was, dat meer gegeven werd, doch we oordeelen om goede redenen, dat f 100 voldoende was. De verhooging conform het voorstel van B. en W. wordt nu met algemeene stemmen aangenomen. Punt 17a. Voorstel tot verhooging van den post 110. 237 van de begrooting 1929 Onderhoud van wegen en voetpaden", met f 300 wegens aankoop van 100 kub. M. grint. De Voorzitter zegt De Meerstraat, Wil- helminalaan, Loosterweg II en de Beeklaan zijn wel aan de provincie overgegaan, maar naar verluidt, zullen deze wegen wel niet voor 1930 in onderhoud komen, m.a.w., de kans op verbetering dier wegen voor dien datum is uiterst gering en zoo kunnen ze niet blijven. We hebben daarom gemeend, deze gelden te vragen, omdat de Provincie een behoorlijken staat van onderhoud bij de overname verlangt. De heer Vermeer Ik ben slecht gestemd over die suppletoire agenda's. Het wordt nu zachtjesaan usance, dat we die krijgen. Ik ontving die aanvulling een dag voor de open bare zitting en heb met een ander raadslid gisteravond een uur gewacht eer we de stuk ken hier konden inzien. Ik vind het een verre gaande nonchalance tegenover de Raadsleden en uit een protest tegen deze wijze van doen. De Voorzitterm: Ik verwachtte een woord van lof in dezen. Dit stuk is niet eer ingeko men, is gisteren pas behandeld in B. en W., kon niet vroeger. We moeten die adressen in den Raad brengen en deze beslist. Wij wenschen geen verwijt, dat wij ze achter houden en hadden daarom eer lof dan blaam verwacht. We kunnen de behandeling ook uitstellen, maar is dat gewenscht Is het nu zoo vreeseiijk, dat een Raadslid een avond neemt, om de stukken in te zien Bovendien houden we rekening met de commissies. De heer Vermeer Maar de raadsleden, die niet in de desbetreffende commissie zitten, kunnen zich niet oriënteeren. U zoudt dus de stukken eer moeten sturen, of een keertje meer vergaderen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen en het geld gevoteerd. Punt 17b. Voorstel tot verhooging van post no. 413 der begrooting 1929 „Kosten van doortrekking der Nieuwe Haven" met 2100. De Voorzitter deelt mede, dat deze cor rectie in het werk geschiedt op advies van wethouder De Vreugd. De Voorzitter leest in deze het rapport voor van den Gemeente- Architect, die zich blijkbaar vergist heeft, welke vergissing door deze wijziging wordt hersteld. De gevraagde f 2100 wordt met algemeene stemmen toegestaan. Punt 17c. Verzoek J. van der Kregt te Leiden, om het terreintje hoek Kofstraat- Julianastraat van 30 Maart tot en met 14 April a.s. te mogen gebruiken voor het plaat sen van een centrifugaalbaan. (Draaimolen). Het prae-advies luidt afwijzend op het ver zoek te beschikken. De heer Vooren zegt, dat deze zaak een voorgeschiedenis gehad heeft. Men is eerst bij spreker geweest en maakte de zaak smake lijk door 50% van de winst beschikbaar te stellen voor de T.B.C. Spr. heeft echter geen advies willen geven, doch gezegd wend u tot den Burgemeester. Gelukkig heeft de T.B.C. dergelijken steun ook niet noodig de Hillegomsche burgerij zorgt zelf schit terend voor de lighal en de T.B.C.-bestrij- ding moet geen propaganda-materiaal zijn voor alle mogelijke doeleinden. Na korte bespreking, wordt met algemeene stemmen besloten, het terrein voor gemeld doel niet te verhuren. Punt 17d. Voorstel tot wijziging van de politieverordening dezer gemeente. De Voorzitter zegt, we kunnen dit ook uitstellen, maar dan is het te laat. Wij willen afwerken. De heer Vermeer Maar een politie-ver- ordening wijzigen we niet voor een oogenblik. Ik stel voor, dit van de agenda af te voeren. Dit voorstel wordt gesteund door de heeren Loerakker en Van Houten. Wethouder Balvers is wel bereid dit punt uit te stellen. De Voorzitter Maar ik niet. We zullen zien, of de heeren bereid zijn, al hebberéde drie heeren volkomen het recht uitstel voor te stellen. De heer Loerakker zegt Om principieele redenen heb ik den heer Vermeer gesteund afgezien van uwe voortvarendheid, bevredigt mij uw systeem niet. Ik heb van deze stukken niets gelezen. De Voorzitter „ij laten de Raadsleden vrij, maar u heeft niet het recht aan ons col lege te zeggen zoo moet u het doen. Laat de Raad een punt rusten, dan heeft hij daartoe volkomen het recht, maar draagt daarvan ook de verantwoordelijkheid. De heer Loerakker Ik meen, dat de Raad het recht heeft critiek te oefenen, hoe er gehandeld wordt door B. en W. Ik erken met u, dat het onderhavige punt een kwestie is, die zeer belangrijk is en daarom hadden we de stukken eer moeten hebben. De Voorzitter: Dat kon niet eer; er moesten redactiewijzigingen worden aange bracht. De heer Van Houten Ik was het er in de commissie heelemaal niet mee eens. De VoorzitterWij bedoelen altoos de meerderheid. De heer Loerakker Mijn strekking is geef ons de stukken eer. De Voorzitter Ik erken dat, we doen wat we deden zeer ongaarne. Het is een principe hier. Maar we staan niet geheel wildvreemd tegenover de materie het principe is een voudig. Voorstel 69 ter is een voorstel van mij alleen, terwijl sub c wordt geschrapt. Het komt hier op neer, dat zij, die trekken van de werkverschaffing niet in de café's mogen komen, zij die van de werkloozenkas trek ken vallen er niet onder. (De heer Vermeer trekt zijn voorstel van aanhouden in De Voorzitter gaat voort en zegt, het is toch hoogst nuttig, dat bedeelde personen niet in café's komen. Tusschen de uitvoering valt verschil. De meerderheid der commissie wil de waarschuwing in de arbeidsovereen komst brengen. De burgemeester wil dat niet, omdat men er conflicten mede uitlokt. Zekerheid geeft een proces-verbaal van een ambtenaar, daartoe gemachtigd. Het beste is daarom, het een en ander bij politie verordening te bepalen. De heer Loerakker Ik kom weinig in de kroeg, maar er moet eenige kans zijn, dat we de verordening, als ze er is, kunnen hand haven. Ik meen, dat dit niet kan. De gedachte van B. en W. onderschrijf ik volmaakt zuur verdiende penningen behooren in het De Voorzitter De verordening is een ge meentebelang het is toch te gek, dat die menschen het geld van de gemeente, waar mee wij ze helpen, gedeeltelijk in de kroeg verteren. De heer Vermeer wil in dezen de meening van de wethouders hooren. De heer Balvers Wij vonden a en b in art. 69 ter wat kras. Wij wenschen dit dan ook in de arbeidsovereenkomst. Onze bedoe ling is niet, dat iemand, die eens per week een borrel dronk, wordt weggezonden. Het gaat over de bekende individuen. Ik geloof echter, mede uit naam van mijn collega, na de toelichting van den Burgemeester inzake de toepassing, dat we er mede meegaan. De heer Loerakker Ik hoop, dat de werk- loozen de klacht verstaan, die hier geuit is ten opzichte van den gemeenteraad. De goe den zullen de bepaling toejuichen. De verordeningswijziging komt nu in stem ming en wordt aangenomen met 1 stem tegen, die van den heer Van Houten. De Voorzitter zegt, dat hij aanstonds de vergadering verlaat ter behandeling van punt 18 en dat weth. Balvers dan presideert, doch voor hij dit doet, wil hij nog een paar zaken in het midden brengen. Eerstens vraagt hij, of de raad er zijn goedkeuring aan hechten wil, dat de loonen der werkloozen die uit- gevroren zijn, voor 100% worden door betaald, al is dit steunverleening. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. De heer Loerakker betuigt zijn instem ming met de 100%, er is groote armoede, al is deze hier niet zoo ernstig als in de groote steden. Zijn er extra maatregelen ge nomen door het Burgerlijk Armbestuur De Voorzitter Hedenochtend hadden we een bespreking met dat college en stelden de vraag, of er leniging kon geboden worden Men is daartoe bereid, maar het initiatief moét uitgaan van de organisaties. Aan 80 personen werd reeds 1 H.L. kolen verstrekt en ook een extra toelage. De vraag is, of er termen bestaan, om nog meer brandstof te verstrekken. Vanavond is er een bespreking tusschen het Burgerlijk Armbestuur en het Kerkelijk, om den noodtoestand te lenigen. Ons voornemen is behoudens uwe goed keuring om extra hulp te geven aan het Burgerlijk Armbestuur. De Raad geeft hieraan zijn sanctie, Rondvraag. De heer Selhorst zegt, dat hij de helft van zijn personeele belasting mocht betalen half Januari, nu kreeg hij in Januari een waarschuwing van 25 ct., en ook een dwangbevel van 65 ct. Heeft die inspec teur dat recht Ook anderen verkeeren in dat geval De Voorzitter Daar kunnen we niet over beslissen, het staat geheel buiten ons ik durf u in dezen geen advies te geven Nog deelt de Voorzitter mede, dat het besluit, regelende de heffing der opcenten van de personeele belasting niet is goedge keurd. We komen daar dus op terug. De heer Paase informeert naar een lantaarn in de Krochtstraat, ze staat er nog steeds niet. Weth. De Vreugd antwoordt, dat er daar 2 komen, maar er zit zooveel hal in den grond, dat er de kabel niet doorgemaakt kan worden. De zaak komt echter in orde. De Burgemeester verlaat nu de vergadering en weth. Balvers presideert. Punt 18. Verzoek Burgemeester om ont heffing verplichting tot inwoning. Deze Voorzitter zegt, dat we de poging om den Burgemeester hier woonachtig te hebben, niet laten voorbijgaan. De heer Vermeer Ik vind het prae-advies van B. en W. bizonder zwak. We kunnen toch aantoonen, dat er wel woningen zijn en onze argumenten bijvoegen aan Ged. Staten Er is ook een ambtswoning beschikbaar, er is dus geen noodzaak. De heer Loerakker Ik onderschrijf, wat de heer Vermeer zegt. De woning van wijlen Burgemeester Wentholt is wel geschikt. Bovendien zijn er voldoende woningen, die grooter en mooier zijn, zoo de Burgemeester dat wenscht en ook voldoende grond om te bouwen. Indien Ged. Staten den Burge meester verlof verleenen tot uitwoning, zullen zij een dag bepalen, waarop de Burgemeester te spreken is. Het is toch te veel gevraagd, dat we naar een andere plaats zouden moeten, om den Burgemeester te spreken Ik vind de poging van den Burgemeester in dezen buitengewoon beleedigend voor de gemeente. Hij wist, welke ambtswoning hier was. Hij heèft kapitaal en kan dus krijgen wat hij DINSDAG 19 FEBRUARI HILVERSUM 1071 M. 10.15"-45 Jaarbeursconcert door het Kling-Trio n.4512.00 Gramofoonmuziek 12.152.00 Concert dcor net A.V.R.O.-Trio 2.00 2.30 Kook-recepten 2.303.co Gramofoonmuziek 3004.00 Kniples 4.005.00 Microfoon-debutanten. J. P. Daudey, piar.o. M. Nieuwerkerk, zang. 5.30 6.00 Gramofoonmuziek 6.007.15 Concert door het A.V.R.O.-Trio 7.157.45 Engelsche les voor gevorderden 8.30 Concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep 9.00—9.30 Ccr»c?rt op 2 vleugels door Han Beuker en Wouter Denys 9.30 Vervolg Concert. Léhar-programma 10.15 Persber. 10.30 Dansmaziek. HUIZEN 336.3 M. Na f uur 1852 M. Uitsl. K.R.O.-uitz. 12.30—1.30 Concert door het K.R.O.-Trio 5.30 6.30 Gramofoonmuziek Ó.307.0c Duitsche les 7.008.00 Cursussen Kerklatijn door L. Speet 8.00— 9.30 Lijdensoverweging. Gewijde muziek. Algemeen onderwerp voor de opvoering van het lijdensdrama „Christus gestorven voor allen en door allen. Meditatie door J. Hooymans, kapelaSn. Gewijde muziek door het Klem koor o.l.v. J. H. Pickkers 9.30 „Pilatus", treurspel m 4 bedr. van F. B. J. Frencken, pr. DAVENTRY 1562 M. 11.05 Kookpraatie 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert. Celtic Harp Trio I.202.20 Orkestconcert 2.202.45 Eeeld-uitz. 2.50 Muziekles 3.50 Muziek 3.55 Fransche les 4.20 Orkestconcert 4.50 Orkestconcert 5.35 Kin deruurtje 6.35 Nieuwsber. 6.50 Muziek 7.05 Kandel's vioolsonaten 7.20 Voor de huisvrouw 7.35 Muziek 7.45 Lezing Glass 8.05 Concert. Militaire kape! en F. Russell, tenor. L. Pecskai, viool (8.20—8.50 Lezing) 9.20 Nieuwsber. 9-35 Muziekles 9.55 Nieuwsb. to.00 „X.O.", tooneel van J. Drinkwater en „Incorrigible", i-acter van Talbot 11.0012.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS' 1750 M. 12.50—2.10 Orkestconcert 4.055.05 Trioconcert 7.057.50 Gramofoonmuziek 8.50 „Traviata", opera van Verdi. Koor, orkest en solisten. LANGENBERG 469 M. 9.35 Gramofoonmuziek II.30 Gramofoonmuziek 12.251.50 Orkestconcert. Dvorak-Smetaria 5.055.50 Orkestconcert 7.20 „Hahn in Ruh". F. Hellmuth-Belpy, declamatie. B. Pütz, bariton. Rheïnische dubbel kwartet. Niederrhei- nische cornetkwartet 9.50 Sluiten. ZEESEN 1649 M. ir.203-50 Lezingen 3.504.50 Orkestconcert 4.507.05 Lezingen 7.20 Orkest- concert 8.20 Vocaal concert door Maria von Basilides, (alt) 8.50 Oude- en nieuwe dansen (viool en piano). HAMBURG 39*.6 M. 10.2011.20 Gramophoon- platen 3.35 Orkestconcert. Werken van Franz Léhar 5.35 Dansmuziek. BRUSSEL 511.9 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Trio- concert 8.30 Orkestconcert c.oo Harmonica-muziek Q.25 Vocaal- en instrumentaal concert. gezin en met in de kroeg. Zijn B. en W. vanwenscht. Hij is de vader van de gemeente oordeel, dat de bepalingen zullen worden naren> dus moet hij zich niet te hoog achten nageleefd Er zijn er, die altoos de centen0m tusschen de gemeentenaren te leven. Het in de kroeg brengen, maar er zijn ook nog fatsoenlijke menschen en dat zijn de meeste gelukkig die alleen af en toe een borrel drinken. De voorzitter Naleving zal moeilijk zijn maar preventief zal het goed werken. De verordening is te vergelijken met de bepaling van maximum snelheid bij auto's. Er zijn er niet veel, die 20 K.M. rijden, maar ze zien de waarschuwingsborden en temperen, zoo dat we niet graag de bepaling zouden ophef fen. Zoo ook hier. Er zullen er steeds zijn, die door de mazen heenslippen, maar er zullen steekproeven genomen worden om een voorbeeld te stellen. Mijn ervaring is in dezen subliem. We hebben hier gevallen gehad van menschen, die dronken op het werk der gemeentewerkverschaffing kwa men, lood is gestolen en de centen gingen naar de kroeg zoo gaat het niet goed. Mis schien is dit ook niet goed, maar dan komen we er op terug. De heer Loerakker De menschen moeten erop gewezen worden. De Voorzitter Dat zal gebeuren. De heer Van Houten De caféhouders zullen van 69 ter a en b veel last hebben. is niet gewenscht, dat de Burgemeester buiten de gemeente woont. Wie de lusten wil, moet ook de lasten dragen ik ben beslist tegen uitwoning. De wethouders zouden er ook meer werk en meer verantwoordelijkheid door krijgen. De secretaris leest nu het adres van den Burgemeester aan de Kroon voor. De heer Klaver wil zijn spijt uitdrukken, dat dit verzoek door den Burgemeester is gedaan. Ook avdere menschen buiten den Raad drukken zich zoo uit. Spontaan hebben we hem in ons midden hartelijk gehuldigd. De daad is een beleediging voor Hillegom. Hillegom ligt in een der mooiste streken van het land en is een der grootste plaatsen van de bloembollenstreek. Ik heb ook de stukken ingezien en vraag me af is het adres juist Zijn de grondprijzen voor bouwterrein zoo abnormaal hoog Zijn de aangeboden huizen zoo verbazend duur We hebben 33 jaar een burgemeester gehad, die in Albion, de ambts woning, graag wenschte te wonen. Is het van den Minister een misgreep, Mr. Pont hier te benoemen Ik hoop van neen. De Burger vader hoort in ons midden. Wat kan er al niet gebeuren als de Burgemeester niet in de laats woontWaar moet men heen, als men em noodig heeft? Het hoofd is weg. Uit naam van een groot deel der bevolking, zou ik mijn spijt uitdrukken, als de Burgemeester het gevraagde verlof verkreeg. Ik hoop, dat Mr. Pont dat inziet en bij ons zijn blijvenden intrek neemt. De heer Vooren Er wordt gesproken van woningen genoeg. Welke Albion acht ik voor dezen Burgemeeste niet geschikt. L^aat men aantoonen, welke huizen er zijn. De heer Jansen Bij de laatste onderhande ling werd een billijke prijs gevraagd voor een mooi huis. Mij werd medegedeeld, dat het aangebodene den Burgemeester het best aanstond van al hetgeen hij reeds gezien heeft, maar door hem werd een lage prijs geboden. De heer Vermeer Zijn B. en W. bereid de argumenten naar voren te brengen bij Ged. Stater De voorzitter Ja. De heer Loerakker De prijs van den grond is hier niet zoo hoog. De heer Meskers Wij willen Mr. Pont graag hier hebben, ook uit sympathie voor den persoon van den Burgemeester. De Voorzitter We doen alles nu nog, om hem hier te houden. Zoowel mijn collega als ik, onderschrijven wat er gezegd is. Weth. De Vreugd Die woorden zijn ook in de vergaderingen van B. en W. geuit. Wet Albion betreft, wist toch de Burgemeester, dat we die ambtswoning hadden. Ik ga vol komen met de heeren mee. Het voorstel om Ged. Staten te verzoeken, het gevraagde niet toe te staan, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Namens den Burgemeester beantwoordt de waarnemend voorzitter nu nog de vragen de uitbreiding der plantsoen beplanting heeft de volle aandacht. De beer put bij de zweminrichting wordt opgeruimd. Het besproken urinoir is moeilijk te plaatsen, misschien op het Stationsplein, maar spr. is er daar niet voor. De omgewaaide boomen zijn gehakt, gezaagd en vervoerd. Hierna sluiting. De vergadering duurde onafgebroken van 27 uur 1 Burgerl. Stand Ondertrouwd J. Cor net en W. Wijkstra Getrouwd P. C. Boeree en A. Krul. Geboren z. van C. C. van der Lans- Seijsenerd. van G. Opstal-Lammerse. Overleden A. Kromhout, m. 77 jr. N. G. van der Veldt, m. 76 jr. G. Beukers, vr. 32 jr. C. van Schie, m. 86 jr. Jubileumtentoonstelling De alhier gehouden Bloemententoonstelling werd be zocht door 5000 betalende bezoekers. Erkenning van verdienste De afd. Hillegom van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur heeft besloten aan een zestal werk lieden van diverse firma's-bloemisten een groote bronzen medaille en een getuig schrift van verdienste toe te kennen voor hun goede diensten inzake het broeien var. ge wassen voor de tentoonstelling. Meeleven Aan de postkantoren Hille gom en Lisse werd wegens de hevige koude aan de bestellers vóór het uitgaan der eerste bestelling warme koffie verstrekt, terwijl de gelegenheid is geopend om onderweg iets t verwarmds te gebruiken. De zwaarste buitendiensten zijn «enigszins verlicht. In het stationskoffiehuis alhier werd aan het personeel der H.IJ.S.M. met de koude warme erwtensoep met worst verstrekt. Coöp. Veilingvereeniging Hillegom U. A. Uitslag der tweede voorveiling, gehouden op 14 Februari j.l. Kooplust was buitengewoon graag, alles ging voor beste prijzen weg, Bartigon. per H.L. ongeraapt 58, Baron de la Tonaye id. 45, Will. Copland id. 53, Prinses Elisabeth id. 52, Mad. Kre- lage id. 51, La tulipe Noir id. 57, Le Notre id. 70, Pr. of Haarlem id. 50, Will. Pitt. id. 78, the Sultan id. 42, Fame, Sanders id. 40, Mr. Stanley id. 42, Gretchen id. 46, Kate Greeneway id. 38, Lovelines id. 42, Potter Palmer 1.75, Silvia id. 45, Pomona id. 38, Willy Moes id. 50. DE KATER We hebben een kater! Niets bijzonders, zult Se zeggen. Dat is ook zoo, althans wat het hebben van een kater betreft: maar dat huisdier zélf is wel een bijzonderheid. Ik weet het wel. er loopen katers bij bosjes °P de wereld rond en er zal ook wel geen straat, laan of plein zijn, waar niet één of hieerderen dier sujetten een veilig tehuis heb ben gevonden. Maar al die katers halen 't niet bij de °hze, want zooals ik reeds zei, onze kater is unicum. Of beter gezegd, m ij n kater, ant ik heb de lastpost in huis gehaald, ik *>eef hem te eten, zet hem buiten de deur, poneer hij het al te bont maakt en ten- 'otte draai ik voor de onaangenaamheden op. **et is dus feitelijk heelemaal mijn kaater en andere huisgenooten mogen hem slechts .aien, wanneer hij zich tenminste daarvoor lsbonibeI stelt. Maar nog altijd heb ik niet verteld, waarom kater een unicum is. Weliswaar is hij of zwart, wanneer hij uit het kolenhok Voorschijn komt heeft hij groene oogen kan ongemeen leelijk krabben, doch ook dit zijn eigenschappen, die andere haters met hem gemeen hebben. Zoo herinner ik mij, dat een van mijn vroe gere vrienden mij eens verteld heeft na tuurlijk op een oogenblik, dat wij om een praatje verlegen waren dat hij in Buenos Aires, waar hij zijn jeugd had doorgebracht, ook een witte kater in huis had gehaald, welk beest geen dag voorbij liet gaan, zon der een paar diepe voren in menschenvleesch, onverschillig waar 't zat, te trekken. Het on hebbelijke beest met roofdier-allures, werd dan ook aangezegd de dienst hij was be last met het vangen van muizen te verla ten en kreeg voor de vorm want het moest van eigenaar verwisselen eervol ontslag met dank voor de vele diensten één muis opgegeten! het huis en zijn bewoners be wezen. Ik wil alleen maar zeggen, dat een kat zonder klauwen geen kat is en dat de mijne zich hierin niet van zijn collega's onder scheidt. Maar, en nu komen de aan de clou van dit verhaal, deze kater laat zich gewoonlijk op zijn kop zitten. En niet door zijns gelijke, maar door zijn buurmeisjes. Stel u voor, dat mijnheer de tikken krijgt van zijn buren en nog wel van dat deel, dat men de zwakkere sexe pleegt te noemen. Het is een groot raad sel, dat ik eiken dag weer zie gebeuren. Zeg nu niet, dat mijn kater bang is of laf. Ik stel er prijs op te zeggen, dat het tegen deel waar is. Moedig en met een opgewekte snuit trekt hij er eiken avond opnieuw op uit en na een voorafgaand nachtconcert, dat er schijnbaar nooit bij mag ontbreken, begint de titanenkamp. Vast en zeker delft hij het onderspit en met een aan flarden gescheurde huid blaast hij de aftocht. Toen deze kater nog een katertje was en nog geen benul had van krabben en klauwen, waren we 't er allen over eens, dat er in heel Haarlem geen mooier exemplaar te vinden was. Helaas, de tijden veranderen, en daar mede ook de katers. De vechtlust is hen aan geboren, en wanneer zij hun klauwen een maal gebruiken, voor nuttige doeleinden, ik bedoel hier klimmen, maken zij er al heel gauw ook misbruik van. Nu loopt hij rond met een gespleten oor, een neus, die er bijna geheel af gekrabbeld is en een geknakte en gebroken snor, een sieraad, waar hij het eerst leerde, trots op te zijn. Waarom deze kater zich zoo op z'n kop laat zitten, is me een raadsel. Er loopen in onze omgeving mooie poesen rond. Zou hetMaar neen, een kater kent toch im mers geen zwakke oogenblikken, daarvoor is hij toch immers te zelfbewust. Het blijft een raadsel en ik zal er nooit achter komen, ten zijik hem nog op zijn oude dag spreekles geef. Laatst ving hij een vogel op het grasperk in ons tuintje. Ik studeerde bij het open ven ster en had juist de diepzinnige beteekenis van een moeilijke zin doorgrond, toen ik het doodsgilletje van het diertje hoorde, dat me „door mergen en been" ging. Wel was ik geen lid van de vereeniging „Behandel de dieren met zachtheid, spaar de vogels", doch .zoo'n alles ontreerende moord, al was het maar op een gewone huis-, tuin- of keukenmusch, kon ik toch niet straffeloos laten passeeren. Ik legde dus mijn boek neer, vloog op en snelde den tuin in, om juist nog de kat de tegen overgestelde beweging te zien maken, en het huis binnenvloog. Er volgde een verschrik kelijke jacht en de sterkste dat was ik won tenslotte. Het vogeltje verhuisde van het katerbekje naar mijn hand en van hieruit onder den grond. De kater sloop weg en be loofde beterschap Ik houd er niet van dieren hun gewonen gang te laten gaan, wanneer ik 't beletten kan, want anders krijgen zij de gelegenheid alles op te eten, wat hun onder den neus komt. Een kattenmaag is geen vuilnisbelt en niet alles wordt even gemakkelijk verteerd. Ik kan me tenminste niet voorstellen, dat een partijtje veeren kraciitvoedsel voor 't dier zou zijn. Het verstopt de darm en mist ten eenenmale alle nuttig effect. Daarom zal ik nooit gedoogen, dat mijn kater zich een maagontsteking op den hals haalt, want dan zou het, daar doktershulp op dit punt nu eenmaal faalt, heelemaal uit zijn met de pret. Maar helaa*, met de ouderdom worden zü losbandiger, en verstandig schijnen zij nooit te kunnen worden. Nu slentert hij 's nachts de straat rond en vergast een ieder, die zich om dezen tijd in zijn bed het rustigst voelt, op een wondermooi duet. Er is geen houden aan en wanneer men denkt met eenige tik ken het domme verstand te kunnen overtui gen, begint hij zelfs nog te bijten en te krab ben. Dat is des katers dank voor een zorg vuldige opvoeding Nu kijk ik niet meer naar hem om. Van huiskat is hij straatkat geworden. Zijn eens zoo spierwitte huid is grijs of zwart, al naar gelang de hitte van den strijd en de modde righeid van den weg. Wanneer hij thuis komt krijgt hij eten en het laat me koud, wanneer hij daarna weer de straat opgaat. Neen, ik wil niets meer met hem te maken hebben omdathij niets meer van mij wil weten. Ik weet niet of andere katers zich even ondankbaar gedragen als de mijne, 't Kan hem niet schelen of 't mooi of leelijk weer is; in huis wil hij niet blijven. Regent 't, nu ja, dan zijn eraltijd nog afdakjes genoeg, waar onder wel een droog plekje te vinden is. waar hij beschermt is tegen die vochtige spatjes, die listig uit de wolken neerdalen. En is 't mooi weer, dan miauwt hü de heele straat onderste boven en doet hij, alsof er alleen katten op de wereld zijn. Totdat h ij komt en dan is j!es uit. Ja, waarachtig, voor hem is hij bSg en voor hem kruipt hij zoo gauw mogelijk in de boomen, tusschen de hoogste takken, oin er te blijven zitten, totdat het gevaar-op-vier- pooten uit het gezicht verdwenen is. Dat is een hondje, zoo klein, dat men het in zijn zak kan steken. Waar 't thuis hoort, weet ik niet, maar het verschijnt steeds op kritieke momenten en vooral, wanneer er zoo'n wonderschoon duet gezongen wordt. Dan breken de artisten hun eensbegonnen lied met een hartverscfc eurenden gil af en vliegen ieder naar een fccom toe, nageoogd door de verwonderde blikken van een fox-je met varkensstaart, die de beteekenis maar niet begrijpt van een dergelijke overhaaste vlucht. Dat honudje is nu mijn bondgenoot gewor den. Hoe kan het ook anders, waar hij on ik ons doodergeren aan 't gedrag van den kater. Voortaan hoef ik niet meer naar buiten om met een welgemikt steentje orde in 't katten- kamp te scheppen. Dat is nu zijn werk en hij doet het met meer pleizicr dan ik. Daaraan danken wij cte rust, die wij nu mogen genieten. Ik weet tenminste, wat men zich mèt een kater op den hals haalt en ook hier geldt weer dat men door ondervinding wijzer wordt. BEELDHOUWERS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9