Gemengd Nieuws Hoest, Keelpijn DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DINSDAG 19 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Brand in een bioscoop theater Doodelijk getroffen De chauffeur was door de koude bevangen Een café te Rotterdam uitgebrand De „Merauke" weer thuis Slachtoffer van zijn plicht De onbewaakte overweg Arme kleine Op slag gedood Nog juist op tijd tot stilstand gebracht Het geweten knaagde Door cokesdampen bedwelmd Een elevatorbak gezonken KERKNIEUWS Een leerstoel in de Missiologie Een Japansche bekeerling TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Het H. Doopsel aan twaalf bekeerlingen ONDERWIJS De wijziging der schoolgelden LUCHTVERKEER Een watervliegtuig over den kop geslagen Brandend neergestort Een mislukte noodlanding SOCIAAL LEVEN De wijziging der Invaliditeitswet Een vliegveld voor Twente Een proeftocht van de Graf Zeppelin Het euvel der uitverkoopen het eerste ooèenWfls af,dat U Cadum Zeep Gebruiktzult U een éenot onderdaan, hetwelk U waarschijnlijk nooit tevoren dehad heeft Wilkins van zijn Zuidpool expeditie teruggekeerd Slachtoffer der wetenschap De Zuidpool-expeditie van Commander Byrd Een gouden jubileum KUNST EN KENNIS Het mechanisch schoon maken van watergangen VERKEER EN POSTERIJEN Telegraaf-verkeer met Roemenië UIT ONZE OOST De Gouverneur-Generaal naar Salatiga MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN In de bioscoop van den heer A. v. Gelder te Culemborg ontstond Zondagavond tegen het einde van de voorstelling brand in de cabine, doordat een stuk kool van de boogiamp op een film vloog, die juist op het toestel zou worden geplaatst. Het vuur deelde zich spoedig aan de andere films mede, waardoor het geheele hoofdnum mer een prooi der vlammen werd. Het vuur bleef tot de cabine beperkt. Door de talrijke nooddeuren verliet het pu bliek geregeld de zaal, zoodat van paniek geen sprake was. In de ondergrondsche werken van de mijn Oranje Nassau III te Heerlerheide is de 22- jarige, ongehuwde mijnwerker G. Alstede uit Hoensbroek onder afvallend gesteente ge raakt, waardoor hij zwaar gewond werd. Naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, is de ongelukkige daar aan de bekomen verwondin gen overleden. Een met bussen melk geladen vrachtauto van den expediteur Kooters uit Hazerwoude, is waarschijnlijk doordat de chauffeur C. Franken door de koude werd bevangen te Delft met groote snelheid tegen een boom ge reden. Franken werd met een gebroken been en een ernstige hoofdwonde per ziekenauto naar het gasthuis vervoerd.; De totaal vernielde auto werd met behulp van een kraanwagen weggesleept. Ongeveer 1200 liter melk ging verloren. Te Rotterdam is Zondagavond brand uitge broken in het café van A. de V. aan den Schiedamschen dijk. Toen de brandweer ter plaatse kwam, had het vuur, dat op den vloer van het café begonnen was, zich aan het hou ten schot tusschen den trapopgang en de woonvertrekken in het pand medegedeeld. De trapgang diende als schoorsteen en de vlam men trokken onmiddellijk naar de bovenver diepingen, zoodat de zolder weldra in lichte laaie stond. Al gauw sloegen de vlammen hoog uit het dak van het zolderraam, zoodat een roode gloed en een groote vonkenregen zich tegen den hemel afteekenden. De brand weer tastte het vuur met negen stralen aan en na eenige uren was men het vuur meester. Het café is geheel uitgebrand evenals de achtervertrekken van de eerste en tweede ver dieping en de geheele zolder. Het huis i^as niet bewoond. De in het café aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. Het stoomschip „Merauke" is Zondagmid dag te 12 uur behouden aan het terrein van den Rotterdamschen Lloyd aan de IJselhaven te Rotterdam gemeerd. Deze blijde tijding is zeker een gelukwensch aan den kranigen ge zagvoerder, kapitein Scherpbier en zijn wak kere bemanning waard. Want zooals men zich herinnert was de „Merauke" na op Maandag 2« Januari in aanvaring te zijn gekomen met het Grieksche stoomschip „Alcyon" nabij Do ver op het strand gezet en was de positie van dien aard, dat men voor het behoud van het stoomschip meer dan eens ernstig gevreesd heeft. Het vaartuig was Zaterdagavond tegen 5 uur van Dover vertrokken. Men had naar de „Tele graaf" verneemt, zoowel een Engelschen als een Hollandschen loods aan boord. Want er moest èn ter wille van het beschadigde schip èn wegens den ijsgang zeer voorzichtig geva ren worden. Des nachts kwam men vóór den Waterweg en werd hoog water afgewacht al vorens op te stoomen. Tegen 10 uur in den morgen werd Maassluis gepasseerd. En bijge staan door sleepbooten van den Nederland- schen Stoomsleepbootdienst v.h. P. Smit kon men vrij gemakkelijk de IJsselhaven binnen komen. Dank zij den maatregelen van den havendienst zijn de groote havens goed toe gankelijk en bevaarbaar. Alleen aan de aanleg plaatsen bevinden zich groote massa's drijfijs. En daardoor heeft het nog wel een uur ge duurd eer de „Merauke" gemeerd lag. Dat moest met veel overleg geschieden. De „Me rauke" naderde den wal op zulk een afstand, dat nog juist een sleepboot tusschen het schip en den wal kon varen. De sleepboot „Achilles" drong door het ijs tusschen wal en schip, meerde aan de kade en liet de schroef werken, waardoor het ijs in beweging kwam. Wanneer een kleine plek ijsvrij was ging men weer een eindje achteruit, legde vast en herhaalde de manoeuvre. Het ging wel langzaam, maar toch kon men zien hoe de geul steeds meer ijsvrij werd. Ten slotte verdween de „Achilles" en de „Merauke" kon naderen. Het eerst ging de heer Bernard Ruys, directeur van den Rotter damschen Lloyd aan boord om den gezagvoer der te verwelkomen en zijn rapport in ont vangst te nemen. De begrafenis van veldwachter Romein te Warmond. Onder groote belangstelling is gisteren te Warmond ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gemeente-veldwachter Romein, die bij het overbrengen van het lijk van een drenkeling, met een ijsvlet in de vaargeul op de Kagerplassen geraakte en daarbij om het leven kwam. Aan de groeve sprak de burgemeester van Warmond de heer Scholvinck, die den over ledene prees als ijverig en plichtsgetrouw ambtenaar. Nog voerden het woord de chef van de Leidsche recherche de inspecteur Weyers; de inspecteur Van de Wijngaard uit Kat wijk en bestuursleden van politie-organisa- ties. Een jongen overreden en gedood Op den onbewaakten overweg aan 't Haantje nabij Delft is gisterenavond om streeks kwart voor vijf de 14-jarige zoon van den brandstoffenhandelaar J. de Jong, wonende Gasthuislaan te Delft, onder de oogen van zijn vader door een van Den Haag komenden electrischen trein gegrepen en gedood. Te Susteren viel een drie-jarig kind der familie M. op een gloeiend kacheldeksel. De kleine bekwam vreeselijke brandwonden en werd in deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. Onder de ge. ,e Woerden is de 82- jarige G. v. D. gisteren door een auto aan gereden en op slag gedood. Ongeveer ter hoogte van de spoorbrug over de Hoogeveensche Vaart te Meppel is gisterochtend een wielband van de locomo tief van den trein, die 9.08 uit Groningen was vertrokken, gesprongen, waardoor twee zware stukken ijzer op het perron terecht kwamen, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Eenige honderden meters ten Zuiden van het station wist men de loco motief, waarvan de westinghouserem defect was geraakt, tot stilstand te brengen. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is o.m. ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belastingen naar inkomen en of vermogen (gewetensgeld) bij: den ontvan ger der directe belastingen te Amsterdam, lste kantoor 11.500, onder letter X; den inspecteur der directe belastingen te Hel- levoetsluis 18.700. Een slachtoffer Bij het ontdooien van buizen in den wa tertoren te Fijnaard zijn een opzichter en twee arbeiders door cokesdampen bedwelmd geraakt meldt de „N.R.C." Den opzichter en een der arbeiders kon men spoedig weer bij brengen; de 24-jarige arbeider K. Tak uit Oud Gastel is echter zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden Tengevolge van het kruien van het ijs is de 300 ton metende elevatorbak „E. v. N. 15", van de firma Norden, uit Sliedrecht, liggende in de Matexhaven te Vlaardingen, gezonken. Commissie van onderzoek ingesteld In de jongste bestuursvergadering van den Nederlandschen Priesterbond-Missiebond is besloten, oldus het Februari-nummer van „Het Missiewerk", een commissie van onder zoek en voorbereiding te benoemen voor de vestiging van een missiologischen leerstoel aan de Nijmeegsche Universiteit. Op een desbetreffende vraag heeft het Episcopaat geantwoord, dat het tegen den arbeid dezer commissie geen bezwaar heeft, doch voorop moet staan, dat de voorstellers zelf de middelen bezitten voor de salariëering van den docent, ook in de toekomst, en dat er geschikte personen kunnen worden aan gewezen om den leerstoel te bezetten. De commissie wordt gevormd door het dagelijksch bestuur van den Priester-Missie- bond, aan hetwelk zijn toegevoegd prof. dr. A. Slijpen S J. lid van het hoofdbestuur van den P.M.B., prof dr. W. Mulder S J., voorzitter der theol. faculteit aan de Nij meegsche Universiteit, en dr. J. Goossens, rector der R K. Leergangen te Tilburg. over en diende allen het H. Doopsel toe, waarna tevens nog een huwelijk kerkelijk werd ingezegend. Na het verrichten der heilige handelingen heette Mgr. allen hartelijk geluk met hunne opneming in den schoot der moederkerk, waarmede de plechtigheid was geëindigd. Mgr. vertoefde daarna nog eenige oogen- blikken in den refter der zusters en begaf zich vervolgens naar de zaal, waar de doo- pelingen zich met hun familie vereenigd had den, waarna Mgr., die vergezeld was van zijn secretaris, den zeereerw. heer Pichot, te ongeveer half tien per trein weder naar Haarlem terugkeerde. Riozo Okuda, beroemd Japansch tenor van de Muziek-academie te Rome, is in de Kerk ontvangen. Hij werd gedoopt en gevormd door en ontving de eerste H. Communie uit de han den van Z. Em. W. Kardinaal van Rossum, die den zanger sinds 1927 kende. CENTRALE Kenaupark 26A Telefoon 12644 SPREEKUREN: van 9-11 en 1 tot 2. Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuut Door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent toegediend. Naar uit Leiden gemeld wordt, heeft daar in het gesticht van de eerw. zusters der Voorzienigheid aan de Hoogewoerd Zaterdag dagavond een korte, doch alleszins treffende plechtigheid plaats gehad. De Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, heeft n.l. het H. Doopsel toege diend aan twaalf bekeerlingen, enkele ge huwden, jonge meisjes en jonge mannen. Te kwartier over acht arriveerde mgr. per auto, afgehaald door de heeren Huber en Plouvier, regenten van het gesticht. Op de Hoogewoerd stonden vele menschen, wijl het in den Zaterdagmiddag bekend was gewor den, dat Mgr. zou komen. Staande aan den ingang van het huis gaf Mgr. allen aanwezigen zijn Bisschoppelijken zegen, waarna Z. D. H. vergezeld van den zeereerw. heer' Th. M. Beukers, pastoor der St. Petrus-parochie en den Zeereerw. pater F. Hendrichs S. J., die de bekeerlingen on derricht had, naar de spreekkamer werd ge leid, alwaar mede aanwezig was de eerw. moeder overste van het gesticht zr. Jose phine. Na eenige oogenblikken aldaar vertoefd te hebben, begaf mgr. zich naar de kapel van het gesticht, die overvol was van belang stellenden en waaronder we o.m. opmerkten de bekeerlingen van het vorig jaar. Toen Mgr. allen aanwezigen zijn zegen had gegeven, hield Z. D. H. een korte toespraak tot alle bekeerlingen en zeide, dat het voor hem zoo'n gelukige avond was, nu hij twaalf uitverkoren zielen in de H. Kerk mocht op nemen. Z. D. H. ontveinsde zich niet de groote moeilijkheden, die zich later zouden voordoen, doch mgr. herinnerde aan het woord van St. Paulus: Ik kan alles in Hem, die mij versterkt. Daarna ging Mgr. tot de heilige handeling Een overzicht voor de provincies De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een overzicht van de in de onderscheidene pro vincies verzamelde gegevens betreffende de financieele gevolgen, welke het ontwerp van wet tot wijziging van de bepalingen der L.O.-wet 1920 betreffende het schoolgeld voor de gemeenten zal hebbfen. Daaruit blijkt, dat de gezamenlijke gemeenten in het Rijk een mindere ontvangst aan schoolgeld L.O. en U. L. O. te verwachten hebben van 1.564.701.32Verder blijkt, dat het nadeel van het schoolgeld, gepercenteerd op de ont vangst over 1927 bedraagt: voor 79 gemeen ten tot en met 5; 64 gemeenten 510; 55 gemeenten 1015; 52 gehieenten 15—20; 28 gemeenten 2025; 19 gemeenten 2530; 13 gemeenten 3035; 14 gemeenten 3540; 8 gemeenten 4045; 7 gemeenten 4550; 5 gemeenten 5055; 5 gemeenten 5560; 5 gemeenten meer dan 60. Aangezien deze gegevens den minister geen aanleiding geven tot wijziging van het wets ontwerp, heeft hij den voorzitter der kamer verzocht het weder op de agenda te plaatsen. Alleen is een geringe wijziging aangebracht in verband met het ontwerp tot wijziging van de art. 56 en 104 der L.O.-wet 1920. Naar uit Londen gemeld wordt, is een wa tervliegtuig, behoorend bij het moederschip, „Furious" volgens berichten uit Gibralter bij het dalen over den kop geslagen. Doordat terstond booten uitgezet werden konden de beide vliegers gered worden, terwijl het ma rinevliegtuig zwaar beschadigd werd. Reuter meldt uit Londen: Bij South Godstone (Surrey) is een mili tair vliegtuig brandend neergestort Het lijk van den bestuurder werd verkoold onder de overblijfselen, te voorschijn gehaald. Aneta seint uit Bandoeng: Oe officier-vlieger van het Ned.indische leger, M_ van Haselen, maakte in een Avro- machine een oefenvlucht toen de motor plotseling op een hoogte van een veertig meter stoptei De vlieker was genoodzaakt eene noodlanding te maken, waarbij hij op een sawah tegen het sawakpad opbotste, waardoor zijn toestel in tweeën knapte. Het voorstel gedeelte van de machine sloeg over den kop. De heer Van Haselen kwam met den schrik vrij. slaagden uitstekend. De korte golf-zender is beproefd en goed bevonden. De vijf mo toren zijn op Ihun grootste toerenaantal gezet. De elecVrische verwarming van de cabines was zoo goed, dat de luchtschip pers hun jas konden uittrekken. Een amendement Op het wetsontwerp tot wijziging der In validiteitswet heeft de heer Snoeck Henke- mans een amendement ingediend om den aanhef van art. 373 der Invaliditeitswet te lezen „De arbeider, bedoeld in het vorig artikel, die geen 1248 premiën in rekening kan bren gen, en vóór 1 Juli 1922 verzekerd wordt, heeft, na het bereiken van den leeftijd van 65 jaar, recht op een rente,"enz. Ten stadhuize te Enschedé heeft een bij eenkomst plaats gehad, waar voor notaris Van Opstall aldaar de akte van oprichting der N. V. Luchtvaartterrein Twente is ver leden. Tot gewone leden van den Raad van Be heer zijn in die bijeenkomst benoemd de hee ren Edo Bergsma, burgemeester van Ensche dé, J. Weldink, wethouder van Lonneker, H. Voogdgeert, wethouder van Hengelo, Joan Gelderman, fabrikant te Oldenzaal en J. W. J. baron De Vos van Steen wijk, lid van Ged. Staten van Overijssel. De 322 geplaatste aandeelen a 1000 zijn alle volgestort in contanten en zaken (n.l. de terreinen, welke bereids door de gemeente Enschedé zijn aangekocht). Tot voorzitter van den Raad van Beheer werd gekozen de burgemeester van Enschedé, de heer Edo Bergsma, terwijl totdat een directie zal worden benoemd, het Dagelijksch Bestuur der Vennootschap werd opgedragen aan de heeren Edo Bergsma, mr. G. Pansen, G. H. P. Bloemen, I. J. Spanjaard en M. A. H. M. Stroink. De Luchtvaart-Commissie Twente heeft als gevolg van de oprichting der N. V. haar werkzaamheden beëindigd. De statuten zijn reeds door de verschillen de gemeentebesturen goedgekeurd en aan de Koningin ter bewilliging opgezonden. Voor de voorbereidende werkzaamheden voor de ontginning van het terrein is een kleine commissie benoemd, bestaande uit een vertegenwoordiger van het Departement van Waterstaat, een vertegenwoordiger van de K. L. M. en den heer Stroink, burgemeester van Lonneker. Wolff seint uit Friedrichshafen: Het luchtschip „Graf Zeppelin' is gisteren na een geslaagden proeftocht om 16.16 ge land en het bevond zich op 16.36 weer in de hal. De tocht ging over Lindau, Bre- genz, Ravensburg en St. Gallen. Een hoog te van 1352 M. werd bereikt. Draadlooze verbinding en photografische opnamen Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Miinhardt's Keelpijntabletten 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De Middenstandsraad heeft in een zijner laatstgehouden vergaderingen aandacht ge schonken aan den inhoud van een prae- advies, dat op het Congres van de Ver. van den Christelijker! Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand in Nederland, ln 1928 gehouden, in behandeling is geweest. Prae-adviseur over „Het euvel der uitver koopen" was de heer K. Meima. Genoemd Congres besloot den Middenstandsraad te verzoeken te willen overwegen of maatrege len kunnen worden genomen, waardoor ge meld euvel zou kunnen worden tegenge gaan. De Middenstandsraad besliste, dat er een enquête onder de middenstandsvereeni- gingen in den lande diende te worden ge houden, opdat men aard en omvang van het verschijnsel zou kunnen vaststellen. De drie landelijke middenstandsbonden hebben daartoe dezer dagen de volgende vragen aan de aangesloten vereenigingen voorgelegd: le. Kan er inderdaad gesproken worden van „het euvel der uitverkoopen" en indien ja, zijn maatregelen daartegen geboden? 2e. Indien eerstbedoelde vraag bevestigend wordt beantwoord, moet dan getracht wor den verbetering te bereiken door middel van organisatorisch optreden van den georga- niseerden middenstand zelf? 3e. Moet voor het geval het particuliere initiatief onmachtig blijkt te zijn om verbe tering in den bestaanden toestand te bren gen, worden aangedrongen op wettelijke voorschriften? Het Alg. Bestuur van den Kon. Ned. Mid denstandsbond heeft in een onlangs gehou den vergadering deze vragen reeds voorloo- pig besproken. Het meent, dat van een euvel als hier bedoeld niet gesproken kan worden, al valt natuurlijk niet te ontkennen, dat op dit terrein helaas vele excessen geregeld voorkomen. Niemand zal een gefingeerden uitverkoop, waaraan misleiding van het publiek ten grondslag ligt, willen goedpraten en te be jammeren valt het zeer zeker, dat er onder de middenstanders nog altijd verschillende zjjn, dit zich in meerdere of mindere mate en soms zelfs bij herhaling aan die mis leiding schuldig maken. Allerlei voorwendsels worden gebruikt om aan een uitverkoop een schijnbaar grondige aanleiding te geven. Toch meent het Alg. Bestuur, dat men nog niet van een euvel kan spreken, omdat in meerdere branches het houden van een uit verkoop op al of niet gezette tijden, een middel is, dat, wil men zijn zaak up-to-date houden, noodzakelijk is. Nu zijn in sommige landen van Europa wettelijke maatregelen getroffen tegen dit soort van ongemotiveerde uitverkoopen. Zoo heeft Duitschland een wet daartoe aange nomen in 1909, Oostenrijk in 1895 en Zwit serland in 1924, terwijl in Denemarken en Finland eveneens de uitverkoopen bij de wet geregeld zijn. Doch dit bewijst nog niet, dat Nederland ook behoefte heeft aan der gelijke wettelijke maatregelen. Allereerst zou dan ook vastgesteld moeten worden, dat het ongemotiveerdui tverkoopen hier te lande zulk een omvang heeft aangenomen, dat de bonafide handel in werkelijkheid ernstig er door geschaad wordt. Een uitspraak in be vestigenden zin durft het Alg. Bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond vooralsnog niet te geven, doch daarom wenscht het ook voorlichting van de plaatselijke orga nisaties. Komt men tot een bevestigende conclusie, dan zou het bestuur toch eerst willen trachten aan het kwaad langs organi- satorischen weg paal en perk te stellen. kan schenken, wordt een prijs beschikbaar gesteld van 10.000 francs (pl.m. 1000 gulden). Een tweede categorie van werktuigen zal bestemd zijn voor kanalen, wier grootste breedte 2.50 tot 6 M. bedraagt. Deze moeten in staat zijn de planten op de bennen en bodem tot minstens 10 c.M. af te snijden en op een behoorlijken afstand op de bermen neer te leggen. Ook deze machines, waarvan reeds vroeger een aantal met wisselend suc ces is beproefd, zullen gedurende 1 uur moeten werken en in dien tijd over een af stand van 200 M. op bovengenoemde condities zijn vooruitgekomen. Het vervoer cp de Fransche Staatsspoor wegen, zoowel voor de machines als het bedie nend personeel, zal kosteloos zijn. Nadere inlichtingen kunnen worden inge wonnen bij den heer Charrière, Ingenieur des Chemins de Fer de l'Etat 13, Rue d'Amster- dam te Parijs (3e arr.) Van Een telegram van den Duitschen radio dienst houdt in, dat Wilkins, teruggekeerd van zijn Zuidpool-expeditie, te Talcahuano in Chili is aangekomen. Uit Parijs wordt gemeld: Aan de gevolgen van proefnemingen met X-stralen is dr. Sebastian Turchini, leider van het Radiologisch Laboratorium van de Charité te Parijs, gestorven. Deze geleerde moest zich reeds in 1926 den wijsvinger der linkerhand laten afzetten en verloor later nog twee vingers door zijn proefnemingen. Een Reuter-telegram uit Wellington (Nieuw Zeeland) meldt, dat het bevoorra dingschip „Eleanor Bolling" van de Zuid poolexpeditie van Byrd Zaterdag uit de Walvischbaai te Dunedin is aangekomen. Het nam lading in om naar deze baai terug te keeren. De gezagvoerder, kapitein Brawn, verklaarde, dat bij het begin van den zomer van dit jaar vliegtuigen zullen vertrekken voor een reis naar het binnenland naar het monument opgericht op het graf van den Zuid-poolreiziger kapitein Scott. Hij ge loofde niet, dat er vóór den aanstaanden zomer een poolvlucht zal worden beproefd. Een hard stuk xeep.dat tot het laatste vliesje óebruikt kjD worden Bij K. B. van 20 Februari 1879 werd de Rijkscommissie voor graadmeting en water passing ingesteld. Het instituut bestaat dus thans vijftig jaar en naar aanleiding van dit gouden feest zal de commissie in den loop van dit jaar een overzicht in het licht geven van haar werkzaamheden in de af- geloopen halve eeuw. Een Fransch concours In de laaggelegen gebieden van de departe menten Vendée, Deux-Sèvres en Charente- Inférieure, is het vraagstuk van het mecha' nisch schoonmaken van de watergangen zeer urgent, daar deze zich in een zoodanigen staat van totale verwaarloozing bevinden, dat de productiviteit van den bodem op ernstige wijze erdoor wordt geschaad. Werkkrachten, om het' werk op de gewone wijze uit te voeren, zijn niet aanwezig en zouden bovendien te duur zijn. Het gebied, dat op die wijze in een toestand van verval is geraakt, zou enkele honderdduizenden H.A. groot zijn. Door een van 10 tot 16 Juni te houden concours wil men nu trachten, de constructie van machi nes te bevorderen, die de noodige werkzaam heden zouden kunnen verrichten. Men zoekt in de eerste plaats een machine, die in staat is bestaande, maar totaal ver vuilde slooten schoon te maken en ze in hun oorspronkelijken staat te brengen. Deze slooten zijn 1 M. ét 1.50 diep, op den bodem 1 M. breed boven in de wijdste opening 3 éi 4 M. breed. De uitgegraven aarde en plantendeelen moeten op minstens 1 M. afstand van de s'oot worden gedeponeerd links of rechts, of naar beide zijden, al naar men dit kan wen- schen. Ieder aangeboden werktuig zal gedurende 1 uur moeten werken en zal in dien tijd min stens 50 M. moeten zijn opgeschoten. Voor het beste werktuig, dat voldoening De Roemeensche telegraaf-administratie deelt mede, dat ten gevolge van ophooping, ontstaan door de ongestadige weersgesteld heid, de telegrafische berichtenwisseling aan groote vertraging onderhevig is. Aneta seint uit Semarang: De „Loc." deelt mede, dat de G.-G. op 17, 18 en 19 Mei a.s. te Salatiga zal vertoeven in verband met de alsdan daar te houden conferentie van regenten uit Midden-Java. BOVENKARSPEL, 16 Febr. (Marktbericht „De Tuin bouw") 5044 stuk? tulpen. Copland f 4.90, La Reine f 4.90 —5.90, Bastigez f 56.60 per 100 st. 40 b. uien. Groote gele f 6,407-25. 13.300 kg. roode kool f 511, 21.500 kg. gele kool f 37.80, 10.400 kg. witte kool f 4.258 per 100 kg., 6 zak spruitkool 3.05 per 15 kg. AMSTERDAM, 18 Febr. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 67» blauwen f 66.50, Eigenheimers f ^.504, blauwe poters f 2.40 2.75, bonte poters f 2.402.75, Bevelanders f 3.504» IJpolder bravo's f 3.754.75, Bevelanders f 3*253*50» Noord-Holl. Eigenheimers f 3, Anna Paulowna zand f 3 4, Hillegommer zandaardappelen f 34# Drentschc Eigen heimers f 3.50 p. hl. Drentsche winter malta f 11 p. 100 kg. Zuidlandsche Eigenheimers f 3.504» Spuische Eigen heimers f 3.504, Friesche borgers f 33*25 P* hl. AMSTERDAM, 18 Febr. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 510 vette koeien, waarvan de prijzen waren ie qual. f 11.10, 2e qual. f 0.861, 3e qual. f 0.700.86, 4e qual. f 0.640.70 per kg. slachtgewicht. 100 melk- en kalfkoeien f 275375» 65 Vette kalveren ie qual. f 0.800.90, 2e qual. f 0.700.80 per kg. levend gewicht. 173 nuchtere kalveren f 1017» 35 schapen f 35 40. 660 varkens, Hollandsche, Overz. en Geldersche ie qual. f 0.840.85, 2e qual. f 0.8384 per kg. slacht gewicht. Vette varkens f 0.810.83 id. 84. Paarden f 100 225. (Enkele boven noteering). ALKMAAR, 18 Febr. Varkens. Aangevoerd 798 var kens, vette 7074 c., zouters 6875 c. p. kg. ROERMOND, 18 Febr. Eieren. (Mijn.) Aanvoer 2.500.000 stuks groote eieren f 8.5010.50, kleine eieren f 7.508.50, eendeneieren f 7.508.80 per 100 stuks. ROTTERDAM, 18 Febr. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe en bonte f 4.254-75» eigenheimers f 3.253.75, Brielsche eigenh. f blauwe eigenheimers f poters f Bevelanders f Bravo's f 44.25, Redstar f per hl. Wegens gesloten vaart geen aanvoer. Vee. Aanvoer 308 vette runderen, 194 vette en graskal veren, nuchtere kalveren, 72 schapen of lammeren, 1108 varkens. Prijzen koeien ie s. f 1.001.07, 2e s. f 0.82 0.92, 3c s. f 0.620.79, ossen ie s. f 0.920.99# 2e s. f 0.800.87, 3e s. f 0.650.72, kalveren ie s. f 1.691.77, 2e s. f 1.431'50» 3«. s. f 1.151.27, schapen ie s. f 0.81 0.90, 2e s. f 0.720.79, 3e s. f 0.50—0.64, lammeren f 0.831.00, varkens ie s. f 0.670.72, 2e s. f 0.610.65, 3e s. f 0.560.59, exportvarkens f 0.650.73 p. kg. Vette runderen met redelijken handel. Vette kalveren handel slecht. Schapen met redelijken handel. Vette var kens met afloopende markt. In verband met de bacon- behoefte in Engeland, was de vraag naar fijne vleeschvar- kens groot en prijzen van zouters liepen beduidend hooger. Fijne zaden. Wegens gesloten vaart, geen aanvoer. Boek weit Konigsb. disp. f 12.65. Buitenl. Granen. Rogge, Western II v'd. Gulf disp. f 12.75» 74 kg. Donau disp. f 12.15, 72 kg. Plata disp. 12.40 Gerst. Amerik. disp. f 190, Canada III disp. f 225, id. No. IV disp. f 221, 63/64 kg. Donau disp. f 217, 63 kg. Plata disp. f 217. Haver. Canada III disp. f 12, 63/54 kg. l*>mmersche disp. f 11.25, 51 kg. Plata disp. f 10.15. Mais. Amer. mixed II disp. f 234, id. II disp. f 233» Witte platte Zuid-Afr. III disp. f 233, gele La Plata disp. f 238 239». Fijne zaden. Geen aanvoer wegens gesloten vaart. ALKMAAR, 18 Febr. Varkens. Aangevoerd 798 var kens, vette 7074 c., zouters 6875 c. p. kg. ROERMOND, 18 Febr. Eieren. (Mijn.) Aanvoer 2.500.000 stuks groote eieren f 8.5010.50, kleine eieren f 7.508.50, eendeneieren f 7.908.80 per 100 stuks. AMSTERDAM, 18 Febr. Binnenl. Granen. (Boeren- noteering.) Roode tarwe f io\'zII» witte tarwe 10 3-4 11 1/4, rpgge 10 1/4103/4, chevaliergerst 1111 haver ioJ410 3/4, duiveboonen 14J5» paardeboonen 1212/2, groene erwten 1718, vale erwten 1718, alles per 100 kg. Karwijzaad 1919 Vé per 50 kg. Granen. (Noteering Amst. Korenbeurs.) Mais. La Plata gele disponibel f 237 boord/spoorvrij verwacht 20 Febr. per s.s. „Montferland", 21 Fevbr. per „Westplein", 22 Febr. per „Glensloy" en 1 Maart per „Agios Ioannis" f 232; Juli/Oct. f 210, Amerikaansche mixed disp. f 234 boord- spoorvrij, verwacht 27 Febr. per „Modesta" f 227, Afri- kaansche no. 3 disp. f 234 boord/spoorvrij. Java witte (in balen) disp. f 234 boord/spoorvrij. Gerst. Amerikaansche no. 2 disp. f 200 boord/spoorvrij. Lijnkoeken. N.-Ameri- kaansche disp. f 14.80 boord/spoorvrijMei/Aug. f 13.25» SK loco f 14.25, Mei/Aug. f 13-330, inlandsche voorslag disp. f 24*59/ Mei/Aug. f 23* STOOMVAARTLIJNEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND BALI (uitr.) 16/2 v. Genua. KAMBANGAN (thuisr.) 16/2 v. Marseille* MADOERA (thuisr.) 16/2 v. Sabang. POELAU LAUT (jitr.) 16/3 te Sabang. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 17/3 r. Alriers* RADJA 17/2 v. Amst. n. Java. RIOUW (thuisr.) 16/2 v. Batavia* KON. HOLL1 LLOYD EEMLAND (thuisr.) 17/2 v. Las Palmes* GAASTERLAND (thuisr.) 15/2 te Santos* GAROET (thuisr.) 16/2 v. Malta. GELRIA (thuisr.) 16/2 v. Rio Janeiro. KENNEMERLAND (uitr.) 16/2 v. Parana*!»* ZEELANDIA (uitr.) 17/3 v. Leixoes. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ACHILLES 17/3 v. Salonica n. Malta. ADONIS 17/2 v. Algiers n. Amst. AGAMEMNON 16/2 v. Puerto Plata n, Havre* AMSTERDAM (uitr.) 14/3 te Colon. AMSTERDAM (uitr.) 16/2 v. Balboa n. Buenavenlur*^ ARES 23/2 v. Houston te Bremen verw. ASTREA 15/2 v. New York n. Haïti. AURORA 17/2 v. Malta n. Algiers. BARNEVELD (uitr.) 16/2 te Callao. BENNEKOM (uitr.) 14/2 v. Coquirabo. BREDA (thuisr.) 14/2 te Tocopiila. CALYPSO 15/2 v. New York n. Venezuela* CLIO 16/2 Piraeus n. Candia. DEUCALION 16/2 v. Hamburg n. Bremen* DOROS 17/2 v. Dadix te Huelva. ERATO 16/2 v. Gothenburg n. Amst* EUTERPE 16/2 v. La Pallice n. Amst. FOEHR 17/2 v. Barcelona te Genua. GANYMEDES 17/2 v. Algiers te Amsterdam» IRENE 16/2 v. Salonica te Smyrna. MINERVA 16/2 v. Amst. te Trinidad. MARS 17/2 v. Havre te Amsterdam. NEPTUNUS 17/2 v. Alicante te Barcelona. NqTOS, Rott. n. Malaga pass. 17/2 Gibraltar. ORANJE NASSAU i6'2 v. Amst. te Paramaribo* PEURSUM 17/2 A' Hamburg n. Amst. RHEA 19/2 v. Puerto Barrios te Havre verw* SATURNUS 16/2 Varna te Constanza. SIMON BOLIVAR 16/2 v. Dover n. Barbados, STUYVESANT 17/2 v. Plymouth te Havre vertrekt 18/2 nam. 5 11. n. Amst. TELLUS 17 2 v. Lissabon ft.\Cadix. THESEUS 17/2 van Bilbao te Santander* TRITON Amsterdam naar Guatemala pass. 16/2 Ajkmnth* ULYSSES 16/2 van Santa Marta naar Puerto Colombia, VENUS 17/2 van Bourgas naar Varna, ZEUS 17/2 van Genua te Livorno. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ MAKASSAR Rotterdam naar Batavia 17/3 's midd. 14 uur op 2 gr. 11' ZB. en 69 gr. 53' OL, NIEUW ZEELAND 15/3 te Belawan. OPHIR 18/2 van Amsterdam te Batavia. VAN DER LIJN, Amsterdam naar Batavia paw, 17/4 Lissabon* HOLLAND—AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN (thuisr.) 16/2 van Las Palmas. naar Duinkerken. RANDFONTEIN (thuisr.) 16/2 Delagoabaai naar P. Nau! BILLITON (uitr.) 12/2 van Walvischbaai n. Kaapstad. WAALDIJK (thuisr.) 17/2 te Duinkerken, HOLLAND—AMERIKA LIJN EEMDIJK 16/2 van Londen naar Pacifickust. KINDERDIJK Pacifickust naar Rotterdam 16/2 tc Lo« Angeles. MAASDAM 16/2 van New York naar Rotterdam* MILL AIS 13/2 van Vancouver te Seattle. NARENTA 14/2 van Portland (O.) naar Rotterdam* NOORDERDIJK 17/2 van New York te Hamburg, ROTTERDAM (toeristenvaart) 18/2 te Cadiz. RIJNDAM 17/2 van Rotterdam te New York. VOLENDAM 16/2 van New York naar West-Indiè. HOLLAND—AUSTRALI6 LIJN ALMKERK (uitr.) 16/2 van Genua. DJEMBER 16/2 van Bremen te Hamburg* HOLLAND—BRITSCH-INDle LIJN BOVENKERK (thuisr.) 17/2 te Bona. EEMDIJK (thuisr.) pass. 16/2 Gibraltar. HOOGKERK 16/2 van Hamburg te Rotterdam* MEERKERK 18/2 van Hamburg te Rotterdam. VEENDIJK (uïtr.) 16/2 te Port Said. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN OUDERKERK (thuisr.) 15/2 te Tsingtao. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN DRECHTERLAND (uitr.) pass. 16/2 nam. 7 uur Ouessant JAVA—BENGALEN LIJN BATOE 16/2 van Calcutta te Java. BONDOWOSO, Batavia n. Calcutta, 16/2 van Rangoon* JAVA—NEW YORK LIJN BLIJDENDIJK, New York naar Java 17/2 te Norfolk, BREEDIJK, Java naar New York, pass. 16/2 Perim. PALEMBANG, Java naar New York pass. x8/2 Point cU Galle. ROTTERDAMSCHE LLOYD BANDOENG (uitr.) pass. 17/2 Perim. DELI 17/2 van Rotterdam tc Hamburg* INDRAPOERA (uitr.) pass. 18/2 Kaap del Armf, KEDOE (thuisr.) pass. 17/2 Point de Galle, KOTA GEDE (uitr.) pass. 15/2 Perim. KOTA RADJA (thuisr.) pass. 17/2 Perim. MERAUKE 17/2 van Dover te Rotterdam. PATRIA (thuisr.) 18/2 van Sabang. SAMARINDA (uitr.) pass. 17/2 Point de Gall*. TAMBORA (uitr.) 17/2 van Colombo. TABANAN (uitr.( pass. 17/2 Gibraltar, TJERIMAI (thuisr.) pass. 16/2 Suu*. TJERIMAI (thuisr.) 17/2 van Port Said. ROTTERDAM—ÏUID'AMERIKALIjh ALDORI (uitr.) pass. 17/a Fcr>"ndo Noronha. ALWAKI 17/a van Rotterdam Buenos Ayr,». STOOMVAART mij oceaan ACHILLES iS/a van Kof* f13" «"""dam. JASON Batavia naar Amlter(Jarn 1 3 tc Sue*. LYCAON Japan naar Amiterd® *4/2 van Colombo PHRONTIS, Amsterdam naar Batavia 14/2 van Suet. TELEMACHUS, Japan Mar Amsterdam 15/2 van Pon EMiETCO LIJN JONGE MARIA ValenM uaar R'dam pass. 16/a Finis* terre, NEDERLAbDSCHE schepen ALETTA 13/2 te Mir/ AMSTEL 16/2 van St<x naar Tonnay Charente. ARTEMIS 12/2 Barba<Ps gep. Las Palmas n. Curacao* BOOMBERG 17/2 var Drammen te Sheemes Road»* BUSSUM 16/3 van La» Palmas, Consepcion naar A'dam* DOSINA 13/2 van CiMCao naar Land's End (v.o.) DRENTE 11'2 van B*n8kok naar Singapore. DUIVENDRECHT if/2 Kaap Hattua gep. Baytown nat Antwerpen. EEM 17/2 van Rouaa1 te Immingham. GAASTERLAND i$3 van Hamburg naar Newcastle. HARDENBERG 17/3 van New York te Moermansk,. HILLEGOM 15/2 v'U Maracarbo te Paramaribo. IRIS 10/2 te Balek pppan, JUNO 12/2 te Sing^ore. KOLENDRECHT jo/2 van Londen te Gringemouth. LARENBERG 16/2 van Sonta Fé naar Las Palmas v.o* NAALDWIJK 17/2 van Bayonne naar Salta Cabello. OOTMARSUM 15 3 van Concepcion te La Plata. PALEMBANG n/< van Tarakan naar Hong-kong. PHOBOS 16/3 var Curacao te Hamburg. RANDWIJK 17/2 Roaan naar Cardiff. ROZENBURG 26^ van Pauillao te Bilbao. RIJN 16/2 Ouessaflt gep. Rotterdam naar Vigo. SILVER SHELL 2 van Balek Pappan n. Singapore. STAD ZWOLLE 26/2 van Jacksonville naar Bilbao. STRUMHEIM 72 van Boston naar New York. SULTAN VAN KOELEI 11 ,'2 te Pladjoe. TWEED 27/2 0ran naar Malilla. UNIO 10/2 van Pladjoe naar Tjillitjap. WOENSDRECHT 17/2 Bermuda gep. Havre n. New. Orleans. VECHT 17/2 Gibraltar gep. Bona naar Rotterdam* VIGO V. 16/3 Baden, Nzazelie naar Rotterdam. VREDENBURG 16/3 van Vancouver naar Panamakanaal. VULCANJjS 13/2 van Tamsul naar Hong-kong. WESTPLEIN 16 2 van Las Palmas Santa Fé n. A dam* Waal i6/2 van Gandia naar Antwerpen. WASSENAAR 17/2 van Baltimore te Aruba. ZONNEWIJK 17/2 van Rio de Janeiro naar Buenos Ayres

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10