De Zegen van PiusXI Urbi et Orbi ■f f750. f40.- Spinnewehjes BUREAUX:NASSAULAAN49 P!T nummer bestaat uit drie bladen DINSDAG 19 FEBRUARI 1929 TWEE EN VIJFTIENDE JAARGANG No. 170N6 «URGIFTE Ï.1ÖET, 0? STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De koude-maatregelen van B. en W. van Haarlem Voorstellen van het raadslid Peper Benoemingen De ernstige gasvergiftiging te Alphen aan den Rijn Le Brix en Paillard naar Indö-China gestart Mr. G. L. de Vries Feyens officier in de orde van het Legioen van Eer Voor den Politierechter Kunstkring „Heemstede' R.K. Prov. Kiesver. Haarlem Proefuitzendingen PHOHI-zender Voornaamste Nieuws J. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De vorst houdt aan Weerbericht Losse locomotief loopt op een personentrein Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.53 bij vooruitbetaling. LEMSCHE BS ADVERTENTIEN 35 ct. p. regels VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij rooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel, ff Alleahonné'sopdit blarl zijn ingevolgedeverzekeringsvoorwaardei 4 Qftjlfl teeen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ÜMvU» levenslange geheele ongeschiktheid tot werkpn dor» verlies van heide armen heide heenen ot heide oogen. bij een ongeval met IQCfl bij verlies van-een hand. 1 OC bij verlies van een{Efi IfaJUi'een voet of een oor. I I fa V»~duim oi wijsvinger; I UUt~ doodelijken afloop: bij 'n breuk van been of a rm bij verlies v. eer anderen vinger (Van onzen Romeinschen correspondent) De groote Pausmis ter gelegenheid van het feit der overeenkomst tusschen Vaticaan en Quirinaal was in vollen gang. Met ongeloofe- lijke moeite hadden we ons binnen de vol gepropte Sint Pieter binnengebracht. Het was wel heel jammer van onze mooie plaatsen, maar we moesten naar buiten. Het gefluister ging, dat, wanneer de Paus van den Loggione af de menigte zegenen zou, de Sint Pieter gesloten zou worden; om ongelukken te vermijden kon men niet toestaan, dat vijf en zestig duizend menschen zich ineens uit de basiliek zouden dringen en zich saam persen in de menigte, die heel het Sint Pietersplein vulde. Voor alle zekerheid informeerden we nog even. Het gaat je ten slotte aan je hart, om zulke plaatsen cadeau te geven. Maar het bleek meer dan waarschijnlijk, dat de deuren dicht zouden gaan, wanneer ten minste „Is het dan zoo weinig zeker?" „Werwaitzes!" kraakte de Zwitser, die ons te woord stond: „Ik kan echter verzekeren, dat alle maatregelen genomen zijn." Toen waren we al op weg naar buiten. In afwachting van de zegening Ket viel boven verwachting makkelijk om naar het Sint Pietersplein te komen. En goede plaatsen waren daar ook in overvloed. De ruimte is dan ook groot, wantwant er stonden ondanks alles reeds meer dan tweehonderdduizend menschen! De stemming was uitstekend. De „eenig geautoriseerde beeltenis" van den H. Vader ging met dozijnen tegelijk, de Turksche nougat was uitverkocht en de klap stoeltjes waren hun gewicht in goud waard. Enthousiasme was er veel, luidruchtigheid weinig. Rome bereidde zich op iets plechtigs voor en dat doet Rome waardig'. Aan een paar schaapachtig rondziende Amerikanen boden we onze kaarten. Ze ge loofden niet, dat ze er in mochten, maar toen dat wel het geval bleek, straalden ze. Alleen „hij" bleef flegmatisch (je moet voorzichtig zijn met die gladde Italianen, nietwaar?). Hij graaide breed in zijn broekzak. „How much?" „Geen cent. Maar schiet nu op, want anders is het „finished!" „You aren't an Italian, aren't you?" „Good bye!" Ze rènden. Het was kwart voor twaalf. Als het gebeuren zou, dan kon het niet lang meer duren. En de massa, die, misschien zonder het zelf te weten; doodmoe was, leefde op van verwachting. Twaalf uur. Een kanonschot davert. Een klok begint te luiden Plechtig zwaar vallen twaalf klok slagen van Sint Pieters toren neer. Door de menigte huivert het, dat het plechtig moment gekomen is. Zouden niet de klokken luiden, wanneer de Paus Zich naar den Loggione begaf? Had men ons op dit beslissend oogenblik geen kanonschoten beloofd? Kon Sint Pieter zwijgend blijven, op zulk een moment?! Het kanonschot rolde wat rond over de heuvelen van Latium, zwol aan, verstierf, vloeide uit, zonder dat het door ander knal- gedreun gevolgd, bestendigd werd. Het was het gewone schot, dat dagelijks op den na- bijen Gianicolo valt, op het moment, dat de middag den morgen verwint. Het klokkengeklingel bleef eenzaam, schriel in de zwarte, al maar meer drei gende lucht. En we herkenden het klokje van hét Kapitool, dat luiden zou ter viering van de overeenkomst. En ook Sint Pieter .verstomde, toen 'net middaguur was uitgebast. Dan leek het, dat we de teleurstellingen niet meer te boven komen mochten. In de pijnlijke stilte snerpte een stem, die een krantennaam uitkraaide. En op den naam volgde het allerbelangrijkste bericht dei- editie, het bericht, dat ons er toe verleiden moest het nummer te koopen. Verstonden we goed? Was het waar, kan het waar zijn wat daar slecht verstaanbaar geschreeuwd werd?! We drongen op in de richting, waai de giistem klonk, stuwden naar het ver warrend dringen, dat die ongeluksboodschap scheen te willen verstikken. We kwamen ter plaatse. Te laat! Er was geen geschreeuw meer en de massa had de uitgevente kranten spoorloos verslonden. Doch andere schreeu wers kwamen spoedig met andere kranten, extra-edities in liliputterig formaat. En daar stond het met sarcastisch vet- grijnzende letters: „De Paus zal niet op den Loggione ver schijnen. Mgr, Caccia Dominioni heeft offi cieel bekend gemaakt aan het persbureau Stefani, dat, zoolang de overeenkomsten nog niet geratificeerd en bekrachtigd zijn, de Paus niet in het openbaar verschijnen kan. Waarschijnlijk zal de H. Vader in Zijn particuliere vertrekken Urbi et Orbi den ze gen geven." En de krant La Tribuna was het gaf nog een slap verhaal over de plechtigheid van den zegen ook of die al had plaats gehad en of we niet met tweehonderd duizend te gelijk konden staven, dat het gelogen was! Een geweldige stilte viel. Er was optimisme voor noodig om op te zien naar de pauselijke vertrekken, waar één raam wijd open stond. Als Pius XI zegende, zouden we Hem dan ten minste kunnen zien? „Wat zeg je me daar nou van!" Het was een omvangrijke Monsignore, die met zijn linkerhand La Tribuna maltrai teerde, terwijl hij met zijn rechter- één onzer schouders probeerde te vermorzelen. „Wat zeg je me daar nou van! Wie praat er op zoo een dag ik herhaal: op zoo een dag! in 's hemelsnaam over „officieel", „ratificatie" en „bekrachtiging"! Als die Caccia Dominioni mijn kamerknecht was, dan sjouwde ik hem niet naar de Bronzen Deur, neen, dan slingerde ik hem het raam uit, dat raam daar, hetwelk zoo verrukkelijk open staat!" De Monsignore bromde „per Bacco", zwierde een kolossalen zakdoek door zijn nek en zeide nog eens „per Bacco!" Dan bedaarde hij. „Maar we geven de hoop niet op, hoor! Kijk eens, de H. Vader heeft dat bericht niet uitgegeven. Misschien weet Hij niet eens, cfot het in de krant staat! We blijven hier. En we klappen, roepen, juichen voor den Paus! Dan moét Hij komen! Hij is een engel van een man! En Hij zal ons niet voor niets hier in de kou laten staan!" Dat waren woorden, die doel troffen. Twee- maai honderdduizend menschen, die smeek ten om den Paus, moesten sterker zijn dan een telegram, ook al was dat officieel. En als een parool liep het door de rijen der gesia- genen: applaus en juichen! Op hetzelfde oogenblik was de Pontificale Hoogmis ten einde. De deuren werden niet gesloten, althans de zijdeuren niet. Vijf en zestig duizend van verwachting kloppenden drongen zich tusschen onze massa. Hun nog jong en door geen tegenslag gestild enthou siasme stak aan. En een ruim kwart-millioen menschen zag gelijktijdig omhoog naar den Loggione, die met een geweldig gordijn als hermetisch gesloten was, maar die open gaan zou, open moest, al weerstond men ons geduld tot morgen. De zegen Urbi et Orbi Onze moed werd op een harde proef ge steld. Er vielen een paar druppels, aie drup. pels dikten aan, vermenigvuldigden zich, begonnen te kletteren, te stroomen, werden pijpestelen, stralen. Het was nog geen vijf minuten later, toen één dier echt-Romein- sche buien neerplaste, waardoor je geen vijftien meter ver ziet. Tram en taxi's waren in een oogwenk bezet. De menschen drongen te saam in de straten, die van Sint Pieter afvoeren naar de stad. Men vluchtte in winkels, bars, cafê's, restaurants. In minder dan tien minuten werden er ons zeker meer dan vijftigduizend ontrouw. Er moest, moést iets gedaan wor den om dien razenden aftocht re stuiten. Maar wat? En wie zou het doen? Richt een kanon op een Romein en hij loopt door wanneer in zijn rug de regen is! Dan gebeurde het wonder! Het gordijn, het geweldige en gore gordijn achter de glazen deuren, die op den Loggione uitkomen, bewoog. Er werd een kop zichtbaar, die zich weer dadelijk terugtrok. En op de Loggia rechts van den Loggione sloeg plots een deur open. Een kamerdienaar verscheen, gluurde over de balustrade, vluchtte naar binnen. O! we voelden wel, dat er met ons werd gespeeld, gesold. Maar we waren er blij om, omdat er nu wat te juichen, wat te jubelen viel enomdat zij die vluchtten, als bij tooverslag tot staan werden gebracht, op hun passen terugkeerden. Een goed Romein gaat ook niet bij zonne schijn zonder parapluis uit. Bovendien bleek, dat je onder zoo een echt Romeinsch zonnescherm door buitenlanders wel eens parachute genaamd ook desnoods met z'n vijven vrijwel buiten den drup staat. En de situatie was gered. Er waren er zelfs, die weer lachen konden en enthousiast doen, en die gissingen waagden naar het geheimzinnig mechanisme, dat juist op het fatale moment al die „gebeurtenissen" had doen afspelen, welke de menigte nu aan haar plaats ge bonden hielden, hoewel het goot! Iemand dien we toevallig kenden als een autoriteit in de orde der Dominicanen, gaf de voorspelling ten beste, dat het nu niet lang meer duren zou. Er was echter opposi tie. „Hoor eens, beste jongen," zeide hem de Monsignore, wiens groene „parachute" ons vrij verdienstelijk beschermde: „hoor eens, beste jongen, Wel jandorie!" De Mon signore had een kolossalen druppel in zijn nek gehad en moest aan het wrijven. Onver moeid Romeinsche Monsignori zijn altijd onvermoeid ging hij dan weer voort: „Sette anni or sono" (Zeven jaren is het geleden De Monsignore was een man van onder vinding. Zeven jaren geleden had hij op dezen zelfden dag Pius XI direct na Zijn kroning van den Loggione af zien zegenen En we luisterden naar zijn pathos, zooals zoete kinderen in verhaaltjes naar het sprookje van grootmoeder luisteren. Hij had nog niet geëindigd, toen een ge weldige ovatie opklonk. „Evviva ii Papa! Evviva il Papa!" De parapluie klapte met een knal dicht. Do felle regen verblindde. Op den Loggione was niets veranderd. Loos alarm? Neen. Men wees naar rechts. Naar het Vaticaan. Naar het raam. dat de hemel mag weten om welke redenen „het venster van den Paus" wordt genoemd. Dat venster stond open. En tegen den donkeren achter grond kleurde de martiale figuur van een Zwitser. Dus toch van uit de particuliere vertrekken. Het was een teleurstelling, maar steken deed ze niet. Het wachten had ons murw gemaakt. We waren met alles tevreden. Doch de Zwitser, misschien zelf wel wat onthutst van den indruk, dien hij had ge maakt, verdween met tuimelenden spoed. Niets meer. Niets meer dan de plasregen, het koude water, dat van de hoogte der basiliek stroomde en tot aan onze enkels reikte, vermoeidheid, koude. Tien-voor-één. Rondom ons probeert men de hoop te verlevendigen. Echter zonder veel succes. Men gelooft niet meer aan de mogelijkheid. Het wordt té onwaarschijnlijk. We zullen tot één uur wachten. Maar langer, neen, dat gelooven we niet. Als het om één uur nog niet gebeurd is, dan gebeurt het nooit! Tot eén uur dus! En als een ultimatum straalde ons besluit uit onze gierig zoekende oogen op naar den Loggione. Toen Het was precies zeven-voor-één. Wijd sloegen de deuren open. het gordijn werd weggegrist, verdween ergens in de hoogte. Elastisch liepen een paar kamer dienaren het balcon op, stelden zich aan de balustrade, stonden fier, kaarsrecht, om dat ze wel wisten, welk een jubelboodschap hun verschijning bracht. „II Papa!" Ze moeten het ceremonieel gezegd hebben, maar waarschijnlijk hebben ze zichzelve niet verstaan. Als een geloei steeg een lange, daverende onverstaanbare kreet ten hemel op, overdonderde alle geluid, stierf plots af in de eensklaps vallende, verwachtende stilte. Seconden lang gebeurde er niets. Dan verscheen er een draagkruis. Een corteo van dignitarissen volgde, vijf, zes, zeventien kardinalen schaarden zich aan de balustrade. De Paus Kreten klonken, handen klapten, hoeden zwaaiden, zwierden door de lucht. Heele' groepen enthousiasten wierpen zich op de knieën in het kille regenwater dat stroom de De H. Vader droeg een bloedrooden mantel en hoed. Hij liep dadelijk naar voren, maakte een haastig zegenend gebaar. Dan steunde Hij op de steenen leuning van het balcon. Hij wachtte even zonder beweging, zonder een woord. Kaarsrecht stond Hij te midden van het daverend enthousiasme. Dan beheerschte Pius XI Zich volkomen. Hij spreidde wijd Zijn armen, wierp met wijd open handen Zijn dank en Zijn groeten aan de menigte toe. Hij werd enthousiast. Nam Zijn rooden hoed af, zwaaide dien, zwaaide dien breed en hartelijk, minuten lang. Daarna Zijn tweede zegen. Hij was nu weer volkomen Zichzelve, gebaarde voor naam, rustig, majestueus. Eerst zegende Hij links dan rechts, dan recht-uit over de menigte. Nog één groet. Dan wendde Hij Zich en verdween in de duisternis van de ruimte achter den Loggione. Nog één dringende, smeekende roep om Hem terug te zien. Dan de stilte onder het ruischen van den regen. De zegen was geschied. Voor de tweede maal sinds 1870 Gisteren is de nieuwe R. K. Kerk te Halfweg plechtig geconsacreerd door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. Men ziet den Bisschop eenige oogenblikken voor de plechtigheid. Aan Burgemeester en Wethouders is door het raadslid, den heer L. Peper, het volgen de schrijven gericht: Daar de, in verband met de huidige koude en weikioosheid door uw college getroffen maatregelen zeer onvoldoende heeten. kun nen, hetgeen al duidelijk blijkt uit het ge ringe gebruik dat bijv. van de gratis voed- selverstrekking gemaakt wordt dringt onder- geeekende er bij uw college op aan, om daar naast: le De steunbedragen van allen, die door middel der gemeentelijke instellingen steun ontvangen, te verhoogen met 5 per week voor man en vrouw en 1 per kind; 2e Deze verhooging onmiddellijk bij de eerstvolgende uitbetaling te doen ingaan; 3e. Alle wachttermijnen die er. om welke redenen ook, mochten bestaan, te doen ver vallen; 4e. De verplichting tot teekenen op te heffen; 5e Mede voor de werkenden, maar uit wier inkomen de door de koude geëischte uitgaven niet kunnen worden bestreden; Op verschillende plaatsen in de gemeente 2 H. L cokes per week beschikbaar te stel len, tegen ongeveer 0 50 per H. L. Vlaamsche deel. Het onderwijs, het leger, het openb. leven werden verfranscht. Vlaamsche inteüectueelen na 1830 vereenigden zich (Fla minganten) en trachtten de Vlaamsche volks ziel te redden. Dit heeft geduurd tot kort vóór den oorlog. De beide staatsuniversiteiten In België waren evenzeer verfranscht. Hst s-ebruik van Vlaamsch was strafbaar. De oorlog bracht den ommekeer:'t activisme werd gecoren. Leven, geluk, alles gaven de Vlamingen voor de belofte, dat hun ten slotte recht zou wedervaren. Die belofte bleek spoe dig een waan te zijn. Laster en wantrouwen werden geraaid, achterstelling was het deel der Vlamingen ook tijdens den oorlog. Dit bracht de Vlamingen tot bezinning. Het acti visme ontstond, in welke beweging spr. een rol heeft gespeeld. Aan de vernederlandschte hoogeschool te Gent, uit handen van de be zettende overheid ontvangen, werd hij stu dent in Nederlandsch. Dit is den activisten ten onrechte als verraad aangewreven. Mies Moens schetst uitvoerig zijn gevangen schap in verschillende Belgische gevangenis sen en de behandeling in die inrichtingen ondervondén. leest daarna uit zijn celbrieven, tijdens zijn gevangenschap aan vrienden ge schreven. voor en toont aan, hoe de geest en de mentaliteit uit die periode van hem en anderen invloed hebben gehad op de poëzie na 1914. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Oudorp den Wel- eerw. heer H. van Baaren. Ketbel W. de Groot en te Yerseke den Weleerw. heer A. Slijkerman. Z. D. H. heeft belast met de voorbereiding sener nieuwe parochie te de Lier bij Naald wijk den Weleerw. heer J. van Rooij. die kapelaan was te Rotterdam (H. Familie). Nog een slachtoffer Men meldt ons uit Alphen aan den Rijn: In verband met het gasvergiftigingsgeval alhier bij de familie W. door het springen van een leiding in de woning, kunnen wij nog mededeelen, dat thans ook de dochter in den afgeloopen nacht aan de gevolgen dezer vergiftiging is overleden. Uit Parijs wordt ons geseind:. De Fransche vliegers Le Brix en Paillard zijn in den afgeloopen nacht te 1 uur 37 te La Faille gestart voor het maken van een tocht naar Indo-China Uit Amsterdam meldt men ons: Mr G L de Vries Feijens, president van de Alliance Frangaise, te Amsterdam, is be noemd tot officier in de orde van het Legioen van Eer. Een slechte incasseerder De 22-jarige kantoorbediende H. R. had in Haarlem een informatie- en incasso-bureau. Dubieuze vorderingen werden door hem ge ïncasseerd, veelal met slecht gevolg. Van een vrachtrijder kreeg hij pl.m. 250 te innen; hij kreeg het geld met veel moeite binnen, doch wendde het ten zijnen bate aan. In- tusschen sprak de vrachtrijder zijn slechten betaler eens aan, waardoor hij tot zijn niet geringe verbazing vernam, dat hij trouw alle weken ƒ5 of meer had moeten ontvangen. Dies stond de directeur van het incasso-bu reau terecht inzake verduistering. Op 't oogenblik is hij reiziger, 1 A jaar had hij voor zijn zaak gewerkt, doch er was niets te ver dienen. De officier achtte het feit zeer ernstig, daar zulk een incassobureau toch een zeker vertrouwen mag genieten. Als de directie dan zelf gaat stelen is het feit dubbel erg Daar verd. reeds in zijn jeugd 4 maanden gevan genisstraf heeft gehad, wilde de Officier geen clementie gebruiken en eischte 3 maanden. De Politierechter verminderde de straf tot 2 maanden. Een hondendief Onder de verschillende soorten dieven tel len we ook honden-schakers! G. K. liet in den avond van 22 December in de Gen Cronjéstraat zijn hond uit; blij, dat het vrij heid genoot, huppelde het dier de straat uit en verdween uit het gezicht. Ook H. N. was aan het wandelen zag den hond, constateer de dat het een kos aar beest was en trachtte het te bewegen met hem mee te gaan. Dit gelukte schitterend; doch de vrouw van N. wilde van den veelvraat niets weten N. liep toen naar een café en bood het dier te koop aan. Toevalliger wjjze was een buur van den eigenaar ook in het café. ook deze man zag, constateerde en haaide de politie. Verd. N. had zich nu te verantwoorden. Hij had niet de bedoeling gehad den hond te stelen. De Officier dacht er echter anders over. daar verd. al eens meer veroordeeld is terzake verduistering, en eischte een gevangenisstraf van 3 weken. Verd. drong op een geldboete aan. De Politierechter wilde ditmaal met 20. of 10 dagen volstaan. Lezing Wies Moens Voor een zeer gering aantal belangstellen den trad Maartdagavond de Vlaming Wies Moens op. Onderwerp: „De celbrieven in ver band met de Vlaamsche poëzie na 1914." Boeken, aldus de spreker, hebben een eigen geschiedenis: een innerlijke, die de gesteld heid van de zie! des schrijvers weergeeft en een uiterlijke, de politieke geschiedenis. Voor velen zijn literatuur en politiek de onver- zoenlijkste elementen. De „celbrieven" dienen te worden beschouwd als een bepaalde periode uit de Vlaamsche beweging, het activisme. De Vlaamsche beweging is tot stand geko men na 1830 als gevolg van de systematische mde-drnkHue van het Waamsche volksdeel. In den nieuwen Belgischen staat moesten 2 onderscheidene nationaliteiten worden ver smolten. Dit geschiedde ten koste van het Bestuursverkiezing Op Zaterdag 16 Febr. i.l hield de R. K. provinciale Kiesvereeniging Haarlem haar jaarvergadering, waaraan tevens verbonden was eene bestuursverkiezing. Om 3 uur opent de voorzitter de heer M. L. A. Klein de verga dering met den chr groet, verwSlkomde de afgevaardigden in liet bijzonder hen, die voor de eerste maal deze provinciale bezoch ten. Hij besprak het verband lokale-provin- ciale-cenl.ale, memoreerde de wijzigingen ontstaan door het verdwijnen van Schoten, van Spaarndam, de vergrooting van Haarlem waardoor hier 3 kiesvereenigingen ontston den, wier afvaardiging in vele opzichten af wijkt van de vroegere, zoodat het bestuur meende te moeten aftreden om zoodoende een bestuur te verkrijgen, gekozen door de tegenwoordige afgevaardigden en die dus dezer vertrouwensmannen waren. Hierna verkreeg de secretaris gelegenheid tot voorlezing van de notulen der laatste vergadering, die onveranderd werden goed gekeurd. Daarop Volgde voorlezing van het jaarverslag, dat geen reden tot op of aan merking gaf Bij het nu volgend jaarverslag van den penningmeester bleek, dat na betaling der onkosten der laatste verkiezingen e.d. de kas nog een saldo bezit van 319 56. De be scheiden worden door de heeren Dijt en Kraetzer gecontroleerd en in orde bevonden, waarna de penningmeester voor zijn goed en keurig beheer bedankt wordt, tevens gede chargeerd. Als voorzitter werd met algemeene stem men herkozen de heer M L. A. Klein. Voor de acht overige bestuursplaatsen worden een tiental namen genoemd, zoodat een vrije stemming noodig is. waarvan het resultaat is, dat gekozen werden: Mevr. WeberArik en de heeren J. Brinkman, Kraetzer, Nelis- sen, Pieïage, Siegers, v. d. Mey. Vader, die nader de functies zullen verdeelen. De aan wezige gekozenen namen hun benoeming aan, terwijl den niet-aanwezigen van hunne benoeming zal worden kennis gegeven Onder verwijzing naar art. 2 van het re giement werd voorgesteld en aangenomen f loo.voor propaganda-doeleinden te stor ten in de kas der Kamer-Centrale Haarlem. terwi.il voor dit jaar, wegens de hooge on kosten, die de verschillende lokale Kiesver eenigingen zullen hebben, vrijstelling gegeven wordt van contributie-betaling. De rondvraag bracht nog enkele zaken, die de „provinciale" slechts ten deele aangaan, op het tapijt Zoo kwam ontevredenheid tot uiting om het feit, dat aandrang is uitgeoefend on den heer Bongaerts ten einde hem te doen be danken voor den kwaliteitszetel voor Han del, Nijverheid en verkeer in den kring Haarlem. Het gevolg van dit bedanken zal ziin, dat verschillende kiezers zullen moeten stemmen op een niet gewilden candidaat. Men vreesde daardoor slechtere verkiezings uitslagen. Na uitvoerige discussie kon de voorzitter ongeveer 5 uur de vergadering op de ge wone wijze sluiten. De proefuitzendingen van den PHOHI- zender te Huizen zullen in de week van 1723 Februari plaats vinden op de navol gende data en uren: Woensdag 15—18 G.M T. Donderdag 1216 G.M T. Vrijdag 11—16 G M.T. De golflengte ls 16.38 meter. XIII Prof. Veraart heeft aan het Partijbestuur der R. K. Staatspartij medegedeeld, een vrjjen zetel te weigeren. Het congres der S. D. A. P. heeft het verkiezingsprograin aanvaard. In verband met den stadhuisbrand heeft de burgemeester van Leiden een proclama tie gericht tot de burgerij. De minister van Onderwijs heeft den voorzitter der Tweede Kamer verzocht het wetsontwerp tot wijziging der schoolgeldl- regeling weer op de agenda te plaatsen. Volgens de laatst ingekomen berichten uit het buitenland is de vorstperiode nog niet ten einde. Algemeene staking in de Belgische glas blazerijen. De sensationeele inbraak in het filiaal dei* Diskonto Gesellschaft te Berlijn. Het spoor gevonden? Voor don bouw van den Pauselijken trein en het gereedmaken van het Vaticaansche station zijn de noodige maatregelen getrof fen. In Macedonia en Thracië hebben de over stroomingen groote schade aangericht. OP DOOI Zuster Anna, ziet gij nog niets komen? Moeder de Gans. OP EEN KOUKLEUMER Stik in koffiè en verdwijn! OP HOUTEN NOODWONINGEN Wat is de Meester wijs en goed, Die alles heeft gebouwd En nog in wezen blijven dcet, Wat 's menschen oog aanschouwt;! MultatulL Kamphuyzen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.76. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om: 5.55. Nog steeds belooft het weerbericht geen beterschap. Hoewel de Siberische koude weer voor eenige dagen tot het verleden is gaan behooren, blijft de weervoorspel'ing spreken van aanhou dende vorst. Het einde van de koude-periode, die 9 Februari begonnen is, komt dus nog niet in 't zicht. Intusschen tellen we al 19 Februari... Hoogste barometerstand 782.4 m.M. te Stensele. Laagste barometerstand 749.11 m.M. te Vestmanör. Verwachting: Zwakke tot matigen Dostelijken wind, betrokken tot half be wolkt. weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst, des nachts in het óósten strenge vorst. Aan het pompstation der Haarlem- sche Waterleiding in de Bloemendaal- sche duinen is hedennacht een tempe ratuur van 11 V% graad Ce'sius, onder nul, geconstateerd. Dit is dus ongeveer 21 graden Fahrenheit vorst. MAAGDENBURG, 19 Februari. Gisteren middag te 1 uur reed een losse locomotief op den gereedstaanden trein naar Kebisfelder op het eerste perron van het hoofdstation te Maagdenburg. De achterste drie wagens wer den tegen elkaar opgedrongen en liepen ge ringe schade op. De acht of tien personen, die zich in den wagen bevonden, liepen builen en schrammen op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1