Stadsnieuws Stofzuigerhuis MAERTENS Heringa Wuthrich, Haarlem Electriciteit EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 19 FEBRUARI 1929 Barteljorisstr. IQ -Tel. Ho. 10756 Apex Stofzuigers f 9 O.- Over de Waddenzee Agenda 20 Februari Per fiets van Enkhuizen naar Urk Het badhuis aan de Badhuisstraat wegens de koude gesloten Ruim 2000 klachten, 150 gevallen worden per dag verholpen Een defecte wissel Kunstkring „Heemstede LAATSTE NIEUWS Botsing te Hengelo BURGERLIJKE STAND Dr. Eckener over den Zeppelintocht naar Egypte Het werk der deskundigen Een bijzondere kabinets zitting Voor den Politierechter Zijn vrouw en zijn chef neergeschoten Na ruim 3 jaar terug gevonden Toenemende koude De toestand aan den Rijn R.K. Middenstandsvereeniging Een avondfeest op het ijs Gemeentezaken De melksalon op het Plein demis- en behendigheidswedstrijden voor heeren en dames. Daar het ijs op de banen der ijsclub „Christiania" uitstekend is en naar den eisch wordt verzorgd belooft het feest zeer geani meerd te zullen worden. Behalve langs den Schalkwijkerweg zijn de banen gemakkelijk te bereiken per N. Z. H. T. M., halte Blauwe Brug. (Adv. Ing. Med.) SCHIERMONNIKOOG, 19 Febr. De ze ven personen, die gisteren van Westpolen (nabij Eelrum) naar Schiermonnikoog ge wandeld zijn, zijn hedenmorgen om half 11 weer naar hun woonplaats vertrokken. Mej. Beereboom van Schiermonnikoog heeft zich bij hen aangesloten en maakt den tocht naar den vasten wal mede. Vanmor gen vroeg is nog een aantal andere per sonen over het ijs naar den vasten wal vei- trokken. Sociëteit „St. Bavo" 7 uur Cursus Banket bakkers half 9 uur Haarl. Inkoop Com binatie 8 uur ledenvergadering bouw vakarbeidersbond 8 uur Vertrouwens mannen Metaalbewerkers 8 uur Comité van actie 7 uur Bevolkingsbureau 8 uur Textielarbeiders. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstr. 59 Van 810 uur repetitie Harmonie „Uti le Dulci" Van half 9 uur tot 10 uur Ontwikkelingsclub „St. Justinus". Men meldt ons uit Urk. Hedenmorgen omstreeks 11 uur is de postvlet van Schokland hier aangekomen met 23 zakken post, tezamen meer dan 1000 K.G. Dit is de post van drie dagen. Heden zijn weer twee personen uit Enkhuizen per fiets hier aangekomen. Naar men ons mededeelt is het badhuis van de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen te Haarlem, aan de Bad huisstraat no. 5, tijdelijk gesloten wegens de koude, daar het zeer moeilijk en kostbaar is, het water op temperatuur te houden. Treinvert raging AMSTERDAM, 19 Februari. Vanmorgen hebben de treinen die uit het Gooi kwamen, in de richting Amsterdam eenige vertraging ondervonden, doordat een wissel op het hoofdspoor van het rangeerterrein te Watergraafsmeer defect was geraakt. Bevriest de waterleiding in de duinen niet? Het aantal bevroren waterleidingen is legio, aatuurlijk, hoe kan het anders. Maar dat er in onze stad liefst 2000 huis houdens zonder water hebben gezeten en nog zitten voor een groot gedeelte, overtreft toch wel de stoutste verwachtingen. Ruim 150 klanten kunnen per dag geholpen worden; nieuwe appellanten worden netjes op de lijst geplaatst. Toch heeft het gemeentelijk water bedrijf tusschen de verschillende gevallen een gelukkig onderscheid gemaakt. Daar kwamen vaders van groote huishoudens, met kleine kinderen met een angstig gezicht vertellen, dat moeder de vrouw geen water heeft om de kleintjes, vooral wat kleeding betreft, te ver zorgen; daar kwam een aanstaande vader met een benauwd hart vertellen, wat er kon gaan gebeurenterwijl er in het geheele huis geen druppeltje frisch water was te ver krijgen; daar lag een zieke, die met natte compre.sen verzorgd moest wordenis het dan zulk een afkeurenswaardige geste van den directpu.r van het Waterleidingbedrijf, dat hij no. 150 van de lijst waar water niet zoo onontbeerlijk was, een paar dagen langer liet wachten? Nee, dat moeten de mopperaars juist in de directie waardeeren. Goddank treffen wij hier geen overdreven ambtenarij aan. Zoolang het waterleidingbedrijf in Haarlem bestaat, is er nog nooit zulk een aantal klachten in gekomen. De normale voorraad meters is natuurlijk veel te klein, zoodat het personeel de bevroren meetinstrumenten naar de werkplaats mee neemt, alwaar rappe handen de reparatie zoo spoedig mogelijk verrichten. Dezelfde meter wordt dan, vergezeld van de noodige waar schuwingen, weer geplaatst. In de werkplaat sen is het dan ook een drukte van belang, iederen avond werkt het personeel tot 11 a 12 uur over. Omtrent de onkosten, verbonden aan het bevriezen van den meter, loopen fabelachtige praatjes door de stad. Het glaasje, waardoor men het water kon zien staan, is gebarsten, het ijs puilt er uit een buurman zus of buur vrouw zoo, weet te vertellen, dat het wel een grapje van 34 40 zal worden. Praatjes, anders niet. De reparatie kost zelden meer dan 2.50, een rijksdaalder. Dit is toch ook goed begrij pelijk, daar een nieuwe meter maar 18 20 zal kosten. Niettemin is het verstandigste den meter toe te dekken en 's avonds het water af te tappen. Komt men eventueel tot de ontstel lende ontdekking, dat de catastrophe een feit is, dan nooit, nooit warm water er over heen gooien, want daardoor wordt de meter onher stelbaar. Rustig afwachten is dan de boodschap en even telefoneeren naar het Spaarne. alwaar men u zal inschrijven onder nummer 2000 zoo veel. HENGELO, 19 Februari. Hedenmorgen had op het locaalstation van de G. O. L. S. een aanrijding plaats. Een goederentrein mt Boekelo botste tegen een leegstaanden per sonentrein aan, welke op dood spoor stond. De personenwagen liep tegen een stootblok aan, waardoor het voorste gedeelte geheel beschadigd' werd. Personolijke ongelukken hadden niet plaats. Geboren 15 Febr. d. van A. H. Hofkes—Flügel; z. van E. M. SiepkesHovenier; z. van M. P. Bo gaardv. Loenen; z. van M. C. J. Renne Hulsebosch; z. van M. c. Borst—Pletting; 16 Febr.: z. van J. C. v. d. Wall—Jansen; z. van L. D. Reis—v. Bockhooven; z. van H. A. j. de Bruijn—v. Ginneke; z. van J. Water berg—de Jong; 17 Februari: z. van H. Maas dam—Vink; d. van C. M. Blom—Rodenburg; z. van M. G. Sonnemans—Schiffer; z. van J. J. v. d. Landen—Schiltman; z. van M. Boeré—Grotenhuis; 18 Februari: d. van E. A. A. Berendregt—Podzus. Overleden. 16 Februari:, J. M. P. Stammers Scholte, 84 jaar, Jansstraat; P. Vermeren, 56 jaar, Leidschevaart; J. Lasschuit, 72 jaar, Leidschestraat; 17 Februari: T. v. Eerkum— Mantoua, Koudenhorn; A„ 6 mnd., d. van P. J. Blokker, Jelgersmastraat; K. H. O., 2 j z. van J. W. H. Bergmann, Julianastraat; C. G. Heijstek, 42 jaar, Kolkstraat; L. v. Noordt, 89 jaar, M. v. Heemskerkstraat; J. Beukers, 60 jaar, Schreveliusstraat; W. I. Kröger, 43 jaar. Kamperlaan; W. G. 9 jaar, z. van M. A. Blesgraaf, Damaststraat; C. Craijer, 68 j., Gasthuisvest; C. J. M., 6 jaar, d. van A. Verzeilfcerg, Kamperlaan. Met betrekking tot het bericht dat de tocht van den „Graf Zeppelin" naar Egypte niet kon plaatsvinden, doordat de Britsche regee ring het niet gewenscht achtte, verklaarde Dr. Eckener o.a. dat hij dit bericht alleen uit de kranten wist en dat er nog geen officieel ant woord was ontvangen. Verder was hij van meening, dat de geruchten over een verbod op een misverstand moesten berusten. De sub-commissies PARIJS, 19 Febr. De Fransche bladen zien in net feit, dat de deskundigen hun werk voorloopig in sub-commissies zullen voortzet ten een teeken, dat de conferentie zich voor groote moeilijkheden geplaatst ziet. De „Petit Parisien" gelooft, dat de deskundigen reeds heden de sub-commissies zullen benoemen, welke dan onmiddellijk den technischen ar beid kunnen verdeelen. LONDEN, 19 Febr. CV. D.) Van de Fransch- Spaansche grens wordt gemeld, dat te Madrid wederom twee hoofd-officieren zijn gearres teerd. Het Spaansche kabinet heeft zich gis teren in een bijzonöere-zitting met de situatie bezig gehouden. Naar verluidt zou de directe aanleiding tot het bijeenroepen van deze kabi- I netszitting een telegram zijn van artillerie- officieren uit het geheele land. waarin de i eisch van hun kameraden te Ciudad Real en te Valencia worden ondersteund en waarin wordt aangedrongen op algemeene amnestie. Bovendien heeft de Ministerraad besloten, het Kellogg-pact te ratiflceeren. Een slechte incasseerder De 22-jarige kantoorbediende H. R. had in Haarlem een informatie- en incasso-bureau. Dubieuze vorderingen werden door hem ge ïncasseerd, veelal met slecht gevolg. Van een vrachtrijder kreeg hij pl.m. 250 te innen; hij kreeg het geld met veel moeite binnen, doch wendde het ten zijnen bate aan. In- tusschen sprak de vrachtrijder zijn slechten betaler eens aan, waardoor hij tot zijn niet geringe verbazing vernam, dat hij trouw alle weken ƒ5 of meer had moeten ontvangen. Dies stond de directeur van het incasso-bu reau terecht inzake verduistering. Op 't oogenblik is hij reiziger, 1 jaar had hij voor zijn zaak gewerkt, doch er was niets te ver dienen. De officier achtte het feit zeer ernstig, daar zulk een incassobureau toch een zeker vertrouwen mag genieten. Als de directie dan zelf gaat stelen is het feit dubbel erg. Daar verd. reeds in zijn jeugd 4 maanden gevan genisstraf heeft gehad, wilde de Officier geen clementie gebruiken en eischte 3 maanden. De Politierechter verminderde de straf tot 2 maanden. De waterbassins in de duinen Van verschillende zijden is ons gevraagd, hoe het toch mogelijk is, dat de kanalen en de bassins in de duinen niet bevriezen. Dit is heel gemakkelijk verklaarbaar. Het water komt uit den grond met een temperatuur van plm. 9 graden Celsius, een vrij behoorlijke warmte. De kanalen liggen diep in den grond; ruim 1 Meter diep, liggen de buizen, die het water verder distribueeren. Momenteel, en dat is een abnormale toestand, is de grond tot op 80 c.M. bevroren. Doch al zou dat invloed hebben op de ijsvorming, dan Is dit toch nog niet moge lijk, daar het water voortdurend in beweging wordt gehouden. Men werkt bij het Pompsta tion van 's morgens 5 uur tot 's avonds half twaalf, zoodat er slechts een stilstand is van 5 y, uur. In gewone winters wordt er van 's morgens 6 tot 's avonds 7 uur gewerkt. Die 5'A uur zijn echter niet voldoende om het water te doen bevriezen, althans volko men. Er vormt zich misschien een vliesje, doch het water, dat in het Pompstation komt. heeft nog een temperatuur van 2 a 3 graden Celsius. Bevriezen is dus uitgesloten. Anders is het echter met het water, dat door de rivie ren loopt, b.v. het Vechtwater. De ijsvormingf in de Vecht kan dit jaar zóó dik worden, dat de buizen, die wel diep. maar dan nog niet diep genoeg in het water liggen, tusschen het ijs gekneld kunnen worden en dan be vriezen. Laten wij echter hopen, dat het zoo ver niet komt. Wanneer men dus thuis voorzichtig is met de meters en de kranen, zal 't Pompstation wel behoorlijk voor water blijven zorgen. Dit is althans voor principieele waterkraan-af sluiters een voldoening! PARIJS, 19 Febr. (V. D.) Te Mont de Mar tin bedreigde een agent van politie Maandag avond zijn vrouw met een revolver, waarop de vrouw naar buiten snelde en de hulp inriep van den commissaris van politie. Toen deze de woning binnentrad schoot de man zijn chef neer, schoot op zijn vrouw en richtte teen het wapen tegen zichzelf. De commissaris van politie en de agent waren onmiddellijk dood. De vrouw, werd zwaar gewond. Een hondendief Onder de verschillende soorten dieven tel len we ook honden-schakers! G. K. liet in den avond van 22 December in de Gen. Cronjéstraat zijn hond uit; blij, dat het vrij heid genoot, huppelde het dier de straat uit en verdween uit het gezicht. Ook H. N. was aan het wandelen, zag den hond, constateer de dat het een kostbaar beest was en trachtte het te bewegen met hem mee te gaan. Dit gelukte schitterend; doch de vrouw van N. wilde van den veelvraat niets weten. N. liep toen naar een café en bood het dier te koop aan. Toevalliger wijze was een buur van den eigenaar ook in het café, ook deze man zag, constateerde en haalde de politie. Verd. N. had zich nu te verantwoorden. Hij had niet de bedoeling gehad den hond te stelen. De Officier dacht er echter anders over, daar verd. al eens meer veroordeeld is terzake verduistering, en eischte een gevangenisstraf van 3 weken. Verd. drong op een geldboete aan. De Politierechter wilde ditmaal met 20.— of 10 dagen volstaan. KONINGSBERGEN, 19 Febr. De vorst is in Oost Pruisen weer toegenomen. In Ko ningsbergen vroor het in den afgeloopen nacht 21.8 graden, terwijl de temperatuur hedenmorgen 20,1 graad onder het vriespunt was. In de provincie is de temperatuur over het algemeen nog lager. Op de spoorwegen is de toestand eenigs- zins verbeterd. Wanneer geen nieuwe sneeuw valt, kan verwacht worden, dat de dienst op de spoorwegen in ongeveer drie dagen weer normaal zal zijn. Een groot aantal arbeiders is te werk gesteld om de sneeuw op te ruimen. COBLENZ, 19 Febr. Volgens mededee- ling van het Meteorologisch Instituut te Aken is nieuwe strenge vorst te verwachten. Te Coblenz vroor het Maandagmiddag ta vier uur elf graden. De Rijn is over een afstand van 227 K.M. van de Nederlandsche grens af opwaarts dicht gevroren. In verband met het gevaar van het kruien van het ijs, worden op verschillende plaatsen reeds maatregelen getroffen. IJsbrekers wor den gereed gehouden. Zoodra het ijs gaat werken, zal de bevolking door schoten, het luiden der klokken en hoornsignalen ge waarschuwd worden. In de haven van St. Goarshausen en Ober- lahnstein zijn verscheidene schepen door den lagen waterstand aan den grond geraakt en loopen zij gevaar te breken. De R. K. Middenstandsvereeniging houdt 28 Februari een bijeenkomst, waarin de di recteur van het Centraal Hanzebureau, mr. Bach, het woord zal voeren. De Oranjevereeniging, die iederen Zomer te Zuid-Schalkwijk een Zomerfeest organi seert, wordt iederen winter gemetamorfo seerd in de IJsclub „Christiania", die de zorg voor de banen op het Zuiderbuitenspaarne draagt en als afdeeling van Hollands Noor derkwartier reeds een veertig jaar hare medewerking verleent tot het vieren van de oud-HoIlandsche ijsvreugd. Op de banen van „Christiania" gelegen te genover het clubgebouw der Roei- en Zeil- vereeniging „Het Spaarne" zal morgenavond een ijsfeest gegeven worden. De banen zullen daartoe met persgaslampen en lampions ver licht worden, muziek zal het feest opluiste ren en de schaatsenrijders zullen hunne ta lenten tijdens verschillende wedstrijden kun nen toonen. Het vermaarde ringsteken voor paren staat op het programma benevens hin- J. C. Opstelten vraagt, met ingang van 1 September 1929, eervol ontslag als leeraar aan het Stedelijk Gymnasium. B. en W. stellen voor, een perceel in de Pieterstraat niet in het gemeentelijk Wo ningbedrijf te brengen, daar de opstal in een dusdanigen toestand verkeert, dat deze zelfs niet meer als pakhuis kan worden verhuurd. Verder stellen zij voor, 1200 M2 grond in de voormalige gemeente Schoten in het ge meentelijk Grondbedrijf te brengen. B. en W. vragen machtiging, aan het bestuur van de Coöp. Haarlemsche Groen ten- en Bloembollenveiling voor 1.200 te verhuren gedurende het jaar 1929 den grond aan het Donkere Spaarne, waarop het vei linggebouw staat. Zü za! .verdwijnen Naar wij vernemen, zal de bekende melk salon op het Plein eerlang verdwijnen. Door bemiddeling van den makelaar H. Th. Fibbe is de inrichting verkocht aan Van Bastens Woninginrichting, thans gevestigd aan den Wagenweg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2