Stadsnieuws Maria-Stichting UIT OEN OMTREK MUZIEK 91 TWEEDE BLAD MIFI'WF HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 19 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 3 De welvaart en de bloei van Haarlem BENNEBROEK Koninklijke Haarlemsche Brood- en Meelfabriek Het WITTEBROOD tegen 10Yz ct. per 4 ons het verrukkelijke MELKBROOD tegen 13 cent per 4 ons - Jubileum S. Warnar Mr. W. H. Hoyer Statuten Personalia 1EEMSTEDE BLOEMEND AAL HILLEGOM HAARLEMMERMEER lederen middag van 2-3 uur Polikliniek ZANDVOORT HEEMSKERK KoekeroeKoekeroeKoekeroe de vaststelling van rooilijnen, waardoor onze ingezetenen op straffe van bouwverbod, kostbare strooken gronds van hun privaat bezit om niet aan de gemeente moesten af staan rooilijnen, welke bovendien tevoren, zonder dat er ook maar iets tevoren was ge beurd, een waardedepreciatie van panden veroorzaakten. Men moet zoo maar eens menschen spre ken uit handel en industrie en men hoort de ongelooflijkste staaltjes, staaltjes, waarvan de gemeenteraad, doch ook zelfs het college van B. en W. in de meeste gevallen onkundig blijven. Iemand b.v., die op een voornaam (Ingezonden) Er is eenigen tijd geleden hier een uit- gebreide enquête ingesteld naar de wijzen,1 Punt m de stad een Percee' gekocht had, waarop onze stad, vooral na de annexatie, I waarnaar ook de gemeente gegadigde was, tot grooteren en blijvenden bloei is te brengen. ls na den koop genegen, t voor den betaalden En de ingekomen antwoorden van tal van Pf^s aan de stac* ?vfr te doen. Maar hier vooraanstaande ingezetenen waren, trots §in£ men niet °P m de kans be- hun uiteenloopendheid, toch zeer belangrijk staat om vroeg of laat met het rooihjnenbe- Een deel drong aan op uitbreiding en sluit en de bouwverordening in de hand het daarom bevordering en bescherming van terre'n om n'et m handen te krijgen. Een Handel en Industrie en men kan wel begrij pen, dat wij deze beantwoordingen van heeler harte hebben toegejuicht. Maar onze vreugde steeg, toen wij bij de installatie der Haven commissie onzen Burgemeester de verzuch ting hoorden slaken Wat toch is een stad tonder Handel en Industrie" Mede een belangrijk gedeelte der be- antwoorders zag heil in het propageeren van directeur van een onzer dagbladen vertelde mij laatst nog een bijna ongeloofelij k geval van gemeentelijk optreden bij een vrijwillige en gratis overdracht van grond aan de ge meente. •Nog dezer dagen heeft men na een bestra- tingswerk verschillende bewoners van de Spaarnwouderstraat finantieel laten op draaien voor fouten met de diverse uitgangen, het kiezen onzer stad als woonplaats, vooral welke fouten door den gem. dienst zelf ook in het behouden en verkrijgen van de g.g. „groote inkomens". Oók dit moet uiteraard door ons worden onderschreven, want het zou toch met onze stad diep treurig gesteld zijn, wanneer de „groote inkomens" ons zouden gaan ver laten, niet alléén voor de gem. schatkist, doch óók voor Handel en Industrie. De meeste der ingekomen antwoorden en daarbij voegden wij het onze baseerden Zich echter op de combinatie Haarlem als stad van Handel en Industrie en te gelijk Haarlem als woonplaats. In het waarachtig belang onzer stede is het goed, nuttig, ja, noodzakelijk, de vraag te stellen „Wat doen nu onze Stadsbestuur- deren om Haarlem tot bloei te brengen, een deels door een krachtige bevordering en bescherming van en steun aan onzen Handel en Industrie, en anderzijds door een tege moetkomende en helpende, loyale houding aan te nemen opzichtens der hier wonenden, die onze gemeente ais woonstad hebben gekozen En, wanneer ik hier spreek over stads bestuurderen, dan neme men deze gedachte zoo breed mogelijk. Dan is het niet alléén het college van B. en W. met den gemeente raad, doch dan heeft men veeleer en bijzon derlijk te letten op de hoofden der verschil lende takken van dienst en op derzelver ambtenaren, mede en niet op de laatste plaats op de directies onzer bedrijven. Hard moge dan mijn beschuldiging hier klinken, doch de waarheid is nu eenmaal hard en dan moet ik het hier onomwonden verklaren, dat over de heele linie bij ons Haarlemsche volk het gevoel en de over tuiging heerschen, dat ons stadsbestuur met zijn bedrijven en afdeelingen onze ingezete nen zooveel mogelijk tegenwerkt en dwars boomt, en men begrijpt het, dan is er zelfs in dit raam geen plaats meer voor de ge dachte aan steun en bescherming. Zeker, hard is het, doch het zijn feiten men neemt, in het algemeen gesproken en ik laat in deze alle eer aan de gunstige uit zonderingen de bestaande verordeningen gemaakt waren en moest een accountant stuk voor stuk elk geval behandelen om het recht dezer eenvoudige menschen op te eischen. En zoo zou ik wel uit den treure kunnen doorgaan Daarom, menschen uit handel en industrie, zet toch nooit of nimmer uw handtee kening onder een gemeentelijk stuk, al lijkt het nog zoo onschuldig, of gaat daarover deskundige menschen raadplegen. Want ge bent erin geloopen, vóór gij er zelf erg in hebt1 Moet ik nog wijzen op de handelingen van den eigen stedelijken handel en industrie door het onnoodig plaatsen van orders buiten de stad verder door het particulier zaken drijven van de gemeente het betreden der terreinen van handel en industrie, waardoor èn de werkgevers èn de werknemers onzer stad, die in onze zaken en bedrijven hun brood verdienen, ten zeerste benadeeld worden En nog is nauwelijks het eene besluit na langer dan een jaar wachten in werking ge treden, waarbij ons weer eenigermate recht werd gedaan, of de directie kondigt weer een nieuwen aanval op ons aan en vraagt aan een onzer, wanneer het hem schikt te komen vergaderen om over de uitvoering der een jaar geleden gemaakte overeenkomst te spreken en tevens over.... uitbreiding van het leveren van artikelen door zijn bedrijf op afbetaling. Het is een diepe verontwaardiging over het op deze wijze nakomen van een door beide partijen eerlijk getroffen overeenkomst, welke mij dit heele artikel directelijk in de pen heeft gegeven. Wil deze directeur de belangen zijner stad werkelijk dienen, laat hem dan zorgen voor het leveren van een behoorlijk artikel al heeft hij dan ook geen concurrentie te duchten. Maar dan behoeft het niet voor te komen, dat, zooals een onzer bladen dezer dagen mededeelde, per dag over de 350 lekken in de gasbuizen moeten hersteld worden vanwege het bevroren water, dat erin zit, water, dat onze arme menschen voor en voorschriften in de hand en men gaat zich j gasprijs betalen moeten. Ik heb zelf in het afvragen niet „hoe kan ik nu met deze onze afgeloopen jaar, een groote schade gehad menschen zóóveel mogelijk helpen en tege-doordat ik ook gaskachels had aangeschaft moet komen en door mijn heele huis van beneden tot Neen, gemeenlijk, vrijwel als regel, legtboven is het roet vanwege het vele water in men een anderen maatstaf aan en men stelt zich in de allermeeste gevallen deze vraag „hoe kan ik, zonder in botsing te komen met het gas overal door geslagen en leken de gestucadoorde muren alle op wanden van beerputten. Een vocht, dat door dat watergas verordening of voorschrift, den stedelingen in de huizen gebracht wordt in een tijd, dat zoovéél mogelijk dwarsboomen, hen zoo lang mogelijk laten wachten, hen zooveel mogelijs laten betalen, enz. Ik herhaal hetde eerlijkheid gebiedt hier te verklaren, dat er gelukkig uitzonderingen zijn, excepties niet alleen in takken van dienst, doch óók onder de verschillende ambtenaren, onder wie er zijn, die wij een groote waar deering toedragen, doch deze vormen de uitzonderingen, die den regel bevestigen. Feit is en blijft, dat onze Handel en Indus trie, zoodra zij ook maar iets met de gemeente Haarlem te maken hebben, in het algemeen, niet anders dan narigheid, tegenwerking en benadeeling ondervinden. Tengevolge der positie, welke ik hier in het vereenigingsleven van handel en industrie - inneem,,durf ik het hier openlijk en eerlijk' lende te waardeerenuitzonderingen, welken te verklaren, dat zeker 90% van dien handel behalve deze laatste, afstooten en niet aan de gezondheid droogte eischt. En inmiddels tikt de gasmeter met zijn water- en gasdeelen maar voort En hoe gaat 't nu met degenen, die geen handel en industrie hebben, doch die Haar lem gekozen hebben als woonstad Ook hier als regel, met verschillende gunstige en gelukkige uitzonderingen, de zelfde stroefheid, zoodra men maar met eenigerlei tak van dienst te maken heeft. Een onwelwillendheid, een geest van tegen werking, die de hier gevestigden baloorig maken en bij hen een wrevel en een anti pathie tegen onze stad doen geboren worden. Over de heele linie een autocratisch op treden en een ambtenarij, met verschil- en Industrie een hekel, een afschuw, velen Zelfs een haat hebben aan het Bestuur der gemeente Haarlem, tnet zijn vele bedrijven zich binden. En zóó kan ik mij den gedurigen heibel tusschen tramdirectie en gemeente best en takken van dienst en ik weet van hen I verklaren maar ondertusschen is een groot allen, dat, als zij maar eenigszins konden,deel der Ceintuurbaan als gevolg daarvan Haarlem voor goed den rug zouden toekeeren.opgeheven en zijn tal onzer ingezetenen van Ik vraag het toch in gemoede is hier nu die voortdurende herrie en van dat „koninkje de gezonde bodem aanwezig om onze ge liefde stad tot bloei te brengen Wenscht gij een nadere definitie mijner bezwaren Ach, het is toch eigenlijk vragen naar den bekenden weg 1 Gij weet het toch zeif even goed als ik 1 Het is telkens herrie, dan met de firma Enschedé dan weer met de huiseige naren aan de Amsterdamsche Vaart dan met dezen, dan weer met genen. Herrie met Ged. Staten en ook tal van malen herrie met het Rijk 1 En behalve de autoritaire, autocratische, ambtelijke, constante tegenwerking is er nog meer Daar zijn b.v. de vele lasten 1 Belastingen, en autoriteitje" spelen weer de dupe ge worden, blijkens ook de vele ingezonden stukken in onze bladen. Zelfs werd de tusschenkomst der Midden standscentrale ten deze ingeroepen, als, zoo zeide men „een betrouwbaar en onpar tijdig instituut." Maar, wat vermag hier zelfs een Middenstandscentrale, waar een verzoenende geest en de mentaliteit geheel en a' bedorven zijn D°ch om op de menschen terug te komen, die Haarlem als woonstad gekozen hebben, sP®^laal "de groote inkomens". Men had destijds met een beetje goeden wil, met eenige tegemoetkoming, met wat minder stroefheid de familie Bierens de doch vooral de tarieven (want in deze laatste Haan best hier kunnen houden. Men deed Zoekt men het ter camouflage van al het dat niet en weg was weer dit inkomen van andere) leggen hier op Handel en Industrie beteekems voor onze stad. Ik weet wel, men een abnormalen druk. In de betrekkelijk geeft dan in den raad gewoonlijk smadelijk weinige gemeenten van ons land, waar een af op deze categorie, doch bevorderen zij Zakelijke Belasting op het Bedrijf geheven daardoor de belangen van hen, voor wie zij wordt, is er welhaast geen enkele, waarin de heffing zoo'n „afzettingskarakter" draagt als te Haarlem. Men vergelijke maar eens de heffingsschalen. Men gaat zelfs zóóver leerlingen deze in onzakelijke belasting te be trekken en dientengevolge staat een groote industrie hier gereed, zoo zich maar even de kans voordoet, van hier te vertrekken. Men lette verder op de hatelijke toepassing der Precarioverordening dat telkens over vallen door ambtenaren onzer menschen, die in noesten vlijt bezig zijn hun brood te ver dienen op de pogingen om nuttige ver- eenigingen, die na afloop der wer kzaamheden, onderling onder de leden een kienpartje or- ganiseeren, met de Vermakelijkheidsbelas ting te treffen, door inval van ambtenaren, enz. enz., altemaal zaken van meer of van altijd zoo afgeven op de bres te staan En toen na de annexatie aan den zuidrand onzer stad tal en tal van huizen „te koop" werden aangeslagen en het veel gelijken ging op een „kapitaalsvlucht", toen was ik al verheugd, dat b.v. het bordje vóór de villa „Spruit en Bosch" aan den Heerenweg verdwijnen kon, omdat het buitengoed door den notaris van Cranenburgh was aangekocht. Want een reclame voor onze stad en voor ons stadsbeheer was het daar in die dagen allerminst 111 Laten wij dat maar eerlijk bekennen 1 En ziet hier nu weer eens een geval van zeer recenten datum, waarom ik er ietwat uitvoeriger op zal ingaan. Wederom tegenwerking, in plaats van dat men zoo'n ingezetene ter wille zou minder belang en van kleinzielig, laag-bij- zijn, den-grondsch gedoe, doch die alle schade i Hij toch vroeg reeds in Maart '28 een doen aan de bevordering van den bloei onzer aangrenzend perceeltje weiland te mogen stad. Ziet verder de vele schaden en nadeelen, welke onzer burgerij zijn toegebracht door huren, wijl de daar spelende kinderen den bewoner geregeld hinder en overlast bezorgen, maar óók omdat dit terrein, zeifis overdag, gebezigd wordt voor niet nader te noemen handelingen. In Augustus krijgt de heer van Cr. bericht, bij Openbare Werken te komen spreken over de nieuwe rooilijn ter verbreeding van den Heerenwegmaar dit kwam hierop neer, dat een 80 M2 grond moest worden afgestaan. Evenwel Not. van Cr. was in principe hiertoe bereid. Doch bij het onderhoud vroeg hij natuur lijk Hoe zit het nu met mijn verzoek van Maart O, zeide de adjunct-directeur van Openb. Werken, dat komt in orde, de stukken zijn al bij B. en W., u zult een 150 a 200 gulden per jaar huur moeten betalen. Notaris van Cr. evenwel wilde met de overdracht van grond toch maar wachten totdat het ook met de verhuring van het perceeltje in orde was. Of de feiten hem ook in het gelijk hebben gesteld, en het is na tuurlijk, dat de gemeente nu de gewenschte strook niet in handen zal krijgen, tenzij door wettelijke onteigening. Eerst in Jan. van dit jaar kwamen B. en W. met het voorstel der verhuring bij den raad, doch thans tegen een huurprijs van tusschen de zes en zeven honderd gulden, doch ook daarin had de heer van Cr. bewilligd. Een minderheid in het college voerde evenwel actie tegen het verzoek. Of het advies van Openbare Werken strookte met en dekte de stellige verzekering van den adjunct-directeur O. W. dat weet ik niet, de oprechtheid der gevoerde onderhandelingen in deze zullen de raadsle den wel beter kunnen beoordeelen. Doch de raad keurde ten slotte de ver huring niet goed. De een met het argument, dat de Hout niet geschonden mag worden Hij is al herhaaldelijk geschonden en boven dien het perceeltje heeft nooit tot den Hout behoord. Anderen voerden aan, dat het voor speelplaats moet blijven dienen.... Dit laatste vind ik wel het verschrikkelijkst van alles 1 Want de raad kan weten, en hij moet het weten, politiemenschen kunnen het verzekeren, de belanghebbende en een twaalftal der omwonenden hebben het in hun adressen medegedeeld, dat het terrein absoluut ontoelaatbaar is voor kinderen om de niet nader te noemen dingen, welke er, óók op klaarlichten dag, geregeld ge schieden, maar dan vraag ik toch, of dit goede politiek is om op deze wijze een achtenswaardige familie met kinderen te dwarsboomen en haar aan dergelij ke ergernis- wekkende tooneelen bloot te stellen Neen, ons stadsbestuur blameert zich op deze wijze. Ik weet welaan het raadsbesluit zelve is niets meer te doen, doch zal nu de raad, zoo zult gij wellicht vragen, na kennisneming der feiten, zich zijn verantwoordelijkheid verder bewust zijn en aan het bewuste terreintje tenminste een andere bestemming geven Ter wille van de bewoners daar, zult gij misschien zeggen, doch ook niet minder ter wille der onschuldige kinderen, die de ouders daar in alle gerustheid heenzenden om te gaan spelen Men make zich in deze geen illusies, de geest en de zucht van tegenwerking, welke wellicht reeds dateeren van ip35> zullen ook over deze bezwaren wel heenstappen en de combinatie prostitutie en tegelijk ook speelplaats voor kinderen zullen ook in de toekomst wel bestendigd blijven door onze stedelij ke overheid Maar neen, mijne lezers, met zoo'n geest, met zoo'n mentaliteit voortgaande, dan is onze mooie stad onmogelijk tot blijvenden bloei te brengen. Het besturen eener stad is óók zaken doen en wil een zaak floreeren, dan moet men zijn cliënten ter wille zijn, hen voorkomend behandelen, hen aan zich binden en hen niet wegjagen. Men oordeelt en men handelt in deze veelal andersom, doch in wezen en in feiten moeten het gemeentebestuur en de hoofden der takken van dienst zich diep van hun plicht bewust zijn, dat zij er zijn voor de ingezetenen en om dezer belangen te be vorderen en te dienen. En daar lijkt het thans heelemaal nog niet op P. J. M. VAN TETERING Bloemen en veel hartelijk applaus tot dank! Chopln als toegift! Kon het mooier? We meenen van niet. J. S. Hedenmorgen herdacht de heer S. Warnar den dag, dat hij voor 25 jaren in dienst der gemeente kwam. In een der tijdelijke dienstlokalen van den Incassodienst, waar de jubilaris thans werk zaam is, had de huldiging plaats^ Het hoofd van den Incassodienst benevens Stortings- en Ophaaldienst de heer J. H. Bargers, sprak den jubilaris op hartelijke wijze toe. Spr. memoreerde de loopbaan van den heer Warnar en bracht dank voor de wijze waarop de jubilaris zijn taak steeds had vervuld. Ook de persoonlijke omgang van den heer Warnar met superieuren en collega's was steeds van den aangenaamsten aard. Als een stoffelijk blijk van waardeering en vriendschap bood spreker namens alle amb tenaren een lamp en barometer aan. Namens de organisatie waren aanwezig de voorzitter en secretaris van de afd. Haarlem Nationaal verbond van gemeente-ambte-1 naren. De voorzitter, de heer Tysseling compli menteerde den heer Warnar met zijn jubileum en liet deze woorden vergezeld gaan van een bloemstuk. Voor de collega's sprak nog de heer A. N. Eken woorden van vriendschap. Ten slotte verkreeg de heer Warnar zelf het woord en dankte allen voor hunne woor den van waardeering en voor het aangeboden cadeau. Namens het gemeentebestuur werd de heer Warnar hedenmorgen ten stadhuize ge complimenteerd en hem het gebruikelijke ge schenk -ongeboden. Piano-avond; George van Itenesse. Een schouwburg, bezet zooals we het de laatste maanden bij het optreden van so listen van diverse pluimage niet gewend zijn, begroette onzen jongen stadgenoot George van Renesse bij zijn binnenkomen, Maandagavond, allerhartelijkst. Wfj en de pianist, of zoo u wilt, de pia nist en wij werden in een rustige, halfge- dempte lichtsfeer gezet, en het bleek al on middellijk, dat èn publiek èn solist dan in vloed ervan ondergingen. Gedurende het gansche concert was het muisstil in de zaal, en het was voor een aandachtig en dank baar gehoor dat de pianist zijn vrij lang, maar goed gekozen programma ten gehoo- re bracht. We vonden het alleen maar jam mer, dat hij de toch al tamelijk gerekte 110de Sonate van Beethoven deed volgen door de langdradige, zwaar op de handsche Variaties op een thema van Bach door Max Reger. Dit was deeg, dat niet rijzen wou, al beluisterden we Ook hierin zeer fraaie gedeelten. Daarenboven deden enkele sna ren aan den discant tegen het einde nogal vreemd, een gevolg van den vaak inderdaad echt Regerschen zwaren Duitschen. aan slag. Over dien aanslag van Georgè van Renesse, over zijn subtiel toucher, dat een muzikaal gevoel verraadt van groote diept® en verscheidenheid, hebben wij 'inderdaad verwonderd gestaan. Deze jonge kunstenaar bezit groote pianistische eigenschappen, die echter misschien nog slechts een richting noodig hebben, om zich straks te ontplooien tot een heerlijk en uitzonderlijk talent. En zoo merkten wij op, dat Chopin en Debus sy, maar vooral de eerste, hem bijzonder goed liggen. George van Renesse heeft een gevoelig hart, maar dit gaat gepaard met een zuiver en niet overdreven stijlbegrip, en zoo was van een inzinking na het eerste, zoo geheel van aard verschillend concert- deel, geen zweem te bemerken. Want, of schoon hij reeds in het Adagio der Beet hoven-sonate, en in het keurig vertolkte Récit prachtige dingen deed, dit poëtische gevoel was hiermede verre van uitgeput en in de Polonaise en de Nocturne van Cho pin kwam het innig tot uiting. Hij wist de begeleiding aan den baskant prachtig dof en donker te houden en speelde de rechter me: parelende techniek. „La fille aux cheveux de lin" van Debussy en 't droomerige „La terrass des audiences au clair de lune" van denzelfden, verrasten ons door hun poëtische visie, terwijl diens Toccata een niet minder fraai slot vormde van den mooien avond. Als blijk van erkentelijkheid jegens den scheidenden officier van Justitie by de Haar lemsche Rechtbank, Mr. W. H. Hoyer, is hem door de commissarissen en inspecteurs van politie in dit arrondissement, een zilveren sigarendoos met inscriptie overhandigd. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Financieele en Administratie Maatschappij „Feadmv" °lhier. Voor het theoretisch gedeelte van het examen in Kinderverzorging en opvoeding slaagden te Amsterdam aan de nieuwe huis houdschool mej. G. v. d. Heuvel en mej. W. L. van Son, beiden alhier. IJSVERMAAK Waren tot nu toe alle liefhebbers van de Üssport in de gelegenheid geweest zich in wedstrijden op het gladde ijzer met anderen te meten, nu wilde het bestuur de gelegen heid te baat nemen om ook op charitatief gebied zich in dezen strengen winter verdien stelijk te maken, door een wedstrijd in hard rijden te organiseeren, waarvan de prijzen zouden bestaan uit levensmiddelen en even tueel brandstoffen voor arme weduwen en de meest noodlijdende gezinnen. Maar om een ieder iets te geven, daar nieten in zulk een geval niet voor mogen komen, is veel noodig, doch een beroep op de ingezetenen vond een spontanen bijval. Maandagmiddag had bovengenoemde wed strijd plaats, op de banen der Volharding. Voor deze gelegenheid was nu wel animo. Niet minder dan 50 deelnemers hadden zich opgegeven, voor een arme weduwe of nood lijdend gezin te rijden, en al waren het nu niet allen matadors, met voldoening kan ge meld worden, dat de beste rijders eveneens deelnamen. Vooral in de 1ste ronde konden de talrijke toeschouwers, die een dikke haag vormden om de 180 M. lange baan, genieten van deze interessante sport, omdat hier de deelnemers bü loting tegen elkander kwamen en door talryke valpartyen nogal eens de minder vlugge het eerst de finish passeerde. De grootste krukken kregen de luidste aanmoediging, t Was immers voor een goed doel, daarom spande zoowel de 14 jarige als de 60 jarige zich in. Tusschen de laatte 7 overbbjvenden ont stond dan ook een felle striid om den eere- titei en een 5 tal pryzen, die de vereeniging voor de winnaars heeft beschikbaar gesteld. J. Kooijman en H. Dam zijn favoriet, maar N. Draijer blijkt een ernstige concurrent. De meest spannende rit was wel de 2de rit, tus schen J. Kooyman en H. Darn, Maar Kooy- man biykt de sterkste en wint zonder een nederlaag te krygen. De door het bestuur uitgeloofde pryzen werden als volgt gewonnen: 1. J. Kooijman, 2. J. Samson, 3. N. Draijer, 4. G. v, d, Erf en 5. H. Dam. De jury, bestaande uit den heer L. Kooij man, starter en den heer Kat, rechter, zorgde voor een zeer vlot verloop, zoodat de ruim 50 ritten in den tyd van 2'A uur werden verreden. Hedenavond 7.30 zullen de pryzen, in dit geval bonnen, in Hotel v. Meurs, Valken burgerplein aan de ryders worden uitgereikt. Het bestuur rekent er op, dat alle ryders zuilen komen, om in de gelegenheid gesteld te worden zelf den prys aan de desbetreffende weduwe of 't gezinshoofd te kunnen uitreiken. Een woord van lof is hier op zyn plaats aan het bestuur tot het nemen van he^ initia tief en de milde gevers van geschenken in geld en natura, die daardoor medewerkten het leed van die velen iets te verzachten. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 11 tot en met 16 Febr. genomen 327 douchebaden, 41 kuipbaden. Aan 15 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 3 volwassenen gebruik gemaakt. R. K. L. en T. B. St. Deus Dedit Gis teravond hield de R.K. Land- en Tuinbouw- bond St. Deus Dedit, afdeeling Bennebroek, haar jaarvergadering in het R.K. Vereeni- gingsgebouw. De koude was op den avond allengs toe genomen en het verwonderde ons dan ook by onze binnenkomst een zoo groot aantal leden by de goed verwarmde kachel in de vergaderzaal te zien. De voorzitter, de heer Huisman, kon terecht in zy'n openingsoword zijn vreugde uitspreken over de groote belangstelling en het warme medeleven, dat hy van de leden mocht ondervinden. De voornaamste gebeur tenis van het afgeloopen jaar de revue pas- seerend, kon de voorzitter niet ontevreden zijn over het tot stand gebrachte. De kin dertoeslag wel op de eerste plaats heeft veel tot leniging in nood bijgedragen, ook in Bennebroek is hiervan dezen winter veel gebruik gemaakt. Spr. spreekt de hoop uit, dat alle patroons alsnog zullen toetreden. Dan is de voorzitter vreugdevol gestemd over het feit, dat het Z. H. den Paus behaagd heeft Óen voorzitter van St. Deus Dedit het gouden kruis te schenken, waaruit ten duidelijkste blijkt, de erkenning van het groote werk, dat St. Deus Dedit in het be lang van het Roomsche organisatieleven, in het belang van de maatschappeiyke orde verricht heeft en nog steeds verricht. Spr. zet het nut en het vele werk van St. Deus Dedit nader uiteen en illustreert het met eenige pakkende voorbeelden. Resumeerende, moeten wy tot de conclusie komen, dat de Roomsche organisatie voor de geheele bol lenstreek een reuzen-stuwkracht is in de goede richting. Het jaarverslag en andere verslagen van den secretaris waren alle even degelijk en zakelijk gesteld; het woord van lof en dank van den voorzitter was dan ook zeer zeker verdiend. Volgens het uitgebrachte jaarverslag van den penningmeester was ontvangen 2839.85, uitgegeven 2975.19, zoodat een nadeelig saldo ontstond van 135.34. Op het oogen- blik was In kas 186.50, waarvan 142.84 in de werkloozenkas. De afdeeling bestaat uit 71 leden, 1 adspirantlid en 1 eerelid. Hoewel de voorzitter een financieele ach teruitgang constateerde, was spr. niet direct pessimistisch gestemd, wyi de feestviering van St. Deus Dedit en de huldiging van den heer Loerakker, zoo niet geheel, toch wel gedeeltelyk oorzaak was van een nadeelig saldo. Ook een woord van dank aan den heer J. van Oiyerhoek, den accuraten beheerder der kas, is hier niet misplaatst. Voordat men aan het laatste en tevens voornaamste punt der agenda, bestuursver kiezing, gekomen was, deelde de voorzitter mede, dat bericht ingekomen was, dat van 18 Februari tot 30 April a.s. 2 weken werk- loozenuitkeering meer zal gegeven worden, uitgenomen die onder de uitvriezingsregeling vallen. Door vertrek van de heeren Glas en L. Weyers waren twee vacatures in het toestuur opengekomen, verder waren periodiek af tredend de 1ste voorzitter, de 1ste penning meester, de 2de secretaris en de 2de en 3de commissaris. Het bestuur had algemeen als candidaat gesteld voor één bestuursfunctie zooals men weet, worden de bestuursfuncties on derling verdeeld de heer G. Huurman. Daar geen tweede candidaat gesteld was en de voorzitter afkeerig was van vrüe stem ming, stelde de voorzitter voor tot schorsing der vergadering over te gaan. Na de schorsing stelde de vergadering eenstemmig voor den heer L. Weijers als bestuurslid te kiezen. Zoodat dus de totale uitslag der bestuursverkiezing luidt: alle periodiek aftredenden met algemeene stem men herkozen, de twee vacatures in het be stuur aangevuld door de heeren G. Huurman en L. Weijers Jr. Als grootste onderafdeeling heeft zij het recht een tweetal bestuursleden in het be stuur van den R.K. Volksbond te kiezen. De heer v. Kessel was in die functie perio diek aftredend: hy werd echter, gezien zijn groote verdiensten als afgevaardigden e.a., met algemeene stemmen gehandhaafd. Bij de rondvraag werd geklaagd over de groote werkloosheid in deze geemente. De voorzitter geeft uitvoerig een bevredi gend antwoord. Zooals wy reeds eerder schreven, zy'n alle betrokkenen van goeden wil, doch de wei gering en een to late toestemming van een bouwexploitant in deze gemeente is hier wel de oorzaak van werkloosheid. Burgeriyke Stand Overleden: J. W. Bootsma, m., 75 jaar: C. de Jong, wed. J. D. v. d. Werff, 89 j; M. Huüsmans m., 78 jaar. Burgeriyke Stand. Geboren: d. van M. C. de Rooij—Smit. z. van M. Th. H. Gim- brèreBrom. 2d. van E. M. Hemsing— Suurenbroek. z. van N. L. D. Dippel Lankamp. Ondertrouwd: B. G. Donderdahl en F. v. d. Werff. J. Parson en G. zyistra. Overleden: J. D. van den Bergh, 58 jaar. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Motorboot Onderne ming I, de N.V. Motorboot Onderneming II, de N.V. Motorboot Onderneming IV, de N.V. boot Onderneming VI, de N.V. Motorboot Motorboot Onderneming V, de N.V Motor- Onderneming VI, de N.V. Motorboot Onder neming VII en de N.V. Motorboot Hillegom I, allen gevestigd alhier. De aardappelen Aan de geruchten, dat er In deze gemeente veel aardappelen in de kuilen bevroren zouden zyn, moet men voor- loopig nog maar niet te veel aandacht schen ken. Zeker, er zullen er wel wezen, die het zwaar te verantwoorden hebben gehad, maar dit zy'n over het algemeen die kuiltjes, die slordig afgedekt zyn. Dit mag men echter niet verwachten bij landbouwers, die veel aardappelen verbouwen. Dikwyis worden zulke praatjes verspreid door die personen, die er belang by hebben, dat de pryzen daardoor omhoog loopen. Gemeenteraad op Vrijdag 22 Februari 1929 des namiddags te 2 uur precies De agenda vermeldt: 1. Vaststelling van de notulen van vorige vergaderingen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Installatie en beëediging van de heeren Pieter Christiaan de Zeeuw en Dirk Treur als raadsleden. 4. Benoe ming van een lid in de commissie voor de gemeente-f inanciën (vacature-Roodenburg) 5. Benoeming van een lid in de commissie voor het grondbedrijf, gemeentebezittingen en openbare werken (vacature-Buurman). 6. Benoeming van twee leden in de commis sie van advies voor werkeloosheidsverzeke ring, arbeidstiemiddeling en ter bestrijding van de werkeloosheid. Voorgedragen worden in de vacature C. J. Elshout: de heer G. de Rooü, voorzitter van de afdeeling N.- Vennep van den Nederl. Landarbeidersbond in de vacature L. van Gulik: P. Ouwerkerk en F. Doeleman, voorzitter en secretaris van de vereeniging „Tua Res". 7. Verzoek van mej. J. M. van Konijnenburg om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare lagere school nummer 5 te Nieuw-Vennep. 8. Voorstel tot het vragen van vrijstellmg van de verplichting tot het geven van onder was in lichameiy ke oefening. 9. Voorstel om van den staat der Nederlanden te huren een perceel weiland en boomgaard langs den Hoofdweg natoy het fort Hoofddorp om te gebruiken als opslagplaats voor grint, kool- asch en andere verhardingsmaterialen. 10. Voorstel tot aankoop van een huis met erf, gelegen naast het raadhuis te Hoofddorp. 11. Rondvraag. Burgerl. Stand van 1518 Febr. Ge boren: Jan. z. van N. van der Plas en A. van der Stelt. Petronella Eke Gerarda, d. van P. G. Bloemer en H. I. Loddema. Hendrikus, z. van A. J. Mesman en P. de Ruyte. Wilhelmkia Maria, d. van J. Bul- ters en C. A. M. <Giele®, Jacobus Nico- laas, z. van J. van Hal en B. J. Duiven voorden. Arend, z. van H. Jolihk en M. M. Karstens. Joseph Maria, z. van C. H. Elstgeest en C. A. Scholten. Johannes, z. van D. Middelkoop en A. J. Honcoop. Overleden: Geertrui Maliepaard, 77 jaar, wed. van H. de Ruiter. Maartje Lak 74 jaar, geh. met D. Meyer. Maria Caro lina Antonia Burger, 36 jaar, geh. met G. A. Biekmann Cornelia Wilhelmina de Bruin, 91 jaar, wed. van H. J. Nieuwen- hoven. Maria Antonia Schouten, 39 jaar geh. met N. H. Goossens. Maria d* Waal, 81 jaar wed. van E. Ruiter. Personalia. Met ingang van 2 Maart is de heer A. Knol, thans nachtwacht op de brug by Sloten, benoemd tot nacht-pontwachter aan de Nieuwe Meer, terwyi met ingang van denzelfden datum de heer P. Eilander is benoemd tot nachtwacht aan de brug by Sloten. Onderscheiding. By Koninklijk besluit van 26 Januari 1929 is aan F. Zwaan, voor zitter der Werklieden vereeniging Onderling Hulpbetoon de gouden eeremedaille verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, toe gekend. Verpachting Het Algemeen Armbestuur alhier heeft verpacht by inschrijving een huis met tuin aan den Zwarten Kuikersweg, alhier, groot 0.62.25 H.A. 6 biljetten waren binnengekomen. De pacht is gegund aan Fl. Wentink alhier voor 450 per jaar. Verloren 1 Vulpen, 1 taschje inhoudende 2 of 3 briefjes van 10, een hond wit met zwart. Inlichtingen by den gemeentebode. Stille Omgang Donderdagavond houdt bovengenoemde vereeniging haar jaarverga dering in de K. S. A. alhier. Ja, ik had ze eerst buiten in een groote kooi, twee paartjes, maar het werd nu wel wat al te Siberisch voor Indische lachduifjes of, zooals ze bü ons in Lisse zeggen: koekeroes. Ik heb ze in de speelzaal der studenten gezet en door al het lawaai heen, of juist óm dat lawaai, roepen en lachen de diertjes maar trouw door. Als ik dan jongens en vogels daar by elkaar zien, dan denk ik: „Ze zaaien en ze maaien niet, en hun Hemelsche Vader voedt hen." Want, ach, waar is het verschil tusschen myn jongens en die duiven, als het op zorgen aankomt? En gelukkig maar. Stelt u eens voor, dat zoo'n knaap bij iedere boter ham of by ieder dozyn boterhammen die hy eet, zich moest afvragen: „Waar komen deze vandaan en waar zullen de volgende moeten gevonden worden?" Neen, jongens, eet maar lekker door, hoor. Pa Liefhebber werkt. Maar al loop ik nu nog zoo hard, het geeft allemaal niets, als niet in zeer ruime mate Gods zegen er by komt. Ja, jongens, de zegen van O. L. Heer. Al het andere is niets: een molen zonder wieken en zonder wind. Maar met O. L. Heer alles. Ja, jongens, alles. Dan staan we voor niets, nietwaar. Dan hebben we moed genoeg. Ja, zoo redeneer ik wel eens met myn jongens en dan spreek ik ook over u, onze weldoeners, en dan vertel ik hun, dat O. L. Heer zich van u bedient om het Missiehuis in stand te houden, dat er goede menschen zyn, die de kosten voor hun opleiding hel pen dragen, dat we daarom meermalen per dag voor de levende en overleden weldoe ners bidden. Ja, zoo praat ik wel eens over u, vrienden, en in die jongensharten kiemt en groeit d» dankbaarheid jegens O. L. Heer en u. Missiehuis, Hoorn Posterk. 120937. Father LEFEBER Directeur Door ineens of by gedeelten honderd gulden te schenken, wordt u mede-stich- ter(es) van dit Missiehuis. Of voelt u er vooi om de jaarlyksche opleidingskosten van een toekomstig priestermissionaris voor uw reke ning te nemen? Sinds hare reorganisatie is de opnieuw de bakkery geworden, welke het allerbeste brood levert. Het wittebrood zoowel als het melkbrood munten uit door smakeiykheid en voedzaam heid. Ruim veertig depothouders verkoopen het brood van de KONINKLIJKE HAARLEM SCHE BROOD- EN MEELFABRIEK in alle wyken der stad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7