HET VERKIEZINGSCONGRES DER S. D. A. P. Spinnewehjes WOENSDAG 20 FEBRUARI 1929 BUREAUXNASSAULAAN49 P'T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIENDE JAARGANG No. I70S7 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREH NA HET OMGEVAL. De sociaal-democraten opnieuw ministrabel Leerzame debatten Auto-botsing L. T. B. afd. Zuid- Schalkwijk De afdeeling opgeheven Verduistering en oplichting Een onderzoek in de Mogor-zaak F 180.000 verduisterd 1200 gulden kasgeld verdobbeld FAILLISSEMENTEN Bij de wijding der nieuwe R.K. Kerk te Halfweg Een ring ter waarde van f 12.500 gestolen Costes met zijn vliegtuig neergestort Op de Zuiderzee verdwaald geraakt doorgebracht. Weerbericht Mgr. J. D. J. Aengenent in particuliere audiëntie bij H. M. de Koningin De K.L.M. gaat Kopenhagen uit zijn isolement verlossen Vluchten van de K.L.M. naar Terschelling, Schiermonnikoog, Ameland en Urk Paillard en le Brix maken een noodlanding Voornaamste Nieuws J. YVFBER ZOON Groote Houtstraal 166 Haarlem Vogel-ellende Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij. vooruitbetaling. ♦.ADVERTENTIEN 35 ct. p. regels VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den tekst 60 ct. per regel, ft bij verlies v. een Alleabonné'sopditbiadzijningevolgedeverzeketingsYoijrwaarden f ftftftfj Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door r -9 pj| bij een ongeval met xftrfj bij verlies van een hand; f-4 ft r bij verlies van een ICR bij n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I wllUUi** verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen; I ÜU»~ doodelijken afloop; IZuU>~ een voet ol een oog; i 9 ZUi"*duimof wijsvinger; been of arm1 Ja anderen vinger. Het is niet voor de eerste maal, dat een Esdeeapeesch congres zich bezighield met het voor iedere jonge en groeiende partij hoogst belangrijke vraagstuk: of voor de partij het moment van ministrabiliteit al dan niet is aangebroken reeds meermalen hebben de Nederlandsche sociaal-democraten zich uitgesproken vóór het aanvaarden van ministerzetels onder zekere voorwaarden. In het dezer dagen te Nijmegen gehouden verkiezingscongres der S. D. A, P. is het vraagstuk echter wel bijzonder scherp belicht en werden pro en contra, dank zij knappe sprekers, zeldzaam krachtig bepleit. Duidelijk demonstreerde zich hier het groote meeningsverschil, dat al sinds gerui- men tijd in de kringen der sociaal-democra ten heerscht en waarvan de beroemde „Open Brief" indertijd de eerste demonstratieve uiting was. Het valt niet langer te ontkennen: de S. D. A. P. bestaat uit een rechter- en een linker-vleugel, en het is niet zonder reden, dat dg partijleiding blijkens een aan 't slot van het congres behandelde en aange nomen resolutie zich ongerust maakt over de wijze, waarop de linker-vleugel den laat- sten tjjd is opgetreden. De linkervleugel (v^n „oppositie" wilde men niet gesproken hooren!) gedroeg zich in veie opzichten ais een partij in de partij, en het zag er soms zelfs naar uit, dat hij spoedig een partijbuiten de partij zou beteekenen. Oogenschijnlijk is dit gevaar nu g-heel bezworen: het standpunt der minderheid inzake ministerlaiisme kon tegenover een overweldigende meerderheid bij niet meer dan 28 afgevaardigden genade vinden en de tegen de dissidenten gerichte resolutie van het partijbestuur kreeg slechts 22 stemmen tegen. Het partijbestuur, hecht aanééngesloten, heeft sterk gezegevierd en de gang van zaken is wél in staat den indruk te wekken, als zoude de minderheid in de rangen der S. D A. P. van weinig of geen beteekenis zijn. Wie echter de uitvoerige verslagen van dit congres aandachtig gelezen heeft, meet de belangrijkheid van het minderheidsverschijn sel in de S. D A. P. niet af naar den uitslag der hierboven gememoreerde stemmingen, doch naar de betoogen, welke er over en weer zijn gehouden, en vooral naar de argu menten, welke daarin het meest steekhou dend waren. Het waren bij de behandeling van het vraagstuk der ministrabiliteit vooral de hee- ren Frank van der Goes, Franke en de Vries (allen van Amsterdam), die de mee ning der minderheid vertolkten, en al werden hun „linksche" ideeën door de groote massa ook radicaal weggestemd een ieder, die kennis neemt van wat er ten congresse ge sproken is, zal moeten erkennen, dat de stemmingsuitsiag in absoluut geen verhou ding staat tot de rake argumentatie van links. Een greep, welke zulke pijlen op zijn boog heeft, wordt door een gewillig het bestuur nastemmende massa niet in den hoek ge drukt, en nog minder vernietigd. Het is de eeuwige strijd tegen de verbur gerlijking van cle revolutionnaire partij, waaraan intusschen geen enkele partij hoe revolutionnair in den beginne ook ont komt, wanneer zij eenmaal een zekere machtspositie heeft bereikt en tenslotte, Juist tengevolge van die machtspositie, gesteld wordt voor de vraag, of zy (mede) de ver antwoordelijkheid zal gaan aanvaarden voor het te voeren bewind. Komt het zoover, dan zal er steeds een naar verhouding bezadigd bestuur zete len, dat uit „wijze" en tamme overwegingen eventueéle deelneming aan de regeering be pleit, maar dan zullen er ook steeds linksche elementen getroffen worden, welke in die bereidverklaring een symptoom van verbur- geriyking bespeuren, zich oude, vertrouwde en gekoesterde idealen zien ontglippen en met alle kracht waarschuwen tegen de ge varen, welke het mede-aanvaarden van re- geeringsverantwoordelijkheid, vooral in pro pagandistisch opzicht, met zich brengt. 't Is het oude liedje, dat ten congresse te Nijmegen gezongen werd. Het partijbestuur wenschte in het verkie- zingsprogram o.a. de volgende verklaring op genomen te zien: „Indien na afloop der verkiezingen en op giond van haren uitslag in de nieuwe Kamer een meerderheid aanwezig mocht zijn, be reid en in staat om met een parlementair kabinet de wetgeving en het bestuur des lands te leiden in democratische banen, in den hierboven bedoelden zin, dan verklaart de S. D. A. p. zich in beginsel bereid tot samenwerking, op duideiyk te omschrijven voorwaarden, met andere democratische ele menten, ook bij een kabinetsvorming. De vraag, of de omstandigheden en de vooruitzichten van dien aard zyn, dat de Party aan zulk een kabinetsvorming kan deelnemen, zal, alvorens een definitieve stap daartoe wordt gedaan, na overleg met de vakbeweging, ter beslissing worden voorge legd aan een buitengewoon congres der Partij." Men ziet dus wel, dat het partijbestuur by voorbaat gepoogd hééft, oppositie tegen het plan zooveel mogeiyk te bezweren: er is sprake van „democratische banen"; de bereidverklaring geldt (natuurlijk) slecnts in beginsel; men eischt „duidelyk te om schrijven voorwaarden" en de samenwerking zal eventueel alleen maar geduld worden „met andere democratische elementen". Voorts zullen partijleiding of kamerfrac tie met op eigen gelegenheid een definitieve beslissing nemen, doch een congres zal ten slotte uitspraak doen. De heer Vliegen leverde namens het par- tybestuur een knappe verdediging der „ver klaring" en hij sprak ondanks vele kwasi- ofiënsieve uitvallen tegen de politieke te genstanders als een wys en bezadigd man: Het doel van het socialisme is natuurlijk, de kapitalistische grondslagen der maat schappij te doen verdwijnen, en in abstracto kan men zich een socialistische party den ken, welke, met dat doel voor oogen, buiten het bestuur blyft, maar de praktyk, de logica der feiten, de politiek, „gevestigd op een bodem van realiteit"zij eischen een minder afzydige houding; het aan wezig zyn van een extra-parlementair ka binet duidt op een ongezonden toestand er moet komen een parlementair kabinet; en daartoe moeten, indien mogelijk, de sociaal-democraten medewerken. Minder „wys" en minder „bezadigd" spra ken de linker-vleugelmannen van der Goes, Franke en de Vries. Van der Goes had tegen deelneming aan de regeering (tot wègwerking van het extra parlementair kabinet) dit bezwaar: dat het middel erger zou zijn dan de kwaal; hy vond den huidigen toestand nog zoo slecht niet en, wat spreken we van extra-parlementair? Het huidige kabinet berust wel degeiyk op een Kamermeerderheid de meerderheid n.l., welke het kabinet duldt! Het regeerbeleid gaat natuurlijk niet in de gewenschte richting, maar daaraan kunnen de socialisten tóch niets veranderen: het is eén illusie, te meenen, dat door een nieuwe parlementaire formatie aan de bestaande en voorioopig te verwachten machtsverhouding een einde kan worden gemaakt. En déèrom: afbiyven! geen verantwoorde lijkheid aanvaarden! Alleen maar zeggen, dat we niet verantwoordelijk zyn voor wat er gebeurt en intusschen voor den groei van de party profiteeren van de oppositie! Van der Goes verwacht van ministerzetels niets dan ellende; „ministeriaiisme zal pijn- ïyke gevolgen hebben voor de party; pro letarische zelfstandigheid zal nóóit verkregen mogen worden op kosten van het gezag der party leiding." Ziedaar de zeer juiste redeneering van den partyman, die de verantwoordelijkheid af wijst uit vrees voor de natuurlijke gevolgen; hy stelt ten. deze natuurlijk het algemeen, het staatsbelang ten achter bij het partij belang, en dat is niet zeer vroed, maar geiyk heeft hy: ministerzetels kosten stem men! Men kan beter in de oppositie blijven, vooral wanneer mensociaal-democraat is. Immers en dat is wellicht van der Goes' groote vrees! indien de socialisten een maal (mede) aan het bewind komen, dan zullen velen de oogen opengaan, dan zullen de beloofde gouden bergen uitbiyven, de massa zal zich bedrogen gevoelen en zich keeren tegen degenen, die zooveel beloofden, toen zy nog niet behoefden te geven Vdn der Goes en de zynen hebben het pleit echter volledig verloren; de S. D. A. P. wil 't er weer eens op wagen. De nieuwe bereidverklaring brengt intus schen hoegenaamd geen wijziging in den bestaanden toestand; er is in Nederland niemand, die er aan twyfelde,. of ook thans zou de S. D. A. P. zich weer aanbieden. Hot hangt echter niet alleen van de S. D. A. P. af, of er na de verkiezingen socialisten ministerzetels zullen bezetten; zij zullen er eventueel komen te zetelen bij de gratie van anderen. Wie die anderen zullen zijn? Er valt niets te voorspellen. Doch wel lijkt ons de waarschynlykheid héél ver, dat een Roomsch-rood accoord de ministrable heeren op het kussen zal helpen. Wie in de ten congresse gevoerde debatten leest, hoe men de katholieke arbeiders tracht te. verschalken, hoe men openlyk verklaarde, bij de komende verkiezingen eens extra onder onze duiven te willen schieten en hoe dit congres juist te Nijmegen gehouden werd als een uitdaging van de arbeiders in het Zui den, die voelt daar zóóveel vyandigheid en valschheld, dat hij zich minder dan ooit zou kunnen verzoenen met de idee van Roomsch-roode samenwerking. J. de G. Jz. en A. de G. Az„ uit Nieuw- Vennep werden met hun auto geladen met eieren, aangereden door den bakkersauto, be stuurd door den eigenaar S. uit Hoofddorp. Het ongeval gebeurde op den Vijfhuizerweg hoek IJweg. Beide auto's werden zwaar be schadigd. De bakker erkende vergeten te heb ben dat „rechts" vóórging, toen hy plotseling op den zeer het uitzicht belemmerenden hoek 'n anderen auto zag verschijnen. De signalen had hy niet gehoord. Verzekering dekt de schade. Hedenmorgen had in het Patronaatsge bouw aan de Koningsteinstraat alhier een vergadering plaats om te trachten de afd. L T. B. te Zuid-Schalkwijk, die reeds eenige jaren een kwynend bestaan leidde tot nieuw leven op te halen Met de convocatie was de indrukwekkende rede door den Bisschop over den plicht der Katholieke boeren en tuinders om zich te organiseeren in hun eigen katholieke orga nisatie aan 70 Katholieke boeren te Zuid- Schalkwijk toegezonden. Op de vergadering -waren aanwezig de Zereerw. Bonds-Adviseur Rector J. P. J Kok. de Geestel. Adviseur der afd Kapelaan G Keyzer en de Bondspropagandist, de heer Ganzeboom. Voorts waren buiten het bestuur nog aan wezig achtzegge 8 leden! Het bestuur had zijn mandaat ter be schikking gesteld. Nadat de Geestelijke Bonds-Adviseur de leiding der vergadering op zich genomen had en verschillende be sprekingen waren gevoerd, bleek het, dat niemand zich beschikbaar wilde stellen om een voorioopig bestuur te vormen Daarom werd door den Geestelijken Bonds- Adviseur het besluit genomen, de a.d, op te heffen, waarvan aan Mgr mededecling zal worden gedaan. Eén pseudo-accountant gearresteerd Aneta seint uit Batavia: De pseudo-accoundant, Butthenut, die uit gezet zou worden, is gearreseerd en in pre ventieve hechtenis gesteld, in verband met tallooze klachten, die zijn Ingediend over door hem gepleegde gevallen van verduistering en oplichting. Aneta seint uit Padang: De rechter-eommissaris heeft een onder zoek ingesteld in de Mogor-zaak bij de onderneming Ampoe Gadang in de Ophir- districten. Op zekeren dag in Februari 1928 verdween daar spoorloos de hoofd-krani, Soewito, en de tweede assistent rapporteerde, dat Soewito weggeloopen was. Thans heeft in het najaar het inlandsche bestuur echter helderheid in deze geheim zinnige verdwyning weten te krygen. Een week nadat Soewito verdwenen was, vond de vrouwelyke mandoer Soepirah in de buurt van de onderneming het lijk van Soewito en rapporteerde dit aan haar hoofd mandoer, Oeksan, dié haar tot zwygen dwong en verklaarde, dat hij geholpen door den huisjongen en tuinjongen Soewito vermoord heeft op instigatie. Door middel van aanslagen cn dwangbevelen Aiicta seint uit Semarang: Naar de „Locomotief" verneemt, staat het vertrek van den officier van justitie van Makassar naar Amboina mede in verband met de verdenking, die gerezen is tegen een commies van het perceptie-kantoor van de afdeeling. Hij zou door middel van aanslagen en dwangbevelen in enkele jaren 80.000 gulden verduisterd hebben. De verdachte is reeds onder toezicht van de politie gesteld. Een droom, die niet uitkwam Aneta seint uit Soerabaja: De kassier van de Staatsspoor van het station Kotha verdobbelde 1200 gulden aan kasgeld. Hij werd gearresteerd en verklaarde de verduistering te hebben gepleegd, omdat hy gedroomd had, dat hij met het geld 75000 gulden had kunnen winnen. van 19 Februari 1929 W. J. Murphy, leeraar in het Engelsch, vroeger, wonende te Haarlem Wilsonplein 75 rood, thans zonder bekende woon- of verblijf plaats in het Rijk; curator Mr. J, Deenik, al hier. W. Schmidt, stucadoor, wonende te Zaan dam; curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama alhier. L. Ballendux, behanger en stoffeerder te Zandvoort, Koningstraat 41; curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs alhier. Mej. H. B. Severynse, drogiste, wonende te Haarlem-Noord, Spaarnhovenstraat 10; cura tor Mr. H. E. Prinsen Geerligs alhier. J. Schouten, vischventer te IJrauiden, Trompstraat 161; curator Mr. F. A. Davidson alhier. Opgeheven werd het faillissement van: A. Vaneveld electricien te Lisse, curator Mr. G. E. Mellema alhier. Geëindigd zijn de faillissementen, door het verbindend worden der uitdeelingslyst, van: J. P. Pielage te Haarlem, curator Mr. J. Deenik alhier. L. Brus, steenkolenhandelaar te Leimuiden; curator Mr. F. M. Hagemeyer alhier. B. van den Bosch, schilder te Haarlem; curator Mr T. A. M. A. van Löben Seis alhier. De N.V. H. Beekman's Dames-, Heeren- en Kinderkleedinghandel te Haarlem; curator Mr. F. A. Davidson alhier. B. Torikens, te Haarlem; curator Mr. J. Deenik alhier. E. Peters, pensionhoudster te Zandvoort; curator Mr. W. G. J. Veenhoven alhier. Golvende driekleur van den hoogen toren, Wiens ranke spits de grauwe wolken tart, Carillon in feest-accoorden. die 't hart Van 't Roomsche volk verblijden en bekoren. Bruiloftskleed van sneeuw, ongerepte blankheid. Symbolisch: Christus' Kerk. mystieke Bruid Over witte beemden beiaard-klanken, luid Verkondend, dat Gods woning wordt ingewijd Bisschops-gestalte, op de altaar-treden, Die zeeg'nend, zalvend door aen tempel gaat. Wijl een priesterstoet zijn Vorst Dezyden staat. Bij zang, by handelnig en vrome beaen Maar in het centrum, brandpunt der gedachten Zilveren Tabernakel, Konings-troon, Heerschappy door Liefde-rechter, Vorsten kroon En scepter, die hier d'eigen trouwen brachten. Hoog daarboven 't stervende Lichaam Christi, Dat allen troost en veilige haven biedt; Zegen fluweelig, blauw-violet verschiet Flikkert rob.jngloed: „Salvator mundi". LIDWINA DIEPENBROCK. In den loop van den middag kreeg gisteren een juwelierszaak in de Kaiverstraat te Am sterdam bezoek van een heer, die vloeiend Franseh sprak en voorgaf Italiaan te zyn. Hij socht een paar gouden manchetknoopen en verkocht een paar platina knoopen. Na afloop van deze transacte vroeg hy rin gen te zien. Hem .werden een aantal ringen van hooge waarde voorgelegd en ondanks lang zoeken en veel gepraat kon hij geen keus doen. Hy verliet den winkel. Onmiddellijk na zijn vertrek ontdekte de bediende, die hem te woord had gestaan, dat een platina ring was verdwenen. In dien ring zat een briljant van 8 karaat en daarom heen gegroepeerd 70 kleine bril jantjes. De ge heele ring heeft een waarde van 12.500. In de, plaats lag een imitatie-ring met als dia mant een stuk glas. De politie werd van dezen diefstal in ken nis gesteld. De bediende had den Italiaan goed opgenomen. Hij kon het volgende signa lement van hem gevenDen leeftijd schat hy op 40 jaar, lang ongeveer 1.80 M. Hy is ma ger, heeft donker haar, eenigszins grijzend aan de slapen en een smal gelaat, op een der wangen een krabje naast den neus. Voorts droeg hy een bril met donkeren schildpadden montuur. Hy heeft een gryzen deukhoed op met een donkeren band en om den hals een bruine sjaal met witte kringen; hij heeft een donkerblauwe overjas aan. Om den rechter pols heeft hy een gouden armband met open schakels; om den linkerpols een gouden arm bandhorloge met een leeren band en aan de linkerpink een gouden ring, voorstellende 'n fndianenkop. De politie heeft dit signalement algemeen verspreid en zoekt den dief. De aviateur ongedeerd Uit Parijs wordt geseind: De bekende aviateur Costes, die Dinsdag avond omstreeks 6 uur van het vliegveld Le Bourget was opgestegen, is nabij het dorp Bondy, niet ver van Parys met zijn toestel neergestort. De aviateur bleek er wonder boven wonder ongedeerd te zijn af gekomen, terwijl de vliegmachine geheel vernield werd. Een nacht op het ijs. De 45-jarige werklooze tuinier W. Pla._ ting uit Leeuwarden is Maandagmorgen van Purmerend naar Enkhuizen geloopen, met het doel over liet ijs van Enkhuizen naar Stavoren en verder naar Leeuwarden te loopen. Maandagmiddag vertrok hy van Enk huizen, doch geraakte op het ys verdwaald en heeft den geheelen nacht op het ijs Eerst Dinsdagmiddag ontdekte hij den schoorsteen van het Prov. Stoomgemaal naby Lemmer en is daar aan wal gekomen. Door eenige personen werd de totaal uitgeputte man naar een logementje gebracht, waar hij in elkaar zakte en naar bed moést wor den gebracht. Hoogste marometerstand 783.6 m.M. te Karlstadt. Laagste barometerstand 741.3 m.M. te Vestmanör. Verwachting Zwakke tot matigen, oostelyken tot zmdoosieiyken wind, licht tot half be wolkt. waarschijnlijk geen sneeuw, des nachts matige, overdag lichte vorst. De firma J. J. Weber en Zn. te Haarlem deelt ons mede, dat gisteren en in den algeloopen nacht de volgen de temperaturen geregistreerd zijn: Dinsdagmiddag 2 uur: 5 graden F. vorst «in de z„n 5 graden F. dooi). Dinsdagmiddag 5 uur: 9 graden F. vorst. Dinsdagavond 8 uur: 9 graden F. vorst. Dinsdagavond 10 uur: 12 graden F. vorst. Dinsdagavond 12 uur: 14 graden F. vorst. Laagste stand hedennacht 18 graden F, vorst. Woensdagmorgen 8 uur: 15 graden F. vorst. Woensdagmorgen 10 uur: 12 graden F. vorst (in de zon 4 graden F. dooi). Naar wij vernemen heeft gisteren om 12 uur H M de Koningin in het paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage particuliere audiëntie verleend aan Z. D. H. Mgr J- D J Aengenent, Bisschop van Haarlem. H. M. onderhield zich gedurende twintig minuten met den Bisschop. Na de audiëntie werden aan H M voor gesteld de beide secretarissen van Z. D. H. de Zeereerw. heeren J. M. van der Tuyn en Th. W. Pichot. Een vliegtuig naar de Deensche hoofdstad gestart Het persbureau Vas Diaz verneemt, dat hedenmorgen te kwart voor tien het K.L.M. vliegtuig, de PH-ADM, via Waalhaven naar Kopenhagen is vertrokken.. De K.L.M, zendt dit vliegtuig naar de Deensche hoofdstad, op verzoek van de autoriteiten aldaar, om hulp te verleenen Kopenhagen, dat op een eiland ligt, is door het ijs geheel geïsoleerd en de PT-ADM zal thans postvluchten on derhouden tusschen Kopenhagen enOdensee. Het vliegtuig wordt bestuurd door den vlieger Smirnoff, terwijl een mecaniciën meegaat. Hedenmorgen om 9 uur is het K.L.M.- vliegtuig, de PH-EAT, bestuurd door den heer Sillevis, van Schiphol opgestegen met bestemming naar Terschelling. Er bevinden zich geen passagiers aan boord, terwijl 1400 K.G. post is medegenomen. Nadat het vliegtuig weer op Schiphol te ruggekeerd zal zyn, wordt een tweede vlucht ondernomen naar de Wadden. Op Schiermon nikoog, Ameland en Terschelling zullen o.m. landingen plaats vmden. Om ongeveer 10 uur hedenmorgen zal een tweede K.L.M.-vllegtuig dePH-ADX met als piloot den heer Tepas van Schiphol starten, om 1200 K.G. post en 3 pasagiers, o.w. de heer Gravestein, burgemeester van Urk, naar Urk vervoeren. Daarna zal nog een tweede vlucht naar 't eiland worden ondernomen. Naar uit Parys gemeld wordt, hebben de aviateurs Paillai-d en le Brix, die van Parijs vertrokken waren voor een vlucht naar Indo-China, na hun vertrek van Tunis naar Cairo op ongeveer 100 K.M. van Tunis een noodlanding moeten maken. Dc Tweede Kamer heeft gisteren het wets ontwerp betreffende de tandtechnici afge handeld. De stemming zal later plaats heb ben. In de vergadering der Tweede Kamer is een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der In valid: tcitsw-et. Een telegram van de oad-zouaven aan Z.H. den Paus. De gemeente-ontvanger van IJselmonde is plotseling verdwenen. Het 13e Ncd. PhilologencongTes zal op 5 en 6 April a.s. te Nijmegen gehouden worden. Uit de Ned. Tooneelwereld is aan B. en W. van Amsterdam een adres gericht inzake het Museum-theater. De K. L. M. onderneemt heden vluchten naar Ameland, Terschelling, Schiermon nikoog en Urk. Hedenmorgen is het K. L. M.-vliegtulg P. H. A. D. M. naar Kopenhagen gestart, om deze stad uit haar isolement te verlossen. In de gisteravond gehouden vergadering der St. Vincentiusvereeniging tc Haarlem heeft Z. D. H. Mgr. J. D. 3. Aengenent een rede gehouden over de naastenliefde. Het wetsontwerp inzake opheffing van rechtbanken. Met een meerderheid van slechts zes stemmen door de Fransche regee ring aangenomen. De overstroomingen in Macedonië en Thracië hebben een schade van 18 millioen gulden veroorzaakt; 50090 H.A. land staan onder water. Aardbeving waargenomen in de Spaansche provincie Logrous. In Mexico is de algemeenc mobilisatie afgekondigd. Onthullingen van „La Libre Belgique", De oudste zoon van prinses Clémentine, Louis Napoleon, op den Franschen troon? By de opening der Britse he jaarbeurs heb ben de Prins van Wales en Baldwin een rede voering gehouden. In een nachtasyl te Parys zün tengevolge van gasverstikking elf verpleegden omge komen. Spoorwegongeluk by Geerardsbergen (België)2 doodc.n, vele gewonden. Weer een geval van gasvergiftiging te Trier; drie dooden. Ernstige overstroomingen in het Brazili- aanschc koffiegebicd5000 huizen onder water, 25000 personen dakloos. OP KONING VAN ITALIë. In uwen knecht viert gij victorie, koning. Saul's Verwerping. OP FIGURANT. 't Is zelden gebeurd, bij myn weten. Dat een figurant een woord van zijn rol had vergeten. Ondermeester.- GELEGENHEIDS-DICHTER, Schryft Pieter altemet een veers. 't Is dubbel waard, in 't licht te komen; Werd maar zijn zeggen wel genomen: Ik meen: in 't vuur, of in de keers. C. Huygens. Hoe de stoompont over het Noordzecka naai te Velsen, zich door het dryt'ys werkt Barometerstand 9 uur v. m.: 780 vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.54 Hoe droevig het op het oogenblik gesteld is in de vogelwereld, bleek gisterenmorgen. Een totaal uitgeputte en tot op 't geraamte ver magerde blauwe reiger viel, by het overvlie gen van den Bloemendaalschenweg, uit de lucht en kwam op het voetpad by Belvédère neer. Om het dier buiten het bereik van de jeugd te brengen, nam een voorbijganger het op, om het over het hek van Belvédère in de „plaats" te gooien. Daarbij kreeg de man nog een pik in zUn wang. Het beest was echter zoo krachteloos, dat het zich slechts huppe lend en fladderend verder kon bewegen. Ook bij Elswout werd door twee jongens een van honger half doode reiger gevonden. Een ander geval van vogelellende vernamen we van iemand, die getuige was geweest van het volgend: een paar meeuwen waren in de buurt van een open gedeelte van een gracht op het ys vastgevroren. Bij de pogingen om los te komen, putten ze zich dermate uit, dat ze na eenigen tyd machtelocs neer lagen. Eenige kraaien vielen op de afgematte meeu wen aan en pikten ze dood, om zich vervol gens aan de vogellykeu te vergasten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1