Stadsnieuws HERINGA WUTHRICH Philip's Radio-Toesteilen ^tofzuigerhuis ËAEÜTEflS Rarteljcrisstr. 1S - Tel. Ne. 10756 ApsxElectr.Waschn3aehine3f275.- Gorgelen EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - V/OENSDAG 20 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Agenda 21 Februari Het drama in het Ziekenhuis te Santpoort Een Hoveniersactie De jaarvergadering der St. Vmcentius- Vereeniging DE HOOFDWATERLEIDING TE SPAARNDAM BEVROREN Haarlem's Kinderkoor „Inter Nos" Onze Winkelstand De Tweede Kamer verkiezingen Aanrijding bij de Kennemerbrug H. O. V. Gemeentelijk Orgelconcert Programma Gevonden voorwerpen en dieren DE VERSTREKKING VAN WARM VOEDSEL is lastig niet afdoende Bloemententoonstelling te Leiden Weldadigheid naar Vermogen Het laboratorium voor bloembollen-onderzoek te Lisse Duizenden vogels doodgevroren HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING BURGERLIJKE STAND Nederlandsche bond van Kapperspersoneel Door het ijs gezakt Praktijk-examen Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen Die Czai'üasïürsü-i Onbestelbare stukken Portemonnaie met f 50 vermist Sociëteit „St. Bavo" 8 uur A. R. Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" 8 uur Proza en Poëzie 8 uur Esperanto 8 uur Ledenvergadering Smedenpatroons 7 uur Cursus Banketbakkers 8 uur Jaarvergadering Spoorwegpersoneel 7 uur Rechtskundig Bureau. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Van 8—10 uur Repetitie Vioolclub. Groote Kerk Van 34 uur Orgelbespeling door den heer George Robert. Gemeentelijke Concertzaal 8.15 uur Con cert H. O. V. OVERVEEN, Raadhuis 2 uur Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal. Na ruim twee maanden wachten hebben Ged. Staten eindelijk geantwoord op de vraag van het lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, den heer M. de Hartogh: Kunnen Gedeputeerde Staten naar aanlei ding van het bericht in de dagbladen om trent het drama in het Ziekenhuis te Sant poort nadere inlichtingen verstrekken? Het antwoord' van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Op 14 December 1928 had in het Prov. Zie kenhuis nabij Santpoort een betreurenswaar dig ongeval plaats. Een vrouwelijke verpleeg de bracht aan eene andere vrouwelijke ver pleegde zoodanig lichamelijk letsel toe, dat de dood spoedig intrad. De Commissie van Bestuur heeft terstond een ernstig en nauwgezet onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Van het rapport, naar aanleiding van dit onderzoek opgemaakt, hebbën Gedeputeerde Staten kennis genomen. Dezen hebben het rapport voorgelegd aan den Inspecteur van het Staatstoezicht op Krank zinnigen, Dr. J. H. Schuurmans Stekhoven te Utrecht, en hem verzocht zijn oordeel over de omstandigheden, waaronder het ongeval heeft plaats gegrepen, kenbaar te maken. De Inspecteur is. na ook persoonlijk een on derzoek ter plaatse te hebben ingesteld, tot de slotsom gekomen, dat noch door het ver plegend, noch door het geneeskundig perso neel eenige fout gemaakt is en dat het droe vig ongeluk te wijten is geweest aan een sa menloop van omstandigheden, welke niet te voorzien en dus ook niet te voorkomen was. Ten einde zich zoo volledig mogelijk van 't gebeurde op de hoogte te stellen, hebben Ged. Staten den Eerste-Geneesheer-Directeur uit- genoodigd in hunne vergadering te verschij- 1 nen tot het verstrekken van nog uitvoeriger I Inlichtingen. Zoowel uit deze inlichtingen als uit het rapport van de Commissie van Bestuur en het bericht van den Inspecteur putten Ged. Sta ten de overtuiging, dat van eenige schuld, van wien ook, geen sprake is geweest en dat evenmin het ongeval in eenigerlei opzicht te wijten is geweest hetzij aan gebrek aan toe zichthoudend personeel, hetzij aan de verple- gingsmethoden, die in het Ziekenhuis in toe passing worden gebracht. Het spreekt varizelf, dat het ongeval daar om niet minder door Ged. Staten wordt be treurd. Wij kunnen niet anders dan de verklarin gen aanvaarden en op gezag van Gedeputeerde Staten en den Inspecteur van het Staatstoe zicht op Krankzinnigen, gelooven, dat het publiek, naar aanleiding van het hierboven bedoelde droevig ongeval, niet ongerust be hoeft te zijn. Maar wij stellen er prijs op te verzekeren, dat wij er, tot gisteren bovenstaand antwoord verscheen, anders over dachten. Wie de meer dan tragische bijzonderheden van het drama kent en daarbij, zooals wij, in de gelegenheid is geweest te constateeren met welke drastische maatregelen gepoogd is om het publiek alle inlichtingen daaromtrent te onthouden, moest wel overtuigd zijn, dat er iets niet in den haak is. Met klem komen wij er tegen op, dat aan de pers, die ten dezen als vertegenwoordig ster van de publieke opinie mag worden aan gemerkt. elke mededeeling geweigerd is, in te genstelling met de autoriteiten van tal van andere publieke en semi-publieke lichamen, die bona-fide journalisten in belangrijke aan gelegenheden in vertrouwen nemen. Als men in Meerenberg niets te verbergen had, zou het mogelijk geweest zijn, in samenwerking met de journalisten, een communiqué op te stellen, waardoor èn dë eer van het ziekenhuis zou zijn hoog gehouden èn de publieke belangd- stelling bevredigd. En ook nu nog, na de verklaringen van Ge deputeerde Staten, vragen wij ons af waarom de Pers geen kennis mag nemen van de uit gebrachte rapporten, opdat ook zij zich een opinie over het geval kan vormen. Honderden bewoners der Provincie Noord- Holland zijn geïnteresseerd bij wat er in de provinciale ziekenhuizen voorvalt en het is van het grootste belang, dat het vertrouwen in die inrichtingen niet geschokt wordt. Hier past geen geheimdoenerij. Dat aan het verplegend personeel verboden wordt mededeelingen aan buitenstaanders te doen omtrent interne aangelegenheden van het ziekenhuis, kunnen wij billijken, maar dan dient de directie of wie haar vervangt ook de grootste tegemoetkoming tegenover de Pers in acht te nemen. fot goede regeling van arbeidsvoorwaarden De samenwerkende organisaties van ar beiders m het Hoveniersvak te Haarlem, Heemstede, B'oemendaal en Overveen gaan een actie inzetten voor een Collectief Con tract. Verleden week heeft de R. K. Bond reeds een vergadering gehouden voor ar beiders van bovengenoemde plaatsen. Hier is besloten om in overleg met den Chr. en Socialistischen Bond te trachten de werkgevers te bewegen om een goede re geling van arbeidsvoorwaarden tot stand te brengen. Algemeen was men het er over eens, dat de toestand zoo niet langer kan gehandhaafd blijven, aangezien de menschen. die werken in de tuinen van de buitenplaatsen en villa bewoners. toch zeker wel een redelük loon mogen hebben. Waar thans aan volwassen en bekwame arbeiders nog loonen worden betaald van 25 of 30 per week. daar is het meent men toch wel noodzakelijk, dat met alle geoorloofde middelen wordt ge streefd naar verbetering. De organisaties verwachten dan. ook, dat de ongeorganiseerden spoedig hun taak zul len begrijpen en zich aansluiten bij hun Bond om des te gemakkelijker een goede regeling tot stand te kunnen brengen. EEN REDE VAN Z. D. H. MGR. J. D. J. AENGENENT OVER DE NAASTEN LIEFDE De St. Vincentiusvereeniging te Haarlem hield Dinsdag haar algemeene jaarvergade ring, welke ditmaal een zeer bijzonder ka rakter droeg, doordat zij bijgewoond werd door Z D. H Mgr. J D. J. Aengenent, Bis schop van Haarlem. Achter de bestuurstafel was een keur van planten opgesteld, terwijl de tafel zelf met bloemen versierd was. Mgr werd door de leden van den Bijzon deren Raad binnengeleid en werd met le vendig applaus ontvangen. Op verzoek van den president van den Bijzonderen Raad. opende Mgr met gebed de bijeenkomst, welke door vele E.E. H.H. geestelijken werd bijgewoond, alsmede door den heer Aug. Lindner, president van den Bijzonderen Raad te Amsterdam. De president van den Bijzonderen Raad, de heer P J. van Kessel, wees er op, dat de vereeniging een groote eer ten deel gevallen is, nu Mgr. haar bezoekt en komt in het werkhuis van den Roomschen Charitas In die komst ziet spr. een sympathie en liefde van Mgr. voor het werk der vereeni ging. Naast een hartelijk welkom, biedt spr. Mgr. de eerbiedige hulde en onderwerping der leden aan. Die liefde voor het geestelijk gezag is voor de vereeniging een levensbehoefte, aldus spr. omdat zij een vereeniging van stich ting is. Spr schetste dit nader, hechtte vervol gens allen welkom, inzonderheid de EE. H.H geestelijken en bracht allen dank, die in liet afgeloopen jaar aan de vereeniging steim verleenden.' Spr ging dan na, dat in 1928 de Vincen tiusvereeniging over de geheele wereld toe genomen was met 364 conferenties en 31 Bijzondere Raden. In Nederland is nu 1 Hoofdraad, 38 Bij zondere Raden en 391 conferenties. Er zijn 7.000 werkende leden, dié in 1928 11000 gezinnen bezochten, 170 huwelijken, die 280 kinderen telden, werden gewettigd. 300 personen werden tot den katholieken godsdienst terug gebracht: 10 000 personen werden geholpen aan werk of aan een be trekking: 57 kindercommissies hebben de zorg voor 5.100 voogdij- of regeeringskinde- ren. De totaal-uitgaven der vereeniging in Ne derland bedroegen ruim 3.100000. Daverend applaus volgde op deze belang rijke mededeelingen. Het verslag over de werkzaamheden in Haarlem in 1928 werd uitgebracht door den secretaris van den Bijzonderen Raad, mr. dr A. F. H.'Schreurs. Op dit verslag komen wij nader terug. Onder luid applaus nam dan Mgr het woord. Toespraak Mgr. Mgr achtte het voor zich een voorrecht, het vèrslag der liefdadigheid van de inwo ners zijner tegenwoordige woonstad te heb ben mogen hooren. Hij vond het.een vreug detemogen zijn in deze vereeniging, die bij uitstek beoefenaarster der naastenliefde is Vanaf het eerste oogenblik. dat aan Mgr. de zorg over dit diocees werd toever trouwd, heeft hij het zich voor oogen ge steld, dat de naastenliefde vooral bevorderd moest worden. Zij moet krachtiger tot bloei komen, want helaas hebben het liberalisme - en het indivi dualisme de naastenliefde doen verzwakken. De Vincentiusvereeniging is zeker niet verouderd en Mgr. wenscht haar daarom den grootsten bloei toe. De naastenliefde kan beoefend worden in het maatschappelijk leven, in de verhouding der klassen en onderling. En juist die laat ste, die individueéle naastenliefde wordt door de Vincentiusvereeniging beoefend. Mgr. wil er op wijzen, dat de werkzaam heden in volle overeenstemming zijn met den H Vastentijd Het is niet voldoende te vas ten; de Kerk dringt er vooral op aan, juist nu de naastenliefde te beoefenen. Op den eersten Zondag van de Vasten zegt de Kerk, dat wij dienaren Gods moeten zijn: ten eerste door geduld, ten tweede in veel vasten en ten derde in echte naasten liefde. De Kerk spoort ons dus tot veel meer aan, dan tot alleen onthouding van spijs en drank, vooral spoort zij aan tot liefdadig heid. Het officie van dien Zondag zegt verder, dat wij ons zelf in veel moeten onthouden, maar veel moeten geven aan anderen. Ook het brevier der priesters wijst in den- Vastentijd bijna dagelijks op de liefdadigheid „dan zal het licht uittreden als de dag." En een ander gebed zegt, dat wij onzen aalmoes moeten verbergen in den schoot der armen Dat moeten wij ongemerkt doen, dan zal die aalmoes voor ons smeeken tot God. De aalmoes bluscht de zonde uit. Geef dus aalmoezen, aldus het gebed, dan worden uw hart en ziel rein. Mgr. gelooft, dat meermalen door de ge- loovigen wordt vergeten, dat de menschen 16—6 hun eigen leed geduldig moeten dragen en dat van anderen moeten verzachten. De geheele Vastentijd staat trouwens in het teeken der liefde, omdat herdacht wor den het Lijden en Dood van Christus, het grootste wereldgebeuren, dat ooit heeft plaats gehad Mgr wil hier er niet op wijzen, dat cle liefdadigheid beoefend moet worden; het jaarverslag van den secretaris wijster op yvat gedaan wordt. Maar hij wilde er slechts op wijzen, hoe juist de arbeid der Vincentius Vereeniging is in den geest van dezen H. Vastentijd. Mgr hoopt, dat de leden der vereeniging daar eens aan zullen denken bij de uitoefe ning van hun liefdevollen arbeid. Aan de Vincentius Vereeniging te Haar lem ten slotte wenscht Mgr. bijzonder toe, dat Gods bijzonderen zegen steeds op haar zou mogen rusten. Hartelijk applaus volgde op deze heerlijke toespraak van Mgr., voor welke schoone woorden de president welgemeende dank woorden sprak. De president gaf Mgr de verzekering, dat zijn hooge aanwezigheid in deze vergadering voor alle leden een aan sporing zou zijn, hun arbeid met grooter liefde en ijver te vervullen. Dan schonk Mgr. allen zijn bisschoppe- lijken zegen en sloot de bijeenkomst met gebed. Het oostelijk gedeelte van het dorp Spaarndam is. tengevolge van het bevriezen van de hoofdwaterleiding, zonder water. Bij onderzoek is gebleken, dat de leiding, welke boven de Waerdersluis ligt, bevroren is. Maandagochtend in de vroegte werd het euvel voor het eerst ontdekt. De gemeente Haarlem zal maatregelen treffen om in den watemood te voorzien. Verder vernemen wij. dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat door middel van tankwagens water gebracht wordt. Door een der bewoners Is voorgesteld in het dorpsge deelte, dat wel water heeft, een standpijp te plaatsen, waar de drooggelegden zonder be taling water zouden kunnen halen. Haarlem's Kinderkoor „Inter Nos", diri gent de heer Jan Booda, is voornemens op 11 Maart a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal alhier, een concert te geven. Op veler ver zoek zal worden uitgevoerd de zeer mooie en welbekende „Mlchiel adriaansz. de Ruy- ter", cantate van A. Lijsen. Als solisten zul len optreden mevr. v. Bilderbeck te Haarlem en de heer Jac. Lagras, Heemstede. De begeleiding is in handen van mevr. Janny Neumann—Leeflang. Winke's stoffenhuis, Groote Houtstraat 11, heeft, naar men ons mededeelt beslag kunnen leggen op perceel Groote Houtstraat 13, grenzende aan de bestaande zaak, met de bedoeling dit perceel te verbouwen én bij de zaak te betrekken, zoodat binnenkort een belangrijke uitbreiding tot stand kan komen. Het plan is, perceel No. 13 in den zelfden stijl a's No. 11 op te trekken, zoodat de panden één geheel zullen vormen. Gistermiddag 2 uur reed J. W. op een rijwiel op het Frans Halsplein in de richting van de Kennemerbrug. Vanaf deze brug kwam een vrachtauto, welke den Schoter singel op wilde rijden; hij nam de bocht echter niet wijd genoeg, waardoor J. W. werd aangereden en een bloedende hoofd wonde bekwam. Na door een dokter verbon den te zijn is hij per politie-motorzijspan naar huis gebracht. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. Programma van het ledenconcert op Don derdag 21 Februari 1929, des avonds S'A uur precies in de Gem. Concertzaal. 1. Ouverture „Anacreon," Luigi Cherubini. 2. Balletsuite I, Chr. W. Gluck-Mottl. I. In- troduction-Air gai-Lento-Air gai. II. Reigen seliger Geister. III. Musette. IV. Air gai-Sici- lienne. 3. Pastorale Variée (in oude stijl), Gabriel Pierné. Introductione 5 Doubles. Voor 7 blaasinstrumenten. De heeren Spies (fluit), Nienhuis (hobo), Strikkers (clarinet), Alberts Schulpzand (fagot), Van der Beek (hoorn), De Vries (trompet). 4. Symphonie No. I (c. kl. terts), Johannes Brahms, a. Un poco sostenuto-AUegro. b. An dante sostenuto. c. Un poco allegretto e gra zioso. d. Adagio-Allegro ma non troppo. De zangeres Cora de Langevan Rijn, die op het 9de Gem. Orgelconcert, Vrijdag 22 Februari a.s. hare medewerking verleent, Is voor de Haarlemmers geen onbekende. In 1924 gaf zij alhier met den organist Willem Zonderland een kerkconcert. Naar aanleiding van dit optreden schreef de Nieuwe Haarl. Courant: „Cora de Lange deed haar sterk volumi neus en naar de donkere tinten neigend ge luid bewonderen In de eerste plaats valt te noemen haar juiste Intonatie; voorts de solide toon- vorming; geen zweem van het meestal zoo hinderlijk irbrato ontsierde den zang van mevr. de Lange Hieronder volgt het programma, dat door zangeres en organist is samengesteld. George Robert speelt na de pauze Sigfrid Karg Elert's groote Passacaglia,een zelden ge speelde compositie. (orgel) H. An- 1. Preludio e Fughetta driessen. 2. a. Herderszang, b. Jezus Bloemhof, (oudhollandsche liederen) bew. W. Pijper; c. Die Psyche ladet die Wald-Vögelein zum Lobe Gottes ein A. E. Kopp (1717) zang. 3. Pastorale (orgel) César Franck. 4. a. La Procession César Franck; b. Es sungen drie Engel einen süszen Gesang (zang) Gustav Mahler. Pauze. 5. Passacaglia es moll Sigfrid Karg. Elert. Variationen uber einen Basso ostinato (orgel). Terug te bekomen bij: Westerhof, Slacht huisstraat 95 rood, afdrukken van foto's; v Noggeren, Eoschlaan 17, Bloemendaal, boek; Willem, Tuinlaantje 2h. damesbont kraag; de Jong, Lijnderdijk 61, Halfweg, binnenband; v. Voorst, Klarenbeekstraat 9rd. boek; Werf, v. Oosten de Bruynstraat 91, handschoenen: v Velden, Vergierdeweg 29, idem; de Ruijter! Colensostraat 9rd.; idem; Burry, Fr Halsstraat 34 rood; kinderhand schoenen; Blom, Voortingstraat 37, herders hond (jong)Tramremise, Soendaplein, re genjas; Metz. Slaperdijk 114, dameskousen; kennel Fauna, kat, wit, gebracht door: Va der Schotersingel 49, Besseling, Berkenstr. 7, koperen nummer; Post, Oudeweg 4a, pakje met kleedingstukken; Holstee, A'damsche- vaart 102. pakje met inhoud: Kleine, Ba- rendsehestraat 6b, portemonnaie met inh.; Koenen, Nijlstraat 30, idem; Voorst, Klaren beekstraat 49rd, autoslinger; Giarges, L. Costerstraat 15, taschje; Teske, Wilgenstr. 31, vulpotlood; Werf, v. Oosten de Bruijn- straat 91, twee zakken- Terug te bekomen bij: Bontebal, Jansweg 51 abonnementskaart; Eekhout, Brouwerstraat 98, notitieboek; De Jong, N. Gracht 47, bankbiljet; Pos, Hod- sonstraat 31, dop van een autowiel; Kraali. Nijlstraat 71, gereedschap; Bur. van politie, Smedestraat. kinderhandschoen: Breers, Slachthuisstraat 48 zw., idem; Westermap, Kloosterstraat 49 rd„ idem: Orth, Geii> Cronjéstraat 32 rd., idem; Bur. It. politic Smedestraat, handschoen; Bur. v politie; Smedestraat, idem; Oosterling, Ruijsdael- straat 15 rd., idem; Klabauw, Amsterdam- schevaart 154 rd., idem; Velsen, Holsteinstr. 11 rd., idem; Heemskerk, Jan Steenstraat 42, idem; Dellemarre. Gen Bothastraat 37. horlogeketting; Luikel, v. Keulenstraat 28. gestroomde boxhond; Kennel Fenna, hond (zwart), gebr door; Wijkhuizen, Doelstraat 9a, hond (geel) gebr. door: Koopman, Bai- kenessergracht 105. kat (grijs) gebr, door: Troll, Lakenkooperstraat 2: Versteeg. As- sumburgstraat 25, Beverwijk, maandkaart; Smeuldors, Kruistochtstraat 12, kat (blauw grijs); De Vos, Soendastraat 48. portemon- paie met inhoud; Vrugt, Vrouwebekstraat 97," idem; Smit, Wilhelminastraat 45, Idem; Schornagel, Cornelissteeg 11, idem; de Rijk, Prinsenbolwerk 48, jongenspet; Herfst', Leldschestraat 26, schaats; Kramer. Wester gracht 118 zw„ Idem; Prils, Cronjéstr 54, spoorabonnement; Boogaard. Nagtzaamstr. 2, schaatsblok; Bur v. politie, Smedestraat sleutel; Berghegger, Papaverstraat 16, tasch je; Weimar, A'damschevaart 126, tasch met inhoud. Een politieke vergadering te Alkmaar. De R.K, Kiesvereeniging te Alkmaar heeft Maandagavond onder voorzitterschap van Mr. Leesberg een politieke vergadering ge houden, waarin het woord werd gevoerd door de heeren Ch. v. d. Bilt en dr. L. G. Kortenhorst. Na een inleidend woord van den voorzitter nam de heer v. d. Bilt onder applaus het woord. Rede Ch. v. d. Bilt. De heer van der Bilt gaf In zijn rede een overzicht van den huidigen politieksn toe stand. Na een korte bespreking van de programs der diverse andere partijen besprak de heer v. d. Bilt het program der R.K. Staatspartij, dat, aldus spr., er wezen mag; het Is goed en heeft ook een goede pers gehad. Op ons program staan alleen de urgente punten, die noodig en noodzakelijk zijn en die we nog in de eerstkomende periode zul- ïen trachten te verwezenlijken. Spr. wees er op, hoe de politiek de belangstelling ver dient van iederen Katholiek. Alleen een sterke, krachtig aaneengesloten Katholieke partij zal invloed kunnen hebben in het Katholieke leven. Onze partij is een verti cale partij, waarin alle belangen van alle standen behartigd worden en geen horizon tale partij, die de belangen van een volksklasse voorstaat. Onze partij moet groot en sterk zijn; Is het niet om met anderen 'n regee- ring te vormen, dan is het om invloed uit te oefenen, zooals onlangs het geval was bij de kwestie van de gelijkstelling van het bijzonder en het openbaar onderwijs in W.- Indië, waarbij de minister terdege rekening moet houden met de wenschen van de Ka tholieken, wilde hij zijn begrooting niet af gestemd zien. Eenzelfde succes werd geboekt met een belastingverminderingskwestie, waarbij het grootte gezin gebaat werd (applaus). Wat de samenwerking met andere partijen be treft, merkte spr. op, dat de R.K. Partij op de eerste plaats wil handhaven een gezond parlementarisme en niet wil een fascisme, noch de dictatuur van het proletariaat. We werken in geen geval samen met een partij, die ons grieft in onze heiligste gevoelens, zooals de S. D. A. P. We trachten te be reiken een rechtsche samenwerking; echter niet tot eiken prijs, men houde rekening met ons program. Als we gaan onderhandelen met andere partijen, zullen deze vooral rekening hou den met onze eenheid en onze grootte. De teekenen zijn gunstig. Wij offeren wel geen millioen voor onze pers, doch wel een half millioen voor ons Schatepmanfonds, dat er zeker komen zal; en naast dat halve millioen hebben we reeds geofferd de vele millioenen aan onze bedehuizen, onze liefdegestichten, ziekenhuizen, scholen en niet het minst aan onze Missies. De film van de R.K. Staats partij toont dit alles; moge het zien daarvan aan allen aldus besloot spr. nieuw vuur geven voor den komenden verkiezings strijd. Rede dr. Kortenhorst Dr. L G. Kortenhorst hield een rede over de Katholieke eenheid, na vooraf even aan getoond te hebben, dat de kwaliteitszetel voor Handel, Nijverheid en Verkeer een zeer belangrijke is en dat deze zetel absoluut niet ten onrechte aangewezen is voor het dis trict HaarlemHelder, met zijn centra van Handel in kaas, kool en bloembollen. Spr. wees er op, hoe de Katholieke een heid nog steeds niet begrepen wordt door de andere partijen, die ontkennen,dat de Katholieke beginselen doorgevoerd kunnen worden in het politieke leven De historie van de laatste honderd jaar in óns land heeft bewezen, dat er staatkundige redenen zijn voor de eenheid van de Katholieke partij; dat er een concreet belang is, liggende op het terrein van de staatkunde. Onze politiek van heden staat nog in het teeken van het anti katholicisme en anti-papisme. Al worden we echter van alle kanten aangevallen, we voelen ons in ons isolement niet onprettig, daar we hebben bereikt door ons stemmen- aantal, dat we volkomen ons zelf zijn. An deren behooren thans onze rechten te erken nen; tot nu toe waren wij de offervaardigen, die anderen tegemoet traden, doch dat is nu uit (applaus). Eerst als in onze partij de eenheid gaat ontbreken, zullen de andere partijen iets gaan beteekenen; vandaar dat ln de S.D.A.P steeds zoo nauwlettend wordt uitgezien, of er zich in onze partij soms geen geschillen voordoen. De eenheid in onze partij loopt nog geen gevaar, ofschoon dit gevaar niet steeds j denkbeeldig is geweest. De reorganisatie in de R. K. Staatsparty heeft bewezen hoe de R. K kiezers allen van hun recht gebruik gemaakt hebben en ofschoon deze reorga nisatie een experiment was, ze Is geworden een triomph voor de eenheid ln onze partij (applaus). Z. H. de Paus viert dit jaar zijn gouden priesterfeest en wij, Roomsch Nederland, kunnen Hem in dit jubeljaar geen grooter geschenk aanbieden aldus besloot spr dan de Katholieke eenheid en daarbij het succes van de. a.s. verkiezing. Mr Leesberg bracht dank aan beide spre kers en wees op de overeenstemming in bei der redevoering De belangen van twee groote volksgroepen, aldus spr., zijn goed verzekerd bij deze twee candidaten, waarmede spr. de kieskringen HaarlemHelder van harte fe liciteert en welke spr. bij de aanstaande ver kiezingen een groot succes verzekeren. Mooi werk der St. Vincentius Vereeniging De Spijskokerij der St. Vincentius Ver eeniging is -in deze koude dagen in haar ele ment. Eiken winter toont zij wel haar groote activiteit, maar nu er een bijzondere krachts inspanning getoond moet worden, toont zij, wat zij kan. Het is heusch geen kleinigheid, om maar eventjes 890 liter warm voedsel méér dan anders klaar te maken en uit te reiken. Maar wat zeggen we? SCO Liter? Er is stijging te constateeren. De zaak loopt zoo uitstekend. Ging het zoo maar met alle zaken, d:e divi dend uit moeten keeren. Gisteren heeft de Spijskokerij op volle kracht gewerkt. 1200 Liter zuurkool is klaar gemaakt en die enorme voorraad is schoon opgegaan. Niets, letterlijk niels bleef er ov.r. En Spaarndam vraagt ook om meer v.-ed- sel. Ging er eerst 100 Liter heen, thans Is dit verhoogd tot 125 Liter. De heeren van de Spijskokerij hebben er zelf pleizier van. Men moet den heer Gussenhoven maar eens bezig zien. Hij lieerscht daar als een vorst over zijn volk. Gelukkig is hij nogal goedmoedig van aard en maakt zich alleen maar erg druk, als 't wat al te hard van sta pel moet gaan. En Jore schept maar op, maar l dan alleen in letterlijken zin. Alle borden zoo vol mogelijk, maar dat neemt niet weg, dat j ieder liefhebber méér dan een bordje ver langt. Er zijn er zelfs (schrik niet, waarde I lezeres en lezers) die 7 a 8 borden erwten- i soep weten te verorberen. En het zijn borden met een „kop" er op. Ja, er zijn wel honge rige gasten bij. Maar de Vincentius Vereeni ging vult de grage magen wel. Moeite en op offering vreest zij niet. Alleen heeft zij de uren van warm voedselverstrekking moeten wijzigen. Voortaan zal dit om half 5 's mid dags geschieden. Op volle kracht zal gewerkt blijven worden. Eiken dag 1200 Liter warm voedsel. En weer menschen, die 7 a 8 borden erwtensoep verslinden Gisteren heeft het raadslid Peper van zijn beangstelling doen blyken. Hij is een kijkje komen nemen in de Vincentius-keuken. en voor kinderen zelfs prac- tisch onmogelijk. Genees daarom Uw keelpijn met Formamint, de keelontsmétten- de tabletten. Formamint ver nietigt de gevaarlijke bacteriën in mond en keel en beschermt U daardoor tevens tegen be smettelijke ziekten, zooals: Griep Influenza Diphtherie, etc. De Keelonismettende Tabletten. In alle Apoth. en Drog. a fl. 1per flesch. De afdeeling Oegstgeest en Omstreken van de Alg. Ver. voor bloembollencultuur heeft in „Zomerzorg" te Leiden gisteren de jaar- lijksche tentoonstelling van bloeiende bol gewassen geopend. De jury bestaande uit de heeren: J Kruist te Leiden, Th Hoogh te Haarlem, Jan Roest te Heemstede, A. Verduyn te Lisse en Dix te Heemstede, heeft de volgende bekro ningen toegekend: Belangrijkste groep narcissen: G. Lubbe Thzn. Oegstgeest Belangrijkste groep tulpen: C. Soeteman te Noordwijk. Belangrijkste groep hyacinten: C. Colijn en Zn te Voorhout. Nieuwe Narcissen: „Rembrandt" van G Lubbe Thzn te Oegstgeest. Nieuwe tulpen: „Olympiade" van J. W. A. Lefeber te Lisse Bloemstukken: Gebrs. Den Dolder te Lei den. Het bestuur dezer vereeniging deelt ons mede: Sedert'onze derde opgave werden wij ver blijd met de volgende mooie giften, waarvoor wij de milde geesters en gevers zeer dankbaar zyn: W. J. zond 25 als extra-gift voor brand stof. Een postwissel uit Bentveld groot 10 en een uit Bloemendaal groot 25, kwam in ons bezit. Van A. H. G. F. mochten wy 1000 ont vangen. Een dame liet op ons bureau 2 rijksdaalders bezorgen. Een oud bestuurslid deed den penningmees ter 100 toekomen en een vroegere huisbe zoekster 25. Twee dames te Aerdenhout en Bloemendaal zonden respectievelijk 50 en 25. Dezer dagen zal het een jaar geleden zijn dat wij allen werden opgeschrikt door het bericht van den brand van het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, schrijft het Weekblad voor Bloembollencultuur. Wij herinneren aan dezen datum, omdat juist in deze weken de inwendige installatie van het in den afgeloopen zomer geheel herstelde laboratorium gereed zal zijn en daarmee naar het uiterlijk de sporen van den brand zullen zyn uitgewischt. De door den brand ontstane stagnatie in den onderzoe- kingsarbeid is voor de wetenschappelijke on derzoekers buitengewoon hinderlijk geweest. Wij wenschen Professor yan Slogteren en zijn medewerkers, maar ook het vak van harte geluk dat het nu zoover is, dat de arbeid geen beletsel meer ondervindt. Wij hopen dat wij spoedig in de gelegen heid zijn iets in ons blad te vertellen van de restauratie van het mooie gebouw met zijn belangryken inventaris, hetwelk het vorig jaar op 21 Februari een ruïne was. Eenige duizenden vogels, die het open water hebben opgezocht, liggen nu tusschen IJmuiden en Zandvoort doodgevroren op het, strand. De arme dieren zijn van honger en koude omgekomen. Dividendvoorstel 6 Naar wij vernemen, zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders der Haar- lemsche Bankvereeniging worden voorgesteld over het boekjaar 1928 uit te keeren een dividend van 6 (v. j. 5 Geboren. 16 Februari: d. van M. Breed Landwerd; 17 Febr.: z. van A. P. Mienis Disco; z. van E. BalkJansen; 18 Februari: d. van S. v. WortKoenekoop; z. van N. de Klerk—Rinkel; d. van M. C. Wikke—v. Gar- dingen; z. van J C. M. v. GemertJeukens. 19 Februari: z. van W. Pirovanode Nijs. Overleden: 16 Februari: J. Piso 96 j., Jans straat; F. ValkRooijers, 76 jaar, Valke straat; 17 Februari: G. D. de Vosvan Steenwijkv. Nes v. Meerkerk, 77 jaar, Nieuwe Gracht; J., 20 mnd., d. van J. Eer hart, Tulpenstraat; 18 Februari: J. Hak Schaafsma, 77 jaar, Graaf Willemstraat; L. v. BruggenRuygrok, 61 jaar, Romolenstr.; W. H., 15 mnd., z. van H. Plant jé, Byzan- tiumstraat; P. H. v. d. Schaft, 50 jaar, Haze- paterslaan; A. VrugtPoelman, 83 jaar, Boeresteeg. Het hoofdbestuur van de Nederlandschen Bond van Kapperspersoneel heeft in zijn laatstgehouden vergadering besloten, het jaarlijksch congres dit jaar in Haarlem te houden. Gistermiddag omstreeks 12 uur is de 10- jarige J. Th., wonende Van Oosten de Bruyn straat 93, door het ijs van de Leidsche Vaart gezakt. Door eenige onbekend geblevèn bur gers is de drenkeling op het droge getrokken. Om 6 uur gisteravond is de 18-jarige G. Z., wonende Ten Katestraat 6, door het ijs onder de Nagtzaambrug gezakt. Door middel van een reddingsbaak werd ze door een agent van politie en twee burgers op het droge ge bracht. Een actetasch, inhoudende een taschje en een portemonnaie met 1.50 ver dween in de diepte. Het meisje is onmiddel lijk naar huis geloopen. Het ongeval is ge heel haar eigen schuld, omdat de brugdoor- gang met stroo was afgezet. Bij de praktijkexamens voor bovenge noemde vereeniging slaagden voor Diploma Boekhouden van de 39 candidaten A. Buy- tendyk, J. A. v. Ameïrooy, H. Prins. J. H. Vreem, A. M. C. Verpoorten allen te Haarlem, C. Hoogendijk te Heemstede en J. M. Duin hoven te Hillegom. Diploma Fransche Handelscorr. van dc 4 candidaten Mej. E. M. Piek en C. Meijer te Haarlem. Diploma Duitsche Handelscorr. van de 10 candidaten Mej. M. J- Fibbe, J. Aa'.dertsz te Haarlem, A. Mockhoek te Velsen en N. de Groot te Beverwyk. Diploma Engelsche Handelscorr. van de 21 candidaten J. Mulder, Mej. J. O. v. Zurk, W. Duyts Jzn., M. Bekker, A. Grillis fillen te Haarlem en C. Denys te Heemstede. Men schrijft ons: Donderdag 21 Februari geeft de Fritz Hirsch Operette uit Den Haag een gastvoor- stelling in den Stadsschouwburg alhier. Hier voor is gekozen de bekende, in lang niet op gevoerde succes-operette van Emmerich Kal man „Die Czardasfürstin." Behalve Hirsch, treden-in dit werk op Mimi Gyenes als de Czardasfüèstin en Albert May als graaf Edwin, Faux ïjja-den en Friedl Dot-- za vertolken de rollen van Boni en Stasi. De oude graaf en gravin worden voorgesteld door Walter Triebei en Julia Rillo, terwijl kleinere rollen in handen zijn van Arthur Eugens, Herbert Weissbach, Kürt Heide, Manfred Laske, Wili Zirbel, Carla Carlsen, Alice Legan e.a. Aan de aankleeding is de meeste zorg be steed. De fantastische décors zijn uit de ate liers der firma A. C. en L. Sornmer, de zeer fraaie costuums zyn vervaardigd door de fir ma's Leopold Verch, Berlijn en Cahn und David, Düsseldorf. Als bijzondere attractie werkt mede op too- nesl en tijdens de entre-actes een Zigeuner kapel, onder de voortreffelijke directie van den primas Kalman Toth. Het versterkte orkest staat onder leiding van den kapelmeester Josef Ziegler. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaar ten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Te rugontvangen in de eerste helft van de maand Januari 1929. Binnenlandsche brieven: Bureau Stads- Editie, Haarlem. Bouw Administratie My. Ma- raboe, Amsterdam. Jan Brouwer, Alkmaar. Chef le afd. Dep. van Oorlog, Den Haag. De partement van Justitie, 's-Gravenhage. De partement van Justitie, 's-Gravenhage. M. Froger, Den Haag, Karei Gillissen Bolluyt, Breda. Inspecteur der Directe Belastingen, Haarlem. Lillie Kriseman. Bussum. Gebrs. Kluitman, Alkmaar. Freek Kroonsberg. Haar lem. Mej. E. Löme, Rotterdam. Redacteur I. van Nes? 's-Gravenhage. N.V. Exploitatie Maatschappij, Haarlem. Overbeeke, Amers foort. Mej. Plung, Amsterdam. Mevs. Postuma, Amsterdam. J. M. Renzen. Den Haag. J. L. Th. Sanders, Lisse. De Vries, Roelofarends- veon. j. Visser, Amsterdam. Mad. B. Visser, Amsterdam. Binnenlandsche briefkaarten: Fam. W. Bouman, Den Haag. Mej. W. Burgersdijk, Den Haag. Fam. Colijn, Groningen. E. W. Dammers, Scheveningen. Mevr. J. Colhom— Dansen, Amsterdam. M. Jansen Hendriks, alhier. Fam. J- Janssen, Amsterdam. A. v. Roozenbeek, Haarlem. M. Riege. Haarlem. Buitenlandsche Brieven: Herrn Büchter, Korschellen b/Zinten. P. J. v. d. Berg, Han nover. Madame M. Broze, Bruxelles. Jose Carreras, Paris. Mr. Deydings, St. Catherines Ont. Firma „Solinger Waren" Solingen, w Hermann, Breslau. Mr. U. M. Johnson, Mon treal. Herrn König, München. Herrn Komg, Braunschweig. W. Lübbling. Gosstwtz post Reichenbach. Herrn Müller. Magdeburg. Mül- ler, Hamburg. Müller München. MÜUef, Bres lau. Schneider. Braunschweig. Schneider, Magdeburg. Schneider, Hamburg. Schneider, München. P. Vonberg, Rheydt (Rhld)Mr. C. Veen, Venetië. J- Wouters """alt Canada. Buitenlandsche briefkaarten: A. Dory Mons, Paris, c. Nijssen, Schlesien. Fam. B. v. d. Veen, Willemstad Curasao. 5 Briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze by onbe stelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te ver zenden stukken van een volledig adres, straat naam en huisnummer te voorzien. Door J. B. is bij de politie aangifte gedaan van vermissing van zijn portemonnaie, inhoudende 50 welke bij het verkleeden uit zijn zak op een bus had gelegd in het Openbaar Slachthuis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2