Maria-Stichting Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs De Spaarnebank De Spaarnebank EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - WOENSDAG 20 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 3 De warm voedsel- verstrekking Raadslid Stam zet aan tot het houden eener demonstratie Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs Tramrijtuigen der N. Z. H. T. M. Begin van brand Door het ijs gezakt De contractactie in het bouwbedrijf Kantongerecht Veiling Tuinbouwcursussen lederen m i d d a g van 2-3 uur Polikliniek Alg. Ned. Verbond HEEMSTEDE IJMUIDEN LAATSTE NIEUWS Wetsontwerp inzake opheffing van rechtbanken Aardbeving in Spanje De overstroomingen in Macedonië enThracië Het postvliegtuig op Terschelling Een auto-botsing Algemeene mobilisatie in Mexico De „Volharding" nog steeds op Terschelling Koude en gebrek in Helmond en omgeving Hulp van vliegtuigen aan ingevroren schepen De weersgesteldheid boven Europa Een record walvischvangst Brand in een ondergrond- trein Opheffing van de diplomatieke wijk te Peking per 1 Mei a.s. Trotzky te Angora? VRAGENBUS MEDEGEDEELD DOOR MEDEGEDEELD DOOR In de gisteravond gehouden vergadering Ier ard. Haarlem van den Ned. Bouwvak arbeidershond is een motie aangenomen, waar:-\ de wenscheiijkheid geuit wordt, dat, in plaats van warm voedsel, meer steun in geld verleend wordt aan hen. die daarvoor I sehijnlijk, dat school B. O I reeds met Sep tember kan overgaan naar het gebouw aan het Prinsen Bolwerk. Is dit laatste wel het geval, dan zal over plaatsing van 3 klassen van school no, 31 naar de Botermarkt alleen minder aange naam zijn voor de Vereenignig K. en O., die kort geleden eenige leegstaande lokalen in genoemd gebouw betrok, doch dit mag voor ons geen reden zijn de overplaatsing :e ontraden. Mocht school B. O. I nog lokalen in het gebouw aan het Klein Heiligland noodig nebben, dan adviseert de Commissie nog <én jaar te wachten met ontruiming van het gebouw en den bestaanden toestand nog één jaar te handhaven Met het overplaatsen van de leerlingen bijsonder veel liefhebberij voor was. Gemak kelijk was de benaming echter niet. Ten slotte vertelde de heer Post een en ander van deze heesters, waardoor de avond inderdaad hoogst leerzaam is geweest. in aanmerking komen. Naar ons werd medegedeeld, gaf het soc.- dem. raadslid Stam, dat de vergadering leidde, als zijn meening te kennen, dat de werkloozen „maar moesten gaan demonstree- ren op het Prinsenhof, zoo spoedig er raads vergadering was". Gisteravond vergaderde de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs ten stad- huize. Ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer Vincent Loosjes, de vergadering. Eenige nieuwe leden worden met een toepaselijk woord verwelkomd. De notulen worden door de secretaresse voorgelezen en daarna goed gekeurd, De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Punt 3 van de agenda vermeldde: Aan sluiting van het L. O. en M O. De afd. Haarlem van het Nederl- Onderwijzersgenootschap heeft tot B, en W. het verzoek gericht over te willen gaan tot het stichten van een plaatselijke commissie, bestaande uit leerkrachten werkzaam bij het Lager Onderwijs en Middelbaar Onderwijs, welke commissie tot taak zal hebben een goede aansluiting tusschen L. O en M. O. te bevorderen. In de. toelichting wordt gewezen op het zeer uitvoerig rapport van de commissie- Verdenius te 's-Gravenhage, op het rapport van het Nuts Seminarium voor Paedagogiek te Amsterdam, op de instelling van een Commissie voor aansluiting te Deventer. De klachten in genoemde rapporten zijn van nationale beteekenis. Daar de Lagere school nooit mag zijn opleidingsschool voor het Middelbaar On derwijs (slechts een zeer klein deel der leer lingen gaat over naar M. O.) zal er nooit een nauwe aansluiting kunnen zijn, de leer ling zal altijd een sprong moeten maken. De permanente Commissie zou B. en W. kun nen voorlichten aangaande alle kwesties, die met de aansluiting samenhangen. B. en W. verzoeken advies aan de Com missie van Toezicht L. O. Prae-advies van het bestuur: De Commissie waardeert het werk, dat te Haarlem reeds vrijwillig tot stand kwam tusschen leerkrachten van M. O. en L O- De punten voor het examen zijn na onder linge samenwerking opgemaakt en dit is Teeds een goed begin met het oog op het thans weder verplicht gestelde examen. Maar de aansluiting van L O en M. Cj. vraagt meer dan het stellen van exameneischen. Niet alleen geeft de toepassing der examen- punten nog aanleiding tot het stellen van allerlei vragen, doch ter wille van den óver- gang der leerlingen moet met meerdere fac toren rekening gehouden worden. Om den overgang der leerlingen gemakkelijker te maken, zou het ook gewenscht zijn, dat er overleg gepleegd werd omtrent geschiktheid der leerlingen, daar geschiktheid nog iets anders is dan bekwaamheid. Ook over de rapporten, die van invloed kunnen zijn op de toelating, zou gesproken kunnen worden, -over huiswerk, enz. De Commissie van Toezicht wenscht daar om het verzoek van het Ned Onderwijzers Genootschap te steunen, waar zij B en W. uitnoódigt een permamente commissie van overleg in te stellen. De heer Dil is van meening, dat een com missie om een goede aansluiting tusschen L O en M. O. te verkrijgen, niet zoo nood zakelijk is. In Haarlem zijn geen klachten, de examen-eiéchen sluiten precies aan. Spr. spreekt namens het Lager Onderwijs. Namens het Middelbaar Onderwijs spreekt dan de heer Bleeker. Er zijn meerdere ge vallen, dat de leerlingen, komende van het L. O-, niet geschikt zijn voor een middel bare school. Spr acht een commissie ten zeerste ge wenscht. De heer v. d. Have sluit zich bij den laatsten spreker aan. Verschillende andere leden spreken zich ook u:t vóór een commissie. Met 13 te§en 3 stemmen wordt het voor stel tot instellen van de commissie aange nomen. Tegen stemden de heeren Dik, Broek- huysen en Jansen. Punt 4. Van B' en Werd het volgend schrijven ontvangen: „Bij ons College is het navolgende in over weging: A. School 9 bij het begin van den nieuwen cursus het gebouw aan de Tempeliersstraat te doen ontruimen, en hare 6 klassen onder te brengen: gedeeltelijk aan het Leidsche Plein, in het gebouw van school no 8 (2 klassen)en de overige (3) klassen in het gebouw van School no. 19 (aan de Prins Hendrikstraat no. 1). Daarbij zij opgemerkt, dat school 9 dus vooralsnog niet wordt opgeheven, maar m klasse verband slechts wordt verp.aa st. B. School no 31 (Klein Heiligland) is eveneens een „afvloeiende" school en za. met den nieuwen cursus nog slechts 3 J/as' sen hebben met ongeveer 80 leerlingen. Toch heeft ons College vooralsnog niet het voor- nemen, opheffing dier school aan den Raaa voor te stellen. Niettemin brengt het belang der gemeente wède, dat voor het nijverheidsonderwijs over het heele gebouw van school no. 31 kan borden beschikt, waarom die school, (slechts 3 klassen hebbende), ware over te brengen maar dan in klase-verband en met haar eigen personeel naar de nabij gelegen gebouwen aan de Botermarkt Tuchthuisstraat, waarin nog 4 lokalen be schikbaar zijn. C. Voor de schol voor uitgebreid lager on derwijs lett. b een nieuw gebouw te doen stichten in het Noorden der gemeente. Als een geschikt terrein daartoe komt ons vóór een gedeelte grond ten Westen van het ..Huis te Zaanen" en even Nordelijk van de Zaanenlaan Dat beschikbaar terein heeft daarenboven een oppervlakte, groot genoeg om tevens een 7-klassige school voor gewoon Jager on derwijs te stichten, wat in een niet verre 'toekomst noodig zou kunnen blijken, door 'toeneming van de bevolking b.v ten Westen van den Rijksstraatweg. Prae-advies van het bestuur: School no. 31 zal 1 September 1929 nog slechts 3 klassen tellen en de Commissie zou zich in principe kunnen verêenigen met he overbrengen van deze klassen in school verband naar de scholen aan de Botermarkt, Doch B en W. geven niet aan, waar de klassen van school B. O. I, thans nog on dergebracht in het gebouw aan het Klein Heiligland zullen blijven. Het is niet waar uit school no 9 naar twee andere scholen kan de Commissie zich niet vereenigen. Zii Wenscht e6n school, die met 1929 nog 146 teerlingen telt. nog twee jaar te behouden in schoolverband. Dat dit schoolverband ge handhaafd zou blijven, indien twee klassen gingen naa rhet Leidscheplein en 3 klassen naar de Prins Hendrikstraat wordt door haar ten sterkste betwijfeld. Bovendien wijst de Commissie er op, dat de toename van school no 19 van dien aard is, dat in het gebouw vermoedelijk geen 3 lokalen be schikbaar zullen zijn. Het Is stellig te verwachten, dat klasse 3 een parellelklasse noodig heeft en het is zeer de vraag of klasse 2 ook niet* gesplitst zal moeten worden. Reeds vroeger wezen wij op de wenscheiijkheid om voor de ouders, die uit Indië komen en scholen voor hun kinderen vragen, enkele plaatsen open te houden op de Opleidingsscholen en de klassen bij den aanvang van den cursus niet tot het maximum te bezetten. Tegen het samenvoegen van klasse 7a, 15 leerlingen tellende, met een andere 7e klasse, heeft de Commissie bezwaar. Het prae-advies wordt onveranderd aan genomen. zonder stemming Het jaarverslag wordt onveranderd goed gekeurd; de secretaresse wordt een woord van dank gebracht Bij acclamatie wordt het bestuur, voor 1929 herkozen. In de vacature de Liefde wordt benoemd de heer M. J. Bleeker met 15 stemmen. Daarna volgt sluiting- De directie der Noord Zuid Hollandsche Tramweg-Maatschappij heeft bij de firma Beijnes te Haarlem, 5 nieuwe wagens terwijl bij „Werkspoor" in Zuilen 5 aanhangwagens besteld zijn. Deze zullen zijn van het type, dat thans tusschen Scheveningen, Den Haag en Voorburg in gebruik is. Het tusschen Lei den en Den Haag in gebruik zijnde type van het grootere soort, blijkt niet in die mate te voldoen als het type tusschen Den Haag en Voorburg, omdat de motorwagens hiervan, die lichter zijn, minder aandrij- vingskracht noodig hebben en daardoor economischer zijn. Zoodra de nieuwe wagens zijn afgeleverd, zal het eindpunt van de trams van den zoo- genaamden kwartierdienst tusschen Scheve ningen en Leiden worden verlengd naar het station aldaar, zoodat de reizigers bij aan komst te Leiden dan niet meer op de stads tram behoeven over te stappen. Gisteravond 8 uur ontstond een begin van brand in een der kamers van perceel Flora park 13. Het vuur was ontstaan door een brandende sigaret. Een vitrage gordijn en een paar planken van de lambriseering ver brandden. Door de bewoners werd het vuur met eenige emmers water gebluscht. De brandweer was aanwezig doch behoefde geen dienst te doen. Hedenmiddag omstreeks 12 uur is nabij de Nassaubrug een jongen door het ijs van de Nieuwe Gracht gezakt. Met behulp van den leddinghaak werd de jongen na veel moeite op het droge gebracht. Door de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond is in een gisteravond gehouden vergadering besloten een contract aan te gaan met den R.K. Bond van Bouw- patroons voor den tijd van 2 jaar, in welk contract een vacantietijd van 3 dagen per jaar is opgenomen. Met den neutralen Bond Is men niet tot overeenstemming kunnen komen. Een aanrijding Hedenmorgen stond voor den kantonrech ter terecht de 30-jarige chauffeur H. J. v. d. A. die op 14 Januari j.l. op de Zomervaart met een 40 K.M. vaart had gereden en zich zonder noodzaak links op den weg had bevon den. Hij was daarbij in aanrijding gekomen met den auto van dr. T. F., die van 't Nagt- zaamplein naar de Kruistcchtstraat reed. Getuige T. F. zei dat hij duidelijk gezien had dat verdachte links van den weg had ge reden. De getuige mej. R. had op het moment van de aanrijding voor de ramen gezeten. Ze had toen duidelijk gezien, dat verdachte aan den linkerkant van den weg, langs het water reed. Op de vraag van den kantonrechter of ver dachte signalen had gegeven, antwoordde hij eerlijk „neen". De ambtenaar van het O.M. zeide dat het was bewezen dat verdachte zonder noodzaak links van den weg had gereden en eischte daarom ƒ20 boete subs. 20 dagen hechtenis. De kantonrechter onmiddellijk uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. Verdachte ging in hooger beroep. De richtingwijzers der autobussen Op 21 December was Th. A. uit Zandvoort, bij het Wilhelminapark in aanraking geko men met een Brockway-bus. Op de opmer king van verdachte dat hij de richtingswjjzers van de autobus niet gezien had, merkte de ambtenaar op, dat over het algemeen die richtingwijzers niet goed zijn, want ze steken niet ver genoeg buiten den wagen uit. De Brockway-chauffeur die als getuige was opgeroc. :n verklaarde, dat hij de verlichtte richtingwijzer had uitgestoken, terwijl tegelij kertijd achter aan de bus een rood verlicht pijltje verschijnt dat eveneens de richting aangeeft. Hij had bij het Wilhelminapark plotseling 'n duw gekregen van den auto van Th. A. De verdachte gaf toe dat hij een onge veer 30 K.M. vaart had. Overeenkomstig den eisch werd verdachte veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hech tenis. Verschillende zaken voor arbeidsovertreding werden in den loop van den ochtend behan deld. Dinsdagavond had ten overstaan van no taris J. Hl Wildervanck de Blécourt in hotel „Van ouds Het Raadhuis", te Overveen de veiling plaats bij opbod van vijf perceelen weiland en bloembollenland, gelegen te Haarlem, voormalig Heemstede aan den Houtvaart bij de Van 't Hoffstraat. Perceel I, groot 1.23.50 H.A., ingezet op 10.000; Perceel II, groot 1.68.50 H.A., ingezet op 48.000; Perceel III, groot 1.03.20 H.A., ingezet op 35.000; Perceel IV, groot 0.95.50 H.A., ingezet op 34.000; Perceel V groot 1.03.28 H.A., Ingezet op 35.000. Dinsdag 26 Februari a.s. heeft de toeslag van de combinaties en massa plaats. In „Spoorzicht" hield de Afdeeling ifaar- lem en omstreken van den Ned. Bond van Vereenigingen van otid-leerlingen van tuin bouwcursussen hare maandelijksche verga dering onder voorzitterschap van den heer Kelderman. Ten einde het doel der Afdeeling zooveel mogelijk te bevorderen en de vergaderingen leerzaam te doen zijn, had het bestuur be sloten drie- of viermaal per jaar een „No menclatuur-avond" te houden. De bedoeling is dat elk der leden de namen der genum merde heestertakken (voor ditmaal waren heestergewassen daarvoor bestemd) op een lijst aanteekent. Aan het eind van het jaar wordt een prijs uitgeloofd voor hem, die de meeste namen juist heeft aangegeven. De nadruk werd er op gelegd, dat de plan tennamen juist moeten worden geschreven, een eisch, die gesteld wordt omdat van de veronderstelling wordt uitgegaan, dat men de plant by den juisten naam leert noemen. Voor een juist aangegeven namn wordt 1 punt toegekend: voor een foutieven naam wordt punt afgetrokken. r,» Voor de afdeeling „Ingezonden Plant®n had een lid eenige narcissen meegebracht. Hij deelde daarbij mede. dat hij enxele exeIj/ plaren in het donker had gehouden en an dere in het licht, met het gevolg, dat de eerste 14 dagen later in bloei kwamen. Een ander lid had een groot aantal bloe men van azalea meegebracht, een prachtige bonte verscheidenheid, benevens primula en déutzia, waaromtrent enkele bijzonderheden werden medegedeeld. Tevens gaven ze aan leiding van den beschrijvingsbrief voor de op 30 dezer te 's-Gravenhage te houden alge- meene vergadering. Instemming werd betuigd met het voorstel van het hoofdbestuur tot het uitgeven van een propaganda-boekje, dat tegen kostenden prijs verkrijgbaar wordt gesteld. Wat betreft bepaling van de plaats tot het houden van den Bondsdag in 1929 werd be sloten Haarlem aan te bevelen, als mocht blijken, dat daarvoor eenige mogelijkheid bestaat. Ingekomen waren tal van voorstellen van Afdeelingen, die aanleiding gaven tot nadere besDrekirg. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren Van Deventer en Nobbe. In de pauze gingen de ,eden ijverig aan het werk tot 'determineering van de 12 hees tergewassen, aanwezig voor den „Nomencla tuur-avond" en reeds dadelijk bleek, dat er i De afd. Haarlem van het Alg. Ned. Ver bond heeft gisteravond in Hotel Lion d'Oi haar jaarlyksche algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van mr. D. van der Plaats. Het jaarverslag door den secretaris, den heer F. Primo uitgebracht, werd onder dankzegging goedgekeurd. Daar de penningmeesteresse wegens ziekte afwezig was, werd een commissie benoemd bestaande uit de heeren Kuipers en prof. Van Walsem om de rekening en verant woording der financieele afdeeling na te zien. Te zijner tijd zal deze commissie een rapport bij het bestuur uitbrengen. De beide aftredende bestuurs'eden, mej. Francken en de heer F. Primo, aan de beurt van aftre den werden herkozen, terwijl de vergadering ter uitbreiding van het bestuur, ais vijfde lid verkoos den heer dr. J. S. Bartstra. Bij de rondvraag werd door den heer F. Primo voorgesteld, dat dr. Borms, de onlangs vrijgelaten Vlaamsche nationalist, in den loop van dit winterseizoen voor de afdeeling Haarlem een spreekbeurt zou vervullen. Behandeld zou dan worden: de cultureele zelfstandigheid van Vlaanderen als doelstel ling der Vlaamsche Beweging. Na eenig debat werd besloten dr. Borms uit te noodigen. Getracht zal worden de lezing draadloos uit te zenden. Verder stelde prof. Van Wa'sem voor. dat door de zorgen der afdeeling een bescheiden herinneringsplaat zou worden bevestigd aan het geboortehuis van Hildebrand, gelegen Koningstraat 38—40 en aan het sterfhuis, van prof. Lorentz. Deze gedachte wordt door het bestuur, onder applaus der vergadering, overgenomen; het bestuur zal zich met een en ander in een zijner e.k. vergaderingen bezighouden. Met een woord van dank aan de aan wezige leden voor hunne trouwe opkomst, wordt te ongeveer elf uur deze geanimeerde vergadering door den voorzitter gesloten. Het uitreiken der prijzen, der ijswedstrij- den Gisteravond werden in de bovenzaal van hotel Restaurant „Valkenburg" de prij zen uitgereikt van de Maandagmiddag ge houden wedstrijden voor armen en behoef- tigen. Had de deelname aan de wedstrijd een spontane medewerking, nu waren circa 45 van de 50 rijders aanwezig om hun prijs voor weduwen en behoeftigen in ontvangst te ne men. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de 'neer L. Kooijman, het een verheugend feit te vinden dat voor dezen wedstrijd en dezen avond de belangstelling zoo groot is, omdat het nu voor behceftigen is. Maar aldus de voorzitter, het werk zou niet mogelijk geweest zijn zonder de medewerking van hen die in geld en in giften in natura ons hielpen. Zóó spontaan als wij niet had den mogen verwachten, en die ons in de ge legenheid stelde trots de korte voorbereiding voor een bedrag van 458.96 aan levensmid delen en brandstoffen beschikbaar te stellen, waaronder een bedrag van 374.16 aan geld, waarvoor de voorzitter namens de behoeftigen dank zegt (applaus). De heer N. J. v. d. Linden is eveneens ver heugd over deze spontane medewerking, waardoor een kleine lichtstraal komt in vele gezinnen in deze donkere dagen. Spr. hoopt op een blijvende medewerking, die noodig is. opdat de idealen in den boe zem van het bestuijr verwezenlijkt kunnen worden. Hierna vo'gde onder eenige toepasselijke woorden het uitreiken wer prijzen, allereerst die aan de 5 winnaars der prijzen, door het bestuur beschikbaar gesteld, bestaande uit sigaren en sigaretten, waarna de enveloppe met bonnen werden overhandigd, zooveel mo gelijk naar verhouding van de behoefte in de gezinnen, en al was er dan voor de meeste rijders zelf geen voordeel aan verbonden, vol vreugde namen zij hun prijs aan, om daar straks andere gezinnen mede iets van het leed van dezen ernstigen winter te doen ver geten. Na afloop daarvan deed de voorzitter een beroep op de deelnemers, zoo zij weer ge roepen mochten worden voor een dergelijk doel hun krachten in te spannen, misschien nog in deze winterperiode als de vorst nog aan mocht houden, de liefdadigheid van de burgerij nog een- zoo spontaan naar voren) te doen komen, maar ook als het betreft wed strijden onderling, die eveneens kunnen sla gen, omdat ieder Heemsteder lid kan zijn. en dezen wedstrijd bewezen heeft dat wij hier over een groot aantal flinke rijders beschik ken. Aan het slot dankte een der aanwezigen het bestuur voor het initiatief nemen dezer wed strijden, er den wensch aan toevoegend dat de ijsvereeniging „de Volharding" door deze daad tot grooter bloei moge toenemen. Aangehouden Gistermiddag is alhier door de politie de visscherman G. C aange houden, die gesignaleerd stond in het alge meen politieblad tot het ondergaan van 2 maanden gevangenisstraf. C. is naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht Gekwetst aan boord van een trawler Maandagavond is alhier de stoomtrawler „Erica", van de Visscherij Mij. Oceaan met een gekwetsten man. die van de brug was gevallen, thuis gekomen. De man heeft een beenfractuur opgeloopen. Nadat Dr. Rutten de eerste hulp had verleend, is de patiënt per ziekenauto naar Katwijk vervoerd. De plaatselijke biljartclub DOS. heeft 2 wedstrijden gespeeld tegen K.E.T.S. te Eg- mond aan Zee, om een prijs n.l. 'n queue. De eerste strijd werd gestreden in Egmond aan Zee, waarvan de IJmuidenaren terug keerden, met 'n overwinning van 58 caram boles. In het lokaal van den heer Stam, cate Spoorzicht, werd de tweede wedstrijd ge speeld. Ook hier hebben de IJmuidenaren zich van hun beste zijde laten zien. Slechts een partij werd verloren De uitslag is als volS; IJmuiden Egmond aan Zee Wijker 100 car.—Roodhart 78 car. Lodenstijn 84—Zwart 100 Wijker ioO—Dekker 59 Roobol 100—Blok 81 2 Visser 100—Schong 78 Stom 100—v. d. Pol 93 Totaal: D.O.S. 884 car. K.E.T.S. 489 car. D.O.S. is dus winnaar van de queue met 1132979 caramboles Deze wedstrijden had den een animeerend' verloop. Onbestelbare poststukken. Lijst van onbe stelbare en door geadresseerde geweigerde brieven en briefkaarten, van welke de af zenders onbekend zijn. Brieven Binnenland; A. Bakker, Hoog- karspel; A. Bodega, IJmuiden; W. van Om men, Amsterdam; Raad van Beroep, Am sterdam. Briefkaarten Binnenland: H. Kaper, Am sterdam; S. Smit, IJmuiden; een briefkaart zonder adres. Briefkaarten Buitenland: Sturkmeier, We- del. Een meerderheid van slechts zes stemmen PARIJS, 19 Februari De stemming over de opheffing van een aantal arrondisse mentsrechtbanken leverde, nadat vooraf de kwestie van vertrouweij was gesteld, slechts een meerderheid van zes stemmen op voor de regeering. De radicalen stemden tegen de regeering. Een crisis werd algemeen ver wacht. De minister van justitie, Barthou, toonde zich bij de debatten zeer soepel, maar wei gerde op het voorstel der radicalen in te gaan. De stemming wees uit 293 tegen 287. Het resultaat wekte in de Kamer groot rumoer. MADRID, 20 Februari. In den afgelcopen nacht werd een sterke aardbeving waarge nomen bij San Sebastian en in de geheele provincie Logrono. Op verscheidene plaat sen hebben de bewoners de huizen Verlaten en zijn in het veld gevlucht. De kerktoren van Amoco en talrijke schcorsteenen en daken zijn ingestort. Schade 18 millioen guden; 50.000 H.A. land onder water. LONDEN, 20 Februari. De door de jong ste overstroomingen in Macedonië en Thra- cië aangerichte schade wordt volgens be richten uit Athene op ongeveer 18 millioen gulden geschat, terwijl 50.000 H.A. land on der water staan. Talrijke gezinnen moes ten in de bovenverdieping van hun woning vluchten. TERSCHELLING. 20 Febr. Hedenmor gen tegen 10 uur landde het K. L. M.- vliegtuig de P. H.—A. E. T. op Terschelling met 30 zakken post en 80 K.G. gist. Het vliegtuig is te ongeveer half elf met drie passagiers en twee zakken post van Terschel ling weer naar Amsterdam vertrokken. Van daag zal het naar Schiermonnikoog vliegen en cp den terugweg hedenmiddag tegen 3 uur nogmaals op Terschelling landen met de overblijvende post van Amsterdam. Ook zal het dan nog eenige postzakken van Terschel ling naar Amsterdam medenemen. BORCULO, 20 Februari. Hedenmorgen reed de auto van den heer Ruben uit Rijs- sen die zich naar de markt begaf, bij het passeeren van een rijdenden wagen op een smallen weg in de buurtschap Gelschelaar tegen d'e boomen op. Twee der inzittenden werden ernstig gewond. Er was spoedig ge neeskundige hulp aanwezig. De auto werd zwaar beschadigd. PARIJS, 20 Febr. Uit Mc-xico City wordt gemeld, dat daar de algemeene mobilisatie is afgekondigd, ten einde den opstand van den generaal Valenzuela en Manza, die de uitwijzing van generaal Calles verlangen, te bedwingen. Onderhandelingen tusschen de opstandelingen en de regeering zouden geen resultaat hebben gehad, TERSCHELLING, 20 Februari. De postboot Volharding, die neg steeds in de haven al hier ligt, heeft hedenmorgen nogmaals ge poogd, Harlingen te bereiken, maar moest wegens zwaren ijsgang reeds spoedig terug- keeren. HELMOND, 20 Februari. In de platte landsgemeenten rend'om Helmond doen zich de gevolgen van de koude steeds erger voor. Op talrijke plaatsen zijn de scholen ge sloten, èn door het gebrek aan brandstof fen èn wijl het voor landbouwers-kinderen, die soms groote afstanden moeten afleggen, ten gevolge van de gevallen sneeuw onmo gelijk is, naar school te komen. Te Helmond werden heden twee meisjes scholen gesloten. Alhier heerscht de griep weer In ernstige mate, ofschoon zij niet van kwaadaard'igen aard Is. Er doen zich talrijke ziektever schijnselen voor en ook het kolengebrek doet zich ernstig voelen. Aan de gasfabrieken wordt de cokes ge distribueerd. Te Venray heeft een persoon 30C0 K.G. kolen ter beschikking van cCe St. Vincen- tiusvereenlging gesteld om aan de armen uil te deelen. Ook heerscht op vele plaatsen waterge brek door het bevriezen van pompen en putten. Veel zorg vereischt het pasgeboren vee. Het komt voor, dat menschen een zeug met pasgeboren biggen in de woonkamer leggen, uit vrees, dat de dieren anders zul len bevriezen. HAMBURG, 20 Febr. De Junker-ma chine F. 13 heeft gisteren wederom een vlucht ondernomen ten einde assistentie te verleenen aan de in het westelijk gedeelte van de Oostzee in het ijs vastzittende sche pen. Bij een aantal ingevroren schepen werd door de reederij meegegeven post en levensmiddelen haar beneden geworpen. BERLIJN, 20 Febr. In de afgeloopen 24 uur is de luchtdruk boven midden Europa wederom gestegen. Het maximum gebied in het noordoosten komt eenigszins dichterbij en de daarmee in verband staande opklaring van de atmosfeer heeft weder tot een ver scherping van de vorst geleid. In den afge loopen nacht stond de thermometer te Ber lijn 17 X' graad onder nul. De laagste tempe ratuur heerschte 'hedenmorgen in de om geving van Stettin, namelijk, 25 graden Te Hannover vroor het 22 graden. Alleen aan de kust van Oost-Pruisen is de temperatuur iets zachter, doordat de zeewind lichte be wolking had veroorzaakt. De gemiddelde temperatuur boven Duitschland was heden morgen vroeg, 11 graden. Ook in de overige deelen van Europa valt nog geen verande ring in de weersgesteldheid te constateeren. In Frankrijk en Engeland vriest het nog. Aan de Noordkaap vriest het 2 graden. LONDEN, 20 Febr. De Noorsche walvisch- vaarder „Nielse Alenso" heeft op een kruis tocht van vier maanden in de Noordelijke wateren 732 walvisschen gevangen. Dit is een ongekend groote vangst, die zoover be kend, nog nooit is voorgekomen. NEW-YORK, 20 Febr. (V. D.) Dinsdag avond brak in een ondergrond te New-York, dicht bij het Hudson River Station, op on geveer 200 meter afstand van den oever, brand uit. De brand ontstond ten gevolge van kortsluiting, waardoor de bestuurder onmid dellijk gedood werd. De trein was met eenige duizenden menschen bezet. In den voorsten wagen bemerkte men plotseling veel rock. Aangezien de deuren van de New-Yorksche ondergrondwagens automatisch sluiten, kon den de passagiers niet uit den trein vluchten. Er ontstond een paniek en in het ontzettende gedrang liepen vele personen ernstige ver wondingen op. Alle ruiten werden ingeslagen, ten einde lucht in de wagens te brengen, die meer en meer gevuld raakten met een ver- stikkenden rook. Toen eindelijk een hjilp- brigade met licht kwam konden de deuren geopend worden en konden de passagiers zich naar het naastbijgelegen station bege ven. Vele gewonden moesten echter met draagbaren worden weggedragen. Ongeveer 50 personen moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. In totaal zijn ongeveer 150 personen in het gedrang gewond of door den rook vergiftigd. Zes gewonden verkeeren in levensgevaar. In tegenstelling met de offi- ciesle mededeelingen, die van kortsluiting spreken, verklaren ooggetuigen, dat op de baan hout in brand was gestoken. De bestuurder had voor het vuur niet gestopt, maar had getracht, met den trein over het vuur heen te rijden. Daarbij was de eerste wagen in brand geraakt. Niet minder dan 1500 men schen waren gedurende anderhalf uur in de met rook gevulde waenns opgesloten. PEKING. 20 Febr. Uit Nanking wordt ge meld, dat de regeering aldaar besloten heeft met ingang van 1 Mei a s. de diplomatieke wijk te Peking op te heffen. De buitenland- sche militaire strijdkrachten moeten onmid dellijk uit Peking worden teruggetrokken. Bovendien zullen alle voor vreemdelingen bestaande voorrechten worden afgeschaft. ■De Nanklng-regeering is van meening dat tot deze maatregelen kan worden overgegaan zonder in conflict te komen met de groote mogendheden. LONDEN, 20 Febr. Uit Konstantinopel wordt thans weer gemeld, dat Trotzky gis teren te Angora zou zijn aangekomen en daar zijn intrek zou hebben genomen in de Sovjet-ambassade. Vr.: Ik ben in het bezit van een lot van de Kathedrale kerk „St. Bavo" te Haarlem. Serie 087, No. 061. Kunt u mij ook zeggen, of op dit lot een prijs gevallen is? Antw.: Wendt u tot de secretarie van het Bisdom Haarlem, Nieuwe Gracht 80, Haar lem. De door u bedoelde leening is geheel uitgeloot. WOENSDAG 20 FEBRUARI. Berlijn 59.20 59.30 9.70 9.80 34.65 34.75 12.11 12.12 47.95 48.05 13.— 13.10 Madrid 38.35 38.55 35.— 35.15 New-York (cable 2.49 2.50 7.35 7.45 27.— 27.10 66.50 66.65 66.50 66.65 66.65 66.80 WOENSDAG 20 FEBRUARI. Koersen Heden Opening Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4X Nederl. 1916 4 X Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4)4 NJnd. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie retroleum Dortsche Petr Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Mariand Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb Rott. Tapanoeli Serbadjadl Silau V I.' c. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijr! dito Gem. Eigend Kon. Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker R. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Dell Oostkust Stnembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. St Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 10C"/16 10115/1C 100% ïoo ioc9/16 99%6 252 172% 1831/, 349% 170 389 153 334% 851 268 1691/, 414 292% 196% 358% 133% 379% 201 39®/, 37s/8 289% 208% 201 12714 244 1311/, 174%, "93 12% 82% 79% 9314 216% 7 46 662% 92 159% 149 556 457% 223 514 1001%6 101l%6 100 100 100%6 99%6 252 1 171 y, 184 353 174 480 b 155 338 874 266 170 418 294 1 203 361 b 134 380 204% 381/, 38 28414 2C8 198 2251/, 242i| 171 93 12% 216 6% 35 660 93 1 160 1 150 1 551 455% 220 516% 218 218 71 71 35"/,, 35% 88 88 68 68 4% 4%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 3