Gemengd Nieuws Het Koude-Regiem van Elf Dagen Rechtszaken VOOR DE HUISKAMER PUROL TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 20 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 4 m Utrechts Domtoren verlicht Een heel gezin door gas bedwelmd Slim, maar niet slim genoeg Een opzienbarend geval te Maartensdijk Kolendamp in een school te Amsterdam Aan de gevolgen overleden Doodelijke val Door kolendamp vergiftigd De griep te Arnhem Door een locomotief aangereden SOCIAAL LEVEN De contact-commissie voor het mijnbedrijf Het einde Het was op den hooizolder Door het ijs gezakt en verdronken De wijziging der stuwadoorswet De Staatscommissie voor de onvolwaardige arbeidskrachten Schrale Lippen Schrale Neus VERKEER EN POSTERIJEN De kinderpostzegels De poging tot moord aan den Omval te Amsterdam Ook een pleidooi op rijm RADIO-NIEUWS De verdeeling van den zendtijd KERKNIEUWS Een telegram van de oud- zouaven aan Z.H. den Paus Het spook De diensten der P.T.T. in Januari 1929 LUCHTVERKEER Van Australië naar Engeland j yi*. In vèrband met de jaarbeurs te Utrecht zal. naar het U D." meedeelt ,de Domtoren wederom verlicht worden en wel op Don derdag 21, Maandag 25 en Dinsdag 25 Pebr. des avonds van half acht tot half elf. Te Leiden is in een perceel aan de Groen- hazengracht gistermorgen de familie F. be wusteloos te bed gevonden, ten gevolge van gasontsnapping door een lekkage in de gas leiding. De Geneeskundige Dienst heeft ge lukkig bij allen het bewustzijn weer weten op .te wekken. Een juffrouw in Tongelre had 'n nachts het waterleidingkraantje met een klein straaltje boven den „gootsteen" open laten staan om aldus bevriezen der waterleiding te voorkomen Dit plan lukte. De water leiding bevroor niet. Maar degootsteen" bevroor wel! En zoo gutste de „gootsteen" 's nachts vol en de keuken ook een paar voet en toen de juffrouw 's morgens in de keuken kwam was 't een pracht ijsbaan ge worden. Alle petroleumkachels uit de buurt werden aangesleept, de kachel werd aange maakt om de keuken te ontdooien, men be gon te spitten met schoppen en te slaan met hakbijlen en ten slotte heeft men vier volle kruiwagens ijs het huis uitgesleept. De juffrouw zal deze methode om de water leiding niet te laten bevriezen niet meer toe passen, zegt zij. (Meier. Crt.) 'Men schrijft aan de „N. R. Crt." uit St. Maartensdijk: Een paal ten behoeve van de electrische verlichting alhier was afgebroken. Dienten gevolge kwamen draden te liggen op het platte dak van de woning van den rijwiel handelaar S. Deze was een vorig jaar in conflict gekomen met de coöperatieve. Wat deed hij nu? Hij spande een zoogenaamde hondenketting over de gevallen draden die over het het dak zijner woning lagen; te vens plaatste hij een antenne voor een radio toestel op het aangegeven dak. Het gevolg hiervan was, dat het optrekken der draden voor de electrische geleiding hierdoor on mogelijk werd. Het bestuur der centrale trachtte de zaak in der minne te schikken, doch S. vroeg 500 schadeloosstelling. Hier op kon het bestuur niet ingaan. Het eind was. dat het meerendeel der in gezetenen een paar avonden in het donker kwam te zitten. Ten slotte is de versperring boven het dak van S. vernietigd. Het geval gaf in de ge meente nog al wat beweging. Zoowel van de eene zijde als van de an dere heeft men proces veïbaal laten opma ken. 52 leerlingen ongesteld In het gymnastieklokaal van een school aan de Van Oldenbarneveltsfcraat te Amster dam zijn 52 leerlingen die aldaar een lezing met lichtbeelden bijwoonden, door kolen damp onwel geworden. Een zestal is door den G. G. en G. D. per auto naar hun woningen vervoerd, daar zij niet in staat waren te loopen Eén patiënt is naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd, daar hij thuis niet kan worden verpleegd. De overigen zijn op eigen gelegenheid huiswaarts gegaan De kolendamp had zich ontwikkeld in een kachel, welke een dag te voren door een smid was nagezien en in orde bevonden. De 47-jarige weduwe R. Donselaar te Ap- pingedam heeft door de gladheid een been gebroken en is aan d gevolgen overleden. Te Zuid-Barge is, naar de „Asser Crt." meldt, een achtjarig meisje bij het schaatsen rijden met iemand in botsing gekomen. De k'eine kwam te vallen en kreeg een bloeduit storting in de hersenen. In het ziekenhuis te gebroken en is aan de gevolgen overleden. Een slachtoffer Onder de gemeente Fijnaart waren dezer dagen drie arbeiders aan het werk in den watertoren. Tengevolge van kolendampvergif tiging werden zij bedwelmd. Van twee hunner konden de levensgeesten weer worden opge wekt. De derde stierf. De „N. Arnh. Crt." meldt: De Maandagmorgen heeft voor de be drijven en instellingen te Arnhem de on aangename verrassing gebracht, dat er al weer velen op 't appèl ontbraken en ten gevolge van de griep het bed moesten houden. Wij noorden van zaken, die bijna geheel ontvolkt zijn. LY doctoren kunnen het werk bijna niet meer af; verschillende van hen zijn trouwens zelf ziek. Voor de apothekers is het vrijwel niet mo gelijk om het aantal recepten, dat iederen dag wordt opgegeven, af te leveren. In ver schillende apotheken wordt dan ook met hulpkrachten gewerkt. Ook in 't Kon. Militair Invalidenhuis „Bronbeek" heerscht de griep hevig. De drie oudste verpleegden zijn aan het einde der vorige week overleden. Het Juvenaat te Bergen op Zoom tijdelijk gesloten Het Juvenaat der Priesters van het H. Hart te Bergen op Zoom is wegens de vele griepgevallen voor enkele weken gesloten; de studenten zijn reeds tijdelijk naar huis teruggekeerd. Aan den overweg te Zutphen is, naar het „Hbld." verneemt, tijdens het rangeeren van goederentreinen de rangeerder J. A. Wel- mers met den hak van zijn schoen tusschen de rails vast komen te zitten en daarop door een hem achterop komende machine aan gereden. De linkerarm werd afgereden en de linkervoet zeer ernstig gekwetst. In het ziekenhuis is de arm geamputeerd. Een adres van den Ned. R. K. Mijnwerkers- bond aan de Contactcommissie De Ned. R. K. Münwerkersbond heeft het volgende schrijven gericht aan de Contact- Commissie voor het mijnbedrijf: Het door de mijndirecties aan de Contact- Commissie overgelegde concept-reglement voor de Contact-Commissie, is voor ons een onderwerp van ernstige studie en overleg ge weest. Hoewel het oorspronkelijk ons voor nemen was een concept-reglement bij de Contact-Commissie in te dienen, waarin onze wenschen waren vervat. Hikt ons dit bij nadere overweging minder gewenscht. Door ons toch werd voorgesteld: de organisaties van werkgevers en arbeiders, vertegenwoor digd in de Contact-Commissie voor het mijn bedrijf, wenden zich tot de regeering met het verzoek te willen bevorderen, dat het bestaan der Contact-Commissie wettelijk verzekerd worde. Wij gaven daarbij aan. welke bevoegd heden o.a. daarbij aan de commissie zouden moeten worden toegekend. Onze bedoeling was het dus. te komen tot een regeling van taak, bevoegdheden en samenstelling der commissie, hetgeen dan wettelijk gesanction- neerd diende te worden. Hetgeen door de miindirecties aan de Contact-Commissie is voorgelegd, kan echter slechts als een soort reglement van orde worden beschouwd. Naast een te beperkte taakomschrijving regelt het slechts eenige zaken van huishoudelijken aard. Daarmede kan o.i. niet worden vol staan. Gezien echter het standpunt van de mijndirecties, die geen wettelijke regeling ambieeren, lijkt ons de kans om de door ons gewenschte overeenstemming te bereiken buitengewoon gering. Wij zijn echter bereid aan de totstandkoming van een reglement van orde mede te werken, waarbij wij de vrijheid behouden, anderzijds voor de ver wezenlijking van onze wenschen te ijveren. Het concept der mijndirecties als basis ne mend voor een eventueel reglement van orde, zouden wij willen voorstellen artikel I te lezen: In de Contact-Commissie wordt Overleg gepleegd t. a. v. a)le sociaal-econo mische aangelgenheden, het mijnbedrijf be treffende. Met de overige bepalingen zouden wij ons dan kunnen vereenigen. Dezer dagen heeft zich te Onderdijk een feval van kolendampvergiftiging voorgedaan. De 42-j. tuinbouwer Dol, die om de vorst te verdrijven in zijn koolpakhuis briketten stookte kon, toen hij het tengevolge van ko lendamp benauwd kreeg, de deur van de schuur niet meer open krijgen. Althans, men vond hem daar ter plaatse dood. Dezer dagen werd Ingebroken in het fili aal van „Edah", te Simpelveld. Een groote hoeveelheid levensmiddelen en andere ar tikelen werd ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in op een hooizolder, waar de zwerver G. pleegt te overnachten en vond daar het ontvreemde. De man is aange houden en naar Maastricht overgebracht. Te Breda is een werkman, die zich per fiets ever het ijs van de Mark naar huis begaf, daardoor gezakt. Pogingen om hem te redden waren vruchteloos. Zijn lijk is later opgehaald. Het niet opvolgen van veiligheids voorschriften Bij de behandeling van het voorontwerp van wet tot wijziging van de Stuwadoorswet in den Hoogen Raad van Arbeid is van ge dachten gewisseld over de ln dat vooront werp vervatte bepaling, welke de mogelijk heid opent, dat arbeiders strafbaar zouden worden gesteld voor het niet opvolgen van voorschriften betreffende de veiligheid. Sommige leden stelden hun beslissing om trent dit punt afhankelijk van de instelling van door de wet voorgeschreven veiligheids- commissies. De Raad heeft er de voorkeur aan gegeven zich voorloopig omtrent deze beginselvraag niet uit te spreken. In het thans nog bij den Raad aanhangige voorontwerp van een nieuwe Veiligheidswet wordt immers dezelfde kwestie eveneens aangevoerd. In het advies over dat laatste voorontwerp zal de Raad dat vraagstuk nader beschouwen in verband met de mogelijkheid veiligheids commissies in te stellen. Het ligt in het voor nemen van den Raad in dat advies omtrent het principe van het aansprakelijk stellen van den arbeider een oordeel uit te spreken. Naar de „Volkskrant" verneemt, is de mi nister van Arbeid voornemens, in de Staats commissie voor de onvolwaardige arbeids krachten te benoemen een vertegenwoordiger o.a. van elk der volgende organisaties: de Alg. R.K. Werkgeversvereniging, de Chris telijke Werkgeversvereniging, het R.K. Werkliedenverbond en het Christelijk Na tionaal Vakverbond. Sinds 9 Februari heeft het koude-regiem ons land en een goed deel van Europa reeds beheerscht. De gestrengheid van den huidigen winter begint nu die van ade andere winters sinds menschenheugnis te overtreffen. De rivieren zyn alle dichtgevroren, van Enkhuizen gaat men per fiets naar Urk. van Monnikendam per auto naar Marken en dechts met groote moeite kunnen eenige binnenwateren worden opengehouden. Sinds de laatste dagen is er in den toestand van het ijs op de rivieren weinig verandering geko men. De Rijkswaterstaat meldde gisteren morgen alleen voor Keulen en Moerdijk drijf- ijs; overal elders heeft het ijs zich in de ri vieren vastgezet. Omtrent het verkeer over rivieren werd gisteren het volgende gemeld: Grave: overtocht voor voetgangers en wiel rijders per ijsvlet of over voetpad. Hedel: overtocht met veerpont per dag, des nachts per roeiboot. Keizersveer: overtocht over het ijs voor ry- 2ii voertuigen, niet zwaarder dan 1300 K.G. Moerdijk: veerdienst gestaakt. Nijmegen: overtocht ook voor licht rijver- keer over het ijs. Zaltbommel: overtocht over het ijs, auto's voor eigen risico. Gorincliem—Sleeuwijk, overtocht over het ijs, ook voor auto's tot een gewicht van 2000 kilogram. DordrechtZwijndrecht: overtocht ook voor auto's. Arnhem: overtocht voor alle verkeer. Kuilenburg: overtocht voor alle verkeer over het ijs. Vreeswijk: overtocht ook voor auto's tot •ewicht van 2500 K.G. Doesburg: schipbrug gelegd, geen strem ming van verkeer. Verbroedering Van Oosterbeek uit was de Betuwe iets ver afgelegens. We zagen, zoo schrijft men uit Oosterbeek aan het „Hbld." het land vlak bij, doch het was een reis er heen. En we kwa men er dus alleen als de kersen bloeiden of als ze rijp waren om te eten. Nu is de Veluwe met de Betuwe vereenigd, we zijn aanééngegroeid. Waar we ons ook op den Rijn begeven, water is er niet meer en als ganzen op 'n rijtje volgen we de voetstap pen, die naar den overkant leiden. Een boer, die 's zomers de lekkerste kersen heeft en onze naaste overbuur is. konden we slechts na een tocht van een dik uur bereikèn. Nu vragen we even of ie thuis is en langs 'n ge zellig paadje wandelen we met z'n allen naar hem toe, De officieele weg tusschen Veluwe en Be tuwe loopt van de Westerbouwing naar Drlel. Dat is de groote verkeersweg voor auto's, fiet sers en al wat per as voortbeweegt. Boven dien zorgt de veerman, die zijn booten ge borgen heeft, voor een effen baan. een nieuw procédé voor een wegdek heeft hij, hard, stofvrij en met geen slijtage. Dit wegdek is 20 tot 25 c.M. dik en van een bij zonderen weerstand. Voor auto's ideaal. Gisterenavond, de maan scheen helder, gingen we even buurten op het Veerhuis. Wij wandelden door het dal, waar eens de Rijn was, 'n vlak veld nu, dat glinsterend in den maneschijn lag. In het Oosten Arnhem met zijn talrijke lichten aan den rand van het dal, ais een gloeiende vonk hoog daarboven de Turmac-reclame. In het Westen de lichten van de Heveafabrieken en gezellig tegen de heuvels aan onze zijde, de lantaarns van Oos terbeek. En vóór ons het met ons vereenigde land, waar Eist zijn gerestaureerden toren tromfantelijk omhoog stak naar de sterren. De veerman en zijn familie hadden 't zich na dagen van inspannend, gevaarlijk werk, gemakkelijk gemaakt bij den haard. Hij ver telde van de moeilijkheden, die gepaard wa ren gegaan met den aanleg van den grooten weg van Veluwe naar Betuwe. Voetje voor voetje, met touwen aan elkaar ■gebonden, hadden zijn mannen het wegdek geprobeerd. Op verschillende plaatsen werd even gehakt om de dikte te peilen, 14 c.M. Daarna werd de weg geopend voor voetgan gers. In den nacht erop, bij 20 graden vorst, ging men opnieuw aan den arbeid. Met em mers water werden de oneffenheden gevuld en den anderen morgen was de weg vlak en regelmatig. Het dek was tot 20 c.M. versterkt. De eerste wagen die van, een fruitkoopman uit Randwijk, ging langzaam, het paard aan lange leidsels gebonden, door het Rijndal. Hij was de eerste, die handelsbetrekkingen ging aanknoopen met het vereenigde nabuurland. Na hem volgden de me kverkoopers en daarna de groothandel, die in auto's reist. En op dezen volgden de toeristen, die van Noord en Zuid de vereeniging kwamen vieren. Photo- grafen vereeuwigden het moment. En nu zijn we al aan elkaar gewend. We beginnen al de Betuwsche taal te leeren en de Betuwnaren probeeren de onze. die zoo welluidend is. Hoorden we niet reeds een Drielsch boerinnetje het schoone Veluwsche volkslied zingen: „De kenienkens hebt de töpkes van de boerenkool gefretten"? We vreezen alleen, dat dit volkslied een legende zal worden, Want de „töpkes" zijn al weken lang op en de „kenienkes" die toch ,al zoo van de jagers geleden hadden, zijn de laatste dagen van honger en koude bij hon derdtallen omgekomen. Misschien was het wel het laatste exemplaar, het „kenienke," dat 's avonds hulpeloos zich meldde bij de deur van het hotel op de Westerbouwing. Gastvrij werd het diertje ontvangen en verzorgd. En dan zijn het de waterhoentjes en de wilde eenden, die zich niet verheugen over de vereeniging van Betuwe en Veluwe. Nu de Rijn gedempt is, zoeken zij vergeefs hun gebied en zij begrijpen niet hoe dat zoo ineens ver dwenen is. Wezenloos zitten zij neer en zien versuft naar al de menschen, die loopen en rijden op de plaats waar zij vroeger zwom men. Zij hebben geen eten en drinken meer. Zij verlangen naar den jager, dien ze korten tijd geleden nog zoo vreesden. Doch zelfs deze ziet nie meer naar hen om. „Ze zijn me geen patroon waard," zegt hij, „want 't is niets dan vel en been." Dit is de tragische kant van de vereeniging tusschen Veluwe en Betuwe, tusschen Noord en Zuid. Ja, zo ziet men, er is geen prettige gebeurtenis op de wereld of er zijn eenden die het loodje erbij leggen! Deventer zonder steenkolen? Het gemeentebestuur van Deventer heeft telegrafisch bii een vijftal mijndirecties op spoedige afzending van kolen aangedrongen in verband met de aldaar heerschende schaarschte aan brandstoffen. Van gemeentewege is men gisteren begon nen met de opruiming van het voetpad over den IJsel, aangezien de passage ter plaatse door het losraken van het ijs aan de stads- zijde zeer gevaarlijk werd. De schipbrug kan nog niet weer worden ingelegd, zoodat nu alle verkeer over de sporbrug moet plaats heb ben. Nieuwe postvlucnten naar de eilanden De K.L.M. zal in opdracht van de Poste rijen vandaag wederom, behalve naar het eiland Urk ook naar Vlieland, Terschelling en Schiermonnikoog een postvlucht onder nemen. Wegens de groote hoeveelheid postpakket ten zal het vliegtuig twee vluchten naar Urk ondernemen. Ook zal heden een tocht worden onder nomen naar Goeree en Overflakkee. Eenige gegevens omtrent de opbrengst. In het tijdschrift voor Armwezen, Maat schappelijke Hulp en Kinderbescherming van 16 Februari deelt Jkvr. Mr. M. J. E. B. Alting von Geusau bijzonderheden mede over het resultaat van a'en verkoop der kinder postzegels van 10 December tot 10 Januad j.l. Zooals in de dagbladen reeds werd mee gedeeld, is de netto opbrengst, vergeleken bij die van het vorige jaar, iets teruggegaan. n.l. van 115.949.24 op 115.700. Niettemin is het aantal verkochte zegels aanzienlijk toegenomen. Dat ö'e opbrengst geringer is is een gevolg van de omstandigheid dat de winstmarge kleiner was dan het vorige jaar. Men nam dit jaar een proef met een lage- :en toeslag; omdat vorige jaren herhaalde lijk gezegd' werd, dat de zegels te duur wa ren. Schr. gelooft niet, dat deze proef als geslaagd is te beschouwen. Uit de gegevens betreffende de opbrengst in verschillende plaatsen, nemen wij hier liet volgende over: Amsterdam bereikte een netto opbrengst van 24.978.60, Rotterdam 15.147.62, s-Gravenhage-Rijswijk 9746.60 Haarlem 4419.19 'A, Utrecht 3560.30 '4, Breda 2947.36, Leeuwarden 2763.20, Alkmaar 1869.01 'c-Hertogenbosch 1631.76;:., Arnhem 1625.40 Zwolle 976.93, Mid delburg 543.28>j, Enschedé 410.38!4, Assen 361.67Ij, Almelo 350.69K, Weesp U 116.05Wildeivank 12.44'A. Uit de cijfers van enkele plaatsen, die dit jaar voor het eerst in de propaganda-actie betrokken waren, blijkt duidelijk, welk een enormen invloed ook in kleinere plaatsen de propaganda heeft. Over de opbrengst der kinderbriefkaarten zijn nog geen definitieve cijfers te geven. Wel staat vast, dat die aanmerkelijk groo- ter is dan het vorige jaar. Per auto naar Ameland Gisterenmorgen te half elf is een auto met vier inzittenden van Holwerd vertrok ken en heeft over het ijs van de Wadden te omstreeks twaalf uur het eiland Ame land bereikt. Het ijs was niet bijzonder goed en de reis ging met moeilijkheden gepaard. Des middags is de auto, bestuurd door den eigenaar, den heer J, Heeringa uit Minnert- ga, weer naar den vasten wal teruggekeerd. Dit is de eerste maal dat met een auto over het Waddenijs is gereden. Terschelling in geld- en kolennood De sleepboot „Volharding" van Terschel ling zal bU helder weer hedenmorgen trach ten Harlingen te bereiken. De Coöp. Boter- fabriek op Terschelling zal binnenkort haar bedrijf moeten stopzetten, daar er gebrek aan kolen is. Verder dreigt er gebrek aan geld. De lichtvoorziening van half Overijssel, door palingen, be dreigd Naar de Msb. verneemt, heeft men in de afgeioopen week als een gevolg van de strenge vorst heel wat moeite gehad om de Electriciteitsfabriek „IJsselcentrale" te Zwolle op gang te houden. Niet direct was hiervan de vorst de schuld, doch wel in direct. De oorzaak was, dat zich op de plaats waar de fabriek het benoodigde water voor de machine betrekt, uit het Almelo- sche Kanaal, een groote hoeveelheid paling verzamelde voor der filtreerkorf. Door de groote zuiging werd de paling aan stukken gezogen en versperde daarna den toegang voor het water. Telkens moest de palingbrij worden verwijderd en even zoo vaak beliep men de kans, dat het water inmiddels bevroor. Bevroren ooren Van de in 't barakkenkamp te Waalsdorp ge legerde soldaten hebben, naar de „N.R.C." meldt, gedurende de strenge koude niet min der dan tachtig manschappen bevroren ooren opgeloopen. Door fte kou bevangen De 48-jarige landbouwer Aart Hop is te Harderwijk op eenigen afstand van zijn woning dood langs den weg gevonden De gegevens wüzen er op, dat hij door de koude is bevangen. Twaalf jaar gevangenisstraf tegen verdachte geëischt Zooals men weet heeft in het najaar van 1928 voor de Vierde Kamer der Amster- damsche Rechtbank terechtgestaan de 48- jarige koopman J. H. uit Diemen en wel terzake van poging tot moord, subs, poging tot doodslag. Volgens de dagvaarding had H p 11 Mei van het vorig jaar een vrouw, met wie hij eenigen tijd bevriend was ge weest, te ongeveer middernacht van het Jaagpad langs <fe Weespertrekvaart, nabij de Spoorbrug over die vaart aan den Om val, opzettelijk en met voorbedachten rade in het water geduwd, teneinde haar door verdrinking van het leven te berooven. Verdachte slaagde niet in zijn boozen opzet, doordat het slachtoffer zich aan een ducdalf vastgreep. Op haar hulpgeroep scho ten personen toe, die haar uit het water haalden. Het O.M. mr. Reilingh. had poging tot moord bewezen geacht en tegen verd. twaalf jaren gevangenisstraf geëischt; de Recht bank echter bleek van oordeel, dat het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen was en had H. vrijgesproken. Het O. M. ging van dit vonnis in hooper beroep, maar bovendien stelde hij tegen H. een afzonderlijke vervolging in wegens ver duistering. Verd. had n.l. kort voor het gebeurde aan den Omval van de vrouw een bankbiljet van duizend gulden ontvangen, waarvoor hij een haar toebehoorende obligatie ter waar de van dat bedrag aan de Incassobank moest afhalen. H. werd er nu van beschul digd. zich dit bankbiljet wederrechtelijk te hebben toegeëigend. Te dier zake had het O.M een jaar ge vangenisstraf alsmede de onmiddellijke gevangenneming van verd. gevorderd. Het laatste verzoek werd door de Recht bank ingewilligd, en bij haar uitspraak legde zij verd. eveneens een jaar gevange nisstraf op. een vonnis, waartegen H. appèl aanteekende. Gisteren had H. zich in hooger beroep voor het Gerechtshof te verantwoorden. Het eerst werd het geval der verduiste ring behandeld. Verd. zeide in hooger be roep te zijn gegaan, omdat hij zich on schuldig achtte. Hij bleef volharden bij zi.in voor de Rechtbank afgelegde verklaringen. Ook het getuigenverhoor leverde geen nieu we gezichtspunten op. Wel betrapte president mr. Jolles verd.. dien hij aan een scherp verhoor onderwierp, herhaaldelijk op onwaarschijnlijkheden in zi.in verklaringen. De advocaat-generaal, mr. Baron van Ha- rlnxma thoe Slooten, ging in zijn requisi toir de feiten uitvoerig na en vorderde ten slotte bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. F. Pauwels, conclu deerde tot vrijspraak. Daarna werd de tweede zaak, poging tot moord, behandeld. H. ontkende ten stelligste de vrouw een duw te hebben gegeven; hoe zij in het wa ter is gevallen, wist, hij niet. Ook bij het getuigenverhoor in deze zaak kwamen geen nieuwe bijzonderheden aan het licht. Het slachtoffer, dat als getuige optrad werd aan een langdurig verhoor onderwor pen. De advocaat-generaal, mr. baron Van Ha- rinxma thoe Slooten, zeide dat de verduis tering der duizend gulden ten nauwste ver hand houdt met het drama aan den Omval. Die verduistering geeft het motief voor de misdaad; verd. heeft zich van de vrouw willen ontdoen om het geld veilig voor zich zelf te kunnen behouden. De veronderstel ling dat men voor zulk een luttel bedrag geen moord pleegt, gaat niet op, spreker heeft wel moordzaken behandeld. waArbij het om geringer bedragen ging. Uitvoerig ging spreker de verklaringen der getuigen en vooraT die van den kroongetuige na. Con- cludeerend zeide de advocaat-generaal, dat z.i. het wettig en overtuigend bewijs van poging tot moord is bewezen. Spreker eisch ic vernietiging van het vrijsprekend vonnis der Rechtbank, en. opnieuw rechtdoende verd.'s veroordeeling tot twaalf jaar gevan genisstraf en zijn onmiddellijke gevangen neming voor dit tweede feit. Nadat de verdediger, mr. F. Pauwels to# vrijspraak had geconcludeerd en van re- en dupliek gediend was. werd de uitspraak op 5 Maart a.s. bepaald. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Als een tegenhanger van het berijmde vonnis van den kantonrechter te Schoon hoven moge hier volgen een berijmde ver dediging van een student, die door een kleer maker voor het kantongerecht te Tiel ge dagvaard was, wegens een schuld van 21.25. Ik vond het rijm in een plaatselijk blad van 1852, waarin niet gemeld werd, waar de historie zich heeft afgespeeld. Op de zitting verscheen wel de eischer, maar niet de gedagvaarde, die dus bij verstek tot betaling van de hoofdsom en de kosten veroordeeld werd. „Juist had," vervolgt het verhaal, „de grif fier het vonnis gelezen, toen den kanton rechter een brief werd overhandigd, waarop „Spoed, Eigenhandig" geschreven stond. De kantonrechter opende den brief haastig, las den inhoud, barstte in gelach uit en verzocht den griffier den kleermaker den inhoud voer te lezen. Hij las: Geachte beste mijnheer de kantonrechter, Het gaat mij alle dagen slechter. En de kleermaker, die mij heeft gedagvaard, Wist heel goed. ik ben geen crediet waard. Toch wil hij nu hebben, dat ik betaal. Waarom zou ik mij dan komen vervelen, Om my voor niemendal te hooren veroor- deelen? En waarachtig ik was nog nooit zoo kaal, Ik kan ook niet komen moet u weten, Want mijn schoenen zyn versleten. En by den schoes. die ze lappen moet, Ik kan toch niet uitgaan zonder schoen aan mijn voet? Dat weet mijn kleermaker wel, Maar die man is van een hardvochtig gesteL Hij weet: er is niet van mij te halen, En zeurt nu al twee jaren by mij om betalen. En denkt nu, als hij mij met het gerecht dreigt, Dat ik er beter op word en hy zyn duiten krijgt. Allemaal nonsens, edelachtbare Heer, Ik heb niets gehad en heb niets meer. Veroordeel mij maar gerust by verstek, Ik ben platzak en mijn snijer is gek. Een van de eerste daden van den-Radio- raad is geweest aan de bestaande omroep organisaties te verzoeken haar verlangens kenbaar te maken betreffende de verdeeiing van den zendtijd. Naar wij in „Voorw." lezen, heeft het be stuur van de V.A.R.A. in antwoord hierop medegedeeld, dat naar zijn oordeel de VA. R A. als vertegenwoordigster van S.D.A.P en N.V.V., welke tezamen ongeveer een vierde deel van ons volk omvatten, ook een vierde deel van den in ons land momenteel be schikbaren zendtijd, dat is drie en een halve dag toekomt. Voorts wordt in het schrijven o.m. mede gedeeld, dat de vereeniging meer dan 36.000 leden telt. De heer J. Harckx Jr., te Eindhoven, heeft, als voorzitter van den Oud-Zouaven- bond in Nederland, een telegram aan den H. Vader gezonden, ter gelegenheid van de oplossing' der Romeinsche kwestie, luidende als volgt: „Tune juvenes dolentes, nunc sense gaudentes de papa rege", hetwelk vertaald luidt als volgt: „Toen als jongelingen treu rende, nu als grijsaards zich verblijdende over den Paus-Koning". Er zijn momenteel nog ongeveer 300 oud- zouaven in Nederland in leven. Er wordt thans een comité gevormd ter viering van dit heuglijk feit. De diensten der posterijen, telegrafie en telefonie hebben over de maand Januari 1929 opgebracht respectievelijk 4.286.312, 771,139 en 1.939.878, tegen 4.480.863, 710.766 en 1.953.144 over dezelfde maand van het vorige jaar; terwijl de raming over een maand beliep 3949.590, 599.708 en 1.965.450. By een gelijkmatige verdeeling over de maanden van het jaar van ongelijk vloeiende inkomsten, zou de opbrengst heb ben bedragen 3.907.940, 632.0.30 en 1.891.783. Een H. N.-telegram uit Londen meldt: Twee Engelsche vliegers hebben het voor nemen binnenkort een vlucht van Australië naar Engeland te ondernemen. De tocht zal, met inbegrip van de tusschenlandingen, vol gens de bestaande plBr.no*. 11 j,oen j worden volbrac1-' De houthakker, Kees Burgers, stond be kend als een man, die voor niemand en van niets bang was. Op zekeren avond zat hij in de dorps herberg en dronk daar na een zware dagtaak zijn potteke bier. Over de heide rondom het dorp begon de schemering reeds te vallen, toen twee voer lieden de herberg binnenkwamen. Hun lange zwepen plaatsten zij in een hoek van het vertrek en bestelden daarop eveneens een biertje. Zy keken mismoedig, of hun een ernstig ongeluk was overkomen. De waard, die inmiddels het bestelde bier bij hen ge bracht had, onderhield zich eenigen tijd fluisterend met de beide mannen. Zij spra ken over den Viersprong, een kruispunt op de heide, waar het niet pluis moest zijn Daar zouden zonderlinge dingen gebeuren. En om te bekrachtigen, wat zij beweerden, sloegen zij met de vuist op tafel. „Jazei de waard en streek met de linkerhand door zijn stoppeligen baard, „het is aan den Viersprong nooit heelemaal pluis geweest." Dat had de houthakker gehoord. Hy mengde zich in 't gesprek. „Wat vertellen jullie van den Viersprong' Is er weer een spook gezien?" De waard lachte. „Ja zeker, Burgers, het moet weer spoken aan den Viersprong." Hij wendde zich hierop tot de voerlieden en verklaarde, dat houthakker Burgers de man in het dorp was, die met een spook aan den Viersprong had te doen gehad. Op een ouden wilgenboom had hij zyn arm krom geslagen. Sinds dien tijd stond hij met de geesten niet meer op goeden voet. Daarop fluisterde de waard één der mannen iets in 't oor en schreeuwde daarop luidkeels, zoo dat ieder der aanwezigen het hooren kon: „Willen jullie weten, wat er nu weer voor een spook aan den Viersprong te zien is?" Eén der voerlui verklaarde, dat er heusch een spook te zien was. De kracht en de moed van den houthakker werden by die woorden over hem vaardig. De aderen aan zijn voorhoofd zwollen, toen ook de andere aanwezigen zich in de spookgeschiedenis mengden. „Dat zaakje zal Burgers wel weer op knappen." heette h«A Hoewel het reeds laat was, bleef men over de zaak been- en weerpraten, tot tenslotte zelfs ëen weddenschap werd gemaakt. Ten teelten, dat de houthakker alleen bij den Viersprong was geweest, moest hij een lint om den wegwijzer binden, die daar ter plaatse stond. Het gevolg was, dat de houthakker zich opmaakte, om het spook te verbannen. Zware, donkere wolken hingen over de heide. Zonder de minste vrees liep Burgers den hem bekenden weg. Nauwelijks echter was hij bij den Viersprong gekomen, die door omringend geboomte geheel in 't duister lag, of hij struikelde plotseling over iets geweldigs in omvang. De houthakker viel er in voile zwaarte bovenop. Onder zich voelde hij een groot, behaard lichaam, dat hij met beide armen niet omspannen kon. Deze nachtelijke ontmoeting viel Burgers zóó rauw op 't lijf, dat hy plotseling zijn bezin ning verloor. De verbeelding begon te werken en joeg de zonderlinge voorstellingen door zyn brein. Op 't zelfde oogenblik greep de angst hem aan. Hij sprong op en zette het op een loopen. Eerst toen hy de eerste huizen van het dorp zag, hield hü in en kwam tot de ontdekking, hoe helsch hard hij had, geloopen. In de herberg heerschte intusschen bij de wachtenden de vroolykste stemming. En een hoera ging op, toen de houthakker binnen kwam, badend in zyn zweet en vertelde, dat hij aan den Viersprong wezenlijk en waar achtig een monster onder zyn lichaam had gevoeld. Zoo'n schrik als hij toen kreeg, had hij in zijn levensdagen nog niet ondervon den. De waard stapte bedaard op den houthak ker toe, legde de hand op zijn schouder en zeide lachend: ,Zie je, Burgers, nu weet jij ook, wat het is." Alle aanwezigen lachten. „Ja." voegde een der voerlui er aan toe, „al ben je dan ook maar geschrokken van mijn dood paard." Nu eerst kreeg Burgers in de gaten, dat het heele gezelschap hem beetgenomen had. Zonder een woord te zeggen zocht hij langs een achterdeur zoo gauw mogelijk weg te komen. Maar wat er ook later van den Viersprong gezegd werd nooit heeft Burgers zich mee* met spookgeschiedenissen ingelate»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 8