wood.-: m IS MEN ER DAARMEE AF? DE RAMP VAN HET S.S. „SALENTO" Spinnewebjes BUREAUX: NASSAULAAN49S T)!T NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. >7088 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HïT ONGEVAL. Voor Dominees Kersten, Lingheek en anderen Een spoorwegongeval te Kwadïjk—Edam Eenige lichtgewonden De burgemeester van Hillegom Aanbieding van „De Hoedendoos" De veerdienst Zuidzijde en strand te IJmuiden geopend De opvarenden van de Katwyker loggers staken Spoorloos verdwenen Hulde voor mr. A. Bruch De auto-baan Monnikendam- Marken omgelegd De spi jskokerij tijdens het etensuurtje Mgr. Aengenent brengt er een onverwacht bezoek Voor 't eerst een auto op Marken Huldiging van piloot Duimelaar Weerbericht Voor 't eerst weer 't woord: dooi. Voornaamste Nieuws Uit de R.K. Staatspartij De raadhuisbouw- kwestie te Bloemendaal De aankoop van grond aan den Zeeweg niet goedgekeurd Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart Nat. hulde aan den Paus I. WFBER ZOON (iroote Houtstraat I6f> Haarlem Telefoon No. 13866 (drie liinen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bi; vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIES 35 ct. p. regel* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 cl p plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN M EDEDEELf NGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, n Alleabonnë'sopdit biadzijningevolgedeverzekeiingsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkceringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f "jpn bij een ongeval met bij veriies van een hand; £4 (jr bij verlies van een l fjft bij 'tt breuk vang ft bij verlies v. een erlies van beide armen, beide beeuen of beide oogen: I 3U»"*doodelijkenafloop. I (UwU»""een voet ot een oog; I I fcJJ«™duim of wijsvinger; I UU» been of ara: IiUj anderen vinger. In „De Maasbode" werd er dezer dagen nog eens aan herinnerd, hoe verschillende vooraanstaande socialisten hier te lande voor en na het historisch materialisme van Marx hebber losgelaten. Het zou niet moeilijk vallen, ook uit Duitschland zelf tal van soortgelijke uit latingen weer te geven, te beginnen met Bernstein. Maar is men er daarmee af? Dat zou toch al erg gemakkelijk zijn! Eerst heeft men het volk het historisch materialisme met geweld ingepompt en het zoo zijn geloof ontnomen, en als men dat eenmaal gedaan heeft, schrijft men ergens in een verborgen hoekje of in een wetenschap pelijke studie, dat het toch eigenlijk niet juist wasdat het historisch materialisme als levensbeschouwing niet houdbaar is! 't Is een gemakkelijke methode! Het doet ons denken aan het geval van Waughan, de man die indertijd samen met Clemenceau de verwoed anti-clericale „Aurore" stichtte. De man is kortgeleden gestorven en heeft nu aan de Fransche pers een brief ter publi catie nagelaten, waarin hij erkent, zich met j zijn anti-clericalisme erg vergist en Frank rijk veel kwaad gedaan te hebben. Ik ben nu ten volle overtuigd, zoo zegt hij, dat het onmogelijk is, een burgerlijke maatschappij te stichten op de basis van materialisme en atheïsme. Had ik de waarheid eerder ont dekt, dan zou ik haar zonder vrees voor spot eerder hebben verkondigd. Men moet natuurlijk eerbied hebben voor deze laatste daad, waarbij nog hersteld wordt, wat te herstellen valt, maar men huivert intusschen, wanneer men denkt aan het aantal ongelukkige slachtoffers, hetwelk een maal de prooi van dergelijke dwaalleer was Dergelijke dwaalleeraren loopen er nog met duizenden rond, niettegenstaande zij uit de verkondiging van de christelijke leer. welke zich toch heusch niet onder de koren maat verbergt, kunnen weten, dat hun leer dwaalleer is en blijft. de stang van de reminrichting mede was af gebroken waardoor vermoedelijk de rem in werking was gegaan. De machinist en de inzittenden in de voor ste twee wagens hebben van het gebeurde voor het ongeval niets ontdekt en kwamen eerst te weten wat er gaande was, toen de trein door het ongeval plotseling stil hield. De inzittenden, die hoofdzakelijk scholie ren van de Hoornsche Ambachtschool en de H.B.S. bleken te zijn, hebben verschillende lichte verwondingen opgeloopen. een er van heeft de pols gebroken Door stationspersoneel en eernge menschen die op het perron op dezen trein stonden te wachten en verder op het bericht van het onheil kwamen toegesneld, werden de inzit tenden der twee wagens uit hun benard" positie gered, uit de op hun karit liggende wagens geheschen en zoo met een trapje van de wagens op den dijk gebracht, In het station werd d" eerst» hulp ver- 'eend en werden verschillende noodverban den aangelegd Een dokter was op het ter rein van het ongeval niet aanwezig Op Kwa- dijk woont er geen en Purmerend was te ver uit de buurt om er heen te gaan om hulp e halen. De treinenloop ondervond, voor zoover het den sneltrein betrof, welke van Purmerend naar Hoorn ging. ongeveer een kwartier ver traging en de trein waarmede het ongeval gebeurde kon. met achterlaten van de beide gederailleerde wagens na ruim 'n half uur weer vertrekken. De sneltrein kon langs een andere lijn het station passeeren. Ons landje is een heerlijk landje, vooral in die zaken, waarin het toont, dat een klein volk groot kan zijn. Maar men kan er ock wel eens erg klein zfjn, erg neepjes-muts-achtig doen, vooral wanneer het gaat tegen de Katholieke Kerk, tegen de Katholieke missies over zee, enz. Dit trof ons opnieuw, toen we dezer dagen lazen, dat in de Fransche Kamer van Volks vertegenwoordigers, dus in een gezelschap, waar het anti-clericalisme welig tiert, on langs een pleidooi werd gehouden voor de katholieke missie-congregaties (de christe lijke sehoolbroeders, de Witte Paters, de Afri- kaansche missiën, de Franciscanen en de Capucijnen) doorDominee Soulier, afge vaardigde voor Parijs. De heeren Kersten en Lingbeek kunnen van hun Franschen collega in dubbelen zin nog heel wat leeren! Zij zouden er wel bü varen! Zij meer dan wij. Gistermiddag is met trein 1816 die om 14.07 uur in Amsterdam had moeten arri- veeren een ongeval gebeurd op het emplace ment KwadijkEdam De beide laatste wa gons van den trein, een wagen met vee en een personenrijtuig zijn, vermoedelijk ten ge volge van een ontijdige wisselbediening, bij het binnen rijden op "net stationsemplace ment gekanteld. Hierdoor werden eenige passagiers licht gekwetst. Na een half uur vertraging k°n 1 tact gebleven deel van den trein de reis naar Amsterdam vervolgen. De materieele schade is vrij groot. Onmiddellijk werd uit Alkmaar een oprui mingswagen ontboden, zoodat na aankomst hiervan met het opruimingswerk kon worden begonnen. Nader wordt ons uit Kwadijk gemeld, da* de gewonden, vier personen, slechts lichte kwetsuren aan de handen hadden gekregen Zij werden verbonden door dr J. van der Molen uit Edam en konden daarna de reis zoortzetten. Het spoorwegverkeer wordt te Kwadijk over enkel spoor geleid. Met het Dpruimingswerk is onmiddellijk een aanvang gemaakt. Omtrent dit treinongeval deelt men ons nog het volgende mede: Woensdagmiddag is de trein welke om (28 uur te Purmerend moet arriveeren, vlak roor het station Kwadijk gederailleerd, met iet gevolg, dat twee wagens zijn omgekan- ;eld, waarbij verschillende inzittenden ïicht werden verwond. Juist zou de bedoelde trein het Stations- smplacement binnen komen, toen vlak voor len overweg een tweetal wagens uit de rails liep en eenige tientallen meters langs de rails over de biels voorthobbelden zonder echter te vallen. Vermoedelijk doordat ze in aanraking zijn gekomen met een seinpaal zijn deze twee wagens toen omgevallen. De trein, welke reeds zacht reed voor het stoppen aan het station, stond vrij spoedig stil, te meer daar In een geheime vergadering van den raad van Hillegom werd besloten het terrein over „Aurora" aan de Van Waverenstraat, te Hille gom, van ouds genaamd .de Hoedendoos" en toebehoorende aan de gemeente, in erfpacht aan te bieden aan burgemeester Pont, opaat deze er een villa kan stichten en zich metter woon te Hillegom vestigen. Dit terrein is een mooi stukje natuurschoon en plantsoen over den Stationsweg en voor de Haspelerbrug. Na het reeds vermelde ongeluk bij het ontdooien der koelleiding van de motor boot Watertaxi heeft de te IJmuiden wel bekende „Jaapie" de Veerman er niet bij stil gezeten. Gisteren heeft de dienst met de twee groote motorbooten „Alberdine" en „Watertaxi" plaats gehad. Wel moet er uiterst voorzichtig gevaren worden, vanwege de zware ijl-schotsén, Welke zich in de buiten haven bevinden en een groot gevaar tot breken der schroeven opleveren. De „Watertaxi" zal onder het draaien niet veel kans voor bevriezen meer krijgen, daar een patent waterkoeling is aangelegd, welke zoo geconstrueerd is, dat de temperatuur niet te laag daalt. De heer H. Visscher, de betrokkene bij het ongeluk, gaat vooruit, hoewel hij zeer veel pijn heeft. 400 stakers Gisteren is onder de opvarenden van de Katwijker Loggers te IJmuiden een staking uitgebroken De bemanning, die voor een groot deel georganiseerd is in den Christe- lijken Zeeliedenbonö heeft den eisch gesteld, dat een vast percentage van de bruto besom ming zal worden betaald Tot dusver werd er voor een zeillogger eerst 18 pCt. en voor een motorlogger 20 pCt. van de besommin gen afgetrokken, waarna van de rest een percentage aan de bemanningen werd uit betaald als icon. Dit. vond zijn oorzaak in de vroeger ge huldigde opvatting, dat een logger in den winter eigenlijk slechts werkverschaffing is die meestal met schade voor de reeders werd uitgeoefend Op den eisch is van de reeders een wei gerend antwoord ontvangen In een te Katwijk gehouden vergadering werd daarop met algemeene stemmen beslo ten de staking te proclameeren. De staking omvat 66 Joggers met een to tale bemanning van 400 koppen. Te Deventer is een slagersbediende van de firma I., zekere H. B.. spoorloos verdwenen met medeneming van een bedrag van 125, dat hij voor de firma had geïnd. Zijn opspo ring wordt verzocht. Naar wij vernemen zal de Verseniging van leeraren en leeraressen aan gemeentelijke Inrichtingen van Gymnasiaal- en Middel baar Onderwijs te Haarlem, hedenavond, in een bijeenkomst van leden en genoodigden. aan Mr. A. Bruch, oud-Wethouder voor het Onderwijs, eer bewijs van erkentelijkheid aanbieden voor hetgeen door hem in liet belang van het onderwijs verricht werd. De burgemeester van Monnikendam ver zoekt ons te willen mededeelen, dat de vaart van Monnikendam naar Marken voor schaatsenrijders in goeden staat verkeert:. De baan voor de automobielen van Mon nikendam naar Marken is Maandag omge legd De historie heeft het bewezen, groote man nen bewegen zich het liefst incognito of ongemerkt tusschen het publiek, zonder daaraan van tevoren ruchtbaarheid gegeven te hebben. De Prins van Wales heeft eens verklapt, dat zijn aangenaamste uitstapjes die waren, waarbij hij niet als prins maar als gewoon mensch werd aangerekend. En ook onze Kroonprinses Juliana veelt zich het best in haar element wanneer de heeren lakeien en drommen hofdames maar willen verdwijnen en zij zich met haar vriendinnen alleen kan Vermaken. Nu we in ons diocees een Kerkvorst heb ben gekregen, wiens karakter door eenvoud geteekend wordt, is er voor den nauwlet tender, mensch wel eens een aardig tafereel tje waar te nemen. In het begin kwamen de kinderen jubelend thuis: ze hadden den Bisschop gezien. Hij stond naar de ijspret te kijken voor de Haar- lemsclie Ijsbaan. Moeder de vrouw was den Kerkvorst tegengekomen in de stad, Mon seigneur toonde veel belangstelling voor een klokken winkel. Is het dan zoo iets bijzonders, dat mgr. Aengenent ongemerkt bij de Spijskokerfj bin nenliep, precies om half 5, toen de eerste dampende borden eten naar de eetzaal wer den gebracht? Wij, Haarlemmers, beseffen nog steeds niet genoeg, dat wij een socialen Bisschop hebben, een Bisschop, in de kracht van zijn leven die het voor zijn diocees vruchtbaar acht, zich van alles op de hoogte te stellen. Doch er is nog een. tweede teit, dat als hobgst belangrijk in de Haarlemsche geschie denis dient te worden opgeteekend: Mon seigneur onderhield zich eenigen tijd met het raadslid Peper! De verschillende heeren van St. Vincentius keken met cynische blikken naar deh com munist, die de laatste dagen geregeld als een schijnbaar onontbeerlijk controleur present is op het eetuur. Daar liep Peperen daar.lieve hemel, zoowaar de Bisschop! Algeheele ontsteltenis. Monseigneur keek lachend naar het slurpende volkje, maakte met verschillende menschen een praatje, doch ook weer niet te lang, daar anders het eten koud zou worden. De afstand tusschen den Kerkvorst en den vertegenwoordiger van het roode bewind werd steeds kleiner. Voorzichtig gluurden de dappere Vineentius-mannen in de eetzaal. En daar opeens..... kijk, kijk, mijnheer Pe per, het raadslid. De gezichten klaarden óp en.;.... Monseig neur onderhield zich eenige minuten met den heer Peper. Katholieke autoriteit en communistische autoriiteit. Wij schreven. dathier een ge denkwaardig feit plaats vond. Dë Spilskokerij In dë Zoëtestraat is tijdens deze koude niet alleen voor katholiekearmen. maar als het ware een gemeentelijke instel ling. De gemeente geeft aan de St. Vincen- tiusvereeniging een vergoeding, omdat deze geheel voor massa-spijsbereiding is ingericht. Iedereen heeft vrijen toegang, iedereen kan vrij komen eten of kijken. Daarom is het bezoek van den Bisschop nog sympathieker. Het prettigste vond- Mgr. het, dat er nu geen Commissies van ont vangst en geen officieel gèkleede heeren op hem wachtten. De rook van de vetpotten van Egypte was niet met tientallen ventila tors verwijderd en zweefde nog vrü door de keuken, de kok Jore gebruikte dezelfde ki-achttermen als de snert bijna aanbrandde en de heeren van Vincentius draafden in hun daagsche plunje even hard met borden, lepels en vorken. Geen planten en palmen bij den ingang, maar emmers, potten en pannen, gedragen door koude, eenvoudig ee" kleede mannen en vrouwen. De meesten herkenden den Bischop niet eens, hoogstens werd hij voor een „gewone eerwaarde" aangezien. Dat was juist het karakteristieke van dit bezoek, waardoor mgr. Aengenent zich zeker nog grootere sympathie, in Haarlem spe ciaal, heeft verworven. Toevalligerwijze waren de raadsleden H. J. L. Klein Schiphorst, W. B. J. v. Liemt en j. Miezérus ook in de eetzalen, toen Mgr. op bezoek kwam. Over de ontmoeting tusschen den Haar- 'lemschen Kerkvoogd en den heer Peper valt mede te deelen, dat deze zeer geanimeerd ver liep. De heer Van Liemt Steldé den heer Peper aan Mgr. Aengenent voor. Mgr. zeide aan den heer Peper, dat die voedselvoorziening toch wel „heel mooi" was. „Niet heelemaal," antwoordde de heer Peper, waarop Mgr. wel wat verwonderd- vragend keek. De heer Van Liemt verduidelijkte echter de bedoeling van de woorden van den heer Peper. „De heer Peper bedoelt;" zei hij, „dat die voedselvoorziening niet noodig moest zijn." „Maar," aldus de Bisschop, „het is toch heel mooi. dat al dat werk vrijwillig verricht wordt. Die belangelooze arbeid is toch heel mooi." Dat stemde de heer Peper volmondig toe: „Voor dien belangeloos verrichten arbeid heb ik allen lof. De wijze van voedselverstrekking is heel goed. Het moest echter niet noodig zijn, dat onder deze omstandigheden de menschen aldus hun middagmaal moeten gebruiken." Mgr. wisselde verder nog enkele andere woorden met ons communistisch raadslid. De heer Peper zeide ons. dat zijn indruk over den Bisschop was, dat deze een „vrien delijk man" was, die zich, zooals gisteren ten minste bleek, wel de moeite geeft, te we ten te komen, wat er onder de menschen leeft. De lijst van deelname wordt pas 15 Maart I gesloten. Nu echter blijkt, dat uit verschillende lan den, mede naar aanleiding der jongste ge wichtige gebeurtenis, men in het aanstaand voorjaar in zeer grooten getale naar Rome zal gaan en het derhalve zaak is tijdig beslag te leggen op de noodige hotelruimte, verzoekt het met de leiding belaste comité, dat zij, die voornemens zijn mede te gaan, zich spoedig opgeven. Prospectus kan worden aangevraagd bij de leden van het comité en bij den administra teur, den heer J. Kamerbeek, Begijnengang no. 15, Venlo. Heel de bevolking liep uit Men meldt ons uit Marken: Het verkeer op de Gouwzee is heden weer druk en vele auto's rijden van Monniken dam naar Marken. Wat echter tot nu toe nog niet gebeurd was. had vanmorgen plaats. Omstreeks 11 uur reed een luxe-wagen tegen den dijk op en, hoewel met moeite, gelukte het op den smallen weg op het eiland te passeeren. Het spreekt vanzelf, dat de Inzittenden een bezoek brachten aan de woning van Sijtje Boes. De gebeurtenis trok veel belangstelling en behalve de honderden schaatsenrijders, die j naar het eiland, waren gekomen, weren na- i genoeg alle bewoners van het eiland uitge- j loopen, om den auto, den eersten, die ooit op het eiland is geweest, van nabij gade te slaan. Op het vliegterrein „de Molenheide" Men meldt ons uit Gilze (N.-B.) De heer J. Duimelaar uit Breda, vroeger werkzaam aan de luchtvaart te Soesterberg, thans piloot bij de K. L. M.. wordt a.s. Zater dag 23 dezer des namiddags om 2 uur op het vliegterrein „de Molenheide," alhier gehuldigd in verband met zijn goed geslaagden vlieg tocht HollandIndië. Er hefeft zich een huldi gingscomité gevormd. Voor het eerst sinds vele dagen komt het wóórd „dooi" weer in het weerbericht voor. Hoogste barometerstand 784 m.M. te Praag. Laagste barometerstand 750.8 m.M. te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuidelijken wind, helder tot ïicht bewolkt, dróóg weer, des nachts, matige vorst; des middags lichte dooi. De firma J. J. Weber en Zn. te Haarlem deelt ons mede, dat de vol gende temperaturen geconstateerd zijn: Woensdagmorgen 12 uur 6 graden F. vorst; Woensdagmiddag 2 uur 6 graden F. vorst; Woensdagmiddag 4 uur 5 graden F vorst; Woensdagmiddag 6 uur 9 graden F vorst; Woensdagavond 8 uur 12 graden F. vorst; Woensdagavond 12 uur 16 graden F. vorst; Laagste stand hedennacht 19 graden F. vorst; Donderdagmorgen 8 uur 15 graden F. vorst Donderdagmorgen 10 uur 9 graden I. vorst; Aan het pompstation der Haarlem sche Waterleiding m de Bloemendaal- sche duinen is in den afgelocpen nacht een temperatuur van 13 graden Celsius onder nul geconstateerd. Dit is dus ongeveer 24 graden Fahrenheit vorst. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging' der Invaliditeitswet zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de vergadering der Tweede Kamer kwarn gisteren in gehandeling het ontwerp verdrag van Genè\ e inzake den kinderarbeid In den landbouw. Een pleidooi voor het wederopbouwen van den historischcn gevel van het stadhuis te Leiden. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben niet goedgekeurd het raadsbesluit van Bloemendaal tot aankoop van grond aan den Zeeweg, om daar een raadhuis te bouwen. Treinderaillement te Kwadijk. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Mej. Crielar» trekt zich terug voor den kwaliteitszetel VrOuwenbelangen in Haarlem- Helder Naar wij vernemen, heeft mej. N. A. C. Crielars -zich teruggetrokken voor den kwali teitszetel Vrouwenbelangen in den kieskring laarlemHelder. De gemeenteraad van Bloemendaal besloot 4 October 1928 met 75 stemmen van de Erven Van der Vliet 2 H.A. grond aan te koopen voor 2000, gelegen aan den Zeeweg. Op dien grond zou dan een nieuw raad huis gesticht worden. Tegen dit besluitwas het; katholieke raadsiid van Bloemendaal, de heer A. J. Prinsen berg, in beroep gegaan, bij Ged. Staten van Noord-Holland. En na hem waren ook andere raadsleden in beroep gegaan. De vorige week werd deze zaak in open bare vergadering door Ged. Staten behandeld. Ged. Staten hebben thans een beslissing genomen en het raadsbesluit niet goedge keurd. De Kun. Ned. Middenstandsbond heeft een buitengewone vergadering gehouden ter behandeling van het wetsontwerp inzake de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. Een felle brand verwoest te Batavia 45 huizen. Chamberlain heeft in het Lagerhuis op nieuw een verklaring afgelegd inzake Afgha nistan en verder medegedeeld, dat de regee ring geen plannen koestert een nieuwe vloot- "onferertie uit te schrijven. Te St. Martin de Crau (Fr.) worden bü 'n ontploffing in een dynamietfabriek 5 arbei ders gedood. De ontbinding van het Spaansebe artil leriecorps. Te Preoria (Illinois) is een trein met mijn werkers ontspoord; tot nu toe zijn er zes rlooden en 75 gewonden. OP MODERNE DICHTERS De alleroudste en de beste poëten zijn de natuurlijkste en de eenvoudigste. Vondel. OP GOKKERS 't Mag waaien, stil zijn. vloeden of ebben, Die niet en waagt en zal niet hebben. J. Cats. NA VIJF BORDEN SNERT Het duurde ruim drie uren, eer ik weder tot n ij zelve kwam. Gelijk men weet, zal 23 April a.s. Katho iek Nederland, aangemoedigd en voorgegaan door bet Doorluchtig Episcopaat, opgaan naar Rome ten einde Z. H. den Paus hulde en eerbetoon te brengen ter gelegenheid van Diens gouden Priesterfeest. Nu inmiddels de Rohïeinsche kwestie eene gelukkige oplossing mocht vinden, zal deze Katholieke demonstratie nog een geheel bij zondere beteekenis te meer hebbeen. Verwacht mag daarom worden, dat Katho liek Nederland zich zal beijveren, juist bij deze gelegenheid eens extra goed voor den dag te komen, en zal zorgen, datr de deelnemers kun nen gezegd worden eene Waardige vertegen woordiging te zijri van het Katholiek volks deel. De Raad voor de Scheepvaart stelde heden een onderzoek in naar de scheepsramp, op 26 November 1928, overkomen aan het Itali- aansche stoomschip „Salento", dat in de nabijheid van de Nederlandsche kust lek ge- stooten en gezonken, is, waarbij alle opvaren den om het leven kwamen. De voorzitter van den Scheepvaartraad, Prof. mr. B. Taverne zeide bij den aanvang van de behandeling dezer zaak, woorden van deelneming te willen wijden aan de op varenden. die allen om het leven zijn ge komen. Hij wist te spreken namens het ge heele land en zeker namens het geheele zeevarende deel der natie, wanneer hij zegt, dat allen diep getroffen zijn door deze ramp. De Raad heeft besloten naar de oorzaak van deze ramp een onderzoek in te stéllen, aoewei nij zich geen groote illusies maakt omtrent de resultaten hiervan, daar helaas van de opvarenden van de „Salento" nie mand meer in het leven is. •L-esnietemm kan het onderzoek in zeker opzicht tot leering strekken, speciaal ten aanzien van de vraag, hoe gevaarlijk het ankeren in de nabijheid van de kust kan zijn. Spr. heeft hoop en vertrouwen, dat de op varenden van de „Salento" n korten doods strijd hebben gestreden, want, gezien de diepe ligging van het schip, hebben zij vermoede lijk het groote gevaar niet doorzien. Aangenomen mag z.i. worden, dat de be richten, als zouden er menschen nog aan hoorü de heer C. Oud, adjunct-inspecteur, rusten. Ten slotte bracht nu Taverne eerbiedige hulde aan de nagedachtenis der omgekomen opvarenden. Bij deze woorden sloot zich de Hoofdin specteur van de Scheepvaart, de heer C. Fock, aan. Het eerste werd als gètuige-deskundige ge hoord de heer C. Oud, adjunct-tnsecteur voor de scheepvaart te IJmuiden, die een rap port heeft uitgebracht omtrent hetgeen zich •n den nacht van 25 op 26 November in de nabijheid van de kust heeft afgespeeld. Omtrent half zes in den ochtend had mm vanaf een schip uit Zuid-Westelijke richting 'net stakelen met flambouwen gezien. Om 6 uur was het schip gestrand en een kwartier later was de positie van het schip te IJmuiden bekend, n.l. bij paal 62. Reeds om 7 uur was de geheele ploeg roeiers present, die ruim een uur later met de boot in zee kon gaan. 't Was toen vliegend stormweer uit het Noord-Westen en de bemanning van Zand- voort zag er geen heil in den tocht over de kokende ?ee te ondernemen. Onze mannen uit IJmuiden aldus ge- tuige-deskundige wilden er direct in, maar op sprekers aandringen werd nog tot 9 uur gewacht, daar intusschen een zware bui kon overtrekken Toen de reddingboot in zee werd getrokken was men een halve mijl ten Noorden van het wrak verwijderd. Op 300 M. van het strand moest de boet terugkeeren. Men had de kracht van de eb onderschat. Zonder ongevallen landde de boot weer op het strand. Toen tén tweede male do reddingboot in zee was gegaan sloeg'zij oyer den kop. Elf roeiers wisten door zich aan de boot vast te klemmen, het strand weer te bereiken, maar een lid der reddingsploeg, P. Visser, werd on der de boot bewusteloos gevonden. Hij kon niet meer tot bewustzijn worden gebracht. Des middags om drie uur, was de redding boot in IJmuiden weer opnieuw uitgerust, maar doordat de zee \>iet beter werd, moest van een nieuwe reddingspoging worden afge zien. Den volgenden morgen, toen de wind was afgenomen, vertrok de „Dorus Rijkers" naar het wrak. Tot op 70 a 100 meter werd de „Salento" genaderd. Er bleek geen levend wezen meer aan boord te zijn. Het stalen stuurhuis, bleek zwaar be schadigd; deuren en poorten waren verdwe nen. De „Dorus" Rijkers" voer dan ook onver- richterzake naar Den Helder terug. Getuige besloot zijn rapport met hulde te brengen voor den moed, onverschrokkenheid en bekwaamheid van de ploeg redders, die het nelaas tegen de woelige zee heeft moeten af leggen. De heer P. A. Gallé, directeur van het fili aal van het Meteorologisch instituut te Am sterdam, die vervolgens als getuige deskun dige werd gehoord, gaf een uiteenzetting om trent de weersgesteldheid. De storm was zoo hevig, dat zelfs van de „Dorus Rijkers" niets terecht ware gekomen, wanneer deze boot in den noodlotigen mor- tend van 26 November in zee zou zijn ge gaan. De heer H. de Booy, secretaris van de N. en Z. H. Redding Mij., de laatste getuige- deskundige, verklaarde, dat reddingspogingen met het Wippertoestel ook geen resultaat zou den hebben gehad, omdat het schip daarvoor te ver uit de kust lag. De menschen zouden door de bocht in de lijn door het water gesleept zijn en zoodoende toch zijn verdronker. De eenige kans was dus redding door een boot uit IJmuiden. Getuige had niets dan lof voor de bemanning van de boot die dc e-'dino'soo<!iiic'en heeft, ondernomen. Naar aanleiding van een opmerking van een der raadsleden over het geven van draadlooze waarschuwingen aan schepen, die bü storm op de kust. zitten, verklaarde de heer de Booy in 't algemeen er veel voor té gevoelen dat de schepen, die bij storm zich Barometerstand 9 uur v.m.; 7.82 stilstand OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeien morgen worden opgestoken om 5.56 uur dicht onder de kust bevinden, draadloos ge waarschuwd worden niet te ankeren, hoewel zijn inziens een goed zeeman een dergelijke waarschuwing niet noodig heeft. De vletterman Kramer voegde hieraan toe, dat dé Shonga niet gebroken zou zijn, als z\j de ankers niet had laten vallen. Nog deelde de vletterman mede, dat toen de reddingboot was omgeslagen, zijn zoon verschillende malenvan de boot was gespron gen om zijn kameraden, die in zee dreven, weer naar de boot toe te halen. De hooicunspecteur voor de scheepvaart de heer C Fock gaf daarop als zijn oordeel te kennen, dat het bijzondere ongelukkige om standigheden zijn geweest, waardoor de „Sa lento" met mar en muis is vergaan. Door het ankeren op een oogenblik waar op den Novemberstorm het hoogtepunt had bereikt, bleef het schip op. 100 M. van het strand verwijderd liggen. Noch van den wal, noch vanuit zee kon eenige redding gebracht worden. Spr was ervan overtuigd, dat in den och tend van 26 November geen levend wezen meer aan boord is geweest. De heldhaftige pogingen welke bü het bo- venmenschelijke af zijn gedaan, terwijl de roeiers zelf wel wisten, dat het zeer proble matisch was. de reddingboot bij het wrak te brengen, hebben tenslotte door het om slaan der boot, waarbij een der redders is verongelukt, geheel gefaald. Spr. wijdde woorden van bijzondere lof aan de wakker bemannig van de IJmuider- reddingboot. De president prof Taverne, zeide hierop nu het onderzoek naar de scheepsramp ge ëindigd is, dat hjj ook woorden van oprechte hulde namens de geheele zeevarende wereld wilde brengen aan de redders van IJmuiden. Speciaal huldigde hij den zoon van den vletterman Kramer, die na het omslaan van de reddingboot zelf de grootste opofferings gezindheid aan. den dag. heeft gelegd. De 'uitspraak van den raad zal later plaats heb ben

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1