VOOR DE HUISKAMER Gemeenteraad van Bloemendaal Cheque-koersen DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 22 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Over vacantietoeslag en salarisverhooging. Nieuwe straatnamen. - Woningbouw. Kasgeldleening van 200.000. Geen manége in Aerdenhout. Het ophalen van vuilnis in de gemeente. Restauratie van de Burgerzaal Verscherpt toezicht op ondeugdelijke motorrijtuigen De Chr. Historische Unie en het concept-verkiezings manifest Winterteenen Winterhielen Het 14e Groot-Nederlandsch jten oosten van den oosterduinweg. Studenten-congres SPORT EN WEDSTRIJDEN DAMMEN Om het kampioenschap van Haarlem en Omstreken KERKNIEUWS Deken L. Tijssen f RECHTSZAKEN Opzettelijke brandstichting GEMENGD NIEUWS Gasverstikking Om BILJARTEN de zilveren O.G.-beker te Zaandam Een goederentrein gederailleerd Brand te Rotterdam Om de D.T.V.-beker MARKTNIEUWS De „Prins der Nederlanden" Rotterdam Lloyd Rapide liet drama te Grootegast Het laatste leergeld jaar vrijwillig bijeenbrengen, zou hij er een slordig millioentje naast zijn. Aan de katholieken nu de taak, dat „Nou Wij!"te verstaan, zooals dat precies be grepen moet worden. En dat „Nou Wij" gaat allereerst tot die katholieken, die tot heden nog geen halfje aan het Schaepmanfonds afstonden. Dat ,Nou Wij" is tweedens voor hen die minder gaven, dan ze konden derven. Dat „Nou Wij" gaat derdens tot hen, die de kat nog niet uit den boom hebben ge keken en die zich altijd haasten om toch maar voor alles achteraan te komen. „Nou Wij!" neme men van Kleerekoper niet sarcastisch op. Dien anti-christelijken tegenstander mag ons dat zelfs niet waard zijn. Wij hebben er alleen vooreerst op te let ten. dat het fonds voor mekaar komt. Als dan de oprichting van Partijbureau er is. moge iedere katholiek j kmgga. rpnn ïtnffir* /tnt nv wilrp waat» to non ön-to 1 Donderdagmiddag vergaderde dejvoltallige gemeenteraad van Bloemendaal, onder voor zitterschap van den burgemeester. De heer NOORMAN vraagt, in verband met het rapport der commissie tot Wering van Schoolverzuim, of men de bepaling, dat het wegblijven der kinderen van de scholen op i Mei als ongeoorloofd schoolverzuim het R. K.aangemerkt wordt, niet gewijzigd zou kunnen getuigen dat er niks meer te „nou-ën" is. In het Kon. Paleis op den Dam te Amsterdam Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk I der rijksbegrooting 1929, met 20.000. De commissie tot onderzoek en voorlich ting betreffende den staat van het uitwen dige van het Koninklijk Paleis te Amster dam, heeft nJ. medegedeeld, dat tengevolge van inwatering van de binnenplaatsgevels van de Burgerzaal ook de natuursteenbeklee- ding van deze zaal los was komen te zitten. Zij verzocht haar een crediet te verleenen van 20.000. waarmede zij de meest hinder lijke beschadigingen dezer zaal met aangren zende galerijen denkt te kunnen herstellen met natuursteen en pleisterwerken. De minister van Waterstaat heeft aan de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën een schrijven gericht, waarin o.m. wordt opgemerkt, dat het gebleken is, dat het zich nogal eens voordoet, dat motorrijtuigen en aanhangwagens over de wegen rijden, die zich niet in behoorlijken staat van onder houd bevinden. De bepalingen van het Mo tor-en Rijwielreglement kunnen niet voorko men, dat de inrichtingen der motorrijtuigen door slijtage of anderszins zich in een toe stand bevinden, 'dat zij op een gegeven oogen- blik defect kunnen raken. Aan dit punt zal bij de herziening van het reglement, die thans door een commissie wordt voorbereid, de aandacht worden geschonken. In afwachting van een regeling te dezen verzoekt de minister echter, om zooveel mo gelijk te kunnen voorkomen, dat motorrij tuigen over de wegen rijden, die niet aan de gestelde eischen voldoen, te bevorderen, dat de ambtenaren en beambten, voor zooveel noodig, verscherpt toezicht houden op de naleving van het reglement. Tevens noodigt de minister Ged. Staten uit te bevorderen dat de bepaalde opspo ringsambtenaren. indien zij dergelijke mo torrijtuigen of aanhangwagens aantreffen, daarvan kennis geven aan den ambtenaar met de inschrijving beiast, opdat, zoo noo dig, de inschrijving zal kunnen worden te niet gedaan of verlenging der inschrijving geweigerd. De „Nederlander' Dit zal onderzocht worden. Vacantietoeslag. Naar aanleiding van een in de vorige ver gadering tot het Dagelij ksch Bestuur gericht verzoek om te overwegen, om ook vacantie toeslag te verleenen aan C. Maas, K. Baan, G. Waasdorp en C. Suyk, deelen B. en W. mee, dat zij geen termen aanwezig achten, aan dit los-vaste personeel zoo'n toeslag te geven. Ten slotte merken B. en W. nog op, dat het raadsbesluit alleen betrekking heeft op het vaste personeel der gemeente. De heer NUIJENS bepleit verleening van vacantietoeslag. Dan geeft men hun een zonnestraaltje in hun leven. Wethouder LAAN gunt hun dit zonne straaltje wel, maar het schept een precedent. Als men hun den toeslag geeft, komen er meer. Men laat de menschen zooveel mogelijk doorwerken, maar het is mogelijk, dat daar voor later nog eenig geld aangevraagd zal moeten worden. Besloten wordt, aan Maas, Boon en Waas dorp ieder.f io extra te geven. Geen salarisverhooging. B. en W. berichten den raad, dat er naar hunne meening geen termen aanwezig zijn, het salaris van A, Bellis te verhoogen. Deze geniet een totaal inkomen van per week 37-50, nl. f 24 als werkman en f 13.50 als nachtwaker. De heeren NOORMAN en SCHULZ be pleiten verhooging van salaris. De laatste acht verhooging vooral noodig, daar Bellis als nachtwaker een ongeregclden dag- en nachtarbeid heeft. Hij stelt voor, het salaris tot f 40 te verhoogen. De heer NUIJENS wijst er op, dat Bellis zooveel nuttigen arbeid verricht, vooral door zijn nachtarbeid in Vogelenzang. Daarom is spr. voor verhooging van Bellis' salaris. Het voorstel-Schulz wordt met 96 stem men verworpen. Donaties. B. en W. stellen voor om voor f 200 als donateur toe te treden tot de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappijen, voorts, om als donateur toe te treden tot de Vereeniging tot ondersteuning van burger lijke ambtenaren door een jaarlijksche bij drage van f 35 aan die vereeniging te schen ken. De heer KREMER stelt voor, de eerste donatie tot f 500 te verhoogen. Wethouder LAAN vindt f 200 hoog ge noeg. Laat men eerst maar eens zien, of de Reddingsmij. er met de toegezegde subsidies kan komen. Is dat niet zoo, dan kan de Bloemendaalsche subsidie nog verhoogd worden. Het voorstel-Kremer, f 500 subsidie te verleenen, wordt met 96 stemmen aan genomen. Het tweede voorstel wordt aangenomen. meldt De raadhuisbouwkwestie. S De heer SCHULZ vraagt, of men van het besluit van Ged. Staten in beroep gaat bij Dezer dagen vergaderde de Chr.-Histori- j dg Kroon> he Kiesvereenieing ,,'s-Gravenhage I" ter Dg VOORZITTER vindt het beter, eerst maar eens de agenda af te werken. Dan be zinkt „het". sche Kiesvereeniging ,,'s-Gravenhage bespreking van de groslijst van candidaten voor de a.s. Kamerverkiezing, alsook van het concept verkiezingsmanifest. Algemeen verklaarde men zich teleurgesteld over de vage bewoordingen, waarin laatstgenoemd stuk is vervat. Mén bleek van oordeel, dat B. en W. stellen voor Straatnamen den weg, verbin- c'te kiezers recht hebben vóór de verkiezing jencje cjen Oostduinweg, hoek Schulpweg in ondubbelzinnige bewoordingen te verne- 1 d Westerlaan, te noemen Bilderdijklaan; i...nll.n KinNt-inn- QM TTO n I 'hV - MIC— I den weg ten Zuiden van het plantsoen aan de Westerlaan, verbindende de Westerlaan met de Juliana van Stolberglaan, te noemen Bellamylaan den weg, verbindende de Westerlaan met de Vondellaan en op laatstgenoemden weg uitkomende tegenover de Tollenslaan, te noemen Borgerweg. Aldus besloten. men, in welke richting men van Chr.-His ioriscKe zijde wenscht te sturen. Het concept-verkiezingsmanifest behoort zich ten deze duidelijk uit te spreken, zoo b.v. met betrekking tot eventueele samenwerking met andere partijen. Besloten werd tot indiening van een amendement op het concept-manifest. Ter plaatse, waar sprake is van samenwerking en wederzijdsch vertrouwen van de verschil lende groepen wenschte men namelijk in te lasschen, dat „in den weg der Christelijke democratie" de bloei van het volksgeheel kan worden verkregen. Bedoeld wordt aldus tot uitdrukking te brengen, dat de ordening van het maatschappelijk leven als zaak der volksgemeenschap in haar geheel medezeg genschap van alle volksgenooten vereischt, waarbij Gods Woord en het Christelijk ge weten als richtsnoer dienen te worden ge kozen. Woningbouw. B. en W. vragen machtiging om van den heer Mr. J. Bieréns de Haan te koopen een terrein ter grootte van ongeveer 4 H.A., tegen een prijs van f 3.50 per c.A., ten behoeve van woningbouw. De machtiging wordt B. en W. verleend. Overneming grond. B. en W. vragen machtiging om van de directie der N.V. Handel en Administratie- Maatschappij, kosteloos over te nemen wegen Een schrijven van minister Beelaerts van Blokland aan zijn ambtgenooten Naar de „Limb, Koerier" meldt, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken tot zUn ambtgenooten het volgend rondschrijven ge richt: „Het is gebleken, dat het Dietsche Studen tenverbond een aantal vooraanstaande Ne derlanders heeft uitgenoodigd om lid te worden van het Comité van Aanbeveling van het binnenkort te houden 14de Groot-Ne- derlandsche Studentencongres. Bij gelegenheid van vorige Groot-Neder- landsche Studentencongréssen is gebleken, dat een aanmerkelijk aantal der deelnemers er niet afkeerig van is, de grenzen eener zuiver cultureele belangstelling voor het Vlaamsche deel van België te buiten te gaan en zich te bemoeien met de inwendige or ganisatie van dat land. Dat van overheids wege daaraan in Nederland geenerlei steun of aanmoediging kan worden gegeven, zal Uwe Excellentie met mij eens zijn. Ik moge dan ook uiting geven aan de verwachting, dat het Uwe Excellentie mogelijk zal zijn te reiken, dat onder haar ressorteerende amb tenaren geen uitnoodiging aannemen om in 't in aanhef dezes gedoelde comité zitting te nemen." De andere ministers althans verschillende andere ministers, hebben, volgens het blad, aan deze uitnoodiging gevolg gegeven en aan schrijvingen in dien zin tot het personeel himner onderscheidene ressorten gericht. Verbreeding Brederode- weg. B. en W. vragen machtiging om ter ver breeding van den Brederodeweg een twee meter breede strook grond ter oppervlakte van ongeveer 176 Ma, vormende de westzijde van 't stuk grond van de Woningbouwve n' „Bloemendaal Noord", en gelegen tusschen den Conollyweg en den Duinweg, aan de erfpacht te onttrekken. De machtiging wordt verleend. Verbetering Conollyweg B. en W. vragen machtiging om van den heer prof. Dr. A. D. Fokker te koopen een strook gronds langs den Conollyweg ter grootte van ongeveer 80 M.2 en voor den prijs van f 5 per M.2, ter verbetering en verbreeding van den Conollyweg. De machtiging wordt verleend. Verbreeding Bloemendaalscheweg B. en W. vragen machtiging om van H. J. van Egmond voor den prijs van f 750 te koopen een stuk grond ter grootte van ongeveer 70 M2.2, ter verbreeding en ver betering van den Bloemendaalscheweg. De machtiging wordt verleend. Ruiling grond B. en W. stellen voor, met jhr. R. H. F. D. Quarles van Ufford te Bloemendaal een ruiling van grond aan het Zuidervoetpad aan te gaan. Aldus wordt beslotp- Grond in erfpacht B. en W. stellen voor aan de provincie Noord-Holland, voor den tijd van 50 jaren, in erfpacht af te staan, een gedeelte grond aan den Schulpweg, om aldaar een trans formatorgebouwtje c.a. te kunnen plaatsen en voor hetzelfde doel een gedeelte grond nabij de Ign. Bispincklaan. Aldus besloten. Kasgeldleening van f 200.000 B. en W. vragen machtiging om ter voor ziening in het in den loop van het jaar 1929 te verwachten gebrek aan kasgeld een tijdelijke geldieening aan te gaan van ten hoogste f 200.000 tegen een rente van niet meer dan 1% boven het promesse-dis conto van de Nederlandsche Bank. De machtiging wordt verleend. 2e suppletoire begrooting B. en W. bieden ter vaststelling aan de 2de suppletoire begrooting over den dienst 1928. De heer PRINSENBERG klaagt over de hooge kosten van aanleg van centrale verwarming in school C. Die kosten be dragen f 9.000, terwijl de begrooting f 5.000 vermeldde. Spr. gelooft, dat kosten van onderhoud der school onder dezen post gebracht zijn. Wethouder LAAN zal dit onderzoeken. De 2e suppletoire begrooting wordt vast gesteld. Rioleerïng Kennemerweg B. en W. vragen machtiging tot het leg gen, hebben en oflderhoudsi* van een riool- leiding met putten in den Kennemerweg. De machtiging wordt verleend. De onderwijsvergoedingen Vastgesteld worden de voorschotten in zake onderwijsvergoedingen over 1929. Geen manégebouw te Aerdenhout Op grond, dat het raadsbesluit van 17 Augustus 1911 tot vaststelling van het wegen plan van Oosterduin geen ontheffing van het daarin sub 3 bepaalde toelaat, geven B. en W. van Bloemendaal in overweging, hun op te dragen, aan het Uitvoerend Comité voor een nieuw te bouwen manége in Aerden hout te laten weten, dat op 'dien grond stich ting van een dergelijke inrichting niet mogelijk is. Wethouder LAAN merkt op, dat B. en W. niet anders konden voorstellen. Hij zou er wel gaarne die manége zien, maar er is geen ontheffing te verleenen van de bepa ling, dat daar ter plaatse alleen villa's kunnen gebouwd worden. Op het verzoek van het Uitvoerend Comité wordt afwijzend beschikt. Aanleg zijspoor B. en W. stellen voor, met de directie der Ned. Spoorwegen een overeenkomst aan te gaan in zake den aanleg van een zijspoor naar het terrein aan den Zeeweg ten Oosten van den watertoren. De heer DORHOUT MEES en wethouder LAAN wijzen er op, dat het moeilijk onder handelen is met de Ned. Spoorwegen. Bloemendaal moet 4/5 der kosten betalen. Besloten wordt, de overeenkomst aan te gaan. Het ophalen van vuilnis. B. en W. vragen machtiging, eene overeen komst aan te gaan met G. Hulsebosch te Bloemendaal, waarbij de gemeente aan dezen opdraagt en hij aanneemt om tegen den prijs van f 0.49 per perceel en per maand gedu rende het komende vijfjarig tijdvak, van 1 Januari 1930 tot en met 31 December 1934, zich te belasten met den ophaaldienst van asch en vuilnis. De heer NUIJENS stelt voor, in het con tract de bepaling op te nemen, dat een mini mum-loon van f 30 is gewaarborgd. Wethouder Laan acht die aanvulling van het contract geen bezwaar. De heer NOORMAN heeft groote be zwaren tegen dit contract. De ophaaldienst van tegenwoord;g is der gerreente onwaardig. In dit nieuwe contract staat niet eens ge regeld, hoe het ophalen van vuilnis moet geschieden. Er wordt niet eens ee i beperking opgelegd voor den arbeidsduur. Des zomers werken de vuilnisophalers 63 uur en des winters 65 uur. Spr. wil het voorstel aanhouden en B. en W. uitnoodigen, den arbeidsduur te onder zoeken en met voorstellen te komen, een gemeentelijken ophaaldienst in te stellen. Wethouder LAAN antwoordt, dat er nooit klachten komen over Hulsebosch en nooit van zijn personeel. Dit personeel krijgt trou wens fooitjes, zoodat de salarieering nog wel goed is. Daarom acht spr. den ophaaldienst wel goed. Waarom moet er nu f 28.000 a f 30.000 betaald worden, als 't fo:h niet beter wordt Auto-tractie is niet eens zeer geschikt voor een ophaaldienst, omdat telkens gestopt moet worden. De man kan niet gedwongen worden, met gouden koetsen te gaan rijden, maar hij moet toch met goed materieel rijden, waarop van gemeentewege gelet wordt. De heer PRINSENBERG gaat met het voorstel van B. en W. mede, omdat de belt te klein wordt en Hulsebosch kans ziet, al het vuil buiten de gemeente te brengen. De voorwaarden van Hulsebosch zijn beter voor de gemeente dan die van de „Mijvo". De heer DORHOUT MEES vindt den dienst er buitengewóón goed uitzien. De heer LUDEN vindt het materieel „smerig". De paarden zien er onverzorgd uit het tuig is smerig, de vuilniswagens zijn ....vuilniswagens. Er moet niet met onver zorgd dierenmaterieel gereden worden. De' menschen, die bij den dienst hooren, zouden wel in uniform gestoken kunnen worden. De heer SCHULZ bepleit het overleggen van kosten van gemeentelijke exploitatie. Anders zou hij in het contract verschillende arbeidsvoorwaarden opgenomen wenschen te zien, o.m. ten aanzien van de arbeids tijden. Het voorstel-Nuijens wordt door B. en W. overgenomen. De heer NOORMAN stelt voor, in het contract een 48-urige arbeidsweek op te nemen. De heer NUIJENS gelooft, dat men'daar nu geen succes mede zal hebben en daarom is het beter, dat de heer Noorman nu zijn vcor stel intrekt. In den grond der zaak is hij het met den heer Noorman eens. De heer PRINSENBERG sluit zich hierbij aan. Het voorstel-Noorman wordt verworpen met 123 stemmen. Besloten wordt met 132 stemmen, het contract aan te gaan. De Bouwverordening. B. en W. stellen voor, ontheffing der Bouw verordening te verleenen aan J. Stronk, voor bouw van een serre bij perceel Grenslaan 6 H. A. Barnouw, voor verbouw van perceel Rijperweg no. 13 J. Heemskerk, voor bouw van een woning aan den Vogele'nzangscheweg M. en W. Lol kus, voor bouw van vijf woningen aan de Julianalaan S. Israels, voor bouw van een garage aan den Parkweg S. Rinkema, voor bouw van twee garages en één schuur aan den Zandvoorterweg en vier garages aan de Zonnebloemlaan H. J. Bets, voor den bouw van een garage aan den Oostduin weg B. Boerrigter, voor bouw van een garage aan de Dahlialaan. Aldus besloten. De postdienst in Aerden hout De heer DE CLERCQ zou willen, dat de postdienst voor Aerdenhout beter ge outilleerd werd. B. en W. zullen probeeren, dit gedaan te krijgen. De extra toeslagen De heeren CASSéE en SCHULZ vinden het niet geheel juist, dat den ongehuwden in deze koude dagen geen extra uitkeering gegeven is. Minstens moet er toch de hand aan gehouden worden, dat hun om de week werk verleend v/ordt. Dat gebeurt niet. Wethouder VAN NEDERHASSELT zal dit laatste onderzoeken. Overigens doen B. en W., wat in hun vermogen is. Hierna gaat de raad in geheime vergadering. Hieronder volgt de stand na de 2de ronde van den wedstrijd om het 2de klasse dam kampioenschap van Haarlem en Omstreken. Nr. Spelers. 1. J. van Berkum W. J. Bosman Joh. Fabel Jr. P. Mollema G. A. Ottolini Jr. car. brt. h.s. gem. R. Vel 152 23 27 6.90 H. Stolp 150 45 26 3.33 Jn. Sman 116 39 16 2.97 F. Dik......75 40 9 i-87 S. Sint 100 62 8 1.61 C. Tuinstra 86 68 6 1.26 Totaal 679 De Haarlemmers bleven dus met 66 car. in de meerderheid. In het Fransche klooster te Sittard is, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden de Zeereerw. heer L. Tijssen, deken en pastoor te Sittard. Deken Tijssen bereikte den leeftijd van 63 jaar. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft ar rest gewezen in de zaak van den caféhouder W. S., die in hooger beroep was gegaan van een vonnis van de Vacantiekamer der Recht bank, waarbij hij wegens opzettelijk brand stichting in perceel Hoogstraat 25 te Weesp, op 8 Mei van 't vorig jaar was veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft het vonnis der Rechtbank vernietigd en opnieuw rechtdoende, verd. 2 iaar en 6 maanden gevangenisstraf opge legd, met aftrek van zes maanden voorar rest. De alleen wonende 69-jarige bleeker in de Jacobastraat te 's-Gravenhage, is in zijn woning dood aangetroffen. Blijkbaar is 'hij overleden tengevolge van gasverstikking, aangezien er een lek in de gasleiding was. 2 2 O O 4 2 2 O O 4 2 2 0 O 4 2 I I 0 3 2 I O I 2 2 I O I 2 2 O I I I 2 O O 2 O 2 O O 2 O 2 O 0 2 O vangt in De 3. 3. 4. 5- 6. J. Willemse 7. H. van Lunenburg Jr. 8. J. Balk 9. G. Eising xo, F. W. de Pater Maandag 25 Februari a.s Korenbeurs" de derde ronde van den Flaar- lemschen kampioenswedstrijd aan. Het programma voor deze ronde luidt Hoofdklasse: J. P. van EijkR. Hartgerink; H. Greeuw- F. A. Berkemeier; J. van LooijJ. W. van Dartelen; J. B. Sluiter Jr.J. Poppen; Chr. F. Visse'W. van Daalen, Aebe de Jong vrij. Tweede klasse: H. van Lunenburg Jr.F. W. de Pater; J. BalkP. Mollema; G. EisingJoh. Fabel Jr.; G. A. Ottolini Jr.W. J. Bosman; J. van BerkumJ. Willemse. Gisteren is op de lijn NeedeHeliendoorn tusschen Gelselaar en Diepenheim, een goe derentrein, die ongeveer 7 uur te Goor moest aankomen, ontspoord. Het voorste deel van den trein, dat niet ontspoorde, is doorgereden. De reizigers, die met den volgenden trein moesten passeeren, moesten op de plaats van het ongeval overstappen en kwamen met veel vertraging aan. Hulptreinen uit Winterswijk en Hengelo zijn gezonden, om de lijn zoo spoedig moge lijk weer vrij te maken. De materieele schade is aanzienlijk. Fr hadden geen persoonlijke ongevallen plaats Gistermiddag is brand uitgebroken op de tweede etage van een kantoorgebouw aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam, vermoedelijk door het te fel stoken van een vulkachel. De brandweer heeft het vuur onmiddellijk krachtig aangepakt met vier stralen, zoodat binnen een half uur de brand gebluscht was. De tweede etage is gedeeltelijk uitgebrand. In het clublokaal van de Zaandamsche biljartclub „Ons Genoegen" werd Donder dagavond de laatste match gespeeld voor de eerste ronde en wel tusschen de B. C. „De Kroon" uit Wormerveer en „D.E.S." Haarlem. De wedstrijd had een spannend en geani meerd verloop. Hieronder de gedetailleerde uitslag. D.E.S., Haarlem car. brt. h.s. gem. de Foeljaeger 200 23 29 8.69 K. Sanders.......125 45 14 2.77 J. D. Ronde 125 39 P. Klaassen100 41 J. v. Schie 95 61 H. Tuninga 100 69 iö 14 12 9 3.20 2.43 1-55 1.44 Totaal «745 „De Kroon," Wormerveer. De loting voor het tournooi om boven genoemd kleinood, welke gisteren in „Cen traal Bar" plaats vond, had tot resultaat dat „Vriendenkring" direct in de finale gee- plaatst werd en dat H.B.C. en D.E.S. nog om een plaats in den eindstrijd moeten spelen. Het treffen tusschen deze teams vindt plaats op Maandag 25 en Woensdag 27 Febr. a.s. in „Centraal Bar" a. d. Kruisweg. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Febr. 1329. 2e soort /hhas 84000 K.G. Roode Kool 8—17.80; 2e soort 8.90—14.80 172000 K G. Gele Kol 5.60—10.80; 2e soort 5.208.70. 112000 K.G. Deensche Witte Kool 9.60— 17.60. 111500 K. G. Uien 12.50—14.70; grove 10.40—12.50. NOORDSCHARWOUDE, 22 Febr. 1929 78600 K.G. Roode Kool 7.1017; door schot 6.6015; 60. 8800 K.G. Gele Kool 5.50—11.20; door schot 9.20 182000 K.G. Deensche Witte Kool 9.70— 15 ;60doorschot 9.0014.40. VRIJDAG 22 FEBRUARI. Berlijn Parijs Brussel honden Zurich Rome Madrid Weenen New-York (cable: Praag Warschau Kopenhagen OLso Stockholm 59.20 9.70 34.60 12.11 47.95 13.05 38.45 35.05 2.49 7.35 27.— 66.50 66.50 66.70 59.30 9.80 34.70 12.12 48. C5 13.15 38.55 35.15 2.50 7.45 27.10 66.60 66.60 66.80 Het stoomschip „Prins der Nederlanden" wordt morgen 6 uur van Batavia te IJmui- den en te 10 uur hier ter stede verwacht In aansluiting op het heden te Marseille 'aangekomen mailschip „Tjerimai" vertrok de speciale trein met de mail en passagiers van Marseille om 15.10 uur; aankomst mor- igen te Roosendaal 12.02 uur, Rotterdam D.P. 13.35 uur en te Den Haag H.S.M 14.04 uur. Een monument voor de slachtoffers •Op een vergadering te Groningen van het voorloopig comité uit het Noordelijk politie corps is een definitief comité gevormd om een monument op te richten voor de slacht, óffers van het drama te Grootegast. Het zal trachten gelden bijeen te brengen alléén van politieambtenaren om op de gra ven van de vier gevallen politiemannen mo numenten op te richten. De sigaren-magnaat Maaskamp stond rus tig achter de toonbank in zijn winkel een sigaartje te rooken. 't Was zijn lievelings sigaar, want hij had de mélange zelf geko zen en het merk, naar zijn naam vernoemd, op de kistjes laten drukken, Om zijn kaken lag tevredenheid. Er was ook groote aanlei ding tevreden te zijn, want van zijn huis houden mocht hij veel plezier beleven, terwijl de zaken jaar op jaar grootere winstcijfers vertoonden. Een dikke rookwolk blies hij de lucht in, dan aaide hij zijn sik, een gewoonte, die hij zich had aangewend, wanneer hij bui tengewoon in zijn humeur was. Er kwam een klant binnen, een vaste klant, die elke week een kistje „Maasjes" kocht. Het gebruikelijke praatje over het weer leverde al weinig nieuws op. Plotseling ontdekte de cliënt een bordje dat aan de kassa hing. „Wij leenen aan geen mensch meer, want wij hebben genoeg betaald. Houdt dus de eer aan u zelf en vraagt ons niet om geld of borgstelling." 't Was een kleine kaart, waarop deze tekst in bloedroode letters gegrift was. „Hoe kom je daar nu bij, Maaskamp?" was het eerste, wat de vaste afnemer vroeg. „Dat is duidelijk genoeg," lachte Maas kamp, terwijl hij weer z'n kostbare baard-sik regelmatig op-en-neer aaide. „En 't is uit," voegde hij er aan toe, twee honderd gulden hier, vijfhonderd daar. 't Is voor goed uit, al noemen ze me nu misschien een idioot in de stad. Ik heb leergeld genoeg betaald." Dien morgen waren er zestig klanten in den winkel geweest, waarvan er vijftig door het eigenaardige bordje getrokken waren. En met een zekere zelfvoldoening volgde telkens een commentaar op den tekst, die toch voor zich zelf voldoende sprak. Intusschen speelde zich op den Heerenweg een onverkwikkelijke geschiedenis af. Ria, een dochter van Maaskamp reed met een kalm vaartje in de richting Haarlem, in haar privé- Fordje! Plotseling zwenkte een andere auto uit een zijlaaneen slageen gerinkel van ruiteneen gegilwandelaars scho ten toe en bukten zich over een auto-ruïne, die in één oogenblik was opgebouwd. Met veel moeite gelukte het, Ria uit haar benarde positie te bevrijden. In den anderen auto zat een jongeman, schijnbaar verstijfd achter het stuurrad, dat zwaar verbogen was. Even later kwam hij tot bezinninggelukkig persoon lijk had hij slechts eenige schaafwondjes op- geloopen. Hij informeerde direct naar de toe stand van de automobiliste, die hij in zulk een lastig parket gebracht had. Tot zijn niet geringe verbazing, zag hij tegenover hem een knap meisje, met gitzwarte oogen, die brutaal schitterden onder een ingedeukt gi-oen peau- üe-suède hoedje. „Mijn excuse, juffrouw, het is mijn schuld... eh," stamelde hij. „De wagen is niet zoo erg," lachte ze, nu eenigszins tot haar zelve komende, „ik ben blij, dat ik er zelf heelhuids ben afgekomen." Onze onvoorzichtige automobilist stelde zich voor als Wim Boutadier en hoe 't kwam wist hij feitelijk nietmaar 't was net of hij blij was, dat het ongeluk was voorgevallen. Een half uur later werden de zwaar be schadigde auto's weggesleept. De jongelui wa ren door een der omwonenden vriendelijk op genomen. Winm's hand werd verbonden, Ria werd wat tot bedaren gebracht, door een alleraardigste ontvangst. „Waarom ben je nog zoo stil," informeerde ze, toen Wim nog steeds droef voor zich uit staarde, „heb je erge pijn? Zeg het dan dan waarschuwt mevrouw misschien wel even een dokter." Hij schudde het hoofd. „Dat is 't niet," mompelde hij„dat is 't niet. Ik kan je niet alles vertellen." Doch wat hij eerst als een diep geheim ver borgen had, kon hij later, toen ze op weg naar het station gingen, niet langer voor zich hou den. „De wagen was niet van mij," bekende hij, bedeesd. „En wat zal die reparatie wel niet kosten. Dat red ik nooit. Ik ben student en m'n vader heeft al genoeg voor me betaald." Zwijgend stapten ze voort. „En als ik het je nu eens voorschoot?" stel de Ria openlijk voor. „Hoe komt u daarbij", antwoordde Wim, on middellijk begrijpend, dat zoo iets toch on mogelijk moest zijn. Een week later kwam Wim Boutadier op bezoek bij de familie Maaskamp. Ria had er op aangedrongen, dat hij het geld zou aan nemen. 't Was heelemaal niet erg, later kon hij het toch terug geven en hij bespaarde zich veel zorgen en noodelooze ontberingen. Tweehonderd vijftig gulden kostte de re paratie; de aanrijding scheen dus niet zoo héél eenvoudig geweest te zijn. Papa Maaskamp wilde er eerst niets van weten. Zijn principe was „wij leenen aan geen mensch meer" en daar wenschte hij niet van af te wijken. Doch de overredings kracht van de eenigste dochter, die nog thuis was, bleek sterker dan de principes van den onstandvastigen papa. Wim Boutadier stond hem aan. Een flinke kerel, met een goeden studiekop, die er wel zou komen. En papa Maaskamp zwichtte, telde tot groote vreugde van zijn dochter het vereischte geld, de 250 gulden neer. Hoewel Wim eerst vastbesloten was, in geen geval het geld aan te nemen, was ook hij tot ander inzicht gekomen, daar het lap je van vijfentwintig, dat hij iedere maand moest brengen, mooi kon dienen als „postil lon d'amour". Want Wim was sinds het auto-ongeluk zwaar verliefd op Ria gewor den. Die zwarte oogen onder dat groene peau-de-suède hoedje kon hij maar niet ver geten. Elke maand bracht hij trouw z'n af lossing, al moest hij ook daarvoor nog krom leggen. Bij het tweede bezoek dronk hij een kopje thee, bij het derde twee kopjes, bij 't vierde bleef hij 'n heelen avond en de zesde aflos sing zou van een gezellig dinertje vergezeld gaan. Hij vertelde, dat hij over drie maanden examen moest doen en als hü slaagde, was hij voor zijn leven klaar. Met ondeugende oogen had hij Ria daarbij aangekeken, die met een vuurrood hoofd juist in de strenge oogen van papa keek, die op zijn beurt flauwtjes lachte en tegen zijn vrouw knip oogde. Hij kwam door zijn exameneen week daarna kwam „het er door", werd de ver loving een feit. Aan tafel speechte Wim geestig op twee ondeugende auto's, die door een onzichtbare hand, onhoudbaar tegen elkaar wilden bot sen. De schuld werd voor het restant kwijtge scholden, wat Wim niet wenschte te accep teeren, daar hij nu de geleende som wel tiendubbel kon terugbetalen. De laatste bruiloftsklanken stierven in den nacht weg. De gasten namen afscheid, de familie begaf zich te rustevader en moeder Maaskamp bleven nog wat bij elkaar zitten, om een oogenblikje na te praten. Ze zwegen. Maaskamp aaide zelfs zijn sik niet, er moest dus wel iets bijzonders aan de hand zijn. „Nu is ze uit huis, vrouw", mompelde hij, verdrietig. „Ja", zuchtte zijn wederhelft, „het laatste straaltje van de zon is uit huis verdwenen." ,,'t Is mijn schuld, moeder." „Waarom?" „Ik had me aan m'n principe moeten hou den." „Wij leenen aan geen mensch meer, want wij hebben leergeld genoeg betaald". Uit z'n binnenzak haalde hij de kaart met de bloedroode letters. „Dat ding heeft afgedaan", bromde hij, „het deugde niet". „Het laatste leergeld is het zwaarst ge weest, ik leen niet meer het laatste leergeld was nog niet betaaldvóór van daag W. W,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10