Stadsnieuws m j nmmu ■I inn I i GEBR. VAN ULDEN !W H. HUIJBENS MUZIEK RADIO!!! lai 1EI 101 DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 22 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 4 Hulde aan Mr. A. Bruch Door leeraren bij het Gymnasiaal en M.O. Het ijs in de Haarlemmermeer R. K. Leeszaal Stagnatie in het Visscherïj- bedrijf Rijksvoorjaarshengsten- keuring te Hoofddorp Groote drukte in de Hoogovenhaven Een Onderwijskwestie Zesde Concert Haarlemsche Bachvereeniging VAN ONZE RECHTBANK Denkt nü om uw water leiding Besmettelijke ziekte Levering Waalstraatklinkers Onttrekking van grond aan den Openbaren Dienst Wedstrijd op de schaats voor Lompenventers Gymn. Vereen. „Bato" Haarlem Lindbergh technisch adviseur voor de luchtvaart Bij Waterschade aan Tapijten, Loopers, enz. Ingemettrs Bur. „Metha" Ged. Oude Gracht 6^ De gestadige groei van het bedrijf der Gebroeders van Uldeti levert het duidelijk bewijs der superioriteit van het werk dat hunne waschinrichting levert. De accuratesse waarmede de wasch van iedere cliënt behandeld wordt, is mede de oorzaak van de toenemende uitbreiding der cliënteele. Ofschoon de tarieven van Gebr. van Ulden niet hoog zijn, is de behandeling der wasschen altijd beter dan U die elders zult vinden. De prijscourant wordt U op uwe aanvrage franco en omgaand toegezonden. Stoomwasscherij - Hillcgom - Wilhelminalaati His Master's Voice" Gramophone en „His Master's Voice" dansplaten G. M. OORD - Groote Houtstraat 108 Het adres van „De(n) Snelle (n) Visser'is te Haarlem Warmoesstraat Vijftien - Tel. 12400 ■n H. HUIJBENS, D E DAMESKAPPER DE DAMESKAPPER BAAN 43 In de raadzaal, daartoe door B. en W. welwillend afgestaan, werden gisteren avond door de „Vereeniging van Leeraren en Leeraressen aan Gemeent. Inrichtingen van Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs" en haar genoodigden de oud-wethouder Mr. A. Bruch en diens echtgenoote ontvangen. Bij monde van den voorzitter, Dr. G. Ras, werd er op gewezen, dat men in het leera- rencorps, evenals in andere onderwijsorga nisaties, de behoefte gevoeld had nog eens dank te zeggen voor hetgeen door den oud wethouder in het belang van het gymna siaal en middelbaar onderwijs in het alge meen verricht werd. Spr. kenschetste de pe riode, waarin Mr. Bruch het, wethouderschap waarnam als een tijdvak, waarin het open baar gymn. en midd. onderwijs in menig opzicht een moeilijken tijd moest doormaken. Het kwam er op aan het onderwijsapparaat dat juist in de naoorlogsche jaren voor een steeds grooter deel der bevolking van be- teekenis werd, voor een te overdreven be- zuinigmgswoede te behoeden. Spr. schetste wat op initiatief van Mr. Bruch, B. en W. en de raad in dit opzicht hebben tot stand gebracht, waardoor het mogelijk was, dat het gemeentelijk gymnasiaal en middelbaar onderwijs ten volle op peil kon blijven. Namens de Vereeniging bracht spr. ten slotte Mr. Bruch hartelijk dank voor de wijze, waarop hij zich steeds heeft ingeleefd in de moeilijkheden van het leeraarsambt en bood hem als blijk van erkentelijkheid een schrijfbureau aan. De heer Bruch dankte hartelijk, ook na mens zijn echtgenoote, voor de gebrachte huide, waarbij hij deed uitkomen, dat wat bereikt werd, tot stand kon komen, dank zij de medewerking van het College van B. en W. en van den Raad. Tevens legde de heer Bruch nadruk op het feit dat de Ver. van Leeraren niet in de eerste plaats de belan gen van het personeel diende, maar steeds het onderwijsbelang op den voorgrond stelde. Als gevolg hiervan ontstond tusschen het college van B. en W. en de vereeniging een sfeer van vertrouwen, die tot vruchtbare sa menwerking heeft geleid. In zijn slotwoord dankte de voorzitter B. en W. voor hun tegenwoordigheid. Ook bracht hij dank aan de leden van den Raad, de Curatoren van het Gymnasium, de leden van de Commissie van Toezicht M.O. en andere genoodigden. die allen door hun aan wezigheid blijken van belangstelling hebben gegeven. Van eenige genoodigden was bericht van verhindering ingekomen: o. a. van mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, dr. S. Elzinga, P. Voogd, voorzitter van de Commissie van Toezicht, en van de leden van den Raad mej. Berdenis van Berlekom, H. Wolzak, J. De Breuk, J. G. van Kessel, van de oud directrice der M. S. voor M. mej. Farret en van Ds. Van Paassen, lid van de Commissie van Toezicht op het M. O. De aanwezigen bleven nog eenigen tijd in gezellige, opgewekte stemming bijeen. van de verbouwing van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. De stukken te dezer zake betrekking heb bende, zijn met ingang van 18 dezer gedu rende vijf dagen ter plaatselijke secretarie (7e afdeeling) ter inzage van een ieder zijn nedergdegd. In de Haarlemmermeer wordt op de ver schillende vaarten, slooten en grachten de ijssport druk beoefend, terwijl hier en daar de ijsclubs bij vernieuwing druk in de weer zijn om wedstrijden te organiseeren.' Langs de Hoofdvaart passeeren dage lijks veel schaatsenrijders uit Amsterdam en Leiden. Gistermiddag werden er zelfs ge zien, die zoodanig' verhit waren van de steeds grooter wordende kracht van de zon, dat ze hun bovenkleeren hadden uitgetrok ken. De baan op de Hoofdvaart nabij de Lijn den (bij Sloten) tot aan de Kaag is nog vrij goed berijdbaar, terwijl ook de Genievaart vanaf Vijfhuizen tot Aalsmeer grootendeels geschikt is voor doorgaand verkeer. De Ringvaart van de Nieuwemeer (Am sterdam) tot Aalsmeer en verder is ook be trouwbaar, maar door de vele slechte plek ken niet erg best berijdbaar. De onlangs opnieuw geconstitueerde ijs- club „Hoofddorp" is thans zeer actief. Zij hield reeds verscheidene wedstrijden in hard- en schoonrijden, terwijl haar baan op de Genievaart keurig in orde en 's avonds electrisch verlicht is. Het bestuur is voor nemens, ijs en weder dienende, Vrijdag avond op haar alsdan electrisch verlichte baan een groot ijsfeest te organiseeren, op geluisterd door muziek, waarbij gecostu- meerden zullen deelnemen. De ijsclub te Nieuw-Vennep hield Don derdagmiddag op de Hoofdvaart' een wed strijd met arretikkers, hetgeen een gezelh- gen aanblik opleverde en waarvoor veel be langstelling bestond. Van morgen af zal de R. K. Leeszaal aan de Nieuwe Gracht ook wederom des avonds geopend zijn. Aangezien de kolenaanvoer per Rijnaak momenteel niet geschiedt en alles per wagon aangevoerd wordt, ondervindt men by het kolen laden der trawlers te IJmuiden veel oponthoud. Het gebeunrt wel, dat de schepen 3 4 dagen op kolen liggen te wachten. Donderdag werden op het marktplein te I Hoofddorp de Rijksvoorjaarshengstenkeu- ringen gehouden voor het type tuigpaard en het type trekpaard. De uitslag is als volgt: Tuigpaardèn. Goedgekeurd werden voor het stamboek en het Rijk: Geoffrey; vader Rekrut, eig. H. Meekhof te Amsterdam en A. Buurman te Heemstede: Koekoek, vader Griedel, eig. C. de Vlieger te Abbenes; Emmo, vader Manteuffel, eig. vereeniging „Ons Belang" te Haarlemmermeer; Gill, vader Selador, eig. A. Buurman en H. Meekhof; Holan, vader Colonel, eig. de Amsterdamsche RijtuigmaatschappijDru- sus, vader Gambo, eig. A. Buurman en H. Meekof; Derenus, vader Wilfried, eig. D. van Wieringen te Abbenes; Griedel, vader? eig. D. van Wieringen. Trekpaarden. Goedgekeurd werden voor stamboek en Ri)k; Charlos, vader Rëve d'Or, eig. vereeniging „Hoofddorp" te Haarlem mermeer; Hyperion, vader Oscar, eig. Heng- stenvereeniging „Sloterveg" Haarlemmer meer; Edmond d'Hulst, vader Successeur, eig. J. F. Haartsen te HalfwegCrelon, vader? eig. G. den Dekker te Haarlemmer meer. j Alleen voor het Rijk werd goedgekeurd Albert: vader Rickel, eig. H. F. Bultman te Heemstede. Gisteren lagen te IJmuiden 7 groote zee booten in de buitenhaven van 't Hoogoven- bedrijf. Dit is niet alleen veroorzaakt door drukte in 't bedrijf, maar ook doordat booten op accoord te IJmuiden gelost worden, daar 'erschillende havens ontoegankelijk zijn. Voor Gedeputeerde Staten van Noord holland werd verleden week een kwestie behandeld, naar aanleiding van artikel 96 van de Lager Onderwijswet Het bterof hier het bestuur van de Ned. Hervormde School aan de van Bossestraat te Amsterdam, dat door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een vergoeding was toe gestaan voor het onderwijsjaar 1925. De gemeente Amsterdam wilde de kosten tot in standhouding van de school niet betalen, daar volgens haar meening de school niet valt onder artikelen 88 en 96 van genoem de wet. Hoewel de minister een vergoeding had toegestaan, wilde de gemeente er niets van weten. De. Onderwijsraad nu is van meening, dat de gemetene zich heeft neer te leggen bij de beslissing van den Minister, zoodat vanaf 1 Januari 1925 een gemeentelijke ver goeding zal moeten worden verleend. Thans hebben Gedeputeerde Staten een beslissing van deze kwestie genomen en het gemeentebestuur van Amsterdam in het ge- lijk gesteld. Gedeputeerde Staten hebben overwogen, dat uit het besluit van den Minister is ge bleken, dat de vergoeding door hem niet werd toegekend op grond van artikel 96 van de L. O.-wet, zoodat de gemeente Amsterdam, naar het oordeel van Gedeputeerde Staten, terecht geweigerd heeft, die vergoeding te btealen. omdat zij dit beschouwt als een uit zonderingsgeval. Dinsdag 26 Februari a s 's avonds om 8 uur zal het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van Dr. Wil lem Mengelberg in de Gemeentelijke Con certzaal een concert ten uitvoer brengen. Als soliste werkt mede: mevr. A Noor dewierReddingius Het programma vermeldt: Symphonie C. gr. t. Fr. Schubert Andante Allegro manon troppo, Andan te con moto Scherzo. Allegro vivace Aria uit de cantate No. 57 „Selig 1st der Mann" Johan Sebastian Bach Aria uit het Oratorium „Esther" Suite uit de Opera „Alcina" G. F. Handel Ouverture, (PomposoAllegro, Musette, Me nuet), Gavotte, Sarabande, Menuet, Tam- burino Hymne an die Nacht (Auferstehungshymne; Aiphons Diepenbroek Een gevaarlijke oplichter De 24-jarige J. J. te Amsterdam was in verzet gekomen tegen zijn veroordeeling door de Haarlemsche Rechtbank n.l. 6 maanden gevangenisstraf wegens oplichting en ver duistering. Hedenmorgen stond hij terecht. Hij zou op 28 October een naaimachine gekocht hebben ber de Singer-Maatschappij voro 205, om deze daarna te verkoopen. Gelijke oplichting had hij bö de Excelsior Stofzuigers Mij. ge pleegd. Getuige A. V., inspecteur van de Singer Mij. had op 28 October een naai machine aan hem verkocht voor 205. De opkooper S. D. heeft deze machine weer van hem gekocht voor 26.50. Later heeft hy haar weer teruggegeven. De president merkte op, dat het werkelijk een koopje was geweest. J. H. V. bedrijfsleider bij de A. M. K. O., had verdachte een stofzuiger in huurkoop gegeven voor 98. Er was nooit iets op afbe taald en de machine was ook nooit terugge geven. Th. de M. had een stofzuiger gekocht voor 25 van iemand dien hy niet kende. Getuige vond het weinig en heeft daarna de stofzui ger weer verkocht voor 56 aan een ander. Getuige J. de W. had een Excelsior-stofzui- gen in huurkoop gegeven omstreeks November 1928. De machine had een waarde van 100, hierop was 10 afbetaald. De machine was niet teruggegeven. Getuige L. H. K., rywielhandelaar, had den stofzuiger gekocht voor 25 en weer verkocht voor 39. Dit was echter niet in zijn boeken opgeschreven. Het O. M. bekrachtigde het vonnis, dat luidde: 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Simons maakte de Rechtbank er op opmerkzaam, dat verdach te nu wel plotseling 4 maal tot oplichterij is overgegaan, maar dat hij nooit eerder ver oordeeld is geworden. Het nieuwe in deze verzetzaak is feitelijk de strafmaat. Zes maanden gevangenisstraf vindt pleiter te veel. Het is verdachte niet gelukt een boter ham te verdienen, hy sloeg failliet en zocht middelen van bestaan. Hij heeft misgestapt, doch zou toch wel op een voorwaardeiyke straf mogen rekenen. Onder luid snikken vertelde verdachte, dat hij nu een goede positie had en eindelijk een vast salar's. Hij zou alle onkosten terug wil len betalen, als hij maar een lichtere straf zou kunnen krijgen. De uitspraak werd op 28 Februari bepaald. Een zwijntjes-jager Mej. M de G. had op 14 Januari haar rij wiel voor een zaak in de Lange Begiinestraa' neergezet Toen zij na een half uurtie terug kwam was haar rijwiel verdwenen. Het was een nieuwe Gazelle-fiets, welke zij pas on geveer 1 jaar ir. gebruik had. Na twee da gen had ze het karretje weer van de poli tie teruggekregen. Hedenmorgen stond daarvoor terecht de 32-jarige boomkweeker H. H te Amsterdam verdacht van op 14 Januari een rijwiel te hebben gestolen en dat op 15 Januari uit winstbejag te hebben vervoerd. De riiwiel- gewaarder Ch. M. v. d. H. had het rijwiel op 14 Januari in ontvangst genomen; den vol genden dag was verdachte het komen halen De bewaarder had de fiets juist in han den van verdachte gegeven, toen de politie kwam. De agent W. de K. had bericht van den diefstal gekregen en had op 15 Januari bij de stalling in de Rozenstraat post gevat Nadat H. met het rijwiel eenige schreden had afgelegd, werd beslag op het rijwiel gelegd. De president zei dat verdachte herhaalde malen reeds was veroordeeld Volgens verdachte had een' ander de fiets "estolen Hij zou haar alleen van de stalling gehaald hebben. De Officier zei dat zoo diefstal niet be wezen was dan toch wel van heling sprake was en eischte 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, Mr. L. G. van Dam, zei. dat diefstal evenals heling niet bewezen waren en vroeg vrijspraak of clementie. Uitspraak over 8 dagen. Uitspraken. Tegen P. S. en J. V., die in den nacht van 9 op 10 Januari 1929 een 25-tal kippen had den ontvreemd van het erf van den land bouwer A. H. S. te Leimuiden, en tegen wie een jaar gevangenisstraf was geëischt, wer den hedenmorgen veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief Tegen den 20-jarigen W. S., die een koffer met gestolen kippen vervoerde, was 3 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met lastgeving tot onmiddellijke invrijheidstelling geëischt Hedenmorgen werd hij veroordeeld tot 3 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Behartigenswaardige wenken De directie der Amsterdamsche Duinwa terleiding geeft eenige behartigenswaardige wenken bij het nemen van maatregelen tot het ontdooien van waterleidingen, nu zach ter weer blijkbaar voor de deur staat. Waar wij ineenen, dat ook onze lezers er hun voordeel mee kunnen doen, laten wij ze hier volgen De buitengewone koude heeft voor velen het ongerief veroorzaakt van bevroren toe voerleidingen en wat nog erger wellicht is, bevroren afvoerleidingen. In verband hiermee worden hierna eenige vragen behandeld. Welke verschijnselen zijn te wachten bij invallenden dooi en kunnen er maatregelen worden genomen om het ongemak te voor komen? Bij de bevriezing van aan- en afvoerleidin- gen, ook closetpotten., kan een breuk een scheur optreden. Zoolang de inhoud be vroren is, is de toestand zonder gevaar; zoo dra echter de inhoud smelt en de aanvoer van water weder plaats heeft, zal dit met groote kracht uit de scheur spuiten en moet waterschade worden gevreesd. Het is zaak, dat men zich tevoren hiervan rekenschap geeft en ook tevoren overweegt, wat bij in vallenden dooi gedaan dient te worden om deze onaangename verrassing zooveel moge lijk de baas te biyven, vooral omdat bij het te verwachten optreden van talrijke lekkages vrijwel tegelükertyd het loodgietersgilde in beschikbare werkkrachten te kort zal schieten en het wel eens geruimen tyd kan duren, voordat hulp kan worden verstrekt. Het spreekt vanzelf, dat nu reeds door de bewoners de voor de hand liggende maatre- In de week van 1016 Februari hebben zich in deze gemeente 7 gevallen van roodvonk, en 1 geval van diphtheritis voorgedaan. Opgedragen is de levering van 100.000 waalstraatklinkers voor 31.60 per 1000 stuks en 300.000 waalstraatklinkers voor 31.50 per 1000 stuks aan de firma van Meeuwen te Haarlem; 200.000 waalstraatklinkers voor 30.50 per 1000 stuks en 400.000 waalstraat klinkers voor 28.50 per 1000 stuks aan de fa. de Jong van Lekkexkerk te Rotterdam. B. en W. van Haarlem brengen ter aige- meene kennis, dat aan den Raad der ge meente wordt voorgesteld, om aan den openbaren dienst te onttrekken: een gedeel te van de Minnebroederssteeg, ten behoeve De brand in de stoomwasscherij van A. Evers weer, die met groot materiaal was en Zoon aan de Brouwersvaart. De brand- uitgerukt, legt de eerste slang uit. De brand aan de Brouwersvaart. Aan de achterzijde van de wasschery bestrijdt brandweer het vuur met twee slangen op de waterleiding gelen tot ontdooiing en ontdooid houden van leidingen enz. worden toegepast, door afsluiting zooveel mogelijk van de buiten lucht van de plaatsen waar leidingen liggen, gebroken en gebarsten ruiten doen herstel- 'en, verwarming van die ruimten, ook door het open houden van deuren naar deze ruim ten en 's nachts van de deuren van kamers, waar gestookt wordt; zoodat het thans voor al gaat om de hopeiooze gevallen, waarin de lage temperatuur de baas is. Om eventueele lekkage te voorkomen, is in de allereerste plaats noodig, dat de stop kraan nabij den voorgevel goed functionneert. Het is mogelijk, dat daarin ijs aanwezig is waardoor het op- en neerdraaien van de klep wordt belet. Men onthoude zich ervan de kruk met geweld te willen draaien; slechts kan hiermee een breuk worden veroorzaakt, waardoor de kraan geheel onbruikbaar wordt. De vervanging daarvan vordert tijd, die in dit geval bijzonder kostbaar is. Af doend middel is de kraan aan de onderzijde b.v. met een theelicht te verwarmen, waarna spoedig ontdooiing zal worden verkregen. Mocht ook hiermede een gemakkelijk draaien van de kruk niet worden bereikt, dan melde men dit onverwijld aan het bureau der Ge meentewaterleiding, opdat herstelling of vernieuwing kan geschieden. Zoolang de ontdooiing van de leiding niet heeft plaats gehad en dus kans bestaat, dat ekkage zal volgen, wanneer de büisinhoud weer vloeibaar wordt, is het noodzakelijk, dat :.n elk geval 's avonds de stopkraan gesloten wordt. Wordt men door lekkage verrast en zou de stopkraan niet afsluiten, dan drukke men de looden leiding dicht door zachte slagen met een hamer. Wanneer closetreservoirs bevroren zijn, be- taat er kans, dat deze gescheurd zijn; te vens kan de afvoer van water nog niet moge lijk zijn, wanneer reeds de aanvoer weer mogelijk is geworden. Het aanvoerkraantje nabij het reservoir dient dus gesloten te wor den. waardoor ontdooiing daarvan allicht noodig zal zijn, op de wijze als voor de stop kraan aangegeven. Het ontdooien van closet-valleidingen is zoolang het nog sterk vriest vrijwel on mogelijk door de betrekkelijk groote afme tingen van de pijp en haar inhoud. Wanneer de ontdooiing intreedt, kan het ontdooiings proces wel worden verhaast door het ingie ten van warm water. Men bedenke, dat de geregelde afvoer van faecaliën niet mogelijk is, voordat de ijsprop radicaal is opgeruimd. Vooral denke men aan de belangen van de benedenbewoners, want zoolang de afvoer niet volledig is verzekerd, hebben dezen de kans het geheele volume, dat boven wordt afgevoerd, beneden als overstrooming te ont vangen. Indien de closetpot is gebarsten zal hij bij vntdooiing wel ten deele leegloopen, zoodat de z.g. stankafsluiting niet meer functioneert. Hiermee krijgt men den rioolstank in huis. Indien derhalve closetpotten kennelijk be vroren en gebarsten zijn, is het aan te beve len, onverwijld tot vernieuwing te doen over gaan en de stankafsluiting met pekelwater te vullen. Men is dan gereed tegen het tijdstip, dat de staande leiding ontdooid raakt en •ioolstank naar boven zou kunnen voeren. Hierboven werd ter sprake gebracht het gebrek aan werkkrachten bij plotseling in vallenden dooi wegens overmaat van werk. Van vele zijden zullen de loodgieters worden opgevorderd om hulp te komen verleenen bij lekkages en om het gebruik en de verwij dering van water enz. weder mogelijk te ma ken. Elke belanghebbende zal zoo spoedig mogelijk geholpen wil'en worden, maar daar voor is noodzakelijk dat de werkgelegenheid van nu af aan nu de temperatuur milder schijnt te worden zooveel mogelijk wordt gegeven. Dringend wordt daarom aanbevolen nu reeds zooveel mogelijk te doen herstellen. Vermeld werden reeds de closetpotten, doch ook leidingen, die kennelijk gescheurd zijn ijsvorming aan de buitenzijde kun nen bij deze vorst, die be'angrijk minder is dan wü doormaakten, reeds hersteld worden. Goed gesloten houden van de stopkraan by den gevel is dan echter gewenscht. Donderdagmiddag werd onder groote belangstelling een wedstrijd verreden op de mooie Hel (gem. Haarlemmerliede). Verschillende kooplui en winkeliers hadden hier prijzen voor beschikbaar gesteld. Na spannenden kamp werd de finale bereikt als volgt: le prijs W. Bouwens, 2e P. Kiekens, 3e D. Gieske, 4e R. Drejer, 5e W. Dinsdag. Verder hadden de andere deelnemers troost- prijzen. Bovengenoemde vereeniging geeft a-s- Zaterdag 23 dezer, in „Olympia" te Haarlem een feestavond voor haar adspirantleden. Daar „Bato" om verschillende reden dit jaar geen openbare uitvoering geeft zal op dien avond tevens eenige nummers gymnas tiek, zoowel door de adspiranten als voor de hoofdafdeeling worden gegeven. Ook zal de uitslag van de onderlinge gyrn- nastiekwedstryden voor adspiranten. welke de vorige maand gehouden zijn, worden be kend gemaakt. Aan de uitvoering van den Kennemer Turnkring zal ook door Bato worden deel genomen, Reuter seint uit Washington: Lindbergh is benoemd tot technisch advi seur van de afdeeling luchtvaart van het departement van handel. VER. „KUNST AAN HET VOLK" Liederen- en Piano-avond. Corrie Bik (zang). Richard Boer (piano). Hoe hebben we het nu met de leden van de Vereeniging „Kunst aan het Volk"? La gen 85 met griep te bed? Of maakten ze schaatstochtjes in den maneschijn? Of nog... was het te koud? De ernstige kunstenaars, die gisterenavond met zulk een mooi programma voor ons op traden, hadden ongetwijfeld beter verdiend. Maar we weten het nu eenmaal, is het niet veel gezelliger, onder het genot van een kopje koffie, rond den warmen haard, te luisteren naar de „Cavaleria" of zoo iets?.... We zullen er verder maar niet over uit weiden, want dan kwamen we terecht op het chapiter van de persoonlijk beluisterde uit voering door den kunstenaar, ook „de visu", en dan waren we zoo spoedig nog niet uit gepraat. Slechts moeten we hopen, dat er heel gauw betere dagen mogen aanbreken, en dat er een mildere temperatuur moge gaan heerschen, óók in den Schouwburg, want daar was het, vooral wat later op den avond, verre van gezellig, en eenige graden meer warmte hadden waarschijnlijk ook het publiek enthousiaster gemaakt en den solisten van dezen avond een warmere ontvangst be reid. Toch werd hun streven, om in een goed gekozen programma getuigenis af te leggen van hun kunnen, wel geapprecieerd. Maar voor de werkelijk goede en door dachte zangkunst en de zeer verdienstelijke hoewel nog niet geheel gerijpte zang techniek van mej. Corrie Bik, die beschikt over een milde, weeke, vooral in het midden- register fraaie sopraanstem, en voor de uit stekende pianistischegaven van haar bege leider en solist, den heer Richard Boer, ware een warmer applaus zeker op z'n plaats ge weest. Maar, zooals gezegd, 't was er eigen lijk te koud voor. De zangeres begon met een viertal Itali- aansche liederen, welke van den ernstigen naar den luimigen kant overhelden; ook in de keuze der Schubert-liederen was een zelfde tendenz merkbaar. Doch beter dan bij de Italiaansche, slaagde de zangeres er bij de Schubertliederen in, de ware sfeer te scheppen. En we kregen een oogenblik den indruk dat de geringe opkomst deprimeerend werkte op haar voordracht, al was ze daar betrekkelijk spoedig overheen. Al haar liede ren droeg ze voor met goed en stijlvol begrip met op 'n enkelen te vollen klank na, uit stekende uitspraak, zij het ook met niet steeds even volmaakte zangtechniek. Haar geluid toch is niet sterk, en bij groote stem uitzetting kost het haar blijkbaar nog veel inspanning en moeite. Rekening houdend daarmee, mogen we toch spreken van een goede vertolking der Schubert-liederen, al liet zij de maan per vergissing in het Wes ten opkomen en in het Oosten dalen. De drie Fransche liederen van Duparc zijn in hun soort juweeltjes, en haar zeer intelligen te voordracht hiervan met de goede vocale schildering van den tekst en de muziek, mochten ons ten zeerste voldoen. Zoo geno ten ten slotte ook de beide prachtige liede ren van Moussorgsky, in het Russisch voor gedragen, en het aangrijpende laatste lied van Borodine, een uitnemende vertolking. De heer Richard Boer begeleidde de zan geres met veel smaak en toewijding; slechts e\'en rammelde het bij het rhythmisch moei lijke Italiaansche La Zingarella. Bij de ove rige liederen hielp hij de gewenschte sfeer scheppen, wat wel het beste uitkwam, zoo meenen wij. in de na de pauze gezongen lie deren, waarvan de begeleiding keurig was van voordracht en ingehouden toonschilde- ring. De „Wanderer-Fantasie" van Schubert welke hij voor de pauze ons voorspeelde, kon ons in het begin minder boeien, maar in het meer meditatieve middendeel en het bewogen slot trof ons het zeer persoonlijke accent van, den pianist en de geheel eigen, gezonde op vatting van de voorgedragen compositie. Nóg meer kwam deze tot uiting in „La Cathedra- le engloutie" van Debussy, waarvan hij den somber mysterieuzen kant fraai releveerde door prachtige rubato's en zeer oordeelkundig pedaalgebruik. Het „Clair de lune" en het „Doctor gradus ad Parnassum" hadden we gaarne wat soepeler nog en lichter gewild, maar onder den invloed der spoelende golven van het eerste nummer was de poëtische visie op de beide laatste eenigszins vertroebeld. Er waren voor de zangeres bloemen en, zooals gezegd, wel hartelijk gemeend, maar misschien door de temperatuur bekoeld ap plaus. Want toen we onze loge verlieten, wees de thermometer 66 graden F. J. S. belle men even op de Nummers 1087310382. HOEING'S STOOMERIJ EN VERVERIJ, GED. OUDE GRACHT 11 en SCHOTERWEG 54 Gevestigd sedert 1868 Het Super Ontvangtoestel welk alle Europeesche stations weergeeft zoo wel korte als lange golf zonder verwisseling van spoelen. Vraagt demonstratie, U verplicht zich tot niets. COMPLETE INSTALLATIE vanaf f 10.— PER ^^AND^ TELEFOON 2298 HisMarierVWrioig Elk vrij kwartiertje kunt U omzetten in een aangename dansles, indien U de beschikking hebt over een JJ Het tempo kunt U regelen naar verkiezing en den dans herhalen tot U het volmaakte hebt bereikt. De meest verscheidene dansmuziek en de nieuwste dansmuziek wordt U gaarne voorgespeeld in de gehoorzaal van Het expeditie-bedrijf van ,,DE(N) SNELLE (N) VISSER" werkt even syste matisch als een groot spoorwegbedrijf. Door z'n beperkten omvang is het even wel gemakkelijker te besturen en 't werkt daardoor soepeler en sneller, en zeker niet duurder. „DE SNELLE VISSER" haalt goederen af en bezorgt ze prompt en zeer snel te Zandvoort, Aerdenhout, BloemendaaL Haarlem, Amsterdam en het Gooi. n beschikt over de nieuwste KAPPERS-INSTRUMENTEN welke, in de handen van bekwame vakmenschen, den tijd, benoodigd voor het kappen, belangryk verkorten. De buitengewone resultaten, welke HUIJBENS in het kappen bereikt, zijn het gevolg van de bekwaamheid van hemzelf en van zijn staf van 10 kapsters en kappers

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 12