De Opvoeding buiten de School in Italië w, Spinnewebjes BUREAUXNASSAULAAN 49>. ADVERTENTIÉN 35 ct. p. pegels vraag, en aanbod.adverten. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 22 FEBRUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17089 STRAFFE VAH VERLIES IIAH AllE RECHTER, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. L'Opera Nazionale Balilla (de „O. N. B.") (Van onzen Romeinschen correspondent) Dr. Carl Sonnenschein Ongekende drukte op de Zuiderzee De K.R.O. en de verdeeling van den zendtijd Verduistering van f 20.000 R.K. Kamercentrale Haarlem Pastoor J. A. Haverman f Als de dooi het ijs in de rivieren breekt Zondag weer geen voetbal Wedstrijden afgelast Een belangrijke maat regel ter saneering van de steen-industrie Het „extra-rood-contract" voorloopig verlengd De moordenaar van Grootegast De inschrijving op f 20 millioen schatkist promessen en -biljetten Uitslaande brand te Rotterdam Voornaamste Nieuws .1. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Commander Byrd ontdekt een nieuw Zuid-Poolland Weerbericht Het vorst-regiem ten einde Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal I f 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT TIES, 1-4 regeK 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij rooruitbet. .J?jj„con'rac' b«'»nSrijke korting. ingezonden MEDEDEEUNGEN A tusschen den tekst 60 ct. per regeL Alleabonné'sopdit bladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaarden jjpjj L.v.«I,nE.Kh=el„ngacb,kttódto,„rleodoü bij een ongeval roe, ine A bij verlle, ven een hand, (1 0r bij verlio ven een Cl) bij "n breuk van /JA bljverliov», verlies van heideannen, beide beenen oi heide oogen: /uU.™doodelijkenafloop, f Züi).'*een vee, een oog.f J 25.-dni,» oiwij.ving.n 150." been o, .r„, f40.-,ld"é» vtag" egenongev,en heideooge.il,00.-dood.,,jbe„.„ooPi|Z3ü.-e„ vc of «n oojg 11 ZS.-dnimoWjsringer"; IDU.*^ TI™" M L'Opera Nazionale Balilla, het Nationale Werk Balilla, is de monster-organisatie die onder het patronaat van Mussolini, onder dé opperleiding van Renato Ricci, met de meest onbeperkte middelen toegerust, met de grootste privileges gesterkt, de Italiaan- sche jeugd in den ruimstenzin van het woord opvoedt naar fascistische beginselen. Zy heeft haar afdeelingen, huizen en insti tuten in alle steden, dorpen en gehuchten van Italië, haar kampementen in alle stre ken, haar losstaande onder-organisaties in alle 92 provincies, haar vertakkingen, mach ten en invloeden in regeering, school en huisgezin. En niet alleen wordt alles, wat §PgP»t;. Een Avanguardista. haar in den weg zou kunnen staan of be lemmeren, vernietigd, maar ook wordt els pad dat makkelijker naar het groote eind doel leidt, zorgvuldig geëffend, zelfs wan neer dit practisch overbodig is. Alles wat met de jeugd en haar opvoeding verband houdt, of te houden geacht wordt, is aan de Balilla onderworpen. De school ook avond-, vak- en hooger onderwijs van haar. Kinderziekenhuizen en -sanato ria, geneeskundige instituten voor minder jarigen, tuchthuizen^ ze vallen alle onder haar competentie. Kunst- en nijverheids onderwijs, universitaire studies, men kan ze niet ondernemen zonder lid te zijn van de Balilla. Sportclubs, ontspanningsvereenigin- gen, reisgezelschappen, het bestaat niet meer, tenzij onder Balilla-leiding. En nog ontzaglijk veel grooter is haar macht en bevoegdheid, want het haar toevertrouwde kind heeft ook in de kleinste kleinigheid niet zelfstandig meer te beslissen, de on derwijzers kunnen alleen door de Balilla aangewezen worden, en zelfs het godsdienst onderwijs bleef alleen hier en daar nog maar zeldzaam door stug volhouden in meer bevoegde handen. Nog één schakel ontbreekt er in den ket ting, die heel de jongste Italiaansche gene ratie in <Je macht van den Littorio sluit.: Bij behoeft nog voor de inschrijving van een lid de „niet onder pressie verkregen toe stemming der ouders". Noemen we dit echter een kwestie van tact. Dwang doet ten. slotte zoo tegenstaan, en veel, ja, alles hangt er van af dat de O. N. B. sympathiek blijft, althans niet al te talrijke antipathieke kan ten krijgt. Het fascisme roeit nu met de riemen, die het heeft. Maar wanneer de vóór '22 ge- leeft hebbende Italianen uitgestorven zijn en dat hoe eer hoe liever! dan moet er 'n Italiaansch volk bestaan, dat een ge weldigen Staat vormt met één opperhoofd: den duce: één wil: het Romeinsche We- reldrijk; één geloof: Fascisme! Het indi vidu heeft zijn bestaan verloren in de dis cipline van de massa. Daarom is het EENIGE en ALLES wal de O. N. B. te bieden heefthet lidmaat schap van de fascistische partij. Mussolini heeft van het moment af, dat hij zich „leider" begon te voelen, ingezien dat niet zijn tUdgenooten. maar alleen de door zjjn medestrijders in hun nieuwe op vatting van staathuishoudkunde en -ethiek oneevo»de ioneeren de toen nog vage prin cipes tot iets daadwerkelijks zouden kunnen maken. Een ontdekking, een idee. waarmee hii de wereld niets nieuws bracht. Wel nieuw echter was zün tactiek om. reeds lang vóór hii ziin merkwaardigen marsch op Rome volbracht, de ouderen zooveel mogelijk uit zijn partij te weren, hun minstens veen ver- trouwensposten te geven, en aan de kinde ren meer aandacht te schenken dan aan hen die hem zouden kunnen heioen aan de macht waarbuiten hij niets bereiken kon. Eenmaal aan de regeerinrr. ging en gaat hjj voort, steeds loneere krachten te doen aan rukken om de ouderen te vervangen. Een half laar vóór hii minister-nresidenr werd. stichtte hij een officieele kinderorga nisatie. Daarna wRren er vier jaren fascis me noodisr. vóór men kwam tot de wet van 2 Anril '26 op een „Instituut van het Na tionale Werk Balilla voor de fysieke en moreele Oovoeding en Bijstand van dp Jeugd". Deze wet is van kracht gebleven maar belangrijk uitgebreid en concreter ge maakt. terwjil decreten en verordeningen de uitvoering der verschillende artikelen steeas hebben vergemakkelijkt. Zoo zijn de midde len der O, N. B. belangrijk uitgebreid, alle nevenorganisaties verboden en opgeheven enz. Momenteel is het programma der Ba lilla voor heel de jongere generatie van het Italiaansche volk wet. en <Te moveliikp uitbreiding harer bevoegdheden lijkt nog, dat het lidmaatschap verplichtend zal worden gesteld. In overweging is dit al lang. De naam „Balilla" is ontleend aan een historische gebeurtenis. Toen op 5 December 1746 de Oostenrijkers een kanon door de stad Genua vervoerden, zakte dit weg in de door den aanhoudenden regen doorweekte straat. Geprikkeld door de schampere aan merkingen van een paar toeziende Genuee- zen, wilde de officier, die het convooi leidde, de burgers dwingen, hun krachten aan te losmaking van het kanon te geven. Dit werd geweigerd. De officier deed dan zijn mannen raar de wapenen grijpen. Toen velen voor dit argument dreigden te zwichten en mok kende toegaven, gilde een vijftienjarige jon gen: „Wat gaan jullie beginnen?" En de daad bij het woord voegende, sl'n- gerde hij een steen naar het hoofd van den officier. Dit voorbeeld zweepte de burgers op om het uiterste te beproeven, en men slaag de er in den vijand met achterlating van zjjn gewonden op de vlucht te drijven. Toen de Oostenrijkers korten tijd later met ver sterkingen terugkwamen, nam heel de be volking aan den strijd deel en Genua werd bevrijd van de Oostenrijksche overheersching De vijftienjarige jongen, die tot den aige- meenen opstand den eersten stoot gaf. was Giambattista Perasso, bijgenaamd Balilla, Deze naam werd op een eenigszins toe vallige wijze overgedragen op de O. N. B Volgens Asvero Gravelli, vroeger een der kopstukken in de partij, gebeurde het al dus: „Het was in December '21 dit zijn zijn eigen wat verkort weergegeven woor den dat een jongen mijn werkkamer bin nenstoof. Hij kon elf jaren tellen ende glans zjjner oogen, de gejaagdheid van zijn gebaar, verraadden mij zijn gloeiend enthou siasme. „Hoor eens," zeide hij: „beneden staan acht jongens zooals ik. Wij komen van Por ta Romana en zijn fascisten. Wij zijn klein en hebben het slecht gehad bij de kinderen der socialisten die ons altijd afzonderlijk namen. Wij hebben ons nu vereenigd en een ploeg gesticht. Wij spelen zwarthemc en kunnen al Giovinezza (het fascistenlied zingen. De grooteren zeggen dat we nog te jong zijn en daarom doen we 't alleen. We zijn als Balilla en hebben al een vaandel." En hij toonde mij een stokje waaraan een lapje zwart doek bevestigd was met den naam Mussolini. Zonder het zelf te weten hernieuwde hij de daad van BalillaZijn naam is mu ontgaanik heb hem hooit meer gezien den kleinen Milaneës diede jeugd van het vaderland haar nieuwen naam gaf." Komen we zoo toe aan een meer gedetail leerde bespreking van het instituut der Ba lilla, dan lijkt het ons, goed, eerst even de bronnen aan te geven waaruit wij hebben geput. Deze zijn: Ten eerste, alle wetten, decreten, bepa lingen en andere beschikkingen betreffende de Balilla. Ten tweede, de zesdeelige film L'Italia <h Domani, Het Italië van Morgen, die geheel aan de O. N. B. gewijd is, werd uitgebracht door het regeerings-propagandabureau LU- CE, en welke wij vier malen te Rome op openbare pleinen vertoonen zagen. Ten derde, krantenberichten, tijdschrift artikelen en persoonlijke opmerking. Om dan te beginnen: Wie zijn lid van de Balilla? De vol genden Piccoli Italiani (jongens tot 14 jaar). Piccole Italiane (meisjes tot 14 jaar). Avanguartïisti (jongens van 14 tot 18 jaar). Giovani Italiane (meisjes van 1418 jaar). Hoe worden die lid? Door kostelooze en op eenvoudige aan vrage te verkrijgen inschrijving. Heeft die aanvrage op het achtste levensjaar nog niet plaats gehad, dan krijgt het kind van school de heele klas wordt dan te gelijk ingeschreven, in een uniform gestoken en tot lid verklaard het verzoek mee aan Intusschen beschouwt men ook een weige ring niet zoo maar dadelijk als definitief. Vooreerst is er natuurlijk de onderwijzer, die wel zooveel liefde voor zijn broodje heef, dat hij het negatieve antwoord niet zoo maar met een „dank je wel!" aanneemt en door geeft. Vervolgens weet men vooral den heel jongen kinderen de Balilla tot een soort ideaal te maken door soms groote reizen en ook kleinere uitstapjes per vliegtuig, oor logsboot of auto, in het eigen land en ae koloniën, door wedstrijden, kampeeren en andere heerlijkheden die kinderharten aan het popelen, kindermonden aan het zeuren kunnen brengen Wij meenen zoo wat ons doel was te hebben aangetoond, dat alleen hij, die finan cieel volkomen onafhankelijk is, zich de luxe van een beetje halsstarrigheid kan permit- teeren. Want bij een beetje halsstarrigheid zal het moeten blijven, omdat ook de rijke zijn kinderen niet kan verstoken laten van de voordeelen, die de O. N. B. biedt. Een Giovane Italiana. zjjn ouders om hun toestemming. Als boven gezegd, is die toestemming voor de inschrij ving noodzakelijk en verbiedt de wet dat ze onder pressie verkregen wordt. Daartegen over staat echter dat de onderwijzer over wiens rechten en plichten wij eerder schreven zijn baantje heeft van de O. N. B„ en dat zijn Instructie hem opdraagt „door middel van de kinderen de ouders zoodanig op te voeden, dat een weigering niet, althans uiterst zelden voorkomt". Bovendien erkent het fascisme in Italië geen anderen staat dan den fascistischen en heeft het ook het individu zijn bestaansrecht ontnomen. Wat, beteekent, dat geen gewetens- of andere be zwaren worden erkend en dat een weigering wordt aangezien als het weigeren van zijn individualiteit te onderwerpen aan 't staats- mechanisme; dit is dan een anti-fascistische en daardoor anti-nationale, antl-vaderland- sche daad ende weigeraar komt in een positie die voor een ambtenaar of werkman in rijks- of gemeentedienst met ontslag ge lijkstaat. En alsof dat nog niet genoeg was, zoo maakt het corporatiestelsel practisch een iedereen tot ambtenaar in den eenigen dienst die mogelijk is, in dien van den staat. Men schrijft ons: Zoo heeft dan deze zeldzame priester ten slotte het moe-gepijnigde lijf na lang lijden afgelegd. Met Dr. Sonnenschein verdwijnt uit Berlijn een geheel eenige figuur, die ook ver daar buiten, minstens over geheel Centraal Europa een grooten naam verwierf. Dr. Sonnenschein was een uitnemend journalist, van het soort, dat wij in HoUand feitelijk niet kennen. In de laatste jaren legde hij zijn pennevruehten neer in het Katholisches Kirchenblatt van Groot-Berlijn. Het waren korte, puntige stukjes, welke een groote vermaardheid bezaten en later, in boekvorm, onder den titel „Notizen" versche nen, met tienduizenden werden verslonden. Maar Dr. Sonnenschein was vooral ziel zorger. grootstads-zielzorger. Een parochie had hij niet. preeken of biechthooren deed hjj waarschijnlijk zelden, maar heel Berlijn was zijn parochie en hij preekte en hoorde biecht dag in, dag uit, door zijn daden en op zeer bijzondere wijze, vaa den ochtend tot den avond. Dr. Sonnenschein kende Berlijn als geen ander. Er was geen salon zóó chic, of hij kende er niet den traan en den lach van, les contours et les détails, ook was er geen zedelijk verval zoo diep en geen stoffelijke nood zoo groot, of hij had ze gepeild. Zóó bezat hij alle kwaliteiten, welke voor den zielzorger in zoo'n groote stad noodig zijn. •De overledene, hield dagelijks spreekuur in zjjn appartementen als een specialist; maar niet één of twee uren, doch ochtenden en namiddagen achtereen. - Een specialist was hij allerminst, want elke behoefte, elke nood. elke ellende vond bij hem gehoor. Hij kende het menschenwee in al zijn vormen. Een eigenaardigen aanblik gaf zijn over volle spreekkamer., Daar vond men het meest uiteenloopende gezelschap bijeen, uiteenloo pend van stand, van leeftijd, van landaard, van nood. Daar vond men den huisvader, die in de grootstad hoopte, brood voor vrouw en kin deren te vindenen mislukte. Daar vond men den snob, die door zijn weeldeleven was ten val geraakt. Daar vond men den boerenjongen, die de gevaren der stad niet kende. Daar vond m.n de moeder, die, geen raad meer wétende en dén zelfmoord nabij, eerst nog een poging waagde bij dezen man. Daar vond men het verstooten meisje. Daar vond men de slet van de straat, ten slotte aan het eind van haar avonturen. Daar vond men den student, die geen geld had om verder te studeeren, de zangeres, de vrouw uit het ongelukkige huwelijkte veel om op te noemen. En niemand ging ongetroost heen! Met de telefoon naast zich, voorzien van moderne hulpmiddelen, vertrouwende op zijn tallooze relaties, bracht hij veel in orde. Ging het niet direct, dan moest men de volgende maal nog maar eens terugkomen. Het kantoor neen, dat klinkt te koel van Dr. Sonnen schein was zoo druk als dat van den groot sten zakenman. En er werden voor de slachtoffers zaken gedaan, zooveel mogelijk per telefoon! Maar niemand ging, na zijn moe hart te hebben uitgestort, ongetroost heen, meestal als een beter mensch. Dr. Sonnenschein was een ongewoon pre dikant en biechtvader. Zün heengaan is een gemis voor de groot stad Berlijn. God bebbe zijne ziell Per schaats, fiets, motor en auto naar de eilanden Het eiland Marken mocht zich gisteren in een druk bezoek verheugen, zoowel van schaatsenrijders als van auto's. Tientallen auto's waren geparkeerd voor den dijk, waar anders visschersvaartuigen gemeerd liggen Het was een zomersche winterdag op het Zuiderzeeijs. Een auto uit Zwolle was over het ijs naar Marken gekomen en de kranige bestuurder werd luide door de Markensche jeugd toege juicht. Tót dusver was er niemand, ook geen ander voertuig in geslaagd dezen tocht te volbrengen. Het bezoek aan Urk neemt eiken dag toe Honderden wandelaars, fietsers en tal van automobilisten bezochten gisteren het eiland dat een eenig en onvergeteliik schouwsoel- biedt. Wie het ingevroren eiland, dat zich zoo schilderachtig hoog boven de ijsmassa's iit verheft, eens wil bezoeken, vindt daartoe 'hans een schitterende gelegenheid B'i den vuurtoren is 't dengeheelen dag een voort durend gaan en komen. Het bestuur van de Katholieke Radio Om roep Stichting heeft in antwoord op de vraag van den Radio-Raad om wenschen inzake den zendtijd kenbaar te maken, met- gedeeld, dat de K R. O. waarin vertegen woordigd zijn alle groote katholieke organi saties en alle katholieken van Nederland; die ruim een derde van de bevolking uit maken, ook in die mate haar deel van den zendtijd verlangt. De zaak opnieuw door de Rechtbank in behandeling genomen 20 December van het vorige jaar stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht, de 37-jarige boekhouder J. H. van der R„ die op verschillende data in 1928 wissels geïnd had en zich het geld wederrechtelijk had toegeëigend ten nadeele van een bankinstel ling te Haarlem. De dagvaarding sprak van een totaal van 2000, doch reeds eerder was door verdachte geld verduisterd, zoodat het vast staat, dat over een tijd van drie jaar een maximum van 20.000 in totaal verdwenen is. Door speculeeren was verdachte 9000 verloren. Dit bedrag mocht hij van zijn di recteur aanzuiveren, door maandelijks van zijn salaris 25 af te lossen. De officier eischte destijds een gevange nisstraf van 1 jaar en 6 maanden, op grond van gepleegde verduistering. De verdediger, mr. L. G. van Dam, vroeg vrijspraak, terwijl de uitspraak op 3 Januari j.l. werd uitgesteld, om nog een getuige te hooreü. Gistermiddag kwam de zaak eerst weer voor. Uit het verhoor van de getuigen H. F. en W. K. bleek, dat verdachte de leiding had wanneer de directeur afwezig was. Ver dachte kon wissels innen, daartegen werd nimmer een bezwaar gemaakt. Dat ae niet in het wiSsel-kasboek werden ingeschreven is een administratieve nalatigheid. De verklaringen van get. H. F. en den ver dachte verschillen nog al eens, zoodat het haast met mogelijk was een zuiver beeld van den toestand op de bank te verkrijgen. Verdachte verdiende 100 in de maand. Daarvan moest hij een huishouden onder houden van 3 kinderen, terwijl het vierde kind op komst was. Hoewel hl) den laatsten tijd nogal groot leefde, kwam zijn directeur niet op de idee, dat er iets niet in orde moest zijn, zoodat, hem steeds meer gelegen heid werd gegeven gelden te verduisteren. Verdachte maakte zijn saldo-«t»ten fout op: het geluk was met hem, want hij wist steeds een foutief kloppende balans te krijgen Hl) bekent wissels mede genomen en weder rechtelijk geïnd te hebben. De officier vraagt zichzelf af of hier een veroordeeling moet volgen ter zake van diefstal van papieren of verduistering van gelden. Hij meent te moeten veroordeelen ter zake verduistering. Daar het reclassee- ringsrapport niet gunstig is, blijft het O. M. by zün eisch n.l. \'A jaar gevangenisstraf De verdediger, mr. L. G. van Dam, be schrijft den toestand van zaken op de bank tmt -de:, ;'i-eer F. Het was daar voor ver dachte een broedplaats voor verduisteringen. Het salaris was veel en veel te weinig, doch een meer ernstige factor is, dat de verhouding tusschen den directeur en den verdachte zekere verplichtingen meebracht, die onder de lichte categorie van chantage gerekend mogen worden. Wie ontslaat anders een employé, die 9000 verduisterd heeft, zij het door ongeoorloofde speculaties, niet onmid dellijk. Verdachte heeft dan ook feiten medegedeeld, die tot een gerechteluk onder zoek zullen leiden. Pleiter is van meening, dat hier hoogstens van diefstal van wissels gesproken kan wordenhet ten laste gelegde is dientengevolge niet bewezen. Pleiter ver zocht dan ook, mede op andere juridische gronden, om onmiddellijke invrijheidstelling. Het O M. verzet zich daartegen. Nadat de Rechtbank in raadkamer was gegaan, concludeerde zij, niet te voldoen aan het verzoek van den verdediger en de uitspraak te bepalen op Donderdag a. s. Verschenen is de beschrijvingsbrief voor de Algem. Verg. van de R.K. Kamer-Centrale Haarlem op Zaterdam 9 Maart 1929 n m 3 uur in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat te Haarlem. Deze vergadering dient gehou den te worden, om uitvoering te geven aan art. 16 van het Kiesreglement der R. K. Staatspartij. Het is noodzakelijk, dat alle plaatselyke Kiesvereenigingen op deze ver gadering vertegenwoordigd zijn. De agenda vermeldt: 1, Opening en notulen. 2. Uitvoering art. 18 Kiesreglement R. K. Staatspartij (zie toelichting). 3 Aanwijzing afgevaardigden voor de sa mengevoegde Kringorganisaties Haarlem- Helder. 4 Rondvraag en sluiting. In den ouderdom van 75 jaar is te Slo ten (N.-H.) overleden de Zeereerw. Heer J. A. Haverman, pastoor aldaar. Joannes Antonius Haverman werd te 's-Gravenhage geboren 8 Januari 1854. Hy werd priester gewijd 15 Augustus 1880. Ach tereenvolgens was hy kapelaan te Spaam- woude aan de Lie van 7 December 1880— 23 Februari 1887, te Spierdijk tot 4 Augustus 1890. te Ouderkerk aan den Amstel tot 9 December 1893. te Rotterdam (H. Joseph) tot 6 Juni 1898. Op laatstgenoemden datum werd hy pastoor te Osdorp. Later bouwde hü in dezelfde parochie de nieuwe kerk te Sloten. De Rijkswaterstaat paraat Naar wy vernemen worden door den Ryks- Waterstaat alle noodige maatregelen getrof fen om bij den invallenden dooi zoo spoedig mogeiyk het ys op de rivier te breken, ten einde dit zoo snel mogelük naar zee af te voeren. Ook worden voorzorgsmaatregelen genomen om by eventueele moeilijkheden gereed te zijn Verschillende groote ysbre- kers zijn door den Rijkswaterstaat geehar terd. Wy vernemen, dat o.a. de groote ysbre- breker „Siberië" van de N. V. Ned Stoom- 'eepdienst v.h' van P Smit Jr. te Rotter dam hedenmorgen vroeg naar den Moerdijk is vertrokken om in dienst van den Rijkswa- 'prstaat het lis on het Hollandsrh Diep te breken. Ook de Ijsbreker „België" van dezelfde firma is met hetzelfde doel naar den Moer- Hik vertrokken Ten slotte vernemen wij, dat het Nederlandsche Roode Kruis maatrege- 'en treft om in geval van nood gereed te zijn. De N. V. B. heeft reeds alle wedstryden voor Zondag a.s. afgelast. De andere bonden zullen moeten volgen daar Zondag a.s., afgescheiden van het feit of de vorst zal aahhouden, geen enkel veld bespeelbaar zal zün. De R. K. F. heeft alle wedstryden voor Zondag afgelast. Stopzetting van 10 of 12 fabrieken zou een ramp voor vele gezinnen beteekenen. Naar wij uit Arnhem vernemen, hebben de steenfabrikanten op een dezer dagen ge houden vergadering besloten het ign. „ex tra-rood contract" voorloopig te verlengen Het doel van dit contract is het aanmaken van de verschillende steensoorten in over eenstemming te brengen met de vraag, m. a. w. het te veel aan harde soorten om •te zetten in het tekort aan vaste steenen. Deze maatregel ter saneering van de steen- ilndustrie kost veel geld, doch de fabrikan ten hebben gemeend zich deze offers te moe ten getroosten, in de hoop dat de toekomst zal uitwijzen, dat zij goed hebben gezien. By de verlenging van het contract is echter 'n be langrijke wijziging aangebracht. Aan art. 1. van het contract is n.l. een alinea toege voegd, waarin de mogeiykheid wordt ge opend, om in plaats van het extra-rood stoken een aantal fabrieken stop te zetten. Ben belangryke groep onder de fabrikanten de meening toegedaan, dat stopzetten van 10 of 12 fabrieken veel goedkooper is, ter- Wijl toch hetzelfde resultaat wordt bereikt. Zooals bekend is hebben de steenfabrikan- tSen reeds het vorig jaar stil leggen van een aantal fabrieken ernstig overwogen, doen £s dit voorkomen, wijl dr. Zimmerman op verzoek der regeering de steenfabrikanten dringend heeft verzocht eerst nog de uiter ste pogingen aan te wenden, om langs an deren weg tot saneering te komen. Het is derhalve te hopen, dat. de zgn. rood-polities moge slagen, daar stilleggen van fabrieken voor vele gezinnen een ramp zou beteeke- fnen. Een psychiatrisch onderzoek aangevraagd Naar wy vernemen, heeft de moordenaar van Grootegast. Yc WUkstra, een psychia trisch onderzoek aangevraagd. i Voor 43.817.000 ingeschreven Bij de Donderdag gehouden inschryving op 20 millioen schatkistpromessen en -biljetten werd ingeschreven aan 3 maands- promessen 15.370 000, aan 6 maands- promessen 3 360.000 en aan biljetten f 25.087.000 tot prijzen van 992.50 tot 987 86 V?985 tot 875.61 en 1060— 1000. Totaal 43.817.000. Toegewezen zijn aan 3 maandspromessen 11.120.000 van 988.51.7/10 aan 6 maandspromessen f 1.360.000 van 978.02 en aan biljetten 7.467.000 van 1002.50. Totaal 19.977.000. Gisterenavond werd door vporbygangers brand ontdekt op de 2de verdieping van een complex tusschen de Boompjes en de Scheepmakershaven te Rotterdam. Dit pand is grootendeels in gebruik by de firma wyze. Het bleek zeer moeilyk den brand te blusschen, daar het bewuste pand aan een binnenplaats ligt, die door een zware deur aan den kant van de Boompjes is gesloten. Nadat de poort was opengebroken heeft men •net 2 stralen vanaf de binnenplaats den brand kunnen aantasten. In weerwil hier van echter sloegen omstreeks 10 uur de vlammen uit. Met een straal van de inmid dels te hulp geroepen motorspuit heeft men ten slotte den brand kunnen blusschen. Op de brandende verdieping lag een groote party rubber, die grootendeels een prooi der vlammen is geworden. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp inzake den arbeid van kinderen m den Landbouw zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Commander Byrd heeft op zyn Zuidpool expeditie een nieuw land ontdekt. De Rijkswaterstaat heeft ysbrekers ge charterd om het üs op de rivieren te gaan breken. De moordenaar van Grootegast, Ye WUk stra, heeft een psychiatrisch onderzoek aan gevraagd. De steenfabrikantcn hebben een belang rijken maatregel ter sancering der steen industrie genomen, door voorloopige ver lenging van het extra-rood-contract," Ernstig mijnongeluk bij Nottingham twee dooden, vier gewonden. De toestand in het overstroomde gebied van Macedonië en Thacië tragisch. Bjj een reddingspoging van twee moeders in Altona IPennsylvanië) werden heiden met hun acht kinderen een prooi der vlam men. Inzake het conflict Tacna en Ariea is tus schen Peru en Chili overeenstemming be reikt. Spoorwegongeluk bij Jokosoeka (Japan) elf dooden. In de Chineesche provincie Kiangsn is een 'ostand uitgebroken. OP A.S. NIEUWE KAMERLEDEN Lieve Keetje hoor 's even. Als ik jou vertrouwen kan, Stuur ik je m'n fyn portretje Met me nieuwe pakkie an. DE PAUS-KONING Speenhoff. De Paus! Wie onzer heeft dat machtig tooverwoord Ooit zonder kloppend hart en roerloos aangehoord? Dr. Schaepman. OP AGITATIE-COMITé Staak, nietig volkje, uw driest gekwaak Zelf uit te munten, dat's de zaak. A. Bogaers. OP DE A.S. KAMERVERKIEZINGEN Wie voor een heil'ge zaak zich aangordt tot den stryd, Die blyft verwinnaar, ook waar hy de neerlaag ïydt. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.72. Achter uit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.58. Volgens een speciaal bericht van de Ti mes heeft Commander Byrd tijdens zyn vlucht met twee vliegtuigen groote uitge strektheden van een vast land nabij de Zuid- Pool ontdekt. Hü nam van dit land bezit voor de Vereenlgde Staten en noemde hei Mary Bird-land. Ten Oosten en ten Zuiden van Mary Bird- land ontdekte hy twee groote bergketens ongeveer ter hoogte van acht a tien dui zend voet. Deze bergketens noemde Byrd de Rockefeller-Ranges. Het ontdekte Mary Bird- land ligt tusschen de Ross-Zee en Gra- h airland. De wind loopt om naar het Zuid- Westen en dit beteekent het einde van het vorst-regiem, waaronder we sinds 9 Februari gebukt gingen. Hoogste barometerstand 777.8 m.M. te Weenen. Laagste barometerstand 758.2 m.M. te Lerwick. Verwachting: Zwakke tot matigen Z.-O. tot Z.-W. wind. zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neer slag, nog lichte vorst des nachts, overdag iets zachter. De firma J. J. Weber en Zn. te Haarlem deelt ons mede, dat de volgende temperaturen geconsta teerd zyn: Donderdagmorgen 12 uur 5 graden P. dooi. Donderdagmiddag 2 uur 8 graden F. dooi. Donderdagmiddag 4 uur 6 graden F. dooi. Donderdagmiddag 6 uur 4 graden F. dooi. Donderdagavond 8 uur 2 graden P. dooi. Donderdagavond 10 uur 1 graad P. vorst. Donderdagnacht 12 uur 6 graden P. vorst. Laagste stand hedennacht 16 gr. P. vorst. Vrijdagmorgen 8 uur 12 graden P. vorst. Vrüdagmorgen 10 uur 0 graden P. vorst. Vrijdagmorgen 12 uur 2 graden P. dooi.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1