Stadsnieuws UIT BEN 01TREK Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTERS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 22 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Agenda 23 Februari Ijsvermaak en dooiweer Het raadslid Peper en de Gemeentelijke voedselvoorziening BURGERLIJKE STAND Eén zwijntje! Begin van brand Door de tram aangereden GELOOF EN WETENSCHAP. Lezing met lichtbeelden door Pater Popelier over „De chaos in China" Liefdadigheidspredikatie Aanwijzing H. B. S. Tentoonstelling van teekeningen en prenten De brand op de Brouwersvaart Uit de praktijk van woeker en woekerbestrijding De koffietent op de Groote Markt Voor de St. Vincentiusvereeniging Groentemarkt te Haarlem Voor den Politierechter „Nederland en Oranje" BILJARTEN Om de D. T. V.-beker VAN ONZE RECHTBANK Uit de R.K. Staatspartij HEEMSTEDE ONDERWIJS Geen nieuw gymnasium van f 600.000 te Utrecht LAATSTE NIEUWS De Rijksweg Amster damAmersfoort Aanbesteding nieuw gedeelte Het Merwede-kanaal De asphalt-verharding op den Oostelijken dijk Texel in het ijs Het Museum-theater te Amsterdam Mgr. B. Mutsaers Barteljorisstr. 16 - Te!. No. 10756 Verkoop, V erhuur, Inruilen, Reparaties De moordenaar van Grootegast De voortvluchtige gemeente* ontvanger van IJselmonde aangehouden Nasleep van de Culem- borgsche moordzaak Een platina-collier verloren Het vervalschte telegram voor den directeur der gevangenis te Malang De kolonisatie in Nieuw Guinea De groote coalitie in Pruisen mislukt Scholen te München gesloten Brutale berooving THEODORUS VAN WERKHOVEN Sociëteit „St. Bavo" 6 uur Geel-Wit 7 uur Gewone zittingen 5 uur Jeugd- Metaalbewerkers 2 uur A. R. Rijkskies kring. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 Van 810 uur geopend. Heemstede R. K. Vereenigingsgebouw Bloe mententoonstelling. Nu de dooi begint in te vallen, komt er op de singels en grachten steeds meer georgani seerd ijsvermaak. Het is wel jammer, dat men daar niet vroeger mee is begonnen, want wij vreezen, dat de ingevallen dooi de ijspret spoedig zal doen eindigen. Dat is jammer voor de werklooze schippers, die zoo'n „georganiseerd ijsbaantje" voor hun rekening nemen, baanvegers endergelijken. maar voor de rest der menschheid is de dooi hoogst welkom. De koude hangt een ieder al lang de keel uit en vurig is verlangd naar zachter weer en nu het aan wil breken, zullen we het met vlag en wimpel binnen halen. Toch hebben de ijsbanen-organisators gisteravond voldoening van hun werk gehad. En speciaal op het gedeelte Nieuwe Gracht tusschen Kruisweg en Nassauplein was het den geheelen avond razend druk. Er was van de eene naar de andere brug een electrische lichtslinger aangelegd en onder dat fantas tische schaatsten urenlang honderden ijs- sport-minnaars. En misschien een even groot aantal kijkers bewoog zich op het ijs, waardoor de schaat senrijders soms danig gehinderd werden. Aan beide kanten van de gracht sloegen den geheelen avond ontelbaar velen de pret gade. Een koek-en-zoopie tentje op het ijs gaf nog meer den indruk van volledige ijs- geneugten. Genoeglijk was het in alle opzichten. Om streeks 10 uur doofde de feestverlichting en toen verdwenen de meeste liefhebbers en tegen 11 uur was de baan zoo goed als verlaten. Ook op de andere singels en grachten werd druk geprofiteerd van de ijspret, o.m. op den Kinderhuissingel, waar een lampion verlichting was aangebracht, op Schoter- en Kloppersingel. De ijsclub „Christiania" te Zuid-Schalkwijk gaf Woensdag- en Donderdagavond best ge slaagde ijsfeesten. Op de baan aan de Nieuwe Gracht (Jans- brugKruisbrug) lazen we heden op een aldaar geplaatst bord de volgende mededee- ling van de baanvegers. De kinderen tot den leeftijd van 12 jaar, die Zondagmiddag 2 uur op deze baan rijden, ontvangen een kleine verrassing in den vorm van een maskerademuts, mombakkes of an dere versiering. Ook zullen versnaperingen worden uitgedeeld. Dit alles zoolang de voorraad strekt. Bovendien ontvangen de jongste en de mooist gecostumeerde jongen en meisje een extra-prijs in den vorm van speelgoed. Een aardige gedachte voorzeker om de kinderen aldus een leuken en gezonden mid dag te verschaffen, waarvan wij hopen, dat er voor de baanvegers van de zijde van ouders schaatsenrij denden en van de kijklusti- gen aan den kant eenig financieel succes aan verbonden mag zijn. Voor giften in natura als bovengenoemd houden zij zich gaarne aanbevolen. Voor af halen wordt gaarne zorg gedragen, waarvoor het telefoonnummer 13845 zich bereidwillig ten dienste heeft gesteld. De heer Peper, communistisch lid van den Haarlemschen gemeenteraad heeft be zwaar gemaakt tegen een passage in het verslag, dat de N. Haarl. Crt. gisterenavond gaf van het bezoek van Z. D. H. Mgr. Aen- genent aan de spijskokerü der St. Vincen- tiusvereeniging aan de Zoetestraat. In dit verslag wordt hem in den mond gelegd, dat hij de wijze van voedselvoor ziening heel goed genoemd zou hebben. De heer Peper verzoekt ons mede te deelen, dat volgens hem wel de toewijding en belange loosheid, waarmede het werk verricht worde allen lof verdient, maar dat hij meent dat de wijze vah voedselverstrekking, d.w.z. in dit lokaal, dat er zich slecht voor eigent en de entourage maakt dat ze niet noodig moest zijn. Wij hebben er natuurlijk geen bezwaar tegen, deze nadere verklaring van den heer Peper in de krant te publiceeren, maar merken toch op, dat de gisteren door ons gegeven lezing aan den heer Peper telefo nisch is voorgelezen en dat er toen door den heer Peper geen bezwaar tegen ge maakt Is. Getrouwd: 21 Febr., C. v, d. Steeg en A. v. d. Meer C A. Heemskerk en H C. Bats K. H. Thierry en A M. v d. Hamer L. v. d. Berg en E. M Blaak I, Mul der en A. Schouten D. J. Rietvelt'en E. A. Wagemaker C. Spaans en M. v. Dul- lemen J W Huis en A. M. J. v. Aarst. Geboren:'19 Febr.: d. v. G. S. Abbink— Hurkmans 20 Febr., z. v H M. Zonne veld—Burger z. v. A. Smit—v. Dijkhuizen z v E Ekende Best d. v. J. H. v. Os—de Jong z. v. J. J, ten Bokkel—Boeve d. v A ReijnholtSchmidt z v. C. E. SminiaPrevost z. v. M. H. Appelman Kraakman d v M. Bischoffden Haan 21 Febr., d. v. H. M. E. Prent v. d. Reep d v J. DemisonZaalberg. Overleden: 19 Febr., J. M. Derwig, 59 j., Twijnderslaan 20 Febr., T. H v Waart, 89 j., Kampersingel. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat geplaatst was voor een perceel aan de Paul Krugerstraat Gistermorgen omstreeks 11 uur ontstond een begin van brand in de rijwielbergplaats Nassaustraat 15, vermoedelijk door het in de vuilnisbak werpen van brandend afval. Eenige oude rijwielen zijn gedeeltelijk verbrand. Met eenige emmers water is het vuur gebluscht. Ongeval door onoplettendheid De 22-jarige G. van der S. liep gisteren op het ijs van de Amsterdamsche Vaart. Op een gegeven oogenblik stapte hij van het ijs op de trambaan en werd toen aan gereden door een uit de richting Amster dam komende tram. Met diezelfde tram is hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd, waar bleek, dat hij alleen een schaafwondje aan het hoofd en aan het linkerbeen had bekomen. Na verbonden te zijn, is hij loopend naar huis gegaan. Het ongeval, dat gelukkig nog goed is af- geloopen, is geheel te wijten aan de onop lettendheid van S„ die zich niet overtuigd had, of er een tram in aantocht was. In den schouwburg aan den Jansweg hield de vereeniging Geloof en Wetenschap haar negende bijeenkomst in dit seizoen. Pater Popelier uit het Missiehuis „Sparrendaal" te Vught was uitgenoodigd als spreker, ter wijl deze als onderwerp had gekozen „De chaos in China." Mr. F. Vorstman opende met den Christe- lijken groet en leidde den Eerw. spreker in. Voor het land der Chineezen, dat uit 400 a 500 millioen inwoners bestaat was de be- langstellng tot voor korten tijd nihil; aldus de voorzitter. Men beschouwde de Chineezen als een achterlijk volk, waarvan de uitdruk king: „een rare Chinees" nog een bewijs is. Sinds den oorlog is China echter totaal ver anderd. Het kookt en het gist er, het maakt verschillende groeistuipjes mee, doorleeft een crisis, zoodat we ons zelf afvragen hoe dat daar moet aflooopen. Het Bolsjewisme dacht het land voor proefkonijn te gebruiken, gelukkig is dit pogen mislukt. Maar waar gaat het dan thans naar toe? Pater Popelier, die ver scheidene jaren in China gewerkt heeft en de eerste stuipjes van het ontwakende volk heeft meegemaakt, kent de ziel van de Chi neezen en zal u antwoord op de vraag ge ven. Pater Popelier nam dan het woord en wil de allereerst de Chineesehe toestanden op politiek gebied behandelen, bm daarna de ontwikkeling van de Republiek te schetsen. Er is na den oorlog een nieuw sentiment bij het Chineesehe volk geboren, een soort vaderlandsliefde. Onder de studenten, voor al onder het opkomende intellectueele ge slacht heerschte een stemming, die anti- Europeesch was, o.a. het Europeesche On derwijs niet aanvaardde. Men helde over naar het socialisme, het communisme en uitte de eerste symptonen van beschaving door vuile geschriften en laster tegen het Christendom. De Chineesehe vrouwenbon den, die eerst zooveel goeds deden door anti-opium wetten b.v. in het leven te roe pen, zochten later beschaving in het ver kondigen van verkeerde theoriën over vrije liefde en neo-malthusianisme. De geestes richting was sterk Russich rood gekleurd, omdat de Sovjet er de macht in handen had gekregen. Al het oorlogsmateriaal kwam uit Rusland, alle belangrijke adviezen kwa men uit het roode kamp, millioenen had de Sovjet er voor over om zieltjes te winnen. Het volk wérd beheerseht door een ziekelijk dweepziek nationalisme. Toch won de Sovjet geen terrein, daar de landbouwefs en de zakenmenschen, vertegenwoordigende van de bevolking niets van het gemeen schappelijke bezit wilden weten en meer voor particulier eigendom wilden strijden. Spreker gaf dan een overzicht van de re volutiejaren van het uitbreken in 1911 tot op heden. Er waren twee gouvernementen, het Russische en het gematigd nationalis tisch. In 1927 moesten de Russen echter te rugtrekken, daar het meerendeel der bevol king niet van hun wetten gediend was. Het Chineesehe volk is niet gehecht aan een keizer, een dictator of een president; als het maar rustig leven kan, is het tevreden. En ziet dan eens wat de revolutie bracht? Ontwrichte spoorwegen, een overdreven be lasting-heffing in de steden, een chaos in het militaire leven, een noodeloos vergieten van bloed Spreker heeft de revolutie-jaren zelf in Noord-China mee doorgemaakt. De toestand deed denken aan de Bokser-periode van van 1900. Dorpen, welke door hem in 1924 en 1925 bediend werden, bestaan thans niet meer en zijn gelijk gemaakt met den grond. Vragen wij ons echter af, heeft de Sovjet er alleen schuld aan, dan antwoorden we: neen. De onverantwoordelijke politiek van de Europeesche staten, de onbillijke tractaten, het gekonkel met wetten, het bruut geweld en de minachtingfeiten, die mede tot opstanden hebben geleld. En thans is een nieuwe periode ingeluid. Met ons gebed en onze hulp kan de ware, heilzame beschaving er gebracht en verbreid worden, de beschaving die alleen het Chris- dom kan brengen, (luid applaus). Na de pauze vertoonde pater Popelier een serie lichtbeelden, die een mooie kijk gaven op het land en het volk van Noord-West- China, Mongolië en Oost-China. De toelich ting was soms zeer humoristisch, waardoor de aandacht voor het land van het Gele Gevaar door de toehoorders getrokken werd. Geloof en Wetenschap heeft haren leden een mooien avond bezorgd, een leerzamen avond, die voor velen een openbaring zal geweest zijn. Zondag a.s. 24 Februari zal, in de parochie kerk van St. Joseph, onder alle H. Missen een Liefdadigheidspredicatie worden gehouden, waarna collecte voor de vele armen der parochie. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn o.m. aangewezen als bevoegd om in 1923 aan hare leerlingen, die het onderwijs, in de hoogste klasse tot het einde van den cursus hebben gevolgd, gelegenheid te ge ven op dezelfde voorwaarden en op 'de zelfde wijze als de leerlingen der open bare hoogere burgerscholen met. 5-jarigen cursus, na afgelegd eind-examen, het ge tuigschrift, bedoeld in artikel 55 der Mid delbaar-onderwijswet, te verkrijgen: Afdeeling H. B. S. van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal; Afdeeling H. B. S. van het Roomsch-Ka- tholiek Lyceum te Haarlem; Onderafd. H ,B. S. van het Christelijk Lyceum te Haarlem. Door de Vereeniging „Haerlem" wordt van Maandag 25 Februari tot en met Zaterdag 2 Maart, des middags van 2 tot 5 uur, in het Vereenigingsgebouw „De Hoofdwacht", Groote Markt hoek Smedestraat, een ten toonstelling gehouden van teekeningen en prenten uit de verzameling van den heer J. M. C. Hoog, welke hij welwillend ter be zichtiging heeft afgestaan. Aan ons bericht van gisteren over den brand aan de Brouwersvaart, kunnen wij nog toevoegen, dat de brand ontstaan is, doordat de pijp van den stoomketel roöd stond, waardoor de zich in de nabijheid be vindende goederen in brand geraakten. Behalve den droogzolder, is ook de was- scherjj uitgebrand. De naast gelegen conservenfabriek van den heer Winterswijk was, zooals reeds ge meld, ook door het vuur aangetast; een hoop stroohulzen had o.m. vlam gevat. De staJ van de brandweer was aanwezig. Verzekering dekt de schade. Op initiatief van het bestuur van den Armenraad te Haarlem en het bestuur van de afd. Haarlem van ae Vereeniging tot Be strijding van den Woeker, wordt op Maandag 25 Febr. a.s., des avonds 8 uur in de boven zaal van restaurant „De Kroon", Groote Markt, een bijeenkomst gehouden, waar de heer P. A. van Aggelen, directeur van de Gemeentelijke Bank van Leening te Leiden zal spreken over: „Uit de praktijk van Woeker en Woekerbestrijding". De koffie-schenking op de Groote Markt wordt wel gewaardeerd, gemiddeld worden thans tusschen de 900 en 1000 koppen koffie per dag geschonken. De melkinrichting de Sierkan heeft aan het Leger des Heils ketels met aftapkranen in bruikleen gegeven, benevens de benoodigde melk gratis afgestaan. Het Leger des Heils zorgt voor de suiker, koffie en de bediening. Ingekomen is: N. N100 N. N10.— N. N., te Overveen 10. Boerenkool 0.501.25 per kist. Roode kool 0.80—0.16 per stuk. Spruiten 4.50—8 per. zak. Brusselsch lof 0.220.38 per K G. Knakpeen 0.180.26 per K.G. Selderij 0.120.50 per bos. Pieterselie 0.18—0,60 per bos. Prei 0.180.55 per bos. Uien 44.50 per zak. Opa betaal je huur! Er zijn hier ook in Nederland menscheri met Mussolini-bloed, die houden van dras tische maatregelen. Een Joris Goedbloed, waarmee men maar naar believen kan sol len, is natuurlijk ook geen ideaal mensch te noemen.maar er is een maat, er is een gulden middenweg! Zeker man P. S. uit Hillegom mag zichzelf onder het gilde Van huiseigenaren rekenen en haalt iederen Za terdag trouw z'n huurpenningskens op. Een van zijn huurders was L. v. d. H. Zes weken was hij om de huur gekomen, zes weken was hij met een smoesje en leege handen naar huis gestuurd. P. S. is een kalm en rustig man, wanneer alles naar zijn zin gaat, maar dit ernstige feit, deze grove traagheid in het betalen van verschuldigde huur kon hij niet verkroppenen hfr verzon een list, die wonderen zou doen. Het kiftduiveltje fluisterde hem een prachtig idee in het oor. Je moet een advertentie in de Hillegom- sche Courant plaatsen, hoorde hij duidelijk zeggen. En S. stond op, begaf zich naar het kantoor van deze courant en plaatste de volgende annonce „Waarschuwing. Verhuur geen huis aan L. C. v. d. H. te Hillegom, want hij is een wanbetaler en vervuiler van het huis," Nog even den tekst nagelezen, dan gmg onze huiseigenaar tevreden en gelaten naar huis met een blos van zelfvoldaanheid op de wangen. Nauwelijks was de krant.verschenen, of daar had je de poppen aan het dansen. Als een loopend vuurtje gmg het door hét dorp, men kwam het aan v. d. H. vertellen, twee, driemaalhij was een wanbetaler en een vervuiler van het huis. Een aanklacht volgde. H. voelde ziph te recht in zijn eer en goeden naam aange tast, want hij betaalde al jaren trouw, ter wijl hij nu om bijzondere redenen 6 weken achter was. Hedenmorgen stonden huisjesbaas en huisjeshuurder beiden voor den politie rechter. De Politie-rechter vroeg hoe het kwam, dat H. zijn huur ten achter was, daar hij zelf bloemistknecht is en zijn vrouw bovendien een café drijft, zoodat het més van twee kanten snijdt. Verdachte merkte op, dat het pies maar héél dun sneed. Hij heeft echter het geld aan den huiseigenaar aangeboden, maar deze wilde het niet accep teeren, omdat de zaak in handen was van een deurwaarder. De officier liet het al of niet betalen van der achterstallige huur in het midden, maar ontnam verd. toch het recht, beleedi- gende advertenties in de krant te plaatsen. De eisch luidde 20 boete of 10 dgen. „Dat neem ik niet aan," mopperde ver dachte. „Nee" ze de officier, „je moet 't Ook be talen." Nou, 't was verschrikkelijk hoog en hij zou d'r nog eens over nadenken. Toen de politierechter echter 15 of 10 dagen genoeg straf oordeelde, wilde hij maar liever berusten. Met de waarschuwing, in het vervolg geen drastische advertentie-maatregelen meer te nemen, trok de bloem van Hillegom huis waarts. Op d egisteravond gehouden ledenverga dering der A. R. Kiesvereeniging Nederland en Oranje werden als leden van het Be stuur herkozen dé heeren W. F. Beeremans, D. Bruin en W. Korvinus, terwijl als nieu we leden van het Bestuur werden geko zen de heeren J. Stoelman én W. F. Jan sen. Nadat de jaarverslagen waren uitge bracht, waaruit bleek dat het ledental der kiesvereeniging steeds toenemende is, hie'ü de heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer een rede over het onderwerp „Politieke vragen van den dag." Na een zeer spannenden strijd wist H-B.C. met gering verschil van de Amsterdamsche B. C. „Rembrandt" te winnen Maandagavond hadden de Haarlemmers een voorsprong van 52 car. genomen en het zou weinig gescheeld hebben of de Amster dammers wisten nog te winnen. D Metz was er tegen Keesing (Rembr.) goed in en maakte 19 winstpunten voor H. B. C door met 125 tegen 106 te winnen. Koilem (Rembr.) wist Grootaers (H.B(j.) echter op 71 te laten staan, zoodat vóór den aanvang van de laatste match onze stad- génooten nog slechts 42 car. voor stonden- Niettegenstaande J. Metz (H.B.C) in Groenteman (Rembr.) zijn meerdere moest erkennen met 200 tegen 180 pnt., werd de H B.C.'er met 22 car. winnaar. De volledige uitslag is: Rembrandt H. B. C. Vorig totaal 346398 GroentemanH. J Metz 200180 KeesingD Metz 106125 Kollem—Grootaers 100— 71 Uitspraken van Donderdag 21 Februari 1923 P. S., bakkersknecht, wonende te Hille gom, thans gedetineerd, J. V., arbeider, wonende te Hillegom thans gedetineerd. „Diefstal door tv/ee vereenigde personen", zes maanden gev. straf met aftrek van pr. hechtenis o. v. W. S„ bloemistknecht, wonende te Hil legom, „heling", drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren. FAÏLLÏ5 SEMENTEN Gisteren, 21 Februari 1929 werd in staat van faillissement verklaard: Ludwig Albert Levy, reiziger in films, wenende te Zand- Voort, Verlengde Haltestraat 67. Rechter commissaris: Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten; Curator: Mr. W. G. J. Veen- hoven te Haarlem. Totaal 752—774 De heer M. Zomerdijk gedisqualificeerd Naar de „Resb." verneemt, is op de jong ste vergadering van het Partijbestuur voor den kwaliteitszetel voor arbeidszaken even eens gedisqualificeerd de heer M. Zomer dijk, te Delft. Een bloemententoonstelling van huisbroei wordt door de R. K. Bioemistarbeiders- vereeniging „St. Deus Dedit" gehouden. Voor de tweede maal in dit seizoen is het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Hee- renweg in een bloemenhof veranderd. Was het de eerste maal de afdeeling Heemstede voor Bloembollencultuur, waar van de leden beschikken over de beste kassen, waardoor men vrijwel eiken bloem kan dwingen op een zekeren tijd zich in haar volle pracht te vertoonen, de leden dezer vereeniging moesten zich behelpen met de meest primitieve middelen, als een kachel in de huiskamer, waarvan de meeste kamers maar net voldoende zijn, om met hun gezin in te leven. Wij, die zoo nu en dan eens in de gelegen heid gesteld werden, de voorbereiding dezer tentoonstelling gade te slaan, staan dan ook nog vol bewondering al dat moois te bekijken, te meer, daar men in oogenschouw moet nemen, dat deze inzenders niet over een groot kwantum te broeien bollen beschikken en er dus geen óf bijna geen mocht misluk ken. En dat de bloemistarbeiders zich bijzonder ingespannen hebben om deze tentoonstelling te doen slagen, hebben wij hedenmorgen kunnen zien. Toen wli er een kijkje namen, werd de laatste hand gelegd aan de afwerking. Door de goede zorgen van de firma H. Draijer, was gisteren de zaal kwistig ver sierd met groote palmen, die als het ware een beschermend dak vormen over de bloe menweelde, als om hen tegen de koude en stormen te beschermen. Daartusschen hoo gere en lagere sparreboomen, die een goeden achtergrond vormen. Reëds buiten de zaal staande, zien wij een fraai perk met de vuurroode Crammoisie Brilland, en een breeden rand van dubbel- witte Murillo's, wat een schitterend effect oplevert. Dit is ter opluistering ingezonden. De zaal binnenkomend wordt ons oog gestreeld door een schitterende stand van gebr. Van Roon, vóór het tooneel opgesteld, en gearrangeerd door den heer Koudstaal, welke stand kwistig is versierd met Perzi sche tapijten en fraaie kleedjes. Bijzonder mooi is hier een mand Cou- ronne d'Or en Prins van Oostenrijk. Zoowel de bloemen als de opstelling is iets heel moois. De inzending van gebr. Hagman is even eens schitterend en iets heel moois is een tweetal kistjes E. v. T. Gen. de Wet. Deze twee stands zijn echter van kasbroei, wat eigenlijk niet als hoofdbedoeling dezer tentoonstelling geldt. Huisbroei moest hoofdzaak blijven. Deze inzendingen, 24 stuks, zijn opgesteld langs de zijwanden. Er moest echter gewoe kerd worden met de ruimte, te meer, omdat men door de strenge vorst der laatste dagen, het tooneel niet in gebruik durfde nemen, wat, nu de temperatuur gelukkig wat ge stegen is, wel mogelijk was geweest. Nu is dit alles in een breede opstelling in het gebouw opgesteld, zoodat men gedurig staat voor een breed bloembed, waarin naast elkander staan de verschillende inzendingen, met door de groote verscheidenheid van kleuren van hyacinten, vroege en darwin- tulpen, Narcissen in vele soorten, Crocussen en bijgóed, als Scill's, Freesia, Eretroniums, Iris reticulata en nog vele andere soorten, men steeds weer nieuwe kleurencombinaties ziet. Maar men zou met deze tentoonstelling eens demonstreeren, dat huisbroei mogelijk is. En dat is gelukt, en voor ieder mogelijk. Dat zien wij niet enkel aan de inzendingen der leden, die ten slotte bloemistarbeiders zijn, maar ook aan de inzenders der verschil lende scholen, die meer speciaal bestaat uit Tulpen en Narcissen, en al zijn er dan al velen mislukt, het meerendeel der bloemen ziet er goed uit, zoodat ook dit plan, n.l. bij de kinderen meer liefde tot de bloemen scheppen, alleszins geslaagd mag heeten. Ook de opstelling van het ingezondene mag gezien worden, ook al is dit, behalve den stand van de gebr. v. Roon, door de leden zelf gedaan. Dit danken zij aan de goede leiding van den heer A. Sabelis, die zoo be reidwillig was de geheele leiding op zich te te nemen, en daardoor voor een groot deel medewerkte aan het succes dezer tentoonstel ling. Hedenmiddag zou de officieele opening plaats hebben. Daar de burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn, door ziekte verhinderd is, zou Wethouder Dr. E. A. M. Droog de ope ning verrichten. Hierover een én ander in ons blad van morgen. Rest ons nog te melden, dat de kleine buffetzaal, benevens het buffet geheel ge vuld is met prijzen. Eerstens de prijzen voor de deelnemers van de leden, die bestaan uit wisselbekers, zilveren lauwertak, verschillen de medailles en talrijke kunstvoorwerpen, maar ook die van de inzenders der scholen, als voetballen, boeken, teeken- en werk- doozèn, en nog veel andere artikelen, daar elke inzender een prijsje krijgt. Deze tentoonstelling, zoo met zorg voor bereid en welke de moeite is waard bezich tigd te worden, zal zeker de belangstelling van iederen bloemenliefhebber trekken, wat wij ook ten volle aan kunnen bevelen. Gedep. Staten van Utrecht hebben vernie tigd het besluit van den Utrechtschen ge meenteraad om 600.000 te voteeren voor den bouw van een nieuw gymnasium aan de Zon straat te Utrecht. De gemeenteraad zal, indien hij nog op den bouw van een nieuw gymnasium prijs stelt, een soberder plan moeten indienen. Het oorspronkelijk plan omvatte o.m.: een buitengewoon goed ingericht gymnasium met aula, gedeeltelijk overdekt speelterrein, bota- nischen tuin twee gymnastieklokalen met douches en een toren voor sterrenwacht. Men zal dus wel een of meer desiderata moeten vaarwel zeggen, willen Gedep. Staten hun goedkeuring aan een eventueel besluit hechten. Hedenmorgen werd in het bureel van den Rijkswaterstaat Zijlweg, alhier, aanbesteed: Perceel I het verbreedden van twee ge deelten en het aanleggen van een nieuw gedeelte van de aardebaan van den Rijks weg AmsterdamAmersfoort, onder de ge meenten Diemen en Muiden. Raming 340.000.De laagste inschrijver was E. J. Bakker Co. te Gorkum voor 412.500. Perceel II het maken van asghaltverhar- ding op den Oostelijken dijk van het Mer- wedekanaal onder de gemeenten Weesper- karspel en Nigtevecht, met bijkomende werken. Raming 122.000. Perceel III. De voorziening der boorden van het Noorddhollandsch kanaal in 3 per- ceelen. Raming perc, I. 9000.perc. II ƒ5000.—; perc. III ƒ11000. Perceel II. De laagste inschrijver was de N.V. „De Ge- ruischlooze weg" te Heemstede voor 108900.— Perceel III. De laagste inschrijver was voor perceel I J. de Groot te Purmerend voor 8650.voor perceel II P, Daalder te Alkmaar voor 5250.—, voor perceel III W. Veenstra te Den Helder voor 10.500.— De laagste inschrijver was voor perceel I en II te zamen J. de Groot te Purmerend voor 13492.—. De laagste inschrijver was voor dé perceelen III in massa: J. Visser te Slie- d'reeht voor ƒ24840. Perceel IV het verbreeden van vier brug gen in den Rijksweg Alkmaar—Nieuwediep, met bijkomende werken onder de gemeen ten Bergen en Warmenhuizen. Raming 15300.—. Perceel V. Het maken van werken tot verdediging van de Noordzeekust in Noord- Holland, benoorden strand'paal 9,800. Peroeel IV. De laagste inschrijver was P. Buis te Hoorn voor 14547. Perceel V. De laagste inschrijver was J. de Vries te Heemstede voor 59980.—. Groote slachting onder de vogels DEN BURG (Texel), 22 Februari. Door den schipper Marinus Boon van De Cocks- dorp werd gisterenmorgen een vlet met levensmiddelen en veevoeder over het ijs van De Cocksdorp naar Vlieland vervoerd, terwijl ook één passagier meeging. Aan de zuidpunt van Vlieland, de z.g. Vliehors, liggen groote hoeveelheden ijs, zoodat men dus gemakkelijk communicatie kan verkrij gen, mede doordat dit ijs bij eb of vloed nie meer in beweging komt. Tot op de helft van het Eierlandsche gat ligt het Ijs thans vast. De voortdurende koude heeft een groote slachting teweeggebracht onder de vogels op Texel, zoo heeft men op het strand langs de kust van Texel een groot aantal doode meeuwen aangetroffen. Zeer vele zee vogels kruipen, totaal uitgeput, rond. In de Mul (een bekende broedplaats op Texel), waar eenden hun verblijfplaats plegen te houden, liggen vele honderden vogels dood. In de vergadering van den Amsterdam- schen gemeenteraad kwam gisteren wederom aan de orde de bekende kwestie van het Museum-theater. Nadat eenige leden hierover het woord hadden gevoerd werd besloten de discussie over deze aangelegenheid opnieuw twee weken uit te stellen. Naar de Msb. verneemt, is mgr. B. Mut saers, te Rome woonachtig, aldaar in de kliniek der Zwitsersche Kruiszusters „Quisisa- na" genaamd opgenomen. Z. H. E. werd geopereerd aan een gezwel, dat zich aan het linkerbeen geopenbaard had. naar het benedenlokaal, waar de loonen worden uitbetaald, gebracht worden. Aan de trap in delifthal werd de beambte in he tdonker door vier roovers overvallen, die hem een revolver voorhielden. De beide geldtasschen met 118000 mark werden door de roovers losgerukt. De daders konden ontkomen. Een psychiatrisch onderzoek aangevraagd Naar wij vernemen, heeft de moordenaar van Grootegast, Ye Wijkstra, een psychia trisch onderzoek aangevraagd. De sinds Zaterdag voortvluchtige gemeen teontvanger van IJselmonde is gisteren door de politie te Rotterdam aangehouden en naar IJselmonde overgebracht. ■j Wij vernemen dat op 7 Maart te Arnhem behandeld zal worden het Hooger beroep van de bekende mijneed-zaak, die een na sleep vormt van de Culemborgsche moord zaak In deze zaak zal als verdediger van de Gebrs Collé thans optreden Mr. S. de Jongh, HILVERSUM, 22 Febr. De Commissaris van politie verzoekt opsporing en terugbe zorging van een door een dame in den trein, welke te 16.47 uur Donderdag van Amsterdam naar Hilversum vertrok, verlo ren platina collier, bezet met 20 a 25 bril- lanten. Op de terugbezorging is een beloo ning van 50 gesteld SCpRABAJA, 21 Febr. (Anetai H t is gebleken, dat de invrijheidstelling van den Malangschen Communist mogelijk is ge maakt, doordat de mandoer en de postloo- per van de gevangenis door tusschenkomst van een Inlandschen postbesteller een telegramformulier hadden gekregen. Het werd de gevangenis .binnengesmok keld, waar de gevangene, die administra tief te werk was gesteld, aaiide hand van een echt telegram hetformulier zelf in vulde en teekende Vervolgens werd het den cipier aangeboden, die voor ontvangst afteekende De mede fraudeerende post- looper bracht daarop het vervalschte tele gram aan den directeur, die toen de invrij heidstelling gelastte. SCJ3RABAJA, 21 Febr. (Aneta) Een aantal liefhebbers voor de kolonisatie van Nieuw Guinea zijn heden bij den Gouver neur ontboden, die hun een dergelijk on voorbereid plan afraadde. BERLIJN, 22 Februari De Centrumfrac tie van den Pruisischen Landdag hield heden een plenaire zitting. De afgevaardigde dr. Hess bracht rapport uit over den stand van de coalitie-kwestie. Het voorstel van den afgevaardigde Stendel van de Duitsche Volkspartij, dat door bemiddeling van den minister-president Braun aan het Centrum bekend werd gemaakt, volgens welk voor stel het Centrum zich tevreden zou stellen met twee ressortministers en een Rijksmi nister als Staatsminister zonder portefeuille in het Pruisische kabinet werd door de Centrum-fractie verworpen. Dr. Hess begaf zich vervolgens naar den minister-president,Brauh, om hem het resul taat mede te deelen. Minister-president Braun heeft daarop de Landdag-fractie van de Duitsche Volks partij medegedeeld, dat na de verwerping van dit voorstel zijn bemiddeling als geëin digd kan worden beschouwd. Hiermede kan de groote coalitie in Pruisea als mislukt worden beschouwd. MÜNCHEN, 22 Februari. Met toestemming van de regeering van Beieren worden alle scholen te München van 23 Februari tot en met 2 Maart gesloten, om te voorkomen, dat er gebrek aan kolen komt voor de be volking en vooral voor de ziekenhuizen. Twee geldtasschen met 118000 mark ter uitbetaling der loonen, ontstolen. De daders ontkomen GLADBECK, 22 Februari. Vrijdagmorgen omstreeks half zes zouden de gelden, be stemd voor de uitbetaling der loonen, welke zich in twee lederen tasschen bevonden van een beambte van het kantoor op deboven verdieping van de mijn „Mathias Stinnes", Heden overleed geheel onver wachts, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, mijn geliefde Echtge noot, onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer in den ouderdom van 81 jaar. Uit aller naam: Wed. A. v. WERKHOVEN— BERBEE Voorhout, 21 Febr. 1929 De H. Uitvaartdienst zal ge houden worden Maandag 25 Februari te 9 uur, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. <r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2