De Ongeziene Wereld of het Leven na den Dood Italië Teekent in het Missie-Paleis lLAi\N i MODEL-HOEDEN RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 RADIO - MOORS Hr. Ms. „Hertog Hendrik" DE CONFERENTIE DER DESKUNDIGEN tELYKS ONTVANGST VANDË .laatste: rarvsche: MODEMAG. MAARJLH1M PARLEMENTAIRE NEDERLAAG VAN DE REGEERING Sotr&r. 99 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN LEGER EN VLOOT DE DUIVEL Zijn macht over den mensch crezegent zij de Helt, Die 't goddeloos gewelt. En zijn maght, en zijn kracht," en zijn standert Ter neder heeft gevelt. Die Godt stack naar Zijn kroon, Is uit den hoogen troon, Met zijn maght in den nacht neêrgezoncken. Hoe blinckt Godts Naem zoo schoon! Al brant het oproer fel, D dappere Michael Weet den brant met zijn hant uit te blussclien. Te straffen dien rebel. Hij handhaeft Godts banier, Bekranst hem met laurier. Dit palais groeit in pais en in vrede, Geen tweedraght hoort men hier. Nu zingt de Godtheit lof, Prijs en eer zij den Heer aller Heeren, Hij geeft ons zingens stof. Met dit schitterende zegelied bezingt de rei van engelen Gods triumf over den hel- schen draal:, den trouweloozen Lucifer en zijn leger van gevallen geesten; een triumf. die in de H. Schrift slechts met deze enkele woorden wordt geschilderd: God heeft de engelen, die gezondigd hebben, niet ge spaard, maar hen in den afgrond neergestort en hen overgeleverd aan de duisternis der hel (II Petr. II-4) (Matth. XXV-41). De engel des lichts Lucifer, d.l. Lichtdra ger, zal voortaan heeten: Duivel, d.i. laste raar, Satan, d.i. tegenstander (Job 1-6). de groote Draak, de oude Slang, (Apoc. XII-9. Gen. III), Vorst der wereld (Joan. XII-31), de God der eeuw (II Cor. IV-4). Zijn verblijfplaats zal niet meer zijn de licht-paleizen des hemels, maar het rijk van eeuwige duisternis, waarin hij voor eeuwig zijn zondigen opstand tegen den Allerhoogste zal moeten boeten. Want de Christus ver wijst de verdoemden bij den evangelist Mattheus „naar het eeuwig vuur, dat bereid werd voor den duivel en zijn engelen" (XXV-41). Waarom dan voor de gevallen engelen geen barmhartigheid en verzoening en voor den zondigen, gevallen mensch de verlos sing door een gekruisten God-mensch? Dit is het ondoorgrondelijke geheim van Gods eeuwige rechtvaardigheid Hoe ongeloofelijker hun zonde was, zegt St. Augustinus, des te doemwaardiger ook (Op.imp.c. Jul. VI. N. 22). Hoe nu staat die gevallen engel des lichts tegenover den gevallen mensch? We hebben reeds vroeger uitvoerig aange toond, welk een uitgebreide macht de engelen bezitten over de levenlooze stof, en ook over den mensch en zijn vermogens. Welnu, als de engelen des lichts een macht bezitten, die de onze in alles ver overtreft, Jan moeten ook de engelen der duisternis iaar nog over kunnen beschikken; de zonde immers verwendt '.vel Je natuur, r.r.at' ver woest, vernietigt ze niet. Derhalve staan dien levallen geesten op hun donkere paden tot s menschen val krachten en machten ter beschikking, die iedere aardsche macht verre overtreffen. Wel zullen zij hierin altijd onder worpen zijn aan Hem, die den „Sterke" met og sterkere hand gebonden heeft (Matth. 111-29maar toch zal hij onder de gevallen .linfleren der menschen rondgaan „üt leo ugiens", als een brullende leeuw, zoekend 'ien hij zal kunnen verslinden (I Petr. V-8). Vant die gevallen hemelvorst haat God, die em wierp uit Zijn Rijk (Joan. XII-31), en aarom ook den mensch, den drager van :ods beeld. Zelf verbannen uit de blinkende pper-zalen van dat hemel-paleis, duldt hij niet, dat de mensch, de lagere in orde, daar jn leegen troon zal bezetten. Haat en wraak rijven hem voort uit de donkere kolken der oei om God te treffen in de zielen, en d"n ïensch, dien hij den hemel benijdt, mee te voeren naar 't donker rijk der eeuwige ver werping. Vondel laat In zijn „Adam in Ballingschap" den aanvoerder van al die gevallen geesten met deze vlammende woorden zijn haat- en wraaklust uitvieren; aldus spreekt Luci fer: lek, eerst geheiligt om de kroon van 't licht te spannen, En nu van 't eeuwig licht in duisternis gebannen, Kome uit den zwavel-poel opdond'ren van beneên. Want ick, veraert van 't goet, dien vloeck der vloecken haet, En wensche Hem, wien niets kan in Zijn wezen deeren, In Zijn geschapenheên te schenden en schoffeeren. Zoo wort het helsche rijck van Lucifer ge- bout, Dat eeuwigh duren zal, geen aanslag is te stout Voor mij, die niet ontzag den hemel aen te randen. Zoo neemt mijn wraeckzucht al de weerelt op haer tanden, En ruckt dit groot heelal uit zijnen winckel- haeck. Dat 's hemels as noch eers van mijne heir- kracht kraeck'. Het lust me Hem voortaen gedurigh werek te geven. En schoon de blixem mij ten troon hebbe uitgedreven, Te laeten blij eken, wat ick, na dien val, vermagh. Al schoot ons maght te kort daer boven: 't hoogh gezagh Moet aanzien, dat ons noch die magt is bijgebleven Zijn willekeure in al Zijn werek te weder streven. Wel groot is de macht van den satan, dat hij in de H. Schrift wordt genoemd de God en de Vorst dezer wereld (Joan. XII-31. II Cor. IV-4), maar toch zal hij altijd onder worpen blijven aan Hem, die hem tot den jongsten dag aan den afgrond heeft geketend (Apoc. XX-3-9). Wanneer de satan echter toch onder de menschen zooveel slachtoffers maakt, en hen neervelt als de boomen in het woud, dan komt dat, omdat de mensch in den strijd met hem zoo dikwijls de wapenen neerlegt, en hem zijn vrijen wil als bijl in de hand drukt. Het ls daarom niet zonder reden, dat St. Paulus ons vermaant in dien strijd tegen de gevallen overheden en machten, tegen de we- reldbeheerschers der duisternis en de booze geesten in het luchtruim, ons te wapenen met de wapenrusting Gods. het harnas der der gerechtigheid, het schild der geloofs, den helm der zaligheid en het zwaard des geestes, om zoo gewapend van kop tot teen stand te houden tegen zijn gluiperige aanvallen (Ephes. VI-11-17). Hoewel de duivel onzen „vrijen" wil nooit positief kan „dwingen" tot afval van God, toch kan hij als gevallen engel met zijn scherpzinnig verstand, zijn veel omvattende kennis en juisten kijk op 's menschen hart zóó machtig op onze uiterlijke en innerlijke zintuigen, vooral op de verbeelding, inwerken, dat de hartstochten, die sluimeren in ons bloed, zóó zeer verstand en wil overheer- schen, dat we ten slotte toestemmen In de zondige daad en ons gewonnen geven. Dan geldt ook van ons: wat ik wil, doe 'k niet, maar wat ik verfoei, doe ik. Niet het goed, dat ik wil, doe 'k, maar het kwaad, dat ik niet wil (Rom. VII-15-19). Goes. C. VIS, Rector. Het is Maandagmiddag van den ge-' c' nkwaardigen llden Februari, en we aan bü den obelisk aan den noordeiyken -.gang van de Moeder van alle Kerken der 'ereld: Sint Jan. We hebben eerst Kar- maal Gasparri en dan Premier Mussolini et Paleis van Lateranen zien binnenrijden i i nu teekenen ze de overeenkomst t-us- :hen den H. Stoel en Italië. Hun byeen- omen had een geheim moeten blijven, al en aan ingewyden bekend, doch de ge- chiedenis lekte uit, evenals zoovele andere an dat sooril, en een groote menigte acht thans vol nieuwsgierigheid om ge lige te zyn van de ontmoeting van deze vee mannen, wier byeenkomen een wond an 59 jaren zou helen. Ik wil niet ontkennen dat ik getroffen en door de grootheid van het oogenblis, ant mijn geest verwijlt niet enkel in het aleis bij hetgeen daar achter de ramen oorvalt. Mijn gedachten vliegen verder, elijk het schietspoel van een weefgetouw, an Rome uit naar de vier uiteinden der ereld en scheppen 'n beeld van de gewaar wordingen, die het vrij zijn van den Paus al opwekken in alle streken waar katho lieke harten kloppen. Naast me staan couranten-verslaggevers; en Franschman zegt bij zichzelf: .Dat ordt vanavond een interessant bericht in ?arys"; een Engelschman: „Dat komx vanavond op de eerste pagina van de Lon- ier.sehe uitgave", een Duitscher denkt aan ie ontvangst te Beriyn en te Mtinchen. en Amerikaan ziet ongetwüfeid zijn ar- ikel reeds in gecursifeerden druk van New-York tot San Francisco. -Doch ik blijf bij geen enkel land in 't by zander stilstaan; het is de wereldom- '•attende beteekenis, die Paus Pius XI achter de gebeurtenis heeft gelegd, die me .oo aa-ngrypt. Ik weet niet of mijn collega's verslag gevers het wel is opgevallen, dat Paus Pius XI de onderteekening van het accoord tus- schen den Heiligen Stoel en Italië een missie-belief heeft willen geven. Inderdaad was ei' geen ernstige reden waarom het document niet in het Vaticaan had kun nen wo den onderteekend. In plaats daarvan bepaalt i de Heilige Vader, dat de histori sche zt al der Pausen van het Lateraansch Missie museum nog eens zou zien, dat de achtergrond van het vredesverdrag met het land, waarin het bovennatuurlijk middel- ount aan de kerk wordt gevonden, een in stituut vou zyn, dat gekozen werd om te aanwezig; de portier zeide dat er tot 5 uur ongeveer 120 bezoekers waren geweest. Ik ontmoette er echter Mr. Cortesl van de Association Press, die de zaal eens kwam opnemen. Hij was opgetogen over het feit dat hy ontdekt had dat de tafel waarop de onderteekening plaats zou hebben afkom stig was van de Philippynen. Kardinaal Plctrl Gasparri Een bezoeker van de Vaticaansche Missie tentoonstelling in 1925 zou hebben kunnen opmerken dat de massieve structuur, die gemaakt was uit een enkel stuk hout, meer dan 6 Meter lang en 2 Meter breed was, dezelfde was die gedurende de tentoon stelling in de zaal van Oceanië stond en een geschenk was van Jezuïeten-missiona rissen aan den Paus. Aan deze tafel zullen dezen middag Kerk en Staat luisteren naar de laatste voorle zing van het accoord en het dan onder teekenen. De zaal waarin de tafel zich bevindt is zeer ruim en rijkelijk versierd. Het Paleis van Lateranen was gedurende een duizend tal jaren de verblijfplaats der Pausen, n.l. van 314 tot 1305, en hiervandaan werden die vreds tifnut ml Tim aat zeaozen weiu um de boodschappen verzonden, verdubelijken dat katholiciteit boven alle jachten aan ^atTsi^tus ^ver- vlaggen en naties gaat, en voor menschen uit In 1580 werd ^het^d^^ PaaV^Sixtus^V ve^ alle la Ien der aarde is. Gisterenmiddag, op Zondag, anticipeerde ik de ontmoeting van vandaag door een be zoek se i deze zaal der Pausen, nu de zaal der co:: 'erenties van het Museum. weinig menschen waren daar sche tafel en een andere groote aan bouwd en de Pauselijke Zaal heeft nog steeds haar prachtig geornamenteerde mu ren in dezelfde goede condities. De met marmer ingelegde vloer Ls niet door meu bels bedekt, uitgezonderd deze nu histori- de andere zijde der zaal, die eveneens ver vaardigd is uit een enkel stuk van een tro- pischen reus uit de wouden der Philippij- nen. Aan ieder einde der zaal staat een buste van een Paus: een van Sixtus V, die het Paleis liet bouwen, en de andere, naast de tafel der onderteekening, is van Pius XI, den stichter van het Lateraansch Missie- Museum in 1926, waartoe thans 24 zalen van het paleis behooren. Langs de muren staan, in mooi gecon strueerde glazen kastjes, symbolen van de katholieke kerk in de vijf werelddeelen. ge schenken aan den H. Vader van Europa, Azië, Afrika, Noord- en Zuid-Amerika. niet overdadig veel, doch een uitgezochte keuze uit het mooiste der duizenden geschenken waarmee het Museum is gevuld. Van China is een collectie oude munten, een der meest volledige der wereld, die in totaal 6688 stuks telt, waarvan de oudste dateeren uit het jaar 1122 v. Chr. Van Indië zijn ivoren slagtanden uitge sneden als ware het kantwerk, giften van de Sgro-Malakar katholieken. Van den Opper Nijl in het hart van Afrika is ander ivoor, o.a. een in ivoor ge sneden olifant met zilver gemonteerd, een gift van Bisschop Biermans van de Mis sionarissen van Mill Hill te Londen. Van Choco In Columbia, Zuid-Amerika, is een verzameling ornamenten in kostbaar metaal, die eens een bezitting der Indiërs uitmaakte; een groot embleem, vervaardigd van pre-Columbiaansch goud, dat in de omgeving van Begota werd gevonden. En van Alaska, in Noord-Amerika, is een ro zenkrans van door de inlanders uit been gesneden kralen en aan den Paus gezon den door bemiddeling van Generaal No- bile na zijn eerste bezoek aan den Paus. Europa wordt vertegenwoordigd door een model in zilver van kasteel Xaverius, het geboortehuis van den apostel St. Franciscus Xaverius uit Navarre, den trots van Spanje. Vandaag zit premier Mussolini met Kar dinaal Gasparri in deze omgeving en doet den eersten stap van de verzekering van den goeden wil van Italië tot den Vorst van Goeden Wil, den leider der katholieke mil- lioenen van deze vyf werelddeelen. De be richtgevers hier in het paleis zullen dit niet melden aan de Parijzenaars, de Don- denaars, of New-Yorkers, want deze vrede is niet alleen voor Italië of Europa of Amerika. Deze vrede is gemaakt door een Paus wiens eenige streven is alle men schen der aarde onder één banier te ver eenigen, een Paus van wien Azië, Afrika, Oceanië dezelfde gunsten ontvangen als de Westersche wereld. Terwijl ik hier wacht zie ik in den geest de katholieken van Peking, van Tokio, van de Fidsji-eilan- den, van Oost-Indië, van Madras, van Oe ganda, van den Congo, van de verre Afri- kaansche Westkust, die men het graf der Blanken noemt, zich verheugen dat deze vrede geteekend is in Lateranen, nu hun paleis te Rome. AGENTIA FIDES. DE SENSATIONEELE INBRAAK TE BERLIJN De gebroeders Sass de daders? De waarschijniykheid wordt steeds grooter, dat de drie gebroeders Sass inderdaad deel nemers, zooalniet de hoofddeelnemers zijn van de opzienbarende inbraak in het Ber- ïynsche bankfiliaal. Zy schijnen door verschillende getuigen aangewezen te zyn als de personen, die ter plaatse van de inbraak zijn gezien. Vooral een koopman blijkt zeer pertinent in zijn getuigenis. Een van de nachten, waar in de inbrekers gewerkt moeten hebben aan de voorbereiding van hun inval in het filiaal, heeft hij uit een huisdeur by de bank een man voorzichtig naar buiten zien komen, die den indruk van een buitenlander maakte. On middellijk by de confrontatie heeft hij in een der broeders dien „voorzichtigen man" herkend. De gebroeders Sass hebben het eerst ver denking gewekt d.-yr reizen naar Parys en Praag. Door verscliiiïende aanwyzlngen, o.a. het vinden in hun woning van een effecten handboek is daarop deze verdenking sterker geworden. Bij de huiszoeking heeft de politie een gouden dollar gevonden. Een vrouwe lijke cliënt van de bank had inderdaad in haar safe zulk een muntstuk bewaard. De politie-autoriteiten te Parijs en Praag is verzocht zoo mogeiyk nadere inlichtingen te verstrekken van het verblijf van de gebroe ders aldaar. DE NOBELVREDESPRIJS. Aartsbisschop Soderblom voorgesteld. Het Zweedsche Internationale Persbu reau meldt, dat de Zweedsche aartsbis schop Nathan Soderblom voor zijn onver moeid streven tot behoud van den wereld vrede als candidaat voor den Nobelvredes- priis is voorgesteld. Dit voorstel wordt door bekende personen en door de pers warm aanbevolen. Het voorname Noorsche blad „Tidens Tegn" meent, dat men den vredesprijs nu eens aan een vertegenwoordiger der kerk en niet altijd aan politici moet toekennen. Toen de wereldoorlog woedde, werd de vredelievende stem van aartsbisschop So- derblom aan beide fronten vernomen. Reeds tijdens het woeden van den oorlog begon de aartsbisschop met zyn voorbereidingen voor de christelijke wereldconferentie van 1925. TWAALF ZIGEUNERS DOODGEVROREN Uit Pascani wordt gemeld, dat 12 noma- denzigeuners, die aan den rand van een naburig dorp in tenten huisden, zijn dood gevroren. Er heerschte een hevige sneeuw storm, die de wegen volkomen onbegaan baar maakte. Men vond de lijken eerst ni eenige dagen. IIET CANADEESCHE VOORSTEL INZAKE HET MINDERHEDEN VRAAGSTUK GENÈVE, 22 Febr. Het Secretariaat van den Volkenbond heeft heden den tekst van het voorstel van het Canadeesche raadslid, Senator Dandurand, betreffende het min derhedenvraagstuk bekend gemaakt. De voorstellen bestaan uit een 12 pagina's om vattend memorandum, aan het slot waarvan een ontwerp-resolutie aan den Raad wordt voorgelegd. In dit memorandum wijst Dan durand erop, dat de huidige bepalingen be treffende de minderheden dezen geenszins tot voldoening strekken. Weliswaar zyn de regeeringen op de hoogte van de grieven der minderheden, doch deze hebben nimmer een afdoend antwoord van de regeering gekregen. Dandurand legt er den nadruk op, dat de minderheden hun taal en hun godsdienst kunnen handhaven en daarom toch in loyale verhouding staan tot het land waartoe zij behooren. De daardoor ontstane moeiiykhe- den binnen de natie kunnen slechts worden opgelost door wederzijdsche welwillende tegemoetkoming. Slechts op deze wyze zal de° nationale eenheid te bereiken zyn. Niet door het assimileeren maar door het hand haven der verschillende rassen en bescha vingen. De minderheden hebben tegenover hun land plichten die hun even heilig moe ten zijn als hun eigen rechten. Het voorstel van Dandurand is met het bijgevoegde me morandum aan alle leden van den Raad van den Volkenbond toegezonden. VREDESACADEMIE TE GENèVE Het voorstel van den Oostenrijkschen, thans te Upsala als oorspecialist gevestigden Nobel prijswinnaar, prof. Barany, om te Genève een internationale vredeshoogeschool op te richten, schynt thans, nu een anonieme gever een bedrag van 100.000 Zweedsche kronen heeft geschonken, vaster vorm aan te nemen. Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Stock holm, dat de onbekende gever men ver moedt den oud-minister van buitenl. zaken Knud Wallenberg de voorwaarde stelt, dat het curatorium der academie uit ten minste twintig Nobelprijswinnaars zal bestaan. O.a. zijn reeds de volgende personen bereid be vonden daarin zitting te nemen: Briand, Buisson. Einstein, Huber, Hill, Lafontaine, Selma, Lagerlöf, Marconi, Meyerhof, Neinst, Perrin en prof. Zeeman. Prof. Barany schat het voor de uitvoering van het plan benoodigde kapitaal op 15 mil- lioen Z. Kr. CRISIS OP TIL? BERLIJN, 22 Februari in parlemen taire kringen verluidt, dat de Rijkskanselier het plan koestert in den loop van Zaterdag zijn ontslagaanvrage bij den Rijk- -esident in te dienen. PARIJS, 22 Febr. In de heden gehouden zitting der commissie van deskundigen, bracht de sub-commissie van vijf rapport uit omtrent de door haar verrichte werk zaamheden. In den loop der discussies werden in dit rapport nog eenige veranderingen aange- zelfs bij hen, die zich voor het oude Vader land verloren waanden." Waardevolle vondsten Rome: Een arbeider die bezig was om by een huis in de Via Po eenige herstellings werken uit te voeren, vond daarbij een groot aantal oude gouden munten. De bekende deskundige Baron Celati de eigenaar van het huis in welks nabyheid de munten werden gevonden liet toen nog verdere opgravingen doen, waarbij totaal 378 gouden munten in goeden staat gevonden werden, uit den tijd van Nero tot Lucius Verus (54—68—169). De gezamenlijke waarde dezer munten wordt op een bedrag van 500.000 Lire ge schat. De munten waarop de beeltenis voor komen van Nero, Vespasianus, Trajanus, Ha drianus, Titus, Domitianus en Antonius der Vromen, zyn zeer talrijk. Van groote waarde zijn ook de zeldzame munten waarop de naam staat van de Romeinsche keizerinnen Plohina, Marciana en Sabina. Het Internationaal Eucharistisch Congres te Carthago van 7 Mei- li Mei 1930 Mgr. Lemaitre, aartsbisschop van Cartha go, heeft bepaald, dat de opening van he Internationaal Eucharistisch Congres dat in 1930 te Carthago gehouden wordt, zal plaats hebben op 7 Mei, terwijl het Congres op den derden Zondag na Pinksteren dus 11 Me 1930 met groote plechtigheid zg.1 beëindig' worden. Verdelging van sprinkhant Berichten uit Palestina melden, dat er ii de omstreken van Jericho onafzienbare zwer men sprinkhanen neergestreken zijn. Mil- liarden van deze insecten bedekken de beide oevers van den Jordaan en vernietigen allen plantengroei. Militairen, politieagenten en honderden vrijwilligers zijn in allerijl met rijksauto's naar Jericho getrokken om mede te helpen bracht en werd de subcommissie opgedragen aan bestryden van deze volksplaag. Met bij het uitbrengen van haar eindrapport, wat Maandag a. s. zal plaats vinden, met deze veranderingen rekening te willen hou den. Volgens de gemaakte afspraak, zal in het vervolg op Vrijdagmiddag en Zaterdag geen zitting meer worden gehouden, om de afge vaardigden ln de gelegenheid te stellen hun week-end buiten Parijs door te brengen of particuliere besprekingen te houden. De commissie heeft verder vanmorgen verscheidene zaken afgedaan. Het langst hield men zich bezig met het vraagstuk der transfer-bescherming en on der welke voorwaarden en op welke wijze de transferbescherming in de toekomst kan worden toegepast. PARIJS, 22 Febr. De „New York He rald" weet te melden, dat de uit 'vijf leden bestaande subcommissie bereid is aan de hedenmorgen te houden plenaire zitting der commissie van deskundigen een plan voor te leggen voor trasferbescherming voor Duitschland dat de in het Dawes-plan op genomen bepalingen in zeker opzicht zal ver vangen. Het voorstel der sub-commissie is slechts één der talrijke mogelijke oplossin gen en men houdt het in het algemeen zelfs niet voor de beste oplosing. Het plan, waarin aan de Duitsche verlangens inzake bescher ming wordt voldaan bevat slechts hoofdlijnen en is niet tot in bijzonderheden uitgewerkt. De commissie heeft zich vooral bezig ge houden met de wijze waarop de transferbe scherming gedurende de laatste vijf jaar heeft gewerkt. De meeningen der economi sche deskundigen zijn daaromtrent verdeeld. BERLIJN, 22 Febr. Naar Berlijnsche bladen uit Tokio melden, heeft het Japan- sche kabinet Vrydag een zware nederlaag geleden door een _met 172 tegen 149 aange nomen besluit, gericht tegen baron Tanaka, waarin zyn „onverzichtigheid en onacht zaamheid" in verband met het aftreden op 25 Mei van den minister van Onderwys Mi- zuno betreurd wordt. Er wordt verklaard, dat deze nederlaag slechts de beteekenis van een waarschuwing heeft en niet noodzakeiyker- wijze een aftreden ten gevolge hebben moet, al wordt de positie van Tanaka in het Hoo- gerhuis ook verzwakt. DE PEST WOEDT IN CHINA PEKING, 22 Febr. In de provincies Sjansi en Sjensi breidt de pest-epidemie zich uit. Honderden personen zijn aan de ziekte overleden. Het is zoowel aan Chineezen als aan buitenlanders verboden, naar deze pro vincies te reizen. Gedurende de laatste zes maanden zyn in beide provincies meer dan elf duizend per sonen aan de pest en den honger gestorven. DE ONLUSTEN IN SJANTOENG behulp van schijnwerpers en alle andere middelen wordt er den geheelen nacht te gen dat vreeselijke ongedierte gestreden, maar tot nog toe kon nog slechts een vierde der sprinkhanen gedood worden. De geheele oppervlakte van de Doode Zee is met doode en levende sprinkhanen be dekt en op de oevers liggen massa's van deze diearen. Men vreest, dat er nog meer sprinkhanenzwermen het dal van den Jor daan zullen overvallen. Nieuwe vondst in het dal van Esdrelon De archaeologen der Hebreeuwsche Uni versiteit van Jeruzalem hebben hun onder zoekingen in de Zionistische Kolonie Bet- Alpha in het dal Esdrelon voortgezet en het is hun de laatste week gelukt, het Zuidelijk gedeelte der Synagoge, die kort geleden ontdekt werd, bloot te leggen. Er werden twee rijen zuilen aan beide zijden van het hoofdschip gevonden, bene vens een vierkante tribune, die waarschijn lijk als eerezetel voor het Hoofd der Ge meente gediend heeft Op den mozaïekvloer vond men toti heden zes teekens van den dierenriem, die den ram, den leeuw en de maagd voorstelden. Bovendien werd een der symbolen der jaargetijden met het in schrift „Jaargetijde van de Nizan" (Lente) blootgelegd. Dicht bij het teeken van den dierenriem bevindt zich een rand met rijke versieringen, voorstellende eenige vogels, die aan de drui ven van een wynstok snoepen. Dit alles werd in zeer gaven toestand gevonden en heeft een grootewaarde, vooral door zyn rijkdom aan kleuren. deren doodden, pleegden zij tegelijkertijd zelfmoord. Of zouden wij het „doodstraf voor moord" noemen? Wie denkt tegenwoordig nog aan Wilson? Uit Washington wordt gemeld, dat de 5de verjaardag van Wilson's dood volkomen on opgemerkt voorbijgegaan is. Eén enkele krans lag er op zijn graf; van zijn vrouw. Alleen de weduwe en de broeder van den vroegeren President waren tegenwoordig bij den rouwdienst in de Kathedraal van Was hington. Een blad, dat bovenstaand bericht bevatte, zegt, dat er van dezen grooten man, die mis schien wel van goeden wil was, maar onder wiens onverzoenlijkheid Europa thans nog lijdt, niets anders overblijft dan een groote straat:; „De Avenue President Wilson" in Parijs. Nieuwe archeologische ontdekkingen In het jaar 1923 stelde de Maatschappij voor opgravingen in Palestina, te zamen met de „Daily Telegraph" nieuwe onderzoe kingen in op den berg Ofel, in de hoop, ein- delyk eens positieve bewyzen te kunnen overleggen voor de nieuwe opinie van dege nen, die beweren dat de stad van David niet op den berg van de Avondsmaalszaal gele gen was, maar op den lagen berg aan den Cedron. De onderzoekingen die door de ci viele overheid ten zeerste werden aangemoe digd bleven tot nu toe zonder eenig resul taat. In de laatste jaren werden de opgra vingen op werkelijk zeer royale wijze finan cieel gesteund en men begon wederom met frisschen moed. Dezer dagen nu hebben de opgravingen bewezen, dat de nieuwe theorie wel degelyk de ware is. Men zegt, dat nu met nog veel meer ijver gewerkt wordt, want nien koestert nu de hoop, het graf van David bloot te leggen wat ongetwijfeld van groo- tere beteekenis zou zijn dan het graf van Toetankamen. Het spreekt vanzelf, dat men niet al te vast moet vertrouwen op deze voorbarige be richten en deze prachtige vooruitzichten, 't Is veel verstandiger eerst eens het oordeel van de deskundigen zelf af te wachten. In ieder geval kan men gerust aannemen, dat het graf van David, zooals men eeuwen lang beweerd heeft, in het benedengedeelte van ZONDAG, 24 FEBRUARI HILVERSUM, 1071 M. 12—12.30 Schaakles 12.30— 2 uur Concert van het Omroep-orkest, P. Pul, bariton 2.30 Aanst. van het Concertgebouw te A'dam. Orkest o.l. van dr. W. Mengelberg 4—5 Populair concert A.V.R.O.-Trio. In de pauze wedstrijd-uitslagen 7.45 Pers- en sportber. 8 uur „Lohengrin", rom. opera in 3 bedrijven van Rich. Wagner. Met medewerking van Greta Manders, Chris de Vos, H. Bloemgarten, R. van Helvoirt Pel e.a. n—11.30 Gramofoonmuziek. UIZEN, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) 8.309.30 K.R.O Gewijde muziek, Mej. Seraphie, declamatie 12.30— 1.30 K.R.O. concert door het K.R.O.-Trio 1.30 2 uur K.R.O. Spr. W. v. d. Lugt Verkeer en vooruit gang 22.30 Sor. W. SteenhoffMiguel de Cer- vante's leven en werk 2.305 K.R.O. Concert in het R.K. Ver. Gebouw „Unitas", Nijmegen, Mevr. A. Bot- lingk-Baning, piano, mevr. B. Jaspers-Vos, sopraan, mevr. R. v. Randwyck, alt, G. Wygers, tenor, R. Haff- mans, bariton, J. Barrels, bas, J. Besselink, tenor, O. Karmseu, bariton, Concert- en opera-programma 7.30 8.10 K.R.O. Spr. prof. dr. Alph. Mulders v. Hoeven: Onze Verlossing. 1. Gods Liefdeplan (Eph. 1.4-6) 8.10 K.R.O. Concert Amsterdamsche Orkestvereeniging 0.1. van F. V. Diepenbeek. Solokwartet uit Eindhoven o.l. van H. Notermans 9.J0 Nieuwsber. 10.45 K. R.O. Epiloog door het Klein-Koor o.l. van Jos. H. Pick- kers. DAVENTRY, 1562 M. 3.50 Concert door het radio-orkest P. Heming, bariton 5.20 Celloconcert door Gaspar Cassado 5.50 Vertelling u. h. Oude Testament 6.05—6.35 Bach's kerkcantate no. 113, L. Cooper, so praan, E. Coleman, alt, J. Armstrong, tenor, H. Williams, bariton, C. Christopher-Continue, Koor 8.209.05 Kerkdienst 9.05 Liefdadigheidsoproep 9-to Nieuwsberichten 9.25 Emilie Celembo's orkest. O. Kavann en P. Kahn, soli en duetten 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.20 Morgenwij ding. Causerie en muziek met zang 1.05—2.10 Or kestconcert 3.50—4.50 Gramofoonmuziek 7-05 7.50 Gramofoonmuziek 8.3511.10 Concert, Orkest Mile. Gregory en Mile. Duvernay, zang. LANGENBËRG, 462 M. 12.20—1.50 Kamermuziek, W. Strienz, bas 4-20—5.50 Concert. Koor v. d. Luther- kirche 7.20 „Das Rheingold," Rich. Wagner. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1649 M. 11.20—3.50 Lezingen 3.50 Orgel- concert5.206.40 Lezingen 6.50 Opera-uitzending HAMBURG, 395 M. 10.20 Feestelijke opening van de Rcichs-Unfallverhütungs-Woche 3.20 „Requiem" van W. A. Mozart 5.20 Orkestconcert 10 uur Or kestconcert. BRUSSEL, 5*1-9 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Triocon- cert 8.35 Orkestconcert. Een hevig kanonvuur, dat naar geschat de Avondsmaalskerk te rinden is even- In de omstreken van Haifa weiden even eens zeer belangrijke vondsten gedaan uit voor-historische tyden. Ook in Baalbeck, de zonnestad, worden op bevel van het commissariaat van Beiroeth archeologische onderzoekingen ingesteld. In een tuin, ongeveer 500 M. van de Acro polis verwyderd, heeft men de overblijfselen van verschillende gebouwen blootgesteld, waarvan men het bestaan niet eens ver moedde. Men ontdekte er o.a een zuil van 24 M. hoogte en verschillende beelden en voorwer pen van aardewerk uit den Romeinschen tyd. wordt komt van een afstand van 15 mijl, wordt te Tsjefoe gehoord. Vermoed wordt, dat maarschalk Tsjang Tsoeng Tsjang, de vroegere militaire leider van Sjantoeng, die 19 dezer te Loengkau, gelegen op 90 mijl ten westen van Tsjefoe, met 5000 man is aangekomen, den nationalistischen commandant van Tsjefoe tracht te verdringen en af te zetten. Het kanonvuur zou er op wijzen, dat Tsjang een aanval doet op de nationalis tische verdedigingslijn in de buurt van Foesjan Hsien. STAKINGSONLUSTEN TE MELBOURNE De onlusten in verband met de staking in de hout-industrie zyn toegenomen. Vrijdag morgen heeft een groep van twintig stakers gewapend met kettingstukken yzer en met lood beslagen stokken, een aanval gedaan op de arbeiders van een fabriek in de nabij heid van Melbourne. Twee arbeiders werden ernstig mishandeld en anderen werden licht gewond. Steeds /zetNieuwste in üadtO. Een woord van lof voor Mussolini Kardinaal Cerreti is in Rome terugge keerd van het Internationaal Eucharistisch Congres in Sydney en van zijn lange reis door de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika. Bij zijn aankomst in Napels gaf hu aan de journalisten, die hem interviewden over de aanhankelijkheid der Italianen in Austra lië en Amerika aan het oude vaderland de volgende verklaring „De opleving van deze nationale gevoe lens bij deze landverhuizers is ontegenzeg lijk toe te schryven aan den nieuwen toe stand, die in Italië geschapen werd, aan het optreden der nieuwe regeering en niet het minst aan de betoovering, die de naam Mus solini in de verst verwijderde landen der wereld op de massa uitoefent. Het is in elk geval zeker, dat al deze din gen te zamen er toe hebben bijgedragen om het nationale bewustzyn te doen ontwaken, De sterfte ontler de moeders en de geboortebeperking in Amerika De afdeeling voor moederschapszorg en zuigelingenbescherming van het Departe ment van Arbeid in Amerika heeft vastge steld, dat het sterftecijfer der moeders voor het grootste gedeele te wyten is aan de mis dadige geboortebeperking. Dr. Francis Ro- thert van de St. Mary-Academie in Notre Dame Ind. heeft geconstateerd, dat er bij 10.000 levend geboren kinderen 66 moeders stierven, dus op elke 152 kinderen die levend geboren werden, liet een moeder het leven. Een statistiek uit Michigan toont voldoende aan, wat een groote rol de misdadige ge boortebeperking hier speelt. Van de 819 sterfgevallen onder moeders waren er 359. dus 45 pCt. het gevolg van infectie en van deze 359 infectiegevallen waren er 181, dus meer dan de helft te wijfcen aan het ontijdige ingrijpen bij het verwekken van abortus. In de meeste gevallen werd abortus gepleegd op verlangen van de moeder zelf. „Met andere woorden," zoo luidt het rap port, „een zesde van deze meer dan 800 sterf gevallen is het resultaat van kindermoord." Want men kon nagaan, dat in de meeste gevallen de betreffende moeder niet 111 angst voor onwettig moederschap, noch "ui vrees voor armoede tot deze misdaad gedic ven werd, maar zy stelde een voorgenomen reis, het aanstaande balseizoen, een spore- match boven het geluk van een km „Al kan men," zoo vervolgt genoemd b.ad „op grond van deze 800 gevallen dezen toe stand niet generaliseeren dan zou het voor de Vereenigde Staten een cyfer van 25000 sterfgevallen geven het is in elk geval toch al treurig genoeg. Terwijl deze moeders hare ongeboren kin- MAANDAG. 25 FEBRUARI HILVERSUM, 107: M. 10.30—10.45 Gramofoonmuziek 10.4511.45 Concert door 't Kling Trio xx.43 12 uur Gramofoonmuziek 12.152 uur Concert door het A.V.R.O.-Trio 2—2.30 Gramofoonmuziek o.30—4.30 Aansl. van het Rembrandt-Theater te A'dam. Filmmuziek o.l. van D. Hartogs 4q mofoonmuziek 6—7.15 Concert door het A.V£* Trio 7-15—7-45 Engelschc les 8 uur T- boven wonder," revue van Bouwmeester m oe ou Schouwburg R'dam. Met medew. van Buziau, N en- huizen e.a. Orkest o.l. van A. Blokland. In de pauze persber. Daarna gramofoonmuriel:. HUIZEN, 336.3 M. (Na zes uur 1852 M. 12.301.30 Orgelconcert door Jan. 6.3° Gramofoonmuziek. Zang- en kanarievogels 6^0—7 Litteraire auserie door J. H. de G 7 7.30 Steno- DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst 11.05 Lezing 11 2ó Gramofoonmuziek 12.20 Balladenconcert (sopraan, bariton) - «-S» Dansmuziek 1.20-2.20 Orgelconcert - 2.40 Muziek 2.50 Hist, causerie 3 15 Muziek 3-25 Mythologie 3.40 Muziek 2 50 Balladenconcert (alt, tenor, viool) 4-35 Orkest- concert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 6.50 Voor padvinders 7-05 Pianomu ziek van Beethoven 7.20 Lit. critiek 7-35 Muziek 7.45 Italiaansche les 8.05 Dc militaire kapel en T. Kinniburgh, bas, B. SHeaff en A. Cammeyer, banjo 9.2o Nieuwsber. 9.35 Crimineele causerie 9-50 Nieuwsber. 9-55 Kamermuziek, A. M. Wall, viool, C. Fuchs, cello, E. L. Bainton, piano 11.05 Een ver rassing ii.2o-i2.2o Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50—2.10 Or'"1 concert 4.05—5.05 Concert. SymphomemuzieK, zang en dans 7.05—7.50 Gramotoonmuziek. LANGENBERG, 462 M. 9.3510.30 G 11.30 Gramofoonmuziek t2-2' r„uV„. concert - 5-05—5.50 Solistenconcert 7-20 CoLegtum musicüm. Mosartconcert, F. Bauer, sopraan. Orkest. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1649 M. 11.20—3.50 L«'r'Sen 3.50—4.50 Orkestconcert - 4-5°-T=o bezingen - 8.20 Orkest concert Daarna tot 11. jo Dansmuziek. HAMBURG, 395 M.10.20-1120 Gramofoonplaten 4.20 Koorconcert 5.20 Vroohik allerlei 7.ao Afri ka-avond. rrtissel. 511*9 5*20 Dansmuziek 6.50 Tnocon- cert 7*2° Gramofoonplaten 8.35 Orkestconcert. SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEM PHILIPS, Telefunken en „Errem"-ToesteHen Biykens ontvangen telegrafisch bericht, is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" gisteren, komen de van Palermo, te Napels gearriveerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10