Uit den Omtrek. VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 4 HAARLEMMERMEER ZANDVOORT SASSENHEIM HILLEGOM JSSERBROEK HEEMSTEDE CASTRICUM MEDEMBLIK GEMEENTERAAD De heer TREUR zegt zelf pachter van i dit terrein te zijn geweest. Spr. keurt de manier af waarop hier door het gemeente bestuur is gehandeld. Wanneer dit terrein aan spr. gelaten was, had de gemeente het nog voordeeliger kunnen krijgen. De VOORZITTER keurt het sterk af dat door den heer Treur deze persoonlijke zaak 8, soms io gulden. Hierbij dient men evenwel jn openbare raadsvergadering wordt ge- te bedenken, dat men in dergelijke gemeenten i bracht. Men zit hier niet voor persoonlijke meestal geen steunregeling heeft, zooals die zaken maar voor het gemeentebelang. Spr. I hier bestaat. Hierin zijn wij vele gemeenten ;s bereid in besloten vergadering mede- ook de wethouder verplichtingen heeft tegen over de gemeente, net zoo goed als de Voor zitter. Wanneer spr. dagen en weken zit om de belastingen binnen te krijgen, zóó, dat het spr. wel eens pijn doet om zulk een hooge belasting te heffen, dan is het ook de roeping om het budget der gemeente te verlagen en j dtend"is Per auto werd hij daarna naar zijn wo ning vervoerd. Het Witte Kruis In Bodega Mustert aan den Strandweg hield het Witte Kruis haar jaarvergadering. Er was voor deze vergade ring weinig belangstelling, wat toch onver- De maatregelen van B. en vóór. deelingen hiervan te doen. W. inzake de buitengewone Spr. wijst dan op het vele, wat door de j Hiertoe wordt besloten, koude Het aantal werk- kerkelijke diaconiën wordt gedaan. Dat is i loozen tot boven de 600 ge-zeer veel en spr. wenscht daarom een apart j stegen Wat aan uitkec- woord van hulde te spreken. I ringen betaald is Het I Wat de maatregelen van B. en W. betreft, Voor de stichting van een politiebureau niet meer te verhoogen De wethouder, de heer KONING, zegt, dat de zaak ten aanzien van het politiebureau reeds besloten en afgehandeld was. Met deze gang van zaken kan spr. zich niet vereenigen De Voorzitter draait volgens spr. er er doekjes om. De heer GERRITSE en ook de wethouder, de heer KNAAP, betreuren het, dat deze Aan de orde is hierna het voorstel van I wrijving in het college plaats heeft. Zij achten voorstel van den burge-het college heeft direct alles in het werk ge- den Voorzitter om van den heer B. Apjes,'dit niet in het belang der gemeente. i" -• De heer KNAAP verklaart zich vóór 't voorstel. Spr. meent dat de gemeente in de naaste toekomst het pand zal noodig hebben en dan kan zij in moeilijkheden geraken. Spr. bepleit verder uitvoering der aankoop. De heer BLOM kan het voorstel niet steunen. Wanneer de Voorzitter komt met een voorstel tot verkoop van het perceel aan den overkant, dan kan spr. zien, of hij tot den aankoop van dit perceel kan meewerken. De heer VAN WIJK merkt op, dat de heer Koning zich blijkbaar op het standpunt stelt dat de zaak betreffende het huis aan den overkant, voor hem aanleiding moet zijn, om tegen het voorstel te zijn. Dit is geen juist standpunt. Men dient het voorstel op zich zelf te zien. Spr. heeft de taxatie gezien en kan tot den aankoop meewerken voor f 12000. Na- meester om het perceelsteld om den nood te lenigen. Men is er op alhier, voor de gemeente aan te koopen, naast het raadhuis aan te uit om de steunregeling zoo soepel mogelijk voor den pr,-js vatl f 13.000.het huis met koopen, voor de inrichtingtoe te passen. Spr. is steeds persoonlijk bij erf, gelegen naast het raadhuis te Hoofd- van een politiebureau. j de behandeling van alle gevallen tegenwoor- dorp. dig geweest en, zoo noodig, w erd soms direct i jn een uitvoerig prae-advies wijst de bur- Gistermiddag vergaderde de gemeente- j ingegrepen. Het college heeft zich in ver- gemee^ter op de groote geschiktheid van raad onder voorzitterschap van den burge- binding gesteld met diaconiërs en armmees- j dit perceel voor de inrichting van een politie meester. ters en met allen, die inlichtingen konden bureau. De raad was voltallig. geven, om goed op de hoogte te zijn en te j De politie is op 't oogenblik in het raad- blijven. huis zeer onvoldoende gehuisvest. Voor de Ook heeft men zich in verbinding gesteld verbouwing bei oeft geen cent te worden met de IJsclubs, waardoor het mogelijk werd, uitgegeven. I et huis is er buitengewoon dat een 30-tal werkloozen door de IJsclubs, geschikt voor. die door de gemeente gesubsidieerd werden, jDe heer ARENDONK zegt dat hij met geplaatst zijn, door bemiddeling van het j-et voorstel niet kan meegaan, arbeidsbureau. j De wethouder, de heer KISTEMAKER, De bedragen, welke aan steun zijn uitge- 2e,tj bezorgd te zijn om zooveel gemeente- Installatie nieuwe leden De nieuwbenoemde raadsleden, de heeren P. C. de Zeeuw en D. Treur, worden door de heeren Fansdorp en Scheffer binnenge leid en leggen in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden of beloften af. De VOORZITTER wenscht beide leden geluk met hun benoeming en vertrouwt dat zij veel in 't belang van de gemeente zuilen kunnen doen. keerd, zijn zeer belangrijk Tot 16 Februari j.l. werd aan georgani Uit het verslag van den penningmeester en uit dat van den magazijnmeester bleek, dat in menig gezin „Het Witte Kruis" een dank bare taak vervunlt, als ziekten er intrede hebben gedaan. Het batig sa) do van het vorige dienstjaar bedroeg ruim duizend gulden en ook voer het nieuwe jaar werd deze reserve begroot. Een uitvoerig staatje werd door den penning geen loonarbeiders zijnde, die na onderzoek blijken in een noodtoestand te verkeeren. De heer Aukes wijst op de redactie van het voorstel. Spr. vindt geen onderscheid ge maakt tusschen deze twee zaken: steun bij gewone werkloosheid en bij den noodtoe stand ontstaan door de vorstperiode. Spr. vraagt, wat de bedoeling is van B. en W. De voorzitter zegt, dat het de bedoeling van B. en W. is steun te verleenen in den noodtoestand. Deze heeft andere maatrege len noodig gemaakt, dan tot nu toe door den raad getroffen waren. Daarom stelt het college van B. en W. voor het oude raads besluit in te trekken en een nieuwe regeling in te voeren, zoolang óe buitengewone werk loosheid in verband met de vorstperiode heerscht. Bintengewone omstandigheden, zegt spr., eischen buitengewone maatregelen. meester, den heer C. v. d. Werff overgelegd - De heer"de vries zegt, een vergadering van f 1074 uitbetaald Maatregelen in verband met de abnormale koude Van het raadslid, den heer GERRITSE, was een voorstel ingekomen om aan de school gaande kinderen, die op verren afstand wonen, des middags een glas warme melk te verstrekken. Voorts heeft de heer Gerritse voorgesteld om aan de werklooze en steun trekkende arbeiders een extra week steun te verleenen. De heer F. H. BOS had een schrijven ingezonden, waarin gevraagd werd naar de maatregelen, welke door B. en W. waren genomen. Verder wordt in dat schrijven de aandacht gevestigd op de mogelijkheid om een rijksbijdrage te vragen. Tenslotte was van de af deeling Haarlem mermeer van de Communistische Partij Holland een adres ingekomen waarin ver zocht wordt om den steun met 50% te ver hoogen, op ruime schaal schoolvoeding en school kleeding te verstrekken en een extra toelage te verstrekken voor brandstof. De VOORZITTER zegt naar aanlei ding van deze adressendat het College niet blind is geweest voor de gevolgen van de strenge koude. Er is gebrek aan werk en aan wekelijksche verdiensten en daardoor ontstond gebrek en armoede. De maatregelen welke des winters gewoonlijk getroffen wor den, zijn niet voldoende, omdat zij gebaseerd zijn op normale omstandigheden. Er moest iets bijzonders gebeuren. Daarom is verleden week aan alle personen, die daarvoor in aanmerking kwamen, een bijslag gegeven in den vorm van een bon, waarop een H.L. eierkolen kon worden ver kregen. Hiermede was een uitgaaf ge moeid van ruim 1000. Besloten is om ook deze week iets te doen door een bijslag in geld te geven van 2.50. Spr. verwacht dat de raad deze uitgaven zal goedkeuren. Met erkentelijkheid gewaagt spr. hierna van hetgeen door het particulier initiatief is tot stand gebracht. Dit heeft schitterende bewijzen van offervaardigheid naar voren gebracht. Door de verschillende ijsclubs en anderen, Zijn belangrijke bedragen verzameld en ook belangrijke hoeveelheden levensmiddelen, kleeren, enz., waardoor het mogelijk was aan tal van gezinnen hulp te verleenen. Jammer, dat enkele werkloozen bovendien gingen bedelen. Zooiets dient door de inge zetenen zeker niet gesteund te worden. Spr. is er niet zeker van dat er ook nog niet „stille armen" zijn, wier toestand niet bekend is en die niet geholpen zijn. Spr. hoopt, dat buren en bekenden in voorko mende gevallen het gemeentebestuur in kennis zullen stellen. Tegen het voorstel-Gerritse, tot verstrek king van warme melk aan schoolkinderen, bestaan practisch bezwaren, zooals de aan schaffing van bekers, de verwarming van de melk, enz., terwijl spr. ook niet de over tuiging heeft, dat er behoefte aan is. Bovendien wordt reeds op Dinsdag- en Donderdag middag vrijaf gegeven, om schaatsen te rijden, zoodat de kinderen gelegenheid hebben om 's-middags thuis een warmen maaltijd te gebruiken. Wat de uitkeeringen betreft, raadt spr. aan om het voorste! van B. en W. aan te nemen. Om een Rijksbijdrage zal worden verzocht. De heer F. BOS is B. en W. erkentelijk voor de genomen maatregelen en hoopt, dat het college op dien weg zal voortgaan. Spr. zegt, dat het op de eerste plaats de j ..Tua Res naaste familieleden dienen te zijn, die hulp woningen te" hebben. Want die kosten geld. Ook in het voorge telde geval, want spr. J seerden, door bemiddeling van de penning-zou wej eenl wjnen weten, hoeveel hun de tuurlijk moet aan het andere huis een be- stemming worden gegeven. De VOORZITTER antwoordt, dat dit uit- meente zelf bijgepast wordt. Aan ongeorgani- za\ kos en. Dat kost altijd wat. Spr. is er dan seerden werd door bemiddeling der Arm- p0]j tegen om dit gebouw te koopen. De besturen uitgekeerd een bedrag van f 472.88. gelegenheid doet zich misschien wel eens In totaal dus f 4300.17. meer vcor maar dan onder wat gunstiger! Aan arbeidsloon en kindergeld, in verband financieele omstandigheden, met de werkverschaffing, werden de volgende j De heer SCHEFFER meent, dat de Voor bedragen betaald van 16 Januari tot 15 zitter de zaak te optimistisch voorstelt. Spr. Februari f 4660.60 arbeidsloon en f 650 voelt wel voor den aankoop maar spr. vraagt kindergeld. of voor dezen aankoop nu juist f 13.000. Voorts werd door de leden van het Bur gerlijk Armbestuur aan onderstand uitgekeerd een bedrag van f 9492.53. Voor de verstrek moet worden betaald. En in geval van aankoop, wat moet er dan geschieden met het huis aan den overkant king van eierkolen werd een bedrag van Dat staat al anderhalf jaar leeg. Spr. wil eerst voor het ééne een bestemming, dan zal hij Tenslotte deelde spr. mede dat het aantal qq^ vóór het andere stemmen, werkloozen op 1 December 1928 bedroeg j De heer GERRITSE zegt, aan den aan- 113 op 19 December 254 op 5 Januari j koop te willen meewerken, wanneer tevens 356 op 26 Januari 523 op 2 Februari 548 besloten wordt om de gemeentewoning aan en op 16 Februari 605. den overkant publiek te verkoopen. Spr. concludeert, dat door het gemeente- I De heer BELJAARS kan zich ook ver- bestuur alles gedaan is wat mogelijk was, om j eenjgen met de jdee, bet huis aan den den nood te lenigen. Het college is bereid overkant rendabel te maken of te verkoopen. om een Rijksbijdrage te vragen in de buiten- spr. vraagt dan ook of hieromrent niet eerst gewone uitgaven, welke thans gedaan moeten worden. De heer GRIEKSPOOR deelt mede, dat de organisatiebestuurders verklaard hebben, dat de wethouder, de heer Koning alles ge daan heeft, wat hij kon en dat hem daarvoor alle hulde toekomt. De heer GERRITSE repliceert en wenscht vast te houden aan zijn voorstel tot verstrekking van warme melk aan school kinderen en aan zijn voorstel tot een week extra uitkeering. Na nog eenige discussie komt het voorstel van den heer Gerritse in stemming en wordt verworpen met 3 stemmen voor. Vóór stem den de heeren Scheffer, Griekspoor en Ger ritse. Het voorstel van B. en W., n.l. om deze week een extra bijslag te geven van f 2.50 aan allen, die steun ontvangen, wordt hierna aangenomen. Tegen stemden de heeren Griekspoor en Gerritse. De heer F. BOS protesteert tegen de uit een besluit kan worden genomen om dan te beslissen voor den aankoop. De heer VAN WIJK wenscht te hooren welk bedrag er mee gemoeid is, voor het in orde brengen van deze woning. Spr. geeft toe, dat de huisvesting van de politie zeer onvoldoende is. Maar als de Voorzitter zegt dat het na den aankoop niet veel meer zal kosten, kan spr. dit niet zonder meer aanvaarden. Hij gelooft dat men min stens f6000.zal moeten uittrekken om het perceel behoorlijk in te richten. Intusschen voelt spr. de waarde van dit perceel in verband met de ligging. Het is een waardevol bezit voor de ge meente maar spr. weet niet wat het perceel in geld waard is en hieromtrent vraagt spr. een rapport van een taxatie door deskundigen Voorts wil spr., wanneer het rapport gunstig luidt, vóór den aankoop stemmen maar daarmede niet tevens beslissen over de bestemming. De bestemming zal zoodanig moeten zijn dat het perceel rendabel is. In betreffende het verstrekken van melk aan zieke leden. De magazijnmeester, de heer Luttik gaf een overzicht van 't materiaal. Ongeveer tweehonderd maal had men van de hulp middelen van het Witte Kruis gebruik ge maakt. Het materiaal verkeerde in goeden staat en zal nog eens extra worden bijge vuld. De voorzitter, de heer dr. Gertie, deelde mede, dat het bestuur besloten had een hoogtezonlamp aan te schaffen. Dit voor stel werd aangenomen. Tot secretaris werd herbenoemd de heer A. Bakels Jr. Bijzondere maatregelen zullen getroffen worden, dat het Wite Kruis in haar werken het beoogde doel ook bereikt, o.a. door stren gere controle bij het uitleenen van de hulp middelen. Het maken van reclame en de stemming De burgemeester van Zandvoort heeft aan de besturen der kiesvereenigingen ver zocht te bevorderen, dat de gemeente bin nenkort niet, wat zij zou willen noemen „volgeplakt" wordt met aanwijzingen voor de ajs. Kamerverkiezingen. Van gemeentewege zullen op nader be kend te maken plaatsen borden worden opgesteld waarop bekendmakingen kunnen worden aangeplakt. Burgerlijke Stand van 1521 Februari Geboren: Catharina Maria, dochter van I C. A. Allebes en A. J. Valleggia Arie, zoon van W. Loos en M. Kerkman. Overleden: Jb. van der Werff, 53 jaar. Toeslag De Commissie voor Werkver schaffing en Steunverleening, heeft be sloten aan de gezinnen die steun krijgen 2 toeslag te geven voor den aankoop van brandstoffen. De georganiseerde werkloozen behoeven eiken dag niet meer te laten stempelen. Het is alleen voldoende, dat zij op een briefkaart, die zij kunnen krijgen bij den penningmeester van hun organisatie Vrijdags opgeven, welke inkomsten zij in die week gehad hebben. R. K. Vereeniging Ziekenzorg. Om 8 uur opende de heer v. Koningsbruggen voor een gering getal ongeduldige aanwezigen, waarna de notulen werden voorgelezen en goedge keurd. Het rapport der Commissie tot na zien der boeken luidde gunstig. Inkomsten 4367.99, uitgaven 4367.99, waaronder 219.25 uit de reserve, zoodat ook dit jaar geen batig saldo uit de gewone inkomsten is gemaakt. De secretaris bracht nu een duide lijk jaarverslag uit, wat eén applausje ont lokte. We maken hieruit op, dat het leden aantal is gestegen tot 1547 op 31 Dec. 1928. Naar aanleid'ing van dit verslag wordt ge vraagd, in hoeveel gevallen hoogte zonbc- straling is betaald. De secretaris antwoord, dat er hoogstens twee aanvragen zijn ge latingen van den heer Scheffer, om het par 2a[ie de WOning aan den overkant dient zoo ticuliere initiatief De heer SCHEFFER wijst er nog op dat het vrijaf geven op de scholen een veel te grooten omvang aanneemt. De wethouder, de heer KNAAP, ant woordt, een onderzoek te zullen instellen. Van den heer G. Bras was een verzoek ingekomen om vergunning tot aanleg van een ingangsweg nabij den Leimuiderdijk., Na langdurige discussie wordt op voorstel van den voorzitter besloten om aan adressant te berichten, dat er nog geen redenen be staan om van de onlangs vastgestelde regelen af te wijken en dus nog geen vergunning kan worden gegeven. Benoemingen j Als lid van de commissie voor de ge spoedig mogelijk een beslissing te worden genomen. De wethouder, de heer KONING, zegt, dat de woning aan den overkant reeds in orde is gebracht voor den inspecteur van politie na een jaar huurderving en na al de kosten welke voor het in orde brengen zijn besteed. Nu komt er plotseling een voor stel het perceel naast het raadhuis aan te koopen. Spr. meent dat men nu weer geen nieuwe kosten mag makën, na hetgeen er gebeurd is en hij zal dan ook tegen het voor stel van den Voorzitter stemmen. De VOORZITTER zegt dat, gehoord den onvriendelijken toon, waarop twee der wet houders straks gesproken hebben, het voor een burgemeester van een gemeente als deze wel eens moeilijk wordt om de gemeente gesloten is. En wanneer de gemeente het niet koopt, wordt het spoedig aan een ander over gedaan. De heer VAN WIJK zegt dat het best mogelijk is dat de heer Asjes in 19x7 het huis gekocht heeft, met een speculatief bod, dat het huis toch wel door de gemeente zou worden gekocht. Na langdurige discussie werd het voor stel aangehouden. Ziekenfonds „Hulp in Nood" Gister avond hield 't Ziekenfonds „Hulp in Nood" zijn 35e Jaarvergadering. De opkomst was best. De Voorzitter, de heer C. J. L. van der List, opent met een woord van welkom. Hij zegt, dat deze vergadering feitelijk een Lustrum beteekent, doch wij maken er geen feest van. Spr. zal niet releveeren, wat er sinds de oprichting gepasseerd is, daar hij het beginstadium niet heeft meegemaakt. Wat de 16 jaar betreft, dat spr. voorzitter is kan hij zeggen, dat bij zijn optreden de vereeniging wel kerngezond was doch klein ook wat haar kas betreft. Er was toen 13 weken uitkeering van ƒ6, met het traditio- neele dubbeltje contributie. De uitkeeringen zijn thans veel beter. De zaak is sindsdien geheel gereorganiseerd, dank zij de loyale medewerking der leden. Daarvoor brengt spr. gaarne dank. In 1906 b.v. werd aan contributies ev^i 2000 ontvangen, thans ruim 5000. Toen werd aan ziekengeld uitgekeerd ƒ2000, nu ƒ5300. Een en ander is te danken aan verhooging der contributie en meer economisch toepassen. Ik hoop, dat Hulp in Nood moge blijven groeien en "eest en deze z«n door ons betaald. bloeien tot heil vooral van den werkmans- werd ult de vergadering op aange- c drongen om zooveel mogelijk hoogtezon te stand, voor welken het Fonds werd gesticht aan e dfe kunnen be- in hoofdzaak. Hiermee verklaar ik de ver gadering geopend. (Applaus.) Uit het Jaarverslag bleek, dat in 1928 werden gehouden 4 bestuursvergaderingen, 1 buitengewone dito en 1 ledenvergadering. Het ledental ging met 5 vooruit en bedraagt thans 554. De vereeniging verloor door den dood de Eere-leden J. Witteman en Burge- talen. Van bestuurszijde werd gewezen op het reglement dat deze betaling niet toe laat. Na uitvoerige discussie werd besloten de leden bekend' te maken dat weer hoogtezon wordt gegeven, maar dat de meer gesitueer den dan niet bij het bestuur zullen aan kloppen. Bij acclamatie werden de aftre- meente-financiën (vacature-Roodenburg) belangen te behartigen. wordt gekozen de heer P. W. Blom Spr. vraagt den raad helpt mij om het Als lid van de commissie van het grond perceei te koopen, omdat een gemeentebe- bedrijf (vacature-Buurman) wordt gekozen de heer D. Treur. Tot leden van de commissie van advies van werkloosheidsverzekering, arbeidsbe middeling en ter bestrijding van de werk loosheid worden benoemd in de vacature C. J. Elshout de heer G. de Rooy, voorzitter van de afdeeling Nieuw- Vennep van den Ned. Landarbeidersbond in de vacature L. van Gulik de heer F. I Doeleman, secretaris van de Vereeniging Eervol ontslag i stuur moet vooruitzien. Het staat vast dat, wanneer er hier straks wat gebeurt op het gebied der intensive truitcultuur en de cul tuur van bollen en rozen, er in deze gemeente veel zal veranderen. Daarom moet men 50 of 100 jaar vooruit zien. Men moet het koopen voor de toekomst. Spr.'s bedoeling is dat de inspecteur woont in het huis. Voorts moet er voortaan een gedeelte van den dag bureau-dienst worden gedaan, opdat spr. steeds de beschikking moet hebben over een politiebeambte. Spr. wijst nog op andere zaken, welke meester Wentholt en wegens vertrek uit de denden bestuursleden herbenoemd, gemeente Dr. J. H. der Weduwen. Nog Hlema volgde rondvraag en sluiting, memoreert het verslag het zilveren ambts- jubilé van Dr. Hanrath, hetwelk het bestuur gemeend heeft, niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. De finantiën waren iets gunstiger dan in 1927. Het verslag eindigt met den wensch, dat 1929 voor allen een gelukkig jaar moge zijn. De voorzitter wil nu een bizonder woord van dank brengen aan Dr. J. H. der Wedu- I nli'nder danTo deelnemers laten inschrijven, wen, en drukt zijn spijt uit, dat deze de ge- 1 waarvan den 3 prijswinnaars nog een extra- IJswedstrijd Donderdagmiddag hield de ijsclub Lisserbroek en omstreken een'hard rijderij om levensmiddelen voor behoeftige gezinnen. Voor dezen wedstrijd hadden zich niet moeten bieden. Vervolgens zijn het de ker-1 f ai Mej. M. J. van Konijnenburg, wor t noodzakelijk veranderd moeten worden kelijke instellingen en het particulier initia- I op haar verzoek eervol ontslag verleend als tief, die hulp moeten verleenen. I11 de laatste j onderwijzeres aan de O.L. school no. 5 te plaats komt de overheid. Dit alles sluit niet uit, dat de overheid, wanneer anderen te kort schieten, de helpende hand behoort te bieden. De heer GERRITSE is dankbaar maar niet geheel bevredigd. Spr. had verwacht, dat al eerder iets voor de schoolkinderen gedaan was, n.l. tijdens de strenge koude. Spr. ver trouwde, dat de raad hiermede zou instem men en een vergadering daarvoor niet noodig was, Nieuw-Vennep. lichamelijk Vrijstelling onderwijs B. en W. stellen voor vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van onder wijs in lichamelijk oefenen. De heeren SCHEFFER en GERRITSE betreuren het voorstel. De wethouder, de heer KNOOP ant en zal ook zelf voor de inrichting van de donkere kamer zorgen. Deze ambtenaar bekostigde ook reeds zelf de vervaardiging nig samenwerking met het onderwijzend per- personeel. Op de speelplaatsen is het te j van een kast voor het kaartregister, dat aan- soneel zou, volgens spr., veel te bereiken zijn gevaarlijk. Spr. heeft den moed nog niet, gelegd moest worden. De Voorzitter heeft practische bezwaren.woordt dat aan vrijwel alle scholen een gym- Spr. acht deze niet zoo ernstig. Met een wei- nastielokaal ontbreekt, ook ontbreekt het meente is gaan verlaten Uit hef verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 7620.89, de uitgaven 7125.52, batig saldo 495-37- De totale bezittingen van het Fonds zijn gestegen tot 13287.39. De Commissie van Toezicht keurde de rekeningen goed., terwijl de controle-commissie hetzelfde deed. De penningmeester werd gedéchargeerd met hartelijk dank voor zijn zwaar beheer en de voorzitter hoopt, dat deze nog jaren onze penningmeester moge zijn. De voorzitter brengtnu dank aan den heer C. Seijsener voor zijn controle-arbeid, dien hij 3 jaar met alle accuratesse verrichtte. Daar hij reglementair niet herkiesbaar is, wordt in zijn plaats gekozen de heer P. Staats, Mariastraat. Besloten werd, ook dit jaar geen extra contributie te heffen. De heeren Ph. J. Salman en M. Walkers werden als bestuursleden bij acclamatie herkozen. De heer P. Klaver werd op de zelfde wijze herbenoemd als lid van den Raad van Toezicht. Burgerlijke Stand Ondertrouwd J. Wilhelmus en E. H. Schijns. Geboren G. A. RuighaverEvers, d. J. T. KoordesHaster, d. A. van Oei van der Knaap, z. J. C. Veldhuijzen van Daar is b.v. de dringende behoefte om een fotografische inrichting. De politie heeft, op aandringen van spr., den cursus van dr. Ledden I-Iulsbosch te Amsterdam. Ook spr. heeft dezen cursus gevolgd (hij was er de eenigste burgemeester) om toch maar op de hoogte te zijn. Bij verschillende voorvallen in deze gemeente is komen vast te staan, hoe noodzakelijk het is. En van de zijde der politie zelf is er de grootste medewerking. De in specteur heeft zelf een fototoestel gekochtZanten-Kok, d Overleden H. van der Zande, m.,^75 jaren W. Dobbe, weduwe van J. de Jong, 73 jaren M. Tulkes, weduwe van H. van der Meij, 87 jaren A. Vink, weduwe van geweest. Het naar huis zenden van de kinderen acht spr. niet in het belang van het onderwijs. Spr. was het niet eens met het voorstel van B. en W., inzake de uitkeeringen. De heer SCHEFFER betoogt dat het par ticulier initiatief niet tot zijn recht komt. Het heeft bij spr. dan ook nooit den voorrang. Spr. is tegen het vrij-af geven om schaatsen te rijden. Hij vindt het niet zoo erg, als zooals de Voorzitter mededeelde een paar keer vrij-af gegeven wordt, doch nu, in het laatst van Februari, 4iu het toch zoo lang dag jS, vindt hij het niet noodig meer. De wethouder, de heer KONING, wijst allereerst op hetgeen in andere plaatsen ge- geschiedt. Daar ziet men verstrekking van om een voorstel te doen tot het bouwen van een gymnastiekokaal, te meer niet, omdat toch reeds leslokalen moeten worden bijge bouwd. Het budget der gemeente zou te zeer bezwaard. Spr. vraagt of men nog moet twisten over de vraag wat het perceel waard is, als men weet, wat het bij den openbaren verkoop in 1917 opgebracht heeft; als men ziet welke veranderingen er nadien zijn aangebracht en Spr. bepleit dan ook aanneming van zijn als men hoort, wat de naastgelegen perceelen voorstel om aan Gedep. Staten uitstel te waard zijn vragen. Wat de kosten betreft, der gemeente, zal De VOORZITTER wijst er nog op dat j er jaarlijks f 190 bij moeten leggen. Dit B. en W. groote voorstanders zijn van kan volgens spr. geen bezwaar zijn, Lichamelijke opvoeding. Het komt te zijner wanneer men daarvoor een goede huisvesting tijd ook hier. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen met 154 stemmen. Huur opslagplaats B. en W. stellen voor om van den Staat niet tegenvallen. der politie heeft. Ten aanzien van het huis aan den over kant, zegt spr., dat hij bereid is dit perceel te verkoopen, hoewel spr. er in de toekomst voordeel van verwacht. De opbrengst zal J. de Brabander, 82 jaren G. van Bemmelen van der Wal, vr., 78 jaren. prijsje te beurt viel. Om twee uur werd baan geblazen, waarna de wedstrijd een aanvang nam. Er werd vurig gereden en de rijders gaven goede ritten te zien. Na veel gekamp werd de eerste prijs gewonnen d°or p- Wijnhout, de 2de prijs D. Zoet, 3de prijs A. Keimpema. Het was een aangename wed strijd, waartoe het Februari-zonnetje ook wel meewerkte. Ijsvermaak Indien hst ijs het nog tot Zondag uithoudt, zal des middags vanaf 1.30 uur ringrijderij voor paren gehouden worden. In afwijking van andere wedstrijden, is deze wedstrijd nationaal, dus kunnen ook niet-Heemsteders aan dezen wedstrijd deel nemen Als prijzen zijn toeschikbaar gesteld 30, 15, 5 en een troostprijs van 7.50. De wedstrijd wordt gehouden op de baan aan de Volharding, gelegen op de v. Merlen- vaart bij het Molentje in Groenendaal, vlak bij de tramhalte Valkenburgerplein. Als inleggeld is bepaald 1. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie van Vrijdagavond. warm voedsel bijvoorbeeld, doch zooiets is der Nederlanden te huren een perceel w. i- De heeren ARENDONK en TREUR mee- ten ptattelande niet altijd mogelijk. In de steden zijn daarvoor de vereenigingen en in- srellingen, zooals de St. Vincentiusvereeniging Dan leest men dat in sommige gemeenten uitkeeringen ineens worden gegeven van 7, land en boomgaard langs den Hoofdweg nen dat de Voorzitter de jaarlij ksche lasten nabij het fort Hoofddorp, om te gebruiken te laag raamt. als opslagplaats voor grint, koolasch en De wethouder, de heer KISTEMAKER, andere verhardingsmaterialen. Zulks voor zal niet ingaan op de hatelijke toespeling van f 75.per jaar. I den Voorzitter. Spr. merkt .echter op, dat Liefdadigheidswedstrijd Gisteren werd alhier op de Kunstbaan een wedstrijd ge houden ten bate der behoeftigen om levens middelen. Er was een groote deelname en meerdere ingezetenen hadden zich niet onbe tuigd gelaten in bijdragen voor dat mooie doel. Een oud-Hillegommer schonk zelfs 100. Behalve dat alle deelnemers een prijs- bon verwierven werden een viertal fraaie extra prijzen verreden. De uitslag was als volgt: 1. J. Braam, 2. J. Kooiman, 3. J. de Vries, 4. G. van der Weijden. Er was groote belangstelling van de zijde van het publiek. Er werd voor 500 aan levensmiddelen ver strekt. Ongeval Gisteravond had de heer H. Rietmetjer zijn geit gemolken. Of de man, die reeds bejaard is, door koude bevangen werd, dan wel door een beroerte getroffen, weten we niet. Hij werd echter bewusteloos Raadsvergadering op 22 Februari, des mid dags twee uur, ten Raadhuize. Voorzitter: de Burgemeester, de heer P. H. L. J. Lommen. Aanwezig alle leden. Bij de ingekomen stukken deelt de voor zitter mede, dat de minister van Onderwijs toegestaan heeft een onderwijzeres aan schooi II te benoemen in vrije keuze, ont heffing is verleend van benoeming van een wachtgeldster. Aan den heer Bregman, benoemd tot secretaris-ontvanger der gemeente Benne- broek, wordt eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand en als secretaris van de Permanente Commissie voor Georganiseerd Overleg en van het Scheidsgerecht. Behandeling van het voorstel van B. en W. tot invoering van een steunregeling voor de werkloosheid. De voorzitter geeft een korte uiteenzetting van de gronden waarom B. en W. afweken van het voorstel der Commissie voor Werk loosheid. Het college heeft zooveel mogelijk de bil lijkheid willen betrachten. De toeslag aan werkloozen en anderen, die daarvoor in aan merking komen, wordt hooger naarmate de duur der werkloosheid. Ook ongeorganiseer den worden in den steun betrokken, omdat de Werkloosheidscommissie te hebben aan gevraagd ter bespreking van den noodtoe stand. Spr. spreekt zijn voldoening er over uit, dat B. en W. de noodzakelijkheid van het in leven roepen van een steunregeling hebben ingezien. Spr. kan zich na eenige overdenking van de afwijkende regeling van B. en W. van die van de commissie, hiermede vereenigen. Deze regeling beteekent voor de. arbeiders geen achteruitgang. De heer Schipper meent, dat voor dit geval het verschil tusschen georganiseerde en ongeorganiseerde arbeiders niet aan den dag behoeft te treden. Degenen, die econo misch het zwakste staan, voeenl dezen nood toestand als een ramp. Spr. zal hierover echter geen aanmerkingen maken, omdat hij meent, hoe spoediger de menschen ge holpen worden, hoe beter. Spr. is het opgevallen, dat in het prae- advies niets te bespeuren valt van wat er in den laatsten tijd gebeurd is. Spr. wil B. en W. vragen of zij de zekerheid hebben, dat in de geleden armoede van den laatsten tijd is voorzien Wethouder Louter geeft een overzicht van hetgeen op kiesche wijze door het Burg. Armbestuur is gedaan en zegt mede, dat het voorstel van B. en W. tevens bedoelt ook hen te helpen, die niet direct arbeider zijn. Indien daarvan ter secretarie mededeeling wordt gedaan, zal, waar noodig, voldoende worden ingegrepen en geholpen. Hierna krijgen we een uitvoerige discussie over het tijdstip waarop deze steunregeling zal ophouden, alsmede over een voorstel van den heer Schipper, om deze steunregeling zoodanig te amendeeren. dat met ingang van deze week voor twee weken steun wordt uit gekeerd. B. en W. meenen. dat het tijdstip van het ophouden van deze steunregeling niet is aan te geven, dit zal afhangen van de vorst periode. Het voorstel van den heer Schipper, om het ophouden van deze steunregeling bij raadsbesluit vast te stellen, wordt onder steund, waarbij een persoonlijk feit ont staat tusschen den heer Aukes en den heer Schipper. Ten slotte trekt de heer Schipper dit voorstel in. Daarna komt het voorstel van den heer- Schipper. om de steunregeling één week te vervroegen, in stemming en wordt verwor pen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór stemmen de heeren Schipper, Heilinga, de Vries. Aukes en de Nijs. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt in de plaats van d enheer Bregman benoemd met algemeene stemmen de heer C. H. Essing, 1ste ambtenaar ter secretarie Besloten wordt een contract af te sluiten met de Ned. Thermo-Chemische Fabrieken tot het kosteloos verwerken van afge keurd vee en vleesch uit de gemeente Cas- tricum. Tot derden gemeentewerkman wordt aan gesteld J: A. Stroomer, wiens loon en pen sioengrondslag wordt vastgesteld op 1524. Bij de rondvraag informeert de heer Aukes naar de strandexploitatie, waarop de voorzitter antwoordt, dat de stukken voor de eerstvolgende vergadering ter v'"ie ""Den worden gelegd. Hierna sluiting. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Klaas Wijker oud 24 jaren werktuigkundige te Am sterdam en Margaretha van Duin oud 21 ja ren zonder beroep te Castricum. Getrouwd: Pieter Heida en S. W. van van Apeldoorn beiden wonende te Castri cum. Geboren: Alida Anna Christina, d. van J. Brasser en van R. C. Heere. Overleden: Adrianus Lute oud 10 maanden te Castricum Cornelia Anna 'de Wildt Bakker, oud 22 jaren te Castricum Catha rina Louisa van Peeren, oud 81 jaren te Alk maar. Witte Kruis Jaarvergadering Deze week hield de plaatselijke afdeeling van het Witte Kruis een algemeene vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal leden steeds toeneemt en bijna 500 bedraagt, voorwaar een flink aantal, maar'toch het kan nog be ter. Ook de financieele toestand is goed te noemen, na uitloting van 5 premieloten was nog een voordeelig saldo van 68.00, terwijl er voor ruim 200 aan verp'.egingsartikelen was aangeschaft. Door den voorzitter, den heer Hemmer werd een keurig verslag uitgebracht van de algemeene vergadering, gehouden te Haarlem. Uitgeloot werden van de schuld de nummers 5, 7. 58, 62 en 63. Het verslag vap de T. B. c.-bestrijdmg vermeldt dat er vier draaibare ligtenen zijn, waaraan veel verbeteringen zijn aange bracht. Door onze bemiddeling zijn twee pa tiënten naar een sanatorium uitgezonden waarvan een als hersteld is teruggekeerd erwijl de andere paiën nog verpleegd wordt. Als bestuursleden werden hierna herkozen de heeren Nijssen, Baas en Th. Kuijs. Bij de rondvraag werd nog eens de aandacht geves tigd op de badgelegenheid voor de leden van het Witte Kruis aan het gesticht Duin en Bosch in het badhuis waarvan nog maar al te weinig wordt gebruik gemaakt. Den leden wordt hierbij verwezen op de nadere bijzon derheden op de achterzijde van de lidmaat schapskaart. Hierna sluiting. Zondag 7 8.15 en 10 uur Hoogmis. 2 uur Lijdensmeditatie en Lof. MAANDAG 7. 8 en 8.15. DINSDAG 7, 8 en 8.15. WOENSDAG 7, 8 en 8.15. DONDERDAG 7, 8 en 8.15. Van 5—6 biechthooren. VRIJDAG, 6 uur voor de eerw. Zusters, 7 u. gezongen H. Mis voor de leden van het ge nootschap van het H. Hart, 8 uur H. Mis, 6 30 Lof met eerherstel ZATERDAG 6 uur bij de eerw. Zusters, 7, 8 uur; 48 uur biechthooren. 6.30 Lof ter eere v. Maria. Opvoering prijzen consumtie-artikelen Wegens de'strenge vorst worden de prijzen der aardappelen enorm opgedreven. In één week tijds werden de aardappelen met niet minder dan 75 ct. per zakje verhoogd. Een onaangename verrassing -- Pr is een begin gemaakt met het innen va',c het geld van het waarborgfonds van de in ,b28 ge- het hier geen gewone werkloosheidszorg be- v j j v tui liet/ w £tai UUl giuixuo vau uc m 4 'av gv en met bebloed gelaat aangetroffen door i treft, maar een noodtoestand, die ontstaan tentoonstelling op landbouwgebied den heer C. Warmenhoven aan de Molenlaan, is door de buitengewoon lange en strenge houclen tentoonstelling op lanooouw gebied door hem naar zijn woning vervoerd, waar vorstperiode. Tevens worden in deze steun- dr. Versluys geneeskundige hulp verleende, regeling betrokken kleine tuinders en andere Nu moet het volle bedrag betaald worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 16