LEEKEPREE&EN Spinnewebjes BUREAUX: NASSAULAAN4», DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17090 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG OREN NA HET ONGEVAL. Onze EFFECT iNAFDSELING bemiddelt den aan- en verkoop van incourante fondsen. Verstrekt voorschotten op effecten. Sigrid Unset ver schenkt den Nobelprijs Arresledenwedstrijd met hindernissen te Nieuw- Vennep Extra toeslag van het fonds voor sociale voorzieningen voor de werklooze zeevisschers Audiëntie Het telegram der vier Katholieke Sociale Organi saties aan Z.H. den Paus De mail via Marseille Uit de R.K. Staatspartij De werkloosheid Sluisbouw De Nationale Vrouwenraad van Nederland Mr. Marchant over de coalitie In- en doorvoer van eieren Voornaamste Nieuws J. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Twee nieuwe Engelsche luchtschepen gereed Een berisping Corruptie in het gasbedrijf Hr. M's. „Kortenaer'' Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cf.; per Irfartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi} vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIES 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels hê ct.-p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bi) rooruilbeL. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN tusschen den leksl 60 ct. per regel. Alleabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaarden i QAflA Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door flRfl bij een ongeval met rnrn bij verlies van een hand; f4 ftr bij verlies van een l Cjl ^bij nbreukvanraA tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I vUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I/uU."doodeIijkenafloop, IZüU."een voet ol een oog; I I ZÜ."duimof wijsvinger: UU. been of arm; I "U« bij verlies v. een anderen vinger. 276 HET TOONEEL ALS LEERSCHOOL We hebben nog een belofte in te lossen, om n.m. aan te toonen, dat het tooneel van groote waarde kan zijn voor ons leven. Dat lijkt voor hen, die gewoon zijn den schouw burg als plaats van ontspanning te beschou wen, een nogal overdreven bewering. Vooral wij, christenen, denken, wanneer het gaat om richtlijnen voor ons leven, eerder aan andere wegwijzers dan aan het tooneel. En terecht! Terwijl er tienduizenden om ons heen in verwarring en duisternis leven, zonder zeker heid voor hun verstand, zonder rust in het hart, zonder veilig richtsnoer voor hun handelingen, genieten wij, door het kind schap Gods en onder leiding der H.. Kerk, de orde in- en uitwendig; wij hebben slechts getrouw te volgen den weg, waarop de ge nade ons geplaatst heeft, om te bereiken het gelukkig einde, waartoe wij geschapen zijn. Toch het zou wonderlijk schijnen, als we niet wisten, hoe onze gevallen natuur verzwakt en ten kwade geneigd is toch zijn er aarzelingen, ja gapingen in ons we ten, schokt bijwijlen onvrede ons gemoed en vinden wij menigwerf niet de kracht tot de goede handeling en tot het vermijden van het kwaad. Daarom is het goed, dat ons voorlichting ten dienste staat bij ieder vergeten of ver keerd begrip der waarheid; dat wij voort durend worden omschut met beveiliging, af gehouden van den val, gesteund en geprikkeld tot verdere schreden op den juisten weg; dat onze wil ook wordt aangevuurd door aan wakkering van die gevoelens, welke ons de goede daad gemakkeijlker maken. En 't is voor ieder een eisch van verstandige prac- tijk, van die hulp onzer zwakheid, dankbaar gebruik te maken. lederen dag hebben wij die hulp noodig, omdat iederen dag, ja ieder uur de verlók kingen tot den val en de verzakkende invloeden op ons afkomen; iederen dag dan ook wordt ons die hulp geboden. Door de geboden Gods en de voorschriften der Kerk, door predica tes en priesterlijke leiding, door de goede pers, het vereenigingsleven, het juiste staat kundige streven, enz. enz. Een zekere hulp kan ook het tooneel ons bieden tegelijk voldoening gevend aan die andere, óók gees telijke behoefte: de behoefte aan ontspan ning en 't is dan ook de katholieke kerk, die in de westersche landen al heel vroeg het tooneel heeft gewekt en het een gezonde jeugd gaf. Welken dienst nu bewijst het tooneel kan het althans bewijzen aan ons ver stand en onzen wil? Dezen; dat het de lessen des levens geeft in korte en treffende samenvatting. Leeren leven! Men behoeft nog niet zoo'n heel lang leven achter den rug te hebben, om de waarheid te beseffen van het voorvaderlijk woord: ondervinding is de beste leermeesteres. Juist door het ontbreken dier ondervinding oor- deelen wij vaak in onze jeugd zoo onbesuisd, en was het terecht (al noemden we het.to,en een dooddoener), dat men ons de stereotiepe vermaning toediende: „Wacht maar tot je wat langer in de wereld hebt rondgekeken, dan zul je wel anders praten." Zelf onder vinden wij het nu in onzen omgang met jongeren, dat hun verstand, al is het even goed als het onze, niet in staat is onze rijpere inzichten te beamen, wijl hun een aantai gegevens, die wij hebben opgedaan door vaak pijnlijke ervaring, vooralsnog ontbreken; en dat in ieder geslacht de geschiedenis zich herhaalt, dat het hun vei gaan zal, zooals het ons vergaan is, gelooven ze niet. zy verbeelden zich, de onbaatzuchtige vriend schap, de volmaakte bruid, den sleutel van het paleis des roems, het krachtmiddel tot wereldhervorming gevonden te hebben! Eerst later zullen zy gelooven, gelijk ook wij eerst later geloofden, toen wij het aan den ïyve ondervonden, dat ook het edelmoedigste hart en de dapperste hand slechts moeizaam tobbend, beetje voor beetje, winst kunnen be halen naar binnen en naar buiten, voor zichzelf en voor anderen, voor 't leven op narde en voor de eeuwigheid. Ervaring echter dóet men slechts zeer langzaam op de innerlijke processen, die onze uiterlijke ervaring omsmelten tot het goud van wijsheid en karakteradel, nemen zeer langen tijd in beslag. We hoorden dan ook wel eens door menschen, die 't goed meenden, de klacht uiten: „Slechts door 't leven kan men leeren te leven en als je er dan iets van begint te kennen, ga je dood." 't Is wat sterk gezegd, maar geheel onwaar is het niet. Moeten we het dan niet waardeeren, dat ons büwijlen een groote portie ervaring als met den paplepel wordt ingegeven? Dat onze aandacht, die niet altijd leergierig gericht is op de leeringen des levens, van tijd tot tijd krachtig naar die lessen getrokken wordt? Dat anderen, die meer zagen en scherper keken en beter begrepen dan wy, hunne ervaring aan ons meedeelen niet door nuchter en in afgetrokken woorden te spre ken tot het verstand, maar door heel onze persoonlijkheid met al haar krachten inzicht, fantasie, gevoelens om te stem men tot zuiverder toonverhoudingen? wy kunnen niet zoo snel het leven zelf ervaren, als anderen het voor ons kunnen doen hèrlewen in een voorbeeld of verhaal (gelyk zelfs de priester er invlecht in zijn vermaningen en meditaties, wèl kennend de kracht er van) in een roman of tooneelstuk. Daar op de planken wordt ons voor oogen jjsteld een zorgvuldig uitgekozen stuk leven, aat stof tot innerlijke verrijking in zich bevat. Het wordt ons zoo voorgesteld, dat niets onze aandacht afleidt van het leerende element, en dit wordt ons zóó krachtig voor gehouden, als het door 't talent van een medemensch, door den Schepper met bijzon dere gaven toegerust, maar mogelijk is. Geen droge redeneeringen van wijs maar moeilijk verteerbaar vermaan worden ons toege voegd neen, onze zinnen worden getroffen en de gemoedsbeweging, met beleid gewekt, helpt onzen wil van de overtuiging naar de daadkracht. Wij hebben het zelf beleefd, dat wij alleen met de zucht naar vermaak den schouw burg binnenstapten, en naar huis gingen met een nieuw licht in onze ziel, gewekt uit een sleur, genezen van een misvatting, met helderder kijk op levensverhoudingen, scherper weten van eigen plaats en taak, ge prikkeld tot beter streven. In één avond een avond van genot nog wel hadden we als het ware een stuk levensweg afgelegd, dat anders wellicht jaren zou hebben ge vorderd. Is dat geen winst? Blijkt 't nu niet, dat het tooneel, wel verre van een werk des duivels te zyn. ons verlichten en sterken kan, onze dwaasheden uitdrijven en onze deugd aanvuren? Op andere wijze ('t klinkt sterk, maar we durven het zeggen) op andere wyze dan een treffende predicatie, maar soms met even veel kracht? Evenwel met gelijke kracht kan het tooneel ten kwade werken ooken 't doet zulks helaas maar al te vaak. Dan is het gelijk aan den raddraaier, die opruiende redevoeringen houdt, of den verleider, die arglistig het venyn in de zielen druppelt. Maar evenmin als men de kunst der wel sprekendheid mag veroordeelen wegens mis bruik, dat er door boosaardigheid of dwaling van gemaakt wordt, evenmin mag men de opvoedende waarde van het tooneel Ontken nen, omdat er helaas ook vaak door het tooneel wordt „neergevoèd". Goed is het vuur, goed is de electriciteit, goed is de rede voering, goed is de roman, goed Is het tooneelwerk, als het zijn taak met adel vervult. Hoe het dit doen kan, hebben we, inzoover het 't tooneel betreft, vluchtig uit eengezet. Mogen we dan het mogelijke profijt, naar ieders omstandigheden, ook uit het tooneel trekken Maar het spreekt vanzelf, dat aan strenge eischen voldaan moet worden, wil er profijt mogelijk zyn; èn door den tooneelschryver en zijn vertolkers, èn door den toeschouwer. Wij stellen ons voor, hierop nog terug te komen. HOMO SAPIENS. Ongeveer 125000 gulden voor de Noorsche missie. Een correpondent uit Hammerfest schrijft: De bekende Noorsche schryfster Sigrid Undset, die onlangs tot den katholieken godsdienst is overgegaan en die in 't afge- loopen jaar voor haar roman Kristin La- vransdochter, den Nobelprijs voor letterkunde verwierf, heeft dezen prijs ten bedrage van pl.m. 125.000 gulden geschonken aan de Ka tholieke Missie in Noorwegen Gisteren had te Nieuw-Vennep de arresle- denwedstryd plaats, 1ste prijs L. Mesman, berijder a. de Vlieger; 2e prijs Th. J. de Vlieger, berijder J. de Vlieger; 3e prijs A. Kei.izer, beryder A. Keijzer; troostprijs Th. "e Vlieger, beryder N. Schreurs; met h n "ad den etersen en eenigen prijs K. Oppe ar Cz„ berijder dezelfde. Tydens den wecstiyd sloeg een paard op hol, dat de consumptietent omliep, waarin verschil- lene personen vertoefden, waarvan eenigen onder de tent geraakten. Mej. Otte bekwam gekneusde ribben. Het ijsfeest werd opgeluisterd door een draaiorgel. Toen dit 's avonds huiswaarts ging, had men er een muilezel voor ge spannen. Echter kantelde op de Hoofdvaart naby den Bermebroekerweg het orgel van de lorrie en kwam aan stukken op het ijs terecht. Wel een ysfeest met hindernissen. Naar wij vernemen besloot het Fonds voor Sociale Voorzieningen voor het stoom- trawlervisscberybedryf te IJmuiden. dat naar men weet bestuurd wordt door de ge zamenlijke vakvereenigingen in het vissche- rybedrijf te IJmuiden, in verband met het aanhouden van de strenge vorst, de uitkee- ringen aan gehuwden en kostwinners tyde- ïyk met 50 procent te verhoogen. De uitkeering zal daardoor voor deze cate gorie op 19.75 per week zijn gebracht. De verhoogtng gaat in over de afgeloopen week. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal a. s. Maandag en Dinsdag geen audiëntie verieenen Een antwoord In antwoord op het telegram dat de vier Katholieke Sociale Organisaties in Neder land aan Z. H. den Paus verzonden bij ge legenheid van de oplossing der Romeinsche kwestie, werd navolgend telegram ontvan gen: „Sa Sainteté remercie en voyant paternelle bénédicticn. Cardinal Gasparri." „Zijne Heiligheid dankt voor de geluk- wenschen en zendt U zyn vaderlijken zegen Kardinaal Gasparri." De Indische mail via Marseille wordt he denmiddag te half zes ten postkantore Am sterdam verwacht. Kieskring HaarlemHelder Mevr. Brouns-van Besouw Mevr. Brouns—van Besouw, lid van den ge meenteraad van 's Hertogenbosch heeft voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de Kieskringen Haarlem—Helder de candidatuur aanvaard voor den Kwaliteitszetel der vrouwenbelan- gen. Mitsdien heeft mevr. Brouns van Besouw bedankt voor den vrijen zetel in de kies kringen 's-Hertogenbosch, Zeeland, Amster dam, Den Haag en Rotterdam. Plaatsing by de Rykswerkvcrschaffing in Drente B. en W. schrijven aan den raad: Het is een niet te ontkennen feit, we laten de oorzaken daarvan hier buiten be schouwing, dat in onze gemeente, evenals in andere, zelfs in het meest gunstige sei zoen, den zomer, gedurende de laatste jaren verschillende arbeiders, vooral losse, werk loos zijn. In de eerste plaats veroorzaakt dit voor hen financieele, mr rele en andere nadeelen. in de tweede plan, noopt het de gemeente tot niet onbelang. _jke uitgaven aan onder steuning. Wij hebben daarom uitgezien naar midde len om aan dit euvel tegemoet te komen. Wij meenen dit o.m, gevonden te hebben door het nemen van een proef met plaat sing van daartoe geschikte werkloozen bij één der Rijkswerkverschaffingen. Gepleegd overleg met den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft tot resultaat gehad, dat het mogelijk is, dit voorjaar een 25-tal gehuwde werkloozen uit deze gemeente geplaatst te krygen by de Rijkswerkverschaffing in Drente (ontgin ningswerken „het Witteveen"). Omtrent deze tewerkstelling volgen hier onder nadere bijzonderheden. Op genoemde ontginningswerken wordt gewerkt 100 uren jn twaalf dagen, ge volgd door een bezoek aan het gezin alhier van eenige dagen en wel volgenderwijze Op een Maandag vertrekken de arbeiders per eerste gelegenheid naar „het Witteveen" en zyn dien dag in de gelegenheid nog 5 uur te werken. Tot den daarop volgenden Vrydag over een week wordt negentig uur gewerkt en op dien Vrydag nog 5 uur. Dien dag vertrekken de arbeiders in den loop van den namiddag voor een bezoek aan hun gezinnen te Haarlem. Ze vertrekken den daarop volgenden Maandag weer per eerste gelegenheid. De te maken reiskosten komen voor rekening der gemeente. De huisvesting geschiedt bij landarbeiders ter plaatse, waarvoor 7 per week wordt berekend. Het loon bedraagt voor een arbeider, die flink werkt 27 per week. Na aftrek van eenig zakgeld is derhalve de mogelijkheid aanwezig 18 a 19 netto voor het gezin over te houden. Wanneer tengevolge van onwerkbaar weer b.v. tengevolge van regen in een week min der wordt verdiend dan 18, vindt aanvul ling plaats tot 18. By ziekte is een zoodanige regeling getrof fen, dat met de belangen van de betrok kenen naar behooren rekening wordt ge houden. De aan deze tewerkstelling verbonden kosten, bestaande uit loonen, huisvestings kosten en reiskosten, zullen voor de ge meente per man per week ongeveer 30 tot 35 bedragen. Het ligt in onze bedoeling voorloopig een proef te nemen met uitzending voor drie maanden. De kosten zullen gedurende dit tydvak derhalve voor onze gemeente ten hoogste bedragen 13 X25 X 35 11.375, rekening houdende met een bedrag van 625 voor eventueel onvogziene uitgaven rond 12.000. Het ligt in ons voornemen na drie maan den u nader in te lichten en eventueel ver dere voorstellen te doen. Het Ryk is bereid in de kosten 25 sub sidie te verieenen: een gelyke subsidie zal dan de Provincie worden verzocht. Ten kantore van den Sluisbouw te IJmuiden werden gistermorgen de volgende aanbeste dingen gehouden. Maken groenhardhouten schermen tegen 't buiten- en binnensluishoofd der nieuwe sluis te IJmuiden, behoorende tot de werken voor den bouw eener schutsluis c a. te IJmuiden. Raming 4950. Ingeschreven had 10 firma's. N V. Beton- en Woning My., Gouda 6200 Fa. P. Heere, IJmuiden 5880 Fa. Joh J. Broekhoven. IJmuiden 5690 Fa. Corn. Klinkert, Oudkarspel 5540 Fa. H. Kremer en J. J. Juffermans, Amsterdam 4900 Fa. Lucas Schermer, Nieuwendyk 4990 Fa. G Schermer Jr. „4971 N.V. Aann. bedrijf v. Waterwerken, Buiksloot 5233 Fa. Jacob Jongsma 4700 Fa Adriaan Kaan, Hansweert 5500 Maken wachtgebouwtje en andere werken in gewapend beton, behoorende tot den bouw eener schutsluis c.a. te IJmuiden, Raming 63000. Ingeschreven haden 7 firma's. Fa. J. Haitsma, Harlingen 59S74 N.V Enkhuizer Betonijzerbouw v.h. A.' Last en Zn, Enkhuizen 63600 N.V. Beton- en Aann. Mij. „Mondvliet" v.h F. Berkovich, Amsterdam 59820 Joh P. Boekhoven, IJmuiden 61240 Fa A. J. den Ouden, Alphen a.d- Ryn en Oegstgeest 62700 N.V Beton- en Woning M.. Gouda 66000 N.v' Werninks Beton Mij., Leiden 62800 Lev. en aanbrengen dryfbalken voor de muren van de nieuwe sluis te IJmuiden. Ra ming 83700. Ingeschreven hadden 18 firma's. A. A Gnirrep f 95325 N.V Beton- Woning Mij-, Gouda 83400 Cornelis de Waard, Wieringen 88400 N.V. Aann. My. V.h. v Zanen Ver stoep, Gouda 39950 N.V Abtei v.h. Th. Bylevens, Azn., 92444 Fa. Teunis Merbis. den Haag 86985 Fa. Dirk H. Esser Mzn.. 872000 Fa Jan Willem Verheul 85340 Fa' Gebrs. Wijhe P. van Duyn, IJmuiden 104500 Fa. P Heere, IJmuiden 86300 Fa. Joh P. Broekhoven, IJmuiden 86940 Fa. Ariéde Koning 82448 Fa Hendrik Timmer, Meppel 90920 Fa. Lucas Schermers, Nieuwendyk 102790 G. Schermers Jr., Nieuwendijk 104000 N V. Aann. bedrijf v Waterwerken Buiksloot 81871 Fa. Cornelis Klinkert, Oudkarspel 89875 Fa. Pieter Daalder en Stevens, Raymond 82900 Op 10, 11 en 12 April zal de Nationale Vrouwenraad van Nederland te Haarlem zyn dertigste algemeene vergadering houden. Er heeft zich hier ter stede een comité van Ontvangst gevormd, die de voorbereidende maatregelen zal nemen. Het is als volgt samengesteld Eere-comité van het ontvangst-comité: Mevr. A. A. RoelBsse de Vos van Steen- wyk, echtgenoote van den Commissaris der Koningin; mevr. J. W. M. Maarschalkvan Coppenaal, echtgenoote van den burgemees ter van Haarlem; mevr. Chr. Bas Backer Bsse van de Feltz. echtgenoote van den bur gemeester van Bloemend aal; mevr. S. W. Teding van Berkhoutvan Taack Trakranen, lid der afd. Haarlem der Ver. „Volkenbond en Vrede"; mevr. M. Bierens de Haan Waller, hoofdbestuurslid der Ned. Ver. ter Behartiging van de Belangen van jonge Mesjes; mevr, m. J. BraunsSchagen, pre sidente der Ned. Ver. v. Huisvrouwen; mevr. L. de Clercq—Jacob, presidente der Algem. Nedërlandsche Vrouwenver. „Arbeid Adelt"; mevr. van Dorp—Verdam, oud-presidente van den Vrouwenraad; mevr. R. M. van der MuelenSalomonson, hoofdbestuurslid der Alg. Ned. Vrouwenver. „Tesselschade"; mej. A. Rab, hoofdbestuurslid van den Bond tot bestrijding der Vivisectie; mevr. Th. Thiel Wehrbein, oud-hoofdbestuurslid van den Vrouwenraad; mevr. R. de Voogtde Vogel, hoofdbestuurslid der ver. ter Bevordering van hét Onderwys in Kinderverzorging en Opvoeding; mevr. A. E. S. Wesseiinkvan Griethuyzen, hoofdbestuurslid van den Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zede lijk Bewustzijn. Het dageiijksch bestuur wordt gevormd door; mej. E. J. Simon, voorzitster; mevr. M. van WaardenburgLindeijer, vice-voorz.; mevr. M. A. de BruinVan Scherpenberg, secretaresse; mevr. S. J. J. Moutlan—Zim merman, 2e secretaresse; mevr. S. Vening Meinesz, penningmeesteressemevr. A. A. M. der Baere—Jiskoot. 2e penningmeeste resse. Verdere bestuursleden zijn: mevr. A A. Anema—Gertzen; mej. Arnhardt; mevr. A. J. BeundersVroesom de Haan; mej. I. M. H. Boon, mej. P. van Booren, mej. de Bijl Nachenius; mej. G. Groustra; mevr. C. Imminkvan Styrum; mej. A. E. Kraijen- hoff van de Leur; mevr. Langeveld—Heb benaar; mej. J. A Lefebvre; mej. D. de Ma- rez Oijens; mevr. van Nispenvan Wely; mej. E. M. Rogge; mevr. Schmidde Veer. De vergaderingen zullen worden gehouden in de bovenzalen van de Kroon, Groote Markt en zyn toegankelyk voor alle leden van de plaatselijke afdeelingen van Véreeni- gingen, bij den Nationalen Vrouwenraad aangesloten Een politieke rede Mr. Marchant heeft voor de Vrije Dem. Kiesvereeniging te 's-Gravenhage gisteren een politieke rede gehouden, waarbij hij o.m. de groepeering van fracties in het parlement besprak. Spr. stelde de vraag, of er constructies denkbaar zyn waarbij het parlementaire stel. sel zou worden gehandhaafd. Die vraag be antwoordt hij bevestigend en hij voegt er aan toé dat die andere, constructies uit democratisch oogpunt verre, zijn te verkiezen boven extra-parlementaire kabinetten. Van die andere constructies zyn er niet meer denkbaar dan twee: de Christelijke coalitie en het zoogenaamde nationale kabi net. De Christelijke coalitie is dood, doch zij kan herleven. Van de Christelijk-Histori- schen zal men in dezen verkiezingstijd niet de verzekering vernemen: wij zullen niet medewerken in de Christelyke coalitie, zy willen, in concurrentie met de groepen Ling- beek en Kersten, een anti-papistische cam pagne voeren, doch na afloop daarvan zich met de Katholieken coaliseeren, omdat zij hen dan zóó vast kunnen omhelzen, dat zy hun bewegingsvrijheid hebben verloren. Dit zou zijn een toepassing van het parle mentaire stelsel. De kiezers weten het: elke partij van rechts wil by voorkeur de coalitie Bezorgen de kiezers aan die drie party en de meerderheid, dan zullen zij verkrijgen wat zy vërlangen. Het is echter een toepassing, waartegen de vrijz. dem. ernstig bezwaar hebben. Immers, door op deze wijze voorkeur uit te spreken voor de coalitie, geven de kiezers geen regeerbeleid aan. Dat beleid is niet aangegeven; de drie eigen programma's loopen ver uiteen, en de ondervinding heeft geleerd, dat een Christelijk coalitie-kabinet zoo kan regeeren, dat er niets Christelijks in valtte bespeuren. Indien men het niettemin opnieuw zal gaan -beproeven, zal van een krachtig be wind, dat een sterken steun vindt in het volk, geen sprake zyn. Het kabinet-Colijn is in November 1925 gestruikeld over de eerste hindernis: het gezantschap; zijn weg iag verder nog vol hindernissen. De tweede mogelijkheid is het Nationale Kabinet. De groepsvorming teekent zich her- haaldelyk af. Den laatsten keer deze week bij de beraadslagingen over het onnoozele tractaat betreffende den landbouwarbeid van leerplichtige kinderen. Het program is: bij zonder .extra tegen het socialisme, tegen staatsbemoeiing, vóór een sterke weermacht te land en ter zee, vóór verlaging van directe belastingen. De zaak is protestantsch getint Samen loopen anti-revolutionnairen, Chris- telijk-Historischen en de liberale Staatspartij de Vrijheidsbond. Steun is te verkrijgen yan de grpepen Lingbeek, Kei-sten en Braat en, ondanks den protestantséhen inslag, van Katholieken, die meer liberaal zyn dan Katholiek. Hier is eèn staatkundige grondslag. In dit opzicht is de formatie deugdelijker dan die der Christelijke coalitie. Het valt ook niet te ontkennen, dat deze richting door een zij het niet overtalrijk, dan toch belangrijk deel van het volk wordt gehuldigd. Ingeval van mislukking van het herstel der coalitie, zou zoodanige formatie kunnen worden beproefd. Althans de chris- telijk-historische kiezers zyn er door het be kende interview van dr. de Visser op voor bereid. Het beleid zou niet veel afwijken van dat van het kabinet-de Geer. Voor de vrijz. dem. zou een zoodanige for matie niet zoo verkeerd zyn. Vooreerst zou worden vastgehouden aan het parlementaire stelsel. De steunende fracties zouden voor het beleid van het kabinet verantwoordelyk zijn. Het zou in leven kunnen blyven door dezelfde omstandigheid als waardoor het kabinet-de Geer in leven blijft: de onmoge- lykheid van een andei-e groepeering tot steun van een vervangend kabinet. Maar in de tweede plaats zou dit bewind gunstig werken om die aanvankelyke onmogelijkheid tot werkelykheid te doen overgaan. De groe pen, die tezamen eèn kabinet met een demo cratisch beleid zouden willen steunen, zouden onder dit bewind tot elkander worden ge bracht, meer nog dan onder een bewind, steunende op de christelijke coalitie. De. politieke positie van de vrijz. dem. is derhalve deze dat zij als democratische partij vóór alles herstel willen van het parlemen taire stelsel; de vorming van een kabinet, dat dus steun vindt voor zyn beleid in de gemeenschappelijke overtuiging van een meerderheid in de volksvertegenwoordiging. Zóó alleen is de invloed van het volk op het regeerbeleid te handhaven. Ingediend is een wetsontwerp houdende bepalingen betreffende den in- en doorvoer van kippen- en eendeneieren. Een verbod wordt voorgesteld van invoer en niet-rechtstreekschen doorvoer van eieren, waaraan niet duidelijk de herkomst uit het buitenland is te herkennen. Hieronder vallen de niet-gestempelde buitenlandsche eieren, maar ook de in het buitenland met „Holland" gestempelde en eindelyk de aan- vankelyk uit Holland uitgevoerd, maar later weer ingevoerde dus terecht met het oor- sprongmerk „Holland" gestempelde eieren. De laatste categorie behoort te worden ge weerd, tenzij kan worden aangetoond, dat het stempel „Holland" of een ander Neder land aanduidend stempel terecht is aange bracht. Verwacht wordt dat een zoodanig verbod, zy het langs middellyken weg, een invloed ten goede zal kunnen uitoefenen op onzen uitvoer. Van de bepalingen zyn uit gezonderd: de eieren, die zich in middelen van vervoer voor gebruik van reizigers be vinden, alsmede zendingen van kleine hoe veelheden niet voor den handel bestemde eieren. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Hiemstra (S. D. A. P.) gisteren zijn interpellatie gehouden over de marine werven te Hcllevoctsluis en Willemsoord. Maatregelen van den Rijkswaterstaat bij invallenden dooi. Een R. K. Bcdrijfsraad voor het burger- smedenbedrijf is tot stand gekomen. Het R. K. Werkliedenverbond in Neder land heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden in verband met het wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet. Z. K. H. Prins Hendrik zal 26 Februari aJk voor eenige dagen naar Engeland vertrek ken. Het Voorloopig Verslag der Eerste Karnen is verschenen over hoofdstuk: Waterstaat der Rijksbegrooting voor 1929. Mr. Marchant heeft gisteren voor de Vrü*. Dem. Kiesvereeniging te 's-Gravenhage een politieke rede gehouden. De Zweedsche Aartsbisschop Söderblont voorgesteld voor den Nobel vredesprijs. In een Roemeensch dorp zijn 12 Zigeuners doodgevroren. Dient de Rijkskanselier zijn ontslag In? Een nederlaag voor de Japansche regee ring. In de Chineesche provincies Sjansi e» Sjensi woedt de pest hevig. Stakingsonlusten te Melbourne. OP DEURWAARDER Daar is hij weer! De deuren toe, de luiken boven, neder. Guido Gezelle. WELKOM GASTEN ,r! J" Visite brengt steeds vreugde aan. Is 't niet by 't komen, dan bij 't gaan. OP STOMME Ik heb nimmer den gulden regel gebroken, 't Is beter gezwegen dan onwaarheid ge sproken. Schoolmeester. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.58. Achteruit OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6 uur en overmor gen om 6 uur 2 min. De twee nieuwe luchtschepen R 100 en R 101 naderen thans hun voltooiing, wordt uit Londen gemeld. De luchtschepen zullen ruim 243 M. lang zyn en een gasinhoud hebben van vyf mil- lioen kubieken voet. Hun snelheid bedraagt 66 in gewone omstandigheden 53 knoop. Tot meerdere veiligheid zyn de luchtsche pen van bijzonder zware motoren van een nieuw type voorzien. De R. 101 zal vyf mo toren hebben van 600 P.K. elk. Op de vragen van den heer Byleveld, be treffende de resultaten van het toegezegde nader onderzoek omtrent de gedragingen van den burgemeester van Sleen tegenover be stuur en hoofd der Christelijke school te Schoonoord antwoordde de minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbuw, dat hü onder dagteekening van 6 Dec. j.l. als resul taat van het nader onderzoek, den Commis saris der Koningin heeft doen weten, dat de burgemeester tegenover het bestuur en het hoofd der Christelyke school niet is opgetre den met den tact en de bezadigdheid, die een magistraat past. Den commissaris is verzocht, hem met klem aan te manen, in de toekomst een andere gedragslyn aan te nemen tegenover personen, die nog slechts van een strafbaar feit worden verdacht. De commissaris der Koningin heeft den burgemeester een afschrift van dezen brief gezonden en hem bovendien nog mondeling onderhouden. De kwestie te Harderwijk Gisteren heeft het Amhemsch gerechtshof uitspraak gedaan in de zaken van den ge wezen gasdirecteur te Nijkerk, v. W., door de rechtbank te Zwolle veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, en van den gewezen gasdirecteur te Harderwyk, A., door die rechtbank veroordeeld tot 200 boete, sub- jager Kortenaer op 19 Februari des middags sidiair 30 dagen hechtenis. Beide vonnissen I om half één Ragged Ponit (Barbados) ge- waren door het Hof bevestigd. oasseerd Blijkens by het Departement van Defensie ingekomen telegram is Hr. Mr. torpedoboot-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1