Stadsnieuws EEN VERZEKERDE TOEKOMST Cheque-koersen MUZIEK De Spaarnebank Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS I I I i Telegraphisch Weerbericht EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE Z Exide-batterijen - Ook reparaties Agenda 24 Februari St. Uduina bezocht 23 gezinnen. Ook deze 25 Februari Agenda Het werk der St. Vincentius-Vereen. V'eel arbeid is verricht DE NEGEN PAROCHIALE CONFERENTIES Expositie van schilderijen Jaarvergadering „St. Raphael Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofcuigers f 175.- De koude en de getroffen maatregelen Chauffeur bewusteloos achter het stuur gevonden Eén zwijntje terecht! Alliance Francaise Alliance Francaise VOOR DE STILLE ARMEN Muziekvereeniging Lourens Janszoon Coster Kinder-werktuin te Heemstede De diefstal aan den Schoter singel R.K. Kraamverzorging J. S. HEBT GIJ, ALS GIJ IN HET BEZIT Z1JT VAN EEN POLIS DER EO f/" Levensverzekering Mij. I\0*I\a Nassausingel 3 ie Nijmegen VRAAGT INLICHTINGEN. De Commissie voor de W erkloosheids- bestrijding Haar samenstelling Op het ijs gevallen Ijs kost menschenvlijs H. O. V. De ijsbaan aan de Kleverlaan Dienstcommissie N. Z. H. T. M. R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys' DURGERLIJKE STAND H. B. C.-PRAATJE De warm-voedsel-voorziening De burgemeester van Heemstede LAATSTE NIEUWS De grootste bank ter wereld Het huwelijk van prins Olaf De Katholieken en de Rotary Een buitengewone vergadering van den Partijraad INGEZONDEN Als de dooi het ijs in de rivieren breekt MEDEGEDEELD DOOR j leden, die 51 gezinnen bezochten waarvan 12 kinderen werden gedoopt; een huwelijk werd gewettigd. De financieele zorgen, dis soms zwaar drukken, werden verlicht door eenige extra giften van 300 en 150. H. Hart. Geregeld werden 7 gezinnen be zocht. Een» gemengd huwelijk werd kerke lijk ingezegend, terwijl ae niet-katholieke partij tot het H. Geloof overging. 8 kinde ren werden op katholieke scholen geplaatst. 5t. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 /ConfgVentiï wijdt hare zorgen aan de Van 122 uur en van half 610 uur geopend Van half 9half 10 uur Verplichte opkomst 9 uur Spaarkas. Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijne straat half 3 uur Concert, te geven door de H.O.V. Heemstede. R. K. Vereenigingsgebouw Van 106 uur Bloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Ledenvergade ring „Ursus" 8 uur Tooneelclub R. K. Vrouwenbond 8 uur Bestuur Tramper soneel 8 uur Gecombineerde Kleerma kers 8 uur Bevolkingsbureau. St. Josephgezellenvereeniging, Jansstr. 59 8 uur Repetitie Rederijkers „St Genesius" Heemstede. R. K. Vereenigingsgebouw van 106 Viur Bloemententoonstelling. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de firma Grijseels en v Hees, Lange Veer- straat 14, Tel. 11000, L. Schoorl, Frans Halsplein 1 Tel. 11180, en de Bosch en Vaar -Apotheek Boekenrodestraat 13, Tel. 13290. St. VINCENTIÜS-BIBLIOTHEEK Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrij dagavond van half 8 tot 8 uur. Kiarenbeekstraat 60: Woensdagavond van nalf 8 tot 8 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur en Woensdagmiddag van half 3 tot 4 uur alleen voor jongens en meisjes Deneden 15 jaar. Gen. de la Reystraat 17: Dinsdag- en Vrij dag. katholieke lectuur en pers. Een vader kwam na langen tijd terug tot zijn Paaschplicht, terwijl ook 4 kinderen in het gezin werden aangenomen. St. Bavo (Noord) telt 7 leden, die 61 ge zinnen bezochten. 2 huwelijken werden ge wettigd, waarbij 4 kinderen. 3 kinderen werden op school en 3 kinderen in een ge sticht geplaatst. 2 personen werden aan een betrekking geholpen, terwijl 6 personen wederom tot het vervullen hunner Gods dienstplichten werden teruggebracht. Opgemerkt dient te worden, dat al de bovengenoemde feiten staan buiten of naast de wekelijksche ondersteuningen in geld of natura. brandstoffen en kleeding. Totaal werden bezocht 298 gezinnen, ter wijl de totale uitgaven bedroegen: Bijzondere Raad 11.395.60 De Conferenties 19.499.04 De Liefdewerken 46.092.72 Totaal 76.987.36 Uit het op de gehouden algemeene ver gadering uitgebracht jaarverslag bleek, dat de Bijzondere Raad, bestaande uit 27 be- stuurderen der Conferentiën en Liefdewer ken, maandelijks vtjrgadert. ter behande-, ling der algemeene belangen der vereeni ging. De 9 parochiale Conferentiën vergaderen wekelijks, evenzoo geschiedt het huisbezoek elke week aan alle gezinnen door groepen van 2 Vincentianen. Op geregelde tijden vergaderen de besturen der Liefdewerken. Ook in 1928 werd aan onderscheidene charitatieve vereenigingen in Haarlem door den Bijzonderen Raad financieelen steun verleend. Het aantal werkende leden bedraagt 116. De verslagen der Algem. Liefdewerken lul den als volgt: Het kinderfeest Dit werd 28 December gehouden. 314 kin deren, uitsluitend uit de bezochte gezinnen, namen er aan deel. Vermakelijkheden en tractatlën werden hun op ruime schaal ge boden, terwijl het bezoek van St. Nicolaas het glanspunt van den avond was. De ouders kwamen de kinderen terughalen en ontvin gen tevens brood, worst, kalender en klee ding. 229 gezinnen, tellend 1105 personen, deelden hierin. De commissie voor „Kinderbescherming". Deze heeft 82 voogdijkinderen en 30 ge wone bestedelingen onder hare zorgen, ge plaatst zoowel in gezins- als gestichtsver- pleging. Deze commissie herdacht ln 1928 haar 25-jarig zelfstandig bestaan en mocht conatateeren dat van de 102 in dit tijdperk meerderjarig geworden kinderen 60 pet. als geslaagd mag worden aangemerkt. De uitgaven voor dit Liefdewerk be droegen 24.760,42, terwijl de rekening sluit met een nadeelig saldo van 666.43. De St. Aloysius-Vereeniging. Be 50 ..Busjes-jongens" mochten een be drag van 2 311.33 verzamelen. Voorzeker een doorslaand bewijs van de activiteit der jongens, maar evenzeer van het feit „dat vele kleintjes een groote maken". Het Liefdewerk „Stille Armen". Dit jonge Liefdewerk (het bestaat nu 5 Jaar) blijkt in een allernoodzakelijkste be hoefte te voorzien. Gedurende 1928 werden 68 families, die daarvoor in aanmerking kwamen, gesteund met 7073.49, terwijl aan 11 personen voor schotten werden verleend ten bedrage van 1155.—. Zeer veel leed is hierdoor weggenomen en vele moeilijkheden opgelost of verminderd. De Bibliotheken. In 't afgeloopen jaar zijn ln de 4 afdeelin- gen: Nieuwe Groenmarkt, Kiarenbeekstraat, Hagestraat en Generaal De la Reystraat, ter lezing uitgereikt aan 871 lezers. 44129 boe ken, terwijl aan 166 kinderen 5311 boeken werden verstrekt. De uitgaven bedroegen 1842.60. De sp(jskoker(j. Beduidend was in 1928 de toename van het aantal porties spijs, namelijk met 17146 porties. Het totaal bedroeg 65.958 porties warme spijs, waarvan aan de vereeniging „Kindervoeding" 35.635 porties en aan de St. Barbara-Bewaarschool 2600 porties wer den uitgegeven. St. Joseph bezocht 29 gezinnen. 4 Huwe lijken werden gewettigd, 7 itcrsonen ge doopt, 1 tot de le H. Communie gebracht, vele kinderen op de R. K. Bewaarscholen geplaatst. O. L. Vrouw telt 17 leden, die 40 gezinnen bezochten, 5 kinderen werden gedoopt, een man van 67 jaar tot de H. Kerk gebracht. St. Antonius bezocht 24 gezinnen. Een hu welijk werd gewettigd en ln verschillende gevallen zijn door extra-steunverleening ge zinnen voor den ondergang behoed. St. Bavo had 38 gezinnen onder hare zor gen. Een echtpaar werd op het goede pad gebracht, een huisvader tot de Kerk ge bracht. Een man werd aan een vaste be trekking geholpen. St. Elisabeth en Barbara bezocht 24 ge zinnen en maakte bijzonder veel werk van de verspreiding van katholieke lectuur en der katholieke pers. Deze Conferentie be stond in 1928 25 jaar. St. Joannes de Dooper had 10 werkende Door den Kunsthandel J. H. de Bols, Kruisweg 68, wordt een expositie gehouden van schiledrijen, door J. C. Tiele, en van etsen door J. Proost. De tentoonstelling zal worden gehouden van 23 Februari tot 23 Maart, en zal ge opend zijn van 95 uur. Donderdagavond hield bovengenoemde bond zijn jaarvergadering in gebouw St. Bavo. De voorzitter opende de vergadering en liet enkele punten de revue passeeren. Hij wijst op het behaalde succes in zake de extra-uitkeering in December J.l. Verder wees hij op het zeer belangrijke jaar, daar wij staan aan den vooravond van het tijd stip, waarop men de R. D. V.-herziening krijgt. Deze toch is voor het geheele spoor wegpersoneel zeer belangrijk en zeker moet men in de komende periode actief zijn, en de vergaderingen trouw bezoeken. De notulen werden daarna gelezen en goedgekeurd. In eoh schrijven van het R. K. Herstel lingsoord werd de mededeeling gedaan, dat er een propaganda-actie zal worden ingezet voor ledenwerving voor dat Herstellingsoord. Deze actie is ingegaan op 15 Februari, en duurt twee maanden. Door het bestuur Was al onder de leden een brochure verspreid, welke zeer mooi en practisch is ingericht en welke zeer zeker belangrijk zal bijdragen tot ledenwerving. Zes nieuwe leden werden met een toepas selijk woord geïnstalleerd. De secretaris gaf daarna het jaarverslag, dat met volle aandacht werd aangehoord. De afdeeling' boekte een winst van 7 leden. Ook werd gewag gemaakt van het jubi leum der afdeeling, nl. het 25-jarig bestaan in Februari 1930. Voor deze feestviering zal het bestuur trachten te komen tot het in het leven roepen van een commissie, die het feest zal voorbereiden en tevens zal trachten een bedrag te verkrijgen voor het aanschaffen van een nieuw vaandel. Het jaarverslag werd onder applaus goed gekeurd. Door den voorzitter werd den secretaris dank gebracht voor zijn werk in 1928 en voor het keurig jaarverslag. Het verslag van den penningmeester werd goedgekeurd en de voorzitter dankte hem voor zijn geldelijk beheer. De aftredende bestuursleden, de heeren Jb. Veltman, H. J. Emmerik, N. P. Spie lings en A. F. Paap werden herkozen. In de bestuursvacature-Van den Berg, werd gekozen de heer J. Rombouts. Als leden der kascommissie werden ge kozen de heeren De Leeuw, Mazehart en Verzun. Als vertegenwoordigers worden herkozen voor Herwonnen Levenskracht Th. Remerie, Leeflang, Huibers, Drost en Wertbroek. Als afgevaardigden voor den Raad van Afgevaardigden werden benoemd de heeren P. de Rooy en P. Alleman. plaats. Het daarvoor benoodigde bedrag is ongeveer 1600. Reeds schonk de gemeente 200, ter be strijding der verplaatsingskosten van den tuin, doch dit bedrag is al verre overschre den door de gemaakte onkosten der ver plaatsing. Het bestuur der Vereeniging voor Schooi en Werktulnen voor Haarlem en Omstreken, doet daarom een beroep op de ingezetenen van Heemstede, om te steunen. Giften zullen worden aanvaard door: Me vrouw P.. de VoogtDe Vogel, Crayenes ter- singel 29, Heemstede, postcheque- en giro rekening No. 106865, Kantoor Heemstede; G. van Blankensteyn, Haemstedeplein 27, Heemstede; A. D. Roos, Joh. Verhulstweg 35, Santpoort-Station; postchèque- en giro rekening o, 24187, Kantoor Haarlem. Aan den voorzitter van den raad der ge meente Haarlem, is door het raadslid Peper het verzoek gericht, als punt 1 op de agenda voor de vergadering van den raad van Woensdag 27 Februari a.s. te plaatsen: De, in verband met de koude en werk loosheid van gemeentewege getroffen en eventueel nog te treffen maatregelen. Verder zag hij gaarne ter inzage van den raad en vóór de raadsvergadering van Woensdag as. beschikbaar gesteld: a. De door Burgemeester en wethouders, ln verband met de koude en werkloosheid getroffen maatregelen. b. Voor zoover dat op te geven is, het aantal personen, dat daarvan geprofiteerd heeft. c. De om bovengenoemde oorzaken van wege het Burgerlijk Armbestuur vastgestelde regelingen. d. Het aantal personen, dat, voor zoover vermelding mogelijk is, daarvan genoten heeft. houden met de vereeniging het Wit-Gele Kruis, met het gevolg, dat einde Decem ber een bakercursus is begonnen. Door advertenties trachten we de aan dacht van belanghebbenden op onze ver eeniging te vestigen. Met hetzelfde doel is ook een schrijven gericht aan het bestuur der Sint Elisabethsvereeniging in het Woon wagen-Liefdewerk. Op drie verschillende plaatsen wordt in de stad spreekuur gehouden, ook op verschil lende dagen. Dinsdag in het gebouw St. Bavo, Smede- straat en Donderdag in de Damiatestraat 1 door een der dames-bestuursleden en Woensdag door Zr. Toeset in de Spaam- hovenstraat, telkens van 2—3 uur. Ongeveer om de twee maanden werd door het bestuur een vergaderir» gehouden. Op een enkele uitzondering na werden alle patiënten door de presidente of vice-presi- dente bezocht en betuigden velen hun tevredenheid over de verpleging. Moge onder Gods zegen en de bescher ming van Sint Franciscus de vereeniging groeien en bloeien opdat ze veel en vrucht baar.moge arbeiden tot welzijn der menschen. Op den Wagenweg werd gistermorgen een chauffeur bewusteloos achter het stuur van een nachtauto aangetroffen. Bij onderzoek bleek, dat 's morgens om 6 uur de collega van den chauffeur naar Rotterdam was gereisd om een ander wiel voor de auto te halen en de achterblijvende was in de gesloten cabine gebleven en met het oog op de warmte had hij de motor laten draaien. Vermoedelijk is hij toen in slaap geraakt en door bCnzine- gassen bewusteloos geworden. Zoo werd hij door een rechercheur gevonden. Door den Ongevallen Dienst werd de man ter obser vatie naar de Mariastichting vervoerd, Want ter plaatse was hij niet bij kennis te brengen. De chauffeur is genaamd A. V., 21 jaar, wonende te Rotterdam. Wij meldden gisteren, dat in de Paul Kru- gerstraat een rijwiel was gestolen. Thans kun nen wij meedeelen, dat het karretje niet ont vreemd, maar door een bewoner binnenge haald was. Woensdag 27 Februari a.s. 's avonds half negen, zal voor de Alliance Frangaise optre den in de groote zaal van hotel Lion d'Or, de heer Franc Nohain, die zal spreken over: de Fabels in de Fransche litteratuur. Op 4 Maart d.a.v. wordt in het concertge bouw een muzikale avond gegeven door Alice en Alfred de Clauzel met medewerking van mej. Véluard (piano), Fransche liederen ge zongen en gespeeld in de kleederdracht van hun eigen tijd. Woensdag 27 Februari, half negen, zal de heer Franc Nohain. voor de leden van Alliance Francaise i hotel Lion d'Or, Kruisweg, een lezing houden over „Les Fables dans la I.ittérature francaise." Maandag 4 Maart wordt in het Gem. Concertgebouw aan de Lange Begijnestraat een muziek-uitvoering gegeven door Alice en Alfred de Clauzel met begeleiding van Melle Véluava. Voorgedragen zullen worden: 1. Chansons courtoises, badines, et satyri- ques du 18e siècle. 2. Chansons romantiques, bouffonnes et amphygouriques du 19e siècle. 3. Les Chansons et duos célèbres dans l'opérette francaise. Ingekomen: W. H. N. N. N. N. J. W. N. N. P. J. (Postgiro) N. N. N. N. W. Postchèque) O. (Postgiro) N. N. K. N. N. 10.— 5.— 1.— 25.— 25.— 5.— 5.— 10.— 25.— 5.— 5.— 100.— 10.— Vóór 5 jaren brachten de tijdsomstandig heden ons aan het werk, er werd veel ge leden door de ontwrichting en ontreddering van den oorlog. Vijf jaren hebben wij nu gewerkt en voor ziening gebracht, waar mogelijk» in de nooden dier menschen, die nooit gedacht of verwacht zouden hebben, ooit aan gebrek ten prooi te vallen. Vóór 5 jaren „ontdekte" men de Stille Armen. Na 5 jaren weten we dat wij ze altijd zullen bezitten. Het werk der Stille Armen voorziet in een behoefte en waarschijnlijk wel in een blijven de behoefte. Immers hoe talrijk zijn niet de oorzaken, waardoor zonder een zweem van eigen schuld, toch altijd weer nieuwe slacht offers vallen. Zoo nu weer, dezen barren winter. Zeker er wordt Goddank en hulde den mensch- lievenden, veel gegeven en geholpen, maar, wie weet zedie nooit hebben gevraagd, het niet kennen en niet kunnen en nu in bittere koude de grootste ontberingen, zwij gend, gelaten dragen. Helpt ze! En blijft helpen! Uwe bijdragen worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau dezer Courant en aan het adres van den Penningmeester den heer P. J. Busé, Gasthuissingel 64. Op Woensdag 27 Februari, des avonds 8 uur wordt in de Gemeentelijke Concert zaal door de muziekvereeniging Laurens Janszoon Coster, directeur de heer J. A. Meng, een concert gegeven, met mede werking van het duo Klaare en Flora in hun schitterenden solo- en samenzang. De nieuwe kinder-werktuin aan den Hee- renweg is, op enkele voorjaarswerkzaamhe den na, gereed. Echter ontbreekt daarin nog een net tuin huis, passend bij de omgeving, tot opberging van gereedschappen, zaden, bolgewassen enz, met daaromheen gebouwde waranda, als schuilplaats voor de kinderen bij regen en onweersbuien, alsmede een rijwielberg- Hoe de „heeren" werkten Begin dezer week hebben wij al het een en ander bericht over den diefstal ln een per ceel aan den Schotersingel waarbij 27 gulden en 2 gouden ringen ontvreemd waren. Door de Amsterdamsche politie waren ver schillende politiecorpsen opmerkzaam ge maakt dat de Amsterdammers M. en S wel eens betrokkeA konden zijn bij verschillende inbraken, die gepleegd werden o.a. te Haar lem en Alkmaar. Hun portret werd opge stuurd en in Haarlem zag een rechercheur beiden op straat. Hij achtervolgde hen maar raakte ze ten siotte kwijt Dienzelfden dag werd ingebroken in een perceel aan den Schotersingel. Het edele tweetal schijnt het volgende systeem toe te bassen. Aan ver schillende huizen wordt aangebeld en ge vraagd of mijnheer thuis is. Wordt er in het geheel niet open gedaan, dan breken ze in. wordt er wel opengedaan dan maken ze een smoesje dat ze verkeerd zijn enz. Dit is door verschillende burgers opgemerkt, doch er is niemand die gezien heeft dat ze in 'n perceel aan „en Schotersingel 27 en 2 gouden rin gen hebben ontvreemd of daar binnen zijn gedrongen In de Amsterdamsche Bank van Leening zijn voor eenige dagen de twee rin gen in beslag genomen. In het feit, dat de twee Amsterdammers te Haarlem gezien wa ren werd aanleiding gevonden ze te arrestee ren Ze ontkennen iets met de zaak te ma ken te hebben, en laten verder niets los. Ze bewaren een volkomen stilzwijgen. Wel zeg gen ze, dat de ringen niet door hen beleend zijn, en de persoon die ze beleend heeft ont kent iets met die 2 personen te maken te hebben. De verdachten worden nog vastgehouden en de zaak onderzocht. afd. St. Antonius, Haarlem Men schrijft ons: In het jaarverslag der R. K. Kraamver zorging lezen we, dat in het jaar 1928 hon derd negen aanvragen kwamen om hulp. 14 patiënten hebben zich teruggetrokken. Aan 95 patiënten is hulp verleend. Hiervan zijn 23 gratis geholpen en 44 met een kleine tegemoetkoming. Drie wiegen zijn er ge plaatst; aan verschillende moeders is een uitzetje voor de kleine verstrekt. Waar het noodig was, is ook voor lakens en sloopen gezorgd en voor kleeding voor de moeder, j Op een aanvrage van de vereeniging om te mogen deelen in de opbrengst van de kin derzegels, is afwijzend beschikt. Einde Sep tember kregen we de verblijdende tijding, dat door B. en W. een subsidie was toege zegd. In September zijn besprekingen ge- Ledenconcert H.O.V. De lichte verbetering van het weer deed van zich blijken door een betere opkomst op het laatste ledenconcert onzer Haarlem- sche Orkestvereeniging, in de korte Februari- maand. En het was ons goed te luisteren naar de in edelen eenvoud groote kunst van Cherubini en Gluck. Van den eerste ging de bekende „Anacreon"-ouverture, waarvan men wel eens beweerd heeft, dat de muziek een voor beeld zou zijn geweest voor Beethoven's „Fidelio." Hoe dit zij, het werk is er in elk geval klassiek genoeg voor, en het heeft ook al de goede hoedanigheden van evenwich- tigen, weidoordachten bouw en schoonen uiterlijken vorm. Het werd door den heer van Beinum brillant geleid en door het orkest weergegeven met algeheele toewijding. De Balletsuite van Gluck, den leeraar van Marie Antoinette, genoot zoo mogelijk nog een Zorgvuldiger vertolking. Met sterk rythmisch onderscheid werden de verschillende dans- deelen door den heer van Beinum en zijn musici weergegeven in de Musette bewon derden wij de fraai beheerschte fluit als solo-instrument en den wazigen achtergrond der strijkers: puntig en markant in het eigenaardig afwisselende 4/4 en 6/8 rythme het Air gai en de Sicilienne het vierde en laatste deel. Onwillekeurig dachten we bij het luisteren aan de zwierige costumes en de precieuze, fijne danspassen uit het begin der achttiende eeuw, wat vooral sterk gesug gereerd werd door de welbegrepen inter pretatie van het eerste deel, met de vier tempo-wisselingen der ernstige Introduction, van het losse en bevallige Air gai het deftig stappende Lento en het opnieuw terugkeerende blijzinnige Air gai. Dan kregen we voor de pauze nog een intersesant werk van Gabriel Pierné, een Pastorale Variée (in ouden stijl) voor zeven blaasinstrumenten. Eigenlijk meer kamer muziek dan een werk voor de concertzaal, voldeed het toch heel goed. Al was het thema melodisch voor de vijf deelen sterk gelijkend, het markante, telkens gevarieerde rythme maakte de onderscheiding der doubles onderling toch ook weer voldoende voelbaar, om interessant en leuk te zijn. De zeven musiceerende herdertjes, in ons geval de heeren Spies (fluit), Nienhuis (hobo), Strik- kers (clarinet), Alberts en Schulpzand (fagot), van der Beek (hoorn) en De Vries (trompet), behaalden met het fraai geblazen ensemble veel succes, en moesten herhaaldelijk dan ken voor een enthousiast publiek, dat ook den heer van BeinUm dankbaar was voor het afwisseling brengende experiment. Brahms' Eerste der vier door hem gecom poneerde Symphonieën, die in c. kl. terts, vulde de tweede helft van het concert precies met zijn vier wat onevenwichtige deelen. In het eerste zoowel als in het laatste deel toch, kan de zwaarmoedige Duitsche reus zich niet ontworstelen aan de obsessie der te zware opgave, welke hij zichzelf in deze symphonie heeft gesteld. Ook in deze com positie is de invloed waar te nemen van Schumann's 4e Symphonie in d moll. Het is een hang naar het ernstige en pathe tische, een moeizaam streven naar het groot- sche en geweldige, dat echter zijn belooning niet vindt in het bereiken der muzikale hoogtepunten, maar blijft bij een „grübeln" en een branden, dat geen voldoening geeft. Alleen in het tweede en derde deel bereikt de componist meer, omdat hij daar meer zichzelf is, en zonder geforceerdheid zijn in den grond zangerig wezen kan uitvieren. Het Andante werd door den heer v. Beinum met fraaie rubato's weergegeven, en zijn musici volgden hem daarin uitstekend. Doch ook in het Adagio kwam het religieuze, zwaarwichtige thema uitnemend uit, en van de geheele vertolking, welke veel ijver en toewijding van de musici moet hebben ge vergd, kunnen wij niet anders zeggen, dan dat ze technisch knap was. Wat er aan luciditeit en aan frissche, ongedwongen muzikaliteit mogelijk aan dit opus van Brahms viel te halen, de heer van Beinum en zijn medewerkers, ze hebben het gedran. Daarvoor mogen we hun onze hulde en onzen lof dan ook niet onthouden. Door den Haarlemschen Bestuurdersbond was verzocht sub-commissies samen te stel len tot nader onderzoek van het vraagstuk der werkloosheidsbestrijding. Ook was ge vraagd meer evenredige vertegenwoordiging. B. en W. deelen thans mede, dat sinds 1928 22 vergaderingen der commisie gehouden zijn en dat de wenschelijkheid van de in het adres van den Bond vermelde punten niet aan de orde gekomen is. Wat de gevraagde méér evenredige verte genwoordiging betreft, B. en W. begrijpen niet welke verbetering men daarvan verwacht. Zou de Haarlemsche Bestuursdersbond meer vertegenwoordigd worden, dan zou dit ook uitgebreid moeten worden tot de andere schakeeringen hetgeen verdubbeling van het ledental der Commissie ten gevolge zou heb ben, B. en W. stellen daarom voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. Bij het schaatsenrijden op den Klopper singel is mej. W. S. den O. gisteren komen te vallen, waardoor ztf vermoedelijk haar pols had gebroken. In het politieposthuis aan het stationsplein werd zij doör den Ongevallen Dienst voorloopig verbonden en daarna naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Door het ijs gezakt Gistermiddag 5 uur is een 5-jarige jongen spelenderwijs door het ijs van de Delft ge zakt en te water geraakt. Mej. H., wonende in de Delftstraat, die het ongeval zag ge beuren, sprong gekleed te water en trachtte het jongetje te redden. Spoedig had ze hem vastgegrepen. De heer D., dié juist kwam toegeloopen, bracht beiden spoedig op het droge. Het jongetje is zeer zeker van een wissen dood gered door het moedig gedrag van mej. H. 2. Programma van het concert, Zondagmid dag te houden, om half drie, in de Gemeen telijke Concertzaal. 1. Ouverture „Die Entfilhrung aus dem Serail" W. A. Mozart Piano-concert A gr. terts W. A. Mozart a. Allegro b. Andante c. Presto „Zorahayda", Legende voor Orkest (Viool de heer R Grin) J. S. Svendsen Suite l'Arlésienne I G. Bizet 1. Ouverture 2. Adagietto 3. Menuetto 4. Carillon 5. Ouverture „Oberon" C. M. von Weber De ijsbaan zal tot zonsondergang geopend zijn. Vermeerdert de dooi niet, dan is er kans, dat ook hedenavond de banen worden opengesteld. 4. A.s. Maandag heeft onder leiding van den heer Geers in het gebouw „St Bavo" te acht uur met de leden van „St. Raphael", afdee ling Weg en Werken, Bovenleiding en gebouwen, een bespreking plaats over een ingekomen voorstel van den chef van den Weg Inzake de werktijdregeling,' overeen komende met die, welke in 1928 reeds ge deeltelijk heeft gegolden. Secretariaat: K. v. Manderstraat 88 Hedenavond van 78 uur contributie betalen en Donderdagavond half 8 uur. clubavond in de R.K. Mil,-Vereeniging, Zoetestraat. HENK. Geboren: 20 Februari: G. RooijersDui venvoorden, z. 19 Februari: C. Barthel— Beinema, d. Overleden: 21 Februari: H. Huizinga Terpstra, 69 jaar, Marnixstraat. 20 Febr.: J. A. M. Vloeijmans, 31 jaar, N. Kerkspleln. 21 Febr.: j. c. Cammaert, 63 jaar, M. v. Heemskerkstraat. 20 Februari: J. E. Pa- lairet HooglandtHuijgens, 76 jaar, Schouw tjeslaan. 21 Febr.: J. Philipse, 73 jaar, Schotersingel. A.s. Maandag clubavond en tevens be langrijke bestuursvergadering. Agenda ter vergadering! Van verschillende zijden kwamen verzoe ken binnen tot het houden van een tweeden kien-avond. Indien de omstandigheden gunstig zijn, zal het bestuur t. z. t. (na Pasclien) zeker er wel toe overgaan, om aan die verzoeken te voldoen. TOCHT NAAR MARKEN Ter compensatie en tevens om de zeldzame gelegenheid te baat te nemen, is bovenge noemde tocht per schaats ln elkaar gezet. Het plan is te verzamelen aan de halte A'damsche Poort der E. S. M. Zondagmorgen uiterlijk half elf uur. Ieder der deelnemers (sters) wordt, op het hart gedrukt voor goed materiaal zorg te dragen, opdat de tocht zoo vlot mogelijk verloopt. Capt. Van Deursen en Juffermans Jr. zul len tijdens den tocht de leiding hebben. Als 't echter hard gaat dooien, dan lacht: „MUG"! De aandacht wordt er op gevestigd, dat op Zondag' de verstrekking van warm voed sel aan het gebouw der St. Vincentiusver- eeniging plaats heeft des middags te 1 uur en niet te half vijf. De ongesteldheid van den burgemeester van Heemstede Jhr. J. P. W. van Doorn is gelukkig niet van ernstigen aard. Over eenige dagen hoopt hij wcr riin werkzaamheden te hervatten. Hoogste barometerstand 773.2 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 749.6 m.M. te Valencia. Zwakke tot matigen z. tot z.-o. wind, zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neer slag, lichte vorst des nachts, over dag lichte tot matige dooi. De correspondent van de „Daily Mail" te New-York meldt, dat de grootste bank ter wereld binnenkort zal worden gevormd door de fusie van de National Commerce Bank en de Guarantee Trust Company, welker beider kapitaal 400 millloen pond sterling bedraagt. Verwacht wordt, dat in Wallstreet een nieu we wolkenkrabber zal worden gebouwd. OSLO, 23 Februari Het huwelijk van den kroonprins van Noorwegen met prinses Martha van Zweden is vastgesteld op 21 Maart te Oslo. ROME, 23 Febr. De katholieke bladen in Italië, voornamelijk de „Osservatore Roma no", het officieele blad van het vaticaan en de „Civilta Cathoüca", nemen met lange ar tikelen scherp stelling tegen de Rotarybewe- ging. Deze is volgens deze bladen slechts een verkapte vorm van vrijmetselarij Evenals de Ymca, zijn het Amerikaansche instrumenten welk een anti-religieus, en in zeker opzicht ook politieke propaganda voeren. Naar de „Res." verneemt, is door eenige leden van den Centralen Raad een buiten gewone vergadering van den Partijraad aan gevraagd ter bespreking van den kwaliteits zetel voor arbeidszaken. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Comité Ziekentransport Haarlem en Omstreken voor de Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes Door de dames zelatricen zijn voor eenige weken de brochures van het Comité Zieken transport te Haarlem en Omstreken bij de katholieke ingezetenen rondgebracht. Daar velen ons mededeelden, dat hierop nog geen antwoord was gehaald, verzoeken wij allen, die dit boekje ontvangen hebben, het intee- kenbiljet ingevuld te willen klaar leggen om het werk onzer zelatricen zoodoende te ver gemakkelijken bij het terughalen. Door de strenge koude heeft het terug halen der inteekenbiljetten eenige weken vertraging ondervonc en en gaarn° zouden wij dien verloren tijd weder in willen halen. Reeds vordert de tijd en over eenige maan den moeten wij weder beginnen om alles in orde te brengen voor onze zieken. Katholieken van Haarrtm en Omstreken, gij die het vorig jaar getoond hebt uwe liefde en devotie tot Q. L. Vrouw van Lourdes. helpt ons wederom met uw finantieelen steun opdat wij ook dit jaar weer veel mogen doen voor Maria's lievelingen de „zieken". Mogen wij op uw medewerking rekenen? Namens het Comité Zieken transport, F. N. DUIJN, Jr. Secretaris, Jansstraat 16. Zij. die nog geen brochure met de volle- lige ..Lourdes reisbeschrijving" ontvangen, en hierop alsnog prijs stellen, worden vriende lijk verzocht hun adres op te geven aan he secretariaat. Naar wij vernemen worden door den Rijks- Waterstaat alle noodige maatregelen getrof fen om bij den invallenden dooi zoo spoedig mogelijk het ijs op de rivier te breken, ten einde dit zoo snel mogelijk naar zee af te voeren. Ook worden voorzorgsmaatregelen genomen om bij eventueele moeilijkheden gereed te zijn Verschillende groote ijsbre- kers zijn door den Rijkswaterstaat gechar terd. Wij vernemen, dat o.a. de groote ijsbre- breker „Siberië" van de N. V, Ned. Stoom- sleepdienst v.h van P Smit Jr. te Rotter dam gistermorgen vroeg naar den Moerdijk is vertrokken om in dienst van den RUkswa- terstaat het ijs on het Hollandsch Dien te breken. Ook de ijsbreker „België" van dezelfde firma is met hetzelfde doel naar den Moer dijk vertrokken. Ten slotte vernemen wii, dat het Nederiandsche Roode Kruis maatrego- len treft om in geval van nood gereed te zUn (Reeds geplaats in een gedeelte der vorige oplage) INGEZONDEN Haarlem Noord, 20/2 '29 M. de Redacteur, Verzoeke beleefd opname van het vol gende. U bij voorbaat dankend. Allerwegen is men begaan met het lot der hongerende vogels. Overal worden zij Zooveel mogelijk van voedsel voorzien. Maar er schijnen toch menschren te zijn, die daar anders over denken, en e een wreed aardig spel van maken, eerst voedsel in hun tuin te strooien en daarna op de vogels te schieten. Zendag jongsleden, wandelend op het Staten Bolwerk, werd ik opgeschrikt door een schot uit een der tuinen. Direct daarop vlogen verschrikt een twintigtal meeuwen de lucht in. Wat daar in dien tuin gebeurd is, en hoe lang dat treurig spelletje geduurd heeft, weet ik niet. Dat laat ik aan het oordeel der lezers over, maar diep- g urig is het wel. Hopende, dat deze weinige regels er toe bij zullen dragen, dat die menschen hun wreedheid mogen inzien en de vogels in de komende dagen extra van voedsel voorzien, verblijf ik, u beleefd dankend, uw abonné. A. B. VAN STRAATEN. ZATERDAG 23 FEBRUAR. 59.20 59.30 9.70 9.80 Brussel 34.60 34.70 Lenden 12.11 12.12 ZUrich 47.95 48.05 13. - 13.15 38.55 38.70 35.— 35.10 New-York (cable: 2.49 2.50 7.— 7.45 27.- 27.10 66.50 66.65 66.50 166.65 66.65 66.80

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2