DOOR AANKOOP GR. HOUTSTR. 13 UITBREIDING STOFFENHUIS HTS iHüllL fiDJKDmil^S »SÜ.H©yTSTHJI! TILM®44 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 3 RECHTSZAKEN Uneerlijk boekhouder voor de Rechtbank Diefstal van gas Voor ruim 260.000 K.G. bieten valsch genoteerd „Ga terug, ik sla je de hersens in" Mr. H. Smeenge RADIO-NIEUWS Radio-Straatsburg zwijgt De golflengte v. Radio-Vitus Het Ultra-kortegolf-station te Weenen Plannen voor 1929 in Polen De Noord-Amerikaansche radio-conferenties Toulouse, Daventry en Kaiserslautern veranderen van golflengten De reorganisatie in den Zwitserschen radio-omroep Schenectady verandert van golflengte Veranderingen op radio- gebied Verandering van golflengten in Duitschland Een zendstation voor de Straits De nieuwe zender te Belgrado Programma-uitwisseling Een enquete onder de Deensche luisteraars HANDEL EN NIJVERHEID De Leipziger Messe STOOMVAARTLIJNEN ONDERWIJS St. Augustinus-vereeniging VRAGEN BUS Winterooren Ruwe Lib pen NESSERSLUIS HOORN KUNST EN KENNIS Cor van der Lugt Melsert MARKTNIEUWS NET MEISJE nette R. K. Werkster BURGERMEISJE FLINKE JONGEN TE KOOP „Het Woningbureau" 1 of 2 H.A. Land ONZE BUITENGEWONE AANBIEDINGEN ZIJN DEZE WEEK WEER UWE VOLLE AANDACHT WAARD AANGENAME EN COULANTE BEDIENING VAN PERCEEL BINNENKORT BELANGRIJKE Zijn broer van heling verdacht Terzake van verduistering in dienstbe trekking, heeft voor de Vijfde Kamer der Rechtbank, te Amsterdam, terechtgestaan, een 43-jarig persoon, die ais boekhouder •Werkzaam is geweest bij een firma in lijsten te dezer stede. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij tusschen 17 September 1927 en 3 November 1928 in die functie door knoeierijen in de boeken een bedrag van ruim 4700 uit de kas van zijn patroons heeft weggenomen. Verdachte, die in het Huis van Bewaring Is gedetineerd, bekende volmondig. Een deel van het geld volgens ver dachte zelf het grootste deel had hij aan zijn broer gegeven, in de veronderstelling, dat deze de verschillende bedragen zou aan wenden voor financieele transacties in den houthandel, waarvan hij hoog had opge geven. Volgens verdachte wist zijn broer, dat het geld, hetwelk hy hem voortdurend toestopte, van verduistering afkomstig was. Maar verdachte geloofde stellig, dat Zijn broer alles voor elkaar brengen en hen beiden rijk maken zou; de bedoeling was, dat zij gezamenlijk een houtfirma zouden be ginnen. Op een vraag van den officier, ontkende verdachte, dat hij in totaal minstens 10.000 zou hebben verduisterd. Het O. M., mr. Versteegh, wees er op, dat Verdachte allerminst uit altruïstische mo tieven aan zijn laroer gelden heeft ter hand gesteld, terwijl verdachte het geld, dat hij voor zichzelf behield, aan drank en vrou wen uitgaf, terwijl hij gehuwd was. Ver dachte is maandenlang met zijn geknoei voortgegaan, hoewel hy wist, dat de firma daardoor financieel minder sterk werd. De ernst van het feit, en het ongunstige rap port, dat over verdachte is uitgebracht, in aanmerking nemende, eischte spreker een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Heling Hierna stond de broer terecht, wien op zettelijke- of schuldheling was ten laste gelegd tot een bedrag van 720, welk geld hij in verschillende gedeelten van den ver dachte uit de vorige zaak ten geschenke zou hebben aangenomen. Verdachte, die 48 jaar oud en op het oogenblik gedetineerd is, beweerde nooit geweten te hebben, dat zijn broer bij de lijs- tenfirma maar 170 per maand verdiende; integendeel had hij altijd gedacht, dat het salaris van zijn broer zeer behoorlijk was. Allerminst zeide hij te hebben geweten, dat de gelden, die hij van zijn broer ontving, Wederrechtelijk uit de kas van de firma wa ren weggenomen; hij had over die mogelijk heid nooit nagedacht. Maar toen de gewezen boekhouder voor het hekje werd geroepen, wees deze er zijn broer in heftige bewoordigen op, dat laatst genoemde wel degelijk geweten heeft, dat elk hem verstrekt bedrag van misdrijf af komstig was! Het O. M., mr. Versteegh, trachtte aan nemelijk te maken, dat verdachte van den beginne af, de bedoeling heeft gehad, de gelden, die hij ontving, voor zichzelf te houden. Uit de geheele geste van verdachte kan nimmer ook maar eenigszins de bedoe ling worden afgeleid om de gelden terug te betalen; ook bij zijn broer in Den Haag staat hij voor 6000 in het krijt. En ook moet verdachte wiens „groote zaken" spr. angstig in twijfel trok hebben geweten, dat zijn broer niet op eerlijke wijze aan het geld is kunnen komen. Spreker achtte op zettelijke heling bewezen en hij eischte één jaar gevangenisstraf. De verd., mr. C. H. van Zeggelen, vroeg daarom vrijspraak van verd.; tevens ver zocht hij het onmiddellijk ontslag van zijn cliënt uit de preventieve hechtenis. Na Raadkamer wees de Rechtbank dit verzoek van de hand. Uitspraak in beide zaken 7 Maart a.s. De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van een inwoner uit Blar.cum, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens zaak- beschadiging en wegens diefstal van gas. Verd. had op het erf van zjjn wonjng jn de gasbuis een gaatje gehakt en vandaar een zijlewmg aangelegd naar het gasfor nuis in zOn keuken. Deze constructie stelde hern in staat gas te verbruiken, zonder dat de meter d.t verbruik aanwees. De rechtbank sprak verdachte van de ver nieling vrij doch veroordeelde hem wegens d efstal van gas tot tien dagen gevange nisstraf. Het O. M. had beide feiten bewezen gé- acht en vyftig gulden boete subs, twintig dagen hechtenis geeischt. 6 Voor de arrondissements-rechtbank te Breda heeft terechtgestaan een bietenweger van de Cenrale Buikermaatschappij, belast met de wegingen voor de suikerfabriek Zevenbergen aan de fairbank te Stand- daarbuiten, die in overleg mst drie land bouwers uit Oud-Gastel ten bate van die biettenleveranciers veel hoogere aantallen kilogrammen bleten in het fairbankbcek schreef, dan in werkelijkheid geleverd wer- twee dier landbouwers ontving hij daarvoor de helft van hetgeen voor de te veel genoteerde bieten werd uitbetaald, van den derde de opbrengst van het to taal der bieten dat op naam van de vrouw van den leverancier werd genoteerd. Welk een omvang deze knoeierijen hadden aan genomen blijkt volgens het Hbld. hieruit, dat hoewel een accountantsonderzoek de juistheid der bedragen nog moet uitwijzen, globaal berekend een tot'aal van ruim 260.000 kg. bieten te veel was opgeschre ven en aam de knoeiers uitbetaald. Deze bedragen moesten in de fairbank- boeken op anderen worden verhaald, ten einde het bedrag te markeeren, 'waartoe van den voorraad der fabriek werd afge schreven en ten name van een aantal niet- knoeiende landbouwers minder werd ge boekt dan zij in werkelijkheid geleverd haa den. De zaak kwam aan het licht, doordat sommige gedupeerden, verwonderd dat dc opbrengst van hun peroeelen lager bleek dan zij contractueel geleverd hadden de marechaussee te Oudenbosch opmerkzaam maakten op het geval. r "f, bietenweger zoowel als de fraudee- ren- ^'everanciers bekenden het hun ten las! iJegde. ,t M., waargenomen door den subst.- ofricior van justitie, mr. Speyart van Woerden eischte tegen den bietenweger wegens voortgezet misdrijf van oplichting een voorwaardelijke gevangenisstraf van nacen maanden met een proeftijd van tien jaar en voor zooveel mogelijk schadever goeding aan de benadeelden. Tegen een landbouwer uit Oud-Gastel wegens uitlokking van misdrijf een gevan genisstraf van zes maanden, tegen de beide andere landbouwers uit Oud-Gastel geld boeten resp. van 3500 en van 2500. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. De Tielsche rechtbank heeft behandeld de zaak tegen een 56-jarigen inwoner van Gameren, thans gedetineerd. De dagvaar ding legt hem ten laste, dat hij op 12 Jan. te Gameren ter uitvoering van zijn vooi- nemen om den daar surveilleerenden ge meente-veldwachter J. van Eek opzettelijk te dooden, althans zwaar lichamelijk let sel toe te brengen, dezen Van Eek met de kolf van een jachtgeweer, opzettelijk te gen het hoofd ongeveer ter zijde van het' rechteroog heeft geslagen, nadat hij Van Eek had' toegevoegd woorden als: „Ga te rug, ik sla je de hersens in." De officier van Justitie, mr. v. Everdin- gen, eischte een gevangenisstraf van l'A jaar. Mr. v. Nes, de vardediger, pleitte cle mentie. Bij Kon. besluit is aan mr. H. Smeenge op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1929, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van griffier van het gerechtshof te Amster dam, onder dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. De particuliere zender Straatsburg lieeft z'n uitzendingen gestaakt, daar de directie van de P.T.T. besloten heeft een Staats- zender op te richten, zoodat het reeds be staande station spoedig overbodig werd. De Parijsche radio-luisteraars klagen er over, dat het station Radio-Vitus, dat z'n golflengte op 1 Februari van 322.6 M. ver anderde in 388 M., storend werkt op de ontvangst van de stations Stuttgart, Tou louse, Hamburg en Genua. Men hoopt, dat Radio-Vitus weer op de oude golflengte zal gaan werken. De golflengte van het ultra-kortegolf- station te Weenen, dat binnenkort in gebruik genomen zal worden, is thans vastgesteld Zij zal 49.9 M. bedragen. Op radio-gebied zullen dit jaar in Polen groote vorderingen worden gemaakt. Nieuwe zenders zullen worden gebouwd, terwijl de energie van andere zal worden verhoogd. Te Warschau zal een zender van groot vermogen worden gebouwd. De energie van dit station zal zoo groot zijn, dat men de uit zendingen in heel Polen met een Zeer een voudig toestel zal kunnen hooren. Verder zullen de provinciale zenders wor den versterkt. De programma's van deze stations zullen speciaal bèstemd zijn voor de provincies, waarin zij gevestigd zijn. De bouw van den kortegolfzender te Posen is thans zoover gevorderd, dat binnenkort met proefzenden op 30.5 en 38.5 M. zal wor den begonnen. Den 28en Januari werden de Noordameri- kaansche radio-conferenties, welke in de kan toren van het departement van Marine en Visscherij te Ottawa plaats vonden, gesloten. Belangrijke besprekingen werden gehouden en een plan voor de golflengteverdeeling op gesteld. Alvorens echter tot een officieele regeling te komen, keeren de afgevaardigden naar hun verschillende staten terug, waar zij de te nemen besluiten met de autoriteiten zullen bespreken. De luisteraars zullen wel met verwonde ring bemerkt hebben, dat Radio-Toulousa niet meer op de oude golflengte zendt, doch ergens in de buurt van Weenen en Milaan. De golflengte, waarop het station behoort- uit te zenden, is 382.7 meter, doch daar het werken op deze lengte interferentie met verschillende stations met zich mede bracht, is het station op 528 meter overgegaan. Ook Daventry en Kaiserslautern zijn van golflengte veranderd en zenden thans op 1562.5 en 272.7 meter in plaats van op 1570 en 277.8 meter. De Zwitsersche Post- en Telegraafdirectie deelt ons het volgende mede: 1 De technische Commissie ter bestudeering van de plannen tot reorganisatie van den Zwitserschen Omroep heeft hare beraadsla gingen geëindigd en is daarbij tot dc vol gende besluiten gekomen: Van de twee golflengten van 406 en 489 meter, waarop Zwitserland krachtens de be sluiten van de Radio-Unie^ x'echt heeft, zal één aan het Duitsche en één aan het Ro- maansche gedeelte van hetl and worden toegewezen. Dientengevolge zullen er twee hoofdzen ders worden opgericht, éen voor het Ro- rnaansche en één voor het Duitsche gedeelte. De ligging en de energieën dezer zenders zullen zoo gekomen wörden, dat beide helf ten. zoo goed mogelijk bediend kunnen wor den, terwijl in streken waar deze zenders niet voldoende gehoord worden, hulpzenders zullen worden opgericht. De beide zenders te Schenectady zenden thans op een golflengte van 31, 48 en 19.56 meter, in plaats van 31, 40 en 21.96 meter. Döberltz neemt den laatsten tijd proeven met een zender van 5 KW telefonie-energie, op een golflengte van 41.45 meter. Het sta tion werd volgens rapporten reeds tot Kaapstad gehoord. Luisteraars, die naar de tijdseinen van Nauen plegen te luisteren, worden er op ge wezen, dat de roepletters van dit station sedert kort veranderd zijn van POZ in DEY. Voorts zij medegedeeld, dat de meteorolo gische dienst van GFB het station van het Ministerie voor Luchtvaart te Londen thans in plaats van op 1680 meter, op 1260 meter uitzendt. Station GFA, dat eveneens' aan het Luchtvaartministerie toebehoort, geeft sedert korten tijd ook uitzendingen op de kortegolf, n.I. op 20,21 en 40.42. Ingevolge wederkeerige storingen der zen ders Kaschau (Kosice) en Münster in West- falen zendt Münster sedert den 15den FebrT 1929 niet meer op een golflengte van 265,s' meter ,doch van 267.8 meter. Ook de golflengte van het station Bremen is sedert enkele dagen van 287.1 op 829.7 meter gebracht. Te Singapore zal binnen afzienbaren tijd een kortegolfzender worden opgericht en door een particuliere instelling worden ge ëxploiteerd. Hiermede zullen de program ma's van Chelmsford en de Australische kor- tegolfzenders ten behoeve van de 'luisteraars in de Straits Settlements gerebroadcast worden. Dr. Gustav Braun de directeur van Radio- Belgrado, publiceert in Radiowelt een artikel over den nieuwen zender, welken men op het oogenblik in Belgrado aan het bouwen is, en welke in het universiteitsgebouw geves tigd zal zijn. De zender wordt geëxploiteerd door een voor dit doel opgerichte N.V., welke zelf zorg zal dragen voor het samenstellen van de programma's. Ten gevolge van den hevigen sneeuwval heeft de constructie van de antenne eenige vertraging gehad, daar men op het dak der universiteit eenigen tijd niet zonder levens gevaar heeft kunnen werken. Ongeveer veer tien dagen na de intrede van gunstig weer hoopt men echter met de uitzendingen te kunnen beginnen. De golflengte zal 460 me ter bedragen. De inrichting van de drie studio's, welke zich ook in het universiteitsgebouw zullen bevinden, is op wetenschappelijke basis ge schied. De wanden zijn bekleedmet celotex, zoodat storende resonanties zooveel mogelijk worden voorkomen. De programma's zullen uitstekend wor den verzorgd. Naast studio-uitzendingen hoopt men ook concerten uit andere zalen door te geven en buitenlandsche stations te relayeeren. De zendtijden zullen ongeveer de volgende zijn: Van 11 uur tot 12 uur en van 15.50— 22.30, terwijl de avonduitzending zaterdags en Zondags nog een uur langer zal duren. Sinds eenige weken vinden er regelma tig proefnemingen plaats tusschen de Na tional Broadcasting-Company te New-York en de B. B. C. te Londen in verband met de binnenkort) te verwachten trans-ooea- nlsche uitwisseling van omroepprogram ma's. Dezer dagen werd in het kader dezer proeven te New-York een programma van het Britsche kortegoifstation 5SW, Chelms ford, met succes door het, voor deze ex perimenten speciaal ingeriohJj kortegoif station der Radio Corporation of America te Riverhead, ontvangen en na versterkt' te zijn over WJZ en WEAF aan de an dere Amerik&anschê omroepstatipns door gegeven, zoodat de Engelsohe uitzending tot zeifs aan de Pacific goed hoorbaar was. Volgens .den heer O. B. Hansen, Inge nieur van de National Broadcasting Co- zal man in de naaste toekomst op een herhaling dezer proeven kunnen rekenen. Hij, deelde, voorts ook mede, dat de uit zendingen spoedig quaiitatief nog beter zul len worden, omdat de British Broadcasting Co. binnenkort' zoowel de energie van Chelmsford aanzienlijk zal verhoogen ais iiat antenne-systeem verbeteren. Dr. Alfred N. Goldsmith, onder wiens iejding de proeven stonden, verklaarde zien hierover zeer tevreden en zeide, dat deze de eerste schreden vormden op den weg naar de algemeene trans-ocanisohe uitzen dingen tusschen Amerika en Europa. Den 4en Maart zal de a.s. President der Vereenigde Staten Herbert Hoover, de eer ste dezer reeks uitzendingen met een toe spraak officieel openen. HOOVER's AMBTSAANVAARDING WORDT UITGEZONDEN De voorbereidingen voor de uitzendingen van President Hoover's en Vice-President Curtis' ambtsaanvaarding op 4 Maart a-s. loopen vlot van stapel. Zoowel de National Broadcasting Có., als het Columbia Broadcasting System, hebben reeds begin Februari hun ingenieurs, monteurs en andere vertegenwoordigers naar Washington gezonden, om de groote gebeur tenis in alle onderdeelen goed voor te be reiden. De vier voornaamste stations dezer maatschappijen, WEAF, WOR, WIZ en WABC nemen aan de uitzending deel. Acht en vijftig stations van de NBC en vier en zestig van het Columbia-System zullen het programma doorgeven. Behalve deze relayeeren tal van particu liere stations en Canadeesche zenders, als mede de kortegolfzenders Schenectady de uitzendingen der genoemde stations. Ook in Australië en Engeland, en wellicht ook in Duitschland zullen de plaatselijke zenders de uitzending trachten op te vangen en opnieuw uit te zenden. De 4e Maart is geheel aan de plechtigheid gewijd. Deze begint reeds om 11.30 uur des morgens, wanneer Charles Curtis als Vice- President in het Witte Huis wordt geïnstal leerd. Dit geschiedt in de United States Se nate Chamber, waar voor de eerste maal in de geschiedenis een aantal microfoons zal wórden opgesteld. Vervolgens zullen de luisteraars in de ge legenheid worden gesteld, om de beëedigmg van Hoover óp het Plein van het Capitool te beluisteren. Omstreeks 1 uur zullen de President en Vice-President naar het Witte Huis rijden, waar de lunch wordt gebruikt. Ook hiervan zal men door de radio een verslag kunnen hooren. Hierop volgt de inspectie der troepen en de parade, welke door een aantal »P ver' schillende plaatsen opgestelde omroepers beschreven wordt. Vóór de uitzending zullen de luist®ra^r^ van de verschilende ceremoniën op de hoogte worden gesteld en zal hiervan ook een ver klaring v/orden gegeven. Tijdens de ruS.poo- zen worden concerten gegeven. NIEUW SOORT ANTENNE Door de „Imperial Airways", de ichtvaartondcrneming, Welke den al™° het Kanaal gedeeltelijk verzorgt, yn genomen met een raani-anccnne- voor hare vliegtuigen, raamantennes worden sedert en e j de Engelsche militaire Luchtvaart succes toegepast. De tót dusver ge bruikelijke „sleepantenne," welke meerma en komt hierdoor te vervallen. Door Luet over proeven systeem Deze jaren mt veel bij afknapte. RADIOTENTOONSTELING in ZWITSER LAND De dertiende Zwitsersche Jaarbeurs, waar aan ook een uitgebreide radio-afdeelitt* ver bonden is, wordt van 13—23 April te Bazel gehouden. Van 7—11 September wordt in Freiburg 'n Intern. Radio- en Gramofoon-expositie ge organiseerd. i Door een der groote Deensche bladen is dé vorige maand een enquête gehouden on der de lezers, die een radio-toestel bezitten, waarin o.m. gevraagd werd, welke muziek men prefereerde. De Uitslag dezer enquête, waaraan door bijna 30.000 personen werd deelgenomen, is thans bekend gemaakt. Het bleek, dat mili taire muziek het meest in trek was onder de luisteraars. De meeste luisteraars prefereerden lichte muziek boven opera's, symphonieconcerten, kamermuziek, enz. Opera-uitzendingen kre gen slechts 488 stemmen in het totaal! Ook werd in deze enquête nagegaan, welke soort voordrachten men prefereert. De uit slag hiervan wees uit, dat 18 pet. der luis teraars zeer veel voor reisbeschrijvingen voelden. Sport, politiek en wetenschap daaren tegen, haalden nauwelijks 1 pet. van het stemmental. De voorjaarsbeurs van Leipzig, welke op 3 Maart begint, zal geopend zijn als volgt: Voor de afdeelingen techniek en bouwbe drijf tot 13 Maart; voor de algemeene vak groepen tot 9 Maart; voor de af deeling tex- tielgoederen tot 7 Maart en voor de afdee- ling schoenwerk en leder tot 6 Maart. Zoowel köopers als verkoopers toonen voor deae Messe ruime belangstelling en het laat zich aanzien, dat een levendig verloop te verwachten valt, mits de prijzen geen belet sel vormen. Tot de deelnemers behoören een groot aantal butenlandsche firma's uit verschil lende Európeesche staten, Azië en Amerika. Ook het Nederlandsche fabrikaat zal er door ongevefef 25 firma's vertegenwoordigd zijn. Uit Nederland komen motoren, sanitaire ar tikelen, glaswerk, kunstaardewerk en pijpen, textielmachines, fayences, verlichtings-arti- kelen en een aantal andere fabrikaten. De Internationale Vereeniging voor Rubber- en andere cultures in Nederlandsch-Indië te Den Haag organiseert op de Messe een ex positie voor de propaganda van het rubber- verbruik. Met inbegrip van de nieuwe gebouwen „Petershof" en „Süsswarenmesshaus" welke evenals de voor de bouwvak-afdeeling ge stichte hal 19 nu in gebruik genomen wor den, beschikt men in Leipzig ten dienste van de Messe over 43 verkoophuizen eri 16 groote hallen. STOOMVAARTLIJNEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND CHRISTIAAN HUYGENS (thuisr. aa/a te Suet. KRAKATAU (thuisr.) ai/2 V. Djeddah. RADJA (uitr.) pass. 23/3 Gibraltar. ROTTI (thuisr.) ai/a v, Marseille. SINGKEP (thuisr.) pass. 21/a Gibraltar. KON. HOLL. LLOYD KENNEMERLAND (uitr.) 31/2 te Buenos-Ayres. ZAANLAND 20/2 v. Rosario te B. Ayres. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AURORA 20/2 v. Bona te Meiers. ILOS 21/a v. Catania n. Malta. JUNO, Valencia n. Rott., pass. 31'2 Gibraltar. LEKHAVEN 21'2 v. Charleston n. Rott. NEPTUNUS, 21/2 v. Tarragoha te Valencia. NOTQS 21/2 v. Alicante n. Barcelona. POLLÜX 31/3 v. Piraeus n. Salomca. POSEIDON 23/2 v. Valencia fe Amst. RHEA 31/2 v. Havre n. Amsterdam. SIFTON BOLIVAR, Amst. n. W.-Indië pass. 32/2 AZOfeti. STELLA 21/2 v. Havre n. Amsterdam. THESEUS 21/2 V. Santander te Oporto. ZEUS 21 2 v. Napets n. Catania. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ MAKASSAR, Rott. 11. Batavia, 21/2 's midd. 12 u. op 3 tv. 33' Z. B. en 82 er. 56' O.L. MAKIAN, Rött. n. Batavia, pass. 21/2 Penm. HOLLAND—AFRIKA-LIJN BILLITON (uitr.) ai/2 v. Mosselbaai. GRIJPSKERK (uitr.) 21/a v. Delagoabaai n. Beira. JAGERSFONTEIN (thuisr.) pass. 21/2 Ouessant. NITKERK sa/S- v. Hamburg te Rotterdam. 21/2 v. Hamburg n. Antwerpen. (thuisr.) pass. 21/2 Vtissingen n. Antwerpen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN ANDIJK, New Orleans 11. Rott., 21/3 34° mijl W. v. Seitly. ELOMMERSDIJK. New York n. Rott., pass. 2i/« Lizard. DINTELDIJK, Rott. v. d. Pacifickust, 21/2 te Los Angeles. L.OCHKATRINE, Rott. n. dc Pacifickust at/a te Colon. NOORDERDIJK 21/2 v. Hamburn te Bremen. ROTTERDAM (toeristenvaart) at/2 v. Gibraltar n/d. Middel!. Zee. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN BOVENKERK (thuisr.) pass. 21/2 Gibraltar. HËNDONHALL (thuisr.) 21/2 v. Port-Said. STREEFKERK (uitr.) 21/2 te Madras. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN GEMMA 22/2 v. Rotterdam n. Vladiwostocl- r»OLLAND—AUSTRALIE-LIJN ALMKERK (uitr.) 22/2 v. Port-Said. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN GROTIUS 22/2 V. W. Afrika te Amsterdam. MARS 23/2 v. Amst. n. W. Adrika, via Bordeaux. JAVA—NEW YORK-LIJN BREEDIJK, Java n. New York, 21/2 v. P.-Said. SiTOEBONDO 21/2 V. Java te New York. ROTTERDAMSCHF. LLOYD DELI 21/3 's midd. 12 u. v. Hamburg n. Rott. DELI 22/2 v.- Hamburg te Rotterdam. INSULINDil (uitr.) ai 'a nam. 3 u., 45 te Southampton. SAMARINDA (uitr.) 22/2 te Bêlawan. SOEKABOEMI (uitr pass. 31/2 Vlissingen, v Antwerpen SUMATRA WAALDIJK Het Katholieke Schoolblad meldt, dat Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, heeft beslist dat de Katho lieke openbare onderwijzers, die tot heden als hospitant-leden tot de St. Augustinus- vereeniging konden toetreden, in het ver volg als gewone leden hun intreden in de organisatie kunnen doen. Vr.: Vr.: Welke is de kortste weg per schaats Van Amsterdam naar Volendam? AhtW.; Van Amsterdam (Ruijterkade) per pont over het ijs. Onderbinden by Buik- sloo. De weg via Nieuwendam, Zunderdorp, Broek in Waterland en ZuidscharWoude is niet aan te bevelen, omdat het ijs van Nieu wendam naar Broek, dus over het grootste gedeelte, in de lengte van de banen vol bar sten zit. Om Monnikendam en vandaar vo- lam te bereiken, doet men het best via Ilpeh- dam te gaan, zooals hiervoren gezegd is, en vanaf Upendam langs de Purmerringvaart en het z.g. Stinkevuil. Behalve achter Ilpen- dam is het ijsop dezen weg zeer goed en geveegd. Wie de groote drukte te Monnikendam, Volendam en op de baan naar Maken wil mijden, kan naar Edam gaan. Daar heeft het gemeenebestuur werkloozen aan den arbeid gezet om de ban enin verschillende richtingen in orde te maken. Men is daar bovendien op druk bezoek volkomen voor bereid en heeft gezorgd voor voldoende voorraden om den inwendlgen mensch te sterken. Men kan ter plaatse inlichtingen inwinnen omtrent ulgebreidere of kortere tochten. Voor de betrouwbaarheid van het ijs kun nen wij natuurlijk, in verband met het dooi- weer, niet instaan. Rlngrijdorij, Donderdag organiseerde de ysclub Waver-Amstel een ringrijderij op ha re baan op de Amstfel. Dat er veel animo voor was, blijkt wel uit het aantal deel nemers het bedroeg 26 paren. Dê winnaars kwamen uit den strijd als volgt'; le prijs C. v. d, Laan en Mej. P. Doaicie; 2e prijs B. j3aljet en Mej. A. Brunes; 3e prijs J. Zevenhoven en Mej. M. Verkerk; 4e pr. Th. Nagtegaal en Mej. P. Neuteboom. Als troostprijs was door den heer L. Verhaar een taart beschikbaar gesteld, welke ge wonnen werd door H. Nieuwendijk Hz. en Mej. A. de Groot, 's Avonds 7 uur vond de prijsuitreiking plaats in café Bak. De pry- aen werden uitgereikt door den heer Baljet, voorzitter der ijsclub Waver-Amstel. Joivan Mcsschaert-monument. De jury Voor de prijsvraag van een te Hoom te stichten monument voor wijlen den zanger Johan Messchaert, heeft de prijzen als volgt to0gek:nd: 1. Motto „Lier" de heer Jozef Oantré te Oisberwyk; 2. Motto Gus tav Mahler, mej. Corry Demmink te La ren (N. H.) Medegedeeld wordt, dat de heer Cor van der Lugt Melsert zeker niet vóór 1 April rust zal nemen en tot dat tijdstip in alle opzichten volkomen actief blijft als direc teur, regisseur en acteur. IJMUIDEN, 2i Febr. Van de beugvisscherij arriveerde heden aan den afslag de stoombeuger V.L. 50 (Elise) met een besomming van f 263. IJMUIDEN, 21 Febr. Heden kwamen van de treil- visscherij alhier binnen de stoomtfeilers IJ.M. 196 (Hercules) met f 3419 IJ.M. 34 (Anna) met f 426 IJ.M. €0 (Catharina Duyvis) met f 2910 IJ.M. 101 (Gerbrig) met f 3232 IJ.M. 67 (Orion) met f 2679 IJ.M. 19 (Patfis) met f 2533 IJ.M. 23 (Alemaria) met f 2487 IJ.M. 50 (Simon) met f 1981 IJ.M. 95 (Maria) met f 188c IJ.M. 55 (Magpie) met f 3061 IJ.M. 154 (Protinus) met f 3835 IJ.M. 106 (Reiger) met f 2514 IJ.M. 324 (Amalia) met f 4923 Z.K. 6 (Vier Gebroeders) met f 1291 V.L. 85 (Bertina) met f 2431 de loggers V.L. 29 (Generaal de la Rey) met f 273 SCH. 99 (Mercurius) met f 905 aan be somming. AMSTERDAM, 22 Febr. Aardappelen. (Bericht v d. mak. Jac. Knoop) Zeeuwsche bonten f 5.506, blauwen f 5.506, bravo's f 3.504*50* bl. eigenheimers f 44.50, eigenheimers f3.504. blauwe poters f 2.50-^2.75, bonte poters f 2.50— 2»75, IJpolder bravo's f 3.504.50, Beve landers f 2.753/ Noord-Holl. eigenheimers f 2.502.75, Anna Paulowna zand f 34» Hillegommer id. f 34, Drentsche eigenheimers f 3.50 p. hl. winter malta f ir p. too kg. Flakkeesche eigenheimers f 3.15-^-3.50, Zuidiand- sche eigenheimers f 3.504, Spursche eigenheimers f 3.50, Friesche borgers f 2.903 P* ALKMAAR, 22 Febr. Kaas. Aangevoerd 51 partijen, wegende 52.000 kg. Fabriekskaas kleine f 46.50, id. com missie f 45, boerenkaas f 50, id. commissie f 53.50. Handel willig. UTRECHT, 22 Febr. Kaas. Aangevoerd 2 wagens met 490 kg. Prijzen ie soort f 2e soort f rijksmerk f 45—50. LEEUWARDEN, 22 Febr. Boter. Aanvoer en 21 v. Mijn. Hoogste prijs f 2.17» middenprijs f 2.16, laagM f 2.15. Veiling hoogste f 2.19*.laagste f 2.08. Noteering v. d Commissie f 2.26, Commissie (Bond v. Coöp. Zuivelfcr. f 2.27. Kaas. Sleutelkaas 5056 c., nagel kaas 2425 c., Gone sche 4990 c.. Edammer 4875 c. Aanvoer 8145 kg. LEEUWARDEN, 22 Febr. Vee. Aangevoerd 1 stieren f 100400 327 vette koeien f aio360, per k 7092 èt. 625 melk- en kalf koeien f 160—370 312 pi ken f 80'165 22 vette kalveren f 45105 688 nucht» kalveren f 5iO} 368 vette schapen f a646 30 wei< schapen f 1830 958 Vette varkens f 85—150, per kg. 6( 74 ct. 74 magere varkens df 2858 149 kleine bigj f915 18 bokken 29 paarden, zouters 7073 c. kg. Handel in melk- en kalfvee sleepend stieren pr houdend, in pinken minder, in vette kalveren flauw, nuchtere kalveren slecht, in varkens flauw, in wol' flauwer. Eiereri. Aanvoer 36.000 stuks. Kippen- f 720.50 j kg. eenden-eieren f 7.50—8.50 per 100 stuks. Voor direct gevraagd van half 9 tot 4 uur, v.g.g.v. Loon 6 Zondags vrij. Br. onder no. 7394, bur. van dit blad. Gevraagd te Heemstede, liefst voor den Vrijdag Br. onder no. 7389. bur. van dit blad. Gevraagd een net Vfcor assistentie in de huishouding, liefst bekend met machinestoppen, v.g. g.v. Adres: Hotel FUNCKLER, Kruis weg. Gevraagd voor bakkerij en loopwerk een van circa 17 jaar. Brieven onder no. 7387, Bureau van dit blad. Soendastraat 4500; Oost-Indiëstraat 3800; Clerqstraat 5100; Oranjestr. f 5300; Brouwersstraat 4800; Tey- lersplein 6000;- Overtönweg 4700: L. Costerstraat 6000; Hoogewoerd 5600 - 6300. Te bevragen bij RAAKS 13 TELEFOON 12886 Te koop of te huur gevraagd (ook weiland) geschikt voor tulpen en narcissen. Omtrek Lisse. Brieven onder no. 7321, bureau van dit blad. Prachtige wollen Tweed, 165 c.M. breed89 ct. •(adio Chine, alle kleurenct. Padio Chine, in de nieuwste dessins39 ct. Wollen Bayadere strepen49 ct. ivvare zwarte Mantelzijde 130 c.M. breed van 4.50 voor.1.99 éwarte Crêpe Satin, dubbel breed89 ct. Wit-ZwartC wollen Ruiten, 2 el breed1.19 Zijden geborduurde Randen, 2 el breed99 ct. Zware blauwe en zwarte Kamgaren, 2 el breed1.49 'ets bijzonders! Zwarte wollen Veloutine, dubbel breed89 ct. Sieuwste, Wol met zijden bayadére strepen, enorme keuze95 ct. Zware wollen Veloutine, 2 el breed, in de modekleuren.2.99 Nieuwe Engelsche Voorjaars-Manlelstoffen, uitgebreide aeuze, 2 el breed2.3 9 INKEP Voor elke beurs Voor eiken stand 160

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 3