Na de Verzoening Spinnewebjes De officieele opening van de H. B. S. aan het Santpoorterplein TeKegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN4$ AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG OREN NA HET ONGEVAL. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 25 FEBRUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17091 Voornaamste Nieuws J. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Eén auto op den Rijksstraat weg te Castricum tegen een boom gereden De postale commissie voor georganiseerd overleg Het collectief contract in het bouwbedrijf Een nieuwe koude-golf over Duitschland Eere-promoties dr. ir. Stork en Sir dr. Deterding De Rijn komt bij Emmerik in beweging De publicatie van het FranschBelgisch militair verdrag Een Zes-Stedentocht per schaats Aanrijding met doodelijken afloop Aanbieding van een gedenkraam Telefoon No. 13866 (drielijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekei ings voorwaarden X Qfljflfl LevenslanSe «eheele ongeschiktheid tot werken door r -»r« ^bij een ongeval met rnr A bij verlies vaneen hand; r -j OP bij verlies van een Xrft _bij 'n breuk vang art bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: UUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I I UU."doodelijkenafloop; I ZÜU."een voet of een oog; I I L J."duim of wijsvinger; I JU." been of arm; I TU."andcren vinger. ADVERTENTIÉlM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES. 1 4 regels 6# ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij *ooruitbet. Bij conlracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. ft (Van onzen Romeitxschen correspondent) maar vervoerd. De toestand van mevrouw K. was hedenmorgen zeer ernstig. Het zoontje is later ook naar het zieken huis gebracht. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in de groote snelheid, waarmede ge reden werd. Gepubliceerd wordt het geheim militair verdrag, in 1920 tusschen Frankrijk en België gesloten, evenals de interpretatie door de generale staven van beide landen in 1927 aan de artikelen gegeven. De Nederlandsche Be geering zal hedenavond een communique geven. De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer is verschenen op het voorloopig ver slag over het hoofdstuk: Financiën der Rijks- begrooting 1929. Het collectief contract in het bouwbedrijf is door de R. K. Fatroons aanvaard. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de stranding van de „Christian Michelsen". Voor de stichting van het Ned. Priester college te Rome is reeds een terrein aan gekocht. Na het invallen van den dooi. Vrees tooC hoog water. IJsmoeilijkheden op de Elbe. Een geheime FranschBelgische oorlogs ver drag tegen Duitschtand, Nederland en Italië. De EngelschAmerikaansche betrekkin gen; een rede van Chamberlain en Howard. Zaterdag was het 500 jaar geleden, dat de H. Jeanne d'Arc Vancouleurs vertiet. De plechtigheid aldaar. Officieele herdenking begin Met. De opmarsch der Heimwehren en van den Schutzbond heeft over 't algemeen een rustig verloop gehad. Een rede van Coolidge bij de herdenking van Washington's geboortedag. De „Graf Zeppelin" zal 26 Maart a.s. star ten voor een tocht naar de Middellandsche Zee. OP VERKEERSSLACHTOFFERS Hier rust 't gebeente Van Albertine Aalbrechts. Zij stak haar linker hand uit En week uit naar rechts. Achilles OP MAANDAGMORGEN Zijn mond is wit van schuim; hij raast! R. de Clarcq OP TOONEELRECENSENT Dat moet toch niet onaardig zijn, naar de schouwburg te gaan voor niets. Shaw Barometerstand 9 uur v.m. 7.57 vooruit OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6 uur 4 min. Hoogste barometerstand 776.6 m.M. te Sten- sele. Laagste barometerstand 751.1 m.M. te Brest. Verwachting; Matige Oostelijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt, weinig neerslag, matige tot lichte vorst in het Oosten, in het Zuiden om het vriespunt. inspecteur van het L. O. den heer K. Brands, de inspecteurs van 't L. O. en M. O., de hee- ren G. H. Weustink en dr. S. Elzinga, den voorzitter van de commissie van Toezicht op 't M. O., den heer P. Voogd, den inspecteur van lichamelijke opvoeding, den heer H. L. Warnier, de directeuren van Middelbare Sèholen te Haarlem en verschillende leeraren. De directeur, Dr. A. D. Donk, opende de bijeenkomst en gaf het woord aan den wet houder van Openbare Werken, W. Rooden- burg. Het is spreker aangenaam het groote aan tal aanwezigen te mogen begroeten. In 1918 werd de noodzakelijkheid ingezien van een uitbreiding der 2e H. B. S. In 1919 kwamen de uitbreidingsplannen in den gemeenteraad. Een gebouwen-complex aan het Prinsen Bol werk werd als voorloopige school aangewe zen. Kort daarna aanvaardde Dr. Donk zijn directeurschap. Thans is de dag aangebroken, dat het ge bouw in gebruik kan worden genomen. Een woord van dank aan den Directeur van Openbare Werken, den heer Dumont. evenzoo aan zijn ambtenaren. Spr. richt zich dan tot Dr. Donk en uit zijn vreugde, dat hij als directeur van zulk een mooie school gtenoemd mag worden. De school van Dr. Donk heeft een zeer goeden naam gekregen; de betere huisvesting is eerlijk verdiend. De grootste belanghebbenden zijn echter de leerlingen. Spr. vertrouwt, dat zij daar zelf van doordrongen zullen zijn. Moge het eertijds genomen besluit, deze school te doen verrijzen, strekken tot bloei van Haarlem en tot heil van onze kinderen. (Applaus). De Inspecteur van het M. O., de heer Bolkenstein, bracht vervolgens hulde aan het Uitvoerige telegrammen met soms veel, soms weinig fouten, met groote en kleine vergissingen, officieele en niet-officieele, talrijke, geheel persoonlijke beschouwingen, hebben langzaam-aan wel een zoo volledigen indruk gegeven van de draagkracht der overeenkomst tusschen Vaticaan en Quiri naal, dat wij het moeilijk meer onze taak kunnen achten een gedetailleerd overzicht te bieden van de enkele in totaal, van de overige alleen in saamvatting gepubliceerde 74 artikelen die het verdrag, het concordaat en de financieele overeenkomst gezamenlijk tellen. Doel van dezen brief is daarom niet volledig te zijn, wanneer wij trachten een overzicht te geven, doch veeleer te waar schuwen, uitsluitend te waarschuwen, tegen twee uitersten, die momenteel overal fioree- ren: tegen alle ónderschatting, maar voor al ook tegen alle overschatting der waarde van de tot stand gekomen Conciliazione. De Vaticaansche Stad en Italië Wijden wij eerst enkele woorden aan de verhouding van den nieuwen Pauselijken Staat waarvan we door officieele uit treksels uit het nog niet gepubliceerde ver drag den vorm en het functionneeren reeds vrijwel kennen tot het Koninkrijk Italië. Het verdrag stelt onder de souvereiniteit van den H. Stoel diegenen, welke een vast verblijf hebben binnen het territorium van de Citta del Vaticano. Het is dus niet de geboorte, de rang, de functie, de verhouding tot het Vaticaan die beslist maar het ver blijf. Houdt dit op, dan volgt, behalve na tuurlijk voor buitenlanders, het Italiaansclie burgerschap automatisch. Een uitzondering hierop is alleen gemaakt voor de Kardinalen van de Curie die het Vaticaansche burger schap behouden, ook wanneer ze wat ge woonlijk het geval is buiten het pauselijk territorium wonen. De Paus, wanneer Hij Zich buiten de Vaticaansche Stad en binnen de Italiaan- sche grenzen bevindt, zal de gunsten en voordeelen genieten van een buitenland- schen vorst, die incognito Italië bezoekt. Bovendien echter blijft de bepaling, die ook al in de Garantiewet opgenomen was, van kracht: dat Zijn Persoon heilig en onschend baar is als de Persoon des Konings. Deze bepaling heeft momenteel nog een zeer bij zondere beteekenis, doordat alle er tegen begane misdrijven vallen onder de compe tentie der (door het fascisme in het leven geroepen) Speciale Rechtbank voor de Ver dediging van den Staat, welk instituut ge woonlijk veel te streng oordeelt en het recht heeft de doodstraf te eischen, die voor de Italiaansehe grondwet niet bestaat. Aan ernstige studie is nog het vraagstuk onderworpen van het verkeer tusschen de Vaticaansche Stad en Italië. Het leiden de principe is, dat de formaliteiten zoo weinig talrijk mogelijk zullen Zijn. Het staat zoo goed als vast, dat paspoorten niet alleen niet vereischt, maar zefs niet eens uitgege ven zullen worden. De draagwijdte van het Italiaan sehe strafrecht. De bewering, dat voor saeculieren en religieuzen een afzonderlijk gerechtshof zou worden ingesteld, is zonder grond. De gees telijkheid blijft aan de Italiaansehe wetten onderworpen, terwijl zij die het Vaticaansche burgerschap bezitten, en ook de Kardinalen van de Curie, in alle gunsten en verplichtin gen zullen deelen van de buitenlanders in Italië. In het geval, dat een Italiaansch gees telijke met de rechterlijke macht in aan raking komt, moet de Procureur des Konings de geestelijke overheid daarvan onmiddellijk in kennis stellen en eventueel later een copie van het vonnis inzenden. Het Asylrecht in de kerken is niet her steld. Wel daarentegen zal een vertegen woordiger van de publieke macht slechts in uiterste gevallen zijn plicht in een kerk kunnen vervullen, zonder daartoe eerst ver lof van de kerkelijke autoriteiten gekregen te nebben. Ook in de Vaticaansche Stad be staat het Asylrecht niet. De H. Stoel zal al degenen uitleveren, die op zijn grondge bied vluchten en zich voor de Italiaansehe rechtbank te verantwoorden hebben. Deze bepaling is wederkeerig voor wat betreft de misdaden, die op pauselijk gebied of m on- schendbaEr verklaarde bezittingen van den H. Stoel bedreven zijn. De wettelijke beteekenis van het Kerkelijk Huwelijk Voortaan zal het kerkelijk h"wfli-ik lijke kracht bezitten. Nog blijft, de enms- gevfng van ondertrouw en huwelijk a den burgerlijken stand verplicht, maar net.is de geestelijke, die het huwelijk inzegende, welke daarvoor te zorgen heeft. De huwelijkscandidaat behoeft zich n meer naar het gemeentehuis te begeven. Intusschen wordt het burgerlijk huwelijk niet afgeschaft maar blijft bestaan voor hen, die geen kerkelijk huwelijk begeeren, of be halve in de kerk, ook voor de wet trouwen willen. Deze bepaling heeft geen terugwerkende kracht, zoódat degenen, die wei in de kerk, doch niet voor den burgerlijken stand ge huwd zijn iets dat in Italië veel voor komt verplicht blijven zich aan het ge meentehuis te melden. De uitbreiding van het ver plichte godsdienstonderricht Zooals men weet, stelde Mussolini het godsdienstonderricht verplichtend op de lagere school. Deze verplichting is nu uit gebreid tot het middelbaar onderwijs. De universiteiten blijven echter van godsdienst onderwijs verstoken, terwijl de stichting van katholieke universiteiten voortaan bui tengesloten zal zijn. Het godsdienstonderricht zal worden ge geven door geestelijken of door de geeste lijke overheid aangestelde leeken. Er zal gebruik worden gemaakt van door den staat uitgegeven tekstboeken, waarvoor echter de kerkelijke goedkeuring vereischt is. Inrich tingen voor onderwijs, waaraan door reli gieuzen gedoceerd wordt, blijven onderworpen aan het staatsexamen. Een voor Italië nieuwe bepaling is het, dat geestelijken, die door hun overheid tijdelijk uit hun functie, zijn ontzet of met censuur getroffen werden, geen ambten of wat ook zullen kunnen waarnemen of op esnige wijze in dienst zijn van den staat. De religieuze orden en congregaties zuilen door den staat worden erkend. Voor elke grondlegging of uitbreiding van bezit zullen zij echter de machtiging behoeven van de regeering. De Geestelijkheid en de Politiek De politieke macht van de geestelijkheid is zeer geknot en de invloed vooral van niet- fascistische geestelijken is tot een minimum gereduceerd. De maatregelen zijn genomen om Italië het bezit te verzekeren van een clerus, dié op de eerste plaats Italiaansch voelt en denkt. Het hardhandig optreden der fascistische regeering tegen vele met met haar sympathiserende geestelijken en de daarop gewoonlijk volgende sterke af keer van het regime, vooral bij de platte landsbevolking, schijnt tot de overweging geleid te hebben, dat voorkomen beter dan genezen is. Zoo zweren dan de bisschoppen den reeds bekenden eed van trouw aan den Italiaan- schen staat, waartoe, zooals men weet, het fascisme al sinds lang gepromoveerd is. Voorts zal bij de regeering worden geïnfor meerd of er bij haar ook bezwaren tegen een bepaalde benoeming bestaan. Ook de namen van oversten in kloosters, van pastoors in parochies zullen, voordat de benoeming plaats heeft, aan de regeering worden be kend gemaakt, natuurlijk eveneens om mo gelijke bezwaren in overweging te nemen. In het geval, dat de geestelijke en de Italiaan sehe autoriteiten er niet in slagen tot eenig accoord te komen, beroept men zich op den H. Stoel. Doet zich oneenigheid voor tus schen een geestelijke en de regeering, dan wordt een commissie benoemd, waarin het Vaticaan en het Quirinaal een gelijk aantal stemmen hebben. Ook tegen een benoe ming, die met de instemming der regeering heeft plaats gehad, kunnen later met succes bezwaren worden gemaakt. In het tijdens den oorlog verworven nieuwe gebied zullen de diocesen in over eenstemming worden gebracht met de rijks grenzen. Of er ook een regeling getroffen is inzake 't godsdienstonderricht in een andere dan in de Italiaansehe taal, wordt tot he den geheim gehouden. Misschien is dit een reden om aan te nemen, dat in deze kwestie een voor de Kerk gunstige oplossing bereikt is, daar in het tegengestelde geval de re geering wel niet zou achterblijven, om dit politiek succesje te laten „uitlekken". We zouden hieraan nog enkele woorden kunnen toevoegen over de zevenhonderd en vijftig millioen in baren en het milliard in aandeelen dat de H. Stoel van de Ita liaansehe regeering ontvangen zal en dat bijna negentig millioen jaarlijks aan rente zal opbrengen. Doch dit zou slechts volle digheidshalve zijn, en volledig waren we nergens, bedoelden we niet te zijn. Reeds in het begin van dezen brief zeiden we uitsluitend te willen waarschuwen tegen misvattingen, die overal floreeren en die wel voornamelijk hun oorzaak vinden in het absoluut gebrek aan kennis van de simpele, nuchtere feiten. Men' oordeele zelf of de Kerk zich over vleugelen liet door Italië, of de Italiaansehe Staat 'zich als het ware oploste in de heer schappij van den Paus, of twee machten met elkander onderhandelden, beide wat opoffer den van wat hun al of niet van nut was en tot een overeenkomst kwamen die ze aJJebei als een succes beschouwen kunnen. Dat er nog wel eens moeilijkheden zullen komen, is inderdaad waarschijnlijk Maar dit neemt toch niet weg dat die moeilijkheden niet makkelijk zoo groot zullen wórden als de nu vervallende, noch dat de weg geopend is om ze zoo _auw mogelijk te boven te komen. Men veronderstelt hier en daar, dat de H. Stoel in het buitenland ;ven veel en meer van zijn prestige verloren heeft als hij in Italië won. Deze veronderstelling is echter niet meer dan een speculatie en we zullen dus, wat bij speculatie altijd het geval is moeten afwachten of ze juist is of niet. Als 't waar zou zijn, dat in de tot stand ge komen regeling het Vaticaan alles verloren heeft behalve de eer, dan is het ook waar, dat er behalve die eer niets meer te winnen was! En in het bovenstaande is veel, veel te vinden, dat ook nog wel wat concreter dan de „eer" is. Maar dan moet het ook gezocht, niet bij voorbaat ontkend worden. Gisteravond omstreeks half 6 is een auto °P den Rijksstraatweg onder Castricum door het springen van een band tegen een boom gereden. De auto werd totaal vernield. De inzittenden, de heer en mevrouw Krom en hun zoontje, afkomstig uit Alk maar, werden ernstig gekwetst. De heer en mevrouw K. zijn op genees kundig advies naar het ziekenhuis te Alk- Bespreking der reorganisatievoorstellen. De postale commissie voor georganiseerd overleg is tegen morgen in buitengewone vergadering bijeengeroepen ter bespreking van de beslissing van den Directeur-Gene raal op de reorganisatie-voorstellen, door de commissie ingediend. Door de R. K. patroons aanvaard De Ned. R. K. Bond van Bouwp'atroons heeft te Amsterdam vergaderd ter bespreking van het ontwerp collectieve r rbeidsovereen- komst dat de vertegenwoordigers van dien bond en de arbeidsorganisaties hadden aan vaard. Het artikel betreffende df dnedaagsche vacantie, voor het eerst in 1930, met fonds vorming, is goedgekeurd met 67 tegen 7 stemmen, het geheele contract met 61 tegen 13 stemmen. Uit Berlijn meldt men ons De afgeloopen nacht heeft een nieuwe koudegolf over Duitschland gebracht. Van boven Noord Zweden, Finland en Rusland zullen in de komende dagen wederom lucht- massa's naar Duitschland afdrijven. In Oost-Pruisen en in Pommeren bedroeg de temperatuur hedenmorgen vroeg weer 20 graden onder nul. In Silezië en Midden-Duitschland vroor het 7 tot 10 graden, in Rijnland, waar de thermometer gisteren nog 6 graden boven het vriespunt stond, wees hij hedenmorgen weer een graad er onder. Alleen in Baden en Wurttemberg is de temperatuur nog bo ven nul en ook het waarnemingsstation Feldberg in het Zwarte Woud meldt 1 graad boven nul. De uitreiking van de eere-diploma's aan den heer dr. ir. C. F. Stork en sir dr. H. W. A. Detering zal plaats hebben in een buitengewone senaatsvergadering van de Technische Hoogeschool op Woensdag 13 Maart a.s. te half drie.namiddag in de Stadsdóelen te Delft. Men meldt ons uit Emmerik: Hedenmorgen tegen 9 uur werd aan den Rijn alhier geconstateerd, dat het ijsdekop verschillende plaatsen in beweging komt. Het water stijgt langzaam. Men meldt ons uit Lobithr Het jjs in den Rijn is hier aan den Noor- derwal 25 meter en aan den Zuiderwal 40 meter verschoven. Er zit nog steeds werking in het ijs. Een communiqué van de regeering verwacht Het „Volk" verneemt uit Den Haag: Naar wij vernemen, overweegt de Neder landsche minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Beelaerts van Blokland, die thans te Londen vertoeft in verband met de tentoon stelling van Hollandsche kunst, welke aldaar gehouden wordt en die vanuit Den Haag van de publicatie van het Fransch-Belgisch mili tair verdrag door het „Utrechtsch Dagblad" op de hoogte is gesteld, het doen van een Stap, naar aanleiding van deze publicatie. Vermoedelijk zal vanwege de regeering he denavond een communiqué verschijnen. De leerarenkamer in de nieuwe II. B. S. aan het Santpoorterplein Door leerlingen van de Zeevaartschool Men meldt ons uit Harlingen: Zaterdag heeft een 20-tal leerlingen van de Zeevaartschool te Harlingen, onder lei ding van den leeraar, D. v. d. Schaaf, een zes-stedentocht pet schaats gemaakt. Ge reden werd van Harlingen over Franeker. Leeuwarden, via Warga, Grauw, het Snee- kermeer naar Sneek en verder via IJlst en BOlsward terug naar Harlingen. De tocht moest worden afgelegd binnen de helft van den tijd, welke gegeven werd voor den elfsteden-tocht. Men vertrok des mor gens om 9 uur en des avonds vóór zes uren waren allen we> binnen. Slechts twee deel nemers vielen uit. Onoplettendheid de oorzaak Zaterdagavond kwart over negen reed een auto op den Schotenveg in de richting van de Gen. Cronjéstraat. Een voetganger de 72-jarige behanger W. P. Cats, wonende Ge neraal Bothastraat 14. liep op het rechter trottoir en begaf zich in dezelfde richting. Plotseling stak de oude man over naar het linker trottoir en lette daarbij niet op het verkeer. Hij liep tegen den auto op en werd omver geworpen. De Ongevallen Dienst en een dokter die spoedig ter plaatse waren constateerden dat de man hoofdwonden en een kneuzing in de lenden had bekomen. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar zijn woning vervoerd, waar hij na korten tijd is overleden. De nieuwe R. II. B. S. aan het Santpoorterplein te Haarlem is hedenmorgen officieel geopend. Een kijkje in het laboratorium Zaterdag is op de Kinderhuisvest een üswedstrijd voor kinderen gehouden. Wij schreven eenigen tijd geleden reeds een en ander over de nieuwe Gemeentelijke H.B.S. aan het Santpoorterplein. Onze lezers wezen wij toen speciaal op de verschillende technische snufjes, die door den ammenuensis den heer v. d. Mark waren aangebracht. Thans kunnen wij nog een officieel communiqué over den bouw en verdeeling van de school publiceeren Nadat sedert 1919 herhaaldelijk plannen voor den bouw van een tweede H.B.S. in het noordelijk deel der gemeente op 't bureau Openbare Werken werden vervaardigd, werd ten slotte in i92Öj[een aanvang gemaakt met het uitwerken van een plan, zooals dat heden tot uitvoering is gekomen. Het gebouwen complex, waarvan de directeur van O.W. het ontwerp maakte, kenmerkt zich door groote soberheid en eenvoud, zoowel in de hoofdmassa als in details, wat geheel in over eenstemming is met de verstrekte opdracht, om bij den bouw de bezuiniging zooveel als mogelijk was, in acht te nemen. Tevens moest daarbij rekening worden gehouden met het naar verhouding betrekkelijk geringe beschikbaar gestelde bouwcrediet, hetwelk f 364.000.bedraagt met inbegrip van den grond. Aan het einde van her Santpoorterplein gelegen, sluit het gebouw dit plein, zoowel als de daarop uitmondende Santpoorter- straat, op rustige wijze af. De gelijkmatige doorvoering der raam- verdeeling in het gevelvlak wordt in de mid denpartij onderbroken door eene boog vormige ingangspartij, die door zijne diepe schaduwwerking niet hef verdere gevelvlak goed contrasteert en den hoofdingang op juiste wijze accentueert. De dagelijksch'e toegang voor de leerlingen is, aan de Hedastraat, waar twee poortopeningen naar her intieme bin nenplein voeren. Hier zijn ruime rijwielberg plaatsen aangebracht, terwijl de toegangen naar de schooi zich tusschen de twee archi tectonisch geaccentueerde trappenhuizen in bevinden. De achterzijde van het binnenplein wordt afgesloten door het gymnastiekgebouw met annex bewaarders woning. Dit gym nastiekgebouw bevat tevens een direcfen ingang van de straat, waardoor het ook benut kan worden door particuliere vereenigingen of andere scholen. Het Hoofdgebouw bevat op den beganen grond eene ruime hal, welke tevens als aula gebruikt kan worden. Verder bevinden zich op dit plan ter weerszijden van de op de hal uitloopende gangen, 4 leslokalen, 1 leslokaal Natuurkunde met verzameling en kabinet, 1 leslokaal Scheikunde met afdeeling prak tisch werken en kabinet, 1 meisjes-wacht kamer, 1 donkere kamer, toiletten en berg ruimten. Aan de hal zelf sluiten zich aan de directeurskamer, kamer administratie, wachtkamer en bibliotheek, benevens kamer bewaarder en toegang voor de centrale ver warmingskelder. De monumentale trappen opgaande, komt men op het verdiepingsplan. Hier bevinden zich in de middenpartij de leerarenkamer en lokaal Natuurlijke Historie en Aardrijks kunde met bijbehoorende kabinetten, resp. aan de achter- en voorzijde van het hoofd gebouw gelegen. Verder zijn ter weerszijden der gangen geprojecteerd 8 leslokalen, 1 lokaal Hand- teekenen met bergruimte, toiletten en berg ruimten, benevens de trap naar de zolder verdieping. Gedurende den bouw is opdracht verstrekt ook deze zolderverdieping gedeeltelijk pro ductief te maken door het aanbrengen van een lokaal voor rechtlijnig teekenen. De gevels zijn opgetrokken in geelgrijze baksteen met toepassing van Maulbronner zandsteen voor dorpels en kapiteclen het dak is gedekt met mat geglazuurde zwarte pannen. De gangvloeren zijn gedekt met hard gebakken tegels. In de hal is eene tegellam- brizeering aangebracht, terwijl de lambri's in de gangen geverfd zijn. De trappen van begane-grond naar eerste verdieping zijn van Saksisch graniet, de balustrades zijn afgedekt met gepolijste hardsteenen dekplaten, In het gebouw bevindt zich eene centrale verwarmings-installatie, welke met gas wordt gestookt. De officieele opening Hedenmorgen om 10 uur had de officieele opening van het gebouw plaats. In het Gym nastieklokaal hadden zich vele autoriteiten en genoodigden vereenigd. Wrj merkten o.a. op: Burgemeester C. Maarschalk, de wethou ders W. Roodenburg; Mr. J. Gerritsz, wet houder van openbare werken, den oud-wet houder van onderwijs, lid van Ged. Staten, Mr. A. Bruch, den oud-wethouder van open bare werken, M. A. Reinalda, verschillende leden van den raad, den directeur van open bare werken, ir. L. C. Dumont, den gemeente secretaris, mr. Tli. A. Wesstra, den hoofd-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1