FEUILLETON Wat Zal de Winter Doen? DE SCHANDPAAL TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 25 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 1 Dagen van dooi en weer een nacht van vorst Dr.H.NANNING's HAEMOFERRIN Bloed vormend versterkingsmiddel. 2.60 p.Vi flesch, ƒ1.60 p Vz fleseh LUCHTVERKEER Wederom op zoek naar de vermiste leden der Italia- bemanning? Met de „Graf Zeppelin" naai de Middellandsche Zee De beteekenis der K. L. M in tijden van nood KERKNIEUWS. Emeritaat Voor een Nederlandsch Priestercollege te Rome 22 Wilhelm kon slechts diegenen herkennen van wie hij wist, dat zij er gij moesten zijn, den kleinen bultenaar en de mole naarster met haar norsch uiterlijk. Wie was echter die lange, hooge gestalteHij hui verde. Zijn broeder had de waarheid ge sproken, hun vader scheen de hoofdpersoon der bende te zijn. 't Ging recht bedrijvig toe bij den ouden afgodspaal; de steen werd opgelicht en een zak geld er onder uit gehaald, men hoorde den klank van het goud; ditmaal echter werden er ook pakjes bankbiljetten rond gedeeld en men was druk met tellen en rekenen. Eindelijk gingen de spookachtige gestalten even geheimzinnig heen. als zij ge komen waren Behalve de kleine bultenaar en de molenaa'"<: e' bleet ie oude Wilhelm nog wat langei vertoevei Tietrici ad zyr broeder gemist in den kring, deze scheen echter niet ver weg te zijn geweest: want toen de anderen zich verwijderd hadden verscheen hij, als altijd vroolijk en opgewekt. „Ik heg mijn plicht gedaan als opziener, Ut heb hief in den omtrek de wacht gehou den, opdat geen oningewijde ons overvallen kon. 't Zaakje gaat maar goed," zei hy vol daan, toen hij zag hoeveel zijn deel was „Nog 'n paar zulke beursdagen en we zijn binnen Nu, vader, heb ik de zaak bedorven? De bankbiljetten van mijn fabrikaat zijn beter dan uwe goudstukken." „Maak er maar niet te veel gelijk, anders kon 't wel eens misloopen," waarschuwde de oude. „Dietrich heb ik niet getroffen," her nam hij zachter nadat de molenaarster en de bultenaar zich verwijderd hadden. „Hij is zeker lang bij Ellring gebleven." „Hij is pas laat gegaan, heeft men mij verteld Maar hij had nu toch wel terug kunnen zijn, wie weet, welk aangenaam op onthoud hij onderweg gehad heeft." „Dietrich?" vroeg de oude. „Zeker, Dietrich weet ook wel, wat een knap meisje is, Gaat u naar den watermo len? Als ge thuis komt, groet moeder dan van mij er. zeg haar, dat ik het goed maak." „Als je moedor ooit wat merkte, dan was het haar dood," zei de oude. „Jongen, ik waarschuw je. wees voorzichtig, ik zou nog liever op 't oogenblik sterven, dan dat er ooit iets van uitlekte, of al was het ook <*1- ^en dat 'e moeder et ichter kwam Vadei en zoon gingen samen net pos. Dietrich bleei nog geruimen tijd -r. de zelfde houding, hij trachtte zichzelf te overtuigen, wat hem te doen stond. Onwil lekeurig richtte hij zijn blik naar den ouden afgodspaal, die hem zooveel onheil had ge bracht. Inderdaad hier was 't niet pluis, hier toefden booze geesten! Na een poosje kwam Willy terug. Juist was hij den afgodspaal voorbij, toen eenig geritsel hem luisterend deed stilstaan en naar zijn geweer grijpen. Op hetzelfde oogenblik werd hy op den schouder getikt en zich omkeerend, staarde hij in 't bleeke, ontdane gelaat zijns broe ders. Werktuiglijk week hij terug. „Ben jij het? Hoe kom je zoo laat nog hier?" vroeg hy op schijnbaar onverschilli gen toon. „Ik ben den heelen avond hier geweest en ik weet alles „Dus voor spion gespeeld!" mompelde hy heesch. „Als ik een spion was, zou ik nu niet voor je staan„Zwijg," bulderde hij, toen Willy andermaal spreken wilde. „Ik geef je zes weken tijd, dan moet je deze streek ver laten hebben 'En tegenover het meisje, dat je gewetenloos in je strikken lokte, zul je je woord houden. Ik weet, dat je dit niet van plan bent, ik weet, dat ieder woord, dat je haar gezegd heb, een leugen was. Als je tegenover haar je woord houdt, dan zal ik je een som gelds ter hand stellen, om je elf en naa te redden z,yn de zes weken om. dan houdt myn toegevendheid op Dan zwijg ik niet langer over een misdrijf, dat zoo velen ongelukkig maakt. Waarschuw wie je wilt, maar geen oogenblik langer dan den bepaalden tijd zul je hier verwijlen en het .meisje zal eveneens niet langer in Gutstedt blijven." Hoog opgericht stond Dietrich voor zijn broeder, terwijl deze bleek van woede naar zijn geweer greep- „Voeg geen broedermoord bij je overige misdaden! Ik hecht overigens weinig aan het leven, nu ik weet, dat ik tot een misdadi- gersfamilie behoor," zeide hij koel. „Maar wij zijn kinderen van eene moeder en ter- wille van haar bid ik je, laad niet meer mis daden op je geweten. Ik heb je alles ge zegd, wat ik je te zeggen had. Volg mijn raad. dan zal ik mijn woord houden; tegen inzending van je trouwaete kun je het geld ontvangen." Vóór zijn broer een antwoord gereed kon hebben, had Dietrich zich omgekeerd en verwijderde hij zich in de richting van het boseh. Tot tweemaal toe nam Willy zijn ge weer ter hand om het op zijn broer aan te leggen, doch hij kwam er niet toe. Hoe ver dorven hij ook was, voor een broedermoord schrikte hij terug. De woorden zijns broeders waren trou wens nog al geruststellend en de voorwaar den, die hij stelde, bevredigend Zes weken Mid wat- lans genoeg .De hond !s /eweest en is on= -laarou nai-v' he voo-"i niet dat het vrouwenvolk ons altijd ln ongelegen heid brengt? I-Iad ik hem maar neergescho ten, dan hadden ze morgen gedacht, dat stroopers het gedaan hadden, 't Is misschien beter zoo," mompelde hij, terwijl hy voort liep. Jenka had by haar thuiskomst van de vrouw des huizes een geduchte berisping ge kregen over haar lang uitblijven. Mevrouw Wallmuth had haar ongemakkelyk de waar heid gezegd, dat kon zij, als het er op aan kwam. Toen Dietrich ook bij het avond eten gemist werd en zij te kennen gaf, dat die ongeregeldheden haar niet naar den zin waren, trok Steven een geheimzinnig ge zicht, dat beteekenen moest, dat hij wel wist waar de knoop zat Hij was het ook, die op de loer ging staan en Dietrich eerst laat in den nacht thuis zag komen en die den vol genden dag dadelijk opmerkte, dat Jenka een paar nieuwe oorbellen droeg. IX. Dietrich Wilhelm hield de volgende dagen onder voorwendsel van een hevige verkoud heid zijn kamer. Wallmuth, die hem daar opzocht, vond dat hij er opvallend slecht uitzag, zooctat hy hem voorsloeg den dokter te halen of een paar dagen bij zijn ouders te gaan doorbrengen. Dietrich wilde hiervan echter niets hoo- ren; ofschoon hij zich geweld deed kalm te schijnen kon men 't hem a<\"*ien lat hii ets had dat hem hinderde Eenige dagen later verzocht hy Wallmuth verlof om zijn vriend te gaan bezoeken, met wien hij iets gewichtigs te bespreken had; hij dacht er namelyk over om van betrekking te veran deren Wallmuth, die daarop niet voorbereid was, keek hem ontsteld aan en opperde de vraag, wat, hem zoo plotseling daartoe bewoog. „Er is my veel aan gelegen," zei Dietrich, „daar De beide mannen liepen bij dit gesprek in den tuin voor het huis op en neer, en toen Dietrich zoo plotseling stilhield, zag Wall muth dat hy zijn blik onafgewend op één punt liet nisten. Onwillekeurig volgde hy de richting van dien blik en tot zijne ver bazing bemerkte hy Jenka, die Juist water ging halen. Het meisje zag er als altyd net en helder uit en in hare ooren glinsterden de nieuwe oorbellen. Zij scheen vroolijk gestemd, want zij neuriede een liedje. Wallmuth zag, hoe Wilhelm's lippen zich krampachtig op el kaar drukten en hij moeite had om zich goed te houden. Zou het meisje de oorzaak zijner ontroe- ring zijn? Zou dat dartele ding den ernstigen man het hoofd op hol hebben gebracht? Een oogenblik twyfelde Wallmuth cr aan, doch neen, het kon niet zijn; was hij niet L met hart en ziel aan Marie gehecht? Op barschen toon riep hy het meisje nu toe, dat hil van ziin vrouw crphoord har' dat zy 'n "aar dagen e-p'oden wn 'aat thu' gekomen was. daar moest er aan k men, als haar peet niet buiten haiar kon moest zy' er maar voor goed blijven. Het meisje bloosde tot achter de ooren en maakte zich snel uit de voelen, .(Wordt vervolgd); „Mist, vorst in de kist." Dat oude spreek woord zal menigeen zich wellicht herinnerd hebben, toen hij Zondagmorgen in de vroegte over het land een mistwaas zag han gen. De afgeloopen nacht, die weer eenige graden vorst bracht, heeft feitelijk de alge- meene dooi-verwachting wel eenigszins den bodem ingeslagen, maar algemeen wordt aangenomen, dat deze nieuwe inzinking van den thermometer maar van voorbijgaanden aard is en we gelooven wel, dat de dag van gisteren de laatste Zondag in dezen winter geweest zal zijn van ijsvermaak en schaat senrijden. Intusschen niets is veranderlij ker dan het weer we weten niet wat ons nog te wachten staat, maar in alle geval hebben we in deze periode nu langzamerhand wel genoeg van de vorst geprofiteerd en ook geleden. Zaterdagmorgen waren de temperaturen in geheel Noord-Duitschland bijna overal iets boven nul, terwijl het in Zuid-Duitschland nog slechts eenige graden vroor. De laagste thermometerstand in Duitsehland werd ge meld uit München waar het 10 graden onder nul was. Gelijktijdig met den dooi viel op vele plaatsen sneeuw, die echter te Berlijn, bij een temperatuur van 1 <4 graad boven het vriespunt in een zachten regen overging. Het volksgeloof, dat de wisseling van maan het veranderen van het weer tengevolge heeft, heeft zich door den ingevallen dooi wederom vasteren voet verworven. Niettemin staat de dooi in verband met het overdrijven van warme luchtlagen uit de Noordzee, Zaterdagmorgen hadden zij de Poolsche grens reeds bereikt. Uit de geheele provincie Oost Pruisen kwamen berichten omtrent nieuwen sneeuwval, waardoor ditmaal het spoorweg verkeer echter geen belemmering ondervond. Te Koningsbergen is twaalf c.M. sneeuw getallen en de thermometer stond Zaterdag er nog slechts eenige graden onder nul. Te Hamburg is tengevolge van het omslaan van het weer een dikke nevel opgekomen, waar door het scheepvaartverkeer belangrijken last ondervindt. Volgens het Jet. Instituut te Berlijn zou het dooiweer echter niet lang aanhouden. Van Scandinavië drijven reeds weer koude lucht- massa's naar het Zuiden, die Vrijdag reeds Denemarken hebben bereikt en ook hun invloed op Noord-Duitschland kunnen doen ga n gelden. Waarschijnlijk hebben we nu er reeds een voorproef van. Het instituut herinnert eraan, dat ook in Januari bij nieuwe maan een periode van dooi inviel, die echter slechts 24 uur aan hield. In verband met het reeds sterk gevor derde jaargetijde en de hoogere zonnestan den zal een eventueele nieuwe vorstperiode waarschijnlijk niet meer zoo fel zijn als de periode, die wij achter den rug hebben. Ook uit Parijs en Londen wordt groote stijging van temperatuur gemeld. In Enge land vriest het bijna nergens meer. Volgens berichten uit Rome woedden in Noord-Italië Zaterdag hevige sneeuwstormen. In den loop van Vrijdag is in Denemarken de dooi ingetreden. Volgens mededeeling van het Meteorologisch Instituut te Kopenhagen moet evenwel verwacht worden, dat de wind weer naar het Noord-Oosten zal draaien, ge paard gaande met sneeuw en nieuwe vorst. In de Groote Belt Is de ijstoestand iets verbeterd. Vrijdag konden twee veerbooten varen. Door den Z. W. wind zijn groote ijsmassa's tusschen Warnemunde en Gjedser bijeengedreven. De veerdienst is daar ge staakt. De Deensche en'de beide Duitsche veerbooten konden ten zuiden van Gjedser tengevolge van het sterke ys niet verder en moesten naar Warnemunde terugkeeren. DE TRANSPORTMOEILIJKHEDEN BIJ DE SPOORWEGEN Gevolgen van griep en vorst Men meldt ons; In de afgeloopen dagen hebben de Neder- andsche Spoorwegen voor schier onoverko melijke moeilijkheden gestaan. Iedereen heeft begrepen, dat het geregelde vervoer by de abnormaal lage temperaturen in het ge- draden raakten vast om na ontdooiing onmiddellijk weer te bevriezen. Van de locomotieven bevroren de leidingen naar de injectors en naar de andere onderdeelen. Het water innemen ging bezwaarlijk en werd op enkele plaatsen zelfs onmogelijk. De olie verdikte, zoodat de locomotieven de zware treinen niet konden trekken. Bovendien nam het goederenvervoer, als gevolg van het ge sloten water, belangrijk toe, waardoor buiten gewoon hooge eischen aan het personeel en aan het locomotief- en wagenpark gesteld werden. Ondanks de inspanning en toewij ding van het personeel kon bij de abnormaal lage temperaturen minder werk verzet worden dan in gewone omstandigheden. Al deze fac toren maakten, dat de treinenloop groote stoornissen ondervond en de omlooptijd van het materiaal ongunstig beïnvloed werd. Wie nu mocht meenen, dat door verbetering in de weersgesteldheid alle moeilijkheden opeens opgelost zijn, vergist zich. Terwijl nog een achterstand ingehaald moet worden, hebben de buitenlandsche spoorwegen hun hier te lande loopende materiaal met spoed terug- verzocht, zoodat 't wagengebrek zal stijgen Bovendien zien de spoorwegen zich in ern stige mate door ziekte van het personeel ge handicapt. Het groote aantal zieken werkt zeer ongunstig op de dienstuitoefening. Zoo was Zaterdag 5 pCt. der conducteurs ziek, tegen 1% pCt. in gewone omstandigheden. Te Utrecht mankeerde 12 >4 pCt., in Arnhem 16 pCt. van het tractiepersoneel door ziekte, terwijl een ^eel grooter aantal dan normaal noodig was. schotsen ter hoogte van ongeveer een meter. Dan slingert hij zich tot in het midden der rivier, waar de ijsschotsen zich hebben op gestapeld tot meters hoogte om zich vervol gens naar den rechteroever af te buigen, waar hij weer lager wordt en ten slotte ver loopt. Bij den rechteroever ziet men geen opstapeling van ijs: de dam teekent zich dus niet tot aan dien oever toe, maar wat er onder het ijs zit, weten wij niet. De Wa terstaat heeft de dikte gepeild op 4.60 M. Er stroomt nog een geul water onderdoor. Vermoedelijk zal de genie trachten het ob stakel te laten springen, maar het schijnt niet zeker, dat de poging tot opruimen zal slagen. Het gevaar van dezen dam in de I Waal, die over zooveel kilometer vastzit, is niet te onderschatten: men hoopt, dat de dooi in het Westen zal beginnen, terwijl 't ook 'n voordeel is, dat de rivier in haar zo- merbed vastligt, zoodat ze, bij opkomend wa ter, ruimte krijgt in het breede winterbed. De weg over het ijs naar Ameland verbroken Het ijs tusschen het vasteland en Ameland is gebroken, zoodat de overtocht met voer tuigen en te voet niet meer mogelijk is. De overgang over den Ryn bij Wageningen Men meldt ons uit Wageningen dat aan het Lekskenveer de pont weer in de vaart is gebracht, zoodat de overtocht over den Ryn hier voor alle voertuigen mogelyk is. I)e belangstelling voor de wedstrijden op de Kinderhuissingcl was enorm. Langs het lijntje verdrongen zich vaders, moeders, opa's, opoe's, buren en vele nieuwsgierigen. 't Was er een pret van belang In een wak verdronken ballon naar de Noordpool is gegaan, heeft men vier jaar gezocht tot men eindelijk overblijfselen van den ballon vond. In Italië zijn reeds middelen beschikbaar gesteld voor een reddingsactie; wellicht zou ik daaraan deelnemen. Men heeft er in Italië reeds over gesproken, maar de „Krassin" t„ o zal niet meedoen. Die is alleen op zijn plaats In verband.met den ongeregelde dienst der als het er om t in korten üj all'e kPrach_ Rotterdamsche Tramwegmaatschappij is Za- ten in te spannen. De nasporingen moeten terdagmorgen 9 uur een vliegtuig der K. L. aan de w.N.W. kust van Frariz Jozefsland De 23-jarige C, Bruinstroop uit Krimpen aan den IJssel is op de Lek in 'n wak gere den en verdronken. Dc vliegtuigverbinding met Goe- ree en Overflakkee. M. met post voor geheel Goeree en Over flakkee komende van Waalhaven te Dirks- land gedaald. worden ingesteld. Men zal twee kleine vliegtuigen, een motorboot en honden, alles natuurlijk in den zomer, moeten meenemen. Per vliegtuig naar de Wadden- Uit Schiermonnikoog meldt men ons: Piloot Duimelaar gehuldigd In de Waai bij Druten heeft zich een ijsdam gevormd, die ongeveer 7 meter dik is, waarvan thans 4 meter boven de ysoppervlakte der rivier uitsteekt. Deze dam strekt zich ever een lengte van 300 meter over de rivier uit. De genie is verzocht het gevaarte met dynamiet op te blazen Ook doet hier en daar de ziekte van een belangrijk aantal rangeerders zich als bijzon der storend voor den rangeerdienst gevoelen. Hoewel er op vertrouwd mag worden, dat iedereen bij de spoorwegen van hoog tot laag zijn uiterste best zal doen om den dienst zoo goed mogelyk te doen loopen, zal het spoorwegbedrijf dus voorloopig nog niet in zijn normale doen teruggekeerd zijn en mag op een welwillende beoordeeling an de zijde van het publiek een beroep gedaan worden. De ijsdam by Druten Zboals wij reeds meldden heeft zich tus- scchen Druten en Leeuwen een zware ys- dam gevormd in de Waal. In de „Gelder lander" lezen we daaromtrent nog het vol gende: Men moet zich dezen dam niet denken dwars over de rivier. Dus niet in een rechte lijn van den eenen over naar den anderen. Hij begint aan den linkeroever, waar hy her- drang moest komen. Wissels bevroren, trek- kenbaar is door een opstapeling van ijs- Den laatsten dag werd nog eens flink geprofiteerd op het ijs te Marken. Een aardig tooneeltje, met de arreslede een baantje om! Toch ook wel een gedenkwaardig kiekje Dc dienst AmsterdamZaandam weer hervat. De salonstoombootdienst Amsterdam- Zaandam v.v. zal heden weer op de gewone wijze den dienst hervatten. Van Ameland naar Holwerd Zaterdag is de post te voet over het Wad denijs van Ameland naar Holwerd gebracht. Ten gevolge van het hoogwater verkeert de weg niet meer in goeden staat, zoodat de arren moesten terugkeeren, doordat de paar den gedeeltelijk door het ijs zakten. On danks de voetreizen van den jongste dagen is de brandstoffen- en veevoedernood be stendigd. De postboot, die ingevroren is, zit zeer gevaarlijk, wanneer het ys gaat kruien. Het openbreken van dc Nieuwe Maas en de Noord Vanwege den Rijkswaterstaat zal heden met behulp van ijsbrekers een aanvang wor den gemaakt met het openbreken van de rivier de Nieuwe Maas vanaf het Kraling- sche veer langs Bolnes en Slikkerveer en vervolgens van de rivier de Noord. In ver band hiermede wordt de overtocht over het ijs zeer gevaarlijk. Verkeer Dordrecht—Zwjjndrecht gestaakt Het eiland Dordrecht is geïsoleerd voor voertuigen. De overzetveeren Zwijndrecht— Dordrecht 's-Gravendeel—Dordrecht, Zwijn drecht—Puttershoek zyn gestremd. De spoorweg Dordrecht—Zwyndrecht is voor voetgangers opengesteld, warvan een druk gebruik wordt gemaakt. Door de gemeente Dordrecht zijn op de oude paden der rivier borden geplaatst met het opschrift „gevaar lijk ijs." Indien het ys blyft vastzitten, waartoe alle kans bestaat, zal begonnen worden met de Nieuwe Merwede van het Hollandsch Diep uit, open te breken. Men hoopt dan morgen een vaargeul voor de pont te maken. TerschellingSt. Anna Parochie over het ijs Zaterdagmiddag om half vier zyn er twee leerlingen van de Zeevartschool van Ter schelling over het ijs naar de Friesche kust geloopen. Zondagmiddag om 1 uur kwam op Terschelling bericht binnen dat de beide jongelui, Bruinisse en Rootliep genaamd, te St. Anna Parochie waren aangekomen. Zaterdagmorgen te ongeveer 12 uur is hier een K. L. M.-vliegtuig geland met de post voor Schiermonnikoog. Het toestel had eerst op Terschelling drie passagiers voor Amster dam medegenomen. Te half één startte het naar Vlieland, waar vandaan het naar Am sterdam terugkeerde. Een ijswandeling naar Rottumeroog Op initiatief van den heer J. D. van der Munnik, burgemeester van Loppersum, te Groningen, en onder geleide van den heer T. Toxoopeus, zoon van den strandvoogd van Rottumeroog, werd Vrijdag een geslaagde yswandeling over de wadden vanuit Hui- zum naar het eiland Rottumeroog gemaakt. Aan den tocht namen bovendien deel de heeren A. Hofman. W. Hofman, G. H. Glas. J. Boersma, allen te Loppersum en de heer Bolhuis te Veerijp. Na den nacht op het eiland te hebben doorgebracht vertrok men Zaterdagmorgen om 11 uur, om tegen half drie bij het Uithuizerwad den wal weer te bereiken. Een nieuwe hulp-expeditie bepleit Een Wolf f-bericht uit Bern meldt, dat professor Samoilowitsj zich, naar de bladen mededeelen, als volgt heeft uitgelaten over de vooruitzichten van een verder onderzoek naar Amundsen. Op de vraag of het doel heeft naar de vermisten te zoeken antwoordde Samoilo witsj Naar Amundsen niet, Amundsen is verloren; dat bewijzen de overblijfselen van de „Latham," die gevonden zijn. Het is echter niet uitgesloten dat men nog de overblijfselen van de „Italia" of zelfs de met het luchtschip verdwenen bemanning van de z.g.n. ballongroep terugvindt, al is de hoop gering. Het is evenwel beslist plicht de nasporingen voort te zetten. Ook naar den Zweed Andree, die in 1897 met een Zaterdagmiddag om 2 uur had op de Molenheide bij Rijen de huldiging plaats van den piloot Jan Duimelaar van de K.L.M., geboren Bredanaar, die op zoo schitterende wijze den Kerstvliegtocht HollandIndië en terug heeft volbracht. der K.L.M., door een zakenreis naar Rome niet aanwezig kon zijn. De agenten der Maatschappij te Breda en Tilburg, de heeren van den Berg en Wassing, namen aan deze huldiging deel. Er was zeer veel publiek aanwezig uit Breda, Tilburg en Gilze-Rijen. Namens de commissie werd Jan gecomplimenteerd dooi den heer Kuijk uit Rijen, die hem een prach tig bureau met stoel aanbood. Mevrouw Duimelaar ontving een tweetal etsen er eenige fraaie bloemstukken. Na deze huldiging bracht Duimelaar zijt luchtgroet aan Breda en Tilburg. De luchtschepenwerf te Friedrichshafen deelt mede, dat de start van de „Graf Zep pelin" voor zijn vlucht naar de Middelland sche Zee thans definitief is vastgesteld op 26 Maart. Mocht het verbod om over een bepaald land van de Middellandsche Zee te vliegen blijven bestaan, dan zal dat land vermeden worden. Men hoopt echter, dat men voor alle landen wel toestemming zal krijgen. De voorloopige route, is als volgt vastgesteld Frankrijk (den Rhone-loop volgende), Corsica, Italië (Rome), Grieken land, Klein-Azië en de kust van Noord- Afrika. Op 11 Febr. j.l. verleende de K.L.M. het eerst hulp voor het overbrengen van post en passagiers naar en van de geïsoleerde eilanden. Tot en met Zaterdag werden 15 extra-vluchten uitgevoerd naar en van Vlie land, Terschelling, Ameland, Schiermonni koog en Goeree-Overflakkee. Op deze toch ten werden vervoerd ruim 40 passagiers, 8000 kg post en 1200 kg vrachtgoederen. Bovendien werd op 21 Febr. j.l. een speci ale vlucht naar Brussel en terug ondernomen, terwijl twee vliegtuigen naar Kopenhagen vertrokken om hulp te bieden bij het tot stand brengen van verbindingen met de door het ijs afgesloten gebieden. Niettemin konden de gewone internationale lijndiensten regelmatig functionneeren. De „Graf Zeppelin", die 26 Maart a.s. zal starten Middellandsche Zee voor een tocht naar de J Er had zich een commissie gevormd, om hem namens zijn Brabantsche vrienden hulde te brengen. Op de heide waren vele familieleden, vrienden en kennissen aan wezig, die hem hartelijk verwelkomden, toen hij om ruim twee uur met zijn vliegtuig de PHADX, daalde. De K.L.M. werd vertegenwoordigd door den heer Aler, chef van den vliegdienst te Amsterdam, daar de heer Plesman, directeur Naar gemeld wordt zal de Zeereerw. het C. J. Bouman, pastoor te Schipluiden, tegen 1 Mei a.s. zijn emeritaat aanvragen. De „Italia" aan den landingsmasl te Spitsbergen, vóór de laatste vlucht, die zoo tragisch eindigde Een terrein aangekocht Naar de Msb. met zekerheid kan melden, is thans te Rome na lange onderhandelingen door den Procurator van het Nederlandsch Episcopaat en namens het Episcopaat een terrein aangekocht voor de stichting van net Nederlandsch Priestercollege. Het terrein moet gelegen zijn vlak naast de archeologische zone tusschen Santa Bal- bina en San Saba. Op die archeologische zone mag volgens regeeringsbepalingen niet gebouwd worden, zoodat het college aan den voorkant geen buren kan krijgen en steeds vrij uitzicht zal hebben op de mooie archeo logische omgeving en op de bergen in de verte. Aan de andere zijden is 't terrein ge heel door zeer breede wegen omgeven en dus geheel van andere terreinen afgesloten. In heel deze buurt mogen volgens de bepalingen van het uitbreidingsplan van Rome slechts villa's gebouwd worden of gebouwen in villa- trant. Het terrein zou volgens dezelfde mededee- üngen gelegen zyn op een afstand van on geveer een kwartier gaans van- de Piazza Venezia, die het middelpunt der stad vormt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5