1758.- Een Opzienbarende Onthulling -é. Het Fransch-Belgisch Militair Verdrag HET GEHEIM BELGISCH— FRANSCH MILITAIR VERDRAG Spinnewehjes Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN - DINSDAG 26 FEBRUARI 1§29 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17092 AANGIFTE HOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. B enoemingen De herdenking van de oplossing der Romeinsche Kwestie Mijn-ongeval De filmoorlog in 't Zuiden Een schip in nood Terschelling De mail Muziek bij bioscoop voorstellingen Ernstige aanvaring op de Schelde Een onbetrouwbaar brievenbesteller Willem Mengelberg ongesteld Brand te Santpoort Kardinaal Vico f Een opdracht aan onze gezanten te Brussel en Parijs Vragen van het Kamerlid Heemskerk m Voornaamste Nieuws Wist ons Ministerie van de publicatie af Kapelaan C. Dekker >Een gevecht in een kolenmijn Nieuwe schepen voor de Kon. Paketvaart-Mij. Pl J. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De reis van den Belgischen Kroonprins door Ned. Indië Verduistering van f 3000 Telefoon No. 13866 (drie lijnen} Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 et. p. reg«f VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES, 1 4 regels 60 cl. p. plaatsing; elke regel meer IS ct., bij vooruiibeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel, (t Alleabonné'sopdit bladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaarden j; ftftftft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I OUuU."" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: f ftrn bij verlies van een band; i -J ftp bij verlies van een l CD bij 'n breuk van» an t IZtJUa"een voet of een oog; I I 2Ü."duim of wijsvinger: been of arm; I TU»~anderen vinger. bij een ongeval met doodelijken afloop; De publicatie van het Fransch-Belgisch militair verdrag in het „Utreehtsch Dag blad" van Zaterdagavond, mag wèl een op zienbarende onthulling heeten. We leefden zoo rustig en zoo gerust: De groote wereldoorlog lag achter ons: ■welke staat althans in onze gecultiveerde westersche samenleving zou nog in af- zienbaren tijd den treurigen moed hebben, tot oorlogvoeren over te gaan, en welke staat zou daarbij een neutralen staat onder den voet durven loopen? We theoretiseerden wel eens over aller lei mogelijkheden, maar we konden ons toch geen oogenblik indenken, dat er in onze onmiddellijke nabijheid en tegen ons gericht een militair verdrag van kracht was, zóó gevaarlijk als het thans gepubli ceerde. Aan de juistheid der publicatie behoeven wij niet te twfjfelen, de redactie van het Utreehtsch orgaan zal, alvorens zij tot pu blicatie besloot, wel niet over één nacht ijs gegaan zijn, en bovendien ligt de waarschijn lijkheid van juist dit verdrag er duimen dik op: In het algemeen was bekend, dat er sinds 1920 een geheim Fransch-Belgisch militair verdrag bestond, en als we den thans gepu- bliceerden tekst doorlezen, alsook de inter pretatie daarvan in het jaar 1927, dan blijkt uit alles ook uit tastbare feiten van lateren tijd dat de bewoordingen van het verdrag zóó en niet anders moeten luiden. Eventueele ontkenningen der betrokken regeeringen zullen dan ook weinig indruk kunnen maken, en het gezond verstand zegt ons, dat wij de feiten te aanvaarden heb ben, hoezeer zij ook spotten met het streven en de voorschriften van den Volkenbond, met den beroemden „geest van Locarno" en met de allerwegen zoo pathetisch gepredikte vre desbeweging. Over eischen van goede nabuurschap, waaraan Nederland zich b.v. in de voor Bel gië zoo bange dagen van 1914 allerminst .onttrok, spreken wij maar liever heelemaal niet. Het blijkt nu immers voldoende, dat met dergelijke kinderachtige motieven geen reke ning gehouden wordt! De feiten zijn wel heel ernstig. Het bewijs is nu geleverd, dat onderschei dene staten militaire verdragen sluiten, welke voor een derde zóó gevaarlijk zijn, dat men niet tot publicatie daarvan durft overgaan, terwijl 'de Volkenbond dergelijke geheime verdragen uitdrukkelijk verbiedt. Dat de Volkenbond, welke er kennis van droeg, dat een dergelijk verdrag tusschen Frankrijk en België bestond, al die jaren ver zuimde de publicatie van het verdrag te eischen, zal zich op het prestige van den Volkenbond sterk wreken, juist nu de bijzon derheden van het verdrag zoo geheel in strijd met de natuurlijke intenties van den Bond bekend geworden zijn. Zoo groeit deze onthulling uit tot een feit van wereld- beteekenis. Zal men nog vertrouwen kunnen stellen in een Volkenbond, onder of liever: ondanks welks toezicht de sluiting en de voortdu rende geldigheid van zóó'n verdrag mogelijk zijn? Vooral voor ons land echter is dit verdrag van een zeer treurige belangrijkheid. Het komt, vooral in de interpretatie van 1927, hierop neer, dat Nederland indien er nog weer eens een oorlog tusschen Frank rijk en Duitschland uitbreekt niet neutraal zal kunnen blijven, omdat bfj' zoo'n gelegenheid het Belgisch-Fransche leger zich een doortocht zal trachten te banen door Limburg: de daartoe noodige wegen en spoorlijnen worden thans reeds aangelegd! En gemakkelijk zal het zijn, een voorwend sel te vinden ,voor gezamenlijk actief optre den tegen Nederland immers, volgens de bepaling van artikel III van het verdrag mo- biliseeren Frankrijk en België onmiddellijk en vanzelf, zoodra een andere mogendheid, die op de een of andere wijze, hoe dan ook, door Duitschland ondersteund wordt, zou gaan mobiliseeren. Hoe gemakkelijk zal men in oorlogspsy chose kunnen vaststellen, datNederland gesteund wordt door Duitschland. Dit gevaar klemt te meer, nu in de inter pretatie van artikel II, luidende: „Deze overeenkomst slaat niet alleen op de Rijngrens; zij is toepasselijk op iedere agressie, op welke grens deze zich ook voordoet." gezegd wordt: „Aan den anderen kant hebben de on derhandelingen sedert 8 jaren (1927), tus schen Nederland en België gevoerd, van wege Nederland uitgelokt, en zullen nog uitlokken maatregelen op het gebied der waterwegen, die eventueel als onvriendelijk en zelfs als agressief kunnen worden be schouwd." Blijft dit militair accoord van kracht en officieel moet het nog duren tot 1945! dan zal voor Nederland bij een toekomstigen Fransch-Duitschen oorlog geen neutraliteit meer weggelegd zijn, dan zal men ons dwingen tot den oorlog dan zal men zelfs trachten de zwaarste gevechten op Neder- landsch grondgebied te doen geschieden; het heet immers, dat de beschikbare troepep van België en Frankrijk tegelijkertijd en met allen bekwamen spoed een krachtig offensief zul len inzetten en wel op zulke wijze, dat Duitschland tegelijk moet strijden ten noor- dem en ten zuiden van de gemeenschappelijke opstelling. Ten noorden.- dat moet óók in ons Limburg zijn! En dat alles dreigt ons nu aangedaan te worden door België, dat in 1914 geleerd heeft, hoe vreeselijk onrechtvaardig het is, wanneer een der oorlogvoerende mogendheden over neutraal gebied den vijand het snelst en het gemakkelijkst meent te kunnen aangrijpen door België, dat, volkomen terecht, Duitschland voor heel de wereld heeft aan geklaagd, omdat het de Belgische onzijdig heid, de Belgische integriteit, schandelijk schond. Thans zullen de Belgen, ten onzen koste, precies hetzelfde doen. Als zij het nuttig oordeelen. En zij ontwerpen al bij voorbaat voorwend sels om hun plannen te „kunnen" doorvoe ren! Het is te hopen, dat de publicatie van dit uiterst gevaarlijk en voor Nederland zoo be- leedigend verdrag hare goede zijde zal heb ben; dat de wereldmachten zullen worden opge schrikt, dat de Volkenbond, indien hij daartoe nog bij machte is, met klem van middelen in verzet zal komen tegen zóóveel in 't ge heim beraamd onrecht, en dat het volk, zoo wel aan deze als aan gene zijde der grenzen, zich meer dan ooit geroepen zal gevoelen, te streven naar blijvenderi vrede. Naar vrede door wederzijds erkend recht. Zonder wapengeweld. Z. D. H. heeft benoemd tot Pastoor te Aarlanderveen den Weleerw. heer A. Hoo- geveen en. tot Pastoor te Houtrakpolder den Weleerw. heer J. Speet, die kapelaan was te Amsterdam (O. L. Vr. Kon. v. d. Allerh. Rozenkrans). Tot kapelaan te Rotterdam (H. Familie) den Weleerw. heer L. Boomgaard, die kape laan was te Kethel. Nadere bijzonderheden omtrent de buiten gewone vergadering van den Ned. Katholiekendag In een vergadering van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Katholiekendag op Zaterdag 16 Februari hebben de plannen tot het houden van een buitengewone ver gadering vaster vorm gekregen. De verga dering zal op 17 April gehouden woden in de zaal van Tivoli, te Utrecht, dus in dezelfde zaal, waar eens Dr. Schaepman zijn be kende protestrede hield. Nu zal de vreugde var. Katholiek Nederland over de oplossing van de Romeinsche kwestie vertolkt worden door den bekenden redenaar, dien menigeen zich nog herinneren zal van den Haagschen Katholiekendag: den heer Alph. Laudy, hoofdredacteur van de Tijd. Daarna zal aan God worden dank gebracht in het aangrij pende Te Deum van Diepenbrock; de heer Winnubst heeft onder medewerking van het Utreehtsch Stedelijk Orkest de leiding van de uitvoering op zich genomen. Reeds staat vast, dat met Z. D. H. den Aartsbisschop, ook de Bisschoppen van 's-Hertogenbosch, Roermond en Breda door hun aanwezigheid luister aan de vergadering zullen bijzetten. Aan de leden van den Katholiekendag wordt tot 1 April gelegenheid gegeven, om zich op eenvoudige wijze een gereserveerde plaats te verzekeren. Na dien datum zuilen voor niet-leden de overblijvende plaatsen worden aangeboden tegen betaling van 1.50 voor plaatsen in de zaal en 1. voor plaatsen op het balcon. De vergadering begint na den middag om half twee, en zal omstreeks vier uur beëindigd zijn. Moge deze demonstratie van dankbaarheid jegens God en van liefde en aanhankelijk heid jegens den Heiligen Vader evenzeer een demonstratie worden van Katholiek Ne derland, als vroeger de protestmeetings een algemeen karakter droegen. Zes arbeiders gedood LONDEN, 26 Febr. Bij een mijnongeval in Oorgaum in Br.-Indië werden zes mijn werkers gedood. Twee arbeiders worden nog vermist. Een tweede schorsingsbesluit Uit Maastricht meldt men ons: Naar wij vernemen, is door B. en W. van Maastricht tegen de Cinema Royal alhier ter zake van het vertoonen van films, met nagekeurd door de zuidelijke commissie tot nakeur van films een zelfde schorsingsbesluit genomen als tegen een bioscoop te Sittard. Ook deze bioscoop zal tegen dit schorsings besluit in beroep komen bij Gedeputeerde Staten. Bij het vuurschip Terschellingerbank drijft, een groot stoomschip met gebroken schroef--, as. Het vraagt sleepboot-assistentie. Sleep boten van Terschelling: zullen trachten door, het ijs heen te breken om assistentie te ve. leerien. De nationaliteit van het schip nog niet worden vastgesteld. doom Naar we nader vernemen, betreft het hier het Amerikaansche stoomschip „Georgian", op reis van Seattle naar Hamburg. Het schip maakt water. De sleepbooten Titan en Her mes zijn ter assistentie vertrokken. Februari te 7.57 te Arnhem, 8.48 te Utrecht, 9.45 te 's-Gravenhage, S.S. station, 9.36 te station. De speciale trein, die met mail en passa giers in aansluiting op het m.s. „Christiaan Huygens" van Genua vertrekt, zal Woens dagmorgen 27 Februari te 10.38 van daar vertrekken; aankomst Donderdagmorgen 28 o.m., dat in de practijk het geven van bios- Uitspraak van «ten Hoogcn Raad De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak tegen den directeur van het Apollo- Theater te 's-Gravenhage, die op Goeden Vrijdag van verleden jaar geverbaliseerd werd wegens het toelaten van muziek in zijn bi oscooptheater zonder vergunning van den burgemeester. Zoo men weet, gaat het hier om de vraag, of na de inwerkingtreding van de bioscoop wet van gemeentewege nog voorschriften mogen worden gegeven betreffende het ma ker. van muziek bij bioscoopvoorstellingen. Zoowel de kantonrechter als de recht bank hadden deze vraag ontkennend beant woord en den directeur ontslagen van rechtsvervolging. De officier van justitie teekende echter cassatie aan bij den Hoogen Raad. De Hooge Raad overwoog in zijn arrest coopvoorstellingen het maken van muziek meebrengt. Waar in art. 1 der Bioscoopwet Amsterdam C.S., en 9.52 te Rotterdam, Maas- gesproken wordt van bioscoopvoorstellingen 4jn bedoeld voorstellingen, die in de iractijk gegeven worden, dus met de uziek, voor zoover die onmiddellijk erband houdt met de film. Dat van regee- ingswege bij de behandeling in het Parle ment de muziek niet genoemd is, zal zijn oorzaak daarin hebben, dat ook zij de mu ziek als een integrecrend deel van de bi- öscoopvoorstelling beschouwde. De direc teur had dus in dit geval niet noodig een afzonderlijke vergunning van den burge meester om muziek te mogen maken. Het ontslag van rechtsvervolging was mitsdien terecht gegeven. De Hooge Raad verwierp het cassatiebe roep. Een Duitsch schip gezonken, doch opvarenden gered Gistermiddag om ongeveer half vijf is 't Duitsche stoomschip „Lippe" van de Nord- Deutsche Lloyd, metende 8000 ton, van Chili op weg naar Antwerpen, op de Schelde nabij Bath in aanvaring geweest met het uitgaand Engelsclie stoomschip „Ilvington Court". De „Lippe" is ten gevolge van de aanvaring gezonken. De opvarenden, 70 man, zijn door de Belgische sleepboot „Goliath" gered. De „Ilvington Court" is met de voorpiek vol water op de Schelde ten anker gekomen. U. F. T-, besteller te Belfeld, werd door de rechtbank te Roermond veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, ter zake dat hij opzettelijk als besteller bij de Nederlandsehe Posterijen in Mei 1923 te Belfeld een bedrag van 89.85 zich door verduistering heeft toegeëigend. Het gerechtshof te Den Bosch veroordeelde verdachte Maandag in hooger beroep tot een jaar gevangenisstraf voor waardelijk. Dr. Willem Mengelberg is lijdende aan griep. Dientengevolge kon hij Zondagmiddag het concert van het Concertgebouworkest niet dirigeeren. Het laat zich evenwel aan zien, dat dr. Mengelberg Donderdag a.s. weer hersteld zal zijn en het orkest dien dag weer zal kunnen leiden. Bovenverdieping van hotel „De Weijman" uitgebrand Maandagmiddag, ongeveer drie uur, ont dekte een bewoner van hotel „De Weijman", dat vlammen uitsloegen van de bovenverdie ping van het hotel. Het bleek, dat de brand reeds ernstig woedde. Vrij spoedig stond de geheele bovenboel in brand; de brandweer was direct aanwezig en wist met veel moeite te voorkomen, dat alles een prooi der vlam men werd. De brand bleef beperkt tot het bovengedeelte, dat geheel in vlammen op ging. Zeer begrijpelijk kreeg het benedenge deelte groote waterschade, daar slechts wei nig kon uitgedragen worden. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Het was voor de brandweerlieden een zware taak, in deze ijs, door het vallende water veroorzaakt, het loopen belemmerde. In een der uitgebrande kamers hing een jasje, waarin een porte feuille met tweehonderd gulden zat. Dit bleef onbeschadigd. Het hotel heeft thans een troosteloozen aanblik met de vele gebro ken ruiten en verbrande omlijsting. Alles zit dik onder de ijspegels. In den ouderdom van 82 jaar is overleden Z. Em. Kardinaal Antonio Vico, bisschop van Porto en Santa Rufina. Aan Hr. Ms. gezanten te Brussel en te Pa rijs is opgedragen aan de Regeeringen al daar te vragen, of de in het Utreehtsch Dagblad gepubliceerd tekst van een Bel gisch-Fransche militaire conventie authen tiek is en of de in dat blad weergegeven uittreksels uit de interpretatie der artikelen van de conventie juist zijn. Vragen Door den heer Heemskerk zijn aan den Mi nister van Buiteniandsche Zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Heeft de Regeering kennis genomen van de publicatie in het „Utreehtsch Dag blad" (Avondblad van Zaterdag 23 Februari 1929) van den tekst van het geheim Fransch- Belgisch Militair Verdrag van 1920, en uit treksels uit de interpretatie van 1927, die volgens dat blad is opgemaakt door de Fran- sche en Belgische generale staven? 2. Meent de Regeering te moeten aanne men, dat die publicatie, ook wat den tekst aangaat, juist is, ook wat betreft het in de interpretatie van art. 5 vermelde omtrent een Belgisch-Engelsche overeenkomst om in zeker geval troepen te zenden door Neder- landsch-Limburg? 3. Moet, onverminderd den ernst van den verderen inhoud dezer stukken, met name aangenomen worden, dat inderdaad in de interpretatie op art. 2 voorkomt: „D'autre part, les négociations hollando- belges poursuivies depuis huit mis (1927) ont provoqué et provoqueront encore, de la part de la Hollande, telles mesures de police flu- viale pouvant être considerées, eventuelle- ment comme de nature nettement inamicale et même agressive"? 4. Kan de Regeering mededeelen, of z* zich daardoor tot stappen genoopt ziet bij de Regeeringen, die het aangaat, eventueel bij den Volkenbond, en, zoo ja, welke? Een démenti van de Belgische Regeering Een B. T. A-telegram uit Brussel geeft een Belgische karakteristiek van het door het „Utreehtsch Dagblad" gepubliceeerde Fransch-Belgische verdrag. Het bevat den uitleg, door het departement van buiten iandsche zaken bij wijze van communiqué aan de pers verstrekt. De lezing van den tekst, aldus het tele gram, is voldoende om aan te toonen, dat het hier om grove falsificaties gaat. De Belgische regeering gaf bij herhaalde gelegenheden een juiste en complete uitleg ging van het indertijd gesloten Fransch- Belgische militaire accoord. Het is voorts voidoende, te herinneren aan de verklaringen van den heer Vandervelde, indertijd minister van Buiteniandsche Za ken. Deze verklaringen werden door hem op 15 November 1927 in de Belgische Kamer afgelegd. Verder is daar nog de brief van den mi- nister-president, den heer Jaspar, aan den voorzitter van de gemengde militaire com missie op 18 Januari 1928. De Fransch-Belgische militaire overeen komst heeft slechts het geval van een niet- geprovoceerden Duitschen aanval op het oog en de tekst ervan werd in 1920 in het parle ment medegedeeld. Alleen de tusschen de generale staven in zake de uitvoering getroffen schikkingen zijn krachtens hun aard geheim gebleven. Wij moeten manoeuvres, gelijk aan die van het Nederlandsehe blad, openlijk brandmer ken. wijl het klaarblijkelijke doel er van is, de relaties tusschen België en Nederland te 'ompromitteeren. Tegenspraak van Fransche zijde Havas seint uit Parijs d.d. gisteren: Tegenover de beweringen van een Neder- tandsch blad spreken de bevoegde Fransche sn Belgische kringen formeel tegen, dat er een geheim militair verdrag tusschen Frank rijk en België zou gesloten zijn, naast de overeenkomst der generale staven, we'ke in !920 onderteekend werd, hetzelfde jaar bij den volkenbond geregistreerd is, gepubliceerd werd en in de parlementen der beide landen besproken is. Havas seint uit Parijs d.d. 25 dezer: Het ministerie van Buiteniandsche Zaken heeft een communiqué gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat het gepubliceerde do cument inzake een Fransch-Belgisch geheim verdrag apocrief moet genoemd worden. Dc indruk te Berlijn V. D. seint uit Berlijn d.d. Febr.: Het publiceeren van den tekst der geheime Fransch-Belgische militaire overeenkomst heeft in politieke kringen te Berlifn groot opzien gebaard. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat sedert 1920 reeds bekend was, dat er een Fransch-Belgische militaire overeenkomst bestond, afgesloten in verband Jhr. Bcelaerts van Blokland, minister van Buiteniandsche Zaken. met het Fransch-Belgische vriendschapsver drag. Het is echter bijna ongelofelijk, dat na het tot stand komen van het pact van Locarno aan het bestaande geheime ver drag nog een militaire overeenkomst is toe gevoegd. Volgens officieele mededeelingen zal de Rijksregeering de grootste aandacht aan deze zaak wijden. Inderdaad zou, wanneer na het tot stand komen van het verdrag van Locarno het geheime militaire verdrag zou zijn gesloten, dit eep nietig-verklaring van Locarno door Frankrijk en België beteeke- nen. Men neemt aan, dat de Rijksregeering hieromtrent opheldering zal verlangen. De stemming te Parijs. Uit Parijs meldt men ons hedenmorgen: Al te ingenomen schijnt men te Parijs met de publicatie van het Utreehtsch Dag blad niet te zijn. De Echo de Paris verklaart dat ieder mensch weet, dat a'e Fransche en Belgische generale staven in 1920 een de fensief verdrag hebben gesloten, waarvan de regeeringen te Parijs en Brussel kennis droegen. Het spreekt vanzelf, dat een der gelijke overeenkomst uiteraard geheim moest blijven. Van tijd tot tijd overlegden de Fransche en de Belgische generale sta ven, hoe de overeenkomst van 1920 uit gevoerd diende te worden. De Matin ziet in de motieven, welke het Utreehtsch Dag blad er toe leidden het stuk te publiceeren de bedoeling, wantrouwen te zaaien tusschen Duitschland en Frankrijk aan den voor avond van de zitting van den Raad van tien Volkenbond te Genève. Ongetwijfeld, aldus de Matin, bestaat ook de wensch, de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen omtrent de kanalen en het Maasvraagstuk te verstoren. De overeenkomst voorziet slechts in een geval van een niet geprovo- felle koude hun werk te verrichten, waarbij --h slecht konden bewegen, enkel ópzlëlït vbfontrusten. Op het "moment" dat het pact van Locarno tot stand kwam, zijn alle overeenkomsten met België, Polen en Tsjeeho-Slowakije onmiddellijk veran derd en mét het pact' Ih overeenstemming gebracht. Wat men er in Amerika van zegt. V. D. seint uit New-York: Ook in de Amerikaansche morgenbladen wordt zeer veel aandacht gewijd aan het ge heime Fransch-Belgische militaire verdrag. Alle in de Europeesehe hoofdsteden gepubli ceerde verklaringen en commentaren worden uitvoerig weergegeven. In de allereerste plaats het démenti der Fransche regeering. Tegenover deze verklaringen publiceeren de bladen echter ook de scherpe uitlatingen in de Duitsche en Nederlandsehe pers. De Amerikaansche pers onthoudt zich tot nu toe van eigen commentaren Zij heeft klaar blijkelijk nog geen stelling' gekozen. Naar de „Resb." verneemt, heeft de hoofd redactie van het „Utrechts Dagblad'' ons ministerie van Buiteniandsche Zaken in ken nis gesteld met de stukken, vóór ze tot pu blicatie overging. De minister van Buiteniandsche Zaken is thans afwezig voor een bezoek aan de ten toonstelling in Londen. Men gelooft aan het ministerie, dat de tekst van het gepubliceerde verdrag heele maal juist is. De Weleerw. heer C. Dekker, kapelaan der parochie van den H. Vincentius a Paulo te Amsterdam is in het Maria Paviljoen aldaar opgenomen. Daar zijn toestand hoogst ern stig was, is Z. Eerw. van de H.H. Sacra menten der Stervenden voorzien. Een doodc, 13 zwaar gewonden Aneta seint uit Bandoeng: De correspondent van „De Koerier" (R. K Dagblad) seint uit Samarinda, dat in de kolenmijn Laboea van de Oost Borneo Maatschappij een gevecht heeft plaats ge had tusschen Chineezen en contract-arbei ders, waarbij één person gedood werd en 13 zwaar gewond, terwijl bovendien een groot aantal personen licht gewond werd. De oorzaak der ordeverstoring schijnt te liggen in rassenhaat. Het binnenlandsch be stuur heeft een onderzoek ingesteld. De Koninklijke Paketvaart Maatschappij verzoekt te willen mededeelen, dat de bouw van twee vrachtschepen met een laadver mogen van circa 4250 ton door haar is op gedragen aar de N. V. Machinefabriek en Scheepswerf Pieter Smit Jr. te Rotterdam. De hoofdafmetingen dezer schepen zijn: de lengte tusschen de loodlijnen 98.3 meter, breedte 14.63 meter, hoogte (Moulder) tot bovendek 686 meter, diepgang beladen 5.84 meter, vaartsnelheid in gewonen dienst 10 mijl per uur. Zij zijn bestemd voor het ko- lenvervoer in de Ned.-Indische Archipel. De minister van Buiteniandsche Zaken heeft onzen gezanten te Brussel en Parijs opdracht gegeven officieel inlichtingen te vragen omtrent de publicatie van het Bel gisch-Franse h militair verdrag. Vragen van het Kamerlid, den heer Heemskerk, aan den minister van Buiten iandsche Zaken. Eenige persstemmen uit binnen- en bui tenland over de publicatie van het geheim verdrag. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over hoofdstuk: On derwijs, Kunsten en Wetenschappen der Rjjksbegrooting 1929. De Eerste Kamer zal Woensdag 6 Maart een aanvang maken met de behandeling der Rijks begrooting 1929. Op de Schelde zijn een Duitsch en een Engelsch schip in aanvaring gekomen. Het Duitsche schip is gezonken. De opvarenden zijn gered. Een nieuwe koudegolf teistert Europa. De commissie van deskundigen belast een sub-conunissie met het onderzoek naar de bedragen in natura. Werkloozen, die uit verschillende deden van Engeland naar Londen zijn komen loopen, demonstreeren op Trafalgar Square. De voorzitter der Fransche radicale en radicaal socialistische party, Daladier, door fascisten ontvoerd. In de kolenmijn Laboea (Oost Borneo) heeft een gevecht tusschen Chineezen en contract-arbeiders plaats gehad. Een doode, 13 zwaar gewonden. HET FRANSCH-BELGISCHE VERDRAG 't Is uyt onnoozelheit en sonder argh of list. Vondel OP DIPLOMAAT Schoon het Haantje van 't vernuft Soms moet koning kraaien, Moogt gij 't Haantje in de borst Nooit den nek omdraaien! P. A. de Genestet GEHEIM VERDRAG Ja, 't is voorwaar een hard geïa» 't Geheim van een geheim verdrag, Is uitgelektmaar 't is niet waar Het blijft geheim, zeg dat nou maar. Barometerstand 9 uur v.m. 764. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6 uur, 6 min. Hoogste barometerstand 771 te Lerwick. Laagste barometerstand 752.4 te Valencia. Verwachting: Matige tot zwakken wind uit Zuidelijke richtingen, afnemende vorst in 't Noorden, in 't Zuiden om 't Vriespunt. Aan het pompstation der Haarlemsche Duinwaterleiding in de Bloemendaalsche duinen is hedennacht een temperatuur vaa 9 graden Celsius onder nul geregistreerd. Dit is dus ongeveer, 17 graden Fahrenheit vorst. MEDAN, 25 Febr. (Aneta) De kroon prins en kroonprinses van België, reizende onder den naam van graaf en gravin de Réty, zullen op 22 April a.s. via Sumatra's Westkust te Medan arriveeren en daar eenige dagen verblijven. BATAVIA, 25 Febr. De heer Filow, klerl van het departement van onderwijs en eere- dienst aid. Comptabiliteit, is gearresteerd wegens verduistering. Gebleken is dat het verduisterde bedrag circa 3000 gulden be draagt. De heer Filow heeft oneervol ontslag gekregen en is in preventieve hechtenis ge steld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1