GEMEENTERAAD VAN HAARLEM DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 28 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 De uitzending van werkloozen naar Drenthe. Het voorstel met 2216 temmen aangenomen. De koude en de door B. en W. getroffen maatregelen. Veel waardeering voor den arbeid der St. Vincentiusverecniging. R. en W. mogen nog meer doen. oordeelt de raad. Warm voedselvoorziening op verschil lend!; plaatsen in de stad? Alle belangrijke voorstellen aangehouden. Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester, den neer C. Maarschalk. Afwezig de heer Wolzak. Op vragen van den heer OVERoTüEGEN antwoordde wethouder HEERKENS THIJS- SEN, dat alleen geantwoord wordt op reques- ten van organisaties, die tot requestreeren be voegd zijn, daaronder valt het Werkloozen- Agitatie Comité niet. Eervol ontslag J. C. Opstelten wordt met ingang van 1 September 1929 eervol ontslag verleend als leeraar aan het Stedelijk Gymnasium. Onbewoonbaar verklaarde woningen Daar in de vorige vergadering bij de stemming over 't voorstel van B. en W.. over den ter- myn van ontruin».,,g oer ouuswoonoaaner- klaarde woningen Vrouwssteeg 4 en 't Krom 8 (links en rechts) de stemmen met 1717 staakten moet thans opnieuw over het voor stel gestemd worden. Wethouder GERRITSZ deelt mede. dat, B an W. hun voorstel intrekken, daar de termij nen reeds verstreken zijn op 7 en 14 Fe bruari 1.1. De heer VAN LIEMT: ..En dat zij ontruimd zijn." De heer PEPER stelt voor. als punt 2a te behandelen de in verband met de koude ge troffen maatregelen. Dit voorstel wordt niet voldoende gesteund. Goedkeuring balansen B. en W. stellen voor, goed te keuren de flansen met verlies- en winstrekeningen iver 1927 betreffende woningcomplexen van de woningstichting „Patrimonium." Goedgekeurd. Kohier schoolgeld B en W. steUcn voor het kohier der schoolgelden voor het Middelbaar en Voor bereidend Hooger Onderwijs dezer gemeente voor het cursusjaar 1928/29 vast te stellen tot een bedrag van 107.927,83. Aldus vastgesteld. Terugneming perceel B. en W stellen voor, uit het gemeente lijk woningbedrijf terug te nemen perceel De Haasstraat 3. Aldus besloten. Inbreng Grondbedrijf B. en W. stellen voor, een perceel aan de Pieterstraat niet in te brengen in het ge meentelijk woningbedrijf en 1200 M2 grond, overgenomen van de Ned. Herv Gemeente, in te brengen in het gemeentelijk grondbe drijf. Aldus besloten Verkoop grond B. en W stellen voor te verkoopen: aan A P, Winnubst tegen den prijs van 13 per M2. een stuk grond aan de Westzijde van den Middenweg; aan F. Hüneker en G. Joosten 1160 M2. grond, gelegen aan de Jan Steenstraat, tegen 12 per M2. Overeenkomstig de voorstellen van B en W. wordt besloten. Verhuur grond. B. en W. vragen machtiging, het bestuur van de Coop. Haarlemsche Groenten- en Bloembollenveiling voor 1200 van l Janu ari 19291 Januari 1930 te verhuren den grond aan het Donkere Spaanse, waarop het veilingsgebouw der vereeniging staat. De machtiging wordt verleend. Verandering bijzondere school B. en W. stellen voor aan het bestuur der vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Haarlem, een crediet van hoogstens 260 te verleenen voor bet aanbrengen van veranderingen in de Willem de Zwijgerschool aa de Hertzog straat. -Aldus besloten. Verbetering speelplaats. B. en W. stellen voor aan het Bestuur der vereeniging tot stichting en instandhou ding van scholen met den Bijbel te Haarlem, een bedrag van hoogstens 1472 toe te staan vcor verbetering der speelplaats aan •fe Bakenessergracht 81. Aldus besloten. Subsidie K.K. School voor Buitenge woon L. O. B. en W. stellen voor, het bestuur der Vereeniging tot bevordering van R.K. on derwijs aan zwakzinnigen te Haarlem, ten behoeve van de bijzondere school voor bui tengewoon lager onderwijs aan de Witte Heerenstraat over liet jaar 1927 ais sub sidie toe te kennen een bedrag van 9543.09 Ter bestrijding van de kosten, verbonden aan deze subsidie, stellen B, en W. den raad voor te hunner beschikking te stellen een ledrag van 1518.34. Aldus besloten. W ijziging van verkoop van grond B. en W. stellen een wijziging voor in het besluit tot verkoop van grond aan de Ver eeniging van Vrijzinnige Protestanten. Aldus besloten. Overneming grond B. en W. stellen voor, van P. Vink Sr. over te nemen tegen 1 per M2„ 270 M2. grond gelegen aan den Vergierdenweg. Aldus besloten. De spoorwegverbinding te Overveen B. en W. stellen voor met de directie der Ned. Spoorwegen een overeenkomst aan te' gaan inzake het uit een oogpunt van vei ligheid aanbrengen van verbetering aan de bestaande spoorverbinding onder Overveen ten behoeve van dê gemeentelijke duinwater leiding. j De aansluitingswissel wordt vervangen door een symmetrischen wissel, terwijl het overgave-spoor zoodanig zal worden gewij zigd, dat de overgave van wagens voortaan op een horizontaal gedeelte kan geschieden. Aldus beslóten. Verhuring perceel B en W. stellen voor de wed. D Eijssen, geb. W. Benjamin, alhier, van de huur van perceel Groote Markt 29 te ontslaan en het perceel te verhuren aan Chr. J. Nobels. Aldus besloten De ruiling van grond aan het Ver- wuift B. en W stellen voor. een nadere regeling aan te gaan met de fa. Vroom en Dreesmann inzake de ruiling van grond aan het Ver- wuift. Aldus besloten. Aangehouden wordt de regeling voor het Joles-Ziekenhuis evenals de wijziging der samenstelling van het Burgerlijk Armbe stuur Een financieele regeling Een bedrag van f 500, uit de gemeentekas als voorschot verleend aan de commissie ter zake regeling van den Groenten- en Fruitverkoop kan niet verantwoord worden. B. en W. stellen nu voor, dit bedrag ten laste van den dienst 1929 af te boeken. De ^eer VAN DE KAMP deelt mede, dat de heer De Jonge indertijd geld van hem ontvangen heeft en daarvoor heeft spr. een kwitantie gehad voor het bedrag van f 500, geteeker.d door den gemeente-ontvange Nu heeft hij na 8 jaar een verzoek gekregen, hoe de zaak staat. Spr. heeft den heer De Jonge steeds vertrouwd en doet dit nog, maar van diens kant moet er een omissie zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Rooilijn Koningstraat B. en W. bieden ter vaststelling aan een rooilijn voor de westzijde van de Koning straat. De heer Van Kessel stelt voor, B. en W. uit te noodigen, met voorstellen bij den raad te komen, om de schade uit dit besluit voortvloeiende, naar billijkheid aan betrok kenen te vergoeden. Wethouder GERRITSZ deelt mede, dat B. en W. het voorstel-Van Kessel overnemen, hoewel het amendement min of meer een openloopen van open deuren is. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De Gemeentelijke Ge neeskundige dienst B. en W. stellen voor 1. Te bepalen, dat de gemeentelijke genees kundige dienst, door vaststelling van het raadsbesluit van 3 November 1926 in wer king getreden 1 Maart 1927, gereorganiseerd bij wijze van proef, voorloopig voor den tijd van 2 jaren in den huidigen vorm wordt bestendigd 2. Met ingang van 1 Maart 1929 te benoe men tot geneeskundige bij den gemeentelijken geneeskundigen dienst: a. F. C. Kuipers, b. R. J. P. Muller, ieder op eene jaarwedde van f 3.200. De heer JOOSTEN vraagt, of onder den geneeskundigen dienst niet opgenomen kan worden het schooltoezicht. Spr. vraagt dit vooral, omdat de Buitengewone School valt noch onder den geneeskundigen dienst, noch onder het schooltoezicht. Spr. heeft gehoord, dat de psychiater voor de Buiten gewone School minder toezicht houdt op den lichamelijken toestand der kinderen dan bij de lagere scholen het geval is. Spr. oordeelt het toezicht op den lichamelijken toestand der kinderen van de Buitengewone School juist van meer belang nog dan voor de kinde ren van de gewone lagere scholen. De VOORZITTER zegt toe, dat hij deze zaak nader zal bespreken. Eventueel kan zij later behandeld worden. Het voorstel wordt aangenomen. Te werk stelling werk loozen B. en W. vragen een crediet van f 12.000 aan voor te werk stelling van een 25-tal gehuwde, daarvoor geschikte, Haarlemsche werkloozen, gedurende 3 maanden bij de Rijkswerkverschaffing op „het Witteveen" in Drente. De heer PEPER acht het voor het kapita lisme van belang, de werkloozen niet in g.ooten getale bij elkander te houden en hen uit te zenden naar afgelegen streken, waar zij aan wreed en vermoeiend werk worden gezet en waar zij slecht gelogeerd worden. Tegenover een dergelijke te werk stelling staan de communisten met afwijzend, maar zoo'n deportatie moet gecompenseerd wor den door behoorlijk loon. Ten hoogste zal f 18 a f 19 voor her gezm overblijven. Er moet gewerkt worden 10 uur per dag. De plaats van logies zal wel een eind verwijderd zijn van de plaats van arbeid, zoodat de menschen nog meer dan 10 uur per dag in touw zullen moeten zijn. Spr. meent, dat het bedrag van f 18 a f 19 als netto inkomen voor het gezin bereikt zal worden in het meest gunstige geval en dat dit slechts zelden zal voorkomen. Hij kan dan ook geen instemming betuigen met het voorstel. In gevallen, dat de arbeiders zich zelf beschikbaar zouden stellen, zou spr. zich er niet tegen verzetten. Men wil 1/28 deel van de werkloozen in het gunstigste deel van het jaar uitzenden en zoo beschouwd acht spr. den voorge stelden maatregel ook niet juist. De heer OVERSTEEGEN slutt zich hierbij aan. Hij zou het beter vinden, werk te zoeken voor de menschen in Haarlem zelf en hun dan een loon willen geven van f 30 a f 35 per week, welk bedrag nu ook uitgegeven moet worden. De heer VAN KESSEL heeft, met alle waardeering voor de poging van B. en W., de werkloosheid te verminderen, bezwaren te- ge r> dit voorstel. 1 Men wil gehuwde menschen efi huis vaders 14 dagen wegzenden en in kampen onderbrengen. De menschen zullen afleiding willen hebben en die gaan zoeken in de kroeg. De huisgezinnen zullen verwilderen, daar j de huisvader afwezig zal zijn gedurende eenigen tijd. De laatste jaren is men begonnen met een Bureau voor Beroepskeuze, men heeft men schen als straatmaker willen opleiden maat regelen dus ter betere outillage van den arbeid. En nu vraagt spr. zich af, of de ge vraagde f 12.000 voor uitzending van de werkloozen niet beter gebruikt zouden kun nen worden. Nu werpt men het in een bodemloozen put, daar men niet de producten van den arbeid ziet. Kunnen de uit te zenden personen niet opgeleid worden tot wegenbouwers Laat men die groep van 25 man daartoe opleiden, j dan krijgt men een betere outillage. Er zullen meer menschen noodig blijken te zijh en zoodoende leidt men meer menschen op. Ook heeft men er dan noodig voor het ver richten van andere werken, zooals het maken van de onderbaan, enz. Dan eerst krijgt men profijt van het uit te geven geld. Laat men de f 12.000 zoo gebruiken, dat de menschen in Haarlem kunnen blijven. De heer KEESEN voelt ook niet warm voor deze aangelegenheid. Aan de uit te zen den arbeiders zal het volle loon betaald wor den plus vergoeding van onkosten. Het werk Zal echter verricht worden voor het rijk of een of andere maatschappij. Maar moet die maatschappij dan niet hei loon vergoeden Hoe controleert men den door dc men- 1 schril verrichten arbeid, wil men werkelijk I naar de pracstaties betalen V Spr. vreest, dat deze maatregel ten gevolge I zal hebben, dat gezegd zal worden, dat men de menschen maar naar Drenthe stuurt en in Haarlem niets meer aan werkverschaffing doet. De heer JOOSTEN citeert, dat in 1818 generaal Van den Bosch reeds gepoogd heeft, werkloozen in Drenthe te werk te stellen. Die mislukte poging wil men nu, na 110 jaar herhalen. Spr. meent, dat men her even goed in Haarlem zelf kan probeeren met de werkloosheidsbestrijding. Hij gaat na, dat er geen behoefte bestaat aan cultuurgrond. Wel bestaat er behoefte 3an bouw van goedkoope woningen. Het bouwrijp maken van grond kan geschieden door werklooze arbeiders, wier loonen men kan afschrijven. Dan krijgt men bouwrijpen grond, goedkooper dan f 10 per M2 en zoo doende krijgt men goedkooper woningen, I welke bewoond kunnen worden door men schen, die met lage inkomens rond moeten komen. Zoodoende verricht men ook arbeid, welke anders niet gedaan wordt. Ook de positie van de weg te zenden arbei ders moet in het oog gehouden worden. Spr. wil wel accoord gaan met een positie, waarin zij het niet zoo gunstig hebben, maar men moet de gezinnen niet moeilijker achterlaten dan zij het reeds hebben, als de mannen thuis blijven. Het laatste verslag over de tewerkstelling van arbeiders te Witteveen in Drenthe geeft aan, dat docr arbeiders met huisvesting is verdiend f 17.32f 22.93, zonder huisves ting f 12.40—14.87 en door bewoners van Witteveen f 15.6019.85. Het loon van ftzy zal dan ook wel niet bereikt worden door Haarlemsche arbeiders. Er zal niet meer kunnen overblijven dan f 10 voor de huisge zinnen. Spr. meent, dat B. en W. daarom eerst eens moeten onderzoeken, of de menschen niet beter in Haarlem te werk gesteld kun nen worden, terwijl ook eerst onderzocht moeten worden de te verdienen loonen en de 1 huisvesting. De heer CASTRICUM acht het noodig, dat de menschen behoorlijken arbeid krijgen. Slechts in uiterste noodzaak moeten de men schen naar een strafkolonie gezonden wor den. Het voorstel heeft geen haast en 'daarom meent hij, dat B. en W. eerst eens de zaak nader moeten beschouwen. Dan kan tevens nader onderzocht worden, of de menschen niet beter in Haarlem gehouden kunnen worden. De heer MEIJERS is tegen het voorstel van B. en W., maar principieel is hij niet tegen het uitzenden van arbeiders naar werk gelegenheden. Door het voorstel van B. en W. doet men niet anders dan de werkloosheid verplaatsen, terwijl de uit te zenden arbeiders niet gewend zijn aan de gebruiken in de landstreek, waar men de menschen heen zendt. De heer VISSER acht het voorstel niet van beteekenis, daar het slechts een uitzen ding betreft van 25 werkloozen op een totaal van 600 a 700 in het gunstigste geval. Het geldt evenwel slechts een proef en afgewacht moet worden, of deze slaagt. Er is over geklaagd, dat de arbeiders 9 a 10 uur per dag zullen moeten werken, maar dat is misschien juist goed, als wij hier hooren, dat de arbeiders hun ontspanning zullen zoeken in de kroég. Spr. vindt het heelemaal niet erg, dat een huisvader 14 dagen van huis moet zijn. Hij heeft dat vroeger langen tijd ondervonden. Wethouder GERRITSZ heeft zich lichte lijk verbaasd over het min of meer algemeen verzet. Hij moet vele opmerkingen en mis verstanden grondig behandelen. De werkverschaffing in het oosten des lands heeft een heele geschiedenis, welke spr. nagaat. Langzamerhand is het zoo ge worden, dat er eén 10.000 arbeiders werk vonden bij die werkverschaffing. Door geen enkele groep der bevolking is daartegen ver zet gepleegd. De vakcentrale's hebben later hun wenschen gesteld en er op gewezen, dat men de gronden niet alleen moest ontginnen, maar deze in cultuur moest brengen. Dat konden niet de kleine gemeenten doen. De leiders der vakcentrale's zeiden, dat er cen tralisatie moest komen. En nu komt hier uit die kringen daartegen verzet. Er is een naammoze vennootschap ge vormd, waarin zitten rijk en belanghebbende provincies en gemeenten. Geen enkel par- ticu ier heeft bij die vennootschap belang. Er staan geheele nieuwe dorpen en vrucht bare velden in Drenthe. De vakcentrale's houden er wel toezicht op de andarbeiders bonden hebben daar een contactcommissie gevormd, die de belangen der menschen daar verzorgt. In November bijv. is het werk er stopgezet, omdat het weer te bar was. De eene provincie na de andere zond haar werkloozen uit, maar Noord-Holland bleef eigenwijs. Men moet naar de resultaten zien 40 jaar geleden moesten de werkloozen in Amsterdam de bakkerswinkels plunderen, wilden zij een broodje hebben en laat men nu eens nagaan, wat men in dezen kouden tijd voor hen gedaan heeft. Er is dus wel wat veranderd. Door de vakcentrales en de bestuurders bonden zijn de wethouders der groote ge meenten er toe gekomen, de werkloozen uit te zenden. Financieel is de uitzending voor de gemeente een strop. Bij armenverzorging dringt men in particuliere aangelegenheden der menschen. Aan het regelmatig leegloopen der menschen zijn groote nadeelen verbon den. Men heeft het hier niet volop voor het opscheppen met de werkverschaffing. Die moet met beleid geschieden. De vorst is storend opgetreden. De werkloozenkassen zijn vroeger uit moeten gaan keeren. Haar reserves zijn op en men weet niet, wat de regeering daartegenover zal doen. Er komen straks nog metaalfabrieken stil te liggen, omdat de grondstoffen niet aangevoerd kun nen worden. Na de vorst zal er misschien volop werk komen, maar hoe zal het in het najaar gaan Tijdig moet gezorgd worden voor werkver schaffing en werkverruiming in het najaar. Bouwrijpe grond is in Haarlem genoeg. Dit zegt spr. in antwoord op de vraag, waarom grond niet bouwrijp gemaakt wordt. De heer Peper voelt niet nationaal en spr. slechts matig, internationaal beschouwd. Maar hier moeten wij niet Nederlandsch denken, maar Hollandsch. Het gaat om Holland's eer en glorie. Het is niet zoo erg, dat men naar Drenthe moet reizen. De huisvesting geschiedt in nieuwe wo ningen. Zij is niet overdadig, doch hoogst eenvoudig. B. en W. zullen garandeeren, dat het gezin f 17 a f 18 per week ontvangt. De voorgestelde maatregel wordt aileen getroffen, om de werkloozen te helpen aan arbeid. Gehoopt wordt, dat zij het volgend jaar dichter in de buurt te werk gesteld kun nen worden. Aan het voorstel ligt niet ten grondslag de bedoeling, lastige elementen fe verwijderen. Over rentabiliteit moet men niet spreken, doch slechts over productiviteit. De uit te keeren f 35 per week per arbeider wordt door rijk en gemeente betaald. Men moet de kwestie niet economisch beschouwen, want dan wordt hef een risée. f 27 wordt wel door de arbeiders gehaald. De Ned. Heidemaat schappij regelt de zaak tot aller tevredenheid. Het werk in Haarlem wil spr. juist be waren voor het najaar. De bedoeling van het voorstel is juist, een moreele verbetering te verkrijgen. Nog is gesproken over een andere moreele kwestie. De arbeiders zouden naar de kroeg gaan 1 Maar daar is geen kroeg gevestigd. De heer Van Kessel zou menschen tot wegenbouwers willen opleiden. Maar voor vakmenschen is er reeds geen plaats meer en ongeschoolden kan men ook niet meer ge bruiken. Reeds is met rijk en provincie onder handeld over de regularisatie bij wegenbouw, omdat onder de wegenbouwers juist zoo groote werkloosheid heerscht in de winter maanden. De dienst der werkloosheidsbestrijding beslist over de uitzending. Als regel geldt vrijwillige werk-aanvaarding, maar een straffe maatregel kon wel eens noodig zijn. Zachte drang moet er wel eens zijn daarvoor neemt spr. de leden van het Burgerlijk Armbestuur als getuigen. Her Burgerlijk Armbestuur heeft met de uitzending niets te maken. Het is verkeerd, de stadsarbeiders per manent op het platte land onder te brengen, omdat de werkloosheid daardoor aldaar verhoogd zou worden, maar her is goed, hen daar te brengen in tijden, wanneer daar geen werkloosheid heerscht. Her voorstelvan B. en W. wordt aangeno men met 2216 stemmen. Voor de leden Gerritsz, Heerkens Thijs- sen, Slingenberg, Bijvoet, Heidstra De Braai, Miezerus, Roodenburg, Adrian, Bar- tels, Van Liemt, Keerwolf, Castricum, Klein Schiphorst, Boes, Visser, Loosjes, Wolff, v. d. Kamp, De Breuk, Berdenis van Berle- kom en Baas. Tegen de leden Reinalda, Meijers, Maar- schall, Loerakker, Groenendaal, Van Kessel, Oversteegen, Schcll, Koppen, De Vos, Peper, Stam, Klein, Joosten, v. Vliet en Keesen. De koude en de getroffen maatregelen Aan den voorzitter van den raad was door den heer Peper het verzoek gericht, als punt j 1 óp de agenda voor de vergadering van den raad van Woensdag 27 Februari a.s. te plaatsen De, in verband met de koude en werk loosheid van gemeentewege getroffen en eventueel nog tc treffen maatregelen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN deelt mede, dat 12 Februari besloten is, een lokaal in de Lange Wijngaardstraat te ver warmen, waar ieder zich kosteloos kon warmen. Met de Vincentius-Vereeniging is een overeenkomst aangegaan omtrent de verstrekking van warm voedsel. Spr. heeft zich verwonderd, dat, hetgeen op de bor den vermeld is, door den heer Gerritsz op zijn credit geboekt wenscht te worden. Ook spr. en wethouder Slingenberg hebben wel iets gedaan. Het is ten slotte samen gedaan. Dan deelt spr. de reeds gepubliceerde extra uitkeeringen mede. Hedenmorgen is besloten, de extra-uitkeering van f 2.50 te verhoogen tot f 3.50. Ook krijgen de men schen nog e: tra brandstof. Stem van de tribune „Met inhouden van sneeuwruimgeld." De man wordt van de publieke tribune verwijderd en uit de zaal geleid. Wethouder HEERKENS THIJSSEN ge looft, dat B. en W. een serieuse daad gesteld hebben. De heer PEPER kan niet gelooven, dat B. en W. in ernst gedacht hebben, er met deze mededeelingen af te zijn. In Amsterdam bijv. heeft men 2 dagen over de zaak ge sproken. Spr. acht de houding van B. en W. van weinig deferentie te getuigen jegens den raad. Zou hij niet „gevischt" hebben naar het antwoord op zijn vragen, dan zou hij misschien nog geen antwoord hebben gehad. Hij bespreekt dan de gratis warm voed- selverstrekking. 1200 liter wordt uitgereikt, maar als men nagaat, hóeyelen het noodig hebben, is de maatregel onvoldoende. Hoe- vele werkloozen zijn er niet en hoeveel duizenden werkende arbeiders zijn er niet, die wel daarvan gebruik zouden willen maken. De aard der' verstrekking is er ook naar. Spr. heeft alle waardeering voor de belang- looze hulpverleening door menschen, die hun zaken en hun gewone doen en laten verlaten. Ook heerscht daar niet de gewoon lijk neerbuigende vriendelijkheid der lief dadige bourgeoisie. Maar z.i. is het evenzeer waar, dat men alle zelfrespect verloren moet hebben, om daar voedsel te gaan halen. Het is niet veel meer dan een pakhuis, er zijn houten tafels, welke ongedekt blijven en houten banken. Ket resultaat der verstrekking is reclame voor de St. Vincentius-Vereeniging en ook daarom kan spr. die steunverleening niet aanvaarden. Hi] begrijpt niet, dat men aldus reclame wenscht te maken voor een publieke instelling, als de St. Vincentius Vereeniging. is. Spr. komt nu tot de goedkoope brandstof verstrekking, waaraan ook gebreken kleven, zooals uit den uitroep van den van de tribune verwijderden man gebleken is. Er wordt geen kwartje méér uitgegeven dan noodig is. De loonen zijn Zoo Taag, dat ook de f 3.50 uitkeering de uitkeeringen nog niet eens op f 20 brengt. Niet alles is gedaan, wat mogelijk is. Dat heeft de wethouder zelf verklaard e n spr. vindt het een schande, dat niet alles gedaan is, wat mogelijk was. De uitkeering geldt alleen voor hen, die uit de kassen trekken. Spr. stelt voor, f 5 per gehuwd paar plus f 1 per kind uit te keeren, het zgn. teekenen af te schaffen en cokes tegen l/? van den ge wonen prijs beschikbaar te stellen. De heer VAN LIEMT heeft met belang stelling aangehoord, wat de heer Peper heeft gezegd over de voedselverstrekking in de zaaï der St. Vincentius Vereeniging. Spr. had echter ook graag gehoord, dat de heer Peper zijn waardeering geuit had over de blijmoedigheid, waarmede het voedsel ge nuttigd wordt. Spr. heeft slechts uitingen van tevredenheid gehoord. Hij tart den heer Peper, eens een ontevredene daar aan te wijzen. Spr. wenscht ook, dat de maatregel niet noodig was of uitgebreid kon worden. Dc ruimte der uitreiking is door den heer I Peper een pakhuisruimte genoemd, maar het is de zaal, waar wekelijks de 85 leden der St. Vincentiusvereeniging vergaderen en waar onlangs nog de Bisschop van Haarlem ontvangen is. Toen lagen er ook geen Perzische tapijten op den grond. De kwaliteit van het voedsel is zoo goed, als men het zelf bereidt de zaal is goed verlicht hef materiaal is proper. De ver strekking van het voedsel geschiedt zoo goed als in de gegeven omstandigheden mogelijk is. De heer REINALDA heeft waardeering voor de voedselverstrekking, maar het gaat niet om waardeering. Vast staat, dat een groot deel der arbeiders niet den stap wil doen, bij dc Vincentius Vereeniging voedsel tc gaan halen. Daaraan moet tegemoet ge komen worden. Decentralisatie zal het afstandsbezwaar tegemoet komen. Er kunnen misschien lokalen komen, die meer het aanzien van een restaurant krijgen. Dan trekt men misschien een deel der bevolking, dat het mogelijk meer noodig heeft dan zij, die er nu zoo hard om loopen. Het leed wordt daar het mees' geleden, waar het stil geleden wordt. En die men schen moet men tegemoet treden. Spr. komt tot den duur van den steun, welke z.i. niet bij den dooi kan eindigen. De steun zal moeten voortduren over een periode, dat de dooi reeds ingevallen is. Spr. gaat na de 3 groepen, aan wie steun I verleend wordt. Het bedrag van f 3.50 moet een minimum zijn. Daarbij lette men op de samenstelling van het gezin. Spr. zou B. en W. blanco crediet willen geven voor uit keeringen. Spr. denkt aan de bouwvakarbeiders, wier gezinnen dreigen terug te vallen laat men trachten hen op peil te houden. De uitkeering aan hen, die uit de kassen trekken, moet z.i. niet gekort worden. De gezinnen moet men trachten op het peil te houden, waarop zij stonden. Spr. komt nu tot hen, die behooreu tot de groep, die gesteund wordt door het B. A. Daarvan weet men niets af alleen is mede gedeeld, dat zij extra brandstof krijgen. Dat acht spr. onvoldoende. Als het B. A. op de hoogte van zijn tijd is in deze buitengewone omstandigheden, zullen we van hoogere uitkeeringen moeten hooren, want in levens onderhoud is er voor hen geen verschil met de andere groepen. Laat men ook hun een geldelijke uitkeering verschaffen. Hoe denken B. en W. over de verdere uitkeeringen? Wethouder HEERKENS THIJSSEN be spreekt allereerst de warm voedselvoor ziening, waarover de heer v. Liemt reeds voldoende heeft gezegd en waarover de heer Peper ook niet onvoldaan was. De Vincentius Vereeniging denkt niet over reclame. Een goede daad moet zich zélf niet blameeren. De vereeniging is nu eenmaal de eenige, die het voedsel verstrekken kan. Zonder reclame te maken, zonder lof te willen oogsten, doet men in die vereeniging met graagte en liefde het werk. De menschen vragen er noode naar of hebben den moed niet, daar te gaan eten, volgens den heer Reinalda. Decentralisatie Zou helpen 1 Maar spr. gelooft, dat de men schen, die de heer Reinalda nu mist, ook gemist zullen worden na decentralisatie. Goddank is dit voedselverbruik niet populair hier te lande en zal dit ook nooit worden, daar hier het gezinsleven zoo hecht is. Het is slechts een noodmaatregel. Een gemakkelijke manier is, de menschen met geld te helpen. Een moeilijker manier is te trachten, hen op te heffen uit hun moeilijke omstandigheden. Er zijn groepen menschen, aan wie men met vertrouwen geld kan geven. Dat zijn zij, die geleerd hebben te sparen en die nu uit de werkloozenkassen trekken. Hur. wordt een extra uitkeering verstrekt, Spr. leest die extra uitkeeringen voor. Hoe staat herinu met de door het B. A. gesteunden Zij Zouden slechts extra brand stof krijgen. Hef gemakkelijkst zou zijn, hun „zooveel meer" te geven. Het B. A. heeft meer en schooner werk gedaan. Naarstig is nagegaan, waar de nooddruft zoo is, dat bijzondere hulp noodig is. En dan wordt meteen beslist door het lid van het B. A., dat zoo'n geval aantreft. Die bevoegd heid heeft ieder lid en daar wordt loyaal gebruik van gemaakt. Er moet echter voor gewaakt worden, dat het geld op de juiste plaats komt. Er zullen altijd gevallen zijn, dat de nooddruft verborgen blijft, maar den door het B. A. gevolgden weg acht spr. den besten. Dan bereikt men tocji zeer veel gevallen. De voorstellen-Peper tot verhoogde uit keeringen kunnen B. en W. niet aanvaarden en evenmin het voorstel tot het laten vervallen van den controle-maatregel, dat de werk loozen moeten komen teekenen. De heer LOOSJES dankt B. en W. voor wat zij gedaan hebben. Spr. is echter niet 1 geheel tevreden gesteld door wat de heer I Thijssen gezegd heeft. Spr. meent, dat B. en W. „plein pouvoir" moeten hebben. Het college zal gesterkt worden in de te verleenen hulp, als de raad zich eens spontaan uitspreekt. De ideeën van den heer Reinalda acht spr. zeer juist en hij zou willen, dat B. en W. daarnaar zouden handelen. Dat Zou dus zijn warm voedselverstrekking op verschillende plaatsen in de stad, een minimum-uitkeering van f 3.50 en uitkeering aan de door het B. A. gesteunden. De heer PEPER blijft er bij, dat de warm voedselverstrekking is reclame voor een katholieke vereeniging op gemeentekosten, welke haar niet toekomt. Hij verdedigt voorts zijn voorstellen. Deze worden niet voldoende gesteund- De heer VAN LIEMT gelooft ook, dat de uitkeering van f 3.50 in sommige geval len niet hoog genoeg is. Daarom is de katho lieke fractie er ook voor, dat B. en W. mach tiging wordt verleend, die uitkeeringen te verstrekken, welke door hen noodig geacht worden. De gedachte van den heer Reinalda, hoe ook aan anderen warm voedsel verstrekt kan worden, is, volgens spr., alle overweging waard. De heer REINALDA is het met den heer Heerkens Thijssen eens, dat in normale omstandigheden de voedselvoorziening niet populair is en ook niet populair moet worden. Maar hier geldt het buitengewone omstandig heden en nu moet getracht worden, grootere groepen der bevolking van warm voedsel te te voorzien. Laat men trachten, daaraan tegemoet te komen. Er moeten prettige lo kalen met een behoorlijke inrichting zijn, waar ook de werkenden kunnen komen. Spr. wijst er op; dat de kasbesturen in staat zijn, de noodige maatregelen voor hulp verleening te treffen. Ingevolge de Armenwet kan men in Haar lem de armenverzorging niet wijzigen en daarom gaat spr. in veel mede met B. en W De nood van dezen tijd treft in het bijzonder hen, die aan den kant van de mogelijkheid, soms van de onmogelijkheid staan. Als overheidscollege moeten wij gezamenlijk ons hart laten spreken. Laat men wal royaler tegenover die menschen zijn. De vruchten zullen grooter zijn, naarmate men met opener hart geeft. De heer KEESEN zou den toeslag ook willengeven aan hen, wier kas-uitkeering lager blijft dan de crisis-uitkeeringen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN merkt op, dat B. en W. soepel en royaal optreden. Zij hebben de bedoeling, tegenover iederen gesteunde soepel en gemakkelijk te zijn en te geven, waar nood is. Geen enkele categorie moet daarvan uitgesloten zijn. Wel moet streng vastgehouden worden aan maatregelen tegenover hen, die er misbruik van willen maken. Aan den heer Keesen antwoordt spr., dat de door hem gevraagde toeslag gegeven wordt. Het belang der verzekering brengt die be paling mede. Daarvoor wordt nauwkeurig en zorgvuldig gezorgd. De kas-uitkeeringen zijn van rijkswege verlengd en over de ge heele linie krijgen de menschen die uitkee ring. In loyalen zin zal voorts geschieden, wat de raad wenscht en wat de" heer Reinalda vertolkt heefr. Ook de' gevraagde warm voed selvoorziening zal overwogen worden, al hoewel daaraan moeilijkheden verbonden zijn. Door hel B. A. is in Februari 1928 voor 174 brood verstrekt cn in Februari 1929 voor 1044. 34 dekens zijn in Februari 1928 gegeven eu 111 Februari 1929 192 dekens voor bedzakken zijn die cijfers resp. 19 en 36. Zoo gaat het door en de leden van het B. A. zullen op dien weg blijven voortgaan. De discussies worden gesloten. De overige punten worden aangehouden. Benoemingen Benoemd worden tot leden van de Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum. (vacature J. L. Tadetna) J. L. Tadema (vacature M-". J. Gerritsz) M. A. Reinalda. leden der Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs (vacature-De Bijll Nachenius) Ir. P. J. v. Voorst Vader, (vacature-Van den Brand- hof) N. J. van den Brandhof geneeskundigen van den gemeentelijken geneeskundigen dienst F. C. Kuipers -n R. J. P. Muller. De ve-gadering wordt gesloten. Mededeelingen aan den Raad dd.27 Februari 1929 Ingekomen zijn een besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij wordt verdaagd hun beslissing om trent het raadsbesluit van 16 Januari 1929 No. 15 betreffende het ruilen van grond met de Ned. Hervormde Gemeente te Schoten brieven van Gedeputeerde Staten ten geleide van afschriften van uittreksels uit het Koninklijk Besluit van 11 Januari 1929 No. 14, houdende goedkeuring van de op 13 Juni 1928 onder No. 29 vast gestelde verordeningen op de heffing van schoolgeld op de scholen voor lager- en gemeentelijk voorbereidend lager onderwijs en op de scholen voor middelbaar- en voor bereidend hooger onderwijs, en van de op 28 November 1928 onder No. 23 vastgestelde verordening tot wijziging der verordening op de heffing van havengeld. een brief van dezelfden, houdende mede- deeling, dat zij voor kennisgeving hebben aangenomen het raadsbesluit van 9 Januari 1929 No. 6 tot wijziging van het Reglement van Orde voor de Vergaderingen van den Gemeenteraad. een besluit van dezelfden, waarbij zij hun beslissing omtrent de begrooting der ge meente, dieast 1929, verdagen en waarbij zij machtiging verleenen om over de posten van uitgaaf, waartegen geene bedenkingen be staan, tot op de helft der aangevraagde som men te beschikken een verzoekschrift van H. C. J. Sondaal e.a. om de Ceintuurbaan weder te doen in stellen, dan wel op andere wijze langs deze kringlijn een comfortabele verkeersmogelijk heid ter beschikking van het publiek te doen stellen verslagen over het jaar 1928 van de Com missie A en van de Commissie C tot wering van schoolverzuim een adhaesie-betuiging van de Afdeeling Haarlem van den Nederiandschen Federa tieven Bond van Personeel in Openbaren Dienst met het adres van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Neder land en den Nederiandschen Federatieven Bond van Personeel in Openbaren Dienst, waarbij deze m overweging geven zoodanige besluiten te nemen, dat de bouwwerken der gemeente voortaan in eigen beheer worden uitgevoerd fc een verzoekschrift van den Neutralen HaarJemschen Bestuurdersbond om on gehuwde regen werkloosheid verzekerden, die uitgetrokken zijn, voor een uitkeering in aanmerking te doen komen, gelijk aan de gewone reglementaire uitkeeringen een verzoekschrift van de Afdeeling Haar lem der Nederlajidsche Vereeniging van Huisvrouwen om maatregelen te treffen ter oplossing van de moeilijkheden, welke zijn ontstaan door het opheffen van de Ceintuur baan een verzoekschrift van de Afd. Haarlem der Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel om het voorstel van B. en W. tot opzegging van de aan de E.N. E.T. verleende concessie tot het doen exploi- teeren van electrische tramwegen aan te houden, totdat de vakvereenigingen nader overleg met het gemeentebestuur hebben gepleegd een verzoekschrift van de afdeeling Haar lem der Algemeene Vereeniging van ge meente-ambtenaren in Nederland om bij het besluit tot reorganisatie van het Stads Armen- en Ziekenhuis te bepalen op 2.000.tot 2.400.per jaar, exclusief de thans ge noten wordende emolumenten. (Te behandelen bij punt 25 van den op roepingsbrief). Besloten wordt te stellen in handen van B. en W. om prae-advies een verzoekschrift van de Christelijke School tot Opleiding voor Gymnasiaal- en Middelbaar Onderwijs en Inrichting voor M.U.L.O. om vergoeding van den huur prijs van het gebouw, dat gebruikt wordt voor het onderwijs in de lichamelijke oefening een verzoekschrift van het bestuur der bijzondere lagere school aan de Klarenbeek- straat 62 om beschikbaarstelling van gelden voor het inrichten van een nieuw klasse lokaal een verzoekschrift van het bestuur der Vereeniging „Groen van Prinsterer", om beschikbaarstelling van gelden voor de stichting eener schooi in Oud-Schoten een verzoekschrift van C. J. A. Moole- naars om in koop te ontvangen een perceel grond, gelegen aan de Kempstraat; een verzoekschrift van M. A. Scheffera om in koop te ontvangen een perceel grond, gelegen aan de Zonnebloemstraat; een verzoekschrift van A. Bierens de Haan en M. Garschagen om de huur van den grond aan de Paviljoenslaan 3, staande op naam van eerstgenoemde, over te schrij ven op naam van Jaatsgenoemde; een verzoekschrift van de Buurtvereeni- ging „De 170 woningen" om maatregelen te beramen teneinde te geraken tot ophef fing van de moeraspoelen op de erven en tuinen der woonhuizen aan de Djambi> Besoeki-, Keloe- en Rembingstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10