In en om Haarlem I f41).- Spinnewebjes Telegraphisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN - DONDERDAG 28 FEBRUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. IT094 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAR VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GE3C8IE0ER UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Uit den Gemeenteraad ASVISTERDAiVSSCHIE ANTHRACIET-IY3Y. Groote Houtstr. 187 Tel, 12504 Tandjong Priok vooruit Pastoor Soepnel Op zoek naar de vermiste leden der Italia-bemanning Een sterke magnetische storing geregistreerd Pokken te Palembang Het geheim Belgisch— Fransch militair verdrag Een verklaring van den hoofdredacteur van het „Utrechtsch Dagblad" Vrouw in brand Het treinongeval bij de Vink De post per auto van Holwerd naar Ameland Sterfte onder reigers De toepassing van art. 27 bij overplaatsing van schoolhoofden Voornaamste Nieuws .F. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Maarletn Het bezoek van Prins Hendrik aan Londen Staking opgeheven De ongesteldheid van Sir Austen Chamberlain Weer lichte dooi BUREAUX: NASSAULAAN49, Te5[&vNo. 13S66 (drie lijnen) „iUD.'ekening No. 5970. ABON+^w-jsNTEN: yoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE Af 35 ct. p. regel VRAAG- EN AAflBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 40 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij vooruilbel. Bij conlracl belangrijke korling. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den teksf 60 ct. per regel, (t Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolgedeverzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door ITPrj bij een ongeval met fnrrt bij verlies van een hand; £4 ft r bij verlies van een X Crt bij 'n breuk van fl ft bij verlies v.eea der volgende uitkeeringen: 1 JU II IJ. "verlies van heide armen, beide beenen of beide oogen; J OU doodelijken afloop; lZww."een voet of een oog;! ZÜ. "duim of wijsvinger; I uU." been of arm anderen vinger. De Raad van Haarlem heeft gisterenmid dag ongeveer den geheelen tijd besteed aan een debat over tewerkstelling en ondersteu ning van werkloozen. Eerst kwam aan de orde een voordracht van B. en W. om een crediet van 12.000 beschikbaar te stellen voor de uitzending van 25 Haarlemsche werkloozen naar de ontginningen in Drente. Bij eerste lezing heeft dit stuk alreeds een zonderlingen Indruk op ons gemaakt. Ruw berekend toch kost zulk een uitgezondene, wanneer men hem een heel jaar zou laten uitblijven, aan de overheidskassen 2000. Men zou zoo zeggen, dat het een inkomen is, dat uitgaat boven dat van den goed betaalden vakman. De meeste werklieden willen daar voor teekenen. En toch heet zulk een tewerk gestelde dan nog een ondersteunde werk- loaze, wiens gezin plus minus 18 in de week ontvang-1 en die de rest der 40 opmaakt aan reis- en verblijfkosten in Drente. Een zonderlinge economie! Het voorstel vond dan ook al heel wei nig bijval in den raad. Van alle kanten kwam de critiek los. Niet enkel van de hee- ren Peper en Oversteegen, die er een middel van de bourgeoisie in zagen om lastige werklooze elementen te verwijderen naar het Noordnederlandsche „Boven-Digoel", maar ook bij meer bezadigde elementen als de heeren v. Kessel, Castricum en Keesen, die de voorgestelde regeling een zonderlinge noem den; vreesden voor uit elkaar rukken der gezinnen; bezwaar hadden tegen de vastge stelde uitbetalingen, terwijl de heer v. Kessel in het bijzonder de economische basis van het voorstel aanviel. Waarom wordt niet het geld gebruikt in Haarlem zelf, bijv. om werkloozen op te leiden tot wegenbouwers, vroeg dit raadslid? Zelfs bij den heer Joosten ontmoette het voorstel grooten tegenstand, hoewel het stuk van zijn partijgenoot mr. Gerritsz was uitgegaan. De heer Joosten herinnerde aan een gelijken maatregel, hon derd en tien jaar geleden na de Napoleonti sche oorlogen genomen, toen getracht is werkloozen in Noord-Nederland aan ontgin ningen te werk te stellen. Dit werd een to tale mislukking. Het eenige wat daarvan is overgebleven zijn de strafkolonies Veenhui- zen enz. De soc.-dem. spreker zou dan ook liever het geld besteed zien om werkloozen te werk te stellen aan het bouwrijp maken van gronden voor woningbouw; dan deed men nuttig en productief werk. Mr. Gerritsz moet het niet erg aangenaam gevonden hebben, bij zijn eerste voorstellen tot het treffen van maatregelen ter bestrij ding der werkloosheid zooveel tegenstand in den raad en zelfs bij zijn eigen partijgenoo- ten te ondervinden. Verwonderen deed ons dit nochtans niet. Het vraagstuk der be strijding der werkloosheid is al tientallen jaren oud. Wij hebben er een onnoemelijk aantal redevoeringen en debatten over ge hoord; er zijn bibliotheken over volgeschre ven. Den steen der wijzen heeft nog nooit iemand gevonden en deze zal wel nooit ge vonden worden. Er is maar één mogelijkheid voor een oplossing, dat is een internationale behandeling dezer kwestie en dan nog zullen er heel wat moeilijkheden blijven. Gewoon lijk bereikt men niet meer dan een verschui ving of een verplaatsing van werkgelegen heid of wel men schept improductieven ar beid. De heer Gerritsz moet dit wel gevoeld hebben, toen hfj een langdurig college gaf in werkloosheidsbestrijding als antwoord op de critiek van den raad. Hij putte zich in tal van argumenten uit en daar waren heel aannemelijke onder, maar alles te zamen overtuigde hij niet, dat de proefneming nu de werkloosheid in Haarlem voor een flink deel zou wegnemen. In het slot van zijn redeneering maakte hij zijn eigen betoog al heel zwak door te zeggen, dat hü nog wel veel meer tegen het plan zou kunnen aan voeren, dan in den raad was gezegd, wan neer hü het stuk niet moest verdedigen! Ten slotte heeft de raad met 22 tegen 16 stemmen toegestemd, de proef één keer te nemen. Van harte ging het echter niet. Doordat de burgemeester de replieken bij het boven besproken voorstel wist te voorko men, konden wij reeds om vier uur aan het biet spanning tegemoet geziene debat over de gemeentelijke maatregelen ter voorziening in den nood gedurende de laatste weken be ginnen. Het debat is nogal meegevallen, het heeft voor de zooveelste maal bewezen, dat de raad van Haarlem, in tegenstelling met gemeenteraden van andere groote gemeen zamer >ellCate zaken op een beschaafde en 6 manier weet te behandelen. Na- t z°nderen wij een lid als den anti- s wanRman Oversteegen, uit, wiens vaze verwijten veilig onbesproken kunnen blijven. De felste critiek leverde de com munist Peper, die een voedselvoorziening van 1200 liter per dag voor een bevolking als van Haarlem absoluut onvoldoende noemde Wat de verstrekking zelf betrof wilde deze spreker den leden der St. Vincentiusver eeniging den lof niet onthouden hun best te doen, de armen menschelijk te behandelen en hun werk vol toewijding te verrichten; maar de gelegenheid zelf beviel hem niet. De zaal had veel van een pakhuis, de verlich ting was onvoldoende, de bediening aan lange houten tafels deed onaangenaam aan. Bovendien, en dat scheen den heer Peper wel het meest te beangstigen, de overheid maak te z.l. op deze wijze reclame voor de Sint Vincentiusvereeniging. En dat mag een overheid niet doen! De heer v. Liemt heeft onzen communist hierop afdoende geantwoord. Een zaal, waarin tachtig tot negentig heeren zich niet schamen geregeld hun vergaderingen te houden, waarin de bisschop van Haarlem onlangs officieel ontvangen is, zulk een zaal is toch zeker niet onvoldoende om werk loozen te spijzigen. Verder riep de heer van Liemt den Söc. Dem. Koppen te hulp om te getuigen of de voedselvoorziening en de be handeling op de Groenmarkt al of niet goed waren en dit Soc. Dem. raadslid getuigde volmondig, zooals later ook de heer Reinalda, dat men voor het hier gepraesteerde niet anders dan vollen lof kon hebben. Wethou der Heerkens Thijssen heeft later nog eens op de dwaasheid gewezen om bij een ver- eeniging als de St. Vincentiusvereeniging aan reclame te denken. Als er nu één ver- eeniging is, die wars is van reclame, dan zeker deze! Maar er waren andere bezwaren. Zoowel de heer v. Liemt als de heer Reinalda en later ook de heer Loosjes vroegen of het niet mogelijk was de voedselvoorziening, te decentraliseeren en op verschillende plaat sen in de stad warm eten beschikbaar te stellen. Bovendien was men er niet geheel gerust op, dat de bedeelden door het Burger lijk Armbestuur thans voldoende toeslagen zouden krijgen. Ook kwamen allerlei vragen los om geruststellende verklaringen uit te lokken over moeilijkheden bij uitkeeringen door de crisis-commissie, de werkloozenkas- sen en door de leden van het Burgerlijk Arm bestuur; vragen, welke in deze dagen van winternood natuurlijk dubbel klemmend zijn. Wethouder Heerkens Thijssen heeft op dit alles afdoende geantwoord. Voor decentrali satie van de voedselvoorziening gevoelt de wethouder niet veel. Men moet er rekening mee houden hier met een noodtoestand te doen te hebben. Eten buitenshuis is niet popu lair in ons land en zal het hier ook wel nooit worden. Het beste achtte daarom de Wethou der het voor dezen noodtoestand nu maar zoo te laten. Toen echter de Raad bleef aan dringen, beloofde de wethouder de zaak nog eens te zullen bekijken. Omtrent de bedeelin gen door 't Bu rgerlijk Armbestuur deelde de wethouder mede, dat in een der laatste ver gaderingen besloten was, elk der leden individueel te machtigen voor alle gevallen in dezen nood aan de gezinnen beschikbaar te stellen datgene, wat naar zijn meening noodig was. Zelfs is er, zei de wethouder, door mij op aangedrongen, dat de leden van het B. A. royaal zouden zijn voor de bedeel den. Dat is veel beter dan met één penne- streek de uitkeeringen van het B. A. te ver- hoogen naar denzelfden maatstaf. Immers, de nood is geheel verschillend en moet op geheel verschillende wijze gelenigd worden. Het geheele debat heeft wel den indruk gewekt, dat voor ongerustheid in Haarlem absoluut geen reden bestaat. De aandrang, door leden van zoo geheel verschillende frac ties als de heeren Reinalda, v. Liemt en Loosjes uitgeoefend, dat B. en W. blanco crediet zouden hebben met het volle vertrou wen van den Raad, dat zij in deze zware tijden zullen doen, wat zij meenen goed te zijn voor de Haarlemsche bevolking, bewees vol doende, dat er voor eenige ongerustheid niet de minste grond is. Het heele debat was dan ook min of meer een votum van vertrouwen in het beleid van B. en W. Dat de voorstellen van den heer Peper, dezer dagen in de courant vermeld, zelfs geen voldoenden steun konden vinden om in behandeling te komen, behoeft in dit verband eigenlijk niet vermeld te worden. Prima brandstof Verzegelde zakken Amsterdam Hilversum Bussum Leiden Ook anthraciet en brechcokes v. centr. verw BATAVIA, 27 Februari (Aneta) De to tale tonnenmaat van de schepen, die in l hh,de haven van Tandjong Priok bezocht lebben, is 15 boven die van het vorig jaar. Naar wij vernemen, is de Zeereerw. Heer P. F. W. Soepnel, pastoor te Hoofddorp, die in het Franciscus Gasthuis te Rotterdam een oogoperatie heeft ondergaan, weder in zijn pastorie teruggekeerd. Zijn gezichtsver mogen is wel iets verbeterd, doch hij is nog niet sterk genoeg om al zijn werk weder als voorheen te kunnen doen. Generaal Nobile wederom leider van een expeditie Naar verluidt zal generaal Nobile belast worden met een private. Russo-Italiaansche expeditie, die pogen zal de verdwenen Italia- groep, op te sporen, Over den tijd van aan vang van deze nieuwe expeditie is nog niets bekend. De expeditie zal geschieden met een schip en verscheidene vliegtuigen en booten. GENERAAL NOBILE Het doel zal waarschijnlijk allereerst het Neusee-eiland zijn. Men verwacht, dat de expeditie in den loop van den volgenden zo mer uitgevoerd zal worden. Wie zag het Noorderlicht? Het Koninklijk Nederlandsche Meteorolo gisch Instituut te De Bildt deelt mede: Gisterenavond en hedennacht werd te De Bildt een zeer sterke magnetische storing geregistreerd, die met Noorderlicht gepaard ging. Waarnemers van Noorderlicht worden uitgenoodigd hun waarnemingen aan het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch In stituut te De Bildt in te zenden. Reeds een geval met doodelijken afloop Aneta seint uit Palembang: Hier ter stede moesten gisteren negen per sonen geïsoleerd worden, in verband met verdenking van lijdende te zijn aan pokken. Er is reeds een geval met doodelijken afloop Zes duizend personen worden ingeënt Er werd opdracht gegeven door de schoolcom missie, dat in de scholen de leerlingen en het personeel zullen worden ingeënt. Alle kampongs staan onder controle van den dienst van de volksgezondheid. In de haven van Gorinchem is een tankschip, geladen met benzine, stnkgevroren. Gecon stateerd is, dat de benzine uit het schip gestroerod is en zich onder het üs bevindt. Om na gevaar te vermijden, worden thans alle in de nabijheid van dit tankschip liggende schepen uit het ijs bevrijd en weggesleept. Hierboven ziet men de werkzaam heden om de booten uit het ijs los te hakken. De „Haagsche Courant" heeft een onder houd gehad met dr. P. H. Ritter Jr., hoofd redacteur van het „Utrechtsch Dagblad". De „Haagsche Couant" merkt op, dat dr. Ritter er van overtuigd was, ons land met de publicatie een dienst te bewijzen; doch eerst, nadat hij er een vijftal Nederlanders van hooge positie, van onbesproken repu tatie, over gesproken had, die hem allen den raad gaven tot publicatie der stukken over te gaan, heeft dr, Ritter den stap gedaan. De stukken zijn uit een beslist onverdachte bron afkomstig, aldus verklaarde ons de heer Ritter, al wilde hij om begrijpelijke redenen den naam van zijn relatie niet noemen. „De documenten vormen de notulen van een bijeenkomst van militaire deskundigen, te Brussel gehouden. Zij zijn geschreven op officieel papier van den Belgischen Staat, zij zijn ónderteekend met de namen der deelnemers aan deze conferentie en dragen Belgische departementale lakzegels. Wat den tekst van het Fransch-Belgisch verdrag aahgaat, deze is geïncorporeerd in de notu len der bijeenkomst." „Om meer dan één reden heb ik absolute aanleiding om aan te nemen," zei de heer Ritter, „dat de documenten niet vervalscht zijn. Wanneer men hier gekomen was met het zoogenaamde oorspronkelijke verdrag, waarvan misschien slechts twee exemplaren bestaan achter zeven sloten veilig wegge borgen in de regeeringskluizen te Brussel of parjjs dan zou ik moeite hebben om aan de echtheid van het stuk te gelooven. Maar van de off-cieele notulen, de rappor ten der gehouden bijeenkomsten van mili taire deskundigen, welke na afloop aan iederen deelnemer worden verstrekt, is het zeer wel mogelijk aan te nemen, dat er een exemplaar verdwaald ts. Zoo een exemplaar nu is in onze handen gekomen. En als men aan de echtheid der handteekeningen op dit document twijfelt," alsdus dr. Ritter, „men zal in den kring van dengene, die mij het merkwaardige document verschaft heeft, niets liever zien, dat het te Genève op zijn deugdelijkheid onderzocht wordt." „Wij hebben, als dengene, die u het do cument verschaft heeft," zoo vroeg de „Haagsche Courant", „prof. Gerretson te Utrecht hooren noemen. Is deze suppositie juist?" Met nadruk antwoordde de heer Ritter op deze vraag: „Ik heb vóór de publicatie prof. Gerretson niet gesproken en ik heb geen enkel eontact met hem." „Men heeft u verweten," aldus een vol gende vraag, „de documenten gepubliceerd te hebben in plaats van ze ter kennis te hebben gebracht van het departement van Buitenlandsche Zaken. Heeft u ze aan Mi nister Beelaerts van Blokland laten lezen?" De heer Ritter antwoordde ontkennend. „Mogen wij hieruit opmaken, dat inder daad de minister voor een surprice stond, toen Zaterdagavond de publicatie plaats vond?" En toen zei de heer Ritter; „Neen, dat zeg ik niet, maar ik heb het departement niet ingelicht." Van andere zijde werd tegenover de „Haagsche Courant" bevestigd, dat de mi nister reeds aan het eind van Januari of in het begin van Februari volkomen op de hoogte gesteld zou zijn van den inhoud der documenten Het zou misschien wel interes sant zijn, aldus teekent het blad nog aan, indien een Kamerlid bij de bespreking van de vragen, door oud-minister Heemskerk ge steld, bij den minister van Buitenlandsche Zaken informeerde, hoe deze vork in den steel zit. Van de ruim 70-jarige wed. B. te Rijk (Haarlemmermeer), die haar voeten op een stoof had geplaatst voor verwarming, ge raakten de okken plotseling in brand. Op haar hulpgeschrei kwam wel spoedig hulp opdagen, doch haar kleeren hadden reeds zoodanig vlam gevat, dat het vuur niet dan met moeite kon worden gebluscht en de oude vrouw, met ernstige brandwonden overdekt, moest worden opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. De toestand was hedenmorgen zeer ernstig. Uitspraak in de zaak Lobo Gisteren heeft de Arrondissementsrecht bank te Utrecht vonnis gewezen in de pro cedure, welke tegen de Nederlandsche Spoorwegen aanhangig is gemaakt door de nabestaanden van het echtpaar Lobo, haar aanleiding van het spoorwegongeval bij De Vink. De Rechtbank begroot de aan Benjamin Richard Lobo toekomende vergoeding op één jaarlijkschen termijn van 1500 en op zes jaariyksche termijnen van 1900, met dien verstande, dat deze termijnen jaarlijks bij vooruitbetaling, telkens op 10 September móeten worden voldaan. De Rechtbank wees af het van weerszijden meer of anders gevorderde, en veroordeelde gi. laagde In de gedingkosten, met dien ver stande, dat de tot deze uitspraak gevallen kosten, eischer zal dragen zijn eigen kasten en driekwart der kosten van gedaagde, welke laatstbedoelde kosten tot deze uitspraak worden begroot in het geheel op 338.85. zijnde de driekwart van het bedrag mitsdien 254.13. Men seint ons uit Nes op Ameland: Hedenmorgen is voor de eerste maal de post per vrachtauto van den heer Ekkers over het ijs van de Wadden van Holwerd naar Ameland gebracht. De auto is reeds weder vertrokken met de post van Ameland. De commandant van de Iersche luchtstrijd krachten, James Fitzmaurice, heeft, zooals wij reeds meldden, het plan opgevat een nieuwe oceaanvlucht te ondernemen, ter inleiding van een geregeld Oceaanverkeer per vliegmachine Groot is het aantal reigers, dat in den uit- gestrekten Haarlemmermeerpolder door de strenge vorst het lootje moet leggen. Andere vogels hebben nu over het alge meen hun schuwheid afgelegd en komen nu bij huizen en boerderijen waar het hun dik wijls gelukt, iets te vinden om den honger te stUlen. Dit doen evenwel de reigers niet. Ze staan meestal geheel ineengedoken bjj een duiker of bij een sloot, die door een wel gedeeltelijk wordt opengehouden en wachten dan geduldig af, of er iets wil komen, dat van hun gading is. En gelukt dit niet, dan sterven deze beesten binnen eenige dagen den hongerdood. Dagelijks worden dan ook uitgeteerde lijken van deze vogels gevonden. Een bijzondere regeling Gelet op artikel 35, eerste lid van het Be zoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtena ren 1925: Overwegende, dat het wenschelijk is op grond van voormeld artikel ten aanzien van sommige groepen van hoofden van scholen voor gewoon lager onderwijs, die door over plaatsing als hoofd naar eene andere school voor gewoon lager onderwijs eene onbillijke toepassing hebben ondervonden van artikel 27. tweede lid, van dat besluit, zooals het luidt, zoowel vóór als na de wijziging, daarin aangebracht bij Kon besluit van 9 Decem ber 1925 (Staatsblad no. 467), èene bijzon dere regeling te treffen, is bij Kon. besluit het volgende bepaald: Ten aanzien van het hoofd eener school voor gewoon lager onderwijs, dat op of na 1 Januari 1925 in het genot was van eene verhooging zijner jaarwedde van 500 of 700, bedoeld in artikel 6 van Ons besluit van 27 December 1924 (Staatsblad no 585), laatstelijk gewijzigd bij Ons besluit van 11 Februari 1926 (Staatsblad no 23), en tevens in het genot was van de persoonlijke toe lage, bedoeld in artikel 27, eerste lid, van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambte naren 1925, zooals dat luidt, zoowel vóór als na de wijziging, daarin aangebracht bjj Ons besluit van 9 December 19?5 (Staatsblad no. 467), en dat sedert dien. doch vóór 1 Novem ber 1928, door overplaatsing als hoofd naar eene andere school voor gevioon lager ender wijs, hetzij wegens opheffing der school, waaraan het onmiddellijk vóór die opheffing verbonden was, hetzij in andere gevallen mits het tegen die overplaatsing vooraf schriftelijk bezwaar heeft ingebracht, eene geringere verhooging zijner jaarwedde als bovenbedoeld ontving, wordt bij stijging dier verhooging vóór 1 November 1923 artikel 27, tweede'lid, van laatstgenoemd besluit ge acht geen toepassing te hebben gevonden, voor zoover door het bedrag dier stijging de verhooging van jaarwedde, die hij onmiddel lijk vóór die overplaatsing genoot, niet wordt overtroffen. De publicatie van het geheim Belgisch- Fransch militair verdrag. De interpellatie in het Engelsche Lagerhuis. Een verklaring van den hoofdredacteur van het „Utrechtsch Dagblad". De Tweede Kamer heeft een voorstel-Van Vuuren, om de behandeling van het Kellogg- paet uit te stellen, verworpen. Een motie-Duymaer v. Twist inzake de regeling der Zuiderzee-stennwet is door de Tweede Kamer aangenomen. De toepassing van art. 27 van het bezol digingsbesluit 1925. Een bijzondere regeling voor hoofden van scholen is getroffen. Generaal Nobile zal een nienwe expeditie leiden ter opsporing van de vermiste leden der Italia-groep. De „Graf Zeppelin" krijgt geen toestem ming over Egypte te vliegen. China is voornemens het lidmaatschap van den Volkenbond op te zeggen. Te Athene zijn docr het instorten van een café verscheidene personen om het leven gekomen. Crisis-geruchten in Duitschland; heden nienwe besprekingen tusschen de betrokken partijen. De president der Rotary-beweging doet een poging bjj den H. Stoel om dezen van zijn verkeerd inzicht omtrent de beweging te over tuigen. Gisteravond en hedennacht is te de Bildt een sterke magnetische storing geregistreerd, gepaard gaande met Noorderlicht. Fokken te Palembang. OP DIPLOMATEN Ze ligt in heuren slaap, Ze droomt den schuldeloozen. Guido Gezelle. OP GEMEENTERAAD Ik heb er beelden van zien dwalen, Zooals geen aardsche kleuren malen, Ik heb er stemmen aangehoord, In bovenaardsche talen. H. Tollens. OP RAPALJAAN Aanschouw den held, der Staten rechterhand, Den redder van 't vervallen vaderland. 760 Barometerstand 9 uur v.m.: 7.82. Vooruit OPTICIENS PABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6 uur 9 min. Prins Hendrik, die gistermorgen via Hoek van Holland in Londen is aangekomen, heeft geruimen tijd op de tentoonstelling van Nederlandsche kunst doorgebracht. Na afloop daarvan lunchte hij op het legatiege bouw. Gisteravond woonde hij in gezelschap van verscheidene commissie-leden een voor stelling in een theater bij. Naar wij vernemen, is door de opvarenden der Katwjjker Loggers besloten, om de staking op te heffen. De reeders, die aanvan kelijk weigerden met de organisatie te onder handelen, hebben ten slotte toegestemd in het overleg, waarvan het resultaat is ge weest, dat de eischen betreffende de loons verbetering ingewilligd zijn, in dien zin, dat er voortaan zal worden gevaren op dezelfde voorwaarden als op de Scheveningsche log gers. Aan de bemanning der motorloggers wordt dus 3 der netto besomming uitbetaald en aan de bemanning der zeilloggers i'/j der netto besomming in de hal. Zoodra het weer dit toelaat zullen de log gers, ongeveer 50 in getal, weer uitvaren. LONDEN, 28 Februari. De huisarts van Sir Austen Chamberlain heeft gisteren avond een bericht verspreid, waarin hij mededeelt, dat de toestand van den minis ter van buitenlandsche zaken reeds zeer veel verbeterd is. De minister had geen koorts. En hoewel nog niet met zekerheid te zeggen, gelooft men toch wel, dat Chamberlain in staat zal zijn, Zaterdag naar Genève te vertrekken, teneinde daar de zitting van den Raad van den Volkenbond bjj te wonen. Weer spreekt het weerbericht van lichten dooi en het geeft ten minste weer hoop Op mildere temperaturen, dan we de laatste dagen hebben moeten verduren. Sinds 9 Februari vriest het nu al bijna onafgebroken en de laatste dagen kenmerken zich door snijden den wind. De verwachting is, dat het einde van de vorst-periode voor de deur staat. Niemand zal er rouwig om zijn. Morgen tellen we al 1 Maart en over 3 weken moet de Lente haar Intrede doen... Hoogste barometerstand 779.5 m, M. te Aberdeen. f Laagste barometerstand 755.1 m. M. te Marseille. Verwachting: Zwakke tot matigen N. tot W. wind, ge deeltelijk bewolkt, wellicht lichte sneeuw- buitjes nog matige tot lichte vorst in het Zuiden in het Noorden om het vriespunt tot lichten dooi. In de Bloemendaalsche duinen, aan het pompstation der Haarlemsche waterleiding is hedennacht een temperatuur van 17 y, gr Celsius onder nul geregistreerd. Dit is 31>é gr Fahrenheit vorst. De firma J. J. Weber en Zn. te Haarlem deelt ons mede, dat de volgende temperatu ren gisteren en heden in Haarlem gecon stateerd zijn: Woensdag 12 uur 2 uur 4 uur 6 uur 8 uur 10 uur 12 uur 10 graden 9 11 12 13 12 14 Laagste stand hedennacht 16 gr F, Donderdag 8 uur 12 graden F 10 uur 6 F F. vorst, F. vorst F. vorst F. vorst F. vorst F. vorst vorst vorst vorst vorst STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind hedenmorgen te 9 uur 5 aan de posten van IJmuiden tot Nieuwersluis; Attentie-sein neer.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1