Stadsnieuws Heringa Wuthrich, Haarlem MUZIEK Stofzuigerbuis MAERTENS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 28 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Bliksembeveiliging Agenda 1 Maart De Haarlemsche grenswijziging De uitkeering wegens de koude verhoogd Schoorsteenbrandje De ijsbaan geopend In den trein onwel geworden Holiandsch Bloembollenkweekers genootschap Besmettelijke ziekte De Priester-Maria- congregatie Uit de raadzaal verwijderd De Heemsteedsche politie draagt berenmutsen! Haarlemsche Kunstkring Gevonden dieren en voorwerpen De viering van Juiianadag Narcissen-tentoonstelling Alliance Francaise Kisten op het lichaam gekregen De Vereenigingr „Haarlem-Noord" Waternood te Zandvoort Het Nationaal Zang concours te Zandvoort Nazorg Buitengewoon L. O. Verlof Drankwet DAMMEN District H. en O. van den Ned. R.K. Dambond De Spaarnebank Het dividend 6 pCt. Frysk Selskip Gysbert Japicx Tuinbouw- en Plantkunde BURGERLIJKE STAND Barteljsrisstr. 16 - T J. rio. 10751 HQBBÏ VLOERWRIJVËRS f 125.- VAN ONZE RECHTBANK Socicteit „St. Bavo" 8 uur Haarl. Gem. Koor 6 uur Kinaerkoor „luier Nos" 8 uur cursus R K. Volksbond 8 uur Al- berdingk T'nijm 8 uur Ledenvergadering Metaalbewerkers 8 uur R. K Commissie Beroepskeuze 8 uur bestuur Spoorweg personeel 8 uur Bevolkings'oureau. St. Josephgezellenvereeniging, Jansstraat 59 half 9 uur vergadering senioren en com missarissen Kunsthandel J. de Bois, Kruisweg 68 Van 95 uur Expositie van schilderijen. Vereenigingsgebeuw „De Hoofdwacht", Gr. Markt Van 25 uur Tentoonstelling van teekeningen. Gebouw „de Nijverheid", Janestraat 8 uur algemeene vergadering „Het Witte Kruis" De zaak-Adriaanse P M. Adriaanse was 1 Juni 1920 aange steld ais inspecteur van politie in voormalig Schoten. 1 Januari 1927 had hij een salaris van 3800. 1 Mei 1927 ging hij, na de grenswijziging van Haarlem, over als inspecteur le klasse naar Haarlem op een salaris van 3600 plus toeslag tot 4000. De heer Adriaanse was hiervan in beroep gegaan bij Ged Staten. Hij achtte die posi tie niet gelijkwaardig aan die te Schoten. Thans hebben Ged. Staten den heer Adri aanse in het ongelijk gesteld. Even na het ter perse gaan van onze courant ontvingen wij gisteren onderstaande mededeeling. Nu sinds de publicatie van gisteren, waar bij o.a. werd bekend gemaakt, dat voor de week van 25 Februari tot en met 2 Maart: le. aan de daarvoor in aanmerking komen de gehuwde leden van. werkloozenkassen een toelage wordt verstrekt van 2.50; en 2e. aan de gehuwde uitgetrokken leden een toeslag van 15 pCt. met een minimum van 2.50, de temperatuur weder aanmerkelijk is ge daald, hebben Burgemeester en Wethouders besloten voor de loopende week het bedrag van 2.50 te verhoogen tot 3.50. Gisteravond is in perceel Doelstraat 22, bewoond door de weduwe K., een schoor steenbrandje ontstaan, vermoedelijk door een defect schoonsteenplaatje. Door de bewoners werd het vuur met eenige emmers water gebluscht. Een gedeelte van den houten schoorsteen mantel is verbrand. Vaitdaag is de ijsbaan aan de Kleverlaan tot zonsondergang geopend. Tusschen Leiden en Haarlem is gister middag een treinpassagier, baron van U., onwel geworden; vermoedelijk had hij een toeval gekregen. In het station te Haarlem, werd hij uit den trein gedragen en naar de Mariastich- ting vervoerd, alwaar hij hedennacht om kwart voor 12 is overleden. Nader vernemen wij, dat de overledene is baron T. van Uytenhove, oud 55 jaar en wonende Pletterijkade te Den Haag. Te Haarlem is de 44ste Algemeene Ver gadering van het Holiandsch Bloembolien- kweekersgenootscliap gehouden. De voorzitter de heer S. Schooneveld te Rijnsburg, opende de vergadering met het litspreken van een rede, waarin hij verschil - ende feiten memoreerde, welke in verband net het vak gedurende het jaar 1928 de revue waren gepasseerd. Daarna werd de stemmeniijst vastgesteld, waaruit bleek, dat er van de 25 afdeelingen 19 waren vertegenwoordigd, te zamen uit brengende 206 stemmen. Uit het verslag van den penningmeester oleek, dat de gezamenlijke ontvangsten had den bedragen 15634,71 en de uitgaven f 14806 37, zoodat een saldo overbleef van f 918.34 De rekening wordt zonder hoofdelijke «temming vastgesteld en de penningmeester jedechargeerd. Vervolgens werd door den secretaris het jaarverslag gelezen over het afgeloopen boekjaar, waaruit o. a. bleek, dat het ge nootschap op 1 Januari 1929 bestond uit 990 Het voorstel van het hoofdbestuur, om dit bestuur wederom te doen samenstellen uit voorzitters der afdeelingen, werd met de 196 van 206 uit te brengen stemmen, aange nomen; de af deeling Bovenkarspel stemde tegen. Hierdoor wordt dus de samenstelling van 'net hoofdbestuur weer zooals ze oorspron kelijk is geweest, doch welke samenstelling indertijd om financieele redenen gewijzigd was. Nu echter de kasmiddelen, wegens de gezamenlijke exploitatie van het Kweekers blad, namelijk èn door het H B. G. èn de Coöperatieve veilingen te Lisse en te Haar lem weer ruimer zijn geworden, en de kas deze luxe zich weer kan veroorloven, meende het hoofdbestuur niet langer te moeten wachten, om voor te stellen het hoofdbe stuur in zijn oorspronkelijken vorm terug te brengen. Van punt 9: besprekingen inzake het nar- cissen-snijbloemen-contract werd een zeer ruim gebruik gemaakt. Uit de besprekingen bleek, dat men niet onsympathiek stond tegenover het contract zelve, maar meer speciaal tegen de wijze van de doorvoering der bepalingen van dit contract. In de week van 1723 Februari, hebben zich in deze gemeente 3 gevallen van rood vonk en twee gevallen van diphtheritis voor gedaan. De Priester-Maria-Congregatie wordt Maandag a. s. niet gehouden in de kapel van het ziekenhuis St. Joannes de De'o, maar in de Kathedrale Kerk aan de Leidsche- vaart, des namiddags kwart over vier. Tijdens de besprekingen over maatrege len, welke B. en W. tegen de koude hadden getroffen, riep de 40-jarige N. V., vanaf de publieke tribune, dat, wanneer brandstoffen verstrekt werden, geld voor het sneeuw ruimen ingehouden werd. Door twee rechercheurs werd de man uit de raadzaal verwijderd. In verband met de koude is men er in de gemeente Heemstede toe overgegaan de politie van berenmutsen te voorzien. MUZIEKVEREENIGING LAURENS JSZN. COSTER Deze muziekvereeniging, welke onder lei ding staat van den heer J. A. Meng, en een goeden naam heeft onder de tallooze zuster- vereeniging in Haarlem en omgeving, gaf gisteravond een welgeslaagd concert, waar voor nog al belangstelling bleek te bestaan. Ingezet werd met een Marche Militaire „Toujours Gai" van A. L Hazebroek. En in derdaad vroolijk en opgeruimd is deze marsch in sterke mate. De heer Meng dirigeerde zijn menschen met z'n gewonen pittigen slag en meedeelzaam enthousiasme en deze marsch was dan ook het fraaist geaccheveerde werk, dat we dezen avond hoorden. De moeilijker composities van een Planquette „Les Cloches de Corneville" en Mascagni's „Cavalleria Rusticana" zijn voor de krachten waarover de heer Meng beschikt, wel een wat zware partituur. Dit zal de dirigent zelf ook wel het beste weten, maar we kunnen het hem toch ook weer niet kwalijk duiden, dat hij zijn menschen nu en dan wat steviger kost voorzet, en tracht door het weergeven van moeilijker partij, hun muzikale prestaties op een hooger niveau te brengen. Zeker is hij hierin althans gedeeltelijk geslaagd. Zoo konden we bijvoorbeeld in de „Cloches de Corneville" reeds heel aardige klankeffecten beluisteren, en in de Cavalleria een aardige zij het wat dun geblazen es-klarinet In „Berceuse" van Godard bedierf de grove, tremoleerende hoorn de reds aardig bena derde stemming, waarvan de klankschilde ring hier en daar zeer suggestief was. Toch zullen de mannen van Laurens Janszoon Coster moeten leeren strak te letten op de aangegeven maat, en beter moeten reagee- ren op de wenken van hun directeur, vooral wat de nuanceering aangaat. Daarin toch voor een groot gedeelte, in het maken van fijne en, waar noodig sterke contrasten maar die zijn er meestal wel daarin toch schuilt het geheim van een pakkende en boeiende weergave. Men moet zijn instru ment leeren beheerschen, ten slotte, met veel oefening, want oefening baart kunst, er op kunnen bereiken, wat men wil. Een zettersleerling wordt ook slechts volwassen zetter door gestadige oefening en goed op letten. Een marsch van Nico Gerharz, „Sempre Avanti", een Operette-except van Paul Lincke, „Glühwürmchen-idyll" en een ge zellige hoogst actueele wals van Waldteufel ,Les Fatineurs" besloten het concert. De dirigent en zijn musici hadden niet over gebrek aan enthousiasme van de zijde van het publiek te klagen en door de krani ge prestaties hadden ze dit dan ook wel ver diend. s- „Louis Couperus en Italië'' De Haarlemsche Kunstkring had mevrouw J. van Anrooy-de Kempenaer, secretaresse van het genootschap Louis Couperus, uitge- noodigd om een lezing te houden over „Louis Couperus en Italië". Ruim half negen werd de bijeenkomst gisteravond in Hotel Den Hout, door den voorzitter geopend. De spreekster gaf een korte inleiding hoe zij er toe gekomen was over Couperus en Italië te lezen. In 1915 moest Couperus het schoone Italië verlaten terwille van den we reldoorlog. Hij is toen naar Holland gekomen en sindsdien niet teruggegaan. Al het schoone, dat hij in het land van oude kunst heeft gezien en bewonderd, heeft hij in verschillende romans beschreven. De spreekster wilde Florence en Venetië bespre ken, daar Couperus in zijn reis-impressies, dagboekbladen en feuilletons „De blanke steden onder blauwe lucht", vooral deze twee wondermooie steden heeft verheerlijkt. Aan de hand van eenige lichtbeelden werd ons deze schoonheid verduidelijkt, terwijl de be schrijvingen, die mevrouw van Anrooy-de Kempenaer uit de schetsen van Louis Couperus voorlas, niet weinig tot het kunst zinnig genot bijdroegen. De Florentijnsche kunstenaars hebben in derdaad kunstwerken geschapen. Vooral im poneerde ons de Doopkerk, een prachtig bouwwerk uit de 8e eeuw, het stadhuis met het kostbaar renaissance-Binnenhof en de Palazzo Ricardo. En dan de kostbare fres co's, die zich in de Kapel der Medici bevin den. Werkelijk, de Haarlemsche Kunstkring mag met genoegen terugzien op den genot vollen avond, dien hij zijn leden geschonken heeft, een avond tintelend van Couperus gedachten. geboren uit Italiaansche, oude schoonheid. Terug te bekomen bij: Roefs, Kruisweg 28, collier; Witekosk, Rollandstraat 31, paardendeken; Bureau v. Politie, Smedestraat, motorhandschoen; Twijfer, Van Oosten den Bruijnstraat 197, handschoen; Klok, Scheepmakersdijk 25, idem; Kennel Fauna bruin hondje, gebracht door Van Putten, Berckheijdestraat 1 rood; gele herdershond, gebracht door Morseveld, Leeuwrikstraat 25; Ebbink, Dubbele Buurt 38, kist met groenten; Mol, Bloemfontein straat 5, zakkam; Warmer, Teylerplein 21, mantel; Witteveen, Atjehstraat 13, porte- monnaie met inhoud; Bureau van Politie, Smedestraat, pet; Dinkla, Ursulastraat 12, zwart, pijp; Hoogduin, Romolenstraat 39, portemonnaie met inhoud; Kossen, Allan- straat 93, idem; Bureau van Politie, Smede straat idem; Stoette, Schoterweg 166, idem; Geus, Middenweg 14, rijwielbelastingmerk; Graaf, Nagtzaamstraat 40, sleutels; Belas tingkantoor Klein Heiligland kamer 1, sleu tel; Hoes, Spaarnwouderstraat 64, schaat sen; Politieposthuis Gen. Cronjéstraat ijze ren staaf. Naar aanleiding van den oproep van het Centrum Comité Koninginnedag, hebben zich gisterenmiddag op de Stads Doelen ongeveer 250 kinderen aangemeld en zijn ingeschreven geworden voor het bspelen van diverse der aangegeven instrumenten. Hierbij is gebleken o.a. dat velen dachten dat hiermede kosten- gepaard gingen. Het is daarom dat het Centrur Comité er uitdrukkelijk op wijst, dat noch voor instrumenten, noch voor lessen iets gevorderd wordt. Voor een vijfhonderdtal jongens en meisjes bestaat nog gelegenheid om zich te doen inschrijven voor den kleppermarsch, terwijl nog een dertigtal opgeleid kunnen worden voor fluit. Nog enkele plaatsen zijn beschikbaar voor de trommen en mondharmonica's, waarom het Centrum Comité Zaterdag 2 Maart a.s. nog eene zitting zal houden in de Stads Doelen, der middags van 2 tot 4 uur. De repetities zullen aanvangen Woensdag 6 Maart a.s. en wel voor mondharmonica's van l'A2'A uur en de trommen van 2'A 2'A uur. Op Zaterdag 9 Maart a.s. van VA2A uur n.m. voor de fluiten en van 2'A—3A uur voor de kleppers. De repetities worden gehouden in de Stads Doelen. Meisjes en jongens uit de 5e, 6e en 7e klassen, die nog wenschen mede te doen, moeten zich Zaterdag a.s. te 2 uur in den Stads Doelen opgeven. Vanwege de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur wordt op 17 en 18 April a.s. in het gebouw der Vereeniging een ten toonstelling van afgesneden bloemen van narcissen gehouden. Deze zal een Internatio naal karakter dragen, doordat buitenland- sche narcissenkweekers zullen worden uit- genoodigd inzendingen te doen. Franc Nohain Les fables dans la littérature franraisc Ondanks de felle koude was het aantal leden, dat Woensdagavond in hotel Lion d'Or was bijeengekomen, verrassend groot De voorzitter, de heer J. H. Sauveur, prees in zijn openingswoord den moed dezer dap- spreker van den avond te geven, peren, om vervolgens het woord aan den Franc Nohain heeft niet alleen zelf fabels gemaakt en daardoor in de Fransche lite rs tuifr bekendheid verworven, maar daar naast van de fabel in 't algemeen een uit gebreide studie gemaakt, vanaf Esopus tot de hedendaagsche fabelschrijvers. Als Franschman is het vanzelf sprekend dat Nohain het grootste deel van den avond gewijd heeft aan den Franschen grootmees ter in dit genre; La Fontaine. Om fabels te kunnen schrijven, wordt verondersteld, dat de schrijver smaak voor dit genre bezit. De smaak voor de fabel sluit meteen in smaak voor de wijsheid. De spreker behandelde hierna uitvoerig hoe La Fontaine tot het schrijven van fabels gekomen is. Toevallige omstandig heden in zijn carrière brachten hem daar toe. Hij schetst het karakter van La Fontaine en al betwist Nohain sommige eigenschap pen, o.a. luiheid, hem door anderen toege dicht. op één punt stemde hij met hen in: hij was uitermate verstrooid. Ook omtrent het huwelijksleven van La Fontaine is veel geschreven, wat spr. niet aanvaardt, maar hij erkent niettemin, dat zijn huwelijk niet tot de gelukkigste behoorde. Bevreemdend voor- iemand van de aspiraties van La Fon taine is het, te vernemen, dat hü niet van kinderen hield. In het meerendeel van zijn fabels treedt het dier handelend op. Wat hij de dieren laat doen, is niet altijd „dierkundig" juist, wat Nohain uit verschillende fabels aantoont. Men moet echter in de fabels van La Fontaine meer de moraliseerende ten- denz zoeken. Wat verder La Fontaine in zijn oeuvre karakteriseert is zijn persoonlijkheid, zijn rhythme, waardoor zijn werk onnavolg baar wordt. In het laatste gedeelte van zijn geestige causerie behandelt spr. de fabulisten van den tegenwoordigen tijd. Ook uit zijn eigen werk draag spr. enkele fabels voor, die door geest en originaliteit gekenmerkt zijn. Als naar gewoonte bracht de voorzitter den spreker uitbundigen dank. Ditmaal mocht hij zich bijzonder uitputten, zonder dat iemand hem van overdrijving zou be tichten. De lezing van Nohain, sprankelend van Franschen geest en van Franschen humor, werd met algemeene belangstelling gevolgd en de eloges, die den spreker ten deel vielen bij monde van den voorzitter, waren welverdiend. Bij het verladen van kisten op het Klok- huisplein, kreeg hedenmorgen de knecht van den expediteur Kok eenige, kisten op het lichaam. Hij werd naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd, waar bleek, dat hij eenige ribben gebroken had. Zijn toestand was vrij ernstig. In café „Schoonoord" van den heer Bur gers, Schoterweg 6, is gisterenavond op uit- noodiging van de heeren C. H. S. Heilker, Kloppersingel 7, J. Pronk, Schotersingel 45r. en J. F. van Halem, Schoterweg 3, een ver gadering gehouden met het doel te trachten een Vereeniging „Haarlem-Noord" op te richten. Nadat zoowel de heer Heilker, voorzitter en de heer Pronk secretaris van het voorloopig bestuur hadden uiteengezet wat zij beoog den, werd tot oprichting besloten. Het doel der vereeniging zal zijn het behar tigen der belangen in het algemeen van de bewoners van dit uitgebreide en bij voort during groeiende stadsdeel. Zij zal trachten een meer vriendschappelijken geest te wek ken tusschen de bewoners en ieder, onver schillig van weiken godsdienst of welke ge zindte, gelegenheid bieden als lid te kunnen toetreden. De vereeniging stelt zich voor, haar doel te bereiken door het houden van openbare en besloten bijeenkomsten, waar bij dan te vormen afdeelingen, zooals muziek-, zang-, tooneel-, turn-, en athletiek-clubs en dergelijke het hare ten beste zullen geven. Het ligt verder in de bedoeling nationale feestdagen op groote schaal te vieren en te trachten daarbij dè medewerking der over heid te winnen. Ten einde het lidmaatschap zoo gemakke lijk mogelijk te maken, werd de jaarlijksche contributie bepaald op ten minste 0.50. Ook vereenigingen kunnen als lid toetreden en de voorzitter daarvan zal daardoor zit ting in het bestuur verkrijgen. Besloten werd zoo mogelijk over 14 dagen opnieuw te vergaderen, dan zal een defini tief bestuur worden gekozen. Zij die genegen zijn als lid toe te treden, kunnen zich aanmelden bij een der hierboven genoemde leden van het voorloopig bestuur. Er wordt te Zandvoort vreeselijk getobd met bevroren kranen en leidingen. Menigeen is verrast door de hevigheid van den koude- aanval, of heeft een leiding, waarvan de ligging niet berekend is op deze poolkoude. Van gemeentewege wordt nu water ver strekt, doordat standpijpen op de brand- kranen geplaatst worden. Het dorp is in wijken verdeeld en in elke wijk hebben een paar mannen den geheelen dag werk om potten en kannen en emmers en teilen te vullen met het zoo noode ontbeerde vocht. De verplichte nummers De verplichte nummers voor het concours, dat in de maand Mei in de zaal van Cen traal aan het Stationsplein gegeven zal worden, zijn als volgt gekozen. Mannenkoren. Uitmuntendheid: Wie zijn de stemmen, die klagen? Roeske. Afd I. De Jonge Vrouw, Paul Sanders. Afd. II. Laetare Jeruzalem, Is. Olman. Afd. in. Hannibal, J. Hamel. Afd. IV. Flink, Nico v. d. Linden. Vrouwenkoren Uitmuntendheid: Christi Eleïson, Pale- strina. Afd. I. Nachtgezang, C. v. d. Linden. Afd II. Engeltje, Herm. Dijkstra. Afd. III. Zomerdag, Ol. Koop. Gemengdkoor: UitmuntendheidPaternoster, Roeske. Afd. I. Vrede, O. Koop. Afd. II. Nocturne, Jac. Bonset. Afd. III. Kindergedachten, Nic v. d. Lin den. Afd. IV. Voorjaar, O. Koop. Kinderkoren: Uitmuntendheid. Vacantie Kinderfeest, H. v. d. Linden. Afd. I. Sproeiliedje, Hendr. v. Tunchen- broek. Afd. II. Het vroolijke geitje, Nico v. d. Linden. Afd. in. Houw Zee! D. de Klerk. Afd. IV. Lentevreugde, Zangwit. De jury zal bestaan uit de heeren Roeske, Koop, Hagens, Sanders, Jac. Bonset, Keere- weer. De Klerk en Van Rhenen. G»heel vastgesteld is deze samenstelling nog niet. Het ligt in de bedoeling voor eiken wedstrijd drie juryleden te benoemen. Den laatsten dag zou dit, met het oog op de klasse uitnemendheid, tot vijf verhoogd worden. Op Maandag 4 Maart, des morgens te 11 uur, zal door den wethouder van onderwijs, den heer W. Roodenburg, de officieele ope ning plaats hebben van de afdeelingen: blin den en achterlijke meisjes der Gemeentelijke Werkinrichting, in gebouw Donkere Spaarr.e 34. Burgemeester en wethouders van Haarlem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drank wet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van C. Slaghuis om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drarik anderen dan sterken drank voor gebruik "ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Koningstraat No. 54. is De voorwedstrijden om het pers, kam pioenschap Gisterenavond had de tweede ronde plaats in het gebouw van de R.K. Militai- renvereeniging aan de Zoetestraat. Hoe wel in deze ronde zeer spannende partijen te zien waren, kwamen er. toch verrassende uitslagen. De belangstelling kon wel groo- ter zijn. Vermoedelijk is ook hier de felle koude de oorzaak. Het verloop van de ver schillende partijen is als volgt: N. v. a. BergC. Pot. Een niet spannende partij, door dat eerst genoemde in het middenspel een schijf won, en .in een gunstigen stand stond. Na ge- ruimen tijd nog gespeeld te hebben, werd C. Pot, door goed eindspel van N. v. d. Berg, genoodzaakt zijn partij op te geven. P. H. MeureJ. Smit. Daar 3an dit bord twee clubgenooten aan het woord waren, behoeft het wel geen nadere omschrijving, dat deze partij niet zonder spanning verliep. Vrij plotseling wist P. H. Meure in gevorderd middenspel het offensief in handen te nemen. Door een onjuiste voortzetting van Smit, nam Meure dankbaar gebruik van de hem aange boden doorbraak naar dam. Hierdoor stond J. Smit in een reddeloozen stand en gaf dan ook spoedig op. J. v. DijkD. Rump. Een saaie partij, waarin laatstgenoemde in het vergevorderde middenspel, op een fraaie wijze een schijf winst wist te verkrijgen en zijn stand aanmerkelijk hierdoor verbeter de. "Weldra gaf J. v. Dijk de partij op, en verloor hierdoor voor hem een paar kostbare punten. G. RumpP. Mul. Ook hier bestreden twee clubgenooten elkaar. Ongetwijfeld is aan dit bord een der fraaiste en spannendste partijen ge speeld. Eerst in ge.vorderd eindspel kreeg de oud-kampioen G. Rump eenig voordeel in stand, door eenige minder juiste voort zettingen van P. Mul, die schijnbaar met alle geweld doorbraak naar dam wilde far- ceeren. Dit laatste kostte hem bovendien nog een schijf. Veel juister was hier geweest eens goed positiespel te geven! Rump pro fiteerde ondertusschen van deze welkome gelegenheid en wist door toedoen van Mul weldra zijn partij In winst om te zetten. G. WarmerdamH. Rump. Evenals in de eerste ronde, toonde ook nu weer eerstgenoemde een niet te onder schatten tegenstander te zijn. Eerst in het eindspel kwam er eenige teekening in het spel. Rump deed hier een foutzet, waar door Warmerdam gelegenheid kreeg vrij naar dam door te loopen. Rump kwam nu vrijwel hopeloos te staan, doch speelde op eene zeer fraaie combinatie. Warmerdam dit geenszins vermoedende, speelde gewoon weg den oppervlakkig voor de hand liggenden aangewezen zet. Tot zijn niet geringe ver wondering zag hij nu op verrassende wijze zijn winst tenietgaan en moest zich met remise tevreden stellen. In de heden gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders van de N. V. De Spaarne-Bank te Haarlem werden de balans en verlies- en winstrekening over het jaar 1928 goedgekeurd en het dividend vastge steld op 6 pet. De aftredende leden van den raad van Commissarissen, de heeren J. W. A. Beijnes, Theod. Janzen Hzn. en Ir. J. J. Beijnes, den herkozen. Dividendbewijs No. 19 is vanaf 1 Maart be taalbaar bij de kantoren der N.V. Het jaarverslag Aan het jaarverslag over 1928 ontleenen wij het volgende: In de samenstelling van het college van Commissarissen kwam geen wijziging. In verband met de uitbreiding van zaken welke 't bedrijf geleidelijk vertoont, werd in de vergadering van 23 Maart 1928 aan de directie der Bank een lid toegevoegd en met ingang van 1 April d.a.v. benoemd tot mede directeur de heer Dr. H. J. M. Janzen, voor dien onder-directeur der Vennootschap. Met voldoening mogen wij vermelden, dat de resultaten over het afgesloten boekjaar heb ben beantwoord aan de verwachtingen, waar toe het gevoerde beleid aanleiding geeft. Im mers als gevolg van een geleidelijke doch stelselmatige vermeerdering van relatiën, waartoe de drie kantoren der Bank in nage noeg gelijke mate bijdroegen, vertoonen het bruto zoowel als 't nettowinstcijfer wederom vooruitgang. Opmerking verdient o.a. de stijging van den post „disconto's" tegenover een vermin dering van het cijfer „debiteuren" en wel omdat dit wijst op een verbetering van onze wisselportefeuille. Hoewel in mindere mate dan verleden jaar wierp het emissiebedrijf bevredigende baten af. In de boekhouding van het hoofdkantoor te Haarlem werd mechanisatie ingevoerd. Het bedrag der aanschaffing van machines kwam ten laste der onkosten-rekenlng. De verplaatsing der kantoren te Amster dam naar Damrak 60 was een belangrijke verbetering en de in het jaarverslag 1926 uit gesproken verwachting, dat de vestiging van een kantoor der Bank te Amsterdam in de toekomst van beteekenis zu zijn, is dan ook ten deele reeds bewaarheid. Tot een versterking der bestaande reserves tegen loopende risico's bieden de behaalde resultaten voorloopig geen aanleiding. Wij stellen daartegen voor van het saldo ad 202.223.99 wederom 50000 over te brengen naar de verleden jaar in het leven geroepen dividend-reserve en deze post, alsdan in haar geheel aanwijzend een bedrag van 100.000 te boeken onder het hoofd „Reserve voor divi dend en bijzondere doeleinden." Van het overblijvende zal dan voor uitkee ring van 6 pet. dividend inclusief de daar voor verschuldigde belasting, kunnen worden aangewend een bedrag van 130.022.92, ter wijl wij u voorstellen van het alsdan nog res- teerende, na betaling der gratificatiën, 5000 toe te voegen aan het pensioenfonds en 11.020.17 over te brengen op nieuwe reke ning. De dividenden der Bank hebben sinds de oprichting der Bank bedragen vanaf 1911 tot en met 1928: 4 pet., 6 pet., 8 pet., 5 pet., 5 pet., 7 pet. 734 pet., 8 A PCt., 7 pet., 6 pet., 6 pet., 6 pet., 6 pet., 5 pet., 6 pet., 6 pet., 6 pet. 6 pet. De balahs vermeldt: Activa: Kassa, cou pons en. vreemde munt J 153.796.47; Bankiers en kassiers 240.378.15; diconto's ƒ656.353.90; effecten 57,223.76; voorschotten tegen effec ten en prolongatie U/g. 1.584.384,70; debi teuren in rekening courant 3.634.351.41; voor derden in buitenland uitgezet 196.306.55 Inventaris, kiuis-inrichting en materiaal 1; gebouwen 44.318.40. Totaal 6.567.114,34. Passiva: Aandeelenkapitaal 5.000.000; in portefeuille 3.000.000 blijft 2.000.000; sta- tuaire reserve 421.742.34; reserve voor divi dend en bijzondere doeleinden 100000; per- soneelfonds 10.000; crediteuren en deposan ten 2.616.413.87; voor derden op prolongatie uitgezet 665.500.35; bankiers en prolongatie o.g. 409.927.24; crediteuren in vreemde valu ta 196.306.55; verdisconteerde wissels bij Na- derlandsche Bank gratificaties 4.180.90; dividend 6 pet. 120.000; belasting 12.022.92; saldo nieuwe rekening 11.020.17. Totaal 6,567,144,34. De verlies en winstrekening over 1928 ver meldt: Verlieskant: onkosten 173.272.34, winst 202.223.99. Totaal 375.496.33. Winstkant: saldo a. p. 4.210.60; interest 232.660.81; provisie 138624.92, totaal 375.496.33. Op Zaterdag 9 Maart a.s., des avonds te 8 uur, heeft het Selskip een buitengewone bijeenkomst in den Jansschouwburg, al hier. Opgevoerd zal worden het blijspel in drie bedrijven, uit het Groningsch van Jan Drent: „Elts rint mei in Hoaitne", In de Friesche bewerking van den secretaris, den heer M. Oostenbrug. De afdeeling Haarlem van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde houdt een vergadering op Dinsdag; 5 Maart a.s. des avonds te kwart over 8 in de turn zaal van café Brinkmann aan de Groote Markt. Op deze vergadering zal de heer C. Sipkes een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp: „Met Camera en Kampeertent door het Nationaal Park" (Zwitserland). Ondertrouwd: 27 Februari: C. Becker en T. J. Rappel; F. J. A. Pielage eh W. C. Warlé; F. Veldink en A. Bosch; G. A. v. Weerde en E. C. M. A. Dreijer. Getrouwd; 27 Februari: J. Z. Kerkhof f en J .E. van Hamburg; D. Noort en E. Hertenstein; J. P. Kenzen en G. v. d. Beijde; P. v. d. Zwart en G. Duits; W. K. de Jonge en IJ. G. Wempe; W. Kalter en L. L. A. Tielenius Kruijthoff; A. J. Tork en W. S. Scheifert; P. Weiss en H. J. Koch; R. Gude en M. E. Wassenaar; A. J. v. Marls en I. H. v. d. Made; B. A. Gudde en H. Heutenik; C. Spaans en W. de Zwart; H. v. d. Woude en L. A. Bruins. Geboren: 25 Februari: z van L. Weiss- Grunholz; 26 Febr.: z. van B. M. Fris- Ronde; z. van M. Kok-Hoogers; 27 Febr.: z. van A. Zwaanswijk-Loerakkerd. van N. v. Zomeren-Keetelaar. Overleden: 15 Febr.: A. Bouhuijs-Teune. 84 j., Jansstraat; P. M. Dielis, 73 jaar, M. v Heemskerkstraat; A. J. Voetberg-Hoving, 95 j., Judith Leysterstraat; 27 Februari; H. Blom, 61 j., Kamperlaan. VERDUISTERING VAN 2000 Voor de Haarlemsche Rechtbank stond Donderdagmiddag terecht een 37-jarige boek houder, beschuldigd van vei duistering van 2000, ten nadeele van de Bankinstelling, waar hij werkzaam was. Hij zou n.l. wissels geïnd, en het bedrag zich toegeëigend hebben Reeds in December j.l. had deze zaak voor de rechtbank gediend, waarbij de Officier van Justitie anderhalf jaar gevangenisstraf had geëischt. Op 3 Januari had de rechtbank be slist, dat nog een nieuwe getuige moet wor den gehoord, hetgeen de vorige week ge schiedde. De Officier van Justitie presteerde bij zijn eisch, terwijl de verdediger, mr. L. G. van Dam, vrijspraak vroeg en onmiddellijke invrijheidstelling. Dit laatste werd door de Rechtbank ge weigerd. Daar het ten laste gelegde in de dagvaar ding op foimeele bezwaren stuitte, werd ver dachte vrijgesproken. Verduistering van naaimachines en, stofzuigers Wegens verduistering van een naaimachine en twee stofzuigers, die de 24-jarige reiziger J. J. uit Amsterdam, in huurkoop gekocht had en vóór den laatsten termijn van betaler- verkocht, was tegen hem 6 maanden gevan genisstraf geëischt: De uitspraak luidde he denmorgen 6 maanden gevangenisstraf m. a. v. p. .Rijwieldiefstal Tegen H. H., die van diefstal, althans he ling van een rijwiel, verdacht was, werd de vorige week 9 maanden gevangenisstraf ge ëischt. De uitspraak luidde 6 maanden ma- v.p. EEN LIEFDESTRAGEDIE TE AALSMEER. Bedreiging met een mes Het huisraad kort en klein geslagen Op 14 November j.l. heeft zich te Aalsmeer een hoogst gevaarlijke liefdestragedie afge speeld. Ruim 4 maanden had de 22-jarige A. M. verkeering gehad met den 28-jarigen timmerman N. L. De verkeering was uitge maakt, mede door toedoen van den vader, die eenigen tijd geledèn door zijn zoon mis handeld was. Wegens poging tot doodslag was L. toen veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Het meisje maakte intusschen kennis met een anderen jongen en is daarmede thans gehuwd. De timmerman liet het er echter niet bij zitten en is sinds dien tijd voort durend naar Aalsmeer getrokken, hoewel hij in Amsterdam werkte, om de familie M. las tig te vallen. Op den middag van 14 Novem ber ging hij ook weer naar het huis van M. De dochter, zat aan de naaimachine voor het raam, zag hem aankomen en van dat oogen'olik was ze, volgens haar zeggen, haar leven niet meer zeker. L. stapte binnen en trok vreeselijk te keer, ging heen zonder iemand te hebben aangeraakt, maar beloofde terug te zullen komen. Toen vader M. 's avonds thuis kwam, werd hem het geval verhaald en achtte hij 't raadzaam den bur gemeester of de politie te waarschuwen. De burgemeester was niet thuis en de veldwach ter achtte de zaak niet zoo ernstig. Op weg naar huis werd M. plotseling door L. staande gehouden, met de woorden: „Dat had je niet gedacht, hè? Ik steek alle twee je oogen uit en ik vermoord je." M<3t een mes kwam hij op hém' toe! Daarop was een worsteling ontstaan, waar bij beiden op de straat terecht kwamen. L. was intusschen zijn zenuwen niet meer mees ter, hij holde voort, naar het huis van M. en ware zijn vroeger meisje niet weggeloopen. zoo zou hij haar doodgestoken hebben, want ook haar riep hij toe: „Tonia kom hier of ik vermoord je." Met een scherp puntmes had hij daarbij als een waanzinnige door het huis rondge- loopen. Alles stuk slaande, wat hij tegen kwam, als spiegels, ruiten, een theeservies, bloempotten, een naaimachine etc. Het huis eertijds nog een symbool van rust en vrede, was in korten tijd in een slachtveld herschapen. 's Avonds werd L. gearresteerd. Hedenmorgen werd de zaak behandeld voor onze Rechtbank. Allereerst werd de dokter, die vader M. verbonden heeft, als deskun dige gehoord. Deze verklaarde, dat de won den zeer oppervlakkig zijn, maar dat met de punt van een mes is gestoken. Get. A. Z. M., het meisje uit dit liefdes drama gaf onder snikken en huilen te ken nen, dat ze tegenwoordig een leven als een hel had, daar ze geen oogenblik rust had. Ze is er van overtuigd, dat verd. haar nog zal vermoorden. Verd. zegt, dat hij overspannen is geweest, na de verbreking van de verloving en eenigen tijd in observatie is gehouden in het Wil- helminagasthuis. Vader M. geeft vervolgens een lezing van de tragedie. Hij vertelt, dat hij op straat door verd. werd aangegrepen en bedreigd met een mes, als bij Tonia, zijn dochter niet te voor schijn wilde halen. Verd. zegt, dat getuige, op een ontzettende manier staat te liegen, want dat hij door M. het eerst is aangegre pen. Moeder M. is terwille van haar dochter door L. meerdere malen bont en blauw ge slagen voor den 14en November reeds. In den middag van 14 November had ze L. zien aankomen, tegelijk had haar dochter geroepen: „O, moeder, daar heb je Bertus." Dezelfde verklaringen gaf ze als haar man. „Ik als moeder zijnde," voegde ze er aan toe, „heb m'n kind beschermd tegen dien woesteling. Ik heb me voor haar in de plaats gesteld want anders had ie haar vermoord. Daar heeft God voor gezorgd, edelachtbare, dat het niet gebeurd is." Verd. moet nu toch erkennen, dat hij een beetje teveel van leer is getrokken, spijt toont hij echter geenszins. Hij is maar van meening, dat hij in overspannen toestand was en dus eigenlijk niet goed wist. wat hij deed. Verschillende andere getuigen geven nog uitleg van het geval o.a. de andere huisge- nooten en de veldwachters. Het O.M. acht de zaak zeer ernst g. Aan de politie heeft hij destijds verklaard, dat hij niet zou rusten voor hij zijn meisje v rmoord zou hebben. Hij werd vast gehouden, doch beloofde later van zijn plannen te Billen af zien. Hij is toen vrij gekomen, doch heeft zich niet geheel aan zijn woord ge houden. Verdachte zou dus veroordeeld moet n wor den wegens poging tot zware mishandeling. Hoewel het mes niet geheel in het vieesch is doorgedrongen, zijn de kleeren toch door boord. Mocht de rechtbank daar riet mee accoord gaan ,dan kan verd. toch wegens gewone mishandeling veroordeeld w .-den. Op noodweer zal verdachte, gezien het ge tuigenverhoor, zich niet kunnen beroo:>en. De officier kan het innerlijke karakter van verd. niet goed begrijpen; dat hij een gevaarlijk man is, staat wel zeker. De vercorcle alingen wijzen daarop. In een brief, dier. h'i aan de moeder van den man van het meisje heeft geschreven, geeft hij nog zwart op wit, dat hü niet zal rusten voor zijn liefdespijn door moord geheeld is, hoeveel jaren gevangenis straf hij ook zal krijgen. Het Q. M. eischt dan een gevangenisstraf van 5 maanden. De verdediger, mr. K. A. F. J. ïliester. I-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2