Onze Staatsinrichting inn cDe strenge Winter van Februari 1929 DE PUBLICATIE VAN HET GEHEIM BELGISCH—FRANSCH MILITAIR VERDRAG - g "tabletten bij Griep en Influenza TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 28 FEBRUARI 1.929 BLADZIJDE 1 RECHTSZAKEN Zitting van het Permanente Hof van Int. Justitie Rechtsbijstand voor on- en minvermogen den De zonderlinge melkbus en haar inhoud KUNST EN KENNIS De ongesteldheid van Dr. Willem Mengelberg De Katholieke Illustratie De Nederlandsehe enquête te Parijs VERKEER EN POSTERIJEN Het telefoonverkeer met Finland Nieuwe lucht-postzegels MIJN HAR DT'S fA i Dc begrooting' van Staat, Provincie en gemeente Gelijk elk individu met het doen van uit gaven rekening moet houden met de ont vangsten. zoo ook is dit het geval met de groote lichamen, zooals Staat, Provincie, Gemeente, enz. Iedereen evenwel houdt zich niet aan dezen stelregel. Vooral tegenwoordig is het ..boven zijn stand leven" een zeer veelvuldig voorko mend verschijnsel. Ook veel der hierboven ge noemde lichamen gaan aan dit euvel mank. Er zijn o.a. gemeenten, die van het standpunt uitgaan: zooveel bedragen de uitgaven, zooveel moet er binnenkomen, 't Gevolg is. dat in de meeste gevallen de belastingen verhoogd moe ten worden. Dat dit standpunt afkeurens waardig is, behoeft geen nader betoog. Men moet zeggen: Op deze ontvangsten kan ik re kenen; ik kan mij dus tot dat bedrag uitga ven permitteeren. Zooals het in het dage- li.jksch leven ook gaat, moet men de tering dan maar naar de nering zetten. Ik zal nu trachten, duidelijk te maken, op welke wijze de Staat, Provincie en Gemeente aan de gelden komen, benoodigd voor de goede functionneering dier lichamen, en ik zal dan eerst de Staatsbegrooting eens bij der kop nemen. De algemeene Staatsbegrooting wordt door den Minister van Financiën namens de Ko ningin bij de Tweede Kamer ingediend op den 3den Dinsdag van September, dadelijk na de opening van de gewone zitting der Staten^ Generaal, gelijktijdig met de millioenennota, waarin voornoemde Minister den toestand van 's Lands financiën uiteenzet. Tegenwoor dig kunnen 2-jarige begrootingen ingediend worden. Hiervan is evenwel nog geen gebruik gemaakt. Door de Wet worden de begrootingen van alle uitgaven des Rijks vastgesteld en de mid delen tot dekking aangewezen. De regeering kan niet willekeurigover de geldmiddelen beschikken. De wetgevende macht stelt voor de verschillende soorten van uitgaven maxima vest, waarbinnen de Regee- ring zoo doelmatig mogelijk de haar toege stane gelden behoort te besteden. Tot de inkomsten van den Staat behooren o.m.: 1. de directe belastingen; 2. de accijnzen; 3. de invoerrechten; 4. de waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken; 5. de opbrehgst der staatsloterij; 6. de opbrengst der loodsgelden; 7. het aandeel van het Rijk in de opbrengst van de exploitatie der Staatsspoorwegen en de Nederlandsehe Bank. Ook de winsten der verschillende Staatsbe drijven als de posterijen, telegrafie en tele fonie, de algemeene landsdrukkerij, de Munt benevens de rente der daaraan verstrekte kapitalen en de terugbetalingen der laatste. Geen belastingen kunnen ten behoeve van 's Rijks kas worden geheven, dan uit kracht van een wet. Wat onder directe belastingen wordt ver staan. weet natuurlijk ieder belastingbetalend burger. En wie is dat tegenwoordig niet? Voor degenen, die dit niet weten, zal ik de directe belastingen hieronder opsommen. Ie de grondbelasting: geheven van de ge bouwde gebouwen met aanhoorigheden en ongebouwde eigendommen landerijen: 2e de personeele belasting: geheven naar de grondslagen huurwaarde (van het gebouw), meubilair, dienstboden, paarden, motorrijtui gen. pleiziervaartuigen en biljarten; 3e de inkomstenbelasting: geheven van het inkomen: 4e de vermogensbelasting: geheven van het vermogen; 5e de verdedigingsbelastingen; geheven ter gedeeltelijke bestrijding van den oorlogstoe stand. Onder accijnzen te verstaan een belasting op suiker, wiin, gedistilleerd, zout, bier, ge slacht en tabak. Het politiek debat, dat bij de algemeene beschouwingen over de begrooting wordt ge houden, neemt altijd veel tijd in beslag. Den Ministers worden bij die gelegenheid dikwijls 'narde noten te kraken gegeven. De voorzitter der Tweede Kamer wijst 50 'eden zooveel mogelijk elk met een plaats vervanger aan, om op te treden als begroo- 'ingscommissiën en verdeelt deze leden, in overleg met hen. in tien commissie», ieder voor één of meer hoofdstukken. Een credietwct machtigt voorloopig tot de noodzakelijke uitgavendie echter niet mogen overschrijden de helft der op de begrooting voer iederen post uitgetrokken gelden als de begrooting te laat gereed is of wordt verwor den. Natuurlijk kan de credietwet zelf op dezen regel, zoo noodig, uitzondering maken. 3u.ppletoire begrootingen dienen, als latex- blijkt, dat de uitgaven te laag zijn geraamd. De begrooting is in hoofdstukken verdeeld. 3een hoofdstuk van uitgaven kan meer dan die voor één departement van algemeen be tuur behelzen. Het le hoofdstuk betreft het Huis der Ko ningin; het 2e de Hooge Colleges van Staat. (Staten-Generaal, Raad van State, Algemeene Rekenkamer, Kanselarij der Nederlandsehe Ridderorden) en het Kabinet der Koningin; de volgende hoofdstukken handelen over de departementen ten het laatste bevat slechts één artikel: Onvoorziene uitgaven, ter be strijding van o.a. onvoldane vorderingen van afgesloten dienstjaren of van plotseling op komende behoeften (zoo bijv. in 1913 de kos ten van het door de Regeering, bij gelegen heid van de opening van het vredespaleis op 28 Augustus aangeboden diner: 3208.07). De pasten op de begrooting zijn ramingen :n worden beschouwd als maximum van uit gaaf voor het ontwerp, daarbij vermeld. Uit werking en toelichting dier posten vindt men in een uitgewerkten en toelichtenden staat, behoorende bij de raming van kosten. De wet op de middelen noemt slechts de bronnen van inkomsten, terwijl de raming van iederen post staat opgegeven in een ramingsstaat. In het volgend artikel zal ik dit hoofdstuk voortzetten. B. A. de B. De president van het Permanente Hof van Int Justitie heeft thans een buitengewone zitting van het Hof bijeengeroepen tegen Maandag 13 Mei 1929. - De zitting, die onmiddellijk zal voora.gaan aan de gewone zitting, welke krachtens Hofsstatuut op 15 Juni geopend wordt, zal gewijd zijn aan twee zaken, betreffende zekere staatsleeningen, in Frankrijk uitge geven, welke bij het Hof aanhangig zijn ge maakt, en waarin partijen zijn respectievelijk Frankrijk en de staat der Serven, Kroaten en Slovenen en Frankrijk en Brazilië. Verwacht wordt, dat de pleidooien in de raak omtrent de Servische leening op Woens dag 15 Mei een aanvang zullen nemen en dat die in de zaak,omtrent de Braziliaan- fche leening onmiddellijk hierop zullen vol gen. der Nederlanden, gehouden 9 Maart 1. 1. te 's-Gravenhage, is door den Raad van Toe zicht een commissie uit, de Orde benoemd, die belast is met de bestudeering van liet vraagstuk en het uitbrengen van een rap port inzake kosteloozen rechtsbijstand aan on- en minvermogenden. In deze commissie zijn benoemd: mr J. W. D. Francken, jhr. mr. G. W. van der Does en mr. H. van Wijk Czn., allen advocaten te 's-Gravenhage. Nam- aanleiding van een desbetreffende motie, aangenomen in een vergadering dei- Orde van Advocaten bij den Hoogen Raad Hoe een landbouwer in de val liep Eenigen tijd geleden werd bij een land bouwer te Nederhcrst den Berg in beslag genomen: een melkbus, die zoodanig was ingericht, dat ze naar de meening de.r politie als distilleerketel kon worden gebruikt, bene vens een zich in die melkbus bevinderde vloei stof, die op het punt 'van gisting was en h.i. voor gedistilleerdbereiding geschikt was; een bus met, gaten, die naar haar oordeel als koelbak kon dienen en ten slotte een stuk buisleiding. Verdacht van het onbevoegd voorhanden hebben van een en ander, stond de land bouwer voor de Vierde Kamer der Recht bank te Amsterdam terecht. Hij ontkende geweten te hebben, dat de in beslag genomen voorwerpen voor alcohol- bereiding gebezigd konden worden. Hij zei daar geen verstand van te hebben. De melk bus gebruikte bij voor het koken van kippen voer en de in beslag genomen vloeistof was het in rotting verkeerende restant van het kippenvoer, dat hij indertijd aan zijn kippen toediende, toen ze de snot hadden. De zoon van verdachte was volgens een der gehoorde ambtenaren wel eens bij een clandestiene branderij betrokken, maar daar van zei verdachte niet op de hoogte te zijn geweest. De rijksadvocaat, mr. J. T. Asser, eischte 1000 boete. Het O. M., mr. O. E. G. graaf Van Lim burg Stirum. eischte voor het eerste feit 100 boete en voor het tweede feit, dat hij niet bewezen achtte vrijspraak De uitspraak werd op 13 Maart a s. be paald. Ten gevolge van zijn ongesteldheid was dr. Willem Mengelberg niet in de gelegen heid de voor de uitvoering van Richard Strauss' „Domestica" vastgestelde repetities te leiden. In verband hiermede is het pro gramma van het Abonnementsconcert van het Amsterdamsch concertgebouw-orkest van heden, Donderdag, gewijzigd. Het orkest zal onder leiding van dr. Willem Mengelberg be halve de Ouverture Anacreon van Cherubirii de „Pastorale" van Beethoven uitvoeren Ossip Gabrilowitsch zal als solist met het Tweede Pianoconcert van Brahms optreden. ran deze week bevat de volgende interes sante foto's: Een warm maal in koude dagen; Neder land vanuit de lucht Overschie tijdens den sneeuwval: Een sprekende reclame; Telefonische tijdaanwijzing; De strijd tus- schen natuur en techniek; het Belgiscn Kroonprinselijk paar op een studiereis door Indië; Een g»heele pagina Rijke Boomsche Leven; Een autobus van een hoogen weg benedén op een spoorbaan gestort; Nood landing van den beroemden vlieger Coste; Fe Parijs verloren een twintigtal zwervers, door kolengasvergiftiging, in een nacht- asyl het leven; Aanvaring tusschen het Nederlandsehe s.s. Merauke en het Griek- sche s.s. Alcyon; Filmvertooning in het Vaticaan; Van de Utreclitsche Jaarbeurs; Een ijsdam in de Waal bij Druten; Vor stelijk huwelijk?; de radio-biascoop uitge vonden!; Twee pagina's: Toen Koning wintër regeerde; Winter op het Hofje; Ko ning Gustaaf van Zweden officieel door Z. H. den Paus ontvangen; De Maharadja van Alwar; Een gashouder in de lucht ge vlogen; Lodewijk van Boecke! en eenige smeedwerken van hem. Tekst. Het raadsel van Medelo, door J. c W. Duncker; Vasten-medilatie, door Jean ne; De Kopten, geïllustreerd artikel door Prof. Dr. W. Nolet; IJsvreugde. door Joh. J. Teerde manWat was de oorzaak der Russische Revolutie? door Hans: Kologri- wow; Schijngeluk, door Marie Thérèse; De wolven en het lam, door J. S. Fletcher; Een geheele bladzijde voor de Jeugd; Een pagina ontspanning (w.o. dammen, postze- ï»lrubriek enz.). Fen pagina Humor. Heden, 1 en 2 Maart a.s. zullen via de reehtstreeksche telefoonverbinding Amster dam-Stockholm. proefgesprekken worden ge voerd, resp. van 's-Gravenhage, Rotterdam en Amsterdam met Helsingfors (Finland). Indien deze proeven slagen, kan de ope ning van het telefoonverkeer Nederland Finland binnenkort worden verwacht. I-lavas seint uit Parijs dat de Nederland sehe gezant Jhr. Loudon een bezoek heeft ge bracht op den Quai d'Orsay voor een onder houd met den Franschen Minister van Bui- tenlandsche Zaken naar aanleiding van het gepubliceerde geheim verdrag. De Minister antwoordde met te verwijzen naar het dé menti, door de Fransche regeering gepubli ceerd. De Fransche pers Havas meldt uit Parijs: Het meerendeel der Fransche bladen ■preekt zijn verwondering er over uit dat de Nederlandsehe regeering gemeend heeft op helderingen te moeten vragen aan de regee ringen te Parijs en Brussel. Men meent dat dergelijke stappen na de formeele démenti's, we ke gegeven waren, wel overbodig waren. De Petit Parisien schrijft dat men zich er over mag vérwonderen, dat die manoeuvre niet onmiddellijk in de officieele kringen in Nederland is opgemerkt en dat enkel het lezen van eenige artikelen van het gepubli ceerde verdrag niet vo'doende was om klaar heid te brengen zooal niet aan het publiek in 't algemeen, dat met dergelijke documenten minder vertrouwd is, dan toch wel aan de autoriteiten in Den Haag. Wanneer minister Beelaerts van Blokland te 's-Gravenhage zal zijn teruggekeerd, zal hij er misschien wel aan denken dat die kwestie van het gepu bliceerde verdrag dient opgelost te worden niet door de regeeringen, die er voor aan sprakelijk gesteld worden, doch er buiten staan, maar door hen, die het verzonnen en publiceerden. De Excelsior schrijft: Men kan zich slechts verrast toonen over een dergelijk diploma tiek optreden, dat alleen gemotiveerd wordt door krantengeschrijf, terwijl de regeering van Nederland, dat lid is van den Volken bond en zitting heeft in den bondsraad, moest weten dat elke serieuze grondslag er aan ontbreekt. L'Oeuvre vindt het onbetamelijk, dat mi nister Beelaerts van Blokland aan de Belgi sche en Fran-che regearingen liet vragen of het valsche stuk werkelijk valsch is. De Echo de Paris zegt dat de stap der Nederlandsehe regeering niet nagelaten heeft in diplomatieke kringen een zekere verwon dering te wekken. Het oordeel der Belgische bladen B. T. A. seint uit Brussel: Na de zitting van de Belgische Kamer van Dinsdag constateeren de Belgische dagbla den eenstemmig, dat er nu wel niet meer de min.-te twijfel kan bestaan in de loyale inter nationale opinie aan de absolute valschheid, Jan de onwaarschijnlijkheid zelfs der publi caties van het Utrechtsch Dagblad. Ze leggen er voorts den nadruk op, dat Vandervelde en van Cauwelaert, die de cate gorische verklaring van Hymans ondersteun den, gewezen hebben op het waarlijk onwel willende karakter van de commentaren in de Nederlandsehe pers, die geen uur kon wach ten om overtuigd te worden omtrent de au thenticiteit van den tekst, welke voor elk nadenkend mensch bij het lezen van den eersten regel reeds den indruk moest geven van een apocrief document. De dagblpdcommentaren vinden deze hou ding „enorm" en meeuen dat de betrouw baarheid der Nederlandsehe pers er een ge- voe'igen klap door heeft gekregen. Maar er is iets dat nog méér „enorm" is in deze kwestie dan de haast der kranten om deze aangelegenheid te expioiteeren zon der eerst de moeite te nemen van nadere informaties, en dit is de officieele stap van de regeering in Den Haag'. In een dergelijke démarche zit iets beleedigends. Aldus het oordeel der Belgische bladen. In Nctl. Indië Het Bat. Nieuwsblad spreekt de meening uit dat de omstandigheid, dat Brussel zich met ontkenningen haast, veel zegt. In den regel aldus het blad reageeren de hooge heeren niet zoo snel op een schot los kruit. Het blad vraagt zich af of wellicht het woord, dat Kitchener gesproken heeft aan het begin van den wereldoorlog namelijk dat de Britsclie grenzen door den wereldoorlog ver plaatst zijn naar de boorden van de Maas een laten weerklank heeft gevonden. In Italië De Italiaansche bladen geven de onthul lingen van het „Utrechtsch Dagblad" in d'r geheel weer. Ze maken daarbij alleen com mentaar voor zoover het eigen land in de kwestie van het verdrag betrokken is. Alléén de Tribuna geeft een meer algemeene be schouwing. Het is de gewone geschiedenis, zegt het blad; na de publicatie van 't Neder landsehe blad geven de regeeringen démenti's. De regeeringen zullen ook nu weer ontken nen en zoo kan men doorgaan. Wanneer men in overweging neemt, dat 'n geheim tractaat niet bekend gemaakt mag worden, wijl het anders niet meer geheim is, en in geval het bekend wordt, moet gedementeerd worden, kan men er niet zeker van zijn de waarheid te weten. In deze gevallen is wat meetelt niet de waarheid, maar de waarschijnlijkheid. De positie van Luxemburg Wolff seint uit Luxemburg: Het „Tageblatt" legt art. 2 van 't Fransch- Belgische militaire verdrag in dien geest uit, dat aan Frankrijk met toestemming van Bel gië de verdediging van het Luxemburgsche gebied zou worden toevertrouwd, weshalve liet ook aanspraak maakt op het recht om daar grensversterkingen op te richten. Het blad acht deze bepaling onbehoorlijk en noo- digt de regeering uit met alle betrokken buur staten, Duitschland inbegrepen, besprekingen te openen ter vaststelling van het internatio naal statuu van Luxemburg. Nog eenige Belgische pers stemmen Het Antwerpsche reedersblad „Le Neptune" analyseert de „militaire bepalingen" van de Utreehtsche publicatie en noemt het een werk van kamer- en bierstragen dat niet eens op het actief van een gewoon onder- luitenantje zou kunnen geschreven worden, laat staan op de rekening van officieren van een zoo bekend instituut als de militaire school van Brussel. Over de strategisch/* wegen naar Nederland worden er „plannen" in „onthuld", die reeds voor den oorlog door de administratie der spoorwegen waren ont werpen." Het „Handelsblad van Antwerpen" zegt o.m.: „Wij hebben niet gewacht op de officieele .démentis" uit Brussel, Parijs en Londen om ons wantrouwen uit te drukken over de publicatie van den tekst van het geheim- mi itair verdrag tusschen Frankrijk en België. Reeds Maandagmorgen schreven wij. dat de bron ons erg verdacht toescheen en dat de pro-duitsche sympathie van nel „Utrechtsch dagblad" en zijn anti-Belgisch gestook in de laatste jaren, ons meer dan wantrouwig moesten maken. Te meer daar het blad zorg had zijne publi catie te laten volgen door de aanzegging dat het op voorhand alle logenstraffingen, die onvermijdelijk zouden komen, als van geen waarde en geen tel zou achten. Dat is het gemakkelijkste middel om in schijn alleen gelijk te hebben; maar het is tevens een probaat middel om, in werkelijk heid heel uw volk op fiesschen te trekken en het aan de minachting van alle landen waar „fair plav" en politieke eerlijkheid nog loopende munt zijn. prijs te geven." De Belgische „Standaard" zegt, naar aan leiding van de verklaringen in de Belgische Kamer waarin Minister Hymans 't. be treurde, dat er zulk een wantrouwende houding tegenover Beigië's buitenlandsch be leid bestaat, en Van Cauwelaert aandrong op een rechterliik onderzoek, in te stellen door de Belgische en Nederlandsehe regeeringen naar de herkomst van het stuk, opdat zal blijken wat daar achter schuilt 't vol gende „Zal dit onderzoek geschieden? Wij hopen ja, Daar kan inderdaad niet genoeg licht worden geworpen op al wat met het onzalig akkoord van 1920 samen hangt. Het heeft ons land reusachtig nadeel berokkend en het jongste incident is wellicht niet het laatst» in de rij. Wel mocht de Antwerpsche burge meester verklaren, dat het akkoord na Locamo heel veel van zijne beteekenis ver loren had en met de jaren zijn belangrijkheid zal zien verminderen. Onze groote sterkte in 1914 is geweest, dar we als neutralen weóerrechterlijk onder de voeten werden getrapt en aanspraak konden maken op herstel van het geschonden recht. Sinsdien hebben we partij gekozen in inter nationale aangelegenheden, die onze span kracht te boven gaan. Gaan we voort op den j ingeslagen weg. dan zou voor ons bij een ge beurlijk nieuw conflict een ramp kunnen ge- ueuren, waarvan de gevolgen grenzenloos zouden zijn. Mocht het thans gerezen incident de gees ten in deze richting sturen, mocht beter wor den ingezien, dat niet een eenzijdige militaire alliantiepolitiek maar wel een zelfstandige neutraliteit ons past. dan ware er uit dit incident voorzeker een heilzame les gevloeid. De liberal „Independance beige" die doorgaat als de spreekbuis van Hijmans zegt volgens de „Msb." na het debat Van Dinsdag o.m. het volgende: „De Kamer heeft het valsch diplomatieke stuk van hr' „U. D." gevonnist. Na de formeele verkla ringen van Hymans en Vandervelde kan zelfs de meest naïeve Hollander niet het minste geloof meer hechten aan een zoo duidelijk uitgesproken valsch stuk." Het blad geeft omtrent den vermoedelijken auteur van het stuk enkele détails, die het vermelden waard zijn. Men zou reeds in lichtingen bezitten omtrent „den ingenieuzen vervalscher", die tegelijkertijd de Holland - sche kringen die tegen een traktaat met België zijn en de Duitsche nationalisten heeft gediend. Het is niet uitgesloten, zoo luidt het ver der, dat men zou overgaan tot de arrestatie van een Hollander, die de Belgische nationa liteit heeft bekomen en die zich reeds eerder heeft doen kennen door een verdacht op treden in activistische en Duitschgezinde kringen. Deze heeft reeds meer dan eens blijk gegeven van een vruchtbare verbeel ding en met onder een diplomatieken schuil naam te werken heeft hij zich rekenschap kunnen geven hoe gemakkelijk het gaat, ze kere personen te dupeeren, die bezield zijn met een manie naar „documenten", zooals deze persoon er bezat. Momenteel zou hij de wijk naar Nederland hebben genomen. Een communistische actie In het vorige jaar is bij de postvluchtelr naar Indië gebleken, dat ter voldoening van het verschuldigde luchtrecht voor vele st.uk- l ken, in verband mat het gc nicht, meerdere 'uchtpostzegels moesten worim gebruikt. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, wordt de uitgifte voorbereid van luchtpost zegels in de waarden van 1 50, 4.50 en f 7.50. M» Let vooral op den naap Sanapirin daar deze tabletten wettig beschermd ujn tcge» oamaaii eo vervalschinQ* Prü> 25. 40 e» 75 cc Een aan de pers toegezonden comuniqué vermeldt o.m. het volgende: Naar aanleiding van de publicatie van het geheime Fransch-Belgisch-Engelsch Verdrag heeft het Presidium van de Communistische Partij in Holland (Sectie van de Communis tische Internationale) in zijn vergadering van 26 Februari j.l. besloten, zich on middellijk in verbinding te stellen met de partij-leidingen der Belgische, Fransche, Engelsche en Duitsche Communistische Par tij, voor het organiseeren van een campagne tegen het oorlogsgevaar, dat door de ver scherpte tegenstellingen tusschen de kapi talistische staten onderling acuter wordt en door de publicatie van het geheim verdras duidelijk in het licht werd gesteld. Als inzet van deze anti-imperialistische Campagne, zal te 's-Gravenhage op I Maari en te Amsterdam op 4 Maart as. een groote demonstratieve vergadering worden ge houden. DE INTERPELLATIE IN HET ENGELSCHF LAGERHUIS Het antwoord der Engelsche regecrirg Reuter seint uit Londen d.d. 27 dezer: In het Lagerhuis heeft Locker-Lampsor.. onderminister van buitenlandsche zaken, bij ontstentenis van Chamberlain wegens ziekte de vragen beantwoord, naar aanleiding van de Fransch-Belgische en Engelsch-Belgisch overeenkomst. Afgezien van het verdrag van Locarno is er naar Locker-Lampson zeide sinds den oorlog tusschen Groot-Brittannië en België geen overeenkomst, met eenigerlei militaire ver plichting gesloten. Eveneens bestaat er geen militaire overeenkomst of afspraak tusschen den Britschen generalen staf en eenige buitenlandsche mogendheden. Geen enkele Britsche militaire attaché te Brussel heeft zelfs hierover ook maar bij een enkele gele genheid een bespreking gehad. Actie der S. D. A. P. De Federatie Amsterdam der S. D. A. P. houdt Zondagmorgen as. een openbare ver gadering in gebouw „Carré" over het gepu bliceerde geheime verdrag door het U. D. De heer Camilie Huysmans. lid der Belgische Kamer zal o.a'. het woord voeren. Stemmingsbeeld Het was in die dagen een vaste gewoonte j geworden bij de bewoners dezer lage landen des morgens door een adem-holietje m de l bevroren ruiten den stand van den baromete. op te nemen, buiten in het kozijn opgehan gen, vóór eenige andere bezigheid werd ver richt, b.v. te zien. of de knoppen in de azalea zich in den nacht .verder hadden ontwikkeld en of de kanarie wegens de vinnige kou niet naar den vogelen-heme! was verhuisd. De meeste zorg baarde hét verkrijgen van water bij die Heden, waar de leid ng bevroren was. Het hoofd van het gezin of in uitzon derlijke gevallen diens voldoend ontwikkelde nakomeling werd belast met het halen van water bij de buren of in een'g dichtbij of verafliggencT perceel, waar het toevloeien van het onontbeerlijke vocht nog ongestoord doorging, dank zij afdoende voorzorgsmaatre- gelen. De bevroren leidingen bleven bevroren, volgens advies van deskundigen het ontdooien geen zin had of wegens het veel vuldige ontdooien men elders niet aan de beurt kwani. Met een tijdverlies van een klein half uur keerde dan de waterdrager met twee gevulde emmers terug, juister gezegd, met twee emmers die vol waren, maar waarin door het dragen het oorspronkelijk niveau bedenkelijk gedaald was. Met het water deed de alge meene vreugde haar intrede in de kluis en kon er aan gedacht worden de thee gereed te maken. Na het water eischte de kachel- en kolen- voorziening allereerst de aandacht, om niet de boter wegens volslagen onhandelbaarheid in dunne plakkaatjes op het brood te moeten snijden, wat voor een spaarzaam verbruik minder bevorderlijk was. VV"f Hf Waterdrager De kolenhandelaar behoorde in die dagen tot de eerste persoonlijkheden van de gemeenschap. Van uit zijn zwart isolement was hü getrokken in een lichtend centrum van belangstelling- Zijn dienaren, die de kostbare kluitjes aanbrachten, werden be handeld als zonen uit eerste families, met alle égards aan voorname personen verschul digd. Zij zwolgen gedwee ontelbare koppen koffie in waarvan zij in gewone omstandig heden verstoken bleven en verborgen mei een achteloos beleefdheidsgebaar de sigaren uit het duro kistje onder hunne petten. Naar kwaliteit van de brandstof werd niet ge keken. Werden in 't najaar de wintervoor raden besteld uit een collectie monsters, die langdurig bekeken waren, nu was het vol doende, dat de inhoud van de zakjes zwart was. De zwarte bezorgers, die anders vervolgd .verden met waarschuwingen om niets te verontreinigen, werden gaarne geziene gas ten. voor wie zelfs de salon toegankelijk bleek to zijn. Door de enorme aanvragen, waarmee de handelaren werden bestormd, ontvingen onbekenden, d.w.z. niet-geregelde afnemers, de toezegging, dat „zou gedaan worden, wat mogelijk was," hetgeen in de meeste geval len niet mogelijk bleek te zijn. En de enkele bevoorrechten onder deze categorie voelden aan den lijve, dat kolen beter verwarmen dan beloften. De kolenhandelaar beschikte gelijk een vorst in die dagen over bet wel en wee van duizenden. De aardappel behoort tot die verbruiks- artikelen. die in dagen van vorst meer dan gewone zorg vragen. Ter wille van de eet baarheid. Verkouden of bevroren aardappelen vallen bij het menschdom minder m den smaak. Het schijnt, dat de meeste aardap pelen bij strenge vorst bevriezen, want zoodra de winter maar eventjes aanhoudt, treedt aanstonds schaarschte op. De niet bevroren aardappelen worden economischer behan deld, de putjes 'minder, diep uitgehold en beschadigde plekken niet. zoo onbarmhartig diep' weggesneden. Meer dan in normale win ters was in Februari 1929 de hoop gevestigd op den nieuwen oogst, die uit Malta komt. Onze groenteboer vernam vorig jaar voor 't eerst, dat Malta een eiland was ergens in de Middellandsche Zee. 'De man meende op- rechtelijk, dat dit product, net als Goudsche kaas of Tilburgsche wollen dekens, op vader- landschen bodem ontstond. Merkwaardig verschijnsel in die koude De loodgieter dagen van Februari was, dat iedereen milder en tegemoetkomender gestemd werd. Hulp vaardigheid, mededeelzaamheid en meer andere maatschappelijke deugden, die wij ge heel vreemd aan onzen tijd waanden, kwamen plotseling tot hoogen bloei. De nood deed wonderen. Alleen de huisbaas bleef even onvermurwbaar als tijdens een hittegolf; de gemeente, de autoriteiten droegen van alle euvelstanden de schuld, 'hij waschte zijn han den in onschuld, wat ten slotte nog beter gevonden werd dan in het zelf gehaalde water. Bijzondere aandacht werd in de koude weken van Februari gewijd aan de weerbe richten. Alles, wat de kranten schreven over het wèer. werd gelezen en herlezen, soms voorgelezen. Vaak ontdekte men, dat 't eene in strijd was met liet andere, wat niet be lette. dat men des anderen daags met dezelfde geestdrift opnieuw begon. Wat men het minst wenschelijke vond, werd zoolang beredeneerd, tot 't onaannemelijk werd ver klaard, waarop dan de tot uit den treure herhaalde uitspraak volgde, dat 't niet lang meer zou duren, wat door anderen weer sproken werd, die van meening waren, dat er niets met zekerheid van viel te zeggen. Verrassingen bleven natuurlijk niet uit. Trouwens, waar staat men in ongewone tijden meer aan bloot dan aan verrassingen? Het gebeurde, dat een gezin bezig met het dessert, plotseling werd opgeschrikt door een w De kolenhandclaar mededeeling van de dienstbode, dat de keu ken onder water liep. Dan was er ergens, maar niemand wist waar, een lek in de leiding ontstaan. Het gevolg was, dat onmid dellijk de loodgieter werd gealarmeerd, die verscheen in den vorm van een knecht die uiterst spaarzaam was met woorden. Na de opgewonden uiteenzetting van huisgenooten en dienstbode begon de man met onverstoor bare kalmte uit zijn ronden, leeren zak een ontelbaar aantal instrumenten te halen Ein deloos hameren, beitelen, steunen en kuchen en het zaakje was weer gezond, tot in de bad kamer of elders zich dezelfde verschijnselen herhaalden. De menschheid, die het schaatsenrijden verteerd was, kon in de maai.d Februari 1929 haar hart terdege aan de ijssport ophalen, zóó uitbundig, dat ten slotte de ambitie ge doofd werd. Booze tongen beweren, dat de langdurige vorst het bankroet van de ijsbaan zal worden. Wat bij menschenheugnis nog niet gebeurd was, geschiedde in Februari 1929: per auto werd over de Zuiderzee gere den. Dit feit alleen stempelt den winter van 1929 tot een record-winter. Om aan een vurig uitgesproken verlangen tegemoet te komen, viel tegen het einde van de maand de dooi in. Het bleek echter een schijnbeweging te zijn, want na twee dagen erstijfde de aardkorst opnieuw onder een ijzigen oostenwind en de truien, kapers en andere beschuttende kleedij, werden ijlings weer van boven en uit de kamfer gehaald. Tot groote verheugenis van de mannen bleek de stenge winter toch één goede zijde te hebben: van schoonmaak-wee bleven ze gespaard. Wegens het gevorderde seizoen werd in vele gezinnen deze periodiek weer- keerende kwelling een jaar uitgesteld en zul len daar de eerstvolgende zeep-, stof- en klopgelagen eerst in het voorjaar van 1930 plaats vinden. de B.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5