Als de Koude het Land Beheerscht VOOR DE HUISKAMER TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 28 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 3 Dooi" te fel stoken Misgestapt CJit een hooiberg gevallen Een blok op het hoofd De gestolen ring van f 12.500 Met den motor over den kop geslagen Een platina-halsketting ontvreemd Valsche verzekerings polissen Een woonwagenbewoners gevecht In de val geloopen Stukgevroren Groote brand te Rotterdam Inbraak te Broek in Waterland De fluit niet gehoord Met vliegtuigen naar de geïsoleerde eilanden Een .Noorsche expeditie in de Zuidpoolstreken Passagierslijst m&3i LOUIS DOBBELMANN-ROTTERDAn LUCHTVERKEER Het onfortuinlijk einde van den vliegtocht van Lebrix en Paillard De ramp der Italia Mondschein-sonate Op stap Het schot miste Een wagon over het lichaam gekregen Misdrijf in 't spel Bekneld geraakt en gedood Door de stoomtram geheel vernield Overreden en gedood Om een oude veete De „Maasdam1' weer op weg naar Rotterdam Brand op de Oude Schans te Amsterdam Een brandje bij Krasna polsky te Amsterdam WW—WW^— cy Wederom brand tc Leiden. /e Leiden is gisteren, vermoedelijk door £t te lel stoken van een haard txrand ont daan op de eerste verdieping van het per ceel Steenstraat 5555a aldaar, bewoond door den heer. De Swart, gérant van de „Americain lunchroom". De banketbakkers winkel der firma Biesiot is eveneens in die perceelen gevestigd. Tusschen het plafond van de beneden-verdieping en den vloer van de eerste étage breidde het vuur zich snel uit, zoodat spoedig ook de eerste verdieping van het perceel Steenstraat 57, waarin ls gevestigd het sigarenmagazijn der firma Dekker begon te branden. Met het oog op den sterken Noord-Oostenwind liet de toe stand zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien, vooral toen ook de achterzijde van het ho tel-café-restaurant Bellevue, Steenstraat 59, vlam vatte. De brandweer, die met twee motorspuiten was uitgerukt, wist het vuur echter spoedig meester te worden, zoodat de brand bleef beperkt tot enkele kamers op de eerste verdiepingen van de perceelen Steenstraat 55 en 57. De waterschade in de Americain lunchroom, den banketbakkers winkel der firma Biesiot, het sigarenmaga zijn der firma Dekker en het hotel Bellevue is echter zeer aanzienlijk. Alle eigenaars djn verzekerd. In de boerderij van den landbouwer Klein in de Paardelanden te Dedemsvaart was de landbouwer van a'er Most behulpzaam bij het halen van hooi uit een hooiberg. Door tot nu toe onbekende oorzaak viel van der Most uit dezen hooiberg en kwam met zijn achterhoofd terecht op een klomp en bleef bewusteloos liggen. Dr. Arps die spoedig ter plaatse verscheen, constateerde een schedel fractuur en hersenschudding. Het bewust zijn bij van der Most is nog niet terugge keerd meldt de Zw. Crt,. Te Amsterdam had gisteren een man die aan een steiger aan de De Ruyterkade be zig was rijst te l&den, het ongeluk bij het uitschieten van een hijsch met een blok aan het hoofd verwond te worden. Hij is per auto van den Q. G. en G. D. naar hen Binnengasthuis vervoerd. Naar aanleiding van de arrestatie van den vermoedelijken dief van d'en juweelen ring ter waarde van 12.500 ten nadeele van een juwelier in de Kalverstraat te Amster dam verneemt de Tel. nog het volgende: De Nederlandsche centrale in zake falsl- fieatiën en internationale misdadigers heeft in haar archief het portret gevonden van een persoon, die soortgelijke diefstallen, als op Dinsdag 19 Februari in de Kalverstraat werd gepleegd, in het buitenland heeft be gaan. Dit portret was zeer onduidelijk, doch niettemin meende de juwelier eenige gelijke nis met zijn klant te bespeuren. Het signalement, dat de bediende terstond aan de politie had' opgegeven en dat oogen- blikkelijk naar de grensstations werd ge seind, is in die plaatsen aangekomen en be kend geworden, vóór de eerste trein, uit Am sterdam daar aan kwam,, Daaruit mag de gevolgtrekking gemaakt worden, dat de da der, die gistermiddag te Brussel werd aangehouden niet met den trein de grens is gepasseerd. Niet onmogelijk is, dat de man een auto tot zijn beschikking heeft ge had, waarmee hij zich door een grensplaats, waar het signalementstelegram en het ver zoek tot aanhouding nog niet bekend waren, naJr België heeft doen rijden. De man, wiens portret in het archief der politie gevonden is, heeft zich aan juweelen diefstal schuldig gemaakt te Berlijn, Genève en in Frankrijk. Te Amsterdam Heeft de da der in het Victoria-hotel gelogeerd. Daar is een door hem geteekend briefje reeds in be slag genomen en door de politie gefotogra feerd. Wat de arrestatie te Brussel betreft, deze vond plaats bij een door de Brusselsche po litie ingesteld onderzoek in de hotels. Er zijn juweelen op den verdachte aange troffen, doch men betwijfelt of de kostbare ring hierbij is. De juwelier uit de Kalverstraat, uit wiens winkel de vorige week de Italiaan kans heeft gezien den ring van 12.500 te ontvreem- d'en, is gisteren naar Brussel gegaan ter confrontatie van den Italiaan, die d%ar ls aangehouden. Uit Brussel is thans bericht ontvangen, dat de ring terecht is. Hij werd op den aan gehoudene gevonden. Ernstig ongeval op den »Amersfoortschen straatweg. Gisteren ongeveer 2 uur reed de garage houder Hamersveld te Bussum, Per ™ujr over den Amersfoortschen weg te Naarden. Voor hem uit reed een boerenwagen, waar om hij vol gas gaf om dezen te kunnen passeeren. Doordat hij met het voorwiel op de naast den weg gelegen trambaan slipte, sloeg de motor over eten kop en kwam H. met zijn hoofd op de st'raatsteenen terecht, waardoor hij zijn bewustzijn verloor. Een terstond ingeroepen geneesheer constateer de een ernstige schedelbreuk en achtte over brenging naar de Majellastichting te Bus sum noodzakelijk. De toestand van den hoer H. is zeer ernstig. Ter waarde van 4000. Bij de Amsterdamsche politie is aangifte gedaan dat in een theater in de Reguliers- breestraat aldaar, ten nadeele van een dame een platina-halsketting met briljant ter waarde van 4000 ls ontvreemd Te Utrecht is een 73-jarige man in 'perceel aan de St. EHsabethssteeg bij afloopen van een trap misgestapt en vallen. Hij brak den nek en was op dood. een het ge- slag Thans is, op verzftek van de Roermond- sche politie te Maastricht aangehouden zekere 35-jarlge J. N. laatstelijk verblijvende te Roermond. Hij wordt verdacht van oplichting met valsche verzekeringspolissen, waarmede hij een groot aantal bewoners van het platte land van Midden-Limburg moet hebben op gelicht. Dezer dagen ontstond te Roermond tus schen de familie S. en eenige woonwagenbe woners tengevolge van een veete een formeel gevecht. De woonwagenbewoner V. loste, toen hij de familie S. per fiets voorbijreed, een schot. Kort daarop togen verschillende familieleden van V. naar de woning van S., en bombardeerden deze met steenen en al lerhande projectielen. Er w—den een 7-tal groote glasruiten en een lamp stukgeworpen. Teneinde den aanvallers vrees aan te jagen, werd ook uit de bovenwoning van S. een schot gelost. De politie heeft de wapens in beslag ge nomen. Verwondingen kwamen niet voor. De dader der postwisselvervalsching gearresteerd. Zooals men weet, werd onlangs bij de Rotterdamsche recherche aangifte gedaan dat een Duitscher in de Wijnstraat aldaar een kamer had gehuurd en getracht had op vervalschte wissels welke oogenschijnlijk uit Keulen kwamen, een bedrag van 920 te innen. Omtrent deze inning had de Duitscher, die de postwissels aan zijn kostbaas had geadresseerd, met dezen meeningsverschil gekregen en daarom had de Duitscher de wijk naar het buitenland genomen. De na sporingen van de politie hebben er toe ge leid, den juisten naam van den postwis- selvervalscher die onder een valschen naam opereerde te weten te komen, en aan de hand van het volledig signalement dat van den man bekend was is het een rechercheur van den vreemdelingendienst ge lukt den man, die zich inmiddels weer (je Rotterdam ophield, te arresteeren. Na zijn arrestatie haeft de aangehoudene bekend; hij zeide echter met een ander te hebben samengewerkt. Te Asten is in de Zuid-Willemsvaart een motorschip stukgevroren en gezonken. Gisteravond tegen 9 uur is brand uitge broken in een pand aan de Nieuwe Ha ven, waarin magazijnen, kantoren en de grossierderij van Saha (Samenwerking van handelsbedienden) gevestigd zijn. Toen de brand ontdekt werd stond het; gebouw, dat door een binnenplaatsje ge scheiden is van een kantorenpand dat aan de voorzijde ligt, reeds in lichterlaaie. Van de achterzijde werd het vuur bestreden met een 4 tal stralen op de huisleiding van Ho tel Coomen, die door de ramen van de bo venverdieping werden geleid. Aan de voor zijde werden 8 stralen, waarvan 3 op de motorspuit geleid, ten deele door het kan toorgebouw, ten deele door stegen er naast en over het dak. Na een klein uur hard werken had men den brand onder de knie. Het magazijnpand is geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. In het gebouw had een haard staan bran den. Verzekering dekt de schade. Te Broek in Waterland ls in de woning van den burgemeester ingebroken. Er is ontvreemd 50 aan contanten en eeiïig zil verwerk, totaal tot een bedrag van 200. Van Te Eindhoven heeft de stoomtram uit Son op den hoek van de Gagelstraat, een auto van den heer L. in volle vaart aangereden en hem tegen de huizen totaal ineengedrukt. De chauffeur kon zich nog bijtijds uit den wagen redden. Hij had de fluit der tram niet gehoord. De bemanning van het K. L. M.-toestel dat gisteren op Schiermonnikoog landde met de post voor de geïsoleerd bevolking, is har telijk door de burgerij onthaald. De burgemeester richtte zich in een toe spraak tot den vlieger Sillevis, wien hij na mens de burgerij een koperen tabakspot, waarop een afbeelding van Schiermonnikoog voorkomt aanbood. Tevens ontving ook de mecanicien aardig rookgerei ten geschenke. Na de vriendelijke ontvangst, die door de directie van de K. L. M. op hoogen prijs wordt gesteld, startte het vliegtuig weer, na gewuifd door vele eilandbewoners. Geregelde postverbinding met Urk. Het eiland Urk heeft thans een dageiyk- sche verbinding met auto's op Kampen. Gis teren werden 21 zakken post aangevoerd. Verschillende sleden met levensmiddelen gaan dagelijks naar Kampen en Enkhuizen. Het eiland werd gisteren bezocht door twee luxe auto's uit Enkhuizen en een auto uit Am sterdam. Voorts door een vijftal schaatsen rijders uit Sneek en Lemmer. Van Rotterdam buiten om naar Amsterdam. Doordat de binnenwateren reeds geduren de een paar weken door het ijs niet be vaarbaar zijn brengt het groote moeilijkhe den met zich om alle van Amsterdam naar Rotterdam en omgekeerd bestemde goede ren op de bestemmingsplaats te krijgen. Thans bestaat het plan om af en toe bij voldoende deelneming een zeeboot van Rot terdam buitenom naar Amsterdam en even tueel terug in de vaart te brengen, teneinde op ó'ie wijze gelegenheid tot verscheping van deze goederen te geven. Reeds vertrok dezer dagen het Duitsche stoomschip Themis van de Neptunlijn met een aan de papierfabriek te Velsen ingenomen lading papier vandaar naar Rotterdam, terwijl het stoomschip thans in laatstgenoemde haven voor Amsterdam zal laden. Extra-uitkecring in verband met de koude De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft bepaald, dat de door hem ge troffen regeling inzake de uitgetrokkenen van een aantal werkloozenkassen, die voor tweemaal zes dagen golden, op dezelfde voorwaarde voor een derde periode van zes dagen zal gelden indien de kasbesturen dit wenschen. Oud-gepensionneerden. Het Tweede Kamerlid de heer K. ter Laan heeft aan de ministers van Financiën, van Defensie en van Koloniën de volgende vraag gesteld. Zijn de ministers bereid, nu door de lang durige en felle koude de nood in de gezinnen van de oud-gepensionneerden van land- en zeemacht en koloniën en van de weduwen en weezen van dergelijke oud-gepensionneer den zeer sterk gestegen is, een buitenge wone uitkeering te verleenen, of te bevor deren, dat die uit de Stichting verleend wordt? De overtocht Enkhuizen—Urk De burgemeesters van Enkhuizen en Urk zijn van oordeel, dat de overtocht Enkhui zen—Urk per auto, per rijwiel en te voet' zonder gevaar kan geschieden. Voor een goe de toegangsbrug te Enkhuizen wordt ge zorgd. De schipbruggen weggenomen. Thans is te Doesburg de geheele schip brug weggenomen. De overvaart geschiedt per motorboot.. Ook te Deventer is de schipbrug wegge nomen, daar het ijs begon te scheuren en gevaar voor de brug opleverde. Weer vrachtauto's over de rivier. Te Eek en Wiel is het verkeer over het ijs ook met vrachtauto's tot een maximum ge wicht van 3000 kg. toegelaten. De opritten zijn zeer sterk gebleken. De overgang Nijmegen-Lent. De door de gemeente Nijmegen ingestelde overgang naar Lent is wegens het gevaar opgeheven. De overgang over de Waal bü Zuilichem. Het ijs over de Waal bij Zuilichem naar Herwijnen is thans weer uitstekend begaan baar en berijdbaar voor auto's tot een ge wicht van 3000 K.G. Het ijs bij Lobith. Men meldt uit Lobith: Gisterenmiddag hebben geniesoldaten het ijs in de haven van de scheepswerf De Hoop laten springen om de schepen, die nog gedeeltelijk buiten liggen voor de haven, in veiligheid te brengen. Het Rbenensche veer. Het Rhenensche veer is thans weer toe gankelijk voor auto# met een maximum gewicht van 3000 K.G. De schippers te Amsterdam. Men mdldt ons uit Amsterdam: De meeste binnenvaartuigen liggen reeds van tien tot twaalf weken vast, voorname lijk doordat de vaart over de Zuiderzee zoo gauw gestremd was. Dientengevolge is er onder de schippers een noodtoestand ont staan. Een groot aantal schippers moet ge bruik maken van de goedkoape maaltijden, die dagelijks door het gemeentebestuur op verschillende plaatsen in de stad beschik baar worden gesteld. De schippers vinden voor het nuttigen dezer maaltijden gelegen heid aan boord van het Instructievaartuig Prins Hendrik van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, dat in het Westerdok ge meerd ligt. Uit de schippers heeft zich dezer dagen een commissie gevormd om maatregelen te beramen om de schippers, die steun noodig hebben, te helpen. De schippers zelve, die daartoe in staat zijn, hebben voor hun fi nancieel zwakkere collega's reeds gelden tot leniging van den eersten nood bijeengebracht. Aan den anderen kant werden pogingen in het werk gesteld de schippers, die met leege schepen in het ijs vastliggen, aan inkom sten te helpen. Door bemiddeling van den heer G. de Jong, directeur van het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart, hebben de schippers met leege schepen, die zulks wen schen, de toezegging gekregen1 van de Graan- Silo-Mij., dat zij, wanneer de schepen voor de Silo worden gebracht, lading zullen krij gen, om zoodoende de schepen als opslag plaatsen te gebruiken. In verband hierme de heeft de havenmeester, de heer W. N. van de Poll, maatregelen genomen om te trachten de voor deze ladingen in aanmer king komende schepen uit het ijs in de Bur- gèmeester-de-Vlugthaven te bevrijden. Eeni ge ijsbrekers hebben onder persoonlijke lei ding van den havenmeester het ijs in de haven tot bij de schepen gebroken. Daarna moesten de schippers zelve met houweelen en zagen het zeer dikke ijs dat zich tus schen de schepen had vastgezet, losmaken. Het ijs op den Rijn in werking. Men meldt ons uit Arnhem: Gistermiddag is in den Rijn voor de stad een enorm groot stuk ijs losgeraakt en stroomafwaarts gedreven, ten gevolge waarvan de nog aan wezige stukken van den schipbrug ernstig in gevaar werden gebracht. Het stuk ijs zette zicli vast juist voor, het drukste kadege- 'deelte, daar waar de stoombootonderneming Concordia haar opslagruimte voor goederen heeft. Voortdurend braken van het groote stuk ijs groote schollen af en deze beukten te gen de brugstukken, die men in allerijl met ■eenige zware kabels aan den wal vastlegde. Intusschen moest de veerdienst worden gestaakt, daar het brugstuk waarmede een veerdienst werd onderhouden niet bestand zou zijn tegen de groote ijsschollen, die in vrij snelle vaart afdreven. Het werkvolk van de Amhemsche Stoom sleephelling kon niet naar de scheepswerf, zoodat de directie besloot het werk stop te zetten. Een gedeelte van de arbeiders werd gebr'-'H als ballast op de stoomboot Con- cor<" vi waarmede getracht werd door de ijsmassa heen te breken, hetgeen op het moment, dat wij dit .schrijven, tot drie maal toe gelukte. Een behoorlijkel cüoor- tocht kon echter niet worden gemaakt. In middels groeide het aantal menschen en wagens, dat over den Rijn moest, met de minuut aan. Aan de stadzijde stonden ze ker 40 a 50 auto's en karren te wachten op het moment, dat de veerdienst zooi kunnen worden hervat. Om 5 uur stonden ze daar nog. Slechts een enkele maal voer het brugstuk over en dan konden slechts enkele wagens mee. De belangstelling voor het gebeurde was groot. vuilnisbakken, die onder de trap geborgen waren in brand stónden. Het personeel be gon dadelijk met eenige anihilaters de vlam men te blusschen terwijl tevens de brand weer werd gealarmeerd. Deze rukte op de melding „brand bij Krasnapolsky" met veel materiaal uit.. Toen zij kwam was het vuur al reeds gedoofd. Er waren een paar gaten in de trap gebrand. Een Wolff- bericht uit Oslo meldt, dat de Norwegia-expeditie, die thans onderzoe kingen betreffende de walvischvangst in de antarktische wateren verricht, het eiland Peter I in bezit nam voor Noorwegen en de zee rond dit eiland den naam gaf van Roald Amundsen-zee. Passagierslijst van het s.s. „J.P. Coen" van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Naar Southampton 8 Naar Algiers 23. Naar Genua 71. Naar Indië D. Aalbers, J. A. C. Aarde- wijn, ir. C. W. M. van Alphen, echtg. en k. G. André de la Porte en echtg.L. S. Anema J. B. Armee en echtg., F. D. Bakker, G. H. Balke, P. den Bandt, mevr. A. G. H. Barkey en 2 k., F, G. A. Backers, echtg. en 3 k.P. J. A. van der Belt, echtg.. en 3 k., A. van Benthem, echtg. en 2 k., Jkvr. P. W. van Benthem van den Burgh, mevr. E. M. van den Berg, mej. C. F. Bargamin, J. C. van den Berge, mevr. J. H. van Bezey en k., J. de Bie, H. L. p. S. Binnendijk, J. Blok, echt- gen. en 2 k., mevr. M. Blom, mevr. J. M. F. A. L. van Blommestein en mej. J. A. A. van Blommestein, ir. E. H. Blumer en echtg., M. H. W. Bos Often en echtg., J. Brookman, J. C. Bryan, P. Buisman, W. J. Burghgraef, echtg. en 3 k., mevr. W. Bustraan, J. H. Bijdendijk, ir. G. M. Claus, echtg. en k., J. Cautinho, echtg. en 3 k., C. J. J. Cuyvers, W. F. Dieke, echtg. en k., D. J. Diepen- broek en echtg. en 3 k., W. G. Dreher en echtg., mej. G. Dreher, L. W. Dürr, echtg. en 3 k,, F. Duveeri, echtg. en 2 k., D. C. van Eibergen Santhagens, M. Feikeman, mevr. J. P. Flemmin£, C. R. Francis, echtg. en 2 k., A. Frankfort, R. Fruitema, mevr. J. M. Gaus, S. Gaus, mej. M. J. E. Giltay, X. A. Greve, W. F. de Graaff, H. W. Groeneboer, K. de Gruyter, J. L. Grijpma e;i echtg., mevr. V. Haag, mevr. M. E. van Heel, J. G. Hellendoorn, echtg. en 4 k., K. Helder en echtg., J. H. Herkamy, mevr. L. M. R. Hes- sing, W. Heyting, P. C. Hildering echtg. en 3 k., mej, M. C. Hoeke, J. N. D. A. van 't Hof, echtg. en k., W. J. Hofmann, echtg. P. L. Hülscher, echtg. en 3 k., G. J. Hofman, echtg. en 3 k., P. Horsman, B. van der Horst, mej. J. van Houttuin, F. N. Houwing en echtg., mej. dr. J. L. Hijmans, E. A. C. Hey- hrechts en 2 k., ir. A. W. A. Jacometti en echtg., B. J. Jager en echtg., J. W. Jalink, F. A. R. de Jong en echtg., W, de Jong, F. Jung- slager, echtg. en 2 k., D. van Karlsbeek en echtg., E. E. Keller, A. E. Ketelaar, echtg. en k„ mevr. J. A. Keyser, ir. A. E. G. J. Kingma en echtg., A. de Klerk, W. Knu- veling, echtg. en dochter, mej. L. Koorevaar, Th. F. de Korte en dochter, G. A. Krause, G. S. Kress en mevr. B. M.- Kress, mev- F. A. Kroll en 2 k., H. Krouwer, P. B. K ui- ver, J. L. Lanjouw en echtg. dr. H. Leich- neter, mevr. M. D. M. Leenheer, J. C. van Leeuwen, T. Th. Leidelmeyer en echtg., dr. W. H. Levend, echtg. en 2 k., A. I. W. J. van der Linde, W. P. Lioni, echtg. en k., B. Lobstein, echtg. en k., G. Loos, echtg. e» 4 k., L. L. Lopulalan, mevr. T. Louzada, mevr. M. Luciani, K. C. J. Lugten en echtg, S. Makkinga, O. A. Martins en 3 k., mej. H. A. M. Medema, dr. C. G. R. Melzer, G. A. Menalda, echtg. en 2 k., F. H. ter Meulen en echtg. J. Meurs, echtg. en k., A. C. Meyer ós ooprfc pijp tabak, aromatisch van geur. zctc/U van smaak. Yu-bcdli uni J. Meyering en echtg., ir. C. G. J. Meyerink en echtg., C. G. Mooy en echtg., E. Moo- vaart en echtg., K. L. du Mosch, echtg. en 2 k., A. Nieuwbrug, A. F. Nitzchke en echtg. J. W. S. Nyman, C. van Oostende en k. E. Qostindiën, L. J. H. L. Ortye, echtg. en 4 k., H. K. Otten, echtg. en 2 k., A. C. Over- goor, J. Paalman, echtg. en 2 k., O. A. van Polanen Petel, echtg. en 2 k., J. B. van der Poll, echtg. en 2 k., F. Poortman, echtg. en k., B. Postel, echtg. en k., mevr. C. A. van Prehn, K. H. van Prehn en echtg., C. Priebee en echtg., P. Proost en echtg., ir. J. M. J. Reitsma, G. B. Remmelts, echtg. en 2 kind., mevr. W. Riethof, J. H. Risselada, echtg. en dochter, G. Römer, A. P. Romswinckel en echtg., C. de Rot, ir. M. J. Rotteveel, J. P. A. Sauer en echtg., J. L. Saurwalt, echtg. en 2 k., J. fC. H. Sax en echtg., C. P. Schafer, Th. P. Scheltes, J. M. Schiermeyer echtg en, k., H. J. Schippers echtg. en k.,M. Schmidt echtg. en 2 k., T. C. Schol echtg. en k. J. G. Schreurs, F. W. Schwartz, mevr. J. A. ten ten Seldam en 2 k., D. Sinnema echtg. en k., mevr. C. E. van Strien, P. J. Stroeve, ir. J. G. van der Stroop, S. A, Tatewossianz, M. J. J. Treur en echtg., Ch. B. Tryde echtg. en k., mej. N. M. Ulrich, mej. R. G. Ulrich, E. van Veldhuyzen en 3 k., P. L. Vis, C. M. Visser, I. H. Van Voorthuysen, J. A. Vos, G. Vonk, mevr. Vos en 2 k., W. G. van Voss echtg. en k., W. A. Vreken, B. P. de Vries, echtg. en k., P. W. de Vroede, J. J. A. Wein- kopf, L. A. Werner echtg. en 3 k., mevr. J. H. J. Weyand en dochter, P. J. G. Weyne en echtg., M. Wins, W. L. de Wit echtg. en 3 k., J. R. de Wys, echtg. en 2 k., A. Wytman echtg. en 2 k., A. Young, echtg. en dochter. Naar men thans verneemt is het vlieg tuig, dat den tocht MarseilleSaigoon on dernomen heeft, In de Golf van Martaban gevallen, op kleinen afstand van de kust, Woensdagmorgen om 9 uur. De vliegers, be nevens de post en een gedeelte van hun ba gage konden gered worden door de dorpelin gen, die hen vervolgens in een wagentje naar het politiebureau van Theinzeik gebracht heb ben. Vandaar zijn de aviateurs gebracht naar hdt hospitaal van Thatort, waar zij tegen middernacht zijn aangekomen. Jousse is gewond aan het linkerbeen. Le Brix is ook licht gewond. Paillard daaren tegen is geheel ongedeerd. Het onderzoek gesloten Een N.T.A.-bericlit uit Rome meldt, dat het onderzoek door de Italiaansche regee ring ingesteld naar de poolexpeditie van generaal Nobile, is gesloten. De voorzitter der commissie, admiraal Cagni, heeft Mussolini het rapport over de catastrophe van de „Italia" aangeboden. Gisterenavond te ongeveer 6 uur heeft een Chinees op den Breede Hillectijk te Rotter dam, naar de Msb. meldt, op een anderen Chinees met wien hij al eenigen tijd in vij andschap leefde, plotseling een revolverschot gelos-i- Het schot miste. De dader werd in hechtenis genomen. Te Raamsdonkveer is een ernstig ongeluk gebeurd, meldt het „D. van N.-Br." Op de tramlijn, nabij het postkantoor stond een waggon met steenkolen. Eenige kinderen, qjie Uit school kwamen, duwden den wagen spelenderwijze voort. Het ongeluk wilde, dat de zesjarige jongen A. Faro, uit de Lange Smitsteeg kwam te vallen en een wiel over het lichaam kreeg. Ernstig verminkt werd het kind opgeno men en naar het R. K. Gasthuis vervoerd. jjet kind is aan de gevolgen overleden. Gisteren is te Hoogland, nabij Amersfoort, op last der Justitie het lijk opgegraven van de op 5 Februari j.l. overleden 24-jarige on gehuwde boerendochter. Men vermoedt, dat er misdrijf jn jjet Spei is geweest. Te Rotterdam is de 20-jarige \v. H. Waals, San de Rijnhaven, met zijn hoofd bekneld geraakt toen bij een EP°orwagen voortduwde. Hij bekwam een gchedeiuieuK en werd naar het ziekenhuis overgebracht, doch ■'leek bij aankomst reeds overleden Een paar zilvervossen, toebehoorende aan een inwoner van Deijleroord to Wassenaar, zijn uit een kennel ontsnapt en tot dusverre niet teruggevonden. Nabij Belllngwolde is een auto, waarin gezeten waren de heeren Keilerman, dir. H. V. S„ en Koster, beiden van Groningen, in botsing gekomen met de stoomtram O. G. De auto werd totaal vernield; de inzitten den kwamen er met lichte kneuzingen af. De auto is door de politie in beslag ge nomen. Te Heerlen is gisternacht aan de Neder- landsch-Duitsche grens een bejaard man uit Ubachsberg door de Duitsche tram overre den en gedood. Te St. Jacob, nabij Roermond, is een ern stige twist ontstaan tusschen de bewoners van een woonwagenkamp eenerzij ds en de familie Selder anderzijds, wegens een oude veete. Op een gegeven oogenblik begonnen de woonwagenbewoners een waar bombarde ment van stukken hout en steenen op de woning van den heer Selder, waardoor alle ruiten werden vernield en ook in huis de lampen van het plafond werden stuk ge smeten. Op het laatst werden er zelfs eenige schoten gelost, doch gelukkig werd niemand verwond. De politie maakte een einde aan deze ruzie. De directie der HollandAmerika-lijn deelt mede, dat de machineschade van de „Maasdam" voorloopig hersteld is en dat het schip met verminderde vaart de naar Rotterdam voortzet. Op de Oude Schans 3 te Amsterdam heeft de heer Kinsbergen een feestlokaal, genaamd Neutraal. Hij zelf woont er niet, maar heeft als concierge daar aangesteld de heer Bus- nac, goochelaar van beroep. Boven dit feest lokaal, dat in het achterhuis ligt, woont de familie Wertheim. Een van de leden van dit gezin ontdekte gisteravond ongeveer half zeven dat er rook kwam uit de benedenver dieping en dat ej1 een brandlucht hing. Bij een nader onderzoek bleek dat er brand was in het souterrain van het feestgebouw. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, gingen eenige kostbare minuten verlo ren, omdat de vechtkranen bevroren, waren. Er moest een gat in het ijs worden gehakt voor het bluschwater. Toen water gegeven kon worden hadden de vlammen zich reeds uitgebreid naar de hooger gelegen verdie-iklinken. Beethoven hoorde zijn eigen ping. Met vier stralen werd het vuur aan getast. Om half acht was de brand gebluscht. De schade was aanzienlijk, want behalve het souterrain waren in het achterhuis uitge brand een groot vertrek waar allerlei cir- cus-requisleten waren opgeslagen. Daarbo ven nog twee vertrekken van gelijke grootte. Een oogenblik heeft de woning van de fa milie Wertheim ook nog gevaar geloopen. Een gat brandde in den vloer. Zij heeft veel waterschade. Alles was tegen brandschade verzekerd. In hotel Krasnapolsky te Amsterdam werd gisteravond omstreeks half zeven brand reisontdekt onder de trap van het hotel. De rook kwam uit de naden. Het bleek dat twee Het was een stille, zwoele zomeravond vol bleek, geel maanlicht Beethoven was in Weenen. Zijne vrienden hadden de stad reeds verlaten en de drukkende warmte ontvlucht. Zijn huis was somber en ongezellig, het eten niet frisch en smakelijk. Niemand be kommerde zich om hem. En niemand ver moedde, hoe de angst hem meer en meer bekroop, om zijn onverbiddelijk toenemende doofheid, die voor zijn bestaan noodlottig dreigde te worden. „Waarom werk ik eigenlijk nog, waarom hecht ik nog zooveel aan het leven? Voor wie is al dat zwoegen, die ontbering? Voor menschen. die mijn muziek toch niet begrij pen? Aoh, alle laaiende liefde in mij, al het smachten mijner kunstenaarsziel, alle tee- derheid mijns harten vermeerdert en ver diept alleen de verlatenheid en vereenza ming! Waar is de mensch, voor wien mijn muziek een geluk, een behoefte is?" Plotseling stak er eon wind op, die aan een onweer voorgaat en joeg dikke stofwolken in de straten op. Beethoven stond op. De muziek van den wind was hem lief. Als de storm om den hoek van de straat joeg, voelde hij dit als een verkwikking. Ook heden was dit wilde spel van den storm hem een troost, een aan leiding om zijn woning te verlaten. Lang en eenzaam was Beethoven's wandeling. Maar ten slotte keerde hij naar de stad terug. Hij was kalmer, rustiger geworden door de on rust in de natuur en dwaalde nu door de nauwe straten der voorstad. De storm had door zijn ziel gewaaid. Plotseling hoorde hij uit een der lage, scheeve huisjes pianomuziek Dur-Sonate Het was een oud huisje én de muziek klonk uit een heel oud instrument. Maar de op vatting, de weergave, die aan zijn werk was gegeven, boeiden hem. Prachtig, wonder mooi en roerend scheen hem het spel van 't allegro toe mf t dien zachten zingtoon, en van het menuet dat in zijn ziel verlangen wekte en herinneringen» aan stille, verzwegen droefheid wakker riep. Toen hield óe muziek op. Beethoven hoorde, als hij scherp luister de de stemmen van menschen. „Dat zou nog veel, veel mooier zijn, als ik 't maar één keer, één enkele maal van een werkelijk groot kunstenaar kon hooren," zeide een vrouwenstem. De gramme, bittere trek was uit Beet hoven's gezicht verdwenen. Een glimlach was op zijn gelaat, zichtbaar, HU opende de huis deur, trad de kleine kamer binnen. Een arme cÉioenmaker was er aan 't werk. Van het jonge meisje aan de piano zag hij alleen den rug, den nek en het blonde haar. „Ik ben musicus en wil u het stuk voor spelen," sprak Beethoven kort en krachtig, om zijn weeke stemming te verbergen. Sprakeloos, beschaamd als een kind in een onbekend gezelschap, stond het meisje op. „Ik speel het zeer slecht," stamelde zij ver legen. „Neen, u speelt 't merkwaardig goed," lachte Beethoven. „Met gevoel en begrip speelt u het, juffrouw. Bij wien hebt u les ge kregen?" „O, ik heb 't eigenlijk nooit ingestudeerd... ik hoorde 't alleen maar spelen'n dame oefende steeds bü 't openstaande raam, dezen zomer, toen ik bij mijn tante op bezoek was in Schönbrünn. Ik heb het toen heelemaal in 't gehoor opgenomen." Het meisje wendde haar bleek, jong ge zicht tot den grooten componisten nu zag Beethoven, dat ze blind was. Alle jeugd- verlangen, alle jeugdgepoegens, waarvan zij verstoken was gebleven, hadden in zijn me nuet meegeklonkei^. „Buitengewoon," mompelde hij. „Dat ls buitengewoon en wonderbaarlijk." Hij was diep ontroerd. Hoe diep hadden deze blinde oogen in zijn werk geblikt! Hij zette zich aan de piano, speelde de G- Dur-Sonate en gaf zich vervolgens aan mu- sicale fantasieën over. Al zijn gedachten, al zijn klachten werden omgezet in tonen, ste gen uit het diepst zijner ziel omhoog. Hij fantaseerde. Schooner en heerlijker, 'geheimzinniger en smartelijker klonken de harmonieën op uit 't oude klavier. De pijnlijke, smachtende roep in hem naar menschen, naar erken ning, kreeg uitdrukking en vond bevrijding. Wonderlijke accoorden en melodieën klon ken door den nacht met haar bovenaardsche stemmen, riepen, zongen, zuchtten. Als in een bangen, zoelen en zwaren droom luisterde het meisje, heel stil. De tijd ver streek geen van beiden mérkte het, de lamp ging uit en verspreidde 'n kwalijk rie kende lucht in de kleine ruimte, die van tonen doortrild was. De jonge schoenmaker duwde het venster open De zilveren stroom van het maanlicht drong in de kamer. Zo- mernachtgeuren, die uit de aarde opstegen, vervulden de kamer. Het onweer had zich ergens in de verte ontladen en koelte ge bracht. Van een wondere vroolijkheid en een ongekend geluk werd in den toover van dit troostende licht, dezer prikkelende aardgeu- ren het spel van Beethoven. De blinde stond tegen den muur geleund naast hem. Dronk in deze toonweelde. Hare trokken verrieden heerlijkheid en gelukza ligheid Haar luisteren was aandachtig en wijdingsvol... Maar in Beethoven's doorknaagde ziel steeg een wonderlijke vrede op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7