Stadsnieuws KENNEMERLAND UIT DEN OMTREK Mar ia-Stichting Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis fVUIERTEI^ EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT VRIJDAG 1 MAART 1929 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Agenda 2 Maart Na het ijsseizoen Voor de stille armen VAN ONZE RECHTBANK HAARLEMSCHE BËSTUURDERSBOND Het Zalig- en Heilig verklaringsproces van den Gezellenvader Adolf Kolping Kamer van Koophandel en Fabrieken VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN De Spaarnebank Het dividend 6 pCt. Hotóndsch Eloembollenkwsekers- genootschap Zeeliedenstaking geëindigd VAN ONZE RECHTBANK SASSENHEIM Barteljorisstr. 18 - Tel. No. 10756 Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties Marktbericht Rijksvischafslag SPAARNDAM. VELSEN IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST BEVERWIJK HEEMSKERK CASTRICUM lederen middag van 2-3 uur Polikli niek Staat van Besommingen ONDERWIJS De Melania-scholen in Indië RECHTSZAKEN Opzettelijke brandstichting Sociëteit „St. Bavo" 3 uur Bestuur Prov. Kieskring „Haarlem" kwart voor 8 uur Bestuut Prov. Kieskring „Velsen" 6 uur Geel-Wit 7 uur Gewone zit tingen 6 uur Studieclub „St. Bavo" 8 uur Commissie Rerum-Novarum. "St. Josephsgezcllcn-vereeniging Jansstraat 59 Van 810 uur geopend. Kunsthandel de Bols Kruisweg 68 van 9—3 uur Expositie van schilderen. Vercenigingsgebouw „Be Hoofdwacht Groote Markt Van 25 uur Tentoonstelling van teekeningen. Bijna 2 maanden hebben we onafgebroken "van de ijspret kunnen genieten. Menschén, die in jaren niet op de schaatsen hebben ge staan, waagden dit jaar weer eens een baan tje, kleuters zijn ware kunstenaars op het gladde ijzer geworden. Toch is dit ijsseizoen voor ons aanleiding om nog eens een en andeir aan te tippen. Onze ijsclub voor Haarlem en Omstreken heeft niet aan alle eischen die aan een goed geoutilleerde ijsclub gesteld mogen warden, voldaan. In het begin van Januari, toen het publiek hoofdzakelijk op de ijsbaan was aangewezen, liet de organisatie te wenschen over. Met veel moeite gelukte het de Pers, 's morgens te vernemen, of de baan open was, of dit des avonds ook het geval zou zijn en of er nog wedstrijden of feestelijk heden zouden plaats hebben, 'n Kort snib big antwoord In de meeste gevallen en een inlichting die later geheel verkeerd bjeek te zijn. Zoo was Dinsdag aan de pers verzekerd, dat de banen den geheelen dag. dus ook 's avonds geopend zouden zijn. Wij publiceer den dit, doch kregen den volgenden .dag meerdere telefoontjes met klachten over de onjuiste mededeeling, dat de ijsbaan 's avonds geopend zou zijn. Intusschen voerden de trams nog vlaggetjes, zoodat ook de directie van de N. Z. H. T. M. verkeerd moest zijn Ingelicht. Wij nemen aan, dat men op het laatste moment besloot, wegens de felle koude tot sluiten der banen over te gaan, maar dan ■dient men aan 't hek toch 'n bord te plaat sen, dat dit besluit eerst om 6, 7 of 8 uur genomen is en maatregelen te nemen, dat liefhebbers van schaatsenrijden gewaar schuwd worden, b.v. door middel van de tram. Dat is niet zoo moeilijk. Een andere grief. Er was aangekondigd, dat er muziek (buiten het orgel) op de baan en in de consumptiekeet zou zijn. Er was niets extra's te zien o ja, toch, toen het dooide, vier accoa-deon-spelers op een Zon dagmiddagheel even. Over het telkens uitgestelde vuurwerk zul len we niet meer spreken. Want het is ten slotte toch gekomen. Wie had er nu ook zulk een lange ijsperiode verwacht. De viering van het 60-jarig bestaan Is bijna ongemerkt voorbijgegaan. De aankon diging in November deed ons voor het be stuur, dat gToote plannen opperde, maar hopen, dat het een echt wintertje zou wor den! Wij zijn hierin niet teleurgesteld, wèl In de gehouden feestelijkheden. Toen wij op een goeden dag eens infor meerden, of er dan heelemaal niets feeste lijks te doen was, werd ons geantwoord: d'at een ijsbaan er toch was om te schaatsen, zonder daarbij het risico te loopen door het ijs te zakken of te verdrinken. Het lidmaatschap van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken is echter gewichtig genoeg, zoodat men een belangrijk jubileum als een 60-jarlg bestaan, toch wel mêer in overeenstemming met ó'e populariteit van de ijsclub kon brengen. Bovenstaande is eigenlijk geen redactioneel stukje d. w. z. een stukje, waarvan de ge- heele inhoud door de geheele redactie voor haar verantwoording wordft genomen, maar een uiting van teleurstelling en van wrevel van den redacteur, meer speciaal belast met het leveren van berichten over de ijsbaan. Hij heeft onprettig werk gehad dezen winter, omdat zijn moeite om nieuws te verzamelen groot Is geweest en de verwijten van den kant der abonné's, dat de berichten (ach teraf) onjuist bleken te zijn, talrijk waren. Ingekomen N. N. 2.50; G. 25; De J. 25. Verleden week hebben wij («zen Bisschop ter vergadering mogen zien. Z. D. H. sprak een treffend woord ter verlevendiging on zer Vincentianen-activiteit en wees er o.m. op, hoe echt Roomsch het is, om in deze dagen, de dagen der groote Vasten, de lief dadigheid meer dan anders te beoefenen. Het is niet onze bedoeling om u dit hier mee te deelen, u zult dit ook wel gelezen hebben, maar wij bedoelen wel u te doen weten, dat u uw aalmoes ten nuttigste kunt besteden door ze ons er beschikking te stel len. Ze wordt met kennis van zaken, na deug delijk overleg wel geplaatst en wij hebben altijd adressen waar wij er een in zorg ver- keerend huismoeder, een emstigen zieke, steun behoevende ouden van dagen, overge lukkig mee kunnen maken. Uwe bijdrage worden met liefde ontvangen aan het Bu reau dezer courant en bij onzen Penning meester, den heer P. J. Busé, Gasthuissln- «1 64. Uitspraken van Donderdag 28 Febr. 1929. J. J„ reiziger, wonenden te Amsterdam, thans gedetineerd, verduistering, zes maan den gev^traf m. a. pr. hecht. o.v. H. H. boomkweeker, wonende te Amster dam, thans gedetineerd, heling, zes maanden gevstraf m. a. pr. hecht. o.v. E. C. H. L., wonende te Haarlem, appèl overtr. Jachtwet, 16 boete subs. 8 dagen hecht. o.v. H. B„ arbeider, wonende te Haarlem, ap pèl overtr. Jachtwet, 20 boete subs. 10 dagen hecht. o.v. J. H. v. d. R., boekhouder, wonende tc Haarlem, thans gedetineerd. Vrijgesproken met last' tot invrijheldsstelling. In dê jaarvergadering van den Haarlem- fcchen Bestuurdersbond Is gisteravond tot Voorzitter .gekozen de heer A. Mars Wij lezen in „St. Bavo": Op verzoek van Z. Em. Kardinaal Schulte plaatsen wij het volgende: Adolf Kolping, geboren in Kerpen den 8 December 1813, priester gewijd 13 April 1845 te Keulen, waar hij den 4 December 1865 is gestorven, is in de heele wereld bekend als de Vader van de Katholieke Gezellen-ver- eeniging, onder wier banier ontelbare jonge mannen in den loop der jaren bescherming en hulp hebben gevonden. Als op den voor grond tredend volksopvoeder, als trouwe vriend van de jeugd, heeft Adolf Kolping door woord en geschrift, door onvermoeiden arbeid en gebed voor het welzijn van jonge zielen en voor den opbouw van een echt christelijk familie-evlen een heilzaam werk van onvergankelijke Waarde verricht. Het graf van Adolf Kolping In de Minoritenkerk te Keulen is een heiligdom geworden. Eiken dag kan men daar, soms in groepen, soms enkele jonge gezellen zien bidden bij het graf van den Gezellen-Vader en naderen tot de H. H. Sacramenten. Vaders en moe ders en vele anderen, die werkzaam zijn aan de opvoeding der jeugd, storten daar hunne gebeden. Om wille van de gebedsverhoorin- gen en het voorbeeldige deugdenleven van Adolf Kolping, zijn reeds de voorbereidende stappen gedaan tot Zaligverklaring te geraken. Overeenkomstig de voorschriften van het Kerkelijk Wetboek (Canon 2020) worden al degenen, die Adolf Kolping nog persoonlijk gekend hebben, dringend verzocht hun juiste adres aan den Vice-Postulator, den Hoog- eerw. Pater Fuigentius Maria Krebs O.M. Cap. in Aken, Vaalser Landstrasse 99, Kapu- cijhenklooster, zoo spoedig mogelijk mede te deelen. Zij, die op een of andere wijze hun adres reeds naar Keulen, Kolpingshuis, hebben ge zonden, worden verzocht het nog eens naar Aken op te sturen. Bovendien, volgens Canon 2038 en 2042 worden alle geloovigeri, geestelijken zoowel als leeken opgeroepen, brieven en andere ge schriften, welke gedicteerd of onderteekend zijn, ook drukwerken (behalve de Rheinische Volksblatter) die door Adolf Kolping zelf gemaakt of geschreven zijn, niet naar Aken, maar onder Juiste opgave van afzenders adres, naar Keulen te sturen, en wel aan het adres van: Pater Fulgéntius Krebs O.M. Cap. Vice-Postulator, Keulen, Helenenstrasse 11. Hiertoe behooren ook die brieven en ge. schriften, die wel niet persoonlijk door Adolf Kolping, maar wel in zijn naam en onder zijn opdracht zijn gemaakt. Wanneer het uitdrukkelijk verlangd wordt, worden de bescheiden teruggezonden. KARL j'oSEPH Kardinaal SCHULTE, Aartsbisschop van Keulen. Keulen, 13 Februari 1929. gsheel aanwijzend een bedrag van 100.000 te boeken onder het hoofd „Reserve voor divi dend en bijzondere doeleinden." Van het overblijvende zal dan voor uitkee- ring van 6 pet. dividend inclusief de daar voor verschuldigde belasting, kunnen worden aangewend een bedrag van 130.022.92, ter wijl wij u voorstellen van het alsdan nog res- teerende, na betaling der gratificatiën, 5000 toe te voegen aan het pensioenfonds en 11.020.17 over te brengen op nieuwe reke ning. De dividenden der Bank hebben sinds de oprichting der Bank bedragen vanaf 1911 tot en met 1928: 4 pet., 6 pet., 8 pet., 5 pet., 5 pct„ 7 pet. TA pet., 81', pet.. 7 pet., 6 pet., 6 pet., 6 pet., 6 pet., 5 pet,, 6 pet., 6 pet., 6 pet. 6 pet. De balans vermeldt: Activa: Kassa, cou pons en vreemde munt 153.796.47; Bankiers en kassiers 240.378.15; diconto's ƒ656.353.90; effecten 57.223.76; voorschotten tegen effec ten en prolongatie U/g. 1.584.384.70; debi teuren in rekening courant 3.634.351.41; voor derden in buitenland uitgezet 196.306.55 Inventaris, kluis-inrichting en materiaal 1; gebouwen 44.318.40. «Totaal 6.567.114,34. Passiva: Aandeelenkapitaal 5.000.000; in portefeuille 3.000.000 blijft 2.000.000; sta- tuaire reserve 421.742.34; reserve voor divi dend en bijzondere doeleinden 100000; per- soneelfonds 10.000; crediteuren en deposan ten 2.616.413.87; voor derden op prolongatie uitgezet 665.500.35; bankiers en prolongatie o.g. 409.927.24; crediteuren in vreemde valu ta 196.306.55; verdisconteerde wissels bij Ne- derlandsche Bank gratificaties 4.180.90; dividend 6 pet. 120.000; belasting 12.022.92; saldo nieuwe rekening 11.020.17. Totaal 6,567 144,34. De verlies en winstrekening over 1928 ver meldt: Verlieskant: onkosten 173.272.34, winst 202.223.99. Totaal 375.496.33. Winstkant: saldo a. p. 4.210.60; Interest 232.660.81; provisie 133624.92, totaal 375.496.33. De 67ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken wordt gehouden Dinsdag, 5 Maart 1929, des namiddags te half 8 uur, in het gebouw der Kamer, Nassauplein 6, Haarlem. De agenda vermeldt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Subsidie-aanvraag boekhoudcursus IJmuiden. 5. Concept-schrijven aan B. eh W. van Haarlem inzake toestand Friesche Varkens- markt. 6. Concept-schrijven aan B. en W. van Haarlem inzake aanschaffing motorspuit Industrie-terrein Noorder-Bulten-Spaanre. 7. Concept-schrijven aan B. en W. van Beverwijk Inzake voortdurende openstelling telefoonkantoor. 8. Concept-schrijven aan den Directeur- Generaal der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie inzake wijziging telefoonnet Zandvoort. 9. Rondvraag. 10. Besloten zitting. In de gister gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders van de N. V. De Spaarne-Bank te Haarlem werden de balans en verlies- en winstrekening over het jaar 1928 goedgekeurd en het dividend vastge steld op 6 pet. De aftredende leden van den raad van Commissarissen, de heeren J. W. A. Beijnes, Theod. Janzen Hzn. en Ir. J. J. Beijnes, den herkozen. Dividendbewijs No. 19 is vanaf 1 Maart be taalbaar bij de kantoren der N.V. Het jaarverslag Aan het jaarverslag over 1928 ontleenen wij het volgende: In de samenstelling van het college van Commissarissen kwam geen wijziging. In verband met de uitbreiding van zaken welke 't bedrijf geleidelijk vertoont, werd in de vergadering van 23 Maart 1928 aan de directie der Bank een lid toegevoegd en met ingang van 1 April d.a.v. benoemd tot mede directeur de heer Dr. H. J. M. Janzen, voor dien onder-directeur der Vennootschap. Met voldoening mogen wij vermelden, dat de resultaten over het afgesloten boekjaar heb ben beantwoord aan de verwachtingen, waar toe het gevoerde beleid aanleiding geeft. Im mers als gevolg van een geleidelijke doch stelselmatige vermeerdering van relatiën, waartoe de drie kantoren der Bank in nage noeg gelijke mate bijdroegen, vertoonen het bruto zoowel als 't nettowinstcijfer wederom vooruitgang. Opmerking verdient o.a. de stijging van den post „disconto's" tegenover een vermin dering van het cijfer „debiteuren" en wel omdat dit Wijst op een verbetering van onze wisselportefeuille. Hoewel in mindere mate dan verleden jaar wierp het emlssiebedrijf bevredigende baten af. In de boekhouding van het hoofdkantoor te Haarlem werd mechanisatie Ingevoerd. Het bedrag der aanschaffing van machines kwam ten laste der onkosten-rekening. De verplaatsing der kantoren te Amster dam naar Damrak 60 was een belangrijke verbetering en de in het jaarverslag 1926 uit gesproken verwachting, dat de vestiging van een kantoor der Bank te Amsterdam in de toekomst van beteekenis zu zijn, is dan ook ten deele reeds bewaarheid. Tot een versterking der bestaande reserves tegen loopende risico's bieden de behaalde resultaten voorloopig geen aanleiding. Wij stellen daartegen voor van het saldo ad 202.223.99 wederom ƒ50000 over te brengen naar de verleden jaar in het leven geroepen dividend-reserve en deze post, alsdan In haar Te Haarlem is de 44ste Algemeene Ver gadering van het Hollandsch Bloembollen- I kweekersgenootschap gehouden, j De voorzitter de heer S. SchooneVeld te j Rijnsburg, opende de vergadering met het j uitspreken van een rede, waarin hij verschil- l lende feiten memoreerde, welke ln verband i met het vak gedurende het jaar 1928 de revue waren gepasseerd. I Daarna werd de stemmenlijst vastgesteld, t waaruit bleek, dat er van de 25 afdeelingen 19 waren vertegenwoordigd, te zamen uit' brengende 206 stemmen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de gezamenlijke ontvangsten had den bedragen 15684,71 en de uitgaven 14806 37, zoodat een saldo overbleef van 918.34 De rekening wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld en de penningmeester gedechargeerd. Vervolgens werd door den secretaris het jaarverslag gelezen over het afgeloopen boekjaar, waaruit o. a. bleek, dat het ge nootschap op 1 Januari 1929 bestond uit 990 leden. Het voorste^ van het hoofdbestuur, om dit bestuur wederom te doen samenstellen uit voorzitters der afdeelingen, werd met de 196 van 206 uit te brengen stemmen, aange nomen; de afdeeling Bovenkarspel stemde tegen. Hierdoor wordt dus de samenstelling van het hoofdbestuur Weer zooals ze oorspron kelijk is geweest, doch welke samenstelling indertijd om financieele redenen gewijzigd was. Nu echter de kasmiddelen, wegens de gezamenlijke exploitatie van het Kweekers blad, namelijk èn door het H. B. G. èn de Coöperatieve veilingen te Lisse en te Haar lem weer ruimer zijn geworden, en de kas deze luxe zich weer kan veroorloven, meende het hoofdbestuur niet langer te moeten wachten, om voor te stellen het hoofdbe stuur in zijn oorspronkelijken vorm terug te brengen. Van punt 9: besprekingen Inzake het nar cissen-snijbloemen-contract werd een zeer ruim gebruik gemaakt. Uit de besprekingen bleek, dat men niet onsympathiek stond tegenover het contract zelve, maar meer speciaal tegen de wijze van de doorvoering der bepalingen van dit contract. Door bemiddeling van den Christelijken Zeeliedenbond is het loongeschil tusschen de Katwijksche zeevisschers en de reeders der treilloggers opgelost, zoodat hedenmorgen de staking wederom Is opgeheven. De opvaren den van de aan de trellvisscherij deelnemende loggers zullen nu 3 pet. voor de motor- en 4 lA voor de zeilschepen krijgen van de bruto be somming, welke ln den afslag gemaakt wordt De schippers dezer vaartuigen zouden het dubbele van deze procenten ontvangen. De onkosten waarvan tot heden de opva renden een deel meebetaalden, zijn voortaan voor rekening der reederijen. VERDUISTERING VAN 2000 Voor de Haarlemsche Rechtbank stond Donderdagmiddag terecht een 37-jarige boek houder, beschuldigd van verduistering van 2000, ten nadeele van de Bankinstelling, waar hij werkzaam was. Hij zou n.l. wissels geïnd, en het bedrag zich toegeëigend hebben. Reeds in December j.l. had deze zaak voor de rechtbank gediend, waarbij de Officier van Justitie anderhalf jaar gevangenisstraf had geëischt. Op 3 Januari had de rechtbank be slist, dat nog een nieuwe getuige moet Wor den gehoord, hetgeen de vorige week ge schiedde. De Officier van Justitie presteerde bij zijn eisch, terwijl de verdediger, mr. L. G. van Dam, vrijspraak vroeg en onmiddellijke invrijheidstelling. Dit laatste werd door de Rechtbank ge weigerd. Daar het ten laste gelegde in de dagvaar ding op formeele bezwaren stuitte, werd ver dachte vrijgesproken. Verduistering van naaimachines en stofzuigers Wegens verduistering van een naaimachine en twee stofzuigers, die de 24-jarige reiziger J. J. uit Amsterdam, ln huurkoop gekocht had en vóór den laatsten termijn van betalen verkocht, was tegen hem 6 maanden gevan genisstraf geëischt. De uitspraak luidde he denmorgen 6 maanden gevangenisstraf m. a. v. p. Rijwieldiefstal Tegen H. H., die van diefstal, althans he ling van een rijwiel, verdacht was, werd de vorige week 9 maanden gevangenisstraf ge ëischt. De uitspraak luidde 6 maanden m.a, v.p. EEN LIEFDESTRAGEDIE TE AALSMEER. Bedreiging met een mes Het huisraad kort en klein geslagen Op 14 November j.l. heeft zich te Aalsmeer een hoogst gevaarlijke liefdestragedie afge speeld. Ruim 4 maanden had de 22-jarige A. M. verkeering gehad met den 28-jarigen timmerman N. L. De verkeering was uitge maakt, mede door toedoen van den vader, die eenigen tijd geleden door zijn zoon mis handeld was. Wegens poging tot doodslag was L. toen veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Het meisje maakte intusschen kennis met een anderen jongen en is daarmede thans gehuwd. De timmerman liet het er echter niet bij zitten en' is sinds dien tijd voort durend naar Aalsmeer getrokken, hoewel hij in Amsterdam werkte, om de familie M. las tig te vallen. Op den middag van 14 Novem ber ging hij ook weer naar het huis van M. De dochter, zat aan de naaimachine voor het raam, zag hem aankomen en van dat oogenblik was ze, volgens haar zeggen, haar leven niet meer zeker. L. stapte binnen en trok vreeselijk te keer, ging heen zonder Iemand te hebben aangeraakt, maar beloofde terug te zullen komen. Toen vader M. 's avonds thuis kwam, werd hem het geval verhaald en achtte hij 't raadzaam den bur gemeester of de politie te waarschuwen. De burgemeester was niet thuis en de veldwach ter achtte de zaak niet zoo ernstig. Op weg naar huis werd M. plotseling door L. staande gehouden, met de woorden: „Dat had Je niet gedacht, hè? Ik steek alle twee je oogen uit en ik vermoord je." Met een mes kwam hij op hem toe. Daarop was een worsteling ontstaan, waar bij belden op de straat terecht kwamen. L. was intusschen zijn zenuwen niet meer mees ter, hij holde voort, naar het huls van M. en ware zijn vroeger meisje niet weggeloopen, zoo zou hij haar doodgestoken hebben, want ook haar riep hij toe: „Tonia kom hier of ik vermoord je." Met een scherp puntmes had hij daarbij als een waanzinnige door het huis rondge- loopen. Alles stuk slaande, wat hij tegen kwam, als spiegels, ruiten, een theeservies, bloempotten, een naaimachine etc. Het huis eertijds nog een symbool van rust en vrede, was in korten tijd in een slachtveld herschapen. 's Avonds werd L, gearresteerd. Hedenmorgen werd de zaak behandeld voor onze Rechtbank. Allereerst werd de dokter, die vader M. verbonden heeft, als deskun dige gehoord. Deze verklaarde, dat de won den zeer oppervlakkig zijn, maar dat met de punt van een mes is gestoken. Get. A. Z. M., het meisje uit dit liefdes drama gaf onder snikken en huilen te ken nen, dat ze tegenwoordig een leven als een hel had, daar ze geen oogenblik rust had. Ze is er van overtuigd, dat verd. haar nog zal vermoorden. Verd. zegt, dat hij overspannen is geweest, na de verbreking van de verloving en eenigen tijd in observatie Is gehouden in het Wil- helminagasthuis. Vader M. geeft vervolgens een lezing van de tragedie. Hij vertelt, dat hij op straat door verd. werd aangegrepen en bedreigd met een mes, als bij Tonia, zijn dochter niet te voor schijn wilde halen. Verd. zegt, dat getuige, op een ontzettende manier staat te liegen, want dat hy door M. het eerst is aangegre pen. Moeder M. is terwiile van haar dochter door L. meerdere malen bont en blauw ge slagen voor den 14en November reeds. In den middag van 14 November had ze L. zien aankomen, tegelijk had haar dochter geroepen: „O, moeder, daar heb je Bertus." Dezelfde verklaringen gaf ze als haar man. „Ik als moeder zijnde," voegde ze er aan toe, „heb m'n kind beschermd tegen dien woesteling. Ik heb me voor haar in de plaats gesteld want anders had ie haar vermoord. Daar heeft God voor gezorgd, edelachtbare, dat Het niet gebeurd is." Verd. moet nu toch erkennen, dat hij een beetje teveel van leer is getrokken, spijt toont hij echter geenszins. Hij is maar van meening, dat hij in overspannen toestand was en dus eigenlijk niet goed wist, wat hij deed. Verschillende andere getuigen geven nog uitleg van het geval o.a. de andere huisge- nooten en de veldwachters. Het O.M. acht de zaak zeer ernstig. Aan de politie heeft hij destijds verklaard, dat hij niet zou rusten voor hij zijn meisje vermoord zou hebben. Hij werd vast gehouden, doch beloofde later van zijn plannen te zullen af zien. Hij is toen vrij gekomen, doch heeft zich niet geheel aan zijn woord gehouden. Verdachte zou dus veroordeeld moeten wor den wegens poging tot zware mishandeling. Hoewel het mes niet geheel ln het vleesch is doorgedrongen, zijn de kleeren toch door boord. Mocht 'de rechtbank daar niet mee accoord gaan ,dan kan verd. toch wegens gewone mishandeling veroordeeld worden. Op noodweer zal verdachte, gezien het ge tuigenverhoor, zich niet kunnen beroepen. De officier kan het innerlijke karakter van verd. niet goed begrijpen; dat hij een gevaarlijk man is, staat wel zeker. De veroordeelingen wijzen daarop. In een brief, dien hij aan de moeder van den man van het meisje heeft geschreven, geeft hij nog zwart op wit, dat hij niet zal rusten voor zijn liefdespijn door moord geheeld is, hoeveel jaren gevangenis straf hij ook zal krijgen. Het O. M. eischt dan een gevangenisstraf van 5 maanden. De verdediger, mr. K. A. F. J. Pliester, vraagt primair ontslag van rechtsvervol ging, subsidiair een lichtere straf. Een on derzoek naar zijn geestvermogens zou daarbij echter gewenscht zijn. Nadat de rechtbank ln raadskamer was gegaan, deelde de president mede, dat de zaak naar den rechter-commissaris terug zal worden verwezen. Een reclasseeringsrapport zal worden gevraagd en een psychiatrisch onderzoek ingesteld. Op hen, die er het ergste aan toe zijn, rust steeds het wakend oog van den beheer der, zoodat gezegd mag warden, dat ar moede en bit'etre koude ln dit deel der ge meente geheel althans zooveel mogelijk voor komen wordt. Een groot aantal werkloozen komt dage lijks zijn kaarten laten afstempelen, waar onder verschillenden zijn, die bij organi- saies zijn aangesloten. Kortom, op deze wijzfc wordt door het Burgerlijk Armbestuur in voormalig Spaam- dam en Spaamwoude voor behoeftigen en belanghebbenden goed werk verricht. Ten slotte tot eer van de bevolking en tot vol doening van het Burgerlijk Armbestuur en van hen die daarover zijn gesteld, geschiedt alles in volkomen gemoedelijkheid en orde en zonder eenig morren. Jubileum van Dorp. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer Gerrit van Dorp in dienst trad bij de firma C. J. Speel man Zonen, de laatste vijf jaar als mees terknecht. Door grooten ijver en plichtsbetrachting heeft hij zijne firma groote diensten bewe zen. waarvoor gistermorgen de directie hem dank kwam betuigen. Hem werd door de directie een gouden horloge met inscriptie en een envelop met inhoud overhandigd en gelukgewenscht met dit jubileum en zijn mooien staat van dienst. Burgorlijke Stand. Geboren: Johannes Maria, z. van D. van der Vis en R. C Roes. Overleden: Johanna Cornelia van Ralen, 79 jaar, wed. van C. W. Kouw. Maria Johanna Eist, 1 jaar, d. v. J. L. Eist en J. Hack. IJMUIDEN, 1 Maart 1929. Tarbot per k.g. Griet per 50 k.g. Tcng per k.g. Groote schol per 50 k.g. Middel schol per 50 k.g. Zet schol per 50 k.g. Kleine schol per 50 k.g. Bot per 50 k.g. Schar per 50 k.g. Rog per 20 stuks Kabeljauw per 125 k.g. Gullen per 50 k.g. Wijting per 50 k.g. 2.35 2.15 70.— 35— 1.85 1.25 23.— 21.— 30.— 23.50 33.— 25— 28.— 12.— 5.— 3.30 23.— 11— 28— 18— 45— 35— 19— 15— 13— 7.50 DE VERSTREKKING VAN WARM VOEDSEL Men schrijft ons nog: Het is een goede daad geweest van het Gemeentebestuur van Haarlem om de be woners van het voormalig Spaamdam en Spaarnwoude op zoodanige wijze tegemoet te komen, dat nagenoeg alle gemeente za ken door tusschenkomst van het alhier ge vestigde Dienstgebouw (hulp-secretarie), dat onder beheer staat van den Secretaris der voormalige gemeente Spaamdam, den heer Van Reijehdam, kunnen worden af gedaan. Steeds hoort men daarover den lof uit spreken, bovenal nu wij dagen van felle koude en scherpe winden doorworstelen. Als men dan spreekt van koude en wat daarmede samenhangt, komt daarnaast als een gevolg daarvan de nood. In de ver schillende nooden voorziet het Burgerlijk Armbestuur op behoorlijke wijze. De heer Van Reijendam, die ln samen werking met het stadsdeel e n het aange wezen lid van het Burgerlijk Armbestuur de zaken zooveel mogelijk regelt, heeft daarvan den laatsten tijd druk werk om ieder, die komt, zoo goed mogelijk en op de juiste wijze te helpen. Onder zijn beheer wordt de laatste we- ken warm voedsel door de gemeente ver strekt, waarvan een druk gebruik weedt gemaakt. Voor de Tuberculosebestrijding De too- neelvereeniging Varia geeft Zaterdag 9 Maart a.s. een liefdadigheidsvoorstelling in Concordia ten bate van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Opgevoerd zal worden „De Vrijbuiter" van Hans Martin. Burgerlijke Stand Geboren J. W Dam-Handgraaf, d. C. Duijn-Komkes, d. C. Groot-Groen, z. C. M. Zonneveld-v. Balkotn, d. F. de Vries-Pieters, z. J. W. van Geldorp-Snoeks d.A. O. Tietake- Röhl, z. J. Rolloos-Koning, d. M. Koper- v. d. Plas, d. G. Wolf-Tol, d. J. Veld- meyer-Rechsteiner, z. A. Eelsing-Kunnekes d. J. Janssen-Rutten, d. W. Veldman- Leyenaar, d.B. Bloemendaal-Ringnalda, d. Overleden P. Postma, 4 m., z. v. F. Postma C. Haasnoot, 68 j., wedr. v. L. Hoek D. v. d. Vlerk, 48 j., echtgen. v. G, Blom G. de Boer, go j., wede. v. H. Smit D. J. A. Reimes, 79 j., wdr. v. J. Heussinkoeld 1 Sw. Dekker, 7 j., z. v. H. Dekker F. Jongerling, 27 j., wedr. v. F. Baken A. E, Lehman, 62 j., echtgen. v. R. DekkerE. Klaasse, 89 j., wede. v. W. Kaan W. v. d. Does, 67 j., echtgen. v. J. Snijders. GetrouwdJ. A. Wijngaarden en F, Kerkoud J. de Best en G. Broersen. Ondertrouwd J. Spronk en M. J. Broeze C. A. D. v. d. Wijk en E. ZwartJ. de Neef en K. G. v. d. Zande J. Mertens en A. E. Spaan J K. van Kampen en G. Klep per. Drukte vrachtgoedvervoer Op 't station IJmuiden heeft men veel werk tijdens de vorst-periode door het aanvoeren van kolen voor de trawlers, verzendingen voor de Papierfabrieken van Velsen, terwijl het vischvervoer ook buitengewoon groot is. Lantaarnpaal omvergereden In het Villapark alhier is gisteren door een auto een lantaarnpaal omvergereden. Woensdag is er eveneens een he£ slachtoffer geworden in de Gerard Doustraat. Hij liet hem er maar weer in Woensdag avond had alhier ln de Plantiusstraat tus schen de gebroeders B. een vechtpartij plaats. De oorzaak was, dat de eene broer, die bij den anderen in den kost was, nog al eens dronken thuis kwam. Hoewel de bewo ner den rustverstoorder eerst op straat ge zet had liet hij hem, nadat hij gekalmeerd was, er maar weer in Liefdewerk „St. Francisca Romana" Het batig saldo van de gehouden verloting en de tentoonstelling op 15. 16 en 17 Januari bedraagt te samen 601.81 Gaarne brengt het bestuur nogmaals een hartelijk dankwoord uit aan allen, die met gaven of werkkracht geholpen hebben, Burgerlijke Stand van 1628 Febr. 1929 Geboren: Theodora Johanna, d. van H. J. W. Schoonenberg en Marg. Beentjes. Afra Catharina, d. van Ger. L. Fatels en C. Plij- ter. Leonardus Arnoldus, z. van L. A. van Noort en G. Th. Pekel. Overleden: Arie Dam, 85 jaar. Cath. Duin, 10 maanden. Jae. Koper, 12 jaar. Cornelia H. van der Kolk, 21 jaar. T. Zonneveld, 71 jaar. Burgerlijke stand Overleden: Alida Antonia de Lange, oud 31 jaar, te Alkmaar; Klaas Veld, oud 82 jaar te Castrlcum en Antje van den Berg—Prins, oud 77 jaren, te Castricum. Geboren: Nicolaas Petrus, zoon van C. Portegies en A. J. Klaver; Elisabeth Maria, dochter van J. Admiraal en M. M. Knijn. Getrouwd: Klaas Wijker te Amsterdam en Margaretha van Duin te Castricum Collecte Het R. K. Parochiaal Armbe stuur zal a. s. Zondag een buitengewone collecte houden tijdens de diensten in de kerk, ten bate van de stille armén. H'.t behoeft geen betoog, dat die collecte, vooral om den nood tijdens de heerschende koude te kunnen bestrijden, volgaarne aan bevolen wordt. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen Stoomtrawlers P. C 20 1163. Victor 2307— Victoria 2305— Perseus 2385. Witte Zee 2075— Beugers VI. 167 117— Loggers Sch. 297 1408— K.W. 65 635— Nagekomen besommingen van Donderdag Beugers VI. 172 VI. 72 VI. 39 VI. 103 VI. 80 Sch. 159 Sch. 194 Sch. 264 K.W. 178 Loggers 97— 72— 459— 710— 597.K 954— 1016— 1409— 1231— De uitgaven voor de ondersteuning der medische werkzaamheden in Indië en de al gemeene onkosten der vereeniging, laten het vooralsnog niet toe, af te wijken van de noodzakelijke gedragslijn, dat voor het sCholenWfTk niet mag worden beschikt over een deel der gewone inkomsten (contributie van leden en donateurs), doch onder deze omstandigheden neemt een afdeeling, welke aan een Melaniaschool haar naam wenscht te verbinden, ontegenzeggelijk zeer zware lasten op zich en dit geldt niet alleen de op richtingssom, maar ook en in hooge mate de kosten voor de instandhouding der school, welke telken jare opnieuw moei in worden opgebracht. Ten einde evenwel de deelneming der Hol- landsche afdeelingen aan de stichting van Melaniascholen en daardoor de uitbreiding van het aantal dier scholen te bevorderen, werd aan het hoofdbestuur SMW voor Java de vraag gesteld of de bijdragen niet voor een beteekenende vermindering vatbaar zijn en voorgesteld althans het bedrag der in- standhoudingskosten te halveeren, half voor Holland, half voor Indië. Met dit voorstel is, naar het Februari nummer van „St. Melaniawerk" meldt, door Java's H. B. ingestemd en zullen de onder houdskosten jaarlijks 500 voor de helft gedragen worden door de Indische af deelingen, in welker ressort een school is of woi'dt opgericht. Deze beduidende verlichting der lasten zal er naar we hopen toe leiden, dat Hollandsche afdeelingen, welke tot dusver daarvan werden weerhouden, bereid zullen worden gevonden haar naam aan een Me laniaschool te verbinden, desnoods in sa menwerking met andere afdeelingen. Een winkelier uit Hilversum heeft gisteren terechtgestaan voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam, ter zake van op zettelijke brandstichting en het teweegbren gen van eeri onploffing. In de comestibleszaak van verd, gevestigd in perceel Havenstraat 36 te Hilversum, was in den nacht van 17 op 18 Juli van het vorig jaar brand uitgebroken na een vlak daar voor plaats gehad hebbende ontploffing. Agenten van politie, die de ronde deden, haalden den winkelier, die door de ontplof fing ernstig gewond bleek te zijn, uit zijn bed en waarschuwden ook de bewoners der aangrenzende huizen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, had den brand vrij snel onder de knie. Echter bestond er na 't onderzoek naar de oorzaak alleszins aanlei ding om tegen den winkelier een vervolging in te stellen. Verdachte ontkende ter zitting, maar blijkens het verhaal van twee recher cheurs, die als getuigen gehoord werden, had de winkelier tegehover hen een volledige be kentenis afgelegd. Hij had n.l. wegens ge brek aan bedrijfskapitaal schulden genaakt en teneinde het bedrag der verzekering 4000 machtig te worden was het plan van brandstichting bij hem opgekomen Nadat hij op 17 Juli 1.1. zijn meisje, dat te Bussum woonde," had thuisgebracht, had hij m zijn eigen woning teruggekeerd, een ledige bus met benzine gevuld en die open en bloot geplaatst naast een open bus m: pe troleum. Hierna had verd. een z.g, storm- lamp met op en neer gaande vlam ln de nabijheid der beide bussen gezet Kort daar na volgden de ontploffing en de brand. Om geen argwaan te wekken, was verd nanv bed egaan! Maar thans beweerde werd. dat hij dit geheele verhaal verzonnen had. De heer C. J. van Ledden Hulsebosch, die als deskundige werd gehoord, gaf als zijn meening te kennen dat verd 's oorspronke lijk verhaal juist geweest moet Zijn. Zulke technische bijzonderheden, als door verd. ver teld. kunnen door een leek niet verzonnen worden. Het O. M. mr. Van Arkel, eeide niet te kunnen begrijpen waarom verd. op vrije voe ten is gebleven. Spr. vond het feit heel ern stig en mede gezien het over verd. uitge bracht ongunstige rapport, cischte hij twee jaren gevanrrrnisstraf Tevens verzocht de officier vcrd.'s onmiddellijke gevangenne ming. Na Raadkamer werd dit verzoek door de Rechtbank ingewilligd Uitspraak 14 Maart ar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2