Uit den Omtrek. Nachten van Vorst en Dagen van Dooi HET OUDSTE EN.... ARMSTE KERKJE IN NEDERLAND Vijf en vijftig jaar getrouwd TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 1 MAART 192* BLADZIJD Een Rijks- en Natuur-monument van zeldzame schoonheid Duiker Engelhart vertelt HAARLEMMERMEER ZANDVOORT HILLEGOM SPORT EN WEDSTRIJDEN VOETBAL Oefenwedstrijd Ned. Elftal te Rotterdam BILJARTEN Om den Wilhelmina-beker Om den D.T.V.-beker DAMMEN Om bet kampioenschap van Haarlem en Omstreken IMS *- R.K.S.V. „Leonidas" Om het kampioenschap van Haarlem en Omstreken Springer naar België en Holland .••-its ATHLETIEK Roomsche athleten op de schaatsen I De Pensioenwet en de inspecteurs bij het bijzond» onderwijs monds h* ruk en 'n zwaai stoof onze Roer- c!en huurauto een scherpen hoek om in landw^! 8en' hobbelig en puntig bevroren het 7" ®walmen—Asselt en te midden van daar de' Verstarcie winterlandschap prijkte hooe- opeens voor onze verwonderde oogen, teer visi C0n heuveltje, een kerkje „als een hadden er ons veel van voorgesteld: z°uden hier vinden een kerkje van on- -natbare historische waarde en tegelijkertijd h juweeltje van ongedroomde schoonheid! En inderdaad: ofschoon we op het eerste htoment al onze aandacht noodig' hadden °ni kennis te maken met den vriendelijken rector Pinchers, die ons in de barre koude alreeds stond op te wachten, en om met den chauffeur te debatteeren over zijn veel te hoog tarief (wij wenschen Roermond een wakkere vereeniging voor vreemdelingenver keer toe!) toch konden wij onze oogen niet afwenden van het betooverend schouw, spel. Wat was het toch, dat onze blikken fas cineerde? Was het de wetenschap, dat wij ons hier bevonden voor een monument van zeldzame oudheid was het de tot mijmering stem mende wijding, welke er voor ons uitgaat van alle dingen, waarover de eeuwen zich hebben uitgeduurd en een waas van eer biedwekkende geheimzinnigheid hebben ge weven? Was het de oogen-verzadigende schoon heid. welke zich hier plots voor ons open deed: de zichtbare en voelbare, zachte, teere schoonheid van dit wondere, beschei- ben en toch machtig-imponeerende kerkje, gen! t°P een terp' van winSerd omrankt, men d door eeuwenoude lindeboo- jjj cle~~ en met op den achtergrond, norama- een heerlijk weidsch pa- waartusschenafZienbarJ' Jlakkf yeilandfen' rende streep b^eede> zhveng-glinste- VppI tiiri w Maas? Vliem ver in 7Müen wij echter niet om ons »nkel wornd 0Peins te verdiepen - met een epkaJ. ^e nu11 met een handdruk had de 16Hhp'iri en crKnCen ware Maecenas al deze <ft£ton i°onheid hier koestert en bekostigt, ons ingepalmd „Laat ik beginnen met verteiien, dat LJw eenvoudige dorpsrector ben; u moet me niet teveel spreken over wetenschap en kunst; - ik heb natuuriijk, doordat ik_tuer „stanogal wat ondervin ding op oudheidkundig en ander gebied opge daan maar mnn wereld heb ik altijd heel beperkt gehouden: wilt u wel gelooven, dat ik nooit verder danVenlo geweest ben? 't Is toch heusch waar en met eenig bewonderd respect bekeek de gemoedelijke rector óns, die zoo maar heel vanuit Noord- Holland naar zijn Asselt waren komen reizen om zijn geliefkoosd kerkje te komen zien en om Maar diarover later! In de eenvoudige rectorswoning aangeland, raakte de waarlijk al te goedige, en al te bescheiden priester aan 't vertellen: Toen ik in 1915 hier kwam als rector, was het oude kerkje erg vervallen, zóó, dat het eigenlijk niet meer als bedehuis gebruikt kon worden; jammerlijk was het kerkje er aan toe: de zon kon haar stralen ge makkelijker laten spelen door de reten en spleten in dc muren dan door de vervuilde, zwart geworden ramen! Een laag poortje terzijde gaf toegang tot het gebouw: de men- schen moesten zich bukken om binnen te kunnen komen! En ieder jaar werd de toestand erger: ieder jaar opnieuw, vaak meermalen per jaar, kwam de vreeselijke Maas opzetten en spoelde dan niet alleen zand en klei van het bergheuveltje weg maar tastte ook steeds gevaarlijker de fundamenten van het kerk- gebouwtje aan. Dat kon zoo niet langer durenbinnen zeer afzienbaren tijd zou heel het kerkje ver dwenen zijn! In die dagen waren er vele verstandige, praktische menschen, die me den raad ga ven' laat het kerkje dan maar verdwijnen en bouw 'n eenvoudige dorpskerk van 'n 40.000; dat zal ten minste te financieren zijn; wanneer echter dit bouwvallige kerkje gerestaureerd moet worden, dan zijn de kosten niet te overzien En, verstandelijk gesproken, hadden die goeie menschen gelijk; een nieuw kerkge- bouwtje, groot genoeg voor de ongeveer 300 inwoners van Asselt en in overeenstemming met den eenvoud ende armoede der bevolking, zou veel voordeeliger uitgekomen zijn, maarmocht ik het historische kerkje een éénig monument in Nederland aan 'n soort gemakzucht, aan 'n zekere vrees voor 'n groote daad opofferen? Mocht ik een overblijfsel van eeuwenoude cultuur zoo maar laten instorten en weg laten spoelen door de Maas? Mocht ik de inwo ners van Asselt, wier heele geschiedenis en folklore zoo innig met het kerkje saamgewe- ven waren, en die zich aan dit bedehuisje zoo gehecht gevoelden, berooven van het liefste, dat zij hadden? Neen! heb ik toen gezegd: dat zou een misdaad zijn, niet alleen tegenover de paro chianen, maar tegenover heel het Nederland- sche volk; het kerkje is een monument van oudheid en een monument van natuur schoon: heel ons volk zou een onschatbaar bezit armer zijn, wanneer dit monument ver dween, en vooral de katholieken van Ne derland zouden zich te beklagen hebben, als hun oudste kerkje smadelijk weggevaagd werd Toen nam ik een koen besluit: ik zou trachten van overheidswege zooveel mogelijk steun te krijgen voor de restauratie van het kerkje, maar inmiddels zou ik uit eigen middelen de restauratie bekostigen." „Dat was een prachtig besluit; mogen wij misschien zoo onbescheiden zijn, te vra gen, welk kapitaal u daaraan ten koste legde?" „Nou, zou ik dat nu wel zeggen?" ant woordde de bescheiden priester; maar na eenige aarzeling: „nou ja, als u 't dan weten wil: ongeveer honderd duizend gulden." We zaten perplex. „Dat zal op een of andere manier, zij het ook gedeeltelijk, toch weer terug moeten komen," opperden wij. „Neen," luidde het voor den wereldling welhaast ongeloofelijke antwoord, „neen, dat verlang ik niet; als het mooie kerkje, zooals het er nu staat, na mijn dood maar- in stand gehouden kan worden, als er maar middelen beraamd worden om mijn opvolger hier het leven mogelijk te maken, dan zal ik al heel dankbaar zijn." We hunkerden er naar, het wonder van Asselt het wonder van oudheid en schoon heid dat hier in stand gehouden en als 't ware opnieuw gewrocht was, dank zij rector Pinckers' niets ontziende financieele en per soonlijke opofferingen, van naderbij te be schouwen. Enhet wonder werd ons geopenbaard. Daarover vertellen wij in een volgend ar tikel. L. S. - v "v.-- SSSsSSy Heden is het 55 jaar geleden, dat de heer Nicolaas Engelhart en mej. Maria Kok, te Velsen, in den echt werden verbonden. De heer Engelhart geniet als duiker een zeer bekenden en uitstekenden naam en mede in verband hiermede hebben wij het jubilee- rende echtpaar dezer dagen eens in de woning nabij het station Velsen, een bezoek gebracht, om den 78-jarige (zijn vrouw is 74) eens te hooren vertellen uit zijn ervaring over dat interessant maar gevaarlijk bedrijf. We kwamen niet tevergeefs. Beiden genie ten deze menschen nog een uitstekende ge zondheid, want we troffen een bedrijvige gastvrouw aan en 'n niet minder bedrijvigen gastheer, die solied matwerk vervaardigt, maar bij onze komst zijn werkplaats in den steek liet om de plichten der gastvrijheid te betrachten. En hij vertelde ons heel veel van zijn expe dities onder den waterspiegel, expedities, die dikwijls een tragischen kant hadden. Zoo iemand, dan heeft deze duiker tragedies beleefd en aanschouwd. Ook in eigen gezin. Van zijn zes zonen zijn er drie heengegaan, waarvan er twee den dood vonden tijdens de uitoefening van hun duikersbedrijf. De mees ten onzer lezers zullen zich 't laatste onge luk, dat 2 jaar geleden in het Spaarne plaats vond, nog wel herinneren, dat van Cornelis Engelhart, ten gevolge van het los schieten van een der glazen in den helm, dood ten gevolge had. Voor een vader, die zelf 45 jaar lang het vak beoefend heeft, zijn dat zware slagen. Maar dikwijls was het werk, dat aan de firma Engelhart opgedragen werd van zeer groot belang. Zoo werd hij 30 jaar geleden eens geroepen bij een schip, dat men te Amsterdam bezig was te sloopen en dat daarbij door midden was gebroken en gezonken. Het groote schip was in 't midden van boven naar beneden, °P 2L plaat na, gescheurd. Engelhart trok zijn duikerspak aan, ging onder water en toog aan den arbeid. Hij bracht nieuwe platen aan, verwerkte 6000 moerbouten en over de 8000 houten proppen en klaas was Kees! Eat dit intusschen niet zoo eenvoudig is, als het wordt neergeschreven, hebben de scherpzinnige lezers reeds begrepen. Ongeveer 6 jaren geleden werd de firma Engelhart naar Frankrijk gedirigeerd, om een onderzoek in te stellen naar de schepen, welke voor de haven van Le Havre door Duit- sche duikbooten waren getorpedeerd. Deze wrakken, welke hinder voor de scheep vaart opleverden, moest men laten springen en Engelhart moest bij dit belangrijke werk behulpzaam zijn. Eens (het was in Mei 1919) heeft de fir" ma Engelhart een zeer belangrijke opdracht voor de justitie uitgevoerd en dat met schit terend resultaat. In verband met den moord op een jongen werd in het Oostzanergat bij Amsterdam gezocht naar een boordje van den knaap. Verschillende duikers hadden tevergeefs ge zocht toen de firma Engelhart op uitnoodi- ging van dr. Van Ledden Hulsebosch aan t werk toog. Na langdurig zoeken mocht het den ouden Engelhart ten slotte gelukken niet alleen het boordje, maar ook het daarbij be- lioorend dasje te vinden, welke vondst aan leiding werd tot veroordeeling van den dader. De heer Engelhart ontving naar aanlei ding hiervan een hoogst waardeerend schrij ven van den politie-deskundige. Tragisch werk verrichtte hij dikwijls bij het bergen van lijken uit gezonken schepen. Maar ook eigenaardige gevallen, niet van humor ontbloot, deden zich voor. Op een keer Engelhart was toen in dienst bij de fa. Volker en Bos werd aan een schipper een bedrag aan geld overgedragen voor de uitbetaling van het volk. Men stortte het geld in de pet van den schipper, die aan boord over de reeling gebogen stond en zijn hoofddeksel blijkbaar niet stevig in de han den had, want op een gegeven moment ont glipte de pet aan zijn handen en verdween met haar kostbaren inhoud in de diepte. Onmiddellijk liet men een stuk ijzer aan een lijn naar de diepte zinken op de plaats, waar men de blanke schijven in het water had zien verdwijnen en de heer Engelhart werd geroepen om den verloren schat in letterlijken zin „op te diepen." Het duurde niet lang of hij stond onder water en betastte voorzichtig den bodem. Na eenig zoeken had hij succes. De pet was ge vonden en zijn vingers voelden er nog geld in aanwezig. Met de gedachtelaat ik dit eerst maar naar boven brengen, voor dat ik er wat van verlies," trok Engelhart aan het touw en seinde „ophalen.' Boven gc l.omcn werd de zilveren vangst op het dek uitgeceld. En toen kreeg hij het onverwachte bescheid: „trek je pakkie maar uit hoor; 't is in orde!" Het bleek dat er niet één gulden aan ont brak Een andere maal ging het niet zoo ge makkelijk. Onder 't varen door was een tafel omgevallen en 'n groot bedrag aan zilvergeld over boord gerold. Engelhart moest duchtig zoeken. Verscheidene malen was zijn zak in 't duikerspak gevuld en moest hij naar boven om de vangst af te dragen. Zoo gelukte het hem bijna het geheele bedrag (een 450 gul den) boven te brengen. In den loop van 't gesprek vroegen wij r.og aan den duiker of hij bij 't duiken in zee schilderachtige plekjes op den zeebodem had gevonden. Hij antwoordde ontkennend, hoewel hij meermalen op groote diepte is geweest. Nog vele merkwaardige staaltjes kregen wij uit den mond van den bejaarden duiker te hooren. Sedert eenige jaren oefent hij zijn beroep niet meer uit. Veel Weet hij nog te vertellen van het oude Velsen. Zijn ouders, die toenmaals op de (later verdwenen Fal- sterhoeve woonden, waren de oudste inwoners van IJmuiden. Engelhart is een vurig aanhanger van V. S. V., de club, waarvan een zijner zoons de oprichter was. Met trots liet hij een uit slagenlijst zien, welke nauwkeurig bijgehou den wordt. We hebben ons bezoek besloten met het maken van 'n foto, waarvan wij onzen le zers hierbij een reproductie aanbieden. Hoewel het vandaag de eigenlijke dag is. wordt morgen het feest gevierd. Het zal den heer Engelhart en zijn echt- genoote daarbij vast niet aan belangstelling ontbreken. Zij zijn in hun omgeving zeer ge zien. Het mond- en klauwzeer in Haarlemmer meer Kon het mond- en klauwzeer dat het vorige jaar op bijna 120 boerderijen in den Haarlemmermeerpolder heeft ge- heerscht, reeds enkele weken geieclen als geheel geweken worden beschouwd, thans doet zich in dezen polder weder een nieuw geval van deze veeziekte voor eh wel op een boerderij aan den Aalsmeerderv/eg te Rijk. Burgerlijke Stand van 2628 Februari Geboren; Anna Elizabeth, dochter van c. Witziers en S. M. van Duijvenbode; Corne lis Jacobus, zoon van J. Milatz en c m. Korstjens, levenlooze zoon van A. Wijnhout en H. J. Berlijn. Ondertrouwd: Jacobus Jacob van der Weele, 24 jaar en Neeltje Bartje '.'ervey, 17 jaar; Paulus Hijstek, 24 jaar en Elizabeth Verhoeven, 20 jaar; Johannes Hendricus Ippel, 29 jaar en Cornelia Jacoba van Nieuwkoop, 26 jaar. Cornelia Maria Korstjens, 39 jaar. gehuwd met J. Milatz; te Haarlem: Wilhelmina Petronella van Tol, 60 jaar, gehuwd met A. Schouten; te Haarlem: Jacobus Cornelis Cammaert, 63 jaar, gehuwd met Platt- jouw; te Amsterdam: Elisabeth Maria Vonk, 75 jaar, gehuwd met A. Ronhaar. Genootschap van den Stille omgang De 2e vergadering werd gehouden Maan dag 4 Maart des avonds 8 uur in het Patro naatsgebouw. De agenda vermeldt: Opening der vergadering. Voorlezing der notulen van de vorige vergadering. Mede- deeling der regeling van onze dit jaar te houden bedevaart. Lezing van onzen Wel- eerw. Heer kapelaan Rondvraag. Gezamen lijk zingen van het Jubellied. Sluiting. Na de vergadering zal gelegenheid zijn. tot inschrijving van nieuwe leden. Bij den penningmeester zijn tot uiterlijk 1 Maart verkrijgbaar kaarten voor de autobus Zand- voortAmsterdam, retour 2 per persoon. Na 7 Maart kunnen geen pelgrims voor de autobus worden aangenomen. Brand Gistermiddag te ongeveer half 6 ontstond door onbekende oorzaak brand in de villa van den heer A. C. van der Schoot aan de Weeresteinstraat. De brand ontstond in den kelder der centrale verwarming. De brandweer was spoedig ter plaatse en gaf onmiddellijk water. De burgemeester was mede op het terrein aanwezig. Ofschoon reeds een en ander naar buiten gedragen werd en men erger vreesde, liep alles met geringe schade en met waterschade af. Woensdag a.s. zal, naar De Sp.kr. meldt, het Ned. Elftal een oefenwedstrijd spelen op het terrein van Sparta. Als tegenpartij fungeert een Westelijke ploeg. de technische commissie verzocht om half 3 aan de haven van de roei- en zeilvereeni- ging aanwezig te zijn. Mocht het ijs reeds zoo zijn, dat een val den schaatsenrijder tevens een nat pak bezorgd, dan zal zooals gewoon gymnastiek gegeven worden in dte school aan 'de Overtonstraat. Dan nog een verrassende mededeeling voor de leden en aspirantleden boven de twaalf jaar van de heerenafdeeling. Voor as. Zondag heeft de D. H. A. B. een schaatswedstrijd uitgeschre ven. Men zal kunnen strijden op de lange baan (een van ongeveer 6 y. K.M.) en op de korte baan (een van ongeveer 200 M.) Voor de junioren zal deze afstand wellicht verminderd worden. Degenen van onze ver eeniging, die aan dezen wedstrijd wenschen deel te nemen worden uitgenoodigd Zater dag 2 uur bij de spoorbrug Amsterdamsche Vaart te zijn. Het inschrijfgeld bedraagt voor Senioren 0.25 per nummer, voor Ju nioren 0.15 per nummer, deze kosten worden door de leden zelf gedragen. Te vens deelen wij onze leden mede, dat Leo- nidas ook drie prijzen voor dezen wedstrijd beschikbaar stelt. Wij hopen, dat het weer het nog toelaat, dat bovengenoemde wedstrijden gehouden kunnen worden, waarna wij allen wederom met frisschen moed aan de oefeningen voor de onderlinge wedstrijden gaan werken. Het Bestuur. Het jaarlijksche tournooi .om den fraaien door de Wilhelminabiljartfabriek beschik, baar gestelden beker, hetwelk zich steeds terecht in groote belangstelling mag verheu gen, vindt dit jaar plaats van Woensdag 6 Maar tot Zondag 10 Maart a.s. in hotel restaurant „Hof van Holland" aan de Groote Markt. Evenals verleden jaar zullen 8 spelers deelnemen, welke moeten spelen met een ge middelde van 10 cadre. De partijen zullen elk 250 car. "groot zijn. Het volledige programma kunnen wij bin nenkort bekend maken. De eerste 3 partijen voor de finale om bovengenoemden fraaien beker hadden een spannend verloop. Vlug (D.E. S.) zorgde di rect voor een verrassing door Philippo (Vriendenkring) met 100—74 car. te kloppen. De speler der thuisclub stond direct ver achter en na 27 brt. kwam het einde. De D. E. S.-voorzitter gaf niet het goede voorbeeld. Copini Sr. slaagde er toch In Ta- wisga met groot verschil te kloppen, niet tegenstaande de stand tot 50 car. gelijk was Het resultaat was 125—70. Kuiper (D. E. S.) en Verharen (Vrien denkring) gaven elkaar uitstekend partij. Na een zeer spannenden strijd won de D. E. S.'er tenslotte met 75—70. De voorloopige uitslag is: D. E. S. Vriendenkring. 4. Terwisga—Copini Sr. 70—125 5. VlugPhilippo 10074 6. KuiperVerharen 7570 Totaal 245—269 Hieronder volgen de standen van den Haarlemscben kampioenswedstrijd. Hoofdklasse. Nr. Spelers gesp. gew. rem. verl. pnt. 1. J. W. van Dartelen 2 2 0 0 4 2. J. B. Sluiter Jr. 2 2 0 0 4 3. F. A. Berkemeier 2 0 2 0 2 4. J. P. van Eijk 3 1113 5. Aebe ds Jong 10 10 1 6. J. Poppen 2 10 12 7. Chr. F. Visse 2 10 12 8. W. van Daalen 10 0 10 9. H. Greeuw 10 0 10 10. R. Hartgerink 10 0 10 11, j. van Looij 10 0 10 Tweede klasse. 1. w. J- Bosman 2 2 0 0 4 2. Joh. Fabel Jr. 2 2 0 0 4 3. j. van Berkum 3 2 10 5 4. P. Mollema 3 2 10 5 5. H. v. Lunenburg Jr. 3 1 1 1 3 6. G. A. Ottolini Jr. 2 10 12 7. J. Willemse 3 1113 8. J. Balk 3 0 0 3 0 9. G. Eising 2 0 0 2 0 10. F. W. de Pater 3 0 0 3 0 a. De harpoen wordt uitgeworpen naar den walvisch. We hebben heusch ruimschoots onderwijs genoten, en nadien nog aardig gestudeerd, óók in aardrijkskunde, natuurlijke historie en verwanten Maar vóór we de films zagen, die Zondagochtend elf uur in het Rem- brandt-theater (ontwikkelingsvoorstelling) gedraaid zullen worden, wisten we eigenlijk veel dingen enkel in woorden, niet helder, niet levend! Wat geen teksten en geen pla ten kunnen doen, dat doet het beeld op het doek: het laat menschen en dieren in hun doen en laten zien, alsof we er bij waren. Twee films zagen we op de vóórvertooning: ..Leven en dood in het Poolgebied" en „Na tuurgeheimen van den Balkan". Beide boei den ons sterk en leerden ons veel. De eerste vooral. Zij is genomen bij de Snow-expeditie, die uittrok om naar het lot van de 10 jaar oude re Steffanson-expeditie, onderzoek te doen. En 't waren heusch geen ijsbergen en ge vechten met schotsen alleen, wat we zagen, het was een ontvouwing van dierenleven en menschenwerk, zooals we maar zelden voor ons kregen. Op tal van vragen geeft dit iilm- werk (stellig met ontzaglijk veel moeite ge nomen, al wordt daar niet op gebluft) een compleet en duidelijk antwoord. Voorbeel den: hoe leven de meeuwen en pinguins? Hoe wordt een walvisch geharpoeneerd? Hoe kan men een ijsbeer levend vangen? Hoe wonen de Eskimo's? Hoe maken zij jacht op walrussen? Hoe worden de buit gemaakte dieren verder behandeld?We zouden de lijst belangrijk kunnen uitbreiden, maar zijn te ongeduldig om te melden, hoe boeiend het beeldend antwoord op sommige dier vragen is Neem de jacht op den ijsbeer Hel dier vlucht, zwemmend door 't open op 't ijs klimmend', voortrennend over of ijsvlak, weer duikenden de Esk weten het te volgen in hun nietige bo en met een lasso-worp bedwingen ze grimmig wild en kalmpjes brengen ze gevangene aan boord, zetten hem in kooi en voeden hem vise.ij".-, uit de hand Of zie, hoe de leden d -i cm cdi'ie op rotsig eiland de beenderen en kleine ei] Sommen vinden van hun vero ngelukte gangers; hoe zij die. o zoo scha nel, ee plaats in den barren grond geven, en nen met een allereenvoudigst monument de vlag vari hun ïanür.n zeg dar zoo'n film niet méér waarde heeft dan weeë of kwasi-geest-ige succesfilms De Balkan-film, andi.s, rustiger, tl vooral kijk op vogel- en insectenleven ij Donau-delta. Er zijn veel dieren bij, die wij als inheemsch kennen; alleen krijger hun intieme doen en laten nooit zoo te We aanschouwen echter ook interessl stukken menschenwerkzeamheid We lec.f met graagte, hoe de landbouwers in streken een sprinkhanenplaag bestrijden! even gretig als we op zijn tijd de kuitf steur, het pikante kaviaar kunnen waar ren, even gretig namen we kennis va wijze, waarop de steur verschalkt en de eatesse bereid wordt. Het deed ons goed weer eens te const ren, dat de film méér kan dan tijd doo| en dat de wakkere directie van het brandt-theater ook aan hoogcre fiimbeh| ten wil voldoen. Tegen het gaan zien deze film bestaat o.i. ook in den beslot»r geen bezwaar gem. 2.00 2 0 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00 0.00 0.00 0.00 0.00 2.00 2.00 1.67 1.67 1.00 1.00 0.00 0 00 0.00 0.00 Tijdelijk Secr. Rijksstraatweg 20. Zaterdag, jongens, hebben wij onzen zeer zeker wel laatsten schaatswedstrijd. Weder om warden alle heeren-aspiranten alsmede Maandagavond a.s. vangt in „De Koren beurs" te Haarlem de vierde ronde van den Haarlemschen kampioenswedstrijd aan. In deze ronde ontmoeten elkander: Hoofdklasse J. PoppenChr. F. Visse; J. W. van Dar telenJ. B. Sluiter Jr.; F. A. Berkemeier J. van Looij; R. HartgerinkH. Greeuw; Aebe de JongJ. P. van Wijk. W. van Daalen is vrij. Tweede klasse F. W. de Pater—J. Willemse; W. J. Bos manJ. van Berkum; Joh. Fabel Jr.G. A. Ottolini Jr.; P. MollemaG. Eising; H van Lunenburg Jr.J. Balk. Wij vernemen, dat de wereldkampioen B. Springer Jr. een tournee zal maken door Frankrijk, België en Holland tot het geven van blindpartijen, simultaanséances, parti culiere partijen enz. Blindpartijen zal Springer spelen tot een maximum van 3 partijen tegelijk. Vereenigingen, welke plan hebben den nieuwen wereldkampioen uit te noodigen tot het spelen van blindpartijen, simultaanséan ces of particuliere partijen, kunnen zich hier. omtrent in verbinding stellen met den heer V/. Hoekstra, Tulpeboomstraat 6 te s-Gra- venhage. In verband met het groote aantal verzoe ken is het wel gewenscht, dat de vereeni gingen hunne aanvragen spoedig aan den heer Hoekstra richten. V- &&WÊ c. Buitgemaakte walrussen. IJS en weder dienende, worden Zaterdag voor de D. H. A. K.-leden van het district Haarlem wedstrijden op de schaats gehou den. Om half drie is het verzamelen bij de Haarlemmermeerspoorbrug over de Am sterdamsche vaart. Op het programma staan een lange baannummcr en een sprint, zoowel voor senioren als junioren. Wij verwachten flinke deelname. Inlichtingen zijn te bekomen bij de heeren M. Ebbing, Zuidpolderstraat 5 of W. L. de Zwager, Vooruitgangstraat 79. De vorstperiode van de laatste etmalen is een betrekkelijk gewoon verschijnsel De zon begint reeds langzamerhand zooveel kracht te krijgen, dat het ijs overdag snel dooit Doch 's nachts kornt de vorst weer zooveel koude brengen, dat wat overdag dooide, des nachts weer bevriest. Zoo blijft 't al eenige dagen totdat, naar we hopen de dooi definitief de overhand zal nemen en een strenge winter voorbij zal zijn. SneckEnkhuizen op de schaats Gisteren arriveerden te Enkhuizen vijf heeren uit Sneek genaamd, W. L. Kroon. S. Kuipers, W. Nauta, J Terwiska en J. Cuipers die per schaats via Marken dezen tocht had den gemaakt Zij waren om 8 uur uit Sneek vertrokken en om 4 uur 's nachts te Enkhui zen aangekomen./ Druk bezoek aan Urk Te Urk kwamen gisteren twee persfoto grafen uit Amsterdam aan, die met een Amilearwagen via Marken veel te kampen hadden met groote scheuren en ijsduinen. Uit Enkhuizen en Kampen waren 18 auto's aan gekomen, waarvan één den tocht Enkhuizen- Kampen had gemaakt Voorts was een troep wandelaars, bestaande uit 20 personen, uit Lemmer aangekomen. Het veer GouderakMoordrecht De veerpont tusschen Gouderak en Moor drecht onderhoudt thans weer 'n geregelder, overtocht voor alle verkeer. Het Rhenensche veer Het verkeer is thans opengesteld voor auto's tot een maximum gewicht van 3000 K.G. De veerdienst Zuilichem-Herwijnen Het verkeer over het fis tusschen Zuilichem en Herwijnen voor auto's is nog zeer goed geregeld. Hel verkeer Zwijndrecht-Dordrecht Het verkeer met Dordrecht over het ijs is thans niet meer mogelijk, daar het ijs te zwak Is geworden. Pogingen van Ijsbrekers om een vaargeul te maken mislukten echter Levensmiddelen voor Terschelling De sleepboot „Volharding" van de firma Doeksen, die naar IJmuiden was vertrokken om levensmiddelen voor Terschelling te ha len, is gisterenmiddag in de haven van Ter- s. -e.-ing eruggekeerd Aan boord waren vierhonderd zakken meel, vijftig kisten visch en Petroleum, 12 ton steenkolen en nog en groote partij andere levensmiddelen# Schepen ontruimd Men meyt ons Lobith: Gisteren moesten de gezinnen van zeven tusschen de kribben liggende schepen deze vaartuigen verlaten, daar er gevaar bestond in verband met het in beweging zijn van het ijs Het water is reeds geruimen stijgende. De gezinnen zfin ondergebrachttj leegstaande woningen van een steenfabr I De Ijstoestand bfj Bever Men meldt ons uit Deventer: Doordat men de boeien van de schlpb loshakte, is het ijs in den IJssel plotse) in beweging gekomen, waardoor de schot zich ophoopten tusschen de beide hoof' van de brug. Dit had tot gevolg, dat schipbrug die gisteravond weer was wei nomen, niet kon worden ingelegd. De verbinding met Goeree en Ov flakkee Door den heer Boon zijn aan den Mini; van Waterstaat de volgende vragen gest« le. Heeft het de aandacht van den mil ter getrokken, dat de vaart op het eili Goeree en Overflakkee met de tramboot nog afgezien van het isolement, nu in pla van 5 vaarten nog slechts 1 vaarbeurt dag plaats vindt, welke ongeveer vijf duurt volgens het oordeel van deskur gen groot gevaar oplevert? 2e Is de minister bereid, teneinde te v wachten rampen te voorkomen, te bevor ren, dat onmiddellijk een ijsbreker ter schikking wordt gesteld om de tramboot assisteeren? Het Tweede Kamerlid de heer Suring h< den minister van Financiën de volgei vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat bfj i spraak van cfen Centralen Raad van ber- van 20 Jan. 1929 bevestigend is een bes sing van den Pensioenraad, inhoudend een inspecteur, aangesteld door het best eene groep bijzondere lagere scholen, i kan worden beschouwd als ambtenaar den zin van de Pensioenwet 1922, wfjl s werkzaamheden niet kunnen geacht wor< te behooren tot de taak van „beambte" in art. 4, eerste lid, b juncto art. 82 Pensioenwet bedoeld? Acht de Minister het niet een ongewens» gevolg van deze uitspraak, dat een geme< telfjk inspecteur over de openbare lag scholen in een gemeente wel, doch die o een groep bijzondere lagere scholen in gemeente niet pensioengerechtigd is, een inspecteur van bijzonder lagere scho niet, doch bij voorbeeld een schoonmaaks dier scholen wel pensioengerechtigd Is? Is de minister bij een bevestigende bea: woording van vraag II, bereid, de in u zicht gestelde partieele herziening van Pensioenwet 1922 te benutten ,door een z< danige aanvulling van artikel 4, eerste lid te bevorderen, dat ook een inspecteur bedoeld in vraag X als ambtenaar in c zin van de Pensioenwet 1922 wordt 1 schouwd?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5