Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws VOOR DE HUISKAMER •Rhevmatiek Klooster balsem WEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 1 MAAKT 19Z9 BLADZIJDE 2 Staten-Generaal Tweede Kamer Prof. Veraart stelt zich beschikbaar voor een vrijen zetel Waarover een schaterlach in Limburg opging Wordt de nationale industrie gepasseerd Z.K.H. Prins Hendrik in Engeland Mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden De Vrijheidsbond UIT ONZE OOST De grondslagen der defensie van Ned. Indië De porti-verlaging Na den Stadhuisbrand te Leiden Een instorting in de Staatsmijn Hendrik Nu zonder gas Hij had wat anders nagezien dan de bevroren afvoerbuis Doodelijke val I „Geen goud C zoo goed" Het maximum bereikt Eeji zolderschuit gekanteld Aan de gevolgen overleden Griep onder de mijnwerkers VERKEER EN POSTERIJEN De herziening van de Rijks telefoontarieven Wat zijn „kachelbeenen"? LANDBOUW EN VISSCHERÏJ De destructie van afgekeurd vleesch De ontginning van woeste gronden 4^ De techniek der liefde i de vergadering der Tweede Kamer zijn eren de beraadslagingen voortgezet over motie Sames, betreffende wyziging der ierdomswet 1819 tot toekenning van kos- •oze renten aan 65-jarigen en ouderen. >e heer OUD (V.D.) zet uiteen, dat er ;n in het land waren, die onmogelijk kon- voldoen aan het betalen van zelfs een inge premie Wanneer men zegt: die 00 menschen. om wie het gaat, zijn :htoffers van eigen nalatigheid, geeft men eenzijdige en onjuiste voorstelling Spr. 1 liever gewild, dat ook in 1919 op de ba- van het Staatspensioen was voortge- wd. pr dient een motie in. waarin de regee- X wordt uitgenoodigd een wetsontwerp ihangig t,e maken, waarin aan ouden van en (65-jarigen en ouderen), wier inko- i minder dan 1200 bedraagt, kostelooze erdomsrente wordt gewaarborgd van 3 week, echtparen 5. >e heer KERSTEN (S.G.P) zegt, dat van oudste tiiden af zij, die co den bodem van 3s woord stonden, de nood van armen heb- i willen lenigen door armenzorg. Spr. pro- ;eert tegen de kleineering van deze soort ■>enzorg linister SLOTEMAKER DE BRUÏNE ft als eerste bezwaar tegen de motie- mes. dat die uitgaat van de onderstelling. men in 'n overgangstijdperk leeft. Spr. echter van meening. dat de strijd is be- t tn dat geen afbreuk mag worden gedaan i de beginselen onzer wetgeving. De ver- ang van het gevoelen, dat een andere re- na aanstaande is. ondergraaft de popula- erir.g van onze verzekeringswetten. De Üe-Sannes is voorts ook wel zeer onbillijk mover degenen, die met de grootste site een premie hebben opgebracht. Velen i onwillig geweest ook maar een kleine mie te betalen. De motie-Sannes kost rloopig p. j. 4 2 milioen. Waar moet dat 1 vancman komen in dit zittingsjaar? c staat voor de deur een wiiziaina der In- iditeitswet met betrekking tot de leeftyds- ns en de loonklassen Dan is er de zieken- zorging. die ook veel geld zal kosten. Ten- te nog de schooiartsendienst, die ook ge- sidieevd zal worden. Binnen eenige jaren en de kosten der motie-Sannes 6 mil- •n zijn. Als er 6 millioen beschikbaar nt. dan kunnen die toch niet alleen voor armenverzorging uitgegeven worden. De tle-Sannes kan spr. niet aanvaarden On- lijke uitvoering der moties Snoeck Hen- nas en Kuiper ls ook niet mogelijk. Echter men zij beschouwd worden als 'n vinger- zing in welke richting zal moeten worden ;aan als het geld beschikbaar komt In dit band is er geen bezwaar tegen deze mo- s. Over de motie-Oud zal de minister niet eken aangezien hij het principe van atspensioen laat rusten. Ia verdere bespreking heeft stemming ats. De motie-Sannes wordt verworpen met 43 ren 34 (rechts tegen links). De motie-Kuiper wordt aangenomen met 37 stemmen Voor: rechterzijde he lve de heeren Kersten en Zandt. De motie-Snoek Henkemans wordt aange- men zh st )e motie-Óud wordt verworpen met 48 en 2 stemmen. Voor: S.D.A.P en V.D. Ie motie-Boon wordt verworpen met 40 en 35 stemmen (rechts tegen links) Daarna wordt de vergadering tot heden rdaagd. verzoek van net mjnsKiesicnngbestuur •s-Gravenhage )p Woensdag 27 Februari 1929 vergaderde der leiding van den onder-voorzitter der I ka kieskring-organisaties, den heer mr. J. J. F. Andreoli, het Kringbestuur van a Rijkskieskring 's-Gravenhage. i/an de16 parochiale afdeeiingen, waren een de afdeeiingen A, K en O niet ver- renwoordigd. Dp verzoek van het bestuur was prof. dr. A. Veraart niet ter vergadering ver lenen. Ma een ernstige en uitvoerige beraadsla ag, werd met op twee na algemeene stem- in besloten het volgend schrijven tot Prof. raart te richten: 's-Gravenhage, 27 Februari 17929. n H.E.Gestr. Heer Prof. Dr. J. A. Veraart, Laan van Meerdervoort 306, 's-Gravenhage. ogedelgestrenge Heer, n de vergadering van het Rijkskieskring- >tuur, gehoud# op heden, is met op twee algemeene stemmen besloten, andermaal t verzoek tot U te richten, U beschikbaar stellen voor de candidatuur voor een jen zetel bij de verkiezingen voor de /eede Kamer. /ooral deelen wij U echter mede, dat dit sluit in geen enkel opzicht onze meening aanzien van de rechtskwestie wijzigt betrekking tot de naar ons oordeel on- ste omschrijving van den kwaliteitszetel rbeidszaken en Arbeidsvraagstuk" in het redeneerd Verslag van het Centraal •Uege. Ten aanzien van deze kwestie handhaven j ons verlangen, aat de Partijraad zal slissen, ai nebben wij besloten aan de nvragers van eene vergadering van den rttjraad te vragen, aan het Bestuur van Staatspartij te verzoeken de behandeling n deze kwestie uit te stellen tot na de '•kiezingen- Waar ten gevolge van verschillende om- indigheden eene tijdige beslissing van den rtijraad in dit stadium niet meer mogelijk wilde ons Bestuur niet, dat U door den >p der omstandigheden, na den zomer van 29, niet meer in de Tweede Kamer zoudt rugkeeren. Hoewel wU Uw standpunt kennen en U eds ln een onzer vorige vergaderingen rtinent geweigerd hebt, aan net verzoek n enkele der bestuursleden, om U voor n vrijen zetel beschikbaar te stellen, te idoen, mcenen wij toch in het belang van n vrede in onze Partij en ook in het alge- jen belang, nog eenmaal een poging te je ten aanwenden, om U te verdoeken op U sluit terug te komen. Wij vragen dit met te meer aandrang, idat U de zienswijze van ons Bestuur te ed kent en weet, dat wij het betreurd bben, dat het Centraal College aan de om- hrijving van de kwaliteit „Arbeidszaken Arbeidsvraagstuk" ten onrechte een zoo- nige beperking heeft, gegeven, waardoor kiezers in hun keuze worden geperkt, om als deskundige voor dat belangrijke vraag stuk slechts te mogen kiezen, personen voortgekomen uit de rangen der arbeiders organisaties. Ons Bestuur was en is nog steeds van meening, dat de kwaliteit „Arbeid" zonder zoodanige beperking moest worden vast gesteld en dat dus, bij de behandeling van het vraagstuk van den arbeid in de Tweede Kamer Den Haag een afgevaardigde kon krijgen, die dit vraagstuk in zijn vollen om vang beheerscht. Wü hopen dan ook, dat U ter wille van onze kiezers, die in de verschillende afdee iingen onzer Kiesvereeniging U zoo on dubbelzinnig van hun vertrouwen hebben doen biyken, U alsnog beschikbaar zult stel len om een candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden, waardoor U ook in de toekomst op het gebied van den Arbeid en het Arbeidsvraagstuk in zyn vollen om gang, Uw taak zoudt kunnen voortzetten. Inmiddels verblijven wij met gevoelens van oprechte hoogachting, Het Bestuur van de R.K. Kiesvereeniging Prof. Veraart aanvaardt de can didatuur voor den vrijen zetel. Gisteren heeft prof. Veraart, in verband met dit verzoek, telegrafisch aan het bestuur der R. K. Staatspartij doen weten, dat hij de candidatuur voor den vrijen zetel aan vaardt. En dat waren nu juist geen Limburgers. Boven den Moerdijk moet de Indruk weg genomen worden, dat het in Limburg niet goed gaat, enkele successen met bepaalde oorzaken buiten beschouwing latend. En men zwygt in alle talen over de on- eenigheid in eigen huis, over de beschuldi gingen, die v. d. Ploeg iedere week in zijn blaadje den Amsterdamschen hoeren naar 't hoofd slingert en men durft spreken over een zwarte terreur en over de misdaden der geestelykheid. Deze circulaire heeft duidelijk eigen on macht gedemonstreerd en bewijst, dat Lim burg sen geestelijkheid heeft, waarop het trotsch kanzijn. Het jongste nummer van het „Limb. Volksblad", uitgave van de Soc. Dem. Volks partij, het orgaan van v. d. Ploeg, bevat de volgende circulaire door den Algemeenen Raad uit N.V.V., en S.D.A.P. gericht aan de besturen van de afdeeiingen der S.D.AP., de Bestuurdersbonden en de afdeeiingen van Moderne Vakbonden in Limburg: Ons komen bij herhaling klachten ter oore over het optreden van de geestehjkheid en van de R. K. Instellingen van allerlei aard, tegenover de leden onzer beweging in Lim burg. In een kort geleden gehouden vergadering van de door SDAP. en N.V.V. ingestelde Commissie van onderzoek naar de toestanden in Limburg, ls het denkbeeld aanvaard om speciaal voor het Zuiden een persbureau in te stellen, hetwelk tot bijzondere taak zal hebben om in vakbladen of in de groote so cialistische pers al datgene te publiceeren wat er van de zijde der geestelijkheid of haar instellingen tegenover onze menschen wordt misdreven, b.v. door woninguitzetting, ont slag aan leden van moderne of socialistische organisaties, het'weigeren van het verleenen der H. H. Sacramenten, ln het kort alle machtsmiddelen, welke van die zijde worden misbruikt, om den invloed onze beweging te verzwakken. In verband met het bovenstaande verzoe ken wij u elk geval van dezen aard, dat u ter oore komt, regelmatig te willen mededeelen: voorzoover betreft gevallen, welke komen uit de afdeeiingen der S.D.AP.. aan F. van der Velde, Schildersplein 15, Maastricht, voor zoover betreft gevallen die uit de vakbeweging komen aan W. de Ruiter, Voskuilenweg 21. Heerlen Het is vanzelfsprekend voor de waarde dezer berichtgeving en de kracht der daar aan te ontleenen argumentatie noodzakelijk, dat alle mededeelingen, welke worden opge zonden, op feiten moeten berusten, zooveel mogelijk met vermelding, van Juiste plaats en datum der gebeurtenis. Het ligt natuurlijk niet in de bedoeling om berichten met naam en toenaam te publiceeren, aangezien anders vrij zeker rancune-maatregelen van de zyde der geestelijkheid zijn te verwachten. Het is echter voor onze actie in het Zui den van het allergrootste gewicht, dat wij onzerzijds over zoo uitgebreid en nauwkeurig mogelijk materiaal kunnen 'beschikken. Wij hebben de verwachting, dat het pu bliceeren van haar wandaden de geestelijk heid er toe zal brengen, het parool uit te geven, het Mexicaansch optreden tegenover onze beweging en haar leden achterwege te laten. Wij verzoeken u derhalve voor regelmatige toezending van de berichten aan bovenstaan de adressen te willen zorg dragen. Met kameraadschappelijke groeten, Voor de Commissie: J. OUDEGEEST, Voorzitter. J. v. d. LENDE, Secretaris. Deze circulaire typeert wel de onmacht van de S.D.A.P. en het N.V.V. in Limburg, zoo schrijft men uit het Zuiden naar aanleiding van deze circulaire aan de „Msb Hier in Limburg lacht men over „die zwarte terreur" over „die wandaden der geesteiykheid", want niemand bespeurt er iets van. In de Mijnstreek en in Maastricht, waar de heeren toch eigenlijk hun tenten hebben opgeslagen, leven S.D.A.P.-ers en N.V.V.-ers en zij, die het willen worden even rustig als in Amsterdam. In Maastricht staat de voormalige Dominicanerkerk geregeld ter be schikking, ln de mijnstreek za'cn en de open lucht. Als de mannen en vrouwen en kinde ren in optocht willen trekken, niemand die hen belet. Op de mijnen, in de fabrieken en op bouwwerken wordt niet gevraagd welke politieke richting men heeft en tot welke vakvereeniging men behoort. In de mijn streek behoeft niemand naar een woning te zoeken. Het volk spreekt van „roode en blauwe" kolonies. Maar het gekke ls, dat in de blauwe kolonies ook rooden wonen en om gekeerd. De heer v. d. Bilt, voorzitter van den rooden mtjnwerkersbond woont zelfs in een huis van een zg. katholieke woningver- eeniging. De geestelijkheid doet haar plicht en dit is wellicht de reden, waarom S.D.AP. en N.V.V. in Limburg niet zoo floreeren, als in Amsterdam gewenscht wordt. Maar dat pleit voor de geestelijkheid en voor de Katholieken in Limburg. Nog eens in Limburg is een schaterlach op gegaan over die circulaire en over dien pers dienst, die nergens anders voor moet dienen, dan om den menschen boven den Moerdijk zand in de oogen te strooien en het Katho lieke Zuiden zoo donker mogelijk te maken. De waarheid is deze. Sinds v. d. Ploeg en d zijnen S.D A.P en N V.V. verlaten heb bel, is scherp aan het licht gekomen de groote oneenlgheid bij hen zelf en het suc- ce .looze werk onder het overgroot gedeelte d(katholieken in Limburk. ,De leiders en be stuurders waren niet vrij, waren in alles af hankelijk van de Amsterdamsche heeren. die Limburg beschouwden als een mooi land om vriendjes aan een baantje te helpen en stem men te kweeken voor Kamerleden uit het Noorden. En zoo zijn er ln Limburg nogal wat mannen met handen en voeten gebon den aan S.D.A.P. en N.V.V. die ter wille van hun broodje moeten, wat de Amster damsche heeren gebieden Van der Ploeg heeft ten slotte het tafellaken doorgesneden. Hoeveel leden hebben S.DA.P. en N.V.V. in Limburg gehad en hoevelen ziiri er uit getreden? Eindverslag over de begrooting der P. T. T. De Commissie van Rapporteurs over het wetsontwerp tot vaststelling van do begroo ting van het Staatsbedrijf der P. T. T. voor 1929 deelt in haar eindverslag mede, dat zy' gemeend heeft, met den Minister mondeling overleg te moeten plegen inzake de bedragen, op de begrooting voor 1928 uitgetrokken voor den bouw van radio-zendinstallaties, welke bedragen tot dusver niet zijn gebruikt, doch krachtens de bepalingen der Bedrijven wet naar het loopende dienstjaar kunnen worden overgebracht. Het was de commissie namelijk ter oore gekomen, dat, wat de besteding dezer bedragen betreft, moeilijkheden zijn ontstaan in dien zin, dat de nationale industrie zich door een beslissing, welke de Regeering voor nemens zou zyn te nemen, gepasseerd zou achten. De Minister verklaarde omtrent deze zaak thans geen afdoende inlichtingen te kunnen verstrekken. Daartoe zou hij eerst ln staat zijn, indien een onderzoek, dat nog hangende was, geheel tot een eind zou zijn gebracht. Intusschen zegde de Minister toe, onmid dellijk na de beëindiging van het genoemde onderzoek zoo mogelijk vóór de openbare behandeling van het wetsontwerp de Kamer schriftelijk van de resultaten van het onderzoek in kennis te zullen stellen, en van de genoemde bedragen in elk f eval geen gebruik te zullen maken, voordat le Kamer de gelegenheid zal hebben gehad zich over de hierbedoelde aangelegenheid uit te spre ken. De commissie heeft den Minister er op ge wezen, dat de Kamer uiteraard, ook al moch ten de te verstrekken Inlichtingen haar niet tijdig bereiken, het recht blijft voc -behouden deze zaak bij de openbare behandeling ter sprake te brengen. Reuter seint ons uit Londen d.d. 28 Febr.: Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens morgen aan den Prins van Wale s op York shire een bezoek te brengen. H. M. de Koningin heeft benoemd tot Haren kamerheer in buitengewonen dienst Mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, te Breda. „De Vrijheid" meldt: „In de vergadering van den Party raad van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" (23 Februari 1929) zijn de combinaties alleen in zooverre veranderd, dat Maastricht gevoegd zal worden bij de Kieskringen Rotterdam, Utrecht, 's-Hertogenbosch en Tilburg, en in de plaats daarvan Leiden zal gevoegd worden bij de groep Amsterdam, Haarlem, Den Helder en Zwolle. „De nrs. één van de lijsten bleven dezelfde: overigens is óp twee lijstengroepcn. voor zoo ver omtrent de namen der candidaten reeds eenige zekerheid bestaat, één verandering aangebracht." Aneta seint uit Batavia: In antwoord op vragen van het lid van den Volksraad generaal-majoor b. d. Van der Weyden, heeft de régeering verklaard, dat zij met het opperbestuur nader gecorrespondeerd heeft over de zoogenaamde grondslagen der defensie van Nederlandsch-Indië, maar dat deze correspondentie niet heeft geleid tot wij ziging van bedoelde grondslagen. Slechts is op enkele punten, ten aanzien van welke mee- ningsverschil bestond, verduidelijking verkre gen. Thans is den commandanten van land en zeemacht opgedragen om aan de hand van de verduidelykte grondslagen schema's te ontwerpen van maatregelen, welke vereischt zullen zijn. Zoodra hieromtrent overeenstem ming zal zijn bereikt met het opperbestuur zullen de noodige voorzieningen, voorzoover die consequenties hebben voor. de begrooting, met volledige toelichting aan het oordeel van den Volksraad worden onderworpen. Naar het oordeel van de regeering is er échter geen aanleiding om de bedoelde toelichtingen los van de concrete voorstellen te verstrekken. Aneta seint uit Bandoeng: De dienst der Posterijen heeft een gewel dige toeneming van den verkoop van brief kaarten geconstateerd, welke het gevolg ls, eerstens van de portiverlaging en tweedens van het feit, dat de briefkaarten ln plaats van de felicitatiekaartjes zijn gekomen. Het brievenvervoer is normaal gebleven, met zelfs hier en daar een vergrooting. Wat zal er gebeuren, als de ruïne ontdooit? Er werden ongeveer 10.000 kub. meter water ingeworpen Toen het Leidsche stadhuis afbrandde, ls er bij het blusschingswerk een enorme massa water ingeworpen. Thans is de massa bevroren. Valt échter de dooi in, dan zal het bevrijde water af vloeien naar den laagst gelegen kant, de Vischmarktzyde. Zal er dan, is gevraagd, geen gevaar voor ondermijning en verzakking voor de daar gelegen belendingen ontstaan? Inderdaad ls er één enorme massa blusch- water bij dezen brand gebruikt. Twee Leid sche en twee Haag.sche motorspuiten met een gemidde'de capaciteit van 1800 liter per minuut, een motórspuit uit Voorschoten met een capaciteit van 800 liter per minuut, de Leidsche stoomspuit, dié er 600 liter per minuut uitdraaide en dan de noödige brand- kranen. Ruw berekend werd er 10.000 kub. meter water verbruikt bij het blusschings werk en wanneer die massa naar de Visch- marktzijde zou moeten wegtrekken, was er ongetwijfeld wel een kans op verzakking van ds huizen aan dien kant. Gevaar voor verzakking bestaat er echter niet, deelt het Bouw- en Woningtoezicht aan het „Hbld." mede. In de eerste plaats is de helft van die watermassa van 10.000 kub. meter niet meer in de ruïne van het stad huis; een groot deel is verdampt toen het in de vlammenzee is geworpen, een ander deel liep weg voor het 't vuur bereikte. En daarenboven bevat de ondergrond aan de Vischmarkt te weinig zand, dat er voor het wegspoelen van den grond gevaar zou zijn. Verzakking van de huizen aan de Vischmarkt wordt dan ook uitgesloten geacht. Een arbeider door vallend gesteente gedood Woensdagmiddag heeft in Staatsmijn Hen drik op post 830 van ds 537 meter verdieping een instorting plaats gehad. De 38-jarige -houwer G. v. Voort, wonende te Heerier- heide, en vader van vijf kinderen, werd door de afvallende steenen gedood. Het stoffelijk overschot kon eerst na uren worden bovengebracht. De mijnwerker Jacobs kwam er met eenige lichte kneuzingen af. Omtrent het geval aan de Assiestraat te Zwolle waar een achttal woningen onbe woonbaar was geworden door een sterke gaslucht, wordt nader gemeld dat, daar het zoeken naar een lek buitengewoon tijdroo- vend is in den bevroren grond, werd over gegaan tot het afsluiten van de gasleiding vóór de huizen langs. Woensdagmorgen kwam men hiermede gereed. Het gevolg was dat op één na alle woningen weer betrokken konden worden, In dg laatste woning bleef de gasversprel- dingj voortduren, zoodat het gezin nog niet kon terugkeeren. Onder de door gaslucht vérdieven bewoners moest' een 87-jarig vrouwtje per rijtuig worden weggebracht, terwijl een zieke vrouw per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd. merhand behooren tot de aandoeningen, die men in Nederland weinig of niet meer tegen komt, maar als de vrouwen niet op haar hoede zijn, dan komen de „kachelbeenen" als opvolgsters in die rubriek dank zij de kunst zijden kous. Loodgieters zijn in deze dagen, hu iedere waterleiding bevroren is, welkome gasten. Het was dus niet meer dan verklaarbaar, dat de bewoonster van een huis aan de. Cein tuurbaan te Amsterdam, toen zich Woensdag middag bij haar een man vervoegde/die zich als .loodgieter voordeed en zei, de bevroren af voerbuis van den gootsteen te komen nazien, dezen man dadelijk liet binnenkomen en aan het werk liet gaan. Toen zij na een half uur kwam kijken, hoe ver hij gevorderd was, bleek de man verdwenen te zijn. Hij was Vertrokken zonder betaling te eischen. maar ook, zooals de dame tot haar verdriet bemerkte, zonder de afvoerbuis van den gootsteen te hebben ontdooid. Haar verdriet werd echter nog groo- ter, toen zij tot de ontdekking kwam, dat de pseudo loodgieter twee gouden damesringen met briljanten bezet, ter waarde van 100 had meegenomen. De loodgieter is, zooals van zelf spreekt, niet meer terug geweest. Gisterenmiddag ls de 20-jarige mei. de R. uit Hoogezand, dienstbode in den melksalon van den heer F. Zwart, te Groningen, uit een luik op de derde verdieping gevallen. Ze was onmiddellijk dood. De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker's Kloósterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te vc-zachten. Gij behoeft niét oud te worden, voordat ge oud zijtl lijke abattoirs aan verliezen zullen opleveren. Wij zijn om deze reden niet enthousiast voor de N.V. Thermoch. Fabrieken, ofschoon' niet bij'de 'N.V. kunneiy-laten gelden,'om even- tueele betere condities te bedingen.- De wyze waarop de N.V. Thermoch. Fabrieken de taak, welke zy op zich genomen heeft, volvoert, is intusschen wel in staat, om vertrouwen te wekken in den-hygiënischer! en economischen opzet. In hevige mate heerscht de griep in de ge meente Kerkrade. Het ziekenhuis ligt vol pa tiënten en de huisdokters moesten assisten tie inroepen. Meerdere gevallen waren van doodelijken aard. Toch meent men nu her maximum aantal bereikt te hebben. De scholen van Rolduc zijn heden gesloten. De Paaschvacantie zal duren tot 2 April. Gisteren is in de Schie nabij de Zweth een met ongeveer 800 balen copra geladen zolderschuit van de oliefabriek Calvé-Delft, welkè door twee slcepbooten werd getrokken, aan leen der kanten op het ijs geloopen en gekahteld, waardoor de balen in de Schie terecht kwamen. Het achterschip verdween onder water en bleef aan den grond vastzit ten. De opvarenden wisten zich te redden. Daar het schip in de vaart tusschen het ys ligt, werd onmiddellijk een nieuwe weg door het ijs gebaand, zoodat de scheepvaart na eenige uren weer kon doorgaan. De schade is vrij groot. De 40-jarige wegwerker J. Kloosterman die dezer dagen onder een goederenwagon was geraakt op het hoofdstation Groningen, is in het Academisch ziekenhuis aldaar aan de gevolgen overleden. Hét totaal aantal mijnwerkers in Zuid- Limburg, dat thans lijdende is aan griep, be draagt ruim 13 dit is ongeveer 5700. Op 7 Maart a s. zal vanwege het hoofdbe stuur der P. en T. te 's-Gravenhage door ver tegenwoordigers van de Kamers van Koop- j handel en andere belanghebbende lichamen, aismede voor de pers, een voordracht worden gehouden over de voorgenomen verandering van de Rykstelefoontarleven en de daarmee samenhangende ontwikkeling van het tele foonnet hier te lande. Na afloop Uiervan zal gelegenheid worden geboden tot het stellen van vragen In het „Ned. Tijdschrif voor Geneeskunde" schrijft een medica uit Amsterdam o.m.: Na de flinke vorstWeek, die wij half Januari 1929 hadden doorgemaakt, werd my binnen enkele dagen tyds driemaal advies gevraagd voor een typische aandoening der onder- beenen bij een tweetal vrouwen. Deze vrouwen hadden zich zeer ongerust gemaakt en aan een ontsteking gedacht. Bij ontblooten van het been zag men een grof gemarmerde teskening, witte vlekken omgeven door roodbruine of bruinachtige guirlandes. De aandoening vertoonde zich aan den buitenkant van één onderbeen en bij navraag bleek, dat de patiënten met dien kant dadelijks vlak naast, of zooals de uit drukking gewoonlijk luidt, vlak op de kachel zaten en de beenen dan gloeiden of prikten door de hitte. De aandoening deed mij sterk denken aan het z g. „lollenpottenenërytheem" der Drentsche vrouwen, dat tot stand komt, doordat deze zich verwarmen aan kachel- of potvuurtje die zij onder haar rokken plaatsen. Dit verwarmingssysteem passen zij echter jaren toe, doch de snelle inwerking van de kachelwarmte op de onderbeenen van deze drie patiënten, moet toegeschreven worden aan het dragen van kunstzyden kousen; kunstzijde is namelijk een buitengewoon goede warmtegeleidster en is dat in veel boogere mate dan wol of katoen. Verbran- dings-erythema komt hierbij veel spoediger tot stand; kunstzijden kousen zijn niet alleen een te dunne beenbekleeding in den winter, maar geven bovendien bij het verwarmen van de beenen spoedig aanleiding tot lichte ver brandingsverschijnselen van de huid. Na 14 dagen was bovengenoemde gepigmenteerde huidteekening nog duidelijk zichtbaar, het is dus de vraag of er op den duur weer een normale huid komt, of dat de draagsters ■van kunstzyden kousen, die warmte bij de ■kachel gezocht hebben met „kachelbeenen" vgrder door het,, leven- moeten Het z.g. loUenpottencrytheëm zal langZa- De Holl. Mü. van Landbouw heeft indertyd. een commissie ingesteld, welke de hygiënische, bedrijfseconomische en sociale zyde van het vraagstuk der vernietiging van afgekeurd vee en vleesch zou onderzoeken. In deze commis sie hebben zitting de heeren D, Appel,. G. Braat en ir. T. P. Huisman. Genoemde com missie is thans tot de volgende conclusies gekomen Het algemeen belang inzake de hygiëne kan zoowel bij kleine, als bij groote destruc tors gewaarborgd, zijp, doch. het zeke.rste bij groote., De gecentraliseerde destructie biedt, over ons geheele land genomen, belangrijke hygiënische en economische voordeélen, doch. dit neemt niet wég, dat veerijke streken zeer waarschyniyk met voordeel zelfstandige destructors zouden kunnen stichten. Dat eenige van deze destructors gesticht worden, kan nuttig zijn, Inzonderheid, zoolang hier door de gecentraliseerde destructie in de rest van ons land niet ernstig gevaar wordt ge bracht. De belangen der veehouders hangen bij kleine destructors intusschen af van het uit- keeringssysteem, dat gevolgd zal worden. Wij achten de wyze, waarop thans de gecentrali seerde destructie georganiseerd is, niet de juiste. Wy zouden gaarne meer zeggenschap zien van de overheid en eene regeling, waarbij de veehouders in de eventueele winst deelen en de veerijke streken niet goed moeten ma ken, wat vee-arme streken en wellicht stede- Een rapport van de commissie van advies aan den minister van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw De commissie van advies voor de ontgin ning van woeste gronden heeft aan de hand van een rapport aan den Minister van Bin nenlandsehe gaken en Landbouw de vol gende punten in overweging gegeven: A. De tegenwoordige werkwijze der com missie ten opzichte van het verleenen van voorschotten voor het stichten van boerde rijen op woesten grond blijve ln hoofdzaak gevolgd, maar daaraan wordt eenige uitbrei ding gegeven door ook voorschotten toe te slaan voor het ontginnen van gronden, die verpacht zullen worden. Het is daarom gewenscht, dat le. op de Staatsbegrooting een grooter bedrag dan thans wordt uitgetrokken voor het verleenen van steun bij de stichting van ontginningsboerderyen 2e. deze gelden, behalve voor het verlee nen van steun aan landbouwers, zooals tot dusver gebruikelijk' was, cok beschikbaar gesteld kunnen wórden voro gemeenten en onder waarborg dei- bétrokken instellingen van algeméén nut voor de ontginning van woeste gronden, teneinde deze in ontgonnen staat als landbouwbedrijven te verkoopen; 3e. het voorschot ook worde verleend aan gemeenten en instellingen van, algemeen nut, die zelf kleine landbouwbedrijven wenschen te stichten om deze daarna te verpachten; 4e. eveneens de voorschotten worden ver leend aan landbouwers, die een bedrijf van 6^-18 H.A. willen - stichten op gronden, welke door een der in 't Noorden werkzaam zijnde vennootschappen met werkloozen zyn ont gonnen. B. De taak der commissie worde-'uitge breid door van groote complexen; v.'élke voor ontginning in aanmerking komen, döor'-tus- sohenkomst van de commissie van advies voor Ryksrekenlng een ontginningsplan te ontwerpen. Van Rykswege worde de uitvoe ring van deze plannen,bevorderd door; naast het verleenen van voorschoi, voor ontgin ningsboerderijen, steun te verleenen by den aanleg van wegen en waterlossingen. C. Hei;- is zeer gewenscht,de bebossching krachtiger dan".;tdt."dhis^ér té'Tevordèren; door df mjddelen ter bebossching van w.oeste gtonden, door de commissieaanbevolenvan. Rykswege krachtig te steunen. Inzonderheid om de noodige gelden beschikbaar té stéllen tot aankoop van Staatswege van woeste gronden ter bebossching en aankoop van bestaande bosschen, alsmede door het ver strekken van adviezen aan particulieren en gemeenten. D. Aansluiting en, waar deze niet mogelijk is, nauwere samenwerking van verschillende diensten en instellingen, die bevordering van de ontginning van woeste of weinig opbren gende gronden beoogen, is zeer wenschelyk. „U bent een buitengewoon sympathiek menseh. mynheer Daan. Iemand, dien men dadelyk by de eerste kennismaking waardeert. Maar u hebt één gebrek, u bent tegenover de dames te bedeesd! Kyk u eens naar mij! Ik heb niet zulke mooie, rechte beenen, niet half zoo mooie oogen en toch heb ik 'ucce-. bij de vrouwen! Hoe dat kan? Door een vastberaden optreden. Of ik dat steeds had? Geen sprake van Ik was bescheid- zenuw achtig Dé blik van een vrouw bracht me totaal van de wys. Ziet u, ik ken u nog maar drie dagen, sinds we op dit pleziervaartuig samenkwamen. Maar ik kan u verzekeren, dat ik nog zelden 'n zoo door en door sympa thiek mensch heb ontmoet. Ik hecht er wer kelijk aan, u gelukkig te maken En gelukkig wordt men door de liefde. Kijk eens, die klei ne blonde daar is nu al tweemaal hier langs gekomen en zoekt kennelijk contact met u.' En wat doet Als een beschaamd meisje slaat u de oogen neer Nu moet u eens naar mij zienik heb dadelijk contact met haaren ze schijnt niet ongevoelig voor verdere toenadering. En nu ben ik-toch lang niet zoo knap en flink als u. Vooral als ik in een dekstoel lig, kom ik heelemaal niet uit... Maak u nu niet zoo'n beleefd afwerend hand gebaar; ik ken me zelf Maar ik ken ook de menschen: wanneer men van zichzelf zeker is. slaagt, men er ook in te bereiken, wat-men wil! Weet waaraan ik die zekerheid te danken heb? Aan een boek!" Aan een boek?" „Ja. Een boek van ongeveer tachtig blad zijden. getiteld: „De techniek der liefde. Leidraad voor vastberaden optreden, voor succes, voor geluk." Eerst heb ik om dit boek gelachen. Ik vond het in een spoorwegcoupé 2e klasse;-waar iemand het had laten liggen Ik sloeg het op met de gedachte, met den inhoud terdege te spotten. Ik lasen bleef lezen Verdiept in het boek, vergat ik tydig uit te stappen. Toen ik opkeek, was ik in Dordt in plaats van in Rotterdam Maar ik had mijn tyd niet nutteloos besteed. Neen, ik bad waarde opgedaan voor mijn heele leven. HeÖen nog ben ik den onbekende, die het boek liet liggen, dankbaar. Aanstonds nadat ik was uitgestapt,' zag ik eéri jónge dame, die mij erg sympathiek toescheen. Ik keek haar san Niet onbeschaamd, maar bók rtietr verlegen, 'Wij 'raakten in gesprek-.' Ik had :al' spoedig in ds gaten, dat'zii mli ook aardig vond Twee uur tevoren zou ik het niet heb ben durven wagen, zoo'n schoonheid, ook maar aan te kijken. Laat staan aan te spreken Sindsdien ben ik de gelukkigste mensch ter wereld Succes geeft zekerheid. Hebt u een notitieboekje? schrijf u dan meteen den titel op: „Techniek der liefde". „Zou ik er eenig nut van kunnen hebben?" „Ziet u. zoo moet u niet spreken. Men mag niet twijfelen Zoodra wy aan land komen, koopt u het boek Sluit u daarmee op, steek uw duimen in uw ooren en leest. En als een ander mensch zult u 'in de maatschappy te rugkeeren. Het is eenvoudig geen leven, om altijd maar bedeesd en bang te zijn en om 't geluk heen ts draaien zónder eens te probee- ren, het te grijpen. U moet leeren üw per- soonlykheid te doen geiden. U moet leeren, gelukkig te worden. moecUs den weg van 't geluk betreden. Techniek der liefde? Wat be- teelcent dat dan anders dan een vrouw te zeggen, wat zy gaarne hoort? De man, die dat schreef, weet wat het geluk en wat de liefde is. Die begrijpt wat een gelukkig be staan beteekent Lach u nu niet zoo onge- ioovig Ik heb ook den tijd gekend, dat. ik om zulke boeken lachte Maar dat stand punt is geen standpunt, mijn waarde! Ik kan er over meepraten Veranderet) van top tot teen! Nu niet langer bezwaren maken. Hebt u den titel genoteerd?" „Dat is overbodig. Ik ken het boek." ..Wat zegt u? Hebt u het tot de laatste bladzijde gelezen?" „Tot de laatste bladzijde." „En hebt u er geen voordeel van gehad?" „Niet, het minste." „Dat begrijp ik niet.. Dan is er voor u geen kruid gewassen. Maar ik kan 't niet geloó- ven. Daarvoor bent u veel te verstandig. Ik zie u zelfs voor buitengewoon verstandig aan. Alleen die meisjesachtige schuchterheid moet weg. U zoudt een vrouw met uwe liefde ge lukkig kunn enmaken. Ik geef u ln overwe ging: lees het boek nog eens, lees het zonder vooropgezett-en twijfel, met don oprechten wcnsch te gelooven, wat. de schrijver zegt. En na te volgen. Afgesproken?" „Het heeft geen zin." „U bent niet te helpen." „Helaas." :.::Nu-, .wanneer u spijt,voelt, Tees het dan een keer:" - -. „Het- zou -n)ij. niet ■batcri,.Ik ben. riaiiielyk zelf dc schrUver."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6