DE WAERELB ROND TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 1 MAART 1929 BLADZIJDE:J >- -\ DE SCHOLEN IN SOVJET-RUSLAND Op de partij vergadering in Sokolniki (Moskou) deden haast alle sprekers scherpe protesten hooren tegen de onderwijzers in de Vereenigde Sovjet-Republieken. Volgens een verslag uit de ..Prawda" zei den de sprekers onder meer: „Het onderwijzend personeel dat ons in leder opzicht vijandig gezind is, onderwijst onze jeugd volgens godsdienstige principen, met het gevolg dat 60 tot 80 pet. van de leerlingen die de school verlaten godsdien stig gezind zijn. In het district Sokolniki zijn 92 pet. der leerlingen, die de schooi verlaten hebben, godsdienstig gezind en zij bezoeken geregeld op Zon- en feestdagen de kerk, zij onderhouden de vastendagen en nemen deel aan godsdienstige oefeningen In de scholen van andere districten zijn 60 tot 70 pet. der schoolkinderen godsdien stig gezind. Zij beginnen het onderricht niei gebed en zingen onder de zangles psalmen. Wanneer dat zoo doorgaat, dan kunnen a 0 gerust op de uithangborden onzer Sovjet- scholen het opschriit plaatsen: „Orthodoxe Russische volksschool", „Orthodoxe Russi sche Middelbare school". Maar vooral op de hoogere scholen breidt de godsdienstige propaganda zich sterk uit. Geen wonder ook, wanneer men bedenkt, dat 98 pet. der professoren trouwe aanhan gers der Russische kerk zijn en daarom pjip mogelijke moeite doen om de studeh- ten ln een godsdienstige sfeer op te voe den." Een andere spreker legde er den nadruk op, dat de onderwijzers haast geen waarde hechten aan de materialistische en inter nationale opvoeding der jeugd. Ook deze spreker beweerde, in alle scholen, die hij geïnspecteerd had, een sterke godsdien stige tendenz bemerkt te hebben. Vooral ui de middelbare en hoogere scholen oefenen de leeraars een onmiskenbaar godsdien^ti- gen invloed uit op de jeugd. De verslaggever Erpstein vermeldde aa. de zuiver communistische arbeidersscholen veel te wenschen overlaten. Zoo heeft tui Op zijn inspectie-reizen van een heele r eks arbeidersscholen kunnen constateeren Je: haast overal een zekere onverschilligheid voor den 'klassenstrijd heerscht. Ook. uit breekt het niet aan chauvinistische buiten sporigheden. In scholen waar jongens en meisjes gemeenschappelijk onderwijs krij gen behooren sexueele misdrijven tot de orde van der» dag en het zedelijk pe.l -ezer knapen en meisjes is zeer laag gezonken Ln de scholen, waar het onderwijs wn.dt ge geven door godsdienstige onderwijzers, heeft nij van dergelijke uitspattingen me s ge hoord, het onderwijs was daar zeer goed en er heerschte een voorbeeldige tucht on der de jongens en meisjes. Ofschoon Erpstein de „kerkelijke" scheur, vooral- geprezen heeft en zelfs een goed woord deed om haar te laten voortbeitaau. (Erpstein is bekend als Marxistisch school opziener, zoodat hem iedere sympathie, be halve die voor de Kerk kan toegeschreven worden) nam de vergadering een -«solutie aan, waarin een scherpe actie tegen de „kerkelijk" bestuurde scholen aang^ouJigd werd. Verder heeft de Conferentie besloten aan de tegenwoordige Regeering uitvoerige be richten over deze scholen te zenden, met den eisch zoo spoedig mogelijk tegenmaat regelen te treffen om „te voor omen cfat de godsdienst nog verder zal hl.meiidringen in het leven van het Russische volk." DE SPAANSCHE SCHATGRAVERS De Spaansche schatgravers hebben weer eens van zich laten hooren. Ditmaal ls een aantal Engelschen het bokje. De schatgravers hebben zich de opstan dige beweging, die kort geleden in Spanje neerschte, ten nutte gemaakt. In een der Spaansche gevangenissen ver kwijnt een overste. Hij heeft aan den op stand tegen Primo de Riviera deelgenomen en is ter dood veroordeeld, welke straf ten slotte m levenslange gevangenisstraf veran derd is. Voor hem zelf, zoo staat in den brief, wenscht hij niets meer. Maar hij heeft een beeldschoone dochter, die voor de wraak van de ambtenaren toevlucht in een Spaansch klooster heeft gezocht. Zij is de eenige die weet waar de onmetelijke rijkdommen van de overste begraven zijn. De hulp van zijn land kan hij, schrijft de steller van den brief ver der. onder de tegenwoordige toestanden niet inroepen. Daarom wendt hij zich tot hem, den man in Engeland, wiens adres hfj toe valliger wijze te weten is gekomen. Het gaat er nu om zijn dochter uit het klooster te bevrijden. Uit dankbaarheid wil hij de helft van den schat aan den bevrijder afstan. Voorloopig is het echter zaak, den gevan genisbewaarder, die hem bewaakt, om te koopen. Slechts eenige ponden zijn daar voor noodig. Deze worden aan een bepaald adres te Madrid verwacht, dan is de weg naar de schatten open.' Het is steeds weer dezelfde truc. De ge schiedenis van den gevangen overste met zijn mooie dochter en den begraven schat is nu al ruim 40 tot 50 jaar oud. Maar er zijn steeds weer domme menschen, die zich la ten misleiden, hoe ongeloofelijk het verhaal van den brief ook is. Hoe is 't mogelijk! PLANNEN VAN KEMAL VOOR EEN NIEUW ALPHABET IN TURKIJE De Turksche regeering heeft het Arabische alphabet afgeschaft en nu komt het er maar op aan, om ook een nieuwe literatuur te scheppen! Volgens berichten uit Constantinopel ls de Turksche regeering reeds druk hiermee bezig, doch deze zaak, die uiteraard groote moeilijkheden met zich brengt is ten slotte een zeer ondankbaar werk, want er worden in Turkije gemiddeld per jaar slechts on geveer 3000 boeken uitgegeven. Voorloopig zullen het uitsluitend alleen de kranten zijn, die Turksche volk gees telijk voedsel zullen verschaffen. Ondertusschen zullen ook de schrijvers nieuwe werken uitgegeven hebben en wan neer die dan weer eenigszins verzameld zijn, zullen die boeken opnieuw onder het publiek verspreid worden. Het ligt niet in de bedoe ling, om werken der bestaande literatuur opnieuw uit te geven in het nieuwe letter schrift want de vroegere boeken zijn bijna reeds geheel verdwenen. Dezer dagen zijn twee boeken in het La- tijnsche letterschrift verschenen en wel in Stamboul. Het eerste werk is een bundel rhytmische proza, dat tot titel draagt „Druppel voor druppel". De acteur, Ruchen Echref, een zeer bekend schrijver, zegt in zijn voorwoord, dat Kemal hem het eerste idee voor dit boek heeft ingegeven. Het tweede werk is getiteld „Sodoma en Gomorrha" en is uitgegeven door den ro manschrijver Yacoub Kadi Bey. Dit boek bevat een beschrijving van Constantinopel toen het door de geallieerden bezet was (19181922). Vooral de Britsche officieren worden hier voorgesteld als zeer verdorven cynische wezens Deze auteur was begonnen met te schrij ven over het zedenverval onder de Der- wischen en nu beschrijft hij de zedeloos heid in het Engelsche leger. Hij wil niets anders dan de waarheid bekend maken en deze waarheid is een kreet van haat tegen Engeland. Dit zijn de eerste producten der nieuwe Turksche literatuur. Men vraagt zich wel licht af, waarom de werken uit de Ooster- sche literatuur niet in het nieuwe letter schrift uitgegeven worden? Het antwoord hierop luidt: Kemal moet niets van dit soort literatuur hebben, zij is al te weekelijk. De nieuwe Turken zijn van meening, dat Turkije veel meer gebaat is met de werken der Europeesche klassieken en deze zullen dan ook de basis vormen voor de toekomstige Turksche litteratuur. DE INGEBEELDE ZIEKE Molière was, naar men weet, niet slechts blijspelschrijver, maar ook tooneelspeler, en trad herhaaldelijk in zijn eigen stukken op. Er was echter, ondanks den Inhoud dier stukken, veel tragiek in zijn leven en zijn persoonlijkheid. Zijn huwelijk was niet gelukkig en zijn laatste optreden als acteur had onder bij zonder dramatische omstandigheden plaats- Hij speelde, terwijl hij zich in werkelijkheid reeds zeer ziek voelde, voor de vierde maal mee bij de vertooning van„Le Malade imaginaire" („de ingebeelde ziekie")Hij ver vulde daarbij de hoofdrol en voelde zich zoo ellendig, dat hfj zich ternauwernood staande kon houden. Toch speelde hij tot het einde toe mee, maar toen waren ook zijn laatste krachten uitgeput. Hij stierf nog dien zelfden avond. Franz Liszt speelde eens in een klein® Hongaarsche stad. Ofschoon hij alleen bi) naam bekend was, besloten toch eenige ver eerders den beroemden landgenoot een dinef aan te bieden. Het concert was geëindigd ei' men nam plaats Plotseling, toen men m®_ het eten wilde beginnen, riep iemand uit' We zijn met ons dertienen aan tafel. A'' gemeene schrik. Aan de verlegenheid maal£' te Liszt spoedig een einde, door te zegge^ Weest maar gerust, ik heb zulk een hfA" ger, dta ik voor den veertiende mee eten. l'e Haarlem wordt een tentoonstelling gehouden van oude prenten, teekeningen etc., betrekking hebbende op de stad en Ze zouden vorsten van hun land zijnindien niet door de ontdekking van Amerika de immigratie van de Europeanen omgeving uit vorige eeuwen. Gezicht te Heemstede midden in het dorp, op het pleintje, waar de Ned. Herv. kerk staat gevolgd was, waardoor de Indianen verdrongen en veelal verdelgd werden. Hier ziet ge een opperhoofd van 104 jaar oud, naast hem zit er een van 92, terwijl de andere vier bijna de negentig jaar halen. Een treurig tooneeltje van vervallen grootheid De berg Sint Michel, een der meest eigenaardige eilanden aan de Bretonsche kust, is in gevaar. Ten eerste heeft de voortdurende golfslag tegen het eiland de funda- meuten ondermijnd, ten tweede willen de hotelhouders door nieuwe gebouwen het oude karakter wegnemen. De regeering zal voor een en ander ingrijpen De beroemde uitvinder Edison, die o.a. de gramofoon heeft uitgevonden, Is er thans weder in geslaagd om synthetische caoutchouc samen te stellen. Hier ziet men Edison in zijn werkkamer Een aardig momentje tijdens de volkstelling te Lelden. „Hoeveel kinderen, mijnheer?" Zoo gaat het huis aan huis en nog vreest men geen juiste telling te kunnen verkrijgen Deze maand vierde de Eerw. Zuster Remlgla, in de wereld Mej. C. v. Leeuwen, te Ulft baar zilveren kloosterfeest. De jubilaressse met familie Nog een schip, dat er als een suiker-kunstwerk uitziet door den zwaren sneeuwval en de strenge vorst. We lusten er dit jaar wel van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 8