De Ongeziene Wereld of het Leven na den Dood Buitenlandsch Nieuws VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 2 MAART 1929 BLADZIJDE 1 Verkiezingsrede van Lloyd George De behandeling van het Kellogg-pact in de Fransche Kamer GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN t STOOMVAARTLIJNEN XL VI De duivel en rijn heerschappij over den mcnseh De Bezetenheid Wij hebben in onze vorige artikelen de scherpzinnigheid, de wondervolle activiteit en veel-omvattende kennis van het Engelen- verstand leeren kennen.Verder hebben wij aan getoond, welke uitgestrekte macht die gees telijke wezens bezitten over het heelal, over de stof, en ook over onze zinnelijke vermo gens. Dit alles geldt ook w>or de gevallen engelen, die door de zonde immers in hun natuur en wezen niet zijn veranderd. Hier uit volgt vanzelf, hoe gemakkelijk het voor die gevallen hemelingen is, dien machti gen invloed aan te wenden ten nadeele van onze „ziel". Maar daarmee is de verbitterde vijand van God en diens beeld, den mensch. nog niet tevreden; zijn wraaklust en na ijver gaan verder en zoeken den mensch ook dikwijls nog naar het „lichaam" kwaad te doen De H Schrift geeft hiervan treffende voorbeelden in de geschiedenis van Job, die met toelating van God, door den duivel met melaatschheid werd geslagen (Job I-II). Een 'duivel, die in de H. Schrift den naam draagt van „Asmodeus" d.i. „verderver", doodt de zeven eerste mannen van Sara, de dochter van Raguel te Rages, die door den jongen Tobias wordt bevrijd en hem als bruid ver gezelt naar het ouderlijk huis (Tob. III-8). In het Nieuwe Testament zijn wij herhaal delijk getuige van de verwoestingen, die de duivel bi) sommige ongelukkige» aanricht (Mc. 1-23: Matth. VIII-28; Matth. XV-21; Lc. IX-38 enz). Het is vooral tegen deze aanslagen van den duivel, dat de kerk door openbare gebeden, wijdingen en exorcismen haar kinderen wil behoeden. Ja. we zien zelfs, dat zij hiervoor aan bepaalde personen, in de oudheid, een speciale wijding toediende. Welnu, een van de meest geduchte kwel lingen die de duivel den mensch kan aan doen is; „de bezetenheid". Door dr bezetenheid neemt de Vooz* geest herit van het mensebeiijk lichaam rn de zin nelijke vermogens Ze gaat niet zelden ge paard met vrecselijke mishandelingen, inge wikkelde ziekte-verschijnselen en bovenmen- schelijke handelingen. Men onderscheidt een obsessio, waarbij de duivel 't gebruik der rede niet aanrandt, en een possessio, waarbij verstand en vrije wil geheel door hem worden beheerscht. Deze beide deerniswaardige toestanden zijn op zichzelf niet zondig en kunnen zoowel als een straf der zonde of als een beproeving worden beschouwd. Behalte de eigenlijke bezetenheid, de obsessio en possessio onderscheiden de theologen nog een circumsessio. een bele gering van den duivel, waardoor hij den mensch van alle kanten omringt, benauwt, bestookt en kwelt. Deze circumsessio vinden we heel dikwijls vermeld in de levens der heiligen, o.a. in dat van den H. Kluizenaar Antonius, van den H. Pastoor van Ars, Joannes Vianncy cn anderen. Ook de missionarissen ondervinden nog dagelijks bij hun misionneering die hinder lijke plagerijen en belegering des duivels, die hun bekeeringswerk op allerlei duivel- sche wijzen tracht te verijdelen. I. De bezetenheid ten tijde van Christus. De bezetenheid kwam ten tijde van Chris tus veelvuldig voor. Om ons hiervan te over tuigen, hebben we slechts de Evangeliën open te slaan; de Evangelisten spreken herhaal delijk over duivel-uitdrijvingen door den Christus. „En Zijn faam liep rond door ge heel Syrië, zegt Mattheus van den Christus, en zij brachten tot Hem bezeten en maan zieken en lammen(Ml IV-24), En Mar cus: Als het avond geworden was en de zon ter kimme daalde, brachten ze naar Hem al de zieken en bezetenen En Hij genas er velen, die aan verschillende ziekten leden, en dreef vele duivelen uit (Mc. 1-32). Vooral de volgende vier gevallen verdienen onze' aandacht: De bevrijding van iemand te Kaphama- um, die door een onreinen geest bezeten was (Mc. 1-23: Luc. IV-33). „En aanstonds was er in hun Synagoge een mensch met een onreinen geest; hij riep en zeide: „G?komen rijt gij om ons te ver derven! Ik weet, wie gij rijt, de heilige van God!" En Jezus gebood hem: Zwijg en ga van hem uit! En de onreine geest verwrong hem en ging onder luid geschreeuw van hem uit" (Me 1-23-27). Het uitdrijven van een heel legioen duive len uit twee bezetenen in het land der Ge- razeners (Mt. VIII-28; Mc. V-l; Lc. VIII- 27). „Toen Hij (Christus) het schip was uitge gaan, kwam Hem terstond uit de grafsteden een mensch met een onreinen geest tegemoet die zijn verblijf hield tusschen de graven; en zelfs met ketenen' kon niemand hem meer binden; want menigmaal, als hij met voetkluistcrs en ketenen geboeid was, had hij de ketenen verbroken en de voetkluisters verbrijzeld: niemand vermocht hem te tem men. En voortdurend, bij dag en bij nacht, was hij tusschen de graven en op de bergen, en huilde en geeselde zich met steenen. Toen hij Jezus van verre zag, liep hij op Hem toe, knielde voor Hem neer en riep met luider stemme: Wat is er tusschen mij en U, Jezus, Zoon van den Allerhoogste? Ik bezweer U bij God: kwel mij niet! Want Jezus zeide tot hem: Ga van dien mensch uit, gij, onreine geest! En Hij vroeg hem: Hoe is uw naam? En hij zeide Hem: Legioen is mijn naam. want wij zijn velen! En hij smeekte Hem dringend, dat Hij hen niet buiten het land zou drijven. Er was daar bij den berg een groote kudde zwijnen aan 't weiden. En de geest smeekte Hem, zeggende: Zend ons naar de zwijnen, opdat wij daar ingaan. En Hij stond het him toe En de onreine geesten gingen uit en voe ren in de zwijnen; en dol sprong de kudde van de steilte d* zee In. omstreeks twee dui zend, en ze verdronken in zee" (Mc. V-2-13). De genezing van de dochter der Kina- neesche vrouw 'Mt. XV-21; Mc. VII-25). „En Hij ging een huls binnen en wilde dat niemand het zou weten, en Hij kon niet. ver borgen blijven. Maar een vrouw, die van Hem gehoord had en wier dochterken een onreiw nen geest in had, kwam aanstonds voor zijn" voeten neervallen. De vrouw nu was 'n hei- densche en Syrophenicische van afkomst. En zij smeekte Hem, dat Hij den duivel bij haar dochter zou uitdrijven. En Hij zeide haar: laat eerst de kinderen zich verzadigen; want het is met goed het brood van de kinderen te nemen en aan de hondjes voor te werpen. Doch rij antwoordde en zeide Hem: Inder daad Heer, ook de hondjes onder tafel eten van de kruimels der kinderen. En Hij zeide haar: Om dit wobrd. ga heen; de duivel is van uw dochter uitgegaan. En als rij thuis kwam, vond zij het meisje op bed liggen en de duivel was uitgegaan" (Mc. VII-24-31). De genering van den maanzieken jonge ling (Mt: XVII-14; Mc. IV-16; Lc. IX-38). „En toen zij bij de leerlingen kwamen, za gen zij veel volk rond hen en schriftgeleerden die met hen redetwistten. En zoodra als het volk Hem zag, werd het zeer verbaasd, kwam toegeloopen en groette Hem. En Hij vroeg hen: Wat twist gij met hen? En één uit het volk antwoordde Hem: Meester, ik heb mijn zoon tot II gebracht, die een stemmen geest heeft. En waar hij hem aangrijpt, werpt hij hem neer en hij schuimt en knarst met de tanden en verstijft. Ik heb aan uw leerlingen gezegd, dat zij hem zouden uitdrijven, maar rij hebben het niet gekund. Hij antwoordde hun en zeide: O. ongeloovig geslacht, hoe lang nog zal Ik bij U zijn? Hoelang zal Ik U verdragen? Breng hem bij Mij En zij brach ten hem bij Hem. En zoodra de geest Hem zag. verwrong hij hem. en viel op den grond en rolde al schuimende. En Hij ondervroeg zijn vader: hoelang is het geleden, dat dit met hem begonnen is? Die zeide: van kinds been af. En dikwijls ook heeft hij hem in 't vuur en in 't water geworpen, om hem te doen omkomen. Maar als Gij iets kunt, help ons, uit medelijden Doch Jezus zeide hem: Wat? Als gij kunt? Alles kan voor hem, die gelooft. Aanstonds riep de vader van het kind en zeide onder tranen: Ik geloof, help mijn ongeloof! Als Jezus dan zag. dat nog meer volk kwam bijgeloopen, gebood Hij aan den onreinen geest en zegde hem: Stomme en doove geest. Ik gebied u, ga uit van hem en kom niet weder in hem. En onder huilen en geweldig verwringen ging hij uit. En hij werd als een doode. zoodat do meesten zei den: hij is gestorven. Doch Jezus vatte zijn hand. richtte hem op en hij stond recht" (Mc. IX-16-28). Ziedaar vier uitgesproken gevallen van echte bezetenheid, die door de goddelijke wondermacht van den Christus wordt be- izworen. al beweren dan ook de ongeloovigen dat wc hier te doen hebben met, hysterische zenuwtoevallen, die door de suggestie en rle magische kracht, die van Zijn machtige en innemende persoonlijkheid uitging, werden genezen. Deze absurde meening weerleggen is onnoodig: de tekst is te geweldig. II. De bezetenheid in de eerste tijden van het Christendom. Dat ook in de eerste tijden van het Chris tendom de bezetenheid nog een veelvuldig verschijnsel moet zijn geweest, blijkt wel hieruit, dat Christus kort vóór rijn hemel vaart diezelfde macht aan Zijn leerlingen meedeelde en haar stelde tot een teeken van de waarheid van Zijn leer: „En Hij riep zijh twaalf leerlingen en gaf hun macht over de onreine geesten om ze uit te drijven (Matth X-I). Deze teekenen zullen hen volgen, die geloofd hebben: Zij willen in Mijnen naam duivelen uitdrijven" (Mc. XVJ-17). De Apostelen maken dan ook druk gebruik van hun verleende macht: „Het volk rondom Jeruzalem kwam bijeen en bracht zieken en menschen, die door onreine geesten ge kweld waren (Hand. V-16>. In Samaria zien we Philippus de duivelen ui WrijvenWant bit velen, die door onreine geesten bezeten waren, gingen dezen onder- luid getier uit <Hand, YIH-7). Sint Paulus verlost een beroeps - wa f^zegs ter van den boozen geest, als deze hem lastig gaat val len: „Als wij op een keer naar het bedehuis gingen, kwamen wij 'n meisje tegen, dat een waarzeggenden geest in had, en die voor haar meesters veel met waarzeggen verdiende. Zij volgde Paulus en ons op den voet en riep: „die menschen zijn dienaren van den Aller- lerhoogste, die u den weg der zaligheid lee ren". Dat deed zij verscheidene dagen lang. Doch Paulus werd boos, keerde zich om en zei tot den geest: „Ik gebied u in den naam van Jezus Christus, van haar uit te gaan." En op den eigen stond ging hij uit." Door de aanraking van de zweetdoeken en voorschoten van Paulus verlieten de booze geesten hun ongelukkige, gekwelde slacht offers Hand. XIX-10). De faam van hun ongehoorde macht over de booze geesten ging weldra door heel het land: „Zelfs sommigen van de rondtrekken de Joodsche duivelbezweerders waagden liet. den naam van den Heer Jezus uit te spreken over menschen. die van booze gees ten bezeten warenmaar de mensch, die den boozen geest in had, sprong op hen toe en sloeg hen neer, zoodat ze naakt en gewond zijn huis uitliepen" (Hand. XIX-13). De bezetenheid kwam op het einde van de tweede eeuw nog zóó veelvuldig voor, dat Tertuliaan den keizer en het volk van Rome de volgende uitdaging voor de voeten durfde werpen: Breng voor uw rechtbanken iemand die door den duivel bezeten ls; op bevel van eiken christen zal die geest naar waarheid bekennen, dat hij de duivel lsTenzij de geesten, niet durvende te liegen tegenover den Christus, erkennen, dat ze duivelen zijn. vergiet dan op dezelfde plaats het bloed van dien onbeschaamden christen (Apol. XXIII) Geen wonder dan ook dat de eerste ge loofsverdedigers. als een Justinus. Irenaeus, Cyprisnus en anderen, de goddelijke stich ting der Kerk bewezen uit deze macht van duivelbezwering. III Dc bezetenheid in latere eenwen. Al kan men het bestaan van bezetenen in latere eeuwen niet ontkennen, 't geen blijkt uit de kerkelijke instelling van de orde der Exorcisten d.i. duivelbeweerders, uit de verordeningen van vele kerkvergaderingen en het getuigenis van gezaghebbende schrij vers toch moeten we bekennen, dat de be zetenheid tegenwoordig tot een zeldzaam verschijnsel behoort, althans in Europa; naar dc getuigenissen der missionarissen komt ze nog veelvuldig voor in de heidensche landen. Wat mag hiervan de oorzaak riin? De duivel zag riin rijk bij de komst van den Christus op aarde door zijn machtigsten Vijand belaagd. Vandaar dien hevigen strijd tusschen die ewee wereld-beheerschers, die elkander de menschenziel betwistten Hierin moest de Christus wel zegevieren. „Nu ls 't oordeel dezer wereld daar; nu zal de vorst dezer wereld worden buitengeworpen" (Joan XII-32) heeft Hij zelf verzekerd. De Christus heeft de heerschappij van den duivel wel verbroken echter niqt willen ver nietigen. Dit zal Hij eerst doen op het einde der tijden (I Cor. XV-24). Omdat de vorst der duisternis zijn heer schappij in dc zwarte heidenwereld, waar hij oppermachtig heerscht, door de macht van den missionaris, ziet bedreigd, tracht hij door allerlei plagerijen en kwellingen hun bekeeringswerk te belemmeren. Iedere mis sionaris ondervindt deze aanvallen van den gevallen engel des lichts. Eerst na een hard- nekkigen tweestrijd moet hij ook hier rijn zwarte vanen strijken voor de onoverwin nelijke kruisbanier. „In hoe Signo vinces". Door dat tecken wordt hij geslagen! Goes. VIS, Rector LONDEN, 1 Maart (V.D.) Heden heeft Lloyd George in rijn kwaliteit van voorrii- ter van de liberale partij zijn met span ning verwachte programrede gehouden. Ter inleiding verklaarde hij, dat er in het land maar één opvatting heerscht, namelijk dat de conservatieven zelfs de meest be scheiden wenschen vp.n hun aanhangers niet hebbqji vervuld en o"e ergste vrees hunner vijanden hebben bewaarheid. De werkloos heid is toegenomen, de handelsbalans is aanmerkelijk verslechterd en de ecc""omi- sche toestand is erger dan voor 50 jaren. Op buitenlandsch gebied bezit Groot-Brit- tannië op het oogenblik minder aanzien dan ooit in het verleden. De lichtzinnige handel wijze dezer regeering is een publiek gevaar! Aan het slot van riin rede betoogde hij, dat alle improductieve uitgaven gestaakt moe ten worden. Met name moet de vlootbasls te Singapore ingekrompen worden, totdat her moederland zijn eigen zorgen te boven is ge komen. PARIJS. 1 Maart (V.D.) Ook de laatste Kamerzitting was aan de debatten over het Kellogg-pact gewijd, welke werden geopend door een uitvoerige uiteenzetting van den secr. der socialistische partij, Paul Paure. die o.a. zeide, dat de enkele tekst oorlogs verwikkelingen niet kon voorkomen, doch door een daaraan beantwoordende actie ie Genève moest worden aangevuld. Tot dit doel beval hij de hervatting van het pro tocol van Genève van 1924 aan, alsmede de controle der particuliere wapenfabricage. De atmosfeer in Europa noemde spr. bui tengewoon verontrustend. Wanneer het Rijn land niet voor 1935 is ontruimd, zal men den Duitsch-Nationalen een sterk wapen Brianai tegen de Duitsche democratie in de hand spelen. Na Paure kwam Rriand aan liet woord, die begon met te verklaren, dat hij zich zou onthouden van een juridische ontleding van het Kellogg-pact', daar het als alle menschenwerk zijn onvolkomenheden heeft. Met betrekking tot de ontwapening is Piankrijk te Genève steeds in de voorste ge lederen aangetroffen. Hoe veel arbeid heeft de Volkenbond niet reeds verricht! Briand herinnerde aan Opper-Silezic. en aan het Poolsch-Iiitausch conflict. De hoofdidee van het Keliogg-pact is, den oorlog naar de keel te grijpen en hem toe te roepen: ,,Gij zijt de misdadiger!" Elk «volk, dat den oor log verklaart, is schuldig! Het Kellogg-pact zal de ontwapening eindelijk mogelijk ma ken. Frankrijk hoopt ook hier aan het hoofd te gaan, waarbij het echter zekere waar borgen voor zijn veiligheid mag verlangen, daar het' al te tragisch zou zijn. wanneer de machtige volkeren het slachtoffer van hun edelmoedigheid zouden worden. Na de debatten heeft de Fransche Kamer met 570 fegên 12 stemmen de ratificeering van het kellogg-pact aangenomen. Tegen stemden de communisten en eenige afge vaardigden van uiterst rechts. INCIDENTEN IN HET BRITSCHE LAGERHUIS In het Lagerhuis trachtten een twintig Welsche mijnwerkers, die te voet naar Lon den waren gekomen, Baldwin te spreken 1*' krijgen en veroorzaakten eenig' tumult in de centrale wandelgangen door het zingen van de „Red Plag". Zij werden onmiddellijk uit het Huls gezet. Bij het verlaten ervan schreeuwden zij, dat de Arbeiderspartij en de regeering naar den duivel konden loopen. Gisteravond had er op de publieke tribune van het Lagerhuis nog een incident Plaats doordat iemand interrumpeerde. Hij werd on middellijk van de tribune verwijderd. DE GRIEP IN ENGELAND Meer dan 1600 personen te Londen overleden sedert 1 Januari Hoe sterk de griep te Londen om zich heen grijpt, blijkt uit het feit, dat sedert de eerste week van Januari in totaal 1653 personen zijn overleden tegen 146 In dezelfde periode van het vorige jaar. In eerstgenoemde tijdvak overleden verder 3371 personen aan bronchitis en longontsteking. Het aantal personen dat de afgeloopen week te Londen aan griep overleed, bedraagt 473. Bijna de helft der overledenen waren personen van ouder dan 55 jaar. OFFICIEEL BERICHT VAN DE MISLUKTE COALITIE BERLIJN. 1 Maart Aangaande de mis lukte onderhandelingen inzake het coalitie- vraagstuk wordt officieel medegedeeld, dat de Rijkskanselier na de verklaring van den afgevaardigde Scholz aan het slot moest mededeelen, dat de poging tot het tot sand brengen van de groote coalitie op het oogen blik als mislukt is te beschouwen en hij in dit opricht geen verdere stappen zal onder nemen. Aan den Rijkspresident zal door den kanselier nader verslag worden uitgebracht. KELLOGG'S LAATSTE AMBTSDAG Kellogg LONDEN, 2 Maart Naar uit New-York gemeld wordt, zullen heden de diplomatie ke vertegenwoordigers van 11 van de 15 sta len, die het Kelloggpaet in Parijs hebben onderteekend. in Kellogg's werkkamer in het Staatsdepartement de ratificatie-oorkon- den aan den Staatssecretaris overhandigen. Van België, Japan en Polen rijn de ratifi catieoorkonden nog niet aangekomen, doch de vertegenwoordigers van de overige 11 staten willen op den laatsten dag van de ambtsvervulling van den staatssecretaris hem met deze plechtige ceremonie een bij zonder genoegen doen. BRAND IN KOLONIALE SCHOOL TE ANTWERPEN Een brand heeft de Koloniale School Antwerpen ten deele verwoest. Er vielen geen ongelukken voor. HET BRITSCHE SCHIP „TRITON IA" IN DE LUCHT GEVLOGEN Twee douden. Het schip waarop een ontploffing in de haven van Buenaventura (Columbia) ge schiedde is het Britsche schip „Tritonia". Het is geheel verloren. Het grootste deel der be manning was aan wal gegaan. De „Tritonia" had 200 kisten dynamiet aan boord en was met het oog op den gevaar lijken aard der lading buiten de haven voor anker gegaan. De ontploffing heeft aan twee mannen het leven gekost. Verscheidene gebouwen in de stad werden beschadigd door stukken van het schip, die over een grooten afstand wer den weggeslingerd. De ingang van de haven is versperd waardoor het scheepvaartverkeer is stopgezet. WILHELM VON BODE OVERLEDEN BERLIJN. 1 Maart De bekende kunst historicus en organisator der Berljjnsche Musea is hedenmiddag op 84-jarigen leeftijd overleden Wilhelm von Bode, was lijdende geweest aan griep en is de gevolgen niet te boven gekomen Hedenmorgen zat hij nog in zijn stoel en niemand had verwacht dat de dood hem reeds zoo snel zou overvallen Dr. Wilhelm von Bode, was directeur van het Kalser Friedriclis Museum, oud-directeur- generaal van het Koninklijke Musea en lid van het bestuur der academie voor kunsten en wetenschappen. Hij werd op 10 Decem ber 1845 te Calvoerde in Bruncwijck gebo ren. Als kunst-historicus verwierf hij groote vermaardheid Hij legde o.a een groote ver zameling Iteliaansche plastieken, bronzen en Arabische kunstvoorwerpen aan. nE ONDERHANDELINGEN OVER DE GROOTE COALITIE WEDEROM ZONDER RESULTAAT BERLIJN, 1 Maart Hedenmiddag om 3 uur begonnen de besprekingen tusschen den 16—6 Rijkskanselier en de vertegenwoordigers der regeeringspartijen en van het Centrum Reeds na betrekkelijk korten tijd was de conferentie afgeloopen Rijkskanselier Her man Muller legde den Partijvertegenwoor- digers een nauwkeurig geformuleerd voorstel voor, welk inhield dat de partijen, die be reid zijn de regeering te steunen, een coa litie vormen en dat men daarna zal trach ten tot overeenstemming te komen over de aanhangig zijnde kwesties betreffende de begrooting en de belasting. Namens dr. Scholz, vertegenwoordiger van de Duitsche Volkspartij, werd dit voorstel echter afge wezen en werd de eisch der D. V. P gehand haafd, dat, vóór met tot coalitievorming overgaat, men inzake dc financiën tot over eenstemming moet rijn gekomen, zoodat de conferentie zonder resultaat uiteenging. Over de belastingkwestie zelf is in deze con ferentie niet gesproken HET HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND LONDEN, 2 Maart. (V.D.) Naar uit Kaap stad gemeld wordt, heeft het Zuidafri- kaansche parlement het handelsverdrag met Duitschland aangenomen met 62 tegen 51 stemmen. DE DUITSCHE DELEGATIE NAAR GENÈVE BERLIJN, 1 Maart. (V.D.) Minister Strese- mann is hedenavond in gezelschap van de Duitsche delegatie naar Geneve vertrokken. STORM BOVEN ZUID-EUROPA TRIEST. I Maart (V.D.) De hevige stor men, die sinds Donderdagmiddag boven Triest woeden, hebben nog niets van hun kracht verloren. Zij bereikten van tijd tot tijd een uursnelheid van 160 K.M. Daken en stukken van muren werden omvergeworpen: de straten waren uitgestorven. Om de weinige voetgangers te helpen, waren op de hoeken der straten touwen gespannen. Meer dan 50 personen werden verwond, terwijl een tram wagen en een paard en wagen spelenderwijs door den storm werden neergeworpen. Verder werden eenige schepen hulpeloos het zeegat uitgedreven. PARIJS, 1 Maart. (V.D.) Ook in de omge ving van Avignon heeft de storm danig huis gehouden. Het spoorwegverkeer met 't Zuiden staat nagenoeg geheel stil. Daken werden ook hier in grooten getale het slachtoffer. In Nimes werden de stalletjes op de markt eenvoudig opgenomen om ergens anders weer neer te komen. HET IJS OP DE OOSTZEE REVAL, 2 Maart Een der Firvschc ijs- brekers meldt radiografisch, dat in de Oost zee onder invloed van den wind groote ijs- stuwen zijn ontstaan. Het pakijs is zoo sterk dat zelfs ijsbrekers het niet kunnen over winnen. De ijsbreker, die zich op het oogenblik met 12 stoomschepen ter hoogte van Gotland bevindt meldt verder, dat de BotniSche Golf zoo dichtgevroren zit, als sedert 1809 niet meer ls voorgekomen. Er bestaat gevaar, dat de ingang naar de Fin- sche Golf door ijsbarrières zal worden ver stopt. Ook uit Riga is hedenmorgen een groote Letlandsche ijsbreker in zee gestoken om de ijstoestanden te bestudeeren. Aan boord be vindt zich de staatspresident van Letland. De haven van Riga is geheel door het ijs ge blokkeerd. 34 stoomschepen liggen in de ha ven vast. Libau %n Windau zijn voorloopig ijsvrij. DE DYNAMIETAANSLAG TE QUEBEC Belooning uitgeloofd De provinciale regeering heeft een beloo ning van 3000 dollar uitgeloofd voor de aan houding van dengeen. die dynamiet plaatste in het bureau van den premier van Quebec. DE NIEUWE PRESIDENT DER V.S. De plechtigheid van Maandag a.s. Washington maakt zich gereed om de in auguratie van den nieuwen president op Maandag a.s tot de kleurigste en oprieriwek- kendste plechtigheid van dien aard in de Amerikaansche geschiedenis temaken. Ge woonlijk is het weer op 4 Maart ongunstig: twintig van de vijf en dertig inhuldigingen van presidenten zijn door regen, sneeuw of hagel bedorven. Hoover Er worden eerepoorten opgericht en de weg dien de stoet zal nemen, wordt versierd. Penn sylvania Avenue zal kwistig met blauw en goud versierd worden, de kleuren van Cali- fornië, de staat waar Hoover's wieg stond. Alle hooge autoriteiten der V S. zullen de beëediging bijwonen, evenals de vreemde ge- zaïjten. Zes en twintig gouverneurs van Staten zul len in den presidentieelen stoet meerijden met hun militaire staven Acht divisies, be staande, uit 38 090 officieren en manschap pen. zullen het militaire deel van den stoet vormen en worden gevolgd door burgerlijke delegaties Luchtschepen en vliegtuigen van leger en marine zullen boven den stoet vlie gen. Washington bereidt zich voor op 500.000 bezoekers en de dranksmokkelaars hebben, in de verwachting op drukke zaken, hun prijzen me t 25% verhoogd. Het is nooit een „droge" stad geweest en geraamd wordt dat er 5000 dranksmokkelaars een bloeiend bestaan vin den. Er wordt zelfs een speciaal inhuldigings brouwsel vervaardigd DUIZENDEN MIJNWERKERS ONTSLAGEN Op een conferentie van Australische mijn- werkersvereenigingen zijn alle voorstellen verworpen welke een loonsverlaging mee brengen. Door de opzeggingen, die einde Fe bruari afliepen, werden rechtstreeks 11.000 mijnwerkers getroffen. Medaille voor menschlievend hulpbetoon Londen: De gouden medaille van de Ko ninklijke vereeniging voor menschlievend hulpbetoon, voor de meest verdienstelijke daad in den loop van het jaar verricht, werd voor 1928 toegekend aan een landbouwer uit Zuid-Afrika, Andreas Müller Heyns. Op 28 December van het afgeloopen jaar wa ren eenige studenten in zee aan het baden. Een hunner, die zich te ver in volle zee be geven had werd plotseling door den haai ge grepen. Heyns die dit ongeluk zag gebeüren, sprong te water en wist het roofdier zijn prooi te ontnemen. Met heel veel moeite bracht hij «den zwaar verminkten student aan wal. Naar het hospitaal gebracht over leed de student na enkele uren. De haai had het linkerbeen boven de knie afgebeten en den rechtervoet verbrijzeld. Later hebben enkele visschers het roof dier gedood. De haai was 9 M. lang en woog 750 K.G. De trek naar de groote steden Mussolini stelt alles in liet werk om den trek van het platteland naar de groote ste den te verhinderen, omdat de plattelands bevolking in de steden verarmt en ten gronde gaat, terwijl het platteland wordt ont volkt, en een groot deel van de bloem des volks aan de algeheele bevordering der wel vaart ontrokken wordt. De jongste cijfers wijzen er echter op dat de bevolking in de groote steden sterk toe neemt. De bevolking van Napels is in 10 maanden tijd van 920.893 inwoners gestegen tot 940.133, dat is dus een toename van 19.240 menschen! Het geboorte-overschot be draagt voor Napels 6387. In Milaan groeide de bevolking van 928.004 tot 942.114 dus een toename van 14.110 terwijl het geboorteover schot slechts 1503 bedroeg. Voor Rome staan de volgende cijfers ge noteerd 845.604 inwoners op 1 Januari 1928, na tien maanden reeds '870.571, dus een vermeer dering van 24-967 menschen, terwijl voor het geboorteoverschot 7001 staat aangegeven. Genua heeft thans 612.035 inwoners, het wijst een toename der bevolking aan met 7118. terwijl het geboorteoverschot 480 be draagt. In Turijn heeft men thans 570.900 inwoners, 10 maanden was de bevolking met 22.915 personen vermeerderd bij een ge boorteoverschot van slechts 44. Het is natuurlijk van zelfsprekend dat Italië alle mogelijke moeite doet om het uit sterven van het platteland en de verarming der groote steden te verhinderen, waarbij de regeering op den steun van de Katholieke kerk kan rekenen. Oenncnsch en reuzen-buffel Volgens een bericht uit Pretoria heeft men in een steengroeve in de nabijheid van Springbok (Noord-Transvaal) buitengewoon woon belangrijke overblijfselen van een over oud groot menschelijk lichaam gevonden. Men was bezig met het uitgraven van het geraam te van een reusachtig grooten buffel, welks soort thans uitgestorven is, toen een arbei der de overblijfselen vond van een sterkge- bouwden man. van hooge gestalte, die geen enkele overeenkomst vertoont met het ras dat thans in Transvaal leeft. Ofschoon het wel al te voorbarig zou rijn om nu reeds be slist te zeggen van welke groep van primi tieve menschen deze overblijfselen afkomstg zijn, hebben deskundigen reeds als hun mee ning te kennefc gegeven dat zij tot het ge slacht van Cro-Magnon gerekend moeten worden, dat aan de zoogenaamde Rhodesia- menschen voorafging. Men veronderstelt dat deze man door den buffel omvergeworpen en verpletterd werd. De Britsche vereeniging voor oudheidkundige vondsten in Zuid-Afrika. zal het resultaat het onderzoek van deze belangrijke overblijf selen later in een uitvoerig rapport .e- deelen. De beide geraamten zijn naar het murium van Pretoria overgebracht. Een Eucharistisch Congres in Zuid-Afrika Wegens een telegrafische mededeeiing uit Durban (Natal) zijn de Bisschoppen van Zuid-Afrika voornemens om in de maand Juni 1929 een groot Nationaal Eucharistisch Congres te houden. Door dit bericht wordt de bijzondere aan dacht der Katholieke wereld gevestigd op de Zuid-Afrikaansche Unie, waar het Katho licisme zoo vreedzaam dn snel tot ontwikke ling komt. Op een bevolking van 7 mililoen menschen zijn thans reeds meer dan 500.000 katholieken. Het land is verdeeld over 20 districten, ieder onder een eigen Bisschop, Apostolisch Vicaris of Missi^overste. Een ontroerende plechtigheid. Het If.Vormsel toegediend aan de me- laatschen. i «Mgr. Keery van de Paters van den H. Geest Bisschop van Zuid-Nigeria (West- Afrika) heeft in het Leprozenhuis te Quits- cha onder treffende omstandigheden het H. Vormsel toegediend aan een aantal melaat- sehen die in deze Inrichting verpleegd wor den. Na afloop dezer ontroeringwekkende plechtigheid verklaarde de Bisschop: Ik had moeite om bij sommigen dezer ongelukkigen een plekje op hun voorhoofd te ontdekken waar ik de H. Zalving kon toedienen. Ver schillende malen was het werkelijk een pro bleem waar ik hun mijn vingers op de wang moest leggen omdat hun gelaat soms bijna totaal weggevreten was door deze verschrik kelijke, afzichtelijke ziekte. Toen ik uit dit oord van ellende terug kwam was ik blij dat ik ook aan hen den Geest van vertroosting en sterkte had mo gen brengen. Het Leprozenhuis van Quitscha ligt ge heel eenzaam aan den oever van een der talrijke zijriviertjes van den wilden Niger- stroom. De eenige vertroosting voor de ar me melaatschen is het bezoek van den priester, die met de verschillende gaven, die hij uitdeelt onder de verpleegden, levens middelen en kleedingstukken die dc missio naris zelf ook weer van de katholieke vrou wen uit de naburige dorpen gekregen heeft., steeds moed en vertrouwen schenkt om hun lijden geduldig te verdragen in navolg-inv van onzen Heer Jezus Christus. Volgens de officieele opgave van de En- gelsche regeering zijn er in Nigeria 40.216 melaatschen, waarvan er 7444 in de Zuide lijke provincie wonen. Doch volgens de cij fers van de Service Medical et Sanitaire zou het aantal melaatschen in Zuid Nigeria wel 30.000 bderagen. De reis EuropaAmerika ruim 24 unr korter. Men schrijft uit New-York dat men op het, oogenblik bezig'ls om te onderhandelen met de Amerikaansche Scheepvaartmaat schappijen over een nieuwe aanlegplaats voor de groote Transatlantische Oceaan- stoomers. Binnen afzienbaren tijd zullen deze schepen in plaats van New-York m de haven van Montauk Point op het uiter ste puntje van Long Island aanleggen. Wan neer nu de Spoorwegmaatschappij Pennsyl vania. die ook het station in New-York ex ploiteert ,een nieuwe lijn aanlegt van Mon tauk Point naar New-York, zal het reizi gersverkeer belangrijk vergemakkelijkt wor den, terwijl de overtocht van Europa naar Amerika aanmerkelijk korter zal duren. STOOMVAART MI). NEDERLAND ENGGANO (uitr.) 1/3 v. Porr. Swettenham. MOENA (ahuisr.) 28/2 te Marseille. KON. HOLL. LLOYD GELRIA" (thuisr.) 28/2 nam. 7 u, v. Lissabon; 4/3 te Amst. verwacht. ORANIA (uitr.) 28/2 nam. 8 u. v. Cherbourg. KON. NED. STOOMBOOT-MAATSCHAPPIJ AJAX 1/3 v. Rot', te Amst. BARNEVELD (uitr.) 28 2 te Valparaiso. FOIJR Malaga n. Amst., pass. 1/3 Gibraltar. ILOS 28 2 v. Patras te Venetië. N1CKERIE 28/2 v Madeira n. Paramaribo. NOTOS 28/2 v. Ta. agona n. Valencia. PETWORTH 28 2 v. Malta n. Tarragona. SATURNUS 28 2 v. Cavalla te Smyrna. SIMON BOLIVAR ■S8/2 v. Amst. te Barbados. TELLUS 28/2 v. Genua n. Livotno. TRITON 28, 2 v. Amst. te San Juan de P. Kico. VENUS 28/2 v. Constantinopcl n. Rodosto. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ MAKASSAR 1/3 v. Rott. te Batavia. HOLLAND—AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN 1/3 v. O. Afrika, I. v. Antw. te Rott. NIJifERK 27/2 Amst. te Antwerpen. HOLLAND—AMERIKA LIJN NIEUW-AMSTERDAM Rott. n. New York, pass. 28/2 Cape Race ROTTERDAM (toeristenvaart) 28 2 v. Tunis. VECHTDIJK 28,2 v. Rott. te New York. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK 28)2 v. Hamburg te Bremen. ABBEKERK (thuisr.) 28/2 v- Port Said. HOLLAND—BR1TSCH-INDIE LIJN KIELDRECHT (thuisr.) 28/2 te Suez. MEERKERK (uitr.) pass. 1/3 Dungeness. JAVA—NEW-VORK LIJN PALEMBANG Java n. New York, 1/3 te Suez. BLIJDENDIJK 38 2 v. New York n. Java. SITOEBONDO 28,2 V. New York te Philadelphia. ROTTERDAMSCHE LLOYD GAROET (thuisr.) 1/3 v.m. 5 u. v. Lond. n, Rott. KOTA BAROE (uitr.) pass. 1/3 Ouessant. KOTA INTEN 1/3 v. Batavia n. Rott. MARKEN (thuisr.) pass. 1/3 Point de Galle. MEDAN (thuisr.) 28/2 te Suez. SLAMAT (thuisr.) 1/3 v. Singapore. SOEKABOEMI (uitr.) pass. 28/2 Pontellaria. TJERIMAI i> vBatavia te Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALGORAB (thuisr.) 28'2 v. B.-Ayres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN MYRMIDON 1/3 v. Batavia te Roti. SARPEDON Japan n. Rott., 28/3 te Pening. TELEMACHUS 1/3 v. Batavia te Amst. NEDERLANDSCHE SCHEPEN BATAVIER IV 1/3 v.m. 8 u. 10 v. Rott. te Gravtsend. DUBHE 28/3 v. Rosario n. Las Palmas. EIBERGEN 28/2 v. Bremerhaven te Hamburg. HARDENBERG 28/2 v. Mocrmansk n. Kirkenaw. IJSSËL 1/3 Newcastle n. Oran.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 13