LEEKEPREEKEN I i L J Spinnewebjes MISSAALS I GROOTSTE KEUZE j v> mm NUMMER BESTAAT uit vier eladen HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 2 MAART 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17096 AAHGiFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAH ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Audiëntie Het Intern. Eucharistisch Congres te Carthago De staking aan de aarde werkfabrieken te Gouda Een antwoord van Z.H. den Paus aan de Katholieke Universiteit Onze VALUTA-AFDEELING koopt en verkoopt vreemd bank papier en buitenlandst he cheques tegen de scherpste noteeringen Een Bisschoppelijke waarschuwing Na de spoorwegramp bij „De Vink" Kindermoord In memoriam Mgr. Aelen R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond Hr. M's. „Hertog Hendrik" De moord in een hotel aan het Damrak te Amsterdam De vlucht van de Graf Zeppelin over de Middel- landsche zee De K.L.M. hervat haar dienst met Bremen en Hamburg Moord op een 18-jarig meisje Proefuitzendingen PHOHI- zender De griep te Arnhem Ook een griep-epidemie in Maastricht Een auto door brand vernield Valschheid in geschrifte en verduistering Door het zonlicht verblind Door gas bedwelmd Voornaamste Nieuws I. J. WFBER ZOON Groo(e Houtstraat 166 Haarlem f van 1.90 tot 16.00 ÏH. COEBERGH S Van een locomotief gevallen Het einde der malversatie kwestie De zwanen jacht BUREAUX: NASSAULAAIM49 Telcioon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE* 35 ct. p. regat* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 et. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEI.INGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, f» Dit EN AIlealx>nnésopditliladzjjnjngevo|gejeverze|{erjngSv.oorwaar(jen q Levenslange geheele ongeschik theid tot werken docfr £"7Cfl bijeen ongeval met X ft Prt bij verlies van een hand; f 4 ftr bij verlies van eanfEO bij'n breuk vanfi rt bij verlies v, een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I OUöU»™ verlies van beide armen, beide beenen ot beideoogen; I f wUi doodelijkenafloop: SLvÜ>"een voet ot een oog; l I &U»~duim of wijsvinger: I vU» been of arm:' anderen vinger, 277 de kunst van tooneelgenieten Kan het tooneel als leerschool des levens al" ^r°°''e waarde zijn, kan het anderzijds en VersPre^<5fiter van valsche leerstellingen t" ,Uiti'5ee-dster van immoreele situaties sa- •htsch werk doen, voor alles komt toch het c°ruact van toeschouwer en spelers, van acteur en schouwburgbezoekers in het ge- 'hg. Daarnaar moet n.l. de Invloed van het tooneel worden afgemeten. Wij bedoelen dit; het tooneel spreekt een eigen taal, heeft een eigen manier om zich te uiten; het tooneel, dat waarlijk invloed uitoefent, dat de volle waarde, het diep hi grijpende in de volksziel heeft, waarop wij den vorigen keer doelden, heeft een geheel eigen karakter en veronderstelt een publiek, dat mee opgegroeid, zich mede ontwikkeld heeft. Wij bedoelen dit: een tooneelstuk van een beroemden schrijver uit een tijdperk ver achter ons, drie-, vijfhonderd of meer jaren Pe.ecien, kan, in onze landstaal overgezet, een geestelijke verkwikking voor litteraire Önproèvers zijn; het kan behagen en mis- SC ien zelfs stichten, aangrijpen, het volk Pakken in de ziel zal het niet, Dat kan alleen et tooneelstuk, dat geboren wordt in den eigen tijd, de eigen taal van het levend ge s-acht spreekt, een conflict van menscheliike "■artstochten laat spelen in ons eigen, ver trouwde milieu. Zulk een stuk zal van onbe- rekenbaren invloed ten goede of ten kwade 'Urmen zijn. Is het ten goede, dan is dit ook juist de wijze, waarop het tooneel zijn eigen- 'ikc taak, zijn roeping vervult. Er is de laatste jaren veel gesproken over "°omsch tooneel; er gaat een roep uit naar cen zuiver katholiek tooneel. Men kent in °nze kringen de groote kracht van het schouwspel en wil ook dit middel te recht aangrijpen voor de volksverheffing. Waarom slagen die pogingen zoo slecht? Niet enkel om deze voorname reden, Waarom over het algemeen zooveel inzinking wordt waar genomen, omdat er n.l. uit onzen tijd met zoo groot gebrek aan eigen, innerlijke bescha ving, zoo moeilijk groote kunststukken kun nen voortkomen. Niet echter enkel daarom. Ook hierom vordert men zoo weinig, omdat er o.i. zooveel onjuiste opvattingen over de begrippen „Roomsch Tooneel', katholieke roman, Roomsche kunst, enz. bestaan. Men denkt te veel, dat een kunstwerk een Roomsch stempel heeft, wanneer het maar ®cn katholiek onderwerp behandelt en nage noeg alleen door katholieken begrepen kan Worden. Wanneer wij integendeel van het standpunt uitgaan, dat alle echte, ware kunst eeo uitstraling is van Gods wezen, zooals alle wave schoonheid van God moet uitgaan en tot Hem moet terugkeeren, dan komen Wij tot een andere conclusie. Dan hebben wij enkel dezen eisch te stellen; Laat een door God begenadigd kunstenaar met een zuivere zieh met de ééne goede intentie, om zijn unst in dienst der waarheid en der schoon heid te stellen, met de vereischte kennis Van de stof, welke hij behandelen gaat, laat een schrijver zich zetten aan een treur- blijspel en wij hebben alles wat wij ver engen kunnen. Er is echter niet enkel een gebrek aan Eoede tooneelschrij vers, er is nog veel meer Bebrek aan een ontvankelijk publiek. Ook al ladden v.ij een repertoir van tientallen uit gelezen stukken, het zou er mee gaan als met het goede zaad, waarvan het grootste deel langs den weg viel of op roteigen bo dem. Wij hebben voor ons Roomsche publiek met enkel goede stukken noodig, er moet ook zyn een juiste gesteldheid, een geschiktheid om de opvoedende kracht van het goede tooneel vruchtbaar op zich te laten inwer ken. Daaraan ontbreekt in onze kringen nog heel wat! Te verwonderen behoeft dit ons niet. In onze eerste beschouwing over de verhouding der Nederlandsche katholieken tegenover hst tooneel, deden wij reeds uitko men, dat de calvinistische weerzin tegen den schouwburg, onder een regiem van meer dan twee eeuwen, niet nagelaten heeft op heel °hs volk zijn invloed te doen gelden, ook op het katholieke volksdeel. De ware opvatting ^ah het tooneel als middel van volksopvoeding E'» hoe langer hoe meer verloren. Toch, het nu eenmaal in de natuur van den hmiisch zooals wij zagen om naar symbo!en te kijken; om achter een schoonen c hjn het wezen der dingen te zoeken. thA'S Eleine kinderen speelden wij immers j)r)Uls de school na; meisjes spelen met de v°or moeder; vieren bruiloft met eep zitf Jn als sluier- Vooral bij ons, katholieken, daa^El1 trek naar tooneel in het bloed. Van- eet^ de tallooze tooneelclubs in allerlei ver- komoUlgen' de gewoonte, om by iedere voor- toeschouwers zyn zy ten allen tijde en in alle omstandigheden een voorwerp van amuse ment. Hoe zij zich ook vermommen, bij ieder optreden worden zij door vrienden en beken den. uit wie hun auditorium bestaat, be sproken, belachen, becriticeerd; niet als acteur, als uitbeelder van een of andere rol, maar als de bekende Jan of Piet, die om het draaien van zijn oogen, het uitzetten van zijn stem, s'n valschen baard of knevel of pruik ook in de als aangrijpend bedoelde scènes van een drama het voorwerp blijft van den lachlust. Hoe slecht ons publiek op deze wijze voor het tooneel is opgevoed, blijkt telkens weer wanneer ons roomsche volk door een ver- eeniging, een dagblad, een royalen jubilaris of wat ook in de gelegenheid wordt gesteld om in een echten schouwburg een echt too neelstuk te zien. Dan blijkt, hoe bij een groot percentage het ware begrip van het tooneel ontbreekt; dan is het vaak pijnlijk, onder drukt geproest of een schaterlach zelfs te hoeren bij het meest indrukwekkende, het pakkendste, het aangrijpendste spel van een groot acteur. Op zulke avonden liggen de bewijzen voor het oprapen, dat er nog een en ander te doen is, om het volk en speciaal voor ons, om ons katholieke volk rijp te maken voor het groote tooneel. Hoe is dit te bereiken? Het is niet moeilijk om een berg bezwaren aan te dragen, ten einde de onmogelijkheid hiervan aan te toonen; het is veel moeilijken, maar dan ook verdienstelijker te trachten, die bezwaren op te lossen. Wij willen daartoe een volgenden keer als slot van deze tooneelbeschouwingen een poging wagen. HOMO SAPIENS Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, zal Maandag. Dinsdag en Woensdag van de vol gende week, geen audiëntie verleenen. De opening -Can het Internationaal Eu charistisch Congres te Carthago in 1930 is vastgesteld op 7 Mei. De sluitingsdag is 11 Mei. gelegenheid de rederijkerskamer vo°r he; oogpun Voetl'cht te brengen. Uit een sociaal beschouwd, valt daar veel voor te Van de zijde van den Ned. R. K. Fabrieks- arbeiders(sters)bond meldt men ons: Juist op den dag, dat de staking aan de Aardewerkfabrieken te Gouda zes maanden duurde, konden de stakers tot beëindiging van de staking besluiten, omdat de bereikte resultaten acceptabel waren. De minimumloonen der drie laagste loon- groeien zullen elk met een gulden per week worden verhoogd. De tarieven der aardewerkers zijn redelijk verhoogd aan de P. Z. II. De tarieven der schilders, waarvoor de moeilijkheid het grootst was, zullen aan de Plateelbakkerij „Zuid-Holland" worden her zien. Tot bij het uitbreken van het conflict gold, dat de zestigjarigen niet onder de con- tractbepalingen vielen; deze bepaling blijft van kracht. Daarnaast gold vroeger, dat aardewerkers en schilders dus tariefwerkers om een of andere reden als niet valide werden be schouwd, waardoor zij ook geen aanspraak konden maken op de contractloon-bepalingen en er dus buiten vielen Wat thans is bereikt, komt hierop neer, dat het begrip niet-valide vervalt en alle werklieden één groep vormen. De tarieven zijn eerst door de directie en daarna door de arbeiders-commissie gewij zigd en zullen loonsverhoogingen van 2 tot 4 per week ten gevolge hebben. Voor de meisjes en jongens gold de be paling, dat aan het contract was voldaan, als 50 pet. eener groep het aangegeven con tractloon had bereikt, ook al bleven de andere 50 pet. er onder. Thans mag er nog slechts 30 pet. beneden blijven, zoodat 70 pet. dezer groep het loon overeenkomstig den leeftijd moet verdienen. Wel is er een nieuwe bepaling opgenomen, dat personen, welke nog geen twee jaar aan het vak verbonden zijn, gedurende dien tijd niet onder de loonbepaiingen hunner groep of leeftijd behoeven te vallen. Voor de eerste twee overmen gold in het oud-contract, dat geen toelage werd betaadl. Dit wordt thans 10 pet. voor de eerste over uren, 25 pet. daarna en 100 pet. voor Zon- dagsarbeid. Het contract wordt aangegaan voor twee jaar en enkele maanden. De week vacantie zal ook weer in 1929 worden verleend. Aan de Plateelbakkerij „Zuid-Holland" zal direct een fabrieksccmmissie worden aan gewezen door de drie organisaties. Bij de drie andere fabrieken zal dit later geschie den. Het werk zal thans worden hervat. zeggen. punt bei^aar van een zuiver tooneelstand- j.jj. "eken, is dat dillettantisme verderfe- immers, v,Q. volk ls niet zo°' dat op deze wlJze °nS V an2zaam voor het echte, het groote oonee °rdt opgevoed; dat uit dit gelief- ..b er lfrza.am aan een „roomsch, tooneel" gloeien e 's. Neen; men heeft daardoor van het toon,.- een veel te gemoedelijke of wel een gcho. -cheeve voorstelling gekregen. De acteurs aan zuike clubs beschouwen zichzelf bewierookt als 2e Worden in eigen kring al heel spoedig ten minste gelijk te zyn aan de echte acteurs; het tooneel heeft voor hen Been enkel geheim meer en voor hun trouwe Door de Katholieke Universiteit te Nijme gen werd in antwoord op haar gelukwensch aan Z.H. den Paus op den 11 Febr. het vol gend telegram ontvangen; Augusto Pontifice particolarmente grato omaggio codesta universita invia di cuore apostolica benedizipne. Vertaling: De Doorluchtige Opperpriester bijzonder dankbaar voor de hulde van uw universiteit zendt van harte zijn apostolischen zegen. RWE In Sancta Maria publiceert Z. D. H. de Bisschop van Breda de volgende waarschu wing Van goed ingelichte zijde op de hoogte gebracht, achten wij ons verplicht onze pries ters en onze gelóovigen te waarschuwen, dat zij op hun hoede zullen zijn voor enkele per sonen, die reeds in Frankrijk en België zijn rondgetrokken en wellicht naar Nederland zullen afzakken. Zij geven voor, Assyro- Chaldeesche priesters te zijn en vragen bij de geloovigen om aalmoezen. Zij schijnen in het bezit te zijn van bewijs stukken, die geen vertrouwen verdienen. Uit een onderzoek is gebleken, dat zij geen priesters zijn. Men geve derhalve geen ondersteuning ingeval zij zich mochten aanmelden. De Bisschop van Breda, f P. HOPMANS. Naar wij vernemen heeft de Tweede Ka mer der Amsterdamsche rechtbank gisteren uitspraak gedaan in eeji civiel geding, ver band houdencTe met het ernstige spoorweg ongeluk, dat in September 1927 bij ,,i>e Vink" heeft plaats gehad. Een der slachtoffers van deze ramp, de heer A. de Vries alhier, werd aan beide beenen gewond en moest guruimen tijd in een ziekenhuis worden verpleegd. Zijn toe stand is thans zoo, dat hij een der beenen nooit meer naar behooren zal kunnen ge bruiken, waardoor hij in zijn verdere loop baan ernstig is gehandicapt. De heer de Vries, dis <Je Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij aansprakelijk stelde voor dit ongeval, had deze maat schappij voor de Arrondissements-rechtbanK in de hoofdstad doen dagvaarden om vet- goeding van de door hem geleden en nog te lijden schade. Voor hem was opgetreden mr. J. de Vrieae te Amsterdam, die gepleit had voor toewijzing van een bepaald bedrag, terwijl hij subsidiair, voor het' geval dat het bi drag der uitkeering nog niet in eens kon worden bepaald, veroordeeling van gedaag de had gevraagd tot het betalen van een vergoeding,, op te maken bij staat en te ver effenen volgens de wet. Bij haar uitspraak heeft de Rechtbank de eerste vordering afgewezen. De subsidiaire vordering wees zij echter toe. Waar met het oog op eischers invaliditeit de grootte van de vergoeding nog niet kon worden bepaald, zal deze door een nieuw proces moeten wor den uitgemaakt. Voor de H. IJ. S. M. was opgetreden mr. J. H. Worst alhier. Gisteren heeft de Amsterdamsche recht bank een 23-jarige vrouw, die zich te ver antwoorden had ter zake van kinderdoodslag zij zou op 26 September 1927 in het St. Annapaviljoen haar kind hebben geworgd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf wegens doodslag, overeenkomstig den eisch van het O. M. De „Tablet", het overlijden van wijlen Monseigneur Aelen, den oud-aartsbisschop van Madras vermeldend, voegt er bij, dat de Sint Josephscongregatie in den overledene zijn oudsten priester, in aantal Congregatie- jaren, verliest, een, die veel waardevollen arbeid deed, thuis voor de opleiding van mis sionarissen en op het vreemde missieveld zelf. Verleden week is door Z. D. H. mgr. Bier mans. algemeen overste der Congregatie, te Mill Hill een pontificale Requiem-Mis opge dragen voor den overleden aartsbisschop. In de laatste bestuursvergadering van den R. K. Ned. Boerer.» en Tuindersbond is volgens de ,,E. K. Boerenstand" besloten in een adres aan de Regeering de bezwaren en wenschen kenbaar te maken over het wets ontwerp inzake regeling der financieelc vei- houding tusschen Rijk en Gemeenten. Mededeeling werd gedaan van het ver handelde in de vergadering op 4 Februari van de Commissie uit den R. K. Neder- landschen Boeren- en Tuindersbond over 't voorontwerp-Landbouw-UitVoerwet, inhou dende den uitvoer van land-bouw-, zuivel- en tuinbouwproducten. Het bestuur kon zich met de samenvatting zeer wel vereenigen. Het bestuur besloot den heer Mr. P. W. H. Truyen te Roermond, Inspecteur van 't L. O., uit te noodigen als voorzitter op te treden van de Commissie van Beroep voor het Personeel der R. K. Lagere Land- en Tuinbouwscholen. Blijkens bij het Departement van Defen sie ontvangen bericht is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" gisteren van Napels vertrokken op de terugreis naar Nieuwediep. Tegen verdachte 8 jaar gevangenisstraf geëischt In dén nacht van 5 op 6 Augustus van het vorig jaai heeft zich in een kamer van een klein hotel aan het Damrak te Amsterdam een vreeselijk drama afgespeeld. De 30-jarige chauffeur C. P. M N-, die in deze kamer den bewusten nacht doorbracht, heeft daar op een gegeven oogenblik uit een met scherp geladen revolver een aantal schoten op de vrouw Ziska KI gelost. Het slachtoffer werd zoo ernstig getroffen dat het bijna onmiddellijk overleed. De dader heeft zich gisteren te verant woorden gehad voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam. Hij is op het oogenblik gedetineerd in het Huis van Be waring. De dagvaarding legde hem in de eerste plaats moord ten laste en subsidiair doodslag, zware mishandeling en mishande ling. Schoot de vrouw eerst? „Ik was al eenigen tijd ingeslapen," aldus verdachte bij het verhoor, toen ik plotseling wakker werd öcor het geluid van een schot, of ik een of meer schoten gehoord heb, weet ik niet. .Ik richtte my in bed op en zag toen vlak voor mij een revolver, die 't meisje in de hand moet hebben gehad. Ik greep het wapen beet en loste toen na elkaar een aantal schoten in haar richting Van dé .emotie ben ik buiten bewustzijn geraakt, toen ik bijkwam heb ik de revol ver buiten de deur gegooid. Schoten uit den trein Op vragen van het O M. mr de Blecourt afttwoordde verd. dat het koopen van de revolver een „idee fixe" van hem is gewêéSt? Toen hij met het meisje uit Geldrop naai de hoofdstad terugkeerde, heeft zij het wa pen in de handen genomen en eenige schoten uit het open coupé-raampje gelost, „om te zien of ze de telegraafpalen kon raken" Ziska moet dan ook volgens verd. de re volver in de hotelkamer hebben bijgeladen Het O.M.: „Dat lijkt heel, heel onwaar schijnlijk, een Hollandsche vrouw is over het algemeen erg bang van 'vuurwapens!" Verd. zeido voorts niet te begrijpen, waar om Ziska op hem geschoten heeft. Dr. H. J. Overbeek, die N. psyciatrisch on derzocht heeft, deelde als deskundige mede dat verd. een ietwat onevenwichtig mensch is; echter moet hij wel toerekeningsvatbaar worden geacht Aanvankelijk reageerde hij sterk op de cel; desk heeft hem toen in ge meenschap laten brengen Dr. Ch. van Gel deren. die de sectie op hét lijk had verricht deelde mede, dat het slachtoffer door min stens vier kogels is getroffen. Elk schot is op zichzelf doodelijk geweest. Eenige getuigen werden gehoord. Na de pauze gaf de president te half drie het woord aan het O.M mr. de Blecourt Spr. zeide er van overtuigd te zijn dat verd Trier op de terechtzitting onmogelijk de waarheid kan hebben gezegd Het ver haal, dat verd. gedaan heeft, is absoluut on aannemelijk. doch zelfs indien zijn lezing luist ware. is hy' schuldig aan den dood van het slachtoffer. Doodslag staat volgens spr. vast en z.i. kan ook niet aan voorbedachten rade grtwiileld worden. Aan de hand der verschillende getuigen verklaringen trachtte sur aan te toonen. dat jaloezie de drijfveer van verd.'s daad is ge weest. De officier eischte verd.'s veroovdeeling we gens moord tot acht jaar gevangenisstraf. Na het pleidooi van den verdediger mr Mouthaan, werd de uitspraak op 14 Maart bepaald De diplomatieke onderhandelingen over de vlucht van de Graf Zeppelin over de Mid- dellandsche Zee zyn nog zwevende. De Engelsche regeering heeft thans een officieel verzoek ontvangen voor een vlucht over Trans- jordanië. Voor dit gebied zijn de verhoudin gen anders dan voor Egypte daar Trans- jordanië een ma^daatsgebied is. Het is niet waarschijnlijk, dat militairpolitieke redenen geleid hebben tot het afwijzen van het ver zoek om verlof tot een vlucht over Egypte. Met ingang van 1 Maart heeft de K. L. M. haar vluchten op Bremen en Hamburg, welke zij op 23 November had moeten staken, in verband met den slechten toestand v:.n het terrein te Hamburg, hervat, in samenwer king met de Deutsche Luft Hansa, met dien verstande, dat beide maatschappijen om en om een dagelijkschen dienst onderhouden. De dienstregeling is als vo'gt: Vertrek Amsterdam 12.10, aankomst Bremen 14.45, vertrek Bremen 15.00, aankomst Hamburg 15.45. In omgekeerde richting is het vertrek te Hamburg om 9.55, aankomst Bremen 10.55, vertrek Bremen 11.10, aankomst Amsterdam 12.40, Twintig jaar gevangenisstraf tegen den dader geëischt Gisterenmiddag heeft de officier van justi tie bij de rechtbank te Middelburg 20 jaar gevangenisstraf geëischt tegen zekeren J. de R., 28 jaar oud, arbeider te Waterlands- kerke, thans in voorarrest, die op 16 Decem ber j.l. in die gemeente de 18-jarige Adriana H. door haar met een scheermes de. keel af te snijden van het leven heeft beroofd. De verdediger van verdachte Mr. Kuipers pleitte clementie. Uitspraak is bepaald op 15 Maart aanstaande. Proefuitzendingen van den Phohi-zender te Huizen zullen plaats vinden op de navol gende data en uren: Zaterdag, 2 Maart l-t—16 GMT Zondag 3 Maart, 14—16 GMT. Maandag 4 Maart, 1418 GMT. Woensdag 6 Maart, 11—16 GMT. Donderdag 7 Maart, 1416 GMT. Vrijdag 8 Maart, 1416 GMT. De golflengte is 16.88 meter. De griep begint thans te Arnhem te ver minderen. Het aantal zieken bij het ge meen tepersoneel is belangrijk afgenomen; er zijn nog 185 personen door ziekte afwezig. De vorige week was dit aantal 259. Tc Deventer Te Deventer zijn alle gemeentescholen voorloopig drie dagen gesloten wegens het heerschen der griep. Er komen daar pl.m. 4000 griepgevallen voor. Enkele personen, bij wie deze ziekte gepaard ging met longont steking zijn gestorven. De indeelingsdistricts- commandant te Zwolle hééft aan de burge meesters medegedeeld, dat hem is gebleken dat onzekerheid bestaat of de dienstplichti gen wier inlijving ingevolge beschikking van den Minister v. Defensie voorloopig veertien dagen is ui.tgsteld al dan niet na het ver strijken van dien termijn ter inlijving moe ten opkomen. Ten einde eventueelen twijfel dienaangaande op te heffen deelt genoemde commandant mede dat bedoelde dienstplich tigen eerst ter inlijving moeten opkomen, nadat de data van inlijving nader door den Minister zijn vastgesteld en hiervan door of namens den minister meedeeling ls gedaan. Nu heerscht, naast de roodvonkepidemie ook de griep lil hevige mate te Maastricht. Geen tak van dienst of hij is ontwricht door het groote aantal zieke ambtenaren. De ziekte schijnt echter over het algemeen een goedaardig karakter te dragen. Dezer dagen bevond zich een reiziger uit Assen met een auto te Peert, waar de wagen in brand geraakte en geheel vernield is. De reiziger heeft zijn koffer kunnen redden. Wegens valschheid in geschrifte en ver duistering van een som van pl.m. 200 werd te Bussum een jongen van 16 jaar ter be schikking van de Justitie gesteld en naar Amsterdam overgebracht. Dezer dagen begaf de 59-jarige A. C. v. d. Geest uit Gouda zich loopend van Haas trecht raar zijn woonplaats en bevond zich ter hoogte van het huis, bewoond door de gebr. D., te Haastrecht, toen uit de richting Gouda achter elkaar twee auto's kwamen aanrijden. Volgens ooggetuigen liep de heer v. d. G. nadat hij den eersten auto had laten passeeren, weder naar het midden van den weg en heeft hij, waarschijnlijk verblind door het schelle licht van de laag staande zon. den anderen auto niet zien aankomen, terwijl hij ook de herhaalde signalen niet, of te Iaat gehoord heeft. De heer v. d. G. werd door dit voertuig aangereden, met het noodlottig gevolg, dat hij met zware inwen dige kneuzingen werd opgenomen en bij de heeren D. binnengedragen. Korten tijd later is hy, nadat nog geestelijke en geneeskundige hulp was verleend, overleden. Gistermorgen te ongeveer 9 uur ontdekten buren, dat er iets niet in orde was in het gezin van M. Zuidema in de Barestraat te Groningen. Toen men de woning binnen kwam, vond men den man bewusteloos op den grond liggen, terwijl de vrouw en 2 kinderen eveneens bewusteloos in bed werden aange troffen. Het bleek, dat het gezin door gas bedwelmd was, dat uit een lek, in een buiten leiding, ontsnapt was. Het is den in allerijl ontboden geneesheer gelukt allen weer bij te brengen. Dc volledige publicatie omtrent het ge heim Belgisch-Fransch militair verdrag. Een Belgisch démenti De Nederlandsche regee ring beantwoordt de vragen van den heer Heemskerk. Eenige persstemmen. De Tweede Kamer heeft gisteren het wets ontwerp tot toetreding tot het Kellogg-pact aangenomen. Z. K. H. Prins Hendrik keert heden nit Londen naar Nederland terng. Het Internationaal Eucharistisch Congres te Carthago zal van 7 tot 11 Mei 1930 gehou den worden. Een politieke rede van mr. A. baron valt Wijnbergen. De propaganda van Lloyd George. Dc Fransche Kamer neemt de ratificeering van Kellogg-pact aan. De laatste dag van ambtsvervulling van staatssecretaris Kellogg. Uitwisseling van de ratificatie-oorkonden der elf staten, die het pact onderteekenden. Het met dynamiet geladen Britsche s.s- „Tritonia" in de haven van Buenaventura (Columbia) in de lucht gevlogen; twee doo- den. De bekende kunsthistoricus Wilhelm von Bode overleden. De onderhandelingen over dc groote coalitie in Duitschland zonder resultaat. Het Zuid-Afrikaansche parlement neemt het handelsverdrag met Duitschland aan. Minister Stresemann naar Genève ver trokken. ZEDENLEER MODERNE Steel niet, mijn zoon, dat is slecht en dom, Leen geld en geef het niet weerom. C. Bake OP EX-KEIZER Die heden was een ridder, Wordt morgen wel een bidder. En die heden was in waarde. Raakt morgen onder de aarde. J. de Bruno OP SCHOONMOEDER Afgrijslijkheid! Het winterspook zit overal te wachten, Guido Gezelle Barometerstand 9 uur v.m.: 7.86. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.13 en overmorgen om 6.15. IN 6 SOORTEN BOEK- EN KUNSTHANDEL GED. OUDE GRACHT 74 Telefoon 11041 Te Zwolle is gisteren in de locomotief werkplaats de 49-jarige ketelmaker J. R., van een locomotief gevallen en op een ijzeren hout terechtgekomen. De man werd in bewusteloozen toestand opgenomen en over leed kort na dien. R. was gehuwd, doch had geen kinderen. Gisteren is in de vergadering van den raad te Roosendaal ten aanzien van de malver satiekwestie aan de gemeentebedrijven be sloten, met de stem van den wethouder G. Konings tegen, den heer Pavens te verplich ten vóór 1 Jan. 1930 in de gemeentekas een bedrag van 6705 te storten: zijn salaris werd bepaald op met minimum. Het blijkt dat den laatsten tijd in ons land veel wilde zwanen zijn bemachtigd, dikwyls in min of meer uitgeputten toestand. In verband daarmede verzoekt de secretaris der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels er de aandacht op te vestigen, dat de jacht op alle soorten zwanen gesloten ls op 17 Februari j.l. en dat derhalve het dooden, vervoeren, verkoopen enz. van der gelijke vogels een overtreding der Jachtwet vormt. De gewone jacht op alle soorten eenden, met inbegrip van de duikeenden (door velen „duikers" genoemd) is ook op 17 Februari j.l. reeds gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1