KENNEMERLAND I «M M --m s Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen UIT DEN OMTREK illiSiSÈ 1 PlSsfe 111?~ -ar I - wEi TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 4 MAART 1929 BLADZIJDE 4 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 SANTPOORT Autobus-ongeval VELSEN IJMUIDEN-OOST HEEMSKERK BEVERWIJK Staat van Besommingen Marktbericht Rijksvischafslag 8s mm IJMUIDEN Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken CASTRICUM HILLEGOM BENNEBROEK WÉM LISSE HAARLEM-NOORD HEEMSTEDE HOOFDDORP Maria'nd oil ..ZTT ioo<716 "ff MARKTNIEUWS Zondagmiddag twee uur reed op den Hage- lingerweg te Santpoort een Brockway-bus, toen de chauffeur plotseling bemerkte, dat de wagen defect raakte. Voordat hij echter den wagen kon doen stoppen, knapte de achteras bij het wiel af. Door de schuring van het wiel tegen de bus, geraakte dat wiel in brand. Met een „Pyrene"-brandbluschscher en eenige emmers water, werd brandgevaar verder voorkomen. De reizigers werden, met een andere bus van de maatschappij, verder vervoerd. Twee stop plaatsen vóór het ongeluk bemerkte de chauf feur al, dat er iets niet in orde was en hij had dan ook het plan de wagen in Santpoort even te laten nazien, doch die reis bleek te ver. Hedennacht werd de bus, na noodreparatie, naar Haarlem vervoerd. 55-jarig echtfeest Vrijdagmiddag heeft het gemeentebestuur, vertegenwoordigd in de persoon van den heer D, F. G. Schilling, het echtpaar Engelhart gelukgewenscht met het feest hunner 55-jarige echtvereeniging. De wethouder bood het echtpaar namens het gemeentebestuur een fraai bloemstuk aan De jeugd had huis gehouden Het perceel in de Piet Heinstraat, waarover wij de vorige week schreven, dat door de jeugd zoo schan dalig was toegetakeld, is Zaterdag door de huiseigenaar met toestemming der politie ontruimd daar F. op verzoek der politie niets van zich heeft laten hooren. Uitreiking levensmiddelen en kolen Door 't 3-tal, dat de vorige week alhier den armen een warm maal bezorgde, is Zaterdag aan circa 180 personen levensmiddelen en kolen met 2 welwillend afgestane auto's rondge bracht. Propaganda-avond Hedenavond half 8 wordt alhier in de groote zaal van het Pa tronaatsgebouw de film vertoond: „Het leven en behandeling in een sanatorium." Deze film is opgenomen in het sanatorium „Berg en Bosch.". Als spreker treedt op de heer R. Vuister met medewerking van het strijkje „Utile Dulci." Een goede hulp Door C. S. is bij de po litie aangifte gedaan dat tijdens zijn verhui zing van Lumeijstraat naar de Trompstraat een spaarpot met 20 ontvreemd was. Bij onderzoek bleek, dat de spaarpot ontvreemd was door iemand, die S. met verhuizen gehol pen had. Gouden Huwelijksfeest Onder groote belangstelling heeft het echtpaar Klaas Ny- man en Gerretje Zonneveld, alhier, hun gouden feest gevierd. Door een buurtcommissie was ruim 115. bijeengebracht om de menschen een waar feest te bereiden. De Patronaats-fanfare bracht 's middags 12 uur het gouden paar een serenade. Daar de commissie niet in de gelegenheid is geweest bij iedereen aan te kloppen, kunnen zij die nog iets voor de arme oudjes willen geven, dit bij de com missie afgeven, of bij de oudjes zelf brengen. Jaarvergadering R.K. Fabrieksarbeiders bond „St. Willibrordus", afdeeling Heems kerk, houdt Dinsdagavond, 5 dezer, in het R.K. Ver. Gebouw haar jaarvergadering. Stille Omgang A.s. Woensdagavond om half 8 houdt het Genootschap van den Stille Omgang een ledenvergadering in het Vereenigingsgebouw. Op deze vergadering wordt de tocht be sproken voor den Omgang in den nacht van 16 op 17 Maart a.s. Bosehbrandje Door tot nu toe onbeken de oorzaak is Vrijdag j.l. ongeveer een H.A. bosch en struikgewas, behoorende bij het kasteel Marquette, in brand geraakt. Hoewel er geen water te krijgen was, is een gemeen te-werkman, geassisteerd door een aantal andere werklieden, er toch vrij spoedig in ge slaagd, het vuur met behulp van spaden te blusschen. Hout is er niet veel verbrand. Meest struikgewas is het, dat vernield werd. Men vermoedt dat een brandende sigaar of sigaret de oorzaak is geweest. R.K. Uandarbeidcrsbond St. Deus Dedit. Bovengenoemde bond vergaderde in het R.K. Vereenigingsgebouw en hield haar eerste jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. Zuurbier, open de op de gebruikelijke wijze de vergadering en- heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den Weleerw. heer Kapelaan Har- ring, geestelijk adviseur. Voor deze verga dering waren ook niet-leden uitgenoodigd en waren er eenigen opgekomen. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en in orde bevonden, alsmede het le halfjaarlijksche verslag. Uit dit ver slag bleek, dat in Juni de vereeniging was opgericht met een ledental van 10, dat nu gestegen is tot 17. De voorzitter bracht een woord van dank aan den secretaris voor zijn mooi verslag. De kas van den penningmeester sloot met een batig saldo van 6.90. Tot verificateurs werden benoemd de hee- ren N. Pekel en G. Rozing. Hierna hield de geestelijke adviseur een schitterende rede, waarin hij de leden aan spoorde zooveel mogelijk propaganda te maken allen op de vergaderingen te ko men van den Volksbond, om zoodoende met elkander contact te krijgen. De voorzitter bracht een woord van dank aan den geestelijken adviseur, waarna door eenige leden naar voren werd gebracht een schrijven te zenden aan de besturen van den Fabrieksarbeidersbond en den M- taalbewerkersbond om aan hun leden bekend te maken, dat zij in hun vrijen tijd niet bij tuinders mogen gaan werken, daar dit vooral in den zomer dikwijls gedaan wordt en sommige landbarbeiders zonder werk loo- pen. Dit geschiedt vooral in den pluktijd, daar er dan soms handen te kort waren en als dan de fabrieksarbeiders toch hun vrijen tijd kunnen benutten om aardbeien te pluk ken, werd ten slotte goedgevonden, dat al leen in het drukke seizoen zulks kon worden toegestaan. Bij de rondvraag werden vragen naar vo ren gebracht over den tegenwoordigen toe stand, dat ook de ongeorganiseerden aan het werk waren gesteld bij de gemeente, terwijl in de circulaire, welke aan de verschillende afdeelingen door het gemeentebestuur waren verzonden, gezegd werd, dat bij een even- tueele werkloosheid georganiseerden de voor keur zouden genieten en nu zijn er meer niet-georganiseerden dan georganiseerden te werk gesteld. De geestelijke adviseur lichtte deze zaak toe en deelde mede, dat de niet-georgani seerden, die te werk zijn gesteld in hoofd zaak bestaan uit tuinders, die genoodzaakt zijn, wegens de strenge en lange vorst, voor hun. gezin iets te verdienen. Spr. spoorde de leden aan om toch trouwe leden te blij ven van de stands- en vakorganisatie. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) De onderwijsregeling met Wijk aan Zee en Duin Thans is tuschen de gemeente besturen van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin overeenstemming bereikt inzake de be kende onderwijs aangelegenheid Binnenkort zullen B en W. aan den raad voorstellen om over te gaan tot liet aangaan van een over eenkomst betreffende de toelating van leer lingen uit Wijk aan Zee en Duin op de openbare scholen te Beverwijk. De steunregeling Door B. en W. is de steunregeling wederom voord een week ge- contitneerd. Inplaats van een brandstoffen- bon ad 2.50 is ditmaal dit bedrag in geld uitgekeerd, als toeslag boven de steun. Door den Beverwijkschen Bestuurdersbond en het Werkloozencomité waren enkele wen- schen kenbaar gemaakt waarmede door B en W. zooveel mogelijk is rekening ge hóuden. St. Jozefharmonie In de laatst gehou den vergadering zijn gekozen tot bestuursle den van de St. Jozefharmonie de heeren J. Hendrikts, voorzitter, en Th Jansen en F. Hoogland, leden De vereeniging zal deelnemen aan het groot concours voor Harmonie- en Fanfare corpsen te Wormerveer. Daar zal zij voor de eerste maal in de 2e afdeeling uitkomen. Burgerlijke Stand Geboren J. Bos Klein, z. C. C. C. ZonneveldWassenaar, d. H. C. M. Dekkervan Schinkel, d. M. van SonPirovano, z. Overleden J. van Veen, 79 jr., wedr. van M. T. Wessels P. J. Zonneveld, 9 jaar C. A. van den Berg, 68 jaar, gehuwd met J. M. S. Hillenaar M. Middelkoop, 22 jaar, gehuwd met H. W. A. Molenaar, wonende te Schagen. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen Stoomtrawlers Christine 6900.— Duyvis 2*100. Nellie 2400/ Schiedijk 3700 Amsteldijk 3000.— H. Jacoba 2800.— Dirk Jacobus 1800.— Albatros ong. 4200. Derika 15 3600.— Beka 2400.— Clivia 2200.— Christina Catharina 2900 Azimuth 5500.— Maccotte 2200.— Zaanstroom I 3500.— Flandia 3000.— Magby 2900.— Imiervo 2500.— Brandeler 2900 Maria Elisabeth 5400.— IJMUIDEN, 4 MAART 1929 Tarbot per K.G. ƒ2.251.55; Griet per 50 kg 69.00—33.00; Tong per kg 1.40—1.10; Groote Schol per 50 kg 24.0020.00; Middel schol per 50 kg 28.0023.50; Zet Schol per 50 kg ƒ34.0027.Kleine Schol per 50 kg 29.00—9.5; Bot per 50 kg ƒ7.50—5.—; Schar per 50 kg 16.00—8.50; Tongschar per 50 kg 57.0029.—; Rog per 20 stuks 34.00—17.50; Vleet per stuk 2.711.70. Pieterman en Poon per 50 k.g. 15.50 15. Groote schelvisch per 50 k,g. 69.— 15. Middel schelvisch per 50 k.g 50.— 37.— KI. midd. schelvisch per 50 k.g. 34.— 23.— Kleine schelvisch per 50 k.g. 25.— 13.— Kabeljauw per 125 k.f 45.— 32.— Guleln per 50 k.g. 16.— 11.— Leng per stuk 2.50 1.52 Heilbot per k.g. 1.40 Wijting per 50 k.g. 15.50 7.50 Koolvisch per stuk 1.52 0.53 Gisteren werd op de Brouwerskolk te Overveen een wedstrijd op de schaats gehouden voor kinderen. Door het mooie weer ontbrak het niet aan belangstelling Hclmbrand Zaterdagmiddag ontdekten eenige werklieden van het Hoogovenbedrijf dat in de nabijheid een helmbrand ontstaan was. Aan eenige werklieden gelukte het den brand rr.st schoppen te stuiten. Het helm is over een oppervlakte van eenige honderden meters verbrand. Politieke vergadering A.s. Donderdag avond wordt in „Thalia" een openbare ver gadering gehouden, waar de heer D. F. S. Schilling het woord zal voeren over het onderwerp: „De schande der S. D. A. P. in de gemeente," die (de S.D.A.P.) zich niet ontziet door middel van het Velser Week blad den wantoestand der arbeidersgezinnen als object te gebruiken voor hun propa ganda. De schoor* een verloren Hedenmorgen kwam hier binnen de Duitsche stoomtrauwler Blankenesse S. D. 85. Tijdens de reis had de schoorsteen, een oudje, het begeven. Het schip wordt hier van een nieuwe schoorsteen voorzien. Teruggekeerd De stoomtrawler Corrie, die Donderdag j.l. naar zee was vertrokken, Is heden hier teruggekeerd, wegens een ge broken krukas van de winch. Brandje In de timmerfabriek Middeha- venstraat alhier is Zaterdagmorgen een brandje uitgebroken, doordat de kachel na schafttijd was blijven branden. Het vuur werd met emmers water gebluscht. In de afgeloopen maand werd voor het Hoogovenbedrijf te IJmuiden over zee eene hoeveelheid van bijna 50.000 ton ijzererts aangevoerd. Genootschap „De Stille Omgang" Vrijdagavond hield de afdeeling Castricum van het genootschap van den StilleOmgang een bijeenkomst in de zaal van Stuijt. De opkomst was, gezien het koude weer, be vredigend, n.l. een dertigtal leden. Door den penningmeester werd deze ver gadering geleid bij ontstentenis van den voor zitter wegens bedanken van den heer Breg- man wegens vertrek. Allereerst werd medegedeeld dat de om gang zal worden gehouden in den nacht van 9 op 10 Maart a.s., terwijl voordat de reis naar Alkmaar zal worden aanvaard een H. Lof zal worden gecelebreerd in de parochie-kerk. Hiervan zal afkondiging van den kansel geschieden. Het uur van vertrek is nog niei geheel bekend, maar bij het af halen van de kaartjes ten huize van Houten- bos en Wulp, waarvan de prijs wederom werd bepaald met inbegrip van f 0.25 contributie op 11.30, zal het bekend gemaakt wor den. In verbnad met de heerschende en blijvende koude werd er aan ge dacht dat de deelname misschien ook uit financieele overwegingen met zoo groot zal zijn Er werd aangespoord, dat zij die iets meer kunnen betalen, dat vrijwillig zullen doen, opdat iemand, die altijd mee is gegaan en thans het met zou kunnen bekostigen, dit mogelijk gemaakt kan worden. De rekening en verantwoording van den penningmeester toonde aan dat een batig saldo aanwezig was van 16, terwijl dit ver leden jaar f 25 ongeveer is geweest, we zijn dus ingeteerd. In dit verband werd er over gesproken om de vereeniging een meer sta biel karakter te doen dragen en wel door het heffen van een jaarlijksche contributie van f 0.50 per jaar en deze te doen ophalen door wijkcommissarissen en wel in de zomermaan den. Dit werd zeet sterk ondersteund en het bestuur zegde toe hieromtrent stappen te doen om dit denkbeeld verwezenlijkt te krijgen. Dan zal ook een besluit kunnen wor den genomen om jaarlijks een H. Mis voor de leden en bij overlijden voor elk lid te doen lezen. Ten aanzien van den Omgang dit jaar werd medegedeeld dat de regeling eenigzins anders is. Elke afdeeling krijgt een afzonderlijk ontnuchteringslokaal aangewezen, opdat alles netjes en ordelijk kan geschieden. Voor Castricum is aangewezen café Bennekom, Droogbak 3. Verzocht zal worden, dat in Amsterdam zal bekend gemaakt worden, dat de afdeeling uit de kerk-aangewezen ts de kerk van den H. Joseph, ingang N.Z. Voorburgwal,- na kennisgeving zich verwij dert en niet met andere afdeelingen tegelijk, zoodat ook allen gezamenlijk het ontnuchter- lokaal kunnen bereiken. Dan blijven de afdee lingen dus ook bijeen. De algemeene intentie is te bidden voor Z.H. den Paus in zijn gouden jubeljaar. Hierna werd mededeeling gedaan van het schrijven van den voorzitter houdende bedanking als bestuurslid wegens vertrek. Inmiddels was de Weleerw. kapelaan De Boer ter vergadering gekomen en werd aan de orde gesteld het voorstel tot uitbreiding van het bestuur met een lid en de benoeming in de vacature van voorzitter. Aangewezen werden hierna op voorstel van het bestuur de heeren Vervoort en Van Lunen, terwijl deze laatste wordt benoemd tot voorzitter. Beiden nemen deze benoeming aan. Voorts wordt nog medegedeeld dat Donder dag en Vrijdag, maar niet later, de kaartjes verkrijgbaar zijn bij de heeren Houtenbos en H. Wulp. Hierna had een bespreking plaats over het deelnemen aan den Omgang te Alkmaar. Deze wordt gehouden op den len Zondag in Met. Tegen dien tijd zal een vergadering worden belegd, waarin de Weleerw. Kape laan toezegt een uiteenzetting te geven van dezen omgang. Hierna sluiting door den nieuwen voorzitter met een opwekking tot deelname op a.s. Zaterdagavond. De Madeweg Door een ontginner van duingronden voor bollencultuur te Noord- Bakkum is zonder toestemming van het gemeentebestuur overgegaan tot het ophoo- gen van den Madeweg, waarvoor gebezigd werd het vrijkomende Zand van het te ont ginnen terrein. Nu kan deze weg wel wat opgehoogd worden, maar het eigenaardige is, dat hier maar gedaan wordt alsof het gemeentebestuur niet bestond, terwijl boven dien de weg nu zoodanig is opgehoogd dat deze veel bezwaar oplevert voor hen, die daarvan moeten gebruik maken ter bere;- k.ng van hunne landerijen en die daarlangs willen naar Limmen. Men begrijpt we) dat zoodra het gemeentebestuur kennis droeg van hetgeen men daar deed, dit heeft stop gezet en dat men maatregelen zal nemen, dat een en ander weder spoedig in een be hoorlijken en voldoenden staat zal worden taruaaehncht. R.K. GYMNASTIEKVEREEN. .TURNLUST" Secretariaat: Treslongstraat 8 „Turnlust," Hou zee! Onze mooie vereeniging groeit. Bijne een even gevaarlijken tijd als wanneer zij kwijnt. Veel zal van bestuur en leden ge vraagd worden om de jaren der kinderziek ten goed door te komen. Het bestuur staat stevig schouder aan schouder. Zoo moet het ook blijven met de eden Turn dat het een lust is. Voor de leden is een extra oofenuur inge- Iascht op Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. Komt daar even trouw als op Dinsdagavond. Adspirantleden en leden, komt op Dinsdag avond zooveel mogelijk in turncostuum oefe nen. Dat geeft u veel beter oog op uw hou ding en op het afwerken der oefeningen. Het zal u inspireeren tot grooter inspanning en u gemakkelijke turners maken. Uit de Raadsstukken De Raad dezer ge meente houdt een openbare vergadering, op Woensdag 6 Maart 1929, 's namiddags kwart voor 2. Agenda: 1. Vaststelling notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. Deze bevatten: bericht van Ged. Staten van Zuid- Holland, dat het aandeel dezer gemeente in de kosten van den keuringsdienst van waren, kring Leiden, is bepaald voor 1929 op 1437.93. Schrijven van hetzelfde College, dat het over 1927 voor hetzelfde te veel be taalde geen wijziging behoefd; idem van goedgekeurde raadsbesluiten. 3. Opcenten personeele belasting. Bij dit agenda-punt be hoort een zeer uitvoerige memorie van toe lichting. Het voorstel van B. en W. is thans aan den Raad voor te stellen de opcenten op de personeele belasting geheel af te schaffen. 4. Vaststelling vermenigvuldigingsgetal ge meentelijke inkomstenbelasting 19291930. Aan de hand van een uitvoerige calculatie wordt door B. en W. voorgesteld dit percen tage weder vast te stellen op 10.95, waardoor ook een stabilisatie in deze zaak komt. 5. Aanschaffing brandweermateriaal wagen. Reeds bij besluit van 17 Februari 1928 werd toegestaan 2000 voor dit doel. Waar een geheel andere wagen wordt aangeschaft dan toen gemeend werd en B. en W. een doelma tiger wagen noodig achten, wordt thans voor dezen post een bedrag gevraagd van 3400, dus een verhooging van 1400. 6. Aanbouw kantoor openbare werken aan het Raadhuis. In de uitvoerige Memorie van Toelichting wordt uiteengezet, dat er dagelijks talrijke aansluitingspunten bestaan tusschen de ge meente-secretarie en het kantoor van Open bare Werken. Kort samengevat, wordt de noodzakelijkheid geacht van het brengen van het kantoor van Openbare Werken aan het Gemeentehuis. B. en W. vragen aan den Raad daarom toestemming om 10.000 te mogen gebruiken van den post uitgaven volgn. 417 voor den aanbouw van het kan toor van Openbare Werken aan de Noord oostachterzijde van het Gemeentehuis? be houdens toestemming van de erfgenamen van de schenkers van „het Hof". 7. Verbetering gedeelte Vorselaan. Voorgesteld wordt, 150 M. ter breedte van 6 M. daar te bestraten met bijbehoorende werken, hetgeen geraamd wordt op 4135. 8. Verbetering le Amerika-dwarsstraat. B. en W. stellen den Raad voor, die straat over ce geheele breedte te bestraten, waar voor met bijbehoorende werken 1877 wordt gevraagd. 9. Overeenkomst toelating leerlingen op scholen voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. Dit betreft in hoofdzaak eenige redactiewijzigingen om een betere regeling van de bepaling. 10. Electrische straatverlichting. De N.V. Electriciteitsbedrijf Hillegom— LisseSassenheim biedt de gemeente bij en mnimumverbruik van 20.000 Kw.h. per jaar een voordeel aan van 2513.58. In ditzelfde voorstel wordt mede gevraagd het bedrag voor contröle in de straatverlich ting te verhoogen van 52 tot 156. 11. Verzoek J. II. Rusman afwijking art. 37 der Bouwverordening. Waar geen voldoende ruimte overblijft, hebben B. en W. gemeend, de afwijking niet te mogen toestaan, waar door aanvrager zich tot den Raad heeft ge wend. 12. Schrijven Rijkswaterstaat wegbedekking in de Hoofdstraat (een zeer gewichtig agenda-punt). In de Memorie van Toelichting wordt ge zegd, dat de minister van Waterstaat geen bezwaren heeft in de kom der gemeente een gesloten wegdek op kosten van het Rijk (be- tume!) te doen aanbrengen, indien geen kans bestaat, dat het wegvak binnen korten tijd weer geheel of gedeeltelijk zou moeten wor den opgebroken. Betoogd wordt, dat daartoe te voren alle leidingen moeten worden ver plaatst en de aandacht wordt er op geves tigd, dat dit ongetwijfeld zeer groote kosten voor de gemeente zal medebrengen. Het col lege hoopt op den dag der zitting het kos- tenbedrag op te kunnen geven. 13. (Aanvullingsagenda). Vaststelling ko hier van de Hondenbelasting voor het jaar 1929. Werkloosheid Het aantal werkzoekenden bedraagt volgens de laatste opgave alhier 284 arbeidskrachten. Gaslantaampaal omver gereden In den nacht van 15 op 16 Febr. j.l. is op de Pastoorslaan, nabij den Rijwielhersteller J. Spieringburg een gaslantaarn omver gere den, waardoor heel wat gas is verloren ge gaan. De burgemeester verzoekt inlichtingen te dezer zake. Politie Men bericht ons, dat binnen zeer korten tijd voortdurend een der agenten op het politiebureau zal zijn, hetgeen een hoog- noodige en praktische maatregel mag hee- ten, zoowel voor de telefoon als anderszins. Het is Volbracht Ongetwijfeld wel een der beste werken der filmindustrie op religieus gebied is de passie-meditatie Het is Volbracht. De R. K. Bioscoop heeft dan ook goed gedaan haar bezoekers niet van dit filmwerk te onthouden. Tijdens de vasten, zoo uitnemend geschikt voor projectie van deze passie-film, maakt dit werk door geheel Nederland een tourneé avond aan avond zonder tusschenpoozen wordt Het is Vol bracht in stad of dorp vertoond. Het is prijzenswaardig, dat het de R. K. Bioscoop commissie gelukt is deze film voor twee achtereenvolgende avonden Zondag en Maandag te arrangeeren en katholiek Bennebroek zal dit zeker op prijs weten te stellen. In het eerste deel zien we den grooten zielestrijd van 'n man, die meenend zijn vader land daarmede een dienst te bewijzen, den minister-president van zijn land doodde. In de gevangenis in zijn cel op de uitvoering van zijn doodvonnis wachtend, krijgt hij bezoek van den gevangenispriester. Doch het is voor de arme verdoolde ziel geen troostvol bezoek. Hij weigert immers geestelijke hulp die hem bij zijn terechtstelling zoozeer had kunnen sterken. Döch nog eenmaal kwam Gods genade over hemDe eenvoudige cipier van de gevangenis herinnert hem er aan, dat het Kerstmis is. Kerstmis 1 Dat woord dringt door tot in de diepte van die verdwaalde ziel, hij ziet zich weer terug in zijn kinderjaren in den heiligen Kerstnacht. ff ff •M. Een opname tijdens de schaatswedstrijden op «e urouwersKoSK ie uverveen. iwee jeugdige rijders starten, vast besloten hun uitsterste krachten in te spannen Dit gegeven is de film Het is volbrach ten grondslag. De nooit verloochende liefde van God treedt hier op den voorgrond, de groote liefde van God, die ter wille der menschen, zijn kinderen, Zijn eeniggeboren Zoon gegeven heeft om voor hen weder de poorten des hemels te openen. Christus' levens- en lijdensgeschiedenis wordt ons dan helder en scherp omlijnd in samenhangende tafereelen en tee kenende groepen weer gegeven. En als aan het einde van Christus' smartvol lijden Hij het bloedig gekroonde hoofd omhoog heft, hij met luider stemme als met bovenaardsche kracht uitroept „Het is volbracht" dan dringt dit woord door in de duistere ziel van den moordenaar. Ge troffen door Gods wond're genade, zijn on eindige goedheid, valt hij ter aarde en belijdt zijn schuld voor den almachtigen God. De hoofdrollen in dit passiespel worden op meesterlijke wijze weergegeven. Vol teekening zijn de scherp uitgebeelde karak teristieke koppen der hoofdpersonen Caïphas, de hoogepriester, tëekent een sluw Israëlitisch gelaat, de uitbeelding van Pontius Pilatus, den stoeren Romeinschen veldheer, is met zijn sterken robusten kop ook zeer juist getroffen karakteristiek m- trigiek doet ons Judas aan, terwijl de Christus figuur, waardig gehouden, sober, vol majes teit is. Ook de overige personen als de Mater Dolorosa, Maria Magdalena e.a. ontroeren ons door hun indrukwekkend mooi spel. De producers van „Het is volbracht" had den een zware taak, het lijdensverhaal op stichtelijke en aangrijpende wijze te verfilmen. Zij hebben echter den juisten toon getroffen, een welgeslaagde proeve van cinematogra fische kunst, en maken ongetwijfeld aan spraak op ruime belangstelling van zoowel grooten als kleinen. Burgerlijke Stand Geboren: Mathias Hendricus, z. van G. v. d. Zon en H. P. Heemskerk Johan Dirk, z. van D. van Gorsel en J. van 't Voort Cornells, z. van J. Vermeij en J. M. Schouten. Overleden: Wilhelmina Broere, wed. van J. Kersten, oud 90 jaar Theodora Maria v. d. Berg, oud 13 jaren. Dividend In de jaarvergadering van de Prot. Coöperatie werd besloten van de af deeling winkel 5 procent en van de afdeeling bakkerij 10 procent dividend uit te keeren. Aan verbruikers niet-leden bedraagt dit de helft. St. JOZF.FGEZELLENVEREENIGING EN St. ALOYSIU SPATRONAAT Zondag had het bestuur van beide jeugd- vereenigingen schaatswedstrijden uitgeschre ven, welke een gezellig en vlot verloop heb ben gehad. De traditie getrouw trad na tuurlijk op dien dag waarop Schoten de schaatsen opbond om elkander te bekampen, als vanouds de dool in. Toch kon dit niet beletten, dat de bloem van Oud-Schoten en later op den dag zelfs vier veteranen met grijzende koppen, zich vol élan In den strijd wierpen om den eere- palm te halen. De wedstrijd werd gehouden op de Delft nabij het Bondsgebouw, waar de controle commissie, bestaande uit de heeren P. Schoorl, Dijkstra en P. van Duyn, stelling had genomen. De wedstrijd had velen op de been ge bracht en toen de eerste deelnemers startten heerschte er een gezellige drukte. Voor de St. Jozefgezellen wist Joop van Galen den eeretitel te veroveren, terwijl O. Wolfers- die hem maar enkele meters achter was. als tweede eindigde. De jongere generatie deed niet voor de ouderen onder en na een heftigen kamp kwam Henny v. d. Putten als eerste aan, ter wijl zijn broer Ton v. d. Putten de tweede plaats bezette. Ook voor de andere deelnemers waren aardige prijzen beschikbaar. Nu kwam de clou vai) den dag. Eenige veteranen hadden, aangewakkerd door den strijd der jongeren, besloten ook elkanders krachten te meten en te rijden voor brand stof ten behoeve van eenige arme gezinnen. De volgende heeren kwamen aan den start- A. v. d. Putten, Kerkvliet, Heeremans en Wolfers. Een vinnige strijd ontspon zich. doch de heer v. d. Putten, wiens drie zonen ieder een prijs wisten te veroveren, wilde blijkbaar laten zien, dat hij een waardig vader zijner zonen was en geprikkeld door hun successen, wist hij den kop te nemen. De aanmoedigingen van familie, vrienden en bekenden bleven niet uit en allen span den zich in tot het uiterste. De heer v. d. Putten wist echter van geen wijken en met een flinken voorsprong wist deze kranige veteraan de finish te passeeren, respectievelijk gevolgd door de heeren Kerk vliet, Wolfers en Heeremans. Hiermede behoorde dit ijsfeest, hetwejk schitterend geslaagd is, wederom tot het verleden en gingen allen zeer voldaan huis waarts. Badhuis In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 25 Febr.2 Maart genomen 458 douchebaden, 64 kuip baden Aan 12 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 8 volwassenen gebruik gemaakt. H. Priesterwijding Z D. H Mgr. Lau- rentius Schrijnen, Bisschop van Roermond, zal op 10 Maart a.s. in de Kloosterkerk der E.E P.P Minderbroeders te Weert het Priesterschap toedienen aan onzen dorpsge noot den Eerwaarden Frater Apollinaris van Leeuwen. MAANDAG 4 MAART Koersen Heden Opening Slaatsleeningen 5% Nederland 1918 5% Nederland 1918 4J4 Nederl. 1916 4 lA Nederl 1917 6% N.-Indië 1923 D 1% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee van Berkei's Pat. Nieuwe Philips...., fndustr. Buitenland Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr Gaboes ion, Olie Perlak Peudawa Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Ruba Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Ir.tercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker K. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. St Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101% 10115/16 100%. 100% 9813/16 248 170 186 371 167 379 148% 330 880 301% 170 1 4251 315% 236s/; 390 1 125 400 213% 40' 287% 215 199% 126 248 119 180% 94% 13% OJ 74 78 98 232% 69/18 445/w 658% 86' 158»/le 145 547% 451 219 624% 229% 75 37 %e 97 4% MAANDAG 4 MAART 59.23 59.25 9.70 9.76 34.66 34.68 12.11 12.11% 48 48.10 13.07 13.09 38 38.10 35.. 05 35.10 New-York (cable' 2.49 2.50 7.38 7.40 27 27.10 Kopenhagen 66.52% 66.53% Olso 66.55 66.60 Stockholm 66.67 66.73 AMSTERDAMSCHE VEEMARKT Maandag 4 Maart 591 vette koelen: le kwal. 1.—1.10, 2e kwal. 80—1.00, 3e kwal. 68—80. 100 Melk-, kalf- koeien 278—350. 86 Vette kalveren le kwal. 88—94, 2e kwal. 70—88. 134 Nucht kalveren 15. 30 Schapen 2840. 600 Varkens Holl. overzeesche 3 Geld. le 8586 y,, 2e 84—85. vette varkens 8284. 80 Paarden 100200. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Maart 76000 K G roode kool 9.50—17.10; 170.000 K.G gele kool 6.50—11.40; 117.000 K.G. Deensche witte kool 11.4019 30; 1600 K.G- uien 6.0019.00, grovere uien 16.70; Drielin gen 1110. NOORD-SCHARWOUDE, 4 Maart 169 500 K.G roode kool 8 2019.70; doorschot 11.00 16 30 57200 K. G 'gele kool 6.20—10.70; Door schot 6.70—8.70; 160.200 KG. witte kool 10.00—19.60; Doorschot 10.30—16.9.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 8