Buitenlandsch Nieuws Het Verbond tusschen Polen en Roemenie RADIO-OMROEP f DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 5 MAART 1929 BLADZIJDE 2 De „Echo de Paris' revanche neemt Nederl. persstemmen De minderheden- kwestie te Genève Overstroomingsramp VERKEER EN POSTERIJEN Vereeniging voor veilig verkeer Het blad publiceert een in 1918 tusschen •uitschland en Nederland bestaan hebben de militaire spoorweg-overeenkomst Volgens mededeeling van den Parijschen correspondent van het ,.Hbld." begint ln Pa rijs thans te blijken, hoe onmetelijk veel kwaad de publicatie van het „TJtrechtsch Dagblad" en de daarop gevolgde ofifcieele vraag om opheldering aan de Pransche en Belgische regeeringen, ons land in de wereld heeft gedaan en de schrijver voegt daar het voleende aan toe: Als onmiddellijk antwoord op de houding van een deel van onze groote pers en van ons ministerie van Buitenlandsche Zaken, publiceert de „Echo de Paris" een Duitsch document, waaruit, naar het blad meent, blijkt, „dat er een tijd geweest is, dat Ne derland zich niet zoo gevoelig toonde als het zich thans zoo luidruchtig noemt." Het ont hult n 1. zoo vervolgt de redacteur van de „Echo", André Pironneau, die het van eenige commentaar vergezeld doet gaan dat Nederland in 1918 niet geaarzeld heeft zijn spoorwegen op Nederlandsch grondge bied, met name de baanvakken Dahlheim RoermondHamont en VenloRoermond, ter beschikking te stellen van het Duitsche Rijk. en dat wel voor zijn militair vervoer. „Dit document," zoo schrijft de „Echo de Parts" ten slotte, „zouden wij niet onthuld hebben, indien de houding van den Neder- landschen Minister van Buitenlandsche Za ken ons er niet toe gedwongen had. Onze pu blicatie is het antwoord op d* onl">l>or>-'wr— stappen, die op zijn bevel bij de Brusselsche en Pariische kabinetten zijn gedaan. Het document zelf is een geheime dienst order. op 5 Juni 1918 uitgegeven in het Duitsche hoofdkwartier door dsn chef van het „Feldeisenbahnwesen". In de Fransche vertaling, die de „Echo de Paris" geeft, heet het „rigoureusement secret" en wordt er bij verklaard dat de chefs van de Generale Staven persnonliik aansDrakei"k ziin voor de bewaring. Als doel van het stuk wordt ge noemd' „gebruik van de Nedsrlandsche spoorwegen". De tekst." die gepubliceerd wordt in het commentaar staat, dat bet te lang is om hei in zijn geheel op te nemen begint als volgt: „Om ons in staat te stellen het verkeer over Aken en Herbestal te verlichten, wor den de Nederlandsche spoorwegen Dahlheim —RoermondHamont en RoermondVenlo ter beschikking gesteld voor het transport van goederen, waarvan het transito door het Nederlandsch-Duitsche accoord wordt toe gestaan. ..Om moeilijkheden met N iderland t;e ver mijden en niet te worden blootgesteld aan beperkende exploitatie-maatregelen van de ziide van dit land, on c-- genoemde baanvak ken, zullen de volgende voorschriften ten strengste in :*cht moeten worden genomen Daarop volgen dao 'lie voorschriften, die sis volgt kunnen voeden samengevat: Alle over deze lijnen te vervoeren goederen moeten worden aangeduid als „Holland" top 4 Juli werd dit wacli »'C'. ri vervangen dorr „traject".) De goederen, die onder deze aan duiding zullen mogen reizen mosten worden opgesomd op lijsten, door de sectie der eco nomische oorlogstransporten ip te maken. Deze lijsten tui, cn streng .ge ;eim Geen en- k( 1 uiterlijk kenteeken mag in Nederlanc verschil doen blijken tusschen gewone goe deren en militaire goederen. Er mag geen enkele aanwijzing op wagons en goederen voorkomen, die zou kunnen doen zien, dat oorsprong of bestemming van militairen aam zijn. Daarvoor worden zeer strenge voorschrif ten gegeven en telkens herhaald, ook tèn aanzien van de geleiders, die in burger ee- ucd moeten zijn Verdere voorschriften betreffen het aan tal en de verdeeling der treinen; daarin wordt nog gezegd: „Het vervoer door Neder land zal langzamerhand worden uitgebreid." De indruk, dien men van dit document krijgt is, dat de Duitsche militaire autori teiten hebben gebruik gemaakt van een over eenkomst voor niet-militair spoorwegvervoer over Nederlandsche treinen om militaire goe deren te vervoeren. Waarschijnlijk zal de pu blicatie door onze regeering van den tekst der overeenkomst (publicatie, die in ant woord op deze beschuldiging absoluut nood zakelijk en urgent is) aantoonen, dat zij of ficieel volkomen vrij uitgaat. Maar dat neemt niet weg, dat Duitschland den opzet heeft gehad, militaire goederen door ons land te vervoeren en daarin misschien ook wel ge slaagd is En het is duidelijk, hoe het feit, dat Duitschland dat zonder ontdekking meende te kunnen doen, hetgeen de moge lijkheid va medeplichtigheid door onvoldoen de toezicht van Nederlandsche ambtenaren insluit, hier thans geëxploiteerd zal worden. Hierbij teekent het „Hbld." aan, dat onze regeering waarborgen heeft pogen te treffen, dat de gesloten overeenkomst ook zou worden nagekomen en dat, wanneer dus de Duitsche regeering in Juni en Juli orders heeft uitge vaardigd, die strijdig waren met deze over eenkomst, dat niet enkel zonder onze mede werking of zonder ons medeweten, maar in flagranten strijd met de overeenkomst Is ge schied. Klaarheid gevraagd Het „Handelsblad" betoogt: De grootste openhartigheid is thans in deze zaak de eenige redding, het eenige middel om weer te komen tot een zuiveren toestand, tot betere verstandhouding, tot vertrouwen. Maar daartoe zullen geheime tr'actaten de wereld uit moeten, zullen spionnagediensten, die werken met zulke ellendige middelen als thans weer zijn aangewend, die agents-pro vocateurs noodig hebben en verraders kwee ken. moeten verdwijnen. Wij zien dat nog niet zoo spoedig gebeuren. Maar daarom mogen wij toch wel eens zeggen, welk 'n ellendig be drijf dit alles is. Geheime tractaten en spion nagediensten, zelfs onder bondgenooten is er erger bewijs van den geest van wantrou wen, die nog steeds de wereld beheerscht? Welke rol? In 'n artikel naar aanleiding van de jongste mededeelingen, schrijft „Het Volk" onder meer: „Het zal noodzakelijk zijn, dat onomwon den, openbaar en zonder iemand te sparen, blijkeof minister Beelaerts een rol in dezen gespeeld heeft en, zoo ja, welke rol. Nu van Nederlandsche zijde zoo fel over Bel gische intrigues en geheim gewroet gesproken is, mag geen spoor van .twijfel omtrent Ne derlandsche Intrigue en gewroet overblijven. Wij beschuldigen niemand, maar eischen vol ledige opheldering zonder eenig voorbehoud. Mocht de heer Beelaerts 'n bedenkelijke rol ln dezen vervuld hebben, dan zou hij niet aan het hoofd der buitenlandsche politiek kunnen blijven, zeker niet in een tijd waarin met ver nieuwde kracht op een goede verstandhou ding met België moet worden aangestuurd en waarbij geen gecompromitteerde bruikbaar is. In de tweede plaats zal voornamelijk op ons sociaal-democraten de plicht vallen, om al wat in ons vermogen is aan te wenden ter bestrijding van de verfoeilijke anti-Belgische komplotteursbende ln ons land." Openhartigheid gecischt Slechts door een spoedige, openhartige dis cussie mèt resultaat, m.a.w. door een spoedige, afdoende, vrede-gevende regeling der hangen de kwesties, kan de mist optrekken,, die fa tale mist, waarin men tegen elkander botst, betoogt de „Telegraaf." Uit de onzegbaar-verdrietige dagen, die achter ons liggen, moge deze leering, in het belang der beide landen, worden getrokken. Openhartigheid èn resultaten, dat zijn de din gen, die België en Nederland behoeven om het funeste bedrijf van politieke vrijbuiters onvruchtbaar te maken en om deh oorlogs hitsers, die op het wantrouwen parasiteeren, alle kans te ontnemen. Als thans spoedig klaarheid in elk opzicht wordt bereikt, dan kan zelfs een misdadige vervalsching' haar wezenlijk nut nog hebben omdat zij dan door den goeden wil der volken van vloek tot zegen is geworden. De daad zelf blijft er niettemin een misdaad om. Indien de onthullingen juist zijn De „N. R. Ct." meent, dat, indien de ont hullingen van Frank Heine juist zijn, er alle reden zou zijn om zich onzerzijds opgelucht en* gerustgesteld te gevoelen. Er is echter, hoezeer men moet verlangen dat de zaak zich aldus zou oplossen, reden om een koel hoofd en critisch vermogen te bewaren. Van Fransche-Belgische zijde kan men ons dit niet euvel duiden, omdat de Utrechtsche onthullingen hier te lande als zulk een ernstige zaak beschouwd zijn dat de regeering op grond daarvan officieele stappen te Parijs en te Brussel heeft gedaan. Men heeft de Nederlandsche pers in deze zaak lichtgeloovigheid verweten, omdat zij aan stukken, waarvan echter ook in de Entente-landen van vele zijden is toegege ven, dat zij een overtuigenden indruk moes ten maken, ernstige aandacht heeft gescHon- ken, maar men vergt nu wel van ons dat wij grif geloof schenken aan mededeelingen van Frank Heine, die zichzelf als oplichter gequalificeerd heeft en dit metterdaad te genover de heele wereld bewezen zou hebben door een monsterachtige falsificatie in el kaar te flansen. In de mededeelingen waarmee de verdach te zichzelf zoo grif beschuldigt, alsof hij heelemaal niet voor zware straf vreest, ko men vele duistere punten voor en zijn heele houding van zijn verblijf te Amsterdam tot zijn gemoedereerd vertrek vandaar naar Brussel, waar hij erop kon rekenen dadelijk in hechtenis genomen te worden, is raadsel achtig. Frank Heine staat te Amsterdam aan den bijzonderen correspondent van de Soir 2 een onderhoud toe en vertelt daarin, als tegenover een rechter van instructie, hoe de vork in den steel zit. Hij maakt geen enkel bezwaar den journalist volledig in te lichten, vertelt hem alles met „zekere oprechtheid en zelfs met veel humor." Te Brussel zelf schijnt er echter een hoogst vermoeiend langdurig verhoor door den rechter van instructie (men spreekt van vier uur) noodig geweest te zijn, om hem de bekentenis te ontlokken. Het blad gaat dan verder de verschillende onwaarschijnlijkheden na, welke het vindt in de verklaringen van Heine en concludeert ten slotte, dat er reden te over Is om rustig af te wachten, vóór men zich een definitief oordeel over de beteekenis van de ont hulling van Frank Heine kan vormen, waarin te Brussel nu het gerechtelijk onderzoek hangende is. Welke feiten „blijven"? De „Tijd" vraagt welke feiten „blijven," ook nadat het document valsch is gebleken. Het blad beantwoordt deze vraag als volgt: 1. Er is op 7 September 1920 een Fransch- Belgisch militair verdrag gesloten. 2. Dat verdrag wordt in strijd met art. 18 van het Volkenl^mdsverdrag, geheim ge houden. 3. De Fransche en Belgische Generale Staven plegen geregeld overleg om militaire plannen vast te stellen en bij te werken voor den oorlog, welke in het geheime verdrag Is voorzien. Deze feiten blijven, óók nadat de valsch- heid van het document is aangetoond. En het zijn deze feiten, die den geest van wantrouwen rechtvaardigen, welke de laat ste dagen in alle deelen van het Nederland sche volk en ook buiten de grenzen van ons land zóó scherp tot uiting is gekomen. Dat gerechtvaardigd wantrouwen moet worden weggenomen. Cün dat gerechtvaardigd wantrouwen weg te nemen is het echter niet voldoende, het valsch gebleken document naar de papier mand te doen verhuizen en den maker ervan zijn welverdiende straf op te leggen. Met de geheime konkelarij zelf moet het nu eindelijk eens uit zijn. Het Volkenbonds verdrag dient te worden toegepast en door alle leden, groote en kleine, nageleefd. Belgische oud-ministers hebben verklaard, dat het geheim militair verdrag na Locamo geen reden van bestaan meer heeft. Geen enkel staatsbelang kan zich derhalve verzet ten tegen den eisch, die die in deze dagen herhaaldelijk is gesteld, dat het geheim ver drag moet worden openbaar gemaakt. Ziedaar het eenige middel om het ver trouwen te herstellen dat niet in 1929, maar reeds in 1919 door de bekende annexionnls- tische „desiderata" ten opzichte van ons land, èn in 1920 door de onderteekening van het militaire verdrag diep is geschokt. Een verbod tot toegang ln België Door de regeering is besloten in ver band met de Vlaamsch-nationale actie den toegang tot Belgisch gebied te verbieden aan vreemdelingen, die op Vlaamsch- nationale betoogingen het woord komen voeren. Reeds is een dergelijke beslissing genomen ten aanzien van mr. Koning, voorzitter van den Dietschen Bond te Amsterdam en den Zuid-Afrikaner Roos, wegens hun deelne ming aan de Borms-hulde te Antwerpen op 3 Februari. Eeji Engelsch démenti van dc Amcrikaansche onthullingen De Zaterdag door de Hearstpers gepu bliceerde tekst van een tweede geheim verdrag tusschen zekere militaire machten in Europa, inclusief Engeland, wordt van officieele Engelsche zijde valsch verklaard. Voor zoover het Groot-Brittannië betreft wordt met den meesten nadruk er op ge wezen, dat de beweringen van iederen grondslag ontbloot zijn. Het algemeen oordeel is, dat zij waarschijnlijk aan den wensch ontspringen, om de door de Neder- j landsche publicatie ontstane onrust opnieuw aan te wakkeren. Wat men in Volkenbondskringen van den toestand denkt De Volkenbondsraad is bijeengekomen in een heel wat rustiger atmosfeer dan men de vorige week verwachtte, toen men in Vol kenbondskringen vreesde, dat het door het „U.D." verwekte incident een internationale geprikkelheid had veroorzaakt, die ook op de besprekingen te Genève haar ongunstigen invloed zou uitoefenen. Met een groote opluchting heeft men, naar uit Genève aan de „Msb." gemeld wordt, in volkenbondskringen dan ook kennis geno men van de berichten uit Brussel over de gevangenneming en da bekentenis van den falsaris, waardoor de kwestie omtrent de al- of niet echtheid van de gepubliceerde docu menten van de baan is en een bron van we- devkeerig vertrouwen en ontstemming tot stilstand is gebracht. In volkenbondskringen is men van oordeel dat het incident thans als geëindigd kap worden beschouwd in de algemeene, interna tionale politiek en men hoopt, dat de ongun stige nawerking, die er waarschijnlijk nog van uit zal gaan op de betrekkingen tusschen Nederland en België zich niet al te lang zal doen gevoelen. Vooral ook is men er over voldaan, dat uit de verklaring van Heine blijkt, dat van een Duitsche intrige niet kan gesproken wor den en dat 't Utrechtsch Dagblad slechts in overleg met Vlaamsche activisten en niet met Duitschers heeft gehandeld. In het al gemeen uit men hier de hoop, dat het ge beurde aan de pers van alle landen weer zal leeren, wat minder snel in het uitspreken van verdachtmakingen te zijn. Zoowel de Fransche als de Duitsche pers hebben een ongemotiveerd wantrouwen te gen elkander getoond en eerlijkheidshalve moet ik er aan toevoegen, dat men hier van oordeel is, dat ook de Nederlandsche pers die les zal moeten ter harte nemen. Men is verbaasd over de groote stelligheid, waarmee de Nederlandsche bladen de stuk ken als echt hebben beschouwd, terwijl daar entegen het telegram van den Nederland- schen journalistenkring, van verleden Zater dag, aan dr. Ritter wel er toe bijgedragen heeft om den ongunstigen indruk over de Nederlandsche journalistiek weder goed te maken. Het jongste bezoek van den Roemeen- schen Minister van Buitenlandsche Zaken, Mironescu, in Warschau heeft plaats gehad naar aanleiding van het Litwinow-pact. In Boekarest vreest men nog steeds een intie mere verhouding tusschen Warschau en Moskou, wat zoo goed als gelijk zou staan met het eind van het Poolsch-Roemeensche verbond. Zoo'n toenadering zou immers al leen maar kunnen tot stand komen ten kaste van Roemenië (de Besarabische kwes tie). Op het oogenblik schijnt het Poolsch- Roemeensche verbond nog altijd een sphakei tc zijn in een, tegen Rusland gericht sys teem, dat is begonnen in het meest kri tieke oogenblik sedert het bestaan van den Poolschen Staat dèw.z. gedurende den Poolsch-Bolsjewistischen oorlog' onder leiding van Frankrijk, Het verbond, dat den 3den Maart 1921 formeel werd gesloten de oor log werd in 1920 gevoerd vereen igde twee Westelijke buurstaten van Rusland, om zich tegen dreigementen en territoriale benadee ling te beschermen, wat Polen en Roeme nië in dien tijd nog heel goed voor moge lijk hielden. Maar in den loop van het acht jarig bestaan van het Poolsch-Roemeensch verbond zijn er in den wcreld-politieken toe stand veranderingen ingetreden en het ge volg hiervan is, dat er een onderscheid is ontstaan in de interessen, welke Polen en Roemenië in hun verbond hebben. Het is Roemenië in de eerste plaats, en misschien wel uitsluitend te doen, om het bezit van Besarabië te verzekeren, waarvan Rusland nooit afstand wil doen, terwijl Polen tegen over Rusland geen territoriale belangen heeft te verdedigen. Polen heeft het bond genootschap met Roemenië noodig voor pres tige doeleinden en voor diplomatieke onder nemingen. Het doel hiervan heeft minder betrekking op de verhouding van Polen tot Rusland, dan wel op het idee een Oost- Locamo-barrière op te richten van de Oost zee tot aan de Zwarte Zee. In de buiten landsche politiek van Polen is sedert den tijd, dat Maarschalk Pilsoedski het hoofd van den staat is, een geduchte verandering ge komen. De stelling, dat het hoofdgevaar voor het territoriale bezit van Polen van het Wes ten uit dreigt de onvoorwaardelijkheid hiervan werd vóór de Mei-omwenteling door de partijen van links nog sterk betwijfeld is door het zoogenaamde saneerings-kamp geannexeerd en vormt den grondslag van de tegenwoordige Poolsche buitenlandsche poli tiek. Toen Litwinow aan Polen voorstelde, het door hem ontworpen protocol te ondertee kenen, vreesde Polen, dat Zijn Oost-Locar- no-plannen zouden worden doorkruist en be sloot pas het aanbod aan te nemen, nadat het zich had overtuigd, dat Roemenië zou worden toegelaten bij de onderteekening van het pact. In dit geval is Polen als bescher mer van Roemenië opgetreden en heeft deze rol tegenover Moskou als een diplomatiek succes kunnen boeken. Als een tweede suc ces beschouwt Polen het proceduur bij de onderteekening van het pact, waardoor een soort front ontstond onder leiding van Po len en waarin ook Estland en Letland wa ren opgenomen. De reëele winst hierbij had Roemenië, terwijl Polen de moreele voldoe ning heeft gehad', dat zijn prestige is ver hoogd. Pilsoedski Roemenië heeft in de verbonds-verhou- ding den blik naar het Oosten gericht, Po len naar het Westen. Polen kijkt vooral daarom naar het Westen uit, omdat het den weg is ingeslagen een zeemacht te worden en nu bedacht moet zijn op de ter ritoriale voorwaarden Voor deze ver reiken de plannen van Polen in westelijke richting is het verbond met Roemenië zonder reëele beteekenis. Een grijpbaar voordeel zou voor Polen alleen kunnen voorvloeien uit een protectoraat over een Baltisch verbond, maar de constructie hiervan is tot nu toe nog niet gelukt. De barrière van de Baltische tot aan de Zwarte Zee is voorloopig nog maar een ont werp, maar Polen worstelt, om het te ver wezenlijken. Men kan dus wel aannemen dat het bezoek van den Roemeenscben Minister van Buitenlandsche Zaken in Warschau be langrijker was voor het verbond, dan men in Boekarest wil toegeven. GENèVE, 4 Maart In Volkenbondskrin gen wordt het vraagstuk van de toelating van staten, welke minderheden omvatten tot de Raadszitting toe te laten met het oog op een betere minderhedenbe scherming. druk besproken. De Joegosla vische en Tsjecho-Slowaaksche regeeringen hebben aan den Raad nota's gericht, waarin zij Weliswaar geen toelating tot de genoem de beraadslagingen verlangens doch de hoop en verwachting uitspreken, dat de Raad niet zonder hunne voorkennis eenige wijzi ging in de minderhedenprocedure zal aan brengen. Het verzoek van Litauen tot deel name heeft v.-einig kans door de hiervoor geschapen commissie behandeld te worden In dit verband moeten ook de verschillende onofficieele besprekingen bezien worden, zooals die tusschen Chamberlain en Briand, alsmede tusschen laatstgenoemde en den Finschen minister van buitenlandsche za ken. De algemeene toestand moet als zeer critiek worden beschouwd, daar men zich we bewust is van het feit, dat de toekomst /an de minderhedenkwestie ten nauwste ".amenhangt met het gansche bestaan van den Volkenbond. Zijn pasitie als bescherm heer der minderheden is destijds goed tot uiting gekomen in het rapport van 3920 van de hand van den Italiaanscben minister- -rps'dent Tittoni en in den bekenden brief van Clemenceau aan Padorewsk i betreffende de minderheidskwestie van Polen ki 't jaar 1919 De tegensteling der laatste jaren tus- -chen de staten en hun minderheidsbevol king vormt een ernstig gevaar voor den kuropeeschen vrede Het secretariaat van den Volkenbond naakt bekend, dat de raad Dinsdagmiddag n openbare zitting de gedachtenwisseling •al beginnen over de minderhedenkwestie Dp de agenda staan 2 punten: 1. Het Duitsche voorstel: de garanties van '»n V B voor de heoabrven inzake de be scherming van de minderheden. 2 Het Canadeesohe voorstel: Onderzoek van het procédé bij klachten van d min- lerheden bij den V. B. Voorbesprekingen. In den loop van Maandagavond hebben ~„„-<.-.u„,-lc;ounoren pn be sprekingen plaats gevonden Briand ontving den Italiaanschen senator Scialoja. den te- renwoordigen president van den Raad, den °oolschen minister van buitenlandsche za ken Zaleski en den vertegenwoordiger van Roemenië. Titulescu. In het middelpunt van deze besprekingen stond, naar wordt medegedeeld uitsluitend de komende bespre king der minderhedenkwestie In het onder houd, dat Briand in den loop van den avond met Chamberlain gehad heeft zou ook ge sproken zijn over de deskundigencommissie. Vooral schijnt besproken te zijn, op welke wijze men ook een snel beëindigen van het werk der deskundigen zou kunnen bereiken DE DESKUNDIGENCONFERENTIE PARIJS, 4 Maart. (V.D.) Na een rust van een week is hedenmiddag weer een voltallige zitting der deskundigen gehouden, waarin de voorzitters der drie subcommissies rapport over hun arbeid hebben uitgebracht, n.l. Lord Revelstoke over de commercialiseering en mobiliseering der schulden; Sir Josuah Stamp over het transferprobleem en Perkins over de leveringen in natura. Dit alles nam slechts drie kwartier in beslag en verdere ^voorstellen over de eerst volgende werkzaamheid der subcommissies werden niet gedaan. Van be lang was een voorstel van den voorzitter Owen Young ten einde de mogelijkheid te onderzoeken een centrale instantie te schep pen ter vervanging van deze drie subcom missies. EXPLOSIE IN EEN ARSENAAL LONDEN, 4 Maart. (V.D.) Hedenmiddag is in het arsenaal van Woolwich een hevige ontploffing geschied, gevolgd door een zwaren brand. Uit Londen werd zeer veel wagenmate riaal gezonden; hedenavond was de brand nog niet gebluscht. Meerdere personen zijn gewond. DE ZAAK BLUMENSTEIN De afstempeling van Hongaar- sche effecten Voor de rechtbank voor strafzaken te Parijs is het proces-Blumenstein begonnen. Joseph Blumenstein en zijn dertien medebeklaagden worden er van beschuldigd, Hongaarsche effecten onrechtmatig te hebben doen af stempelen om ze ter valorisatie in te dienen. Blumenstein, die gehoord werd, betuigde zijn goede trouw en verklaarde, dat zijn Fransche advocaat, senator Raymal, hem gegarandeerd had, dat het afstempelen zijner effecten aan de gestelde regelen beantwoordde. Op de vraag van den president, waarom hij de zes mlllioen gulden aan Hongaarsche effecten, die hij na het sluiten van het ver drag van Trianon verkregen had, niet in Duitschland, waar zij zich in een bankdepöt zouden bevonden hebben, had laten afstem pelen, verklaarde Blumenstein, dat hij ver zuimd had ze in Duitschland schriftelijk aan te geven en dit daarom te Parijs had ge daan. De verdere behandeling werd tot Vrijdag vèrdaagd. In verband met het proces-Blumenstein c.s. memoreeren wij in het kort de geschiedenis: Volgens het verdrag van Trianon konden de Hongaarsche staatsstukken tot 33 pet. van hun goudwaarde gevaloriseerd worden als waar gemaakt was, dat zij vóór het sluiten van het verdrag behoorden aan onderdanen van geallieerde nationaliteit en bovendien het stempel droegen van een Parijsche cre- dietstelling, handelende voor rekening van iret comité van houders van Hongaarsche stukken te Parijs. De verdachten zouden groote hoeveelheden dezer stukken verworven hebben behoorende aan onderdanen van de centrale mogendheden en ze op frauduleuze wijze binnen Frankrijk hebben gebracht. Ver volgens zouden zij met behulp van Fransche medeplichtigen, die zich voordeden als eige naars der stukken, de afstempeling en op grond daarvan de valorisatie in goud der coupons hebben verkregen. Er zijn In hét geheel niet minder dan 27 verdachten DE VERVALSCHING VAN POLITIEKE DOCUMENTEN In verband met het vervalschingsbureau van politieke documenten, zijn in totaal drie groote kisten Russische documenten in beslag genomen. Verder vond men stellen gummi- en metalen stempels der Sovjetautoriteiten, een volledig' chemisch laboratorium, briefpapier en formulieren der Communistische Inter nationale en der Sovjet-autoriteiten. Het bureau was verder uitgerust met een uit meer dan 500 kaarten bestaande karthoteek met nauwkeurige biografieën van alle beken de politici der Sovjets en de communistische 'leiders in de verscheidene landen. In verband met de ontdekte vervalschings- centrale, heeft de politie te Berlijn een mede deeling gepubliceerd, dat Wladimir Orlow en Peter Pawlonowski reeds in 1928 verdacht werden de toen in omloop gebrachte docu menten van de communistische internatio nale te hebben gemaakt. Tot dusver kon worden vastgesteld, dat drie aan een Ameri- kaanschen journalist aangeboden documenten in '26 door Orlow vervaardigd zijn. Of deze drie stukken identiek zijn met de indertijd in Parijs bekend geworden documenten tegen de Amerikaansche senatoren Borah en Nor- ris, kon men tot dusver niet uitmaken. Het in Amerikaansche bladen verschenen bericht, dat Orlow en Pawlonowski erkend zouden hebben den z.g. Zinowjewbrief te hebben ge maakt, wordt niet bevestigd. TWEE MIJNWERKERS OMGEKOMEN BOCHUM. 4 Maart. (V.D.) Op de mijn 1 Konstantin 8—9 te Rienke werden vier arbei ders bij het overladen van kolen onder de neerstortende kolen bedolven. Twee van hen konden gered worden maar de beide andere arbeiders waren, toen zij onder de kolen van daan werden gehaald, reeds overleden. BEWEGING IN DEN RIJN BIJ EMMERIK EMMERIK, 4 Maart Hedenmiddag heeft het ijsdek van den Rijn zich voor deze stad over een lengte van 400 M. in beweging ge zet, waardoor verscheidene schepen voor den ondergang gespaard bleven ENGELSCHE SCHOENER VERGAAN De motortreiler „Oostende 78" is de haven van Ostende binnengeloopen met twee red dingsboeien van den Engelschen schoener „Harpeles" uit Gloucester. De boeien waren te midden van wrakhout op 1mijl ten N.W. van Calais opgevischt. RELIEKEN-DIEFSTAL UIT EEN GRIEKSCH KLOOSTER PARIJS, 4 Maart (V.D.) Uit Athene wordt gemeld, dat in het Grieksche klooster Aghia, waarin zich talrijke waardevolle relikwieën bevonden, een diefstal heeft plaats gehad, waarbij een met 1200 diamanten bezet reliek, dat een geschenk was van Keizerin Catharine van Rusland werd gestolen. De waarde van het gestolen reliek bedraagt meer dan 6 ton. ZWARE EXPLOSIE-RAMP; 28 DOODEN SOFIA, 4 Maart (V.D.) Heden ontstond in het arsenaal te dezer stede tengevolge van onvoorzichtige liancfelingen van een arbeider een ernstigen brand, die een grooten voorraad springstoffen tot explosie bracht Het ingebouwde fabrieksgebouw werd ge heel verwoest. Het personeel, dat grooten- deels uit vrouwen bestond, trachtte tever geefs door de brandende uitgangen en de van tralies voorziene ruiten het leven te red den. Tot nu toe is bekend, dat 28 personen, meest vrouwen, den verstikkingsdood vonden, of verbrand waren. Het mocht ten slotte ge lukken 12 min of meer ernstig gewonnen uit de ruïnes te voorschijn te halen. Naar hun verklaringen is een arbeider op onver antwoordelijke wijze met kruit te dicht bij een kachel gekomen, met' het gemelde nood lottige gevolg. DE NIEUWE PRESIDENT BEËDIGD NEW-YORK, 4 Maart (V.D.) President Hoover en vice-president Curtis zijn heden door Taft beëedigd, waarbij Curtus den eed op den Duitschen Bijbel aflegde; voor deze gelegenheid hebben 500 treinen en on telbare auto's ongeveer 200.000 vreemdelin gen aangebracht. Na afloop der plechtigheid werd een parade gehouden en hield Hoover zijn intree-rede. Naar verluidt zal Coolidge ■zich in het particuliere leven terugtrekken. UITSTEL VAN DE NIEUWE IMMIGRATIE- WET GEWEIGERD NEW-YORK, 4 Maart. (V.D.) Het voorstel om de nieuwe immigratiewet, waarbij het aantal immigranten naar Amerika, dat elk land is toegestaan, bealngrijk wordt veran derd, een jaar uit te stellen, is Zondag dooi den Amerikaanschen Senaat verworpen. Wanneer de Senaat niet nogmaals het voor stel in discussie neemt, wat zeer onwaar schijnlijk is, zal president Hoover, naar men zegt tegen zijn wil, de verordening moeten uitvaardigen waarbij de nieuwe wet per 1 April a.s. in werking treedt. Door deze wet worden de aantallen immigranten, welke den verschillenden landen zijn toegestaan, gewij zigd o.a. voor Duitschland verminderd van 51.227 tot 24.908, terwijl voor Engeland Schot land en Noord-Ierland het aantal wordt ver hoogd van 34000 op 65894. Voor den Ierschen Vrijstaat wordt het aan tal immigranten eveneens verminderd van 23.567 tot 17.724. NEW-YORK, 4 Maart (V.D.) Na een zitting van één uur is de Senaat op reces gegaan, zoodat nu op 1 April Hoover de nieuwe immigratiewet moet goedkeuren, welke in het algemeen een vermindering van de toegestane quanta immigranten mee brengt. BENZINETANK ONTPLOFT PITTSBURG, 4 Maart. (V.D.) Tijdens ver voer is een benzine-tankwagen ontploft, waardoor twee personen gedood werden. De vlammen sloegen over den weg en veroor zaakten brand in twee gebouwen. EEN REUZENWATERTANK IN NIEUW- ZEELAND GESPRONGEN. LONDEN. 4 Maart (V.D.) De tank van het waterreservoir in AuklandT (Nieuw-Zee- land) die een capaciteit bezdt van I millioen gallons, is i Maandag gebarsten. Door de met groote kracht naar buiten dringende wa termassa's warden zware overstroomingen veroorzaakt. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. WOENSDAG, 6 MAART HILVERSUM, 1071 M. 12.15—2 Concert door het A,V. R.O.-Trio 23 Kindei matinee door H. Nolles 34 Cursus Maak het zelf. 55.15 Gramofoon- muziek 5.456.15 Landbouwhalfuurtje, door ir. N. v. Poeteren 6.15—7.15 Concert door het A.V.R.O.- Tno 88.30 Tuinbouwhalfuurtje. door R. Buisman Rozen tn den hot 8.309 Vioolconcert door H. Ley- densdorfi 99.50 Een vroolijk programma 10 uur Persberichten 10.15 Aansl. v. d. Groote Schouwburg in R'dam. Steden-avond. Het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. H. Cals, sopraan. Lotti Muskens-Sleurs. sopraan. Chr. de Vos, tenor. HUIZEN 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsl. N.C.R.V. uitz. 12.30—1.45 Concert. Mevr. J. Hekkert- v. Eysden, sopraan. 1 Mulder-Belser, alt. F. Uytten- boogaan! orgel en piano 6.006.30 Declamatie door B. Forsten Azn. 6.307.00 Fransche les 7.00 7.30 Engelsche handelscorrespondentie 7.308.00 Causerie over pluimveeteelt door J. Sluis. DAVENTRY 1562 M. 10.35 Kerkdienst 11.05 Causerie voor de vrouw 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Balladenconcert (alt, bariton) 12.50 Gramoloon- muziek 1.202.20 Orkestconcert (2.202.45 Seelduitz.t 2.50 Voor de scholen 3.15 Muziek 3.20 Gedichtenvoorlezing 3.50 Lezing Food 4.05 Licht klassiek concert. A. v. Zech, piano. Strafton strijkkwartet 5.05 Concertorgelbespeling 5.35 Kinderuurtie 6.20 Gramofoonmuziek 6.33 Nieuwsb. 6.50 Tuinpraatje 7.00 Muziek 7.05 Mozart's pianosonaten 7.20 Lezing 7.35 Muziek 7.45 Lezing 8.05 Orgelconcert door H. Goss Custard 8.30 „Madame Butterfly" (2e acte) 9.20 Nieuwsber. 9-35fLez ng Cinema ^.50 Nieuwsb. 9.55 „Squirrels cage", radiotooneel 10,55 „How dare we" 11.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1744 M. 12.50—2.1c Trioconcert 4.055.05 Orkestconcert 7.057.5c Gramofoonmuziek 8.20 „Midzomernachtdroom" Shakespeare. Daarna symphonieconcert. LANGENBERG 462 M. 9.35 en 11.30 Gramoloonmu- ziek 12.25-1-50 Orkestconcert 5.055.50 Orkest- concert 7-208.15 Concert. Klein Werag-orkest S.20 Oude suiten. Düsseidorter Orkest v. d Bachver. er solisten. Daarna Internationale dansen. Europa Palast- orkest. R. Neumann, orgel. ZEESEN 1649 M- ri.203.50 Lezingen 3,504.5c Orkestconcert 4.507*05 Lezingen 7.20 Tooneel- uitzending „Das Fest der Handwerker" Daarna r Orkest concert, causerie en tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG 391.6 M. 10.20—11.20 Gramofoon- ptaten 3.50 Opera-concert 5.20 Concert 7.2c Militair concert 9.45 Orkestconcert. BRUSSEL 511-9 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Trio- concert 8.35 Gramofoonplaten 8.50 Orkest- concert. Ch. Bogaerts (bariton) Koor ..Arti Vocali" Generaal Booth, de stichter van het Leger des Heils, is afgetreden als leider dier organisatie TOKIO, 4 Maart (V.D.) Het water van de Gele rivier is zeer gestegen; 19 dorpen zou den reeds overstroomd zijn; naar de Ja- pansche consul-generaal uit Shantoeng meldt, zouden gisteren 300 personen der dood in de golven hebben gevonden. TWEE BUITENLANDERS IN MEXICO GEVANGEN GENOMEN Een losgeld van 24.000 pesos ge- ëischt De Amerikaansche vice-consul te Durange deed aan het Staatsdepartement mededee ling van de gevangenneming door Mexicaan- sche rebellen van den Amerikaan Henry Hanson, bedrijfsleider van de Sannichols Mining and Milling Company te Vocas, in den staat Durange, en den Brit Reid, employé bij genoemde maatschappij. Zij werden door honderd opstandelingen gevangen genomen, die een losgeld van 24.000 pesos eischten, mitsgaders 200 overalls, 50 dekens en drie vaatjes spijkers. DE OPSTAND IN MEXICO NEW-YORK, 4 Maart. (V.D.) De Ameri- kaansch-Mexicaansche grenzen zijn door Amerika voor Mexicanen gesloten verklaard. De rebellen zijn geheel meester in de staten Veracruz, Sonora en de landengte van Tehuantepec.; het gansche leger is door Mexico gemobiliseerd, doch de houding der vloot is nog onzeker. Naar president Gil mededeelt hebben 8 oorlogsschepen radio- telegrafisch om instructies geseind. Daar de rebellen nergens op tegenstand gestuit zijn, is het nog niet tot een treffen gekomen. In- tusschen is generaal Coahuila met een aan zienlijke troepenmacht naar Veracruz ge zonden. Van de stad Mexico zijn eveneens versterkingen gestuurd naar het tweede centrum van den opstand. Nogales in Sóno- ra. Beide expediies werden door vliegeska- ders begeleid. 5000 MAN TROEPEN TEGEN DE REGEERING LONDEN, 4 Maart Naar uit Mexico- city gemeld wordt, voert thans Calles het opperbevel over de troepen der regeering en heeftj hij den post van minister van oorlog overgenomen. Het Mexicaansche gezantschap in Washington maakt bekend, dat volgens de daar ontvangen berichten uit Mexico- city 5000 man troepen deelnemen in de re- voiutionnaire beweging tegen de regeering. Te Den Haag is de constitueerende verga dering gehouden van de Vereening voor Veilig Verkeer. Tot bestuursleden werden gekozen mevr. H. W. B. van Italië—Van Embden, lid der Teweede Kamer, te Leiden; C J. de Brave, oud-directeur van dc Landsdrukkerij te Rijswijk; Taco Fortuin, dirigeerend officier van gezondheid te Amersfoort; A. G. Boute, te Schiedam; J. J. Smit, uitgever te Hen gelo (O.); Kraak Steemann, secretaris van den Bond van Omnibusdienst-Ondeme- mingen te Amsterdam en S. de Vries te Den Haag. Tot voorzitter werd benoemd de heer L. P. J. en Holder, burgemeeser van Schalk wijk; secretaris S. de Vries, Prinsegracht 7, 's-Gravenhage en tot penningmeester C. J. den Brave, Besloten werd de Koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen en maatrege len te nemen tot het uitgeven van een eigen orgaan. Aan he Dagelijksch Bestuur werden de heeren Kok en Stam toegevoegd tot het nazien der rekening en verantwoording van het Voorloopig Comité.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10