Stadsnieuws Cheque-koersen Maria-Stichting Amsterdamsche Beurs f :erste blad HERINGA WUTHRI6H NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 6 MAART 1929 Philip's Radio-Toestellen Agenda 7 Maart De veel gesmade Luilekkerland voor dieven Friesche Vereeniging; „Gijsbert Japicx" Een zwijntjesjager Het groot Nationaal Muziekconcours te Heemstede Op zee overleden Een toeval gekregen Opletten is de boodschap Retourcommissies Over boord geslagen verdronken Aanrijding op het Plein Geschenk voor den schouwburg Aanbesteding Door het ijs gezakt BURGERLIJKE STAND De a.s. asphalteering van den Schoterweg Het ongeval in de Slachthuisstraat Oude liefde! Statuten Haarlemsche Werkmansvereeniging „De Werkmansvriend" Verkeersongevallen Personalia N. V. Haarlemsche Hypotheekbank De nieuwe taxi-tarieven Een onbeduidende verlaging Deze weerperio^ gevaarlijkst Het ontdooien van bevroren watermeters langs electrischen weg DAMMEN Om het kampioenschap van Haarlem Haarlem's Fanfarecorps De onthullingen van het „Utrechtsch Dagblad" Een verklaring van het bestuur van den Journalistenkring VELSEN 59.20 9,70 34.65 12.11 48 13.05 37.60 35 2.49 7.35 27 Waar is Ward Hermans? lederen middag van 2-3 uur Pol ik li n iek Een overeenkomst tusschen de Kleine Entente, Polen en Griekenland inzake het minderhedenvraagstuk Gorgel-recept tegen GRIEP MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem-Amsterdam 76% '76% Prolongatie 5 5 Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Esperanto 7 uur cursus Banketbakkers 8 uur leden vergadering „Stille Omgang" 8 uur Comité van Actie half 9 uur bestuur A. R K A. 8 uur bestuur Veehouders 7 uur Rechtskundig Bureau 8 uur Licht beeldenavond R. K. Volksbond. St. Josephsgezellenvereeniging, jansstr. 59 Van 810 uur geopend. Groote kerk Van 34 uur Orgelbespeling door den heer George Robert. Gemeenteltjke Concertzaal, Lange Begijne straat 8 15 uur concert, te geven door de H. O V. Den laatsten tijd, d.w.z. in de vorstperiode, Is zfj zeer gesmaad geworden. Zij kon geen goed meer doen; iedereen had aanmerkingen op haar. Men beschimpte en verguisde haar steeds meer. En toch deed zfj haar best en deed, wat in haar vermogen was. „Zij" ls de pont te Velsen, die den ver keersdienst onderhoud tusschen de beide oevers van het Noordzeekanaal. Zeker, in deze fellé kouperiode, waarin de wateren In boeien geslagen werden, ging het slechts met moeite. Maar is dat nu te verwonderen? Werden niet alle pontdiensten lam geslagen door koning Winter? Hoe was de verbinding met het Zuiden over den Moerdijk, langs Kuilenburg, ArnhemNijmegen? Was de toe stand niet zoo, dat geruimen tijd slechts één weg naar het Zuiden open stond, welke dan nog met groote moeite open gehouden kon worden? Welk een groote omweg moest gemaakt worden, om in een bepaald gedeelte van het Zuiden des lands te komen! En niemand mopperde daarover. Waarom ook? Welk nut zou dat gehad hebben? Immers niets! Men aanvaardde deze moeilijkheden omdat zij nu eenmaal onoverkomelijk bleken. Maar de Velsensche pont moest het ontgel den, omdat het overzetten met haar zooveel moeilijkheden gaf; omdat dit langer duurde dan anders door het vele ijs, dat zich ten gevolge van de lang aanhoudende strenge vorst ook hier vormde. Doch zij voer dan toch maar en onderhield den dienst tusschen het Noordelijk en het Zuidelijk deel van Noord-Holland. Had dit niet kunnen ge schieden, een grooten omweg zou het verkeer hebben moeten maken, doordat het over Amsterdam geleid had moeten worden. Maar zelfs al was hier stagnatie ingetreden, al zou de pont nu eens stilgelegd moeten zijn, zou dit dan nog tot critiek aanleiding hebben mogen geven? Een dergelijke strenge winter, als wij thans hebben moeten doormaken, doet zich gelukkig slechts zelden voor, slechts ééns in de dertig, veertig jaren misschien. Dan wordt getracht, het leven zooveel mogelijk zijn ge wonen gang te laten gaan, maar even be grijpelijk ls het, dat er dan stoornissen op treden, omdat zich' moeilijkheden voordoen, welke niet te ontkomen en zoo goed als niet te overwinnen zijn, zoolang de koude- en ijsperiode voortduurt. En zou 't dan zoo erg zijn, als 't rijdend verkeer daardoor een om weg had moeten maken en de voetgangers bijv. de spoorbrug hadden moeten nemen? Daar kan men toch niet ontstemd over raken. En te minder reden voor het lanceeren van onvriendelijkheden is er, nu de hiervoor ge schetste situatie zich in het geheel niet voor gedaan heeft, maar het verkeer, zij het met éenige vertraging, geregeld onderhouden is kunnen worden. In plaats van critiek zou dus een woord van lof eerder op zijn plaats zijn geweest. Daar is het echter niet om begonnen, doch de ongerechtvaardigde critiek had zeker achterwege moeten blijven. Van een zak waschgoed en een slimme juffrouw Het beroep zwijntjesjager wordt meer en meer beoefend en we maken ons sterk, dat binnenkort aan het bureau voor beroepskeuze een afdeeling voor dit eerzame gappersgilde zal worden opgericht. Overigens is het meest al de schuld van den eigenaar van eenig rij wiel, zelf. Het grootste aantal fietsen wordt gestolen voor café's! Dit neemt echter niet weg, dat er toch veiligheid in onze stad moet zijn. De politie staat vrijwel machteloos tegen over rijwiel-diefstallen, een agent moet het maar net treffen, een dief op heeterdaad te betrappen. Er zijn echter nog argelooze menschen, die de wereld voor absoluut en onbetwistbaar goed aanzien. Een enkele boosdoener waart er misschien in de een of andere stad rond, maar overigens is de samenleving gezellig, betrouwbaar en knusjes. Zóó dacht een juffrouw uit de Kweektuin straat. Ze moest gisterenmiddag noodzakelijk uit en kon eenvoudig niet weggaan, voor de bleeker er geweest was om het waschgoed te halen. De wijzers van de klok liepen snel, Ge bleeker kwam niet. Plotseling schoot onze juffrouw een prach tig idee binnen. Ze zette den zak wasch goed voor haar deur en ging, vergenoegd over haar prachtige, origineele gedachte, aan den wandel. Als de bleeker nu kwam, zou hij den zak maar hebben mede te nemen en 't zaakje was gezond. Toen ze thuiskwam, constateerde ze, dat de waschbaas de bedoeling begrepen had, want de zak was weg. Wie schetst haar verbazing, toen de bleeker in één week nog eens om de wasch kwam...?? De snoode diefstal werd haar duidelijk. Haar oogen gingen open, haar vertrouwen In'de goede, beste, brave menschen, met hun gezelligen, knussen omgang was onherstelbaar geschokt en ze zocht haar toevlucht bij de politie. Wellicht wordt er vandaag of morgen iemand aangehouden, op aanwijzing van de Juffrouwomdat ze in een overhemd het overhemd van haar man herkent. Opgepast dus! Bovengenoemde vereeniging houdt Zater- ds.iavond 9 Maart a.s. 's avonds om 8 uur in den ."Chouwburg aan den Jansweg een bui tengewone bijeenkomst. BU de politie is aangifte gedaan van dief- sts'. van een rflwiel, dat gisterenmiddag geplaatst was vóór het postkantoor. De eige naar bad het rijwiel niet in het rek ge plaatst! Zooals wij reeds hebben medegedeeld zal de R. K. Harmonie „St. Michaël" te Heem stede, ter gelegenheid van het 20-jarig be staan een groot nationaal concours hauden voor harmonie en fanfare. De daarvoor vast gestelde data zijn Zondag 14, 21 en 28 Juli aanstaande. Over een uitstekend geschikt terrein, n.l. het vroegere terrein van de groote bloemen tentoonstelling in Groenendaal, heeft men bereids de beschikking gekregen. De fraaie omgeving van mooie bosschen en buitens en daarbij een goede verbinding per tram, zullen er zeker wel het hunne toe bijdrdgen veel bezoekers, ook uit Haarlem, te trekken. Op Zaterdagavond 13 Juli zal het openings concert plaats hebben. Het terrein waarop het concert zal plaats hebben, zal niet het karakter van een feest terrein hebben, wel zal er een consumptietent, sigarentent, fruittent enz. geplaatst worden, waarvoor binnenkort de verpachting zal plaats hebben. Van veel vereenigingen ls toezegging tot deelname binnengekomen. Er zullen o.m. corpsen komen uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en hoogstwaarschijnlijk twee uit Limburg. In de eere-afdeeling zullen eenige vereeni gingen uitkomen met ongeveer 60 medewer kenden. By een muziekconcours behooren pryzen en het bestuur is zoo gelukkig er reeds eenige in zijn bezit te hebben. Door den directeur en de leden van „St. Michael" is een geld prijs van 100 uitgeloofd voor die vereeni ging welke het hoogst aantal punten van het heele concours heeft behaald. Als extra prijs kwam reeds een gouden medaille binnen en van verschillende vereenigingen en parti culieren mocht men lauwerkransen en tak ken ontvangen. Wel een bewys dat „St. Michaël" in een goed blaadje staat! In de Jury hebben een 5-tal bekwame toon kunstenaars zitting, n.l. de heeren Nico Ger- harz, Den Haag, oud-dirigent van de H. O.V., Hazenbroek, Haarlem; Sam Vlessing, IJmui- den; H. W. Hofmeester, Haarlem; v. d. Erp, Utrecht. De schipper van den hedennacht te IJmui- den binnengekomen stoomtrawler „Ryn- stroom" rapporteerde dat de 66-jarige scheepskok G. de Graaf, afkomstig uit Sche- veningen, op zee na een hevlgen aanval van griep was overleden. Het lyk ls van boord gebracht en zal naar Scheveningen worden overgebracht. Gisterenmiddag 2 uur kreeg een bewoner van een woonschuit, gemerkt H 2162, en lig gende aan den Oudeweg-Oostvest, 'n toeval, waardoor hü van de schuit viel en op het Ijs terechtkwam. Door den Ongevallen Dienst werd de man per auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Gisterenmiddag half 6 stak de 48-jarlge S. K.S„ ln de Groote Houtstraat plotseling de straat over, zonder op het verkeer te letten waardoor ze door een wielrijder onderstbo ven werd gereden. De juffrouw werd ln den winkel van den heer Prent van den Berg binnengebracht, waar ze door den Ongeval len Dienst behandeld werd. Ze was eenigszlns bewusteloos. Per ziekenauto van den heer Mathot werd ze naar haar woning, Godfried Bouillonstraat 27 rood vervoerd. De rechtbank te Den Haag heeft Dinsdag voortgezet de behandeling van de zaak tegen den directeur der gemeentewerken van Noordwyk. J. V., die terecht moest staan in verband met het 'aannemen van z.g. re tourcommissies en voorts wegens het niet verantwoorden van deze gelden bij zün aan gifte voor de inkomstenbelasting. Als getuige werd nog gehoord de heer W., directeur van Wilson's gasmeterfabrieken, die verklaarde, dat aan den verdachte meer malen „douceurtjes" zyn gegeven. Dit ge beurde dan om de aangename zaken-relaties te onderhouden en mede in de hoop, dat aan de fabriek bU volgende leveranties de voor keur zou worden gegeven." Verdachte zeide, dat hü het nooit als zoo danig beschouwd had Het O. M„ waargenomen door mr. Rij- kens achtte beide ten laste gelegde feiten bewezen en elschte deswege 300 boete subs. 1 maand hechtenis tegen den verdachte. Verdachte's raadsman, mr. de Clercq uit Leiden, meende dat wat betreft de belasting aangifte de opzet om belasting te ontduiken niet aanwezig kas en dat om die reden voor dit feit geen veroordeeling zal kunnen volgen Wat betreft het aannemen der z.g. steekpenningen, betoogde pi-, dat dit alleen dan strafbaar ls, wanneer verdachte zich er op ongustige wijze door zou hebben laten beïnvloeden of dat hij althans wist, dat de bedoeling daarop gericht was. In de zen zin ls echter niet het minste gebleken; Integendeel in Noordwijk heeft men niets dan lof voor hem. PI. concludeerde tot vrijspraak Uitspraak 19 dezer Hedenmorgen kwam te IJmuiden binnen de stoomtrawler „Gelria" IJM. 4, van de ree- dery E. Zwart, W. Loendersloot en R. Gomes. De schipper rapporteerde dat de 38-jarige matroos J. A. v. Duyn, afkomstig uit Katwijk, op zee overboord gevallen en verdronken-is. Gisteravond omstreeks 8 uur reed mej. M. L., wonende te Heemstede, op haar rij wiel op het Plein ln de richting van den Wagenweg. Achter haar kwam een auto, die haar aanreed waardoor ze kwam te vallen en een bloedend wondje bekwam- bo ven het linkeroog en linkeroor. In de ga rage „Plein 33" werd de juffrouw door den Ongevallen Dienst verbonden en daarna per auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd alwaar lichte hersenschudding werd geconstateerd. Tegen den autobestuurder werd proces verbaal opgemaakt. We vernemen dat de toes' ind van het slachtoffer redelijk wel is. D?cr den heer A. Meyer is aan den Stadsschouwburg tsn geschenke aangebo den een Lodewyk XV ameublement, wit met goud, ter completeering van het tooneel- meubilair. Gistermorgen besteedden B. en W. van Haarlem aan de levering van uniformklee- ding voor het politiepersoneel te Haaxlem voor het jaar 1929. Eenige inschryver was: Magazyn Nederland, Gr. Houtstraat 34, voor 11173.64. De gunning zal later worden bekend ge maakt. Gisterenmiddag omstreeks half 4 liep de 22.-jarige smid J. v. Z., wonende Hof van Egmond 15 op het ijs van het Zuider Buiten- spaarne by de Lange Brug. Plotseling zakte hy door het ys heen. Een aantl burgers kwam met planken en ladders aangesneld, waaronder de 32-jarige A. Wesseling, wonen de Slchthuisstrat 81rood, die den drenke ling met behulp van een plank en een ladder op het droge haalde. De krnlge redder bezeerde zich daarby aan de hand. Ondertrouwd: 5 Maart, A. Bannink en A. H.' Vermeer. Geboren: 4 Maart, z. v. M. M. Jansen— v Rijnz. v J. Ottolini—de Graaf z. v. E. H. Lauréy—v. Landewyk 5 Maart d. v. G. J HoogenboomRuurda d, v. j' j' Meyer—Kobes. Overleden: 3 Maart, T. M. Brink—Nagel makers, 45 j., Leidscheplèin J. Wagema- kerBerkenvelder, 78 jOranjestraat W. M J C Lapldoth, 56 'j„ M. v Heemskerk- straat J. Jansens, 85 j., M. v. Heemskerk straat 4 Maart, A v. d. Miesenv. Tie nen, 90 J., Doelstraat J. A. de Vries, 83 j„ M v. Heemskerkstraat P. Rienstra, 59 j., Rüysdaelstraat A. M. Wünveld, 42 j-, KI. Houtweg 5 Maart, D Groenewoud—Kre- mer, 68 j.. Turfmarkt. De woning van den opzichter der Alge- meene Begraafplaats op den Schoterweg, hoek Kleverlaan ls dezer d'agcn ln handen van den slooper gevallen. Van de achter de woning gelegen schuur is reeds het dak ver- wyderd en het zal niet lang meer duren of de geheele hoek zal vrygemaakt zijn. Dan als de geheele weg op breedte gebracht ls, zal tot asphalteering kunnen worden over gegaan. Naar wy vernemen is de toestand van de 45-jarige mej. G. B. geboren v. d. B., die by een ongeval in haar huis brandwonden bekwam, tamelijk goecf. Aan den Burgerlijken Stand te Heiloo is in den ondertrouw opgenomen .een paartje, waarvan de bruidegom 26 zomers en de vrouw 70 lentes telt! Waarschijnlijk is de. bruid jong van harte gebleven. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Haarlemsche Metaalwarenfabriek: H. van Uitert, gevestigd alhier. Bovengenoemde vereeniging hield Dins dagavond haar jaarvergadering in de boven zaal van „De Nijverheid" aan de Jansstraat. 45 leden waren opgekomen van de 2300. Om 8 uur opende de voorzitter de ver gadering en sprak eenige waardeerende woorden over den onlangs overleden com- misaris, den heer W. J. Brandt. Hierna werden door den secretaris de notulen van de vorige jaarvergadering voor gelezen, die zonder eenige op- of aanmer king werden goedgekeurd. Het financieel verslag van den penning meester werd onder applaus van de leden goedgekeurd. Daarna was het woord aan een der com missarissen, die verslag uitbracht over het gevoerde beheer van het bestuur over het afgeloopen jaar. Spreker roemde de accuratesse van het bestuur en bracht namens zyn medecom missarissen harteiyk dank. Voor de verkiezing van een voorzitter, we gens periodieke aftreding van den heer M. van Norden, waren geen candidaten Ingeko men, zoodat genoemde heer bij acclamatie werd herkozen. In de plaats van den overleden commissa ris, den heer W. J. Brandt, werden zes can didaten naar voren gebracht. By de eerste stemming vielen er vier can didaten af en by de tweede stemming, die hierop volgde, werd gekozen de heer J. Bank. By de rondvraag werden door eenige leden opmerkingen gemaakt over de slechte kwaliteit van de anthraciet. Door den voorzitter werden deze opmer kingen voldoende beantwoord. Te ongeveer 10 uur sloot de voorzitter de vergadering. Auto tegen een boom Gisterenavond had een auto-ongeval plaats op de Papentorenvest, hoek Harmenjansweg. Een auto, komende over de Cathrynenbrug en rijdende in de richting Amsterdamsche Poort, reed verkeerd door den llnkschen kant van de Papentorenvest te nemen. Toen van de andere richting een auto kwam aanryden, moest deze uitwyken, met het gevolg, mede door het verblindende licht, dat deze auto tegen een boom reed. Hy word zwaar ge- schadigd. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen rechten de beer N. Okma, te Heemstede. Dividend 30 pCt, Aan de Jaarvergadering van aandeelhou ders (sters) van de N. V. Haarlemsche Hy potheekbank zal voorgesteld worden een di vidend van 30 pCt, uit te keeren. Gisteren vermeldden wij reeds, dat de taxi tarieven verlaagd worden met ingang van 15 Maart. Hieronder laten wy nu de nieuwe tarieven volgen. De tusschen haakjes ge plaatste cyfers verwijzen naar het oude ta rief. De nieuwe tarieven houden slechts een onbeduidende verlaging in en maken een rendeerend taxi-bedryf ln Haarlem nog steeds niet mogelyk Tarief 1: Eerste 600 Meter 0.60. Iedere 500 (400) Meter meer 0.10. Tarief 2: Eerste 300 Meter 0.60; iedere 250 (200) Meter meer 0.10. Wachten: Iedere 3 minuten of gedeelten daarvan 0.10, Bagage: Buiten het rijtuig geladen per stuk 0.30. Berekend mag worden: A. Binnen de hieronder aangegeven zone- grens van 7 uur v.m. tot 12 uur 's nachts, ta rief 1; van 12 uur 's nachts tot 7 uur v,m„ tarief 1 verhoogd met 50% (vroeger tarief 2). B. Buiten de hieronder aangegeven zone- grens gedurende het geheele etmaal tarief 2; O. Van een punt buiten de zonegrens naar een punt daarbuiten en terug, als onder A.; D. Van een punt buiten de zonegrens naar een punt daarbinnen, als onder A; Bij bestelling tot voorkomen binnen de zonegrens mag voor het voorkomen worden berekend Van 7 uur v.m, tot 12 uur 's nachts 0.30. Van 12 uur 's nachts tot 7 uur v.m. vanaf standplaats, tarief 1. By bestelling tot voorkomen buiten de zonegrens mag voor het voorkomen worden berekend gedurende het geheele etmaal vanaf de standplaats, tarief 1. Zonegrens. De zonegrens omvat de ge meente Haarlem. Defecten. Indien tengevolge van een onge val, de rit slechts gedeelteiyk kan worden uitgevoerd, is de passagier verplicht, het be drag te betalen dat de taximeter, op het oogenblik van het ongeval, aangeeft. Als voorzitter der Reddingsbriga Drenkelingen moet ik in het algemeen bëiJS een ernstige waarschuwing doen hooren ln deze gevaarlijke weerperiode. Overdag sterke dooi, 's nachts zeer lichte vorst; de zon neemt met den dag in kracht toe, de temperatuur van het water onder het ys stygt voordurend en de lichte vorst heeft bijna geen sterkenden invloed meer op het ijs. Het ysvlak staat zoowel aan de onderzyde als aan het bovenvlak voortdurend aan ver nietiging bloot en toch wagen zich nog kin deren, schoolkinderen vooral, op het steeds brozer wordende ijs. Ik doe een beroep op de medewerking van ouders, hoofden van scholen, onderwyzend personeel, om de jeugd te wyzen op het ge vaar, waarin zy zich begeeft, wanneer zij nu op het ys gaat. Er is meer dan genoeg van gepro fiteerd kunnen worden;;laat het nu genoeg zyn. A. J. MEYERINK. De hevige koude en strenge vorst, waar we nu voorloopig van verlost zijn, hebben tech nici weer op schitterende ideeën gebracht. Wy vernamen o.a. hoe in Bloemendaal be vroren watermeters langs electrischen weg ontdooid worden. De stroom van het net, de huisstroom dus, wordt van 260 volt op 4 volt teruggebracht, terwijl de amperage wordt opgevoerd. Dit geschiedt door middel van een weerstand. Door overbrenging van den stroom op de waterleiding (meter) worden de pypèn verwarmd en op een temperatuur gebracht, die Juist geschikt ls, om een volkomen dooi- proces te verkrygen, zonder daarbij het risi co te loopen, met een gesprongen meter uit den strijd te komen. De methode wordt de laatste dagen geregeld in Bloemendaal toe gepast, met groot succes. Het behoeft geen betoog dat dit experiment niet door onbe voegden kan en mag geschieden. De gemeente is ten allen tyde bereid reddend op te treden. Gisteravond ving de vierde ronde bovengenoemden wedstrijd aan. De uitslagen luidden: van Hoofdklasse. J. w. van Dartelen remise met J B Slui ter Jr. J, Poppen wint van Chr P. Visse. J. P. van Eyk remise met Aebe de Jong. De partyen F A. Berkemeier—J. van Looy en H. GreeuwR. Hartgerink werden afge broken en worden later voortgezet. W, van Daalen was vry. Tweede klasse. F. W. de Pater wint van J Willemse. J. van Berkum wint van Joh Fabel Jr H. van Lunenburg Jr. wint van J. Balk. De party P. MollemaG. Eising werd af gebroken en wordt later voortgezet. In de gemeentelijke concertzaal gaf het Haarlem's Fanfarecorps een concert met medewerking van het Mandoline-orkest „Avanti" e.a. Uitgevoerd werden o.a. „Espe- ria", een ouverture van de Souter en „Le dimanche aux champs," van Rüger; met deze beide werken behaalde het corps op het on langs te Assendelft gehouden concours ln de 2de afd. 'n len prys. De uitvoering van deze werken droeg er toe by dat de aanwezigen een gunstlgen indruk mee naar huis namen. De heer M. J. Herbers gaf met pianobegelei ding een fraaie tenorhoorn-solo ten beste. Verder gaf de heer J. Pot Jr., nog eenige piano-soli, en lieten de heeren W. Hunsche en mevr. Jeanne Hunsche-Verkade de aanwezigen van hun talenten genieten. In een voltallige bestuursvergadering van den Nederlandschen Journalistenkring zyn de Utrechtsche publicaties besproken. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer D. Hans, geconstateerd, dat dr. Rit- ter het herhaald verzoek om door bevoegden een onderzoek toe te staan, geheel onvol doende heeft beantwoord. In de regeeringsverklaring, in de zitting der Tweede Kamer afgelegd, heeft het ge troffen. dat geen poging tot verhindering der publicatie ls gedaan. Spr. heeft den minister president in een onderhoud er aan herin nerd, dat de regeering zich tydens en na den oorlog tot het kringbestuur wendde, om pu blicaties al dan niet te doen plaats hebben, welke bemiddeling steeds gaarne en met goede gevolgen is verleend. Ook thans zou het kringbestuur desge vraagd gepoogd hebben de Utrechtsche pu blicaties te voorkomen. De minister deelde hierop mede, dat de regeering de rotsvaste overtuiging bezat, die ook steunde op de me dedelingen welke haar hadden bereikt, dat een beroep op dr. Rltter niet zou hebben gebaat. Uit een mededeeling van den minister van Justitie, die het onderhoud bijwoonde, bleek, dat die ook thans nog bereid was tot een onderzoek. Het kringbestuur nam na discussie eene verklaring aan, waarin het constateert, dat dr. Ritter onvoldoende heeft geantwoord op het verzoek een onderhoud door bevoegden toe te staan en het vervolgens leedwezen en afkeuring over die houding te kennen geeft en uitspreekt: Ten eerste, dat, zoodra na een dergelijke publicatie ernstige reden, tot twyfel ont staat, de betrokkene journalist uit eerbiedi ging van het persgeheim de meest volledige medewerking dient te verieenen aan een on derzoek en zelf tot een onderzoek dient aan te dringen; ten tweede, dat de volledige tekst der z.g. notulen voor Nederland een minder nadee- ligen indruk' maakt dan de eerste publicatie; ten derde, dat dr. Ritter zich nog beschik baar dient te stellen voor, en volledige me dewerking dient te verieenen aan een onder zoek door bevoegden naar de echtheid der documenten en de wyze, waarop de eerste documenten tot stand zijn gekomen. De verklaring eindigt met diligent ver klaring van het bestuur ter handhaving van de eer en het aanzien van de pers en een beroep op de journalisten van de betrokken landen ter bevordering van de goede ver standhouding en de uitroeiing van den geest van wantrouwen. mag mengen in minderhedenkwesties op voorstel van een lid van den Raad en onóef diens eigen verantwoordeiykheid 6 Wanneer door den Volkénbondsr*^ vraagstukken betreffende de minderhede" behandeld worden, behooren de staten, d'e de minderheden-verdragen onderteekend hebben tot deze beraadslagingen toegelaten v/orden, niet slechts op grond van artikel van het Volkenbonds-handvest, maar oo* in hun hoedanigheid van onderteekenaars va' het minderheden-verdrag. De toegang naar het station Door het gS' meentebestuur is aan de directie der Neder- landsche spoorwegen verzocht de toegangsweg naar het station vanuit „Velserbeek' 'door W trekken. De directie der spoorwegen staat evenwel op het standpunt, dat er eerst een flinke be bouwing moet zyn, vooraleer zy aan de to' standkoming van deze doortrekking kan mee werken. B. en W. meenen daarentegen dat deze toegangsweg de vestiging van forensen kan bevorderen en darom ook een belang def spoorwegen is. Er is in deze nog geen beslissing genomen WOENSDAG 6 MAART Beriyn Parys Brussel lenden Ztirich Rome Madrid Weenen New-York (cable; Praag Warschau Kopenhagen Olso Stockholm 66.50 66.55 66.60 59.30 9.80 34.75 12.12 48.10 13.15 37.70 35.10 2.50 7.45 27.10 66.60 66.65 66.70 De Res.bode van gisteravond meldt: L'Indépendance Beige weet te melden, dat het hardnekkig gerucht gaat dat Ward Hermans, de man die door den gearresteer den Frank als zijn medeplichtige is aange wezen, door zelfmoord een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Naar wy hedenmiddag uit Antwerpen, vernamen, is dit bericht niets dan fantasie. Ward Hermans ls springlevend en nu bezig zyn materiaal te verzamelen om het verhaal van Heine te ontmaskeren. Trouwens, ernstige pogingen van de Bel gische justitie om Ward Hermans te arres teeren, zouden tot hedenmiddag toe, naar algemeene bevreemding, nog niet zyn ge daan. Wel is hy telkens openlijk gewaar schuwd, dat zyn arrestatie zal worden gelast, als wilde men hem aansporen over de gren zen te vluchten. Ward Hermans zou zich echter nog steeds in België bevinden. Andere geruch ten gaan evenwel, dat Hermans thans te Amsterdam zou vertoeven. GENèVE, 6 Maart In de kringen der gedelegeerden is thans de inhoud bekend geworden van een overeenkomst, die geslo ten is tusschen de drie regeeringen der Klei ne Entente, de Grieksche en de Poolsche re geering, en waarin deze vyf regeeringen een uniforme houding aanvaarden ten opzichte van de kwestie der minderheden Naar verluidt zou deze overeenkomst eeni- gen tyd geleden door den Tsjechoslowaak- schen gezant te Parys ln schrifteiyken vorm aan de Fransche regeering zyn overhandigd. De overeenkomst houdt de volgende pun ten in: 1. Het thans gevolgde proces van de com missie van drie van den Volkenbondsraad staat in tegenstelling tot eest en tekst van de minderheden-verdragtn welke slechts voorzien ln een ingrijpen van den Raad van den Volkenbond op speclat 1 verzoek van een lid van dien Raad en onder zyn speciale ver- antwoordeiykheld De Stat m, die tot de on derteekenaars van de minuerhedenverdragen behooren hebben dit proces slechts uit lijd zaamheid tot nu toe geduld. 2 Het is in stryd met den geest van de miiiderhedenverdragen wanneer de Volken bond bezwaren ontvankelijk verklaart, die worden ingediend door buitenlandsche regee ringen van landen, die door gelijkheid van ras verbonden zyn met de minderheden in andere staten. 3 Een eventueele wyziging der minderhe- deriverdragen is geenszins afhankeiyk van de meerderheid van den Volkenbondsraad maar in de eerste plaats van de toestemming der staten, die het verdrag onderteekend hebben. 4 De onderteekenaars-staten zullen slechts hun toestemming geven tot een wijziging van de hun opgelegde verplichtingen, speciaal wat betreft het uitbreiden dezer verplichtin gen tegenover de minderheden, evenals tot het tot stand brngen van nieuwe bepalingen of tot het in het leven roepen yan een per manente commissie voor de minderheden, onder voorwaarde, dat de minderheden-be scherming een algemeene wet wordt, die geldt voor alle staten zonder onderscheid. 5 Indien de Volkenbond tot een nieuwe procedure besluit zullen de onderteekenaars- staten der minderheden-verdragen hun te ruggetrokken houding laten varen en de een voudige en onbeperkte toepassing eischen van de in deze verdragen voorziene procedure, volgens welke de Volkenbond zich slechts Als voorbehoedmiddel wordt geprezen: „Vul een glas halfvol met warm water en roer daarin een eetlepel Akker's Abdysiroop. Hiermede 5 maal daags zorgvuldig gorgelen. WOENSDAG 6 MAART KÖèrsên Hcduï openitë Staatsleeningen i% Nederland 1919 100% 100% 5% Nederland 1918 101% 101% 4H Nederl. 1916 100% 100% 4 y, Nederl. 1917 100% 100% 6% N.-Indië 1923 D 100%, 100%, ty3 NJnd. 1926 B 96% 98% Banken Koloniale Bank 251 252 170% 171 Cert. Handel Mij 186% 186% Industrieën 358% 362% Calvé Delft 167 167 Nederl. Kunstzijde 384 362 1 152% 153 van Berkel's Pat. 324% 323 Nieuwe Philips.. 879% 873 Industr. Buitenland 303 316 Separator 171 170 Zweefische Lucilers 420 420 Mijnbouw Boeton Mijnbouw 307 308% Alg. Exploratie 240% 237 Petroleum Dorische Petr 3881 125 120 399% 396% 210 208 38% 38 40 40 Rubber 288% 2C6 Bandar 214% 20 Deli Batavia Rubtt 203 20 3 Rott. Tapanoell 127 254% 250 120 -- V. I. O. O, 183 181 94 94 Intercontln Rubber 13% 13%. Scheepvaart 82% HoU. Amerika HJn 82 dito Gem. Eigend. 79% 79% Kon. Ned. Stoomb 96 96 1 Scheepvaart-Unie 228 227% 65% 6% 43% 42 Suiker 667% 668 Poerworedjo 88 90 1 159% 160 b 144% 145 Tabak 539 524 451 449 220 218 519% 518 Spoorwegen 228% 226 74% 74 Chic; Milw. St.Paul 83% 26% kansas City South 93 b 93% Erie Rally .1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2