Gemengd Nieuws VOOR DE HUISKAMER rWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 6 MAART 1929 BLADZIJDE 2 Bij het invallen van den dooi Hoe het ijs der groote rivieren gebroken wordt Door een dorschmachine gegrepen Een brandstichter gearresteerd De aanslag op een kapelaan te Hoensbroek De openbare scholen op Ameland gesloten Een sigarenfabriek afgebrand „Uit Koekstad" Nog betrekkelijk goed afgeloopen De griepepidemie te Arnhem Wat mama in den kinder wagen vond W atervermorsen Door vallend gesteente gedood Gestrande Terschellingers Verdronken In 5 minuten hersteld Ontvreemding uit een trein LANDBOUW EN VISSCHERIJ De gevaren, die den goeden naam van het Nederlandsche ei bedreigen Een bloembollenveiling te Broek op Langendijk Bespuit uw boomen met een carbolineum-oplossing STOOMVAARTLIJNEN VISSCHERIJ MARKTNIEUWS RECHTSZAKEN Te snel gereden Vergeten Nu de dooi invalt, gaat het ijs der groote rivieren kruien en levert ernstig gevaar voor de scheepvaart op. De pontveren zijn gestremd of worden met moeite onderhou den. Speciale maatregelen moeten genomen worden, zooals uit onderstaand overzicht blijkt dat gisteren omtrent den toestand bij de rivierovergangen werd verstrekt. Grave: overtocht voor voetgangers en wielrijders. Hedel: overtocht bü dag per veerpont. Keizersveer: overttocht per roeiboot voor voetgangers en rijwielen door geul. Moerdijk: veerdienst geheel gestremd. Zaltbommel: overtocht uitsluitend voor voetgangers. Gorcum-Sleeuwijk: overtocht per schouw, geen rijwielen. Dordrecht-Zwijndrecht: overtocht regel matig met stoompont. Arnhem: overtocht voor alle verkeer. Kuilenburg: overtocht alleen voor voet gangers. Vreeswijk: overtocht over het ijs voor licht rijverkeer en voetgangers. Doesburg: overtocht per motorboot van 5.45 uur v.m. tot middernacht. Katerveer: overtocht door geul; 'snachts gestremd. Het Merwedekanaal open Men is er gisteren in geslaagd het gt- heele Merwedekanaal open te breken. In verband hiermede zal het mogelijk zijn met ingang van heden de vaart op dit kanaal te heropenen. Voorloopig zal de vaart echter slechts in een richting kunnen geschieden en wel op even dagen van Amsterdam naar Vreeswijk en op oneven dagen in omgekeerde rich ting. Paard en kar door het ijs Gisterenmiddag is een paard en wagen, dat op weg van Holwerd naar Ameland, van den gewonen weg was afgeweken, door het ijs gezakt. Nadat de koetsier geruimen tijd op hulp had gewacht, gelukte het paard en waken weer op het „droge" te brengen. Niettegenstaande het ijs onbetrouwbaar is zijn gisteren nog verschillende voetgangers van en naar het eiland gegaan. De post werd echter niet vervoerd. Postdienst op Terscheilling Gistermorgen heeft men van Terschelling uit getracht met een ijsvlet bij den ver ongelukten auto te komen, die Zondag bij de Friesche kust door het ijs was gezakt en waarbij een persoon is verdronken. Men heeft het lijk niet uit den auto kunnen krij gen en men zal thans moeten wachten tot de auto gelicht kan worden. Men heeft hem thans met een anker vastgelegd. Van daag zal de Volharding weer naar Harlin- gen varen voor den geregelden postdienst. Voorloopig zullen geen K. L. M.-vliegtuigen meer naar Terschelling vliegen. Het ijs-vrijmaken der waterwegen Met het breken van het ijs op het Mer- wede-kanaal is heden weer onder leiding van den havenmeester, den heer v. d. Poll begonnen. Gezien het groote belang van de spoedige heropening van de vaart naar Utrecht, Vreeswijk, Rotterdam en het Zui den heeft de Kamer van Koophandel te Amsterdam besloten de aan dit werk ver bonden kosten voor haar rekening te ne men. We vernemen verder dat van Rotter dam uit met het breken van het ijs op de Lek een aanvang wordt gemaakt, zoodat men naar elkaar toewerkt. De winter en de werkloozen Het R.K. Werkliedenverbond en het Chr. Nat. Vakverbond hebben aan den minister van Arbeid het volgende schrijven gericht. „Met erkentelijkheid ontvingen wij Uwe mededeeling, d.d. 28 Februari, dat door u is bepaald dat aan uitgetrokken leden van een aantal werkloozenkassen in verband met het aanhouden van de vorstperiode, nog over 18 dagen in plaats van over 12 dagen uitkee- ring kan worden verstrekt, indien een kas- bestuur daartoe den wensch uitspreekt. Het ruime standpunt, door uwe Excellen tie ingenomen, geeft ons vrijheid U nog maals dringend te verzoeken wederom tot verlenging der uitkeeringspericde over te willen gaan. Wel is thans gelukkig kans op beter weer aanwezig, doch het is zeker, dat zelfs bij flink doorzetten van den dooi, een groot aantal arbeiders de volgende week zeker nog niet kan werken. Met vertrouwen bevelen wij de belangen dezer arbeiders daarom aan in Uwe wel willendheid. Schepen in het ijs bekneld voor Wemeldingc Het motorschip „Nieuwe Zorg", geladen met stukgoederen met op sleeptouw het zeil schip „Elisabeth", geladen met kali, welke van Dordrecht zijn gekomen met bestemming Terneuzen, hebben tevergeefs getracht door de zich te Wemeldinge voor de haven opge stapelde ijsbergen te komen. De schippers waren van meening, dat de Rijkshaven reeds opengebroken was. Waar beide schepen zich in een z.g. neering bevinden, bestaat er voor hen gevaar. Pogingen worden in het werk gesteld hulp te verleenen door Smit's Ber gingsbedrijf. Hel veer te Vreeswijk VREESWIJK, 5 Maart. De overtocht voor auto's is thans niet meer mogelijk. Het veer BoxmeerHeijen BOXMEER, 5 Maart. Vandaag is de veer dienst Boxmeer-Heijen weer hersteld. Het veer te Vianen VIANEN, 5 Maart. De overtocht voor auto's over de Lek bij Vianen is thans gestremd. Maatregelen op den akker na dezen strengen winter Na dezen strengen en langen winter zal men ervaren, dat vele wintergewassen gele den hebben; o.a. de rogge heeft op sommige plar.tsen van ons land het erg te verduren. Men maakt zich in zulke gevallen ln den reg"l te .snel ongerust, en men ziet vaak ken omploegen, die met een goed toegepaste regrl te snel ongerust, en men ziet vaak ak- stoi nog gemakkelijk te redden zijn. Deze he mes ing bewerkt een sterke uitstoeling en de planten ontwikkelen zich dan bij ruimen stand zeer sterk. t Meestal blijkt de toestand nog mee te val len cn zelfs blijkt het dikwijls onjuist op die akk rs, welke van de vorst geleden hebben, uitsluitend salpeterstikstof te geven. Wil men legering door toediening van sal- jpeterstikstof voorkomen en tevens profitee- ren van de lagere prijzen der synthetische stikstofmeststoffen, dan komt Leunasalpeter in aanmerking, die yK salpeter en amo- niakstikstof bevat. Ook de Kalkammonsal- peter IG, die sinds korten tijd in Nederland verkrijgbaar is, zou hiervoor in aanmerking kunnen komen. Een punt, dat hierbij verder nog in aan merking genomen moet worden, is het feit, dat verliezen door uitspoeling van stikstof, b.v. bij sterken regenval, bij gebruik van amoniakstikstof niet behoeven te worden ge vreesd. Op te kalkarme zandgronden make men bij voorkeur van kalkhoudende meststoffen gebruik, zooals kalkammonsalpeter en kalk- salpeter. Door den strengen en langen winter zouden enkele landbouwers allicht geneigd kunnen zijn, met het oog op de vorstschade, meer gebruik te maken van de duurdere salpeter stikstof dan noodig is. Dit zal vaak overbodig zijn, want de goedkoope zwavelzure ammoniak en Leunasalpeter zullen nog ruim gelegen heid hebben, om tot volle uitwerking te 'komen. Immers steeds blijkt uit vele bemestings- proeven, dat ammoniakstikstof als overbe mesting voor wintergewassen tijdig genoeg tot uitwerking komt. Het 5-jarig zoontje van den landbouwer L. van Z„ aan het Everland onder Nispen bij Roosendaal, dat bij het dorschen stond te kijken, werd ongelukkigerwijze door een draaiende stangkoppeling van de dorsch machine gegrepen, waarbij het beentje van den kleine zoodanig werd gekwetst, dat het kind, naar het ziekenhuis te Roosendaal overgebracht, het beentje moest worden ge amputeerd. Thans is. in verband met den Zondagmid dag in het St. Elisabeth-Gasthuis te Leiden plaats gehad hebbenden brand, gearresteerd J. v. d. B. te Leiden, verdacht dezen brand te hebben gesticht. Vijf minuten voor het uitbreken daarvan was hij op het terrein gezien. Een der motieven voor zijn daad is deze, dat hij met de directie van de firma R„ uit Den Haag, die belast is met den aanleg van de centrale verwarming in het gesticht, kwes tie moet hebben gehad over de uitbetaling van overuren. Gisteren is het parket uit Den Haag naar Leiden gekomen, om ter plaatse een onder zoek in te stellen. Te Heerlen is overleden de dader van den aanslag op een kapelaan te Hoensbroek, M. genaamd, die. na den aanslag gepleegd te hebben, zichzelf met een schaar ernstig toe takelde. kantoorhouder te doen weten en hem de maatregelen mede te deelen, welke hij moest nemen, om het verkeer over de enkeldraad verbinding te kunnen leiden. Men kwam toen op de gedachte de hulp van den radio-omroep te vragen om de voor den kantoorhouder bestemde instructieve inlichting per radio uit te spreken en de daarvoor in aanmerking komende luister aars te verzoeken de inlichtingen te noteeren en deze daarna ten spoedigste aan den kantoorhouder over te brengen. Dank zij de medewerking van den radio- omroep, was 5 minuten na de uitzending van het bericht de verbinding tusschen Schiermonnikoog en Oostmahorn hersteld. Wegens de vele griepgevallen in de plaat sen Nes en Buren zijn de openbare scholen aldaar gesloten Op het Lindeind te Oisterwijk is de siga renfabriek der fa. de Bakker tot den grond toe afgebrand Aptoinette van Dijk heeft voor de Sluis' biscuitfabrieken te Deventer een zestal leu ke versjes gemaakt, waarin de roem van verschillende fabrikaten der firma wordt bezongen. Vlotte gedichtjes op de meest bekende wijsjes. Voor de jeugd een aangename tüd- passeering. D. H. Melck teekende er ecnige frissche prentjes bij. Het geheel is in een handig boekske met sierlijken omslag ge bonden. Nabij Oirsbeek (L.) is een luxe-auto. ko mende van Heerlen, tegen een der palen van de electrische tram gebotst, met het gevolg, dat de auto finaal versplinterd werd. De in zittende, een reiziger van een zeepfabriek, kwam wonder boven wonder zonder letsel van onder het verwrongen vehikel te voorschijn. De auto werd letterlijk opgevouwen. De griep-epidemie. die weken lang te Am- hem heeft geheerscht, vermindert sterk en er is reden aan te nemen, dat zij binnen een paar weken geheel tot het verleden zal behooren. Het aantal patiënten daalt snel, ook in het gemeenteziekenhuis. Te Utrecht heeft zich naar het „Hbld." meldt, een niet alledaagsch voorval afge speeld. In de Burgemeester Reigerstraat wandel de een moeder, die haar baby van ruim een jaar in een kinderwagen voortduwde. Bij een bakkerswinkel gekomen, werd halt gehouden, en mama verdween in het inwendige van den winkel, terwijl zij den wagen buiten liet staan. Plots reed een auto voor, een heer stapte uit, nam de baby uit den wagen, om daarna full speed weer te verdwijnen. Toen de ontstelde moeder, die met haar kind van haar man was weggeloopen, weer naar bui ten kwam, vond zij in plaats van haar jongen slechts een brief in den wagen, waarin de motiveering van de daad werd medegedeeld De hoeveelheid water, die vermorst wordt door lekkende kranen en dergelijke, is moei lijk te schatten. Amerikaansche onderzoekers schatten deze hoeveelheid op 25 pet. van het totale waterverbruik. Wanneer men aan neemt, dat 2.5 pet. der kranen lekt, dan zou door iedere kraan 10 maal meer water lek ken, dan er uit afgetapt wordt. In geval van barsten van leidingbuizen kan het waterver- lies tot 50 maal de gewone dagelijksche hoe veelheid bedragen. Dit verlies door lekken komt ook tot uiting in de hoeveelheid, die 's nachts verbruikt wordt. In 1924 toonde een onderzoek aan, dat van 62 waterleidingen er slechts één was, die als minimum nachtver- bruik minder dan 20 pet. van het dagverbruik aanwees. Bij 16 was dit verbruik 21 tot 40 pet., bij 15 41 tot 60 pet., bij 30 meer dan 50 pet. van het dagverbruik. (Surveyor.) Bij een instorting in de mijn Laura te Eygelshoven werd de mijnwerker Muller uit Merkstein Vrijdag door afvallende stcenen zwaar gewond. Hij werd naar het Ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij Zondag aan de gevolgen is overleden. Gisteren zijn de sleepbooten „Volharding" en „Bornrif" op Terschelling aangekomen met ruim honderd, in Friesland gestrande Terschellingers, die Zondagmiddag niet meer over het Ijs mochten. Te Alphen aan den Rijn is een 3-jarig zoontje van W. v. L aan den Groenenweg in een onbewaakt oogenblik in een bijt ge raakt en verdronken. Pogingen om de levens geesten op te wekken, mochten niet baten. Vermoedelijk ten gevolge van ijsgang was 4 dezer de kabel SchiermonnikoogOostma horn gestoord. Bij onderzoek bleek de isolatie goed te zijn; de beschadiging was evenwel een inwendige, n.l. een contact tusschen de koperaders onderling, waardoor de verbin ding tot een enkeldraadsverbinding was te- I ruggebracht. De Rijksdienst was niet bij machte dit den Vanuit een bagagenet van een sneltrein gaande van Amersfoort naar Amsterdam (C.S.) is een étui met twee klarinetten ter waarde van 400 ontvreemd. Een adres van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam aan de Tweede Kamer. De Kamer van Koophandel voor Amster dam heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin er aan wordt herinnerd, dat blijkens de Memorie van Toelichting tot het wetsontwerp betreffende in- en door voer van kippen- en eendeneieren de voor ziening, welke het wetsontwerp beoogt te brengen, aanstonds dringend noodzakelijk zou zijn, ten einde er tegen te kunnen wa ken, dat buitenlandsche eieren ln Neder land zullen worden ingevoerd om, voorzien van het Nederlandsche oorsprongmerk, als Nederlandsche eieren naar Engeland te wor den verkocht, hetgeen die Memorie schildert als een groot gevaar voor den goeden naam, dien onze eieren in het buitenland genieten. De zwakheid van dit betoog, aldus het adres, soringt in het oog. In de eerste plaats vreest de M. v. T„ dat, met' het in werking treden van de desbetreffende uit voeringsbepaling van de Merchandise Marks Act 1928. buitenlandsche eieren in Neder land zullen worden ingevoerd, met de be doeling die als Nederlandsch product naar Engeland uit te voeren. Indien deze vrees gegrond ware zou, om dat over het algemeen het Nederlandsche ei toch ook reeds nu een zeer goeden naam in Engeland heeft, wel reeds eerder iets zijn gebleken van een pogen om buitenlandsche eieren voor Nederlandsche t'e doen door gaan; door een opnieuw verpakken, en mer ken van de verpakking als herkomstig uit Nederland, kan ook nu in het oog van En- gelsche importeurs aan buitenlandsche eie ren de schijn van Nederlandsch product worden gegeven. Hiervan js, voor zoover cfe statistiek aan toont en mededeelingen uit den betrokken handel doen gelooven, geen sprake. Als voldoende algemeen bekend mag wor den aangenomen, dat de gevaren, welke den goeden naam van*het Nederlandsche ei be dreigen, op een geheel ander gebied liggen, dan op dat van den invoer in Nederland van niet-gemerkte buitenlandsche eieren. Tegen de werkelijk bestaande gevaren is een invoer-belemmering voor buitenlandsche eieren niet afdoende, doch kan slechts als aanvullende maatregel bij een controle op den uitvoer waarborgen geven. De voorgestelde voorziening zal den in- voerhandel in eieren ernstig belemmeren; de belanghebbenden bij dezen handel hebben aanspraak er op, dat deze consequentie rus tig onder het oog worde gezien en aan haar onvermijdelijkheid getoetst. In tweeërlei richting dreigt de voorgestel de wettelijke voorziening aan den invoer af breuk te doen. In de eerste plaats is te verwachten, dat d'e producent of exporteur van buitenlandsche eieren de voorkeur er aan zal geven zijn voorraden zooveel moge lijk niet te zenden naar Nederland, doch naar andere landen, welke hem niet vei- plichten tot het tijd en geld kostende stem pelen. In de tweede plaats plegen in den eierhandel veel „zeilende" partijen te wor den gekocht, hetgeen voor onze importeurs echter onmogelijk zal worden, zoodra de in ons land te importeeren eieren zullen moe ten voldoen aan een elders niet gestelden eisch; zelfs eieren, gestempeld met „fo reign" of „imported" hetgeen voldoet aan de eischen der Merchandise Marks Act 1928 zullen door een Nederiandschen impor teur niet ,,zeilend", onderscheidenlijk zich onder weg bevindende, kunnen worden ge kocht om hier te lande t'e worden inge voerd. Niet slechts de invoerhandel zal hiervan de gevolgen ondervulden; ook de industrie en den minder kapitaalkrachtigen zullen daarvan den terugslag gevoelen. Adressante acht in het vorenstaande haar meening voldoende toegelicht, dat de thans voorgestelde voorziening niet alleen niet ..aanstonds dringend noodzakelijk" is, gelijk de Memorie van Toelichting wil doen ge looven, doch dat zij op dit oogenblik geen ander effect zal kunnen hebben dan een belemmering van den invoer, welke, zonder eenig daartegenover staand voordeel schade zal toebrengen aan legitieme belangen. Deze meening doet intusschen niet er aan af, dat ook een controle op den uitvoer be vorderlijk kan zijn aan het handhaven van den goeden naam, waarin het Nederland sche ei zich in het buitenland mag ver heugen; het invoeren van zulk een contröle zou adressante daarom toejuichen. En in dien zou worden gemeend, dat zulk een contröle kan worden vergemakkelijkt door het stellen van regelen ten aanzien van den invoer hetgeen adressante te motiveeren acht zou zij zich tegen het stellen van regelen in den gees van het thans aanhan gig gemaakte wetsontwerp niet verzetten, ondanks de daaraan onmiskenbaar verbon den bezwaren; doch slechts als den voor ziening ter aanvulling van een regeling der contröle op den uitvoer acht adressante dit wetsontwerp te aanvaarden. In de te Zuid-Scharwoude gehouden verga dering van de Tuinbouwvereeniging „De Toe komst" is goedgevonden over te gaan tot het stichten van een bloembollenveiling te Broek op Langendijk, daarvoor het crediet op 50.000 te brengen en een crediet voor het uitbetalen van de bloembollen van ten hoog ste 200.000 toe te staan. De inspecteur van den Flantenziektenkun- digen dienst, de heer van Poeteren, schrijft: Vele land- en tuinbouwers zullen waar schijnlijk hopen, dat de zeer strenge vorst, die in Februari geheerscht heeft, een groot aantal insecten op vrucht- en andere boo men gedood zal hebben en in verband hier mede zullen zij geneigd zijn een bespuiting met een carbolineum-oplossing, die het ge bruikelijke bestrijdingsmiddel tegen vele in secten is, dit jaar achterwege te laten. Te gemakkelijker zullen zij dit doen, doordat de langdurige vorstperiode een achterstand in de werkzaamheden heeft veroorzaakt, die er toe kan leiden, dat men 'n minder nood zakelijk geacht werk geheel achterwege laat. Ik wil echter aan alle belanghebbenden, vruchten- en boomkweekers en tuinbezitters mededeelen, dat de strenge voorst een flinke bespuiting van vrucht- en andere boomen met carbolineum geenszins overbodig heeft gemaakt, omdat insecten en insecteneieren zeer goed tegen lage temperaturen bestand zijn en het dus zeer onwaarschijnlijk is, dat zij door de vorst zijn gedood. Men beschouwe een carbolineumbespui- tine op dit oogenblik dus niet als een over bodige werkzaamheid, maar als even nood zakelijk voor het verkrijgen van gezonde boo men en een goeden vruchtenoogst als in andere jaren. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND CHRISTIAAN HUYGENS (thuisr.) pass. 4/3 Quessant 5/3 v.m. ca. 6 uur te IJrauiden en tc ió uur tc Amst, verwacht. ENGGANO (uitr.) 5/3 te Batavia. KRAK AT AU (thuisr.) 4/3 v. Genua. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND (thuisr.) 1/3 v. St, Vincent. ORANIA (uitr.) 4 3 nam. 2 u. v. Lissabon. RIJNLAND1 4/3 v. Amst. n. Bremen. ZEELANDIA (uitr.) 4/3 v. Rio Janeiro. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPFIJ EOS 4/3 v. Catania n. Catacoloo. EUTERPE 4/3 v. Amst. n. Bremen. HERMES 4,3 v. Algiers n. Calamata. MEDEA 3/3 v. W.-Indië te New York. NOTOS 4/3 v. Carthagena n. Malaga. ORESTES (thuisr.) 4 3 v. Havre n. Duinkerken. PETWORTH 4 3 v. Malta te Tarragona. SATURNUS 4/3 v. Smyrna n. Piraeus. TELLUS 4/3 v. Napels n. Tarragona. VENEZUELA 4/3 nam. 1 u. v. Plymouth n. Havre. VENUS Zou 4/3 v. Rodosto n. Cavalla vertr. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ MAMPAWA Amst. n. Batavia, pass. 2/3 Finisterre. MAMPAWA Amst. n. Batavia, pass. 4 3 Lissabon. HOLLANDAFRIKA LIJN AAGTEKERK 5 3 v. Rotterdam n. Australië via Antw. GRIJPSKERK (thuisr.) 4/3 te Dar-es-Salaam. KLIPFONTEIN (thuisr.) 4 3 v. Genua n. Marseille. NIJKERK (uitr.) pass. 43 Vlissingen van Antwerpen. SPRINGFONTEIN (uitr.) 4 3 v. Walvischbaai n. Kaap stad. SUMATRA 4/3 v. Rott. n. Kaapstad. WAALDIJK 3,3 v. Yamburg te Rott. HOLLAND—AMERIKA LIJN AND1JK 4/3 v. Rott. te Hamburg. SPAARNDAM v. Rott. n. N.-Orleans, 3/3 te Tampico. VOLENDAM 4/3 v. W.-Jndië te New York. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK pass. 5'3 Vlissingen. ABBEKERK (thuisr.) pass. 4/3 Pantellaria. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN MEERKERK (uitr.) pass; 3 3 Finisterre. STADSDIJK (uitr.) 4/3 van Suez. IJSELKERK 5 3 van Hamburg naar Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN GROTIUS 4 3 van Hamburg naar Amsterdam. KEGGESTROOM 4/3 van Rotterdam naar W.-Afrika. JAVA—NEW-YORK LIJN BLITAR New York naar Batavia, pass. 4/3 Point de Galle. BREEDIJK, Java naar New York, pass. 4/3 Azoren. KARIMOEN New York naar Java, 5/3 van Singapore. JAVA PACIFIC LIJN MODJOKERTO 23 van Los Angeles naar Soerabaja. SIANTAR 5/3 v. d. Pacifickust te Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI 5'3 van Rotterdam te Batavia. GORONTALO (thuisr.) 5/3 van Tjilatjap. KOTA BAROE (uitr.) pass. 4, 3 Gibraltar. KOTA INTEN (thuisr.) 5/3 van Belawan. KOTA RADJA (thuisr.) pass. 4/3 Ouessant. PATRIA (thuisr.) 7/3 '5 inidd. 13 uur te Marseille verw SOEKABOEMI (uitr.) 5/3 van Suez. TOSARI 3/3 van Batavia naar Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LJJN ALPHERAT (thuisr.) 2/3 van Montevideo. STOOMVAART MIJ OCEAAN ACHILLES Japan naar R'dam, 4/3 van Shanghai, PHEMIUS 2/3 van Batavia te Cebu. PHILOCTETES, Japan naar R'dam 4/3 van Port Said. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALGENIE 4/3 700 mijl W. van Sctlly, Rotterdam naar Key West. BEVERWIJK 5 3 Ouessant gep., Newcastle naar Oran. DIRKSLAND 4 3 van Blyth te Hamburg. EEM 4/3 van Huil te Barcelona. EXPORT 3/3 van R'dam te Londen. GELDERLAND 4/3 van R'dam te Newcastle. GOUWE 4 3 van Napels te Marbella. GOUWZEE, sleepb- 4/3 van R'dam te Vigo met 2 lichters. GROENLO 4/3 van Swansea naar Cevita Vecchia. HAGNO 2/3 van Port Arthur naar Buenos Ayres. KATWIJK 4/3 van Gent te Caen. KRALINGEN 5 3 van Barry Roads tc Newport. MAAS 5 3 Vlissingen, Rufisque naar Antwerpen. MAASHAVEN 3/3 van Sunderland te Bordeaux. MARKAB ras. 1 3 van Pentawan te Par. MIRACH 3/3 van Leith te Aberdeen, OOSTERLAND 3/3 van Amsterdam te Seaham. SCHIELAND 3/3 van Rouaan naar Blyth. SCHOKLAND 3/3 van Rott. te Immingham. ST. JANSLAND 4/3 van Newcastle te Sluiskil. SLOTLAAN 3 3 van Buenos-Ayres te Santa Fé. STAD AMSTERDAM 4/3 van Rotterdam te Tyne Doek. SULTAN VAN LANGKAT 2/3 van Philadelphia te Fayal THEMISTO 4/3 van Rotterdam te Genua. TRENT 3/3 van Rotterdam tt Gothenburg. VECHTDIJK 2/3 van Puerto Cabello Te Baraanqulia IJSSELDIJK 1/3 Azoren gep. Jucarrow naar Queenstow. (v.o.) VECHT 3/3 van Rotterdam te W.-Hartlepool. WESTPOLDER 3/3 van Rotterdam te Londen. ZAAN 4/3 van Newcastle te Sevilla. ZWARTË ZEE sleepb. 3/3 van Queenstown te Fayal. ZUID-HOLLAND 2/3 van Sluiskil te Newcastle. IJMUIDEN, 4 Maart. Heden waren aan den Rijks- vischafslag 32 stoomtreilers, 3 loggers en 5 beugers. De prijzen waren als volgt tarbot f2.25—1.55, tongen f 1.40 1.10 per kg. Griet 169—33, gr. schol f 24—20, md. schol 128—23-50» zetschol f 34—27, kl. schol £29—19, f 169-50, scharren f 168.50 per 50 kg. roggen f 34 17.50 per hoop vleet f 2.710.70 per stuk makreel f Pieterman en poon f15.5015, gr. schelvisch f6950, md. schelvisch f5037, k. md. schelvisch f3428, kl. schelvisch f2518, f1913 per kg. Kabeljauw f4532 per 125 kg, gr. gullen f 16—12.50, kl. gullen f 19—n, wijting f15.507.50 per 50 kg. IJMUIDEN, 4 Maart. Het Noorsche stoomschip Vigra kwam hier heden binnen van Bergen met 854 kisten versche en 150 vaten gezouten haring voor een plaatselijken com missionair. IJMUIDEN, 4 Maart. Heden kwamen van de'treil- visscherij aan den afslag de stoomtreilers IJ.M. 2 (Chris tine) met f 6980 IJ.M. 60 (Catharina Duyvis) met f 2899 U-M. 9 (Nelly) met f2423; IJ.M. 482 Schiedijk) met 1 3750 IJ.M. 481 (Amstcldijk) met f3098; IJ.M. 190 (Henriëtte Jacoba) met f 2885 IJ/M. 51 (Catania) met f 3173 IJ.M. 267 (Dirk Jacobus met f 1864 IJ.M. 81 (Lt. Gen. den Beer Poortugael) metf 3404 IJ.M. 43 (Nelly Gezina) met f 2737IJ.M. 324 (Anralia) met f 2433 IJ.M. 272 (Derika XV) met f3756; IJ.M. 184 (Plutos) met f 229 IJ.M. 78 (Beka) met f 2448 IJ.M. 133 (Clyvia) met f 2462 IJ.M. 3 (Christine Catharina) met f 2952 IJ.M. 195 (Azimuth) met f 5546 IJ.M. 104 (Mascotte) met f2219 IJ.M. no (Zaanstroom I) met f3540 IJ.M. 55 (Magbic) met f 3032 IJ.M. 158 (Invierno) met f 2609 IJ.M. 67 (Orion) met f 2394 IJ.M. 193 (De Hoop) met f 1954 IJ.M. 33 (Jhr. C. H. van den Brandeler) met f 3070 IJ.M. 183 (Liesbeth Betty) met f 339-3 IJ.M. 37 (Maria Elisabeth) met f 5526 IJ.M. 191 (Albatros) met f422; IJ.M. 28 (Walrus) met f3062; IJ.M. 175 (Trio) met f2515; IJ.M. 331 (Holland V) met f1722, IJ.M. 92 (Oceaan II) met f 5060 en de loggers SCH 36 (Zee vaart) met f 1317 SCH 130 (The Warrior) met f 1210 K.W. 34 (Zwaluw) met f 580 aan besomming. IJMUIDEN, 4 Maart. Van de beugvaart liepen hier binnen de stoombeugers V.L. 29 (Oranje Nassau) met f 209, V.L. 65 (Bertina) met f 1672 en V.L. 199 (Martha Maria) met f 640 aan opbrengst. BOVENKARSPEL (Station) 4 Maart. Aangevoerd wa ren heden 14.688 stuks tulpen Copl. f6.206.70, Bart f6.307.10, Mur. f6.90 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Maart. Aanvoer 76.000 Kg. roode kool ie soort f 9.5020.10. 170.000 Kg. gele kool f6.5011.40, 117.000 Kg. witte kool (Deensche) f 11.4019.30, 1600 Kg. Uien f619, Drielingen f 11.10 alles per 100 Kg. PURMEREND, 4 Maart. (Afslagver. Beemster, Pur- merend en Omstr.) witlof f 0.250.45 per Kg. roode kool f 16.3020.60, Savoye kool f 3-3014.80 per 100 stuks Spruitkool f 0.305.50 per 15 Kg; Boerenkool f 0.30 0.50 per Kg. Rabarber f 23 per 100 bos bieten f 716 per 1000; Wortelen f 1.301.65, uien f515.40 per 25 Kg. prei f 1040 per 100 bos. PURMEREND, 5 Maart. Kaas. Aanvoer 18.000 Kg als 6 stapels boerenkaas met merk f 52 15 Stuks fabrieks- kaas met merk f 47-50. Boter. Aanvoer 895 Kg. f 22.25. Vee. Aanvoer 399 runderen, waaronder 225 vette koeien f0.80—1.05 per Kg.; 165 melk- en geldekoeien f120 350, Ti vette kalveren f 1.401.60 per Kg. 1144 kalveren fokkalveren f 1224 nuchtere kalveren f 736 10 stie ren en 24 paarden fioo200; 608 schapm en overhou- ders» schapen 360 vette varkens slachtvarlens 7076 ct.; zouters 6870 ct. per Kg. 74 magere vaikens f 20—44 96 biggen f 1624 15 bokken f 1828. Handel in runderen en nuchtere kalveren natig tot stug, in vette kalveren vlug in schapen matig, doch prijsho dend in vette varkens vlug, in biggen stug Eieren. Kippen- fg-5o10.50, eenden- f9.50 per 100 stuks. ROTTERDAM, 5 Maart. Vee. Aangevoe-d 177 paar den, 11 veulens, 995 magere runderen 832 vete runderen, 264 vette en graskalveren 1771 nuchtere kalvenn, 66 scha pen en lammeren, 12 varkens, 40 biggen. De pijzen waren als volgtkoeien ie kw. f 1.06, 2e kw. f0.821.83, 3e kw. f 0T62—0.78, ossen ie kw. f 0.921.00, 2e kv. f 0.80 0.86, 3e kw. f 0.650.72 stieren ie kw. f 0800.91 2e kw. f 0.600.74, 3e kw. f 0.550.60 kalveen ie kw. f 1.631.79» 2e kw. f 1.43T.53, 3e kw. f i.;6T.28 melkkoeien f250300; kalfkoeien f280390; stieren fi99370 pinken f140160; graskalveren f60—150; vaarzen f 75170 werkpaarden f 100300 slichtpaar- den f95175; hitten f90170; nuchtere kalkeren f8 14 fokkalveren f 2030 biggen f 1222. Vette runderen met minder kooplust, prijzen nigenoeg onveranderd, stieren redelijk verhandeld, vette kalveren met redelijken handel. Prijzen iets minder vast. Melk koeien traag, prijzen lager. Kalfkoeien met weinig vtiag en handel trager. Graskalvcren zonder kooplust en afloo^ende prijzen. Paarden met hoogere vraagprijzen, handel retelijk. Nuchtere kalveren handel slecht, en prijzen lager. Bggen iets beter. Eieren. (Rott. veiling) Aanvoer 60.000 stuks. Kippen eieren f 9.3511.75. AMSTERDAM, 5 Maart. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 5.50575, id. blauwen f 55.25, idem Bravo's f 34, id. blauwe Eigenheimers f 3.754.25, id. blauwe Poters f 2.75—3, idem bonte Poters f 2.753 IJpolder Bravo's f 34d Bevelanders f2.502.75 Noordhollandsche Eigenheimer f2.502.75» Anna Paulowna Zand f2.503.50; Hillt- goramer zandaardappelen f 2.504 Drentsche Eigenhe mers f 3.50 per Hl. Winter Malta f n12 per 100 Kg. Flakkeesche Eigenheimers f 33.25 Spuische Eigenhei mers t 33.25 Friesche Bogers (2.90-3-25 per Hl. ALJMAAR, 4 Maart. Vee. 39 koeien f 210 —360, 2 vette kalveren f6595, per kilo f 1.301.90, 219 nuchtere kal veren f 622, 481 vette varkens per kilo f 0.72—0.76, zouters f 0.710.72, BODEGRAVEN, 5 Maart. Kaas. Ter markt waren 83 wagens. Prijzen f 4752 rijksmerk ie soort f 5357 2e soort f 4252- Handel matig. GOUDA, 4 Maart. Nuchtere kalverenmarkt. Aanvoer 229 stuks. Prijzen f 6—10. Handel matig. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaken tegen een reserve le luitenant, die door den Krijgs raad te 's Hertogenbosch was veroordeeld tot een geldboete van 100. subs. 20 dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden, ter zake dat hij op 14 Aug j.l. te Amersfoort met een zoodanige snelheid door een bocht heeft gereden, dat hij niet voldoende de rechterzijde van den weg kon houden en op de linkerzijde van den weg is terechtgekomen. Daardoor kwam hij in botsing met een met een paard bespannen voertuig, dat van de tegenovergestelde rich ting kwam. Het Hof bevestigde het vonnis van den krijgsraad. EEN RUSSISCHE VERTELLING door WILHELM BARON VON BLUMENTHAL Juist voor de groote Vasten, die aan het Paaschfeest voorafgaat, was er in Ljubo- myrka een epidemie onder de kinderen uit gebroken. De vrouwen meenden, dat het de „Roode Hond" of de pokken waren, maar de chirurg uit Rudnja zei ,,'t Is roodvonk.." Doch, dat doet er niet toe, de kinderen stier ven als ratten, onverschillig of Moeder Ljuljtschycha hen met de overblijfselen uit de Moederkrib berookte of dat de chirurg hun zijn medecijnen te drinken gaf. De dorpsveldwachter, Petro Holowatyj, had bevel gekregen, om zich alle drie dagen by den districtscommissaris te melden en verslag uit te brengen, hoeveel nieuwe zieken er bij gekomen waren en hoeveel er waren gestorven. De commissaris was geen gemakkelijk heerschap, vooral des Zaterdags niet, wan neer alle dorpsveldwachters zich bij hem moesten aanmelden; hij raasde en vloekte, van jewelstemeer dan eens deelde hij stompen en slagen uit en liet hun voor straf water dragen of hout hakkenEn nu had Holowatyj reeds tweemaal per week zoo'n beroerd uur. De dorpsveldwachter had toch al een zwaren dienst. En als er nu nog eens iets bijzonders bijkomt: een lijk gevonden, of een brand, of evenals nu een besmettelijke ziektehet is verschrikkelijk, zijn ergsten vijand zou men dit baantje niet gunnen.! Holowatyj had reeds zijn derde stokje ge nomen om kerfjes in te maken, want hij kon niet schrijven: het aantal zieken duidde hij aan met een rechte insnijding, de afge storvenen met'een kruisje. En wee, als hij eens een enkel kind vergat, al was het nog zoo klein of nog zoo jong... Want de commissaris moest weer verslag uit brengen bij de hoogere overheid. Bovendien had Holowatyj nog zijn eigen verdriet thuis. Hij had maar één jongen, Iwasj hij was bijna vijf jaar en ook deze bleef van de booze ziekte niet ge spaard: hij was een der eersten, die ziek werd juist toen de Vasten begon en tot heden was hij nog niet genezen. Andere kinderen waren ofwel gestorven, ofwel zij waren reeds lang hersteld, hij echer bleef maar sukkelen en kwijnde weg. Zijn gezichtje werd zoo bleek als was, en zijn voetjes en lijf zwollen verschrikkelijk op. Ljuljtschycha beproefde alle middelen, die ze maar kende, ook de chirurg kwam voortdurend en schreef allerlei geneesmidde len voor, bij Moedertje in het klooster haalden ze Meibalsem het hielp niets; hij werd in het geheel niet beterniets... In de steppe raasde de wind snijdend scherp en koud; de fijne motregen viel neer. Het liep tegen den avond. Op den modderigen weg sleepten zich moeizaam een paar kleine paardjes voort, die een rijtuig trokken. Holowatyj met zijn vrouw en de zieke Iwasj kwamen terug uit het stadje; ze waren naar den dokter geweest. Zwijgend en bedroefd reden ze daar heen De dokter had hen aangeraden den kleine in het ziekenhuis te laten, want het was een zeer zware en gevaarlijke ziekte. Maar hoe kan men zoo'n kindje alleen achter laten?Zij meenden, dat de moeder bij hem mocht blijven. Maar wat zou er moeten gebeurenWanneer hij daar sterft? Wat zal zij, arme vrouw, in de vreemde stad, alleen met hem aanvangen? En dan nog de verre reis het zou een misdaad zijn! Dan liever dadelijk naar huis. De vrouw zat in een hoekje dat tegen den wind beschut was en hield het knaapje, in een pels gewik keld, tegen zich aangedrukt. Haar man liep naast den wagen, want het ging zeer moeilijk bergop; de paardjes spanden al hun krachten in, hun ruggegraat was gekromd en de strengen van het tuig schuurden langs de naakte, zwarte huid van hun kale lenden. Toen hielden zij halt, om de paarden een weinig op adem te laten komen. „O, Petro, ziet toch eens!" riep de vrouw en schoof het kind een beetje van zich af. „Hij sterft!" Iwosj lag op den rug, de wijdgeopende oogen staarden vreemd in de lucht, hij ademde zwaar en reutelend en hij vertrok daarbij zoo zonderling zijn. mond en neus- vleugels. „Hij sterft, mijn duifje, ïilj sprak met bevende stem Holowatyj, terwijl hij zich over den jongen heenboog. „Iwasj!.... kindje!" Maar Iwasj hoorde niets, of begreep het niet. „Waarom hebben wij hem toch meege nomen!" weende de moeder. „Was hij ten minste maar als een Christenmensch thuis gestorven.Tante heeft een kaars gege ventoe, neem ze cn steek ze aan daar in het hoekje Holowatyj had een prop in de keel Zijn gedachten waren verward, want hi) was stom van smart. Alles scheen hem een droom te zijnDof staarde hij voor zich uit... De paarden waren heelemaal uitgeput en stonden te dampende kaars was op twee plaatsen gebroken, want hij was bij vergissing op het pakje van zijn vrouw gaan zittenzijn handen schenen bevroren, zijn vingers waren zoo stijfHij was niet in staat om de kaars recht te maken, want door de groote koude was de weeke was zoo hard gewordenMaar zijn vrouw spoorde hem aan toch op te schieten „Vlug Petro, gauw, want anders is het te laat Eindelijk brandde 'hét eindje kaars. Beiden bogen zich over het kind, wikkelden het warmer in de dekens, bogen zijn vin gertjes uit elkaar en staken hem de kaars tusschen de handjes. Het vlammetje trilde... Iwasj ademde niet meer... Op de trap van het Commissariaatgebouw zat de dorpsveldwachter Holowatyj en wachtteDe commissaris was er nog niet. Het was een heerlijke, warme Lentemorgen. Op de straat speelden kinderen; hun vroo- Hjk spel riep bij Holywatyj droeve herinne ringen wakker. Zoo speelde zijn Iwasj vroeger ook eens hetzelfde blozende blonde kopjesmoe zelig, het vuile hemdje met een rooden wol len band hoog opgebonden. „Veldwachter!", riep iemand uit de grif fieHolowatyj stond op en rende weg. In een sombere kamer met drie kleine vensters zaten aan een lange tafel twee klerken over hun papleren gebogen; en er waren een menigte papieren: op de tafel en in twee rekken en met massa's over den grond verspreid, zelfs tegen de muren hin gen papieren aan spijkers. Het was koud en ongezellig; een onbestemde reuk naar aller lei kost, die men alleen in de Vasten mag eten en de walm van slechte tabak hingen in de lucht. De commissaris, gezond en welgedaan, stond in het midden der kamer en rookte een dikke sigaar, terwijl hij aan zijn langen rooden knevel trok. „Nu, wat voor nieuws brengt ge me!" vroeg hij. „Drie zijn er overleden, elf ziek," ver meldde de dorpsveldwachter. „HmWassyliwskyj, geef het rapport van den chirurg eens hier, dat men mü uit het district gestuurd heeft. Een van de klerken, een magere lang- beenige jongen, stak zijn pen achter het ooi en vloog naar het register, pakte ergens een lijst en reikte het den commissaris. Deze keek het even vluchtig in. „Hond, ge liegt!" viel hij tegen den veld wachter uit. „Neen Hooggeboren Heer, werkelijk „Werkelijk? Noem ze! Wie zijn gestor ven?" „Zyhantschuks Kormybij Buschatkyj tweeHanna en Kalenyh." „En? „Elf zieken Daar een harde slag; de commissan gaf den armen dorpsveldwachter een har den klap ln het gezicht. „En Iwan Holowa tyj, hond?" schreeuwde hij woedend. De veldwachter wankeldehet werd hem zwart voor de oogen„Dat is mijn.... IwasjVergeef mij, ik had het vergeten,"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6