Dingen van den Dag Stadsnieuws Hh TWERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 7 MAART 1929 BLADZIJDE 1 De werkzaamheden van het externaat De Alkmaarsche ziekenhuiskwestie Behandeling van bezwaar schriften bij Ged. Staten LOUIS DOBBELMANN-ROTTERDAn De huisvesting der Provinciale Griffie "OEK EN BLA^ De Katholieke Illustratie INGEZONDEN BE STRENGE WINTER 1929 Langzaam glijdt de strenge winter 1929 Voorbij Het is nu Maart en nog ligt het Üs duimen dik in de slooten en drijven metërs dikke ijsbergen in onze rivieren en binnen zeeën. Schrijver dezes heeft geen cijfers en statistieken bij de hand, maar op gezag van zeer deskundigen herinnert hij er aan, dat deze wintei strenger is geweest, dan die van 1890, de strengste was sinds 1849 en behoort tot^ de zeven strengste winters, die in de laatste duizend jaar zijn geregistreerd In dit licht bezien, mogen wij wel êenige bewondering hebben, voor de wijze, waarop wij dien moeilijken tijd zijn doorgeworsteld. Er zijn vele bevroren waterkranen geweest en dat gaf veel last, Er is over gesproken, dat de bouwverordening veranderd diende te worden en het is waar, dat vele water- en gasbuizen in onze moderne huizen onoor deelkundig zijn aangelegd, maar men ver- gete niet, dat onze samenleving is opgezet voor normale tijden en normale winters en zomers. Omdat de hal nu een meter diep in den grond zit, bevroren daar zelfs toevoer leidingen. Dat is spijtig, maar kan toch geen reden zijn, nu voortaan de buizen twee me ter diep te gaan leggen, want dit zou bij aan leg en reparatie veel meer geld kosten dan tot nu toe Russen en Noren, die in ons land vertoefden, klaagden er over, dat deze win ter in onze streek veel ondraaglijker was, dan de winters in Siberië of Lapland, maar dat kan geen reden zijn om nu voortaan de mu- ven van onze huizen dubbel zoo dik te maken en vair dubbele ramen te voorzien. Dat zou prachtig zijn, maar te duur in ver houding tot de normale behoeften. Onze ri vieren en kanalen zijn bevroren geweest en het vervoer lag dagen voor een groot deel SW, waardoor stagnatie ontstond in den toe voer van levensmiddelen, brandstoffen en grondstoffen voor de fabrieken, maar dit kan geen reden zijn om nu maar af te zien van pt goedkoope middel van vervoer, dat de s' hppPn ons geven en ajje transport voortaan auto of per trein te doen plaats hebben 'n elke stad en elk. dorp groote winter- norraden te doen opslaan. Dat zou niét eco- n°miseh zijn. Wij beleefden een abnormalen tijd en dien moesten wij dragen, zooals wij de narigheid van den oorlog en den distributietijd droe gen Een soort crisis. Pas als zulke winters regel zouden worden wat natuurlijk niet te veronderstellen is zouden wij hi.i de Eskimo's in de leer moeten gaan, om te zien hoe zij zich aan de koude aanpassen De ongemakken van dezen win ter zullen weer spoedig vergeten zijn en voor ons zal het 'n vreugde blijven, onzen kinde ren en kleinkinderen njet evenveel voldoe ning te kunnen vertellen over een strengen winter en deszelfs wederwaardigheden, dien wij medemaakten. als wij de verhalen over 1890 hebben aangehoord. De winter 1929 heeft echter een zonnigen kant van onze samenleving naar voren ge bracht. Wat een mooie staaltjes van naastenliefde rijn er gepleegd! In georganiseerd verband en door particulieren. Wij denken aan de frissche maatregelen, die onze gemeentebesturen genomen hebben ter bestrijding van de ellende, door de koude veroorzaakt, aan het mooie werk der St. Vincentiusvereeniging, aan dat van andere organisaties en instellingen, die hun arbeid en localiteiten ter leniging van den nood be schikbaar stelden. Dat het goed was. zooals rip gedaan werd, blijkt wel hieruit,, dat zelfs Iiehhen 6rfS meest ontevreden elementen niet en het bewijst. dater g .holpen kan worden en ook geholpen wordt als er inderdaad ncod is. Uit den aard der zaak kunnen wij vooral oordeelen over wat in Haarlem gebeurd is Welnu: het was in ónze stad goed. Ook van particuliere zijde is menig staaltje van spontane milddadigheid en goedheid vertoond. Wij denken aan dien autorijder, die twee kleine kleuters in zijn auto naar huis reed, toen hij ze in de Zijlstraat in een felie koude bij een emmer soep zag staan, dien zij voor moeder bij St. Vincentius waren ivezen halen en aan dien heer, die een meisje °P de Groote Markt met haar- broertje de hit den gemeentelijken vuurpot gevallen sin tels voor moeder in een mandje zag verza melen, en bemerkte, dat het kleine ding best nog wat dekking hebben kon. Hij knoopte zijn bouffante los en deed die om den hals van het meisje. Het deed waarachtig goed, te zien, dat er allerwege wel werd gedaan aan de behoefti- gen. Toch zullen wij niet zeggen, dat er niet geleden is in dezen winter. En het is jam mer, dat, het kon wellicht niet anders, met één categorie menschen niet méér rekening is gehouden. Op een der koudste dagen van het jaar spraken wij een zielenherder in een onzer volkswijken en, zelf verkleumd van koude, stelden wij hem de vraag of de armen het nu niet erg hard hadden. „Met wat men ge woonlijk onder den naam armen of be- hoeftigen verstaat" zoo vertelde ons de pas toor, „gaat 't wel. Gelukkig is de menseh wel zoo van aard, dat hij, als hij zijn evennaaste ziet lijden, helpt. Waar men weet, dat ar moede geleden wordt, daar komt de hulp wel. Van particulieren of van algemeen of bijzonder armbestuur. Wie nu zegt, dat hij koude lijdt of honger heeft, die wordt wel geholpen Maar méér heb ik te doen met die menschen. die van een afgepast inkomen, berekend op normale tijden, moeten leven. Met den vakman, den goeden arbeider, die een vast maar uiteraard niet hoog inkomen heeft Diè menschen hebben bet hard Daar moeten van 't inkomen in deze bange dagen nu nog eens kosten af voor 'n extra mudje kolen en voor nóg een mud en nóg een, daar moet van het gewone inkomen nog de prijs af voor een deken, waar ze niet buiten kun nen en voor een borstrok voor den kleinen jongen of er moeten kapotte schoenen gerepa reerd worden. En deze meerdere uitgaven, die anders niet noodig zouden geweest zijn. gaan van het weekloon af, waar het natuur lijk op de voeding bezuinigd wordt Deze ca tegorie vraagt niet, omdat zij niet gewoon is te vragen, niet durft te klagen, te fier is om te klagen, omdat zij zichzelve helpen wil zoolang het kan. Die menschen. hebben het slecht; daar wordt armoede geleden. En men kent ze niet. Bij hen zullen de gevolgen van den winter nog weken, maanden lang gevoeld worden, want misschien hebben zij wel schulden moe ten maken." Dat herderlijke woord is zeer waar en wij hopen, dat ook hier alsnog op kiesche wijze kan worden geholpen. Door de patroons, als het kan, met een extra toeslag op de Ioonen. Als het moet, omdat de toestand der bedrijven zulks niet toelaat, met behulp der overheid, zonder dat, het den schijn heeft van armenzorg. Het is zulks ook niet: Loon dient immers naar nor male behoeften te worden berekend, zoadat in abnormale tijden met abnormale behoef ten een hooger loon alleszins gerechtvaar digd is. Van overheidswege zou aan de pa troons verzocht kunnen worden, een toeslag te geven op de loonen van die werklieden, dié daarvoor in aanmerking komen, met ge legenheid aan de patroons voor zooveel dat ge- wenscht wordt, een beroep te doen op het armbestuur. Wij kennen een fabriek, waar zulk een toeslag gegeven wordt en gewaagd is, wie van de kostwinners voor een toeslag in aanmerking willen komen Kiesch worden de namen van hen, die het noodig hebben verzameld door den' betrokken chef der af- deeling en het is opmerkelijk, dat alleen rij, die 't noodig hebben, zich voor den toeslag aanmelden. Wij weten zeker dat dit overal hét geval zal zijn. De .gemeentebesturen zou den ook een onderzoek kunnen laten instel len In de bank van leëning naar ongewone panden en belanghebbenden, die misschien door den nood gedrongen naar den „berg van Barmhartigheid", zooals de bankvan lee ning. in België genoemd wordt, gingen, in de gelegenheid stellen hun pand zonder losgeld terug, te bekomen. De gesignaleerde categorie is waarlijk waard op kiesche wijze te worden geholpen En zou men er. in slagen ook hier hu'n te brengen, dan heeft in den historischen, stren gen winter, dien wij nu beleefden, het woord Armoede slechts in woordenboeken gestaan, de werkelijkheid kende geen armoede. Voor onze samenleving, die anders zooveel en terecht gesmaad wordt, zou dit een prachtig compliment zijn. wegbleven zonder opgave van redenen. Het geheele Externaat is derhalve sin - 19, bezocht: Bewaarschool door 95 kinderen. Jongensafdeeling door 58 jongens. Meisjesafdeeiing van 6—14 jaar dóór i Sj8 meisjes en meisjesafdeeiing van 14--2Q jaar door 73 meisjes; alzoo te zamen door 284 beschermelingen, terwijl er geregeld een 180 kinderen waren. De kosten voor dit Externaat beliepen over het jaar 1928 de somma van 7000,57, waar van 2000 waren gedekt door subsidie van ;Je gemeente Haarlem. Het verslag brengt een woord van oprech ten dank aan de gemeente Haarlem voor de ondersteuning van dit werk in het belang van de behoeft',igen en armen der bevolking gedaan, en de Zusters blijven zich in die welwillende hulp van het gemeentebestuur bijzonder aanbevelen. De rest der exploitatie-kosten van het Ex ternaat moest door de Zusters worden aan gevuld, daartoe in staat gesteld door giften en gaven van liefdadige menschen. Met de vestiging van de jongensafdeeling in de perceelen aan de Ruychaverstraat viel samen een goede verbetering van de speel plaats der kinderen; deze ziet er thans aan genaam en prettig uit en de afwatering van het terrein, waarvan voor dien vooral des winters veel last werd ondervonden, is thans goed geregeld, dank zij de goede leiding van den heer C. Veltman en de aangename mede werking van het Kerkbestuur van dgn H- Antonius te Haarlem. Zondag 25 Augustus bracht de nieuwe Bis schop van Haarlem, Z. D. H. Mgr. J. d. J. Aengenent. iif gezelschap van secretaris J- M. v. d. Tuyn, een bezoek aan het St. Jo- sephhuis. Woensdag en Donderdag 12 en 13 Decem ber werd het St. Nicolaasfeest wederom gevierd in grooten stijl. Woensdag voor de weldoeners op Donderdag voor de ouders der kinderen, dit jaar voor het eerst twee avon den. Niet alleen de kinderen mochten den wel- dadigen invloed ondervinden van het St. Jo- sephhuis aan den Zijlsingel; ook de armen en die gebrek lijden, weten goed den wég naar de stichting en niet te vergeefs klopt men aan de poort. De Zusters geven gemid deld aan 5 personen per dag des middags warm eten en de boterhammen, die de deur uitgaan, zijn niet te tellen. Zoo is dan het jaar 1924 onder Gods Va derlijke Voorzienigheid en de bijzondere be scherming van den I-I. Joseph dit tehuis hon derden kinderen ten zegen geweest; en dank zij den velen weldoeners is wederom zeer veel goeds gedaan kunnen worden voor de arme kindertjes van de stad en voor de onverzorgde kinderen in het Internaat. St. Joseph moge blijven de goede Vader der kinderen en de E.E. Zusters hopen dat St. Theresia van Lisisux het jaai 1929 moge ge ven een nieuw, frisch, eenvoudig en sober kihderhuis den Haarlemschen kindertjes ten zegen. Het St. Josephhuis aan den Zijlsingel te Haarlem ii Geeft het verslag van het internaat in het St. Josephhuis aan den Ziilsingel te Haarlem reeds een duidelijk beeld van de vele werk zaamheden en de ijverige zorgen van de E.E. Zusters Karmelietessen, de indruk daarvan wordt nog versterkt door het verslag over de verrichtingen in het externaat Het spreekt vanzelf, dat door de vele zorgen voor het Internaat groote financieele zor gen gingen gepaard met de opening van het Internaat voor de jongens aan de verbe tering van het externaat niet gedaan kon worden, wat eigenlijk gedaan moest worden. Hét geheel verliep rustig en kalm en het jaar 1938 gaf het volgende beeld: De bewaarschool voor de kin deren van de stad Hier komen de kindertjes van Haarlem van 2—6 jaar bij de E.E. Zusters, omdat de moe- ders uit werken gaan of ziek zijn. In 1928 hebben achtereenvolgens 95 kinderen deze bewaarschool bezocht, over de verschillende Parochies van de stad verdeeld als volgt: 43 fa' ^Plhonius15 St. Joseph; 5 St. Elisabeth; If St, Bavo; 12 O. L. V. Rozenkrans en 2 uit Overveen. Deze des iyT kleintjes komen bij de E.E. Zusters tot ™0rkens om hall' 9 en blijven dan daar 8C'houriVOnds 5 uur' worden daar bezig met gelijk op andere bewaarscholen. Warm en. spelen, enz. krijgen des middags zomp U 611 in den namiddag brood. Des der iS'i ^0ed weer, gaan de kinderen on- leiding der Zusters wandelen naar de üumen of naar Den Hout. stem maand Maart is een kleine tentoon- mS gehouden van fröbelwerk enz. Be jongensafdeeling onder be scherming van den H. Aloysius In 1928 kWamen daar 58 jongens van 614 Jai en uit de stad Haarlem, en wel verdeeld ver de verschillende parochies van de stad als volgt: 28 St. Antonius; 10 St. Jatl de Dooper; St- Joseph; 5 O. L. Vr. Rozenkrans. 8 St. Bavo; 1 st-, Elis. en Barb, en i uit O verveen, jongens komen bij de Zusters van 2 uur en van 46 uur; Woensdagmid dag van 126 uur. Zij worden bezig gehou den met figuurzagen, houtsnijden, teekenen, vertellen, voorlezen, poelen en wande'en; per week krijgen zij een uur Katechismus en ihNjcoa c1' 'On oea zorners gaan de jongens onder leiding der Zusters wandelen ói' panen in de duinen. 23 jongens hebben deze af deeling verlaten; *1 verheten de school, anderen zijn verhuisd naar stadsgedeelten die te veraf lagen. De Zuster, die over deze afdeeling gaat, zou gaarne 25 figuurzaagbeugels krijgen. Het is jammer, dat St. Nicolaas reeds naar Spanje is vertrokken, maar behalve de goede Sint. zijn er nog wel meer goede menschen! De Meisjesafdeeiing De afdeeling werd in 1928 bezocht door 58 meisjes van 614 jaar, over de verschillen de parochies van de stad aldus verdeeld: St. Antonius 23; St. Joseph 13; St. Bavo 8; Spaarne 8; Schoten 2; St. Johannes de Dooper 3. De dagorde is gelijk als bij de jongens. Ook is er dezelfde reden, waarom zij het tehuis bezoeken. 20 Kinderen hebben deze afdee ling verlaten; eenigen hebben de school vaarwel gezegd, verschillende zijn weggeble ven p-ricren overgegaan naar: Het St. Teresia-patronu vsor grootere meisjes Dit .Patronaat is in 1928 door 73 jes bezocht van den leeftijd van 1420 jaar, alien uit Haarlem en over de stad verdeeld als volgt: St. Bavo 43; St. Antonius 11; St. Joseph 4; Schoten 10; Over veen 5. Deze schoolvrije meisjes komen bij de E.E. Zusters van half 7 tot half 9 voor nuttige handwerken, naaien, breien etc., ontvangen eenmaal in de week godsdienstonderricht van een priester. Het jaar, met afwisseling der kleine feestjes, vooral op 16 October, feestdag van de groote St. Teresla, verliep rustig. In den zomer zijn de meisjes een dagje naar Bergen geweest, Bii het einde van het jaar waren enkelen verhuisd, sommigen in dienstbetrekking, weer anderen waren Door d'an gemeenteraad van Aikmaal' was besloten tot den bouw van een ziekenhuis; 150.000 werd door particulieren bijeenge bracht en waren bestemd als schenking voor den bouw. Het Ziekenhuis-comité vormde zich om tot Stichting Centraal Neutraal Ziekenhuis, welke ten slotte het geld als leening Wilde geven aan Alkmaar. Tegen het d'oor den raad genomen lee- ningsbesluit waren bezwaren ingediend door de raadsleden mr. Kusters, Keesom en Van Slingerland. Woensdagmiddag werden deze bezwaren-m openbare vergadering van Ged. Staten be handeld. Mr. Kusters wijst er op, dat dit een oer alerlaatste ziekenhuisdrama's van Alkmaar is. Gehoopt wordt, dat dit de laatste zieken huiszaak van Alkmaar is. Alkmaar wilde een nieuw ziekenhuis bou wen en het laatst genomen raadsbesluit was een voorwaardelijk. Een der voorwaarden was, dat door particulieren 150.000 ge schonken zou worden en door de buitenge meenten jaarlijks 16.000 in het tekort op de exploitatie zou word'en bijgedragen. On danks dat voorwaardelijk raadsbesluit is men met de uitvoering begonnen en daardoor is men vastgeloopen. Spr. is er van overiU;gcr, dat, als eerst de 150.000 opgevorderd iwa- ren, zij ook op tafel zouden zijn gekomen. Die 150.000 zouden, volgens B. en Wj> de gemeente geschonken worden. Het gevormde comité heeft zich omgezet in een Stichting Centraal Neutraal Zieken huis en die stichting is gaan „zitten" op de 150.000, door particulieren bijeeh®6" bracht. Die stichting heeft zichzelf ge vormd want nooit is er sprake van haar geweest. Wie haar het recht gaf, over dat geld te beschikken, is spr. niet duidelijk. Zij stelde voorwaarden en daarvan bleven enkele over. Spr. en enkele andere raads leden wilden van een leening niets Wéten, omdat het geld ten geschenke was gege ven. Een leening zou ook consequenties voor de gemeente medebrengen. Bij de leening moet men ook rekening houden met het légaat-v. d. Oord, groot ongeveer 75.000. ook bestemd voor de stichtingvan een stadsziekenhuis *met klassen-indeeling. De Ziekenhuiscommissie en B. en W. méén den dat op die 150.000 en 75.000 niet te moeten afschrijven, omdat dit was fofnds perdu. Spr. is het hiermede niet eens. Ook voor het onderhoud moet gezorgd worden. Was men van die 225.000 gaan reser veer en, dan zou <Je exploitatierekening'nog zwaarder geworden zijn. De raad besloot echter tot het aangaan van een geldleening, groot 150.000, met de Stichting Centraal Neutaral Ziekenhuis. Spr heeft toen betoogd, dat d'an toch 'ge reserveerd moest worden. B. en W. achten dekking voor aflossing aanwezig in de bui tengewone middelen. Tot in o'er eeuwigheid moet Alkmaar voor de in standhouding van het ziekenhuis zorgen. Er wordt hiet o-ereserveerd en nu zal men dit krijgen, pat over een aantal jaren het verre geslacht zal moeten betalen voordatgene, waarvan het tegenwoordige geslacht de profiten heeft En juist daartegen hebben Ged qta- ter, van Noord-Holland1 steeds gewaakt,; De Sti^ting blijft niet, op de 15o|)00 "^aTvan menschen zijn trouwens teganMe geste van het Stichtingsbestuur opgekomen, dat nu het geld als leening gegeven mjóet worden. Wordt het raadsbesluit niet goed gekeurd, dan zal Bereikt worden', wat zoowel de burgemeester als spr. willen. Bij het raadsdebat heeft de burgemeester zelf gezegd, dat Ged, Staten met hetzelfde bezwaar zouden komen, maar „hij zou het er maar op wagen." Spr. hoopt, dat de waaghals nu het ver diende lesje krijgt. De reserveering zou z.i. over 40, jaar moe ten loopen De gemeentebegrootir.g kan niet veel zware lasten meer hebben. Het zieken huis is duurder dan volgens het oorspronke lijke compromis gedacht was. De burgemeester van Alkmaar, mr Wen- delaar, verdedigde het standpunt van het gemeentebestuur. Hij gelooft, dat de laatste stadia van het ziekenhuisdrama reeds voor bij zijn Den laatsten tijd is de aangenaam ste samenwerking gevonden voor de uitvoe ring van het raadsbesluit. De bezwaren gaan niet zoozeer tegen het gemeentebestuur, dan wel tegen het comité, de latere Stichting. En met de handelingen dier Stichting kan spr zich ook niet geheel vereenigen, Hoever moést het gemeentebestuur zich nu verzet ten? In deze zaak is het moeilijk pleiten omdat niet twee standpunten scherp tegen over elkaar staan In den vorm heeft het Comité een leening gekozen, welke in wezen een schenking is. Spr. is ook voor schenking, maar die lee ning scheelde zoo weinig met een schenking, dat het gemeentebestuur voor de wijziging was. Het belangrijkste verschil is het betalen van rente. In casu is dat feitelijk niet zoo De rente wordt aan de gemeente terugbetaald. Een andere belangrijk verschil is de terug betaling. In de opeisching der gelden is voor zien Theoretisch is terugvordering mogelijk, maar de bepaalde gevallen zijn dusdanig ge steld. dat spr zich niet kan indenken, dat zij zich ooit zullen voordoen. Spr. kan zich b.v. niet indenken, dat de raad van Alkmaar ooit zoodanig zal veran deren, dat men het stadsziekenhuis alleen wil open stellen voor menschen van een be paalde richting. Het gaat hier om de goedkeuring van het genomen raadsbesluit, waartegen juridische bezwaren zijn ingebracht. De heer Kusters wiist o'v het formeele der zaak. dat n I een leening aangegaan wordt. Onder de uitga ven staat de rente opgenomen Ook de aflos sing zou er in opgenomen moeten worden- Ts aflossing noodig, dan zal dat- geschieden Maar laat men het jaar aanwijzen, waarin contractueel afgelost, moet, worden Dat kan men niet, omdat dat niet in het contract staat. Theoretisch blijft aflossing mogelijk, doch deze zal dan een zeer exceptioneel karakter dragen Plotseling zal men dan 150 000 moeten aflossen en die bijzondere aflossing zal dan moeten geschieden uit de buitenge wone middelen. De heer Kusters wil reserveeren en dus afschrijven. Tusschen reserveeren en aflos sing is echter een groot verschil. Maar is dat niet. zuiver een vraag van beleid, welke nu niet in discussie is? Het gaat nu slechts om de goedkeuring van het besluit, genomen volgens de gewone leeningsvoorwaarden. Afschrijving acht het gemeentebestuur niet noodig omdat het niet mogelijk is. zich te dekken tegen alle rampen, welke over een gemeente kunnen komen. Met zekerheid we ten B. en W„ dat. die plotselinge aflossing zich niet zal voordoen. Als het ziekenhuis na een aantal jaren „afgedaan" heeft, zou er volgens den heer Kusters de schenking van het geld weer op tafel moeten liggen. Maar iedere schenker heeft geweten, dat hij zijn geld kwijt was. Over een aantal jaren, als het ziekenhuis „op" is, zal men dus niet naar het geld vra gen. Dat g'aat buiten de zaak om. Als de heer Kusters gelijk krijgt, komt de raad in een eigenaardige, "situatie. Eerst heeft lui de leening gewild en dan zou hij haar niet meer wénschen. Misschien zou. het practischergeweest zijn, als de heer Kusters tegen het eerste raadsbesluit in beroep ge gaan zou zijn. Welk gemeentebelang wil de heer Kusters dienen? Het nieuwe ziekenhuis wordt eerst daags in gebruik genomen en dan is het het beste, het geld te hebben. Door den stap van den heer Kusters heeft het comité nog het geld en dit kweekt rente, waarvan het Stichtingsbestuur cadeautjes geeft aan de gemeente. Moeten er nieuwe onderhandelin gen gevoerd worden, dan duurt het nog lan ger, alvorens de gemeente het geld krijgt en spr. ziet daarin geen enkel gemeentebelang. De voorzitter van het college van Ged. Staten, de Commissaris der Koningin, merkt op, dat in het eerste der raadsbesluiten niets staat over de schenking. Als van de schen king gesproken was, hadden Ged. Staten ook het besluit tot schenking goed moeten keuren. Die schenkingskwestie is niet ter goedkeuring aan Ged. Staten toegezonden, wel het leeningsbesluit. 16 Februari 1928 stelde de raad het alternatief of leening of schenking. De heer Kusters merkte op, dat de keuze volgens dat raadsbesluit niet aan de stich ting geiten is, maar op die kwestie zou na der teruggekomen worden door den raad. Op vragen van den Commissaris der Ko ningin antwoordt mr. Wendelaar. dat er wel kans 'bestaat, dat bij mei-goedkeuring van het- raadsbesluit het geid geschonken zal worden. Spr. weet ni 'i, of net wel glad zal loopen met alles. Hij ziet echter op hèt oogenblik ook geen anderen weg in dat ge val dan de schenking. Ged. Staten zullen later hun beslissing be kend maken. j is aan het inwendige weinig veranderd. -De i historische vertrekken, zooals de oud- I Hollandsche keuken en Napoleon-kamers zullen, evenals tot nu toe, alles op verzoek toegankelijk worden gesteld. De toegang tot het Paviljoen, die over het terras aan -de Paviljoenslaan was, vervalt nu, omdat de groote middenzaal ingericht, wordt tot Statenzaal. Aan de achterzijde van het gebouw rijn drie toegangen naast elkaar; de middelste hoofdingang zal vermoedeijlk alleen geopend zijn bij Statenvergaderingen I en bijzondere gelegenheden. Komt men hier het gebouw binnen, dan is er eerst een hal, waarnaast een bodenkamer ligt. Recht tegenover de hal is een doorgang naar. de vestiaire (vroeger oud-Holl&ndsche keuken), daarnaast ligt een wachtkamer voor het, publiek. Aan deze kamer grenst een trap, waarlangs men komt op de publieke tribune van de vergaderzaal van Ged. Staten. De kamers voor de leden van Ged. Staten liggen gelijkvloers en zien uit op de Dreef, Alle mogelijke comfort is aangebracht, zoo zijn die kamers onderling door deuren ver bonden, zoocTat de leden de gang niet behoe ven te betreden. Een garage is onder het terras aangebracht. De afdeeling militie, en krankzinnigen wezen hebben nu ook ruime vertrekken, ter wijl vooral gelet Is op een gemakkelijke ver- deeting van toilet en waschgelegenheden. Van deze zalen, bereikbaar door de zoo even genoemde wachtkamer, is de middel ste bestemd voor vergaderzaal van de Prov. Staten. De beide andere zijn antichambres; de oostelijke is tevens koffiekamer. Ér zal een volledig buffet worden ingericht, zoodat de Statenleden tijdens de paüze daar zullen kunnen verblijven, en niet, zooals nu het geval is, buiten het gebouw hun heil en versterking zullen moeten zoeken. De bedoeling is de verbinding tusschen de Statenzaal en de beide antichambres af te sluiten met gordijnen ^n niet met deuren. In de hooge, lichte Staten-zaal worden de plaatsen voor het college van Ged. Staten aangebracht met den rug naar de deuren, die op het terras uitkomend Deze deuren wor den daarom afgesloten en door een gordijn verborgen. Ze zullen- echter niet bulten dienst worden gesteld, omdat het in de bedoeling ligt deze zaal ook voor recepties en feeste lijke gelegenheden te gebruiken. Om die reden zal dé geheele Inrichting van de zaal ver plaatsbaar zijn, zoodat ze zonder veel moeite kan worden ontruimd. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk, dat in de toekomst de Com missaris der Koningin daar zijn recepties houdt en niet meer in het huis aan de Nieuwe Gracht, De inrichting van de Statenzaal wordt zóó, dat het college van Ged. Staten komt te zit ten op een verhoog ine. Deze verhooging wordt door een balustrade afgescheiden van de zaal en Is links en rechts toegankelijk. Aan de balustrade zal de lange tafel verbon den zijn. waarin kastjes worden aangebracht. Hooge, rechte leunstoelen zullen het college bergen. De 71 zetels der Statenleden ronde armstoelen zijn zóó geplaatst, dat er 48 staan tegenover het college van Ged. Staten, de overige links en rechts met den rug naar de zijwanden. De wand tegenover Ged. Staten is ver deeld in een perstribune, toegankelijk door de wachtkamer, en een publieke tribune, toegankelijk langs de trap, die in den tuin uitkomt. Beide tribunes zijn door een balus trade van de zaal gescheiden. Op dezelfde hoogte als de Statenzaal, toe gankelijk door de westelijke antichambre en door de kamer van den Commissaris der Konmgin. ligt de bekende „rotonde", waar vroeger lezingen en bijeenkomsten werden gehouden. Deze zaal wordt de vergaderzaal voor Ged. Staten. Er komen hier ook een publieke tribune, door een trap in verbinding staande met de benedenzaal, en een pers tribune, Het oude gebouw zal centraal verwarmd worden. De verwarniings-installatie is ge plaatst in den kelder van het nieuwe gebouw. De vergaderzaal van de Prov. Staten en de beide antichambres zullen verwarmd worden door middel van heete lucht. De heete lucht wordt door kanalen onder den vloer van de drie zalen gebracht en komt dan door roos ters in deze vertrekken. Zoo is het mogelijk 1200 M3 warme lucht per uur toe te voeren. Een ventilatie-inrichting. boven in de zaal, zorg voor afvoer van verbruikte lucht. De Staten-zaal, de vergaderzaal van Ged. Staten en de groote hal worden verlicht door middel van Koof-verlichine: een verlichting langs de lijst van het plafond aangebracht. Er zullen in de Statenzaal zoo 80 lampen van 100 W. en 72 van 60 W. worden aangebracht; verder komen er enkele wandarmen. Licht kronen zullen er bij deze verlichting dus niet zijn. Met het nieuwe gebouw zal het publiek zoo goed als niet te maken hebben; men zal er alleen moeten zijn voor het verkrijgen van een paspoort of een rijbewijs. Als men door den ingang de hal is binnengekomen waarop natuurlijk ook weer een bodenkamer uitkomt liggen dan ook de vertrekken voor paspoorten en rijbewijzen dadelijk bij de hand. De kamers in d"t nieuwe gebouw zijn ruim en licht. Glas in de viand en tusschen de ver trekken van éénzelfde afdeelw maken het overzicht gemakkelijk De inrichting is nieuw; legtafels komen lanas de wanden. Rechthoekig op dit gebouw. dus meer op de plaats waar het schoolgebouw stond, is het archiefgebouw opgetrokken. Het is met de kelderverdieping mee. drie verdiepingen hooc. doch is alléén toegankelijk door het eriffiegeboijw irt de verdieping gelijkvloers D't brandvriie a-rhiefhuis mei yjjn betonnen vloeren en stelen ramen maakt wel een soli- den indruk. Er is in totaal 2000 M. bergings- rulmte. ts de tabak,die U zoekt Dchl.geung en niet duur. (Van&ctper'/z ons cfj TidceUllcemunpa Büna gereed Het is nu al weer eenige maanden geleden, dat wij een bezoek gebracht hebben aan het Paviljoen in Den Hout, dat ingericht wordt tot Provinciale Griffie. Wij hebben toen een beschrijving gegeven met teekeningen en foto's, die een duidelijk beeld gaven van den stand van de werkzaamheden. Dezer dagen zijn wij weer eens een kijkje gaan nemen en wij hebben toen kunnen constateeren. dat het exterieur op de afwer king na zoo goed als klaar is. Aan het inte rieur moet nog veel gebeuren, doch als het weer iets beter wordt kan hieraan met man en macht gewerkt worden. Er is een nieuwe zijgevel bijgebouwd, die bewijst, dat de rijksbouwmeester eenheid heeft willen brengen tusschen het oude en het nieuwe, een pogen dat vólkomen ge slaagd mag' heeten. Een onderbreking tus schen beide gebouwen vormt de toegangs poort, die in den vervolge de hoofdingang- zal zijn voor het Paviljoen en voor het griffie-gebouw. Boven deze poort loopt de verbindingsgang tusschen beide gebouwen. Ook is een zeer groote tuin overgebleven, die nu beplant zal worden, terwijl er vroeger weinig aandacht aan geschonken is. Het nieuwe gebouw is twee verdiepingen hoog en dus belangrijk lager dan het Pa viljoen. De afwerking van vertrekken, gan gen en trappenhuizen zal nu met spoed ge schieden: de strenge vorst was een gevaar lijke spelbreker. Om aan. de historische waarde van het Paviljoen „Welgelegen" geen afbreuk te doen. De Katholieke Illustratie van deze' week bevat de volgende interessante foto's; Gratis voorziening van levensmiddelen; De Herdenking van de tijdens den wereld oorlog gesneuvelde soldaten in den Rijksdag; Het vijfde eeuwfeest van de H. Jeanne d'Arc; Nederland vanuit de lucht; Vuurtoren van Marken; Z. Em. Kardinaal Vicot; Een ben- zine-schip in gevaar; 'n origineele trouw partij Het geheim militair FranschBelgisch verdrag een falsificatie; Uit de onderwereld van Chicago; Z. K. H. Prins Hendrik bracht een bezoek aan de Hollandsche Kunsttentoon stelling te Londen; Het laatste gebed eener veroordeelde; Internationale tentoonstelling te Barcelona; Reparatie van sleepbooten; De volkstelling te Leiden; Een oud-minister president van China wordt priester; Een ergerlijke woonstede; De Rugbywedstrijd Zee land—Schotland: Het laatste overblijfsel van het fort Slooum; Radio-tentoonstelling te Loudon, Charles Lindbergh; De weg door het woud; Een zeldzame beschermeling; Een schandelijke traditie. Tekst: Het raadsel van Medelo, door J. C. W. Dunc- ker; Sport, door R. Ijmer; Verschrikking vanuit de lucht, artikel met foto's door C. M.; Een aard des doods, de doode vallei - geïll. met foto's; Ha-er laatste verlangen door Johan p. Oegreef: Onder nul, door Fred. M. White; I De getrouwen der Tsarina, door Constantin Kologrivov. artikel met foto's; De wolven en Ihet Lam, van A. J. Fletcher; Een huwelijks reis in de Tropen; Een pagina moppen. HET BROKKENHUIS KINDERHUISVEST Het bestuur van bovengenoemde vereen)- ging kan thans met blijdschap mededeelen dat zijn oproep om hulp en steun voor de noodlijdende gezinnen onlangs in dit blad gedaan, niet te vergeefs is geweest. Van ver schillende zijden werden de laatste weken zoowel giften in geld, als in natura ontvan gen. Onder meer werden door de heeren S. en Co. te Bloemendaal, 30 H.L. anthraciet te onzer beschikking gesteld. Deze anthraciet werd gedistribueerd onder 30 bij de Vereeni- ging' meest bekend staande behoeftige gezin nen (ouden van dagen en zieken), die elk 1 H. L. thuis bezorgd kregen. Een buiten kansje, waarvoor zij den milden gevers zeer dankbaar zijn. Verder stelde de heer R. F Jansen, vischhandelaar, Kl. Houtstraat, alhier 600 pond visch beschikbaar, die verdeeld moest worden onder 200 der armste gezin nen. Door ons bestuur werden daarop 200 bonnen over verschillende instellingen van Weldadigheid verdeeld, zoodat ieder daarvoor in aanmerking komend gezin op een bon bij genoemden handelaar 3 pond heerlijke visch in ontvangst kon nemen. Ook hiervoor zeggen wij den schenker van deze ruime gift ook namens de gezinnen hartelijk dank. Verdei ontvingen wij van den heer de G. te Bloe mendaal 2 H.L. anthraciet, terwijl ons mede bestuurslid mejuffrouw Zuster Schouten ons verViste cloor het zenden van een pakket met 70 stuks nieuwe wollen kinderbroekjes Verder ontvingen wij in vriendelijken dank van mevr. H. 25; van mevr. B. 5; van mevr. T. 10; van mevr. D. 2.50; van J v. D. N. te Heemstede 2.50; van mevr. de W. L. 10; van mej. A. v. D. 2.50; van Mr. W. C. K. 25; van mej. D. C. de M. O te Aerdenhout 25; van mevr. de Wed. S. ten K. 25; van den heer C. W. de V. te Bloe mendaal 50; van mevr. B, 3; terwijl een clubje genaamd „de Kaboutertjes" te Bloe mendaal" voor onze Vereeniging een inzame ling hield, die 15. opbracht. Gaarne zeggen wij dit sympathieke clubje (philantropen in dop) hiervoor onzen hartelijken dank. Wij zouden willen vragen, wie volgt dit mooie voorbeeld? Dank zij het aantal giften in geld en het mooie aantal goederen dat de laatste weken werd ontvangen, konden er weder vele gezinnen' goed worden geholpen. De laatste 14 dagen werden op den uitdeelingsdag res pectievelijk 38 tot 42 gezinnen van het noo- dige voorzien, terwijl er vele nieuwe goede dekens werden uitgereikt. In verband met de slechte tijden, werden er vele gezinnen gratis geholpen, terwijl deoverigen een zeer ge ringe vergoeding betaalden. Bovendien ont vingen alle gezinnen een extra gift, bestaande uit levensmiddelen of een bon voor brand stof. Verder werden er nog vele gezinnen tus- schentijds geholpen aan een warme jas, man tel of deken. Ook konden wij nog eenige z.g. „Stille Armen" bereiken, menschen die nim mer vragen, doch in stilte dikwijls de groot ste armoede lijden. Deze ontvingen eveneens brandstof, dekens en geld. Daar aan den winter geen einde schijnt te komen en de hevige koude onverminderd voortduurt, hou den we ons ten zeerste aanbevolen voor toe zending of opgaven voor het laten afhalen van warme kleeding, dekking en beddegoed. Er zijn nog zoo vele gezinnen, die verlangend uitzien naar hulp, die deze hulp zoo zeer be hoeven. Steunt en helpt ons eeniqe verlichting te brengen in de vele noodlijdende gezinnen. Financieele bijdragen kunnen ook gestort worden op het gironummer 1207 vap onze 2e penningmeesterresse mevrouw Lioni - Jungblutt, Rijperweg 1, Bloemendaal. Verder werden de laatste 14 dagen nog in vriendelijken dank ontvangen van mevr. M. 1 pakje goed; van mevr. N. 1 pakje kleeren; van mevr. K. te Overveen 1 pakje goed; van mevr, F. 1 pakje goed; van mevr. A. 1 pakje goed; van mevr. de B. C. 1 groot pak kleeren; van mevr. v. N. 1 pakje goed en 5 pr. schoe nen; van mevr. W. K. T. te Bloemendaal 1 pakje goed; van mevr. v. D. 1 pakje goed; van mevr. M. te Bloemendaal 2 doozen met goed; van mevr. S. 1 pakje goed; van mevr. T. 1 pakje goed; van M. S. 2mantels, 3 pr schoenen; van mevr. de K. 1 pak dekens en 1 pr. schoenen; van mevr. J. 1 pakje goed. 2 pr. schoenen; van mevr. L. 1 jas en 1 pakje goed; van mevr. B. 1 pakje goed; van mevr. M. v. B. 1 costuum. 1 jas; van mevr. H. te Heemstede 3 pr. schoenen en 2 kinder jurken; van mevr. 3 1 pak goed en 1 matras, van mevr. K. 1 pakje goed; van mevr. v. B te Bloemendaal 1 pak kleeren; van mevr. de, W. te Bloemendaal 1 pak kleerenvan mevi T te Bloemendaal 1 jas en 1 mantel; van mevr. F. te Heemstede 3 pyama's, 1 pyama jas 1 demi-saison, 1 vest, 3 damesmantels, 1 heeren en 1 dames hoed, 2 pr. schoenen, 1 pr. pantoffels, 1 wollendoek, 1 pr. kniewar- mers, 2 pr. kousen, 1 kimono, 1 wollen mutsje, van mevr. K. 1 pakje goed en dameshoeden; van mevr. S. 2 gewatt. dekens; van mevr. R. 1 kastje, 1 deken, 1 tafelkleed en 2 pr. schoe nen; van mej. S. 1 pakje goed; van mevr. de Wed. J. 1 pak goed; van mej. S. 2 pakjes goed; van mevr. W. 1 doos met goed; van mevr. K. 1 doos met goed; van mevr. E. 1 pakje goed; van mevr. S. 1 pakje goed en schoenen; van Mevr. V. d. B. te Bloemendaal 3 dekens, 1 jurkje; van Mej. W. 1 pakje goed; van mevr. M. 1 pakje goed, 1 pakje schoenen en 1 pakje hoeden; van mevr. L. 1 pak klee ren en 1 pakje hoeden; van mevr. L. 1 pakje goed; van mevr. R. I pakje goed; van mevr. H. 1 kachel; van mevr. J. 2 gaslampen; van mevr. B. te Bloemendaal 1 pak goed; van mevr. R. te Heemstede 2 warme mantels; van jnevr. R. 1 pakje goed; van mevr. S. Aerdenhout 1 gasoven, 3 matrassen, kleeren en diversen; van mevr. H. 3 wollen dekens; van Mevr. B. te Bloemendaal 1 costuum en 1 pantalon; van mevr. de C. T. v. B. te Bloe mendaal gordijnen; van mevr. L. te Bloemen daal 1 pak goed en schoenen; van mevr. L. 1 pak goed; van mevr. J. 1 pak goed en kousen; van mevr. v. A. 2 jongensjassen en hoeden: van mevr. L. 1 pakje goed en schoenen; van mevr. v. W. 2 jassen, 2 pantalons en 1 man tel; van mevr. V. 1 kapokmatras, 15 kussens, 1 peluw, 7 dekens. 2 voetenkussens en 1 rol. (Deze mooie zending beddegoed moest al vorens het weder uitgegeven wordt, eerst wor den ontsmet)varr mevr. J. W. D. 2 cocos- matten, 1 ledikant, i kachel, I wollen trui. 2 directoires uit costuumrokken gemaakt, 2 flanellen onderbroekjes, 2 fianeilen onder broekjes en 1 wollen deken en van mevr. D. 1 pakje goed. De adressen voor het afhalen der goederen kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Kinderhuisvest eri telefonisch voor Haarlem bij mevr. G. N. v. d. Vangst-de Gilde, Brederodestraat 14, tel. no. 11702 en bii mevr. G. S. de Veer-Blok-Wyéirandi, Kle verlaan 50, tol. no. 12993 en te Bloemendaal bil mevr. M. Lioni-Jimgblut, Rijperweg 1, tel. no. 22H5 en bij mevr. E. A. Prinsen- Geerlings Bdaauw, Flatanenlaan 6, tot. no. 22478. Het bestuur van het Blokkenhuis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5