De Ongeziene Wereld of het Leven na den Dood Buitenlandsch Nieuws VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 9 MAART 1929 BLADZIJDE 1 VOLKENBOND Het was de Duitsche geneesheer Mesmer, 1815) die er den eersten stoot aan gaf in °nzen modernen tijd. Hij beweerde een nieuw geneesmiddel te hebben ontdekt, n.l. het dierlijk magnetisme, hetwelk bestond in een soort vloeistof die in ieder menschelijk lichaam aanwezig is en van het eene lichaam °P het andere overstroomt. Naderhand ge bruikte hij het mineraal magnetisme, be handelde zijn patiënten met staal-magne- ten en beweerde, dat hij door eenvoudig strijken met de handen zijn zieken genas. Heit is, dat hij zijn cliënten in zenuwachti- 8en, slaperigen toestand bracht. Mesmer scheen op dien zenuwslaap weinig acht te slaan, maar zijn leerling, Chastenet de Puy- ségur, kwam hierdoor tot de ontdekking, dat de patiënten in dien slapenden toestand ge heel in de macht kwamen van den genees heer-magnetiseur en dingen zagen, die voor Iemand in wakenden toestand verborgen zijn (somnambulisme clairvoyance helder ziendheid). de financieele toestand in GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN XLVII DE WERKEN DES DUIVELS Tooverij We lezen bij den Evangelist Mattheus, dat ie duivel eens den Christus opnam en Hem Plaatste op éen hoogen berg en Hem toonde aHe koninkrijken der wereld en hun luis tervolle heerlijkheid en den moed had Hem te zeggen: Dit alles zal ik u geven, als Gij beervalt en mij aanbidt (Matth. IV-3). Hierin kwam de oude trots van den geval len hemel-vorst weer boven! Welnu, is het hem niet gelukt den God-Mensch aan zijn voeten te zien knielen, hij zal niet rusten foor de mensc.hen hem aanbidden en hem Qrn hulp smeeken! Dit tracht hij te berei ken door tooverij, waarzeggerij, hypnotisme en spiritisme, waarover wij achtereenvolgens gaan spreken. Geen wonder dus, dat de tooverij, die biets anders is dan duivelaanbidding, veel vuldig voorkwam in de oude heidensche we reld, en nog veel voorkomt in de missie landen, ja zelfs in christelijke streken, waar het ongeloof de moeder is van het bijgeloof. Het bestaan van tooverü kan niemand loochenen, die aan de H. Schrift gelooft. Im- hiers, zij spreekt ons van de toovenaars van Egypte, die de wonderen van Mozes en Aaron door hun geheime tooverkunsten na bootsten (Exod. VII-VIII)van koning Saul, Öie de waarzegster van Endor ging raadplegen over den uitslag van zijn strijd tegen de Phi- listijnenG Kon. XXVIII); van een Simon den Toovenaar. die het volk van Samaria mis leidde (Hand. VIII). Voorspelde de Christus zelf niet, dat op het einde der tijden valsche Christussen en Valsche profeten zullen optreden, die door allerlei krachten en teekenen en wonderen, Indien het mogelijk ware, zelfs de uitverkore nen tot afval zullen brengen? (IIThess. II-9). Wordt de mogelijkheid van tooverü niet bewezen door deze voorschriften, die Mozes, op bevel van God zelf, moest opschrijven in het oude Boek der Wetten, en ze aan het Volk der Joden voorlezen: „Er worde onder u niemand gevonden, die waarzeggers onder vraagt en acht geeft op droomen en voor teekenen, en niemand zij toovenaar. en be zweerder en niemand raadplege orakels en tichelaars, of vorsche naar de waarheid bij de dooden"? (Deut. XXVIII-10). Wyk niet af tot de toovermacht en vorsch biets na bij de waarzeggers (Lev. XIX-31). Hebben verschillende Pausen, o.a. Innocen- tius VIII (1484) en Gregorius XV (1623) geen wetten en decreten uitgevaardigd tegen deze duivel-aanbidding? Verhaalt Paus Gregorius de Groote ons niet van een Diaken Pascha- sius, die zoo uitblonk in heiligheid, dat' een bezetene door de aanraking van zijn kleed genezen werd? (Biol. I, 4 c. 40). Men zal dus moeilijk het bestaan van deze zwarte kunst kunnen loochenen, al moet men niet te gauw iets aan den duivel toeschrijven zoolang een natuurlijke verklaring niet ab soluut is uitgesloten. Hypnotisme Geschiedenis Onder hypnotisme verstaat men: de kunst om een zenuw-slaap te verwekken, die niet op natuurlijke wijze tot stand komt, maar door een kunstmatige inwerking van buiten af wordt oortgebracht en met aller lei zonderlinge erschijnselen gepaard gaat. Het hypnotisme dagteekent reeds uit de al leroudste tijden. Herodotus (490 v. Chr.) ver- aalt al van heidensche priesters, die in de ^bipels bij zieken een zenuwslaap opwekten. Het was de Schotsche geneesheer, James Braid, die deze vreemde verschijnselen het eerst wetenschappelijk ging onderzoeken, de theorie van het dierlijk magnetisme van Dr. Mesmer verwierp, en de oorzaak van de ver schijnselen in den patiënt zelf zocht. Hij maakte in 1841 zijn nieuwe theorieën bekend en gaf den zenuwslaap den naam van hyp nose. Eerst in 1878 past de Parijsche ge neesheer Dr. Charcot het hypnotisme als ge neesmiddel toe, waardoor het een wereld vermaardheid kreeg. Ziedaar in t kort de ontwikkelingsgeschie denis van het hypnotisme. Aard en Wezen De kunstmatige middelen, waardoor ge noemde zenuw-slaap wordt opgewekt zijn o.a. het bestrijken der oogleden; een doordringen de blik of dwingend bevel van den hypnoti seur; een monotoon geluid, een blind staren naar een blinkend voorwerp, enz. In dezen slapenden toestand sluimeren verstand en wil bij den patiënt en wordt vooral zijn verbeelding overmatig geprikkeld. Hierdoor komt de gehypnotiseerde geheel in de macht van den hypnotiseur, die met hem naar willekeur kan handelen en aan wiens onweerstaanbaar bevel hij als een willoos werktuig onderworpen is; alle mogelijke op drachten van dezen, zij mogen ernstig of be spottelijk. goed of misdadig zijn. worden met de juisheid van een nimmer falenden auto maat ten uitvoer gebracht, zoowel tijdens den slaap als daarna (posthypnose). Zelfs worden op een wenk van den hypnotiseur ge voelloosheid voor lichaams-pijnen, verlam mingen en bloedingen naar willekeur te voor schijn geroepen. Verklaring Nu rijst vanzelf de vraag bij ons op: kun nen al deze verschijnselen natuurlijk ver klaard worden? Als we spreken over de verschijnselen van het hypnotisme, moeten we onderscheid ma ken tusschen de gewone verschijnselen, zoo als wij daar even hebben opgenoemd, en de z.g. „hoogere verschijnselen" b.v. helderziend heid, waarover nog bij de behandeling van het spiritisme zal gesproken worden. Wat de eerste groep betreft, de z.g. ge wone verschijnselen zij kunnen volgens de meeste geleerden natuurlijk verklaard wor den. „T^er verklaring der hypnotische verschijn selen", zegt Prof. Dr. Beijsens, „zijn meerdere theorieën uitgedacht, welke men in 't alge meen als de physische (stoffelijke) en psy chische (geestelijke) pleegt te onderscheiden, naar gelang er óf overwegend physische (stoffelijke) óf overwegend psychische (gees telijke) elementen als oorzaken worden aan gewezen." Wat het voortbrengen nu betreft van den hypnotischen slaap, meent Prof. Beijsens, dat. hoewel de suggestie (inbeelding) hierbij dik wijls een groote factor is. toch de physische (stoffelijke) oorzaken de hoofdrol spelen (Zielkunde III, blz. 163). Wat de tweede groep betreft, de hoogere verschijnselen, deze worden over 't algemeen aan de tusschenkomst van den boozen geest toegeschreven, zooals wij in een volgend ar tikel over het spiritisme zullen zien. Het oordeel van Prof. Dr. Beijsens hierover luidt als volgt: „Afgezien van het vele bedrog, dat op dit gebied werd gepleegd, zijn er nog feiten te over. welker werkelijkheid niet kan worden geloochend. En dat elk een goed deel van déze met behulp der bekende psychisch-meiische- Hjke w7etten en regelen niet verklaard kun nen worden, is, mijn inziens, onbestrijdbaar. Toch is het niet geraden, alle deze, tot nu toe zoo geheimzinnige verschijnselen gelij kelijk tot psychologische (zielkundige) on mogelijkheden te verklaren. Voorzichtigheid is daarom te meer aan te raden, omdat vol doend. betrouwbaar onderzoek van dergelijke feiten zoo uiterst moeilijk is, en eigenlijk voor zoover ik weet slechts zeer spaarzaam heeft plaats gehad. Dat nu, waar de ver schijnselen met de gewone wetten der men- schelijke psyche (ziel) in strijd zijn, of in psychologisch (zielkundig) blijkbaar onmo gelijke gevallen, aan buiten-menschelijke krachten wordt gedacht, ligt voor de hand. De christen, die door zijn geloof het bestaan van booze geesten kent, denkt ook om de omstandigheden dikwerf aan dezer tus schenkomst. Hoewel nu hierin voor alle over haasting en overdrijving moet worden ge waakt. verdienen toch de redenen, welke de theologen (Godgeleerden) voor deze meening aangeven, in sommige gevallen volstrekt niet dat wantrouwen, of zelfs bespotting, waar mede zij in zekere kringen plegen ontvangen te worden" (Zielkunde III. blz. 164). Toen in 1840 te Rome gevraagd werd, of 't magnetisme, in het algemeen en op zich- zelve beschouwd, geoorloofd is, luidde het antwoord van de Congregatie van het H. Officie (23 Juni, 1840), „dat met vermijding van alle dwaling, waarzeggerij, uitdrukke lijke of stilzwijgende aanroeping des duivels, het aanwenden van natuurlijke, overigens ge oorloofde middelen niet verboden is." Hier uit volgt dus, dat ook het niet bijgeloovig hypnotisme, met zijn gewone verschijnselen, geoorloofd is, behalve, wanneer de deugd van den gehypnotiseerde door het zedelijk i slecht gedrag van den hypnotiseur, aan wiens macht en invloed hij zich onvoorwaar delijk overlevert, in gevaar zou komen. Gors C. VIS, Rector. ring aan de Vereenigde Staten een voorstel in concreto zal doen aangaande de beperking van de bewapening ter zee. Eerst nó. deze zee-conferentie zullen dan de algemeene de batten worden voortgezet. AMERIKA EN HET INT. HOF VAN ARBITRAGE TE DEN HAAG GENèVE, 8 Maart. (V. D.) De regeering te Washington heeft aan den secretaris-generaal van den Volkenbond een afschrift doen over handigen van de nota, welke zij op 20 Fe bruari j.l. aan de verschillende diplomatieke vertegenwoordigers van de onderteekenaars van het statuut van het Internationale Hof van Arbitrage te Den Haag, deed toekomen. In deze nota wijst de Amerikaansche regee ring op de voorwaarden, waaronder zij bereid is tot het Haagsche Hof van Arbitrage toe te treden. Naar men weet staat deze kwestie door de aanwezigheid van den Amerikaan- schen staatsman Ellihu Root in het middel punt der belangstelling. Na het beëindigen van de openbare zit ting. ging de Raad tot een streng geheime zitting over, waaraan alleen Sir Eric Drum mond en de veertien leden van den Raad deelnamen, en waarin de Amerikaansche nota in behandeling kwam. Voorloopig zijn j nog geen nadere besluiten bekend gemaakt. GENèVE. 8 Maart. (V. D.) In zijn geheime zitting van heden heeft de Raad besloten in verband met de nota van de Amerikaansche regeering van 20 Februari inzake de voor waarden tot toetreding der V. S. tot het Hof van Arbitrage in den Haag. dat deze nota aan de juridische commissie zal worden voorgelegd en dat a.s. Maandag zal worden beraadslaagd over een wijziging in de sta tuten van dit Hof. De Raad heeft hierbij den wensch uitgesproken, dat de juridische com missie bij zijn besprekingen rekening zal houden met de verlangen van de V. S. De Raad zal in zijn eerstvolgende openbare zit ting, welke morgen zal plaats vinden, deze wenschen kenbaar maken en de juridische commissie opdragen de nota van de Ame rikaansche regeering in haar werkplan op te nemen. DE ZITTING VAN HEDEN GENÈVE, 8 Maart In de raadszitting van heden werd allereerst een voorstel aan genomen van de financieele commissie, be treffende den financieelen steun van aan gevallen staten bij het uitbreken van oorlog of bij dreigend oorlogsgevaar. De September- Assemblée zal zich uitvoerig met dit ontwerp bezighouden. In haar toelichting zegt de commissie, dat het doel van dit ontwerp is de regeeringen een gevoel van veiligheid te geven en het begrenzen van hun bewapening mogelijk te maken. Bovendien zal een financieele orga nisatie het den Raad van den Volkenbond makkelijker maken, te bepalen, welke maat regelen hij in geval van het uitbreken van een oorlog moet nemen en daardoor zal het risico voor een aanvallenden staat vergroot worden. Een vertrouwensman van Zwitser- sche nationaliteit zal de controle over de ter beschikking staande geldmiddelen uitoefenen. In het ontwerp is voorts voorzien in de mo gelijkheid van het opnempn van een interna tionale leening, die op alle groote markten kan worden geplaatst en die gegarandeerd wordt door de belanghebbende mogendheden. De aangevallen staat verkrijgt daardoor een moreelen en materieelen steun in den vorm van een internationale garantie, van alle staten, die de overeenkomst onderteekend hebben en onder toezicht van den Volken bond. De overeenkomst zal voor tien jaar geldig zijn. Chamberlain en Zaleski wezen beiden op de groote beteekenis van een der gelijke financieele organisatie; de Finsche minister van buitenlandsche zaken Procope sprak zijn voldoening uit over het tot stand komen van dit onwerp en Briand verklaarde dat hij dit voorstel, dat ver uitging boven het kader van technische maatregelen en groote politieke beteekenis heeft, met vreugde begroet. Dit vraagstuk betreft niet alleen de leden van den Volkenbond, maar elke regee ring zonder uitzondering. De raad ontving voorts nog een rapport van Zaleski over de oprichting van een radio-station van den Volkenbond. Er werd een commissie ge vormd, bestaande uit Zaleski, Briand en Procope, welke commissie in September een uitvoerig rapport zal uitbrengen. TWEEDE ONDERHOUD VAN STRESEMANN MET CHAMBERLAIN GENÈVE, 8 Maart In het tweede onder houd, dat Chamberlain heden met Stresemann had, zijn allerlei Volkenbondskwesties aan geroerd. Verder is, naar van Duitsche zijde verluidt, ook de toekomstige procedure van minderhedenklachten ter sprake gekomen. POOLSCHE BELANGEN VOOR DEN RAAD GENèVE, 8 Maart De Poolsche mi nister van buitenlandsche zaken, Zaleski, verklaarde heden naar aanleiding van de publicatie in een officieus Litausch blad van een geheim verdrag tusschen Polen en Roemenië, gericht tegen Rusland en Li- t'auen, dat deze publicatie het grootst mo gelijk wantrouwen verdient, daar zij geheet op één lijn gesteld kan worden met de be kende publicatie van het ..Utrechtsch Dag blad". Achter de schermen worden onder handelingen gevoerd ten einde de nog res- teerende onduidelijke punten tot klaarheid te brengen. Zoo heeft de Poolsche gezant te Berlijn, Knoll, een onderhoud gehad met Stresemann, speciaal in verband met het geval-Ulitz, daar de Duitsche delegatie het voornemen koestert formeel tegen deze zaak te protesteeren, hetgeen natuurlijk tot een incident in den Raad kan leiden. Men zoekt thans naar een oplossing, die in overeen stemming is met het Poolsche standpunt, dat hier zoowel het in gr ij peil van de zijd'e der Poolsche regeering als van eenige inter nationale instantie niet gerechtvaardigd is- GEEN ALGEMEENE INSTEMMING MET DE SAMENVOEGING DER PROTEC TORATEN IN OOST-AFRIKA LONDEN, 8 Maart Dc „Daily Mail" ves tigt er in een lang artikel de aandacht op, dat het bericht van de uitvoering van het Milton-Young-rapport, waardoor Kenya, Oeganda en Tanganyika tot één Britsch pro tectoraat zullen worden samengevoegd, in Britsche kringen in deze mandaatgebieden zelf geen algemeene instemming vindt. De Britsche onderdanen in de drie gebieden zijn onderling niet eensgezind. Elk der drie landen ziet met naijver naar de rechten van de andere. Kenya wenscht, dat de hoofd stad, waar ook de wetgevende lichamen voor het vereenigd gebied zullen gevestigd zijn op hun bodem zal liggen. Oeganda zal hier tegen bezwaar maken. Tanganyika zal vree zen, dat de beide andere landen het in zijn relatie met Groot-Brittannië in den weg zullen loopen. Een nieuwe brug over den Rijn. Duitsche ingenieurs zijn bezig een nieuwe groote brug over den Rijn bij Keulen te leggen. Een overzicht-foto van den stand der werkzaamheden DE TOEKOMST DER ONTWAPENING GENèVE, 8 Maart (V.D.) Van Engelsche zijde is bekend geworden, dat de laatste dagen besprekingen hebben plaats gevon den tusschen vreschillende delegaties in zake het Werkplan van de voorbereid'ende ont wapeningscommissie, welke op 15 April bij eenkomt. Bij deze gelegenheid is gebleken, dat het Engelsche standpunt geheel over eenstemt met het Fransche, met dien ver stande, dat op de zitting van d'e commis sie slechts vragen van geringe beteekenis behandeld zullen worden. De vertegenwoor digers der huidige Engelsche regeering ver klaarden, dat terstond na de Engelsche ver kiezingen, indien althans de conservatieven aan het bewind blijven, de Britsche regee- Dc instorting van het grootste koffiehuis, h et „Panellinion", te Athene, waarbij twin- tig personen het leven verloren. De Volkenbondskwestie tc Genève. Briand (links) en dr. Stresemann DE BRITSCHE MARINEBEGROOTING Bijna anderhalf millioen minder Gisteren is een Witboek gepubliceerd, waar in de credieten voor de marine zijn opgeno men, voorzien van een verklaring van Brid- geman, den eersten Lord der Admiralitalt. De credieten voor 1929 bedragen in totaal 55.865.000 pond of 1.435.000 pond st. minder dan in 1928. Bridgeman verklaart, dat de credieten weinig posten bevatten, die aanlei ding geven tot bizondere belangstelling. De vermindering van de begrooting heeft plaats, ofschoon er gen sprake is van vermindering van de marinestrijdkrachten, noch van de luchtvloot der marine. Het bedrag voor nieu wen aanbouw in 1929 bedraagt 8,621.626 p. st. of 1.008.231 p. st. minder dan in 1928. De post voor de luchtstrijdkrachten van de mari ne is 220.000 p. st. hooger. Het nieuwe pro gram voor 1929 omvat het op stapel zetten van drie nieuwe kruisers, een flottieljeleider, acht destroyers, zes duikbooten en zes verken ningsvaartuigen. FRANKRIJK De Fransche Kamer heeft het wetsontwerp, het „collectief" genaamd, hetwelk het openen No. 5. en annuleeren van credieten over het dienst - I jaar 1928 betreft, behandeld. De rapporteur drong aan op de verhooging van de salarissen der ambtenaren en de ver lichting der fiscale lasten. Chéron, minister van financiën, herinner de er aan hoe moeilijk het was het budge tair evenwicht te herstellen en tegelijkertijd de verbintenissen des lands na te komen. Hij verzekerde dat de toestand der schatkist be vredigend is. Het creditsaldo der Bank van Frankrijk overtreft de vijf milliard, doch de schatkist dient in vlotten staat te verkeeren opdat geen beroep op de particuliere banken behoeft te worden gedaan. Voorts wees hij op de toenemende gunstige positie der Amortisatiekas en herinnerde er aan dat de binnenlandsche schuld 272 mil liard bedraagt tegen 290 milliard in 1926. Met betrekking tot de buitenlandsche schulden verklaarde hij dat Frankrijk zijn verbintenissen stipt zal nakomen. De balans der Bank van Frankrijk verbetert gestadig. Parijs herneemt de rol. die het in 1914 in de internationale transacties vervulde. Hij voeg de er aan toe dat de regeering. ofschoon tegemoetkomend, enkele voorstellen der financieele commissie, welke de voorwaarden voor het evenwicht der begrootingen voor 1929 en 1930 zouden kunnen wijzigen, niet kan aanvaarden. Hij besloot de Kamer te vragen deze be ginselen goed te keuren, zonder welke het werk van het financieel herstel ineenstor ten zou. PARIJS. 8 Maart In de zitting van hedenmiddag is het in de Fransche Kamer tot heftige incidenten tusschen Poincaré en de linkerzijde gekomen. De radicaal-socia list Daladier wierp de regeering tegen, dat zü haar rapport over de begrooting van buitenlandsche zaken, niet tijdig aan de af- deelingen heeft voorgelegd. Poincaré gaf hier een bevredigend antwoord op, doch des ondanks ondernam een partijgenoot van Daladier, n.l. Berthod, denzelfden aanval op den ministerpresident, waarop deze zijn ge duld verloor en den interpellant van huiche larij beschuldigde. Volgens hem wilde Ber thod de vertrouwenskwestie stellen, daar de houding der regeering reeds bekend is en bovendien de zaak Donderdag in behandeling komt. waarbij ieder het zijne kan zeggen. Bij de stemming over het protocol der laatste zitting, over de supplementaire begrooting voor buitenlandsche zaken, bleek, dat de linkerzijde in de meerderheid was, zoodat het protocol verworpen werd. Nadat wegens het tumult, dat met deze stemming gepaard ging, de zitting voor eenige oogenblikken was geschorst, ging men over tot de behandeling van eenige interpellaties i.z. de bescherming der kleine renteniers. Daarna werd de zitting tot a.s. Dinsdag verdaagd. MINISTER WISSEI.L DOCTOR HONORIS CAUSA BERLIJN, 8 Maart Ter gelegenheid van zijn 60sten verjaard?" is de Rijksminister van Arbeid, Wissell, oenoemd tot doctor honoris causa in de Staatswetenschappen, aan de Christian Albrecht Universiteit, te Kiel. STOOMKETEL ONTPLOFT, 10 DOODEN BOEKAREST, 8 Maart Bij de oliemaat schappij „Romana American" behoorende aan de Standard Oil, is in de streek van Moreni een stoomketel in de lucht gevlogen, waarbij 9 arbeiders en 1 ingenieur gedood werden. 8 Arbeiders werden zwaar gewond. GALGENHUMOR BOEDAPEST, 8 Maart Hedenmorgen werd de doodgraver J. T. in zijn woning dood gevonden. De man had zich opgehangen en een afscheidsbrief achtergelaten, waarin hij schreef: „Ik ben er beu van steeds anderen te begraven, laat anderen nu maar eens mij begraven." DE WINTER IN CANADA Het dreigende ijs Stormen en koude veroorzaakten groote schade in het midden-westen, vooral tenge volge van het aanwakkeren van gevaarlijke branden, die op bepaalde plaatsen groote verliezen tengevolge hadden. Tomohawk leed voor een bedrag van 500.000 dollars brand schade. Drie inwoners, uit Chicago verloren het leven op het meer van Michigan. Te Mil waukee en Chicago werden boornen ontwor teld en schoorsteenen afgerukt. Zware sneeuwbuiten belemmerden het verkeer in het noorden van Wisconsin en Minnesota. IJsgang en overstroomende rivieren veroor zaakten groote schade in Nebraska en Illinois. Op vele plaatsen werden toebereid selen getroffen om de ijsmassa's met dyna miet op te blazen, ten einde de bedreigde dorpen aan de rivieren te redden. BRAND OP EEN TENTOONSTELLING Driehonderd auto's vernield Bij een brand op een automobielen-ten toonstelling te Los Angeles werden 300 auto mobielen een prooi der vlammen. NANKING EN HANKAU -Het oorlogsgevaar voorloopig geweken De „Times" meldt, dat het gevaar voor een oorlog tusschen Nanking en Hankau voorloopig geweken schijnt te zijn. Albanië In de bergen van Albanië, waar de katho- zfch one;0lfng Van het land woont, speelt zich op het oogenblik een droevig drama af Hp1 1,0I?fer en ellen<3e. De barre winter maakt hier tallooze slachtoffers. ^evo'f=e van cle verschrikkelijke droogte s ae oogst in den afgeloopen zomer totaal vermeld. De bewoners kunnen thans niet ln "un karig levensonderhoud voorzien door hout en kolen naar Durazzo en Skoetari te vervoeren, omdat de bosschen en kolenmijnen onder de sneeuw begraven liggen. Door hon ger en kou voortgejaagd is de bevolking naar de steden gevlucht, waar zij bedelend door de straten dwalen en de medelijdende hulp in roepen van de Mohamedanen. die zich in veel gunstiger positie verheugen dan de groote massa der katholieken. De achterstelling van de negers bij de blanken De vrees van Generaal He ken De vrees van Generaal Hertzog Generaal Hertzog heeft in het Parlement van Kaapstad een redevoering gehouden, waarin hij de negers niet gelijkberechtigd wil zien met de blanken. Men moet de inboor lingen aan het verstand brengen, dat hetgeen zij vragen een onmogelijkheid is. Men moet hun doodeenvoudig zeggen dat de blanken vast besloten zijn, Zuid-Afrika te regeeren. Maar men moet van den anderen kant niet uit het oog verliezen, dat de zwarte bevolking in de toekomst de blanken in getalsterkte met een meerderheid van 6 millioen zal overtref fen. De eerste minister heeft in verband hier mede een ernstige waarschuwing doen hoo- ren in verband met de propaganda der com munisten onder de negers. Wanneer het vraagstuk van de vertrgenwoordtging der negers in het Parlement niet onmiddellijk ge regeld wordt, zullen deze in afzienbaren tijd in het Parlement de meerderheid verkrijgen. De grootste katoenplantages Het reu zen-werk der Engelschen in Egypte Men schrijft ons uit Khartoem: Met groote plechtigheid heeft thans de opening plaats gehad van den nieuwen spoor weg tusschen Macvar aan den blauwen Nijl, in de nabijheid van de nieuwe groote water- keering. en het stadje Gedare. Daarmede is het laatste stuk van den nieuwen spoorweg voltooid, welke van Rassaba, nabij de Itali- aansche grens van Èrytrea, een tweeden ver bindingsweg van de Roode Zee naar Gezira vormt, waar de Engelschen bezig zijn, een der grootste katoengebieden der wereld te cultiveeren. t De nieuwe spoorweg heeft een lengte van 790 K. M. en de aan'egkosten bedroegen ruim 2.750.000 Egyptische ponden (het Egyptische pond Is iets meer dan een En- gelsch pond). Sedert eenige jaren bevindt zich te Macvar een der grootste waterkee- ringswerken der geheele wereld. Duidelijk schrijven! In medische kringen wordt druk besproken het nieuwe wetsontwerp dat thans in Noor wegen ingediend is, waarbij de dokters ver plicht worden, de recepten duidelijk lees baar te schrijven. Daar de apothekers tot nu toe bewezen hebben dat zij zeer bekwaam waren in het lezen van recepten, is men van meening dat door deze wet weinig verande ringen zouden worden gebracht., als niet uitdrukkelijk in de wet werd bepaald dat van nu af aan de recepten niet alleen lees baar moeten zijn voor de apothekers maar ook voor de leeken b.v. voor de patiënten öie daarin belangstellen. Bovendien eischt de wetgever ook dat de onderteekening duidelijk geschreven moet zijn. De geneesheeren die zich aan deze bepa ling niet zouden storen zullen met gevangenis straf worden gedwongen, deze wet te onder houden. Een huwelijksbureau der regeering in Cuba De regeering van Cuba heeft een vrijge zellenbelasting ingevoerd van 10 Dollar per jaar. Zij stelt alles in het werk, het aantal geldige huwelijken te vermeerderen. Bovendien heeft de regeering een officieel bureau ingericht waarheen alle ongehuwde vrouwen en meisjes hun portret moeten zen den. GRUWELIJKE HONGERSNOOD IN CHINA 17.000 vrouwen verkocht 100 families plegen zelfmoord Het Internationaal Comité voor Hulpver leening aan de slachtoffers van den hongers nood in China, bericht ontzettende verhalen omtrent de toestanden in de provincie Shansi. In een district waar 120.000 menschen wo nen zijn er 70.000 die van alle hulpmiddelen verstoken zijn: meer dan 100 huisgezinnen hebben zelfmoord gepleegd, omdat zü de el lende niet langer wilden dragen. Volgens een bericht van de Protestantsche zending in Tatungfu (Shansi) werden er 17.000 vrouwen en meisjes als vee verkocht. De opbrengst van een dergelüke menschen- verkooping bedraagt ongeveer 200.000 Chinee- sche Dollar. Over het lot van deze meisjes verkeert men in het onzekere; men vreest het ergste. In Darachi voeden zich. de hongerlüders tot nu toe met allerlei onkruid en boomschors. In deze streek zün geheele dorpen door de bewoners verlaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 13