LEEKEPREE.KEN 'f40.- Spirtnewebjes BUREAUX: NASSAULAAN49 Dit en NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 9 MAART 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17102 AANGIFTE MOET, OP S.TRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. WIJ CONTROLEEREN UW UITLOTINGEN GRATIS MET VOLLEDIGE GARANTIE TEGEN RENTEVERLIES Audiëntie Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent Brand in het ss. „Venezuela" in de Amsterdamsche haven De ontvangsten der P.T.T. in Ned. Indië Een d ank-telegram van Z.H. den Paus H.M. de Koningin Moeder uit Londen teruggekeerd Duizenden ponden aal gevangen De schorsing van den Rijks ontvanger te Tholen De redactie van het week blad „St. Bavo" Terwijl men bij de kachel zat De knoeierijen aan de suiker fabriek te Standdaarbuiten Groote plannen in Amerika Voornaamste Nieuws Brieven voor opvarenden v.H.M. „WillebrordSnellius" Een belangrijke vinding voor het „safe" landen van vliegtuigen bij nacht Eieren van waterwild ffi 4? I J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 - Haarlem Ned. R.K. Bond van Kruideniersvereenigingen Het vliegveld Waalhaven Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 5 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIE* 35 ct. p. regal* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels AO ct. p. plaatsing: elke regel meer t5 ct., bij roornitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN H tnsscben den tekst 60 ct. per regel, ft AUeabonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 1 Aftftfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doorXnr ft bij een ongeval metrftr ft bij verlies van een hand; f4 Ar bij verlies van een X CA bij 'n breuk van f y|f| bij verlies v. een tégen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I OÖÖU»-verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen. wUi doodelijken afloop I ZÜUi een voet of een oog; I I duim of wijsvinger.* Iww» heen of arm anderen vinger. 278 OPVOEDING TOT TOONEELBEGRIP Oat onze opmerkingen omtrent het dilet- ^hten-tooneel niet overal gelijke instemming *®bben gevonden, zelfs hier en daar wat itter werden opgenomen, verwachtten wij, *°én we ze neerschreven. Om een bedoeling duidelijk te maken, is het altijd het beste, v'a' men voor waarheid houdt, zonder be dekkingen of franjes uit te spreken; voor hoodig geachte reserves en omschrijvingen 's het altijd nog tijd genoeg. achteraf, willen wij graag verklaren, Veel eerbied voor het liefhebberij-tooneel te 8evoelen en er ook heel veel goeds van ®e2ien te hebben. Het doet in het vereeni- ^'Ugsleven nuttig werk. Er zijn zelfs van die rederijkerskamers, die haar uitvoeringen op ^schaafd peil hebben weten te brengen: ja, komt voor, dat er van zulk een uitvoe- r'hg opvoedende kracht uitgaat. Dit alles neemt echter niet weg, dat ge bakt dient te worden tegen den toenemen- waan, alsof er slechts een min of meer toevallig verschil tusschen het beroeps- en hét dilettantentooneel zou zijn. Men denkt 'Ua.ar al te licht, dat het verschil hierin ge- le8'en is, dat het beroepstooneel beschikt over schouwburgzalen, over tooneelruimten en -middelen, die het liefhebberij-tooneel moet ontberen. Bovendien aldus gaat het in denzelfden gedachtengang voort die be roepsspelers kunnen iederen avond optreden: hebben veel meer routine en daardoor een voorsprong. Dit is een foutieve redeneering. Er is niet onkel een toevallig, er is ook een wezenlijk verschil. Dat dit steeds minder wordt inge zien, is niet weinig de schuld van het be roepstooneel zelf. Dit laatste heeft al lang opgehouden, een instituut van volksopvoeding en volksverheffing te zijn: het is te veel in onbenulligheden opgegaan; het heeft te veel aan oppervlakkiger! smaak toegegeven; het was te veel berekend op sensatie, op het applaus enhet geld der massa. Ontel baar zijn de tooneelcritieken, die eindigen met deri vergoeilijkenden maar tevens ver nietigenden zin: „wie zich eens een avond wil amuseeren, kunnen wij de bijwoning van dit stuk aanbevelen." Amusement zonder meer; of wel gepraat 'o de ruimte in de z.g. salonstukken; of wel dolle sensatie in concurrentie met de bios coop, daaruit heeft de laatste jaren voor een 2eer belangrijk deel het repertoir van het heroepstooneel bestaan. Geen wonder, dat dilettanten zoodoende in den waan verkee- ren, dat tooneel spelen en tooneel geven toch v-oo heel moeilijk niet is; geen wonder, dat het verschil tusschen het groote en het lief hebberij tooneel langzaam aan vervaagt. Wanneer dus gevraagd wordt; hoe komen V'ij aan een tooneel in Nederland, dat het volk moreel omhoog heft, en dat ook ons katholieke volk met zijn natuurlijke liefde "oor het tooneelspel gunstig kan beïnvloeden, dan is het antwoord: leer aan het volk eerst wederom, wat tooneel beteekent; zorg ;an voor goede stukken en goede spelers en dies is gezond. Het Is helaas noodig, zuivere begrippen om rent de beteekenis van tooneel te versprei den; en wanneer in dit verband over „het alk" gesproken wordt, dan moet daarbij poral niet alleen gedacht worden aan „den leinenman", aan de onderste lagen. Want ie misvattingen op dit punt, de opvatting, dat men naar den schouwburg gaat voor ont spanning, voor amusement, zijn even wijd en even veelvuldig verspreid, als de meening, dat een roman geschreven wordt om de spanning der verwikkeling; om den lezer oezig te houden en te laten smachten naar den afloop: hoe zij elkaar krijgen. Die misvatting moet allereerst bestreden orden! Het is verdienstelijk en prijzenswaardig, vanneer eenige muziekliefhebbers zich vor men tot een strijkje, een zangclub of een fanfarecorps en de bijeenkomsten van aan hen verwante vereenigingen opluisteren. Maar daarmee wordt het muzikale leven niet verrijkt, niet verbreed of verdiept. Er is een wezenlijk verschil met het orkest, dat door een genialen orkestmeester wordt ge vormd, één, die al de krachten voor zijn ensemble keurt en uitzoekt: die zijn levend materiaal schaaft en boetseert en het geheel afstemt tot een zuiver klankvolume; een, die de toondichters van alle tijden heeft bestu deerd en in het bijzonder die van zijn eigen tijd kan ontleden, in zich opnemen, hun wezen en hun begrip in zijn executanten kan overstorten, om zoo de muzikale mees terwerken aan het publiek te openbaren. Lof verdient de bekwame vakman, die zijn éigen huis bouwt: maar onder bouwkunst verstaan wij toch wat anders. De architect, die den geest van zijn tijd begrijpt, die de behoeften van zijn geslacht kent, die alle moeilijkheden der techniek meester is en voor wien de nieuwste materialen geen ge heimen hebben, hij aanvaardt de moeilijkste opdrachten; hoe ingewikkelder de problemen, hoe heviger zijn geest zich spant; zijn mees terschap schept oplossingen, die het uiterlijk onzer steden verrijken en ons leven ver- moolen. Zóó moet ook het tooneel staan in ons geestelijk leven. Het leven van den particulieren mensch, zoowel als dat van de gemeenschap, ver toont duizenderlei variaties. Wel is er, sinds de erfzonde in or.s menschelijk geslacht kwam, ook in de hartstochten en begeerten weinig nieuws te ontdekken, maar de mensch doet zich in die begeerten toch telkens weer op een geheel eigene wijze voor, al naar de plaats, tiid en omstandigheden. Het is nu de taak van den tooneelschrijver, om dien tijd geest te vatten, aan te toonen, hce in ue steeds wisselende verschijnselen, waaronder de menschelijke zielsconflicten zich voordoen de gevolgen der begeerten en hartstochten steeds dezelfde zijn. Hij moet uit zijn verbeel ding figuren scheppen, in wie wij ons zelf en onze medemenschen terugzien; karakters, die ons leven uitbeelden en ons het verloop der zieleprocessen, welke wij in ons zelf en met anderen onbewust doormaken, klaar voor oogen stellen. En de tooneelspeler moet de kunst verstaan, zich zoo in de figuren van den schrijver in te leven, deze zóó uit te beelden, dat de indruk ons jarenlang bij blijft. Ziedaar de kracht en de waarde van het tooneel. Wanneer dit vaststaat, dan is onze taak daartegenover niet zoo moeilijk. Al wie als geestelijke, als publicist, of als leider in het vereenigingsleven daartoe de macht heeft, zal het groeiende leger dilettanten en de vurige vereerders van het liefhebberijtooneel moeten overtuigen, dat, wat zij doen en aan schouwen. maar een zwakke afschaduwing is van het wezen der tooneelkunst. Langzaam aan zullen wij weer eerbied en waardeering voor het groote tooneel moeten aankweeken. opdat het volk er de liefde voor krijgt, die er de oude Grieken voor hadden. Wanneer die honger naar ware tooneelkunst weer ont staat, niet uit zucht naar vermaak, niet om zich in 'n Zondagsch pakje een avond in een mooie zaal te amuseeren, maar uit wezen lijke liefde voor een veredelende kunst, dan zijn alle moeilijkheden spoedig opgelost. Op die algemeene begeerte toch, zal al heel spoedig de bevrediging volgen. Want het gaat met geestelijke behoeften als met de mate- rieele. Toen de was der bevolking om grooter productie en sneller verkeersmiddelen riep, toen werden de stoom en de electriciteit uit gevonden, die ons modern leven mogelijk maakten. Zóó zal het ook gaan, wanneer er waarlijk groote drang en behoefte is naar goed tooneel; dan zal de kunst uit het volk opbloeien; want de noodige krachten sluime ren altijd: zij behoeven slechts gewekt te worden! Dan is het ook niet meer noodig, zwaar wichtig te praten over de maatregelen der kerkelijke overheid, die het gemengd tooneel tegenhouden. Voor de liefhebberijclubs is de rederijkerskamer voldoende. Het moge waar zijn, dat zij meer natuur en beter spel zouden kunnen geven, wanneer op hun planken de beide geslachten zich konden bewegen, even als in het leven zelf; daarnaast staat, dat juist omdat zij liefhebberijvereenigingen zijn, de moreele gevaren van zulk een gemengden omgang zeer groot zijn. En in zulke gevallen geldt altijd de wijze regel, dat van twee kwaden het minste gekozen moet worden. Voor het groot tooneel zelf staat bij ons katholieken niets in den weg. Wij hebben slechts te vragen, of het vertoonde niets strij digs bevat met het geloof en de goede zeden. Angst voor den schouwburg hebben wij niet. Integendeel! De Kerk heeft het schouw- tooneel altijd bevorderd, overtuigd van zijn opvoedende waarde. Ook den eisch van een eigen Roomsch tooneel behoeven wij niet met zóóveel klem te stellen, dat wij dien vóór alles vervuld willen zien. alvorens onze volledige medewerking aan het groote tooneel te geven. De ervaring heeft bewezen, dat. althans wat ons land betreft, er altijd eerste krachten onder de tooneelspelers te vinden zijn, om een waarlijk goed stuk op te voeren. De voornaamste eisch is ten slotte deze; voedt het publiek op tot zuivere waardeering van het tooneel, zoodat het smaak krijgt in degelijke stukken. Daarmee is het heele vraagstuk opgelost. Immers, verhoogde be langstelling in het tooneel. zal vanzelf hoog staande stukken in het leven roepen, en het eigenbelang der tooneeldirecties, zal er van zelf toe drijven, deze stukken op te voeren, wanneer zij aftrek hebben, evenzeer als de laffe kasstukken, welke zij thans, vaak heel dikwijls tegen hun zin in, moeten geven, om in het leven te blijven. Ziedaar hoe eenvoudig ook hier weer de waarheid is, wanneer men slechts den moed heeft ze te erkennen! HOMO SAPIENS Z. D. H de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alleen op Vrijdag en Zaterdag audiëntie verleenen. A.s. Donderdag, 14 Maart, viert Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haar lem, zijn 56sten verjaardag. Naar wij vernemen, zal er op dien dag van 11 tot 12 uur voor leeken, zusters en broeders en van 12 tot 1 uur voor de priesters gele genheid zijn om Mgr. te feliciteeren. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisteravond werd de brandweer gealar meerd voor een brand, die uitgebroken was in de lading van het stoomschip „Venezuela" liggende aan de Surinamekade en toebe- hoorende aan de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij De brandweer rukte met véél materiaal uit Behalve een aantal motor spuiten kwam ook de drijvende stoomspuit „Jason" bij hét brandende schip. Zware rock steeg uit ruim 3 aan de voorzijde van het schip. Een doordringende scherpe lucht zei ons reeds dat het vuur woedde in coprah, een* van de meest brandbare materialen- Wij vernamen, dat reeds in den loop van den avond brandlucht was geroken en men aanvankelijk getracht had dit met eigen middelen te blusschen Toen echter tegen 11 uur de toestand een ernstiger aanzien begon te krijgen heeft men pas de brandweer ge waarschuwd. De brandweer zette aanstonds bij haar komst de „Jason" aan het werk Tegen 12 uur begon het gedeeltelijk geladen schip slagzij te maken, zoodat trossen naar den wal moesten worden uitgebracht om het groote gevaarte want het is een der grootste schepen dezer maatschappij vast- te heden De siezii nem echter no<z Om één uur hedennacht was het vuur nog niet gebluscht en werkte de „Jason" nog door De lading, die in het voorschip was geborgen moet ernstig hebben geleden, ter wijl ook de schade in het schip groot, moet zjin, zoodat het wel geruimen tijd zal duren voor het vaartuig zal kunnen vertrekken. Aneta seint uit Eandoeng: De ontvangsten van de P.T.T. hebben in Januari bedragen 3.101.128 gulden, tegen 2.942.740 gulden in Januari 1928. Een speciaal „Aneta"-telegram meldt aan de Msb. d d. 7 Maart, uit Bandoeng: De Katholieke Centrale Raad heeft een Pauselijk telegram ontvangen op zijn tele gram van gelukwensch in ve'band met de oplossing der Romeinsche kwestie.. Gisteren is H. M. de Koningin-Moeder vergezeld door Hare hofdame L. H. Barones Schimmelpenninek van der Oye en door den grootofficier der Koningin, ter beschikking van de Koningin-Moeder, Jhr. mr. dr. A. G. Schimmelpenninek, waarnemend' grootmees ter, van Haar reis naar Londen terugge keerd. Van boord van het stoomschip Batavier V begaf de Koningin-Moeder zich terstonc. met Haar gevolg in den Koninklijken auto. waarmede de reis naur Den Haag werd vcoi t gezet. Tijdens de langdurige ijsbezetting scheen de aal, die in dezen tijd schaars gevangen wordt, het benauwd te krijgen, meld't „Onze Zoetwatervisscherij". lp het Noordhol- landsch- en in het Merwedekanaal werden in de laatste weken in bijten duizenden ponden aal gevangen. Zoodra zij boven wa ter kwamen stierven ze door de strenge vorst en konden dus niet voor de consump tie bewaard blijven, waardoor ze slechts 9 a 10 ets. per pond opbrachten. Zooals wij reeds medegedeeld hebben moet de rijksontvanger, de heer G. A. H.. werkzaam op het kantoor te Tholen, vol gens de berichten aldaar fraude hebben ge pleegd. Gedurende eenige dagen was reeds op het kantoor te Tholen een inspecteur dei- belastingen, die 'n scherpe controle op de boeken en bescheiden van den Rijksontvan ger aldaar instelde. Dit onderzoek heeft ge leid tot schorsing van den Rijksontvanger, waarna de boeken en bescheiden onmiddel lijk werden overgebracht naar een gehuurde woning van de gemeente. Gebleken moet zijn, dat er fraude is gepleegd met belas tinggelden, die de ontvanger wel inde doch niet verantwoordde. Het kantoor te Tho len wordt thans door een waarnemend Rijksontvanger beheerd, terwijl H. zich ten allen tijde beschikbaar moet houden, wan neer degenen, die met het voorloopig onder zoek zijn belast, hem noodig mochten heb ben. Aan den Zeereerw, heer rector Th, M. P. Bekkers te Voorschoten is op zijn verzoek door Z.D.H den Bisschop van Haarlem eer vol ontslag verleend als verantwoordelijk redacteur van het weekblad „Sint Bavo" en in zijn plaats benoemd de Zeereerw. heer J. G. C Gropt lector te Oegstgeest. Te Venlo is Donderdagavond ingebroken in de woning van den heer P. De inbreker is door het uitsnijden van een raam op een bovenkamer binnengekomen. Hij heeft alles doorzocht en eenige gouden ringen, een hor loge en ruim 1100 meegenomen. Een en ander geschiedde terwijl de bewoners nog beneden bij de kachel zaten. Tegen half elf naar bed gaande, werden op den overloop de ringen gevonden, terwijl het horoge bul ten op de plaats lag. Gisteren heeft de rechtbank te Breda uit spraak gedaan in de zaak tegen den bieten weger der Centrale Suikermaatschappij, die in combinatie met een drietal bietenleveran ciers aan de suikerfabriek te Zevenbergen, waarvoor de fairbankweging te Standdaar buiten geschiedde en die deze leveranciers voor groote aantallen K.G. bieten bevoor deelde ten koste van anderen. De rechtbank veroordeelde d'en bietenweger te Standdaar buiten conform den eisch tot negen maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en betaling van 100 schadevergoeding binnen den tijd van een jaar aan de benadeelde fabriek. De landbouwer uit Oud-Gastel tegen wien zes maanden gevangenisstraf was geëischt wegens uitlokken van het misdrijf, werd ver oordeeld tot 1000 boete bij niet betaling of verhaal te vervangen door drie maanden ge vangenisstraf. Twee andere landbouwers uit Oud-Gastel werden, eveneens in verband met deze zaak. wegens uitlokking van het voortgezet misdrijf, veroordeeld resp. tot 3300 en 2500 boete, bij niet betaling of verhaal te vervangen door zes maanden gevangenisstraf. Aan de ..Da'ily Telegraph" wordt uit New York geseind, dat binnenkort in Amerika groote plannen zullen worden uitgevoerd op luchtvaartgebied zoodat de V.S. „een plaats In de lucht" krijgen. Bevestigd wordt, dat maatregelen zijn genomen tot den bouw van de grootste vlieghaven ter wereld, 15 minu ten van New-York verwijderd. Een belang rijke samensmelting van vier groote lucht vaartmaatschappijen In het Westen, be schikkend over activa van 10.000.000 tot 20 000 000, is voorgenomen, doch nog niet voltooid. Voorts bestaat er een plan tot aanleg van een kunstmatig meer van 56 H A., groot voor watervliegtuigen. Eén luchthaven acht men niet voldoende, zoodat Roosevelt Field verbeteringen zal ondergaan. De eene na de andere spoorweg maatschappij maakt voorbereidingen om zoowel het spoorweg als luchtverkeer te be hartigen. De Chicago and Great Western Railroad heeft reeds ee'n contract gemaakt met de Universal Airline voor den verkoop van kaartjes voor beide vervoer-wijzen. De Pennsylvania Railroad met Col. Lindbergh als luchtvaartkundig adviseur, heeft 't plan binnen enkele maanden een gecombineerden spoorweg- en luchtvaartdienst te openen. Dit zal de transcontinentale reis van den At- lantischen Oceaan naar de Stille Zee tot 27 dagen bekorten, (gedurende den nacht rei zen de passagiers fier Pullman, overdag per vliegtuig. De eerste Kamer heeft gisteren de alge meene beschouwingen over de Rijksbegroo- ting 1929 voortgezet. Gisteren heeft de Tweede Kamer de behan deling van de wijziging der Ziektewet voort gezet. Voorstellen van B. en W. van Amsterdam inzake de drinkwatervoorziening van de hoofdstad. Het kruien van het ijs op de groote rivie ren. De vaarweg RotterdamVreeswijk UtrechtAmsterdam is weer open. Brand in het s.s. „Venezuela" in de Am sterdamsche haven. De Volkenbond bijeen. Tweede onderhoud tusschen Strescmann en Chamberlain. Het geheim verdrag tusschen Polen en Roemenië kan op één lijn gesteld worden met de publi catie van het „Utrechtsoh Dagblad". De voor waarden, waaronder de Ver. Staten willen toetreden tot het Perm. Hof van Internatio nale Justitie. ..De Fransche minister van financiën, Ché ron, bespreekt den financieelen toestand. In cidenten tusschen Poincaré en de linkerzijde. Bij de Roemeensche Oliemaatschappij „Romana American" vliegt een stoomketel in de lucht. Tien dooden, acht zwaar gewonden Aan de opvarenden aan boord van Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Willebrord Snellius dat 9 dezer de uitreis naar Oost-Indië zal aanvaarden, zullen brievenmalen worden verzonden op 17, 19 en 21 Maart naar Algiers op 28, 29 en 31 Maart naar' Alexandrië, op 4 April naar Aden en op 11 en 13 April naar Padang. In deze brievenmalen wordt slechts opge nomen de correspondentie, welke volledig gefrankeerd is en voorzien van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. Correspondentie, welke nog wordt ontvan gen na de verzending op 18 April a.s., zal naar Batavia worden gezonden. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat in het geheele R'ak het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grut to's tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan tot en met 28 April 1929; b het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoe- rPn van eieren van het onder a genoemde waterwild ,is toegelaten tot en met 30 April 1929" c 'het zoeken, rapen, ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwa nen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, watersnippen en goudplevieren niet is toe gestaan. OP LEELIJKHEID Daar is altijd groot despuut geweest, Of een aap een mensch is of een beest. WIEN DE SCHOEN TAST Lijntjes zitten ze te trekken, Kletsen doen ze op kantoor, Maar om stevig aan te pakken, Daar zijn ze te vadsig voor. OP VODDENJOOD Den Wijze is niets gering. Speenhoff Bilderdijk Barometerstand 9 uur v.m.: 7.73. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten* morgen worden opgestoken om: 6.26 en overmorgen om 6.27. De Ned. R.K. Bond van Kruideniersver eenigingen heeft te Nijmegen een buitenge wone algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. Nooyen uit Den Haag. Na een openingswoord van den voorzitter werden de wijzigingen op de sta tuten goedgekeurd. De wijzigingen in het huishoudelijk regie- ment werden eveneens goedgekeurd. De koninklijke goedkeuring op de statu ten zal worden aangevraagd. De voorzitter deelde mede, dat de heer J. Korman uit Amsterdam, penningmeester, ook het secretariaat van den Bond aan vaard had. De verschillende jaarverslagen werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heeren J. W. Wellen en H. Lieske, die beiden hun benoeming aannamen. Hulde werd gebracht aan den heer P. J. S. van Beek, voor wat deze voor den Bond van de oprichting af gedaan heeft. De heer P. van Beek dankte voor de hulde. Door de afdeelingen waren geen voorstel len ingediend. Besloten werd een actie in te zetten voor deelname aan retraites voor middenstanders De afd. Amsterdam drong aan op coul&n- tere toepassing van het jjkwezen. e-eSurt ijkkwestie zal aan de orde worden gesteld bij den Middenstandsraad. Mr. Hellenberg Hubar huldigde ook den neer van Beek voor het vele nuttige werk, dat deze als pionier voor den Bond heeft gedaan. Spr. spoorde de leden aan tot kloeke daden in den middenstand, welke voor vele moei lijkheden staat. De middenstand moet door eigen kracht zijn positie versterken. De voorzitter dankte mr. Helenlberg Hubar en mr. Leesberg voor hun medewerking in de totstandkoming der statutenwijziging. Na afloop der vergadering brachten de leden nog een bezoek aan de gebouwen der Coöp. Inkoopvereeniging „Onze Kracht" te Nijmegen. De vliegtuigen, die op 't vliegveld van Newark, in dc nabijheid van New-York thuis behooren, zijn tceenwonrdi^ i„ m< „„„u. reeds op een hoogte van duizend meter de verlichting van het vliegveld in werking te stellen Terzijde der vlLmflh P i bevindt zich een sirene. Door het geluid van die sirene wordt een apparaat, dat voor dit geluid ontvankelijk k der hangars in werking gesteld. Dit apparaat, „Televox" genaamd, zet een schakelinrichting in beweeimr die d'e JLbiiehte„ Ui veld ontsteekt. Deze nieuwe uitvinding is van groot belang voor nachtvluchten en zal waarschijnlijk 'in verschillende landen in gebruik worden genomen Ten gevolge van den dooi is de bodem van het luchtvaartterrein Waalhaven over de ge heele oppervlakte drassig geworden; daarom wordt aan vliegtuigbestuurders voorzichtig heid bij het landen aanbevolen. Geheel on bruikbare gedeelten van het terrein zullen met roode vlaggen worden aangeduid,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1