Stadsnieuws I EEN VERZEKERDE TOEKOMST Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS I I Telegraphisch Weerbericht MUZIEK EO 1/" Levensverzekering Mij. Ia* IV. Nassausingel 3 le Nijmegen EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 9 MAART 1929 BLADZIJDE 2 Exitie-batterijen - Ook reparaties Agenda 10 Maart Agenda 11 Maart De verhouding der ouders tot hun grootere kinderen Jubileum Haarlem-Noord Kunstveiling in het Brongebouw De vaststelling van uitbreidingsplannen Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex KI op-Veeg-Stof zuigers f 175.- De voortvluchtige penning meester uit Beverwijk te Antwerpen aangehouden De uitbreiding der St. Luc ia-schelen Géén medewerking voor een filmlokaal Vijftien gulden makreel Waarschuwing De raadhuisbouwkwestie te Bloemendaal Door een kinderwagen gered! Namiddagconcert H. O. V. Het verkeer een uur gestremd Het Comité Katholiek Haarlem H. PRIESTERWIJDING Instituut Oranje-Nassau BEDT GIJ, AIS GIJ IB HET BEZIT ZIJT TAN EEN POLIS DER VRAAGT INLICHTINGEN. Aanrijding in de Kruisstraat Woningbouwver. „De Voorzorg" BURGERLIJKE STAND JAARVERSLAG HOLLANDSCHE VOORSCHOTBANK van 2014098,04 y2, het saldo winstcijfer is 26167,691/2. St. Augusdnus, afd. II Makelaardij LAATSTE NIEUWS Een bommen-vliegtuig neergestort Gandhi gehuldigd De Rijn 1.15 M. gevallen Amerika's toetreden tot het Intern. Hof van Arbitrage De commissie van deskundigen Malversaties te Padang De vier aangehouden Hongaren F 11.000 verduisterd? Sociëteit „St. Bavo" half 11 uur Kunst na Arbeid. St. JosephsgezelIenverCcniging, Jansstraat 59 Van 12 tot 2 uur en van half 6 tot 10 u. geopend Van half 9 tot half 10 uur Ver plichte opkomst 9 uur Spaarkas. Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijne straat half 3 uur Middagconcert, te geven door de H. O. V. Sociëteit St. Bavo" 8 uur Bevolkings bureau 8 uur Tooneelclub R. K. Vrou wenbond 8 uur Bestuur Overheidsper soneel. St. JosephsgrezeUenvereeniging, Jansstraat 59 8 uur Repetitie Rederijkers „St. Gene- sius". Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijne straat 7 uur Uitvoering Haarlems Kin derkoor „Inter Nos". APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11596, en de firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, Tel. 10043- St. VINCENTIUS-BIBLIOTHEEK Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrij dagavond van half 8 tot 8 uur. Klrrenbeekstraat 60: Woensdagavond van nalf 8 tot 8 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur en Woensdagmiddag van half 3 tot 4 uur alleen voor jongens en meisjes beneden 15 jaar. Gen. de la Rcystraat 17: Dinsdag- en Vrij dag. Het ligt geenszins in de bedoeling, om in een paar regels eens uit te maken hoe de ver houding der ouders tot hun grootere kinde ren moet zjjn en is. Zijt ge wellicht teleur gesteld? Juist, dat doet ons genoegen, want er zal u een prachtige gelegenheid geboden worden om eens haarfijn te weten te komen, wat er zooal hapert aan de bedoelde verhouding en welke wegen in de toekomst zullen moeten worden ingeslagen, om een idealen toestand te krijgen. En dan doet het ons zoo goed aan, dat twee zoo bij uitstek heilzame vereeniging .als de R. K. Vrouwenbond en de Ver. voor Groote Gezinnen de handen In elkaar gesla gen hebben om Rector Jenneskens van de kweekschool te Mook uit te noodigen over dit actueele onderwerp in Haarlem t" komen spreken. Een opvoedkundige conferentie zal Z.Eerw. houden. Wat sluit dat in? Dat leder katholieke vader of moeder, die den plicht heeft kinderen een goede, dus katholieke op voeding te geven, hier belang in moet stellen. De groote zaal van St. Bavo, in de Smede- straat, zal dan ook wel te klein zijn op Vrij dag 15 Maart. In onze gedacl^n zien we ze al optrekken, al die vaders en 'moeders, die niet te laksch 4jn om eenige zeer Interessante wenken van een befaamden paedagoog, als Rector Jennes kens is, te aanvaarden. Heusch, wij zijn er van overtuigd, dat allen met een blij hart naar huis zullen gaan, met meer kracht en sterkte, om de zoo moeilijk te handhaven juiste verhouding tusschen u en uw grootere tenderen te overwinnen. Wellicht hebt ge moeilijkheden in den huiselijken kring, mis- schitti valt het u zwaar om uw zoon of doch ter op het gecde pad te houden. Hier dreigt het spook van een gemengde verkeering, daar kan vader met zijn zoon niet opschieten of :'jn er voortdurend twisten in den huise- i ijken kring. Rector Jenneskens zal uw moeilijkheden op lossen en u raad geven voor de meest voor- i omende gevallen. Maar hij zal u ook wijzen op uw verantwoordelijkheid en uw plichten Schrijft het met rood potlood op uw kalen der in de huiskamer, schrijft het .in uw zak agenda, schrijft het in uw huishoudboekje! Vrijdag 15 Maart. Vergeet het niet, het is in uw eigen voordeel. Ongetwijfeld zuit ge later de besturen van Vrouwenbond en Groote Gezinnen dankbaar zijn voor het gelukkige Initiatief om Katholiek Haarlem in staat te stellen een opvoedkundige conferentie van ':en bevoegd en gedocumenteerd spreker bij te wonen. Vrijdag 15 Maart naar de St. Bavo, ouders! Men schrijft ons: Dit jaar is het 25 jaar geleden, dat eenige bewoners van het Leidsche Kwartier bij elkaar kwamen, tot oprichting te komen van een St. Nicolaasvereeniging voor de kin deren, woonachtig in genoemd kwartier. Dat dit niet zoo gemakkelijk ging, onder- ionden de pioniers al dadelijk, want er moest begonnen worden met geld bij elkaar to krijgen en dat was wel een der zwaarste punten. Maar moedig werd de zaak voort- gozet en met resultaat. Zoo werd dan in 1904 opgericht de St. Ni colaasvereeniging „Kindervreugd Leidsche- kwartier". Dus de vereeniging was er, maar daar was men niet mee klaar. Nu werd alles in het werk gesteld, zooveel mogelijk le den te krijgen, dat was wederom een zwaar werk, want dat viel niet mee om aan alle huizen aan te bellen en te vragen of de bewoner er iets voor voelde lid van deze pas opgerichte vereeniging te worden. Heel wat hebben deze menschen moeten hooren, want er waren bewoners bij, die gewoonweg dach ten, dat de oprichters er financieel voordeel uit wilde slaan. Maar toch kwamen de noodige gelden bij - lkaar, om in 1905 het eerste St. Nicolaas- aest te kunnen vieren met ongeveer 150 kinderen. Elk jaar ging het ledental vooruit tot aan de 300 kinderen. Gedurende de oorlogsjaren was het moeilijk de jaarlijksche feesten te laten doorgaan, maar dank zij de medewer king der diverse autoriteiten, kon er elk jaar nog St. Nlcolaasfeest gevierd worden met de kinderen. In 1924 werd het 20-jarig bestaan der vereeniging gevierd, dit is op schitterende wijze geslaagd, op dit feest werd de heer Vellinga benoemd als eerevoorzitter der ver- eenirlng. Deze had 20 jaar voor de vereeni ging als voorzitter op de bres gestaan en al zijn vrijen tijd voor de kinderen beschik baar gesteld. In ia::6 kwam er een merkbare verslapping in de gelederen, zoo zelfs, dat er gepraat werd ovor opheffing der vereeniging. Dit was hcelemeal niet naar den zin van den heer Vellinga. Deze was zoo gelukkig er weer wat nieuw bloed in te pompen, er kwamen na- nialljl; eenige nieuwe bestuursleden bij, zoo dat er een geheele wijziging in het bestuur kwam. Er werd flink gewerkt, avond aan avond ging het bestuur op zoogenaamd huisbezoek, en gelukkig, de vereeniging ging weer aanzienlijk vooruit. Het nieuwe bestuur durfde er zelfs een zomerfeest bij in te lasschen, hetwelk voor het eerst in 1928 werd toegepast. Dit jaar ging het bestuur met alle kinderen een dag naar Artis in Amsterdam. Zij, die 's avonds de kinderen hebben terug zien komen, be hoefden niet te vragen of deze dag geslaagd was. Dezer dagen is opgericht de „Vereeniging Haarlem-Noord"', die zich ten doel stelt het behartigen der belangen in het algemeen van de bewoners van het' stadsdeel Haar lem-Noord. Zij tracht dit doel te bereiken door het houden van openbare en besloten bijeen komsten, cfoor het vieren van nationale feestdagen. In het voorloopig bestuur heb ben zitting de heeren C. H. S. Heilker, Kloppersingel 7, J. Pronk, Schotersingel 45a en J. F. van Halem, Schoterweg 3. Op 13 Maart a.s. we verwijzen ten deze naar een in dit nummer voorkomende ad vertentie wordt een vergadering gehou den, waarin o.a. aan de orde wordt gesteld de verkiezing van een definitief bestuur. Daar ieder bewoner van Haarlem-Noord belang erbij heeft, dat in Haarlem-Noord zoo gunstig mogelijke toestanden heerschen, is toetreding tot lid en bijwoning der ver gadering aan te raden. Woensdag 15 Maart veilt de Amsterdam- sche firma J. Vermeulen weer een belangrijke verzameling schilderijen en aquarellen en wel het laatste gedeelte der verzameling van freule Ch. J. van den Bergh van Heemstede en uit ander particulier bezit. De kleine zaal in het Brongebouw is her schapen in een museumzaal, die door de warme tinten der Perzische kleeden, welke hier en daar over den vloer verspreid liggen, deze anders zoo koude omgeving aangenaam aandoet. Ditmaal vinden wij onder de moderne werken zeer veel belangrijks. Een zeer pittig paneeltje van Davld Bles, met voorstelling van een jongen man met steek op een hoogte aan het strand, treft wel de bijzondere aandacht, terwijl een aquarel van J. Blommers, de omroeper, mede tot de goede stukken in de verzamelnig gerekend kan wor den. Van Bosboom vinden we er een fraaie sepiateekening van een kerk te Keulen, ter wijl de groote Breltr.er vertegenwoordigd ls door 3 werken, ten eerste een brutalen opzet van het Rokln te Amsterdam en ten tweed2 een rake aquarel, voorstellend een ingevroren schuit, en ten derde een bekend cavalerie- stuk. Een zeer fraai doek van den bekenden Arthur Brlët, bij het venster, neemt wel een eereplaats in de zaal in. Van Corot vinden we weer een bijzondere fraaie kwaliteit en wel een landschap met figuren en vijver, zooals we dit van dezen beroemden meester gewoon zijn, de reproductie van dit belangrijke werk treffen we dan ook In den catalogus aan. Een pracht-schilderijtje van Gabriël, de ruïne van Brederode voorstellend, is een stukje van bccgc kwaliteit, terwijl een avondstemming van J. Israëls, die we ook In de catalogus ge reproduceerd vinden met de Corot wel tot de voornaamste meesterwerken van deze veiling gerekend kunnen worden. Een fraaie Herman ten Kate, de gebroken pop, is een schilderij, dat tot de Romantische school behoort, naar welke kunst de laatste jaren weer veel vraag gekomen is. Van Willem Marls vinden we een schilderij, voorstelenld een koe. van Mauve een fraai paneel, voorstellend een kalf, en een pittig paneeltje, rustende bokken. Van den beroemden Engelschen meester Phil. R. Mor ris vinden we hier een groot doek, Handleze- ies met kind. waarvan we in den catalogus een reproductie aantreffen. 2 werken van W. Verschuur, een trekos van v. d. Weele, een aquarel Stallnterieur en een strandje van J. H. Weissenbruch, geven wel de voornaamste onder de moderne schilderijen aan. Onder de oude schilderijen, waarvan de catalogus er slechts een veertig vermeldt, la zeer veel goeds. We meenen wel, dat met de vele andere werken een bezoek aan deze belangrijke vei ling op een der kijkdagen, Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag a.s. van 10 tot 4 uur aanbevolen kan worden. WANDELWEG EN PLANTSOENEN In vervolg op de voorstellen d.d. ig September j.l., bieden B. en W. ter vast stelling aan de laatste 5 details van het uitbreidingsplan voor het gedeelte dezer ge meente, gelegen ten noorden van de Klever laan en ten westen van het Spaarne. Deze details omvatten gedeelten der gemeente gelegen ten noorden van de Zaanenlaan, ten oosten van de spoorbaan HaarlemVelsen ten westen van den Rijksstraatweg en ten zuiden van de Jan Gijzenvaart, alsmede een gedeelte ten noorden van de Jan Gijzen vaart, ten oosten van den Rijksstraatweg, ten westen van het Spaarne en ten zuiden van de z.g. Vogelenbuurt. Met deze details zal alsdan door de Raad het geheele plan „Noord" zijn vastgelegd. Detail 6 wordt begrensd aan de westzijde door de spoorbaan HaarlemVelsen, tevens gemeente-grens tusschen Haarlem en Bloe- mendaal aan de noordzijde door de ge meentegrens tusschen Haarlem en Velsen, aan de oostzijde door de Delft en aan de zuidzijde door den Parkweg No. 6 van Detail 2. Detail 7 is gelegen tusschen de openbe bouwing van detail 8, den parkweg langs het Park aan de Jan Gijzenvaart, en den verkeersweg langs de Delft. Detail 8 is gelegen tusschen de Delftlaan, drie Parkwegen, waarvan de eerste tevens een gedeelte van den verkeersweg Oost West vormt, welke Bloemendaal met den Rijksstraatweg naar Amsterdam verbinden zal via Zaanenlaan, Zaanestraat en de nieuwe brug over het Spaarne. Een wandelweg doorsnijdt dit bebouwings plan en verbindt den plantsoenaanleg achter en rondom het Huis te Zaanen met het park aan de Jan Gijzenvaart. Tegenover den hoofd ingang van het park is in de bebouwing een plantsoen met waterpartij geprojec teerd als overgang van de openbebouwing naar het park. De wegenaanleg is zoodanig ontworpen, dat het uitgesloten is, dat in de wegen eenig „verkeer" zal ontstaan, waar door hier een rustige aantrekkelijke woon wijk geschapen zal worden. Detail 11 is gelegen tusschen den verkeers weg HaarlemSpaarndam, de Jan Gijzen vaart en den Parkweg, welke cene verbinding vormt tusschen het openbebouwingsgebied van detail 8, het park aan de Jan Gijzenvaart en het park aan het Spaarnf. De bebouwing is bijna geheel „open" ontworpen en vormt daardoor een schakel in de groenstrook, die in de richting West-Oost het uitbrei dingsplan „Noord" doorsnijdt en de villa wijken van Bloemendaal verbindt met het Spaarne in aaneenschakeling van parken en open bebouwing. In den loop van deze week werd bij de Beverwijksche politie aangifte gedaan, dat de penningmeester van een brandstoffen- vereeniging, d.i. een vereeniging, waarvan de leden het geheele Jaar contributie storten, waarvoor zij des winters brandstoffen kun nen betrekken, verduistering had gepleegd tot een bedrag van ongeveer 1800. Sedert Zaterdag jJ. was de man, de 38- jarige sigarenmaker O. J. M. van W„ ver dwenen. Bij een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek al spoedig, dat v. W. in bezit van een bewijs van Nederlanderschap, zoodat het vermoeden gewettigd was, dat de onbe trouwbare penningmeester naar België was uitgeweken. De politie besloot dan ook om in die rich ting te zoeken. Daartoe begaven zich de hoofdagent, de heer den Otter en de agent van politie de heer Walter, naar Antwerpen Beide politiemannen zochten de geheele stad af doch konden den voortvluchtige niet vinden. Reeds was besloten om de terug tocht te aanvaarden toen zij, in de nabij heid van het station een auto ontmoetten, waarin niemand meer ofminder zatdan v. W. Zonder bedenken grepen de beide actieve politiemannen deze zeer toevallige gelegen heid in letterlijken en figuurlijken zin, met beide handen aan. Doordat de auto een groote bocht moest maken, hadden zij ge legenheid om zich aan het voertuig vast te klemmen. De heer Walter sprong op de treeplank en terwijl de heer den Otter zich aan het spatbord vasthield, waarna op de sommatie „politie" de chauffeur onmiddel lijk stopte. Een aanhouding, een detectivefilm waar dig! Het spreekt vanzelf dat v. W. niet min der dan de agenten, verrast was bij het zien van de bekende Beverwijksche gelaats trekken. v. W. verklaarde zich bereid om dadelijk mede te gaan, waardoor een lastige uitle veringsprocedure werd voorkomen. HU heeft een volledige bekentenis afge legd en zal vandaag ter beschikking van den officier van Justitie te Haarlem worden ge steld. Het bestuur van het S. Luciagesticht ver zoekt medewerking van den Raad voor het bijbouwen aan haar school voor gewoon L.O. aan de Tugelastraat te Haarlem van 3 klasse lokalen, een gymnastieklokaal en een film lokaal. B. en W. stellen den Raad voor ingev. art. 84 L. O.-wet de gevragde medewerking te verieenen voor bijbouw en inrichting van 3 klasse-lokalen en een gymnastieklokaal, doch die medewerking te weigeren voor een film-lokaal. In geen der gemeentelijke scholen, schrijven B. en W., behalve dan in het schoolgebouw aan de Overtonstraat, dat door de v.m. ge meente Schoten indertUd werd gebouwd, is een filmlokaal aanwezig, en vooralsnog achten wU dit ook overbodig. Indien bU bepaalde 1 essen gebruik moet worden gemaakt van een bioscooptocstel, dan kan gebruik worden ge maakt van het met weinig kosten daarvoor gereed te maken gymnastiek- of van een klasse-lokaal. WU zUn daarom van meening, dat met den bouw en de Inrichting van een film- lokaal de normale eischen, welke aan een schoolgebouw kunnen worden gesteld, zou den worden overschreden; de wet verplicht dan ook niet, daartoe medewerking te ver ieenen. De heer van Es, die jarenlang op de Boter markt staat met zijn vischwaar, verzoekt ons te willen mededeelen, dat niet hU de koop man is, die bedoeld is in het rechtbankver slag, waarin gesproken wordt van een koop man, die verdacht wordt aan een koopster een bankbiljet van 25 afhandig te hebben gemaakt. WU bevestigen zulks gaarne. Het ls de laatste weken voorgekomen, dat bU den uitgang van de R. K. kerken in Haarlem, op Zondagmorgen oranjekleurige aansporingen werd uitgegeven, om bU de a. s. verkiezingen geen propaganda te maken voor parMJ-candidaten, maar het fascisme te bevorderen. Het behoeft wel geen betoog, dat deze soort propaganda niet bevorderlUk is aan den bloei van de katho lieke zaak, zooals wU dien in Nederland voorstaan en niet uitgaat van verantwoorde- lUke leiders. Wat wU gisteren reeds vermelden, blUkt thans juist te zUn. De besprekingen, die B. en W. met den vorigen eigenaar van het terrein aan den Bloemendaalschen Weg, den heer Smidt van Gelder, hebben gevoerd, hebben er toe geleid, dat deze zich bereid verklaarde de gemeente van de bezwarende bepalingen te ontheffen. Het zal dus niet meer noodzakelijk zUn, dat op bedoeld terrein een raadhuis wordt gebouwd. Echter is thans de voorwaarde gesteld dat op het terrein niet zal komen een schooi of een koffiehuis. Overigens zal het gemeentebestuur vrU zUn In de beschik king over dezen grond, indien de raad goed keurt de andere voorwaarden, door den heer Smidt van Gelder gesteld. Daartoe behoort een bouwverbod op het terras, gelegen ach ter het landgoed Belvédère. Ook heeft de heer Smidt van Gelder het verzoek gedaan de Brouwerskolk te mogen huren. B. en W. adviseeren tot verhuur over te gaan, onder voorwaarde, dat in den win ter, als de kolk bevroren zal zijn, de ijsbaan voor het publiek opengesteld zal worden. Het terrein zal openblUven voor vrUe wan deling voor het publiek. Het raadslid Bornwater stelt voor, bU de Kroon In beroep te gaan van het besluit van Ged. Staten, waarbij niet goedgekeurd is het raadsbesluit tot aankoop van grond aan den Zeeweg voor den bouw van een raadhuis, aldaar. GEMEENTELIJK ORGELCONCERT Soliste Rosa Spier, Harp De belangstelling voor dit laatste gemeen telijk Orgelconcert, waarop Rosa Spier, onze beroemde Nederlandscbe harpiste, Louis Zimmerman verving, die ongesteld was, bleek grooter dan bij de meeste vorige. De harp is een instrument, oud als de wereld bijna, en toch is men zoo weinig in de gelegenheid om dit instrument te beluis teren, vooral bespeeld met zooveel fijnzinnig heid en zooveel virtuositeit als waarvan Rosa Spier telkens wanneer zij optreedt, weer blijk geeft. Zoo ook dezen avond. Naïef en van een derbe schoonheid kwamen de variaties op een Ouden Kerstzang tot ons, in de vrije vertolking en het losse rhythme waarvoor in deze bewerking van Marcel Sam. Rousseau is plaats gelaten. De op vatting van Rosa Spier blijft altijd zuiver muzikaal en juist, en het tijdsbegrip, de eigen aard dier op oude melodieën geïnspi reerde muziek blijft bij haar weergave vol komen bewaard. Een nieuwe, op moderne leest geschoeide compositie van Scharrès, genoot een eerste uitvoering. Het is een muzikale ontboeze ming op de harp naar aanleiding van een gedicht van Charles Baudelaire „Le jet d'eau" De componist neemt hierin Debussy tot voorbeeld en weet in zijn parelende klanken reeksen, door Rosa Spier met geraffineerden tastzin gespeeld, het klateren der watertor - tein uitnemend te schilderen. Nu en dar s het, alsof de wind spelemeit met de dartele waterstralen en alsof de kristallen druppels Zien verspreiden en tintelen in den warmen Zonneschijn. Een genie-stukje van weinig diepgaande waarde, maar van zuivere en bekoorlijke makelij. Na de pauze genoot de Schubertfantasie van Trnecek een niet minder fraaie vertolking. De zangerige melodie nu eens met de linker, dan weer eens met de rechter met veel gevoel voor Schubert's zonnige blijheid gespeeld, de ruischende glissando's en de als parelen op kristallen vloer dansende arpeggio's ontlokten aan het enthousiaste publiek zoo'n onbedaarlijk en herhaald applaus dat de harpiste niet wilde heengaan, zonder hiervoor met een toegift den zachten aandrang te hebben beloond. De heer Robert had een paar flets-gekleur- de Choralvorspiele van Brahms op z'n pro gramma staan, waarvan we, mede door het vervelende laatkomen, het sjaan van deuren, het kraken van trappen en stoelen, het rit selen van snoepzakjes en het vallen van pot- looden van een groep jeugdige al te jeug dige gymnasiasten we waren voor de eerste en laatste maal eens boven gaan zitten niet een al te sterken indruk meenamen. De eerste koraal van César Franck maakte grootscheren indruk op ons, al was ze wat lang maar het slot was een fraai gestuwde apotheose. Een Alpine sketch en een Ooster- schen zang van Cyrill Scott troffen ons door den geheel eigenaardigen vorm, en we mogen niet verheelen dat we het laatste wel het mooiste vonden, waarbij we dan tevens wel de vraag mogen aansluiten, waarom we be trekkelijk zoo weinig Engelsche orgelmuziek te hooren krï gen. Er is toch een zoo goede en omvangrijke literatuur op dat gebied 1 We rekenen er dan ook stellig een volgend seizoen op. Gesloten werd met een compositie van Bonnet Variations de concert, waarvoor de aanwezigen dankbaar applaudisseerden, zooals trou-wens bij alle nummers dezen avond het geval was. J. S. Gisteravond omstreeks 9 uur begaf zich de 18-jarige M. B. op het fjs van de Zomer- vaart, hoewel het ijs daar zeer onbetrouw baar was." Natuurlijk zakte hij er doorheen. Een op het Ijs liggende kinderwagen bracht hem echter redding. Hij wist het vehikel te grijpen en zich daardoor boven het Ijs te werken, doch hij zakte er weer voor de tweede maal door. Weer greep hfj den wagen en toe lukte het hem op den wal te komen. Zondag 10 Maart a.s. 'snamiddags om half 3 zal de H. O. V. onder leiding van dirigent Eduard van Beinum in :1e Gemeen telijke Concertzaal een concert geven. Als soliste werkt mede: Alida van UitVanck, piano. Het programa vermeldt: Symphonie no. 5 (c. kl. terts; L, van Beet hoven. a. Allegro con brio, b. Andante con moto, c. Allegro, d. Allegro Presto. 2. De zwaan van Tuonela (Legende) J. Sibelius. Tuonela, het dood enrijk, is een breede stroom met zwart water en cToor hooge rotsen omringd, waarop de Zwaan van Tuonela zich statig en zingend beweegt. (Engels hoornsolo: J. Nlenhu's.) 3. Pianoconcertino, Lou Lich veld. Alle gro, Andante, Allegro. 4. De Toovenaaxsleerlina. Paul Dukas, Gisteravond omstreeks 7 uur reed een auto in de Barrevoetestraat Plotseling brak de achteras, waardoor het verkeer gedurende een uur voor groote voertuigen gestremd was. Nadat de auto van een nieuwe achteras voor zien was, werd het verkeer hersteld. Naar wij vernemen, zal het Comité Katho liek Haarlem 20 Maart a s. vergaderen om een bestuur te kiezen. De bijeenkomst begint te acht uur Te negen uur zal Mgr. Aenge- nent in de vergadering verschijnen om zelf het Comité te installeeren. Men schrijft ons uit Santpoort: Zooals velen wel bekend zal zijn wordt op Zondag 10 Maart de wijding van 't H. Pries terschap toegediend aan onzen plaatsgenoot, den Weleerw. frater Thoophilus Sanders. Deze H. Handeling geschiedt door Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bischop van Roermond, eri heeft plaats In de kloosterkerk der E.E. P.P. Minderbroeders te Weert. De jong gewijde priester zal zijn plechtige eerste H. Mis opdragen op den eersten Paaschdag in de parochiekerk van den H. Engelmundls te DriehuisVelsen om 10 uur. De predikatie wordt dan gehouden door zijn broer den Z. E. Z. G. Heer Sanders, doctor in de godgeleerdheid aan het Seminarie te Wychen. In de maand September hoopt de heer J. H van Leyden zijn 25-jarig jubileum te vie ren als Hoofd aan het Instituut „Oranje Nassau" Met ingang van 1 September zal hij als zoodanig gepensioneerd worden. Er bestaan plannen tot een feestelijke herdenking van 't jubileum der srhoo' Gisterenmiddag omstreeks 6 uur reed in de Kruisstraat een vrachtauto achteruit om dat hij de tram niet meer kon passeeren, die in de Kruisstraat, in de richting van het station reed. De auto die van de tegenovergestelde richting kwam, probeerde aan den kant van den weg te gaan staan, doch kon niet ge noeg op zij komen, waardoor een aanrijding met de tram volgde. Beide voertuigen wer den beschadigd. „De Voorzorg" vierde Donderdag j.l. haar tiende -jaarfeest in 't gebouw der H.J.M.V. De voorzitter, de heer J v. Daale hield een inleidingsrede, waarin hij de geschiedenis der vereeniging schetste. De secretaris, de heer C de Vries las het jaarverslag voor, de pen ningmeester de heer W. C. Takes gaf een fi nancieel verslag over het afgeloopen jaar. Bij de bestuursverkiezing werden voorzitter en penningmeester herkozen, benevens T. de Jager, terwijl Mr P. E. Barbas herbenoemd werd als commissaris De avond werd opge luisterd door een strijkje en het Chr. Ge mengd koor. Geboren: 7 Maart: M. v. d. Nouwland Hagen, d. A. E. SteffensWester, d. 8 Maart: G. StolwijkHoolwerf, z. E. M. WesterhovenTromp, z. Maart: P. M. de Jong—Dito, d. 7 Maart: W. Snoeks v. d. Pol, d. 8 Maart: H. v. Zonneveld— Hasert, d Overleden: 7 Maart: A. v. d. Linden, 59 j„ Middenlaan. 6 Maart: J. van Velthuysen van Aken. 74 jaar. Kerkstraat, 7 Maart: C. TerporterScholté, 78 j„ Gen. Botha- straat, 6 Maart: J. M. MeerburgHoubolt, 69 jaar, Hyaclnthenlaan, B. A. J. 3 jaar, zoon van B. W. Huinink, Westergracht, J. E. van de Boon, 76 jaar, Julianalaan, 7 Maart: A. van Bakelden Hartog, 30 jaar, Kamper laan, C. A. v. d. PijlHommers, 61 jaar, Val kestraat. De algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Hollandsche Voorschot bank te Haarlem heeft de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 15 pet. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, werd als com missaris herkozen. Besloten werd geen 4 /2 pet, of 6 pet. schuldbrieven uit te loten. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende De balans sluit met een bedrag In het afgeloopen jaar werd overgegaan tot de uitgifte van de nog in portefeuille zijnde 100 aandeelen der 5e Serie, waardoor het Maatschappelijk kapitaal geheel is ge plaatst. De geheele serie werd terstond bij aandeelhouders geplaatst. Voorts werd overgegaan tot eene emissie van 500.000 5% Schuldbrieven tegen een koers van uitgifte van 97%, welke in Janu ari 1929 in de officieele prijscourant ter beurze van Amsterdam werden opgenomen. De resultaten over het afgeloopen boek jaar kunnen alleszins bevredigend worden genoemd. Aan het einde van het boekjaar was een bedrag van 160.9892,86 uitgezet. NOORD-HOLLANDSCHE EXPL. MIJ. De algemeene vergadering van aandeel houders der Noord-Hollandsche Exploitatie- Mij., heeft de balans en de winst- en verlies rekening goedgekeurd en het dividend be paald op 6 pet. voor de gewone cn voor de cumulatief preferente winstdeelende aan deelen. De heer L.H.E. Claessen werd als commissaris herkozen. Naar wij vernemen wordt door bovenge noemde afdeeling a.s. Dinsdag 8 uur in St. Bavo, verslag voor de leden uitgebracht, over de dien middag plaats hebbende confe rentie met de Directie van St. Raphael. Als belangrijkste punten komen in behandeling samenstelling der leden voor de Commissie van Advies handhaving der loonregeling overweging verkorting van den arbeidstijd dienstorder no. 136, aangaande cursussen, en nog enkele andere aangelegenheden. Dames Vaandel-comite Nu de tramleden in Haarlem uit organi- satiebelang eene afzonderlijke afdeeling ge vormd hebben, is het fcaa3t als van zelf sprekend, dat ean van de eerste idealen der leden is, ook een vaandel te bezitten. Om hiertoe te geraken heeft zich een Dames comité gevormd, bestaande uit de dames GeersGoedemans, Brugman, Elferink, van Schoten en Ruigrok, die zich tot taak hebben gesteld maandelijks bij de leden een bij drage in ontvangst te nemen. Zij hebben hiermede reeds een begin gemaakt en na tuurlijk rekenen zij op een milde bijdrage der leden, opdat spoedig c'ï afdeeling een vaandel zal mogen bezitten.-Een compliment aan dit Dames-comité van de leden is wel op zijn plaats. Mogen zij succes hebben. Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondisse- menst-Rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vernielde vakken J. H. Stoel, te Bloemendaal, Bloemendaal- scheweg 167, als makelaar in onroerende goederen, assurantiën en hypotheken. C. Janus, te IJmuiden, Frans Naereboutstr. 1, als makelaar in roerende en onroerende goederen, assurantiën en hypotheken. H. Becker, Jr., Haarlem. Gierstraat 50, als makelaar in meubilair. J. van Roon, te Haarlem. Gen. Cronjé- straat 45, als makelaar in onroerende goederen S. van Dam, te Haarlem, Wilhelmina- straat 23, als makelaar in onroerende goede ren, assurantiën en hypotheken. P. P. Pruijs, te Santpoort. Brederodeweg 69b, als makelaar in onroerende goederen. H. van Marselis Hartsiiick, te Haarlem, Floraplein 23, als makelaar iu koffie. Hoogste Barometerstand 771.8 m.M. te Zürich. Laagste Barometerstand 756.3 m.M. te Vardö Verwachting: Aanvankelijk zwakke, veran derlijke wind, later uit zuidelijke richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, wellicht nog nachtvorst, iets zachter. Drie dooden. Boven het vliegterrein van het 21ste lucht vaartregiment te Essey is een tweemotorig bommen-vliegtuig kort nadat het opgeste gen was, naar beneden gestort. De vier in zittenden werden onder de puinhopen van het vliegtuig bedolven. De piloot en twee d'er waarnemers waren onmiddellijk dood, terwijl de vierde inzittende er met eenige verwondingen afkwam. LONDEN, 9 Maart Uit Calcutta wordt gemeld, dat Gandhi Vrijdag te Rangoon is aangekomen De Devolking had een groote ontvangst voorbereid 's Avonds werd hem door het stadsbestuur een eere-adres over handigd. Op de groote pleinen hadden mas sa-betoogingen plaats, waar Gandhi gehul digd werd. LOBITH, 9 Maart De Rijn is bij Lobith nog voor een tiende met drijfijs bedekt. Daar het gevaar is geweken, vertrekken de genie soldaten nog hedenmiddag naar hun garni zoenen Het schip „Medium" is door do schui vende ijsmassa op het droge gezet. Men zal trachten de boot weer in het water te slee pen. De stand van den Rijn was hedenmor gen 11.89 meter N.A.P. De val bedroeg de zen nacht 1.15 meter Uit New-York wordt gemeldt, dat een ge deelte var. den Amerikaanschen Senaat, dat nog steeds tegen Amerika's toetreden tot 't internationale hof van Arbitrage te Den Haag is, de door Root te Genève gevoerde onderhandelingen met sterk wantrouwen gadeslaat, alhoewel door deze greep wordt toegegegeven, dat do Aroerikaanscne zaak in Root's handen veilig is. De democraten ver dedigen het toetreden van Amerika tot het Haagsche hof en algemeen nemt men aan, dat ook de regeering sympathiek staat tegen over de besprekingen te Genéve. PARIJS, 9 Maart Volgens de „Petit Pa- risien" zou de internationale bank, welke de commissie van deskundigen zou willen op richten bij wijze van internationaal clearing house voor de herstelschulden in de aller eerste plaats beoogen, om samenhang te scheppen tuschen de verschillende soorten der Duitsche betalingen. Onder het systeem Dawes bestaat er geen enkele samenhang tusschen de inkomsten der spoorwegen en de industrie-obligaties eenerzijds en de be talingen in haar en de herstelleveran Jes an derzijds. Waar deze bank gevestigd zal wor den, staat nog niet vast. Teneinde de publie ke opinie in de verschillende landen omtrent het werkelijke doel dezer Centrale Orgmisa- tle niet in twijfel te laten verkeersn, zün de secretarissen der verschillende delegaties be last met het uitwerken van een gemeen schappelijk rapport, dat waarschijnlijk -eeds heden gepubliceerd zal worden. Het doel van de nieuwe band zou slechts zijn, volgens de Eucelsior, over den dienst tot ccmmerciali- seering der Duitsche schulden cr scheten ter beschikking te stellen, welke geen enkele staat allen kan verstrekken, ma*; die door samenwerking der groote emiss;e-or, anen zonder moeilijkheden voor den wereldhandel mogelijk zijn. SEMARANG, 8 Maart. Aneta De raad van justitie te Padang heeft rechtsingang verleend met instructie tegen de heer L. A. van Beek, vroeger commies-redacteur van de Weekamer te Padang, sthan werkzaam bij de Weeskamer te Semarang wegens fraude te Padang gepleegd. Verzoek tot zijn aanhouding en opzending is uitbegaan. De onregelmatigheden zijn geplee :d tot een totaal van ruim 1 mllHoew gulden. BATAVIA, 8 Maart. (Aneta). Naar Aneta verneemt, hebben de vier verd ichte Hon garen hooger beroep aangeteekend tegen het besluit van de commissie van onderzoek, die voorstelt hen uit Indië te verwijderen. De goevemeur van West-Java heeft echter afwijzend op dit verzoek beschikt. BATAVIA, 8 Maart. (Aneta) De politie zoekt den heer A. Brink, gebo.en te Botter ram, oud-administrateur van o'é onderne ming Batang Hari in Djambi, ö;c verdacht wordt 11000 te hebben verdokterd Alle spoor van hem ontbreekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2