Stadsnieuws Stofzuigerhuis MAERTENS MUZIEK Heringa Wuthrich, Haarlem Electriciteit EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT DINSDAG 12 MAART 1929 BLADZIJDE 2 (Adv. Ing. Med.) Agenda 13 Maart STADSONTSIERING Aanrijding te Overveen De Brouwersvaart weer open Oranje-vereeniging Haarlem-Noord Huldiging van den heer Joh. Jung GEMEENTERAAD CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Gunning BURGERLIJKE STAND Coöperatieve Spaar- en Voorschot bank „BOA2" „Snelverband" E. H. B. O. Groote Houtstraatvereenigine Gemeentezaken Door een ruit gestapt Herijk maten en gewichten Handtaschje met inhoud verdwenen Het Burgerlijk Armbestuur Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den woeker Aanrijding bij de Paul Krugerstraat Jubileum Bartel jorisstr. 16-Tel. No. 10756 Apex Stofzuigers f 90.- Tentoonstelling Banketbakkerskunst Jubileum W. Smelter Extra toeslag aan werkloozen Wetenschappelijke filmavond Sociëteit „St. Bavo" 7 uur Cursus Banketbakkers 3 uur Cursus R. K. Vrouwenbond 8 uur Kunst na Arbeid 7 uur Bestuur Metaalbewerkers 8 uur Eevolkingsbureau half 9 uur Haar lemsche Inkoop-Combinatie. St. Josephgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Van 810 uur Repetitie Rederijkers „St. Genesius" Van half 910 uur Ontwik kelingsclub „St. Justinus". Statenzaal-Prinsenhof half 2 uur Ver gadering van den Gemeenteraad. Vet wordt nu toch wel een beetje erg. We hebben er langen tijd niets over gezegd, over al die borden en palen, die onze stad ont sieren, maar vanmorgeneen groote wa gen, waarop lange palen gekluisterd in be te r.hlokken, hield voor onze bureaux stil. Met vereende krachten werd een paal van de kar geheschen en in een kuil geplaatst, mid den op het trottoir. Stel u voor midden op het trottoir. Trou wers, dat is eigenlijk niets nieuws, want de stoepen worden elke week-weer met een of andoren „absoluut noodzakelijken" paal ver sierd. Daar staat een dikke witte paal, met een groet uitverkoop-bord fer aan: „School, Lang zaam rijden." Even verder een vuurroode paal een meer bescheiden kopstuk: „Voertui- rechts" of „Rechts houden." En kijk eens, hoe aardig! „Maximum snelheid .M. per uur." Feitelijk moest deze mede- ~ig gespijkerd worden, op alle boomen in riem, dan zouden we ongetwijfeld van irialiteit getuigen. Een ander kunstwerk it ge b.v. aan beide kanten van de Paar- teeg. Men zou vermoeden, dat er tol be- .d moet worden, als men door dat straatje gaan.' Jut de nieuwe palen, die voor de variatie <eilig blauw geschilderd zijn en bovendien g een rood randje dragen, ze bederven ar voor een gedeelte het stadsschoon en len moeten dienen om de halten van de ..obussen aan te geven. Was dit op deze nier noodzakelijk, wij zouden er niet over ..rijven. Maar in elke straat staan lang- ta arnpalen. Daaraan waren tot nu toe de hrite-bordjes bevestigd op een in het oog- kopende wijze. En nu ineens? Waarom toch? Openbare Werken, waarom toch nog r, eer palen in onze stad? Loopen onze bee- i m al niet genoeg gevaar, vooral als het z.Jk mistig weer is, als de laatste dagen? Ge veet toch, dat het publiek niet is ingenomen r et al die borden en palen. Toen liu.o. „iju d zeer schoone borden „Verboden ln te rij- d n" midden in de Groote Houtstraat ver schenen, protesteerde men van zooveel kan ten, dat ge ze weer weg hebt moeten ha- len?Moeten we nu hetzelfde spelletje weer hebben, te meer, daar de maatregel ten be- 1 leve van de bussen, overbodig is. Breng de halteborden weer aan de lan- t arnpalen, schilder er wat ons betreft, met V >uden letters „Halte-Bus" op, maar verlos c s van de Haarlemsche palenplaag, die weer n et hernieuwde woede onze stad tracht te o ■ermeesteren. Gistermióda- had op den hoek van T.tterodeweg Bioemendaalscheweg te Over- v. en, een aanrijding plaats tusschen twee vi achtauto's. De materieele schade was slechts gering. Toch geeft dit ongevalletje aanleiding tot een opmerkng. Waarom is deze zeer gevaarlijke hoek tot osver nog niet voorzien van witte strepen <n den weg, om de automobilisten er aan te herinneren, dat zij op de juiste wijze i ezen hoek moeten nemen? Ook wagen- i oerde* mogen daar nog wel eens aan her innerd worden. Dat daar niet eiken dag ongelukken ge- 1 euren, mag zeker wel een groot wonder heeten, gezien het groot aantal bestuurders, dat de regels van den weg totaal negeert. Nadat aan 'n aanvankelijk met succes be kroonde poging om het ijs van de Brou wersvaart te breken, gestrand was op de sterkte van het ijs, nabij de Hospesbrug, heeft een nieuwe poging meer succes gehad en is het gelukt het ijs tot aan de Zand- graverij te breken. Gisteren is een geheele vloot van zand- sehepen uitgevaren, om het noodige zand te laden. Voor de menschen, die met dit zandver- voer hun brood verdienen, is het open water eon heele uitkomst. De viering van Julianadag Dezer dagen vergaderde het bestuur van bovengenoemde vereeniging, onder voorzitter- :hap van den heer S. C. de Haas van Dorsser. Besloten werd, voor Julianadag a.s. ook j snige feestelijkheden te organiseeren. De bedoeling is, in het bijzonder iets voor de kinderen te geven. Daartoe zal vergunning worden gevraagd rot het plaatsen van een draaimolen op het ooendaplein, met een ververschingsgelegen- heid. Verder zal getracht worden des middags sn/of des avonds een concert te doen geven, hetzij in een tent, hetzij door het noordelijk u iel der gemeente. Dc r het Centrum-Comité is welwillend i ege-taan, dat de kinderen uit Haarlem- Koord deelnemen aan den muzikalen optocht d or de stad, die des middags zal woren ge houden. Zij, dia van deze gelgenheid wenschen ge bruik te maken, worden verzocht zich tot dat el aan te melden aan de Doelen, Gasthuis- st, aat, hetgeen eiken Woensdag- en Zater- dfgmiddag kan geschieden. Het ligt voor de band, dat het, met het oog op de voorberei ding, gewenscht is, dat men dat zoo spoedig mogelijk doet. Zooals uit de mededeelingen van het Cen- t.-urn-Coi) 'té reeds is gebleken, bestaan de 10 spelen instrumenten uit mond-harmonica's iluiten, trommels en kleppers. 25 jaar bestuurslid van den Haarl. Kegelbond De Haarlemsche kegelaars, spontaan als steeds, hebben dezen dag voor den jubilaris tot een onvergetelijken gemaakt. En geen wonder. Vijf en twintig jaar bestuurslid van een vereeniging is iets bijzonders en 25 jaar secretaris noemen we iets buitengewoons. Dat de aan het secretariaat verbonden werk zaamheden niet de minste zijn, weet iedereen. Ruim half tien werd de heer Jung door de heeren Das en Bremer, bestuursleden van De Volharding, de feestzaal binnengeleid. De talrijke aanwezigen zongen op de wijze van Trink, Trink Brüderlein, een welkomst lied, dat de bijzondere kwaliteiten van den jubileerenden secretaris natuurlijk nog eens duidelijk onderstreepte. Nadat alle H.K.B.'ers den heer Jung hadden gecompliteerd, voerde allereerst de heer van Maris het woord namens de Haar lemsche Kegelaars. Het speet den spreker zeer, dat de voor zitter, de heer Groenewegen wegens on gesteldheid niet aanwezig kon zijn. Zeer zeker was hij de eerste geweest om „Oome Jo" geluk te wenschen. De heer v. Maris vestigde in het bijzonder de aandacht op den ijver en accuratesse van den heer Jung. Wat deze voor de Haarlem sche kegelsport heeft gedaan is met geen pen te beschrijven. Spreker hoopte den eeuwig jeugdigen heer Jung nog vele jaren te midden der Haarlemsche kegelaars te kunnen aan treffen. Namens het bestuur van den H.K.B. bood hij een fraaien lauwerkrans aan. De volgende spreker was de heer J. J. Brinkman, die voor de aangesloten clubs sprak. De heer Brinkman dankte voor het zeer vele, dat gedurende de 25-jarige periode door den heer Jung voor den bond is gedaan. De Haarlemsche kegelaars hebben daar altijd een groote bewondering voor gehad. De heer Jung, zoo vervolgde spreker, is in zijn werk voor den H.K.B. altijd jong ge bleven. Vanavond moet het een spontane hulde worden. Moge Gods zegen u in de gelegenheid stellen uw taak nog vele jaren te vervullet), tot heil van de kegelsport in Haarlem. Spreker overhandigde hierna een enveloppe met inhoud. De heer G. Heydendaal sprak nog namens den wedstrijd- en M. de Vries namens de feestcommissie. Beide sprekers roemden om strijd de capaciteiten van den heer Jung als scriba van den bond. Eerstgenoemde wees er in het bijzonder op, dat het mede aan Jung is te danken, dat men thans over 't algemeen een veel beteren kijk op het nut van de kegelsport heeft ge kregen dan voorheen, toen men de beoefenaars yaa dit mooie spel nauwelijks au sérieux nam. Het spreekt vanzelf, dat alle sprekers mevrouw Jung volkomen in de hulde lieten deelen. Nadat de heer Th. Ramaker onder aan bieding van een fraaie fruitmand nog de gevoelens van de cabaretclub had vertolkt, deed de heer v. Maris mededeeling van de talrijke telegrammen, die binnengekomen waren. Wij noteerden er o.a. van Bredaschen, Haagschen, Arnhemschen, Bosschen, Apel- doornschen, Utrechtschen, Alkmaarschen, Rotterdamschen, Zwolschen, Amsterdam- schen en Heerlenschen Kegelbond, den secr.- penningm.v. dN.K.B., van den heer Zeilin- ga, bestuurslid N.K.B. en de Ruyter, eerelid. Diverse bloemstukken sierden het podium Stoucken's Jazzband hield na 't officieele gedeelte de talrijke aanwezigen nog geruimen tijd bijeen. In den loop van den avond dankte de heer Jung voor de vele blijken van belangstelling. De trouwe hulp van zijn echtgenoote had hem het werk voor den H. K. B. zeer. ver gemakkelijkt, vertelde hij. De heer Jung hoopt het werk dat hem zoo lief is geworden, nog vele jaren te kun nen volbrengen^ Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 13 Maart 1929, des namiddags te 11/2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur, in de Staten zaal (Prinsenhof), Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). 2. Inbrenging in het grondbedrijf gronden onder Velsen. 3. Vergoeding art. 101 L.O. Wet 1920 Bijzondere Scholen. 4. Vergoeding art. 100 L.O. Wet 1920 Bijz. School Klarenbeekstraat 62. 5. Toekenning voorschot op vergoeding art. 102 L.O. Wet 1920 fcijzondere vervolg cursussen. 6. Vergoeding art. 205 bis L.O. Wet 1920 Bijz. School Dreef 20. 7. Verstrekking voorschot Woningbouw- ver. ,,St. Bavo" (voorm. Schoten). 8. Aankoop grond Vergierdeweg. 9. Uitbreiding bijzondere school Tugela- straat 5. 10. Uitbreiding bijzondere school Leid- schestraat 59. 11. Gedeeltelijke aanleg zijstraat Van 't Hoffstraat. 12. Verkoop gronda. Zonnebloem straat (M. A. Scheffers) b. Kempstraat (C. J. A. Molenaar)c. Marnixstraat (A. P. Spook en A. J. Kuipers). 13. Vernieuwing walmuren Gasthuis- en Kampersingel. 14. Machtiging Regenten St. Elisabeth's of Groote Gasthuis tot samenwerking met de Stichting Ned. Isr. Joles Ziekenhuis. 15. Intrekking raadsbesluit 9 Maart 1898, No. 22 concessie aanleg en expl. van elec- trische tramwegen. 16. Verzoekschrift Haarl. Bestuurd. Bond wijziging samenstelling gem. commissie voor de Werkloosheidsbestrijding. 17. Voorstel-Joosten met prae-advies Bur gemeester en Wethouders inzake verleenen tegemoetkoming voor ontruiming onbewoon baar verklaarde woningen. 18. Wijziging reglement Burgerlijk Arm bestuur, enz. 19. Wijziging keuringsverordening. 20. Vaststelling uitbreidingsplannen ten Noorden v. d. Zaanenlaan, enz. 21. Aanwijzing terrein stichting U.L.O. School B. 22. Beschikbaarstelling crediet voor bouw lagere school Weltevredenstraat. 23. Medewerking tot verandering klasse lokaal bijz. school Klarenbeekstraat. Kenanparb 26A Telefoon 12844 SPREEKUREN: van 9-11 en 1 tot 2. Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreeknw 24. Uitgifte grond in erfpacht Zonnebloem straat (J. Fortgens en G. T. Nfeuwenhuizen). 25. Benoeming a. Leden stembureau's b. onderwijzend personeel Franschen cursus (voorm. Schoten) c. onderwijzer school 28 (Schoterstraat) d. lid commissie van toe zicht Haarl. Orkestvereeniging. B. en W. van Haarlem brengen ter kentlis van belanghebbenden, dat het verrichten van diverse onderhoudswerken van den dag der gunning tot en met 31 December 1932 aan de stedelijke eigendommen, waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op 18 Februari j.l., door hen is gegund als volgt I. „Het dagelij ksch onderhoud van de stedelijke eigendommen, benevens het ver richten van enkele vernieuwingen" perceel I aan H. Visser, te Haarlem, voor 23.770 perceel II aan G. H. van Zanten te Haarlem, voor 25.725 perceel III aan J.H. Kemper, te Haarlem, voor 3.500 perceel IV aan J. P. A. Nelissen te Haarlem, voor 21.318 perceel V aan J. P. A. Nelissen te Haarlem, voor 57.182 perceel VI aan H. Bakx en H. Steenkist te Haarlem, voor 25.776 perceel VII aan de fa. N. Cobelens en Zn. te Haarlem, voor 18.142 perceel VIII aan J. P. A. Nelissen te Haarlem, voor 2.948. II. „Het verrichten van vernieuwingen aan, benevens het dagelij ksch onderhoud van verfwerk e.d. van de stedelijke eigen dommen" perceel I aan A. de Laat te Haarlem, voor ƒ20.774 perceel II aan de fa. P. H. v.d. Bos en Zn. te Heemstede, voor 35.689 perceel III aan A. de Laat te Haarlem, voor 6.964 perceel IV aan de N.V. „Het Schildersgild", v/h J. P. Faure, te Haarlem, Voor 2.150; perceel V aan G. A. Steijl te Haarlem, voor 9.200. III. „Het verrichten van Witwerken be nevens het onderhouden van Stucadoors- en Witeerken aan verschillende Gemeentege bouwen perceel I aan A. F. Doing te Haarlem, voor 7.700 perceel II aan M. de Vries, v/h B. D. de Vries, te Haarlem, voor 14.296 perceel III wordt niet gegund. IV. „Het verrichten van vernieuwingen, aan, benevens het dagelij ksch onderhoud van behanjwerkcp, gordijnen en klein .nc„„ri_ri' in ctcdclijk; gebouwen" perceel I aan B. A. Cassée te Haarlem, voor 390 perceel II aan de fa. C. van Niel Czn te Haarlem, voor 6.872perceel III aan B. A. Cassée te Haarlem, voor 1.040 per ceel IV aan U. W. ten Kate te Haarlem, voor 2.324. V. „Het onderhouden van stookgereed- schappen" perceel I aan M. J. Felix te Haarlem, voor 1.822 perceel II aan de fa. G. Steenbeek en Zn. te Haarlem, voor 8.174.86. VI. „Het vegen en schoonhouden van de rookkanalen en schoorsteenen van eenige stadsgebouwen" perceel I aan J. A. C. Scrodini, v/h C. Serodini, te Haarlem, voor 130.60 per jaar perceel II aan J. A. C. Serodini, v/h C. Serodini, te Haarlem voor 235.70 per jaar. Geboren: 9 Maart: G. C. LogmansRo- meijn, d.; G. BuurmanBakker, z.; 10 Mrt. A den EngelsePieterman, z.; 8 Maart: B. HockeDésandré, z .A. F. ten WoldeMen- sing, z.; 9 Maart: M. M. G. Timmer—Balm, d., T. P. de Laat—Kleljn, z.; 8 Maart L. v. d. Kroft—Carton, z 9 Maart: B. M. E. van PoortenLeenderts, z. Overleden: 8 Maart: H. J. Weijers, 85 jaar, Ged. Voldersgracht; 10 Maart: N. J. Michel, 58 jaar, Heerensingel: 9 Maart: A. de JongHuisman, 49 jaar, Hazepaterslaan 10 Maart: H. Daniels 78 jaar, Staten Bol werk: S. F. MonshouwerOtten, 64 jaar, Regentesselaan; F. O. Poelen jeePleters, 06 jaar, Assena'el verstraat; 8 Maart: A. Zwan—Drupsteen, 89 jaar, Gen. Bothastr.; 10 Maart: T. Goos, 74 Jaar, Schoterbosch- plein; 9 Maart: B. Dekker—Vermeulen, 63 jaar, Z. B. Spaarne; 10 Maart: G. v. d. Veen—Schonewllle, 49 jaar, Ka mperlaan, J. BoereeVogelwede, 78 Jaar, Jan Steen straat'; 11 Maart: P. A. Spierings, 66 jaar, Barendsestraat. De jaarvergadering wordt gehouden Vrij dag 15 Maart, te 8 uur n.m., ten kantore der Bank, Zijlstraat 61. De agenda vermeldt: Opening door den voorzitter. Notulen van de vorige jaarvergadering. Jaarverslag (voorstel tot uitkeering van 10 pet. dividend). BalansWinst- en Verliesrekening. Verkiezing van een Commissaris en een bestuurslid. Volgens rooster treden af de heeren A. Zomer en W. Roodenburg (her kiesbaar) Voorstel tot ontzetting der Coöperatieve Vereeniging in een Naamlooze Vennootschap, zulks in verband met de het vorige Jaar ge nomen principleele beslissing. Rondvraag. Hedenavond om 8J4 uur zal dr. J. van der Spek, geneesheer van „Meer en Bosch", Heemstede en „Bethesda Sarepta" Haarlem, in het gebouw „De Nijverheid' aan de Jans straat 85, voor de leden van de Vereeniging „Snelverband" E. H. B. O., een lezing hou den met lichtbeelden, over het onderwerp: „De erfelijkheid bij den mensch". De jaarlijksche algemee ie vergadering wordt gehouden Donderdag 14 Maart 1929, des avonds 8.30 uur, in de achterzaal van café Central, Gr. Houtstraat 176. De agenda vermeldt o.a.: Jaarverslag van den secretaris. Rekening en verantwoording van den Pen. ningmeester. Benoeming van een commissie tot nazien der rekeningen. Verkiezing van een voorzitter, wegens het overlijden van den heer M. Scheer. Verkiezing van 2 bestuursleden. Aftre dende leden zijn de heeren J. E. Voet en W. J. v. Bilderbeek. Bespreking eventueele feestavond. B. en W. bieden ter vaststelling oan de lijst van benoemde leden van stembureaux, ten dienste van eventueele stemmingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten en van den gemeenteraad, geldende voor het tijd vak tot 1 Juli 1931. Vergoeding L. O. B. en W. stellen voor aan het bestuur der bijzondere school voor gewoon lager onder wijs aan de Klarenbeekstraat over het jaar 1927, ingevolge art. 100 der Lageronderwijs- wet 1920, een vergoeding toe te kennen van 1075.voor de onderwijzeres Mej. M. J. Duintjer en van 333,33 voor de-onderwijze res Mej. J. M. J. Roozen. Zij stellen verder voor geen vergoeding toe te kennen voor de onderwijzeres mej. E. C. M. Heilmann, wijl haar jaarwedde over 1927 reeds door het Rijk werd vergoed. Overwogen zou kunnen worden, schrijven B. en W. den raad, of een vergoeding waarop het bestuur krachtens het leerlingental voor nog 2 leer krachten aanspraak kan maken, ware toe te kennen voor de onderwijzeres mej. Dekkers Het Bestuur deed echter daartoe geen aanvrage B. en W. stellen voor, het bestuur der bijzondere lagere school aan de Klarenbeek straat 62 medewerking te verleenen voor de inrichting van een nieuw klasse-lokaal, waarvan de kosten geraamd zijn op 2.622.15. *B. en W. stellen voor aan de Woningbouw vereniging „St. Bavo" voor den bouw van 3 woningen en 3 winkelhuizen een voorschot te verstrekken van 30.000 tegen een rente van 5 af te lossen in 50 gelijke annuïteiten. Er zullen 3 woningen en 3 winkelwoningen worden gebouwd. B. en W. stellen voor, voor 2.500 aan te koopen 161 M2 grond aan den Vergierde- weg. B. en W. stellen voor opnieuw te benoemen als lid in de commissie van Toezicht op de H. O. V., het aftredende lid, den heerj. C. Tadema. B. en W. stellen voor te benoemen tot hoofd van den z.g. Franschen cursus in de voormalige gemeente Schoten, den heer Chr. Pels en te benoemen als leerkrachten mej. A. J. Rienks en den heer Chr. Pels. B. en W. bieden ter vaststelling aan de wijziging der keuringsverordening voor de gemeente Haarlem. B. en W. vragen te hunner beschikking te stellen een bedrag van 1400.voor het verder doen bestraten van de zijstraat van de Van 't Hoffstraat tusschen de perceelen 73 en 75. B en W. stellen voor, het bestuur van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbel te Haarlem, me dewerking te verleenen voor den verbouw van de bijzondere lagere school Nassau- school aan de Letdschestraat, waarvoor zij tevens een crediet van ten hoogste 15.800 aanvragen De uitbreiding is noodig wegens toeneming van het aantal leerlingen en dientengevolge overbevolking, inzonderheid in de hoogere klassen. B. en W stellen voor te verkoopen: aan C. J. A. Molenaar 136 M2 grond, ge legen aan de Kempstraat, tegen 15 per M2 aan M. A. Scheffers 529 M2 grond, gelegen aan de Zonnebloemstraat, tegen 14 lier M2 Aan A. P Spook en A. J. Kuiper 937 M2 grond, gelegen aan de Marnixstraat, tegen 13 per M2. B. en W. stellen voor, aan J Fortgens en G. Th. Nieuwenhuizen in voortdurende erfpacht uit te geven 793 M2. grond, gelegen aan de Zonnebloemstraat tegen een erf pachtscanon van 0.77 per M2. per jaar. B en W. stellen voor, ln te brengen in het gemeentelijk grondbedrijf het perceel wei land genaamd „5 Mad De Kamp", gelegen aan de West aan ln den Westbroekerpolder te Velsen. B. en W. siUen voor. aan het bestuur der bijzondere la ;ere school aan de Dreef 20, over 1928, b jrgoeden een bedrag van 250, zijnde de verschuldigde huurprijs dei- bij hem gedurerde dat jaar in huur en ge bruik geweest z jnde gymnastiekzaal ln ge bouw Kleine Houtweg 47. B. en W si ell <n voor, aan de besturen der daarvoor i'n aanmerking komende vervolg cursussen over 1928, als voorschot op de ver goeding, ing -volge art. 102 der L. O.-wet 1920, de volg inde bedragen toe te kennen: Klarenbeekst rat en Westergracht 1, 1.670; Kleine Houtweg 22, 3-600; Nieuwe Gracht 16, 3.320; Tugelastraat 5, 2 250. Ter voorziening in de vacature van onder wijzer aan school 28 aan de Schoterstraat is de volgende voordracht opgemaakt: 1. L. Alles, Maastricht; 2 E. O. Boerstra, Leiden; 3. G A. Paardehaar, Haarlem. De 18-jarige schilder G. K„ wonende Su- matrastraat 10, was gisteren achter perceel Kenaustraat 9 bezig met schilderen. Hij stond op een ladder welke op een serre ge plaatst was. Naar*beneden gaande stapte hij per ongeluk door een ruit, waardoor hij aan zijn beide polsen en aangezicht verwond werd. Door leden van den Ongevallendienst werd hij voorloopig verbonden en daarna per Zie kenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten in 1929 zal plaats hebben voor het gedeelte der gemeente vóór 1 Mei 1927 uitmakende de gemeente Spaamdam op Maandag 29 April a s. van 1012 en van 1316 uur in het voormalige raadhuis té Spaarndam en vOor het gedeelte voor dien datum behoorende tot de gemeente Bloemen- daal op Vrijdag 15 Maart a.s. van 1012 en van. 1316 uur in het perceel Tuindorplaan No. 1. De maten en gewichten moeten vóór 1 October van het Jaar 1929 gestempeld zijn met het goedkeuringsmerk. Bij verzuim of verhindering om van de zitting bovenge noemd gebruik te maken, bestaat nog gele genheid de maten en gewichten te laten herijken aan het IJkkantoor te Amsterdam, Brouwersgracht 276 op eiken Maandag en Vrijdag van 9.3015.30 uur, uitgezonderd 29 Maart, 1 April en 20 Mei. Gistermiddag is door een dame bij de politie aangifte gedaan dat zij haar hand- tasch inhoudende ongeveer 20.een por- temönnaie en een zilveren rozenkrans, kwijt 's geraakt, vermoedelijk in den winkel van '/room en Dr resmann aan de Lange Veer- straat De positie van den administrateur Door het bestuur der afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging van Ge meente-Ambtenaren in Nederland is een adres aan dep raad gericht, waarin gezegd wordt nopens de reorganisatie van het Bur gerlijk Armbestuur dat naar zijn meening bij deze reorganisa tie niet mag worden nagelaten de positie van den tegenwoordigen administrateur van het Stads -armen-en ziekenhuis naar recht en billijkheid te herzien dat de vertegenwoordigers zijner afdeeling getracht hebben in de commissie van overleg voor ambtenaarszaken de positie van dien administrateur te bespreken, doch dat daar toe de gelegenheid niet kon of mocht worden gegeven dat het bestuur zich derhalve genoodzaakt ziet zich rechtstreeks tot den Raad te wenden en verzoekt het salaris van den administra teur van het Stads-armen- en ziekenhuis nader te bepalen op 2.000,tot 2.400, per jaar, exclusief de thans genoten wordende emolumenten. In het gebouw van de Nutsspaarbank aan de Jansstraat vergaderde gisteravond de afd. Hadrlem en Omstreken van de Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker. De voorzitter, Mr. J. D. Pasteur opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, in 't bizonder tot het hoofd der gemeente, burgemeesier L. Maar schalk, eere-voorzifter der vereeniging. De secretaris, de heer L. A. Bouricius las de notulen der vorige vergadering voor, welke zonder op- of aanmerking werden goedgekeurd. Hierna werd het jaarverslag over 1928 voorgelezen. Dit verslag vermeldde het vol gende Het ledental bedroeg op het eind van het verslagjaar 70 personen en 8 vereenigingen en instellingen. Door herkiezing der in 1928 afgetreden bestuursleden Mr. J. D. Pasteur en Mr. A. H. J. Merens bleef de samenstelling van het Bestuur onveranderd. Ook het bestuur van het fonds tegen den Woeker (Borgstellingsfonds) bleef in samen stelling ongewijzigd. Met zeer gewaardeerde medewerking van het secretariaat van den Armenraad te Haar lem kon per geregeld geplaatste advertenties in de plaatselijke dagbladen het onze tusschen komst behoevend publiek naar het bureau Jansweg 39 worden verwezen, waarmede de afhandeling der aanvragen ten zeerste wordt gebaat. In 1928 kwamen bij den secretaris 102 aanvragen om advies of borgstelling binnen, tezamen 1100 met vorige jaren. Aan 17 personen werd in 1928 borgstelling verleend tot een bedrag van ƒ3.117.50, in totaal met vorige jaren aan 294 personen met ƒ42.042.50, waarvan op einde 1928 nog onafgelost waren 21 posten met 2.228. restant schuld. Wegens onvoldoende aflossing leed het Fonds in 1928 een verlies van 146.54, terwijl ƒ61.van vroegere afschrijvingen werd terugbetaald. Eenige dotaties tot 220.waarvan 120.uit de kas der Afdeeling, stelden het Fondsbestuur in staat om na aftrek der geleden verliezen en bijschrijving der ge kweekte rente het kapitaal met 171.bij te schrijven tot 802. Vanaf de oprichting in 1917 af werd over 36 borgstellingen 2.879.verlies geleden of 7 van het geborgde bedrag. Op ultimo 1927 bedroeg het Afdeelings- kassaldo 266.72, aan contributies en rente werd ontvangen 191.24, terwijl uitge geven werd 229.07, waaronder 120. bijdrage aan het Borgstellingsfonds en f 75.30 aan advertenties, zoodat het saldo op eind 1928 bedroeg ƒ228.89. Ten opzichte van de voorgentynen op richting eener „Anti Woekerbank" ter plaatse werd geen vooruitgang verkregen, terwijl ook geen verdere belangrijke mede deeling zijn te doen. De heer W. Ch. van Daalen bracht het verslag uit van de commissie tot het nazien der rekening van den penningmeester, waarna de voorzitter den penningmeester en de commissie dank bracht. Ook het verslag van regenten van het „Fonds tegen den Woeker" werd door den heer van Daalen uitgebracht. Het voorstel tot het verleenen van een dotatie aan het Fonds werd met algemeene stemmen aangenomen. Namens de regenten van het Fonds zeide de heer v. Daalen dank, omdat daardoor het arbeidsveld kan worden uitgebreid. De aftredende bestuursleden, de heeren Mr. P. Fuhri Snethlage en L. A. Bouricius, werden bij acclamatie bc-kozen. De voorzitter wenschte beide heeren geluk met hun besluit om de herbenoeming aan te nemen. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter dank bracht aan zijn mede bestuursleden en aan den burgemeester. De aanwezigheid van het hoofd der gemeente doet volgens spr. de hoop leven dat het gezochte contact tusschen de gemeente en de vereeniging zal leiden tot het stellen van maatregelen om den woeker te bestrijden. Spr. wekte daarna op tot algemeene krach tige propaganda. De burgemeester dankte voor de aange name woorden tot hem gesproken en zeide toe zooveel mogelijk te zullen medewerken om nieuw resultaat te bc -eiken. Hierna werd de vergadering gesloten. Gisteravond omstreeks half 8 had op de kruising Paul Krugerstraat-President Steijn- straat, een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een luxe-auto. Eerstgenoemde auto kwam uit de Paul Krugerstraat en reed in de richting Paul Krugerkade; de andere auto kwam uit de President Steijnstraat en reed in de richting Kloosterstraat. De aan rijding ontstond doordat beide chauffeurs eikaars signalen niet gehoord hadden Beide automobielen werden zoodanig beschadigd, dat ze weggesleept moesten worden. De bestuurder van den vrachtauto E. J. werd door glasscherven licht gewond y Donderdag 14 Maart a.s. hoopt de heer F. Ruyneman, leider van de N, V. Chemische Wasscherij Haverschmidt en Klaje, aan de Brouwersvaart, zijn 25-jarig dienstjubileum te vieren. KINDERKOOR „INTER NOS" Het Kinderkoor „Inter Nos" blij kt na zijn optreden op den zangwedstrijd te Zandvoort nog te zijn vergroot. Het besloeg althans bij na het geheele podium van onze groote con certzaal. Het klankvolume was eveneens veel grooter, volstrekt niet te klein voor deze zaal. Echter was het niet immer even nobel, kleurrijk en in goede evenredigheid als bij het optreden te Zandvoort. Konden wij daar en als jurylid en als verslaggever niets dan goed vermelden, ja, stelden wij de prestaties van dit kinderkoor ver boven de andere ko ren, nu moeten we enkele opmerkingen ma- ken. lê De klank van het jongenskoor loste niet voldoende in het geheele ensemble op. Bij éénstemmigen zang domineerden de jongens en bij tweestemmigen zang, vooral als de meisjes in hooge ligging falset zongen, berokkenden de somwijlen tamelijk geforceerde borststm der jongens schade aan het overigens fraaie klankvolume. 2e. Door het forceeren van den klank leden mede de uitspraak en de voordracht, die in de andere, zachter gezongen deelen zeer veel goeds bevatten. De klank van het meisjeskoor was mooi, dikwijls bewonderenswaardig. Bijzonder het teêre meisjeskoor„Michiel hield woord" uit de omvangrijke de Ruyter-cantate, klonk fijn en afgerond en het volume in menig forte gezongen fragment was vol en toch nobel. Voor de voordracht niets dan lof. Fraai werden de talrijke contrasteerende onder- deelen uitgebeeld, zeer doorvoeld en karakte ristiek klonk in genoemde cantate het koor: „Roemvol rustte 't oorlogszwaard". Men bemerkte, dat den kinderen tekstbe grip was aangeleerd en zij de uitgebeelde gebeurtenissen meêvoelden en doorleefden, f enkele ongemotiveerde afbrekingen van den tekst zooals bij: „Een Prince van Oran- giën" na „van", deden zeer vreemd aan). De sol» werden op lofwaardige wijze ver vuld door mevrouw Bilderbeek en den heer Lagas Eén' der jongens zong de Michiel-partij, die hem wat te hoog lag. Mevrouw Janny NeumannLeeflang begeleidde correct en muzikaal. Dirigent Booda oogstte met de vertolking der Cantate veel bijval. Mede werden nog eenige liederen gezon gen, o.a door de kleintjes van het koor af zonderlijk. Aardige van Rennes-liederen, lief en leuk vertolkt. De belangstelling voor dit concert was enorm. O. K. Zooris reeds eerder «c-re'd is, ral een vierdaagsche tentoonstelling gehouden wor den van werkstukken van de jongelui, die de cursussen gevolgd hebben en aan de wedstrijden deelgenomen in de Sierkunst en Marsepeinbewerking. Donderdag 7 Maart was de eente wed strijd voor het verplichte stuk van den Cursus Li de Sierkunst. De deelname was algemeen. Alle jongelui waren tegenwoordig en het enthousiasme, om elkaar te bekampen, was bijzonder groot. Woensdag 13 Maart is de wedstrijdavond voor het verplichte en vrije stuk van den Marsepeincursus en Donderdag 14 Maart voor het vrije stuk van den Cursus in de Sierkunst. Algemeen wordt er zeer hard geoefend en gewerkt en er is dan ook geen twijfel meer, of op de tentoonstelling, die Vrijdag 15 Maart om één uur n.m. geopend zal worden, zal zeer mooi en artistiek werk te zien zijn. De kosten zijn zoo laag mogelijk gesteld, zoodat dit voor degenen, die belang stellen in het mooie banketbakkersvak, geen be zwaar behoeft te zijn, gedurende de tentoon stelling een kijkje in het gebouw „St. Bavo" te nemen. Vandaag viert de heer W. Smelter, hoofd agent van politie alhier, wonende Sophia- straat 2, zijn 25-jarig jubileum. Vanmorgen werd hem het gebruikelijke geschenk over handigd. Zooals gewoonlijk zou hem door het Haarlemsche Politiemuziekeorps een serenade gebracht worden, doch door ongesl slclheid van den jubilaris, gaat dit thans niti, door. Burgemeester en Wethouders hebben be sloten. voor de week van 11 tot 16 Maart, aan de gehuwde uitgetrokken loden van werkloozenkassen nog een toeslag te ver strekken van 15 pet. met een minimum van 2 50 en aan de gehuwde leden van werk loozenkassen, die uitkeering ontvangen en die daaraan behoefte hebben, een toeslag van 2.50. In den Schouwburg aan den Jansweg, wer. den ravond twee wetenschappelijke films vertoond. De eerste, welke afgedraaid werd was die van Kromhouts Motorenfabriek te Amster dam. De titel welke deze rolprent droeg, n.l. „Kracht", wordt reeds in den aanvang ge symboliseerd door den zwaren stoomhamer, die met kracht op het ijzer neerkomt. Men krijgt een overzicht van het heele bedrijf en de film voert eerst door de verschillende fabrieksafdeelingen. Interessant was het te zien, hoe van het ruwe metaal de kantjes af- gefraisd en de verschillende onderdeelen spiegelglad geslepen worden, hoe de motoren op montage-wagentjes in elkaar gezet wor den. De bewerking van de belangrijke onder deelen en het werk in de revolverdraaierij werden duidelijk getoond. Kortom, de fiml laat zien het heele ont staan van den ruw-oliemotor en geeft daar bij een goeden kijk op een belangrijk Ne- derlandsch bedrijf. Het was jammer, dat de belangstelling zoo gering was. Ook dtweede film was bui tengewoon interessant. De aanwezigen kre gen nu het nieuwste op het gebied van het reddingswezen te zien, n.l. een reddingboot welke omslaat, doch dan automatisch weer in haar oorspronkelijken stanc terugkeert. Dat een dergelijke reddingbooi, belangrijk meer voordeelen heeft dan de gewone red dingboot en dat zij e^n ommekeer zal bren gen in het reddingwezen is licht te begrij pen. De film toonde ons het een en ander zeer duidelijk. Hedenavond worden deze twee leerzame en tegelijk boelende films wederom vertoond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2