Dingen van den Dag Het Verkeer over de Sluizen teIJmuiden DE REORGANISATIE VAN HET STAATSBEDRIJF DER POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE til7- wÊm i TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLÉMSCHE COURANT DINSDAG 12 MAART 1929 BLADZIJDE VRAGENBUS Personeelsformatie in gemeentedienst Een overzicht van de totstandkoming en enkele algemeene beginselen rr i f VERKEER EN POSTERIJEN Het telefoonverkeer met Finland KUNST EN KENNIS Het resultaat van twee jaar restauratie-arbeid BOEK EN BLAD Mannenadel en Vrouweneer, Maartaflevering Personeelsformatie is tegenwoordig onder het ambtenarencorps der gemeente Haarlem, en ook in andere steden van ons land, een begrip, waar de betrokkenen mee opstaan en naar bed gaan. Overigens zeer begrijpe lijk, want de personeelsformatie houdt ver band met hun strijd om het dagelijksch brood en die is, ook voor hen, die boven natuurlijke doeleinden op dit ondermaan- sche nastreven, toch nog altijd en terecht een voornaam ding. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft langdurige discussies aan de organisatie van het ambtenarencorps in de hoofdstad gewijd en in Haarlem is't onderwerp nu al jaren lang een wrijvingspunt tusschen de organisaties en het gemeentebestuur. Een gemeentebe stuur moet het niet vreemd vinden, ddt de betrokkenen op dit punt zeer gevoelig zijn en dat bij al maar uitblijven van oplossingen, het goed humeur der ambtenaren er onder gaat lijden. Dat is blijkbaar in Haarlem in hooge mate het geval. Dat het vormen van een personeelsfor matie in Haarlem zoo lang traineert, heeft natuurlijk zijn oorzaak. Voor een deel ligt die in het feit, dat een groot deel der ambtenaren die formatie niet willen; het gemeentebestuur echter houdt vast aan de personeelsformatie, omdat het die in het ge meentebelang acht. Voor een buitenstaander is het moeilijk de kern van het meenings- verschil te snappen en daarom willen wij wachten ze duidelijk te maken. Personeelsformatie onder het gemeente- personeel houdt in, dat voor eiken tak van dienst, voor elk bedrijf het aantal ambte naren en de verdeeling der rangen wordt vastgesteld. De personeelsformatie stelt, om een voorbeeld te geven, b.v. vast, dat de secretarie zal tellen: 1 griffier, 4 refe rendarissen, 7 hoofdcommiezen, 14 com miezen, 20 adjunct-commiezen, 30 klerken, 1 controleur-bode, 3 boden, 1 portier, en 1 bewaarder. Zoo doet zij het ook voor het electriciteitsbedrijf, het gasbedrijf en voor eiken tak van dienst. De gemeente raad stelt die formatie vast en de raad alleen kan er verandering in brengen. Tot nu toe ging het anders. Als er ergens een bekwaam ambtenaar was, dan werd die op een voor hem goeden dag bij- den chef van den tak van dienst geroepen en werd hem medegedeeld, dat hij, vanwege zijn be kwaamheid, goed gedrag en verdiénsten be vorderd was in een hoogeren rang. Dat was zeer zeker voor dien ambtenaar heel prettig en stimuleerde niet alleen zijn ijver,, maar ook dien van zijn collega's. Van den anderen kant was er het gevaar aan verbonden, dat dit systeem de oogehdienarij in de "hand werkte, dat men trachtte een wit voetje bij den chef te krijgen, dat ambtenaren, die overigens ook zeer bekwaam waren, maar niet zoo in de pas stonden, niet voor promo tie in aanmerking gebracht werden, dat er chefs waren, die het al zeer weinig noodig vonden hun personeel eens een promotie te bezorgen, zoodat de promotiekansen in het eene bedrijf veel grooter waren dan bij het ander en ten slotte, dat er 'n soort promo- tiejacht ontstond, zoodat het, bij doorvoe ring van het systeem, niet onmogelijk zou zijn, dat het gemeentelijk ambtenarencorps ten slotte zou gaan gelijken op een Mexi caansch leger, waarin meer generaals zijn dan soldaten. Vooral voor de gemeentekas is zoo'n leger niet voordeelig. De personeelsformatie kan dat, naar de zienswijze van B. en W., onmogelijk maken. In dit systeem blijft elke ambtenaar op zijn plaats en pas wanneer er een vacature komt of een bedrijf zich zoodanig uitbreidt, dat er nieuwe rangen geschapen worden, maakt men een kans op promotie. De ambtenaren, althans in overgroote meerderheid, gevoelen weinig sympathie voor dit systeem en aanvaarden maar' liever de eerste methode met den aankleve vkn de fouten De promotiekansen bij een perso neelsformatie toch worden gering, meenen zij, en zij zetten de stelling op, dat de ge meente Haarlem bij doorvoering der, perso neelsformatie vele knappe ambtenaren zal verliezen. Gesteld eens, dat de gemeente een bekwaam verificateur heeft voor het nazien van de rekeningen van de bouwvefeenigin- gen, een ambtenaar, die de gemeente vele voordeelen bezorgt, duizenden bgspaart b.v., dan zal die ambtenaar den gemeentedienst verlaten- wanneer hij krachtens, de perso neelsformatie geen kans heeft op promotie. De ambtenaren, die op dit te.rjejn natuur lijk een uitstekende feeling hetjben, zpllen er wel niet zoo ver naast zijn, als zij aan pro motie bij keuze of naar behoefte'—'hoe zul len wij het noemen? de vocfrkèur geven boven de personeelsformatie. Voor dén onbevangen buitenstaander maken de beide methodes weinig verschil en'gelij- ken veel op elkander. Indien toch een chef van dienst meent, dat een of ander werk beter beloond moet wor den, dan kan en zal hij dén betfökken amb tenaar voor een hoogere functie, voordragen en die voordracht bij B en W Veten te-ver dedigen. Deze zullen, indien zü jhfcfc met de zienswijze van den chef 'eens zijn»,,teen voor stel bij den raad doen en wel gjpen raadslid ial dan als regel den moed Rebben .zoo'n vborstel af te stemmen Hii loopt'immers met zulk 'afstemmen de kans, den gang van zaken bjj den betrokken tak van dienst onmogelijk te maken. Het is echter een lange weg om voor élke verandering van functies -de goed keuring van "den raad te vragende» jipt ge vaar kan niet vermeden, dat sórusde instel ling van een nieuwe functie of uitbreiding of inkrimping van het aantal rangen in de sfeer van de politiek geraakt. i' Al deze dingen betreffen in hoe)te mate den innerlijken gang van zaken bij. dp jjifijutvak- ken en dien pioet men niet stroef mgken Men is nu bezig een personeelsformatie- schema op te zetten. Het is te hopqn, dat men er spoedig mede gereedkomt. Dat schema zal ter goedkeuring aan 'den raad voorgelegd worden. Naar het on;s ybprkomt,- is hét vrij onverschillig, of de' raad stemt voor het eene dan wel voor het andere stel sel Wij gelooven echter, dat de raad, goed zal doen niet vast te houden aén'zlln'- recht elke verandering van de formatie zelf te be- oordeélen. Hij dient dat over te latén' aan B, en W. in overleg met de commissie van bij stand. Het hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie schrijft ons: Nu binnenkort de publicatie van de Ko ninklijke besluiten en beschikkingen van den Minister van Waterstaat en van den Direc teur-Generaal der Posterijen en Telegrafie betreffende de reorganisatie bij den post-, telegraaf- en telefoondienst is te verwach ten, verdient het wellicht aanbeveling, ter Inleiding 'van die publicatie een en ander over de totstandkoming dier reorganisatie, alsmede over .enkele daarin opgenomen alge meene beginselen bekend te maken. Men zal zich herinneren, dat de reorgani satie van den P. T. T. dienst indertijd in be handeling is genomen door de beide z.g. com-. missies-Nol ting (één voor den technischen en één .voor den exploitatie-dienst). Deze commissies brachten in 1923 verslag uit en deden tevens voorstellen tot reorganisatie. Door de z.g. commissie-Van Royen werd een verslag over den dienst van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie uitgebracht. Eén der eerste beslissingen, welke moesten worden genomen, was, of aan één Directeur- Generaal de leiding van het geheele P. T. T bedrijf moest worden opgedragen, dan wel of een directorium van b.v. drie personen met die taak moest worden belast. Daarnaast moest worden uitgemaakt, of de telegraaf- en de telefoondienst vereenlgd zouden blij ven met het postbedrijf, dan wel daarvan zouden worden losgemaakt en tot een afzon derde telegraaf- en telefoonbedrijf gecon stitueerd. ;«legrafie ilk tot .•Ring Igr.isa- £v$gena /erken efl Op deze beide punten werd rpeds in 1925 beslist door de benoeming vanéén Direc teur-Generaal van het vereenlgd post- en telegraafbedrijf. Na zich op de hoogte te hebben gesteld van de bestaande toestanden en omstandig heden, besloot de nieuwe becmifpletdtrtg, ei verdere voorbereiding van dréorgan sa e ten hoofdbesture der Posterijerueri-.Xélegralie een speciaal bureau in te stelijj taak kreeg in onmiddellijke met den Directeur-Generaai tie-mogelijkheden na te gaan,., diens aanwijzingen nader uit ie. er vorm aan te geven. >1^ Ieder, die eenigszins op de boégte is van de ingewikkelde staatsrechtelijke en ambte lijke .verhoudingen en die teveiis. bekend is met de moeilijkheden, verbonden aan de re organisatie van een groot Staatsbedrijf, als dat der Posterijen, Telegrafie enTTelefonie, zal kunnen beseffen, welk een omvangrijk werk hier, moest worden verricht. Dit den a,ard der zaak was niet alleen overleg noodig met de daarvoor in aanmerking komende autoriteiten en hoofdambtenaren, maar ook met het personeel (Commissie van,Overleg), terwijl mede de adviezen van den Postraad werdén ingewonnen. De onderhavige reorganisatie-maatregelen werden voor het eerst in groote lijnen aan gekondigd in Augustus 1927 in den vorm van mededeelingen aan de Commissie van Over leg, welke indertijd in de pers zijh gepubli ceerd. rradat zij nader waren voorbereid en ning daarvoor aan te vragen, een revolver of geweer in huis hebben? Antw.: Neen. Vr.: In het bezit zijnde van eenige, aan - deelen eener N. V. welke niet ter beurze ztjr. genoteerd, kent de Inspecteur der belastingen te Leiden hieraan een waarde toe van 120%, aan de hand van de .verkregen uitkomsten dezer N. V. over 1927, terwijl door mij een waarde toegekend wordt van 75 (dus van aankoopwaarde). Bovenbedoelde aandeelen zijn preferent en het dividend is vast; 7 Is de waardeering voor-de vermogensbelasting door den Inspecteur juist? Antw.: Van de beslissing van den Inspec teur kunt u in bproep gaan bij .deri Baad van Beroep. Voor uw geval moet u zich wen den tot den Raad van Beroep te 's-Gra- venhage. Vr.: Kan een zakenman, onverschllig hoe groot zijn bedrijf is, een vergunning 'krijgen voor het koopen vin een revolver, dienst doende voor eventueele zelfverdediging bij inbraak e.d.? Antw.: Dergelijke aanvragen moeten ge schieden bü den commissaris van politie der gemeente van inwoning. Vr.: Moet iemand, die het vorig jaar uit hoofde van zijn ambt of beroep, dispensatie in het vasten heeft gekregen, de volgende, jaren, indien hij dat 'ambt of beroep nog be kleedt, opnieuw dispensatie aanvragen, of geldt de eenmaal verleende dispensatie oo' voor de volgende jaren? Antw.: Indien de omstandigheden van he jaar, waarin hem dispensatie is verleend, ge heel ongewijzigd zijn gebleven, behoeft hi niet opnieuw dispensatie aan te vragen. TocJ is het raadzaam, zich daaromtrent telken jar met zijn biechtvader te verstaan. Vr.: KUnt u mij mededeelen het adres vai de Zusters van Bloemendaal, die een nieuw- stichting zijn begonnen voor eenige jarei terug van Pater v. Ginneken, naar ik meen Zijn er geen tweeërlei leden? Leeken ei religieuze Zusters? Antw.: U bedoelt de St. Reinilda-Stichtine wier Zusters gevestigd zijn in huize „Betha nië", Hooge Duin- en Daaischeweg te Bloe mendaal. In de stichting vindt men contemplatief (beschouwende) en z.g. werkende Zusters. Vr.: Hoeveel Inwoners heeft Amsterdam Den Haag. Rotterdam, Utrecht? Antw.: Amsterdam verwacht binnenkor haar 7501000 inwoner. Den Haag had op Januari 1928 een inwonertal van 416.179 Rotterdam van 571.842 en Utrecht van 151.66( Vr.: Mijn dochtertje is in Februari 13 Jaa geworden en zit in de 7de klas. Begin Me is het verhooging. Mag zij nu van schoo af? Antw.: Zie het antwoord op een vraa; hiervoor. Alle tafereelen uit „De Vrijbuiter" worden voor hen hier werke lijkheid. Alleen kregen de vrijbuiters geen standjes Voor bedorven kleeren, wat hier helaas wel 't geval zal zijn gewelest! uitgewerkt, wérden verdere mededeelingen gedaan in de Memorie van Antwoord be treffende de P. T. T.-begrooting 1929. In de nieuwe regeling der rangbevordering van het' kantoorpersoneel zijn ruime over gangsbepalingen opgenomen, volgens welke de krachtens vroegere regelingen verkregen aanspraken geheel en zelfs de volgens vroe gere regelingen bestaande vooruitzichten na genoeg geheel worden erkend en bestendigd. Hierdoor wordt het weliswaar niet mogelijk om de belangrijke vereenvoudigingin de personeelsformatie onmiddellijk ten volle door te voeren, doch dit behoeft geen bezwaar te zijn, nu toch de uiteindelijke toestand dui delijk is' uitgestippeld en voor regelmatige doorvoering; door bindende regels de berei king van dieri toestand vaststaat. Behalve hét hiergenoemde beginsel van houd van bestaande rechten zijn nog enkele andere leid^njie gdachten in d'e reorganisa tie verwerkt en wel, om slechts enkele hoofd zaken te npemen: vereenvoudiging der or ganisatie; .verduidelijking en vereenvoudiging van de Organieke en personeelsbepalingen, eenige meerdere vrijheid van de bedrijfslei ding t. a. v.-bezetting van sommige belang rijke functies en bevordering van systema tische beoord'eeling der ambtenaren, opdat, vooral de belangrijke hoogere functies zoo veel mogelijk bezet zullen worden door de beste ambtenaren, over wie het bedrijf kan beschikken. In hoeverre men geslaagd is, de hierge noemde, leidende, gedachten in de nieuwe re gelingen door te yoeren kan blijken uit en kele gegjevens welke hierna volgen. 1. Verduidelijking en vereenvoudiging van de organieke ,en personeelsbepalingen. Vele dezer bepalingen waren verouderd; een. groot gedeelte .der matérie was jaren lang uitslui tend bij-stukjes en beetjes gewijzigd of aan gevuld, zóodat een grondige .systematische herziening Springend noodig was, teneinde van deze verouderde lappendeken een goed sluitend en, vóór het bedrijf geschikt geheel te maken. Zoo bleek het onder meer mo gelijk de verschillende Koninklijke besluiten betreffende dé'organisatie en het personeel, ten getale van 9. te vervangen door 3 be sluiten, welke .een goed organisch geheel vormen. Het personeel van het Hoofdbestuur werd onder de wérking van het DAPTT en AH PTT gebracht, waardoor dit personeel in het vervolg, althans in hoofdzaak, onder dezelfde dienstvpój-waarden als het bedrijfs- personeel werkzaamzal zijn. In verschillende bepalingen, in den naam van het 'bedrjjf en in de titulatuur zal de Telefonie naast 'de Post en de Telegrafie de haar rechtmatig toekomende plaats in nemen.' 2. Vereenvoudiging, in de organisatie werd bereikt dóór aanmerkelijke vermindering van he,t aantal, rangen en. minder differen tiat'ie in bevoegdheden en aanspraken, na tuurlijk 'gepaard gaande met vereenvoudi ging van liet bestaande ingewikkelde exa mensysteem' en met vermindering van het bestaande, aantal examens. Zoo ishet ihogeiyk gebleken 83 groepen van exploitativeambtenaren, met verschil lende bevoegdheden (ondergebracht in 56 rangen) in, detoekomst terug te, brengen tot 29?-groepen! overeenkomende met even zoovel er rangen'. Ook £|Wj.yerschi'llende functies welke vroe- Ingenieur, Hoofdingenieur, Hoofdingenieur lste klasse en Hoofdingenieur-Directeur, ad- spirant electrotechnisch ambtenaar, electro- technisch ambtenaar en electrotechnisch hoofdambtenaar. I De voornaamste rangen van het middel baar, personeel zijn: kantoorbediende: adjunct-commies; com mies; telegrafist: adjunct-commies, commies. De commiezen bij den PTT-dienst zijn te vens bestemd voor de functie van directeur van de kantoren 4e klasse; telefoniste, te lefoniste lste klasse, Assistent, conducteur, hoofdbesteller. Tot deze rangen kan lager personeel op grond van vakkennis volledige LO-ontwikkeling worden benoemd. Tot de lagere rangen blijven behooren: besteller, zaalwachter, schrijver, lager tech nisch personeel enz. Het ligt in de bedoeling het in dienst zijnde personeel zoo spoedig mogelijk In de nieuw in te voeren organisatie te doen overgaan, in verband waarmede binnenkort verschil lende benoemingen in die nieuwe rangen worden verwacht, terwijl ook bezetting van de vele thans nog vacant gehouden betrek kingen binnenkort kan worden tegemoet ge zien. ger gri maakt waardoór junct-dirj specteur zoodanig in functi. Hiertegi v J enkele ranj? n< jjfizp afzonderlijke rangen uit 'epaglde rangen ondergebracht, Je rangtitels directeur, ad- én adjunct-inspecteur, in- Jpoorweg-postkan tor en als wénen, en zijn omgezet De In November .1928 gestrande trawler „Geiina" ligt thans bezuiden Wuk aan Zee, hoog op het strand en vormt daar een attractie voor het wandelend publiek. Vooral de Jeugd vindt het een uitgelezen speelplaats. Hierboven ziet men ze groeten voor een denkbeeldige zeerei» laat, dat invoering van een 'akelijk bleek, de rang van referendaris P. 'T. T., waarvan de rangen referendaris 2e 'klasse en adjunct-referen daris werdén afgeleid. Hierdoor kwam de titel commies vrij voor de vroegere commie zen-titulair. zoodat de brandende titulatuur kwestie op bevredigende wijze kon worden opgelost. 3. In aansluiting op deze vereenvoudiging, kan ook een meer logische bezetting van diverse functies en meer Invloed van de bedrijfsleiding daarop worden verkregen. Nu, zooals onder 2 reeds is vermeld, verschillen de functies als rang niet meer bestaan, is het mogelijk geworden voor de bedrijfslei ding b.v. ambtenaren van den rang van referendaris aan te wijzen als directeur, adjunct-inspecteur. Het'spreekt vanzelf, dat in het welbegrepen bedrijfsbelang van deze meerdere vrijheid slechts een beperkt gebruik zal worden gemaakt, waarbij rekening zal worden gehouden met de belangen der amb tenaren. 4. Aan het brengen van den juisten man op de Juiste plaats is ook nog ten zeerste bevorderlijk het invoeren van een systema tische beoordeeling. waarmede wordt beoogd op den düur van eiken ambtenaar een „ge- schledenis-beoofdeeling" te verkrijgen, zoo dat door het raadplegen van een geheele reeks van verschillende beoordeelingen het vormen van een objectief beeld van eenlg ambtenaar zal worden vergemakkelijkt. De voornaamste rangen van het hooger personeel E. D. (Exploitatie Dienst) zijn: Adjunct-surnumerair, surnumerair, ad junct-referendaris, referendaris 2e klasse, re ferendaris, inspecteur, inspecteur l. a. d. en hoofdinspecteur; deze ambtenaren zijn be stemd voor de functies van directeur van de ongeclassificeerde knt., de spoorwegpknt. en de kantoren lste, 2de en 3de klasse, alsmede voor adjunct-Inspecteur en inspecteur. De voornaamste rangen van het hooger personeel -T.-D, -(Technische DieDst) zün; Op 2 April a-s. opening De dezer dagen gehouden proefgesprek ken tusschen Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage met Helsingfors hebben een gunstig resultaat gehad. In verband hier mede ligt het in het voornemen, het tele foonverkeer met Finland op2 April a.s. te openen. Reuter meldt uit Luxor, dat negentig kis ten met voorwerpen van waarde, welke ln de graftombe van koning Toetenchamon wer den gevonden, onder goed geleide naar Cairo zullen worden vervoerd. De voorwerpen zijn het resultaat van twee jaren restauratie-arbeid door den Britschen Egyptoloog Howard Carter. Pater van Grlnsven opent deze aflevering •net een vervolgartikel uit de serie Zware verplichting tot het vermijden van de naaste gelegenheid van doodzonde. In een artikel Zedelijkheldsmaniaken komt A. de Ru op tegen Het Volk en de Tribune, die zich veroorloofden een jongen man be lachelijk te maken, die te Amsterdam een aanstootgevend voorwerp in een etalage had vernietigd. Onder den titel Bestrijding der pornografie vinden we ln deze aflevering een verslag van de onlangs te Utrecht gehouden verga dering van het Comité tot bestrijding der zedeloosheid en haar gevolgen, waar Mr. Hermans, substituut-officier van Justitie te Den Haag een inleiding hield over de be strijding der pornografie. Casto doet mededeeling van een schrijven van Kard. Gaspari en den bekenden Pater Mateo aan de Duitsche Liga tegen de vrou wenmode. Verder biedt deze aflevering nog een uit gebreid verslag van een te Breda gehouden vergadering van Voor Eer en Deugd, waar dr. Weve een Inleiding hield. Dan ten slotte <T<> altijd Interessante internationale rubriek Van hier en ginds. Vr.: Van 1 Mei 1927 tot 1 Mei 1928 was ik werkzaam in de gemeente Amsterdam en woonachtig te Haarlem. Ik ben toen aange slagen in de forensenbelasting te Amsterdam over het dienstjaar 1927*1928 geweest wat juist was. In het dienstjaar 1928-29 ben ik echter alleen de maand Mei 1928 werkzaam ge weest te Amsterdam en ben wederom voor een vol dienstjaar 1928-29 aangeslagen. Is deze aanslag over een vol jaar juist? Zoo ja, kan dan ontheffing worden ge vraagd voor elf maanden?i Antw.: De aanslag is juist. U kunt echter ontheffing van elf maanden aanvragen. Vr.: Mag ieder persoon, zonder vergun- Het slulzen-probleem te IJmuiden. Wanneer zal de dag komen, dat de rolbrug de over winning behaalt? Er wordt nu met bekwamen spoed verder gewerkt Een der vele problemen, welke tn het zich snel ontwikkelende IJmuiden ontstaan .zijn en waarvan de zij het dan voorlooplg ge deeltelijke oplossing tegemoet gezien kan worden, vormt het verkeer over de Nóord- zeesluizen aldaar. De foto's, welke wij hierbij reproduoee- ren, geven onzen lezers een beeld .van d'e manier, waarop meergenoemde oplossing ons wordt gebracht. Zij. opent voor allen, die.dagelijks met dii probleem in aanraking komen (en.voor her. die in de toekomst met dit verkeer te ma ken zullen hebben) wijde perspectieven. In figuurlijken maar ook in letterlijken zin! Want de bestaande overgangen over 'de sluisdeuren hebben met het Idee „ruimte" niets te maken. Deze overgangen waren vol doende 'toen „aan den overkant" nog'de Breesaap lag in zijn oorsprorikelijken schil der ach tigen staat en het verkeer zien be perkte tot enkele voetgangers en eén paar rijwielen, uitgezonderd dan de dagen, waar op mailbooten vertrokken. Dan bplepfde men een poosje druk voetgangersverkeer Met het verrijzen van de industrieën gro/i- de ook het verkeersprobleem en het zal blij ven groeien, tegelijk met den toenémend'en opbouw van het grootindüstriecèntrurh, ar.' daar in den Breesaap staat te verrijzen. De sluisdeuren bieden geen ruimte daar. voor. De smalle overgangen laten niét meer dan een persoon tegelijk door, mét het ge volg dat op sommige momenten van dén dag b.v. op de tijden dat- de -werklieden van de Hoogovens, den sluisbouw of de Bal last Mij. naar huis gaan het-cr.zeer druk is. Dan is het buitengewoon^ hinderlijk eh voor kinderen gevaarlijk. Niet altijd wacht mentot de perspnen van den overkant zijn gepasseerd. D^t be hoeft ook niet steeds. Maar wannéér er rij wielen bij te pas komen en dat is bijna steeds het geval, dan' wordt het onaange naam. In zulke gevallen 'wordt een klagers- knecht of kruideniersbediende, die een groote mand op z'n - fiets heeft (maar dan vooral breed!) door het publiek met gejuich begroet. Want achter zoo'n mand !ben Je absoluut veilig.'Zij'belet iedereen; die van den tegenoverges telden kant komt, om te passeeren en zoo sluit men zich ongevraagd bij zulk een rijwielridder aan! g Maar binnenkort zullen, wij van dezen hu mor niet meer kunrign genieten. Het wijde perspectief ligt' er reeds.'maanden in 'den vorm van een groote en 2 M. breede rol- brug. Reeds in het laatst van Deoember heb ben wij onze lezers doen Kennismaken, mét het gevaarte, door eetv paar foto's van den ouden en den toekpmstigen toestand. De voltooiing heette toén' een kwestie te zijn van eenige weken. Maar de zaak rolde' niet erg! Zij heeft überhaupt niet gerold! Wij - hadden buiten den waard in dit geval de voyst ge rekend en nu zal het nog wel een heele tijd duren, vooraleer des» toestand inderdaa electrisch en tot ons aller voldoening gaan rollen Doch dan zal de voldoening, welke van onze twee meters hebben, grooter zij naarmate dat wij er naar verlangd en op 1 wacht hebben. Het verkeer over de sluizen i IJmuiden. Nc steeds is de toestand onhoudbaar; door vorst 'hebben de werkzaamheden bijna maanden stilgelegen De oude sluizen, met hun bruggetjes, la tige trappen, etc. zullen geen ergernis me geven. Het gevaar van onbeschermde slui muren is verdwenen en de sluisknechts kui nen ongehinderd hun werk doen, als het pi bliek niet meer om hen heen behoeft draaien. Hopelijk zal ook over de bestaande groo sluis spoedig een dergelijke overgang k men. Het verkeer over de niéuwe sluis 2 voorlooplg geen belemmering ondervinde want over de enorme deuren zijn breet bruggen geprojecteerd van 3 meter breedt Hoera, de brug is, geopend! zo zoo noodzakelijke verbetering >g niet, hoewel er kans bestaat, dat r is aangebracht. Er kan nu met a. worden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5