Stadsnieuws GEMEENTERAAD VAN VELSEN MUZIEK DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - - WOENSDAG 13 MAART 1929 BLADZIJDE 2 Onbestelbare poststukken i De stand van onze woningmarkt Algemeene voorwaarden voor bet aanleggen van wegen De kwestie der retributie-regelingen voor lycea Het rapport van de commissie tot reorganisatie van de brandweer aangehouden. INGEZONDEN S. Voor den Haarlemschen Bond van R.K. Jongenspatronaten Verkoopingen Haarlemsche Orkestvereeniging Vereeniging voor Nijverheids onderwijs Fritz Hirsch Operette f Ergerlijke baldadigheid Verlof Drankwet Jubileum W. Smelter Extra toeslag aan werkloozen i i Gisteren vergaderde de gemeenteraad,' jnier voorzitterschap van den burgemeester. De raad was voltallig. Ingekomen stukken. Ingekomen is een verzoek van het bestuur if.t R. K. Schoolvereeniging St. Laurentius te IJmuiden, om beschikbaarstelling van de niodige gelden voor aanschaffing van meu bilair ten behoeve van de St. Anthoniusschool ildaar. B. en W. stellen voor dit adres in hunne tanden te stellen om advies. Aldus wordt besloten. Ingekomen is voorts een adres van J. M. -I. v. d. Wateren e.a. bewoners van woningen tan den Kruidbergerweg te Santpoort, ïoudende verzoek te willen bevorderen, lat gelden beschikbaar worden gesteld voor iet op afdoende wijze verharden van dezen we g. Ook dit adres wordt in handen van B. en 07. gesteld om advies. De woningmarkt Naar aanleiding van den door B. en W. ,vergelegden staat omtrent de woningmarkt m deze gemeente, constateert de heer TEN RROEKE, dat er woningen voldoende zijn. De woningmarkt biedt echter geen ruimte aan die menschen, die de gangbare huren in den tegenwoordigen tijd niet meer kunnen opbrengen. Spr. heeft, hier de ouden van dagen op het oog. Dit overwegende heeft spr.'s fractie gemeend, B. en W. te moeten uitnoodigen om met plannen te komen voor den bouw van ouden van dagen. Deze uitnoodiging heeft spr. neergelegd in een motie, welke hij den raad aanbiedt. Spr. heeft kennis genomen van de plannen der gemeente Haarlem, waar men een soort woningen liet bouwen voor zeer kleine ge zinnen, woningen, waaraan in deze gemeente gebrek is. De heer VISSER zegt, dat men nog niet kan spreken van een voldoend aantal wonin gen, voornamelijk voor arbeidersgezinnen. De motie van den heer Ten Broeke acht spr. onnoodig. AI meermalen is door spr.'s fractie voorgesteld om daarover in overleg te treden met de woningbouwvereenigingen. De vereenigingen zijn hiertoe bereid. Deze weg moet bewandeld worden. De bouw van arbeiderswoningen in deze gemeente gaat naar beneden. De VOORZITTER meent, dat dete beschouwingen wel wat prematuur zijn. B. en W. hebben hun meening nog niet bekend gemaakt. Spr. stelt voor het rapport naar B. en W. te zenden om prae-advies. Aldus wordt besloten. Aanleg van wegen Aan de orde is de vaststelling van alge meene voorwaarden, waaronder vergunning tot het aanleggen of doen aanleggen van een weg, als bedoeld in artikel 3 der bouw- en woningverordening, stal worden verleend. Na eenige discussie wordt het voorstel na verschillende wijzigingen goedgekeurd. Verpachting Voor 1928 werd, na openbare inschrijving, hef plateau nabij het zeestrand als standplaats voor rij- en voertuigen en rijwielen verpacht aan H. de Krijger te IJmuiden, voor een som van f 311.-. De Krijger heeft thans verzocht, hem voor 1929 het plateau op nieuw te verhuren en hij is bereid een pacht som te betalen van f 500.-. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot deze onderhandsche verpachting over te gaan. Goedgekeurd. Verkoop grond B. en W. stellen voor aan Gebr. Wijker en P. van Duijn te IJmuiden te verkoopen een gedeelte bouwterrein, ter grootte van onge veer 1000 Ma, liggende aan de Verloren van Themaatlaan te Velsen, voor den prijs van f 5.75 per M2. B. en W. stellen voor, aan N. W. van Nif'erick te Driehuis, te verkoopen een gedeelte bouwterrein, ter grootte van onge veer 520 Ma, liggende op den hoek van den Van Tuijlburgstr. en'n geprojecteerde straat re Velsen voor den prijs van f 6 per Ma. Goedgekeurd. Destructie van afgekeurd vleesch Volgens de bepalingen van de Vleesch- keuringswet geschiedt de onbruikbaarmaking van vleesch en vleeschwaren in een destruc tor, terwijl ingevolge de bepalingen van de Veewet het onschadelijk maken van ziek ca verdacht vee door verbranding nog slechts onder bepaalde omstandigheden is toegestaan. Door de N. V. Nederlandsche Thermcr- Chemische Fabrieken te Amsterdam is verzocht met de genoemde N. V. eene over eenkomst aan te gaan voor de onschadelijk- •naking van afgekeurd vee en vleesch inge volge het contract opgemaakt in overleg met de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. B. en W. stellen voor dit contract te duiten. Naar aanleiding van een vraag van den heer Vermeulen, die nadere inlichtingen wenscht over het concept-contract, hetwelk door hem geen ideaal wordt geacht, wordt met 13 tegen ïi stemmen besloten dit voorstel aan te houden. Bijzonder onderwijs Vastgesteld worden de over 1939 aan de be3turen der bijzondere scholen te verleenen Voorschotten op de vergoeding, bedoeld bij artikel xoi der Lager-Onderwijswet igao, zoomede van de regelen, volgens welke de litbetaling zal plaats hebben. Bijdragen aan niet gesubsidieerde bewaarscholen Van de besturen der R. K. Bewaarscholen te IJmuiden, R. K. Bewaarschool te Driehuis, R. K. Bewaarschool te Velsen, Maria Be waarschool te Velsen en de bewaarschool der Vereeniging „Uw Koninkrijk Kome" te Velsen, zijn bij den raad verzoeken ingekomen om een bijdrage uit de gemeentekas over 1929, ingevolge de bij uw besluit d.d. 7 November 1928 vastgestelde jegeling be treffende het verleenen van bijdragen uit de gemeentekas ten behoeve van bijzondere niet gesubsidieerde bewaarscholen. Kraehtens artikel 1 der genoemde regeling stellen B. en W. voor, aan de besturen der hieronder vermelde scholen over 1929 een bijdrage te verleenen als volgt 1. R. K. Bewaarschool te IJmuiden f 1660 2. R. K. Bewaarschool te Driehuis f 796 3. R. K. Bewaarschool te Velsen f 1608 4. Maria Bewaarschool te Velsen f 736 5. Bewaarschool der Vereeniging)„Uw Konink rijk Kome" te Velsen f 1424. Totaal f 6224. Goedgekeurd. Subsidieering bewaarscholen Van de besturen der Mevr. van Tuijll- bewaarschool, Insinger-bewaarschool, R. K. bewaarschool te IJmuiden en de bewaar- en naaischool „Spaarnberg" te Santpoort, zijn bij den raad verzoeken ingekomen om, inge volge de verordening op de subsidieering van het bijzonder bewaarschoolonderwijs over 1929 wederom voor subsidie in aan merking te komen. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. mede, dat de eerste drie der genoemde scholen voldoen, wat betreft d^ inrichting, getalsterkte en bezoldiging van het personeel aan de voorwaarden,* gesteld in de hiervoren bedoelde verordening. Aan de bewaar- en naaischool „Spaarn berg" behoort één helpster meer te zijn verbonden. Deze toestand bestaat evenwel reeds sedert 1923 van de verplichting tot aanstelling van een 2e helpster is telkens ontheffing verleend. Het bestuur verzoekt thans wederom vrijstelling van deze verplichting. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar, daar ook aan de openbare bewaarscholen op de 3 klassen 1 helpster in dienst js. Op grond van een en ander stellen zij voor, hen te machtigen, aan de besturen der hieronder vermelde scholen over het jaar 1929 een subsidie te verleenen als volgt s 1. Mevr. van Tuijl-bewaarschool f 5180 2. Insinger-bewaarschool f 5377.933. R. K. bewaarschool te IJmuiden, Zeeweg f 5534-57 J 4- Bewaar- en naaischool „Spaarn berg" f 4679.77. Totaal f 20772.27. Goedgekeurd. Onderwijsregeling In de raadsvergadering van den 19 Decem ber 1928 werd in handen van B. en W. om prae-advies gesteld een onder dagtee kening van 6 December 1928 ingekomen verzoek van het Bestuur van het Roomsch-Katholiek Lyceum te Haarlem om met dit bestuur een overeenkomst aan te gaan betreffende de toelating van leerlingen uit de gemeente Velsen op genoemd Lyceum, zulks op den- zelfden voet als dit is geschied met het be stuur van het Kennemer Lyceum te Bloe- raendaal en het gemeentebestuur van Haar lem. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Mevr. VAN VEEN zegt dat het eenige motief, beter elk in de aanvraag genoemd wordt, is: het Kennemer Lyceum heeft het ook. Spr. meent dat nu de deuren wijd open staan. Spr. zegt dit niet, omdat het een bizondere school is; zij heeft andere argu menten. Wanneer men een dergelijke rege ling aangaat met een bijzondere school, dan wordt feitelijk alleen het belang van de onderwijsinrichting gediend en niet het belang van de gemeente. Feitelijk krijgt de school een subsidie. Deze school krijgt van het rijk 90% van de kosten vergoed. Daardoor moet zij feitelijk leerlingen uit alle gemeenten toelaten. Spr. begrijpt niet waarom de gemeente Velsen nu nog een subsidie gaat geven aan een onderwijsinrichting, die zoo een groote subsidie van het Rijk ontvangt. De retributie-regeling is niet noodig, want de inrichting zal de leerlingen uit deze gemeente ook zonder die regeling moeten toelaten. De heer MAAS gelooft dat mevr. van Veen te veel den nadruk legt op het belang der onderwijsinrichting. In de eerste plaats Zijn 't de ouders, die belang hebben bij deze regeling. Buitendien zullen, wanneer er een behoorlijke retributie-regeling bestaat, waar schijnlijk meerdere ouders er toe overgaan om hun kinderen op die inrichting te doen, wat hun recht is. Men moet allereerst het belang der ouders zisn in deze. De wethouder, de heer TUSENIUS vindt het niet noodig om nu nog eens een princi pieel debat te beginnen. De scholen maken er geen winstgevende zaak van. Het is billijk om het verzoek in te willigen, zooals men gedaan heeft ten aanzien van het Kennemer Lyceum. Wil de raad wèl terug treden, dan moet hij dat zelf weten. Mevr. VAN VEEN betoogt dat de school, ook zonder deze retributieregeling, de leer lingen uit deze gemeente wel zal toelaten zoo ongeveer op de rijksschoolgeld-regeling. Spr. blijft het beschouwen als een subsidie, omdat de school meer ontvangt dan de kosten per leerling, na aftrek der rijkssubsidie, bedragen. Dit is de kern waar het om gaat. De heer VERMEULEN zegt dat er ge sproken is van de deur, welke open gezet is, toen voor het Kennemer Lyceum een regeling werd getroffen. Dat is niet juist. Die deur is reeds open gezet toen een regeling werd getroffen voor het ppenbaar gymnasium te Haarlem. Het gaat erom of al het geld besteed wordt aan het onderwijs en dat gebeurt. De wethouder, de heer NIJSSEN, wijst er nog op, dat, wanneer de ouders daartoe financieel draagkrachtig genoeg zijn, zij toch het volle schoolgeld moeten betalen. Na nog eenige discussie wordt op voor stel van den heer Vermeulen met 19 tegen 6 stemmen besloten om de retributie-regeling voor één jaar aan te gaan. Intusschen zullen B. en W. over deze aangelegenheid een advies uitbrengen. De reorganisatie van de brandweer Aan de orde is hierna het rapport van de commissie van onderzoek inzake de reorga nisatie van de brandweer. Dit punt wordt aangehouden tot de volgen de vergadering. Benoeming B. en W. stellen voor Mej. G. Scheffener voor vast aan te stellen als onderwijzeres aan de school voor buitengewoon L. O. te IJjnuiden. Aldus wordt besloten. Bevroren watermeters Door den heer HOMBURG waren de volgende vragen tot B. en W. gericht L Hebben B. en W. reeds kennis gekregen van het groote aantal bevroren en daardoor vaak onbruikbaar geworden watermeter^ in deze gemeente II. Zijn B. en W. niet van meening, dat, in verband met de abnormaal strenge vorst, waardoor normale bescherming niet voldoen de bleek, mede als gevolg van de minder gunstige plaatsing der watermeters, hierdoor van overmacht kan worden gesproken III. Willen B. en W. in verband hiermede, thans overwegen om, voor zoover de ver bruikers hiervoor aansprakelijk zijn, de kosten van reparatie etc. ditmaal voor rekening van het bedrijf te doen komen? IV. Welke regeling denken B. en W. te treffen voor degenen, die leidingwater hebben verstrekt aan hen, die door bevriezing der leidingen hiervan verstoken waren De wethouder, de heer TUSENIUS, antwoordt, dat het gewenscht is eerst de resultaten af te wachten van de enquête, welke overal ingesteld wordt, om daarna pas een houding te bepalen. Spr. kan intusschen reeas mededeelen, dat 10 pet. van het aantal watermeters was bevroren. In totaal waren 576 meters bevro ren; Aan herstellingswerk is reeds een bedrag van f 2140.- besteed, waarvan alreeds weer een bedrag van f 800.- is ingevorderd. Zulks geschiedt ingevolge de verordening, aan welker bepalingen de gemeentegebonden is. Tot nu toe hebben 2 personen geweigerd om de kosten te betalen. Voorloopig is kunnen vastgesteld worden, dat de bevriezing veroorzaakt werd door minder goede verzorging tijdens de strenge vorst van de meters. Rondvraag Bij de rondvraag informeert de heer HOMBURG hoe het staat met het verzoek van de Wed. Groen, ten aanzien van een veer naar de Hoogovens. De wethouder, de heer DUNNEBIER antwoordt dat dit verzoek in handen is ge steld van de commissie voor de oever verbinding, welke commissie zeer binnen kort bijeenkomt. De heer ROELSE deelt mede, dat het aantal leerlingen van de ambachtsschool op 't zelfde niveau blijft, ondanks het feit dat de bevolking toeneemt. Ook in andere gemeenten ziet men het leerlingenaantal toenemen. De wethouder, de heer TUSENIUS, ant woordt, dat de school thans tweemaal zooveel leerlingen heeft, dan toen ze begon. Ver slapping van animo is er niet. Echter ont breekt er nog een cursus in het motorvak. In de nieuwe school, welke er waarschijnlijk zal komen, wordt een dergelijke cursus ingericht. De heer DE NOBEL vraagt wat of B. en W. doen in verband met de in- en uitklaring van schepen in IJmuiden. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. reeds lang bezig zijn. Spr. is persoonlijk reeds bij den Minister geweest. Nu is de zaak in een der dagbladen (het IJmuider Dagblad, Red. N. Hrl. Crt.) weer behandeld, doch wat erin staat is alles oud nieuws. Het gebeurt den laatsten tijd meer aldus spr. dat in de pers „wenken" worden gegeven aan het gemeentebestuur. Dat wordt een beetje te erg. B. en W. weten heel goed wat er te doen is. Hierna volgt sluiting. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk VACANTIEBEZIGHEDEN VOOR EN DOOR SCHOOLKINDEREN Welke heerlijke beelden roept het woord „vacantie" ons uit onzen kindertijd voor den geest! Ti)d van onbezorgd genieten van de vrijheid in de natuur in den vreemde op reis, op familiebezoek, in kampen, aan zee, in de' duinen, op de hei, op straat! In bosch en veld! O, al wat er aan poëzie in ons leeft, aan idealisme, aan romantiek, associëert zich met de beelden uit ons kinderleven tijdens de vacantie, de zomervacantie boven al 1 Het was vroeger het voorrecht van enkelen, vaak toch reeds zoo bevoorrecht. Het dringt thans door tot in alle klassen, rangen en tanden der maatschappij. En wie zou den zwoeger den mensch niet althans een paar dagen in het jaar gunnen, waarin de zweep van den drijver hem niet treffen, waarin hij zich onttrekken kan aan de beslommeringen des aldaagschen levens en zich verwant voe len kan aan de vogels des hemels, die niet zaaien noch maaien en nochtans gevoed worden door onzen Hemelschen Vader. Wel wordt ln onzen tijd reeds veel gedaan om ook het volkskind te doen genieten van zijn vacantietijdIk denk aan vacantiekin- derfeesten (hebt ge lezer van den verruk- kenden aanblik van zoo'n vroolijken stoet in Amsterdam, Rotterdam of Den Haag wel eens genoten!) aan kinderkampen, jeugdherberg en vacantlekolonies, zomer buiten, meerdaag- sche schoolreizen, schooltuinen, volkstuintjes, enz. Ik ben meer dan verheugd, dat dit alles mogelijk gemaakt wordt, maar het is nog zoo weinig, het bereikt nog maar zoo enkelen, het duurt maar een of een paar dagen. Wat komt er van de andere dagen terecht! Wie ziet niet hoe de straat voor het grootste gedeelte van den dag en van de vacantie het eenige terrein van vermaak is en daartoe vaak allerminst geschikt is? En wie kent niet de vele moeilijkheden in de gezinnen, vooral voor de moeders om die lange vacantledagen be hoorlijk door te komen op bovenhuizen, in kleine vertrekken by smalle behuizing! O, konden ze er zelf maar mee op uit trek ken, maar hoeveel ls er niet, dat dit verhin dert! Wat ik dan wou? Dit, dat alle kinderen volop konden genieten van hun vacantie niet een dag, niet twee dagen, maar minstens een week, kan het een week, twee, drie weken. Is dat niet te bereiken? Jawel, maar dan moet er geholpen worden. Door wie? Door allen. Door hen, in de eerste plaats, die met hun kinder ener de heele mooie zomervacantie op uit kunnen trekken zonder dat hun dat geldelijk bezwaart. Die moeten geldelijk een deel daarvan afstaan aan de minder bedeelde kinderen uit hun stad hun dorp hun omge ving. Nu niet alleen voor de zieke en zwak ken, maar ook voor de gezonden, de levens- lustigen, de heerlijke rakkers. Maar geld is wel wat, wel veel, maar niet alles. Wat er komen moet. ls de vrijwillige hulpvaardigheid door dames en heeren, die van hun eigen vacantie zeg een week, zeg veertien dagen willen besteden om de vacantie voor anderen vroolijk te maken. Het is geen nieuw idee, dat hier gelanceerd was. Verschillende plaat sen kennen die vaeantiescholen, die geen scholen zijn, maar gelegenheid tot behoorlijke ontspanning. Dit is een stuk jeugdwerk, dat tal van volwassenen, die wat van hun leven te geven hebben voor anderen, bijzonder zal aantrekken. Als straks daarvoor propaganda gemaakt wordt, als daarvoor gezamenlijk overleg ge pleegd wordt, dan moet op velen uwer gere kend kunnen worden. Dit schrijven heeft slechts het doel daarop voor te bereiden. K. BRANTS, Hoofdinspecteur L. O. De redactie veroorlooft zich den geaclj- ten Inzender er opmerkzaam op te maken, dat in Haarlem de ijverige R. K. Vereeniging van Groote Gezinnen reeds in dezen geest en niet alleen voortreffelijk, maar ook voorbeel dig werkt. Wij zouden niet gaarne deze geelgenheid verzuimen op dit mooie werk te wijzen. Mijnheer de Redacteur, De felle koude in de afgeloopen maand Februari heeft in breede lagen der bevolking groote ellende gebracht. Weliswaar werd door particulieren en door de organen der overheid getracht het leed dier menschen zooveel mogelijk te ver zachten, doch tal var* behoeftigen, die zich nu eenmaal niet gaarne tot anderen wenden met hunne nooden, hoe schrijnend die ook zijn, bleven hiervan verstoken. Van de verwarmde localiteiten en de spijs- uitdeeling, zooals die in onze en ook andere gemeenten heeft plaats gehad, werd grooten- deels gebruik gemaakt door hen bij wie het gevoelvan eigenwaarde door koude en ge brek niet domineerde. De huisvrouw, die gewend is in normale tijden het middagmaal voor zich en haar gezin zelf te bereiden kan er echter niet toe komen, met een emmer of pan de straat op te gaan om van een bepaald centrum warm voedsel in ontvangst te nemen of te gaan nuttigen. Er komen volgens haar gedachtengang weer andere tijden, waarin zij, wanneer haar man werkt, in de behoeften van haar gezin kan voorzien en zij zou zich al zeer onbehaaglijk gevoelen op die manier den winter te zijn doorgekomen. £ou er in de behoefte van deze menschen niet kunnen worden voorzien door middel van het verstrekken van bonnen voor levens middelen, welke zij bij de daarvoor aan gewezen winkeliers en coöperaties zouden kunnen betrekken Deze bonnen voor aardappelen, boonen, groenten, vet, brandstoffen enz., zouden door de besturen der resp. organisaties aan hen die weken, soms maanden werkloos rondloopen, uitgereikt kunnen worden en bij bedoelde leveranciers kunnen worden ingeruild. Op deze wijze zouden m.i. ook die ge zinnen geholpen kunnen worden aan een stevig, warm middagmaal, 't welk thuis kan worden bereid en waaraan vooral in die tijden groote behoefte bestaat. Mijnheer de Redacteur! In uw nummer van gisteren komt 'n inge zonden stuk voor handelend over de grieven tegen den heer Mr. Kortenhorst, gelanceerd door den heer M. L. A. Klein. Dat de ar beiders den heer v. d Bilt op de eerste plaats wenschen, behoeft geen betoog zy toch weten al Jaren wat'zy aan den heer v. d. Bilt hebben, zoodat het nu toch wel eens tyd wordt dat zij nu eens toonen wat de heer v. d. Bilt heeft aan de arbeiders. Van alle franje ontdaan zou het een schande wezen voor de geheele arbeiders organisatie als de heer v d. Bilt niet met vlag en wimpel ln de Tweede Kamer kwam. Verder protesteer Ik er ernstig tegen, dat de redactie dit stuk ongeteekend geplaatst heeft. De Redactie heeft van vele anderen en ook van mij steeds onderteekenlng ge- elscht, zoodat dit veel ïykt op meten met twee maten Want onschuldig ls dit stukje lang niet, daar het ln zich heeft een pogingvom af breuk te doen aan de candldatuur v. d. Bilt.*) Met harteiyken dank voor de plaatsing, O. P. KERKVLIET, Kanariestraat 78 Haarlem-Noord Het is onjuist, dat het Ingezonden stuk ln ons blad van gisteren een poging is de candiCatuur v. d. Bilt af te breken. De heer Kerkvliet leze ten overvloede het door ons geschreven naschrift nog eens door Het be* toog van den Inzender gisteren was zuiver zakeiyk Red. N H Crt Het bestuur van bovengenoemden band verzoekt opneming van het volgende: De Zondag JJ. gehouden collecte ten bate van den Haarlemschen Bond van R. K- Jongenspatronafcen ln de St. Jozefkerk, heeft opgebracht de som van 241.—, Dankbaar en gaarne maakt het bestuur hiervan melding, doch voldaan zyn wy eer lijk gezegd, niet, en te meer hierom daar wU voor 7 jaren terug ln diezelfde kerk ruim 425 collecteerden en bovendien een gift van 200. Nu willen wy ln de verste verte niet be- weeren, dat dit uit gebrek aan belangstel ling voor dit goede werk ls, want dat er veel gegeven wordt ln de St. Joseph-paro chie mochten wij voor 14 dagen bemerken, toen er ruim 2.200 geofferd werd voor de armen. Deze opbrengst is waarschyniyk paede de oorzaak waardoor onze caUeetJe te rug liep. Maar desniettegenstaande durven wy toch nog een beroep op allen doen, om ons heerlyk Jeugdwerk te steunen, en daar juist allerwege alles in het werk gesteld wordt, om, waar mogelijk, Katholiek On derwijs aan de jeugd te geven, mag Roomsch Haarlem niet toelaten, dat wij, die ons onderwijs op zoo'n hoog peil hebben, dat het door tegenstanders als model werd voor gesteld nu om financleele redenen achter moeten staan by het openbare onderwijs. Dit zou voor ons zooveel als opheffing van onze Handelsavondschool beteekenen. Laat daarom ieder, wanneer het van hem gevraagd wordt, er een eer in stellen te heb ben medegewerkt tot in stand houding van onze onderwijsinrichtingen. Het zal strekken tot zegen voor u zelf en tot heil van Kerk en Maatfechappy, want wij moeten niet ver geten, dat, hoe beter het Jeugdwerk wordt gesteund, ook des te meer en beter nog kan warden gezorgd, om in de verschillende vakken bekwame leden te kweeken, waar door ln de toekomst dus minder kans be staat, dat zy niet in hunne behoeften kun nen voorzien. Help ons daarom door deze moeiiykheld heen, vooral gy oud-leden van patronaten, die nu de voordeelen ondervindt. Toont met terdaad, dat gij dit ook weet te waardee- ren. Verbiydt eens den directeur van uw vroeger patronaat met een extra gift. Legt u dit offer eens op, zy deden vroeger veel voor u. .to.Vitslag der verkoopingen in het Algemeen ïV^rkooplokaal aan de Nieuwe Gracht op 11 Maart, ten overstaan van notaris N, J_ Hoe- No. 1. Een woonhuis, get. 41, erf en tuin te Haarlem-Noord, aan de Oosterstraat, groot 1 Are 31 Centiaren. 3800 H. Veen. Ten overstaan van Notarissen B. H. Cry- seels te Amsterdam en R. C A. van Cra- nenburgh te Haarlem. No. 2. Het heerenhuls met voor- en ach tertuin, schuurtje en aanhoorigheden, te Heemstede aan den Heerenweg no. 100, groot 2 Aren 42 c.A. 9950 H Brons q q. Ten overstaan van Notaris Mr, J. A. de La Haye te Heemstede. No. 3. Het woonhuis met schuurtje, erf en tuin aan de Van 't Hoffstraat 8 te Haarlem, groot 1 Are 66 c.A. 4525 Z. v. Wavere. No. 4 Het woonhuis met erf aan de Ge weerstraat 49 te Haarlem groot 5 c.A. 2510 C. J. L Tak q.q. Ten overstaan van Notaris J. Wildschut. No. 5 Het landhuis met erf en tuin aan de Oosterlaan No. 19 te Heemstede, groot 4 Are 80 c.A. Binnenweg en te verlengen Heemst. Dreef. Opgehouden. Ten overstaan van notaris G. Wolzak. No. 5. Het woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de J P. Helmerstraat No. 17, groot 95 c.A. f 3750 W Heersma. Programma van het ledenconcert op Don derdag 14 Maart 1929, des avonds 8X uur precies ln de Gem. Concertzaal. Solist: Julius Hijman, piano. 1. Ouverture „Die Entführung aus dein Serail" W. A. Mozart 2. Symphonle no. VHI CF gr. terts) L. van Beethoven a. Allegro vivace e con brio. b. Allegretto scherzando. c. Tempo dl Menuetto. d. Allegro vivace. 3. Concerto pour plano et Orchestre Op. 36 Albert Roussel a. Allegro molto. b. Adagio, c. Allegro con spirito. (Eerste uitvoering). 4. Suite Fransaise (D gr. terts) Roger Ducasse a. Ouverture, b. Bourrée. c. Réeitatief et Air. d. Menuet vif. (Eerste uitvoering). Blüthnervleugel uit Koot's Pianomagazyn. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de tweede helft van de maand Februari 1929. Binnenlandsche brieven Administratie Gemeentebelastingen, Haar- lfm Administratie „De Courant het Nieuws van den Dag" te AmsterdamMej. Breu- keld, HaarlemBureau O.H.C., alhier idem, alhier idem, alhier Haarlem's Dag blad, Haarlem Bureau Haarlemsch Dag blad, alhier Louis Davids, Heerlen Wil van Dam B. J, L, Hooft van Iddekinge, Leeuwarden Inspecteur v, d. Arbeid Hoofd 6e District, HaarlemJ. van Kampen, Haarlem j Monsieur Henri Kockelkoren, Eindhoven H. W. Kemperman, Nieuwe- diep Mej. B. Langeler, Amsterdam Mej. D. Moeskops? Nederlandsch Chineesche Vereeniging, Amsterdam Nederl. Verzeke- rings Maatschappij, den Haag Voorzitter Raad van Arbeid, Alkmaar Redactie Ons Maandblad, Amsterdam Redactie Oprechte Haarlemmer Courant, Haarlem ;Mej, Rense Balt, St. Jacob» ParochieMevr, Wed. Roeske van Bork, HaarlemTh. J. Remmers waal, 's-Gravenhage N. V. Willem Smit enCo's Transformatorenfabriek, Nijmegen Mevr. Wed. S. J. Vees, Amsterdam Mej. G. Wouters J. Wit, Haarlem „Wills" P.O. Box 716, Amsterdam j „Wills" P. O. Box 716, Amsterdam. Binnenlandsche briefkaarten Van Aalderen, Utrecht Mej. S. Bom, Amsterdam Mej. C. Beekman, Stad P. Bakker, Arnhem Frl. G. Boranschik, Am sterdam P. Drommel, LeidenH. Frie- link, Haarlem Noord Jonker, Aerdenhout Mej. Mien Kemp, Haarlem Mej. E. Tel- man, AmsterdamC. Wientens, Schoten S. S. Wagenaar, Oudekerk. Buitenlandsche brieven Joseph Carlson, S. E. London Yorkshire Friers Supply Co. Ltd., Grimsby E. v. Leeuwen, Barmen Mad, Evetwijn Lange, Menton Frau E. Haller, Guben Radios Accessories, Glasgow Messrs. Robert en Co, Hull 5 South Wales Fish Friers Ltd., Swansea Mad. G. J. van der Vliet, Monte Carlo. Buitenlandsche briefkaarten C. Guldemond, Chemnitz; C. Guide' mond, ChemnitzA. N. Versteegh, Mons Nice. 9 briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij on bestelbaarheid worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. KINDERKOOR „INTER NOS" Het Kinderkoor „Inter Nos" biykt na zy'n optreden op den zangwedstrijd te Zandvoort nog te zyn vergroot. Het besloeg althans bü- na het geheele podium van onze groote con certzaal. Het klankvolume was eveneens veel grooter. volstrekt niet te klein voor deze zaal. Echter was het niet Immer even nobel, kleurryk en in goede evenredigheid als by het optreden te Zandvoort. Konden wy daar en als jurylid en als verslaggever niets dan goed vermelden, ja, stelden wy de prestaties van dit kinderkoor ver boven de andere ko ren, nu moeten we enkele opmerkingen ma ken, lé De klank van het jongenskoor loste niet voldoende in het geheele ensemble op. Bu éénstemmigen zang domineerden de jongens en by tweestemmigen zang, vooral als de meisjes in hooge ligging falset zongen, berokkenden de somwyien tameiyk geforceerde borststm der jongens schade aan het overigens fraaie klankvolume. 2e. Door het forceeren van den klank leden mede de uitspraak en de voordracht, die in de andere, zachter gezongen deelen zeer veel goeds bevatten. De klank van het meisjeskoor was mooi, dikwüls bewonderenswaardig. Byzonder hjjt teêre meisjeskoor: „Michiel hield woord" uit de omvangrijke de Ruyter-cantate, klonk fijn en afgerond en het volume in menig forte gezongen fragment was vol en toch nobel. Voor de voordracht niets dan lof. Fraai werden de talrijke contrasteerende onder- deelen uitgebeeld, zeer doorvoeld en karakte ristiek klonk ln genoemde cantate het koor: „Roemvol rustte 't oorlogszwaard". Men bemerkte, dat den kinderen tekstbe grip was aangeleerd en zy de uitgebeelde gebeurtenissen meevoelden en doorleefden. (enkele ongemotiveerde afbrekingen van den tekst zooals by: „Een Prince van Oran- giën" na „van", deden zeer vreemd aan). De soli werden op lofwaardige wyze ver vuld door mevrouw Bilderbeek en den heer Lagas, Eén' der jongens zong de Michiel-party, die hem wat te hoog lag. Mevrouw Janny NeumannLeeflang begeleidde correct en muzikaal. Dirigent Booda oogstte met de vertolking der Cantate veel bijval. Mede werden nog eenige .liederen gezon gen, o.a door de kleintjes van het koor af zonderlijk. Aardige van Rennes-liederen, lief en leuk vertolkt. De belangstelling voor dit concert was enorm. O. K. Aan het verschenen jaarverslag over 1928 van de Middelbare Technische School te Haarlem ontleenen wij het volgende: De gewijzigde Rekening en Verantwoording over 1927, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 210184.96, werd goed gekeurd door Z.Exc. den Minister van On- derwy's, Kunsten en Wetenschappen. De be- groofcing der M. T. S. voor 1929, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 'f 226000 werd eveneens goedgekeurd. Het jaar 1928 begon met 345 leerlingen. Gedurende de 2e helft van den cursus 1-927- 1928 verlieten 10 leerlingen de M. T. S. In verband met verandering van studierichting of het aanvaarden van een betrekking. Bevorderd werden: a. tot het 2e studiejaar 62 leerlingen: niet bevorderd 20. b. tot het practische leerjaar 91 leerlingen; niet bevorderd 7. c. van het practische leerjaar naar het laatste studiejaar 61 leerlingen. d. van het 2e naar het laatste studie jaar 12. Van het practische leerjaar ging l leerling weder' in het 2e studiejaar. 5 Leerlingen begonnen hun practisch leer jaar alvorens het tweede studiejaar te dou- bleeren. In verband met hun niet-bevordering ver lieten 15 leerlingen de M. T. S. Het einddiploma werd behaald door 87 candldaten; afgewezen 14. Wederom was het mogeiyk door de mede werking van verschillende werkgevers aan alle leerlingen een passende plaats te bezor gen, ook voor de afdeeling Weg- en Water bouwkunde, welke dit jaar een ongekend groot aantal leerlingen (26) in het practische leer jaar bracht. De resultaten zyn over het alge meen gunstig te noemen. Een van de leerlingen van den cursus 1920- 1929 der afdeeling Weg- en Waterbouwkunde slaagde voor het examen voor Waterbouw kundig Opzichter in Zeeland. De toelatingsexamens voor den cursus 1928 1929 werden gehouden op 18, 19 en 20 Juli, en de her-examens op 4 September. Inge schreven waren 170 candldaten. Op grond van hun getuigschriften of van het toela tingsexamen werden toegelateii 18 candidaten tot het tweede studiejaar en 115 tot het eerste studiejaar, van wie achtereenvolgens 14 en. 95 niet te Haarlem woonachtig waren. Van de tot het eerste studiejaar toegelate- nen hadden er 6 reeds eerder eenlgen tyd de M. T. S. bezocht. Het eerste studiejaar begon met 125, het tweede met 81, het practische leerjaar met 97, het laatste studiejaar met 82 leerlingen. De directeur der M. T. S jstelde een on derzoek in bij de werkgevers in binnen- en buitenland, waar gediplomeerden der m. t, 3 zyn te werk gesteld. Het resultaat was boven verwachting gunstig. Van de 85 aangeschre venen zonden er 80 antwoord; By'na zonder uitzondering bleken de werkgevers tevreden, zeer tevreden of buitengewoon tevreden over de prestaties, de opleiding, de kennis en vaardigheid van de betreffende gediplomeer den.- Omtrent wijzigingen of aanvullingen van het Leerplan werden geen wenschen te berde gebracht. De uitslag van deze enquête mag een gföot succes voor de M. T, S. ge noemd worden. Met de inrichting van een eenvoudig la boratorium voor bedryfstechnische onderzoe kingen op het gebied van de metaalbewer king werd een aanvang gemaakt. Hiertoe schonk het „Steunfonds ter bevordering van het Onderwijs aan de M. T. S. te Haarlem" een moderne draaibank. Donderdag 14 Maart, 8 uur zal de Fritz Hirsch Operette ln den Stadsschouwburg een enkele voorstelling germ van „Die Fleder- maus", de beroemde-operette van Johann Strauss. In de hoofdrollen treden op de dames: Frledl Dotza, Mimi Gyenes, Alice Legan, Carla Carlsen en de heeren Fritz Hirsch, Paul Harden, Albert May, Arthur Eugens, Herbert Weissbach e.a. Het orkest staat onder leiding van Jozef Ziegler. Stecnen op de tramrails gelegd Maandagmorgen omstreeks half 12 heeft de electrische trein komende uit de richting Leiden, by de Munterslaan gestopt omdat er eenige steenen op de rails lagen. De wagen- 1 voerder had 'n schok gevoeld en had onmid- deliyk daarna de trein stil laten staan. Ver moed wordt dat er baldadigheid ln het spel is. De politie stelt een onderzoek in, Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingeko men een verzoekschrift van H, Wansink om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank an deren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop ln het perceel aan de Kleine Houtstraat No. 77. Vandaag viert de heer W. Smelter, hoofd agent van politie alhier, wonende Sophla- straat 2, zijn 25-jarig jubileum. Vanmorgen werd hem het gebruikeiyke geschenk over handigd. Zooals gewoonlijk zou hem door het Haarlemsche Politiemuziekcorps een serenade gebracht worden, doch door ongesteldheid van den jubilaris, gaat dit thans niet door. Burgemeester en Wethouders hebben be sloten. voor de week van 11 tot 16 Maart, aan de gehuwde uitgetrokken leden van werkloozenkassen nog een toeslag te ver strekken van 15 pet. met een minimum van 2 50 en aan de gehuwde leden van werk- ioozenkassen, die uitkeering ontvangen en die daaraan behoefte hebben, een toeslag van f 2.50,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10