Het Zwarte Monopolie MO.-! ADVERTENTIE-BON Telegraphisch Weerbericht IESI. SCHOK RING Spinnewehjes Ï>'T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 13 MAART 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1710= AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG OREN NA HET ONGEVAL. De „Mapia" weer vlot wagen VRAAG- EN AANBOD-ADVERTENTIE DE ADMINISTRATIE De watervoorziening van Amsterdam Diefstal uit een restauratie- De Buitenschoolsche Opvoeding l'Opera Nazionale Balilla ONZE KLEEDING NAAR MAAT PRIMA KAMGAREM b groote keuze 75.Vraagt Stalen. KLEERMAKERS De Kamerverkiezingen van 3 Juli a.s. Plannen voor het ver krijgen van meer hygiënische toestan den te Volendam Het drama te Grootegast Voornaamste Nieuws De kolonisatie in Nieuw Guinea Een Menadoneesch sergeant in Atjeh gewond Postvluchten naar Vlieland en Schiermonnikoog Examens krankzinnigen verpleging De gouverneur-generaal naar Salatiga J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem BUREAUX: NASSAULAAN49] Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIES 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den tekst 60 ct. per regel. Alleahonné'sopdit hiad zijn ingevolge de verzeker; ngs voorwaarden Levenslange geheele ongeschiktheid to. werken dootjlgj) .bij een ongeval met|ftP|J bij verlies van een hand; r- nr bij verlies van een XCfJ tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen. I OUUU.*verlies van beide armen, heide heenen ot beide oogen; doodelijkenafloop l£ÜU.~een voet of een oog; I I wiisvinser: WW. (nnnri Levenslange geheele ongescniKtneia toi we. - |-jy ..„j bij verhes van een hand; 41 OC f I üllöü.-verlies van heide armen, heide heenenol beide oogen; 'UW* doodelijken afloop I^JU.'een voet of een oog; I I fcV»"duim of wijsvinger: been of arm^TU. anderen vinger. Aneta seint uit Soerahaja Nader wordt gemeld, dat het sa. „Mapia" is vlot gekomen en naar Soerabaja is op- gestoomd, alwaar de in de lichters geloste lading weder aan boord werd genomen. Uit een restauratiewagen op de terreinen Nederlandsche Spoorwegen bij de Korte Prin sengracht te Amsterdam zijn ontvreemd 120 zwaar verzilverde vorken en 100 kleine zilve ren vorken, 17 groote zilveren lepels, bene vens een vijftal servetten. ti statendam" VOLTOOID Op de werf van de firma Wilton te Schiedam nadert 't grootste schip van Nederland, dB machtige „Statendam", zün voltooiing, ond stoom. Da* Rei)°uwd voor rekening van de HollandAmerika Lijn, meet ruim 20.000 ton en is bestemd voor de vaart op Amerika. Reeds ligt het statige gevaarte nuer s en nacht wordt er aan gearbeid, om het schip gereed te hebben voor de proefvaart, die Zaterdag au», zai worden gehouden. Door inlevering van deze bon wordt aan de abonné's van den NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT gelegenheid gegeven, van 15 tot en met 30 MAART, een te plaatsen, tegen contante betaling' voor den halven prijs 4 REGELS 30 CENT. lederen regel meer 7 cent Het te betalen bedrag kan ook in postzegels worden bijgevoegd Naar wij vernemen, heeft de voorzitter van het comité van verzet tegen wateronttrekking aan de Veluwe, de burgemeester van Barne- veld, een schrijven ontvangen van B. en W. van Amsterdam .betreffende de plannen voor de watervoorziening van de hoofdstad. In dit schrijven wordt medegedeeld, dat de uitslag van het onderzoek door Amsterdam op de Veluwe Ingesteld het geraden doet zün, een andere oplossing voor het watervoorzie- ningsvraagstuk aan den gemeenteraad voor te stellen. Binnenkort zal door B. en W. van Amsterdam een voorstel daaromtrent worden gedaan. Het ligt in de bedoeling van het comité van verzet, dadelijk na de beslissing van den Amsterdamschen Raad een eindvergade. ring büeen te roepen. Hoogste bar. stand 776.7 m.M. te Shield. Laagste bar. stand 746 8 m.M. te Haparanda. Verwachting: Zwakke tot matigen N. O. tot N. W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, weinig ver andering In temperatuur. (Van onzen Romeinschen correspondent) Na te hebben aangetoond, hoe de fascis tische regeering heel haar toekomst afhan kelijk heeft gesteld van de O.N.B., na te hebben aangeduid hoe het den Italiaan van-heden practisch onmogelijk is buiten de Baiilla te blijven of zijn kinderen er buiten te houden, zijn we toegekomen aan het wezen dier organisatie, haar systsem, haar resultaten. De Balilla dan organiseert in militair ver band heel de Italiaansche jeugd tot en met den leeftijd van 18 jaar, om ze daarna over te geven aan het leger, hetzij het koninklüke of het fascistische, aan de cor poraties of priesterorden, die den staats dienst verzorgen, aan de Dopolavoro, die er voor zorg draagt, dat de vruchten der O.NB.-Qpvoeding niet verloren gaan. Die organisatie geschiedt door middel van legioenen. Een legioen is drie cohorten of 1011 man plus commandant. Een cohort is drie centuriën of 336 man plus commandant. Een centurie is drie manïpoli of 111 man plus commandant. Een manipolo is drie squadre of 36 man Plus commandant. "Een squadra is 11 man plus commandant. Al de commandanten worden gevormd uit officieren van de f ascetische militie, met uitzondering van den caposquadra of squadra-commandant die uit de betref fende squadra gekozen wordt. De comman- deerende fascistische officier moet een zelfde functie bekleeden in het fascistenleger dat up gelijke wüze georganiseerd is zoodat heel de O.N.B.-organisatie direct aan dit leger verbonden is, met dien verstande, dat elke squadra daarvan een manipolo der jongeren bij zich heeft onder een gemeen- schappelyken -ommandant, Al die jongens en meisjes hebben hun eigen pers, hun eigen kazernes, kampemen ten instituten, hun eigen onderscheidingen erj, zelfs de dagorder ontbreekt niet. De dag- órder publiceert de „heldendaden", die in heel het land door leden van de O.N.B. zijn ver richt. Zulke heldendaden geven recht op promotie en onderscheidingen. Het „kader" caposquadra; zie boven! bestaat uitsluitend uit oorlogsweezen en kinderen, wier ouders zich in den wereld oorlog onderscheiden hebben. Dat men aapj s van vijf tot acht jaren, rinkelende de medailles, hun ook veel oudere kame raadjes tlranniseeren ziet. is doodgewoon. ut,..."SOI<Jaatje-spelen" heeft plaats na schooltijd gedurende heel de vacantie én alle Zondagen. De kinderen zijn tot mili taire gehoorzaamheid verplicht. Zij salu- eeren met den fasclstengroet. (Officieren van het koninklijke leger behoeven ze niet te groeten!) Tekortkomingen worden gestraft, in ernstige gevallen met uitbanning. Opslui ting „ordt niet als straf erkend. De opvoeding is bü wet geheel militair. De onderwijzers bij wüze van spreken althans, want de onderwüzers waarover \rij het hier hebben, zullen nooit in een klas lokaal verschijnen worden momenteel gevormd. Hun vorming duurt vier jaren en de speciaal voor hen opgerichte „academie" leverde nog geen volleerde krachten af. Die vorming bestaat inboksen, worstelen. athletiek en wapenhandel. De kinderen beginnen met in alle soorten van athletiek en gymnastiek doorkneed te worden. Veel zorg wordt er besteed aan bergsport; vooral de ski staat in zeer hoog aanzien. Tegen hun tiende jaar gaan ze spelenderwijze het leger in. Oorlogsschepen vliegtuigen, duikbooten, alle soorten schiet wapenen, het ligt onder hun bereik, en de ijzeren discipline wordt gecamoufleerd door flinke reizer. veelal naar het buitenland. kleinere uitstapjes en ware pleziertoch ten waarbij de kosten geen punt van over weging vormen. Overbodig te zeggen, dat alles geheel gratis is, en dat uniformen, sportbenoodigdheden, reis en verblijf kost loos worden verstrekt. De eenige voorwaarde tot deelname is deze: zindelijke kleeding en smettelooze uitrusting. De kinderen moeten vroeg weten wat ze willen. Natuurlük hoeven ze niet op hun twaalfde jaar te zeggen welk beroep ze kie zen, maar ze moeten besloten zijn bij welk wapen of ze dienen willen. Op dien leeftüd hun twaalfde jaar ongeveer krijgen ze, de jongens zoo goed als de meisjes, een karabijn in de vingers en leeren het d ng behandelen. Voor speciale takken van den krügsdienst worden ze dan nog niet klaargemaakt. Ze leerden alleen de algemeenheden, die ook een recruut in zijn hoofd te hameren heeft. De specialisatie begint op het veertiende levensjaar, wanneer de Balilla Avanguar- d;sta wordt. Aanvankelijk volgden hier de meisjes de jongens bü hun indeelin| in het leger. Het groote en algemeene verzet dat daartegen rees, heeft in zooverre gezege vierd, dat de meisjes niet verder meer gaan dan een praemilitaire opleiding, waarna ze worden gebruikt als reserve bü afweerge schut voor vliegtuigen. Ook de jongens van tien jaren en minder worden hierin 'afge richt, met het- uitgesproken doel om in geval van oorlog zoo goed als geen soldaten bij het afweergeschut noodig te hebben. De veertienjarige jongens krijgen de plaats, die ze gekozen hebben. Vooral pro beert men er zoo veel mogelük ingeschreven te krijgen bij de luchtvaart, de artillerie en het Alpenleger. Het blüft echter bü een zekere pressie, de aspirant mag kiezen natuurlük zoolang hü zün keuze tot de kazerne bepaalt. Op zijn achttiende jaar gaat hü als vol leerd militair de kazerne in, waar hij de kans heeft officier te worden en, zoo niet, helpt meewerken aan het vormen van een fasc'stische kern in het koninklijke leger. Ook de godsdienstige opvoeding is ver zorgd, de godsdienstige opvoeding, die het fascisme in de t: eure herhaalt hersteld te hebben en waarmee eigenlijk heel het instituut der O.N.B. verdedigd wordt. De godsdienstige opvoeding wordt ver zorgd door aalmoezeniers, die door Musso lini worden aangesteld, zónder gepleegd overleg met de geestelüke overheid. De geestelijke die voor een aalmoezenierschap in aanmerking komen wil, moet oorlogsgewonde zyn! Wanneer deze ontbreekt, mag voor- loopig een andere gees.elijke optreden, die dan echter minstens oudstrijder wezen moet. Het Instituut der O.N.B.-kapelaans vormt een der zwartste bladzüden in het Balilla- reqlerient, daar degeestelijken, die er zich voor leenen, nergens toestemming hebben van hun overheid en in verschillende dioce sen rechtstreeks opstandig zijn, omdat ver schillende bisschoppen hun geestelükheid uitdrukkelük verboden hebben van de fas cistische partü lid te zün of hun gewüde volmachten in dienst dier partü te stellen. Het godsdienstonderwijs bestaat in het geven van catechismus, preeken en onder wijs geven In gewijde geschiedenis. Het Katholieke geloof is het eenig erkende. Eiken Zondag trekken de Balilla's en Avanguardisti naar de kerk, buigen daar als heuschelüke soldaten geen knie, houden hun hoofddeksels op en toonen op bepaalde momenten hun geloof en hun eerbied door VARIEERT VAN 60.— TOT DE DUURSTE KWALITEITEN KAMPERSTRAAT 20—22 in de houding te staan en fascistengroeten te zwaaien. In O.N.B.-verband ontvangen ze ook hun Eerste H. Communie, hun Plechtige H. Communie en het H. Vormsel, terwijl een leger persfotografen en filmoperateurs op het Altaar hun werk doen om voor de „reclame" te zorgen in de dagbladen, de rijdschriften fen in de bioscopen. Eens in de maand naderen ze gezamenlijk ter H. Tafel. Militair marcheeren ze op, militair knielen ze neer, militair marcheeren ze afwaarschijnlijk wel het allermeest bezorgd om in de maat te blijven loopen. Laten we het hier bü- Er zou meer, er zou uitvoeriger van te vertellen zijn, maar cle groote lynen spreken duidelijker dan de ver warrende details. Waarom het gaat, laat bovendien geen twüfe': Het fascismc is bezg de komende generatie te vormen, die het meent noodig te hebben, en de eerste eisch is, dat die generatie uit volmondgie soldaten bestaat. Wat het einde zal zijn, kunnen wij evenals u slechts gissen. Daarop gaan we dus niet in. Wel daarentegen nog een enkel woord over een ander doel der O.N.B., dat we nog niet behandelden: de cultureele en profes- sioneele opvoeding der jeugd, die in het reglement bijna even uitvoerig wordt be schreven als de militaire, de gymnastische en de godsdienstige. Het is ongetwüfeld niet het minste der doeleinden van de O.N.B., dat wij zoo achteraan behandelen. Wij gaven het echter geen andere plaats dan het in de wet en vooral in de praktijk heeft. De „cultureele opvoeding" bestaat bij het fascisme in dezelfde leuze, die alle politieke parrijen van de heele wereld keurig netjes in haar program hebben 'staan: onderwijs naar geschiktheid en niet naar financieele middelen; onderwüs is geen standsbezit, maar moet algemeen bereikbaar zijn. Enfin! u kent dat wel! Het komt daarop neer, dat de O.N.B. alles wat in Italië op onderwijsgebied bestaat, cadeau .gekregen heeft en er voortaan bij schept, wat noodzakelijk is, natuurlijk met dezelfda. middelen waarmee de regeering dit doen zou, wanneer er geen O.N.B, bestond. Het resultaat is, dat men Balilla moét zijn om iets te kunnen bereiken en dat zonder dit universitaire, studies zelfs heelemaal onmo gelijk geworden zijn. Het gegil over de zegeningen der profes- sioneele opvoeding, over het vakonderwijs dus, is zinneloos zonder meer. Het fascisme zag op een goeden dag aankomen, dat het over een paar jaren goed in zijn uitstekende scherpschutters zou zitten, maarzonder vaklui. Wat moest het aan met de jongeren, die van de schoolbanken af soldaatje hadden gespeeld en daarna in de kazerne alles had den geleerd behalve werken in Italië duurt de dienstplicht ongeveer zooveel jaren als in Holland maanden! en die dan op hun drie of vier en twintigste jaar plots 'op straat kwamen, gedwongen om het groote leven te aanvaarden? Men is toen met een ambachtsschoolt.je hier en daar begonnen, dat door persfoto grafen-en filmoperateurs werd Uitgebuit, en in kranten en bioscopen nogal topzwaar be handeld. Natuurlük neemt dat niet weg, dat de noodzaak gebleken is en dat er al iets werd gedaan. Zoo blijft er ten minste wat te hopen. Ook voor het huishoudonderwijs der meisjes wordt de animo grooter. En zelfs gaat het gefluister, dat in een ministerraad het principe werd aanvaard om de meisjes sportief te gaan ontwikkelen zonder meer. De karabijn zou dan vervangen worden door den handboog. Officieel is daarvan echter nog niets bekend. Ook na dit alles blijft er echter nog veel. ontzettend veel te wenschen over. En het kan geen verbazing wekken, dat Pius XI op 25 Maart 1928 een heftig protest tegen het zwarte monopolie hooren liet. Op welke grondenEen bespreking eischt dit ongetwijfeld niet. Opgemerkt zü, dat in het bovenstaande geen rekening werd gehouden met bepalin gen, die betreffende de O.N.B. eventueel zijn opgenomen in het tusschen den H. Stoel en Italië onlangs tot stand gekomen Concor daat.) Een mededeeling van 't Dagelijksch Bestuur der R.K. Staatspartij De definitieve vaststelling van den datum der a.s. algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer op Woensdag 3 Juli 1929 is het Dagelijksch Bestuur der R.K. Staatsparty een aanleiding, nu reeds alle Nederlandsche katholieken aan de belangrijkheid van dezen datum te herinneren. Voorloopig geldt dit in het bü'zonder die katholieke vereenigingen en instellingen, welke bü het ontwerpen van vacantieplan- nen en het organiseeren van buitenlandsche reizen, bedevaarten, etc. thans nog tüdig met den datum der Kamerverkiezingen zul len kunnen rekening houden. Aan het bestuur bleek, dat naar aanlei ding dezer opmerking reeds eenige reisplan nen konden worden gewijzigd, waardoor tij dig werd verhinderd, dat eenige honderden katholieke stemmen aan de stembus werden onttrokken. Om deze reden meende het Dagelijksch Bestuur goed te doen, deze waarschuwing in het openbaar te herhalen. Het Dagelüksch Bestuur toch verw'acht. dat alle katholieke mannen en vrouwen, zon der uitzondering, overtuigd van den ernst van hun kiezersplicht, den 3 Juli a.s. ter stembus zullen optrekken, zoodat verzuim om ernstige en dringende redenen tot de hooge uitzonderingen zal behooren. Naar wij vernemen, hebben de plannen tot bet verkrijgen van meer hygiënische toestan den te Volendam thans vaster vorm aange nomen. Het is Gedeputeerden Staten van Noord-Holland mogen gelukken tot overeen stemming te geraken met de direct belang hebbenden, i.e. de gemeente Edam en den Zuidpolder, omtrent de uitvoering van een plan opgemaakt door den dienst van den Prov. Waterstaat van Noord-Holland, waar mee beoogd wordt door den dienst van den Prov. Waterstaat van N.-H. de afpoldering en bemaling' van de kom van Volendam en de daaraan grenzende eendendorpen. De Zuidpolder zal zich belasten met de stichting en het beheer der noodige werken en heeft bereids de uitwerking der plannen opgedragen aan de ingenieurs G. O. Boom en N. Biezeveld, directeur van het Technisch Adviesbureau van de Unie van Waterschaps bonden. Verwacht mag worden, dat binnen kort aan den onhoudbaren toestand te Volen dam een einde zal komen. Een onderzoek naar tie geestvermogens van den moordenaar door den rechter commissaris geweigerd Men seint ons uit Groningen: Naar wij vernemen, heeft de rechter-com- missaris m de strafzaak tegen Y. Wükstra geen termen aanwezig geacht, om te vol doen aan het verzoek van den verdediger van den verdachte om een onderzoek naar de geestvermogens van Wükstra in te doen stellen. MAKANG, 12 Maart (Aneta) Een 2e ploeg liefhebbers voor de kolonisatie in Nieuw Guinea maakt zich gereed, om bin nenkort te vertrekken. Men is niet van pfflta de resultaten af te wachten van het on derzoek van de geschiktheid van Nieuw Guinea als kolonisatie-land' van de eerste groep, die op eigen verantwoordelijkheid derwaarts is vertrokken. Dc dader is neergelegd Aneta seint uit Bandoeng: Het legerbestuur heeft telegrafisch be richt ontvangen van deji gewestelüken mi litairen commandant in Atjeh, blijkens hetwelk de Menadoneesche sergeant der 1ste klasse, Daliboengse, gisteren tijdens een patrouille door een dwangarbeider met een parang werd aangevallen, doch niet levens gevaarlijk werd gewond. De dad'er were neergelegd. Naar wij vernemen, zullen heden in ver band met het feit, dat de verbinding met de Wadden-eilanden ten gevolge van de ijstoe standen nog verbroken is, weer postvluchten worden ondernomen. De K. L. M. zal heden een vliegtuig zenden met, post naar Vlieland en Schiermonnikoog. Het vliegtuig vertrekt ongeveer half twaalf van Amsterdam en kan tegen twee uur hedenmiddag op Schiermon nikoog worden verwacht. De postvluchten naar Terschelling zijn gestaakt, daar met dit eiland de bootverbinding weer mogelijk is. De kamerverkiezingen van 3 Juli a.s. Een mededeeling van het Dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van het nieuwe ontwerp-Ziekte- wet voortgezet. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van het Wegenfonds voor het dienstjaar 1929. Dc „Statendam" zal Zaterdag a.s. voor een proeftocht vertrekken. De gouverneur-generaal zal de regenten- conferentie te Salatiga bijwonen. In Atjeh is een Menadoneesch sergeant door een dwangarbeider aangevallen en ge wond. De dader werd neergelegd. De eerc-promotie van Sir Henry Dcterding en Ir. C. F. Stork aan dc Technische Hooge- school te Delft. Plannen zijn in bewerking ter verkrijging van een beteren hygiënischen toestand te Volendam. Heden worden weer postvluchten naar Vlieland en Schiermonnikoog ondernomen. De rechter-commissaris te Groningen heeft een psychiatrisch onderzoek van Y. Wijkstra, den moordenaar van Grootegast, geweigerd. Vergadering der R. K. Kiesvereeniging Rijkskieskring 's-Gravenhage. Aanvaring tusschen het Britsche s.s. „Lu- nesdalc" en het Schotsche s.s. „Melrose". De „Lunesdale" gezonken. Men vreest voor de 42 leden der bemanning. De door Engeland voorgestelde wijziging van de conventie van Washington verworpen. Verscherping van de studentcnrellctjes in Spanje. Het Kellogg-pact door den Belgisehen Se naat goedgekeurd. Hevige petroleumbrand in Burma vernielt de geheele boor-installatie. De examens krankzinnigenverpleging, af te nemen vanwege de Ned. Vereeniging voor Psychiatrie en Neurologie, zijn door de examen-commissie van genoemde vereeni ging o.m. vastgesteld als volgt: Duinenbosch te Castricum, 2, 3 en 4 Mei; Bethesda Sarepta te Haarlem 7 en 8 Mei; Meer en Bosch te Heemstede 15 en 16 Mei en Provinciaal Ziekenhuis nabö Santpoort 27, 28 en 29 Mei. OP ZUBKOW De vogelaer fleuyt wonder moy, Tot dat de vinck is in de kooy. J. Cats OP PARTIJ-CANDIDA AT En ik zeg u, dat ik vreugde gevoel in mijn hart, nu ik u hier allen vergaderd eie, luisterende naar de woorden van mijnen mond. Multatuli. OP VERDRAGEN En dan komen later weer andere leugens. Max Havelaar. Aneta seint uit Semarang: Alhier Is bericht ontvangen, dat de gou verneur-generaal het voornemen koestert, alhier op 30 Mei a.s. per vliegtuig aan te komen. Jhr. de Graef zal vervolgens door reizen naar Salatiga, waar op 21 Mei de conferentie der regenten door Z.Exc. zal worden bijgewoond. De bevolking heeft het plan den landvoogd een feestelyke ont vangst te beteiden. Eerepoorten worden opgericht en andere plannen zün in voor bereiding. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.78. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.33 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1