Brieven van een Haarlemmermeerder VOSSEN Gemengd Nieuws Ignaz Johann Paderewski Weill en Zoon tweede blad De Amsterdamsche en Haarlemsche Drinkwatervoorziening w I ri p - NIEUWE HAAkLEMSCHE COURANT - WOENSDAG 13 MAART 1929 BLADZIJDE 1 Ziekenvervoer in den Haarlemmermeerpolder Barteljorisstraat 26-28 Heden geëtaleerd: Een stukje geschiedenis prise d'eau Amsterdam zoekt een nieuwe De neutrale zone Het afgesneden oor Het teekenen van Neder- landsche gemeentewapens Drie huizen te Banholt afgebrand Door gas bedwelmd De Engelsche mail uit Indië Een al te trouwe wachter Drijvende op een ijsschots Roodvonk te Eindhoven In een sluis gereden en verdronken Ernstig ongeval te Venlo Drie inbraken in enkele dagen De boottrein der Mij. „Nederland" De Koning der Pianisten in Nederland Eenige trekjes uit zijn interessant leven Het bestuur van het Onderling fonds voor dekenhuikverplaging „Ziekenzorg", gevestigd -Is Badhoevebuurt is zeer actief; het heeft hiet groote liefhebberij deze organisatie tot stand gebracht en probeert voortdurend pro paganda te maken voor de uitbreiding van zijn arbeidsveld en verbetering in de ver- Zorging van de belangen van zijn leden. Met dit doel heeft het enkele weken ge leden een jaarverslag der vereeniging over het jaar 1928 in druk laten verschijnen en dit als een lijvige brochure doen verspreiden Het is wel royaal en kostbaar om zoo grootscheeps te varen, maar afgezien Van de vrij groote uitgaven welke met een tn ander gemoeid zijn zal deze lectuur zeker een goed middel zijn, om de belangstel ling in den zeer nuttigen arbeid van deze Vereeniging grooter te maken en allicht kun nen meewerken om het aantal leden te ver meerderen en de vereeniging krachtiger te taaken. Maar het is jammer dat hetgeen met be trekking tot 't ziekenvervoer wordt geschre ven bij de lezers een geheel verkeerden in druk moet verwekken en ook niet goed te keuren is wat het bestuur in deze heeft ge daan. Op inderdaad verdienstelijke wijze hoe pel niet geheel juist wordt in schrille kleuren geteekend hoe moeilijk het was in dit gedeelte van het groote polderland een zieke met een behoorlijk voertuig te vervoe ren naar een ziekenhuis in een nabij gelegen stad. Het bestuur zon op maatregelen om daarin Verbetering te brengen en heeft zich in deze moeilijke zaak laten voorlichten door de beide, in die buurt praktizeerende artsen en die adviseerden, een contract te sluiten met de directie der Ned. auto-ziekenver- voerondememing (voorheen Dr Essers) te Amsterdam, welk advies werd opgevolgd door bet sluiten van een contract, hetwelk van jaar tot jaar loopt en opzegbaar is, waar van de inhoud in kleuren en geuren mede Wordt afgedrukt. Het bestuur is opgetogen van blijdschap over de aldus verkregen regeling en gaat in opgewonden stemming de loftrompet steken over het menschelijkerwijs bijna volmaakte vervoermiddel alsof er nergens in heel Ne derland zoo'n speciaal voor ziekenvervoer gebouwde en ingerichte automobiel zou zijn te vinden. Ook is het wel zoo vriendelijk, er bi) te vermelden, dat Hoofddorp (bedoeld zal zijn het gemeentebestuur van Haarlemmer meer) een voorbeeld kan nemen aan de be diening van dezen ziekenwagen. Het is zeker wel goed op deze handelingen van het bestuur eenige critiek te laten hoo- reh- Toegegeven kan worden dat het in vroe gere jaren bij bijzondere gevallen vanwege de groote afstanden en de slechte communicatie wel eens moeilijk is geweest voor de bewo ners van Zwanenburg en de Badhoevebuurt om den gemeentelijken ziekenautomcbiel bin nen zeer korten tijd te hunner beschikking te hebben. Maar vreemd is het toch dat het bestuur en de beide artsen, die als deskundige advi- 'ePrS om goeden raad werden gevraagd, niet e1s contact hebben gezocht met burgemees ter en wethouders op het raadhuis te Hoofd- •<0rp en gevraagd hoe het gebruik van den Gemeentelijken ziekenautomobiel nu' gere- Geld is en of daarin niet eenige verbetering zou kunnen worden gebracht, indien zulks hoodig mocht worden geacht. Vreemder nog dat het bestuur in de maand October 1928 wel op het raadhuis is ge weest en allerlei besprekingen heeft gehou den over de verpleging in de ziekenhuizen en de kosten daarvan, doch blijkbaar met geen enkel woord heeft gesproken over de onder vonden moeilijkheden met het vervoer der zieken met den ziekenauto van den ge meentelijken geneeskundigen dienst naar die ziekenhuizen. Jammer, dat dit toen niet is gebeurd, want vermoedelijk zou de burgemeester on middellijk hebben kunnen meedeelen welke plannen tot reorganisatie in voorbereiding waren. Deze zijn nu al ecnigen tijd geleden tot uitvoering gebracht en iedereen zal moeten toegeven dat het ziekenvervoer vanwege het gemeentebestuur nu uitstekend geregeld is. De gemeente Haarlemmermeer heeft zich een voor ziekenvervoer uitstekend ingerichten ziekenautomobiel aangeschaft; de motor is van den geneeskundigen dienst der gemeente Amsterdam en wordt hoogelijk geprezen door wie hem voor ziekenvervoer heeft gebruikt. Met enkele dagen zullen de woningen van de gemeenteveldwachters te Zwanenburg (Lindenlaan) en in Rijk (Sloterweg) aange sloten zijn aan het rijkstelefoonnet, zóó- öat èn overdag èn des nachts de chauffeur van den gemeentelijken ziekenautomobiel te Hoofddorp kan worden opgebeld en gewaar schuwd. Het is dus nu zóó, dat, indi<m er ergens in een woning van den grooten Kaarlemmer- meerpolder hulp noodig is overdag en des nachts de ziekenauto uit Hoofddorp te allen tijde ook in den omtrek van de Bad hoeveboerderij en het vliegveld Schiphol kan worden opgeroepen Verder is het tarief der vervoerkosten be langrijk verlaagd, zoodat in rekening ge bracht wordt 40 cent per kilometer voor een gewoon particulier; is het hoofd van het ge zin, waartoe de patiënt behoort, lid van het Witte Kruis of het Roode Kruis, dan kost het vervoer slechts 36 cent en de prijs is 25 cent, wanneer deze lid van een vereeni ging voor ziekenhuisverpleging is. Ook wordt er gerekend vanaf drie centrale punten; zoodat zich dit eigenaardige geval nu voordoet, dat een patiënt, die lid is van de vereeniging ziekenzorg, vanaf de Bad hoeve met den gemeentelijken ziekenwagen uit Hoofddorp zou kunnen worden vervoerd tegen een vergoedink van 5. Dit zelfde ver voer volgens de voorwaarden van een door dit bestuur gesloten contract met een firma uit Amsterdam zal kosten 11 en zelfs of 13.50 wanneer dit vervoer op Zondag des nachts gebeurt. Jammer inderdaad, dat in deze belangrijke zaak niet eerder en beter overleg werd ge pleegd en zeker mag van het bestuur ver wacht worden dat het loopende contract vóór 1 Juli 1929 zal worden opgezegd; uit eigen belang en om het ziekenvervoer in eigen gemeente te steunen. Want het bestuur is zonder twyfel van goeden wille en daarom heeft het hier een schoone taak. Er is nog wel meer te verbeteren; o.a. door er streng op toe te zien dat als regel nooit een zieke wordt vervoerd dan onder leiding en in bijzijn van een arts, ziekenverpleeg ster of wijkverpleegster. Wat verleden week moet zijn gebeurd met het vervoer van een stok-ouden kluizenaar uit d" omgeving van de Lijnden, die aller ellendigst was verarmd en vervuild, alleen door ondeskundige hulp van vriendelijke buren en zonder assistentie van een dokter of zuster, mag niet meer voorkomen in onzen tijd! AKKERMAN. De watervoorziening van Amsterdam ge schiedde aanvankelijk door de in 1880 aan gelegde Vechtwaterleiding. De toenemende bevolking was echter oor zaak, dat tien jaren later een overeenkomst werd gesloten met de Duinwatermaat schappij, die het tekortr aan water uit de westelijk van de hoofdstad gelegen duinen toevoerde. Omstreeks 1895 was de watervoorziening van Amsterdam langs de bestaande kanalen wederom onvoldoende en onderhandelingen van de gemeente Amsterdam met de Duin water-Maatschappij hadden tot gevolg, dat de gemeente het bedrijf van deze laatste geheel overnam. Omstreeks dien tijd besloot de gemeente Haarlem een eigen waterleiding te bouwen op de terreinen noordelijk van die van de Amsterdamsche Waterleiding gelegen. Met de gemeente Amsterdam werd een overeen komst gesloten, waarvan Amsterdam de grootste voordeelen had Haarlem had weliswaar zijn eigen water in het noorden. Toch lagen de toevoer gebieden dicht bij elkaar, wat licht aanlei ding kon geven tot moeilijkheden. Amster dam zou noordwaarts, Haarlem zuidwaarts kunnen uitbreiden, wat zeer gemakkelijk een conflict in het leven zou kunnen roepen. Om alle moeilijkheden te voorkomen, werd de z.g. neutrale zone in het léven geroepen, een strook grond gelegen tusschen de toe voergebieden der Amsterdamsche en Haar lemsche waterleiding. De zuidgrens van deze zone is de denkbeeldige lijn, die loopt van de Groote Kerk, Haarlem naar de Zand- voortsche kerk; de noordgrens loopt in de denkbeeldige lijn van de Groote Kerk te Haarlem naar het grenspunt van Zandvoort. In verband met de nieuwe, noodzakelijk geworden uitbreiding van de Amsterdamsche watervoorziening, heeft de gemeente Am sterdam onderhandelingen gevoerd met Haarlem, om de toevoerterreinen tot op het gebied der. neutrale zone te mogen uit breiden. H Haarlem is, wat vanzelf spreekt, niet op wel niet een Studebakcr'maar technisch en deze voorstellen ingegaan en heeft ze krach- praktisch even goed; de wagen is een paa: l ens het bestaande contract van de hand Jaar oud, ingericht naar de nieuwste eischer. jewezen. Het gevolg is, dat Amsterdam nu water uit de Lek zal gaan halen en daarvoor nabij Amerongen een station zal gaan bouwen. Het concurrentiegevaar voor Haarlem in de duinen is met deze plannen vrijwel be zworen. Te bevoegder plaatse hebben wij inlichtin gen ingewonnen, öf en in hoeverre een in tensievere waterafvoer uit de duinen, deze zou kunnen schaden. Zooals bekend, heeft dr. Jac. P. Thijsse onlangs in een vergade ring van „Bloemendaal's Bloei" op dit z. i. niet denkbeeldige gevaar gewezen. Ons werd daarop van deskundige zijde ge antwoord, dat deze diepgaande kwestie eigenlijk niet voor het groote publiek be stemd is, wijl het deze niet in haar vollen omvang en draagwijdte kan beoordeelen. Waar in Amsterdam geen meterstelsel be staat, mag worden aangenomen, dat het ge bruik per hoofd in die gemeente grooter is dan te Haarlem. Waaruit .de voor de hand liggende conclusie volgt, dat de Amsterdam sche watervoorziening hoofdelijk meer water onttrekt aan de duinen dan de Haarlem sche, afgezien van het feit, dat de Amster damsche afnemers numeriek verre in de meerderheid zijn. Amsterdam haalt uit de duinen niet al leen, wat de regen er in brengt, maar daar boven nog veel meer. Hetzelfde verschijnsel heeft zich in Den Haag voorgedaan. Voor de gemeente Den Haag werd zooveel water aan de omliggende duinen onttrokken, dat verschillende bron nen verzoutten. Stellen we eens de mogelijkheid, dat Haar lem op de voorstellen van Amsterdam ware in gegaan. Dan zou onze gemeente zich mis schien binnen afzienbaren tijd voor het feit gesteld zien, dat de duinwatervoorziening voor Haarlem onvoldoende zou blijken. En dan zouden wij evenals Amsterdam thans moeten gaan uitzien naar een prise d'eau bij de groote rivieren, wat voor deze ge" meente onoverkomelijke financleele offers zou vragen. Haarlem heeft dus in dit verband ten op zichte van de gemeente Amsterdam een zakelijke en tactvolle politiek gevolgd en met j verwijzing naar de bestaande overeenkomst de betreffende voorstellen afgewezen. Een goedgeslaagde operatie Dr. R. A. Oldenstam, officier van gezond heid 2 kl., oor-, neus- en keelarts te Makas sar op Celebes, vertelt in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde: Den 16en Augustus 1928 werd bij een Chi nees door een rasgenoot de linker-oorschelp met een schaar geheel afgeknipt. Met de oorschelp in een papiertje gewikkeld is hij een kwartier later bij een arts aangekomen met het verzoek het lichaamsdeel weer aan het hoofd te hechten. Deze echter pakte de schelp weer in en zeide: „Onmogelijk!" Gelukkig heeft de getroffene niet in dit oordeel berust en kwam twee uur na het ge beurde bij mij om hulp vragen. De magere, goed gebouwde man van middelbaren leef tijd, klaagde slechts over pijn op de plaats waar de oorschelp afgesneden was. Bij inspectie van het hoofd bleek, dat de linker-oorschelp op een klein gedeelte van het oorlelletje na ontbrak. Met de helix was een klein stukje hoofdhuid mede afgesneden (ongeveer c.M.)de hoofdhuid bloedde een weinig, doch de wondvlakte zelf niet meer. De afgesneden schelp voelde koud aan en zag er zeer bleek uit Gedurende enkele minuten werd de schelp in 'n physiologische zoutoplossing gelegd en daarna aan de hoofdhuid met negen zijden hechtingen ge hecht. Nadat in de uitwendige gehoorgang een gaasje met H2 C2 gebracht was, werd een steriel verband aangelegd Na drie dagen zagen de bovenrand van de helix en het mediale deel van den lobulus er donkerblauw verkleurd uit. Den 21sten Augustus was de verkleuring iets verminderd. Bij prikken van het niet verkleurde deel voelde de patiënt het, doch gaf geen pijngewaarwording aan. Het bleef daardoor onzeker of de innervatie zich be gon te herstellen Weer drie dagen later werden enkele hechtingen verwijderd; er had zich geen draadettering voorgedaan; de necrose had zich uitgebreid over een klein deel aan den achterkant van de oorschelp, maar bleef benerkt tot de opperhuid. Op 26 Augustus werden de andere hech tingen verwijderd. De necrose was op het bovendeel van de schelp aan den voorkant doorgedrongen tot het kraakbeen. Na een paar dagen stootte het necrotisohe deel van het oorlelletje zich af. en in den loop van de overige dagen geschiedde dit met de overige necrotische plekken. Den 15den September was de huid bijna hersteld. Nadat er tot nu toe steeds een ste riel boorzalfverband aangelegd was, werd er den 20sten September een gazen strookje achter langs het oor gelegd, nog enkele da gen later alleen xeroformpoeder en op 28 September was het oor volkomen aange groeid en geheel hersteld. De gehoorscherpte was toen geheel nor maal. Dit geval toont weer eens aan, dat men bij afsnijding van de oorschelp, hoe uitge breid zij ook is, het afgesneden deel steeds moet aanhechten. Ook elders opgedane ervaring toont het groote regeneratievermogen aan. Gevallen van afbijten door paard, hond en mensch deelt Passow mede in Die Verletzungen des Gehör-Organs. In een der gevallen, n.l. dat van Brown, is de oorschelp nog langer van het, hoofd gescheiden geweest, dan bij mijn patiënt, n.l. 8 uur en toch werd nog gunstig resultaat bereikt van het aanhechten. Een wedstrijd De Koffie Hag Maatschappij heeft een nieuw plan uitgewerkt in verband met haar wedstrijden in het nateekenen van wapen zegels. Ieder n.l. die een circulaire ontvangt kan mededingen naar de prijzen en moet een bij gevoegd wapen op vergroote schaal natee kenen, zooals in de algemeene bepalingen nader omschreven is. De juistheid der ver houdingen, de schoonheid der heraldische vormen en de harmonie der kleuren geven bij de beoordeeling van het werk den door slag, terwijl een bijzonder fraaie uitvoering (door b.v. geel en wit door goud en zilver te vervangen) eveneens, echter m onderge schikte mate, een rol speelt. De uitslag van den wedstrijd zal t.z.t. door middel van een speciale circulaire aan iede- ren deelnemer persoonlijk worden bekend ge maakt. De Hagwapenzegels moeten nageteekend worden in minstens viervoudige vergrooting (dus pi.m. 22 c.M. hoog en 15 c.M. breed). Het teekenpapier kan wit of getint zijn, mag echter bij het verzenden niet worden ge vouwen. De deelnemers aan den Hagteekenwed- strijd zfin ingedeeld in drie afdeelingen n.l.: Afd. A moeilijke wapenmotieven voor leer lingen van vakscholen. Afd. B iets minder moeilijke wapenmotie ven voor leerlingen van H.B.S., Gymnasia, enz. Afd. C eenvoudige wapenmotieven voor leerlingen van de twee hoogste klassen der lagere, scholen. De inzendingen worden gekeurd door een vakkundige jury, waarin de volgende heeren zitting hebben: Huib Luns, Directeur van het Rijksinstituut tot opleiding van Teeken- leeraren; J. C. Wienecke. Medailleur en oud- stempelsnijder van 's-Rijks Munt, en S. G. van der Laars van het Heraldisch Atelier Van der Laars. De inzending voor dezen wedstrijd sluit 1 Juni 1929. Te Banholt, nabij Maastricht, heeft gister nacht een felle uitslaande brand drie hui zen, bewoond door de wed. Lareau, de ge zusters Lardinois, die ook de eigenaressen zijn, de wed. Janssen—Duysens en Bergen- huizen, in de asch gelegd. Twee paarden, koeien en veel klein vee is in den brand omgekomen. De brandweer van Maastricht bluschte 't vuur. De oorzaak van den brand, die in een der stallen ontdekt werd, is on bekend. Verzekering dekt de schade. In een buis van de gasleiding aan de Schinkelkade te Amsterdam was een lek ontstaan. Een werkman van de gemeente lijke gasfabrieken, die dit lek moest dichten, geraakte door het uitstroomende gas bewus teloos. Zijn collega heeft, hem met behulp van een zuurstofapparaat weer bijgebracht. Daarna kon de man per tram naar zijn huis worden gebracht. De mail van Indië, China en Australië per Engelsch s.s. „Mooltan" wordt Vrijdag 15 Maart, 7 uur v.m., te Marseille verwacht. Het gebeurde op een der spaarzaam ver lichte pleinen van Bergen op Zoom, vertelt de „Telegraaf." Voor de woning van een bekend horloger ligt ter bewaking van zijns meesters fiets een hond. De ooren gespitst, tegen het voorwiel van 't vehikel liggend, wacht Pluto op even- tueele aanranders van zijn baas' bezit. Langs het huis loopt een voetpad van klinkers, het welk door de talrijke wandelaars, want het is prachtig weer, betreden wordt. Twee vrou wen uit het volk, blootshoofds, met schorten voor, druk pratend, willen voorbij. Een der dames gesticuleert heftig met een harer ar men in de richting van het rijwiel. Doch Pluto, die zijn taak als bewaker wel wat te consciëntieus opvat, hapt meteen een groot stuk uit haar voorschoot. Een in gedachten loopend heer die geen notitie neemt van het groepje menschen dat steeds aangroeit, nadert thans de gevaarlijke plek. HU wordt het tweede slachtoffer. Pluto zorgt dat zyn 'overjas een prachtige scheur vertoont. Pluto doet thans zijn derden hap, ditmaal in de jaspanden van een heer, blUkbaar in aangenaam gemijmer verdiept. Plotseling keert hU tot de werkelijkheid terug, en als hij de opgewonden menschenmenigte bemerkt, roept hij nijdig uit: ,,'t Is wat moois om iemand er zoo in te laten loopen, hadden je lui me niet eens kunnen waarschuwen, vle gels die je bent." Achteraf blükt dat de man stokdoof is. In de verte nadert 'n politie-agent. Plecht statig is zijn houding, solied zün postuur, langzaam zijn gang. Men deelt hem de toe dracht der zaak mee. Zelfbewust stapt de die naar der Wet naar de gevaarlUke plek. De spanning bü de omstanders stijgt. Een ferme knauw in 's mans pantalon is het resultaat van zijn heldenmoed. Doch tevens is hij er in geslaagd een greep naar de huisbel te' doen, die hard klinkend overgaat. Weldra komt een klein, pittig kereltje uit de deuropening te voorschUn, die, terwijl de agent hem op de ge- bruikelUke manier ondervraagt, het met de slachtoffers op een accoordje gooit. „Is Je schort kapot, moeder? Je krUgt een nieuwe hoor!! Uw jas stuk, meneer; zeker pas ge kocht, hè? Ja, dat dacht ik wel. U kunt u een nieuwe laten aanmeten hoor!" Algemeene verbazing na deze woorden. „Die hond heeft mU misschien al wel dui zend gulden gekost, gaat hij voort, maar wil hem voor tienduizend ook nog niet mis sen, want hij heeft me eens het leven gered. Op 'n avond toen ik op weg was naar huis, werd ik onverhoeds aangevallen. Ik ben koop man, ziet u, en de dieven dachten waarschijn- lUk dat ik een massa geld bU me had, wat wel eens gebeurt. De kerels hadden me zeker vermoord als Pluto er niet geweest was. Hij beet ze zoodanig en op zulke gevoelige plaat sen, dat de deugnieten me moesten loslaten en op den loop gingen. Moet ik dan niet dankbaar zUn?" Het antwoord op deze vraag wachtte de koopman niet 'af. „Kom Pluto, ga mee," en hij verdween weer naar binnen even kalm als hij gekomen was, thans met zijn hond.. Te Druten is, drijvende op een ijsschots, het lijk aangespoeld van een bejaard mans persoon, vermoedelük een Duitscher. Het lük bevond zich in vergevorderden staat van ont binding. Het gymnasium Augustinianum te Eindho ven is thans voor de tweede maal wegens het heerschen van roodvonk gesloten. WaarschUnlUk door den mist misleid is te Havelte de 30-jarige J. v. N. uit Dwingeloo met zijn fiets fn de sluis gereden en ver dronken. Het lijk is later opgehaald. In een der werkplaatsen van de gloeilam penfabriek Pope te Venlo is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd. TerwUl de 18-jarige leerling-bankwerker W. Berden bezig was met de boormachine, geraakte plotseling zijn duim bekneld. Door de snelle wentelingen werd deze afgerukt en zijn pees tot aan den elleboog uitgescheurd. Met opengescheurden arm werd de jongeling vervoerd naar het ziekenhuis. Abcoude schijnt de laatste dagen het operatieterrein van een of meer inbrekers te zyn geworden, want m den tijd van en kele dagen is er reeds driemaal ingebroken; den eersten keer met succes, de beide andere keeren werden de inbraken verijdeld. Op de buitenplaats „Pcstwijck" allereerst hebben de inbrekers, nadat zij alle kasten ea laden overhoop haalden, uit een colbert-costuum een portefeuille met 55 en een beursje met 5 gestolen. De inbraak bU avond in hotel „Spits" werd verijdeld door den bewoner. De inbrekers sloegen op de vlucht. Dinsdagmorgen om 8 uur hebben vervol gens eenige lieden in de villa „Clncinati aan de Stationsstraat de luiken van de ven sters gelicht en het raam opengeschoven. Door het lawaai werd de bewoonster wak ker en riep luide om hulp. Toen de politie kwam gingen ook deze heeren op den loop. Het Agentschap van de Stoomvaart-Maat schappij „Nederland", de firma Kuiper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein van het s.s. „Johan de Witt", het welk 15 dezer te Genua verwacht wordt, Za- i terdagmorgen 16 dezer, om 9.52 uur aan het Maasstation te Rotterdam zal aankomen. Aankomst te 's-Gravenhage 9.45 uur (S.S. I station) Paderewski, wiens naam thans ieder in den mond heeft, Paderewski, de koning der pia nisten, de ex-staatsman, de ml?_l10" f farmer en de kunstenaar, is thans in ons kleine landje. We voelen ons, we achten het een groote eer hem tienduizend guide p avond te mogen overhandigen en loven j ongekende begaafdheid in hooggestemde De- schouwingen. WU schrüven beschouwingen, omdat wU het niet wagen het woord „kri tiek" te bezigen. Van zijn kant is hem de eer te beurt gevallen, onze Koningin onder zijn auditorium te mogen rekenen. Het zal onzen lezers wellicht belang inboe zemen, een en ander uit het zeer kleurrijke leven van deze groot-figuur te vernemen. Wij laten hier eenige bUzonderheden vol gen; Den zesden November 1859 werd in Kury. lowka, een vrij onbeteekenend plaatsje in Bodolië (Polen), een man geboren, over wiens kunstenaarschap zü, die hem hoorden, nimmer uitgepraat raken, ent naar wien zU, die daartoe nog niet üi de gelegenheid wa- ren, opzien als naar een levend en onbereik baar muzikaal wonder. Het is de Poolsche pianist, voor eenige jaren- zelfs Minister-President van zyn, na den oorlog tot zelfstandigen staat gepromo veerde geboorteland, Ignaz Paderewski, wiens konterfeitsel wij op deze bladzijden vereeu wigen voor het instrument, waarop hü nu feeds meer dan veertig jaren de schitterend. ste triomfen behaalt. En deze groote figuur uit de geschiedenis der Toonkunst, deze pianist bij de gave Gods, die speelde voor vorsten en millionnairs, en die de heele wereld voor zich knielen deed n bewondering voor zijn ongeëvenaard ta lent, deze phenomenale kunstenaar, die zich a°g nimmer in ons kleine landje vertoonde, «adat men hem bet honorarium, dat hij gewoon was voor zijn concerten te ontvan gen, niet kon betalen, deze koning der pianisten komt in de maand Maart naar Nederland. De gebeurtenis lijkt ons de moeite waard om er wat nader het licht op te laten vallen en onzen lezers een en ander mee te deelen omtrent den levensloop van dezen zeer bij zonderen man en omtrent zijn kunst en karakter. Uit zijn jeugd is betrekkelijk weinig be kend. Zooals leder ander jongmensch maakte hij z'n studie op de lagere school. Reeds vroeg echter openbaarde zich zijn muzikaal talent, en zoo treffen we hem reeds op twaalfjarigen leeftijd aan op het Conserva torium te Warschau, waar Roguski hem in de harmonieleer, Jonatha hem in het prac- tische pianospel onderwees. Het duurde niet lang, of de nogal onder nemende jonge Pool trok naar Berlijn en later zelfs naar Weenen, om er zich te be- kwamen in het vak, waarin hij uit zou schit- tèren als een ster van eerste en onbestre den'viertal jaren, van 1879 tot 1833, was hij piano-onderwijzer te Warschau. Reeds toen maakte hij enkele kunstreizen en gaf de twintigjarige pianist concertent m he Slavische Oosten, Roemenie, Hongaiye en Oostenrijk. Dan werd htj pianoleeraax te Straatsburg, waar hij nochtans slechte ko ten tijd aan het Conservatorium veibonaen "zoo groot was echter zün zelfcritiek, dat hij, die zich toen reeds met de besten met kon, zich aanmeldde bU den even zeerbe roemden als begaafden leermeestei pioiessor Leschetitzky te Weenen. Eerst na zeven maanden van nauwgezette en bijna .onafse broken studie waagde Paderewski zich op nieuw aan een openbaar concert in Weenen. dat toenmaals, men schreef 1887, als een der voornaamste muziekcentra gold van oe geheele wereld. Het aldaar behaalde succes was overweldigend, en toen hij twee jaar later ook te Parijs even veel lauweren oogstte, was zijn roem als de beste ChopiR" speler van zijn tijd gevestigd, om niet meer te verbleeken. Na eenige jaren (sinds 1908) directeur te zijn geweest van het Conservatorium te Warschau, kwam Paderewski in Parijs te recht. BU 't uitbreken van den oorlog geraakte de beroemde pianist, die, behalve musicus, als elke Pool, ook een warm vaderlander was, in politiek vaarwater. In samenwerking met Dmowski maakte hij levendige propa ganda voor een zelfstandig Polen, vooral ook in Amerika, waar hU zUn groote kunst als het ware tot de draagster maakte van de nationale Pooische gedachte en van de na tionale propaganda voor een herrezen Polen. Na den wapenstilstand in 1918 keerde hü naar Europa terug; in gezelschap van En gelsche officieren trok hij toen Posen binnen, waar hem vanwege de bevolking een enthou siaste ontvangst ten deel viel. In Warschau slopt hü zich aan bü de nationaal-democra- tische partü. Na het aftreden van Morac- zewski werd hij den zestienden Januari 191° door maarschalk Pilsudski benoemd tot Mi nister-President der Poolsche Republiek en tot gevolmachtigd minister van Buitenland- sche Zaken. En geen ander voorzeker dan deze musicus-staatsman was ooit beter ge zant en vuriger pleiter voor zyn zoo lang onderdrukt en vertreden vaderland. Op de historische vredesconferentie te Parüs verte genwoordigde hij zijn land. Oneenigheid met den toenmaligen minister van Binnenlarid- sche Zaken Wojciecliowski was nog in dat zelfde jaar de oorzaak, dat Paderewski af trad als Minister-President en als Poolsch vertegenwoordiger afreisde naar de Volken bondsconferentie te Genève. Eindelijk den strijd tegen zijn politieke tegenstanders in Polen moe, legde hy in Februari 1921 zyn ambt neer en trok zich uit de politiek terug, om te gaan leven op een farm, welke hij in Californië gekocht had. Na een vyfjarige afwezigheid betrad bij in Juli van het vorig jaar weer voor he eerst den Europeeschen bodem, na geruimen tüd ia Engeland te hebben vertoefd. 1 Parijs ontving den wereldberoemden pia nist, die zelfs op het toppunt van zijn roem het klavier niet liet varen, als een koning. In het Theater des Champs-Elysées, dat tot de nok toe gevuld was, zou de meester een aantal werken van zijn meest geliefden com ponist en landgenoot, Chopin, ten gehoore brengen. Bij zün binnenkomst rees heel de zaal als één man omhoog. Paderewski was iets ouder geworden, iets magerder, maar uit zijn zil ver-omkranst hoofd straalde dezelfde edele waardigheid, dezelfde nederige adel als voorheen. De eerste aanslag is weifelend: het is juist, alsof de meester moeite heeft, zün rheumatische vingeren los te maken. Boven dien wordt hij nog door allerlei dingen ge stoord: late binnenkomers, ritselende pro gramma's, gestommel, .geschuifelEen baicondeur blijft openstaanOnmiddellijk breekt de meester af en met doordringende stem roept hy: „Het is onmogelyk te spelen met licht in de oogenEven wat rumoer nog, dan eindelük vermindert het gerucht en zit men ademloos luisterend neer; De meester hervat, wordt langzamerhand over. weldigend door zijn droom. 'De buitenwereld verdwijnt Zoo zyn we ongemerkt tot zijn spel geko men. De tüd heeft, volgens enkele critici, aan zijn soepelen aanslag getornd. Zooals de steenen van oude kathedralen verweren on der den invloed van den tyd en der weers gesteldheid, zoo neemt ook de fabelachtige techniek van dezen gryzen meester lang zaam af. En tóchnóg kussen geëxal teerde jongelingen, in vervoering gebracht door zijn kunst, zijn rokslippennóg knippen vurige bewonderaars vah zün intens muzikaal spel hoekjes af van de linten van zün lauwerkransennóg huldigt men hem met onbedaarlük applaus, steeds opnieuw. Paderewski is door de Concertdirectie dr. G. de Koos uit Amsterdam geëngageerd voor slechts drie piano-concerten in Nederland, tegen het zeker voor ons kleine Nederland enorme bedrag van dertig duizend gulden. Dit fantastisch klinkend honorarium is het hoogste, wat nog ooit in Nederland aan één artist is betaaldPaderewski, die reeds millionnair is, ontvangt dus tien duizend gulden per concert, met drie recitals, 11 Maart j.I. in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Hage, vandaag in de groote zaal van het Concertgebouw te Am sterdam en 15 Maart in de Doelenzaal te Rotterdam. In Amerika ontvangt Paderewski 6000 dollar per avond: in het land van den dollar kan hij bovendien steeds beschikken over een salontrein van de regeering. Het zelfde voorrecht geniet hü in Engeland, waar de firma Erard destyds een specialen klein- formaat-vleugel voor den meester bouwde, om dezen in staat te stellen, zelfs op reis nog te studeeren gedurende de vaak lange trajecten. Want Paderewski oefent zich nog uren achtereen, dag aan dag, al treedt hy niet meer zoo vaak in het pubiiek op. Lang vóór den oorlog, welke den levens standaard zeker tweemaal zoo hoog opvoerde als hij voordien was. kwam van één concert in de St. Jamer Hall te Londen reeds een recette van 12000. Op zün eersten triomf tocht door de Vereenigde Staten verdiende Paderewski met 64 concerten binnen 4 maan den 420.000. Waarvan hy echter, het zij tot z'n eer gezegd, 36.000 aan liefdadige doeleinden besteedde, behalve méér dan hon derdduizend gulden aan de verzekering van zijn vingersOok de opbrengst in Juli 1928 te Parys was voor een liefdadig doel bestemd. Trouwens, die gulheid van den grooten Pool is bijna spreekwoordelük. We lazen daaromtrent in de geschriften van den grooten Nederlandschen impressario Jos. J. Schürmann, die met Paderewski wel het buitenland afreisde, maar niet met hem m Nederland durfde komen uit vrees voor een financieel débacle, de volgende aardige anec dote, waarmee we onze causerie willen beslui ten: „Van alle artisten, die ik sedert dertig jaar door Europa en Amerika heb rondgeleid, heeft Paderewski mij wel het meest getrof fen om zyn verregaande belangeloosheid en vrygevighad. De beroemde pianist kreeg or elk concert vyf en twintighonderd fiancs (toen reeds een hoog bedrag, Schr.) en cut bedrag scheen zün voor een groot deel Denoeitigen landgenooten meer dan fabel achtig toe. In elke stad, waar hü optrad, werd de groote artist als 't ware met beden om hulp overstelpt. Hü, die slechts naar de ingevin gen van zün medelijdend hart luisterde, schonk vaak de geheele opbrengst van zyn concerten aan zün arme Polen, in de mee ning, dat zyn geldbuidel nooit uitgeput Eens kreeg ik bezoek van een Pool, dia een uur in den wind naar drank en knof look stonk. Hij toonde mij een briefje van zfin „vriend" Paderewski, waarvan hier de inhoud. „M'n waarde Schürmann. Breng dezes, een huisvader met veA kinderen, is volgens zyn zeggen van alles ontbloot. Ik wensch hem derhalve mün cachet van hedenavond af te staan en verzoek hem dit nu reeds ter hand te stellen. Geheel de uwe, Ignace Paderewski." Dat liep de spuigat enult!Ik kon niet langer toezien, dat er aldus van zijn vrijge vigheid misbruik werd gemaakt. „Heeft Paderewski u het bedrag reeds ge noemd?" „Nee, meneer." „Hier zijn honderd francs." „Honderd francs!u wilt me zeker wat wijs maken?" Hij ontvangt nooit meer. Hier zün de vijf louis; u hebt alleen nog dit ontvang- bewys te teekenen." De drinkebroer zette z'n naam onder een kwitantie, streek de vyf goudstukken op en nep toen met een verachtend gebaar: „Braniemakers, die artisten!Honderd francs, het mocht wat, daar zoo'n „drukkie" om te maken! Verbeelding hebben ze, an ders niet Toen ik Paderewski dien avond de restee. rende vier en twintig honderd francs ter hand stelde, had ik warempel nog moeite hem aan zyn verstand te brengen, dat hü voor de zooveelste maal de dupe van zijn vrijgevigheid was geweest, en dat hy zün geld wel beter kon bestoden." We mogen zeker wel vertrouwen, dat d8 vermelding dezer anecdote niemand onder onze lezers op zulk een Poolsch idee brengen zal, en sluiten met den wensch, dat, wie er ook heen ga, van het spel van dezen koning der pianisten een werkelük on verge telij ken indruk moge meenemen, al is ook hier met eenige wüziging zeker dc spreuk van toepas sing, dat velen worden geroepen, maat slechts weinigen uitverkoren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5