- HET DOCTORAAT HONORIS CAUSA VOOR SIR HENRY DETERDING EN Ir. C. F. STORK TWEEDE BLAD NIEUWE HA'ARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 13 MAART 1929 BLADZIJDE Een plechtigheid aan de Technische Hoogeschool te Delft De uitvoer van fijne zaden Vereeniging ter behartiging van belangen van eieren-markten LANDBOUW EN VISSCHERIJ Vergelijkende proef met vier verschillende stikstof meststoffen De belastingaanslagen aan veehouders en landbouwers GEMENGD NIEUWS Een onhandig schutter De gelegenheid maakte den dief Van de derde verdieping doodgevallen In de haven van Sliedrecht verdronken UIT ONZE OOST Het optreden van den assistent-resident Suermondt KUNST EN KENNIS Stad en Landschap van Zuid-Holland Vervoer van vee De Katholieke Illustratie - g-O' ■i (The Humorist) HANDEL EN NIJVERHEID De Nijverheidsraad SPORT EN WEDSTRIJDEN DAMMEN Om het kampioenschap van Haarlem District H. en O. van den Ned. R.K. Dambond De Damclub T.E.P. Damclub S.D.O. Hoofdklasse-competitie Nederl. Dambond LAWNTENNIS Intern, kampioenschappen te Noordwyk Ai tegenwoordigheid van zeer vele auto- Aeiten, onder wie ook Z. K. H. Prins Hen drik, heeft hedenmiddag In de aula van de Technische Hoogeschool te Delft de plech tige uitreiking plaats gehad van het diploma van doctor in de technische wetenschap, honoris causa, aan Sir Henry Deterding en ir. C. P. Stork. Wegens ongesteldheid heeft ir. C. F. Stork niet aangezeten bij de lunch, welke was aan geboden ter gelegenheid van zijn eerepromo tie en die van Sir Henry Deterding en waar bij o.a. aanwezig was Z. K. H. Prins Hendrik. De buitengewone vergadering van den senaat der Technische Hoogeschool werd ge opend door den rector-magnificus prof. T. K. L. Huyterman met een inleidend woord. Voordat ik, aldus spr., deze buitengewone vergadering van den Senaat der Technische Hoogeschool open, zij het mij vergund u. Koninklijke Hoogheid, welkom te heeten en u te mogen zeggen hoezeer uwe aanwezig heid wordt op prijs gesteld als een bewijs van belangstelling in onze inrichting. Ook waardeeren wij zeer de aanwezigheid van Zijne Excellentie den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. In het bijzonder verheugt het ons u, Sir Deterding hier te zien ten einde in de vergadering aan u in persoon\de diploma's te kunnen uitreiken van het eere doctoraat in de Technische Wetenschap, u bij ons senaatsbesluit van den 3den Decem ber 1928 toegekend. De aanwezigheid bij deze plechtigheid van zoo velen, waaronder een groot aantal ver tegenwoordigers van wetenschap, handel en industrie moet voor u het bewijs zijn, hoe zeer in ruimen kring in den lande belang wordt gesteld in de u te verleenen onder scheiding. Ik roep dien velen dan hier een woord van welkom toe. En als ik thans deze vergadering open en gevolg geef aan het besluit van den Senaat, noodig ik de heeren promotoren uit zich achtereenvolgens wel van de hun opgedragen taak te willen kwijten cn geef ik het woord aan collega van Royên. Het eeredoctoraat voor ir.C. F. Stork. Daarna nam prof. v.' Royen het woord. In zijn bijeenkomst van 3 December 1928 aldus spr., heeft de Senaat der Technische Hoogeschool, op voordracht van de afd. dei- Werktuig- en Scheepsbbuwkunde besloten het doctoraat in de technische wetenschap, honoris causa, te verleenen aan den werk tuigkundigen ingenieur Coenraad Frederik Stork en aan mij opgedragen de redenen, welke hem daartoe leidden, uiteen te zet ten. Ik zal dus van het werk van C. F. Stork datgene hebben in het licht te stel len, waaruit zijn beteekenis op technisch we tenschappelijk gebied blijkt en aangezien men den technicus niet van den mensch kan scheiden zonder aan het geheel te kort te doen, zal de heer Stork mij wel willen vergunnen de technische beschouwingen aan te vullen met op ander gebied en persoons beschrijving vallende uitweidingen. Uitvoerig ging spr. daarna het leven en werken van ir. Stork na en besloot zijn rede aldus: Het is op grond van al wat de techniek aan ir. Stork te danker, heeft, maar in het bij zonder wegens zijn zeer uitstekende verdien sten als technisch leider van groote indus- trieele ondernemingen en bevorderaar van den werktuigbouw in ons land, dat ik thans namens den senaat der Technische Hooge school, krachtens zijn bevoegdheid door de wet toegekend en ingevolge zijn bes3uit van 3 December 1928 Coenraad Frederik Stork verklaar te zijn Doctor In de Technische Wetenschappen met alle rechten, die door de Wet of gewoonte aan dit doctoraat zijn ■erbonden, honoris causa. Ilct eere-doctoraat voor Sir Henry Deterding Vervolgens nam prof. Dr. J. G. C. Vol- mer het woord en sprak o.m. aldus: De Senaat der Technische Hoogeschool heeft in zijn vergadering van den 3en De cember 1928, op voorstel van de afdeeling der Algemeene Wetenschappen, besloten den graad van doctor in de technische weten schappen, honoris causa, te verleenen aan Sir Henry Wilhelm August Deterding. Mij gewerd de taak, om naar goed ge bruik de gronden van dit besluit in open bare vergadering uiteen te zetten. De wet gever toch heeft gewild, dat het eere-docto- raat zou zijn en blijven een even zeldzame als hooge onderscheiding, alleen toekomena aan mannen van zeer uitstekende verdien sten. Het ligt voor de hand, dat, al is de Se naat in zijn recht niet beperkt, zijn aan dacht vooral wordt getrokken door verdien sten ten opzichte van de ontwikkeling der techniek of van de technische wetenschap pen. Tot de ontwikkeling dragen in de eerste plaats bij de technici in engeren zin, de in genieurs, zij die door het vinden en toe passen, van betere middelen de rationaliteit der productie verhoogen, of wel door het geven van reiner vormen aan het goed de bruikbaarheid ervan paren aan en vemuo- gen door schoonheid. Verder de mathematici en dienaren der na tuurwetenschappen, wier arbeid nieuwe technische mogelijkheden schept. En dan maar ook, hier geldt last not least de on dernemers, zij, die den band leggen tusschen den technischen en den economlschen arbeid, die één zijn in oorsprong en doel. „In doppel- ter Weise," zegt van Gottl-Ottllienfeld. „1st die Wirtschaft an die Technik gebunden. sie verdankt ihr den Aufschuss über die Mög- iichkeiten und das Um und Auf der Produk- tion, aber auch der letzteren Umsatz in die Wirklichkeit. Naneben hangt gleichfalls in doppeltem Slnne die Technik an der Wirt schaft und wird von ihr beeinflusst. Sie dankt ihr in Gestalt der Probleme die Grond lage zum eigenen Aufbau, aber auch die Richtschnur, ihn zu vollenden. Denn nicht allein die Probleme stellt die Wirtschaft der Technik, sie beherrscht auch den Geist der Lösung dieser Probleme." De groei der nijverheid en de ontwikkeling van techniek en technische wetenschap zijn in ieder land in groote mate afhankelijk van den gemeenzamen, elkander steunenden en aanvullenden arbeid van deze drie groepen van werkers, n.l., zij die het probleem stellen, zij die de grondslagen voor de oplossing ver- breeden en zij die het oplossen. Dit gegeven zijnde, is mijn taak geen an dere dan de bijzondere verdiensten in het licht te stellen van den nieuwen eere-doctor als ondernemer en te doen uitkomen, hoe hij als zoodanig invloed uitoefende op de ont wikkeling van het technisch weten en kun nen in het bijzonder in ons land. In den breede schetste spr. daarna de be- Het Centr. Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat in Februari aan fijne zaden werd uitgevoerd: maanzaad (papaverzaad) 239.524 kg; karwijzaad: 305.232 kg; kanariezaad: 223.954 kg; bruin mosterdzaad: 32.587 kg; geel mosterdzaad: 310.644 kg. Sir Henry Deterding teekenis van Sir Henry Detering en besloot zijn rede aldus: Wij gaan trotsch op den man. die van zichzelf getuigde, nadat de Engelsche regee ring hem benoemde tot Knight Commander of the British Empire, waaraan de persoon lijke titel van Sir is verbonden: ik ben Ne- dèxlander, ik gevoel mij Nederlander en zal dit altijd blijven; en die als de tijd heeft doen verkwijnen en verdwijnen, wat middel- matig\en oribeteekenend was, zal tellen onder hen, die Hwn stempel gezet hebben op onzen tijd. Wegens het door mij aangevoerde, in het kort wegens uwe zeldzame verdiensten als stichter en leider van een der machtigste industrieele concerns en als bevorderaar van de ontwikkeling der techniek, namens den Senaat der Technische Hoogeschool, inge volge zijn besluit van 3 December 1928, krach tens de bevoegdheid door de Wet toegekend verklaar ik u, Sir Henry Wilhelm August Deterding, te zijn doctor in de technische wetenschap, met alle rechten, die door de Wet of gewoonte aan dit1 doctoraat zijn ver bonden, honoris causa. Hooggeachte Doctor Deterding, het is mij een eer, u het diploma van den doctoralen graad ter hand te mogenstellen. In verband met het wetsontwerp dat on langs door de Regeering bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend betreffende den uitvoer van eieren naar het buitenland zijn op 22 Januari j.l. eenige bur gemeesters van gemeenten waar eieren- en pluimveemarkten worden gehouden bijeenge komen ter bespreking van de wijze waarop de belangen dezer markten bij de Regeering kunnen worden voorgestaan, wanneer inder daad bepalingen in het leven worden geroe pen ter bevordering van den export in eieren en pluimvee. De vergadering was van oordeel dat het wenschelijk was dat belanghebbenden in den handel in eieren en pluimvee zich moeten trachten te vereenigen om hunne belangen voor te staan. Ter voorbereiding voor de oprichting eener vereeniging is een commissie samengesteld waarin zitting hebben de heeren A. W. J. J. Baron van Nagell, oud-burgemeester van Bameveld, voorzitter, J. Westrik, burgemees ter van Bameveld, secretaris, Mr. J J. P. C. van Kuyk, burgemeester van Veenendaal, penningmeester, Mr. J. L. Bouma, burge meester van Fmmen. J. Tjalsma, burgemees ter van Hoogeveen, H Cramwinckel, burge meester van Purmerend en G. Staal afge vaardigde van de eierenhandelaren te Nij- kerk. r'f? - \M-k V Het nieuwe abattoir te Beverwijk nadert ztfn voltooiing-. Bij den bouw heeft men een gedeelte van de vroegere gasfabriek bend* De Vereeniging van Oud-Leerlingen van den Landbouwcursus te Dreischor „Tot Onderhouding en Ontwikkeling" (T.O.E.O.) heeft in 1928 een proef genomen ten einde na te gaan den invloed van Zwavelzuren Ammoniak, Chilisalpeter, Kalksalpeter en Leun as alpeter. Deze proef werd aangelegd op lichten zavelgrond met suikerbieten als proefvrucht. De voorvrucht was tarwe. De stoppel der tarwe was bemest met 30 vracht stalmest, 500 K.G. superfosfaat 14 pet. en 250 K, G, kalizout 40 pet. De proef was tweeledig; le. werd op ieder veldje, ter grootte van 1 Are, een evengroote hoeveelheid stikstof gebracht en 2e. ontving ieder veldje voor eenzelfde bedrag in geld stikstofmest. I. Eenzelfde hoeveelheid stikstof Perc. 1 Zwavelzure Ammoniak, opbrengst der bieten 23300 K. G. per H. A.; suiker gehalte 17,2 pet. Perc. 2. Chilisalpeter, opbrengst der bieten 30800 K. G. per H. A., suikergehalte 16,5 pet. Perc. 3. kalksalpeter, opbrengst der bieten 27800 K. G, per H. A„ suikergehalte 17.4 pet. Perc. 4. Leunasalpeter, opbrengst der bie ten 26800 K. G. per H. A., suikergehalte 17,8 pet, II. Voor eenzelfde bedrag aan geld voor stikstofmeststoffen Perc. 1 Zwavelzure Ammoniak, opbrengst der bieten 25399 K. G. per H. A., suiker gehalte 17,2 pet. Perc. 2. Chilisalpeter 29600 K.G. bieten per H. A„ suikergehalte 17,2 pet. ten, per II A, »uibirgeha.te 1 •/- pet Perceel 3. Kalksalpeter 28800 K.G, bieten per H.A. suikergehalte 17,4 pet. Perceel 4. Leunasalpeter 25000 K.G, bieten per H.A., suikergehalte 17,6 pet. Ten einde de geldelijke voordeelen te be- oordcelen, is het noodzakelijk twee factoren in acht te nemen; le het gewicht aan bie ten en 2e het gehalte der bieten aan suiker. Met beide factoren rekening houdende vin den wij voor de totale suikeropbrengst per H.A.; I. Eenzelfde hoeveelheid stikstof: 1. Chilisalpeter 5082 K.G. suiker. 2. Kalksalpeter 4837,2 K.G, suiker, 3. Leunasalpeter 4770.4 K G. suiker. 4. Zwavelz. Ammoniak 4007.6 K.G. suiker II Voor eenzelfde bedrag aan geld voor de stikstofmeststoffen 1 Chilisalpeter 5091.2 K.G. suiker. 2 Kalksalpeter 5011.2 K.G. suiker, 3 Leunasalpeter 4400 K.G. suiker, 4 Zwavelz. Ammoniak 4326.3 K.G. suiker. Wij merken hierbij op, dat op beide proet- velden Chilisalpeter de hoogste opbrengst gaf en Zwavelzure Ammoniak de laagste Bij deze proef werd ook een z.g. „punten schaal" aangelegd. De gewassen werden naar hun stand beoordeeld en verkregen daarvoor punten. Deze puntschaal was als volgt: op Juni op 1 Aug. op Zwavelzure Ammoniak 70 65 Chilisalpeter 75 74 Kalksalpeter 66 75 Leunas alpeer 73 68 Gemiddeld beroeg dit aantal punten voor Chilisalpeter 71; voor Kalksalpeter 69 2/3; voor Leunasalpeter 67 en voor Zwavelzure Ammoniak 64 Door de proefnemers werd nog opgemerkt, dat korstvorming alleen plaats had bij Zwavelzure Ammoniak, terwijl dit anders wel eens het geval is bij Chilisalpeter. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer Lovink Op vragen van den heer Lovink, betreffen de de toepassing der aanslagregeling door de inspecteurs der directe belastingen, ten aan zien van de veehouders en landbouwers, ant woordde de minister van Financiën o.m.. dat tot de door de inspecteurs gebruikte middelen ter bepaling van het inkomen van veehouders en landbouwers mede behoort het toetsen van de aangiften aan normen. Hij wil aannemen, dat deze handelwijze in enkele gevallen tot een te hoogen aanslag van landbouwers heeft geleid, evenals andere methoden van bere kening, die ten aanzien van andere groepen van belastingplichtigen in toepassing worden gebracht. Hieruit volgt echter niet, dat het gebruik van normen in het algemeen tot onjuiste aanslagen aanleiding geeft, maar dat daarbij met beleid moet worden te werk gegaan. In veel gevallen hebben trouwens ook de raden van beroep, als onpartijdig rechter, het inkomen vastgesteld met behulp van de door de inspecteurs berekende nor men. Dat bü toepassing van normen de aan slag niet naar werkelijke gegevens wordt be paald, kan de minister niet als juist erken nen; waarom maandnoteeringen, oogstberich- tcn, cijfers omtrent bepaalde landbouwbedrij ven e.d. factoren, waarvan de normen de samenvatting zijn, niet als „werkelijke gege vens" zouden mogen worden aangemerkt, kan hij niet inzien. Voorts is hij van oordeel, dat berekening van het inkomen met behulp van met zorg samengestelde normen in bepaalde gevallen een juistere uitkomst kan geven dan een becijfering naar gegevens, ontleend aan een boekhouding. Veel hangt af van het ver trouwen, dat aan de boekhouding wordt ge schonken; ieder geval moet op zichzelf door den inspecteur of den raad van beroep wor den beoordeeld. In verband met het vaststellen van normen worden reeds thans veelal deskundigen op landbouwgebied geraadpleegd. De minister acht het echter niet gewenscht, de inspec teurs tot het plegen van overleg met bepaalde organisaties op landbouwgebied te verplich ten; de vrijheid van handelen van de inspec teurs en daarmede hun verantwoordelijkheid zou daardoor in het gedrang komen. De minister heeft niet het voornemen, hetzij tot het voorschrijven van bepaalde wijzen van inkomstenberekening, hetzij tot het volgen van bepaalde methoden bij het vaststellen van normen. Dergelijke voor schriften zouden trouwens niet bindend zijn voor de raden van beroep, die hier in den regel het laatste woord hebben. Bij het boogschieten werd het jongste zoontje van den arbeider Simmerling te Op- weerde (Gr.) in het oog getroffen. Vermoe delijk zal hij dit moeten missen. Te Amsterdam wilde dezer dagen een 29- jarige man op den hoek van den Amstel en de Bakkerstraat op een wagen van lijn 9 springen. Hij sprong mis en viel. Zijn linker voet kwam onder de wielen van den wagen terecht, zoodat de groote teen van zijn lin kervoet werd afgereden. Tijdens de opschud ding, die dit ongeval veroorzaakte, is ten na- deele van een passagier in den wagen een koffer met papieren en lijfgoederen ont vreemd. Gisteren is te Rotterdam de 19-jarige dienst bode F. v. d. M. uit Overschie, die bij een familie welke aan de Rodenrijsche laan al daar woont, in dienst was, vermoedelijk toen zij in haar kamertje op de derde verdieping staande, een stofdoek wilde uitkloppen uit het raam gevallen, doordat zij zich te ver voorover boog. Het meisje kwam met haar hoofd op de straatsteenen en was bijna on middellijk dood. Door den Geneeskundigen dienst is het lijk naar het ziekenhuis over gebracht. Gisteren is het 5-jarig zoontje van den schipper H. in de haven van Sliedrecht ge vallen en verdrongen. Reeds eer is melding gemaakt van de op richting van bovenstaand instituut, hetwelk zich volgens de statuten ten doel stelt, de bevordering van de schoonheid en de in standhouding indien dit volgens heden- daagsche begrippen gewenscht is van het aesthetisch, archeologisch en historisch waardevolle der Zuidhöllandsche Gemeen ten. In de oprichtingsvergadering werd besloten den Commissaris der Koningin in de provin. cie Zuid-Holland te verzoeken het eere-voor- zitterschap van het instituut te willen aan vaarden, waaraan deze op welwillende wijze gevolg gaf. Het instituut heeft thans ook een Pro vinciale Schoonheidscommissie benoemd z9odat het een aanvang kan maken met het voornaamste deel van zijn Werkzaamheden, bestaande uit beoordeeling van bouw- en verbouwingsplannen, indien gemeentebestu ren, particulieren of vereenigingen in Zuid- Holland daaromtrent van advies willen wor den gediend. In de schoonheidscommissie hebben zit ting genomen de heeren J. v. Hoey Smith, voorzitter; Jac. Jongert, N. P. de Koo, ir. J, B. van Loghem, W. P. Meijer, ir. P. Verhagen en L. C. v. d. Vlugt, allen te Rotterdam; H. v. d Kloot Meyburg te Voorburg, J. W Janzen te 's-Gravenhage, W. Verschoor te Rijswijk; A. J. Kropholler te Wassenaar, P. K. v. Meurs te Delft, H. A. Reus te Dordrecht en ir Alph. Siebers, secretaris. 12 HU wordt uitgenoodigd zijn te leggen mandaat neer Oct, 58 64 68 60 De minister van Binnenl. Zaken en Land bouw heeft met ingang van heden ingetrok ken zijn beschikking van 9 Febr., waarbij werd verboden het vervoer of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens binnen een kring in de gemeente Baarle-Nassau, Aneta seint uit Soerabaja; Het „Soer. Hbld." deelt mede, dat in ver band met het optreden van het lid van den Volksraad, assistent-resident Suermondt, tegen de suikerindustrie en* in verband met het optreden van dit Volksraadslid in de kwestie van het verzoek van dr, Tjipto, om opheffing van zijn interneering om de zit tingen van het college te kunnen bijwonen, de vertegenwoordiging van de Vereeniging van Ambtenaren bij het B. B. een lang durige correspondentie heeft gevoerd, en dat de Vereeniging voorts ook na raadpleging van eenige residenten in de buitengewesten, aan den heer Suermondt heeft medegedeeld: „dat hij als vertegenwoordiger van de ambtenaren bij het B. B. in den Volksraad het vertrouwen van die ambtenaren verloren heeft." Verder heeft men den heer Suermondt ge schreven, dat hij, in verband met de door hem aan den dag gelegde mentaliteit, wordt uitgenoodigd, zijn mandaat als lid van den Volksraad neder te leggen, hem aan den dag gelegde mandaat als lid Van deze correspondentie is mededeeling gedaan aan de regeering. WTMiTOti De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's: Het kruien van het ijs: Mr. A. J. M. J Baron van Wijnbergen; Bult van dc Ameri- kaansche drankwet-politie; Gr.-Admiraal von Tirpitz; Vergankelijke kunst; Vreeselijk ongeluk te Athene; Nederland vanuit de lucht Kasteel „De Haer" te Haarzuilen bij Utrecht; De groote jaarlijksche Sumatra- tabaksveiling; H. M. Koningin-Moeder te Londen; Cycloon te Duncan (Amerika); Noodlottige aanvaring te Schiedam; Met den omnibus door de Sahara; Nederland vanuit de lucht Kijkje op Rotterdam; Schevenin- gen tijdens zomerseizoen; Panorama van Arnhem; Gezicht op EIburg; De leeuw als acteur; Wolkenkrabber Autogarage; Een geheele pagina uit het Rijke Roomsche Leven; Een mes met honderd lemmeten; Een vliegveld op zee; Prof. Albert Einstein; Uit 't Russische petroleumgebied; Het sprin gen der ijsdammen nabij Hardinxveld; Maat regelen tegen waaghalzen; Sovjet-parade in Moskou; Chineesche viering van 't nieuwe jaar; Vroolijk matrozenleven; De werkman der toekomst. Tekst. Het raadsel van Medelo, door J. C. W. Duncker; Haar Bid-uur, door A. P. de Kart; Het monumentale Kerkje te Asselt (L.) artikel met foto's, door L. S.; Moeders verjarings-geschenk, door Marie Thérèse; 't Kostertje, door Ch. Boot; Trotski de zwer ver, door Champ Blanc; Denk niet da 'k een Fleémkop ben! door Joan Kat; Een geheele jeugd-pagina; De wolven en het Lam, door J. S. Fletcher; Maarschalk Foch sterft, arti kel met foto, door H. de J. Een pagina bui- tenlandsche humor. De lieer des huizes, die behulpzaam zou zijn bij het opruimen De Nijverheidsraad heeft besloten, bij den min, van Arbeid, H. en N. aan te dringen op een spoedige indiening van een wets ontwerp ten einde voor Nederland de be scherming van teekeningen en modellen te regelen. Naar de meening van den Raad bestaat voor dezen maatregel, die een logisch gevogl geacht moet worden van de toetreding door Nederland tot de Schfkking van 's-Graven hage van 6 Nov. 1925, waarin dit onderwerp internationaal is geregeld, te meer aanleiding omdat deze schikking door de ratificatie door Nederland, Duitechland, Spanje en Zwitser land op 1 Juli 1928 in werking is getreden en thans Nederlandsche teekeningen of mo dellen van nijverheid wel internationaal ge deponeerd kunnen worden, doch in Neder land zelf geenerlei bescherming genieten; Nogmaals heeft de Raad aan den min. van Financiën zijn bezwaren uiteengezet tegen de geregeld voorkomende verhoogingen van recognities voor het gebruik van Staatseigen dommen in gévallen, dat particuliere onder nemingen voor de uitoefening van haar be drijf noodzakelijk van Staatseigendommen gebruik moeten maken. Ten slotte heeft de Raad de aandacht van den min. van Waterstaat er op gevestigd, dat door particulieren de uitgave van een in ternationalen telefoongids wordt voorbereid,, waarvan de opzet blijkbaar is om uit daarin door het bedrijfsleven te plaatsen adverten ties de kosten te bestrijden en winst te maken. Naar de Raad heeft vernomen, zou den Nederlandsche postambtenaren daaraan hun medewerking verleenen. Aangezien de Raad bezwaren heeft tegen het stelsel, dat op kosten van het bedrijfsleven boekwerken worden uitgegeven, heeft hij hoewel hij overigens het totstandkomen van een bruik- baren internationalen telefoongids zou toe juichen gemeend, den minister in overwe ging te moeten geven om, indien zulks nog mogelijk is, bedoelde ambtenaren te doen instrueeren, hun medewerking aan de uit gave van zulk een gids te staken, tenzij aan de uitgave alsnog het karakter van adver- tentieboek zou kunnen worden ontnomen. Gisteravond ving in de „Korenbeurs" Haarlem de vijfde ronde van den Haarlem' schen kampioenswedstrijd aan. De uitslagen luiden Hoofdklasse J. W. van Dartelen wint van Chr. F. VisS® J. van Looij remise met R. Hartgerink J. Poppen wint van W. van Daalen. De partijen H. Greeuw-Aebe de Jong e" J. B. Sluiter Jr.F. A. Berkemeier werde" afgebroken en worden later uitgespeeld' J. P. van Eijk was vrij. Tweede klasse G. Elsing remise met H. van Lunenburg Jf' G. A. Ottolini Jr. wint van P. Mollem* W. J. Bosman wint van J. Willemse De partij J. BalkF. \V. de Pater werd afgebroken en wordt later uitgespeeld. Gisterenavond hield deze vereeniging eed ledenvergadering in 't R.-K. Vereenigmgsge- bouw aan de Janzstraat. Met het oog op d« jongste gebeurtenissen, welke in d'eze 'clu° hebben plaats gehad, kwamen belangrijk® punten van bespreking aan de orde. H®' bestuur is thans samengesteld als volgt; Hopstaken, voorzitter; F. Knape, secr. d1 G. Rump, penningmeester. Tot leden van de reglementscommiss'® werden benoemd N. v. d. Berg en F, U' Knape. Voor de onderlinge competitie, "Wêlk« reeds aangevangen is, zijn twee mooie pril' zen beschikbaar gesteld. Na nog penige be sprekingen van onderlingen aard. kwam eei> voorstel, een vriendschappelijken wed strijd tegen D. O. S. te Naaldwijk, binneb afzienbaren tijd te spelen. Dit voorstel vond zeer veel bijval, zoodat' nu pogingen zullen worden aangewend, deze ontmoeting to' stand te doen komen. Na rondvraag, waar' van druk gebruik werd gemaakt, sloot d® voorzitter deze geanimeerde vergadering or de gebruikelijke wijze. Woensdag as. geven M. Marchand en P- Spanjaard een alteneerende simultaan- séance voor de leden en belangstellenden de zer vereeniging. Een en ander zal plaat® hebben in het Patronaatsgebouw aan het Teylerplein. DE „HAARLEMSCHE DAMCLUB" KAMPIOEN De beslissing inzake het clubkampioen- schap der Noordelijke hoofdklasse-compe titie van den Nederlandscheri Dambond is thans gevallen. De afgebroken partijen uit den wedstrijd „Van Emden"„Aris de Heer" zijn door de arbitrage-commissie van den Nederl. Dambond beslist in 't voordeel van ,Aris de Heer" (119). Bovendien verloor ,Van Embden" zijn laatsten wedstrijd tegen Excelsior" met niet minder dan 155. Hierdoor legde de „Haarlemsche Damclub" wederom beslag op den clubkampioenstitel. De stand volgt hieronder: Nr. Clubs gesp. gew. gel. verl. bordp. p. Voor-tegen 1. Haarlemsche Damclub 2. D.O.S., Amsterdam 3. Aris de Heer Midden Beemster 4. Van Embden, A'dam 5. Damclub Zaandam 6. Excelsior, Amsterdam 7. Utr. Damgenootsch. 8. Unitas, Amsterdam 9. Damclub Haarlem Evenals verleden jaar, behaalde de „Haar lemsche Damclub" ook dit jaar het club kampioenschap der Noordelijke hoofdklasse en zal thans tegen de overige kampioenen der hoofdklasse-afdeelingen van den Neder- landschen Dambond spelen om het club kampioenschap van Nederland. Wel eigenaardig dat de andere Haarlem sche club, de Damclub „Haarlem", dit jaar de laatste plaats bezet en dat nogwel in het jaar dat zij haar 25-jarig bestaan her dacht. Wij vertrouwen echter, dat Damclub Haarlem" in de komende degradatie-wed strijden haar plaats in de hoofdklasse zal weten te handhaven. 8 5 8 5 1 92—68 12 2 88—72 U 8 4 8 4 8 4 7 2 6 1 7 2 0 8 2 0 2 89—71 10 2 79—81 10 4 85—75 8 4 66—74 5 3 54—66 4 5 63—77 4 6 64—96 4 Er is. naar „Lawntennis" verneemt, goed® kans dat de Internationale kampioenschap pen van Nederland weer in Noordwijk wor den gespeeld De Noordwijksche Sportver- ieenlging heeft hare aanvrage Ingediend,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 8